PDA

View Full Version : Metzeler Racetec Κ3



stako
10/01/2007, 22:22
Πρόκειται σύντομα να βάλω ένα ζευγάρι Racetec K2, χάζευα το site της Metzeler και είδα ότι έχει και ένα ακόμα λάστιχο της σειράς Racetec, το Κ3. Αυτό το πλασάρει σαν πιο "πολιτικό" λάστιχο σε σχέση με τα Κ2, Κ1, Κ0. Φαίνεται ότι έχει τα ίδια χαρακτηριστικά με τα 3 αυτά Racetec αλλά μεγαλύτερη αντοχή.

http://www.metzelermoto.com/en_86/tires/template_categorie.jhtml?catid=86SPSUP&productid=24360&product_list=catid%3D86SPSUP%26productid%3D24360

Προσπαθώ να βρω πληροφορίες στο net αλλά δεν έχω βρει τίποτα..... Έχει κανείς εμπειρία από αυτά τα λάστιχα? Γνωρίζετε κανένα link με review ή κάτι τέτοιο???

Ευχαριστώ!

:)

dankannn
11/01/2007, 10:20
Φιλε stako μου αρέσει εν μερη που απαντας μόνος σου στις ερωτήσεις σου.
Όπως πολύ σωστά είπες έχει πιο σκληρή γόμα από τα αντίστοιχα Κ2 και ποιο μαλακή από τα αντίστοιχα πολιτικά λάστιχα.
Το Κ3 είναι για χρήση πίστας και δρόμου,
Έχει την ιδια γρήγορη κορώνα που εχουν τα Κ2 και αραιή χάραξη που σημαινει ότι για βροχή δεν είναι ΟΚ.
Είναι λάστιχο για σένα που μπαίνεις μέγαρα και το κυκλοφορείς και λίγο στο δρόμο.
Για αυτό και πρέπει να το βάλεις μόλις φτιάξη ο καιρός γιατί με τις βροχές δεν κανει.
Επίσης έχει κυκλοφορήσει κανα 3 μηνώ και όταν είχα ρωτήσει εδώ δεν το ήξεραν σαν τύπο.
Για review δεν έχω δει κατι.
Παντος ο ΝικοςRR που του είπα μπας και μου τα βρει από εκεί που ψωνίζει δεν τα βρήκε.

Επίσης καλορίζικο το site που έφτιαξες είναι παρα πολύ όμορφο και ελαφρύ στην πλοηγηση του.


:) :)

stako
11/01/2007, 11:04
Οπότε όντως είναι καινούργιο λάστιχο και για αυτό δεν το έχει και στο UK site της Metzeler παρά μόνο στο παγκόσμιο....

Χαίρομαι που επιβεβαιώνεις αυτά που είχα στο μυαλό μου. :) Δλδ ότι θα έχει τα ίδια χαρακτηριστικά γεωμετρίας/συμπεριφοράς αλλά με λίγο καλύτερη διάρκεια ζωής. Αυτό ακριβώς θέλω να βρω στα επόμενα μου λάστιχα. Την συμπεριφορά ενός DOT race ελαστικού αλλά με ελαφρως μεγαλύτερη διάρκεια ζωής.

Βασικά θα τα πάρω τώρα και θα τα βάλω προς αρχές Απρίλη. Οργανώνουμε μια ομαδική με φίλους και είναι ευκαιρία να τα πάρω τώρα. Έτσι κι αλλιώς βροχές κτλ δεν συναντώ με το GSXR γιατί βγαίνει μόνο για βόλτα και αν ο καιρός δεν είναι καλός δεν βγαίνει ούτε για αυτό.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση και σε ευχαριστώ και για τις ευχές και τα καλά λόγια για το site! :wave2: :wave2: :wave2:

dankannn
11/01/2007, 11:18
Δες εδω

http://www.metzelermoto.de/media/me_flyer_1.pdf;jsessionid=OHCZP22XSTQ4LFYKJOPSFEY

stako
11/01/2007, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από dankannn
Δες εδω

http://www.metzelermoto.de/media/me_flyer_1.pdf;jsessionid=OHCZP22XSTQ4LFYKJOPSFEY

Πολύ ενδιαφέρον!!!

Στην βροχή παίρνουν μηδέν (λογικό), είναι καλύτερα στην πίστα και στην αντοχή το μισό και πιο κάτω από τα "απλά" M3 (αναρωτιέμαι πόσο να έπαιρναν σε αυτό τα Κ2, Κ1, Κ0.....!).

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι το handling, του δίνει μικρότερο βαθμό από το Μ3, μάλλον έχει να κάνει με την σταθερότητα στην ευθεία (που είναι μειωμένη στις γόμες) και με το ότι κοπανάνε πιο πολύ σε ανωμαλίες κτλ.


74259

gixxerpap
11/01/2007, 11:34
εγω παλι γιατι νομιζω οτι το κ3 το ειχε βγαλει παλιοτερα μαζι με τα κ1 & κ2 και το σταματησε???

δεν ειμαι και σιγουρος βεβαια....

stako
11/01/2007, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
εγω παλι γιατι νομιζω οτι το κ3 το ειχε βγαλει παλιοτερα μαζι με τα κ1 & κ2 και το σταματησε???

δεν ειμαι και σιγουρος βεβαια....

Γιώργο αν κατεβάσεις τον κατάλογο που έβαλε ο dankannn πιο πάνω θα δεις ότι έχει μέσα το Κ3 σαν "NEU" (δλδ NEW, είναι γερμανικά) και στα K0, K1, K2 δεν έχει χαρακτηρισμό, άρα προυπήρχαν και είναι πιο παλιά.

kostom
11/01/2007, 16:05
Φίλε stako άκου να δείς....

Φοράω Metzeler racetec Κ1 μπροστά
και Κ2 πίσω και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος
με το λάστιχο. Είναι όντως καλύτερο από οποιο-
δήποτε "πολιτικό" λάστιχο και επειδή είναι η
γόμα του πιό σκληρή από τα αντίστοιχα
Pirelli Dragon Supercorsa Pro και λίγο πιο
τρίγωνη κορώνα κατ' εμέ είναι η καλύτερη
επιλογή για δρόμο και πίστα....

Η Κ3 είναι σχετικά νεότερη από τις άλλες τρείς
κατηγορίες και δέν ξέρω άν θα την φέρει η
Ιντραμότο..... Και επίσης νομίζω ότι έχει λίγο
διαφορετικά χαρακτηριστικά γιατί δεν είναι
racing ελαστικό αλλά και πάλι είναι μαλακότερο
από τα "πολιτικά" λάστιχα....


Όσο αφορά την βροχή σε πληροφορώ ότι δουλεύει
πάρα πολύ καλά σε βρεγμένο οδόστρωμα αρκεί να
μην έχει λιμνιάσει νερό, γιατί εκεί το φαινόμενο της
υδρολίσθησης όντως είναι μια απίστευτη εμπειρία....


Και έχοντας κάνει και δύο track day τα έχω πάνω
περίπου για 3000χλμ....


74279

stako
12/01/2007, 11:14
Πολύ ενδιαφέροντα κι αυτά και κυρίως αυτό για την βροχή... Μάλλον η Metzeler φυλάει την πλάτη της λέγοντας ότι το λάστιχο είναι εντελώς χάλια γενικά στη βροχή. Οκ, έτσι κι αλλιώς όπως είπα στην βροχή δεν νομίζω να τύχει να οδηγήσω. Αν τα βρω θα δοκιμάσω τα Κ3 να δω τι λένε και βλέπουμε.

Μου έκανε επίσης εντύπωση και το ότι σου κρατήσανε τόσα χιλιόμετρα! Υποθέτω εννοείς 2 td Μέγαρα? Πόσο τα κόβεις να σου κρατάνε ακόμα?

kostom
12/01/2007, 17:19
Άν το πρόγραμμα δεν περιλαμβάνει πίστα αλλά
μόνο βόλτες τότε τα λάστιχα πλησιάζουν τα 4000χλμ
το πίσω με option να αλλάξεις ακόμα ένα πισινό
κρατώντας το ίδιο μπροστινό....

Δηλαδή εγώ τα έχω 3000 χλμ με δύο ΚΑΛΑ Μέγαρα
και ακόμα το πίσω έχει αρκετή γόμα για 500 χλμ...

Όμως είναι λάστιχα τα οποία δεν θέλουν ευθείες, με
την έννοια ότι παρατεταμένες πορείες σε εθνικά δίκτυα
καταστρέφουν το V της κορώνας....δλδ τα τετραγωνίζουμε...

Κατά τα άλλα είμαι απόλυτα ευχαριστημένος αλλά για τα Κ3
δυστυχώς δεν μπορώ να σου πώ τίποτα....


74382

stako
13/01/2007, 08:27
Οκ, σε ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση. :beer:

Το πρόγραμμα έχει μόνο Μέγαρα, μία τουλάχιστον Σέρρες και καμιά κοντινή βόλτα Πεντέλη. Άντε και κανάν Άγιο μια φορά το χρόνο...... Οπότε θα είναι οκ τα λαστιχάκια πιστεύω. Θα δείξει!

Δυστυχώς όλα τα λάστιχα καταστρέφονται στην ΕΘνική... Για αυτό όποτε πάω από εκεί ανεβάζω πιέσεις πολύ και πάω με 120-130 max μπας και τα συντηρήσουμε λίγο...

:wave2: :wave2: :wave2: