PDA

View Full Version : Αν περασει με κοκκινο...



warlord
11/01/2007, 00:09
Θα ηθελα να ρωτησω κατι και να μου απαντησει καποιος που ξερει,Αν περασει με κοκκινο καποιος ενα φαναρι,εξεπιτιδες,εχει καποιος πολιτης σαν εμενα το δικαιωμα να τον σταματισει και να φωναξει τροχαια για να τον γραψει?η να δωσει τις πινακιδες του στην τροχαια και αν τις δωσει γινετε τιποτα η του φρουτ τα @@?Ρωταω γιατι τις τελευταιες μερες εχουν πολλοι οδηγοι(ακομα και μοτοσυκλετας) την ταση να με αυτοκτονισουν....και το μπινελικι δεν κανει τιποτα....

zoropatra
11/01/2007, 00:27
δεν ειμαι 100% σιγουρος σε οτι σου πω αλλα:


πιστευω οτι μπορει να γινει με την λογικη π.χ (εχει συμβει αυτο) ενας οδηγος ειδε 2 ι.χ να κανουν
κοντρες πηρε τηλ. την αστυνομια τους εδωσε τις πινακιδες τους και μετα απο 10λεπτα τους
σταματησανε 2 ζηταδες και τους εγραψαν!!!

πιστευω οτι αν πεις οτι περασε με κοκκινο και πηγε να με τσακισει κατι θα γινει
τουλαχιστον αν δε βαριουνται!!!

παντως στο εξωτερικο πεφτει αμεσως γραμμη και σε πιανουν!!!

bored
11/01/2007, 00:46
@@. με την τσαντίλα θα μείνεις.

GeorgeFZR
11/01/2007, 00:51
kai pws to apodiknieis?

:look:

zoropatra
11/01/2007, 01:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από GeorgeFZR
kai pws to apodiknieis?

:look:


ειναι υποχρεωμενοι να τον σταματησουν και να το ερευνησουν,πχ με μαρτυρα εσενα...

γιατι με την λογικη αυτη

1)αν καποιος σε κλεψει πως θα το αποδιξεις?
2)αν καποιος περασει με κοκκινο και σε τρακαρει και πει οτι δεν περασα εγω με κοκκινο?
3)αν καποιος σε τρακαρει και σε αφησει και πει δεν τρακαρα εγω?
και παρα πολλα αν!!!


εξαλου εχει τυχει ενας να οδηγει περιεργα...να παρουν οι οδηγοι τηλ.την αστυνομια

να τον σταματησουν να του κανουν αλκοτεστ για να δουν αν ειναι πιωμενος που τελικα ηταν!

απλα ειμαστε ελλαδα και δεν παει τιποτα οπως πρεπει!!!

GeorgeFZR
11/01/2007, 01:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από zoropatra
ειναι υποχρεωμενοι να τον σταματησουν και να το ερευνησουν,πχ με μαρτυρα εσενα...

γιατι με την λογικη αυτη

1)αν καποιος σε κλεψει πως θα το αποδιξεις?
2)αν καποιος περασει με κοκκινο και σε τρακαρει και πει οτι δεν περασα εγω με κοκκινο?
3)αν καποιος σε τρακαρει και σε αφησει και πει δεν τρακαρα εγω?
και παρα πολλα αν!!!


εξαλου εχει τυχει ενας να οδηγει περιεργα...να παρουν οι οδηγοι τηλ.την αστυνομια

να τον σταματησουν να του κανουν αλκοτεστ για να δουν αν ειναι πιωμενος που τελικα ηταν!

απλα ειμαστε ελλαδα και δεν παει τιποτα οπως πρεπει!!!


egw milaw gia to kokkino

Ante kai perase enas me kokkino..kai perneis esy tin troxaia
kai ton stamatane 5 fanaria pio katw

pas esy epi topou kai les autos einai,mpaglaroste ton
kai leei o allos oti esy les psemata

Ti kanei o troxaios?

Einai o logos sou enantion tou dikou...

:look:

zoropatra
11/01/2007, 01:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από GeorgeFZR
egw milaw gia to kokkino

Ante kai perase enas me kokkino..kai perneis esy tin troxaia
kai ton stamatane 5 fanaria pio katw

pas esy epi topou kai les autos einai,mpaglaroste ton
kai leei o allos oti esy les psemata

Ti kanei o troxaios?

Einai o logos sou enantion tou dikou...

:look:


dikastirio!!!!

latris mixanis
11/01/2007, 01:30
Κανονικά θα έπρεπε να φαινεται από τις κάμερες!!

Έγινε τόσος ντόρος για τις κάμερες, δώσαμε τόσα χρήματα και τελικά δεν δουλεύουν:sick:
'Αλλο ένα μέτρο που έπιασε πάτο.

zoropatra
11/01/2007, 01:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
Κανονικά θα έπρεπε να φαινεται από τις κάμερες!!

Έγινε τόσος ντόρος για τις κάμερες, δώσαμε τόσα χρήματα και τελικά δεν δουλεύουν:sick:
'Αλλο ένα μέτρο που έπιασε πάτο.


ρε ελενα δεν γινεται σε καθε φαναρι σε ολη την ελλαδα να εχουν μια καμερα!!!!

xtrm600
11/01/2007, 02:49
Οι γερμανοί είναι φίιιιλοι μας :a66: :a66: :a7:

:lol: :lol:
:beer: :beer:

FZR600R
11/01/2007, 03:40
Εμπνεει ο Κακαουνακης.

SF
11/01/2007, 08:24
Τηλεφωνείς στο <100>, κάνεις την ερώτησή σου, και παίρνεις έγκυρη απάντηση! ;)

(Και μετά την ποστάρεις επίσης...)

ktm640lc4
11/01/2007, 08:51
Mα ρε παιδια δεν μπορει να αποδειχτει αυτο.

Ειναι ο λογος σου εναντιον του δικου του.

Θα πεις εσυ περασε με κοκκινο. Αυτος θα πει δεν περασα.

Αντε βγαλε ακρη.

bored
11/01/2007, 09:23
monh lush na breis ena karo martures

kai pali einai amfivolo an tha ginei telika kati

Xrider
11/01/2007, 09:34
:eek: :eek: :eek: :eek:
Ολα αυτα με ΚΟΥΚΟΥΛΑ η ΧΩΡΙΣ???
Αν περασει ο πατερας σου η ο αδερφος σου θα πας να τον ρουφιανεψεις????:eek: :eek:
Δεν υπαρχει περιπτωση να γινει αυτο που λες...ακομα και αν ειναι της τροχαιας και δει τις πινακιδες σου...αν δεν σε σταματησει και φας κληση πας στην τροχαια και την σβηνεις λεγωντας οτι δεν ησουν εσυ!!
Το ιδιο ισχυει και για παρκαρισμα.
Τοσο απλα!!
Αυτα δεν τα λεω εγω αλλα οι Ελληνικοι νομοι...τεκμηριωμενα!!
Οσοι εχουν κανει Νομικη η Πολιτικες επιστημες το ξερουν!!
Εχετε ακουσει ποτε ο Κουγιας να εχει φαει κληση???

:rotflmao: :rotflmao:

airamhag
11/01/2007, 09:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από GeorgeFZR
egw milaw gia to kokkino

Ante kai perase enas me kokkino..kai perneis esy tin troxaia
kai ton stamatane 5 fanaria pio katw

pas esy epi topou kai les autos einai,mpaglaroste ton
kai leei o allos oti esy les psemata

Ti kanei o troxaios?

Einai o logos sou enantion tou dikou...

:look:


νομιζω πως μπορουν να ακολουθησουν το οχημα για λιγο να δουν πως συμπεριφερεται κλπ ...

αλλα δεν νομιζω πως θα γινει κατι...μεχρι να ρθουν οι τροχαιοι......

airamhag
11/01/2007, 09:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
:eek: :eek: :eek: :eek:
Εχετε ακουσει ποτε ο Κουγιας να εχει φαει κληση???

:rotflmao: :rotflmao:

παντως προχτες που ειχαμε αυτη τη συζητηση δεν μου ειπε τιποτα...



:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

maron
11/01/2007, 09:46
ΠΑΡΑ ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΩ ΜΕ ΚΟΚΚΙΝΟ ΦΑΝΑΡΙ…………..
ΚΑΙ ΚΡΑΖΩ ΟΣΟΥΣ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ……………
ΒΡΙΣΚΩ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΛΕΕΙΝΟ (η όπως κι αν γράφετε αυτό)
Δεν θέλω να το κάνω διαμάχη ούτε να χαλάσω το θέμα
Απλά θέλω να δηλώσω την άποψη μου.
(τώρα όποιος πει για χαμένες ζωες κλπ ας πάρει όπλο να καθαρίσει τον τόπο από τους ασχέτους και τους πιωμένους οδηγούς, εγώ θα τον ευχαριστήσω από τώρα)

Αλλιώς αφήστε τα όργανα να κάνουν την δουλειά τους

bartlal
11/01/2007, 12:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
Κανονικά θα έπρεπε να φαινεται από τις κάμερες!!

Έγινε τόσος ντόρος για τις κάμερες, δώσαμε τόσα χρήματα και τελικά δεν δουλεύουν:sick:
'Αλλο ένα μέτρο που έπιασε πάτο.

xexcuse me, αλλα δεν επιασε πατο γιατι δεν δουλεψε, αλλα γιατι φιλτραρεται (http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=708435) αν πρεπει να δουλεψει και οχι να "δουλεψει"...



:wave2:

latris mixanis
11/01/2007, 12:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal
xexcuse me, αλλα δεν επιασε πατο γιατι δεν δουλεψε, αλλα γιατι φιλτραρεται (http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=708435) αν πρεπει να δουλεψει και οχι να "δουλεψει"...



:wave2:

Δεν είπα ότι έπιασε πάτο γιατί δεν δούλεψε(μάλλον δούλεψε στους Ολυμπιακούς)....

Εγώ συμφωνώ με τις κάμερες(αν κούφια ώρα γίνει κάτι, ίσως να μπορέσεις να μάθεις κάτι μέσω της κάμερας)

Xrider
11/01/2007, 13:44
ΜΑΤΑΚΙΔΕΣ....

Nostra
11/01/2007, 13:59
Να κάνεις καταγγελία μπορείς αλλά για να πάρει κλήση πρέπει να είναι μάρτυρας της παράβασης ο ίδιος ο αστυνομικός που την δίνει καθώς αν γίνει δικαστήριο θα πρέπει να είναι παρόν. Με βούλευμα ο λόγος των αστυνομικών στην επιβεβαίωση της παράβασης είναι ισχυρότερος από αυτόν του πολίτη.

Αν καταγγείλεις κάποιον για παραβίαση φωτεινού σηματοδότη εκ των υστέρων δεν μπορούν να του κάνουν τίποτα εκτός κι αν σε τρακάρει ή σε χτυπήσει αλλά και πάλι θα συγκρουστούν οι (ψευδο)μάρτυρές σας στο δικαστήριο αν του κάνεις μήνυση. Σε περίπτωση που σε έχει χτυπήσει με το όχημά του γίνεται αυτεπάγγελτη καταγγελία από την αστυνομία για σωματική βλάβη.

Σε περίπτωση τροχαίου συμβάντος μπορεί ο παραβάτης να φάει κλήση για παραβίαση ΚΟΚ μόνον αν υπάρχουν τρίτοι μάρτυρες και εφόσον το παραδεχτεί και ο ίδιος.

Αν κάνεις σε κάποιον μήνυση για παραβίαση ΚΟΚ για π.χ. απόπειρα σωματικής βλάβης ή φθοράς ξένης περιουσίας τότε πολύ απλά θα επικαλεστεί μάρτυρες δικούς του και το δικαστήριο θα τον αθωώσει για αμφιβολία ακόμα και αν έχεις τρίτους μάρτυρες δικούς σου.

Το νομικό πλαίσιο στην Ελλάδα δυστυχώς είναι ανεπαρκές αλλά στην ουσία αυτό που λείπει είναι η υπευθυνότητα του πολίτη απέναντι στο κράτος (και τούμπαλιν αφού το κράτος είναι οι πολίτες) και ο σεβασμός στον συνάνθρωπο και τα δικαιώματά του.

Στη γερμανία μπορείς να καταγγείλεις κάποιον επώνυμα για παραβίαση ΚΟΚ και θα φάει κλήση απλά πρέπει να αποδείξεις την πράξη του. Πάνε σπίτι του οι αστυνομικοί και του λένε πως σε είδαν να κάνεις αυτό κι αυτό... αν το αρνηθεί και εσύ έχεις επιδείξει φωτό ή και άλλους μάρτυρες του κάνει μήνυση και η αστυνομία για εμπαιγμό της αρχής και στο τέλος πληρώνει ακόμα και το μεροκάματο των αστυνομικών για εκείνη τη μέρα.


Ο Ελληνας δε θα μπορέσει να διαχειριστεί ποτέ (τουλάχιστον τα επόμενα 20 χρόνια) ένα παρόμοιο νομικό πλαίσιο διότι είμαστε Ουγκάντα και η μόνη διαφορά μας με τους συμπαθείς Ουγκανέζους είναι 15 πόντοι μικρότερη "φύση" (δεν ισχύει σε εμένα φυσικά :lol: ) και ότι αυτοί είναι μαύροι ενώ εμείς άσπροι ... περίπου...


:wave2: :wave2: :wave2:

simeon
11/01/2007, 14:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από maron
ΠΑΡΑ ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΩ ΜΕ ΚΟΚΚΙΝΟ ΦΑΝΑΡΙ…………..
ΚΑΙ ΚΡΑΖΩ ΟΣΟΥΣ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ……………
ΒΡΙΣΚΩ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΛΕΕΙΝΟ (η όπως κι αν γράφετε αυτό)
Δεν θέλω να το κάνω διαμάχη ούτε να χαλάσω το θέμα
Απλά θέλω να δηλώσω την άποψη μου.
(τώρα όποιος πει για χαμένες ζωες κλπ ας πάρει όπλο να καθαρίσει τον τόπο από τους ασχέτους και τους πιωμένους οδηγούς, εγώ θα τον ευχαριστήσω από τώρα)

Αλλιώς αφήστε τα όργανα να κάνουν την δουλειά τους

ΝΑΙ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ!!!! (αν φυσικα το νομικο πλαισιο με καλυπτε)
και αν το καναμε ολοι μας θα ηξερε ο καθε ασυνηδειτος οτι κατα 99% θα τον πιασουν και οχι οτι κατα 99% δεν θα τον πιασουν....
Τωρα σχετικα με τις χαμενές ζωες καταλαβαινεις πως αν καναμε τα παραπανω δεν θα χρειαζοταν να καταφυγουμε στην λυση που προτεινεις.........

ktm640lc4
11/01/2007, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
Να κάνεις καταγγελία μπορείς αλλά για να πάρει κλήση πρέπει να είναι μάρτυρας της παράβασης ο ίδιος ο αστυνομικός που την δίνει καθώς αν γίνει δικαστήριο θα πρέπει να είναι παρόν. Με βούλευμα ο λόγος των αστυνομικών στην επιβεβαίωση της παράβασης είναι ισχυρότερος από αυτόν του πολίτη.

Αν καταγγείλεις κάποιον για παραβίαση φωτεινού σηματοδότη εκ των υστέρων δεν μπορούν να του κάνουν τίποτα εκτός κι αν σε τρακάρει ή σε χτυπήσει αλλά και πάλι θα συγκρουστούν οι (ψευδο)μάρτυρές σας στο δικαστήριο αν του κάνεις μήνυση. Σε περίπτωση που σε έχει χτυπήσει με το όχημά του γίνεται αυτεπάγγελτη καταγγελία από την αστυνομία για σωματική βλάβη.

Σε περίπτωση τροχαίου συμβάντος μπορεί ο παραβάτης να φάει κλήση για παραβίαση ΚΟΚ μόνον αν υπάρχουν τρίτοι μάρτυρες και εφόσον το παραδεχτεί και ο ίδιος.

Αν κάνεις σε κάποιον μήνυση για παραβίαση ΚΟΚ για π.χ. απόπειρα σωματικής βλάβης ή φθοράς ξένης περιουσίας τότε πολύ απλά θα επικαλεστεί μάρτυρες δικούς του και το δικαστήριο θα τον αθωώσει για αμφιβολία ακόμα και αν έχεις τρίτους μάρτυρες δικούς σου.

Το νομικό πλαίσιο στην Ελλάδα δυστυχώς είναι ανεπαρκές αλλά στην ουσία αυτό που λείπει είναι η υπευθυνότητα του πολίτη απέναντι στο κράτος (και τούμπαλιν αφού το κράτος είναι οι πολίτες) και ο σεβασμός στον συνάνθρωπο και τα δικαιώματά του.

Στη γερμανία μπορείς να καταγγείλεις κάποιον επώνυμα για παραβίαση ΚΟΚ και θα φάει κλήση απλά πρέπει να αποδείξεις την πράξη του. Πάνε σπίτι του οι αστυνομικοί και του λένε πως σε είδαν να κάνεις αυτό κι αυτό... αν το αρνηθεί και εσύ έχεις επιδείξει φωτό ή και άλλους μάρτυρες του κάνει μήνυση και η αστυνομία για εμπαιγμό της αρχής και στο τέλος πληρώνει ακόμα και το μεροκάματο των αστυνομικών για εκείνη τη μέρα.


Ο Ελληνας δε θα μπορέσει να διαχειριστεί ποτέ (τουλάχιστον τα επόμενα 20 χρόνια) ένα παρόμοιο νομικό πλαίσιο διότι είμαστε Ουγκάντα και η μόνη διαφορά μας με τους συμπαθείς Ουγκανέζους είναι 15 πόντοι μικρότερη "φύση" (δεν ισχύει σε εμένα φυσικά :lol: ) και ότι αυτοί είναι μαύροι ενώ εμείς άσπροι ... περίπου...


:wave2: :wave2: :wave2:


+1001

Chemical
11/01/2007, 14:50
Κομβικά φανάρια δεν βαφτίζουμε ποτέ όπως και να έχει!!! :nono: :nono:
Αλλά κάτι περίεργες ώρες ή κάτι φανάρια που βλέπουν όχημα κάθε 5 λεπτά,ε με λίγο προσοχή βαφτίζεται!!!

Τώρα όσον αφορά τους "Αρτέμηδες" πολύ απλά μηχανή και πινακίδα είναι δύο πράματα που δεν συμβαδίζουν.Ότι παράβαση και να κάνεις το πρόστιμο είναι μεγαλύτερο απο τα 44ευρώ.(προστιμα μέσω κάμερας εννοώ ή κανά μπλόκο με κουτάκια)

BELZEBOYLIS
11/01/2007, 20:18
Δεν φτάνει το μονόπετρο για ένα μπουκαλάκι λάδι ….θέλω κι άλλα !!! :lol:

warlord
11/01/2007, 23:14
Πρωτον,δεν μιλαμε ρε παιδια να γινεις Αρτεμης Ματσας,απλα οταν πανε να σε σκοτωσουνε να μπορεις να κανεις κατι...
Δευτερον,απο ολα τα παραπανω καταλαβα ενα πραγμα,μπινελικι,στα πολυ χοντρα και καμια κλοτσια στην πορτα η κανα μπουκετο λουλουδια στην μαπα και αντε γεια,το θεμα ειναι οτι αυτη την λυση την ηξερα,σκατα,τελικα ειμαστε ζουγκλα και πρεπει να γινουμε μεγαλυτερα θερια απο τους αλλους γυρο μας για να μας χαιρονται οι οικογενιες μας γιατι τα οργανα του κρατους παιζουν τα οργανα τους,τον περισσοτερο καιρο τουλαχιστον....
:mad: :( :mad:

Xrider
12/01/2007, 10:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από warlord
Πρωτον,δεν μιλαμε ρε παιδια να γινεις Αρτεμης Ματσας,απλα οταν πανε να σε σκοτωσουνε να μπορεις να κανεις κατι...
Δευτερον,απο ολα τα παραπανω καταλαβα ενα πραγμα,μπινελικι,στα πολυ χοντρα και καμια κλοτσια στην πορτα η κανα μπουκετο λουλουδια στην μαπα και αντε γεια,το θεμα ειναι οτι αυτη την λυση την ηξερα,σκατα,τελικα ειμαστε ζουγκλα και πρεπει να γινουμε μεγαλυτερα θερια απο τους αλλους γυρο μας για να μας χαιρονται οι οικογενιες μας γιατι τα οργανα του κρατους παιζουν τα οργανα τους,τον περισσοτερο καιρο τουλαχιστον....
:mad: :( :mad:

Εγω ειμαι της αποψης οτι οταν πανε να σε σκοτεινιασουν βγαζεις το οπλο και πυροβολεις στα γονατα...τελειωνει καθε ιστορια ετσι απλα...αν συνεχισει να βριζει την ωρα που σερνεται του ριχνεις αλλη μια στον δεξι ομω και σταματαει...