PDA

View Full Version : "ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ".....ΠΑΡΑΠΟΝΟ



OzZzZzY
11/01/2007, 10:10
2 logia tha pw mono (ante perissotera :D) ..gia ena fainomeno pou paratirisa stous pitsirikades katw twn 18 pou aftoapokalountai mixanovioi..
loipon aftoi oi pitsirikades pairnoun ena papi 50 kyvikwn (gia na nai nomimoi) synithws yamaha glx 'h honda c50 (mono 50 dn einai)..to ftiaxnoun gyrw sta 160 kyvika me 2pla karbyrater klp, vazontas (to xoume dei k afto) akoma k nitro..ginontai etc oi vasiliades tis eftheias..dn diafwnw pws pane gamata..xaraktiristika tha pw gia ena glx apo tin perioxi tou menidiou..o idioktitis to efere sto peristeri gia kontra mesa se klouva..to vale bros k etrize o topos..evale kontra 400ari metra me yamaha z 155 kyvikwn k-a-r-a-ftiagmeno k to pire..katalavainete.....twra apo plaisio,anartiseis k 2 pabalaia taboura dn xwraei amfivolia gia tin asfaleia..alexiptwto theloun gia na stamatisoun

to thema mou afti ti stigmi dn einai i epikindyni papomania stin ellada..kathws an episkefthtei kapoios to www.bikepics.com k pate se fwto apo mixanakia oooooloi ma ooooloi einai ellines me exairesi kanenan apo malaysia klp..

to thema mou einai pws aftoi dn einai mixanovioi-latreis twn 2 troxwn..epilegoun afta ta papia gt boroun na tous kanoun na kykloforoun grigora....poly griogora k "nomima" afou sta xartia paramenoun 50 kyvikwn..

otan enilikiwthoun poulane to karaftiagmeno papi k dn synexizoun se alles motosykletes..pairnoun aftokinita typou fiat punto gt, peugeot 106 rallye, renault clio klp..synexizoun to ftiaximo ws kagoures..

dn tha to anefera san thema an dn aftoapokalountan mixanovioi..k malista an dn "katigorosan" emena giati edwsa 400eurw na parw kranos 'h gt opws lene "ti ta thes ta gantia re me to scooter?"..opws episis "katigoroun" ena dermatino boufan..

entaxei 70 kyvikwn einai to scooter mou alla tin idia zimia pou tha pathei ena cbr me 90 xlm tha pathw k egw me to scooter....i asfaleia dn nomizw oti einai thema kyvikwn

afiste me emena me to kranos 400 eurw mou k ta gantia mou k eseis ante nikelwste kamia exatmisi 'h ....meta apo xronia turbiste kana clio.....

MikeG
11/01/2007, 10:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY


entaxei 70 kyvikwn einai to scooter mou alla tin idia zimia pou tha pathei ena cbr me 90 xlm tha pathw k egw me to scooter....i asfaleia dn nomizw oti einai thema kyvikwn

afiste me emena me to kranos 400 eurw mou k ta gantia mou k eseis ante nikelwste kamia exatmisi 'h ....meta apo xronia turbiste kana clio.....


+1

Άσε τον καθένα να κάνει ότι θέλει.Η αλήθεια είναι ότι όλοι αυτοί οι πιτσιρικάδες δεν έχουν το θεό τους.Αλλά νομίζω ότι δε φταίει κανείς άλλος παρά μόνο η οικογένεια τους.Πρώτα τους αφήνουν να κάνουν όλα αυτά & μετά αν συμβεί κάποιο κακό καταριούνται τη μοίρα τους....:nono:

:wave2:

crs-k
11/01/2007, 10:23
Αν μπορουσαμε και να το διαβασουμε κι ολας ... :sick:

gloum
11/01/2007, 10:31
Και εσύ φίλε μου Ozzzzzzzy(παίζει να έχασα κανένα z) τι σε ενδιαφέρει?Ξέρεις ποιός είναι ο σωστός και ο έξυπνος.Μην ασχολήσε με διανοητικά ανάπηρους που σου λένε τέτοιες παπαριές για κράνη.Είπαμε.Μην το φοράς αν δεν έχεις κάτι να προστατέψεις.Πάντως χαίρομαι που σε βλέπω να δίνεις λεφτά σε κάτι καλό και σταμάτησες τους (μερικές φορές επικίνδυνους) πειραματισμούς με το scooterακι.:wave2:

powerphot
11/01/2007, 10:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Αν μπορουσαμε και να το διαβασουμε κι ολας ... :sick:

Α, γεια σου! :sick:

:wave2:

makis206
11/01/2007, 11:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Αν μπορουσαμε και να το διαβασουμε κι ολας ...

Xρήστο όσο καλύτερα μπορούσα με τα χεράκια μου :D



2 λόγια θα πω μόνο (άντε περισσότερα :D ) ..για ένα φαινόμενο που παρατήρησα στους πιτσιρικάδες κάτω των 18 που αυτοαποκαλούνται μηχανόβιοι..
Λοιπόν αυτοί οι πιτσιρικάδες παίρνουν ένα παπί 50 κυβικών (για νά'ναι νόμιμοι) συνήθως yamaha glx ή honda c50 (μόνο 50 δν είναι)..το φτιάχνουν γύρω στα 160 κυβικά με 2πλά καρμπυρατέρ κλπ, βάζοντας (τό'χουμε δει κι αυτό) ακόμα και νίτρο..γίνονται etc οι βασιλιάδες της ευθείας..δν διαφωνώ πως πάνε γαμάτα (ή γάματα; ).. χαρακτηριστικά θα πω για ένα glx απο την περιοχή του Μενιδίου.. ο ιδιοκτήτης το έφερε στο Περιστέρι για κόντρα μέσα σε κλούβα..τόβαλε μπρος κι έτριζε ο τόπος..έβαλε κόντρα 400άρι με yamaha z 155 κυβικών κ-α-ρ-α-φτιαγμένο και το πήρε..καταλαβαίνετε....τώρα από πλαίσιο, αναρτήσεις κ 2 παμπάλαια ταμπούρα δω χωράει αμφιβολία για την ασφάλεια..αλεξίπτωτο θέλουν για να σταματήσουν

το θέμα μου αυτή τη στιγμή δν είναι η επικίνδυνη παπομανία στη Ελλάδα..καθώς αν επισκεφτεί κάποιος το www.bikepics.com κ πάτε σε φωτό απο μηχανάκια όοοοολοι μα όοοοολοι είναι Έλληνες με εξαίρεση κανέναν απο Μαλαισία κλπ..
το θέμα μου είναι πως αυτοί δν είναι μηχανόβιοι-λάτρεις των 2 τροχών..επιλέγουν αυτά τα παπιά gt:confused: μπορούν να τους κάνουν να κυκλοφορούν γρήγορα....πολύ γριόγορα κ "νόμιμα" αφού στα χαρτιά παραμένουν 50 κυβικών..

όταν ενηλικιωθούν πουλάνε το καραφτιαγμένο παπί κ δν συνεχίζουν σε άλλες μοτοσυκλέτες..παίρνουν αυτοκίνητα τύπου fiat punto gt, peugeot 106 rallye, renault clio κλπ..συνεχίζουν το φτιάξιμο ως κάγκουρες...

δν θα το ανέφερα σαν θέμα αν δν αυτοαποκαλούνταν μηχανόβιοι..κ μάλιστα αν δν "κατηγορόσαν" εμένα γιατί έδωσα 400ευρώ να πάρω κράνος η gt :confused: όπως λένε "τι τα θες τα γάντια ρε με το σκούτερ;"..όπως επίσης "κατηγορούν" ένα δερμάτινο μπουφάν..

εντάξει 70 κυβικών είναι το σκούτερ μου αλλα την ίδια ζημιά θα που πάθει ένα cbr με 90 χλμ θα πάθω κι εγώ με το σκούτερ..η ασφάλεια δν νομίζω οτι είναι θέμα κυβικών
αφήστε με εμένα με το κράνος των 400 ευρώ μου κ τα γάντια μου κ εσείς άντε νικελώστε καμμιά εξάτμιση η ....μετά από χρόνια τουρμπίστε κανα clio.....


Έχω πήξει στη δουλειά :lol: :rotflmao:

makis206
11/01/2007, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
gt :confused:

Το βρήκα !

gt=γιατί

:lol: :lol:

powerphot
11/01/2007, 11:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Το βρήκα !

gt=γιατί

:lol: :lol:

Όχι ρε Μάκη, ...παπί GT λέει! όπως PUNTO GT, GOLF GT κλπ.
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

makis206
11/01/2007, 11:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
Όχι ρε Μάκη, ...παπί GT λέει! όπως PUNTO GT, GOLF GT κλπ.
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:rotflmao: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :rotflmao:

Εγώ θα τό'κανα rallye πάντως !

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

OzZzZzY
11/01/2007, 11:15
ευχαριστω για την μεταφραση! παντως υπαρχουν τετοιοι μαλακες απειροι!

και να 2! φαινομενο που παρατηρειται παντου στο ελλαντα :D


74256

stavrogin
11/01/2007, 11:15
Και γιατι δηλαδη δεν ειναι μηχανοβιοι και ειναι καποιος αλλος ο οποιος αγαπα την μοτο του και δεν την πειραζει και φοραει κρανος.Οκ το να μη φορας κρανος ως γνωστων ειναι βλακεια.

Αλλα εγω δε ξερω κανενα απο τους παλιους του 1975-80 με τα RD και τα αλλα διχρονα που να φορουσε κρανος.Και αυτοι ηταν μηχανοβιοι. Το αν θα παραμεινουν αυτοι οι πιτσιρικαδες στο σπορ αυτο ειναι κατι που κανεις δεν το ξερει.Ας ειναι καλα τα παιδια να πειραζουν τα μηχανακια τους και να χαιρονται και τα υπολοιπα θα τα μαθουν στην πορεια,οσοι επιμεινουν

OzZzZzY
11/01/2007, 11:16
μαρεσει που σκυβουν κιολας! λες και εχει φερινγκ το παπι και πανω απο τα 250 χλμ τους χαλαει η αεροδυναμικη! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

crs-k
11/01/2007, 11:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Xρήστο όσο καλύτερα μπορούσα με τα χεράκια μου :D
....................


Αφου ηταν χειροτεχνια ... :smilea:

... δεν μπορουσα να ΜΗΝ το διαβασω, κι ας πηζω. :cool:

OzZzZzY
11/01/2007, 11:24
stavrogin δεν ειναι μοτοσυκλετιστες γιατι δεν αγαπαν τις μηχανες..γιατι μετα τα 18 δεν παιρνουν μηχανη μεγαλου κυβισμου..το παπι το χαν για να κινουνται μεχρι τα 18..
γιατι το να κανεις το παπι σου οπως στη φωτο που δειχνω δεν νομιζει οτι ταιριαζει με τη μοτοσυκλετιστικη κουλτουρα των περισσοτερων εδω μεσα..

οι πιτσιρικαδες αυτοι δεν ειναι μοτοσυκλετιστες γιατι επενδυουν φραγκα στον κινητηρα και οχι στην ασφαλεια.. βλεπε αναρτησεις,φρενα,ζαντες,λαστιχα,κρανη,γαντια, μπουφαν..ουτε ασφαλεια δεν εχουν γιατι "κοστιζει"..και οσο κανει το ασφαλιστρο για ενα χρονο για το σκατοκεφαλο τους κοστιζει μια νικελωμενη εξατμιση


καμαρωσε εναν μοτοσυκλετιστη στη φωτο.....


74258

OzZzZzY
11/01/2007, 11:25
[i]Α.Ας ειναι καλα τα παιδια να πειραζουν τα μηχανακια τους και να χαιρονται και τα υπολοιπα θα τα μαθουν στην πορεια,οσοι επιμεινουν [/B]

οσα επιζησουν θες να πεις :D

makis206
11/01/2007, 11:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Αφου ηταν χειροτεχνια ... :smilea:
... δεν μπορουσα να ΜΗΝ το διαβασω, κι ας πηζω. :cool:

Άξιος !:a23:

:lol: :beer: :wave2:

gloum
11/01/2007, 11:30
Κάγκουροι όλου του κόσμου ενωθείτε:beer:

powerphot
11/01/2007, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
παντως υπαρχουν τετοιοι μαλακες απειροι!

και να 2! φαινομενο που παρατηρειται παντου στο ελλαντα :D

Ωωωχ! ο γιός μου! :eyepop: :eyepop:
Ρε το τσογλάνι, εκεί πάνε τα λεφτά του φροντηστηρίου?
:evil: :evil: :evil:



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Φαντάζεστε να το έγραφε αυτό κανείς τώρα?
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

stavrogin
11/01/2007, 11:52
προς Οζζζζζζζυ

Εισαι λιγο εμπαθης.Ολοι εδω κραζουν για κρανος και εξοπλισμους και ασφαλεια γιατι θελουν την ζωη τους και θελουν και οι νεοι μοτοσυκλετιστες να μαθουν να επιβιωνουν.Αυτο ειναι αγαπη για την ζωη ,μαζι και φοβος.Ολο αυτο λεγεται μοτοσυκλετιστικη κουλτουρα.
.Τα 16χρονα ειναι ατρομητα ,δεν εχουν φοβηθει ακομα και δεν εχουν διδαχτει να προσεχουν.
Αλλα μη τα μπερδευεις
Η εννοια μηχανοβιος,μοτοσυκλετιστης για μενα ειναι μονο και μονο η αγαπη για την μοτοσυκλετα,τιποτα αλλο.Ολα τα υπολοιπα προκυπτουν απο την αγαπη για τη ζωη και την αναγκη να διαατειρηθει η σχεση με την μοτοσυκλετα.Ας πουμε οτι ειναι μια ωριμανση της σχεσης. Ναι ειναι μαλακισμενα,ναι κινδυνευουν να σκοτωθουν και ναι κανουν ενα σωρο επικινδυνες μαλακιτσες στο δρομο.Αλλα μαθαινουν με τον δυσκολο τροπο κι αυτο ειναι σεβαστο.
Τους παρουσιαζεις σαν ανεγκεφαλους αλλα ολα αυτα τα πειραγματα δειχνουν εξυπνα παιδια πολυμηχανα ,κι ενισχυουν την σχεση τους με τα τουρμπο πατινια που καβαλανε.Οσο τους περιφρωνεις - ζηλευεις θα περιγελουν τα 400 ευρο που εδωσες για κρανος .Η μαγκια ειναι να τους περασεις το μυνημα της αναγκης για ασφαλεια,χωρις κοντρες και βλακειες.

byron
11/01/2007, 12:37
Ποιό μοντέλο της Technosel είναι αυτό ρε παιδιά ????? :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

(Όλα τα λεφτά είναι τα πίσω αμορτισσέρ. Και γαμώ τα sag............ )


74266

zoropatra
11/01/2007, 12:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Αν μπορουσαμε και να το διαβασουμε κι ολας ... :sick:



+1 εγω τετοια κειμενα με τετοια γραμματα δεν μπαινω καν στην διαδικασια να τα διαβασω!!!

makis206
11/01/2007, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Ποιό μοντέλο της Technosel είναι αυτό ρε παιδιά ????? :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
(Όλα τα λεφτά είναι τα πίσω αμορτισσέρ. Και γαμώ τα sag............ )

Το τριβάλιτσο του λείπει κι ο χάρτης της Ευρώπης !

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

zoropatra
11/01/2007, 12:43
να σαι καλα ρε μακη το διαβασα!!!



ολοι καπως ετσι ξεκινησαμε!!!!!

απλα μετα καποιοι παρεμειναν ετσι και καποιοι σοβαρεψαν!!!!!

OldMan
11/01/2007, 12:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από gloum
με διανοητικά ανάπηρους

Αν το δούμε έτσι το θέμα, την κάψαμε την παρτίδα...:sad:

iLia
11/01/2007, 13:13
Ισως ειμαι λιγο OFF TOPIC

Ο φιλος μου εχει φαγωθει να παρει μηχανακι ( λεφτα γιοκ αλλα στην δουλεια του υπαρχουν κατι μηχανακια λιγο πολυ κοινοχρηστα). Διπλωμα δεν υπαρχει ουτε για ΙΧ. Ο ιδιος, οντας Ολλανδος, δεν καταλαβαινει απο ορολογιες του τυπου 'παπακι'. Τι μπορει να οδηγησει χωρις διπλωμα αυτη την στιγμη και να ειναι νομιμος?

Και αν υπαρχει καποιος να μου απαντησει και σε αυτο. Μπορει να δωσει εξετασεις και να παρει βιβλιο σηματων κτλ στα ολλανδικα? Η πρεπει , κλασσικα, να κανω μεταφραση εγω?

Στην ερωτηση #1 παρακαλω απαντηστε σαν να το εξηγειτε στην γιαγια σας..τοσο πολυ απεχω απο το αθλημα. Εκτος κι αν η απαντηση ειναι..ποδηλατο :eyepop:

byron
11/01/2007, 13:17
Αν έχει δίπλωμα για τίποτα, δεν μπορεί να οδηγήσει ΤΙΠΟΤΑ !!!!

Το δίπλωμα μοτο και ορίων είναι κοινό στην ΕΕ. Θα μπορούσε να το βγάλει στην Ολλανδία και να οδηγεί εδώ χωρίς πρόβλημα.

iLia
11/01/2007, 13:20
Ειναι δυσκολο να ανεβει Ολλανδια μονο και μονο για το διπλωμα.

Ευχαριστω παντως :wave2:

byron
11/01/2007, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από iLia
Ειναι δυσκολο να ανεβει Ολλανδια μονο και μονο για το διπλωμα.

Ευχαριστω παντως :wave2:

Ε τότε ας βγάλει εδώ. Για 50cc δίνει στην τροχαία αν δεν κάνω λαθος. Βοήθησε τον λίγο με την μετάφραση των σηματων και θα το πάρει.

:wave2:

OldMan
11/01/2007, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
...................

To καλτσάκι στο avatar είναι όλα τα λεφτά, ρε Βύρωνα..... :lol: :rotflmao: :lol:

byron
11/01/2007, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
To καλτσάκι στο avatar είναι όλα τα λεφτά, ρε Βύρωνα..... :lol: :rotflmao: :lol:

Σταμάτης Γαρδέλης style Αντώνη μου..... Το 1985 όλοι οι κάγκουρες από Πανταζώνα ψωνίζαμε :lol:

Τις ξέθαψα εχθές τυχαία και συγκινήθηκα :bigcry:

:beer:

Cpt. Haddock
11/01/2007, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
από Πανταζώνα ψωνίζαμε :lol:

:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:

τι θυμήθηκε ο άνθρωπΑς

byron
11/01/2007, 13:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:

τι θυμήθηκε ο άνθρωπΑς

Εσύ ρε Κάπταιν το 85 δεν είχες μηχανή. Στον Πανταζώνα τι διάλα έκανες; :eyepop: Αντιγραφή στους Wham?????:rotflmao: :rotflmao:

Cpt. Haddock
11/01/2007, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Εσύ ρε Κάπταιν το 85 δεν είχες μηχανή. Στον Πανταζώνα τι διάλα έκανες; :eyepop: Αντιγραφή στους Wham?????:rotflmao: :rotflmao:

Το '85 δεν μπορούσα ούτε παπί να οδηγήσω :evil:

(σχεδόν δλδ :look: )

:lol:

byron
11/01/2007, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Το '85 δεν μπορούσα ούτε παπί να οδηγήσω :evil:

:a9: :a9: Θύμισε μου να σου φέρω τα ΜΟΤΟ και Μotorrad της εποχής εκέίνης, να πεθάνεις στο γέλιο....

kalesin
11/01/2007, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Σταμάτης Γαρδέλης style Αντώνη μου..... Το 1985 όλοι οι κάγκουρες από Πανταζώνα ψωνίζαμε :lol:

Τις ξέθαψα εχθές τυχαία και συγκινήθηκα :bigcry:

:beer:


μολις εσωσες το κεφαλι μου απο το 15ο καρουμπαλο...

το χτυπαω στον τοιχο [διπλα απο την βιβλιοθηκη για τους περιεργους] να θυμηθω πως λεγανε αυτο το μαγαζι, εδω κ 1 μηνα


:beer: :beer: :beer:




ξερω ξερω, τρωω κατι περιεργα σκαλωματα μερικες φορες

el_hymador
11/01/2007, 14:10
.


74276

byron
11/01/2007, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
μολις εσωσες το κεφαλι μου απο το 15ο καρουμπαλο...


Κεράσεις μπύρα......

OldMan
11/01/2007, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
:a9: :a9: Θύμισε μου να σου φέρω τα ΜΟΤΟ και Μotorrad της εποχής εκέίνης, να πεθάνεις στο γέλιο....

Τι ακριβώς εννοείτε, κύριε...??? :smokin: :D :smokin:

vassilis88
11/01/2007, 14:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
2 logia tha pw mono (ante perissotera :D) ..


εγω εκανα στο σχολειο παρεα με ορισμενους τετοιους που λες....οκ καλα παιδια ,οι περισσοτεροι.. :D ,αλλα τα βλεπανε αλλιως τα πραγματα..

οντως οι περισσοτεροι θα παρουν αμαξι κ θα τα χωνουν εκει μετα ,αλλα αυτοι κ να παθουν δν θα μαθουν κ δν αλλαζουν γνωμη..εγω τουλαχιστον δν μπορεσα..ειναι τοσα χρονια που πιστευουν τα ιδια πραγματα..

δε σου λεω για κρανη κ θεματα ασφαλειας ,ολοι ξερουν το σωστο αλλα αν φορας κρανος πως θα καταλαβει το κοριτσακι του σχολειου να πουμε οτι εχεις μηχανακι..σκεψου οτι τετοιοι τυποι ακομα κ 20+ χρονων να πανε με τα κοριτσακια του σχολειου θα ασχολουνται..σιγα μην τους κοιταξει καμια σοβαρη κοπελα..

αλλα αφου δν καταλαβαιναν απο τετοια ,σκεψου τυπος να χει δωσει 350 ευρω για dainese μπουφαν κ να βγαζει μετα τα προστατευτικα (?)....απλα για να φαινεται οτι εχει μπουφαν μηχανης ,οκ.. πεταξε αυτα που πληρωσε.. ,προσπαθησα να τους δειξω το θαυμαστο κοσμο των αγωνων!!!!τουλαχιστον εγω απο κει εχω παρει πολλα!αλλα τπτ ,ουτε για μεγαλες μηχανες ακουγανε ,μονο εκει στα παπια κολλημα.....ελεος ρ.π.μ.

το φαινομενο που παρατηρειται παντως ειναι οτι τωρα ακομα κ αυτοι οι σβουροι εχουν τρεντεψει..αντι για παπια φτιαγμενα ,πιο πολλες ειναι οι βεσπες με στερεοφωνικα.....χαχαχ ακομα πιο ελεεινο!!αλλα δν ασχολουμαι τωρα πια με τους φλωρους ρε , στα τετοια μου δλδ , στην τελικη ολοι θελουμε να ξεχωρισουμε απο τη μαζα γι αυτο κανουμε τετοια διαφορα..απλα στην προσπαθεια καταληγουν κ μοιαζουν παλι ολοι μεταξυ τους...

SPORAKIAS
11/01/2007, 14:56
εγω παντως την καλη μου πραξη την εκανα πριν περιπου 2 βδομαδες...

σταματαει ενα παπι δικαβαλο με δυο πιτσιρικαδες και μου αρχισανε

--γαματο το εργαλειο και δωσε τωρα που θα φυγεις κ.λ.π--

--και τους λεω εγω ,καβασακι ειναι ρε αρχοντα τι περιμενεις:D (ενταξει το σπαμ επιτρεπετε)..αλλα τους λεω κρανακι ομως δεν φορατε...:nono:

--και μου λενε , με το παπι ρε αρχηγε..

--και τους λεω μαγκες παντα να το φορατε γιατι αυτο το κρανακι μου εχει σωσει τη ζωη..

--μετα δεν μιλαγανε , απλα με κοιταγαν...:smokin:

βεβαια στο επομενο φαναρι τους εκανα και ενα endo....ετσι για να γουσταρουν.... :alien: :evil:

byron
11/01/2007, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Τι ακριβώς εννοείτε, κύριε...??? :smokin: :D :smokin:

Πήξαμε στον καπνό και στις δοντάρες.....

Εννοώ φίλτατε ολδμάνιε, ότι όταν διαβάζω κανένα τεστ της περιόδου και τα σχόλια των δοκιμαστών, βλέπω τα anti-dive, τις αναρτήσεις, τα λάστιχα, τα μηχανάκια που ήταν τίγκα στο αρκικόλεξο, τα σχέδια των μοτοσυκλεττων του μέλλοντος (εκεί κι αν πέφτει γέλιο), και γενικότερα το κλίμα των τότε ημερών, μου φεύγουν τα ντέρτια.....

Θέλω να ψάξω να βρώ τους σχολιασμούς των τότε enduro και τους συμμετέχοντες :smokin:

Πρώτη μούρη θα σε σάξω:lol:

OldMan
11/01/2007, 18:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Θέλω να ψάξω να βρώ τους σχολιασμούς των τότε enduro και τους συμμετέχοντες :smokin:
Πρώτη μούρη θα σε σάξω:lol:

Αυτό ακριβώς φοβάμαι ..!!! :D :smokin: :D



και να πεις ότι δεν τόδα το όνειρο... :sad:

Davelis
11/01/2007, 21:57
αλβανοι με παπιες

project.breeze
11/01/2007, 23:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από SPORAKIAS
εγω παντως την καλη μου πραξη την εκανα πριν περιπου 2 βδομαδες...

σταματαει ενα παπι δικαβαλο με δυο πιτσιρικαδες και μου αρχισανε

--γαματο το εργαλειο και δωσε τωρα που θα φυγεις κ.λ.π--

--και τους λεω εγω ,καβασακι ειναι ρε αρχοντα τι περιμενεις:D (ενταξει το σπαμ επιτρεπετε)..αλλα τους λεω κρανακι ομως δεν φορατε...:nono:

--και μου λενε , με το παπι ρε αρχηγε..

--και τους λεω μαγκες παντα να το φορατε γιατι αυτο το κρανακι μου εχει σωσει τη ζωη..

--μετα δεν μιλαγανε , απλα με κοιταγαν...:smokin:

βεβαια στο επομενο φαναρι τους εκανα και ενα endo....ετσι για να γουσταρουν.... :alien: :evil:



ΚΑΓΚΟΥΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!


Πλάκα πλάκα ευτυχώς που κάναμε ανακαίνιση και βάλαμε διπλά τζάμια στο σπίτι αλλιώς φέτος θα σκότωνα κανέναν παπάκια.Μα περνάνε στις 3 η ώρα το πρωί ρε πούστη μου γκαζώνοντας με αυτές τις μαμημένες τις sebring ανάθεμα την ώρα και την στιγμή που τις εισήγαγαν στην Ελλάδα:mad:

TROOPER
12/01/2007, 00:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
2 logia tha pw mono (ante perissotera :D) ..gia ena fainomeno pou paratirisa stous pitsirikades katw twn 18 pou aftoapokalountai mixanovioi..
loipon aftoi oi pitsirikades pairnoun ena papi 50 kyvikwn (gia na nai nomimoi) synithws yamaha glx 'h honda c50 (mono 50 dn einai)..to ftiaxnoun gyrw sta 160 kyvika me 2pla karbyrater klp, vazontas (to xoume dei k afto) akoma k nitro..ginontai etc oi vasiliades tis eftheias..dn diafwnw pws pane gamata..xaraktiristika tha pw gia ena glx apo tin perioxi tou menidiou..o idioktitis to efere sto peristeri gia kontra mesa se klouva..to vale bros k etrize o topos..evale kontra 400ari metra me yamaha z 155 kyvikwn k-a-r-a-ftiagmeno k to pire..katalavainete.....twra apo plaisio,anartiseis k 2 pabalaia taboura dn xwraei amfivolia gia tin asfaleia..alexiptwto theloun gia na stamatisoun

to thema mou afti ti stigmi dn einai i epikindyni papomania stin ellada..kathws an episkefthtei kapoios to www.bikepics.com k pate se fwto apo mixanakia oooooloi ma ooooloi einai ellines me exairesi kanenan apo malaysia klp..

to thema mou einai pws aftoi dn einai mixanovioi-latreis twn 2 troxwn..epilegoun afta ta papia gt boroun na tous kanoun na kykloforoun grigora....poly griogora k "nomima" afou sta xartia paramenoun 50 kyvikwn..

otan enilikiwthoun poulane to karaftiagmeno papi k dn synexizoun se alles motosykletes..pairnoun aftokinita typou fiat punto gt, peugeot 106 rallye, renault clio klp..synexizoun to ftiaximo ws kagoures..

dn tha to anefera san thema an dn aftoapokalountan mixanovioi..k malista an dn "katigorosan" emena giati edwsa 400eurw na parw kranos 'h gt opws lene "ti ta thes ta gantia re me to scooter?"..opws episis "katigoroun" ena dermatino boufan..

entaxei 70 kyvikwn einai to scooter mou alla tin idia zimia pou tha pathei ena cbr me 90 xlm tha pathw k egw me to scooter....i asfaleia dn nomizw oti einai thema kyvikwn

afiste me emena me to kranos 400 eurw mou k ta gantia mou k eseis ante nikelwste kamia exatmisi 'h ....meta apo xronia turbiste kana clio.....

+10000

Aggelos_SV
12/01/2007, 00:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
ευχαριστω για την μεταφραση! παντως υπαρχουν τετοιοι μαλακες απειροι!

και να 2! φαινομενο που παρατηρειται παντου στο ελλαντα :D




Σκολιωση εχουν αυτα?


74331

TROOPER
12/01/2007, 01:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
Σκολιωση εχουν αυτα?

:nono: :nono:

κυφωση λεγεται...:cool:

project.breeze
12/01/2007, 01:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
:nono: :nono:

κυφωση λεγεται...:cool:


Τίποτα δεν έχουν απλά για κάποιον περίεργο λόγο στην κάστα των παπάκηδων η συγκεκριμένη στάση προσφέρει καλύτερη "αεροδυναμική" η οποία συνεπικουρούμενη από το ζελεδιασμένο αεροτομημένο μαλλί προσφέρει εμφανές κέρδος στην τελική ταχύτητα η οποία πλέον φτάνει σε νέα επίπεδα...:eyepop:

zoropatra
12/01/2007, 01:29
οχι ρε απλα τους εχει μηνει η σταση που περνουν μπροστα στον πατερα τους
οταν τρωνε τις μαπες!!!!!!:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Davelis
12/01/2007, 02:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από zoropatra
οχι ρε απλα τους εχει μηνει η σταση που περνουν μπροστα στον πατερα τους
οταν τρωνε τις μαπες!!!!!!:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

SPZ
12/01/2007, 09:56
Δυστυχως παιρνουν μηχανακια χωρις να εχουν καμια παιδεια.
αν ο μπαμπας δεν εχει μηχανακι τι να διδαξη στο παιδι?
ασε που ειναι και 16αρηδες τα μυαλα στο μπλεντερ.

gloum
12/01/2007, 10:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από SPZ
Δυστυχως παιρνουν μηχανακια χωρις να εχουν καμια παιδεια.
αν ο μπαμπας δεν εχει μηχανακι τι να διδαξη στο παιδι?
ασε που ειναι και 16αρηδες τα μυαλα στο μπλεντερ.

Tώρα γιατί εμένα η έκφραση τα μυαλά στο μπλέντερ μου φέρνει στο νου το απίστευτο έπος του Peter Jackson "Braindead"?:D

nickmonstro
12/01/2007, 11:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
stavrogin δεν ειναι μοτοσυκλετιστες γιατι δεν αγαπαν τις μηχανες..γιατι μετα τα 18 δεν παιρνουν μηχανη μεγαλου κυβισμου..το παπι το χαν για να κινουνται μεχρι τα 18..
γιατι το να κανεις το παπι σου οπως στη φωτο που δειχνω δεν νομιζει οτι ταιριαζει με τη μοτοσυκλετιστικη κουλτουρα των περισσοτερων εδω μεσα..

οι πιτσιρικαδες αυτοι δεν ειναι μοτοσυκλετιστες γιατι επενδυουν φραγκα στον κινητηρα και οχι στην ασφαλεια.. βλεπε αναρτησεις,φρενα,ζαντες,λαστιχα,κρανη,γαντια, μπουφαν..ουτε ασφαλεια δεν εχουν γιατι "κοστιζει"..και οσο κανει το ασφαλιστρο για ενα χρονο για το σκατοκεφαλο τους κοστιζει μια νικελωμενη εξατμιση


καμαρωσε εναν μοτοσυκλετιστη στη φωτο..... Δεν εχεις δικιο εδω φιλε μου οζζζυ.:nono:

Το να θελει καποιος να εξελιξει την μοτο-μηχανακι του δεν σημαινει οτι δεν αγαπα την μοτοσυκλετα.Το αντιθετο.....

Πολυ σωστα ανεφερες οτι πρεπει να δινουμε χρηματα για εξοπλισμο γιατι ετσι απειλητε λιγοτερο η σωματικη μας ακεραιοτητα.

nickmonstro
12/01/2007, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
ευχαριστω για την μεταφραση! παντως υπαρχουν τετοιοι μαλακες απειροι!

και να 2! φαινομενο που παρατηρειται παντου στο ελλαντα :D Κανουνε και ''ψαρακωματα'' τα παληκαρακια???

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

afrotwin
12/01/2007, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
2 logia tha pw mono (ante perissotera :D) ..gia ena fainomeno pou paratirisa stous pitsirikades katw twn 18 pou aftoapokalountai mixanovioi..
loipon aftoi oi pitsirikades pairnoun ena papi 50 kyvikwn (gia na nai nomimoi) synithws yamaha glx 'h honda c50 (mono 50 dn einai)..to ftiaxnoun gyrw sta 160 kyvika me 2pla karbyrater klp, vazontas (to xoume dei k afto) akoma k nitro..ginontai etc oi vasiliades tis eftheias..dn diafwnw pws pane gamata..xaraktiristika tha pw gia ena glx apo tin perioxi tou menidiou..o idioktitis to efere sto peristeri gia kontra mesa se klouva..to vale bros k etrize o topos..evale kontra 400ari metra me yamaha z 155 kyvikwn k-a-r-a-ftiagmeno k to pire..katalavainete.....twra apo plaisio,anartiseis k 2 pabalaia taboura dn xwraei amfivolia gia tin asfaleia..alexiptwto theloun gia na stamatisoun


afiste me emena me to kranos 400 eurw mou k ta gantia mou k eseis ante nikelwste kamia exatmisi 'h ....meta apo xronia turbiste kana clio.....

re ti travame anti tou peous mas se aftin tin zoi..

ase re ta atoma na kanoun oti goustaroun
ke kane ke esi oti gousternis na telionoume:lol:

lipon 8a pate ola ta xaivania sto video club ke 8a nikiasete tin tenia o an8ropos ton rekor
me ton antoni xopkins na pa8ete tin plaka sas
o an8ropos me mia indian tou 1920 kato apo 1000 kivika exi mexri simera to megalitero rekor taxititas me 201,kati milia pou to katafere to 1967
diladi me ena mixanima 27 xronon tropopioimeno pou i teliki tou arxika itan 57 milia katafere
oti katafere gia mia trela mia mourla

den iparxi tipota kalitero gia enan motosikletisti

pigenete nikiaste tin tenia ine ali8ini istoria ke meta ke panta kante oti gousternete
ke kofte ta savouar vivr tis motosikletas leme...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

maron
12/01/2007, 13:07
Και ολα αυτά επιδει κομπλεξαρίστηκες γιατί έχεις κράνος των 400 ευρώ
Και οι άλλοι έχουν ρίξει στα παπάκια τους 10000 και 0 για κράνος?
Ο καθένας κάνει ότι του αρέσει στον χορό μηχανή
Πιστά, βόλτα, ευθεία, στροφή ……..
Δηλαδή εμένα που κάνει 900 ευρώ και το φοράω στο παπί τι?
Όσο για την παιδεία μπορεί να έχω την καλύτερη από όλους στον χώρο.
(μπαμπάς με λέσχη δικιά του αγώνες που πηρεστο παιδάκι του gag {gsxr 50}μόλις τελείωσε το δημοτικό και ………μπλα μπλα)
Καλό κράνος όμως πήρα μόνοςμου και αυτό στα 23
Κοίτα να το ξεπεράσεις μαζί με τους υπόλοιπους.
Φιλικά και εφόσον ξέρεις τι κάνεις και γιατί είμαι σίγουρος ότι δεν θα παρεξιγισεις το μήνυμα αυτό.

zireous
12/01/2007, 14:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
re ti travame anti tou peous mas se aftin tin zoi..

ase re ta atoma na kanoun oti goustaroun
ke kane ke esi oti gousternis na telionoume:lol:

lipon 8a pate ola ta xaivania sto video club ke 8a nikiasete tin tenia o an8ropos ton rekor
me ton antoni xopkins na pa8ete tin plaka sas
o an8ropos me mia indian tou 1920 kato apo 1000 kivika exi mexri simera to megalitero rekor taxititas me 201,kati milia pou to katafere to 1967
diladi me ena mixanima 27 xronon tropopioimeno pou i teliki tou arxika itan 57 milia katafere
oti katafere gia mia trela mia mourla

den iparxi tipota kalitero gia enan motosikletisti

pigenete nikiaste tin tenia ine ali8ini istoria ke meta ke panta kante oti gousternete
ke kofte ta savouar vivr tis motosikletas leme...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Kάπου μπερδεύτηκες...

Ο συμπαθής παππούλης (δε παίζεται), φόραγε κρανάκι κλπ, άσε που το μοτόρι του από αεροδυναμικής άποψης ακόμα δεν ξεπεράστηκε.

Ακόμα και τότε, στη κόντρα αν θυμάσαι, διάφοροι μαλάκες ξεκράνωτοι πήγαν τον κοιτάγανε σαν εξωγήινο και προσπάθησαν να του τη πούνε -ξηγήθηκαν αργότερα βέβαια.

Φοβερή ταινία, και επειδή και γω κατουράω σε λεμονιές, λές να ψάξω για καμιά indian αργότερα;
:rotflmao:


Ο σωστός αναβάτης (κάγκουρας ή μη) φοράει κράνος και εξοπλισμό πρώτα -δεν μπορείς να κάνεις σχέδια για το μέλλον σου ή της μηχανής σου αν τα σκας στα νοσοκομεία αβέρτα-, μετά εξελίσσει κάτι που έχει νόημα και το κάνει σωστά.

Ότι και να μου λέτε, τα λεφτά για να "βελτιώσεις" τέτοιου τύπου μηχανές -παπιά, scooter- είναι πεταμένα λεφτά. Και μάλιστα πεταμένα λεφτά για συνήθως μαλακισμένες βελτιώσεις που κάνουνε επικίνδυνα τα μαραφέτια που οδηγάνε.