PDA

View Full Version : Τα 4 κεριά...



villy
11/01/2007, 11:19
:a013:

atropos
11/01/2007, 11:53
Φιλε Βασιλη,τα χαιρετισματα μου απο την ομορφη Κρητη.....:wave2:
Πολυ καλο αυτο με τα τεσσερα κερια...ισως καποιοι γελασουν,αλλα αυτη ειναι και η πραγματικοτητα :sun:
Σου ευχομαι καλη δυναμη,στο να μπορεις παντα να κρατας αναμενα αυτα τα κερακια στην ζωη σου....
Καλη Χρονια να εχεις.....και ομορφα χιλιομετρα...:beer:

villy
11/01/2007, 11:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από atropos
Φιλε Βασιλη,τα χαιρετισματα μου απο την ομορφη Κρητη.....:wave2:
Πολυ καλο αυτο με τα τεσσερα κερια...ισως καποιοι γελασουν,αλλα αυτη ειναι και η πραγματικοτητα :sun:
Σου ευχομαι καλη δυναμη,στο να μπορεις παντα να κρατας αναμενα αυτα τα κερακια στην ζωη σου....
Καλη Χρονια να εχεις.....και ομορφα χιλιομετρα...:beer:



Σ'Ευχαριστώ κι ανταποδίδω!

Ο λόγος που το έβαλα εδώ είναι ακριβώς γιατί το πιστεύω απόλυτα!!!

Είναι στάση ζωής, και για μένα καλής ζωής...

Το ότι κάνουμε πλάκες, και το ότι γράφουμε στα ανέκδοτα δεν σημαίνει πάντα ότι είμαστε αστείοι ή ότι δεν έχουμε απόψεις και ιδέες... :wave2:

Η Kρήτη μου έλειψε ήδη...:(

airamhag
11/01/2007, 12:43
:smilea:


πολυ ωραια...ολα οσα γραψατε..


κ εμενα μου λειπει το "χωριο" μου...

ισως αυτο φταιει -τουλαχιστον για εμας της πολης τα βασανισμενα κορμια , ελπιζουμε σαυτη τη δικαιολογια- που εχουμε χασει αγαπη ειρηνη κ ελπιδα...

vangelis 64
14/01/2007, 03:30
Εγώ τώρα δεν θέλω να το παίξω κάπως,αλλά ένας από τους μεγαλύτερους Κρητικούς που πέρασαν ποτέ,παρουσιάζει την ελπίδα σαν το μεγαλύτερο εμπόδιο που έχει να αντιμετωπίσει ένας άνθρωπος που γυρεύει την ολοκλήρωση.
Ναι,είναι ο Νίκος ο Καζαντζάκης και όσοι έχουν διαβάσει την Ασκητική,θα θυμηθούν.
Αυτό το μικρό σε σελίδες βιβλίο είναι-κατά την προσωπική μου άποψη-ένα μεγάλο αριστούργημα.

Και μην ξεχνάμε τι διάλεξε ή αδελφή του Ελένη να χαράξει στον τάφο του.

Ακούω τις απόψεις σας ("Διαβάζω"θέλω να πώ)

X_NR750
14/01/2007, 09:02
Οταν το κατεβασεις πρεπει να αλλαξεις την καταληξη σε .zip
να το ξεζιπαρεις
και φυσικα να εχεις το powerpoint για να το δεις:wave2:

atropos
14/01/2007, 11:53
Φιλε Βαγγελη,γεια και χαρα σου......
Εχεις απολυτο δικιο,για τον Νικο Καζαντζακη...τον θεωρω τον μεγαλυτερο φιλοσοφο απο τους νεωτερους ( μετα Πλατωνα και Σωκρατη ),ισως να θεωρηθω υπερβολικος,ομως καθε φορα που τον διαβαζω δεν μπορω να του δωσω μικροτερο τιτλο.
Η εννοια της ελπιδας εχει αντιφατικες <<προτασεις>>,ειναι οπως τις δεχεται ο καθενας μας,και ειναι παντα σεβαστες.

΄'Δεν ελπιζω τιποτα
Δεν φοβαμαι τιποτα
Ειμαι λευτερος''

Δηλωνει οτι αν απαλλαγεις απο μικροπραγματα της εποχης,της καθε εποχης ,ναι...εισαι λευτερος.
Παρ ολα αυτα,πιστευω οτι ο Καζαντζακης και ελπιζε και φοβοταν...ελπιζε να δει εναν κοσμο απελευθερωμενο με πιο πολυ ουσια στην ζωη του,και με ανοικτα τα ματια της ψυχης του.
Οπως επισεις φοβοταν,οτι αυτο δεν θα γινονταν....ποτε !!!!

Το μονο που με λυπει αφανταστα στο κεφαλαιο Καζαντζακη...ειναι η αποδοχη που ειχε οταν ηταν εν ζωη....για μια ακομη φορα.....Η Ελλαδα τρωει τα παιδια της..:(

vangelis 64
14/01/2007, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από atropos
Φιλε Βαγγελη,γεια και χαρα σου......
Εχεις απολυτο δικιο,για τον Νικο Καζαντζακη...τον θεωρω τον μεγαλυτερο φιλοσοφο απο τους νεωτερους ( μετα Πλατωνα και Σωκρατη ),ισως να θεωρηθω υπερβολικος,ομως καθε φορα που τον διαβαζω δεν μπορω να του δωσω μικροτερο τιτλο.
Η εννοια της ελπιδας εχει αντιφατικες <<προτασεις>>,ειναι οπως τις δεχεται ο καθενας μας,και ειναι παντα σεβαστες.

΄'Δεν ελπιζω τιποτα
Δεν φοβαμαι τιποτα
Ειμαι λευτερος''

Δηλωνει οτι αν απαλλαγεις απο μικροπραγματα της εποχης,της καθε εποχης ,ναι...εισαι λευτερος.
Παρ ολα αυτα,πιστευω οτι ο Καζαντζακης και ελπιζε και φοβοταν...ελπιζε να δει εναν κοσμο απελευθερωμενο με πιο πολυ ουσια στην ζωη του,και με ανοικτα τα ματια της ψυχης του.
Οπως επισεις φοβοταν,οτι αυτο δεν θα γινονταν....ποτε !!!!

Το μονο που με λυπει αφανταστα στο κεφαλαιο Καζαντζακη...ειναι η αποδοχη που ειχε οταν ηταν εν ζωη....για μια ακομη φορα.....Η Ελλαδα τρωει τα παιδια της..:( Οταν αρχίζεις και ερευνάς στα σοβαρά,διαπιστώνεις ότι ,όχι μόνο η έννοια τής ελπίδας αλλά και τής πίστης ΄της αγάπης κλπ,διέπονται από αντιφάσεις.Εκεί τότε χρειάζεσαι έναν ξεκάθαρο νού γιατί είναι εύκολο να πέσεις στην παγίδα.
Στην ίδια παγίδα που πέσανε κι οι ηλίθιοι αφοριστές τού Καζαντζάκη.Αυτοί βέβαια δεν είναι απλώς ηλίθιοι.Είναι οι αιώνιοι σκοταδιστές που εξουσιάζουν και να οδηγούν το πνεύμα μας εκεί που θέλουν,μη αφήνοντάς το ελεύθερο να πετάξει.
Προκαλεί θλίψη αυτή η συνειδητοποίηση κι ένας λόγος που ο Καζαντζάκης έγραφε όπως έγραφε ήταν κι αυτός.
Και έχεις δίκηο.Φοβόταν πως δεν θα γίνει ποτέ.
Χαιρετώ εσένα και την Κρήτη.:wave2:

villy
15/01/2007, 07:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Εγώ τώρα δεν θέλω να το παίξω κάπως,αλλά ένας από τους μεγαλύτερους Κρητικούς που πέρασαν ποτέ,παρουσιάζει την ελπίδα σαν το μεγαλύτερο εμπόδιο που έχει να αντιμετωπίσει ένας άνθρωπος που γυρεύει την ολοκλήρωση.
Ναι,είναι ο Νίκος ο Καζαντζάκης και όσοι έχουν διαβάσει την Ασκητική,θα θυμηθούν.
Αυτό το μικρό σε σελίδες βιβλίο είναι-κατά την προσωπική μου άποψη-ένα μεγάλο αριστούργημα.




Άσχετα με τον Καζαντζάκη και τον οποιοδήποτε όλλο πιστεύω ότι ο κόσμος προχώρησε και αναπτύχθηκε διότι κάποιοι ήλπιζαν, ονειρεύονταν και προσπαθούσαν να πετύχουν κάτι. Βέβαια αυτό μερικές φορές φτάνει και στα άκρα, με την προσπάθεια επιβολής κλπ, αλλά δεν νομίζω ότι πρέπει να αφορίζουμε την ελπίδα και την προσπάθεια σκεφτόμενοι μόνο τα ακραία περιστατικά αλλά τον μέσο όρο...

:wave2:

atropos
15/01/2007, 11:51
''Και ο σκοπος αγιαζει τα μεσα''...απο μια ελπιδα,δεν ξεκινησε ?
Πολλες φορες ομως εχει χασει την εννοια του....:wave2:

vangelis 64
15/01/2007, 22:27
Είναι πράγματι δύσκολο το παιγνίδι που μάς παίζουν οι αντιφάσεις,οι διττές έννοιες.
Π.χ. -Είναι ανάγκη να πιστεύεις,αλλά δεν πρέπει να πιστεύεις τίποτα. ,ή
-Πώς να αποκτήσω πίστη?Πιστεύοντας!
Αυτό κατά τη γνώμη μου ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων λέει και ο Καζαντζάκης.
Προσωπικά μού αρέσει να ονειρεύομαι,να οραματίζομαι, να φαντάζομαι.Μού αρέσει να σκέπτομαι ένα καλύτερο αύριο,φύσει αισιόδοξος γαρ,αν και βλέπω ότι τα πράγματα πάνε από το κακό στο χειρότερο.
Μού αρέσει να ελπίζω πως η ζωή μας κάποια στιγμή θα έχει ποιότητα.Πως η μουσική που θα παίζεται γύρω μου σε ραδιόφωνα τηλεοράσεις και μαγαζιά,θα είναι γραμμένη από μεράκι για τη μουσική και όχι για το κέρδος και την πνευματική εξαθλίωση,αν και ξέρω ότι η πορεία είναι προδιαγεγραμμένη.
Δεν μπορώ να πώ ότι ταυτίζομαι με τον Καζαντζάκη,δεν μπορώ να παραβλέψω όμως ότι δυστυχώς έχει δίκηο!
Και κάτι ακόμα.Βαριέμαι φρικτά να κάθομαι και να γράφω στον υπολογιστή.Ισως κάποτε μπορέσω να έρθω στο Δέλεαρ να τα πούμε από κοντά,αν βέβαια πηγαίνετε κι εσείς, ή(ακόμα καλύτερα)σάς καλώ στο μαγαζί που πήρα πρόσφατα στον Πόρο,να το ανοίξουμε μια Κυρική μεσημέρι μόνο για μάς.
Κι όταν λέω "για μάς",εννοώ όλους όσους θέλουν.Σκέπτομαι εδώ και μέρες να ανοίξω ένα σχετικό για λεπτομέρειες.
Ως τότε να είστε καλά!:beer:

LIBANEZOS
08/03/2007, 01:35
para poly kalo!!!!!!!!!!!!!