PDA

View Full Version : toribos pou trelenei



mikelaki
11/01/2007, 11:35
Kalimera blepw pos o nomos den mporei na kanei tipota gia ta mixanakia pou se trelenoun (eidika ligwn kibikwn). Mipos emeis oi idioi pou kikloforoume ta mporousame na kanoume kati.
Na px na ksesindesoume pos elefteri exatmisi=taxitis=kalos odigos.

gloum
11/01/2007, 11:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikelaki
elefteri exatmisi=taxitis=kalos odigos.

Ελάχιστοι το πιστεύουν αυτό....

mikelaki
11/01/2007, 11:44
poio tin eksisosi mou? i allo

LINA
11/01/2007, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikelaki
Kalimera blepw pos o nomos den mporei na kanei tipota gia ta mixanakia pou se trelenoun (eidika ligwn kibikwn). Mipos emeis oi idioi pou kikloforoume ta mporousame na kanoume kati.
Na px na ksesindesoume pos elefteri exatmisi=taxitis=kalos odigos.



Εκτος απ αυτο που αναφερεις exatmisi=taxitis=kalos odigos, ειναι επισης θεμα μαγκιας των ατομων με προβλημα νευρικης ανεπαρκειας και δυστυχως ειναι ενα προβλημα που κυκλοφορει στη νεολερα κυριως.... με ξεταπωτη-τρυπητη εξατμιση σημαινει με κοιταν τα γκομενακια και εχω το πιο γρηγορο παπι και ακουγομαι σε ολο το περιστερι κτλ κτλ ....

:mad: :mad: :mad:

mikelaki
11/01/2007, 11:51
sigoura aftoi einai mia merida atomon............alla oloi oi aloi ti einai? ELEOS pote pleon ta matome na sebomastai o enas ton allo?

zoropatra
11/01/2007, 11:51
λοιπον εγω την μηχανη την βγαζω μονο σε εκδρομες και καμια φορα και στην πολη,δεν κανει παρα πολυ θορυβο,σορι που το λεω ομως εγω ειμαι υπερ του λιγο δυνατου ηχου!!!

mikelaki
11/01/2007, 11:55
tote otan bgeneis kalo ta eitan na pigeneis se kamioa pista kai oxi na kikloforeis sto dromo.

LINA
11/01/2007, 12:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από zoropatra
λοιπον εγω την μηχανη την βγαζω μονο σε εκδρομες και καμια φορα και στην πολη,δεν κανει παρα πολυ θορυβο,σορι που το λεω ομως εγω ειμαι υπερ του λιγο δυνατου ηχου!!!


Νομιζω οτι η συζητηση δε γινεται για τον μπασα θορυβο που βγαζει μια μηχανη η οποια πολλες φορες καλο ειναι να ακουγεται και λιγο παραπανω ειναι θεμα ασφαλειας αφου σε περνουν χαμπαρι τα κουτια καλυτερα .... αλλα για τον ικοφαντικο θορυβο που κανουν αυτα τα ζζζζζζζζζζζζζζ ουζουνια παπια και διχρονα γενικως και σου σπανε τα τυμπανα

gixxerpap
11/01/2007, 12:05
αυτο ελειπε τωρα, να ταπωσουμε και τις εξατμισεις μας......ρε αφηστε να χαιρομαστε και κατι.....


....θα συμφωνησω μονο στις περιπτωσεις καποιων παπιων και καποιων παλιων xt - xr που κανουν παρανοικο θορυβο....

mikelaki
11/01/2007, 12:07
o toribos einai toribos kai den pistebw pos xor9izetai se asfalei kai anasfali. Diladi sta alla kratei pou oi mixanes den kanoun toribo exoume ligotera atiximata? Mipos to blepoume ligo diaforetika apo tous sinorites mas? (ebropeous)

ktm640lc4
11/01/2007, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από LINA
Νομιζω οτι η συζητηση δε γινεται για τον μπασα θορυβο που βγαζει μια μηχανη η οποια πολλες φορες καλο ειναι να ακουγεται και λιγο παραπανω ειναι θεμα ασφαλειας αφου σε περνουν χαμπαρι τα κουτια καλυτερα .... αλλα για τον ικοφαντικο θορυβο που κανουν αυτα τα ζζζζζζζζζζζζζζ ουζουνια παπια και διχρονα γενικως και σου σπανε τα τυμπανα

Συμφωνω. Πρεπει να υπαρχει θορυβωδης εξατμιση για να σε παιρνουν χαμπαρι πιο ευκολα. Θεμα ασφαλειας.

2 πραγματα ομως πρεπει να ισχυουν.

1.) Να εχει καλο ηχο.
2.) Να μην περνας μαρσαροντας το βραδυ απο τα στενα.

bored
11/01/2007, 12:10
nai, vevaia, giati an h eksatmish sou kanei thorivo, ksafnika o allos tha ginei xeras k tha se sevastei ki'olas.

re dikaiologies pou akouw gia to kollhma pou exoun merikoi na kanoun thorivo gia na ikanopoihsoun thn kavla tous kai mono

mikelaki
11/01/2007, 12:19
distixos prepei na epiominw Toribos den eoinai Asfaleia alla mono enoxlisi kai telika megali zimia se olous mas

zoropatra
11/01/2007, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikelaki
distixos prepei na epiominw Toribos den eoinai Asfaleia alla mono enoxlisi kai telika megali zimia se olous mas


για εμενα απο ολα οσα γινονται ο θορυβος ειναι το τελευταιο!!!!!

zoropatra
11/01/2007, 12:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikelaki
o toribos einai toribos kai den pistebw pos xor9izetai se asfalei kai anasfali. Diladi sta alla kratei pou oi mixanes den kanoun toribo exoume ligotera atiximata? Mipos to blepoume ligo diaforetika apo tous sinorites mas? (ebropeous)


παντου σε ολο τον κοσμο υπαρχει ο θορυβος μην το παρακανουμε τωρα με την ελλαδα!!!!

απλα εξω ειναι ενα τι ποιο ησυχα!!!!

melenia
11/01/2007, 12:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4

2.) Να μην περνας μαρσαροντας το βραδυ απο τα στενα.


κυρίως αυτό......δεν είναι κι ο καλύτερος τρόπος να ξυπνήσεις τη νύχτα.....

και μάλιστα όταν συντονίζονται κι αρχίζουν να βαρούν και οι συναγερμοί
των αυτοκινήτων .......είναι πάρα πολύ ευχάριστο...:mad:
βέβαια είναι και το άλλο είδος των κουτάκηδων......
χαμηλωμένα αμάξια που ξύνουν στο δρόμο και καμιά φορά έχεις την
εντύπωση οτι κάποιος τράκαρε.....τσίτα το ηχοσύστημα μέσα στη νύχτα...
μια βουή στ'αυτιά και τα τζάμια να τρίζουν...κι εσύ τι κάνεις?????
θεωρητικά οι νυχτερινές περιπολίες της αστυνομίας αφορούν κι αυτά...
:sick:

gloum
11/01/2007, 12:30
Μου φαίνεται πως η κουβέντα ξεκίνησε για κάτι καγκουρόπαπα που έχουμε δει όλοι μας.Παντα χωρίς ποδιά και εξάτμιση την κλασσικη sebring που κάνει πραγματικά απιστευτα δυνατό θόρυβο...Αυτά είναι χάλια όντως..Αλλά να φτάσεις στο φίμωμα όλων?Μηπως το παρατραβάς?Πλέον όλες οι μηχανές στην μαμίσια τους μορφή έχουν πολύ χαμηλά επίπεδα θορύβου.Πχ το FZ6 που έχω όσο πηγαίνεις χαλαρά δεν ακούγεται τίποτα.Πέρα από τις 8000 στροφές τρελαίνεται..Αλλά εκεί είναι για δρόμους ταχείας κυκλοφορίαςμ και εθνικές και όχι για στενάκια...

stefanos
11/01/2007, 12:36
Είναι γνωστό οτι οι αθόρυβες εξατμήσεις είναι επικίνδυνες, το διαδηλώσανε και οι μοτοσυκλετιστές σε ΟΛΗ την Ευρώπη οταν μπήκαν τα τελευταία όρια.
Για τους Ελληνες ουτε συζήτηση.
Απο την άλλη ο υπερβολικός θόρυβος είναι επικινδυνος για τα αυτάκια μας.
Πάντα υπάρχει η μέση λύση.
Και τα περισσότερα μηχανάκια ευτυχώς ακολουθούν αυτή την μέση λύση.

ktm640lc4
11/01/2007, 12:51
Παν μετρον αριστον.

ρε παιδι μου αυτοι οι αρχαιοι.

mikelaki
11/01/2007, 13:19
Kiries kai Kirioi mipos me to ena xeri stin kardia to allo sto afti baloume mprosta tis mixanes mas tis akousoume kai apofasisoume ti na kanoume?

bmwK1200R
11/01/2007, 13:59
Ego tin piga se psixologo

idi
11/01/2007, 14:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikelaki
o toribos einai toribos kai den pistebw pos xor9izetai se asfalei kai anasfali. Diladi sta alla kratei pou oi mixanes den kanoun toribo exoume ligotera atiximata? Mipos to blepoume ligo diaforetika apo tous sinorites mas? (ebropeous)

δε ξερω τι κανουν οι ebropeous (:lol: :lol: :lol: καλο!) αλλα στο Ελλαδα.... εμεις οι μοτοσυκλετιστές ΚΙΝΔΥΝΕΥΟΥΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ απο τους συνάδελφους μας στας ευρωπας....

(προς θεου δε δικαιολογω τα μαλακισμενα με τις τρυπιες "ζεμπρινγκ"... αλλα οσο να'ναι θελει λιγο θορυβο να σε ακουσει ο γερος που εχει ληξει το διπλωμα του ή το κοριτσακι που ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΕ)

ktm640lc4
11/01/2007, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
δε ξερω τι κανουν οι ebropeous (:lol: :lol: :lol: καλο!) αλλα στο Ελλαδα.... εμεις οι μοτοσυκλετιστές ΚΙΝΔΥΝΕΥΟΥΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ απο τους συνάδελφους μας στας ευρωπας....

(προς θεου δε δικαιολογω τα μαλακισμενα με τις τρυπιες "ζεμπρινγκ"... αλλα οσο να'ναι θελει λιγο θορυβο να σε ακουσει ο γερος που εχει ληξει το διπλωμα του ή το κοριτσακι που ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΕ)


Αυτο ακριβως...

vassilis88
11/01/2007, 14:45
κ φανταστειτε οτι οι εταιρειες τουτου κοιταζουν να μειωνουν ολο κ περισσοτερο τους θορυβους που ακουγονται μεσα στην καμπινα απ εξω!

σε συνδυασμο με λιγη μουσικουλα ,ειδικα αν ειναι δυνατα ,κ αφηρημαδα

=

ποστ στα στραβα κ αναποδα!

ktm640lc4
11/01/2007, 14:49
Μην ανυσηχεις.

Αυτο δεν γινεται λογω νομου. Πρεπει να ακουγεται ο εξωτερικος θορυβος μεσα στο αμαξι.

Αν ηθελαν θα το ειχαν κανει. Η τεχνολογια υπαρχει ή εστω η γνωση να το κανουν αλλα δεν γινεται.




Για την μουσικη θα συμφωνησω. :beer:

Chemical
11/01/2007, 15:08
Δεν ξέρω τι λέτε εσείς πάντως αν δω στο δρόμο eduro χωρίς aftermarket εξάτμιση που να παιρνάει και να ψιλοτρίζει το τζάμι,ε τότε να πάει να το πουλήσει!!! :ninja: :ninja: :ninja:

Ασχετα που τώρα με το fazer δεν ακούγεται τπτ αλλα όταν είχα το tt-r με την sebring την εβρισκα(αλλά έβγαζε και πολυ καλό θόρυβο)

Πάντως τα δίχρονα είναι κάπως ζόρικα

DrIoannis
11/01/2007, 15:22
Θα συμφωνήσω και εγώ ότι ο πολύς και σπαστικός θόρυβος είναι μη αρεστός.Τώρα μία μηχανή θα πρέπει να κάνει θόρυβο για να σε αντιληφθεί ο τάδε 80χρονος και η τάδε κυρία που πάει στη μέση του δρόμου η οποία έβαλε 15 μέσα και έξω για να πάρει το δίπλωμα.Το κατάλαβα πηγαίνοντας βόλτα με ένα CBR 600 φίλου με Akrapa.Απλά άνοιγε ο δρόμος μπροστά μου όταν πλησίαζα στα 80-100 μέτρα.

ktm640lc4
11/01/2007, 15:34
Akrapa.

Σωζει ζωες.

:beer:

DrIoannis
11/01/2007, 15:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
Akrapa.

Σωζει ζωες.

:beer:

Σωστός:a18:

h_m_akis
11/01/2007, 20:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
καποιων παλιων xt - xr που κανουν παρανοικο θορυβο....




τα παλια KLR μετρανε ???:hypnotize :lol: :smokin:

h_m_akis
11/01/2007, 21:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
αυτο ελειπε τωρα, να ταπωσουμε και τις εξατμισεις μας......ρε αφηστε να χαιρομαστε και κατι.....


:a012:




παρεπιπτωντος και την πιο ελευθερη εξατμιση να εχεις (δεν μιλαμε για τρυπια εννοειται) ακουγεσαι δυνατα ΜΟΝΟ οταν το θες εσυ, κρατωντας λιγο πιο κλειστο το γκαζι ουτε ενοχλεις την νυχτα ουτε τιποτα...οσοι εχουν το ξερουν! :smokin:

οσο για τους συναγιαρμους των αυτοκινητων χαιρομαι να τους σπαω το ηθικο μιας και μπορουν να τους ρυθμισουν οι ιδιοκτητες τους να μην βαρανε με το παραμικρο. το φταιξιμο ειναι δικο τους οχι των εξατμισεων:mad: ξερω πολλα αυτοκινητα που ο συναγιερμος τους δεν ενεργοποιητε κι ας περασεις ταπα απο διπλα τους κι αλλοι παλι ισα που περνας με ρελαντι και αρχιζουν και βαρανε.

για το θεμα του κατα ποσο σου παρεχει ασφαλεια μια ελευθερη εξατμιση στο δρομο προτεινω στους δυσπιστους να οδηγησουν μια τετοια μοτοσυκλετα για κανα μισαωρακι κι ας μου πουν μετα...:wave2:






και η MIVV σωζει ζωες οχι μονο η ακραπα :nono: :lol:

ktm640lc4
12/01/2007, 08:55
Kαι η sebring!!!!!!!!!!!!

:lol: :lol:

mikelaki
12/01/2007, 10:20
Loipame alla kanenas sas den me mporei na me pisei pos me ton toribo se prosexoun.
Nomizw pos kalitera einai na prosexoume emeis.
Oso gia tous europeous pou exoun ligotera problimata einai alliteia alla oloi tous (kai oi motesikletistes simperilambanoomenoi) den kanoun afta pou prospatoume katimerina emeis sto dromo, sinitos pane se pistes

ktm640lc4
12/01/2007, 10:26
Oδηγησε μια φορα με μια ξεταπωτη εξατμιση ή εστω με μια aftermarket και θα δεις πως σε προσεχουν.

Μην φανταστεις τιποτα τρελλο βεβαια, απλα σε προσεχουν κατιτις παραπανω γιατι μεσα στην μαλακια τους στην ανια και την μανουρα που εχουν λογω κινησης και ειναι ετοιμοι να τους παρει ο υπνος μια akrapa διπλα τους θα τους ξυπνησει μην ανησυχεις.

Ειναι μηχανη διπλα μου ή ερχεται μηχανη θα πουν. Συνηθως λογω του οτι πιστευουν οτι αυτος θα ερθει με οσα, μαζευονται.

Δεν ισχυει αναμεσα σε αμαξια και στην εθνικη. Που στην μια περιπτωση πας αργα και δεν μπορεις να ακουστεις εκτος αν μαρσαρεις σαν τρελλος συνεχεια και εθνικη που πας γρηγορα και εκει αρκει να σε δει στον καθρεφτη και να αλλαξει 3 χρωματα και 6 λωριδες.

mikelaki
12/01/2007, 10:43
ara telika pou me simboulebeis na paw me toribodi eksatmisi afou oxi metaxi aftokinitwn (pounai stamatimena) kai oxi ston aftokinitodromo?

ktm640lc4
12/01/2007, 10:58
Καταρχην δεν μπορω να δωσω συμβουλες γενικοτερα.

Κατα δευτερον λεω οτι μια θορυβωδης εξατμιση μπορει να σε γλυτωσει απο το κακο μερικες φορες μεσα στην κινηση.

Στην εθνικη για να ακουστεις, πρεπει να εχεις εξατμιση απο τζετ.:lol:

Για την κινηση μιλαω. Και οχι παντα.

Οπως και να εχει εγω εξατμιση μαμα δεν ειχα ποτε και σε κανενα μηχανακι που ειχα.

Τωρα με το 636 ζοριζομαι λιγο γιατι ειναι ακριβες οι ακραπες και δεν με παιρνει ακομα.
Ειδωμεν...

:wave2:

mikelaki
12/01/2007, 11:13
loipamai pou den mporeis na me simboulepseis, ara telika ta sinexizw na pigenw me tin ergostasiaki mou exatmisi sto R1 mou. Pantos efxaristw

ktm640lc4
12/01/2007, 11:17
Φιλε μου δεν ξερω τι μηχανη εχεις. Δεν σε ξερω. Οτι γουσταρεις και αγαπας. Δεν τρεχει και τιποτα. Δεν ειπα βαλτε ολοι εξατμιση που κανει θορυβο.

Απλα εμενα με εχει γλυτωσει καμπωσες φορες.

Αυτη ειναι η γνωμη μου.

Φιλικα παντα και χωρις ιχνος ειρωνιας.:wave2:

mikelaki
12/01/2007, 11:39
nomizw to pio sosto na peis tatan Bgalte oloi tis eksatmiseis pou trelenoun ton normal kosmo pou odigoi sosta.
Osao gia tin mixani mou an ebenes sto profil mou ta tin eblepes opos eida egw ti diki sou.
Doistixos odigw stin Italia opou menw kai den exw tin politeleia na balw oti telw oso afora lastoixa exatmisi kai ta diafora parelkomena.
Alla to skeptomai nartw stin ellada na bgalw mto axti mou kai ta aftia sas.

Xoris eironia kai egw

ktm640lc4
12/01/2007, 11:57
Τωρα μιλας σωστα.

Αντε ελα γιατι εκει θα φρικαρεις.

Κατι ξερω απο ιταλια και γω.

Ελα να βγαλεις το αχτι σου και ξαναπας.

:beer:

mikelaki
12/01/2007, 12:11
thanks gia tin prosklisi
Italia apo to 1963
Pantos erxomai sixna alla se diabebew pos den allazw eksatmisi par olou pou logo ilikias eimai psilokoufos kai den ta me enoxlouse.........

ktm640lc4
12/01/2007, 12:24
Ε τοτε βαλτην τι το σκεφτεσαι.

Εσυ θα εισαι μια χαρα. :lol: :lol:

:beer: