PDA

View Full Version : Παιζει???



evvou
11/01/2007, 15:48
μολις μου σκασε το παρακατω κειμενακι σε mail...εχετε ακουσει ποτε κατι τετοιο?? :look:

"Αν ποτέ κάποιος κλέφτης σας αναγκάσει να κάνετε ανάληψη από ένα ATM μηχάνημα, μπορείτε να ειδοποιήσετε την αστυνομία εισάγωντας τον αριθμό PIN αντίστροφα. Για παράδειγμα αν ο αριθμός pin είναι 1234 θα πρέπει να εισάγεται 4321. Το ΑΤΜ αναγνωρίζει οτι ο αριθμός PIN είναι αντίστροφος από την κάρτα που τοποθετήσατε στο μηχάνημα. Το μηχάνημα θα σας δώσει τα χρήματα που ζητήσατε, αλλά εν' αγνοία του ληστή, ειδοποιήτε την αστυνομία.

Αυτή η πληροφορία πρόσφατα αναμεταδόθηκε στην τηλεόραση και αποδείχθηκε πως χρησιμοποιήται σπάνια γιατί ο κόσμος δεν γνωρίζει την ύπαρξη αυτής της λειτουργίας."

Nostra
11/01/2007, 15:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από zanDark
μολις μου σκασε το παρακατω κειμενακι σε mail...εχετε ακουσει ποτε κατι τετοιο?? :look:


μπούρδες... που έλεγε και η Σαπφώ...


:wave2: :wave2:

ktm640lc4
11/01/2007, 15:54
Λιγο παραλογο ακουγεται αλλα στην Ελλαδα ειμαστε.

Ποτε δεν ξερεις...

bartlal
11/01/2007, 16:08
δεν παιζω... τα εχω παρει... : :mad: :mad:

οι τραπεζες ειναι ρατσιστριες με οσους εχουν Pins π.χ.: 8888, 0110, 1221 κλπ...

θελουν το κακο μας... :mad:














:smokin: urban legend... :smokin:

zoropatra
11/01/2007, 16:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal
δεν παιζω... τα εχω παρει... : :mad: :mad:

οι τραπεζες ειναι ρατσιστριες με οσους εχουν Pins π.χ.: 8888, 0110, 1221 κλπ...

θελουν το κακο μας... :mad:














:smokin: urban legend... :smokin:




κοιτα να δεις αυτο το παιδι ειναι εξυπνο τελικα!!!!!


:a23: :a23: :a23:

Λεωνίδας
11/01/2007, 16:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal
δεν παιζω... τα εχω παρει... : :mad: :mad:

οι τραπεζες ειναι ρατσιστριες με οσους εχουν Pins π.χ.: 8888, 0110, 1221 κλπ...

θελουν το κακο μας... :mad: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

zoropatra
11/01/2007, 16:15
[i]

Στο δρόμο σταμάτησα σε ένα ATM να πάρω λεφτά. Την ώρα που ετοιμαζόμουν να χτυπήσω τον PIN, ένας ρακένδυτος αλήτης σε άθλια κατάσταση βγήκε ξαφνικά πίσω από το μηχάνημα και με απείλησε να του δώσω ένα ευρώ από τις οικονομίες Μου, κάτι δισεκατομμύρια δολλαριάκια δλδ, που έχω μαζέψει από τις διάφορες e-μπίζνες και από το Βρεττανικό Ηλεκτρονικό Sweepstake που κερδίζω κάθε τόσο μέσω email, να φανταστείς χωρίς ούτε καν να συμμετέχω.

O κουρελής στεκόταν λοιπόν εκεί και απειλούσε τη ζωή μου με τα μάτια του. Ευτυχώς είχα πάρει το τελευταίο chain email και ήξερα τι έπρεπε να κάνω: Έβαλα τον pin ανάποδα, και αμέσως φάνηκε ένα ελικόπτερο της Αστυνομίας, με τον Robocop να κρέμεται από κάτω.

Τα κομμάτια του τύπου ακόμα τα μαζεύουν. Πριν ξεψυχήσει όμως πρόλαβε και ξεστόμισε κάτι σαν "που να σού καεί ο router".

Δεν σάς κρύβω πως ανησυχώ λίγο. Τον βρωμοαληταρά. Σκέψου να πιάσει η κατάρα του. Τι θ’ απογίνω χωρίς το Internet;;;;

http://mavrosgatos.blogspot.com/2006/12/internet-junkie.html [/B]

μηπως δεν σου εστειλαν ολοκληρο το ΑΝΕΚΔΟΤΟ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=33711)

GeorgeFZR
11/01/2007, 16:21
urban legend:D

MikeG
11/01/2007, 16:31
ΟΧΙ!!!ΔΕ ΠΑΙΖΕΙ
Μη το κάνεις ποτέ.Είναι τρόπος για να υποκλέπτουν Passwords!

:wave2:

Nostra
11/01/2007, 16:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
ΟΧΙ!!!ΔΕ ΠΑΙΖΕΙ
Μη το κάνεις ποτέ.Είναι τρόπος για να υποκλέπτουν Passwords!

:wave2:



ΝΤόινγκ..... :hypnotize :look: :uplate: :hypnotize :look: :eyepop:





:lol: :lol: :lol:

MikeG
11/01/2007, 16:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
ΝΤόινγκ..... :hypnotize :look: :uplate: :hypnotize :look: :eyepop:





:lol: :lol: :lol:


Ψάξε λίγο στο νετ επί του θέματος και θα δεις αρκετά γι'αυτό.Με κάποιες εντολές ενεργοποιούνται τα λογισμικά του ΑΤΜ ώστε να παρέχουν & νέες λειτουργίες.Τα ΑΤΜ τα φτιάχνουν συγκεκριμένες εταιρίες ,οπότε υπάρχουν manual.Μπορεί λοιπόν να μπει μια ρουτίνα η οποία να αποθηκεύει τα πιν και στη συνέχεια να πάει κάποιος να τα ανασύρει.Τέλος πάντων επειδή στην εταιρ'ια που δουλεύω είχε γίνει κάποια στιγμή ένα τέτοιο project περί ασφάλειας συνναλαγών μέσω ATM ξέρω αρκετά πραγματάκια.
ΑΝ ξέρεις κάτι συγκεκριμένο πες μου.Όχι ΝΤΟΙΝΓΚ.:(

Nostra
11/01/2007, 16:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Ψάξε λίγο στο νετ επί του θέματος και θα δεις αρκετά γι'αυτό.Με κάποιες εντολές ενεργοποιούνται τα λογισμικά του ΑΤΜ ώστε να παρέχουν & νέες λειτουργίες.Τα ΑΤΜ τα φτιάχνουν συγκεκριμένες εταιρίες ,οπότε υπάρχουν manual.Μπορεί λοιπόν να μπει μια ρουτίνα η οποία να αποθηκεύει τα πιν και στη συνέχεια να πάει κάποιος να τα ανασύρει.Τέλος πάντων επειδή στην εταιρ'ια που δουλεύω είχε γίνει κάποια στιγμή ένα τέτοιο project περί ασφάλειας συνναλαγών μέσω ATM ξέρω αρκετά πραγματάκια.
ΑΝ ξέρεις κάτι συγκεκριμένο πες μου.Όχι ΝΤΟΙΝΓΚ.:(



από έμπροσθεν του ΑΤΜ δε γίνεται τίπτις....


από πίσω.... όλα μπορούν να συμβούν ....


πισωκολλητά ένα πράγμα? με πιάνς?


:wave2: :wave2: :wave2:

MikeG
11/01/2007, 16:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
από έμπροσθεν του ΑΤΜ δε γίνεται τίπτις....


από πίσω.... όλα μπορούν να συμβούν ....


πισωκολλητά ένα πράγμα? με πιάνς?


:wave2: :wave2: :wave2:


Γίνεται και από εμπρόσθεν...:wave2:

p.s Δεν χρειάζεται να το κάνουμε διαμάχη

Nostra
11/01/2007, 16:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Γίνεται και από εμπρόσθεν...:wave2:

p.s Δεν χρειάζεται να το κάνουμε διαμάχη


γιατί διαμάχη....? :confused: :confused: :confused:


αφού συμφωνούμε και οι δύο με μένα.... :hypnotize :hypnotize :look: :look:




:lol: :lol: :lol:

iLia
11/01/2007, 18:13
Εχω λαβει το ιδιο στα αγγλικα. ΑΝ παιζει εξωτερικο..δεν ξερω. Αλλα υποθετω οτι σε καποιον το στειλανε...ο καποιος το μετεφρασε..και οι υπολοιποι το ανακυκλωνετε κανονικα :D

675
11/01/2007, 18:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
ΝΤόινγκ..... :hypnotize :look: :uplate: :hypnotize :look: :eyepop:





:lol: :lol: :lol:

ντοινγκ x2 :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

fantacid
11/01/2007, 19:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Ψάξε λίγο στο νετ επί του θέματος και θα δεις αρκετά γι'αυτό.Με κάποιες εντολές ενεργοποιούνται τα λογισμικά του ΑΤΜ ώστε να παρέχουν & νέες λειτουργίες.Τα ΑΤΜ τα φτιάχνουν συγκεκριμένες εταιρίες ,οπότε υπάρχουν manual.Μπορεί λοιπόν να μπει μια ρουτίνα η οποία να αποθηκεύει τα πιν και στη συνέχεια να πάει κάποιος να τα ανασύρει.Τέλος πάντων επειδή στην εταιρ'ια που δουλεύω είχε γίνει κάποια στιγμή ένα τέτοιο project περί ασφάλειας συνναλαγών μέσω ATM ξέρω αρκετά πραγματάκια.
ΑΝ ξέρεις κάτι συγκεκριμένο πες μου.Όχι ΝΤΟΙΝΓΚ.:(


ξερεις συγκερκιμενες εταιριες που τα κατασκευαζουν?
εχεις κανα λινκ απο μανιουαλ?
στειλε πμ αν νομιζεις οτι δεν ειναι για public post!