PDA

View Full Version : clipons vs stantard



b_bong12
11/01/2007, 18:38
Λεεεποον...

Ακουω
Ποσο τρομακτικη ειναι η αλλαγη απο στανταρ τιμονι(γυμνες μοτο) σε clipon(ss)

Καταρχην γνωριζω οτι αλλαζει η ολη θεση σου πανω στη μοτο
αλλα
στις πιεσεις που ασκεις στις στροφες,διαφερει πολυ το clipon τιμονι.
Ειναι δυσκολοτερο να στριψεις με clipons(?),γιατι μονο και μονο απο τη θεση του ss(κωλος πανω-χερια κατω) η δυναμεις που δεχεται το τιμονι ειναι περισσοτερο κατακορυφες και οχι οριζοντιες ετσι ωστε με ευκολια να μπορεις να το σπρωξεις.

Ακουω και εμπειριες αναβατων που φυγανε απο τα γυμνα για ενα ss

kostisthegreek
11/01/2007, 20:10
Είπαμε ξανά ότι το τιμόνι το βαστάμε χαλαρά.

Στις στροφές στηριζόμαστε με τα πόδια μας και όχι με τα χέρια. Θυμήσου που λέγαμε (ή διάβασε) για το εξωτερικό πόδι που είναι γατζωμένο στα φρύδια (ή όπου αλλού μπορεί) του τεπόζιτου.


...κι εδώ είμαστε πάλι:wave2:

pissaman
11/01/2007, 20:17
και να συμπληρώσω ότι τα χέρια είναι παράλληλα με το έδαφος, άρα σπρώχνουν το τιμόνι προς τα εμπρός για την τιμονιά, και όχι προς τα κάτω! ;)

KaTaNaS
11/01/2007, 20:34
οπως ειπε και ο Κωστης ο ελληνας




τα χερια ειναι παντα χαλαρά...


το γυροσκοπικό γίνεται πιό εύκολα εννοειτε με την καρατιμόνα , ένεκα μεγαλύτερου μοχλου (μεγαλυτερη απόσταση του σημειου ασκησης δυναμης (γκρίπ) απο το κέντρο περιστροφής (κέντρο τιμονιού))




αλλά η καρατιμόνα σου επιβάλει μια πιο ορθια θεση οδηγησης , που στην πολύ γρηγορη και στριφτερη οδήγηση δε βοηθά τόσο στο βγάλσιμο του σώματος!:wave2:

dukeandthecity
11/01/2007, 20:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
.......
αλλά η καρατιμόνα σου επιβάλει μια πιο ορθια θεση οδηγησης , που στην πολύ γρηγορη και στριφτερη οδήγηση δε βοηθά τόσο στο βγάλσιμο του σώματος!:wave2:

εκτος αν οδηγας το απολυτο μηχανημα οδηγικής απόλαυσης (http://www.moto.gr/forums/member.php?s=&action=editprofile)

pissaman
11/01/2007, 21:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από dukeandthecity
εκτος αν οδηγας το απολυτο μηχανημα οδηγικής απόλαυσης (http://www.moto.gr/forums/member.php?s=&action=editprofile)
το λινκ που έβαλες, τι δείχνει? γιατί μου βγάζει το προφίλ μου!!!! :confused: :confused: :confused:

fantacid
11/01/2007, 22:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από pissaman
το λινκ που έβαλες, τι δείχνει? γιατί μου βγάζει το προφίλ μου!!!! :confused: :confused: :confused:

μαλλον το πορφιλ του ηθελε να δειχνει το λινκ αλλα εβαλε το λινκ απο τον πινακα ελεγχου που στο καθενα τον στελνει στο δικο του cp!
:D

EVI
11/01/2007, 22:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
οπως ειπε και ο Κωστης ο ελληνας




τα χερια ειναι παντα χαλαρά...


το γυροσκοπικό γίνεται πιό εύκολα εννοειτε με την καρατιμόνα , ένεκα μεγαλύτερου μοχλου (μεγαλυτερη απόσταση του σημειου ασκησης δυναμης (γκρίπ) απο το κέντρο περιστροφής (κέντρο τιμονιού))




αλλά η καρατιμόνα σου επιβάλει μια πιο ορθια θεση οδηγησης , που στην πολύ γρηγορη και στριφτερη οδήγηση δε βοηθά τόσο στο βγάλσιμο του σώματος!:wave2:


+1000

zoropatra
11/01/2007, 23:07
γιαυτο εγω γουσταρω αυτο που κανουν εξω!!!

σουπερ σπορ μηχανακι με καρατιμονα!!!!:winka:

b_bong12
12/01/2007, 11:42
εγω παλι εχω δει πολλα γυμνα με clipons.

Και σε μεγαλες ταχυτητες που χρειαζεται να σκυβω πολυ ευχομαι να ηταν λιγο πιο χαμηλα τα grips.

cheers everyone