PDA

View Full Version : Τα τρίκυκλα έγιναν μηχανές!!!



gavos
11/01/2007, 18:15
Χαίρεται παιδιά.. Γράφω να σας πώ για το test drive για το piaggio mp3 που μόλις οδήγησα.. Δεν με ενδιαφέρει αυτό το μηχανάκι για αγορά (βέβαια αν είχα κάποια χρήματα για μηχανάκι πόλης εκεί θα πήγαιναν με τη μία μαζί με την έλευση της έκδοσης των 400 κυβικών το Μάρτιο) απλά ήθελα να ικανοποιήσω την περιέργειά μου καθώς και να πείσω τον πατέρα μου ότι υπάρχει σκούτερ με πολύ καλύτερη οδική συμπεριφορά από το Beverly 250 που έχει.. Οπότε πάω σήμερα και του λέω: "Πάμε να δεις πως θα μοιάζει η μηχανή σου σε λίγα χρόνια.." Κι έτσι κινήσαμε για το τεστ ντράιβ..
Όταν πηγαίναμε πήραμε το Μπέβερλι και οδηγούσα εγώ για να δω αν θα καταλάβω καμμια διαφορά τόσο πριν όσο και μετά.. Φτάνουμε και για να μην τα πολυλογώ, ο τύπος εκεί δεν μου είπε τίποτα σχετικά με το κλείδωμα της ανάρτησης ούτως ώστε να παρκάρει το μηχανάκι χωρίς στανντ (κι εγώ ο μ@λ@κ@ς δε ρώτησα γιατι βιαζόμουνα) και στην αρχή με μπέρδευε το συστημα αφού αν το έχεις ενεργοποιημένο τότε όταν σταματήσεις στο φανάρι μπλοκάρει τις αναρτήσεις και μπορείς να πάρειςτα πόδια από το έδαφος αφού στέκεται μόνο του (να βλέπατε τα βλέματα όλων).. Τέλος πάντων αφού βρήκα το κουμπί όλα κύλησαν όπως τα περίμενα.. Το μηχανάκι εμπνέει ΤΡΕΛΗ εμπιστοσύνη και στην περίπτωση του το αξίζει οι "σφήνες" γίνονται τόσο ευέλικτα είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν υπάρχει κάτι παρόμοιο σε ευελιξία.. Είναι απίστευτος ο τρόπος που περνάνε οι ανωμαλίες κάτω από τα πόδια σου όταν είσαι υπό κλίση.. Είναι σαν να έχεις μόνιμα κάποιον τύπο μπροστά να σου γεμίζει τις λακούβες και να σου "γλυκαίνει" τα σαμαράκια.. Εχει απίστευτη πρόσφυση το μπροστά μέρος, μπαίνεις στα στενά πλαγιάζοντας και στρίβοντας ταυτόχρονα και το τιμόνι με ταχύτητες που ούτε καν τις ονειρεύεσαι με μηχανή "κανονικιά".. Το μόνο που σε απασχολεί είναι μη σου φύγει ο "κώλος" αλλά και αυτό είναι τόσο εύκολο να ελεγχθεί, σχεδόν καταντάει αστείο.. Είναι μακράν ότι πιο διασκεδαστικό έχω οδηγήσει σε αστικό περιβάλλον (αν εξαιρέσουμε τα παντιλίκια)..
Ωραία λοιπόν μέσα στη στεναδούρα και την κίνηση κάπως έτσι την περίμενα.. Πάμε όμως κατεχάκη στην ανηφορική δεξιά να δούμε σταθερότητα και ασφάλεια με 2 αντρες των 80 κιλών έκαστος.. Και ιδού το πρώτο αρνητικό.. Όχι όχι παλικάρια μην κρυφογελάτε από ικανοποίηση το mp3 δε σας την έκανε την χάρη.. Μια χαρά την έστριψε αλλά δεν του έφτανε το γκάζι.. Ήθελα να την πάρω με πολύ περισσότερα αλλά ο 250 αποδεικνυεται λίγος για αυτές της συνθήκες οδήγησης.. Δεν πήγε πάνω από 90 λοιπόν οπότε σχεδόν νευριασμένος βγαίνω από την κατεχάκη για να ξαναμπώ από το αντίθετο που θα είναι κατηφόρα..:lol: Πηγαίνοντας λοιπόν πραγματικά γρήγορα αυτή τη φορα πάνω στο μέσο της στροφής φρέναρε και ένα audi μπροστά μου οπότε χρειάστηκε να πατήσω και φρένο.. Το mp3 ούτε που με ανυσήχησε.. Είναι σταθερότατο..
Γυρνώντας πίσω να αφήσουμε το μηχανάκι (αφού πρώτα το είχα παρκάρει στις πιο απίθανες στάσεις πάνω και κάτω από ένα πεζοδρόμιο για να δω πως γίνεται και στέκεται από μόνο του ακόμα και σε ανώμαλο έδαφος) λέω στον πατέρα μου κρατήσου λίγο να ρίζω ένα καλό φρενάρισμα.. Πριν προλάβω να το πω πετάγεται ενα hyundai και οι μανέτες "ακούμπησαν" τιμόνι.. Σταθερότατο και στο φρενάρισμα με υπεραρκετή δύναμη για να την βγάλουμε καθαρή (μπλόκαραν και οι μπροστά τροχοι για λίγο αλλά δεν είναι όπως στα μοτόρια μας.. εδώ είναι 2 οι τροχοί μπροστά μπαμπάάάά)..
Σε γενικές γραμμές έμεινα ικανοποιημένος απόλες τις πλευρές τόσο μάλιστα που θέλω να ακούσω τη γνώμη κάποιου που το οδήγησε και δεν του άρεσε να δω τί έχει να πει.. Στην επιστροφή το Μπέβερλι μου φάνηκε βαρύ, και δύσκολο στις σφήνες και στις εισόδους των αθηναικών στενακίων, που σχεδόν έχω βαρεθεί να το οδηγάω 2 χρόνια τώρα.. 15 λεπτά οδήγησα το Mp3 και με έκαναν να ξεσυνηθήσω το Μπέβερλι..
Θα κάνω την πρόβλεψη και θα πω ότι είναι το μέλλον της αυτοκίνησης σε αστικά περιβάλλοντα.. Δε θα παραξενόμουν όμως ακόμα και αν το έβλεπα (το συγκεκριμένο σύστημα εννοώ) και σε άλλες κατηγορίες μοτοσυκλετών...
Ελπίζω να μην σας κούρασα.. :beer:

gavos
11/01/2007, 18:16
:D


74287

THEOD
11/01/2007, 18:35
Εγώ δεν ήξερα καν ότι υπάρχει τέτοιο πράγμα...

Σήμερα είδα ένα τέτοιο σε ασημί χρώμα να κινείται στην Αθήνα, και το κοίταγα καλά-καλά με γουρλωμένα μάτια... :look:

Αφού συνειδητοποίησα ότι είναι τρίκυκλο, το ακολούθησα για λίγη ώρα ελισόμενος με το παπί πίσω του για να πάρω μια ιδέα για το πως κινείται...
Αθόρυβο, όμορφο, σβέλτο, με πολύ καλή ευελιξία, και με μια "περιέργη χάρη" στην κίνησή του (δύσκολο να το περιγράψεις...) ήταν αυτά που αποκόμισα οπτικά...

Θα γούσταρα να καβαλήσω ένα τέτοιο για να το αξιολογήσω και από την πλευρά του οδηγού - οπτικά πάντως μου άρεσε και μου φαίνεται ότι θα είναι πολύ ευχάριστο και πρακτικό .... :cool: :smokin: δεν ξέρω ομως πόσο κοστίζει και κρατάω μια επιφύλαξη για το κατά πόσο θα πουλήσει καλά...

Διάβασα και την περιγραφή πιο πάνω και μπήκα στην πρίζα να το οδηγήσω...

:wacko: :wacko: :wacko:

el_hymador
11/01/2007, 19:11
gavos , αφου το οδηγησες μπορεις να μου εξηγησεις κατι?

Αυτο το scooter στριβει σαν μοτοσυκλετα (γυροσκοπικο φαινομενο) η χρειαζεται να στριβεις το τιμονι αναλογα με την διευθυνση της στροφης?

Π.χ. στην Κατεχακη που ειπες οτι βγηκες , με ποιον τροπο εστριψες?

μου κανει εντυπωση...δεν το εχω ψαξει , θα η θελα να μαθω με ποια συνδεσμολογια λειτουργει το συτημα διευθυνσης / αναρτησης...

el_hymador
11/01/2007, 19:20
απο αυτην την φωτο δεν μπορω να καταλαβω και πολλα (οχι οτι περιμενα να καταλαβω...)


74291

gavos
11/01/2007, 19:27
Όταν η ταχύτητα ανεβαίνει δηλαδη πας πάνω από 30-40 στρίβει σαν μοτό.. Τώρα για γυροσκοπικό δεν είμαι σίγουρος (δεν τα ξερω και τελεια) αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ άλλο τρόπο πέρα από αυτό.. Κάτω από αυτήν την ταχύτητα μπορείς να κάνεις και τα 2.. Εννοώ και πλάγιασμα και στρίψιμο τιμονιού.. Και αυτό είναι το ατού της τεχνολογίας αυτής στην ευελιξία.. Και πάνω απόλα όυτε να είσαι ο ροσσι χρειάζεται αλλά ούτε και να το οδηγήσεις για πολύ καιρό για να το συνηθήσεις.. 1 το πολύ 2 στροφές χρειάζεται για να κερδίσει την εμπιστοσύνη σου..
Την προσοχή σου χρήζουν άλλα σημεία και όχι η οδική του συμπεριφορά που όταν το οφηγάς είναι σαν να σου λέει άστα όλα πάνω μου.. Ένα από αυτά τα σημεία είναι το χειρόφρενο :hypnotize .. Χειρόφρενο δεν συνηθίζω να τραβάω ούτε σε αμάξι πόσο μάλλον στην μηχανη.. Δεν έχει κανένα πρόβλημα βεβαια το χειροφρενο απλα εμεις δεν ειμαστε συνηθησμενοι σε αυτο.. Πχ φαντάσου όταν πήγα και το άφησα είπα να το παρκάρω λίγο μαγκιόρικα και έβαλα τη μια ρόδα στο πεζοδρόμιο (όπως στην φωτο που πόσταρα παραπάνω) κλείδωσα τις αναρτήσεις αλλά το χειρόφρενο το ξέχασα και έτσι όταν κατέβηκα έσπρωξα ελάχιστα την μηχανή και αυτή τσούλησε και κατέβηκε το πεζοδρόμιο αλλά η ανάρτηση ήταν κλειδωμένη ακόμα και έτσι ευτυχώς πρόλαβα και το κράτησα πριν ακουμπήσει το παρκαρισμένο αμάξι διπλα...

el_hymador
11/01/2007, 19:52
χμ....

λογικα οι γυροσκοπικες δυναμεις θα πρεπει να εφαρμοσθουν μεσω της οποιας συνδεσμολογιας

στο scooter ....εν ολιγοις σε ενα συμβατικο μπροστινο μοτοσυκλετας απο τον τροχο , μεσω

των καλαμιων εφαρμοζονται οι δυναμεις στον λαιμο ... εδω δεν ξερω τι σκ@τ@ ισχυει ....με την

εννοια οτι ισως η συνδεσμολογια σε αυτο το scooter να ακυρωνει την εφαρμογη των δυναμεων

οπως αυτη ισχυει στις μοτοσυκλετες...


επισης εψαξα στο δικτυο και βρηκα μια αλλη φωτογραφια που μου γεννησε νεα ερωτηματα....

στην φωτο φαινεται καθαρα πως ο τροχος που διαγραφει την εξωτερικη τροχια της στροφης

εκτεινεται πιο μπροστα απο αυτον που διαγραφει την εσωτερικη τροχια....


74292

el_hymador
11/01/2007, 20:07
...μαλλον συμβαινει αυτο:

εχω φτιαξει ενα σχηματακι.... ας υποθεσουμε οτι κοιταμε το scooter απο την κατω πλευρα σαν

να ειμασταν μεσα σε ενα φρεατιο ομβριων υδατων (τι μλκς ειμαι θεε μου...)



ψ = ο διαμηκης αξονας που δειρχεται απο το scooter

χ = η ευθεια που διερχεται απο τα σημεια επαφης των ελαστικων με τον δρομο (α1 & α2)



στο αριστερο διαγραμμα το scooter ειναι σε σταση η κινειται σε ευθεια ...

ο αξονας (ψ) με τον αξονα (χ) τεμνονται καθετα σχηματοζοντας ορθη γωνια


...οταν ομως το scooter στριψει , λογω της εκτασης του εξωτερικου τροχου(*στο πιο κατω post)

ο αξονας (χ) που διερχεται απο τα σημεια επαφης των ελαστικων (α1 & α2) δεν ειναι καθετος

ως προς τον αξονα (ψ) ...


74295

gavos
11/01/2007, 20:07
Νομίζω περισσότερο ψευδαίσθηση είναι παρά πραγματικότητα.. Ίσως να στρίβει και λίγο το τιμόνι αυτός.. Το σίγουρο είναι ότι μπορείς να πας και να το οδηγήσεις όποτε θες.. Και θα ήθελα μετα να ακούσω πολύ τη γνώμη σου..

gavos
11/01/2007, 20:11
Εισαι απίστευτος και εγώ ο ίδιος καθόμουνα και εφτιαχνα γραμμές και γραμμούλες στην οθόνη.. Χχαχαα πάντως είσαι το ίδιο περίεργος με εμένα σε αυτό το θέμα.. Οπότε θα το ευχαριστηθείς αν το κάνεις τεστ ντραιβ...

el_hymador
11/01/2007, 20:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από gavos
Νομίζω περισσότερο ψευδαίσθηση είναι παρά πραγματικότητα.. Ίσως να στρίβει και λίγο το τιμόνι αυτός.. Το σίγουρο είναι ότι μπορείς να πας και να το οδηγήσεις όποτε θες.. Και θα ήθελα μετα να ακούσω πολύ τη γνώμη σου..


ναι θα παω ...με εβαλες στην μπριζα....αν και μπορει κανεις ευκολα να παρεξηγησει το post σου ξερεις....


λοιπον ... επανερχομαι και λεω οτι υποθετω πως ο εξωτερικος τροχος κανει εκταση....μπορει να

συμβαινει ομως κατι απο τα εξης....


στα αριστερο διαγραμμα , οι τροχοι εχουν μεταβαλλει και οι δυο το αρχικο σημειο επαφης τους με τον δρομο , με εκταση ο εξωτερικος με συμπτηξη (αδοκιμος ορος) ο αλλος....ετσι η ευθεια που διερχεται απο τα σημεια (α1 και α2) σχηματιζει οξειες γωνιες με την ευθεια (φ) οπου και αναπαριστα τα σημεια επαφης των τροχων σε ευθεια η σε σταση....τωρα με καποι μηχανικο συτημα μπορει αυτες η γωνιες να μην ειναι περιεχομενες αλλα μεταβλητες ...οποτε γαμησε τα....ας ασχοληθουμε με αυτο πρωτα...

στο κεντρικο διαγραμμα εχουμε την πρωταρχικη μου υποθεση...δηλαδξ οτι εκτεινεται μονο ο εξωτερικος τροχος , ενω ο εσωτερικος παραμενει σταθερος στο ιδιο σημειο επαφης

και στο δεξιο διαγραμμα οτι υπαρχει μονο συμπτηξη(ρε πουστη μου ειναι αδοκιμο!!) του εσωτερικου τροχου , ενω ο εξωτερικος παραμενει αμεταβλητος ως προς το σημειο επαφης με τοιν δρομο....


αντε ριχτε και εσεις καμια ιδεα....


(α! και καποιος να μου πει πιο ειναι το αντιθετο του ''εκταση'')


74296

gavos
11/01/2007, 20:26
Το πρώτο ισχύει στάνταρ... Πήγαινε εδώ και εμπέδωσέ το.. http://www.moto-net.com/p_article.php?RefArticle=1296

Μια χαρά το λες το συμπτηξη εμένα μαρέσει..

el_hymador
11/01/2007, 21:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από gavos
Το πρώτο ισχύει στάνταρ... Πήγαινε εδώ και εμπέδωσέ το.. http://www.moto-net.com/p_article.php?RefArticle=1296

Μια χαρά το λες το συμπτηξη εμένα μαρέσει..

λοιπον Γαλλικα δεν ξερω , αλλα ορισμενες φωτογραφιες ηταν πολυ καλες....με εμπλεξαν ακομα

περισσοτερο....

σε αυτη εδω φαινεται οτι υπαρχουν δυο μονομπρατσα ψαλιδια , βραχιονες ισως θα ηταν

καλυτερος χαρακτηρισμος, στο ακρο των οποιων εδραζεται το κεντρο του καθε τροχου...το

αλλο ακρο τους εχει κοινο σημει εδρασης το οποιο τους επιτρεπει να κινουνται

παραλληλα ...σαν ψαλιδι (αυτο που κοβουμε χαρτι) ενα πραγμα....


74299

el_hymador
11/01/2007, 21:30
:a018:

και σε αυτην εδω φαινεται οτι και η αναρτηση του καθε τροχου...


πολυ μπλεγμενο...

υποθετω οτι αν ο ενας απο τους δυο βραχιονες μειωσει την γωνια που σχηματιζει απο μια υποθετικη παραλληλη προς το εδαφος, τοτε λογω απωλειας στηριξης το scooter θ επαιρνε κλιση δεξια η αριστερα και ετσι θα εκτρεποταν το κεντρο βαρους του, οποτε θα εστριβε...(οπως μοτοσυκλετα..) ομως εδω απ οτι καταλαβαινω η αναρτηση εδραζεται στο κατω μερος της στην ακρη του βραχιονα-κεντρο του τροχου και σε ενα σταθερο σημειο πανω στην -υποτιθεμενη- τραβερσα της μετωπης...σε σταθερο σημειο εν πασει περιπτωση....δηλαδη ειναι σαν να πηγαινει μια μηχανη με την οπισθεν και το ψαλιδι να παιζει τον ρολο του μπροστινου!!

επισης πρεπει με καποιο τροπο να στριβουν και οι τροχοι ...μαλλον με παρομοιο συστημα που ειχε η bimota tesi...

αραγε οταν ειναι σε σταση και του δωσεις κλιση στατικα επανερχεται μονο του σε ισορροπια?

οι κλισεις επιτυχανονται δυναμικα (δηλαδη με επιδραση φυσικων φαινομενων ο ενας απο τους δυο βραχιονες ανοιγει η κλεινει?) , η με μηχανικο τροπο ? απο το τιμονι ας πουμε...

μιλαμε θα παω να το δω!!!

και θα το λυσω και μπροστα τους , ας με πεταξουν εξω απο το μαγαζι...
:lol:


74302

gavos
11/01/2007, 21:33
όχι ρε συ σιγά μην επανέρχεται.. Κάτω θα πέσει ρε μην το δοκιμάσεις!!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

el_hymador
11/01/2007, 21:39
και φυσικα αυτο το παραλληλογραμμο με τις αρθρωσεις στις κορυφες του πρεπει να παιζει ρολο...

:a023: :a023: :a02: :a11:

...την τρελα μου μεσα γαμω νυχτιατικα!!!!!

κανεις για διαρρηξη εκθεσης piaggio? ...ειναι για επιστημονικο σκοπο...


74303

el_hymador
11/01/2007, 21:44
Δεν κανουμε τεχνικη αναλυση σε κανα τετοιο τρικυκλο?

αϊσ σιχτιρ πονοκεφαλιασα....


74304

FestoNero
11/01/2007, 22:25
Και πανε αυριο το πρωι να ανοιξουν οι ιδιοκτητες και βρισκουν το μαγαζι ανοιγμενο και ενα piaggio mp3 λυμενο και να μη λειπει τιποτα απο μεσα...
Ψαχνουμε εμεις τον el_hymador και τον βρισκουμε στο Δαφνί...
:lol: :rotflmao:
Τιμη (http://www.gr.piaggio.com/_vti_g8_eco.asp?brand=PIAGGIO&country=GR&language=G): 5699 Ευρω :eek:
Τσουχτερο ειναι το ατιμο..

AFTER
11/01/2007, 22:56
Τελικα ειναι ΠΟΛΥ μικροτερο απο οτι περιμενα
Στις φωτο δειχνει τεραστειο

Γνωριζω ηδη 2 που θελουν να το παρουν

gavos
12/01/2007, 06:31
Εγώ AFTER γνωρίζω πολλούς περισσότερους που θα ήθελαν αλλά δεν μπορούν.. Το θέμα είναι ότι ειναι ακόμα πρωτοεμφανιζόμενη τεχνολογία και προσωπικά περίμενα να είναι και λίγο ακριβότερο.. Σκέψου πόσο συχνά την πατάμε αγοράζοντας μία έκσοδη και καλά πιο σπόρ και κάλα με καλύτερη οδική συμπερίφορα και καλά με καλύτερα φρένα και τελικά παίρνουμε @αρχίδι@.. Αυτή η τεχνολογία όμως τα αξίζει..
Επίσης να πω ότι 5.700 κανει η βασική έκδοση. Δηλαδη χωρίς τοέξτρα κλείδωμα της ανάρτησης για να στέκεται μόνο του.. Εάν δεν υπάρχει αυτό τότε χρησιμοποιήται σαν κανονική μηχανή απλά έχει 2 ρόδες μπροστά.. Το κλείδωμα της ανάρτησης κωλολέει για να παρκάρεις όπου γουστάρεις χωρίς στανντ ακόμα και στο πιο ανώμαλο έδαφος αφού οι διαδρομές της ανάρτησης είναι πραγματικά τεράστιες.. Για εμάς που έχουμε συνηθησει από μηχανές δε νομίζω να βολέψει κανέναν (ευτυχώς μπορεις να το απενεργοποιησεις) όταν εμπλέκεται στο σταμάτημα για να μη χρειάζεται να εχεις τα ποδια κάτω και απενεργοποιήται όταν ανοίξεις το γκάζι ή πατήσεις το κουμπί.. Επίσης έχει κάτι αξεσουάρ του στυλ χειμερινα ελαστικά, τεραστιο μπαρμπριζ μπροστά που πιάνει και τα χερια αλλά κάνει και ενα καπελάκι πάνω απο το κεφάλι του οδηγου, αυτήν την κλασική ποδιά που έχουν τα σκουτερ για να μην κρυωνουν-βρέχονται τα ποδια τους, που σε συνδυασμο με το ότι δε χρειάζεται να βάζεις πόδι κάτω και του ότι βγαίνει ζεστός αέρας στα πόδια, σχεδόν το κάνει καλύτερο από το αυτοκίνητο, σχεδόν προκλητικό για άσχημες καιρικές συνθηκες..
Μου είπανπίσης πως το 400 που θα ερθει το μάρτιο θα είναι διαφοροποιημένο σε πολλά σημεία με κινητήρα που αν κατάλαβα καλά τωρα εξελίσσεται δηλαδη δεν ειναι ιδιος με αυτον του μπέβερλι και τιμή κοντά στα 8.000 απότι μου πε αυτος..
Από χθες που το οδήγησα δε μπορώ να το βγάλω απτο μυαλό μου το ρημάδι..

makis206
12/01/2007, 07:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από gavos
Από χθες που το οδήγησα δε μπορώ να το βγάλω απτο μυαλό μου το ρημάδι..

Εγώ αντιθέτως τώρα που είδα την τιμή του το έβγαλα οριστικά !

:lol: :beer: :lol:

el_hymador
12/01/2007, 07:42
να και ενα video απο το οποιο φυσικα καταλαβαινεις ....τιποτα....



http://www.scooter-infos.com/video-essai-107-piaggio-mp3-125.html


ρε πουστη μου να δουλευε κανα Link !!!!


τελικα πως βαζεις link?/?

kachius
12/01/2007, 07:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
να και ενα video απο το οποιο φυσικα καταλαβαινεις ....τιποτα....






ρε πουστη μου να δουλευε κανα Link !!!!


τελικα πως βαζεις link?/?

Πρώτα βάζεις το κείμενο που θες να φαίνεται,
και στο δεύτερο πεδίο βάζεις τη διεύθυνση πχ. [URL=http://www.scooter-infos.com/video-essai-107-piaggio-mp3-125.html]κάπως έτσι δηλαδη... (]http://www.scooter-infos.com/video-essai-107-piaggio-mp3-125.html[/URL) :hypnotize

:wave2:

Από ό,τι διάβασα εδώ μέσα φαίνεται πάρα πολύ καλή λύση για την πόλη
αλλά...είναι πάρα πολύ ακριβό...

gavos
12/01/2007, 09:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Εγώ αντιθέτως τώρα που είδα την τιμή του το έβγαλα οριστικά !

:lol: :beer: :lol:

Εννοούσα για το πόσο με εντυπωσίασε η οδήγησή του.. :lol:

makis206
12/01/2007, 10:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από gavos
Εννοούσα για το πόσο με εντυπωσίασε η οδήγησή του.. :lol:

Συμφωνώ μαζί σου και καταλαβαίνω απόλυτα τον ενθουσιασμό που πήρες απ'το συγκεκριμένο μηχανάκι, μάλιστα σκεφτόμουν κι εγώ πολύ να πάω να το τεστάρω με σκοπό την απόκτησή του όταν με το καλό το φέρουν και στην Κρήτη, απλά μόλις είδα την τιμή είπα να δώσω λίγη χιουμοριστική τροπή στη συζήτηση μετά την καμπανιά που έφαγα στο κεφάλι. :lol:

Είναι καινούργια "πατέντα" κι ήταν αναμενόμενη η υψηλή του τιμή βέβαια.

:lol: :beer: :beer:

SPORAKIAS
12/01/2007, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
gavos , αφου το οδηγησες μπορεις να μου εξηγησεις κατι?

Αυτο το scooter στριβει σαν μοτοσυκλετα (γυροσκοπικο φαινομενο) η χρειαζεται να στριβεις το τιμονι αναλογα με την διευθυνση της στροφης?




επειδη βλεπω εχεις μπερδρψει τα μπουτια σου....:D

ρωτα τον alchimisth....:evil:

αυτος σιγουρα θα ξερει....περι γυροσκοπικου....:a01:

:rotflmao: :wave2: :rotflmao: