PDA

View Full Version : Thoryvodes Kivotio



MR.MEMPHISBONES
12/01/2007, 19:36
to four-aki mou sthn allagh apo proth se deytera kai apo deytera se trith,xtypaei para poly re gmt!einai etsi to kivotio tou?ti leei h empeiria sas?exoume grapsei 500xlm se mia vdomada mes thn athina kai to kanei synexeia.o symplekths douleyei kala,h alysida einai tentomenh kai ladomenh,o thoryvos einai kathara kivotio....ti ginetai re gmt?help plz!

hornetakias
13/01/2007, 11:00
Ρωτα πρωτα τον μηχανικο σου και δοκιμασε να πειραματιστεις λιγο με τα λαδια που βαζεις γιατι παιζουν πολυ μεγαλο ρολο σ'αυτα τα θεματα.

akaposto
13/01/2007, 11:53
ναι,ότι το κιβώτιο του cb βαράει είναι απο γνωστό.
τώρα το πόσο,όπως καταλαβαίνεις μέσω internet,
είναι λίγο δύσκολο να πούμε αν είναι πολύ ή λίγο.
σίγουρα τα λάδια θέλουν ψάξιμο.
εγώ βάζω motul,και κοπανάει τρελλά,
σε σχέση με τα belray,αν το γράφω σωστά,
που του έχει βάλει ένας φίλος,και είναι βελούδινο
μπροστά στο δικό μου.

MR.MEMPHISBONES
13/01/2007, 12:45
XTYPAEI OTAN EXEI STROFES MESA,KYRIOS OTAN XEKINAO APO FANARI GRHGORA!TORA GIA TA LADIA DEN EXO IDEA TI EXEI MESA ALLA THA TO PSAXO GIATI TA MPAM MPOUM EINAI MISHTA!KATA T ALLA MOURLIA TO FOUR-AKI....:D

PS. TO PHGA MASTORA KAI M PE OTI EINAI OK....

Alchimistis
13/01/2007, 13:48
Και εγω εχω παρατηρήσει κατι ανάλογο απο 2ρα σε 1η στο Χορνετ

GIXXERAKIAS
13/01/2007, 14:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από MR.MEMPHISBONES
to four-aki mou sthn allagh apo proth se deytera kai apo deytera se trith,xtypaei para poly re gmt!einai etsi to kivotio tou?ti leei h empeiria sas?exoume grapsei 500xlm se mia vdomada mes thn athina kai to kanei synexeia.o symplekths douleyei kala,h alysida einai tentomenh kai ladomenh,o thoryvos einai kathara kivotio....ti ginetai re gmt?help plz! Τσεκαρε μηπως παραειναι τεντωμενη η αλυσιδα σου και μηπως ειναι φαγωμενα πολυ τα γραναζια σου!Ολα παιζουν ρολο!!Μετα κοιτα στην επομενη αλλαγη λαδιων να βαλεις κατι που θα σου προτεινουν οι σιμπιαδες εδω μεσα.Εγω στην δικια μου εχω μοτουλ και ειναι σουπερ!:beer: :wave2:

chris_honda
19/01/2007, 05:52
ontos apo 2 se proti baraei ligo.15 meres to exo,kai to eida.den nomizo oti einai ta ladia tou...

chris_honda
19/01/2007, 05:56
nai apo 2 se proti baraeiligo.to exo 15 meres(hornet 600).kai to eida,den nomizo oti einai ta adia tou.

Latino
19/01/2007, 13:53
λοιπόν παίδες,

σίγουρα σε ένα βαθμό παίζει ρόλο το λάδι. Προσωπικά δεν έχω ιδέα τι λάδι έχει το δικό μου, ΑΛΛΑ
το Α και το Ω πιστεύω οτι είναι ο τρόπος που αλλάζετε τις ταχύτητες. Μιλάω απο καθαρή εμπειρία που έχω απο το δικό μου, μετά απο 6 χρόνια συντροφικότητας. Αγοράζω λοιπόν μια μέρα τη μηχανή και δώστου. 1η γκραπ, 2α γκρουπ και 3η μη σας πω κλαντς-μπανκ. όλο αυτό το σκηνικό για περίπου 2 μήνες. Μου την έδινε αλλά νόμιζα οτι έτσι είναι το φυσιολογικό.
Ώσπου μια μέρα τυχαίνει να πάρω δικάβαλο τον πατέρα μου (παλιός μοτοσυκλετιστής). Μετά απο 2 χλμ περίπου, μου λέει σταμάτα δεξιά. Αφού σταματάω, αλλάζουμε θέσεις και ξεκινάμε.
ΔΕΝ ΑΚΟΥΣΑ ΝΑ ΒΑΡΑΕΙ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΤΑΧΥΤΗΤΑ!!!!!!! Έπαθα πλάκα μιλάμε.
όπως μου εξήγησε ( δεν ξέρω αν θα καταφέρω να σας το επικοινωνήσω) τα μηχανάκια που έχουν υψηλόστροφα μοτέρ θέλουν διαφορετικό χειρισμό κατά την αλλαγή σχέσεων στο κιβώτιο.
μου είπε πως να αλλάζω τις ταχύτητες και το ακολούθησα. Πράγματι μετά απο κάποιες προσπάθειες το πέτυχα.
Το λοιπόν: ΛΑΘΟΣ ΤΡΟΠΟΣ Ταυτόχρονα κλείνουμε το γκάζι και πατάμε τέρμα τον συμπλέκτη. Κατόπιν κουμπώνουμε βίαια την ταχύτητα.

ΣΩΣΤΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ( κατά την εμπειρία μου θυμίζω). Ταυτόχρονα κλείνουμε το γκάζι- πατάμε κάτι παραπάνω απο τον μισό συμπλέκτη και αλλάζουμε ταχύτητα με μια ξαφνική κίνηση (όχι βίαιη αλλά ξαφνική σαν τίναγμα). Όλα ταυτόχρονα όμως. Σ' αυτή την περίπτωση παρατήρησα οτι μπαίνει πολύ γλυκά η ταχύτητα. δεν είναι δύσκολο, απλά θέλει λίγο practice.


sorry που έγραψα πολλά, ελπίζω να βοήθησα!!



:wave2:

MR.MEMPHISBONES
19/01/2007, 14:57
LATINO EISAI POLY SOSTOS,OLO TO THEMA GIA NA GLITOSEIS TA MPAM MPOUM EINAI OTI EGRAPSES,EIXA PANTA MONOKILINDRA KAI TORA TO CB EINAI ALLOS PLANHTHS,EIMAI KONTA STO NA VRO TO TROPO NA EXALEIPSO TA XTYPHMATA,TO EXO PETYXEI KATA 80%OS TORA.MONH ENSTASH,O SYMPLEKTHS NOMIZO OTI THELEI POLY TRAVHGMA,OS KATO,MPOREI OMOS NA MAI KAI LATHOS.PERIMENO KI ALLES GNOMES PAIDIA...


PS.XARMA TO FOURAKI LEMEEEE...

Alchimistis
20/01/2007, 20:20
Nα εισαι καλα ρε Λατινο!!1

npat
20/01/2007, 22:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Latino
ΣΩΣΤΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ( κατά την εμπειρία μου θυμίζω). Ταυτόχρονα κλείνουμε το γκάζι- πατάμε κάτι παραπάνω απο τον μισό συμπλέκτη και αλλάζουμε ταχύτητα με μια ξαφνική κίνηση (όχι βίαιη αλλά ξαφνική σαν τίναγμα). Όλα ταυτόχρονα όμως. Σ' αυτή την περίπτωση παρατήρησα οτι μπαίνει πολύ γλυκά η ταχύτητα. δεν είναι δύσκολο, απλά θέλει λίγο practice.


Αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι πρέπει να αλλάξεις την ταχύτητα αφού πατήσεις την συμπλέκτη, αλλά ΠΡΙΝ προφτάσουν να πέσουν οι στροφές του κινητήρα! Σε αυτό αναφέρεσε ή είναι κάτι άλλο αυτό που λες?

npat
20/01/2007, 23:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alchimistis
Και εγω εχω παρατηρήσει κατι ανάλογο απο 2ρα σε 1η στο Χορνετ

Συγχρονίζεις όταν καταβάζεις? Ανοίγεις δηλαδή το γκάζι την στιγμή που καταβάζεις ταχύτητα?

Foivos
21/01/2007, 01:47
Apo oti exw dei sto Hornet h moni allagi pou akougete kamoia fora einai to anevasma apo 1 se 2. Kai ayto exw paratirisei oti ginete mono otan anoiksw ligo tin prwti ( 5000rpm) kai meta afisw na pesoun ligo oi strofes (4000) kai taytoxrona kanw tin allagi.
Den akougete tipota omws an iparxoun arketes strofes kai h allagi ginei sto anoigma tou gaziou (ligo diskolo na to perigrapsw).

Sta katevasmata POTE den akougete tipota (oute apo 2 se 1).

Dokimaste na tsimpate elafria to gazi prin apo ta katevasmata (egw pantws den to katafernw eykola).

:wave2:

Latino
22/01/2007, 09:41
npat,

φαντάσου οτι είσαι πάνω στη μηχανή σου. Όπως είσαι σε πορεία λοιπόν, εαν ταυτόχροχρονα κλείσεις γκάζι και πατήσεις συμπλέκτη, οι στροφές του κινητήρα θα πέσουν ακαριαία. Όπως λες η ταχύτητα πρέπει να αλλαχτεί ΠΡΙΝ πέσουν οι στροφές του κινητήρα. έστω κατά το ελάχιστο δυνατό. Αυτό λοιπόν λέω εγώ, οτι για να επιτύχουμε την ελάχιστη δυνατή χασούρα χρόνου ( με τις συνέπειες το να κοπανάνε οι ταχύτητες) πρέπει να γίνουν αυτές οι τρεις κινήσεις ταυτόχρονα όπως το περιέγραψα.
ελπίζω να έγινα πιο κατανοητός φίλε μου!! :wave2:

Alchimistis,

τι έγινε? βρήκες τι χρυσή τομή?:winka:

Alchimistis
23/01/2007, 23:52
Παιδια καποιος μου είπε οτι δεν πρεπει να πατάς τον συμπλέκτη μεχρι το τέλος αλλα μέχρι εκει που αποσυμπλεκτάρει!!!!

banditgr
28/01/2007, 23:40
re paidia ti lete...oi alages ginontai me ena tropo...den einai tosi filosofia.stigmieo klisimo gkaziou,travigma siplekti me taytoxroni alagi.....apla merika moter exoun kalitera sazman,i apla pio athoriva.Oso to na min pesoun oi strofes,os gnoston,oses perisoteres strofes exei to moter toso pio zoriko einai gia to sazman (fagonontai perisotero ta shift forks klp.).Fisika o simplektis thelei oso to dinaton perisoteri apomonosi kata tin alagi gia na jefortizoume ta granazia.