PDA

View Full Version : Αλλαγή ελαστικών παπιού



anf125
12/01/2007, 22:57
Τελικά ισχύει ο άτυπος κανόνας των 10.000 χλμ ή το χρονικό διάστημα ενός χρόνου (ανεξαρτήτως χλμ); Προφανώς παίζει ρόλο ο τρόπος οδήγησης, η κατάσταση των δρόμων κλπ που δημιουργούν φθορά. Αν θεωρήσουμε ότι αυτοί οι παράγοντες είναι σταθεροί, παίζουν μεγαλύτερο ρόλο τα διανυθέντα χλμ ή ή παλαιότητα των ελαστικών;

Εγώ είχα βάλει πριν 1 χρόνο Metzeler στο παπί και γενικά είμαι ικανοποιημένος, μάλλον θα ξαναβάλω τα ίδια. Πολύ καλύτερα από τα μαμήσια Dunlop του Innova, ιδιαίτερα σε γλυστρρό δρόμο. Από τότε έχω κάνει περίπου 5.000 χλμ αλλά εδώ και 1-2 μήνες παρατηρώ κάποια πτώση στην απόδοση τους, ιδιαίτερα στιες άκρες του (υπό κλίση). Να τα αλλάξω ή είναι νωρίς ακόμα; :rolleyes: Δεν τσιγκουνεύομαι το κόστος για νέα λάστιχα εφόσον είναι απαραίτητο, παρόλο που υπάρχει μεγάλο ενδεχόμενο να ξεφορτωθώ το παπί σε μερικούς μήνες (για κάτι καλύτερο προφανώς). :wave2:

fantacid
13/01/2007, 01:34
δεν υπαρχει κανονας στην αλλαγη των ελαστικων.

εφοσον εχεις δει μειωση της αποδοσης τους πρεπει να αρχισεις να σκεφτεσαι (οπως κ κανεις) την αντικατασταση τους, μη περιμενεις ομως να "τελιωσουν" κ να σε "προδωσουν" σε καποια στροφη ωστε να πειστεις για την ακαταλληλοτητα τους.

pavlaras1
13/01/2007, 21:56
Εγω εχω δυο χρονια τα ιδια ελαστικα Michelin Pilot Sport SC και εχω συνολικα 15.000 χιλιομετρα αλλα δεν βλεπω καμια αλλοιωση.

Ουτε οπτικα αλλα ουτε οδηγικα.

Δεν ξερω ακομη ποτε θα τα αλλαξω ισως για του χρονου το βλεπω αν ολα πανε καλα :)

anf125
18/01/2007, 21:57
Σήμερα έκανα ένα τεστ:

Σε στάση με σβηστό μοτέρ και με πατημένη τη μανέτα του φρένου, προσπάθησα να... σπρώξω προς τα μπρος. Με αρκετή δύναμη δυστυχώς γλιστούσε λίγο... ενώ παλιά βίδωνε κάτω. Μάλλον θέλουν άλλαγμα τα λαστιχάκια σύντομα :sad:

idi
19/01/2007, 10:25
ενα πραμα θα πω....

metzeler 22......

βαλε και πες μου!!!!

fantacid
19/01/2007, 18:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από anf125
Σήμερα έκανα ένα τεστ:

Σε στάση με σβηστό μοτέρ και με πατημένη τη μανέτα του φρένου, προσπάθησα να... σπρώξω προς τα μπρος. Με αρκετή δύναμη δυστυχώς γλιστούσε λίγο... ενώ παλιά βίδωνε κάτω. Μάλλον θέλουν άλλαγμα τα λαστιχάκια σύντομα :sad:

τι αλλο περιμενεις για να τα αλλαξεις?

λες οτι καταλαβαινεις τη μειωση του κρατηματος με τον εναν κ αλλο τροπο, θες να θας καμια καλη σουπα για να τα αλλαξεις?

anf125
19/01/2007, 22:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
τι αλλο περιμενεις για να τα αλλαξεις?

λες οτι καταλαβαινεις τη μειωση του κρατηματος με τον εναν κ αλλο τροπο, θες να θας καμια καλη σουπα για να τα αλλαξεις?

Μου φαίνεται απλά λίγο περίεργο να έχουν φθαρεί τόσο πολύ σε λιγότερο από 5.000 χλμ. Αλλά τελικά το αποτέλεσμα μετράει όχι η θεωρία.

jbear
19/01/2007, 23:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
ενα πραμα θα πω....

metzeler 22......

βαλε και πες μου!!!!


Aυτα εχω κι εγω! :D
Αψογα! :beer:

pavlaras1
19/01/2007, 23:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από anf125
Μου φαίνεται απλά λίγο περίεργο να έχουν φθαρεί τόσο πολύ σε λιγότερο από 5.000 χλμ. Αλλά τελικά το αποτέλεσμα μετράει όχι η θεωρία.

Πολυ σωστα ειπες και μονος σου.

Μπορει ενα λαστιχο αναλογα απο την μεταχειριση που του κανεις και σε τι καιρικες συνθηκες βρισκεται να φθαρει πολυ ποιο γρηγορα απο καποιο αλλο που το προσεχεις και δεν το αφηνει να βρισκεται σε ακρεες ή κακες συνθηκες οπως στον ηλιο, σε ξηρο μερος, στο κρυο.

Δηλαδη τα 5.000 - 15.000χλμ ειναι καθαρα υποκειμενικο.

Αν καποιος τα περνει και τα κανει Burn Out συνεχεια λογικο ειναι να τα αλλαξει και στα 1.000χλμ.

anf125
21/01/2007, 00:59
Εγώ ούτε το έσκιζα ούτε έκανα πολλά χλμ. Γι' αυτο μου κάνει εντύπωση η φθορά. Είχα βάλει κι εγώ Metzeler, δεν έχω προσέξει πιο μοντέλο. Αυτά με τα καμπυλωτά αυλάκια για να μη γλιστράει στο βρεγμένο. Μου είπαν στο συνεργείο ότι Pirelli και Metzeler είναι τα καλύτερα και ακριβότερα για παπιά.

Zzz750
21/01/2007, 11:21
Εχω ενα Astrea και πριν βαλω κατι πατατες:nono: :bigcry: με ?35 (συμπεριλαμβανονται και οι σαμπρελες) ειχα τα bridgestone exedra....δε νομιζω να υπαρχει καλυτερο λαστιχο για παπι! Εστριβε απιστευτα και φρεναρε ακομα πιο απιστευτα! Μαλακοτατα...και απο φθορα...2,5 χρονια τα ειχα και το πελμα ειχε ακομα ψωμι για τουλαχιστον 2000-3000 χλμ....:eek: αλλα ειχαν γινει σα τσοκαρα σκληρα!
Το μονο τους κακο...ειναι...ή μαλλον ηταν...(δε βγαινουν πια) οτι ηταν τα πιο ακριβα λαστιχα για παπι με αρκετη διαφορα.
Εχω μια απορια και που κολλαει στη κουβεντουλα μας. Παντα εβαζα (Michelin Gazelle, bridgestone exedra...κ.α.) 2,50 μποστα και 2,75 πισω. Το μηχανακι ειχε πολυ καλα κρατηματα-φρεναρισματα.
Τωρα που του αλλαξα λαστιχα και εβαλα κατι μουφες (mitas αν θυμαμαι λεγονται)...εβαλα 2,25-2,50 (εργοστασιακες διαστασεις).
Διαφορα σε ταχυτητες δεν ειδα και μου φαινεται οτι ουτε φρεναρει ουτε στριβει οσο πριν (με μεγαλη διαφορα). Στην αρχη ελεγα...μαπα τα λαστιχα που εβαλα...αλλα τοσο πολυ.Ειναι μαλακα αλλα σαν υλικο δεν ειναι οτι πιο ποιοτικο! Απ'την αλλη λεω η διασταση φταιει. Στριβω...και ως συνηθισμενος απο τη μηχανη...το λαστιχο πρεπει να τελιωνε και η προσφυση...απλα χανοταν:a08:
Εχω ξαπλωσει:a44: 2 φορες μεσα σε 7 μηνες μεσα σε στροφη που πιστευα οτι την ειχα!
Τι λετε εσεις...μηπως στα 27 μου πρεπει να οριμασω και να αφησω τις μ#$@#%ες με το παπι?:a019:

hondaRR
21/01/2007, 15:08
:wacko: mprosta 2 kai piso 2.25 einai trela kaliteri apodosi:smokin: ta eixa bali se honda dream 57 xiliosta pigene teza to mprostino MAGIC piso GAZELE

anf125
21/01/2007, 22:14
Τελικά κατόπιν... βιοψίας ανακάλυψα ότι έχω έχω Metzeler ME-22

http://www.metzelermoto.com/en_86/tires/template_categorie.jhtml?catid=86SPAR&productid=16789

Μόνη ένσταση σε αυτά που λέει είναι το very high mileage... Επαναλαμβάνω δεν έχουν αχρηστευτεί αλλά είναι αισθητή η πτώση στην απόδοση. Λένε πάνω ότι είναι κατασκευασμένα στη Βραζιλία 28η βδομάδα του 05.

Η αντικατάσταση είναι πλέον αποφασισμένη, το δίλλημα είναι πλέον αν πρέπει να ξαναβάλω τα ίδια ή κάτι καλύτερο (αν υπάρχει).

slacker
27/02/2007, 15:08
Επειδή το σκέφτομαι κι εγώ για λάστιχα στο Innova, μπορεί να μου πεί κάποιος τιμές για τα Metzeler 22 που λέτε οι περισσότεροι, για να κάνω μια σύγκριση με εδώ (Θεσσαλονίκη); Επίσης αν ξέρει κάποιος κανέναν καλό & με λογικές τιμές λαστιχά εδώ πάνω, θα με βοηθούσε ιδιαίτερα. :wave2:

johnnyestia
27/02/2007, 17:50
Εγώ έβαλα τα Μ-22 στο παπί τον Νοέμβρη με 70? στον λαστιχά της γειτονιάς (Αθήνα)

slacker
27/02/2007, 19:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnnyestia
Εγώ έβαλα τα Μ-22 στο παπί τον Νοέμβρη με 70? στον λαστιχά της γειτονιάς (Αθήνα)

Ευχαριστώ για την πληροφορία. :beer:

anf125
27/02/2007, 21:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnnyestia
Εγώ έβαλα τα Μ-22 στο παπί τον Νοέμβρη με 70? στον λαστιχά της γειτονιάς (Αθήνα)

Κι εγώ τα ίδια έβαλα πάλι τελικά... € 75 στο συνεργείο που πάω και για τα σέρβις (εξουσιοδοτημένο Honda).

slacker
28/02/2007, 10:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από anf125
Κι εγώ τα ίδια έβαλα πάλι τελικά... € 75 στο συνεργείο που πάω και για τα σέρβις (εξουσιοδοτημένο Honda).
Thanks! :wave2:

g_angel01
28/02/2007, 18:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από anf125
Κι εγώ τα ίδια έβαλα πάλι τελικά... € 75 στο συνεργείο που πάω και για τα σέρβις (εξουσιοδοτημένο Honda).

γι τι διασταση μιλας?εγω 2.50 μπροστα, 2.75 πισω πληρωσα 60 ευρω με τοποθετηση.:winka:

anf125
02/03/2007, 20:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από g_angel01
γι τι διασταση μιλας?εγω 2.50 μπροστα, 2.75 πισω πληρωσα 60 ευρω με τοποθετηση.:winka:

Αν δεν κάνω λάθος τα ίδια είναι και μένα. Πρέπει να είναι η προβλεπόμενη διάσταση.

Ένα άλλο θέμα είναι πως παρόλο την αντικατάσταση των ελαστικών, παραμένει ένα μικρό γλύστριμα, ή για να είμαι πιο ακριβής νιώθω ότι δεν είναι τόσο δυνατό το φρενάαρισμα όπως πριν (με το ίδιο πάτημα της μανέτας, αναφέρομαι προφανώς στο μπροστινό) με αποτέλεσμα να νιώθω ότι "χάνω" σε απόσταση φρεναρίσματος σε σχέση με παλιά. Επίσης υπάρχει μια μικρή αστάθεια λίγο πριν ακινητοποιηθεί το όχημα. Εφόσον τα ελαστικά έχουν αντικατασταθεί τι μπορεί να φταίει; Θεωρητικά βέβαια είναι ακόμα στο "στρώσιμο" τα νέα λάστιχα αλλά δε νομίζω να φταίει αυτό. Επαναλαμβάνω πως έχει βελτιωθεί η καατάσταση μετά την αντικατάσταση αλλά νομίζω ότι υπολείπεται από την υποδειγματική.

Τι άλλο μπορεί να φτάιει;

- Τακάκια; Έχει αλλαχθεί πριν κάνα μήνα το μπροστινό και είδε ο μάστορας και τον πίσω σιαγόνα και είπε ότι είναι οκ.

- Υγρό φρένων; (έχω φτάσει σχεδόν 8000 χλμ)

- Πάω πιο γρήγορα και δε με ικανοποιούν πλέον τα φρένα; :p

savvas
03/03/2007, 07:17
Έχω ένα Crypton T110/2004

Θελω να του βαλω το ΜΕ22, οι διαστασεις του ειναι:
Μπρος: 70/90 - 17 38Ρ
Πίσω: 80/90 - 17 44Ρ

Το μπροστινο νομιζω ειναι λιγο δυσκολο!
Που να κοιταξω?
Δε ξερω αν κάνει να βαλω μπροστα λιγο φαρδυτερο (80), αν δε βρω σε 70.




Παπιοτουρμπίνα (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=33271&highlight=%D0%C1%D0%C9%CF%D4%CF%D5%D1%CC%D0%C9%CD%C1) :rotflmao:

slacker
05/03/2007, 19:01
Παιδιά, λαστιχάς που μίλησα μου είπε ότι όσους ζητάνε κάτι καλό για παπί τους βάζει τα Michelen M45 (http://two-wheels.michelin.com/2w/front/index.jsp?codeRubrique=2092004104135&codePage=2092004104135_10092004123534&lang=EN). Τα'χει δοκιμάσει κανείς ή να βάλω τα Metzeler που λέγαμε πιο πάνω;

lampros_fazer
05/03/2007, 19:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από slacker
Παιδιά, λαστιχάς που μίλησα μου είπε ότι όσους ζητάνε κάτι καλό για παπί τους βάζει τα Michelen M45 (http://two-wheels.michelin.com/2w/front/index.jsp?codeRubrique=2092004104135&codePage=2092004104135_10092004123534&lang=EN). Τα'χει δοκιμάσει κανείς ή να βάλω τα Metzeler που λέγαμε πιο πάνω;
Τα έχω βάλει εγώ..Πρέπει να τα έχω ~1500-2000 χλμ..Τέλειο λάστιχο!

(τιμή γύρω στα 40? αν θυμάμαι καλά..)

slacker
05/03/2007, 19:19
Μιλάς για το 1 ή για ζευγάρι; Αυτός μου είπε 70-80 ευρώ περίπου το ζευγάρι, ανάλογα με τις διαστάσεις γιατί δεν τις θυμόμουν ακριβώς απ' έξω. Είναι καλά λες, ε;

lampros_fazer
05/03/2007, 21:36
Ζευγάρι σε μαμά διαστάσεις..Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος πάντως..

slacker
07/03/2007, 10:53
Λοιπόν, μετά από ψάξιμο στις τιμές γιατί παίζουν διαφορές μέχρι 25 ευρώ στο ίδιο λάστιχο, ιδού τί βρήκα:
Μέτζελερ ΜΕ-22: 73 ευρώ το ζευγάρι χωρίς αεροθάλαμο (σαμπρέλα) - 80 ευρώ με σαμπρέλα
Μισελίν Μ-22: 50 χωρίς, 57 με.
Πιρέλλι City Demon: 70 περίπου χωρίς, 80 με.

Τί λέτε οι γνώστες; Κάποια προτίμηση; Tα city demon είναι καλά;
:wave2:

slacker
15/03/2007, 01:46
Update:
Πέρασα σήμερα τα Pirelli City Demon μετά από υπόδειξη του μάστορά μου, με 65 ευρώ. Αν και συνήθως τα καινούρια λάστιχα γλιστράνε λίγο, στην διαδρομή μέχρι το σπίτι μου μου ενέπνεαν πλήρη σιγουριά, καμία σχέση με τα μ@λ@κία μαμά (νάιλον) λάστιχα που φορούσε το Innova τα οποία διακρίνονται μόνο στο καλλιτεχνικό πατινάζ & όχι στην οδήγηση σε ελληνικούς δρόμους...

GeoGlx
15/03/2007, 07:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από slacker
Update:
Πέρασα σήμερα τα Pirelli City Demon μετά από υπόδειξη του μάστορά μου, με 65 ευρώ. Αν και συνήθως τα καινούρια λάστιχα γλιστράνε λίγο, στην διαδρομή μέχρι το σπίτι μου μου ενέπνεαν πλήρη σιγουριά, καμία σχέση με τα μ@λ@κία μαμά (νάιλον) λάστιχα που φορούσε το Innova τα οποία διακρίνονται μόνο στο καλλιτεχνικό πατινάζ & όχι στην οδήγηση σε ελληνικούς δρόμους...
Επίσης εδώ κ ~2 χρόνια χρησιμοποιώ city demon, κ μπορώ να πω ευχαριστημένος!!

tapxxor
13/06/2007, 22:07
Γεια σας παιδια , θέλω και εγώ να αλλάξω λάστιχα στο Crypton R `05 . Tώρα μπροστά έχω ένα Pireli και πίσω έχω το Μ45 της Michelin .
Σκέφτομαι να βάλω πάλι το Μ45 πίσω και κάποιο άλλο μπροστά ( μπορείτε να προτείνεται ) .
Να ρωτήσω , κάτι λάστιχα που βάζουνε με χαμηλό προφίλ , αυτά θεωρείτε ότι έχουν καλύτερη απόδοση ?
Με τι κριτήρια πρέπει να γίνει η σωστή επιλογή ελαστικού ? Δηλαδή παίζει ρόλο η περιοχή ( υγρασία , συχνές καιρικές συνθήκες ) , το ελαστικό να έχει σκληρή , μαλακή γόμα , πλάτος ,προφίλ κτλ .

YΣ .Το Μ45 λέει κάπου επάνω κάπου για ταχύτητα αν θυμάμαι καλά 180Κm/Η (θα το ξανατσεκάρω).
Επειδή το crypton παίζει σε πιο χαμηλές ταχύτητες , αυτό δεν σημαίνει ότι αργεί να έρθει σε σωστή θερμοκρασία έτσι ώστε να έχει την μέγιστη δυνατή απόδοση ?

fantacid
14/06/2007, 00:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από tapxxor
Γεια σας παιδια , θέλω και εγώ να αλλάξω λάστιχα στο Crypton R `05 . Tώρα μπροστά έχω ένα Pireli και πίσω έχω το Μ45 της Michelin .
Σκέφτομαι να βάλω πάλι το Μ45 πίσω και κάποιο άλλο μπροστά ( μπορείτε να προτείνεται ) .
Να ρωτήσω , κάτι λάστιχα που βάζουνε με χαμηλό προφίλ , αυτά θεωρείτε ότι έχουν καλύτερη απόδοση ?
Με τι κριτήρια πρέπει να γίνει η σωστή επιλογή ελαστικού ? Δηλαδή παίζει ρόλο η περιοχή ( υγρασία , συχνές καιρικές συνθήκες ) , το ελαστικό να έχει σκληρή , μαλακή γόμα , πλάτος ,προφίλ κτλ .

YΣ .Το Μ45 λέει κάπου επάνω κάπου για ταχύτητα αν θυμάμαι καλά 180Κm/Η (θα το ξανατσεκάρω).
Επειδή το crypton παίζει σε πιο χαμηλές ταχύτητες , αυτό δεν σημαίνει ότι αργεί να έρθει σε σωστή θερμοκρασία έτσι ώστε να έχει την μέγιστη δυνατή απόδοση ?



χωρις να ξερω το μοντελο μου φαινεται λιγο περιεργο να εχει δεικτη 180 ενα 50αρι λαστιχο!!

Nikoskazer2000
14/06/2007, 01:28
Οσο πιο κοντά είναι ο δείκτης ταχύτητας του λάστιχου στην μέγιστη επιτεύξιμη ταχύτητα της μηχανής σου τόσο πιο γρήγορα θα μπει σε σωστή θερμοκρασία λειτουργίας (αρα καλύτερο κράτημα).

Το "χαμηλό προφίλ" δεν ισχύει κατ' αυτούσιο έννοια στους 2 τροχούς. Ενα λάστιχο με χαμηλό προφίλ θα παρουσιάζει λιγότερο το φαινόμενο του "λαστιχαρίσματος" σε μια ζάντα μικρότερου πάχους απο το ενδεδειγμένο και ταυτόχρονα θα διατηρεί τη γεωμετρία αναλοίωτη, δηλαδή:

Αν η πίσω ζάντα είναι για διαστάσεις λάστιχου 2.75 και του βάλεις ενα 3.00 αλλα χαμηλού προφίλ, θα έχεις καλύτερο κράτημα και την ίδια γεωμετρία αφου το λάστιχο θα είναι ναι μεν πιο πλατύ αλλα θα είναι και πιο κοντό.


Πίσω: Michelin Pilot Sporty (tubless) 3.00
Μπροστά: Michelin Pilot Sporty (tube tire) 2.50

Πλεονεκτήματα: Εξαιρετικό κράτημα και ποιότητα κύλισης σε σχέση με τα Michelin Gazelle.
Μειονεκτήματα: Αργεί πολύ να ζεσταθεί, αποκλειστικά ασφάλτινη χρήση, πολύ ακριβά (89ευρώ).


Υ.Γ: Επιφυλάτομαι για τα ΜΕ22! Αν τα βρω θα τα φορέσω να δω τι λένε.

:beer: :sun: :beer:

tapxxor
14/06/2007, 11:46
http://www.imageshack.gr/images/t42j0ud0zmge55omymny.jpg (http://www.imageshack.gr/viewer.php?file=t42j0ud0zmge55omymny.jpg)
http://www.imageshack.gr/viewer.php?file=t42j0ud0zmge55omymny.jpg
(θα προσπαθήσω να ανεβάσω καλύτερη photo)
@Nikoskazer2000
Tα ελαστικά αυτά :
Πίσω: Michelin Pilot Sporty (tubless) 3.00
Μπροστά: Michelin Pilot Sporty (tube tire) 2.50

Τι προφίλ έχουν αυτά ? Ετσι να τα ζητήσω ?

ΙΠΠΕΑΣ
14/06/2007, 13:07
Συμερίζομαι και σέβομαι τις απόψεις όλων των μελών, ωστόσο θα πω και εγώ τη δική μου. Καλύτερο λάστιχο δεν είναι για όλους το ίδιο.

Η σωστή επιλογή ελλαστικού για εμένα περνάει από τους πειραματισμούς με διαφορετικούς τύπους από το κάθε οδηγό.

Άλλο λάστιχο πρέπει να βάλει ο κάγκουρας :D , άλλο λάστιχο πρέπει να βάλει ο διανομέας, άλλο λάστιχο θα βάλει ο εποχιακός(Ιούλιος-Αύγουστος), άλλο λάστιχο θα βάλει ο άνθρωπος που θέλει την απόλυτη ασφάλεια σε βρεγμένο οδόστρωμα καθώς οδηγάει 366 ημέρες το χρόνο.

tapxxor
14/06/2007, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
Συμερίζομαι και σέβομαι τις απόψεις όλων των μελών, ωστόσο θα πω και εγώ τη δική μου. Καλύτερο λάστιχο δεν είναι για όλους το ίδιο.

Η σωστή επιλογή ελλαστικού για εμένα περνάει από τους πειραματισμούς με διαφορετικούς τύπους από το κάθε οδηγό.

Άλλο λάστιχο πρέπει να βάλει ο κάγκουρας :D , άλλο λάστιχο πρέπει να βάλει ο διανομέας, άλλο λάστιχο θα βάλει ο εποχιακός(Ιούλιος-Αύγουστος), άλλο λάστιχο θα βάλει ο άνθρωπος που θέλει την απόλυτη ασφάλεια σε βρεγμένο οδόστρωμα καθώς οδηγάει 366 ημέρες το χρόνο.

Σωστά είναι αυτά που λες . Για κάθε πράγμα το καλύτερο είναι αυτό που ταιριάζει στο στυλ του αναβάτη . Η εντύπωσή μου είναι ότι τα περισσότερα potst - το ίδιο ισχύει και για μένα - περισσότερο είχαν να κάνουν με την ασφάλεια του ελαστικού στου δρόμο παρά την απόδοση του σε σχέση με την ταχύτητα και την επιτάχυνση .

Tropeas
14/06/2007, 15:26
αμα σας πω εγώ ότι και με τα CEAT που βάζω είμαι πολύ ευχαριστημένος και είναι απο τα πιο μαλακά...

είναι και σχετικά πιο φθηνά και τι αν τα αλλάζω μια φορά το μιαμιση χρόνο?:winka:

ΙΠΠΕΑΣ
14/06/2007, 16:27
Τώρα που το θυμήθηκα, εγώ τα αλλάζω κάθε 1,5 χρόνο τα M45 michelin. Θα μπορούσα να τα άλλαζα κάθε δύο χρόνια, λόγω του ότι τα χιλιόμετρα που βγάζω κάθε μήνα είναι σχετικά λίγα. Αν λόγου χάρην έβγαζα 1500++ χλμ το μήνα τότε θα τα είχα πάνω στο μηχανάκι για περισσότερα χιλιόμετρα. Αυτό που εγώ ακολουθώ είναι η αρχή που έχουν αρκετοί παλαιότεροι να αλλάζουν τα ελλαστικά το αργότερο μετά από 1,5 χρόνο, ακόμα και αν δεν έχουν γράψει το μέγιστο όριο χιλιομέτρων, καθώς ο χρόνος και ο ήλιος αλλάζουν την σύνθεση τους.

tapxxor
14/06/2007, 19:12
Εγώ αλλάζω λάστιχα δυο φορές το χρόνο . Το μηχανάκι όμως είναι το κύριο μεταφορικό μου μέσω και κάνω κάθε μέρα μερικά χιλιόμετρα .

Nikoskazer2000
15/06/2007, 00:35
Μιας και βλέπω οτι υπάρχει ενδιαφέρον α παραθέσω το pm που έστειλα στον tapxxor για ολους τους ενδιαφερόμενους:

Τα Pilot Sporty, οπως και ολα τα semi-slick λάστιχα, ΕΙΝΑΙ μόνο σε χαμηλό προφίλ. Οπότε μη σ' απασχολεί το πως θα τα ζητήσεις και τι θα σου δώσουν αφού έτσι κι' αλλιώς είναι μόνο αυτός ο τύπος.

Τώρα σχετικά με τις διαστάσεις: Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος πρέπει σε ολα τα παπιά να είναι το μπροστινό 2.50-17 και το πισινό 2.75-17 (εργοστασιακές διαστάσεις δηλαδή), τουλάχιστον στο Kaze-R έτσι είναι δηλαδή. Ωστόσο τώρα πια τα νέα ελαστικά (ή τουλάχιστον τα ακριβά) οι διαστάσεις τους αναγράφονται με τον τρόπο που είναι και στα λάστιχα μηχανών μεγάλου κυβισμού.

Τι εννοώ: Το 2.50-17 τώρα αναφέρεται ως 70/90-17 και το πισινό απο 3.00-17 αναφέρεται ως 90/80-17. Ξέρω είναι λίγο μπέρδεμα στην αρχή αλλα οι λαστιχάδες θα σε βοηθήσουν με τις διαστάσεις, μην ανυσηχείς. :winka:

Ποιό το "πρόβλημα" με τα Pilot Sporty: Το μπροστινό το βρήκα στις σωστές εργοστασιακές διαστάσεις 70/90-17 (2.50-17 δηλαδή) και ολα καλά.

Το πισινό ομως ΔΕΝ το βγάζει η εταιρία σε διαστάσεις αντίστοιχες του 2.75-17 (80/80-17 να υποθέσω πως θα λεγόταν αν υπήρχε). Έτσι για να μη βάλω την ίδια διάσταση με το μπροστινό που θα ηταν υποδιέστερη διάσταση (τα λάστιχα ποδηλάτου ας τα φοράνε τα πιτσιρίκια για τις ευθείες στις κόντρες τους - εγω ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΤΡΙΒΩ ΕΠΙΣΗΣ!!! :lol: ) έβαλα την 90/80-17 (3.00 δηλαδή) που είναι αυτό που φοράει το μπροστινό του CBR125 και είναι και αεροστεγές (tubeless).

Αποτέλεσμα: Επειδή έβαλα λίγο μεγαλύτερη διάσταση στο πισινό αργεί σίγουρα πιο πολύ να ζεσταθεί -χώρια του επειδή είναι semi-slick αργεί ακόμα περισσότερο- και θέλει πολύ προσοχή το χειμώνα ώσπου να φτάσει σε σωστή θερμοκρασία λειτουργείας αλλα μπαίνω με μεγαλύτερη σιγουριά στις στροφές λόγω αυξημένου περιθώριου κλήσης.

στα θετικά επίσης βάζω οτι είναι tubeless με οτι συνεπάγεται αυτό!

Υ.Γ: Το 70/90-17 (2.50-17 δηλαδή) ΔΕΝ βγαίνει σε tubeless (φουστιά...:( )

Nikoskazer2000
15/06/2007, 00:46
Εμένα μ' ενδιαφέρει η ασφάλεια σε πρώτο βαθμό και μετά η απόδοση.

Μ' αρέσει να μπαίνω με αρκετά χιλιόμετρα σε στροφές και να φρενάρω δυνατά και προοδευτικά χωρίς γλυστρίματα και αλλα απρόοπτα. Δε μ' ενδιαφέρουν τα φανάρια και τα +5χ.α.ω που θα κερδίσω με ενα λάστιχο "ποδηλάτου".


Οπότε πιστεύω πως τα Michelin Pilot Sporty με καλύπτουν σ' αυτόν τον τομέα.


Υ.Γ_1: Δεν τα 'χω "πιέσει" στο βρεγμένο και δεν μπορώ να εκφέρω αντικειμενική γνώμη, αν και νομίζω πως τα κατάφεραν το ίδιο καλά με τα Gazelle (στις ίδιες ταχύτητες και στα ίδια περιθώρια κλίσης τουλάχιστον).

Υ.Γ_2: Η ποιότητα κύλισης του είναι σαφώς πολλλλλλλύ καλύτερη απο τα Gazelle (βλέπε semi-slick)


:beer: :sun: :beer:

ΙΠΠΕΑΣ
15/06/2007, 13:25
Αφού το έφερε η κουβέντα, ας περιγράψω τι έκανα με τα Michelin M45 (Γαζέλα).

Έχω αναχωρήσει από την εργασία μου και επιστρέφω σπίτι.

Ανεβαίνω την Κηφισίας(καλό οδόστρωμα). Η πολύωρη καταιγίδα έχει κάνει το οδόστρωμα πεντακάθαρο από λάδια, σκόνες, κομμάτια ελλαστικών κτλ. Την ώρα που εγώ προσπάθησα να πλακωθώ στα φρένα, ο δρόμος ήταν πολύ βρεγμένος και σε μερικά σημεία δημιουργούνταν πολύ ρηχές λυμνούλες. Η βροχή έπεφτε αλλά δεν έριχνε "καρέκλες και τραπέζια".

Στο ύψος της Χαλαδρίου ελέγχω αν έρχεται πίσω κάποιος(αφού πριν είχα κάνει μερικές δοκιμές) και πλακώνομαι στα εμπρόσθια φρένα. Δεν πατώ καθόλου το πίσω !!! Τα Μ45 ήταν 10 ημερών και απλά σταμάτησαν το παπί χωρίς κανένα γλύστρημα.

Όταν λέω πάτησα γερά το μπροστινό, εννοώ ότι η δύναμη που εξάσκησα ήταν κάτι λιγότερο από αυτή που βάζουμε στα φρένα πανικού. Βέβαια το δικό μου μηχανάκι έχει μπροστά δισκόφρενο. Αυτό σημαίνει ότι όταν βρέχει, το νερό ανάμεσα από το τακάκι και τον δίσκο μειώνει τις τριβές και επομένως μειώνει την "βιαιότητα" της πέδησης. Δεν ξέρω τι θα είχε συμβεί αν αυτή την δύναμη που έβαλα, την εξασκούσα στο μπροστινό ενός παπιού με ταμπούρο. Ίσως τότε να γλυστρούσε...

Πραγματικά έμεινα κατεντυπωσιασμένος στη βροχή από αυτά τα λάστιχα, τουλάχιστον για το δικό μου μηχανάκι. Αυτός είναι και ο λόγος που πάντα του φορώ επάνω αυτά.

xampos
25/12/2007, 01:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
ενα πραμα θα πω....

metzeler 22......

βαλε και πες μου!!!!


εβαλα και σου λεω

γ@μανε :beer:

nassosxlvbros
15/07/2016, 17:29
Μόλις παρέλαβα....:)

362639

nassosxlvbros
20/07/2016, 23:04
Μπήκαν απόψε...30 και βάλε χρόνια είχα να περάσω λάστιχα,αλλά τα κατάφερα...Σα να μην πέρασε μια μέρα....:)


362868

Anritsu
21/07/2016, 09:51
Μπήκαν απόψε...30 και βάλε χρόνια είχα να περάσω λάστιχα,αλλά τα κατάφερα...Σα να μην πέρασε μια μέρα....:)


362868


Που σε συνάδελφε !!! Και συ στις παπιες το έριξες ? Που ναι το χορνετ ? Σπύρος-ΑΝΚΟ

nassosxlvbros
21/07/2016, 10:59
Γεια σου ρε Σπύρο! Το Χόρνετ ζει και βασιλεύει,έκλεισε αισίως τα 10 χρόνια μαζί μου! Παπί,ναι,τι να κάνω υπέκυψα στον πειρασμό και στις συνθήκες κρίσης...εδώ από πρόσφατη βόλτα...:)


362894

sapphire
24/07/2016, 21:26
Πρόσφατα έβαλα τα pirelly angel city αν και ακριβό αξίζει, από τα πρώτα χιλιόμετρα φάνηκε ότι είναι απίστευτο λάστιχο χωρίς καν να έχει στρώσει .Φρενάρισμα απίστευτο , λες και άλλαξα τα φρένα μου και από κράτημα σε στροφές λες και είναι κολλημένο ..ίσα που δεν ξύνω γόνατο :lol: ......προσφέρει τρομερή αίσθηση ασφάλειας .Αυτά στα πρώτα 50 χιλιόμετρα και όσο ανεβαίνουν τα χιλιόμετρα το νιώθω να βελτιώνεται . Σε βρεγμένο δεν το έχω δοκιμάσει αλλά πιστεύω θα είναι πολύ καλό .