PDA

View Full Version : εξουσιοδοτημενο συνεργειο



GeorgeFZR
14/01/2007, 01:40
Αν η μοτοσυκλετα μου κανει το 1 service της σε συνεργειο που δεν ειναι εξουσιοδοτημενο, χανω την εγγυηση??

voufi
14/01/2007, 08:29
ΝΑΙ

soundstorm
14/01/2007, 08:48
Αναλογος την εταιρεια.
Καποιες επιτρεπουν να το πας σε μη εξουσιοδοτημενο συνεργειο αλλα μονο για ορισμενες εργασιες.Παρε ενα τηλεφωνο στα κεντρικα της εταιρειας και ρωτησε για να μην την πατησεις.

GeorgeFZR
14/01/2007, 16:32
Ρωτησα και εμαθα οτι υπαρχει οδηγεια της Ε.Ε που δινει το δικαιωμα στον πελατη να την παει οπου θελει αυτος χωρις να χανει την εγγυηση

soundstorm
14/01/2007, 18:57
Πριν λιγο καιρο εγινε το εξης.
Τρακαρε φιλος με ενα φορντ.Λογο οτι η αντιπροσωπεια στην Μυτιληνη ειναι αισχος(καταλαβαινουν οι μυτιληνιοι....)το πηγαμε σε ενα φιλο μη εξουσιοδοτημενο.
3 μηνες μετα την επισκευη καηκαν και τα δυο βεντιλατερ.
Τοπηγαμε στον εξουσιοδοτημενο και λεει οτι χαθηκε η εγγυηση επειδη το αμαξι πηγε σε αλλο συνεργειο.
Πηρα τηλεφωνο στην ford motor hellas για να μαθω ποσο κανουν τα δυο βεντιλατερ,και μου λενε οτι τα αμαξι χανει την εγγυηση οταν πειραξεις φρενα,ιπποδυναμη,ηλεκτρικα και καποια αλλα που δεν θυμαμαι.Και μου λεει να παω το αμαξι πισω στο συνεργειο να πω οτι μιλησα μαζι της και να φροντισουν να το επισκευασουν.
Τελικα να μην τα πολυλογω το αμαξι επισκευαστικε και το καλυψε η εγγυηση.

GeorgeFZR
15/01/2007, 00:44
Πάντως, η κοινοτική οδηγία που ισχύει από τον Οκτώβριο του 2005 έχει «ανοίξει το παιχνίδι» του ανταγωνισμού στην αγορά αυτοκινήτου, αφού επιτρέπει την πώληση οποιασδήποτε μάρκας αυτοκινήτου από οποιονδήποτε έμπορο, χωρίς να χρειάζεται εξουσιοδότηση από την κατασκευάστρια εταιρεία. Η ίδια οδηγία «καταργεί» το προνόμιο των εξουσιοδοτημένων συνεργείων να παρέχουν εγγύηση μόνο εφόσον οι εργασίες συντήρησης και σέρβις γίνονται σε αυτά δίνοντας έτσι την ευκαιρία και στα υπερμάρκετ να δημιουργήσουν και συνεργεία.

Nostra
15/01/2007, 11:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από voufi
ΝΑΙ


ΟΧΙ !!!!!



:mad: :mad: :mad:

yianvoul
15/01/2007, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από GeorgeFZR
Αν η μοτοσυκλετα μου κανει το 1 service της σε συνεργειο που δεν ειναι εξουσιοδοτημενο, χανω την εγγυηση??


αν δεν κανω λαθος μπορεις να πας σε οποιοδηποτε συνεργειο θες .
πρεπει ομως να γινουν οι εργασιες που οριζει ο κατασκευαστης.

επομενως πας στο συνεργειο . κανεις τις προβλεπομενες εργασιες και κρατας τις αποδειξεις των αναλωσιμων και των ανταλλακτικων που πρεπει να αλλαχτουν....