PDA

View Full Version : Antivirus?????????



spive82
14/01/2007, 10:59
ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΠΑΙΔΕΣ ΠΟΙΟ ANTIVIRUS MOU ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΕΩΣ ΤΩΡΑ ΕΙΧΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΤΟ ΝΟRTON KAI ΤΗΝ ΕΒΓΑΛΑ ΚΑΛΑ . ΕΧΕΤΕ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ?


:beer: :beer:

kalant
14/01/2007, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από spive82
ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΠΑΙΔΕΣ ΠΟΙΟ ANTIVIRUS MOU ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΕΩΣ ΤΩΡΑ ΕΙΧΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΤΟ ΝΟRTON KAI ΤΗΝ ΕΒΓΑΛΑ ΚΑΛΑ . ΕΧΕΤΕ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ?


:beer: :beer:

nod32...

:a013: :a013:

:beer:

vangelis 64
14/01/2007, 11:03
Εχω βάλει το nod 32 και σού το προτείνω ανεπιφύλακτα.
Είναι πολύ πιο ελαφρύ από το norton,αναβαθμίζεται αυτόματα και κάνει μια χαρά τη δουλειά του βέβαια!

hidefnick
14/01/2007, 11:12
Avast Τζάμπα, ελαφρύ και πολύυυυυυυυυυυυυ καλό

OldMan
14/01/2007, 11:16
F-Secure (Antivirus Client Security).

Είναι λίγο "δύσκαμπτο"(ανάλογα με το επιπεδο ασφάλειας) , αλλά δεν "περνάει" τίποτε !!! :wave2:

siokatas
14/01/2007, 11:20
:wave2: ...



ΝΟD32 με καποιο καλο firewall και εισαι οκ!!!

iLia
14/01/2007, 11:21
Δοκιμασαμε το Security Kit που δινει η ΟΤΕΝΕΤ και τελικα το προτιμησαμε. Οπως ειπε ο OldMan ειναι F Secure. Πριν ειχαμε το τζαμπα AVG.

Λεωνίδας
14/01/2007, 11:26
+1 για το Avast :D
Αν είσαι πίσω από router το firewall είναι κάπως περιττό... αν προσέχεις πού μπαίνεις, τι κατεβάζεις και τι attachments ανοίγεις φυσικά :wave2:

OldMan
14/01/2007, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
... αν προσέχεις πού μπαίνεις, τι κατεβάζεις και τι attachments ανοίγεις φυσικά :wave2:

Τότε ΔΕΝ χρειάζεσαι antivirus ρε Λεό ..!!! :lol:

zoropatra
14/01/2007, 11:30
zone alarm........

ετσι για να κανω την διαφορα......εμενα μια χαρα μου κανει....:beer: :wave2:

power hornet
14/01/2007, 11:39
nod32 για antivirus για firewall zone alarm και για spyware ad-aware personal και εισαι μια χαρα

Λεωνίδας
14/01/2007, 11:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Τότε ΔΕΝ χρειάζεσαι antivirus ρε Λεό ..!!! :lol: Ε ναι περίπου :rolleyes:
Το δικό μου παίζει να "χτύπησε" 1-2 φορές μέσα στο 2006 από attachments που δε θα άνοιγα έτσι κι αλλιώς :)

Ξεκολλήστε από Internet Explorer & Outlook (ειδικά το Express) και θα ησυχάσετε αρκετά :wave2:

fantacid
14/01/2007, 12:06
εαν κανεις χρηση 2-3 αγραφων κανονων του ιντερνετ (δεν ανοιγω οτι ναναι μαιλ-σπαμ δλδ- δε μπαινω οπου νανι - δε κανω χαζοκλικς σε δελεαστικα ποπ απς) δε χρειαζεσαι ΚΑΝ αντιβαιρους!

ενα ζονεαλαρμ ειναι αρκετο για ελεγχεις την οποια ανεπιθυμητη κινηση κ ελεγχοντας ποια προγκς θα εχουν αξες στον "εξω κοσμο"

αν εχεις κ δυο αντισπαιουερ εισαι ΑΡΧΟΝΤΑΣ ΛΕΜΕΕΕΕΕΕ


αντιβαιιρουζ αρ φορ σισις :P

Respect
14/01/2007, 12:55
Πρώτα είχα kaspersky + kaspersky antihacker+Zone alarm. Τώρα BitDefender.
Και για τα καριόλια Dr spyware, Adware,Xoft spy, NoAdware και κάποια άλλα.
Ποτέ δε πέρασε τίποτα.

Anritsu
14/01/2007, 13:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από power hornet 60
nod32 για antivirus για firewall zone alarm και για spyware ad-aware personal και εισαι μια χαρα


NOD32 λέμε .

:wave2: :rotflmao:

project.breeze
14/01/2007, 15:16
NOD 32 φυσικά.Πολλαπλά επίπεδα ελέγχου,πολλές διαφορετικές λειτουργίες,απλούστατος χειρισμός και πάρα πολύ ελαφρύ...

X_NR750
14/01/2007, 15:21
Nod32 αψογο

απο firewall blackice defender αν και δεν νομιζω οτι ειναι της προκοπης (ποιο θεωρειται καλο?)

και φυσικα ενεργοποιηση του hardware firewall τoυ router

bonepeeler
14/01/2007, 15:40
Kaspersky μιάς και το Nod32 μιά φορά μου την έκανε τη λαλακία.

vaspiou
14/01/2007, 16:10
H ταπεινη μου γνωμη ειναι οτι, 'o,τι και να βαλεις ,αμα πας και ανοιγεις περιεργες attachments και
μπαινεις σε crack sites και κατεβαζεις απο το kazaa, η ιδια δουλεια θα γινετε. Θα μπαινουν 1002 γιοι και κορες και οτι σκατα υπαρχει.
Επειδη δουλευω πανω σε αυτα η γνωμη μου ειναι πρωτον, ειτε να βαλεις το SP2 που ειχε firewall ή καποιο αλλο firewall τελος παντων ωστε να εισαι καλυμενος και δευτερον αναλογα την μνημη που διαθετεις να βαλεις και το καταλληλο antivirus. Εννοω οτι αμα ας πουμε εχεις 3GB RAM δεν σε νοιαζει να βαλεις ενα "βαρυ" antivirus. Που και 1GB να εχεις παλι θα εισαι μια χαρα.
Πριν απο 3-4 μηνες το Panda κυριαρχουσε αλλα παει και αυτο εχουν βρει "τρυπες"
Τωρα παιζει πολυ το NOD32 οπως εχουν αναφερει προηγουμενοι συμφορουμιτες.
Αν θες ελαφρι βαλε το Avast η το AVira AntivirFor XP αλλα δεν κανει πολυ δουλεια το τελευταιο.
Εγω ομως θα επιμεινω στο Panda και μαλιστα υπαρχει και εκδοση 2007 που ειναι πολυ καλη.
Αυτα... ελπιζω και εγω να βοηθησα λιγο...
bye

:beer:

spive82
14/01/2007, 18:27
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΑΠΑΝΤΕΣ


:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

kostisthegreek
14/01/2007, 20:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από spive82
ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΠΑΙΔΕΣ ΠΟΙΟ ANTIVIRUS MOU ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΕΩΣ ΤΩΡΑ ΕΙΧΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΤΟ ΝΟRTON KAI ΤΗΝ ΕΒΓΑΛΑ ΚΑΛΑ . ΕΧΕΤΕ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ?


:beer: :beer:

Αφού έχει την καλύτερη φήμη γιατί θες να το αλλάξεις?
Κι εγώ αυτό έχω κι είμαι ευχαριστημένος.

spive82
14/01/2007, 22:13
ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ "ΒΑΡΗ" ΣΑΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ.:beer:

fantacid
14/01/2007, 22:51
norton πριν το 2000 ηταν κορυφη,απο κει κ περα καθε χρονο κ χειροτερα stay away!


zone alarm μεχρι τη βερισον 4 ηταν (κ παραμενει TOP firewall) οι επομενες το εκαναν χειροτερο!
το δουλευω ακομα κ σημερα κ ειμαι απολυτα ευχαριστημενος!!

pavlaras1
15/01/2007, 02:11
Καθε χρονο αγοραζω τουλαχιστον ενα μεχρι τρια διαφορετικα προγραμματα AntiVirus.

Τα εχω δοκιμασει ολα κυριολεκτικα και τα εχω τεσταρει οσο δεν παει και μαλιστα με τουλαχιστον 3 διαφορετικους υπολογιστες που εχουν 3 διαφορετικες συνθεσεις.

Ολα ειναι επιοικως για τον καδο αχρηστων.

Ολα τα Antivirus ειναι τρυπια.

Δεν υπαρχει κανενα συγκεκριμενο συστημα ασφαλειας που να εντοπιζει ολες τις κατηγοριες ιων και ολους τους ιους και αν ακομει τους εντοπισουν δεν σημαινει οτι μπορουν και να τους καθαρισουν.

Επισης κανενα AntiVirus δεν συνεργαζεται με κανενα αλλο AntiVirus ταυτοχρονα, οσοι μνημης και να εχεις, οτι επεξεργαστης και να εχεις, οτι λειτουργικο συστημα και να εχεις.

Πολλοι επαναπαυωνται με το συστημα προστασιας κατα των ιων που εχουν και νομιζουν οτι ειναι ασφαλης ή οτι αυτο το προγραμμα που εχουν επειδη δεν τους εμφανιζει κανενα μηνυμα για ιο ή επειδη δεν κολαει ο συστημα τους εχουν την εντυπωσει οτι ολα ειναι καλα με τον υπολογιστη τους και ολα δουλευουν τελεια.

Το Panda Internet Security 2007 που ειχα για 4-6 μηνες περιπου σε 3 διαφορετικους υπολογιστες μου κολουσαν τον υπολογιστη και μου τον εκαναν να σερνεται.

Ο λογος ειναι οχι οτι απλα πιανει πολλη μνημη στον υπολογιστη και συγκεκριμενα και στους 3 υπολογιστες μου εχω απο 2GB RAM αλλα το προβλημα ειναι οτι δημιουργει τεραστια αρχεια με σφαλματα εικονικης μνημης στο σκληρο δισκο και μαλιστα σε μεγεθη Gigabyte με αποτελεσμα να ξεμενεις και σε χωρο στον σκληρο σου δισκο.

Το Norton Internet Security 2007 ειναι τοσο βαρη και οχι μονο λογο μνημης που ζηταει αλλα θετει σε συνεχη λειτουργια των επεξεργαστη για να ψαχνει με το παρα μικρο ωστε να βρει κανα ιο με αποτελεσμα ακομη και διπυρινος επεξεργαστης να κρασαρει πολυ ευκολα και φυσικα τα συνεχη παραθυρα προειδοποιησεων να μην σταματανε το ενα πισω απο το αλλο για την παρα μικρη ενημερωση.

Ακομη και ας το εχεις ρυθμισει ωστε να μην σου εμφανιζει προειδοποιησεις - ενημερωσεις - ερωτησεις.

Kaspersky αλλη μια πονεμενη ιστορια ενα απο τα καλυτερα προγραμματα ευρεσης ιων αλλα ενα ακομη προγραμμα που συνεχεια κρασαρη απο μονο του στα καλα καθουμενα και αποφορτωνεται και ξανα φορτωνεται απο μονο του.

Με αποτελεσμα αλλωτε να σε προσεχει και αλλοτε οχι.

Αυτο το προβλημα το εχει τα τελευταια δυο χρονια τουλαχιστον και ακομη δεν το εχουν διορθωσει, εχουν βγαλει διορθωτικα αρχεια patch αλλα το αστειο ειναι οτι δεν το εχουν ενσωματωσει μεσα στο προγραμμα και πρεπει να πας στην ιστοσελιδα τους και να το κατευασεις ή να αλλαξεις καποιες εντολες σε ενα αρχειο που εχει για να δουλεψει.

Το προβλημα το δημιουργει συνηθως οταν προσπαθει να κανει ενημερωση μεσα απο το διαδικτυο για ιους.

Τωρα για τα Avast η το AVira AntivirFor XP

Δεν ειδα να κανουν κατι το ιδιαιτερο ή κατι καλυτερο απο τα παρα πανω.

Το προβλημα με το Avast ειναι στην απεγκατασταση οπως και στο AVG και Norton και Panda.

Δεν απεγκαταστατουνται φυσιολογικα ολο κατι θα μενει μεσα στον υπολογιστη που δεν θα επρεπε.

FIREWALLS = προτιμω HardWare και οχι SoftWare.

Στο Zone Alarm θα περνανε ολες οι απειλες ή καμια.

Ειδικα αν πατησεις το Panic Button δεν μπορεις ουτε εσυ να μπεις στο Ιντερνετ ουτε να κανεις τιποτα γιατι κλειδωνουν τα παντα.

Αυτα που χρησιμοποιω ειναι δυο αυτον τον καιρο ενα το F-Secure και ενα το NOD32 προς στιγμης δεν εχω να αναφερω κανενα προβλημα απο αυτα τα δυο προγραμματα γιατι δουλευουν πολυ καλυτερα απο οποιοδηποτε αλλο.

Πρωτιμω πρωτα το F-Secure γιατι εχει Ελληνικο μενου και ειναι ποιο φιλικο - ευχρηστο.

Ενω το NOD32 ειναι πολυ ποιο - απλο ελαφρυ - γρηγορο και πολυ εξυπνο στον προγραμματισμο του.

Θεωρω οτι οι προγραμματιστες του ειναι τσακαλακια.

Υ.Γ.
Ouch.
Μολις με τσιμπισε ενα κουνουπι.
Μα καλα ακομη υπαρχουν τα κουνουπια τετοιο καιρο?

vaspiou
15/01/2007, 02:41
Το Panda Internet Security 2007 που ειχα για 4-6 μηνες περιπου σε 3 διαφορετικους υπολογιστες μου κολουσαν τον υπολογιστη και μου τον εκαναν να σερνεται.

Ο λογος ειναι οχι οτι απλα πιανει πολλη μνημη στον υπολογιστη και συγκεκριμενα και στους 3 υπολογιστες μου εχω απο 2GB RAM αλλα το προβλημα ειναι οτι δημιουργει τεραστια αρχεια με σφαλματα εικονικης μνημης στο σκληρο δισκο και μαλιστα σε μεγεθη Gigabyte με αποτελεσμα να ξεμενεις και σε χωρο στον σκληρο σου δισκο.

Το Norton Internet Security 2007 ειναι τοσο βαρη και οχι μονο λογο μνημης που ζηταει αλλα θετει σε συνεχη λειτουργια των επεξεργαστη για να ψαχνει με το παρα μικρο ωστε να βρει κανα ιο με αποτελεσμα ακομη και διπυρινος επεξεργαστης να κρασαρει πολυ ευκολα και φυσικα τα συνεχη παραθυρα προειδοποιησεων να μην σταματανε το ενα πισω απο το αλλο για την παρα μικρη ενημερωση.



Eλα! , αυτο για το Panda και για τα αρχεια μνημης δεν το ηξερα. Η αληθεια ειναι οτι εχω παρατηρησει σε πολλους υπολογιστες που εχουν Panda να σερνονται, αλλα ειχαν 1GB Ram.
Οσο για το AntivirForXP δεν νομιζω να εχει προβλημα στην απεγκατασταση. Βγαινει ευκολα και δεν δημιουργει κανενα προβλημα. Αυτο που δεν βγαινει με τιποτα ειναι το Norton. Σου σπαει κυριολεκτικα τα νευρα. Το εχω συναντησει πολλες φορες...
Τελικα ειναι οτι εξυπηρετει τον καθενα. Οσο για το Hardware Firewall +10000000

ΥΓ. Με τετοιο καιρο , ναι, υπαρχουν κουνουπια!!:lol: :lol: :lol:

:beer:

gloum
15/01/2007, 10:47
Η τετραπλέτα(φοβερή λέξη:beer: ) είναι Kaspersky+ZoneAlarm+Adaware+Firefox... και είσαι κύριος..

Respect
15/01/2007, 12:06
Μιάς και πιάσαμε αυτά τα θεματάκια να ρωτήσω..
Από browser τι γνώμες έχετε; Εγώ Avant και είμαι πολύ ευχαριστημένος! Βέβαια δε βρήκα και την όρεξη να το συγκρίνω με άλλον.

costas81
15/01/2007, 12:10
kaspersky!

gloum
15/01/2007, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Μιάς και πιάσαμε αυτά τα θεματάκια να ρωτήσω..
Από browser τι γνώμες έχετε; Εγώ Avant και είμαι πολύ ευχαριστημένος! Βέβαια δε βρήκα και την όρεξη να το συγκρίνω με άλλον.

Αλεπού και πάλι αλεπού...(και ας τον παίρνει που και που..:beer: )

Respect
15/01/2007, 12:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από gloum
Αλεπού και πάλι αλεπού...(και ας τον παίρνει που και που..:beer: ) Έτσι μου ήρθε η σκέψη, επειδή είδα σε εσένα πιο πάνω το FireFox.

ktm640lc4
15/01/2007, 12:34
Eγω λεω κασπερσκουλα μαζι με οτι firewall βρεις.

Το μεγαλυτερο ποσοστο επιτυχιας εχει το κασπερσκυ.

Μπες και ρωτα στο www.pctechnology.gr θα βρεις πολυ πραγμα.




Εχε υποψιν σου ομως, οτι ουσιαστικα ολα τρυπια ειναι. :smokin:

Respect
15/01/2007, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
Eγω λεω κασπερσκουλα μαζι με οτι firewall βρεις.

Το μεγαλυτερο ποσοστο επιτυχιας εχει το κασπερσκυ.

Μπες και ρωτα στο www.pctechnology.gr θα βρεις πολυ πραγμα.




Εχε υποψιν σου ομως, οτι ουσιαστικα ολα τρυπια ειναι. :smokin: Ποιά έκδοση έχεις; Είχα τη τελευταία και ξαφνικά κλείδωσε και τέλος.. ό,τι και να κάνω. Το ίδιο και με το BitDefender. Ασφαλώς όxι trial εκδόσεις αλλά ούτε και αγορασμένα..

bored
15/01/2007, 12:50
κανένα antivirus, κανένα antimalware... το πολύ πολύ ένα firewall για τις εισερχόμενες συνδέσεις.

virus and malware free since... ever. Και σε κρακάδικα μπαίνω και από emule κατεβάζω...

ο μοναδικός ιός που είχα κολλήσει (άθελά μου) ήταν σε μιά 5.25 δισκέτα σε παιχνίδι που ούτε θυμάμαι πως λεγόταν... θυμάμαι ότι ήταν platform και ο ιός, το μόνο που έκανε, ήταν να παγώνει το pc...