PDA

View Full Version : Μπουζι Ιριδιου Denso - Ngk - Bosch - Champion



vaskunito
05/01/2007, 04:27
Γιά σου φίλε μου. Ίσως άλλοι εδώ μέσα έχουν καλύτερες προτάσεις με το που μπορείς να προμηθευθείς αυτά τα μπουζί, αλλά σε διαφορετικη περίπτωση ίσως θα προτιμούσες να δεις τα online μαγαζιά, πολλά από τα οποία στέλνουν και εντός Ευρώπης. Για παράδειγμα:

http://www.sparkplugsrus.com/shop/


Καλή τύχη


:wave2:

pissaman
05/01/2007, 07:57
Τα νούμερα είναι σίγουρα σωστά?

OldMan
05/01/2007, 10:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από pavlaras1
Εχω γυρισει ολη την Νεα Εγνατια και καποια στενακια στην Θεσσαλονικη για να βρω αυτα τα μπουζι και δεν βρηκα πουθενα και τιποτα.

Αν δεν τα βρεις στο αριστερό γωνιακό μαγαζί στο τετράγωνο του Makina, θα τα βρεις στο μαγαζί του Ποιμενίδη (που βρίσκεται δίπλα στο το δεξί μαγαζί του ίδιου τετραγώνου..)


(και για να πάει το thread στα Αξεσουάρ - Βελτιώσεις, δεν ανοίγω κουβέντα για την χρησιμότητα - απόδοσή τους...):D

pavlaras1
05/01/2007, 19:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από pissaman
Τα νούμερα είναι σίγουρα σωστά?

Ναι ειναι σωστοι γιατι τους πηρα απο τον καταλογο των δυο αυτων εταιρειων NGK και DENSO.


Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

Αν δεν τα βρεις στο αριστερό γωνιακό μαγαζί στο τετράγωνο του Makina, θα τα βρεις στο μαγαζί του Ποιμενίδη (που βρίσκεται δίπλα στο το δεξί μαγαζί του ίδιου τετραγώνου..)


(και για να πάει το thread στα Αξεσουάρ - Βελτιώσεις, δεν ανοίγω κουβέντα για την χρησιμότητα - απόδοσή τους...)

Θα ξανα κανω αλλη μια βολτα παλι την δευτερα μπας και μου ξεφυγε καποιο απο αυτα τα καταστηματα που λες.

Στον Μακινα βρηκα τα κοντα που ειναι για Super Sport κατηγορια και δεν κανουνε για εμενα.

Σειρας C ενω εγω θελω B.

GIXXERAKIAS
06/01/2007, 02:14
:eyepop: :eyepop: :eyepop: θα βαλεις μπουζι ιριδιου στο YAMAHA YQ 50 AEROX R ?? Το πιστονι του το ρωτησες αν το θελει?Εκτοα και αν εχεις αλλη μηχανη και δεν εχεις ενημερωσει το προφιλ σου:D :D :D

Atsatsos
06/01/2007, 18:03
Φίλε Παυλάρα εδώ κάνεις λάθος. Άμα εσύ δε δεις τίποτα στο μηχανάκι σου,που δε θα δεις,πίστεψέ με, δε σημαίνει οτι δε θα δει διαφορά κάποιος και σε ένα άλλο μηχανάκι.
Να ξέρεις οτι η βελτίωση(είτε πρόκειται για μπουζί,φίλτρο,κτλ.) πάει αναλογικά.
Π.χ. ένα φίλτρο δίνει αύξηση ιπποδύναμης 2%, ΟΧΙ 2hp.
Δηλαδή αυτό σημαίνει οτι εσύ θα δεις μια αύξηση της τάξης του 0,1hp , ενώ ένα ss με 150 άλογα θα δει μια αύξηση της τάξης των 3hp.

OldMan
06/01/2007, 20:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από pavlaras1
Με ποιο ψυχρο μπουζι δυσκολα βλεπω να τρυπας το πιστονι σου.

Σχεδόν ακατόρθωτο, αλλά θα κάνεις την κορώνα του για πέταμα - από τις επικαθήσεις - και το ίδιο το μπουζί δεν θα "αυτοκαθαρίζεται" στις ψηλές σ.α.λ. !!

(εκείνες τις "Μπουζολογίες δεν τις γλυτώνω, τελικά...:sad: )

eNeRGy
07/01/2007, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από pavlaras1
Εγω το μπουζι δεν το θελω για να μου δωσει περισσοτερα αλογα αλλα για να μπορει να κανει ποιο ευκολα αναφλεξη και να μην ζηταει πολλη ρευμα για να μπορεσει να κανει την αναφλεξη.
Δεν θελω ουτε περιμενω να δω επιταχυνσεις και τελικες αλλα θελω να δω αν θα μπορει να δουλεψει ποιο ευκολα το μηχανακι μου με τα μπουζι ιριδιου.
Ελπιζω να καταλαβατε την σκεψη μου. [/B]

file akrivos afto... den einai thema ipodinamis... einai thema kaliteris anafleksis, sostoteris leitourgeias (ara kai oikonomias) kai me ena katharismataki to diatireis kainourio gia polles xiliades xiliometra giati to iridio apla de katastrefete...
ta xrisimopoio (NGK iridium) edo kai polles xiliades xiliometra (~25.000) kai einai PANTA san kainouria, panta kathara, panta adiastrevlota, kai panta tsakmaki stin ekinisi akomi kai stis xamiloteres thermokrasies...
isos ta filtra kai oi eksatmiseis na einai perita... ta mpouzi iridiou omos ta theoro must!

pavlaras1
07/01/2007, 18:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από eNeRGy
file akrivos afto... den einai thema ipodinamis... einai thema kaliteris anafleksis, sostoteris leitourgeias (ara kai oikonomias) kai me ena katharismataki to diatireis kainourio gia polles xiliades xiliometra giati to iridio apla de katastrefete...
ta xrisimopoio (NGK iridium) edo kai polles xiliades xiliometra (~25.000) kai einai PANTA san kainouria, panta kathara, panta adiastrevlota, kai panta tsakmaki stin ekinisi akomi kai stis xamiloteres thermokrasies...
isos ta filtra kai oi eksatmiseis na einai perita... ta mpouzi iridiou omos ta theoro must!

Σε ευχαριστω φιλε μου που με καταλαβαινεις.

Επιτελους βρηκα εναν ανθρωπο που με καταλαβαινει.

Εχω πολλου "φιλους" που δεν καταλαβαινουν και ουτε θελουν να καταλαβουν μερικα πραγματα οσο αναλυτικος - επεξηγηματικος και αν ειμαι.

:beer:

:wave2:

X_NR750
08/01/2007, 22:16
Το VFR εχει απο την "μανα" του μπουζι ιριδιου
και ουτε supersport ειναι, ουτε τρελες στροφες χτυπαει, ουτε εχουν αναφερθει πουθενα προβληματα

το ζητημα ειναι αξιζουν τα λεφτα που ζητανε τα μπουζι ιριδιου?

X_NR750
08/01/2007, 23:07
Κοιτα να δεις να παραγγειλεις απεξω νομιζω δεν συμφερει με το κοστος των μεταφορικων

στο manual του VFR λεει αλλαγη στα 50.000κμ

οποτε διαιρεις κοστος αγορας με χιλιομετρα μεχρι την αλλαγη απλων και ιριδιου και βλεπεις αν συμφερει η οχι

εγω νομιζω πως δεν θα συμφερει παντως

για το vfr καπου ακουσα κοστος 50? το ενα, τωρα δεν ξερω αν ηταμ μλκες:wave2:

dirtbird
09/01/2007, 14:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από X_NR750
Μηπως λεω μηπως ασχολειστε με την ατυχη εκφραση του ανθρωπου αντι με την ουσια του θεματος?

H ουσία του θέματος είναι ότι όταν η ακίδα είναι κατασκευασμένη από 'ευγενές' (και όχι ευγενικό) μέταλλο) υπάρχει μεγαλύτερη αντοχή στην οξείδωση αυτού που προκαλείται κυρίως από τις υψηλές θερμοκρασίες που επικρατούν (και όχι επικροτούν) μέσα στο θάλαμο καύσης.

Συνεπώς η χρήση τέτοιων σπινθηριστών (λαικά=μπουζί), αποβλέπει κυρίως στην πιο αξιόπιστη -σε βάθος χρόνου- παραγωγή σπινθήρα.

Τα διάφορα 'urban legends' περί τρύπιων πιστονιών μετά τη χρήση ειδικών μπουζί, ελέγχονται ως ανακριβή (η αλήθεια μάλλον είναι κάπου ανάμεσα σε λάθος ζιγκλέρ, χοάνες και παρατεταμένη γκαζοφονίαση).


Τα'χουμε ξαναπεί (ας τα βρει το 'αρχείο')....... :smokin: :smokin: :smokin:

ASTRAKITCAR
09/01/2007, 20:26
στο KLE 500 του 1998 φοραω NGK DR 9EA με κοστος περιπου 6€ τα δυο τα οποια αλλαζω καθε 10000km.

τι θα με συμβουλευατε να βαλω απο τα καλα που λετε και με τι κοστος?

επισης δεν θυμαμαι το διακενο που πρεπει να εχει το μπουζι.το ξερετε?

αν ναι και αν υποθεσουμε οτι εχω 0,8mm αν το παω 0,7mm κερδιζω ή χανω κατι?


τελος αν υποθεσω οτι βαζω ιριδιο καθε ποτε να τα αλλαζω?καθε 20000km?

διοτι ετσι δεν συμφερει να αλλαζω τα χαλκου καθε 10000km?..λιγοτερη καταπονηση δεν θε εχει αυτο τον 10 με αυτο των 20?αρα βραχυπροθεσμα δεν θα εχω καλυτερο σπινθηρα αφου λογικα το ιριδιου μετα τα 12000km θα αρχιζει να πεφτει???


ευχαριστω.

stefanos
09/01/2007, 22:28
Εγώ νομίζω οτι απλά είναι θέμα ευκολίας.
Στο XR είδα οτι σε κάποιο σέρβις ο μάστορας μου έβαλε ιριδίου.
Το τσεκάρισα και το ξανάβαλα.
Αλλά και να το άλλαζα είναι 10 λεπτά υπόθεση.
Υπάρχουν μηχανάκια που για να αλλάξεις μπουζί θέλει κατέβασμα ο κινητήρας (περίπου), και πραγματικά απορώ πώς είναι δυνατόν να αλλάξει κανείς μπουζί σε κάτι v2.
Σε τέτοιες περιπτώσεις νομίζω οτι τα ιριδιου είναι σωτήρια.

Astra το διάκενο πρέπει να είναι το σωστό και αναγράφεται στο βιβλίο.
Αν πάς σε μικρότερο συνήθως χάνεις.
Αν πάλι πάς σε μεγαλύτερο πάλι δεν είναι το καλύτερο για τα ηλεκτρικά σου.

pavlaras1
10/01/2007, 00:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από X_NR750
pavlaras1 επισυναπτω τα στοιχεια απο το service manual μπορεις να δεις ποσο κανουν?

NGK Iridium plug IMR9B-9H 12-24€

DENSO Iridium plug VNH27Z 12-36€

DENSO Iridium plug VNH24Z 12-36€

Αυτα μπορεσα μονο να βρω σε καταστηματα του διαδικτυου εδω στην Θεσσαλονικη δεν μπορεσα να τα βρω για να σου δωσω τιμες.

Παρηγγειλα τελικα απο την αγγλια 3 μπουζι ιριδιου και μου ειπαν οτι θα μου τα στειλουν σε 3 εργασιμες ημερες και περιμενω τωρα να δω τι θα γινει αν θα μου τα στειλουν ή οχι τελικα.

Θα μου κοστισουν περιπου 15€ το καθε ενα μαζι με τα εξοδα μεταφορας.

Οσα φτηνα ειχα βρει πριν μια εβδομαδα μου τα βγαζουν ολα τα site.

NGK BPR8EIX Price: 7.29€ Out of Stock

NGK BPR7EIX Price: 7.29€ Out of Stock

ή δεν στελνουν στην Ελλαδα.

pavlaras1
10/01/2007, 01:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από ASTRAKITCAR
στο KLE 500 του 1998 φοραω NGK DR 9EA με κοστος περιπου 6€ τα δυο τα οποια αλλαζω καθε 10000km.

τι θα με συμβουλευατε να βαλω απο τα καλα που λετε και με τι κοστος?

επισης δεν θυμαμαι το διακενο που πρεπει να εχει το μπουζι.το ξερετε?

αν ναι και αν υποθεσουμε οτι εχω 0,8mm αν το παω 0,7mm κερδιζω ή χανω κατι?


τελος αν υποθεσω οτι βαζω ιριδιο καθε ποτε να τα αλλαζω?καθε 20000km?

διοτι ετσι δεν συμφερει να αλλαζω τα χαλκου καθε 10000km?..λιγοτερη καταπονηση δεν θε εχει αυτο τον 10 με αυτο των 20?αρα βραχυπροθεσμα δεν θα εχω καλυτερο σπινθηρα αφου λογικα το ιριδιου μετα τα 12000km θα αρχιζει να πεφτει???


ευχαριστω.

Εψαξα και βρηκα τα δικα σου τα αντιστοιχα ειναι τα παρακατω.

DENSO X27ESR-U 3-9€

DENSO IRIDIUM POWER IX27 12-16€

Οσο ποιο μικρο ειναι το διακενο ποιο ευκολα και γρηγορα σπινθυριζει το μπουζι και τοσο λιγοτερο ρευμα χρειαζεται.

Επομενως ειναι καλυτερα να ειναι μικροτερο το διακενο απο αυτην την αποψη απο την αλλη ομως οσο ποιο μεγαλο ειναι το διακενο τοσο ποιο δυσκολα βραχυκυκλωνει αλλα τρωει περισσοτερο ρευμα και καθυστερει στην αναφλεξη.

Εγω ειμαι υπερ του μικρου διακενου στο μπουζι.

Τα μπουζι Ιριδιου σχεδιαστηκαν για 40.000-50.000km.

Τωρα απο εσενα εξαρταται αν θα σε βγαλουν τοσα χιλιομετρα ή οχι.

ASTRAKITCAR
10/01/2007, 06:39
ευχαριστω παιδια.

πιστευω
DENSO X27ESR-U 3-9€ αυτο ειναι το απλο...ποιο ειναι πιο ψυχρο?

το NGK DR 9EA ή το X27ESR-U??

DENSO IRIDIUM POWER IX27 12-16€ εδω αν αλλαζω καθε 20000km ΔΕΝ συμφερει δεδομενου οτι θελω 48€ τα 4 για 40000km.

διαφορετικα θελω 24€ για τα απλα καθε 40000km.

τι λετε αξιζει?αν εχω διακενο λεμε 0,8 στο μαμα αν το κανω 0,7 δεν θα πειραξει ετσι?

X_NR750
10/01/2007, 09:58
Ευχαριστω pavlaras1 :wave2:

eNeRGy
10/01/2007, 10:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από ASTRAKITCAR
τι λετε αξιζει?αν εχω διακενο λεμε 0,8 στο μαμα αν το κανω 0,7 δεν θα πειραξει ετσι?

mporei na exeis kalitera revmata... alla konteneis ta simeia epafis, ara kai to mikos tou spinthira kata 0.1mm...
gia poio logo na to kaneis afto otan i mixani einai sxediasmeni gia 0.8?

ASTRAKITCAR
10/01/2007, 11:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από eNeRGy
mporei na exeis kalitera revmata... alla konteneis ta simeia epafis, ara kai to mikos tou spinthira kata 0.1mm...
gia poio logo na to kaneis afto otan i mixani einai sxediasmeni gia 0.8?

απλα λεω μηπως ειναι καλυτερα.....ισως ο καλυτερος σπινθηρας να κανει καλο..λενε οτι στα αυτοκινητα οσο ανεβαινεις αλογα απο 50 και πανω κατεβαζεις 0,2mm...διακενο.

πχ απο 1,1 μπορει να πας σε 0,8 ή και 0,6....πραδειγμα απo astra OPC των 240 αλογων οπου με προγραμμα παιζει κοντα 280 και ο αγγλος programmer και βελτιωτης δινει ιριδιου με 0,6 απο 1.1 το μαμα ....

ASTRAKITCAR
10/01/2007, 13:26
ποιοτητα λεγοντας εννοει καλυτερο φορτιο ή λιγοτερες επικαθισεις αφου ο καλυτερος σπινθηρας μπορει θεωρητικα να μην αφηνει καταλοιπα...λεω τωρα...ισχυει???

stefanos
10/01/2007, 14:46
Καλυτερος σπινθήρας είναι ο μακρύτερος :rolleyes:
Αρα το μεγαλύτερο δυνατό διάκενο στα πλαίσια του βιβλίου.
Με την προυποθεση οτι δεν έχουμε αυξήσει συμπίεση.

eNeRGy
10/01/2007, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Καλυτερος σπινθήρας είναι ο μακρύτερος :rolleyes:

sigoura, arki na min to parakanei kaneis kai prokalei sto mpoyzi "misfire" 'i vraxikikloma me to kirios soma (se periptosi pou einai pio konta!!!)...

dirtbird
10/01/2007, 15:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από eNeRGy
sigoura, arki na min to parakanei kaneis kai prokalei sto mpoyzi "misfire" 'i vraxikikloma me to kirios soma (se periptosi pou einai pio konta!!!)...

kai de me les re palikari, pos anigoume to diakeno sto bouzi iridiou gia na exoyme makrytero spinthira?:confused: :confused:

pavlaras1
10/01/2007, 16:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
kai de me les re palikari, pos anigoume to diakeno sto bouzi iridiou gia na exoyme makrytero spinthira?:confused: :confused:

Στην ιστοσελιδα τις DENSO γραφει αν για καποιο λογο πρεπει να μεγαλωσεις το διακενο ή να το μικρυνεις πως να το κανεις.

Αλλα λεει επισης οτι δεν το προτεινει εκτος αν δεν υπαρχει αλλη λυση.

Αναφερει επισης οτι η πλειοψηφια των "τεχνικων" τα καταφερνει στο να μικρινη το διακενο αλλα αποτυχανει στο να μεγαλωσει το διακενο.

http://www.densoiridium.com/installationguide.php

Should you decide to re-gap your Iridium Power plug, use extreme caution as improper gapping may damage or destroy the Iridium center electrode or porcelain center.

To increase the gap size:

Step 1: Use needle nose pliers or spark plug gapping tool to bend the ground strap up to the desired height.

DO NOT LET THE PLIERS OR GAPPING TOOL TOUCH THE IRIDIUM CENTER ELECTRODE OR PORCELAIN.

Step 2: Re-check the gap with a calibrated gapping tool.



To decrease the gap size:

Step 1:Use the same method as above, however bend the ground strap down to the desired height.

DO NOT LET THE PLIERS OR GAPPING TOOL TOUCH THE IRIDIUM CENTER ELECTRODE OR PORCELAIN.

Step 2: Re-check the gap with a calibrated gapping tool.

WARNING: Failure to follow these directions may permanently damage the spark plug.

Note: Never use a round gapping tool to check the gap or to increase or decrease the gap setting.

WARNING: Failure to follow these directions may permanently damage the spark plug.

Note: Never use a round gapping tool to check the gap or to increase or decrease the gap setting.

pavlaras1
10/01/2007, 16:28
Until recently, platinum was considered the best material to use on the top of an electrode because of its durability.

However, Iridium is 6 times harder, 8 times stronger, and has a melting point 1200 degrees higher than platinum.

Put that into a harsh environment such as an engine piston chamber, and you have a spark plug that can resist wear much better than platinum.

Additionally, the DENSO Iridium Power alloy is so durable; it allowed our engineers to produce the world’s smallest center electrode (.4mm) which reduces the voltage requirements, concentrating its sparking power.

Also, its smaller size, combined with the tapered U-Groove ground electrode, allows more room for the flame kernel to develop and produce a more efficient combustion.

pavlaras1
10/01/2007, 16:31
Iridium use represents the most significant technological advance in automotive spark plug manufacturing, since platinum was introduced in the early eighties.

As vehicle manufacturers produce increasingly complex and efficient automobiles, there is a greater need for long-life plugs that can tolerate leaner fuel mixtures and improved combustion processes.

DENSO has responded to this need by developing its Iridium alloy, originally for OE applications. For example, many newer Lexus’ and Toyota models carry an ultra long-life Iridium plug variation (.7mm with platinum tipped ground) that is capable of up to 120,000 miles of service.

DENSO Iridium Power plugs, with their .4mm center electrode, have been developed for performance applications.

Because gradual wear will “round-off” firing points over time, the concentrated firing power and voltage requirement benefits will be reduced.

For this reason, DENSO advises replacement after 30,000 miles.

pavlaras1
10/01/2007, 16:37
http://www.densoiridium.com/find_part.php

ASTRAKITCAR
10/01/2007, 18:08
εν κατακλειδι το μικρο διακενο συνισταται καλυτερα,ειδικα σε αυξημενα θερμικα φορτια λογω καλυτερου σπινθηρα και οχι ποιοτητας σπινθηρα για να μην μαλωνουμε.

το ιριδιο εχει καλυτερη αντοχη σε ολα απο την πλατινα....

τελικα εχω 0,6 mm διακενο εως 0,7 mm στο μαμα μοτερ

0,5mm μαλλον θα το παω και ισως με ιριδιου.

ευχαριστω για τις πληροφοριες .

δεν καταλαβα που ευνοει να μεγαλωνουμε το διακενο??καποιος που το ανεφερε πριν μπορει να μας το αιτιολογησει??

OldMan
10/01/2007, 19:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από ASTRAKITCAR
δεν καταλαβα που ευνοει να μεγαλωνουμε το διακενο??

Δεν τίθεται ζήτημα "εύνοιας" ..!!!

Το διάκενο του μπουζί (άρα και την μήκος του σπινθήρα...) έχει να κάνει με τον σχεδιασμό του θαλάμου καύσης και την μετάδοση του μετώπου της φλόγας !!

Έξω από κάποια όρια, η καύση που γίνεται είναι για τον π@ύτσο (για να μιλήσω με ορολογία της "πιάτσας"..) :wave2:

stefanos
10/01/2007, 22:29
Σε αυτό το κατακλειδι πως καταλήξαμε ?look: :bawl: :bawl:

eNeRGy
10/01/2007, 22:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
kai de me les re palikari, pos anigoume to diakeno sto bouzi iridiou gia na exoyme makrytero spinthira?:confused: :confused:

ma eipa parapano! gia poio logo na to kaneis??? iparxei periptosi na mi doulepsei sosta to mpouzi! otan i meleti tou kinitira, apaitei to sigekrimenis thermokrasias kai prodiagrafon mpouzi, se sigekrimeni gonia, se sigekrimeni thesi mesa sto thalamo, me sigekrimeni "entasi" kai mikos spinthira, giati nomizeis oti esi tha veltioseis kati??? :confused:

pavlaras1
17/01/2007, 14:48
Παρελαβα τελικα τα μπουζι που παρηγγειλα απο Αγγλια εχθες και σημερα ολη την ημερα τα δοκιμαζα κανοντας βολτα το μηχανακι μου πανω απο 2 ωρες ασταματητα.

Ναι εχει διαφορα ανταποκρινεται ποιο αμεσα.

Μπορει επειδη ειναι και διχρονο να ειναι ποιο αισθητη η διαφορα του σε σχεση με τα τετραχρονα.


74788

costas81
19/01/2007, 15:51
oldman φιλαρακι να ρωτησω μιας και η γνωμη σου ειναι παντα σεβαστη!

σε v-strom 650 θα εβαζες ιριδιου?

πως θα μπορουσα να δω ποιο και ποιας θερμοκρασιας πρεπει?

για πες καμια γνωμη?

nikostz9
19/01/2007, 23:13
χμμ επειδη με ενδιαφερει και μενα το θεμα τα συγκεκριμενα που εχω βρει ξερει κανεις τι λενε για το v-strom 650 η τιμη καλη ειναι?
http://cgi.ebay.co.uk/Suzuki-DL650-650-V-Strom-ngk-IRIDIUM-spark-plugs-4218_W0QQitemZ130067933514QQihZ003QQcategoryZ10534QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

pavlaras1
19/01/2007, 23:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikostz9
χμμ επειδη με ενδιαφερει και μενα το θεμα τα συγκεκριμενα που εχω βρει ξερει κανεις τι λενε για το v-strom 650 η τιμη καλη ειναι?
http://cgi.ebay.co.uk/Suzuki-DL650-650-V-Strom-ngk-IRIDIUM-spark-plugs-4218_W0QQitemZ130067933514QQihZ003QQcategoryZ10534QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

Καλη ειναι αλλα αμα ψαξεις μπορεις να βρεις και καλυτερη.

Καλο ψαξιμο.

:wave2:

nikostz9
20/01/2007, 18:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από pavlaras1
Καλη ειναι αλλα αμα ψαξεις μπορεις να βρεις και καλυτερη.

Καλο ψαξιμο.

:wave2:

kai τα συγκεκριμενα μπουζακια δηλαδη για το v-strom 650 καλα?η να ψαξω για αλλη μαρκα?

pavlaras1
21/01/2007, 01:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikostz9
kai τα συγκεκριμενα μπουζακια δηλαδη για το v-strom 650 καλα?η να ψαξω για αλλη μαρκα?

Για εμενα πρωτη καλυτερη εταιρεια ειναι η DENSO, μετα η NGK και μετα η BOSCH και τελευταια η Champion.

Η DENSO ειναι και η ακριβοτερη απο ολες λογο οτι εχει την ποιο εξελιγμενη τεχνολογια απο ολες τις αλλες, αλλα για τα λεφτα τις ως καλυτερη αγορα ειναι η NGK.