PDA

View Full Version : Κλειδαριά/λουκέτο για CBF-600



possidi
14/01/2007, 15:02
Γεια σας παιδια.

Λοιπον επειδη βαρεθηκα να πληρωνω κερατιατικα καθε μηνα σε parking εχω αρχισει ερευνα για μια ωραια κολωνα σε ενα καλο φωτισμενο που ν'αφηνω το "μωρο" μου.

Τι κλειδαρια να προτιμησω και σε ποιο σημειο της μηχανης να την περασω? Τι εχετε να πειτε εσεις φιλοι CBFαδες?

Αντε κι ο Θεος βοηθος...

Nostra
15/01/2007, 11:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από possidi
Γεια σας παιδια.

Λοιπον επειδη βαρεθηκα να πληρωνω κερατιατικα καθε μηνα σε parking εχω αρχισει ερευνα για μια ωραια κολωνα σε ενα καλο φωτισμενο που ν'αφηνω το "μωρο" μου.

Τι κλειδαρια να προτιμησω και σε ποιο σημειο της μηχανης να την περασω? Τι εχετε να πειτε εσεις φιλοι CBFαδες?

Αντε κι ο Θεος βοηθος...


εγώ λέω να συνεχίσεις να "πληρωνω κερατιατικα καθε μηνα σε parking"


δεν είναι μόνο η απειλή κλοπής είναι και η φυσική καταπόνηση και φθορά των μερών της μηχανής στην ολονύχτια έκθεσή της στα φυσικά καιρικά φαινόμενα και στην αυξομείωση της θερμοκρασίας...

:wave2:

sniper
15/01/2007, 11:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από possidi
Γεια σας παιδια.

Λοιπον επειδη βαρεθηκα να πληρωνω κερατιατικα καθε μηνα σε parking εχω αρχισει ερευνα για μια ωραια κολωνα σε ενα καλο φωτισμενο που ν'αφηνω το "μωρο" μου.

Τι κλειδαρια να προτιμησω και σε ποιο σημειο της μηχανης να την περασω? Τι εχετε να πειτε εσεις φιλοι CBFαδες?

Αντε κι ο Θεος βοηθος...

Εγώ είχα 2 ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ λουκέτα και μου την κλέψανε....

Διαβάστε και κανένα άλλο ποστ εκτός απο τα "Φωτό απο την μουν@ρ@ μηχανή μου"

makis206
15/01/2007, 13:25
Κι εγώ θα συμφωνήσω με τον Nostra και τον Sniper, δεν μπορείς με μια αλυσίδα να είσαι σίγουρος για τίποτα, αν αποφασίσουν να την κλέψουν το μόνο που θα καταφέρεις θα είναι να δυσκολέψεις το έργο τους.. τόσο απλά.

Αν παρόλα αυτά επιμένεις, αγόρασε μια μακρυά και χοντρή αλυσίδα και φρόντισε όταν την περνάς στην κολώνα και στη μηχανή να μην ακουμπάει κάτω στο πεζοδρόμιο/δρόμο/δάπεδο κλπ, αυτό δεν τους αφήνει να κόψουν την αλυσίδα με κάποιο πριόνι η τροχό ακουμπώντας την κάτω για κόντρα, όταν βρίσκεται στον αέρα η δουλειά γίνεται πιο δύσκολη γι'αυτούς κι έχεις περισσότερες πιθανότητες να πάνε παρακάτω.. όλα αυτά βέβαια είναι υποθετικά.

Προτείνω και λουκέτο για τα δισκόφρενα, συναγερμό.. όσο πιο πολύ την οχυρώνεις τόσο πιο πολλές πιθανότητες έχεις να τη γλυτώσεις.

Αν όμως θέλουν πραγματικά να την πάρουν, τα αποτελέσματα θα είναι μάλλον δυσσάρεστα για σένα..

Είναι να μη σου τύχει που λένε..

:beer:

nasos75
15/01/2007, 13:32
Μην το σκεφτεσαι καν να το κανεις αυτο!!!

Εγω δεν εχω γκαραζ κοντα μου και βολευομαι σε ενος γνωστου.

Ειναι δυσκολοι καιροι, αν προκαλεις και την τυχη σου...


φιλικα

Νασος.

possidi
15/01/2007, 14:26
Λοιπον το σημειο το βρηκα παιδες !!!

Εχω και οπτικη καλυψη απο το παραθυρο μου μαλιστα. Ετσι και χτυπησει ο συναγερμος θα σηκωθει ολη η γειτονια στο ποδι. Εννοειται θα την εχω σκεπασμενη με κουκουλα και φυσικα κλειδαρια, πεταλο κλπ. Το θεμα ομως ειναι ΤΙ? Υπαρχει καποιος CBFας που να την αφηνει εξω? Αν ναι, με ποιον τροπο την κλειδωνει και σε ποιο μερος της μηχανης.

Ρε παιδια πολλα τα λεφτα στο parking. Λυπαμαι που βαζω σε κινδυνο το μωρο μου αλλα θα κανω ΤΑ ΠΑΝΤΑ για να μην διανοηθει καποιος να πλησιασει.

Αυτα κι αν θελετε πειτε με και στραβο κεφαλι...

:)

sniper
15/01/2007, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από possidi
Λοιπον το σημειο το βρηκα παιδες !!!

Εχω και οπτικη καλυψη απο το παραθυρο μου μαλιστα. Ετσι και χτυπησει ο συναγερμος θα σηκωθει ολη η γειτονια στο ποδι. Εννοειται θα την εχω σκεπασμενη με κουκουλα και φυσικα κλειδαρια, πεταλο κλπ. Το θεμα ομως ειναι ΤΙ? Υπαρχει καποιος CBFας που να την αφηνει εξω? Αν ναι, με ποιον τροπο την κλειδωνει και σε ποιο μερος της μηχανης.

Ρε παιδια πολλα τα λεφτα στο parking. Λυπαμαι που βαζω σε κινδυνο το μωρο μου αλλα θα κανω ΤΑ ΠΑΝΤΑ για να μην διανοηθει καποιος να πλησιασει.

Αυτα κι αν θελετε πειτε με και στραβο κεφαλι...

:)

30Ε το μήνα στο παρκινγκ

300Ε δόση για καινουργια μηχανή μόλις στην πάρουν....

Και γαμώ τις λογικές παλικάρι....

Nostra
15/01/2007, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από possidi
Λοιπον το σημειο το βρηκα παιδες !!!

Εχω και οπτικη καλυψη απο το παραθυρο μου μαλιστα. Ετσι και χτυπησει ο συναγερμος θα σηκωθει ολη η γειτονια στο ποδι. Εννοειται θα την εχω σκεπασμενη με κουκουλα και φυσικα κλειδαρια, πεταλο κλπ. Το θεμα ομως ειναι ΤΙ? Υπαρχει καποιος CBFας που να την αφηνει εξω? Αν ναι, με ποιον τροπο την κλειδωνει και σε ποιο μερος της μηχανης.

Ρε παιδια πολλα τα λεφτα στο parking. Λυπαμαι που βαζω σε κινδυνο το μωρο μου αλλα θα κανω ΤΑ ΠΑΝΤΑ για να μην διανοηθει καποιος να πλησιασει.

Αυτα κι αν θελετε πειτε με και στραβο κεφαλι...

:)


πέταλο (περασμένο από ακτίνα και ψαλίδι μαζί στο μπροστινό τροχό ) και δισκολουκέτα...

δε νομίζω ότι περνάει από αλλού...


όσο για την τελική επιλογή σου...


είσαι ....


ο κάτοχός της και εσύ μαζί με την τσέπη σου καθορίζετε το καλύτερο για τη μηχανή σου...




:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

makis206
15/01/2007, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από possidi
Το θεμα ομως ειναι ΤΙ?

Δεν την αφήνω έξω αφού έχω γκαράζ αλλά έναν τρόπο φαντάζομαι.

Μακρυά χοντρή αλυσίδα με εξωτερικό προστατευτικό κάλυμμα και την περνάς μέσα απ'το πίσω αμορτισέρ και την πίσω ρόδα !

Αν πάλι σε ενοχλεί στο να την κουκουλώσεις μέχρι κάτω, τύλιξε απλά την αλυσίδα στον τροχό όσο πιο ψηλά γίνεται.:winka:

Βάλε και λουκέτο στους δίσκους των φρένων.

:beer: :beer:

possidi
15/01/2007, 18:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
30Ε το μήνα στο παρκινγκ

300Ε δόση για καινουργια μηχανή μόλις στην πάρουν....

Και γαμώ τις λογικές παλικάρι....

Φιλε 50 ευρωπουλα ειναι το parking και φαντασου οτι ειναι το φθηνοτερο εδω στη γειτονια...αν ηταν 30 τοτε δε νομιζω να την εβγαζα στο δρομο...δεν ξερω στο μεγαλο χωριο [Αθηναιος δεν εισαι] ποσο εχουν τα ενοικια αλλα εδω στην επαρχια [Θεσσαλονικιος ειμαι και ειμαι καλα] το οικονομικοτερο ειναι στα 50 οπως σου 'πα...

Αντε χρονια πολλα μαγκα μου!!! :beer: