PDA

View Full Version : Versys Vs Vstrom



Σελίδες : [1] 2 3 4

X_NR750
14/01/2007, 18:58
Ειναι λιγο νωρις αλλα τι πιστευετε το Versys θα εκθρονισει τον βασιλια "τα κανω ολα και συμφερω" Vstrom?

X_NR750
14/01/2007, 19:07
Suzuki Vstrom


74518

X_NR750
14/01/2007, 19:08
Kawasaki Versys


74519

X_NR750
14/01/2007, 19:15
α και idi μην μπεις στον κοπο ξερουμε:lol:

kalant
14/01/2007, 19:17
το 650 v-strom παιζεται να κοντραρει, οχι το 1000...

μαλλον λαθος φωτογραφια εβαλες...

:beer:

παντως δεν ειναι για την ιδια χρηση, το v-strom παει και λιγο χωμα, το versys ειναι street μηχανη καθαρα...

X_NR750
14/01/2007, 19:19
εγω νομιζω οτι εχουν ακριβως το ιδιο target group
:wave2:

X_NR750
14/01/2007, 19:26
πριν περιπου 3 χρονια το strom εκθρονισε το transalp οντας αρκετα καλυτερο σε πολλους τομεις
και με παρομοια τιμη

θα συμβει και εδω το ιδιο?

ειναι το Versys τοσο ποιο καλο ωστε να αντιστρεψει το ρευμα που θελει το Vstrom το απολυτο γενικης χρησης τα κανω ολα μηχανακι?

johnpan
14/01/2007, 19:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από X_NR750

ειναι το Versys τοσο ποιο καλο ωστε να αντιστρεψει το ρευμα που θελει το Vstrom το απολυτο γενικης χρησης τα κανω ολα μηχανακι?

Μακράν.... Θα ρίξω πολύ γέλιο με τα VStrom φέτος... Λυπάμαι αλλά το νέο είναι αλλού. Είναι πανάλαφρο σε σχέση με το Vstrom όχι μόνο σε κιλά αλλά κυρίως σε αίσθηση... Δεν έχει νόημα καμία είδους κόντρα... :wave2: :wave2:

island
14/01/2007, 19:42
η διαφορά του vstrom απο το transalp ήταν πολύ μεγάλη (ψεκασμός - παραπάνω ιπποι - καλύτερα φώτα κλπ)

το kawasaki αναφέρεται να έχει τους ίδιους ίππους με το vstrom οπότε?

Kawasaki (http://www.kawasaki.co.uk/versys/default.asp?Sub=6549116)
Maximum power 47 kW {64 PS} / 8,000 rpm
Maximum torque 61 N·m {6.2 kgf·m} / 6,800 rpm

Suzuki (http://www.motorbikes.be/en/Suzuki/2005/DL%20650%20V-Strom/)
Maximum power 50 kW {67 PS} / 8,800 rpm
Maximum torque 60 N·m / 6,400 rpm

X_NR750
14/01/2007, 19:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από island
η διαφορά του vstrom απο το transalp ήταν πολύ μεγάλη (ψεκασμός - παραπάνω ιπποι - καλύτερα φώτα κλπ)

το kawasaki αναφέρεται να έχει τους ίδιους ίππους με το vstrom οπότε?

Kawasaki (http://www.kawasaki.co.uk/versys/default.asp?Sub=6549116)
Maximum power 47 kW {64 PS} / 8,000 rpm
Maximum torque 61 N·m {6.2 kgf·m} / 6,800 rpm

Suzuki (http://www.motorbikes.be/en/Suzuki/2005/DL%20650%20V-Strom/)
Maximum power 50 kW {67 PS} / 8,800 rpm
Maximum torque 60 N·m / 6,400 rpm

Εγω πιστευω οτι περα απο τα αλογα το Strom ειχε πολυ καλυτερο πλαισιο

συμφωνω επισης οτι με μια πρωτη ματια δεν βλεπω τεραστιες διαφορες

με λιγα λογια δεν βλεπω κατι που θα σε κανει να το προτεινεις εναντι του Strom

island
14/01/2007, 19:53
και επειδή είμαι "σχεδιαστικός" τύπος


74529

kostisthegreek
14/01/2007, 20:36
Το Versys ανήκει στα μοτάρντ.
Οσο πούλησε το strada θα πουλήσει κι αυτό... δηλ. ελάχιστα...

kalant
14/01/2007, 20:39
το v-strom ειναι εκδρομικο μηχανακι, το φορτωνεις και κανεις ταξιδια...

το versys ειναι μηχανη πολης (κατι που μπορει να κανει και το v-strom) ειναι πιο κοντα δηλαδη σε motard μηχανη σε ολα του...

απο θεση οδηγησης, φορτωμα, προστασια απο αερα κλπ κλπ...

ειναι κατι μεταξυ σε motard και v-strom με λιγα λογια...


:beer:

johnpan
14/01/2007, 22:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
Το Versys ανήκει στα μοτάρντ.
Οσο πούλησε το strada θα πουλήσει κι αυτό... δηλ. ελάχιστα...

To strada είναι μονοκύλινδρο. :wave2:

Για να πω την αλήθεια δε με ενδιαφέρει πώς θα πάει στις πωλήσεις, εγώ θα το πάρω και το ξαναείπα: θα ρίχνω πολύ γέλιο με τα VStrom... :rotflmao:

athandim
14/01/2007, 22:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
θα ρίχνω πολύ γέλιο με τα VStrom... :rotflmao:

Ποιος ο λόγος...:confused:

johnpan
14/01/2007, 22:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από athandim
Ποιος ο λόγος...:confused:

Γιατί θα φαίνονται πολύ μικροσκοπικά από τους καθρέπτες του Versys !! :rotflmao:

vassilis88
14/01/2007, 22:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant
παντως δεν ειναι για την ιδια χρηση, το v-strom παει και λιγο χωμα, το versys ειναι street μηχανη καθαρα...

απο που κ ως που παει το βστρομ χωμα ,με τετοιες ζαντες λαστιχα κ βαρος?

το βερσυς ειναι στο στυλ του μουλτι αλλα ειναι πολυ ασχημο κ δε θα πουλησει.

zilmer
14/01/2007, 22:38
κατα την γνωμη μου το versus υπερεχει στην πολη (φυσικο με τετοιες διαστασεις) και το storm σε ταξιδι και φορτωμα.
Δεν εχω οδηγησει το versus,παρα μονο πανω εκατσα...η ζελατινα ομως δεν με επεισε οτι θα προστατευει..μπορει να κανω και λαθος ομως..

athandim
14/01/2007, 22:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Γιατί θα φαίνονται πολύ μικροσκοπικά από τους καθρέπτες του Versys !! :rotflmao: Ωραίος....!!! Άντε με το καλό να το πάρεις, να ρίχνεις γέλιο με τα V-strom

johnpan
14/01/2007, 23:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από athandim
Ωραίος....!!! Άντε με το καλό να το πάρεις, να ρίχνεις γέλιο με τα V-strom

Ευχαριστώ! Να υποθέσω ότι έχεις Vstrom ? Εντάξει δεν έγινε τίποτα... κάποιοι σε περνάνε, κάποιους τους περνάς... είναι και στον οδηγό :beer:

athandim
14/01/2007, 23:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Ευχαριστώ! Να υποθέσω ότι έχεις Vstrom ? Εντάξει δεν έγινε τίποτα... κάποιοι σε περνάνε, κάποιους τους περνάς... είναι και στον οδηγό :beer:
Δεν στράβωσα (αρχικά) με αυτό που είπες, αλλά με το πώς το είπες

Anyway.....χαλαρά και πάλι....:beer: :wave2:

kalant
14/01/2007, 23:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από vassilis88
απο που κ ως που παει το βστρομ χωμα ,με τετοιες ζαντες λαστιχα κ βαρος?

το βερσυς ειναι στο στυλ του μουλτι αλλα ειναι πολυ ασχημο κ δε θα πουλησει.

ειπα οτι παει ΛΙΓΟ χωμα, μην ξεχναμε οτι το v-strom ειναι on-off με μεγαλυτερη εφεση στο on, δεν ειπα οτι κανεις και enduroβολτα με το v-strom...

το αλλο δεν παει καθολου στο χωμα, πλησιαζει τα motard...

ακυρη η συγκριση λοιπον για μενα...


:smokin:

alex14
14/01/2007, 23:45
Εαν το Versys το εφτιαχνε η Honda, το Vstrom το ειχε για πλακα (στις πωλησεις)

;)

Το πιασατε το υπονοουμενο ετσι ?

:wave2:

zolotas
15/01/2007, 00:03
το kawasaki δεν θα πουλησει γιατι δεν ειναι ομορφο ........μην ξεχναμε οτι πολλοι κοιτανε και την μοστρα...... παρα επιδοσεις

kalant
15/01/2007, 00:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
το kawasaki δεν θα πουλησει γιατι δεν ειναι ομορφο ........μην ξεχναμε οτι πολλοι κοιτανε και την μοστρα...... παρα επιδοσεις

εμενα το versys μου αρεσει πολυ εκτος απο το φαναρι...

βεβαια ειναι εντελως υποκειμενικο το θεμα, το v-strom πχ το θεωρω πανεμορφο ενω αλλοι :yuck:

:beer:

idi
15/01/2007, 11:53
κατα τη γνωμη μου δεν ειναι ιδιο το target group στα 2 αυτα μηχανακια...

το strom θα το παρουν οι μεγαλυτεροι και το versys οι νεοτεροι

παντως πουλαει idi στην ευρωπη πολυ καλα!

το versys ΘΑ ΠΟΥΛΗΣΕΙ και στην Ελλαδα αλλα οχι αμεσως.... μετα απο κανα 6 μηνο+

(και τα πρωτα κοματια μονο μετα την εκθεση του Μαρτη γιατι στο test ride θα κλεψει καρδιες.....):beer:

low__rider
15/01/2007, 14:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
κατα τη γνωμη μου δεν ειναι ιδιο το target group στα 2 αυτα μηχανακια...

το strom θα το παρουν οι μεγαλυτεροι και το versys οι νεοτεροι



Ειμαι 22 κ πηρα το v-strom. Δεν νομιζω οτι τιθεται θεμα ηλικιας. Καγκουριες μπορεις να κανεις ευκολα κ με τις 2 μηχανες κ οσο αφορα τις επιδοσεις δεν νομιζω να εχουν κ μεγαλες διαφορες...αλλωστε δεν νομιζω οτι και αυτος που θα παρει v-strom η versys θα το παρει για να τρεχει κοντρες.Υπαρχουν αλλα σε αυτα τα κυβικα πολυ πιο γρηγορα κ δυνατα! ...Αλλα αν επιζητας ανετα ταξιδια κ λιγο κυριλα εκει νομιζω το versys χανει λιγο κατα την ταπεινη μου αποψη.

makis206
15/01/2007, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από low__rider
Αλλα αν επιζητας ανετα ταξιδια κ λιγο κυριλα εκει νομιζω το versys χανει λιγο κατα την ταπεινη μου αποψη.

Κάτι τέτοιο φαντάζομαι οτι εννοεί κι ο idi

Το Versys είναι πιο "παιχνιδιάρικο" σε σύγκριση με το V-Strom, δίνει περισσότερες δυνατότητες στο νεαρό αγοραστικό κοινό να "παίξει" στο στροφιλίκι, κανα παντιλίκι, καμμιά σουζίτσα..:winka:

Άλλο πράγμα οι κόντρες :beer: :wave2:

idi
15/01/2007, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από low__rider
Ειμαι 22 κ πηρα το v-strom. Δεν νομιζω οτι τιθεται θεμα ηλικιας. Καγκουριες μπορεις να κανεις ευκολα κ με τις 2 μηχανες κ οσο αφορα τις επιδοσεις δεν νομιζω να εχουν κ μεγαλες διαφορες...αλλωστε δεν νομιζω οτι και αυτος που θα παρει v-strom η versys θα το παρει για να τρεχει κοντρες.Υπαρχουν αλλα σε αυτα τα κυβικα πολυ πιο γρηγορα κ δυνατα! ...Αλλα αν επιζητας ανετα ταξιδια κ λιγο κυριλα εκει νομιζω το versys χανει λιγο κατα την ταπεινη μου αποψη.

το μηχανακι σου ειναι πολυ καλο αλλα δεν ειναι το ιδιο παιχνιδιαρικο οπως ενα motard-like οπως και να το κανεις!

X_NR750
15/01/2007, 15:09
Δηλαδη για να συνοψισουμε το Versys ειναι για καποιον ο οποιος δεν ενδιαφερεται για τους χωρους του Vstrom αλλα θελει κατι ποιο compact και παιχνιδιαρικο?

Διαφωνω οτι το Versys ειναι χαλια σχεδιαστικα,ισως μονο το φαναρι του.Απο την αλλη ειναι θα ελεγα διαφορετικο κατι που πολλους θα τους τραβηξει

dodos_1
15/01/2007, 15:15
παντως το multistrada 620 τα εχει και τα δυο!

X_NR750
15/01/2007, 15:16
Γυρνα πλευρο γιατι νομιζω οτι ονειρευεσαι :wave2:

dodos_1
15/01/2007, 15:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από X_NR750
Γυρνα πλευρο γιατι νομιζω οτι ονειρευεσαι :wave2:

πλευρο γυρισα αλλα παλι multistrada βλεπω...ξερεις υπαρχουν κι αλλες χωρες που φτιαχνουν μηχανακια οπως η ιταλια...πως το αιτιολογεις αυτο;...και που εισαι...avatar με ducati 998(matrix)σε βρισκω καπως αντιφατικο εως γραφικο.

διαβασε τα παρακατω μολις γυρισω πλευρο...:wave2: :wave2:


ENGINE

Type L-twin cylinder, 2 valves per cylinder Desmodromic; air cooled
Displacement 618 cc
Bore x Stroke 80 x 61.5 mm
Compression Ratio 10.5:1
Power* 46.4 kw - 63 hp @ 9500 rpm
Torque* 5.7 kgm @ 6750 rpm
Fuel injection Marelli electronic fuel injection, 45 mm throttle body
Exhaust Single steel muffler and pipe system with catalytic converter
Emissions Euro 2
:wave2:

vasdekiss
15/01/2007, 15:56
Καλησπέρα. Για μένα και τα δύο είναι όμορφα αν και το versys είναι πιο φρέσκο. Το strom είναι δείχνει τεράστιο, ένω το versys δείχνει πιο ικανό μέσα στην πόλη που κακά τα ψέμματα περνάμε τον περισσότερο καιρό μας. Όσο αναφορά τα ταξίδια και την άνεση όλα πάνε όσο αντέχεις να τα πάς. Γνώμη μου πάντα.
Ένα πορτοκαλί για μένα και γρήγορα παρακαλώ... :winka:
Τα λέμε...

THEOD
15/01/2007, 16:20
Σήμερα είδα για πρώτη φορά από κοντά το versus....
Αν εξαιρέσουμε το φανάρι μπροστά που από τις φωτό μου είχε κάτσει στραβά και συνεχίζω να το απεχθάνομαι, κατά τ' άλλα μπορώ να πω ότι μου φάνηκε πολύ συμπαθητικό και τολμώ να πω όμορφο...
Σίγουρα φαίνεται μικρότερο από το Στρώμα και δείχνει ευέλικτο ακόμα και σταματημένο....

Το αν θα καταφέρει να πάρει ικανό μερίδιο αγοράς μένει να το δούμε... :sun:

X_NR750
15/01/2007, 18:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από dodos_1
πλευρο γυρισα αλλα παλι multistrada βλεπω...ξερεις υπαρχουν κι αλλες χωρες που φτιαχνουν μηχανακια οπως η ιταλια...πως το αιτιολογεις αυτο;...και που εισαι...avatar με ducati 998(matrix)σε βρισκω καπως αντιφατικο εως γραφικο.

διαβασε τα παρακατω μολις γυρισω πλευρο...:wave2: :wave2:


ENGINE

Type L-twin cylinder, 2 valves per cylinder Desmodromic; air cooled
Displacement 618 cc
Bore x Stroke 80 x 61.5 mm
Compression Ratio 10.5:1
Power* 46.4 kw - 63 hp @ 9500 rpm
Torque* 5.7 kgm @ 6750 rpm
Fuel injection Marelli electronic fuel injection, 45 mm throttle body
Exhaust Single steel muffler and pipe system with catalytic converter
Emissions Euro 2
:wave2:

Φιλε dodo

Στο Avatar εχω οτι γουσταρω

Το οτι δεν γουσταρω τα ιταλικα απο που το συμπεραινεις ?

Γραφικος οκ, για πες μας εσυ τωρα απο τα χαρακτηριστικα που παραθετεις ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙ TO VERSYS ΚΑΙ ΤΟ STROM???????????

Kawasaki
Maximum power 47 kW {64 PS} / 8,000 rpm
Maximum torque 61 N·m {6.2 kgf·m} / 6,800 rpm

Suzuki
Maximum power 50 kW {67 PS} / 8,800 rpm
Maximum torque 60 N·m / 6,400 rpm

ξαναγυρνα πλευρο και ανεβασε και το ducati corse μποξερακι σου που εχει κατεβει:wave2:

johnpan
15/01/2007, 19:20
πολύ ψηλότερα βγάζει τα άλογα το ducati, και επίσης ψηλότερα τη ροπή που είναι και μικρότερη. Πάντως λόγω βάρους κ ζυγίσματος πιστεύω θα είναι καλύτερο από το Vstrom... Οι δαιφορές που έχει το VStrom στο ταξίδι ίσως φανούν αν πας Ισπανία και κείθε, μέχρι Θεσ/νίκη κλπ και τα τρία το ίδιο ξεκούραστα θα σε πανε αν είσαι κάτω από 35-40

entrodus
16/01/2007, 00:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
το kawasaki δεν θα πουλησει γιατι δεν ειναι ομορφο ........μην ξεχναμε οτι πολλοι κοιτανε και την μοστρα...... παρα επιδοσεις

Υπάρχει και η αντίθετη άποψη.
και γιατί έχετε φάει όλοι στράβωμα με το φανάρι δεν μπορώ να το καταλάβω.
Το μηχανάκι από εικαστικής απόψεως είναι TOP.

dodos_1
16/01/2007, 08:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από X_NR750
Φιλε dodo

Στο Avatar εχω οτι γουσταρω

Το οτι δεν γουσταρω τα ιταλικα απο που το συμπεραινεις ?

Γραφικος οκ, για πες μας εσυ τωρα απο τα χαρακτηριστικα που παραθετεις ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙ TO VERSYS ΚΑΙ ΤΟ STROM???????????

Kawasaki
Maximum power 47 kW {64 PS} / 8,000 rpm
Maximum torque 61 N·m {6.2 kgf·m} / 6,800 rpm

Suzuki
Maximum power 50 kW {67 PS} / 8,800 rpm
Maximum torque 60 N·m / 6,400 rpm

ξαναγυρνα πλευρο και ανεβασε και το ducati corse μποξερακι σου που εχει κατεβει:wave2:


καταρχην δεν φοραω μποξερακι ducati corse.ειναι aprilia racing.

δευτερον τη ροπη που εχει το ducati δεν τα εχουν τα αλλα δυο.οποτε σε εκκινηση αστο.

τριτον τα ρεπριζ που εχει το ducati δεν τα εχουν τα αλλα δυο.οποτε εν κινησει παλι αστο.

και για να κλεισω το θεμα εχω οδηγησει-τεσταρει σε βολτες και το multi και το v-strom.

οποτε τις αποψεις σου μην τις κανεις copy paste απο αλλες σελιδες.μπορει να λενε και βλακειες.


ΥΓ.μην με κανεις να ξαναγυρισω πλευρο...σε παρακαλω.:wave2:

X_NR750
16/01/2007, 09:11
Τεσπα αν και δεν νομιζω οτι τα εχει το multi

Υγ καπου εχω γραψει οτι το 916 ειναι απο τις ομορφοτερες μοτο

:wave2:

dodos_1
16/01/2007, 09:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από X_NR750
Τεσπα αν και δεν νομιζω οτι τα εχει το multi

Υγ καπου εχω γραψει οτι το 916 ειναι απο τις ομορφοτερες μοτο

:wave2:

:beer: :beer: :beer:

gcrook
17/01/2007, 09:20
Πιστευω οτι η αντιπαραθεση μεταξυ V-strom - Versys ειναι εντελως ατοπη.
Και οπως ειπε φιλος προηγουμενως που νομιζει οτι να πας Θεσσαλονικη με αυτα τα δυο ειναι το ιδιο πραγμα, δεν εχει την παραμικρη ιδεα μαλλον τι προκειται να αγορασει.
Να αξιολογειτε καλυτερα τα μηχανακια, οχι επειδη εχουν ιδια λαστιχα, και ιδια διαφημιση απο τις εταιρειες ως προς τις δυνατοτητες τους, να αναμασατε τις ιδιες σαχλαμαρες.
:a41: :a41: :a41:

X_NR750
17/01/2007, 11:51
Οκ φιλε
εσυ που εισαι ο μεγαλος μηχανοβιος, ο εμπειρος και γνωστης μπορεις να καταλαβεις τις λεπτες διαφορες που ολοι εμεις οι υπολοιποι λογω της ασχετοσυνης μας δεν μπορουμε να ξεχωρισουμε

δεν σε αναγκασε κανεις να ασχοληθεις και αφου αποφασισες να γραψεις καντο με ποιο ομορφο τροπο

gcrook
17/01/2007, 12:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από X_NR750
Οκ φιλε
εσυ που εισαι ο μεγαλος μηχανοβιος, ο εμπειρος και γνωστης μπορεις να καταλαβεις τις λεπτες διαφορες που ολοι εμεις οι υπολοιποι λογω της ασχετοσυνης μας δεν μπορουμε να ξεχωρισουμε

δεν σε αναγκασε κανεις να ασχοληθεις και αφου αποφασισες να γραψεις καντο με ποιο ομορφο τροπο

Ο τροπος που γραφω αυτος ειναι ειτε σου αρεσει ειτε οχι.

Δεν ειμαι υπερμηχανοβιος:lol: αλλα σιγουρα μπορω να διακρινω οτι το V-Strom και το Versys ειναι 2 εντελως διαφορετικα μηχανακια και οι διαφορες τους δεν ειναι λεπτες αλλα τεραστιες.
Οποτε η συγκριση μεταξυ των 2 δεν υφισταται.
Να το συγκρινουμε με Multistrada, Aprilia Strada, Ktm DukeΙΙ640, XTX660 ,ante kai Yamaha Mt-03 που μαλλον ειναι της ιδιας φιλοσοφιας, τοτε μαλιστα.

Ειναι σαν να μου συγκρινετε το Aprilia Caponord, με το CBF1000 ενα πραμα, επειδη οι κινητηρες μοιαζουν εχουν και τα 2 φαρδια σελα και οι εταιρειες λενε οτι δορτωνονται και πανε ταξιδι.

Ελα που δεν εχουν καμια σχεση.

johnpan
17/01/2007, 13:02
Μη με τρελαίνεις ρε φίλε μου gcrook που θα συγκρίνουμε το Versys με όλες τις ΜΟΝΟΚΥΛΙΝΔΡΕΣ που έγραψες ενώ δε μπορούμε να το συγκρίνουμε με ένα 650 ψηλό δυκίλινδρο μηχανάκι.... :rotflmao: :rotflmao: Ελα σε παρακαλώ, λογικέψου, κάτι πρέπει να σε πείραξε και τα λες αυτά, δε μπορεί να είσαι τόοοοσο άσχετος! Φιλικά. (αν και δε μας μίλησες καλα) JohnPan :beer:

byron
17/01/2007, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Να το συγκρινουμε με Multistrada, Aprilia Strada, Ktm DukeΙΙ640, XTX660 ,ante kai Yamaha Mt-03 που μαλλον ειναι της ιδιας φιλοσοφιας, τοτε μαλιστα.


Γιώργο δεν έχει καμμιά σχέση το Versys μ΄αυτά που αναφέρεις, εκτός από το Multi. Η σχεδίαση του, νομίζω ότι απευθύνεται στο target group, του TDM και του νέου Tiger και θα ήθελαν κάτι μικρότερο.

gcrook
17/01/2007, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Μη με τρελαίνεις ρε φίλε μου gcrook που θα συγκρίνουμε το Versys με όλες τις ΜΟΝΟΚΥΛΙΝΔΡΕΣ που έγραψες ενώ δε μπορούμε να το συγκρίνουμε με ένα 650 ψηλό δυκίλινδρο μηχανάκι.... :rotflmao: :rotflmao: Ελα σε παρακαλώ, λογικέψου, κάτι πρέπει να σε πείραξε και τα λες αυτά, δε μπορεί να είσαι τόοοοσο άσχετος! Φιλικά. (αν και δε μας μίλησες καλα) JohnPan :beer:

,....Καλα εσυ νομιζεις οτι ειναι θεμα κινητηρα.
Ωραια λοιπον.
Το Βερσις εχει δικυλινδρο εν σειρα.
Το ΒεΣτρομ εχει V2.(και δεν ειναι απλα ενα ΨΗΛΟ ΔΙΚΥΛΙΝΔΡΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ).......
Η μερα με την νυχτα.

και απο αυτο μονο

Το ενα ειναι ον οφ με κλιση προς τους δρομους και με απωτερο σκοπο να ταξιδευει φορτωμενο kai δικαβαλο ανετα.
Το αλλο ειναι ενα σχεδον μοταρντ που δεν παει χωμα,η μαλλον πηγαινει οσο πηγαινει και ενα οποιοδηποτε μηχανακι με ασφαλτινα λαστιχα.

Αλλα πλαισια αλλες αναρτησεις αλλη κλιση του σωματος, αλλος τροπος οδηγησης, αλλη φιλοσοφια αλλα χιλια δυο.
Και εσυ που εγινες ξαφνικα υπερμαχος του Βερσις του εκανες κανα γερο τεστραιντ να δεις αν σου κανει;

gcrook
17/01/2007, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Γιώργο δεν έχει καμμιά σχέση το Versys μ΄αυτά που αναφέρεις, εκτός από το Multi. Η σχεδίαση του, νομίζω ότι απευθύνεται στο target group, του TDM και του νέου Tiger και θα ήθελαν κάτι μικρότερο.

Συμφωνοι, η σχεδιαση του δειχνει αυτο που λες.
Αλλα εγω δεν μιλαω για target group, αλλα απλα για συγκριση μοτοσυκλετων με ομοειδη χαρακτηριστικα.

Διεψευσε με αν νομιζεις οτι εχει νοημα η συγκριση μιας τετοιας μοτοσυκλετας, με το Βεστρομ.:wave2:

byron
17/01/2007, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Αλλα εγω δεν μιλαω για target group, αλλα απλα για συγκριση μοτοσυκλετων με ομοειδη χαρακτηριστικα.

Διεψευσε με αν νομιζεις οτι εχει νοημα η συγκριση μιας τετοιας μοτοσυκλετας, με το Βεστρομ.:wave2:


Δλδ πιστεύεις ότι όλα τα μονοκύλινδρα που έχουν -15 HP από το versys έχουν ομοεϊδή χαρακτηριστικά;

Το μόνο κοινό που έχουν είναι μεγαλύτερη διαδρομή αναρτήσεων και street ζαντολάστιχα.

gcrook
17/01/2007, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Δλδ πιστεύεις ότι όλα τα μονοκύλινδρα που έχουν -15 HP από το versys έχουν ομοϊδή χαρακτηριστικά;

Το μόνο κοινό που έχουν είναι μεγαλύτερη διαδρομή αναρτήσεων και street ζαντολάστιχα.

(προσπαθω 3 λεπτα να κανω quote ολα σερνονται σημερα)...:rolleyes:

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι τα - η + 15hp παιζουν ρολο.
Ο σκοπος μιας μοτοσυκλετας σαν του Βερσις ειναι να οδηγειται ανετα σε συγκεκριμενα τερεν και η θεση οδηγησης να ειναι ανετη μεν, αλλα να θυμιζει μοταρντ δε και να επιτρεπει πιο ανετα την συμμετοχη του αναβατη στο στριψιμο και το κουμανταρισμα της μοτο γενικα.
(Δεν μπορεις να νιωσεις το ιδιο ανετα βγαζοντας το σωμα η το ποδι (αλα μοταρντ) στο Βερσις και στο Βεστρομ.
Επισης οι διαστασεις σε καμια περιπτωση δεν θυμιζουν ονοφ.
Συν τοις αλλοις, ο ροπατος κινητηρας που μπαινει σε ολα τα μοντελα που προανεφερα ειτε μονοκυλινδρος ειτε δικυλινδρος, προφανως δειχνει οτι αυτα τα μηχανακια χρειαζονται ροπες απο χαμηλα για επαρχιακους δρομους με στροφες, αλλα και για να οδηγουνται ανετα και οικονομικα μεσα στην πολη.

Πιστευω οτι τα μηχανακια που προανεφερα τηρουν τις ιδιες προδιαγραφες, οποτε ειναι αμεσα συγκρισιμα με το Βερσις ως προς τους παραγοντες αυτους.

MIKE_16V
17/01/2007, 13:52
Κρουκη μπορει να εχεις δικιο σε αυτα που λες...αλλα ο αγοραστης θα τα βαλει στην "ιδια" κατηγορια και θα διαλεξει ενα απο αυτα...αν με καταλαβες...οποτε καλο δεν ειναι να "συγκριθουν" και απο "εμας"

:winka:

gcrook
17/01/2007, 13:54
Μπα δεν τοχω σημερα........:sad:

byron
17/01/2007, 14:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Δεν μπορω να καταλαβω γιατι τα - η + 15hp παιζουν ρολο.

Συν τοις αλλοις, ο ροπατος κινητηρας που μπαινει σε ολα τα μοντελα που προανεφερα ειτε μονοκυλινδρος ειτε δικυλινδρος, προφανως δειχνει οτι αυτα τα μηχανακια χρειαζονται ροπες απο χαμηλα για επαρχιακους δρομους με στροφες, αλλα και για να οδηγουνται ανετα και οικονομικα μεσα στην πολη.

Πιστευω οτι τα μηχανακια που προανεφερα τηρουν τις ιδιες προδιαγραφες, οποτε ειναι αμεσα συγκρισιμα με το Βερσις ως προς τους παραγοντες αυτους.

Οι 5-10-15 ίπποι παίζουν ρόλο, στους μελλοντικούς αγοραστες (και φυσικά ουσιαστικό ρόλο), αλλιώς δεν θα έχανε τα αυγα και τα καλάθια το Transalp απ΄το Vstorm.

Το αν η θέση οδήγησης, ροπές από χαμηλά σε επαρχιακούς δρόμους άσχετα από 2κύλινδρο ή μονοκύλινδρο, άνεση κλπ αρκεί για να συγκριθούν δύο μοτοσυκλέτες, υποθέτω ότι το tuono μου και το srx μου είναι άμεσα συγκρίσiμα. Σωστά ;
(Ισοπεδωτικό μεν το παράδειγμα μου, αλλά δεν έχω πειστεί ακόμα George)


:wave2:

gcrook
17/01/2007, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Οι 5-10-15 ίπποι παίζουν ρόλο, στους μελλοντικούς αγοραστες (και φυσικά ουσιαστικό ρόλο), αλλιώς δεν θα έχανε τα αυγα και τα καλάθια το Transalp απ΄το Vstorm.

Το αν η θέση οδήγησης, ροπές από χαμηλά σε επαρχιακούς δρόμους άσχετα από 2κύλινδρο ή μονοκύλινδρο, άνεση κλπ αρκεί για να συκριθούν δύο μοτοσυκλέτες, υποθέτω ότι το tuono μου και το srx μου είναι άμεσα συγκρίσiμα. Σωστά ;
(Ισοπεδωτικό μεν το παράδειγμα μου, αλλά δεν έχω πειστεί ακόμα George)


:wave2:

To Transalp εχασε απο το V-Strom αλλα τα 20 αλογα δεν ηταν αρκετα για να γινει κατι τετοιο.
Απλα δες αυτα τα δυο μηχανακι ααπτικα και πες μου εσυ σαν ανθρωπος (ασχετος) που θελει κατι μουρατο να κανει την δουλεια του σε ον-οφ κατα προτιμηση γιατι του ειπαν καποτε "Η Ελλαδα ειναι για ονοφ".
Γιάυτο πουλησε και τοσο.
Επισης αυτα τα μηχανακια εχουν πιο πολλες αμοιπτητες απ'ότι Ενα βεστρομ με ενα Βερσις.
Επισης εξακολουθω να πιστευω οτι το Multistrada αλλα και To Strada ειναι οι κυριοι ανταγωνιστες του Βερσις.
Εκτος και αν το επιχειρημα σου που αποκλειει το Στραντα εγκειται στο οτι το συγκεκριμενο ειναι μονοκυλινδρο και εχει λιγοτερα αλογα απο το βερσις.
Χαιρω πολυ και το Μουλτι εχει λιγοτερα, αλλα αυτο δεν το αποκλειεις.

Το δευτερο παραδειγμα σου οντως ειναι καπως "τραβηγμενο" αλλα επειδη κοντευουμε να χασουμε την ουσια του θρεντ πες μου σε παρακαλω (για να τα παρουμε ξανα τα πραγματα απο την αρχη) , πρωτα απ'όλα σε τι ακριβως διαφωνουμε.
Δευτερον αν πιστευεις οτι το Βερσις και το βεστρομ ειναι επι της ουσιας συγκρισιμα, και οχι αν ο Ελληνας η ο Νιγηριανος θα επιλεξει το ενα εναντι του αλλου επειδη ετσι του ηρθε.

byron
17/01/2007, 15:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
πρωτα απ'όλα σε τι ακριβως διαφωνουμε.
Δευτερον αν πιστευεις οτι το Βερσις και το βεστρομ ειναι επι της ουσιας συγκρισιμα, και οχι αν ο Ελληνας η ο Νιγηριανος θα επιλεξει το ενα εναντι του αλλου επειδη ετσι του ηρθε.

1) Πιστεύω ότι δεν είναι συγκρίσιμες οι μονοκύλινδρες μοτοσυκλεττες με το versys, λόγω κινητήρα, ίππων, βάρους κλπ

2) Οχι επι της ουσίας δεν είναι συγκρίσιμα. Όντως έχουν πολλές διαφορές μεταξύ τους. Απο την άλλη πιστεύω ότι ο Έλληνας μελλοντικός αγοραστής θα τα συγκρίνει. (Σωστό ή λάθος έτσι θα γίνει. Αυτός δεν είναι και ο τίτλος του thread ; )

:wave2:

gcrook
17/01/2007, 15:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
1) Πιστεύω ότι δεν είναι συγκρίσιμες οι μονοκύλινδρες μοτοσυκλεττες με το versys, λόγω κινητήρα, ίππων, βάρους κλπ

2) Οχι επι της ουσίας δεν είναι συγκρίσιμα. Όντως έχουν πολλές διαφορές μεταξύ τους. Απο την άλλη πιστεύω ότι ο Έλληνας μελλοντικός αγοραστής θα τα συγκρίνει. (Σωστό ή λάθος έτσι θα γίνει. Αυτός δεν είναι και ο τίτλος του thread ; )

:wave2:

1) Ναι οντως,αυτο το καταλαβαινω τωρα...

2) Τωρα μιλας ομορφα προστυχα και ωραια:wave2:

950dim
17/01/2007, 15:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από vassilis88
απο που κ ως που παει το βστρομ χωμα ,με τετοιες ζαντες λαστιχα κ βαρος?

το βερσυς ειναι στο στυλ του μουλτι αλλα ειναι πολυ ασχημο κ δε θα πουλησει.

ΕΝΩ ΤΟ ΒΕ ΣΤΡΟΜ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΕΕΕΕΕΕΜΟΡΦΟ...ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ!

johnpan
17/01/2007, 17:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook

Διεψευσε με αν νομιζεις οτι εχει νοημα η συγκριση μιας τετοιας μοτοσυκλετας, με το Βεστρομ.:wave2:

Είμαι σίγουρος ότι πολύ σύντομα θα δούμε συγκριτικό στα περιοδικά. Αυτό για τον αγοραστή λέει πολλά. Τώρα αν οι μηχανικοί στα εργοστάσια δεν τα συγκρίνουν -που πολύ αμφιβάλλω γιατί όλα είναι θέμα marketing- νομίζω δεν είναι το θέμα που μας απασχολεί. Αλλωστε το θεμα του ποστ είναι η σύγκριση. :beer:

Και τέλος αυτό που λες για το χώμα είναι και αυτό σχετικό, γιατί το λιγότερο βάρος και ο πολύ μικρότερος όγκος του Versys είναι μεγάλο ατού. Τεσπά, κανένα μηχανάκι δεν είναι για χώμα από τα δύο, οπότε...

gcrook
17/01/2007, 17:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Είμαι σίγουρος ότι πολύ σύντομα θα δούμε συγκριτικό στα περιοδικά. Αυτό για τον αγοραστή λέει πολλά. Τώρα αν οι μηχανικοί στα εργοστάσια δεν τα συγκρίνουν -που πολύ αμφιβάλλω γιατί όλα είναι θέμα marketing- νομίζω δεν είναι το θέμα που μας απασχολεί. Αλλωστε το θεμα του ποστ είναι η σύγκριση. :beer:

Και τέλος αυτό που λες για το χώμα είναι και αυτό σχετικό, γιατί το λιγότερο βάρος και ο πολύ μικρότερος όγκος του Versys είναι μεγάλο ατού. Τεσπά, κανένα μηχανάκι δεν είναι για χώμα από τα δύο, οπότε...

Eπειδη τα περιοδικα συγκρινουν οτι βρουν μπροστα τους δεν παει να πει οτι πραττουν σωστα, ουτε οτι ολα τα μηχανακια ειναι ιδια.
Το τι κανουν οι μηχανικοι επισης ειναι αλλη ιστορια, τα εχεις μπλεξει σχετικα με το μαρκετινγκ, συζηταμε σαν ανθρωποι που γνωριζουν (εστω και λιγο) που απευθυνονται τα μηχανακια που βγαζουν οι εταιρειες, και οχι σαν φιλοσοφοι της καφετεριας που ρουφωντας τον φραπε σχολιαζουν με υφος 1000 καρδιναλιων τις χιλιοειπωμενες νεροβραστες αηδιες/κλισεδιες των περιοδικων.
Το θεμα ειναι οτι αν εσυ πιστευεις οτι το μηχανακι σου συγκρινεται με το Βεστρομ και μαλιστα σε ικανοποιει σαν καλυτερο απο αυτο, τοτε μαλλον δεν ξερεις τι θελεις, και αγοραζεις με κριτηρια τουλαχιστον χαζα.
Εσυ δηλαδη τι αγοραστης εισαι;
Απο αυτους που θα δουν το βερσις να κανει πιο γρηγορα το 0-100 απο το Βεστρομ και θα νιωσεις οτι δικαιωνεσαι σαν καταναλωτης;
Καλα τοτε.


Ο ογκος και το βαρος που προανεφερες, ειναι ατου γενικα, αρκει το μηχανακι να ειναι ον-οφ (εστω και τιμητικα ο τιτλος).
Στο κατω κατω και το δικο μου μπαινει χωμα (μιλαμε για χωμα και οχι σαχλαμαρες) και μαλιστα καλυτερα απο το Βερσις μιας και ειναι πολυ πιο ελαφρυ.
Σε ικανοποιει αυτο σαν απαντηση;

johnpan
17/01/2007, 19:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
[B]Eπειδη τα περιοδικα συγκρινουν οτι βρουν μπροστα τους δεν παει να πει οτι πραττουν σωστα, ουτε οτι ολα τα μηχανακια ειναι ιδια.

Αγαπητέ μου φίλε το απάντησα ήδη αυτό αλλά πάνω στη βιασύνη σου δε με διαβάζεις ψύχραιμα. Για τον αγοραστή μετράει. Και στα περιοδικά να μην βγει, ο αγοραστής θα συγκρίνει. Και εγώ θα συγκρίνω τι γουστάρω περισσότερο και μαγκιά μου να συγκρίνω ό,,,τι θέλω. Δεν είπα ότι είναι ίδια. Χαίρω πολύ. Ετσι δεν κάνουμε κουβέντα, με αφορισμούς και γενικότητες.



Το τι κανουν οι μηχανικοι επισης ειναι αλλη ιστορια, τα εχεις μπλεξει σχετικα με το μαρκετινγκ, συζηταμε σαν ανθρωποι που γνωριζουν (εστω και λιγο) που απευθυνονται τα μηχανακια που βγαζουν οι εταιρειες,


Εγώ τα έχω μπλέξει? Δεν είδες τι έκανε το μάρκετινγκ στο νέο Tiger? Το συγκρίνεις εσύ με το περσινό? Και για να στο πω αλλιώς να το καταλάβεις, έχεις την εντύπωση ότι αν έφτιαχνε σημερα το V-strom η σουζου, θα το έκανε όπως είναι τώρα?




Το θεμα ειναι οτι αν εσυ πιστευεις οτι το μηχανακι σου συγκρινεται με το Βεστρομ και μαλιστα σε ικανοποιει σαν καλυτερο απο αυτο, τοτε μαλλον δεν ξερεις τι θελεις, και αγοραζεις με κριτηρια τουλαχιστον χαζα.


Τώρα γιατί το πας σε διαμάχη, θες να τσακωθούμε? Οπαδοί είμαστε? Τα κριτήριά μου είναι δική μου υπόθεση. Να σε πω κι εγώ χαζό? Είναι πολύ εύκολο

Για να κρατήσουμε λίγο το επίπεδο παρακαλώ, άμα είναι να ξεκατινιαστούμε μπορώ κι εγώ:wave2:

Bil
17/01/2007, 21:25
Διαβάζοντας όλο το thread δεν μπόρεσα να καταλάβω γιατί υπάρχει τέτοια ένταση και πού είναι το μεμπτό της σύγκρισης. Στο κάτω κάτω της γραφής δεν πρότεινε κανείς σύγκριση V-Strom με ZZR 1400 ή με lead 50, οπου οι διαφορές είναι εξόφθαλμες :eyepop: , .... αλλά και να ήταν έτσι πάλι τι πειράζει ;
Εδώ άλλοι κάνουν συγκριτικά F-16 με Mille ή Viper Dodge με 916 ........
:beer:

SUPERMARIO
20/01/2007, 21:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Γιώργο δεν έχει καμμιά σχέση το Versys μ΄αυτά που αναφέρεις, εκτός από το Multi. Η σχεδίαση του, νομίζω ότι απευθύνεται στο target group, του TDM και του νέου Tiger και θα ήθελαν κάτι μικρότερο.







+1000.οση σχεση εχει το versys με motard αλλη τοση εχει και το αδερφακι του το Er6.ειναι κατηγορια touring μεσαιου κυβισμου.

ArgyrisP
20/01/2007, 22:48
Sygkrish sigoyra yparxei kai exei bash kai nai, to Varsys apey8ynetai sto idio target group me to V-Strom. Ti na kanoyme! Motard, den einai! Den mporw na skeftw allh kathgoria poy na tairiazei to Versys.

Epishs, o ka8enas exei diaforetika krithria. Egw mporei na exw krithrio na exei wraioys ke8reftes mia mhxanh!! Enas allos mporei na koitaei mono ippodynamh! :smilea:

Kai ok se kapoia fash ta palia montela 3epernwntai apo ta kainoyria... Shit happens.
Johnny, na ka8arizeis kala toys ke8reftes (den 8a blepeis kala ta mikroyllia V-Strom!)

To mono poy den moy aresei (oxi mono sthn Kawasaki, alla genikws) einai h taktikh poy akoloy8oyn oi etairies na kanoyn ta proionta toys idia meta3y toys... Dhladh, wraio to Versys alla peite moy giati na moiazei TOSO me ena ER-n poy toy exoyn balei megalyterhs diadromhs anarthseis??!!
Den 3erw poios ftaiei... Oi sxediastes, oi ergodotes toys, aytoi poy einai ypey8ynoi gia to marketing... Kapoios na toys stamathsei!
Ftiaxte ena montelo re paidia 3exwristo apo ta ypoloipa ths etairias... :( Kai an den exete emneysh, deite ta italika!

ArgyrisP
20/01/2007, 22:50
Breite tis diafores!


75011

ArgyrisP
20/01/2007, 22:51
...


75012

johnpan
21/01/2007, 14:04
Καλωσήλθες στο φόρουμ Αργύρη. Ελληνικά δε γράφει?

Το Versys μοιάζει λίγο με το er δεκτόν, αλλά αν ήταν τελείωσ διαφορετικό πόσο θα στοίχιζε? :eyepop:

ArgyrisP
21/01/2007, 16:08
Λες να γραφει ελληνικα?

ArgyrisP
21/01/2007, 16:16
Ναι γραφει ελληνικα! :lol:
Ευχαριστω Γιαννη για το καλως ορισες!
Μα δεν θα μπορουσαν να κατασκευασουν ενα μοντελο με ιδιας αντοχης, ακαμψιας πλαισιο, ιδιας ποιοτητας πλαστικα και περιφερειακα (ολα αυτα ωστε να ειναι καλη η τιμη) αλλα διαφορετικο (η τουλαχιστον οχι τοσο ιδιο) απο το ER? Θελω να πω, γιατι κανουν αυτη την σχεδον αντιγραφη? Ξαναλεω, το Versys για μενα εχει βγει πολυ ωραιο, ομως δεν μπορω να πιστεψω οτι δεν ειχαν την δυνατοτητα η τα λεφτα η την εμπνευση να το σχεδιασουν - κατασκευασουν χωρις τα σχεδια του ER απο κατω απο τα σχεδια του Versys!

johnpan
21/01/2007, 17:09
άλλο πλαίσιο = νέα μελέτη = μεγαλύτερη τελική τιμή. Είχαν έτοιμο τα πλαίσιο του er και το πλαίσιο του KLE500.... καλά δεν έκαναν κ εβαλαν του er? (Ρητορική ερώτηση)

Το αυτό και για τον κινητήρα, ο οποίος είναι ολοκαίνουριος, και πάρα πολύ καλός.

Ψαλίδι μπανάνα νέο και ωραίο....

Εξάτμιση τύπου αόρατη είχαν πάλι έτοιμη, και μάλιστα χωρίς ανταγωνισμό...

Αν τα σκεφτείς λίγο είναι φυσικό επακόλουθο... και δεν είναι τόσο αντιγραφή... Τεσπά, θα δείξει στις πωλήσεις αν αρέσει, εμείς δεν έχουμε να χάσουμε τίποτα !!:rotflmao:

smlakis
21/01/2007, 18:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Eπειδη τα περιοδικα συγκρινουν οτι βρουν μπροστα τους δεν παει να πει οτι πραττουν σωστα, ουτε οτι ολα τα μηχανακια ειναι ιδια.
Το τι κανουν οι μηχανικοι επισης ειναι αλλη ιστορια, τα εχεις μπλεξει σχετικα με το μαρκετινγκ, συζηταμε σαν ανθρωποι που γνωριζουν (εστω και λιγο) που απευθυνονται τα μηχανακια που βγαζουν οι εταιρειες, και οχι σαν φιλοσοφοι της καφετεριας που ρουφωντας τον φραπε σχολιαζουν με υφος 1000 καρδιναλιων τις χιλιοειπωμενες νεροβραστες αηδιες/κλισεδιες των περιοδικων.
Το θεμα ειναι οτι αν εσυ πιστευεις οτι το μηχανακι σου συγκρινεται με το Βεστρομ και μαλιστα σε ικανοποιει σαν καλυτερο απο αυτο, τοτε μαλλον δεν ξερεις τι θελεις, και αγοραζεις με κριτηρια τουλαχιστον χαζα.
Εσυ δηλαδη τι αγοραστης εισαι;
Απο αυτους που θα δουν το βερσις να κανει πιο γρηγορα το 0-100 απο το Βεστρομ και θα νιωσεις οτι δικαιωνεσαι σαν καταναλωτης;
Καλα τοτε.


Ο ογκος και το βαρος που προανεφερες, ειναι ατου γενικα, αρκει το μηχανακι να ειναι ον-οφ (εστω και τιμητικα ο τιτλος).
Στο κατω κατω και το δικο μου μπαινει χωμα (μιλαμε για χωμα και οχι σαχλαμαρες) και μαλιστα καλυτερα απο το Βερσις μιας και ειναι πολυ πιο ελαφρυ.
Σε ικανοποιει αυτο σαν απαντηση;


Ακουστεμαι λίγο ρε παιδιά και διορθώστε αν κάνω λάθος
Πριν από λίγο καιρό έψαχνα για μηχανάκι και δεν είμαι ο μηχανόβιος ο μέσα σε όλα αλλά ένας απλός αναβατής που γουστάρει δυο ρόδες και ήθελα ένα μηχανάκι να κάθομαι όρθιος και να μην ξαπλώνω πάνω σε αυτό.
Που θα πήγαινα?
Transalp vstorm versys pigaso σωστά? (το χρήμα είναι περιορισμένο 7000 ως 7500) άρα έξω το στορμ (8000) έξω το transalp γιατί είναι 10 χρονών μηχανάκι άρα τι μένει?
Versys και pigasos και εμένα προσωπικά μου άρεσε το πρώτο και γ’αυτο και το πήρα
Τώρα αυτά που λέτε πραγματικά δεν με προβληματίζουν
:) :)

idi
22/01/2007, 10:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από SUPERMARIO
+1000.οση σχεση εχει το versys με motard αλλη τοση εχει και το αδερφακι του το Er6.ειναι κατηγορια touring μεσαιου κυβισμου.

:bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl:

idi
22/01/2007, 10:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από ArgyrisP
Sygkrish sigoyra yparxei kai exei bash kai nai, to Varsys apey8ynetai sto idio target group me to V-Strom. Ti na kanoyme! Motard, den einai! Den mporw na skeftw allh kathgoria poy na tairiazei to Versys.

Epishs, o ka8enas exei diaforetika krithria. Egw mporei na exw krithrio na exei wraioys ke8reftes mia mhxanh!! Enas allos mporei na koitaei mono ippodynamh! :smilea:

Kai ok se kapoia fash ta palia montela 3epernwntai apo ta kainoyria... Shit happens.
Johnny, na ka8arizeis kala toys ke8reftes (den 8a blepeis kala ta mikroyllia V-Strom!)

To mono poy den moy aresei (oxi mono sthn Kawasaki, alla genikws) einai h taktikh poy akoloy8oyn oi etairies na kanoyn ta proionta toys idia meta3y toys... Dhladh, wraio to Versys alla peite moy giati na moiazei TOSO me ena ER-n poy toy exoyn balei megalyterhs diadromhs anarthseis??!!
Den 3erw poios ftaiei... Oi sxediastes, oi ergodotes toys, aytoi poy einai ypey8ynoi gia to marketing... Kapoios na toys stamathsei!
Ftiaxte ena montelo re paidia 3exwristo apo ta ypoloipa ths etairias... :( Kai an den exete emneysh, deite ta italika!

το er6n και το Versys το μονο κοινω σχεδιαστικα που εχουν ειναι το πλαισιο και το μοτερ!

απορρω πως ειδες ομοιοτητες σχεδιαστικα σε μηχανακι με τελιως διαφορετικα πλαστικα, ψαλιδι, ζελατινα, τιμονι, υποπλαισιο, ουρα, αναρτησεις κτλ κτλ

οσο για το αν ειναι Motard δεν ειναι ο ορισμος του αλλα πως να χαρακτηρισεις ενα μηανακι σα το versys..... (sport touring??? :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: ΕΛΕΟΣ)

ειναι ενα νεο στυλ ψηλο street που εχει περισσοτερη σχεση με Motard παρα με οτιδηποτε αλλο υπαρχον στυλ μηχανης...

johnpan
22/01/2007, 11:38
Κι εγώ θα έλεγα ότι είναι κατηγορίας ψηλά street, της οποίας ιδρυτής ήταν το tdm900 και εκεί ανήκει και το νέο tiger...

byron
22/01/2007, 14:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
της οποίας ιδρυτής ήταν το tdm900 και εκεί ανήκει και το νέο tiger...

και το morini MM3 θα προσέθετα...


75110

jbear
22/01/2007, 16:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
και το morini MM3 θα προσέθετα...

το morini ανηκει στην κατηγορια αλλα δεν ειναι ιδρυτης αφου ειναι ολοκαινουριο σε σχεση με τα tdm & tiger, ακομα και σε σχεση με το multistrada!

ArgyrisP
22/01/2007, 20:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
το er6n και το Versys το μονο κοινω σχεδιαστικα που εχουν ειναι το πλαισιο και το μοτερ!

απορρω πως ειδες ομοιοτητες σχεδιαστικα σε μηχανακι με τελιως διαφορετικα πλαστικα, ψαλιδι, ζελατινα, τιμονι, υποπλαισιο, ουρα, αναρτησεις κτλ κτλ

οσο για το αν ειναι Motard δεν ειναι ο ορισμος του αλλα πως να χαρακτηρισεις ενα μηανακι σα το versys..... (sport touring??? :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: ΕΛΕΟΣ)

ειναι ενα νεο στυλ ψηλο street που εχει περισσοτερη σχεση με Motard παρα με οτιδηποτε αλλο υπαρχον στυλ μηχανης...

Idi, μπορω να σου δειξω τοσες ομοιοτητες οσες διαφορες παρεθεσες εσυ.
Motard δεν ειναι. Motard ειναι αλλες μηχανες. Αυτη η νεα κατηγορια που λετε, η ψηλη street ταιριαζει νομιζω απολυτα... Fine by me

EVI
23/01/2007, 00:19
ενα xt600 με 17ρες ζαντες ειναι "motard"???:confused: :confused: :confused:

SUPERMARIO
23/01/2007, 00:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi


ειναι ενα νεο στυλ ψηλο street που εχει περισσοτερη σχεση με Motard παρα με οτιδηποτε αλλο υπαρχον στυλ μηχανης...










:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

τα ειδα ολα τωρα: καινουργια κατηγορια μηχανης:lol: :bigcry: :lol:

-φιλαρακι τι μηχανη εχεις;

-να μωρε αγορασα μια μηχανη που ανηκει στην κατηγορια ''ψηλο street ψιλοmotard'':eyepop: :eyepop: :eyepop: :a4:

ArgyrisP
23/01/2007, 02:03
Παντως motard δεν ειναι...! :a55:

idi
23/01/2007, 09:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από SUPERMARIO

τα ειδα ολα τωρα: καινουργια κατηγορια μηχανης:lol: :bigcry: :lol:

-φιλαρακι τι μηχανη εχεις;

-να μωρε αγορασα μια μηχανη που ανηκει στην κατηγορια ''ψηλο street ψιλοmotard''

ενα που σε περναει απο πανω και αφηνει σημαδια απο καμενο michelin πανω σου :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

DUKASII
23/01/2007, 09:41
οδήγησε κανεις??εχει κανείς αποψη γιατι με ενδιαφέρει μιας και ψήνω ενα πιτσιρικα γνωστό μου που θελεις ΠΡΩΤΗ μηχανή μετά απο παπάκι και του λεω για αυτο.


απο βάρος τι λέει..?

idi
23/01/2007, 09:52
ο After εχει κανει test ride και εχει γραψει αναλυτικα καπου την αποψη του

εγω το εχω δει μονο και το εχω καβαλησει σταματημενο αρα μονο την αποψη μου για ομορφια μπορω να πω

μου αρεσει πραγματικα και μοιαζει πιο στιβαρο απο το er6 και με πολυ καλυτερα χαρακτηριστικα

ειναι ελαφρυ και στενο, και μαζεμενο σε μεγεθος

kalant
23/01/2007, 11:57
καντε και κανενα searchακι (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=33045) ρε παιδια, δεν κανει κακο...

:beer:

SUPERMARIO
23/01/2007, 18:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
ενα που σε περναει απο πανω και αφηνει σημαδια απο καμενο michelin πανω σου :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:








φυσικα και με περναει απο πανω, απο κατω και πλαγιος.
το δικο μου ειναι μονοκυλινδρο motard αυτο οχι.
ειδες που ερχεσαι στα λογια μου;;;;

Υ.Γ εχω βαρεθει πια να εχω παντα δικιο:smokin:

SCORPIO_PLUS
24/01/2007, 00:06
Είμαι κάτοχος ενός STROM K7 με ABS και έκανα πρόσφατα και βολτίτσα καλή με ένα versys,;είναι ελαφρύτερο και πιο ευέλικτο,πιο άμεσα φρένα, δεν ανεβάζει όπως το strom είναι λίγο πιο σκληρό και η σέλα λίγο πιο άβολη,αρκετά καλή θέση οδήγησης και δεν προφυλάσει από τον αέρα όπως το strom.Άν έπαιρνα τώρα μηχανή θα με έβαζε σε μεγάλο δίλημμα.....

ArgyrisP
24/01/2007, 03:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
ενα xt600 με 17ρες ζαντες ειναι "motard"???:confused: :confused: :confused:

Αν ειναι motard?
εεε, οχι... :confused:

Respect
24/01/2007, 09:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCORPIO_PLUS
Είμαι κάτοχος ενός STROM K7 με ABS και έκανα πρόσφατα και βολτίτσα καλή με ένα versys,;είναι ελαφρύτερο και πιο ευέλικτο,πιο άμεσα φρένα, δεν ανεβάζει όπως το strom είναι λίγο πιο σκληρό και η σέλα λίγο πιο άβολη,αρκετά καλή θέση οδήγησης και δεν προφυλάσει από τον αέρα όπως το strom.Άν έπαιρνα τώρα μηχανή θα με έβαζε σε μεγάλο δίλημμα..... Όταν λες δεν ανεβάζει όπως το strom τι ακριβώς εννοείς;

DUKASII
24/01/2007, 09:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Όταν λες δεν ανεβάζει όπως το strom τι ακριβώς εννοείς; Οτι μάλλον ειναι πιο ευστροφο το V strom.

Respect
24/01/2007, 09:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
Οτι μάλλον ειναι πιο ευστροφο το V strom. Ά... δηλαδή τα versys.. θα φαίνονται πολύ μικροσκοπικά στους καθρέπτες του strom.. :lol: :lol:

(Άσε που το strom θα είναι και πιό έξυπνο :lol: :lol: )

idi
24/01/2007, 09:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Ά... δηλαδή τα versys.. θα φαίνονται πολύ μικροσκοπικά στους καθρέπτες του strom.. :lol: :lol:

(Άσε που το strom θα είναι και πιό έξυπνο :lol: :lol: )

γκομενα ψαχνεις ή μοτοσυκλετα? :lol: :smokin:

Respect
24/01/2007, 10:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
γκομενα ψαχνεις ή μοτοσυκλετα? :lol: :smokin: Δε ψάχνω.. έχω!!.. :smokin: και είναι "εύστροφη" .. :lol: :lol: :beer:

SCORPIO_PLUS
24/01/2007, 12:40
Απλά ροπιάζει καλύτερα το strom μάλλον ο V-2 ευθύνεται γι'αυτό,όχι οτι το versys είναι κακό αλλά το strom τραβάει από τις 2500 σαλ και αυτό έπρεπε να το πηγαίνω πάνω απο 3500.Επίσης δεν ανέφερα το ψηφιακό κοντερ καλό αλλά προτιμώ το κλασσικό του suzuki.Aπο θέμα εμφάνισης είναι υποκειμενικά τα κριτήρια,εγώ ψηφίζω strom.Νομίζω οτι πρέπει να καίει και λίγω πιο πολύ,έτσι μου είπε και ο φίλος που μου το δωσε για μια μέρα.

taksidiotis25
27/01/2007, 20:54
για μενα το vstrom ειναι σταθερη αξια.καλυτερο.

idi
29/01/2007, 14:16
το "καλυτερο" ειναι κατι σχετικο :smokin:

johnpan
29/01/2007, 18:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από taksidiotis25
για μενα το vstrom ειναι σταθερη αξια.καλυτερο.

Για μένα σταθερή αξία είναι το Transalp... παλιο κ ακριβό για αυτά που δίνει... αλλά σταθερή αξία...
Το VStrom δε μπορεί να είναι σταθερή αξία (για μένα) με τα δεκάδες ποστ που βλέπω για σκουριές, κοπανήματα του μπροστινού, στραβά πλαίσια, 15 threads σε ένα για να μην γεμίσουμε με προβλήματα το φόρουμ... και σίγουρα κι άλλα που δε θυμάμαι γιατί δε δίνω σημασία....

Εμένα κάτι μου λέει ότι το Versys δε θα έχει τόοσες παιδικές ασθένειες -ίσως και καμία- και τουλάχιστο όχι τόσο σοβαρές. Και επειδή σου δίνει την αίσθηση του ελάχιστου βάρους, και της ευκολότερης οδήγησης από όλα αυτά.... ίσως ΑΥΤΟ να γίνει τελικά σταθερή αξία... Θα δούμε :smokin:

AFTER
29/01/2007, 19:43
To strom ειναι ενα τουρισταδικο on-off, με παρα πολυ καλο γκαζι για τα κιβυκα του

το versys ειναι ενα παιχνιδιαρικο μηχανακι, που ο αναβατης του το παιρνει, πρωτιστως, για να του προσφερει οδηγικη απολαυση, και μετα ολα τα αλλα

απο επιδοσεις ειναι τα ιδια μαλλον, αλλα το versys ειναι sm μπροστα στο διαφορετικα στημενο strom

taksidiotis25
30/01/2007, 03:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
το "καλυτερο" ειναι κατι σχετικο :smokin: σχετικο ειναι ομως οσο καιρο το ειχα δεν ειχα αντιμετωπισει κανενα προβλημα απολυτως ουτε με σκουριες ουτε και με κατι αλλο,η ποιοτητα του με φροντιδα με ειχε αφησει πολυ ευχαριστημενο οπως και καποιους αλλους φιλους μου που το εχουν ακομα.
στο μονο που βαζω ενα + στο versys ειναι στο νεανικο του στυλακι,ελπιζω παντως να βγει και καλο γιατι απο εναν φιλο που δουλευει στην kawa οταν τον ρωτησα δεν τον ειδα και τοσο πολυ θετικο στο στυλακι του,για να δουμε,σημερα παντως που το ειδα στον δρομο μου αρεσε.

idi
31/01/2007, 10:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από taksidiotis25
σχετικο ειναι ομως οσο καιρο το ειχα δεν ειχα αντιμετωπισει κανενα προβλημα απολυτως ουτε με σκουριες ουτε και με κατι αλλο,η ποιοτητα του με φροντιδα με ειχε αφησει πολυ ευχαριστημενο οπως και καποιους αλλους φιλους μου που το εχουν ακομα.
στο μονο που βαζω ενα + στο versys ειναι στο νεανικο του στυλακι,ελπιζω παντως να βγει και καλο γιατι απο εναν φιλο που δουλευει στην kawa οταν τον ρωτησα δεν τον ειδα και τοσο πολυ θετικο στο στυλακι του,για να δουμε,σημερα παντως που το ειδα στον δρομο μου αρεσε.

πες του φιλου σου που δουλευει στη καβα να μαθει να καβαλαει μηχανη πρωτα και μετα να κρινει! :wave2:

gcrook
31/01/2007, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Για μένα σταθερή αξία είναι το Transalp... παλιο κ ακριβό για αυτά που δίνει... αλλά σταθερή αξία...
Το VStrom δε μπορεί να είναι σταθερή αξία (για μένα) με τα δεκάδες ποστ που βλέπω για σκουριές, κοπανήματα του μπροστινού, στραβά πλαίσια, 15 threads σε ένα για να μην γεμίσουμε με προβλήματα το φόρουμ... και σίγουρα κι άλλα που δε θυμάμαι γιατί δε δίνω σημασία....




Να πας να παρεις και μετοχες τοτε αμα εισαι σιγουρος οτι θα ειναι τοσο τελειο.
Οσο για τα ΒεΣτρομ λογικο ειναι σε ενα υποφορουμ με τοσους χρηστες της συγκεκριμενης μοτο να να βγαινει και το παραμικρο στην επιφανεια και πολλες φορες να μεγαλοποιειται.

Σκουριες;;;;
Τα αλουμινια σκουριαζουν;
Να δουμε μερικα μηχανακια (ναι και Χοντα) που εχουν σκουριασει τα ψαλιδια πανω στο εξαμηνο;

Κοπανημα του μπροστιμου;
Τρεχατε πουλατε το κανει κλαπα-κλουπα και χεστηκε η φοραδα στο αλωνι.

15 θρεντ σε ενα;
Ναι ενα μεγαλο θρεντ για την συζυτηση των ρουλεμαν μπροστινου για να γινει κουβεντα μπας και βγει ακρη.
Παραδοξως γιατι το προβλημα δεν αναφερεται ακομα με την ενταση που γινοταν καποτε ;
Μηπως μοδα ηταν και περασε;


Για στραβο πλαισιο ποτε δεν ειδα και ακουσα κατι τεκμηριωμενο;



Να το συνεχισουμε η να μιλησουμε για αυτο που καβαλας εσυ που εχει βρωμισει ο τοπος με τις σοβαρες μηχανικες βλαβες που βγαζει στην εγγυηση;

johnpan
31/01/2007, 12:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Να πας να παρεις και μετοχες τοτε αμα εισαι σιγουρος οτι θα ειναι τοσο τελειο.
Οσο για τα ΒεΣτρομ λογικο ειναι σε ενα υποφορουμ με τοσους χρηστες της συγκεκριμενης μοτο να να βγαινει και το παραμικρο στην επιφανεια και πολλες φορες να μεγαλοποιειται.

Σκουριες;;;;
Τα αλουμινια σκουριαζουν;
Να δουμε μερικα μηχανακια (ναι και Χοντα) που εχουν σκουριασει τα ψαλιδια πανω στο εξαμηνο;

Κοπανημα του μπροστιμου;
Τρεχατε πουλατε το κανει κλαπα-κλουπα και χεστηκε η φοραδα στο αλωνι.

15 θρεντ σε ενα;
Ναι ενα μεγαλο θρεντ για την συζυτηση των ρουλεμαν μπροστινου για να γινει κουβεντα μπας και βγει ακρη.
Παραδοξως γιατι το προβλημα δεν αναφερεται ακομα με την ενταση που γινοταν καποτε ;
Μηπως μοδα ηταν και περασε;

Για στραβο πλαισιο ποτε δεν ειδα και ακουσα κατι τεκμηριωμενο;

Να το συνεχισουμε η να μιλησουμε για αυτο που καβαλας εσυ που εχει βρωμισει ο τοπος με τις σοβαρες μηχανικες βλαβες που βγαζει στην εγγυηση;

Μα τι κολλημένος που είσαι ρε κρίμα και σε είχα σε υπόληψη. Είπα εγώ ότι το δικό μου δεν έχει προβλήματα? Εγώ για τη honda και συγκεκριμένα για το cbf πρώτος από όλους τα έψαλα...

Σε έθιξα ρε τσαμπουκαλή? Ρε τιν' τούτος ρε? Καλά που μου τα πες όλα αυτά να ξέρω πόσο σοβαρά να σε παίρνω στο εξής ρε μεγάλε.... Είσαι πολύ κολλημένο μυαλό, κάνε κάτι γιατί το χάνεις.... Και πάλι κρίμα για την αντίδρασή σου... :nono:

Αντε γεια ρε .. Θα πάω να πάρω μετοχές για το Versys να γίνω πλούσιος.... Αντε γεια... Να χαίρεσαι το επίπεδό σου... :wave2: