PDA

View Full Version : Πτώση...παραλίγο



THEOD
16/07/2004, 15:25
Στο τσάκ την γλίτωσα σήμερα …

Ανεβαίνω την Κατεχάκη από Μεσογείων. Μετά τα φανάρια του Παπάγου έχω όλη την ανηφορική ευθεία μπροστά μου. Ξεκινάω αργά, βάζω μια 3η στο κιβώτιο και βλέποντας όλη την ανηφόρα μπροστά μου χωρίς κίνηση είπα να τα χώσω λίγο.
Κρατιέμαι στα δεξιά του δρόμου και την ώρα που ετοιμάζομαι να αλλάξω σε 4η, εκεί γύρω στα 140-150 στο κοντέρ, εκεί που αρχίζει η ανηφόρα πέφτω σε ένα κομμάτι του δρόμου με απανωτά κυματοειδή μπαλώματα.
Το FZ6 αρχίζει να ταλαντώνει το τιμόνι δεξιά-αριστερά με δύναμη και απότομα. Ενστικτωδώς κλείνω το γκάζι και σφίγγω το τιμόνι με όλη μου την δύναμη σε μια απελπισμένη προσπάθεια να κρατηθώ πάνω στην μηχανή και αυτή με την σειρά της πάνω στον δρόμο…
Τελικά μετά από 5-6 τινάγματα δεξιά-αριστερά (μάλλον από μόνο του μιας και ο δρόμος ξανάγινε κανονικός), το μηχανάκι ηρέμησε.
Όχι όμως και εγώ που για μια στιγμή πίστεψα ότι είχα ήδη πέσει, και μάλιστα με αρκετά χιλιόμετρα… Δύο τσιγάρα άναψα μαζί μπας και συνέλθω…

Τι μπορεί να συμβεί στα καλά καθούμενα ακόμα και όταν πιστεύεις ότι είσαι τελείως ασφαλής !!!

anco
16/07/2004, 15:29
Και εσυ που πας 140 - 150.

:nono:

stratospr
16/07/2004, 16:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
...Το FZ6 αρχίζει να ταλαντώνει το τιμόνι δεξιά-αριστερά με δύναμη και απότομα. Ενστικτωδώς κλείνω το γκάζι και σφίγγω το τιμόνι με όλη μου την δύναμη σε μια απελπισμένη προσπάθεια να κρατηθώ πάνω στην μηχανή και αυτή με την σειρά της πάνω στον δρόμο...

Μια συμβουλή για την επόμενη παρόμοια κατάσταση. Όταν αρχίζει να ταλαντώνει το τιμόνι, η σωστή αντίδραση είναι να χαλαρώσουμε το κράτημά μας (μην σου πω να το αφήσουμε τελείως...). Όσο πιο σφικτά το κρατάμε τόσο θα αυξάνει τις ταλαντώσεις του. Χαλαρά χέρια πάντα στο τιμόνι... Επάνω στη μηχανή κρατιώμαστε με τους προσαγωγούς (σφίγγουμε το τεπόζιτο).

Δοκίμασέ το την επόμενη φορά (βασικά, ας μην υπάρξει επόμενη φορά...) :)

THEOD
17/07/2004, 10:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από stratospr
Μια συμβουλή για την επόμενη παρόμοια κατάσταση. Όταν αρχίζει να ταλαντώνει το τιμόνι, η σωστή αντίδραση είναι να χαλαρώσουμε το κράτημά μας (μην σου πω να το αφήσουμε τελείως...). Όσο πιο σφικτά το κρατάμε τόσο θα αυξάνει τις ταλαντώσεις του. Χαλαρά χέρια πάντα στο τιμόνι... Επάνω στη μηχανή κρατιώμαστε με τους προσαγωγούς (σφίγγουμε το τεπόζιτο).

Δοκίμασέ το την επόμενη φορά (βασικά, ας μην υπάρξει επόμενη φορά...) :)

Εύκολο να το λές, αλλά εκείνη την ώρα το μόνο που προσπσθείς είναι να κρατηθείς πάνω στην μηχανή...
Η όλη φάση κρατάει 2 δευτερόλεπτα αλλά πίστεψέ με είναι τόσο τρομακτικά που δεν προλαβαίνεις ούτε να σκεφτείς.
Ειδικά αν συμβεί ξαφνικά χωρίς να το περιμένεις και τα χιλιόμετρα είναι τόσο πολλά, μέχρι να το συνειδητοποιήσης έχει τελειώσει...
Μάλλον θέμα τύχης και συγκυρίας είναι ότι αυτή την στιγμή μπορώ και γράφω στο κομπιούτερ !!!

pablack
17/07/2004, 12:22
ΤΥΧΕΡΟΣ ΕΙΣΑΙ ΦΙΛΕ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΑΚΑΡΙ ΟΛΟΙ ΝΑ ΤΗ ΓΛΙΤΩΝΟΥΜΕ ΕΤΣΙ.
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΛΗ Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΧΕΙ ΚΩΛΟΔΡΟΜΟΥΣ.ΣΤΟ ΔΡΟΜΑΚΙ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΣΟΥ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ , ΛΑΚΚΟΥΒΑ ,ΦΟΥΣΚΩΜΑ ΚΤΛ.
ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΕΙ ΟΤΙ Ο,ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΤΕ ΑΥΤΟ ΛΕΓΕΤΑΙ ΔΡΟΜΟΣ ΕΙΤΕ Ο,ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΕΛΕΙΣ ΠΑΝΤΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΠΡΟΧΕΙΡΑ.ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΑΘΗΝΩΝ - ΛΑΜΙΑΣ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΦΤΙΑΞΕΙ , Η ΑΣΦΑΛΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ .ΕΛΑ ΟΜΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΤΗΝ ΦΤΙΑΧΝΟΥΝ ΕΝΙΑΙΑ ,ΟΙ ΛΩΡΙΔΕΣ ΠΟΥ ΕΝΩΝΟΝΤΑΙ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΒΟΥΝΑΛΑΚΙ.
ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΜΗΧΑΝΟΒΙΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΕΙΣΟΥΜΕ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΠΟΛΛΑ ΠΑΡΑΞΕΝΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ Η ΜΗΧΑΝΗ ΕΧΕΙ 2 ΡΟΔΕΣ

Μικρή Λουλού
17/07/2004, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Εύκολο να το λές, αλλά εκείνη την ώρα το μόνο που προσπσθείς είναι να κρατηθείς πάνω στην μηχανή...
Η όλη φάση κρατάει 2 δευτερόλεπτα αλλά πίστεψέ με είναι τόσο τρομακτικά που δεν προλαβαίνεις ούτε να σκεφτείς.
Ειδικά αν συμβεί ξαφνικά χωρίς να το περιμένεις και τα χιλιόμετρα είναι τόσο πολλά, μέχρι να το συνειδητοποιήσης έχει τελειώσει...
Μάλλον θέμα τύχης και συγκυρίας είναι ότι αυτή την στιγμή μπορώ και γράφω στο κομπιούτερ !!!




AYTO ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΣΤΡΑΤΟΣ,ΚΡΑΤΑ ΤΟ ΣΑΝ ΤΙΡ..!!

ΣΤHN ENDURO ΟΔΗΓΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ,ΚΑΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΑΦΟΡΑ ΜΟΝΟ ΤΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ, ΑΛΛΑ ΤΟΝ ΣΩΣΤΟ ΤΡΟΠΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗΣ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΦΑΙΝΟΜΕΝΩΝ..!!
ΔΙΑΛΕΞΕ ΣΕ ΓΝΩΣΤΟ "ΣΓΟΥΡΟ" ΔΡΟΜΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΝΑ ΠΕΙΡΑΜΑ,ΑΝΕΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ< ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΣ ΟΤΙ "ΔΟΥΛΕΥΕΙ"...

ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ'ΧΕΙ..ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΕΤΟΙΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ !!


:beer: :beer: :beer:

idi
17/07/2004, 15:26
προσοχη στη παραλιακη προς σουνιο.
εχουν περασει νεα ασφαλτο με τρομερη προσφυση, να ξυσετε μασπιεδες ΑΛΛΑ σε μερικα κοματια εχουν αφησει τη παλια που ειναι παρα πολυ γληστερη(και η φουρκετα διπλα στις "τρυπες" ειναι πιο γυαλι απο ποτε!) :D :wave2:

milaber
17/07/2004, 23:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Εύκολο να το λές, αλλά εκείνη την ώρα το μόνο που προσπσθείς είναι να κρατηθείς πάνω στην μηχανή...

Το λέει και ο Keith Code ρε παιδιά...
Το ένστικτο μας τις περισσότερες φορές μας κάνει να κάνουμε πράγματα που μας βάζουν σε ακόμα μεγαλύτερο κίνδυνο σε τέτοιες καταστάσεις!

(μίλησε ο ξερόλας!)

Πάλι καλά που είσαι μια χαρά ρε φίλε!

:wave2: :wave2: :wave2:

MIKE_16V
19/07/2004, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
προσοχη στη παραλιακη προς σουνιο.
εχουν περασει νεα ασφαλτο με τρομερη προσφυση, να ξυσετε μασπιεδες ΑΛΛΑ σε μερικα κοματια εχουν αφησει τη παλια που ειναι παρα πολυ γληστερη(και η φουρκετα διπλα στις "τρυπες" ειναι πιο γυαλι απο ποτε!) :D :wave2:

Περασα και εγω την παρασκευη το βραδυ, με κατευθυνση αθηνα, και μετα την Αγ. Μαρινα βλεποντας την "μαυρη " ασφαλτο ετριβα τα χερια μου και πριν τις τρυπες σταματαει και με την φουρκετα που λες ξαναρχιζει η καινουργια ασφαλτος :evil: . Μαλλον επιτηδες το εκαναν διαφορετικα δεν μπορω να καταλαβω για πιο λογο αφησαν το πεταλο ετσι??¨Λετε να τον στρωσουν ολο τον δρομο απο τρυπες μεχρι λιμνη Βουλιαγμενης:rotflmao: τον χειμωνα θα κανουμε παρτυ:rolleyes: (μην με παρεξηγησεται μιλαω για αργα μεταμεσονυκτια παρτυ, χωρις κερκιδες και τετοια πραγματα):nono: