PDA

View Full Version : GSF 600/650 s Bandit



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32

amyroukai
25/09/2008, 20:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ληστης
Δεν εννοω τιποτα ακραιο, απλα να παιξω λιγο με τις ρυθμισεις τους.
Μια ερωτηση εχει κανεις συναγερμο META στο bandit;
Αυτόν δίνει και η Suzuki σαν προτεινόμενο και στην Αγγλία, μπαίνει χωρίς κοψίματα κλπ. Και υπάρχει και έκδοση με τηλεειδοποίηση αν χτυπήσει.

Ληστης
25/09/2008, 20:28
Ναι το ξερω τον εχω παρει απο την σουζουκι.Απλως θελω μια συμβουλη στην τοποθετηση.

Ληστης
28/09/2008, 11:20
Τελικα οι φοβοι μου για την καταναλωση δεν επαληθευτηκαν :)
Μετα το πρωτο γεμισμα εδωσε 6.3 λ/100χλμ. Παρα πολυ καλα παραπλησια του 650. Βεβαια τα 3/4 των χλμ ηταν στην παραλιακη που ειναι σχετικα ανοιχτος δρομος, αλλα με "ατσαλο" γκαζι για να ανεβοκατεβαινουν οι στροφες ,ειναι σιγουρα μια ενδειξη οτι τα 9,5 λ/100χλμ για ΜΕΣΗ καταναλωση ειναι πολυ μακρια απο την πραγματικοτητα. Εκτος αν το οδηγουνε με 2ρα συνεχεια και στα κοκκινα.Τελικα αυτα τα περιοδικα δεν ειναι να τα πολθ εμπιστευεσε.Μαλιστα ενα ελεγε οτι η σελα δεν ρυθμιζετε σε υψος, απο που εβγαλαν αυτο το συμπερασμα δεν ξερω.

amyroukai
28/09/2008, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ληστης
τα 9,5 λ/100χλμ για ΜΕΣΗ καταναλωση ειναι πολυ μακρια απο την πραγματικοτητα.
Ποιό περιοδικό το έγραψε αυτό; Έχω το τεστ του MOTO και λέει μέση 7,2, ελάχιστη 6 και μέγιστη 9,5. Και λογικά οι δημοσιογράφοι δεν πολυνοιάζονται για οικονομία, απλά το παίρνουν, το οδηγούν σβέλτα ως ταχύτατα και το πάνε πίσω, άρα μάλλον ένας τυπικός αγοραστής δεν θα πιάσει τις καταναλώσεις τους.
Τώρα μη με τρελλαίνεις, αν το σκίσεις, το 650 μου καίει 8 σε Εθνική με 160+ ταξίδι, ενώ σε καθημερινή χρήση Αθήνας (δεν είμαι ευγενικός με το γκάζι) καίει 6,5 και σε ΠΟΛΥ χαλαρό ταξίδι έχει κατέβει στα 5... Το 1250 δεν φτάνει τα 9,5 μέγιστη; Σίγουρα τα φτάνει.
Για μέση κατανάλωση, ε ναι, έχεις δίκιο τα 9,5 ακούγονται πολλά και όποιος το έγραψε μάλλον δεν πάει καλά. Μήπως -λέω- έκανες εσύ λάθος στην ανάγνωση;

Ναι με κάποια θέματα μάλλον δεν τα προσέχουν, έγραφαν πχ στο τελευταίο συγκριτικό του CB1000R που έχω ερωτευτεί ότι δεν έχει πίσω χειρολαβές, που έχει, απλά είναι "κρυμμένες" κάτω από την ουρά. Νταξ, δεν είναι λεξικό, περιοδικά είναι. Λάθη γίνονται, δε θα τους κρεμάσουμε κιόλας.

Ληστης
28/09/2008, 16:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Ποιό περιοδικό το έγραψε αυτό; Έχω το τεστ του MOTO και λέει μέση 7,2, ελάχιστη 6 και μέγιστη 9,5. Και λογικά οι δημοσιογράφοι δεν πολυνοιάζονται για οικονομία, απλά το παίρνουν, το οδηγούν σβέλτα ως ταχύτατα και το πάνε πίσω, άρα μάλλον ένας τυπικός αγοραστής δεν θα πιάσει τις καταναλώσεις τους.
Τώρα μη με τρελλαίνεις, αν το σκίσεις, το 650 μου καίει 8 σε Εθνική με 160+ ταξίδι, ενώ σε καθημερινή χρήση Αθήνας (δεν είμαι ευγενικός με το γκάζι) καίει 6,5 και σε ΠΟΛΥ χαλαρό ταξίδι έχει κατέβει στα 5... Το 1250 δεν φτάνει τα 9,5 μέγιστη; Σίγουρα τα φτάνει.
Για μέση κατανάλωση, ε ναι, έχεις δίκιο τα 9,5 ακούγονται πολλά και όποιος το έγραψε μάλλον δεν πάει καλά. Μήπως -λέω- έκανες εσύ λάθος στην ανάγνωση;

Ναι με κάποια θέματα μάλλον δεν τα προσέχουν, έγραφαν πχ στο τελευταίο συγκριτικό του CB1000R που έχω ερωτευτεί ότι δεν έχει πίσω χειρολαβές, που έχει, απλά είναι "κρυμμένες" κάτω από την ουρά. Νταξ, δεν είναι λεξικό, περιοδικά είναι. Λάθη γίνονται, δε θα τους κρεμάσουμε κιόλας.

Στο 0-300 γραφουν 9,5 μεση καταναλωση. Τωρα για 9.5 μεγιστη πιστευω μονο σε πιστα, σε ανοιχτο δρομο αν βαλεις διπλα διπλα και τα δυο μαλλον το 1250 θα καψει λιγοτερο.Οταν παω με τον αδερφο μου που εχει το 650 κανα ταξιδακι θα εχω αμεση συγκριση.Οσο για το τι γραφουν τα περιοδικα δεν συμφωνω, γιατι δεν ειναι ενα τυπογραφικο λαθος αλλα η ουσια του τεστ που θες να μαθεις για μια μοτοσυκλετα.Αν σε παραπλανουνε τοτε γιατι να τα διαβαζεις;Μαλιστα στο 0-300 που το εχει σε συγκριτικο με το cbf1000 εχουν μια ολοκληρη παραγραφο που τα συγκρινει στα ταξιδια,και λεει στο τελος λεει "Αυτος ειναι ενας ακομα ποντος για τη Honda μια και το suzuki δεν διαθετει καμια ρυθμιση ουτε στα καβαλετα, ουτε στην σελα του" .Προσωπικα αν ημουν υποψηφιος αγοραστης θα με πειραζε να με παραπλανουν οι δηθεν "ειδικοι" που τους πληρωσα κιολας.Σε τελικη αναλυση τι να πιστεψεις απο αυτα που λενε;
Αυτη ειναι η γνωμη μου.
Μηπως το θρεντ πρεπει να γινει bandit 600/650/1250 ; :a5:

amyroukai
29/09/2008, 08:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ληστης
Προσωπικα αν ημουν υποψηφιος αγοραστης θα με πειραζε να με παραπλανουν οι δηθεν "ειδικοι" που τους πληρωσα κιολας.Σε τελικη αναλυση τι να πιστεψεις απο αυτα που λενε;
Κατ' αρχήν λίγοι δημοσιογράφοι "ειδικού τύπου" είναι μηχανολόγοι μηχανικοί, ακόμα πιο λίγοι με σχετικά μεταπτυχιακά σε δίτροχα ή τετράτροχα, άρα "ειδικοί" σε θέματα μοτοσικλέτας δεν είναι. Είναι ας πούμε "πωρωμένοι" αναβάτες που διάβασαν, ασχολήθηκαν και έκαναν το χόμπι τους επάγγελμα. Ο υποψήφιος αγοραστής δεν θα πρέπει να διαβάσει μόνο το περιοδικό αλλά να πάει και από την έκθεση να δει το τι και πως ζωντανά και εκεί θα δει πρώτο χέρι τι έχει και τι δεν έχει η μοτοσικλέτα, αν είναι βολική, καλά ζυγισμένη, να την πάει και βόλτα. Η άποψη του δημοσιογράφου επειδή τυπώνεται, σημαίνει ότι είναι πιο έγκυρη από αυτή του φίλου σου στην καφετέρια; Από εκεί και πέρα, λάθη σαφώς και γίνονται και όποιος πάει και αγοράσει μοτοσικλέτα μόνο και μόνο επειδή του είπε ο δημοσιογράφος ή κολλητός ότι είναι καλή, είναι βλάκας για εμένα. Άμα του αρέσει μια μοτοσικλέτα, δε πα να λέει ο κόσμος όλος... Δηλαδή τώρα ας πούμε, επειδή δεν γράψανε καλά λόγια για το 1250, εσύ ξενέρωσες; Όχι ρε φίλε, γράψ' τους στα @@ σου... Το τεστ είναι ενδεικτικό, όχι αποδεικτικό. Να πιστέψεις αυτό που σου λένε, να δεις ποιός το έγραψε και τι οδηγεί κάθε μέρα, να πας να οδηγήσεις και εσύ και μετά θα πεις αν έχει δίκιο ή όχι. Δε σου λέει ψέμματα, σου λέει τη γνώμη του. Όπως και κάθε γνώμη, ή ταιριάζει με τη δική σου ή όχι. Και φυσικά, ΔΕΝ διαβάζεις μόνο ένα περιοδικό, ΔΕΝ σκας τα ωραία σου χιλιάρικα επειδή κάποιος έτσι έγραψε.

Η κατανάλωση το ξέρεις ότι είναι θέμα οδηγού κατά μεγάλο ποσοστό. Τα παιδιά του 0-300 τρέχουν σε αγώνες, τρέχουν με το CSS και το 0-300 school, μπορεί να το πήγαιναν κόφτη όλη μέρα. Στα δικά τους χέρια, έκαψε 9,5. Δεν σε πειράζει, μια που δεν θα οδηγούν το δικό σου :lol:

Παρεμπιπτόντως τη σέλα την έχει ανεβάσει κανείς; Το δοκίμασα και είναι απίστευτα άβολη, το τιμόνι πέφτει χαμηλά και σε βγάζει πολύ έξω από το fairing. Άσε που μετά τεντώνει το πόδι αρκετά για να πατήσει κάτω και δεν κάνει καλό "μοχλό" για να την τραβήξεις πίσω σε επιτόπιους ελιγμούς. Λογικά, πρέπει να απευθύνεται σε ανθρώπους 2 μέτρα +, αλλά ένας τόσο ψηλός μάλλον θα πρέπει να κινηθεί σε on-off για να βολεύεται.

pektis
29/09/2008, 09:36
Καλοτάξιδο το εργαλείο!!:beer:

Ληστης
29/09/2008, 10:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Δηλαδή τώρα ας πούμε, επειδή δεν γράψανε καλά λόγια για το 1250, εσύ ξενέρωσες; Όχι ρε φίλε, γράψ' τους στα @@ σου... Το τεστ είναι ενδεικτικό, όχι αποδεικτικό. Να πιστέψεις αυτό που σου λένε, να δεις ποιός το έγραψε και τι οδηγεί κάθε μέρα, να πας να οδηγήσεις και εσύ και μετά θα πεις αν έχει δίκιο ή όχι. Δε σου λέει ψέμματα, σου λέει τη γνώμη του. Όπως και κάθε γνώμη, ή ταιριάζει με τη δική σου ή όχι. .



Οχι δεν ξενερωσα φυσικα, ουτε με απασχολει η γνωμη του καθε περιοδικου.Αν μου "κατσει" σε μενα δε παν να λενε....
Μα αυτο που γραψανε δεν ειναι γνωμη ουτε υποκειμενικο.Ειναι τα τεχνικα χαρακτηριστικα της μηχανης, δηλαδη αν σου λεγανε οτι εχει 3 ροδες θα το δεχοσουνα;Απλα αυτο ειναι οθφαλμοφανες :eyepop:
Τελος παντον αφου δεν πηγαμε για τον καφε να τα πουμε αναλυτηκοτερα ας το παρει το ποταμι :wave2:

amyroukai
29/09/2008, 10:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ληστης
...αφου δεν πηγαμε για τον καφε να τα πουμε αναλυτηκοτερα...
Ο καφές έρχεται από τη Βραζιλία μάλλον... :D Δε μας θέλει ο καιρός, με βροχή αμφιβάλλω αν θα μαζευτούν οι ληστές. Λιώνουν μωρέ τα παλικάρια;;;

Ληστης
04/10/2008, 18:26
Δευτερο γεμισμα με ολα τα χλμ μεσα στην πολη και η καταναλωση στα 7λ/100χλμ. Τελικα ακομη και μεσα στην πολη ειναι στα ιδια επιπεδα με το 650.

mitsospatras
04/10/2008, 18:43
Χαιρετω την παρεα. Ειμαι φρεσκος στο forum. Εχω και εγω το Bandit 650 s Κ8.Το εχω 5 μηνες και ειμαι ευχαριστημενος αν και μου παρουσιασε μια ζημια καπου στα 2500 χιλ. Με αφησε απο τρομπα βενζινης , αλλα τι να κανουμε συμβαινουν και στα καλυτερα σπιτια που λενε. Πως θα μπορεσω να ανεβασω foto?

WebDevGr
04/10/2008, 19:59
Καλώς ήρθες!!! και καλά χιλιόμετρα!!!

Για να βάλεις φώτο ή την ανεβάζεις σε ένα server (πχ. imageshack (http://imageshack.us/) ) και μας δίνεις το link ή επιλέγεις επισύναψη αρχείου από τη σελίδα εδώ :):)

Elle
04/10/2008, 22:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από mitsospatras
Χαιρετω την παρεα. Ειμαι φρεσκος στο forum. Εχω και εγω το Bandit 650 s Κ8.Το εχω 5 μηνες και ειμαι ευχαριστημενος αν και μου παρουσιασε μια ζημια καπου στα 2500 χιλ. Με αφησε απο τρομπα βενζινης , αλλα τι να κανουμε συμβαινουν και στα καλυτερα σπιτια που λενε. Πως θα μπορεσω να ανεβασω foto?

Καλώς ήρθες φίλε!

mitsospatras
05/10/2008, 10:39
Σας Ευχαριστω


144370

mitsospatras
05/10/2008, 10:53
Καλυτερα Τωρα


144372

amyroukai
05/10/2008, 16:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από mitsospatras
Χαιρετω την παρεα. Ειμαι φρεσκος στο forum. Εχω και εγω το Bandit 650 s Κ8.Το εχω 5 μηνες και ειμαι ευχαριστημενος αν και μου παρουσιασε μια ζημια καπου στα 2500 χιλ. Με αφησε απο τρομπα βενζινης , αλλα τι να κανουμε συμβαινουν και στα καλυτερα σπιτια που λενε. Πως θα μπορεσω να ανεβασω foto?
Ε όλο και κάποιο πρόβλημα "νεότητας" θα βγάλει το καινούριο Bandit... Το αερόψυκτο με το καρμπιρατέρ δεν είχε αντλία βενζίνης. Να μη σου ξανατύχει τίποτα φίλε, καλά χιλιόμετρα, καλοτάξιδο και αγρατσούνιστο να 'ναι.




Αρχικά δημιουργήθηκε από Ληστης
Δευτερο γεμισμα με ολα τα χλμ μεσα στην πολη και η καταναλωση στα 7λ/100χλμ. Τελικα ακομη και μεσα στην πολη ειναι στα ιδια επιπεδα με το 650.
Μη ξεχνάς ότι το στρώνεις ακόμα και δεν έχεις ανεβάσει στροφές... Πάντως είναι όντως εντυπωσιακό για το μέγεθος του μοτέρ.
Ανοίξαμε μαζί με ένα παλικάρι με ένα 1250 ασημένιο την προηγούμενη Δευτέρα στην Πειραιώς και μετά στην Εθνική. Επιταχύνει πολύ εντυπωσιακά και κάνει αμέσως διαφορά με το 650 μου. Από φανάρι δε φαίνεται να μπορεί να φύγει πολύ, αλλά σε ανοίγματα 3-4-5η ταχύτητα ξεμακραίνει άνετα. Για να μείνω κοντά έπρεπε να πηγαίνω πάνω από 8000 στροφές.


Και αποκαλύπτω ότι είμαι αμαρτωλός (λες και δε το ξέρατε): Πέτυχα ένα CBR1000RR του '04 στα 6000?, είχε σημάδια πεσίματος αλλά μάλλον τπτ σοβαρό... Και για πρώτη φορά ήμουνα στο "δίνω το Bandit ΤΩΡΑ και το θέλω κολασμένα"... Βέβαια, το ίδιο απόγευμα, με τη βαλίτσα γεμάτη ψώνια από το Supermarket της γειτονιάς μου, σκεφτόμουνα ότι αν πάρω το SS θα θέλω και ένα παπί ή σκούτερ για τα "καθημερινά", ότι τα αναλώσιμα είναι ακριβότερα, ότι δεν είναι τόσο χαλαρωτικό γενικά... Και είπα άστο να πάει, θα πάρω κάποια άλλη στιγμή που θα μου περισσεύει και κανένα ευρώπουλο χωρίς να δώσω το ληστή μου. Ωραία τα γκάζια, αλλά σαν το γενικό βόλεμα δεν έχει...

Ληστης
05/10/2008, 17:56
Ναι δεν εχω ανεβασει στροφες αλλα δεν χρειαζετε να ανεβασεις πανω απο 5000 και να κινησε πιο γρηγορα απο το 650. Για το μονο λογο που θες παραπανω ειναι για κοντριτσες :evil: η για ξεχαρμανιασμα.
Σαν συμπερασμα θα ελεγα οτι η καταναλωση δεν ειναι λογος αποφυγης του 1250 σκεφτομενος οτι ειναι πολλα τα κυβικα αρα θα εχει μεγαλη καταναλωση. Το λεω γιατι και εγω το σκεφτηκα πριν το παρω.

Ωραια τα πολλα RRRR αλλα οπως λες ειναι για πιο ακραιες καταστασεις.Μακαρι να ειχαμε 2-3 μηχανες και να διαλεγαμε αναλογα την διαθεση μας.

gavcr
10/10/2008, 10:55
Να και ο Δικός μου Ληστής να ξεκουράζεται με θέα το Κρητικό πέλαγος !!!!!

http://img508.imageshack.us/img508/9027/dsc01886640x480kq3rg6.jpg

amyroukai
10/10/2008, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ληστης
Σαν συμπερασμα θα ελεγα οτι η καταναλωση δεν ειναι λογος αποφυγης του 1250 σκεφτομενος οτι ειναι πολλα τα κυβικα αρα θα εχει μεγαλη καταναλωση.
Διάβασα το τεστ σε διαδυκτυακό περιοδικό που γράφει ο Κώστας Δάλλας του 0-300 (http://www.ebike.gr/main). Τα παιδιά είπαν το εξής: όσο το κρατάς χαμηλά, είναι απόλυτα ικανό να κινηθεί ταχύτατα και ξεκούραστα και οικονομικά. Μόλις το πλακώσεις, είτε "τελικές" εθνική, ή γρήγορη βόλτα "κόκκινα" πίνει όσο έλεγε το τεστ που διάβασες και περισσότερο. Άρα δεν είναι μαγικό, απλά είναι θέμα στυλ οδήγησης. Κάποιος με πιο βαρύ χέρι, θα του καίει πολύ. Όπως και η διαφωνία που είχα με κάποιους για το 650, που τους έκαιγε 1,5 φορά περισσότερο από το δικό μου.


gavcr έγινα γκολ με τσικουδιά το ΣΚ σε ένα γάμο στην Αθήνα και δε βιάζομαι να ξαναπιώ, αλλά φίλε σε ζηλεύω, μαγικό μέρος η Κρήτη και είναι κρίμα που ενώ έχω καταγωγή, δεν έχω περιουσία κάτω, η Αθήνα δε θα με ξανάβλεπε ποτέ.

Ληστης
10/10/2008, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
απλά είναι θέμα στυλ οδήγησης.

Δεν διαφωνω οτι στα κοκκινα το 1250 πιθανοτατα θα καψει περισσοτερο. Μιλαω για την καθημερινη διαβιωση, και το βασικοτερο ειναι οτι δεν αναφερω πχ, του αδερφου μου τ0 650 καιει τοσο και το δικο μου καιει τοσο, αλλα μιλαω για συγκριση με τον ΙΔΙΟ οδηγο που ετυχε να εχει και τις 2 μηχανες. Αρα ο παραγοντας βαρυ χερι και επιδραση διαφορετικου οδηγου εχει πολυ μικρη σημασια.

amyroukai
10/10/2008, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ληστης
Αρα ο παραγοντας βαρυ χερι και επιδραση διαφορετικου οδηγου εχει πολυ μικρη σημασια.
ΛΟΛ μπορεί, αλλά εσύ δε φαίνεσαι να έχεις βαρύ χέρι... :):) Μάλλον τα πας χαλαρά και τα δύο και καλά κάνεις.

gavcr
10/10/2008, 17:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai



gavcr έγινα γκολ με τσικουδιά το ΣΚ σε ένα γάμο στην Αθήνα και δε βιάζομαι να ξαναπιώ, αλλά φίλε σε ζηλεύω, μαγικό μέρος η Κρήτη και είναι κρίμα που ενώ έχω καταγωγή, δεν έχω περιουσία κάτω, η Αθήνα δε θα με ξανάβλεπε ποτέ.


:beer: :beer: ;)

gavcr
10/10/2008, 17:49
Και ο Ληστής μου φορτωμένος!!!



144836

zvailakis
10/10/2008, 18:04
Αύριο αρχίζω το ψάξιμο για ανταλλαγή του cb500s ώστε να πάρω τον ληστή......

άντε να δούμε τι θα γίνει!!!!!!!!

Καφέ θα κανονίσουμε τελικά? εγώ ελπίζω στο επόμενο 2μηνο να το έχω το bandit (εκτός και αν είναι ετοιμοπαράδοτο που θα το έχω νωρίτερα?), οπότε προλαβαίνουμε να σταματήσουμε να βρίσκουμε δικαιολογίες και να πάμε!

gavcr
11/10/2008, 01:19
Ρε παιδια υπάρχει κανένα λινκ για το service manual του 650s κ7

amyroukai
11/10/2008, 20:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από gavcr
Ρε παιδια υπάρχει κανένα λινκ για το service manual του 650s κ7
Έχω του K5 (αεροελαιόψυκτο) επειδή είναι.... το δικό μου, το 1250 Κ7, το 600 '99, το 1200 '96-'01 και αρκετά άλλα από Suzuki δρόμου. Το 650 Κ7 το έψαχνα και εγώ για να δω διαφορές, αλλά δε το βρήκα πουθενά ακόμα.

Είχα ψάξει από τα manual και την πιθανότητα "μεγαλώματος" του 650 σε 750 :smokin: αλλά δεν γίνεται γμτ, δεν ταιριάζει κανένα ανταλλακτικό κινητήρα από το "μεγάλο". Αυτό που μπαίνει είναι το ψαλίδι του 1200, από Γερμανία είχα δει αγγελίες για 250-280? χωρίς μεταφορικά... Κολάστηκα!




Παίδες έχω θεματάκι με τους ρυθμιστές της αλυσίδας. Ο αριστερός είναι κομμένος φαρδύς και "παίζει" και ο μόνος τρόπος να κεντράρω με ασφάλεια τον τροχό είναι ο ακουστικός, να ψάχνω δηλαδή σε ποιά θέση δεν ακούγεται το πίσω φρένο να βρίσκει. Έχει δει κανείς πίσω ρυθμιστικά αλυσίδας για το 650 που να έχουν λίγο μεγαλύτερη ακρίβεια; Σκέφτηκα και τη λύση του να πάω σε μηχανουργείο και να ζητήσω να μου φτιάξουν δύο λάμες καινούριες με τρύπα ΑΚΡΙΒΩΣ στη διάσταση του άξονα, αλλά δε ξέρω που έχει κάτι τέτοιο :lol: Και η πλάκα είναι ότι τελικά όπου και να πάω το πίσω φρένο καίει, που σημαίνει ότι δεν το κάνω καλά το "κόλπο" και βρίσκει το τακάκι στο δίσκο. Ιδέες;
Είχα δει ρυθμιστές στο justbandits αλλά λέει για 600 μόνο και το ψαλίδι ενώ μοιάζει με του 650 έχει άλλες βάσεις για το πίσω φρένο, οπότε ίσως να μην ταιριάζει, λέω ίσως να έχουν "μεγαλώσει" το ψαλίδι όταν το άλλαξαν σε 650.

johndaf
12/10/2008, 11:12
ΛΗΣΤΕΣ ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ SERVICE MANUAL ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΣΤΟ INTENET,ΤΟ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΣΤΟ E-MULE ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΙΣΠΑΝΙΚΑ.ΤΟ ΠΟΙΟ ΦΤΗΝΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ:

http://www.repairmanual.com/catalog/99500-36172-01E

Ληστης
12/10/2008, 17:37
Το εχω το μανιουαλ γαι 650 07>. Αν εχετε καμια απορια ρωτηστε

gavcr
13/10/2008, 16:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ληστης
Το εχω το μανιουαλ γαι 650 07>. Αν εχετε καμια απορια ρωτηστε

Φίλε μου

Που θα το βρούμε να το Κατεβάσουμε και εμείς???


Επισεις έχει κανένας τίποτα λινκ για αφτερ ???

Ληστης
13/10/2008, 20:41
Δεν το εχω σε ηλεκτρονικη μορφη. Ειναι κανονικο βιβλιο.

alex14
14/10/2008, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai


Παίδες έχω θεματάκι με τους ρυθμιστές της αλυσίδας. Ο αριστερός είναι κομμένος φαρδύς και "παίζει" και ο μόνος τρόπος να κεντράρω με ασφάλεια τον τροχό είναι ο ακουστικός, να ψάχνω δηλαδή σε ποιά θέση δεν ακούγεται το πίσω φρένο να βρίσκει. Έχει δει κανείς πίσω ρυθμιστικά αλυσίδας για το 650 που να έχουν λίγο μεγαλύτερη ακρίβεια; Σκέφτηκα και τη λύση του να πάω σε μηχανουργείο και να ζητήσω να μου φτιάξουν δύο λάμες καινούριες με τρύπα ΑΚΡΙΒΩΣ στη διάσταση του άξονα, αλλά δε ξέρω που έχει κάτι τέτοιο :lol: Και η πλάκα είναι ότι τελικά όπου και να πάω το πίσω φρένο καίει, που σημαίνει ότι δεν το κάνω καλά το "κόλπο" και βρίσκει το τακάκι στο δίσκο. Ιδέες;
Είχα δει ρυθμιστές στο justbandits αλλά λέει για 600 μόνο και το ψαλίδι ενώ μοιάζει με του 650 έχει άλλες βάσεις για το πίσω φρένο, οπότε ίσως να μην ταιριάζει, λέω ίσως να έχουν "μεγαλώσει" το ψαλίδι όταν το άλλαξαν σε 650.

Γιαννη, δοκιμασε με ενα παχυμετρο. Μετρα απο τα κεντρα των βιδων (αξονα) μεχρι το τελειωμα του ψαλιδιου. Πιστευω να βγαλεις ακρη.

:wave2:

pektis
15/10/2008, 11:10
Καλημέρα.Να ρωτήσω & εγώ κάτι...Μήπως έχετε βρει κανένα manual για gsf 600 k4???????:rolleyes:

amyroukai
15/10/2008, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από pektis
Καλημέρα.Να ρωτήσω & εγώ κάτι...Μήπως έχετε βρει κανένα manual για gsf 600 k4???????:rolleyes:
Έχω το GSF600S του 2000, αν δεν άλλαξε μέχρι το 2005 που βγήκε το 650, μάλλον σου κάνει. Αλλά είναι 378ΜΒ, πως να στο στείλω... Θυμάμαι και ο Panavour το ήθελε αλλά τελικά δεν βρεθήκαμε ποτέ.

zvailakis
15/10/2008, 12:43
καντο ένα zip σπάσε το σε 2-3 ζιπ αρχεια ή rar καλύτερα (www.winrar.com) και στείλτο σε όποιον στο ζητήσει με www.sendspace.com

amyroukai
15/10/2008, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από zvailakis
καντο ένα zip σπάσε το σε 2-3 ζιπ αρχεια ή rar καλύτερα (www.winrar.com) και στείλτο σε όποιον στο ζητήσει με www.sendspace.com
Ή μπορεί κιόλας να πάμε για καφέ που λέγαμε και να το πάρει σε CD, :D:D:D:D:D για να μη φάω όλη τη μέρα στο upload.


Την Κυριακή θα πάω να οδηγήσω το F650GS στο Λουτράκι στην εκδήλωση της BMW. Ήθελα το F800GS αλλά άργησα να δηλώσω συμμετοχή και... έκλεισε. Πλάκα έχει το όλο event, έχει και εκδρομούλα στα γύρω βουνά (με το Bandit) και μαθήματα οδήγησης πόλης (και άλλα δλδ αλλά δε με καίνε και τόσο). Πλάκα θα έχει το πράγμα... Και είναι δωρεάν. Δεν κοιτάτε μήπως ψήνεται και κανένας άλλος;

pektis
15/10/2008, 14:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Έχω το GSF600S του 2000, αν δεν άλλαξε μέχρι το 2005 που βγήκε το 650, μάλλον σου κάνει. Αλλά είναι 378ΜΒ, πως να στο στείλω... Θυμάμαι και ο Panavour το ήθελε αλλά τελικά δεν βρεθήκαμε ποτέ.


Να βρεθούμε γι αυτόν τον καφέ που λέγαμε να τα πούμε....

pc997
15/10/2008, 22:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Ή μπορεί κιόλας να πάμε για καφέ που λέγαμε και να το πάρει σε CD, :D:D:D:D:D για να μη φάω όλη τη μέρα στο upload.


Την Κυριακή θα πάω να οδηγήσω το F650GS στο Λουτράκι στην εκδήλωση της BMW. Ήθελα το F800GS αλλά άργησα να δηλώσω συμμετοχή και... έκλεισε. Πλάκα έχει το όλο event, έχει και εκδρομούλα στα γύρω βουνά (με το Bandit) και μαθήματα οδήγησης πόλης (και άλλα δλδ αλλά δε με καίνε και τόσο). Πλάκα θα έχει το πράγμα... Και είναι δωρεάν. Δεν κοιτάτε μήπως ψήνεται και κανένας άλλος;

θα ειμαι και γω,εχω κλεισει το f650gs για τις 12.00 !!!

amyroukai
15/10/2008, 23:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από pc997
θα ειμαι και γω,εχω κλεισει το f650gs για τις 12.00 !!!
Εγώ το έκλεισα αργά, στις 16-17 αλλά θα πάρω ένα τηλέφωνο να δω τι ώρα είναι η εκδρομή/διαδρομή road τελικά αφ' ενός και αφ' ετέρου έχω το σεμινάριο πόλης στις 15:30-16:30... Αν ταιριάξουν οι ώρες μας, στείλε με ένα pm το κινητό σου ή θα σου στείλω το δικό μου μπας και πιούμε ένα καφέ και χαζέψουμε παρέα... Ελπίζω να έχουν φέρει και κανένα αξεσουάρ/ρούχο/μπιχλιμπίδι/κάτι να χαζέψει κανείς.

johndaf
21/10/2008, 09:23
ΛΗΣΤΕΣ ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΜΙΑ ΠΟΥ ΜΙΛΑΜΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΞΑΤΜΙΣΕΙΣ ΒΡΗΚΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ:

http://www.sc-project.com/suzuki_bandit_650_08_e.htm

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΟΜΟΡΦΗ ΚΑΙ ΜΑΖΕΜΕΝΗ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟ BAZOYKAS ΠΟΥ ΦΟΡΑΕΙ ΤΟ BANDIT.ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΩΡΑΙΟ ΗΧΟ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΤΙΜΗ!!

vstromgr
21/10/2008, 11:59
Να κάνω μια ερώτηση ίσως ασχετοσύνης ..
Όταν βγάζεις το ανοξείδωτο μπαζούκα και βάζεις ένα καρμπόν μικρό εξάτμισάκι δεν επεμβαίνεις στο ζύγισμα της μηχανής?
Ή μήπως είναι ασήμαντη η διαφορά κιλών?

amyroukai
21/10/2008, 12:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από vstromgr
Να κάνω μια ερώτηση ίσως ασχετοσύνης ..
Όταν βγάζεις το ανοξείδωτο μπαζούκα και βάζεις ένα καρμπόν μικρό εξάτμισάκι δεν επεμβαίνεις στο ζύγισμα της μηχανής?
Ή μήπως είναι ασήμαντη η διαφορά κιλών?
Κάθε άλλο παρά ασήμαντη είναι, 7 κιλά λιγότερα κατά μέσο όρο είναι ωραίο νουμεράκι αν το δεις μόνο του. Αλλά δεν έχει και πολύ σημασία για το ζύγισμα της μοτοσικλέτας. Αν σκεφτείς ας πούμε ότι εγώ είμαι 95 κιλά και κάποιος άλλος ιδιοκτήτης 65 η διαφορά είναι μεγαλύτερη από ένα τελικό. Όπως επίσης αν κάποιος κυκλοφορεί μόνος και άλλος διπλός με τριβάλιτσο... Τα κιλά από το καινούριο τελικό τι διαφορά να κάνουν; Ελάχιστη.

vstromgr
21/10/2008, 12:16
εννοούσα sto balance δεξια αριστερα αλλα έχεις δίκιο 7 κιλά είναι μάλλον λίγο

WebDevGr
25/10/2008, 11:34
Από σήμερα και μέχρι το Σάββατο θα είμαι στο Ηράκλειο όποιος Κρητικός Ληστής έχει όρεξη κανονίζουμε καφεδάκι ή και ρακόμελα :):):)

amyroukai
26/10/2008, 09:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από gigenis
Από σήμερα και μέχρι το Σάββατο θα είμαι στο Ηράκλειο όποιος Κρητικός Ληστής έχει όρεξη κανονίζουμε καφεδάκι ή και ρακόμελα :):):)
Tώρα να πω ότι δε ζηλεύω;;;;;;;;;;;; Καλόπιωτα και μην οδηγήσετε μετά! :beer:



Είδα ένα "συνάδελφο" με μαύρο υδρόψυκτο στο Μαρούσι χτες στη λαϊκή. Κανείς από εδώ μήπως;

Χρόνια πολλά στους Δημήτρηδες αν έχουμε κανέναν.

amyroukai
08/11/2008, 14:09
Δε θυμάμαι πιά αν το είχα πει στο παρελθόν, αλλάζοντας την εξάτμιση άλλαξε και το "ζουζούνισμα" από τους κραδασμούς του κινητήρα. Επίσης, αλλάζοντας τη βάση στο μαρσπιέ με μεταλλική της Leovince από το κουτί της εξάτμισης τελικά άρχισε να έχει κραδασμούς και στα μαρσπιέ και στον κ... ε οκ στη σέλα :lol: Με έπιασε προκοπή και με ένα φίλο ξαναβάλαμε το "παλιό" λαστιχένιο κομμάτι της βάσης στο πίσω μαρσπιέ και "θαύμα" εξαφανίστηκαν όλα. Τώρα όμως έχει λίγο παραπάνω κραδασμούς στο τιμόνι από τον κινητήρα, ή ίσως η προσοχή μου δεν είναι πια στα πόδια και για αυτό να τους παρατηρώ πιό έντονα. Πάντως θα συμβούλευα όσους αλλάξουν εξάτμιση να κρατήσουν τη "μαμά" βάση πίσω... Δείχνει λίγο φτηνιάρικη, αλλά είναι ανεκτίμητη!

Ληστης
10/11/2008, 15:00
Ειμαι περιεργος... αμα αλλαξω την μικρη ζελατινα της MRA με ενα μεγαλυτερο κομματι, θα εχει επιτυχια; Πλεξικλας λετε να κανει;

WebDevGr
11/11/2008, 01:06
Χλωμό να αντέξει μεγαλύτερη πίεση αέρα ο μηχανισμός.... Όσο για το πλεξιγκας... θα πρέπει να βρεις κάποιο καμπυλωτό!!

Πάντως αν το δοκιμάσεις πες μας τα αποτελέσματα να το παλέψουμε κι εμείς :):)

amyroukai
11/11/2008, 08:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ληστης
Ειμαι περιεργος... αμα αλλαξω την μικρη ζελατινα της MRA με ενα μεγαλυτερο κομματι, θα εχει επιτυχια; Πλεξικλας λετε να κανει;
Το πρόβλημα είναι να σου φτιάξουν plexiglass στο σχήμα που θέλεις. Αυτός που έκανε τη δικιά μου στην Καλλιθέα λογικά μπορεί να στο φτιάξει, αλλά επειδή δεν έχει "πατρόν" θα πρέπει να σου χαλάσει το "μαμά" κομμάτι, πράγμα που δε νομίζω να το θέλεις. Μετά είναι και το θέμα των αντοχών που είπε ήδη ο gigenis, αν θα μπορέσει να σηκώσει την περισσότερη ανεμοπίεση.

Το συμπέρασμα στο οποίο κατέληξα μετά από τις προσωπικές δοκιμές, είναι ότι το bandit δεν είναι για ψηλούς... :D:D Ότι ζελατίνα και να βάλουμε ο αέρας θα βρίσκει αν ο αναβάτης είναι ψηλός. Εκτός και αν βάλουμε εκείνα τα τέρατα που φόραγαν παλιά οι βέσπες... Το Fairing του είναι πολύ χαμηλά σε σχέση με τη σέλα. Και μετά διαβάζω "το Varadero υστερεί στην κάλυψη από τον αέρα" και με πιάνουν τα γέλια. Τέλος πάντων, επειδή πραγματικά μου αρέσει η μοτοσικλέτα, απλά δε το σκέφτομαι πιά. Έχω γλιτώσει από τον υπερβολικά πολύ αέρα του παρελθόντος, έχω αποδεχτεί ότι δεν θα είμαι άνετος όπως σε μιά Κ1200GT ή κάτι αντίστοιχο και έχουν δυναμώσει αρκετά οι μύες στο λαιμό μου ώστε να μη μου φαίνεται δύσκολο οτιδήποτε.



Για την κατανάλωση: Ταξιδάκι "αστραπή" αλλά με χαλαρό ρυθμό Κορινθία, μετά πόλη, έφτασα τα 300 χιλιόμετρα στο μερικό οδόμετρο και στο βενζινάδικο πήρε 17 λίτρα. Δηλαδή είχε για άλλα 50 τουλάχιστον μέσα! Αυτό το μοτέρ, έχει δικό του μυαλό... Πότε βούδας πότε κούδας! Τα ίδια και αυτή την εβδομάδα, γιατί πήγαινα χαλαρά για να μην τρομάξω/κρυώσω τη φίλη μου πίσω. Το eco-driving μπορεί να αποδώσει πολύ μεγάλα οφέλη στην τσέπη. Το πρόβλημα είναι να πιεστώ να το κάνω πιο συχνά. Είναι κ@yλα το γκάζι γμτ. Και που να οδηγούσα και τπτ ελαφρύ και γρήγορο!



Επίσης να σας πω ότι οδήγησα και το F800GS της BMW στο biker meeting στο Λουτράκι. Θεωρητικά, ίδια άλογα και ίδιο βάρος με το δικό μας. Θεωρητικά. Γιατί στην πράξη, φαίνεται πανάλαφρο και "πυραυλάκι". Το μοτέρ έχει τον απίστευτα πορωτικό ήχο, ένα μπάσο όλο κακία, τράβηγμα από 0 στροφές ακόμα και με 5η, μηδενικούς κραδασμούς, ανεβάζει με χαρά και δεν δείχνει να κουράζεται, ότι και να περάσεις από πάνω δεν το νιώθεις, τα φρένα καλά ακόμα και σε ψιλοχαλικάκι (φρέναρε απότομα ο πλοηγός του γκρουπ και λέω "τώρα τον αγκαλιάζω" αλλά ούτε κατάλαβε τπτ το τέρας) το κιβώτιο κουμπώνει τις σχέσεις άνετα και αθόρυβα και ενώ το φοβόμουνα λόγω ύψους και όρθιας θέσης, τελικά με το τιμόνι που φοράει στρίβει με ελάχιστη δύναμη. Ψεκασμό δεν έχω οδηγήσει άλλον για να ξέρω το αν ήταν καλός ή όχι, πάντως από τέρμα κλειστό γκάζι με χαμηλές στροφές είχε ένα τιναγματάκι που με ξένισε. Δύο παράπονα είχα, το πρώτο ότι παρ' όλο που είμαι 1,85+ δεν πάταγε όλο το πόδι κάτω (παραλίγο να μου πέσει από την άλλη όταν το πρωτοσήκωσα από το stand) και το δεύτερο είναι ότι η ζελατίνα του κάνει μόνο για ανέκδοτο. Αυτό κάτι μου θύμισε... :lol: Πάντως είναι ΠΟΛΥ ερωτεύσιμη μοτοσικλέτα. Το 1200 δε το τόλμησα. Από το μικρό πάντως, κατάλαβα ότι το μεγάλο είναι "θεά", καλά κάνει και πουλάει σαν ζεστό ψωμάκι. Τα επόμενα λεφτά πάντως θα πάνε σε ένα GSXR750 μάλλον... Το χωμάτινο θα πάει για τρίτη μοτοσικλέτα.

Ληστης
11/11/2008, 19:14
τι σου εφτιαξε αυτος στην καλιθεα ακριβως, και ποσο αν επιτρεπετε;

amyroukai
11/11/2008, 19:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ληστης
τι σου εφτιαξε αυτος στην καλιθεα ακριβως, και ποσο αν επιτρεπετε;
Είχε πατρόν από "μαμά" ζελατίνα, στην οποία προσέθεσε μια ελαφρά καμπύλη προέκταση, 15 εκατοστά πιό ψηλή από την "μαμά". Σε ελαφρύ σκούρο χρώμα, κόστος 70 ευρώ αν θυμάμαι καλά. Του τη ζήτησα Παρασκευή και την είχε φτιάξει Δευτέρα. Υδρας 3 νομίζω είναι η διεύθυνση, την είχα ανεβάσει στο forum. Δε με γλίτωσε από όλο τον αέρα, αντί για χαμηλά στήθος χτυπάει ώμους. Ακόμα και με την Puig που είχα πριν (που ήταν λίγο πιο καμπύλη αλλά στα +5 εκατοστά). Για τη "μαμά" δε το συζητάμε... Ο αέρας χτύπαγε από τον αφαλό και πάνω, ΛΟΛ. Το κορυφαίο θα ήταν μια ζελατίνα στο ίδιο ύψος αλλά πιο όρθια από τη βάση της για να απομακρυνθεί περισσότερο από τον οδηγό, να κάνει μεγαλύτερο "κενό" πίσω της. Το θέμα είναι ποιός θα τη φτιάξει. Δεν έχω δει κάτι τέτοιο στην αγορά και μάλλον τα έχω δει όλα για το bandit στο internet. Χωρίς πλάκα, το γυμνό με μια μεγάλη ζελατίνα, πρέπει να προστατεύει καλύτερα αν και θα είναι πιο άσχημο.

Ληστης
11/11/2008, 20:09
Εγω τοποθετησα την εξτρα ζελατινα της σουζουκι,αυτη που μοιαζει με την ΜRA.
Σαν αποτελεσμα εχει αρκετη διαφορα απο την μαμα, φερνοντας τον αερα στην μεση του κρανους περιπου.Αυτη η ζελατινα εχει και την ιδιομορφια να στελνει και αερα με μικροτερη ενταση χαμηλοτερα στον λαιμο που δεν ενοχλει αλλα αποφευγετε ετσι η υποπιεση.
Γενικα ειμαι ευχαριστημενος και μπορω να κινουμαι με 180 οταν με την μαμα εψαχνες να κρυφτεις.
Αυτο που θελω να αποφυγω ειναι το κουνημα του κρανους οταν φυσα περιεργα.
Και για μην πειτε οτι ειμαι κοντος εχω υψος 181 :wave2:

amyroukai
12/11/2008, 11:11
Αντιγράφω από το Online μοτοτρίτη:

H Suzuki παρουσίασε μεταξύ άλλων στο Μιλάνο και τα 650άρια Bandit του 2009. Αμφότερα το γυμνό και το SA μοντέλο με το fairing, έχουν δεχθεί μικρής έκτασης αλλαγές στην σχεδίαση τους και είναι έτοιμα να εκπροσωπήσουν με αξιώσεις την Suzuki στην μεσαία κατηγορία των street.

Οι κοινές αλλαγές στα Βandit 650 του 2009, είναι ο επανασχεδιασμός του πίσω φανού, τα νέας σχεδίασης όργανα, το μαύρο φινίρισμα του κινητήρα και η αλλαγή της τάπας του τελικού. Για το γυμνό μοντέλο, ένα νέο σύνολο επικλινή προβολέα και βάσεων δημιουργούν μια πιο «sportive» εμφάνιση, ενώ και οι καθρέφτες επανασχεδιάστηκαν προς αυτή την κατεύθυνση.

Στο SA, τοποθετείτε ένα νέα σχεδίασης half-fairing, το οποίο προσφέρει καλύτερα αεροδυναμικά χαρακτηριστικά και μεγαλύτερη κάλυψη σε σχέση με το 08΄ μοντέλο, ενώ πρόσθετο στοιχείο αποτελεί η ύπαρξη δύο πρακτικών αποθηκευτικών χώρων εκατέρωθεν των πλαστικών περιοχών που «αγκαλιάζουν» το ρεζερβουάρ.

Η ισχύς του κινητήρα καθώς και τα λοιπά τεχνικά χαρακτηριστικά παραμένουν δεν αλλάζουν, ενώ φυσικά και τα Bandit του 2009 θα έχουν την δυνατότητα να εξοπλιστούν προαιρετικά με σύστημα ABS.


edit: Βρήκα και το link στο site της εταιρίας: http://www.globalsuzuki.com/motorcycle/moto/street/bandit650s_sa/index.html


147889

amyroukai
12/11/2008, 11:38
Να και το γυμνό. Πανέμορφο!!! Αυτό που με "χάλασε" λιγάκι είναι το ότι δεν προσπάθησαν να το ελαφρύνουν λίγο. Η ιδέα πάντως για τους αποθηκευτικούς χώρους στο fairing είναι πολύ καλή, τόσος χώρος άδειος, κρίμα ήταν, άσε που λειτουργούσε και σαν ηχείο. Τα όργανα είναι από το εντελώς ντυμένο GSΧF που δεν ήρθε ποτέ Ελλάδα. O νέος προβολέας στο ντυμένο μου κάνει ένα μπαστάρδεμα από GXSR όπως και το GSΧF, λογικά για μείωση κόστους τον πήραν από αυτό το μοντέλο. Στο γυμνό θυμίζει λίγο fazer ή μου φαίνεται; Καλή η ανανέωση, αλλά ρε γμτ, το CBF, το νέο ER-6 και το νέο Diversion νομίζω ότι είναι κάπως πιο... Εμ... Προχώ; Και λίιιιγα κιλάκια πιο κάτω καλή μου Suzuki? Και αν μπορούσες να εξαφάνιζες το μπαζούκας από το πλάι; Ε;
Πάντως αν δεν αλλάξει η τιμή του προς το πιο πάνω, πιστεύω ότι θα συνεχίσει να πουλάει καλά. Μπορεί να μην έχει τα πλαίσια των άλλων, μπορεί να μην έχει μοτέρ με "αγωνιστικές ρίζες" αλλά είναι ΚΑΛΗ μοτοσικλέτα.


147891

Ληστης
12/11/2008, 20:26
Εμενα παντως η πρωτη μου εντυπωση απο τον μαυρο κινητηρα ειναι αρνητικη.Πολυ μαυριλα ρε παιδι μου!Οσο για τα οργανα και το φερινγκ ειμαι θετικος.

amyroukai
13/11/2008, 10:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ληστης
Εμενα παντως η πρωτη μου εντυπωση απο τον μαυρο κινητηρα ειναι αρνητικη.Πολυ μαυριλα ρε παιδι μου!Οσο για τα οργανα και το φερινγκ ειμαι θετικος.
Εγώ τον έχω συνηθίσει γιατί το αερόψυκτο μου έτσι είναι, οπότε το ασημένιο βάψιμο μου φαινόταν περίεργο :):) Το πλαίσιο μου αρέσει που βάφτηκε μαύρο, αν και η παραμικρή γρατσουνιά θα δείχνει πλέον, το ασημένιο/γκρι τα έκρυβε όλα. Το μαύρο χρώμα κρύβει τον όγκο, οπότε από αίσθηση μεγέθους, η μοτοσικλέτα δείχνει πιο μικρή στο μάτι. Λογικά για αυτό έγινε η αλλαγή.

Dekaoxtouros
18/11/2008, 18:57
μηπως γνωριζει καποιος το βαρος του καινουργιου?λογικα δεν θα ειναι ελαφρυτερο??ποιο μαζεμενο φαινεται

Dekaoxtouros
18/11/2008, 19:06
Το βρηκα!!!
Στο site λεει : 247kg curb mass
Aδειο ομως η' γεματο?
Για αδειο πολλα δεν ειναι??

amyroukai
18/11/2008, 20:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dekaoxtouros
Το βρηκα!!!
Στο site λεει : 247kg curb mass
Aδειο ομως η' γεματο?
Για αδειο πολλα δεν ειναι??
Υποτίθεται ότι οι Ιάπωνες κατασκευαστές έπαψαν να κοροϊδεύουν τον κόσμο και πλέον ανακοινώνουν κιλά με καύσιμα πλήρη, όπως και οι Γερμανοί. Άρα τα 245 αντιπροσωπεύουν τη μοτοσικλέτα, όπως θα την πάρεις από το βενζινάδικο, έτοιμη να την οδηγήσεις. Είναι 18 παραπάνω από το αερόψυκτο μου... Και με μεγάλη διαφορά το βαρύτερο μεσαίο 600άρι, σε σύγκριση με Honda CBF/Kawasaki ER6/Yamaha Fazer&Diversion πάντα. Βαρύτερο και από όλα τα μεσαία on-off. Μια δίαιτα έπρεπε να του την κάνουν από τη Suzuki γμτ.

funk
20/11/2008, 02:20
Κοιτώντας εδώ και εκέι για μεταχειρισμένες μοτό και δεδομένου ότι μαζί με κάποιες άλλες μοτό το bandit 650 k7 και k8 είναι στις επιλογές μου παρατηρώ πως δεν υπάρχουν bandit 650 μεταχειρισμένα προς πώληση.... Κοιτάω κυρίως στα www.xe.gr και www.car.gr και με ενδιαφέρει αγορά από ιδιώτη. Είναι δυνατόν να μην πουλιέται κανένα? Περίεργα πράγματα!

Ληστης
20/11/2008, 06:10
Ειναι σχετικα καινουργιο μοντελο αρα υπαρχουν σχετικα λιγα στην αγορα.Ακομη πιστευω οτι το αγοραστικο κοινο που τα παιρνει ειναι πιο "αργοι" στις μεταπωλησεις κοινως δεν αλλαζουν συχνα μηχανες.Παντως αν περιμενεις λιγο κατι θα βρεις, μονο εδω μεσα πουληθηκαν 3-4. Πριν εναμιση μηνα εδινα το δικο μου αψογο στα 4200!

pektis
21/11/2008, 10:33
Δηλαδή το δικό μου που είναι το αεροελαιόψικτο του 2004 δεν θα έχει πάνω από 3,700 με 3,800........Απορία!!

vasdekiss
21/11/2008, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ληστης
Ειναι σχετικα καινουργιο μοντελο αρα υπαρχουν σχετικα λιγα στην αγορα.Ακομη πιστευω οτι το αγοραστικο κοινο που τα παιρνει ειναι πιο "αργοι" στις μεταπωλησεις κοινως δεν αλλαζουν συχνα μηχανες.Παντως αν περιμενεις λιγο κατι θα βρεις, μονο εδω μεσα πουληθηκαν 3-4. Πριν εναμιση μηνα εδινα το δικο μου αψογο στα 4200!


Προφανώς καιγόσουν να το δώσεις για να το έδωσες τόσο φτηνά.... γνώμη μου πάντα...

Ληστης
22/11/2008, 06:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από vasdekiss
Προφανώς καιγόσουν να το δώσεις για να το έδωσες τόσο φτηνά.... γνώμη μου πάντα...

Αν ειδες προηγουμενα ποστ δικα μου, πηρα το 1250 και εδωσα ανταλλαγη το 650.Ειχα λιγες μερες στην διαθεση μου και ειπα μηπως το παρει καποιος φθηνα.Γιατι να το "σκοτωσω" στην ανταλαγη και οχι στον ιδιωτη; Αυτες ειναι οι λεγομενες ευκαιριες!

vasdekiss
22/11/2008, 09:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ληστης
Αν ειδες προηγουμενα ποστ δικα μου, πηρα το 1250 και εδωσα ανταλλαγη το 650.Ειχα λιγες μερες στην διαθεση μου και ειπα μηπως το παρει καποιος φθηνα.Γιατι να το "σκοτωσω" στην ανταλαγη και οχι στον ιδιωτη; Αυτες ειναι οι λεγομενες ευκαιριες!


Σωστός...

suntiritikos
22/11/2008, 11:45
Ποτε ειπαμε οτι ερχεται Ελλαδα το καινουριο?

amyroukai
25/11/2008, 00:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από suntiritikos
Ποτε ειπαμε οτι ερχεται Ελλαδα το καινουριο?
Όπως όλα τα φρέσκα, με την άνοιξη, λογικά.

Ληστης
26/11/2008, 13:05
Δειτε αυτο το site και καποιες απλες βελτιωσεις απο το αμερικανο για το 1250. Εχω δει σε αμερικανικα φορουμ οτι τον εχουν σε πολυ μεγαλη υποληψη.
Ειδικα το stage 2 που αναφερει κερδιζεις σχεδον 18 αλογακια στον τροχο! Καθολου ασχημα.
Πιστευω αυτες οι μετατροπες θα εχουν εφαρμογη και στο 650.
Να τονισω οτι εχω διαβασει σε αμερικανικο φορουμ που συμετεχει και αυτος οτι δεν συνιστει να γινουν οι αλλαγες στην εισαγωγη χωρις το TFi η PCIII γιατι γινετε πολυ φτωχο το μειγμα.
Εχει και καποιο βιντεο που τελικιαζει με 5η περι στα 270 χλμ, αυτο δειχνει ποσο μακριες σχεσεις εχει.

suntiritikos
26/11/2008, 18:39
To site δεν βλεπουμε.

Ληστης
26/11/2008, 19:46
Sorry!

http://www.holeshot.com/Bandit_1250/1250_tfi_st2.html

GATOYLHS
27/11/2008, 06:10
Βλεπω τον SCOTTY να κανει παραγγελια.

pektis
01/12/2008, 11:47
Kαλημέρα!Έβαλα στο bandit, xenon απόδοσης 5000Κ...Απλά καμία σχέση με τα απλά φώτα...Μεγάλη διαφορά!

Ληστης
02/12/2008, 05:55
Για δωσε λεπτομερειες..

pektis
02/12/2008, 09:40
Eίχα ψάξει στο internet & βρήκα κάποιον ¨xenon hellas΄'.Η έδρα του είναι στην Πάτρα αλλά έχει πολλούς συνεργάτες & στην Αθήνα.Μου έδωσε γραπτή εγγύηση 2 χρόνια.Ενημερωτικά, υπάρχουν διάφοροι τύποι xenon(kina-taiwan....),αυτό που μου έδωσε έχει γερμανικές προδιαγραφές. Υπάρχουν διαβαθμίσεις από 4000κ έως 10000κ.Τα 5000κ που έβαλα εγώ είναι ακριβώς στο όριο του λευκού με το μπλε.Πάνω από 5000κ το φως μπλεδίζει λίγο.Αυτά...:)

WebDevGr
04/12/2008, 19:32
Μια μικρή βοήθεια από τους Κρητικούς της παρέας....

Eπειδή πριν από λίγες μέρες μετακόμισα (εν ψυχρώ σχεδόν) στο Ηράκλειο.... θα ήθελα να μου προτείνεται εξουσιοδοτημένο συνεργείο για service και έναν καλό ηλεκτρολόγο για να περάσω πρίζα αναπτήρα κάτω από το κάθισμα για GPS....

zvailakis
17/12/2008, 15:03
Να περιμένω το καινούργιο ή να πάω για αυτό που κυκλοφορεί τώρα??? για πείτε....(το 650 με abs πάντα)

amyroukai
17/12/2008, 23:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από zvailakis
Να περιμένω το καινούργιο ή να πάω για αυτό που κυκλοφορεί τώρα??? για πείτε....(το 650 με abs πάντα)
Ταπεινή γνώμη... το καινούριο! Ομορφότερο, χώροι αποθήκευσης, πιο "λεπτή" σιλουέτα γενικώς και ουσιαστικά ίδια μηχανικά μέρη. 'Αρα, γιατί να μην πάρεις το καινούριο; Αν φυσικά δεν μεταβληθεί η τιμή του. Αν το ανεβάσουν, τότε πάλι θα προλάβεις να πάρεις το σημερινό σχήμα.

Elle
19/12/2008, 21:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από pektis
Kαλημέρα!Έβαλα στο bandit, xenon απόδοσης 5000Κ...Απλά καμία σχέση με τα απλά φώτα...Μεγάλη διαφορά!

Ναι αλλά δεν μας είπες φίλε μου, πόσο σου στοίχισε το κιτάκι αυτό
και πόσο η εγκατάστασή του;:wave2: :beer:

Elle
19/12/2008, 21:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από zvailakis
Να περιμένω το καινούργιο ή να πάω για αυτό που κυκλοφορεί τώρα??? για πείτε....(το 650 με abs πάντα)

Να πάρεις το καινούριο!!!!!
Το ρωτάς κιόλας????????????
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

pektis
22/12/2008, 09:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Elle
Ναι αλλά δεν μας είπες φίλε μου, πόσο σου στοίχισε το κιτάκι αυτό
και πόσο η εγκατάστασή του;:wave2: :beer:

Καλημέρα.Η εγκατάστασή του ήταν δωρεάν & το κιτάκι στοίχησε 150ευρώ μαζί με την μικρή λάμπα τύπου xenon.Μου έδωσε & 2 χρόνια γραπτή εγγύηση..:)

symplektis
22/12/2008, 12:48
Καλησπέρα σε όλους!

Έχω να περάσω πραγματικά πάρα πολυ καιρό απο εδω αλλά πλήρωσα την αμαρτία μου διαβάζοντας όλες τις σελίδες που μου έλειπαν.. Απ'ότι βλέπω έχουμε και καινούργια μέλη, ο amyroukai δε σταθερός και πάντα απολυαστικός στην ανάγνωση.

Εγώ πριν απο 2 μέρες πέρασα μια μικρή κρίση ταυτότητας αφού συζητώντας με ένα φίλο κάτοχο του καινούργιου bandit δεν μπορούσα να θυμηθώ αν έχω κανει το service των 6000 Km.. (Γερναω και ξεχνάω). Τέλος καλό, όλα κάλά αφού βρήκα εδώ πως το έχω κάνει! (Σωτήριο το forumακι μας).

Μια συμπληρωματική ερωτησούλα είναι πότε κανουμε το επόμενο απο τα 6.000?

Ακόμη μάλλον δεν μπήκα για καλό γιατί είδα την καινούργια και διαολίστηκα λιγουλάκι.... Γιατί μου αρέσει τόσο?? Δεν είναι τοσο μεγάλες οι διαφορές!! Μωρε λες να πουλήσω την δικιά μου για να παρω την καινούργια?? Και άντε πάλι στρώσιμο και τα παρελκόμενα? :confused:

Πωπω τι παθαμε δευτεριάτικα!!!

pektis
22/12/2008, 14:15
Το επόμενο service είναι στις 9000χλμ.για λάδια-φίλτρο μόνο &στις 12000χλμ.για όλα!:beer:

zvailakis
22/12/2008, 14:19
Έχουμε κάποιο νέο για το πότε θα κυκλοφορήσει το ανανεωμένο??

Άνοιξη μου λένε αλλά πότε περίπου?

johndaf
31/12/2008, 13:26
ΛΗΣΤΕΣ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ ΒΟΛΤΕΣ ΜΕ ΤΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΣΑΣ!!!

suntiritikos
01/01/2009, 19:09
Kαλη χρονια

vasdekiss
05/01/2009, 20:50
Καλή χρονιά και από εμένα:beer:

kalafan
06/01/2009, 10:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από zvailakis
Έχουμε κάποιο νέο για το πότε θα κυκλοφορήσει το ανανεωμένο??

Άνοιξη μου λένε αλλά πότε περίπου?

Προχθες που περασα απο ΣΦΑΚΙΑΝΑΚΗ μου ειπε για Ιουνιο.

SVX
06/01/2009, 10:23
στα εξωτερικα πρεπει να ειναι διαθεσιμα....οποτε μπες σε κανα ..com .co.uk .de και δες τα[ταξιδευεις στο μελλον:D ]

VegasKitty
13/01/2009, 19:50
αμα σε ειπαν ιουνιο, καλη ωρα νοεμβριο... τα ιδια εκαναν και με το καινουριο κ7 που ειχε βγει... λεγανε το 650 θα ρχοταν καλοκαιρακι και ηρθε 1 νοεμβριου :rolleyes:

Μακαρι ομως να το φερουν πιο νωρις!!! :D

Ληστης
14/01/2009, 06:01
Διαφωνω μαζι σου, γιατι πολυ απλα εγω το αγορασα τελη ιουλιου 2007. Ειχε ερθει τον ιουνιο.

pektis
15/01/2009, 09:51
Ρε παιδιά καμιά φωτό από το νέο μοντέλο έχουμε?

ovelix_64
15/01/2009, 10:15
Καλημέρα
Παιδιά θα ήθελα την βοήθειά σας καί την γνώμη σας. Είμαι 45 χρ. καί από τα 19 οδηγώ παπάκι. Τώρα σκέφτομαι την αγορά μηχανής. Την θέλω γιά ταξίδια (γιά την πόλη μέσα θα κρατήσω το παπάκι) καί αυτό πού με ενδιαφέρει περισσότερο είναι η άνεση. Το bandit με έχει βάλει σε σκέψεις καί γιατί μου αρέσει εμφανισιακά αλλά καί λόγω τιμής.
Νομίζετε ότι γιά την χρήση πού την θέλω είναι καλή επιλογή?
Βλέπω καί άλλες μηχανές, τύπου v-strom καί transalp, αλλά μου φαίνονται πολύ μεγάλες σε όγκο γιά τα κυβικά μου (ύψος 1.72).
Καλά ταξίδια.

S.R.team
15/01/2009, 23:06
Φίλε obelix αν σε ενδιαφέρει η άνεση, κάνε βόλτα όλα τα μηχανάκια που κοιτάς και θα δεις ποιο σου κάνει. Ιδίως αν τα ταξίδια θα τα κάνεις με δεύτερο άτομο, δοκίμασέ τα με δεύτερο άτομο να σου πει κι ο άλλος πού βολεύεται καλύτερα. Το bandit είναι πιο γρήγορο και πιο "σκυφτό" - είναι καλύτερο (κατά τη γνώμη μου) αν ταξιδεύεις μονος και γρήγορα. Το v-strom είναι μάλλον πιο "πολυθρόνα για δύο" και είναι και γρήγορο.

VegasKitty
16/01/2009, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ληστης
Διαφωνω μαζι σου, γιατι πολυ απλα εγω το αγορασα τελη ιουλιου 2007. Ειχε ερθει τον ιουνιο.

Καλα ντε, εγω απλα ειπα τι εγινε οταν ειχα ρωτησει εγω.... :blush:

Filosofos
16/01/2009, 14:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Όπως όλα τα φρέσκα, με την άνοιξη, λογικά.
Xwris na 8elw na sas parw sto lemo mou apo th suzuki auto pou akousa htan pws sthn ek8esh pou parousiastike milousame gia proparagogh, epomenws an er8ei fetos ellada 8a er8ei mesa pros telh kalokairiou...


Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Ταπεινή γνώμη... το καινούριο! Ομορφότερο, χώροι αποθήκευσης, πιο "λεπτή" σιλουέτα γενικώς και ουσιαστικά ίδια μηχανικά μέρη. 'Αρα, γιατί να μην πάρεις το καινούριο; Αν φυσικά δεν μεταβληθεί η τιμή του. Αν το ανεβάσουν, τότε πάλι θα προλάβεις να πάρεις το σημερινό σχήμα.
Se prwth fash paizei na einai kai 1000europoula panw, auto 8a to doume logika to kalokairi me tis ekastote sugkiries...
Dedomenou oti logo ths ptwshs Euro enanti dolariou (kai yen) se sxesh me perisi, oles oi mhxanes me th nea xronia anamenetai na paroun thn aniousa apo 500 mexri kai 1000 europoula...

sakis67
16/01/2009, 21:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από ovelix_64
Καλημέρα
Παιδιά θα ήθελα την βοήθειά σας καί την γνώμη σας. Είμαι 45 χρ. καί από τα 19 οδηγώ παπάκι. Τώρα σκέφτομαι την αγορά μηχανής. Την θέλω γιά ταξίδια (γιά την πόλη μέσα θα κρατήσω το παπάκι) καί αυτό πού με ενδιαφέρει περισσότερο είναι η άνεση. Το bandit με έχει βάλει σε σκέψεις καί γιατί μου αρέσει εμφανισιακά αλλά καί λόγω τιμής.
Νομίζετε ότι γιά την χρήση πού την θέλω είναι καλή επιλογή?
Βλέπω καί άλλες μηχανές, τύπου v-strom καί transalp, αλλά μου φαίνονται πολύ μεγάλες σε όγκο γιά τα κυβικά μου (ύψος 1.72).
Καλά ταξίδια.
εχω το γυμνο μοντελο, το δικο μου δεν θα το συνιστουσα για ανεση στα ταξιδια λογω αερα
για μενα εκει που ξεχωριζει ειναι η φιλικοτητα του ακομα και για απειρους αναβατες αρα θα στο συνιστουσα

saab
18/01/2009, 12:24
Έχω το κ7 και όταν το αφήνω 2 εβδομάδες χωρίς να το βάλω μπροστά και χωρίς συναγερμό φυσικά
μου αδειάζει η μπαταρία.
Yuasa ytx9-bs. china. Το ερώτημά μου είναι εάν είναι gel ή είναι με υγρά η μπαταρία; Στο επάνω μέρος έχει ένα καπάκι και γράφει do not open.Η περιέργειά μου όμως με έκανε και το άνοιξα προσεκτικά και δεν έχει ούτε σταγόνα απο υγρά. Το περίεργο είναι ότι δέν γράφει gel.
Γνωρίζει κάποιος κάτι;

pektis
19/01/2009, 08:38
Δεν ξέρω αν το Κ7 έχει ξυρού τύπου μπαταρία,αλλά αφού είχε άνοιγμα υγρών δεν θα είναι(πιστεύω) ξυρού τύπου...

makrys4
24/01/2009, 17:29
Παιδιά καλησπέρα...
Είμαι καινούριος στην παρέα και θα ήθελα να σας ρωτήσω κάποια πράγματα για τον ληστή μου!
Είναι μοντέλο του 06 χωρίς φερινγκ 650cc...
Καταρχήν ή8ελα να ρωτήσω πόσο κάνει το κατέβασμα του κινητήρα, γιατί πάει για βάψιμο, αφού μου έχει πετάξει σκουριά σε κάποια σημεία!!
:sick: :sick: :sick: :sick:

zvailakis
28/01/2009, 11:16
Λοιπόν είμαι έτοιμος να το παραγγείλω το 650....ερώτηση! Αν και έχω κάνει μια σχετική έρευνα αγοράς, μπορεί κάποιος να προτείνει καταστήματα εδώ Αθήνα (μετακόμισα τον Ιούλιο εδώ οπότε δεν ξέρω και πολλά)?? Να είναι σωστοί βασικά και να δίνουν και κάνα δωράκι.

Και μετά σέρβις που?
Ευχαριστώ

suntiritikos
31/01/2009, 13:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από zvailakis
Λοιπόν είμαι έτοιμος να το παραγγείλω το 650....ερώτηση! Αν και έχω κάνει μια σχετική έρευνα αγοράς, μπορεί κάποιος να προτείνει καταστήματα εδώ Αθήνα (μετακόμισα τον Ιούλιο εδώ οπότε δεν ξέρω και πολλά)?? Να είναι σωστοί βασικά και να δίνουν και κάνα δωράκι.

Και μετά σέρβις που?
Ευχαριστώ

Για δωρα μην ελπιζεις και πολυ...