PDA

View Full Version : GSF 600/650 s Bandit



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32

zvailakis
02/02/2009, 05:08
και αυτά που διαφημίζουν δεν ισχύουν δηλαδή (βαλίτσα, κάγκελα, σχάρα, κτλ)? Δεν έχω ρωτήσει ακόμα, πουθενά γιατί πνίγομαι στην δουλειά! Αλλά cash θα πληρώσω λογικά δεν θα δίνουν και τίποτα?

suntiritikos
02/02/2009, 12:00
Οχι δεν ισχυουν γιατι η μηχανη ειναι σε τιμη προσφορας με πολυ λιγο κερδος.
Ετσι μου ειπαν οταν ειχα παει να ρωτησω.

WebDevGr
02/02/2009, 12:03
Ο Βύνιος νομίζω ότι δίνει κανονικά δώρα και για το Bandit αλλά δεν είμαι απόλυτα σίγουρος γιατί το είχα πάρει με ανταλλαγή.... κάνε ένα τηλέφωνο για να είσαι σίγουρος.

Ληστης
02/02/2009, 12:16
Μετα απο καποιες απλες παρεμβασεις στην εξατμιση και εισαγωγη πηρα τα εξης αποτελεσματα.

Η μπλε γραμμη ειναι με φιλτρο +τελικο
Η κοκκινη ειναι Φιλτρο + ολοσωμη με σιγαστηρα
Η Πρασινη ειναι χωρις σιγαστηρα.

http://i85.photobucket.com/albums/k78/c-max_photos/torque.jpg

http://i85.photobucket.com/albums/k78/c-max_photos/power.jpg

Αυτες ειναι πριν την ολοσωμη.

Η Πρασινη ειναι "μαμα"
Η μπλε ειναι φιλτρο+τελικο με σιγαστηρα
Η κοκκινη ειναι χωρις σιγαστηρα.Αυτη ειναι η αντιστοιχη μπλε στην απο επανω δυναμομετρηση.


http://i85.photobucket.com/albums/k78/c-max_photos/stage1.jpg

http://i85.photobucket.com/albums/k78/c-max_photos/stage1t.jpg

gavcr
03/02/2009, 16:29
Παιδιά SOS έχει συναντήσει κανένας πρόβλημα στο ψεκασμό?????

Τις 2 τελευταίες φορές ( είχα καιρό να πάρω την μηχανή ) Bandit 650s k8 όταν πήγα να βάλω μπροστά
μου έβγαλε την ένδειξη FI και η κόκκινη λυχνία αναβόσβηνε !!!!!! ( Fuel injection)
μετά από μερικές φορές που ανοίγω έκλεινα τον διακόπτη η ένδειξη έσβυνε και έμπαινε κανονικά σε διαδικασία εκκίνησης !!!

Διάβασα στο Manual ότι πρέπει να πάω στο εξουσιοδοτημένο συνεργείο !!

Πήγα άλλα δεν έβρισκαν που μπαίνει η φύσα για το διαγνωστικό :eyepop:
Mου είπαν οτι θα επικοινωνήσουν αυριο με την αντιπροσωπία και να το ξαναπάω !!!!

Εν το μεταξύ εγώ έχω ψαρώσει γιατί ο ρυθμός που το κάνει τώρα είναι ποιο συχνός !!!!!

¨όταν κλείνω το διακόπτη ακούγετε ενα σφύριγμα από δεξιά ένα αχνό τζζζζζζζζζζζ απο την πεταλούδα του ψεκασμού


εχει κανένας ιδέα ?????

Ξέρει κανείς που είναι η φύσα για το διαγνωστικό???


Ευχαριστώ εκ τον προτέρων

SVX
03/02/2009, 16:38
:rolleyes: παιδικες ασθενειες ειναι....(θα περασει)


μονο μην το αμελεις και φροντισε το το συντομοτερο(εκμεταλευσου την εγγγυηση στο επακρο)

WebDevGr
04/02/2009, 03:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από gavcr

Πήγα άλλα δεν έβρισκαν που μπαίνει η φύσα για το διαγνωστικό :eyepop:


Μήπως να τους πεις να τη βάλουνε στον ....... και να πας σε άλλο συνεργείο;;;
Τι σόι εξουσιοδοτημένο είναι αν δεν το ξέρουν;;;

Πάντως ότι είχες καιρό να τη πάρεις δε νομίζω να παίζει ρόλο.... κι εγώ την είχα παροπλισμένη πάνω από ένα μήνα το καλοκαίρι και δούλευε μετά τέλεια!!!!

pektis
04/02/2009, 04:09
Αφού είναι στην εγγύηση γιατί αγχώνεσαι??:confused:

zvailakis
04/02/2009, 06:32
Ρε σεις πήρα στον Βυνιό και μου είπε τιμή για το 650 με ABS 6.795, ενώ στο site της suzuki λέει 6395....γιατί τα 400 αύξηση ξέρει κανείς? (δεν μου απάντησε η κυριούλα που μίλησα...απλά ότι είναι επίσημη τιμή αντιπροσωπείας)

Επίσης για τα δώρα όντως λόγω μικρής προμήθειας δεν δίνουν όλο το πακέτο! αλλά κάτι δίνουν και μόνο αν πάω από εκεί θα μου πούν....είναι μυστικο!

zvailakis
04/02/2009, 06:42
όντως...οι τιμές αλλάξανε....ανέβηκαν! και όπου να'ναι ανακοινώνουν και οι υπόλοιπες εταιρείες σιγά σιγά....όσοι προλάβετε!

Filosofos
04/02/2009, 06:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από zvailakis
Ρε σεις πήρα στον Βυνιό και μου είπε τιμή για το 650 με ABS 6.795, ενώ στο site της suzuki λέει 6395....γιατί τα 400 αύξηση ξέρει κανείς? (δεν μου απάντησε η κυριούλα που μίλησα...απλά ότι είναι επίσημη τιμή αντιπροσωπείας)

Επίσης για τα δώρα όντως λόγω μικρής προμήθειας δεν δίνουν όλο το πακέτο! αλλά κάτι δίνουν και μόνο αν πάω από εκεί θα μου πούν....είναι μυστικο!

Γιατί αυτός είναι ο νέος τιμοκατάλογος της suzuki από 1/2/2009.
Τώρα όσο αναφορά την άυξιση, σκέψου ότι τα 100yen ιαπωνίας πέρισι τέτοιο καιρό έκαναν 1,11 euro. Ε, πριν από κανα μήνα είχε φτάσει στο 1,65 δηλαδή μιλάμε για 35% αύξιση σε ότι εισάγετε απο ιαπωνία τουλάχιστον θεωριτικά. :bigcry: :cry: :bigcry: Απλά ο Σφακιανάκης απορόφισε από την προμήθεια του μεγάλο ποσό της διαφοράς, ενώ λογικά θα έκοψε κι άλλο προμύθειες από τους Εμπόρους. Να και άλλος ένας καλός λόγος που δε θα βρείς καλούδια σαν δώρα...
Επίσεις να αναφέρω ότι ανάλογες αυξίσεις αναμένονται από όλα τα εργοστάσια της ιαπωνίας.

Επλίζω να βοήθησα :smokin: και να μη μου πάθεις τίποτα διαβάζοντας το :p

zvailakis
04/02/2009, 08:14
Μακάρι φίλε να μπορούσα να σου πω για αυτά που γράφεις ότι "αμπελοφιλοσοφεις" αλλά δυστυχώς είναι όλα αλήθεια!!

Μου είπαν ότι όντως μειώθηκε η προμήθεια κτλ και με τα δώρα τι παίζει! Θα πάω από εκεί και αναλόγως θα τους τα δώσω cash ή θα κάνω κάνα 12μηνο διακανονισμό (αν δεν δώσουν τίποτα) με 50% μπροστά και άτοκες ή κάτι άλλο!

Από ότι καταλαβαίνω (μιας και είναι η 1η μου ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ μηχανή) παζάρι και διαπραγμάτευση σηκώνει αρκετή με τους εμπόρους!!!!!!

gavcr
04/02/2009, 16:49
Λοπόν πάιδες μετά απο ψάξιμο εχθές το βράδυ βρήκα Το μανουαλ του 1250 ,μιας που του 650 δεν υπάρχει πουθενά!!!!!!

ΚΑι έχουμε και λέμε !!!!!

Η φύσα για το διαγνωστικό είναι πίσω απο το δεξί καπάκι το πλαινό ( Το είπα στο Μηχανικό το άνοιξε και το βρήκε :a022: ) βγάζει λοιπόν την Βλάβη P1650. Ωραία του λέω άνοιξε το service manual να δούμε τι είναι ??
Θα πάρω Αθήνα να τους το πώ μου λέει να δούμε τι θα κανουμε :eyepop: :eyepop:


Φεύγω πάλι άπραγος και με την βλάβη να υφίσταται πάω σπίτι ανοίγω το μανιουαλ του 1250
βρίσκω την βλάβη η οποία πιθανολογείται σε 3 σημεία

Ignition switch signal (IG switch signal) Anti-theft

Ignition switch Ignition switch signal is not input to the ECM. Ignition switch, lead wire/

lead wire/


Ignition switch signal is not input in the ECM. • Ignition system circuit open or short.
• ECM malfunction.


Αυτό το τελευταίο δεν μου άρεσε καθόλου !!!!!!!!


Περιμένω τώρα ΑΥΡΙΟ να δώ τι θα μου πούνε???

Έχετε ακούσει ποτέ για πρόβλημα στην πλεξούδα??????

WebDevGr
04/02/2009, 18:20
Μπράβο!!! τέτοια να μου λες για τους τεχνικούς του Ηρακλείου να χαίρομαι!!! Δεν έχω πολύ καιρό στη πόλη και πήγα στα τυφλά σε έναν και την έκανα σέρβις..... άραγε έκανε σωστά τη δουλειά ή να αρχίσω να ψάχνομαι;;

Μάλλον θα κατεβάσω κι εγώ το manual και θα αρχίσω να τη φτιάχνω μόνος μου :( :(


edit: άσχετο.... αλλά κανένα σπρέι στον κεντρικό διακόπτη έριξες; 3 Μήνες είμαι στη πόλη και πέραν ότι έχουν αρχίσει να κοκκινίζουν κάγκελα και σχάρες.... άρχισε και τα κόλπα το κλειδί στον κεντρικό διακόπτη.... βέβαια έστρωσε αμέσως με το σπρέι!

gavcr
05/02/2009, 04:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από gigenis
Μπράβο!!! τέτοια να μου λες για τους τεχνικούς του Ηρακλείου να χαίρομαι!!! Δεν έχω πολύ καιρό στη πόλη και πήγα στα τυφλά σε έναν και την έκανα σέρβις..... άραγε έκανε σωστά τη δουλειά ή να αρχίσω να ψάχνομαι;;

Μάλλον θα κατεβάσω κι εγώ το manual και θα αρχίσω να τη φτιάχνω μόνος μου :( :(


edit: άσχετο.... αλλά κανένα σπρέι στον κεντρικό διακόπτη έριξες; 3 Μήνες είμαι στη πόλη και πέραν ότι έχουν αρχίσει να κοκκινίζουν κάγκελα και σχάρες.... άρχισε και τα κόλπα το κλειδί στον κεντρικό διακόπτη.... βέβαια έστρωσε αμέσως με το σπρέι!


Εγώ δεν συναντησα ακόμα τέτοια προβλήματα !!! (αλμύρας ΚΛΠ )
ασε που όταν είναι σταματημένη είναι σκεπασμένη και σε υπόστεγο!!!


Σε ποιον Μηχανικό πήγες???


Τι μοντέλο είναι το δικό σου???

suntiritikos
05/02/2009, 06:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Filosofos
Γιατί αυτός είναι ο νέος τιμοκατάλογος της suzuki από 1/2/2009.
Τώρα όσο αναφορά την άυξιση, σκέψου ότι τα 100yen ιαπωνίας πέρισι τέτοιο καιρό έκαναν 1,11 euro. Ε, πριν από κανα μήνα είχε φτάσει στο 1,65 δηλαδή μιλάμε για 35% αύξιση σε ότι εισάγετε απο ιαπωνία τουλάχιστον θεωριτικά. :bigcry: :cry: :bigcry: Απλά ο Σφακιανάκης απορόφισε από την προμήθεια του μεγάλο ποσό της διαφοράς, ενώ λογικά θα έκοψε κι άλλο προμύθειες από τους Εμπόρους. Να και άλλος ένας καλός λόγος που δε θα βρείς καλούδια σαν δώρα...
Επίσεις να αναφέρω ότι ανάλογες αυξίσεις αναμένονται από όλα τα εργοστάσια της ιαπωνίας.

Επλίζω να βοήθησα :smokin: και να μη μου πάθεις τίποτα διαβάζοντας το :p

Γιατι μεχρι τωρα εχουν ακριβινει μονο τα suzuki (vstrom, bandit) και σε καμια αλλη ιαπωνικη μαρκα δεν εχουν ανεβει οι τιμες?

SVX
05/02/2009, 06:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από suntiritikos
Γιατι μεχρι τωρα εχουν ακριβινει μονο τα suzuki (vstrom, bandit) και σε καμια αλλη ιαπωνικη μαρκα δεν εχουν ανεβει οι τιμες?

γιατι η SARAKAKIS Group κοιταει μπροστα στο μελλον! :lol: :lol: :lol:

ειχε τις αυξησεις του 2009 απο το 2006 :wacko:

zvailakis
05/02/2009, 07:12
ανακοινώθηκε νομίζω και της yamaha χθες με αυξήσεις (εκεί κοντά στα 400-500ευρω) αλλά δεν είμαι σίγουρος. κάτι πήρε πάντως το μάτι μου, αν βρώ κάτι σχετικό θα το ποστάρω.

Filosofos
05/02/2009, 09:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από suntiritikos
Γιατι μεχρι τωρα εχουν ακριβινει μονο τα suzuki (vstrom, bandit) και σε καμια αλλη ιαπωνικη μαρκα δεν εχουν ανεβει οι τιμες?

Γιατί το συνέδριο της suzuki ήταν πριν από κάνα 15ήμερο, ενώ της yamaha είναι αυτές τις μέρες, και των υπολύπων μέσα στον μήνα... :winka:



Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
γιατι η SARAKAKIS Group κοιταει μπροστα στο μελλον! :lol: :lol: :lol:

ειχε τις αυξησεις του 2009 απο το 2006 :wacko:
0αχ0χα0αχ0αχ0αχ0αχ0χα0χα0χα
Καλόόόόό, μακάρι όμως να ήταν έτσι...
Κάτι άκουσα ότι το inova θα φτάσει τα 2,5 χιλιάρικα φέτος (αν και αυτή η πληροφορία δεν έχει επιβεβαιωθεί ακόμα...)


Αρχικά δημιουργήθηκε από zvailakis
ανακοινώθηκε νομίζω και της yamaha χθες με αυξήσεις (εκεί κοντά στα 400-500ευρω) αλλά δεν είμαι σίγουρος. κάτι πήρε πάντως το μάτι μου, αν βρώ κάτι σχετικό θα το ποστάρω.

τι λέγαμε? ;) :sick:

WebDevGr
05/02/2009, 09:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από gavcr
Εγώ δεν συναντησα ακόμα τέτοια προβλήματα !!! (αλμύρας ΚΛΠ )
ασε που όταν είναι σταματημένη είναι σκεπασμένη και σε υπόστεγο!!!

Σε ποιον Μηχανικό πήγες???

Τι μοντέλο είναι το δικό σου???

Κι εγώ σκέφτομαι για κουκούλα αλλά με την υγρασία που έχει στους Αθανάτους που μένω.... φοβάμαι ότι θα την εγκλωβίζω μέσα στη κουκούλα και θα είναι χειρότερα....

Το σέρβις το έκανα στην Παπαναστασίου.... το ένα από τα δύο επίσημα που έχει το Ηράκλειο νομίζω. Έχω το Κ7 ABS.

gavcr
05/02/2009, 18:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από gigenis
Κι εγώ σκέφτομαι για κουκούλα αλλά με την υγρασία που έχει στους Αθανάτους που μένω.... φοβάμαι ότι θα την εγκλωβίζω μέσα στη κουκούλα και θα είναι χειρότερα....

Το σέρβις το έκανα στην Παπαναστασίου.... το ένα από τα δύο επίσημα που έχει το Ηράκλειο νομίζω. Έχω το Κ7 ABS.


Στο ίδιο πάμε !!! Στο άλλο δεν πλησιάζω καθόλου!!!!!!

Εγώ είμαι τυχερός γιατί μένω σε περιοχή με 0 υγρασία !!!!!

Το Κ7 abs είναι με ασημένιο κινητήρα???


ρε φίλε να πιούμε καφέ καμία φορά και να πάμε και καμία βόλτα!!!;)

WebDevGr
05/02/2009, 20:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από gavcr
Στο ίδιο πάμε !!! Στο άλλο δεν πλησιάζω καθόλου!!!!!!

Εγώ είμαι τυχερός γιατί μένω σε περιοχή με 0 υγρασία !!!!!

Το Κ7 abs είναι με ασημένιο κινητήρα???


ρε φίλε να πιούμε καφέ καμία φορά και να πάμε και καμία βόλτα!!!;)

Υπάρχει τέτοια περιοχή στο ηράκλειο;;; να μου τη δείξεις!! :) :)

ναι αυτό είναι!! βασικά το πήρα Νοέμβριο του 2007... οπότε Κ7 πρέπει να είναι... ποτέ δεν τα πήγα καλά με αυτά τα Κ

Σου στέλνω με πμ το τηλ να κανονίσουμε καφεδάκι και βόλτα για ξεμούδιασμα :)

gavcr
06/02/2009, 05:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από gigenis
Υπάρχει τέτοια περιοχή στο ηράκλειο;;; να μου τη δείξεις!! :) :)

ναι αυτό είναι!! βασικά το πήρα Νοέμβριο του 2007... οπότε Κ7 πρέπει να είναι... ποτέ δεν τα πήγα καλά με αυτά τα Κ

Σου στέλνω με πμ το τηλ να κανονίσουμε καφεδάκι και βόλτα για ξεμούδιασμα :)


ϊδιο με το δικό μου είναι και εγώ τότε το πήρα !!!!!

Αλλα Η Suzuki το λέι K8!!!!


Και όμως υπάρχει!!!!!!!


3 χρόνια μένω τώρα και αντ να είδα 2-3 φορες Υγρασία !!!!


Πμ δεν πήρα!!!!!!

WebDevGr
06/02/2009, 16:26
χμμμ απ' ότι είδα τώρα έχει φύγει κανονικά το πμ.... κάτι πρέπει να παίζει με το φόρουμ... γιατί και σε μένα δεν έρχονται ειδοποιήσεις τελευταία :( :(

johndaf
08/02/2009, 06:26
Ληστες καλημερα.Ηρθε η ωρα για αλλαγη ελαστικων.Το βουλκανιζατερ που ειμαι πελατης και τον εμπιστευομαι μου ειπε για PIRELLI DIABLO STRADA.Επεισης στο site της PIRELLI ειδα οτι μεσα στο Μαρτιο θα βγουν και τα καινουργια PIRELLI ANGEL που ειναι αντικαταστατες του STRADA εχεται καμια γνωμη για ελαστικα?:) :)

gavcr
08/02/2009, 12:34
gigenis Χάρηκα ΠΟΛΥ για την γνωριμία και για την βόλτα !!!!

αν και με κοκκινόχωμα καλή ήταν !!!!!

Άντε στην επόμενη με το καλό και ποιο μακρινή!!!


Περιμένω τα λίνκ για τα site ( λησταρχοκαλούδια ) !!!!;)

cptm
09/02/2009, 08:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από johndaf
Ληστες καλημερα.Ηρθε η ωρα για αλλαγη ελαστικων.Το βουλκανιζατερ που ειμαι πελατης και τον εμπιστευομαι μου ειπε για PIRELLI DIABLO STRADA.Επεισης στο site της PIRELLI ειδα οτι μεσα στο Μαρτιο θα βγουν και τα καινουργια PIRELLI ANGEL που ειναι αντικαταστατες του STRADA εχεται καμια γνωμη για ελαστικα?:) :)

Εγώ πριν 3 μήνες έβαλα τα Bridgestone BT-21 (325 ?) και είμαι πολύ ευχαριστημένος σε σχέση με τα μαμά που είχε πριν. Για τα Pirelli δεν ξέρω να σου πω κάτι.

johndaf
09/02/2009, 09:59
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!!:smilea: :smilea:

WebDevGr
09/02/2009, 15:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από gavcr
gigenis Χάρηκα ΠΟΛΥ για την γνωριμία και για την βόλτα !!!!

αν και με κοκκινόχωμα καλή ήταν !!!!!

Άντε στην επόμενη με το καλό και ποιο μακρινή!!!


Περιμένω τα λίνκ για τα site ( λησταρχοκαλούδια ) !!!!;)

Ναι καλή ήταν η βόλτα :) :) ελπίζω την επόμενη φορά να μας κάνει τη χάρη και ο καιρός!!!

το σίτε έχει ξαναμπεί εδώ αλλά έχει χαθεί μέσα στα τόσα ποστ.....

http://www.justbandits.com/

πάρε και ένα άλλο με εξτριμ καθίσματα και βαλίτσες :) :)

http://www.corbin.com/suzuki/bandit_menu.shtml

pektis
10/02/2009, 05:33
Στο δικό μου έχω pirelli diablo.Είναι πολύ καλά,κρατάνε &ζεσταίνονται εύκολα.Πρόσεξε όταν τα βάλεις να έχουν δείκτη ''W'' & ΌΧΙ ''H''!!

mplah
10/02/2009, 07:00
χερετω τους ληστες !
ειμαι και εγω ενας κατοχος ενος κ8 εδω και 6 μηνες :)
ολα καλα με την μικρη (650 γαρ) απλα θελω να αλλαξω το φαιρινκ (fairing) διοτι ειμαι ανω του 1.80 και μετα απο καποια χιλιομετρα κουραζει το μαμα

αν εχετε καμια προταση δεκτη :) η αν γνωριζετε στο υπαρχον θρεντ σελιδα αν εχει αναφερθει κατι παρομοιο? :)
καποιος που να αλλαξε και να εχει μεινει ικανοποιημενος ?
ευχαριστω

WebDevGr
10/02/2009, 14:58
Εγώ έχω της MRA και είμαι αρκετά ικανοποιημένος σε σχέση με την μανίσια ζελατίνα.

Φώτο θα βρεις στη σελίδα 39
Την είχα αγοράσει από www.louis.de η τιμή της μαζί με τα μεταφορικά ήταν 135?
Μπορείς να τη βρεις και στη Καλλιρρόης αλλά στα 160? αν θυμάμαι καλά.

Πιο πριν είχα βάλει για πολύ λίγο της Kappa που κάνει γύρω στα 80? αλλά δεν έμεινα ικανοποιημένος.... μπορεί να ήταν 10 πόντους πιο ψηλή, αλλά λόγω της κλίσης που έχει δεν έκοβε και πάρα πολύ... άσε που ήταν πιο εύκαμπτη.

pektis
13/02/2009, 04:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από gigenis
Εγώ έχω της MRA και είμαι αρκετά ικανοποιημένος σε σχέση με την μανίσια ζελατίνα.

Φώτο θα βρεις στη σελίδα 39
Την είχα αγοράσει από www.louis.de η τιμή της μαζί με τα μεταφορικά ήταν 135?
Μπορείς να τη βρεις και στη Καλλιρρόης αλλά στα 160? αν θυμάμαι καλά.

Πιο πριν είχα βάλει για πολύ λίγο της Kappa που κάνει γύρω στα 80? αλλά δεν έμεινα ικανοποιημένος.... μπορεί να ήταν 10 πόντους πιο ψηλή, αλλά λόγω της κλίσης που έχει δεν έκοβε και πάρα πολύ... άσε που ήταν πιο εύκαμπτη.


Καλξμέρα.Τελικά της mra ή της kappa είναι καλύτερη κατα την γνώμη σου για ύψος κοντά στο 1,85??

WebDevGr
13/02/2009, 05:22
Νομίζω ότι της MRA είναι καλύτερη. Αν με τη μανίσια τρως τώρα τον αέρα στο λαιμό με της MRA θα τον τρως από τη μέση του κράνους και πιο πάνω. Απόλυτη κάλυψη αέρα δεν θα έχεις με καμιά ζελατίνα λόγω κλίσης του fairing.

Της Kappa δε νομίζω ότι θα σε βοηθήσει και πολύ καθώς όπως είπα μπορεί να είναι πιο ψήλη αλλά επειδή η κλίση της είναι τέτοια ουσιαστικά θα έρθει πιο κοντά σε σένα αντί να ανέβει πιο πάνω....
Αλλά και τα λεφτά της MRA είναι σχεδόν τα διπλάσια!!!! Όμως είναι και πιο όμορφη!! Διαλέγεις και παίρνεις :)))))

Υ.Γ. Στη σελίδα 39 έχω φώτο με τη ζελατίνα της MRA ενώ στη σελίδα 35 της Kappa

pektis
13/02/2009, 09:45
Καλά της MRA είναι πολύ πιο όμορφη, δεν το συζητάμε!Ότι πληρώνεις παίρνεις...Εγώ έχω το Κ4, ευχαριστώ για τις πληροφορίες.....:wacko:

vtsiamis
14/02/2009, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από gigenis
Ναι καλή ήταν η βόλτα :) :) ελπίζω την επόμενη φορά να μας κάνει τη χάρη και ο καιρός!!!

το σίτε έχει ξαναμπεί εδώ αλλά έχει χαθεί μέσα στα τόσα ποστ.....

http://www.justbandits.com/

πάρε και ένα άλλο με εξτριμ καθίσματα και βαλίτσες :) :)

http://www.corbin.com/suzuki/bandit_menu.shtml

Στο ανωτέρω site (corbin) η σέλα που έχει είναι για bandit 1250.
Μήπως ξέρει κανείς αν η σέλα του 1250 κάνει και για το 650?

WebDevGr
14/02/2009, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από vtsiamis
Στο ανωτέρω site (corbin) η σέλα που έχει είναι για bandit 1250.
Μήπως ξέρει κανείς αν η σέλα του 1250 κάνει και για το 650?

Δεν βάζω και το χέρι στη φωτιά..... αλλά έχω την εντύπωση ότι σχεδόν σε όλα τα μέρη, πλην κινητήρα τα μηχανάκια είναι ολόιδια.... αλλά κάνε μια ερώτηση και στη suzuki για να είσαι σίγουρος

Edit: μήπως να κοιτάξεις για bagster κάθισμα;

pektis
17/02/2009, 08:20
Θέλω ν' αλλάξω αλυσιδογράναζα στο bandit.Πίσω έχει 47άρι,αν του βάλω 46άρι θα χάσει πολύ από εκκινήσεις??Δεν θα δουλεύει σωστά?....:rolleyes:

GATOYLHS
17/02/2009, 09:38
Με τετοιο τραβηγμα που εχει απο χαμηλα 1δοντι ειναι οτι πρεπει.θα εχεις κ την αισθηση οτι απλωνουν τα χιλ.σε καθε σχεση.

pektis
17/02/2009, 09:48
Ok.Thanks!!

vtsiamis
17/02/2009, 11:09
Gigeni η Corbin μου είπε ότι δεν ταιριάζει οπότε το θέμα "σέλα corbin για badit 650" έκλεισε.
Και με τη δική σου προτροπή ανοίγει το θέμα "σέλα bagster για badit 650". Για την ώρα είμαι στο ψάξιμο. Αν το αποφασίσω θα επανέλθω με νεώτερα.
Ευχαριστώ,
Βασίλης

WebDevGr
17/02/2009, 11:21
Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα βρεις bagster σέλα γιατί υπάρχει στο σίτε όταν επιλέγεις να φτιάξεις με δικούς σου χρωματισμούς. Καλή τύχη!!! κι αν τη βάλεις πες μας εντυπώσεις....

zvailakis
20/02/2009, 06:44
Τελικά το πήρα! Με πολλά παζάρια έβαλα και δωράκια, μια χαρά!

Αναμονή μέχρι την Πέμπτη που θα το παραλάβω!!!

Καλά μας χιλιόμετρα!

suntiritikos
21/02/2009, 08:15
E πες μας και τι δωρακια.

zvailakis
21/02/2009, 10:20
Σχάρα, μπαγκαζιέρα, συναγερμό και μανιτάρια! καλά δεν είναι?

livbiker
21/02/2009, 14:02
Κατ’ αρχήν φίλε zvailakis με το καλό να το παραλάβεις και καλοτάξιδο, καλά χιλιόμετρα!
Λοιπόν παιδιά, είχα το 650 ABS Κ8 για μερικούς μήνες και μερικές χιλιάδες χιλιόμετρα και θα ήθελα να γράψω τις εντυπώσεις μου. Εντάξει όχι τόσο για σας που το έχετε και τα ξέρετε αλλά για κάποιους που ίσως ψάχνονται να το αγοράσουν (έστω κι αν πήρε αύξηση πριν λίγες μέρες).
Μπορώ να πω ότι τα λεφτά του τα άξιζε, αρκεί να ξέρεις τι θέλεις και τι μπορεί να σου προσφέρει η συγκεκριμένη μηχανή.
Η θέση οδήγησης είναι λίγο σκυφτή και κουράζει κάπως σε μακρινές αποστάσεις.
Για 650 είναι πολύ ροπάτο και βοηθάει πολύ στο ταξίδι. Σε εθνική ή ανοιχτούς επαρχιακούς στα 70 βάζεις μια 6η κι αν θέλεις δεν την ξαναβγάζεις! Άλλοι φίλοι με πιο ψηλόροπα 600άρια – 750άρια παιδεύονται με τις ταχύτητες και 6η βάζουν μετά τα 100 – 110.
Η ποιότητά του σε σχέση με την τιμή του είναι πολύ καλή και μάλλον κάνει τα αντίστοιχα και πολύ ακριβότερα Honda cbf 600 να ζηλεύουν (έχω cbf 250, μου αρέσει πολύ, αλλά δεν είμαι «Hondάκιας» ούτε «Suzukάκιας» ούτε …).
Κράτημα συμπαθητικό και προβλέψιμο αλλά όχι σπορ φυσικά.
Καλά εξοπλισμένο, βολικό το κεντρικό σταντ, εξαιρετικός ο υδραυλικός συμπλέκτης (δεν τον διαθέτουν και πολλοί ανταγωνιστές), πολύ καλά φρένα και πολύ καλό το ABS (δεν μου χρειάστηκε ποτέ αλλά το δοκίμασα για να ξέρω).
Μοναδικό μειονέκτημα, κατά την γνώμη μου, το μεγάλο βάρος που σε κάνει κάθε φορά που παρκάρεις και ξεπαρκάρεις να κάνεις βάρη, να το σκέφτεσαι να κινηθείς στην πόλη, και να παρακαλάς να μην σου τύχει το παραμικρό στραβοπάτημα γιατί τότε (αν σου γύρει έστω και λίγο στο πλάι) δεν κρατιέται με τίποτα και θα χρειαστείς γερανό για να την σηκώσεις. Πάντως το τελικό της εξάτμισης που όλοι το κοροϊδεύουν, να ξέρετε ότι είναι το καλύτερο «προστατευτικό» για την δεξιά πλευρά της μηχανής.
Κλείνοντας να το χαίρεστε εσείς που το έχετε (το δικό μου το πήρε ευτυχώς φίλος) και με το καλό να το «πάρετε» εσείς που το σκέφτεστε για αγορά!!

suntiritikos
21/02/2009, 14:02
Mια χαρα ειναι. Στειλε μου ενα pm που την πηρες να παω και γω.

pzozef
22/02/2009, 14:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από zvailakis
Τελικά το πήρα! Με πολλά παζάρια έβαλα και δωράκια, μια χαρά!

Αναμονή μέχρι την Πέμπτη που θα το παραλάβω!!!

Καλά μας χιλιόμετρα!

Χρώματος?Βγαινει κ σε κόκκινο το Κ9?τι σου ειπαν?

zvailakis
22/02/2009, 14:45
BLACK IS BEAUTIFUL!!! kokkino tha einai to epomeno mou....VFR hahahahaha

dim40
23/02/2009, 18:30
εκτος απροοπτου σε λιγες μερες θα ειμαι και εγω μελος του bandit club. θελω να ρωτησω αν ξερει κανεις καποιο καλο συνεργειο για τη μηχανη. μενω στο ολυμπιακο σταδιο και αν ειναι δυνατο ι προτασεις σας να ειναι σχετικα κοντα μου.

cptm
24/02/2009, 08:19
Εγώ πηγαίνω στο Σταθόπουλο (moto spirit), Μαυρομιχάλη 163 κοντά στην Αλεξάνδρας και είμαι ευχαριστημένος. Πριν 10 μέρες έκανα εκεί και το μεγάλο service 24,000 κμ.

pektis
24/02/2009, 10:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από cptm
Εγώ πηγαίνω στο Σταθόπουλο (moto spirit), Μαυρομιχάλη 163 κοντά στην Αλεξάνδρας και είμαι ευχαριστημένος. Πριν 10 μέρες έκανα εκεί και το μεγάλο service 24,000 κμ.

Από περιέργια πόσο πήγε?

ninpa
24/02/2009, 12:32
Εγώ το πάω στα κεντρικά Suzuki (Σιδηροκάστρου 5). Είμαι ευχαριστημένος από τη δουλειά που κάνουν και από την αντιμετώπιση αλλά σα να είναι ακριβά... Για πείτε γνώμη. Σέρβις 6000km, αλλαγή λαδιών και γενικός έλεγχος (λάδωμα, σφίξιμο κλπ) 95?. Είναι νορμάλ;
Για πείτε κάνα καλό και δοκιμασμένο εξουσιοδοτημένο...
Bandit club? Που, πως, πότε; Για πείτε λεπτομέρειες.

cptm
24/02/2009, 14:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από pektis
Από περιέργια πόσο πήγε?

Με ρύθμιση βαλβίδων, αλλαγή όλα σχεδόν τα καπελώτα, μπουζιά, λάδια και φίλτρα πήγε 270 ευρώ.

@ninpa στις 6.000 κμ είχε πάει 90 ευρώ.

Fournaris
24/02/2009, 14:51
270 ειναι λιγα;

Δεν ξερω βεβαια ποσο στοιχιζουν τα καπελωτα αλλα γενικα τα 270 μου φαινονται πολλα.

Εγω εχω το αεροψυκτο και θα το παω για βαλβιδες σε δυο εβδομαδες και λαδια και Φ/Λ και μπουζακια και μου ειπε οτι θα στοιχισει 150-170 max

pektis
25/02/2009, 03:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Fournaris
270 ειναι λιγα;

Δεν ξερω βεβαια ποσο στοιχιζουν τα καπελωτα αλλα γενικα τα 270 μου φαινονται πολλα.

Εγω εχω το αεροψυκτο και θα το παω για βαλβιδες σε δυο εβδομαδες και λαδια και Φ/Λ και μπουζακια και μου ειπε οτι θα στοιχισει 150-170 max

Όλα αυτά που είπες + συγχρονισμός καρμπιλατέρ+καπελώτα+φλάντζα κεφαλής 200ευρώ.(εργασία μαζι με αντ/κα)

cptm
25/02/2009, 05:21
Για πείτε ρε παιδιά που πηγαίνετε για service γιατί μπορεί να μου πιάνουν τον κ@λο και να μην το ξέρω. Πάντως αν οι βαλβίδες είναι αρρύθμιστες και θέλουν αλλαγή καπελώτα πρέπει να λυθεί και το ψυγείο γιατί δε βγαίνει το καπάκι. 150 ? ήταν εργατικά και 120 ? ανταλλακτικά. Μιλάμε για το 650 κ8.

pektis
25/02/2009, 06:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από cptm
Για πείτε ρε παιδιά που πηγαίνετε για service γιατί μπορεί να μου πιάνουν τον κ@λο και να μην το ξέρω. Πάντως αν οι βαλβίδες είναι αρρύθμιστες και θέλουν αλλαγή καπελώτα πρέπει να λυθεί και το ψυγείο γιατί δε βγαίνει το καπάκι. 150 ? ήταν εργατικά και 120 ? ανταλλακτικά. Μιλάμε για το 650 κ8.

Πόσα χλμ. έχει το μηχανάκι??Απλώς να ξέρεις ότι κάθε 12,000 χλμ. θέλουν οπωσδήποτε ρύθμιση οι βαλβίδες(για το αεροελαιόψυκτο).

cptm
25/02/2009, 07:30
24.000 km έχω τώρα. Στις 12,000 είχε γίνει ρύθμιση κανονικά.

pektis
25/02/2009, 08:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από cptm
24.000 km έχω τώρα. Στις 12,000 είχε γίνει ρύθμιση κανονικά.

Απλώς να ξέρεις ότι κάθε 12,000km θέλει ρύθμιση βαλβ.+καρπυλατέρ & κάθε 2ρο service(24.000km) θέλει αλλαγή λαδιών στις μπροστινές μπουκάλες για να δουλεύει σωστά η ανάρτηση.Στις μπροστινές μπουκάλες παίρνει συγκεκριμένο τύπο λαδιού.

S.R.team
26/02/2009, 15:58
90 και 95 ευρώ για αλλαγή λαδιών και φίλτρο είναι πάρα πολλά - δε σου τον πιάνουν απλώς - στον ακουμπάνε κι όλας (με το συμπάθειο): Το μηχανάκι παίρνει 3 κιλά λάδι - άντε x 12 ? που ζητάνε (γιατί μπορεί να πάρεις ακριβώς τα ίδια λάδια - MOTUL 5100 βάζουν - σε πολύ φτηνότερη τιμή και να τους τα πας να σου τα αλλάξουν) κάνει 36? συν το φίλτρο άντε κανα δεκάρικο - το πολύ 50 ? λέμε τώρα.
Σε ό,τι αφορά τη ρύθμιση βαλβίδων, δεν υπάρχει καμιά τέτοια ανάγκη στα 12000 χλμ, αλλά στα 24000. Στα 12000 λάδια, φίλτρο και κανα φίλτρο αέρα είναι υπεραρκετά και μαζί με τα μπουζί να πάει κανα 150άρι (με τα δικά τους λάδια, πάντα). Αλλιώς, ένα 100άρι σύν τα λάδια και το φίλτρο.
Τα νούμερα αυτά τουλάχιστον πληρώνω εγώ, σε εξουσιοδοτημένο εννοείται, στην Κυψέλη (Καρακώστας).
στους πανάκριβους δε σημαίνει ότι γίνεται καλύτερη δουλειά

pektis
27/02/2009, 03:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από S.R.team
90 και 95 ευρώ για αλλαγή λαδιών και φίλτρο είναι πάρα πολλά - δε σου τον πιάνουν απλώς - στον ακουμπάνε κι όλας (με το συμπάθειο): Το μηχανάκι παίρνει 3 κιλά λάδι - άντε x 12 ? που ζητάνε (γιατί μπορεί να πάρεις ακριβώς τα ίδια λάδια - MOTUL 5100 βάζουν - σε πολύ φτηνότερη τιμή και να τους τα πας να σου τα αλλάξουν) κάνει 36? συν το φίλτρο άντε κανα δεκάρικο - το πολύ 50 ? λέμε τώρα.
Σε ό,τι αφορά τη ρύθμιση βαλβίδων, δεν υπάρχει καμιά τέτοια ανάγκη στα 12000 χλμ, αλλά στα 24000. Στα 12000 λάδια, φίλτρο και κανα φίλτρο αέρα είναι υπεραρκετά και μαζί με τα μπουζί να πάει κανα 150άρι (με τα δικά τους λάδια, πάντα). Αλλιώς, ένα 100άρι σύν τα λάδια και το φίλτρο.
Τα νούμερα αυτά τουλάχιστον πληρώνω εγώ, σε εξουσιοδοτημένο εννοείται, στην Κυψέλη (Καρακώστας).
στους πανάκριβους δε σημαίνει ότι γίνεται καλύτερη δουλειά

Όλα καλά τα λες μα αν αφήσεις τις βαλβίδες για 24,000km θα έχεις σίγουρα πρόβλημα!...:wave2:

alex14
27/02/2009, 04:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από pektis
Όλα καλά τα λες μα αν αφήσεις τις βαλβίδες για 24,000km θα έχεις σίγουρα πρόβλημα!...:wave2:

Αυτο το θεμα παιρνει συζητηση.
Συμφωνα με το εργοστασιακο (αγγλικο) manual θελει καθε 12.000 χλμ και συμφωνα
με το Ελληνικο καθε 24.000. Αντε βγαλε ακρη.

Επισης ποτε δεν καταλαβα αυτη την κοροιδια του πχ 12.000 χλμ ή 24 μηνες για βαλβιδες.

:wave2:

pektis
27/02/2009, 06:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Αυτο το θεμα παιρνει συζητηση.
Συμφωνα με το εργοστασιακο (αγγλικο) manual θελει καθε 12.000 χλμ και συμφωνα
με το Ελληνικο καθε 24.000. Αντε βγαλε ακρη.

Επισης ποτε δεν καταλαβα αυτη την κοροιδια του πχ 12.000 χλμ ή 24 μηνες για βαλβιδες.

:wave2:

Με την λογική να το πάρουμε 24,000χλμ. δεν είναι πάρα πολλά??Anyway:smilea:

alex14
27/02/2009, 06:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από pektis
Με την λογική να το πάρουμε 24,000χλμ. δεν είναι πάρα πολλά??Anyway:smilea:

Οχι, δεν ειναι πολλα. Εξαρταται και πως το δουλευεις το μηχανακι.

Σε bandit μοντ '96 ενος φιλου, ανοιξαμε να τσεκαρουμε βαλβιδες 30.000 χλμ απο την τελευταια φορα και βρεθηκαν ολες μια χαρα.



:beer:

pektis
27/02/2009, 08:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Οχι, δεν ειναι πολλα. Εξαρταται και πως το δουλευεις το μηχανακι.

Σε bandit μοντ '96 ενος φιλου, ανοιξαμε να τσεκαρουμε βαλβιδες 30.000 χλμ απο την τελευταια φορα και βρεθηκαν ολες μια χαρα.



:beer:

Kαλά & σε Fazer 600 ο κατασκευαστής δίνει 40,000χλμ.,αυτό όμως δεν αληθεύει στην πράξη...Στα συγκεκριμένα μοτέρ(του bandit) 12.000xlm είναι normal για να δουλεύει σωστά.

kalamaria
27/02/2009, 08:48
vstrom καθε 24000χλμ:winka:

S.R.team
27/02/2009, 13:31
Ναι είναι θέμα...
Σε πολλά μηχανάκια οι βαλβίδες ρυθμίζονται στα 24000 και πάνω
Στο TDM 850 πχ ο κατασκευαστής δίνει 24000 αλλά μπορεί και νά μείνεις μέχρι τότε
Στα 20 - 22000 πρέπει να ρυθμιστούν.
Στο παλιό bandit πάει μια χαρά
Στο καινούριο bandit υπάρχει κάποιος που τ' άφησε μέχρι 24?
Εγώ έχω 13500 και 11 μήνες, δεν έχω ρυθμίσει και δεν έχω πρόβλημα - θεωρώ ότι τα 12000 είναι πολύ λίγα για βαλβίδες. Απ' το σέρβις μου λένε ότι δεν ύπαρχει πρόβλημα μέχρι 24

Ληστης
28/02/2009, 01:37
Πραγματικα τα 12000 φαινονται λιγα,ειδικα αφου ειναι με καπελοτα τα οποια εξασφαλιζουν μεγαλυτερα διαστηματα servis.

zvailakis
28/02/2009, 05:29
Tο παρέλαβααααα!!!!!

Ερώτησης.....service book δεν μου έδωσαν! Ξέρω μόνο για το πρώτο στα 1000ΚΜ.

Λοιπόν για τις βαλβίδες τώρα....κάθε 12.000 δίνει το UK manual (το δικό μου τουλάχιστον!).

Παω για στρωσιμο-βόλταααααααααααααα


(μόνο η εξάτμιση μου δινει στα νεύρα, αλλα μόλις μαζέψω κάνα φράγκο και την στρώσω θα πάει για αλλαγή)

johndaf
28/02/2009, 07:22
Παιδια εγω εχω το καινουργιο και αυτη τη στιγμη 19.000 ΚΜ.Βαλβιδες μου ειπε ο μηχανικος μου θα τσεκαρει στις 24.000 ΚΜ.Παντος εγω το μηχανακι το ακουω μια χαρα!!
Α μια και το θυμηθηκα απο ελαστικα που σας ειχα ρωτησει πριν απο καποιες μερες εβαλα τα PIRELLI DIABLO STRADA.Αυτο που μου αρεσε πολυ ειναι οτι αλλαζεις ευκολα κατευθυνση το μηχανακι εγινε πιο ευελικτο+οτι ζεστενονται πιο γρηγορα και πολυ καλο κρατημα.
ΚΑΛΕΣ ΒΟΛΤΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΓΙΑ ΚΑΦΕ ΝΑ ΒΡΕΘΟΥΜΕ!!

Ληστης
28/02/2009, 07:22
Μπραβο, καλοριζικο και παντα ορθιος.Πες μας τις εντυπωσεις σου.

S.R.team
28/02/2009, 16:10
Καλορίζικο και καλόδρομο
Πάντα όρθιος

Το βιβλίο θα σου το στείλουν σε κανα μήνα.
Αυτό είναι ένα σοβαρό θέμα που πρέπει να μας απσχολήσει - δεν είναι φυσιολογικό (μόνο στην Ελλάδα το θεωρούμε πλέον φυσιολογικό) να αγοράζεις ένα προϊόν και να παίρνεις το manual ένα μήνα μετά. Και πώς το στρώνεις το μηχανάκι; Θα πρέπει να ρωτήσεις, να μπεις σε fora, να εμπιστευτείς άλλους και όχι την εταιρία που σου το πουλάει. Θα μπορούσες να το δεχτείς αυτό αν έπαιρνες ένα πλυντήριο ή μία τηλεόραση; Όσο δεν αποκτάμε καταναλωτική συνείδηση και δεν απαιτούμε τα αυτονόητα, αυτά θα συμβαίνουν σ αυτό το μπου@#$λοκράτος...

zvailakis
28/02/2009, 18:00
Οκ, προφανώς μαζί με την εγγύηση λοιπόν και το σέρβις μπουκ. Σε ένα μήνα....καλώς!

Ερώτηση....κάνω τα 1000κμ μέχρι την άλλη βδομάδα...θα σημειωθεί κάπου? ή απλά θα είμαι με την απόδειξη του εξουσιοδοτημένου ώστε να μην την πατήσω με την εγγύηση?

S.R.team
01/03/2009, 14:29
θα συνεννοηθείς με το service - νομίζω δεν πρέπει να σε ανησυχεί αυτό
Πολύ γρήγορος είσαι στο να μαζεύεις χιλιόμετρα - μετά τα 1500 που θα το 'σπάσεις' θα δεις τι ωραίο μηχανάκι πήρες

zvailakis
02/03/2009, 15:17
Την Κυριακή μάλλον θα ξεκινήσω ταξίδι προς τα βόρεια - παλιά λημέρια - από τα δυτικά, αν το επιτρέψει ο καιρός.....

Ιωάννινα, θα φτάσω μέχρι Ξάνθη και μετά πίσω από Εθν. Οδό με στάσεις διάφορες!! Μια βδομάδα περίπου 2800κμ συνολικά. Οπότε μέχρι την Πέμπτη να έχω κάνει τα 1000 πρώτα, αλλαγή λάδια Παρασκευή και μετά συντηρητικά για 600 - 700 κμ οπότε και θα το ανοίξω στα 1700-2000 κμ κάποια στιγμή!!!!!!!!

Μέχρι στιγμής είμαι στα 340.....από την Παρασκευή βράδυ που το παρέλαβα!!!!!

Πάντα όρθιοι παιδιά!

peter86
04/03/2009, 09:25
Παιδια καλησπέρα. Ενδιαφέρομαι για την αγορα ενός bandit 650s K8.θα μπορούσατε να μου πείτε τα διαστήματα των service της μηχανής????
Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά

pektis
04/03/2009, 10:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από peter86
Παιδια καλησπέρα. Ενδιαφέρομαι για την αγορα ενός bandit 650s K8.θα μπορούσατε να μου πείτε τα διαστήματα των service της μηχανής????
Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά

Aν έχει τα ίδια με το Κ4 είναι κάθε 12.000χλμ.service & ανά 6,000χλμ αλλαγή λάδια φίλτρο(full synthetik),αλλιώς κάθε 4,000χλμ. (ημισυνθετικό motul 5100)...:)

peter86
05/03/2009, 19:11
kai mia akoma erwtisi paidia, gnwrizetai posa xlm peripou bgazei se kathe mia taxitita sto kofth i mixani????milame gia to bandit ΄07-΄08

pektis
06/03/2009, 02:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από peter86
kai mia akoma erwtisi paidia, gnwrizetai posa xlm peripou bgazei se kathe mia taxitita sto kofth i mixani????milame gia to bandit ΄07-΄08

Αυτό δεν το γνωρίζω φίλε μου!Αν θυμάμαι καλά η τρίτη κόφτη (που έχει πάει φίλος) βγάζει 160χλμ.Τελική που το έχω πάει έγραφε (κοντέρ)235!

amyroukai
06/03/2009, 07:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από peter86
Παιδια καλησπέρα. Ενδιαφέρομαι για την αγορα ενός bandit 650s K8.θα μπορούσατε να μου πείτε τα διαστήματα των service της μηχανής????
Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά
Αφού το περίμενες μέχρι τώρα, δεν περιμένεις τον Ιούνιο να πάρεις το καινούριο; Τα σέρβις λογικά 6000 το μικρό και 12000 το μεγάλο θα είναι πάλι, αλλά το καινούριο fairing, η ουρά κλπ μου αρέσουν πολύ... :D

amyroukai
06/03/2009, 07:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από johndaf
...ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΓΙΑ ΚΑΦΕ ΝΑ ΒΡΕΘΟΥΜΕ!!
Αυτό έχουμε που το λέμε 2 χρόνια τώρα σχεδόν που έχω το μηχανάκι :):) Είχα γνωρίσει τον Alex και τη σύζυγο στην ετήσια πέρυσι, που είχαμε πάει μαζί με τη Vegas. Που είστε οι υπόλοιποι παλιόπαιδα; :D Oύτε στο κοπητηπιτα ήρθε κανείς....

cptm
06/03/2009, 07:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από peter86
kai mia akoma erwtisi paidia, gnwrizetai posa xlm peripou bgazei se kathe mia taxitita sto kofth i mixani????milame gia to bandit ΄07-΄08

Αν θυμάμαι καλά η πρώτη βγάζει 86 και η δευτέρα 130. Παρακάτω δε θυμάμαι.


Αρχικά δημιουργήθηκε από peter86
Παιδια καλησπέρα. Ενδιαφέρομαι για την αγορα ενός bandit 650s K8.θα μπορούσατε να μου πείτε τα διαστήματα των service της μηχανής????''

Τα διαστήματα service είναι κάθε 6000 κμ λάδια & φίλτρο. Κάθε 12,000 κμ λάδια, φίλτρο λαδιού & αέρα, μπουζί, έλεγχος βαλβίδων. Κάθε 24,000 θέλει ρύθμιση βαλβίδων.

zvailakis
06/03/2009, 08:06
Λοιπόν τα πρώτα 500κμ έγιναν, μέσα στο ΣΚ θα γίνουν και άλλα 500-600 περίπου οπότε την Δευτέρα πάμε για σέρβις των 1000κμ!!!!!!!

Βάρος: εξαφανίζεται μόλις πιάσεις 20κμ/ω
Ήχος: το πολύ πολύ άσχημο μπαζούκας, βγάζει ωραίο μπάσο ήχο
Ευελιξία: Δεν έχω κάποιο πρόβλημα στην Αθήνα μέσα....μόνο οι επιτόπου ελιγμοί είναι λίγο πιο ζόρικοι...αλλά θα κάνω βάρη!
Ταχύτητα/Επιτάχυνση: δεν έχω ιδέα, γενικά αργό μηχανάκι μάλλον (άσε που πάνω από 6.000στρ/λεπτο δεν έχω πάει ακόμα), αλλά ταξιδιάρικο (αυτό ήθελα άλλωστε). Και πάλι όπως πάντα, στον οδηγό είναι, οπότε εγώ το κουλάδι είμαι αργός!
Εμφάνιση: προσωπικά μου αρέσει πολύ, για αυτό το πήρα άλλωστε!

Τώρα ο φίλος που το σκέφτεται, ας περιμένει το επόμενο. Όλα θα είναι ίδια (κινητήρας, αναρτήσεις, φρένα, πλαίσιο, κτλ.). Μόνο εμφάνιση αλλάζει, και νομίζω ότι οι 2 αποθηκευτικοί χώροι στο φέρινγκ θα είναι πάρα πολύ βολικοί....απλά, θα έχει βαμμένο μαύρο κινητήρα (μπλιαχ για μένα!).

Α, ξέχασα.....φρενάρεςςςςςς!!!!!!!

Επίσης φορτώνεται, άνετη σέλα, ο συνεπιβάτης ίσως υποφέρει στα μακρινά ταξίδια λόγω του ότι τα μαρσιπιε είναι πολύ ψηλά!!!

Αλλαγές που προτείνονται.... ΕΞΑΤΜΙΣΗ sos μια όμορφη! Η εργοστασιακή πάει για μπαζούκας να το παίζομαι στους γάμους!
Φλας μπροστά - σαν κέρατα πετάγονται, έχει κάτι "γουβωτά" που ταιριάζουν γάντι.
Ζελατίνα, μια πιο ψηλή χρειάζεται! δεν έχω άποψη, για το ποια!

Αξεσουάρ: μανιτάρια, κάγκελα και μια σχάρα (η mo-tech έχει μια που του πάει γάντι). Ίσως μια xenon λάμπα στην μεγάλη σκάλα!!

ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ....μόνο μανιτάρια, σχάρα!

Έχω ιδέες όμως!

Καλές βόλτες

amyroukai
06/03/2009, 08:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από zvailakis


ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ....μόνο μανιτάρια, σχάρα!

Έχω ιδέες όμως!

Καλές βόλτες
Επειδή πεινάω, τα μανιτάρια στη σχάρα ακούγονται ιδιαίτερα νόστιμα, με λίγο μαϊντανό και λεμονάκι... :D:D

Πέρα από την πλάκα, στο σέρβις μου είχαν πει ότι τα πλαϊνά καπάκια είναι πιο φτηνά από τα κάγκελα, οπότε δεν αξίζει να τα βάλεις. Βέβαια, αν σπάσει το καπάκι μένεις, αν τσαλακωθεί το κάγκελο όχι. Τέλος πάντων, ίιιισως βάλω μανιτάρια κάποια στιγμή.

Τα φλασάκια επάνω στο fairing είναι όμορφα αλλά δυσδιάκριτα, οπότε όταν τα είδα φορεμένα σε άλλη μοτοσικλέτα, είπα όχι στη δική μου. Φτηνά είναι πάντως.
Η ζελατίνα είναι το απόλυτα απαραίτητο, όσο ψηλότερος ο οδηγός.

Η παρανοϊκή ιδέα που μου ήρθε με τα κρύα, είναι να ψωνίσω τις χούφτες που έχει για streetfighter μοτοσικλέτες το μοτομάρκετ...

zvailakis
06/03/2009, 09:00
ερώτησης.....

Αυτή την ζελατίνα την έχει κανένας να πει εντυπώσεις????

http://www.twistedthrottle.com/imagecatalogue/imageview/8403/?RefererURL=/trade/productview/1782/363/

Τα μανιτάρια / σχάρα (ανευ μαϊντανού!) και μπαγκαζιέρα (και ο συναγερμός) ήταν τα δώρα από το κατάστημα.

Κάγκελα της motech κάνουν κάνα 110 ευρω νομίζω!

amyroukai
06/03/2009, 09:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από zvailakis

Αυτή την ζελατίνα την έχει κανένας να πει εντυπώσεις????

Την είχε κάποιος και δε του άρεσε η κάλυψη αλλά μιλάμε για πολλές σελίδες πίσω, δε θυμάμαι πλέον... Την ίδια έχει και η Suzuki με το λογότυπό της, στα 110-120 ευρώ τελευταία φορά που είχα δει... Ο Παπασταύρου δε τις φέρνει στην Ελλάδα τις MRA?

Εγώ έβαλα "χειροποίητη" που είναι +15 εκατοστά από τη "μαμά" και πάλι το κεφάλι είναι έξω από την καλυπτόμενη περιοχή. Δεν είναι τόσο ο αέρας, αυτό δεν ενοχλεί, όσο το αν σε πιάσει βροχή που δε βλέπεις τπτ, ενώ αν σκύψεις πίσω από τη ζελατίνα είσαι άρχοντας. Φθινοπωρινό μπουρινάκι με διάτρητο μπουφαν και δεν κατάλαβα τπτ.

zvailakis
06/03/2009, 09:28
έχω δει και της ermax στα 92ευρώ! από μοτοροδα

kkobits
06/03/2009, 10:46
Καλησπέρα!
Από σήμερα το πρωί είμαι και εγώ ένας "ληστής". Το bandit που παρέλαβα το πρωί είναι δεύτερο χέρι με 11.500 km, του 4ου του 2008, αλλά καθόλου δε με πειράζει (και να με πείραζε ΔΕΝ υπήρχαν περισσότερα χρήματα)!
Επειδή με την ιστορία αυτή (ψάξιμο, αγορά) έμεινε λίγο πίσω η δουλειά, δεν έχω χρόνο να γράψω περισσότερα τώρα (για την ακρίβεια έχω πήξει, άσε που την έχω μπροστά μου στο δρόμο και ενώ τη βλέπω συνέχεια, δεν μπορώ να την κάνω βόλτα!), αλλά θα επανέλθω με λεπτομέρειες και φώτος το Σάββατο.

Κώστας

ΥΓ 1) Η ημέρα που αγοράζει κανείς μηχανή πρέπει να είναι ατομική... αργία ;-)
2) Αντε, να γελάσουμε κι εμείς λίγο, γιατί πολύ στεναχώρια είχα πα΄ρει με την κλοπή της προηγούμενης (honda cb 500 2002, 18/2 από Καραϊσκάκη)

zvailakis
06/03/2009, 10:55
Welcome!!! Εγώ φίλε το έκανα αργία την προηγούμενη Παρασκευή που το πήρα...δεν πάτησα καθόλου δουλειά! ε, μα δεν γινόταν!

cb500 ε? και εγώ αυτό είχα αλλά το s. Εγώ το πούλησα όμως!

Άντε καλοτάξιδι

amyroukai
06/03/2009, 12:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από kkobits
Καλησπέρα!
Από σήμερα το πρωί είμαι και εγώ ένας "ληστής".
Καλώς τον! Καλοτάξιδο, όρθιο και απροβλημάτιστο.... Γίναμε πολλοί, πρέπει να βρεθούμε κάποια στιγμή... φέτος!

αν δε σε πειράζει, πόσο πήγε;

Ληστης
06/03/2009, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από zvailakis
ερώτησης.....

Αυτή την ζελατίνα την έχει κανένας να πει εντυπώσεις????

http://www.twistedthrottle.com/imagecatalogue/imageview/8403/?RefererURL=/trade/productview/1782/363/

Τα μανιτάρια / σχάρα (ανευ μαϊντανού!) και μπαγκαζιέρα (και ο συναγερμός) ήταν τα δώρα από το κατάστημα.

Κάγκελα της motech κάνουν κάνα 110 ευρω νομίζω!

Ναι την εχω εγω. Στελνει τον αερα περιπου στο υψος του στοματος ενω η μαμισια τον εστελνε πανω απο το στηθος.Θε ελεγα οτι ειναι πιο ξεκουραστη σε ψηλες ταχυτητες αλλα και λιγο πιο θορυβωδες.Παντως εχει το καλο οτι ρυθμιζετε.

peter86
07/03/2009, 11:54
παιδιά καλησπέρα. Τι λαδάκια παίρνει το 650s k8 apo to εργοστάσιο??μάρκα????συνθετικό ή ημισυνθετικό???έχει δοκιμασεί κανεις να βάλει να βάλει torco??

peter86
07/03/2009, 12:05
kai episis,mporeite na mou peite pou kymainetai to kostoς tou service twn 12.000χλ.????
msllon etoimazomai gia tin arora enos k8 mesa stin ebdomada,to opoio exei 10.000χλμ.
lew na tou kanw mia allagi ladiwn monos mou,kai na to paw kanonika gia servise sta 12 xiliades.tha iparksi kapoio provlima me tin εγγυηση αν γινει αυτο???

amyroukai
07/03/2009, 13:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από peter86
kai episis,mporeite na mou peite pou kymainetai to kostoς tou service twn 12.000χλ.????
msllon etoimazomai gia tin arora enos k8 mesa stin ebdomada,to opoio exei 10.000χλμ.
lew na tou kanw mia allagi ladiwn monos mou,kai na to paw kanonika gia servise sta 12 xiliades.tha iparksi kapoio provlima me tin εγγυηση αν γινει αυτο???
Τι λόγο έχεις να αλλάξεις λάδια σε μιά μοτοσικλέτα που κάνει τόσο συχνά σέρβις και μετά να τα ξαναλλάξεις σε 2000χλμ; Η Suzuki βάζει motul ημισυνθετικά 15-50 αν δεν κάνω λάθος.

S.R.team
08/03/2009, 07:56
θα ζητήσεις το βιβλίο του service που λογικά, αν το μηχανάκι έχει 10000 θα σου το δωσουν, και θα δεις πότε έγινε τι - έτσι θα αποφασίσεις. Η suzuki βάζει τα MOTUL 5100

kkobits
08/03/2009, 11:30
Ευχαριστώ για της ευχές!

φίλε amyroukai το μαλί πήγε 4.500 για το μοντέλο με abs, με μπαγκαζιέρα, κάγκελα, συναγερμό και bagster. Είναι του 4ου του 2008. Ούτε πολλά ούτε λίγα! έχει 11.000 χλμ που σημαίνει ότι σύντομα θα χρειαστεί το service των 12.οοοkm. Πάντως Οι πρώτες εντυπώσεις είναι πολύ θετικές. Απο την απόδοση του κινητήρα, την άνεσημ την εμφάνιση, μέχρι και τον... ήχο της μηχανής, όλα είναι (τουλάχιστον) όπως τα περίμενα: εντυπωσιακά καλύτερα από το cb. Na δούμε και η αξιοπιστία...

Κώστας

amyroukai
08/03/2009, 12:23
Τόσο είχα πάρει το Κ5 με 6000 χιλιόμετρα το μάρτιο του 2007... Το "μωρό" κλείνει 2 χρόνια στα χέρια μου αυτές τις μέρες! Από extra δεν είχε τπτ όμως... Πολύ καλή τιμή το πήρες. Εκτός από κάτι προβληματάκια με τα καλώδια της κλειδαριάς και ένα καλώδιο κάτω από το ρεζερβουάρ, δεν έβγαλε άλλο πρόβλημα. Και γενικά δεν έχει ακουστεί κάτι.

pektis
09/03/2009, 04:32
Ρε παιδιά εγώ το έχω 3 χρόνια (το είχα πάρει μεταχειρισμένο με 7,500χλμ.)είναι το καμπυλατεράτο Κ4 & μέχρι σήμερα κανένα πρόβλημα(κανονικά service κάθε 12,000χλμ.):beer:

amyroukai
09/03/2009, 05:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από pektis
Ρε παιδιά εγώ το έχω 3 χρόνια (το είχα πάρει μεταχειρισμένο με 7,500χλμ.)είναι το καμπυλατεράτο Κ4 & μέχρι σήμερα κανένα πρόβλημα(κανονικά service κάθε 12,000χλμ.):beer:
Έχω την εντύπωση ότι κάποιος p@p@r@s είχε βάλει χέρι στο δικό μου, γιατί ήταν μοντέλο αντιπροσωπείας, προηγούμενος ιδιοκτήτης ήταν η εταιρία Σφακιανάκης. Μπορεί να έβγαλαν κανένα συναγερμό πριν το πουλήσουν ή στο σέρβις των 6000 καθάρισαν το φίλτρο αέρα και κατεβάζοντας το ρεζερβουάρ στραβοπάτησαν τα καλώδια, αλλιώς δεν εξηγείται... Κάθε 12000 σέρβις το δικό σου? :S Εννοείς 12000 το μεγάλο (βαλβίδες) μάλλον, έτσι; Δεν πιστεύω να αφήνεις τα λάδια 12000χλμ μέσα...