PDA

View Full Version : GSF 600/650 s Bandit



Σελίδες : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32

amyroukai
16/04/2007, 18:39
Σήμερα είχα την ευκαιρία να το βγάλω λίγο άδεια Εθνική και το κράτησα στα 180 για κανένα 10λεπτο και πολύ το χάρηκα (αν και με κούρασαν οι σφαλιάρες που έτρωγα από τον αέρα) και μάλλον το χάρηκε και το bandit γιατί το είχα σαπίσει στην Αθήνα με 5000 στροφές. Διασκεδάζω πολύ γιατί είναι αρκετά γρήγορο, έστω και όταν δουλεύει με "χαμηλές" στροφές. Αλλά μάλλον το παράκανα, θέλει και το ανοιγματάκι του να ξεμουδιάζει.

Η κατανάλωση σταθερά στα 6.2-6.3λ/100.

Για το ζέσταμα, συμφωνώ με τον προλαλήσαντα, 2 λεπτάκια είναι αρκετά, όταν βλέπεις ότι ανοίγεις το γκάζι και δεν "κολλάει/πνίγεται" μέχρι να αρπάξει μπορείς να φύγεις. Χαλαρά εννοείται, όχι σκίσιμο κατ'ευθείαν. Μετά από κανένα 5λεπτο κίνησης, άνοιξέ το όσο θέλεις...

Είδα και το καινούριο Bandit στην έκθεση. Αν εξαιρέσει κανείς τον κινητήρα, οι άλλες εξωτερικές αλλαγές είναι αστείες. Ρυθμιζόμενη μανέτα συμπλέκτη όπως του φρένου, υδραυλικός συμπλέκτης πλέον και καμία άλλη αλλαγή. Τουλάχιστον δεν πρόσεξα εγώ... Ίσως να έχουν βάλει λίγο παραπάνω αφρολέξ στη σέλα του επιβάτη, αλλά δεν είμαι και 100% σίγουρος. Τις πιο χοντρές σωλήνες του πλαισίου ζηλεύω μόνο στο καινούριο... Και ίσως το σκούρο μπλε που από το 1200 πέρασε και στο 650.

symplektis
17/04/2007, 10:20
Για το γεμισμα βασικα κραταω τις επιφυλαξεις μου.. Παντα το γεμιζω μεχρι πανω και αυτο επιβεβαιωνεται και απο τα λιτρα που παιρνει. 20αρι ρεζερβουαρ δεν εχουμε? Τελευταια φορα πηρε 18.5lt. Και ενα lt να χανω λογω κακου γεμισματος δεν πεφτει τοσο πολυ η καταναλωση.. Εντος της εβδομαδας θα κανω το πρωτο service και θα δουμε μετα πως θα παει. :wave2:

amyroukai
17/04/2007, 10:24
Ωραίος! Εγώ όταν αρχίσει και αναβοσβήνει το εικονίδιο το γεμίζω, αν και κάνει κάπου 230-240 το πολύ μέχρι να ανάψει... με 14 λίτρα περίπου! Που σημαίνει το φλοτεράκι θέλει ρύθμιση, γιατί κρατάει 6 λίτρα ρεζέρβα. Στα 18,5 λίτρα δε με βλέπω να φτάνω, ψυχολογικά δε μου κάθεται καλά να κάνω 100 χιλιόμετρα με το λαμπάκι να αναβοσβήνει!



Αρχικά δημιουργήθηκε από symplektis
Για το γεμισμα βασικα κραταω τις επιφυλαξεις μου.. Παντα το γεμιζω μεχρι πανω και αυτο επιβεβαιωνεται και απο τα λιτρα που παιρνει. 20αρι ρεζερβουαρ δεν εχουμε? Τελευταια φορα πηρε 18.5lt. Και ενα lt να χανω λογω κακου γεμισματος δεν πεφτει τοσο πολυ η καταναλωση.. Εντος της εβδομαδας θα κανω το πρωτο service και θα δουμε μετα πως θα παει. :wave2:

frapes
18/04/2007, 11:56
όταν λέτε ότι πήγατε με 180km ή στις 8500 στροφές, μπορείτε να μου περιγράψετε λίγο πως αισθανόταν ο κινητήρας; φαινόταν να ζορίζεται ζητώντας πιο χαλαρούς ρυθμούς ή θα μπορούσε να πηγαίνει έτσι συνέχεια στην εθνική; επίσης, με τι στροφές δουλεύει στα 140, 160 και 180 km?

symplektis
18/04/2007, 12:07
Εγω χθες που πατησα επιτελους τα 1000 χμ. και τον ανοιξα λιγο καταλαβα τι εννοουσαν για τριγμους οι κατοχοι που το εχουν ηδη στρωσει.. Στις 9.000 στροφες ακουγοταν αρκετα και υπηρχαν εντονοι τριγμοι. Μια και δεν εχω συνηθισει να την ανοιγω δεν μπορω να σου πω ποσο μπορει να κρατηθει σε ταξιδι. Εντος της εβδομαδας ομως που θα ανεβω Χαλκιδα και θα περασω απο εθνικη θα μπορεσω να σου απαντησω σε ολες σου τις ερωτησεις εκτος και αν με προλαβει καποιος αλλος :)

amyroukai
18/04/2007, 14:06
Εμένα συντονίζει στις 4500 ως 5500. Το έχω βάλει "σημάδι" για να αλλάζω ταχύτητες μέσα στην πόλη. Το ΣΚ που το άνοιξα μέχρι τα 200, με 6η στις 10.000+ και δεν έκανε πουθενά αλλού συντονισμούς... Μήπως πρέπει να το "ξεκαπνίσετε" λίγο ρε παιδιά;

Η 6η δίνει 20χλμ/ωρα ανα 1000στροφές. Άρα στις 7000 έχει 140Χλμ/ω, στις 8000 έχει 160χλμ/ω κλπ κλπ κλπ. Μέχρι τις 10000 ανέβηκε πρόθυμα :) μετά η αλήθεια είναι ότι δεν ένιωθα εγώ άνετα και το κράτησα εκεί.

vasdekiss
18/04/2007, 16:04
Καλησπέρα. Συμφωνώ με τον amyrokai ότι οι συντονισμοί εμφανίζονται σε συγκεκριμένο σημείο και για λίγο, απλά εμένα ξεκινάνε λίγο πιο ψηλά και διαρκούν για λίγο.
Σίγουρα του symplektis θα θέλει ξεκάπνισμα, όχι για τους συντονισμούς αλλά γιατί με 4000 στροφές μόνιμα δεν είναι και ότι καλύτερο. Άνοιξέ το σιγά σιγά, όχι κατευθείαν κόκκινα.
Όσο για την κατανάλωση: 254km(160 στις 8500 στροφές και τα άλλα πόλη και μέχρι 6500στροφές) έβαλα 15,85lt. Άντε πες και κανένα λίτρο λάθος υπολογισμός πήγαμε 17lt. με απλή μέθοδο των τριών 6,7lt/100km και με πολύ χοντρούς υπολογισμούς. Μέχρι τα 8,5lt που λέει ο symplektis έχει περίπου 2lt διαφορά. Δεν ξέρω...
Ο κινητήρας ταξιδεύει άνετα με 180 τα οποία έρχονται και αρκετά γρήγορα, το θέμα είναι όμως πού και πόσο θα ταξιδεύεις με αυτούς τους ρυθμούς;

Τα λέμε...

amyroukai
18/04/2007, 18:15
Να ταξιδεύω 180 το αποκλείω, αφ' ενός γιατί είναι αρκετά υψηλότερη ταχύτητα από την μέση ταχύτητα των άλλων οχημάτων στο δρόμο, πράγμα που σημαίνει ότι και λόγω μικρού μεγέθους δε με βλέπουν, αν με δουν δε μπορούν να υπολογίσουν πόσο γρήγορα έρχομαι, άρα κινδυνεύω. Αφ' ετέρου λόγω ύψους, η μόνη θέση που "βολεύει" για να μην τρώω πολύ ξύλο από τον αέρα (ειδικά αν έχει και πλάγιο) είναι σχεδόν ξαπλωτά στο ρεζερβουάρ. Άβολα δηλαδή για μεγάλη απόσταση. Η μαμά ζελατίνα σε κάθε περίπτωση θα περιόριζε το ταξίδι μου στα 130 περίπου, αν υπολογίσουμε ένα 4ωρο-5ωρο για Θεσσαλονίκη και να μην χρειάζομαι φυσικοθεραπεία στο σβέρκο μετά. Άρα ένα σπριντ για λίγο, ίσα να "διασκεδάσω" και να χαρώ που τα έπιασα τα χιλιόμετρα, να ξεμουδιάσει και το μοτέρ από την κίνηση, είναι ότι πρέπει...

Πρέπει να ξαναπάω καθημερινή στην έκθεση και να δω τις ζελατίνες, γιατί το Σάββατο αν και δεν είχε τον πανικό που περίμενα, είχε αρκετό κόσμο για να μην προλαβαίνει κανείς να δώσει σημασία.

Έκλεισα και μαθήματα με το 0-300 στα Μέγαρα :D Λίστα αναμονής για Μάιο, σίγουρο για 1η Ιούλη. Ότι κάτσει πρώτο (φυσικά ελπίζω για Μάη). Άντε μπας και μάθω να την εμπιστεύομαι περισσότερο...

vasdekiss
18/04/2007, 18:30
Πάντως amyroukai αν ανέβεις Θεσσαλονίκη να το κάνεις με 180+, να δουλέψουμε και εμείς οι φυσικοθεραπευτές λίγο.:p . Εννοείται πως δεν λέει ταξίδι με τέτοια ταχύτητα... Τα λέμε...

symplektis
21/04/2007, 10:51
Αν και λογικα σας εχω κουρασει με τα δικα μου τα νεοτερα ειναι τα ακολουθα:

Την πηγα Χαλκιδα για service. Στο ανεβασμα η καταναλωση ηταν 7.25lt/100km. Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι το μονο που κανανε στο service ηταν η αλλαγη λαδιων και φιλτρου λαδιου.. Οπως και να εχει. Ο μηχανικος που την ακουσε καταλαβε με την μια οτι κατι δεν παει καλα στον τροπο λειτουργιας του κινητηρα και μου ειπε τα ακολουθα:

Α) Σιγουρα θελουν ρυθμισμα οι βαλβιδες
Β) Ισως χρειαστει να ρυθμιστουν και τα καρμπυρατερ
Γ) Υπαρχει η πιθανοτητα η καταναλωση να ειναι αυξημενη αν την μηχανη την ειχαν πλακωσει στο συντηρητικο
Δ) Υπαρχει περιπτωση να στρωσει τωρα που εβαλα την yoshimura
E) Τις επεμβασεις στον κινητηρα ειναι καλυτερα να τις κανουμε στα 6.000km
ΣΤ) Δεν υπαρχει λογος να ανησυχω μεχρι τοτε..

Ετσι μου εβαλε την yoshimura, το bagsterακι (επιτελους) και κατεβηκα!

Συμπερασματα:

Α) Ο ηχος της yoshi στις ψηλες δεν παιζεται! :beer:
Β) Οταν εφυγα το γεμισα. Η πρωτη μπαρα του μετρητη επεσε στα 100km!! :D
Γ) Το bagster δεν εχει κατσει πολυ καλα (κανει νερα).. :(

Ερωτησεις:

Α) Στο πρωτο service εκαναν τιποτα παραπανω σε εσας?
Β) Το δευτερο service ειναι στα 6000km?

amyroukai
21/04/2007, 11:31
Δες και το service manual που είχα ανεβάσει, δεν προβλέπεται κάτι άλλο πέρα από αλλαγή λαδιών και σφίξιμο/έλεγχο σε βίδες στο πρώτο service. Το δεύτερο είναι όντως στις 6000, αλλά η πρώτη ρύθμιση βαλβίδων προτείνεται στις 12000.

Με 'γειά την εξάτμιση! :D Καλές βόλτες!!!

Πόσα σου πήραν για το σέρβις; Και πόσο η εξάτμιση;

symplektis
21/04/2007, 11:43
Μου αρεσει που καπου στο manual ειχα διαβασει οτι το πρωτο service ειναι το πιο σημαντικο!! :) Οσο για τις βαλβιδες ακουγονται σαν τρελες οποτε σιγουρα θελουν ρυθμισμα πιο νωρις απο το προβλεπομενο. Η yoshi μαζι με εγκατασταση πηγε 550 ενω το service 70 τα λαδια συν εργατικα. Καλα ειναι?? :confused:

amyroukai
21/04/2007, 11:44
Εξαρτάται από τα λάδια, κάποια φτάνουν τα 15? το λίτρο, αν βάλεις και το φίλτρο... Μιά χαρά είναι. Η εξάτμιση λίγο τσιμπάει... :( Μάλλον θα πάω για Leovince SBK.

alex14
21/04/2007, 11:46
Με την εξατμιση (Yoshi) ειναι σιγουρο οτι θα εχεις χαμηλοτερη καταναλωση. Aftermarket φιλτρο αερα δεν θα βαλεις ?

Στο πρωτο service δεν χρειαζεται τιποτα παραπανω απο λαδια, φιλτρο λαδιου. Το επομενο στα 6000. Σχετικα με ρυθμιση βαλβιδων, εαν δεν κανω λαθος το εργοστασιακο manual λεει καθε 12000 χλμ ενω το Ελληνικο καθε 24000 χλμ.

:wave2:

symplektis
21/04/2007, 11:47
Λαδια βαλαμε τα castrol GPS και πηρε καπου στα 18lt.. Η εξατμιση τσιμπαει αλλα μονο και μονο για τον ηχο της δεν με πειραξε καθολου.. Σημερα θα ανεβω και στην εκθεση να δω μηπως βρω κανενα accesoir για το πιτσιρικι μου!! (ζελατινα - προστατευτικο ψυγειου λαδιου κλπ)

@alex: Φιλτρο αερα ξεχασα να αναφερω οτι αλλαξα.. Νομιζα οτι πηγαινε μαζι με την εξατμιση! Δεν εχω ιδεα απο μοντελο ή κατασκευαστη.. Το μονο που προσεξα ειναι οτι ειχε κοκκινο πλαισιο.. :(

alex14
21/04/2007, 11:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από symplektis
Λαδια βαλαμε τα castrol GPS και πηρε καπου στα 18lt.. Η εξατμιση τσιμπαει αλλα μονο και μονο για τον ηχο της δεν με πειραξε καθολου.. Σημερα θα ανεβω και στην εκθεση να δω μηπως βρω κανενα accesoir για το πιτσιρικι μου!! (ζελατινα - προστατευτικο ψυγειου λαδιου κλπ)

@alex: Φιλτρο αερα ξεχασα να αναφερω οτι αλλαξα.. Νομιζα οτι πηγαινε μαζι με την εξατμιση! Δεν εχω ιδεα απο μοντελο ή κατασκευαστη.. Το μονο που προσεξα ειναι οτι ειχε κοκκινο πλαισιο.. :(

18 lt λαδι ??:D

Το φιλτρο αερα που σου εβαλε ο μαστορας πρεπει να ειναι aftermarket. Το original ειναι με μαυρο πλαισιο.

Οσο για τον ηχο της Yoshi .... +1000

:beer:

:wave2:

amyroukai
21/04/2007, 11:58
Πήγα, είδα, θα ξαναπάω αργότερα σήμερα αν ξεκουνηθεί και ένας φίλος με το GSF500 του. Ο Μπαξεβάνης έχει τις Puig, ζελατίνες και πίσω φτερό ;) Και ο Δημητρόπουλος της Givi, αλλά δεν ξέρω αν είναι εισαγωγέας ή έμπορος.

Πες τι θα βρεις και εσύ, το θέμα ζελατίνα με ενδιαφέρει...


LOL όντως, 18 λίτρα ούτε σε τανκ :D Μάλλον 3,5 - 4 με αλλαγή φίλτρου... Tα Castrol είναι καλά πάντως.

symplektis
21/04/2007, 12:04
Μην βαρατε... Αγουροξυπνημενος postαρω... 3,8 ηθελα να γραψω αλλα που........... :)

Κατι αλλο που ξεχασα να ρωτησω.. Τελικα αλλαξα και τον συναγερμο απο τον Micro 781 στον 791.. Το θεμα ειναι οτι τελικα δεν ειναι προγραμματιζομενος απο το χειριστηριο! :( Τον εχει κανεις να μου δωσει συμβουλες? Επισης θελω να προσθεσω μια παγιδα στην σελλα. Καμια προταση στο που να παω?

mondo 52
24/04/2007, 13:49
εγω θα ηθελα να ρωτησω 2 πραγματακια.ειμαι απο λαμια και μου αρεσει το bandit.λεω να το αγορασω αλλα εδω οι εμποροι ειναι να μην πω καλητερα!!!τεσπα.ξερετε μηπως ποσο κανει η καινουργια(2007)?αυτη τιμη για ποσο ισχυει?εδω μου ειπανε οτι ειναι για καμια 10ρια μερες.μετα ανεβαινει 1000 ευρω.τι να πω.αν την παρω απο αθηνα για ποιο καταστημα λετε αξιζει.εδω η τιμη που μου τι δινουν ειναι 6300.και κατι τελευταιο.αν δεν την παρω απο επισημο αντιπροσωπο της suzuki δεν εχω επισημη εγγυηση?η βοηθεια σας θα ειναι υπερπολυτιμη.ευχαριστω

mondo 52
24/04/2007, 14:01
http://www.citymoto.gr/article.citymoto.gr?aid=127


μετα βλεπω και αυτο και τρελαινομαι!!!!τελικα τι γινεται............

symplektis
24/04/2007, 14:04
Τα νεοτερα απο την εκθεση ειναι τα ακολουθα:

Ζελατινα βρεθηκε. 10 εκατοστα ψηλοτερη. Μονο ενας ειχε! Δεν ειχε να μου την δειξει και νομιζω οτι ηταν καπου στα 70€. Γενικα η εκθεση αυτη σε σχεση με την προηγουμενη μου φανηκε πως ειχε λιγοτερα aftermarket. Περσυ βεβαια δεν ειχα δωσει τοση σημασια δεδομενου οτι ηθελα να παρω μηχανη και οχι πραγματα για την μηχανη.

Προς το παρον εμεινα με την ορεξη να βρω:

- Λασπωτηρα
- Ζελατινα
- Φωτα xenon
- Προστατευτικο ψυγειου λαδιου

Αλλα που τετοια τυχη..

Καμια ιδεα για το προς τα που να κινηθω?


@mondo: Wellcome! Μολις με ξενερωσες! Τι κεραμυδι ηταν αυτο??

Τωρα για την επιλογη σου. Απο την δικη μου την οπτικη αν και εχω τραβηξει αρκετα με την δικη μου (διαβασε ολο το thread και θα καταλαβεις) αν σου αρεσει εμφανισιακα και σε καλυπτει σαν αποδοση χτυπα την. Στην αρχη και εγω ημουν μεταξυ fazer και bandit και προς το παρον δεν εχω μετανοιωσει για την επιλογη μου.. Ψαχτο λιγο..

alex14
24/04/2007, 14:49
Συνονοματε,

www.justbandits.com ;)

τσεκαρισμενο και με καλες τιμες. Στο Ελλαδα μη περιμενεις να βρεις και πολλα πραγματα.

:beer:

:wave2:

symplektis
24/04/2007, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Συνονοματε,

www.justbandits.com ;)

τσεκαρισμενο και με καλες τιμες. Στο Ελλαδα μη περιμενεις να βρεις και πολλα πραγματα.

:beer:

:wave2:

Παλι ζωγραφησες!!!! :beer:

Thanx!!

amyroukai
24/04/2007, 15:01
mondo Άμα το βλέπεις και τρελλαίνεσαι, κάνε μια βόλτα από αντιπρόσωπο και καλοτάξιδο! Αφού έτσι και αλλιώς από κάπου θα το πάρεις, πάρε το από το μαγαζί που θα σου δώσει τα πιό πολλά δωράκια, είναι μεγάλο έξοδο ο πρώτος εξοπλισμός. Η τιμή που το δίνουν τώρα είναι ίδια με την τιμή προσφοράς του μοντέλου 2006! Δε λέει όμως αν είναι με ABS ή όχι. Ίσως να έχουν δίκιο οι έμποροι, να είναι προσφορά λανσαρίσματος και μετά να ακριβύνει. Βέβαια, έξω το 1200άρι πωλείται 8500, οπότε μάλλον λογική τιμή το δίνουν το 650... Μαγαζί δεν έχω να σου προτείνω γιατί το πήρα από τη Suzuki μεταχειρισμένο, αλλά ένα ψαξιματάκι στο φόρουμ θα σου λύσει απορίες. Δες τα thread του Vstrom. Νομίζω αρκετά παιδιά έλεγαν για τον Γκουντούφα ότι είναι καλός. Δες και σε περιοδικά, ποιός δίνει τι με καινούρια μοτοσικλέτα!




To Justbandits έχει αρκετά πράγματα, όντως... Ζελατίνα από ποιόν βρήκες; Μάρκα; γμτ 10 πόντους παραπάνω, μήπως είναι πολλοί; Τόσο είναι και η Givi.

mondo 52
24/04/2007, 15:25
απο οσο εχω δει σε foroum και ακουσει γενικα το bandit ειναι καλο μηχανακι.βεβαια απο οτι λενε ξερω.απο ομορφια μου αρεσει αρκετα!απο επιδοσεις ειναι μια χαρα.αλλωστε δεν εχω σκοπο να την παω κομπο συνεχεια.αμα ηθελα κατι τετοιο θα επαιρνα κανενα 600 RRRRRR.......
απλως δεν μου αρεσει να με κοροιδευουν και να βγαζουν λεφτα εις βαρος μου.οσον αφορα την εγγυηση αμα δεν το παρω απο την suzuki και το παρω απο αλλου δε θα εχω εγγυηση απο την suzuki?απο μαγαζια εχω δει τον βινιο και τον πετσα(δεν θελω να κανω διαφημιση)και δινουν αρκετα καλουδια!εσεις εχετε δει κατι στο μηχανακι που......κατι δεν παει καλα?cbf kai fazer που ειδα ειναι ακριβα.και παλιευχαριστω για τις απαντησεις σας

amyroukai
24/04/2007, 19:28
Από τους ανταγωνιστές, το CBF έχει παρόμοια απόδοση κινητήρα αλλά παίρνει πιο πολύ "πείραγμα" αν αποφασίσεις κάποτε να το κάνεις. Έχει επίσης λίγο πιο όρθια θέση οδήγησης, κάποιον ίσως τον βολεύει κάποιον όχι. Το βάρος του είναι λίγο πιο χαμηλό, αλλά οι αναρτήσεις του Bandit καλύτερες. Γενικά είναι παρόμοια μηχανάκια, τα bandit 2005-2006 και το καινούριο ουσιαστικά κατά παραδοχή της Suzuki φτιάχτηκαν ώστε να χτυπήσουν το CBF σε όλες του τις αδυναμίες... Δεν είμαι ειδικός για να ξέρω αν τα κατάφεραν, αλλά παράπονο από το Bandit δεν έχω μέχρι σήμερα! Το Fazer είναι πιο "σπόρ" με πιο σκληρή ανάρτηση και κινητήρα που θέλει στροφές για να αποδώσει. Στην Ελλάδα οι δημοσιογράφοι το θεωρούν καλό, στην Αγγλία δημοσιεύτηκαν άρθρα σε περιοδικά που γράφανε "Fazer is shit" για οδήγηση στην πόλη, λόγω της έλλειψης δύναμης στις χαμηλομεσαίες! Αν βάλεις και το θέμα της τιμής, το CBF κοστίζει με ABS 8000 αν θυμάμαι καλά και το Fazer 8500 περίπου, δεν υπάρχει σύγκριση...

Εφ'όσον το μηχανάκι είναι εισαγωγής Σφακιανάκη και όχι ανεξάρτητου εμπόρου, σε καλύπτει η εγγύηση. Ο Βύνιος και ο Πέτσας αν δεν απατώμαι είναι συνεργάτες της επίσημης αντιπροσωπείας και άρα δεν θα έχεις πρόβλημα. Το καλύτερο, αν καταλήξεις σε κάποιον από αυτούς, είναι να πας και να δεις από κοντά τα "δώρα" γιατί μερικές φορές είναι για γέλια (πχ μπουφάν και κράνη 'ψεύτικα' που καλύπτουν μόνο την τυπική εκ του νόμου απαίτηση) και οι πιο "ψείρες" συνιστούν να πάρεις τον αριθμό πλαισίου της μηχανής που θα αγοράσεις και να τηλεφωνήσεις στο Σφακιανάκη να σου επιβεβαιώσουν ότι είναι δικό τους.


Ζελατίνες έχω δει τις: Puig (http://www.imageshack.gr/viewer.php?file=3jnnutywwwyhnungyjoz.jpg)

Givi (http://www.imageshack.gr/viewer.php?file=3mko5t1mzjdfntggewmz.jpg)

Ermax (http://www.imageshack.gr/viewer.php?file=tzag2ymjuzn2yzjm4yjn.jpg)

Αυτή είναι η MRA, Γερμανικές (http://www.espace-tuning.com/fr/product.asp?id_item=1395)

Παραγγελία γιατί δεν υπάρχουν σε στοκ, η Givi σε οποιονδήποτε έχει και τις βαλίτσες της (εισαγωγέας Δημητρόπουλος, αλλά δεν κάνει καλές τιμές περιέργως) η Puig στον Μπαξεβάνη έχει και την ζελατίνα που βλέπεις και καρίνα και φτερό. Μπες www.puig.tv να δεις, έχει μαύρο και carbon, σύμφωνα με τον κατάλογο "πίσω φτερό μαύρο ?128, carbon ?150" και ζελατίνες "απο ?86 ως ?102". H Puig έχει και αρκετές αποχρώσεις. Βγάζει και η Ermax αλλά είναι μάλλον κιτσάτες σε σχήμα και χρώματα (πάλι παραγγελία). Αντιπρόσωποι Ermax εδώ (http://www.ermax.fr/foreign_distributors.html) έχει δύο για Ελλάδα.
Αυτή εδώ είναι η Secdem (http://www.secdem.fr/CATALOGUE/sommaire_SUZUKI/650_BANDIT/650_BANDIT_haute_protection/650_bandit_haute_protection.html) αλλά είναι ΑΘΛΙΑ σε εμφάνιση.
edit: Ίδια με την Givi αλλά φτηνότερη έχει και σε Kappa.
edit: Ο εισαγωγέας MRA είναι σε αυτή τη σελίδα (http://www.mra.de/html/gb/gb-importers.htm)
edit: Να και μια προστασία ψυγείου λαδιού (http://www.espace-tuning.com/fr/product.asp?id_item=678)

Αυτό είναι το κάτω μισό fairing που σκέφτομαι πολύ σοβαρά να προσθέσω στο μέλλον... (http://www.metisse.de/index.php?id=2580&L=1)

nikos-3-
24/04/2007, 20:25
Το γνωστό μοντέλο της Suzuki, με νέο υγρόψυκτο κινητήρα 656 κ.εκ., ισχύ 85 ίππων, νέο αναβαθμισμένο πλαίσιο, τροφοδοσία με ηλεκτρονικό ψεκασμό, τεχνολογία Euro ΙΙΙ και με απίστευτη τιμή στα 5.995 ? αποτελεί την καλύτερη λύση μετακίνησης στον ιδανικότερο συνδυασμό ποιότητας – τιμής.



Το νέο GSF 650 BANDIT είναι εδώ κάνοντας το κορυφαίο deal στη μεσαία κατηγορία. Ο ιστορικός “ληστής” της Suzuki, μια street μοτοσικλέτα μεσαίου κυβισμού κατάλληλη για κάθε χρήση που προσφέρει υψηλά επίπεδα άνεσης, φιλικότητα στην οδήγηση, οικονομία στη χρήση και πρακτικότητα καθώς διαθέτει διπλό stand και ρυθμιζόμενη σέλα και τιμόνι καθ’ ύψος.

Το νέο BANDIT 650 είναι διαθέσιμο σε μπλε electric , μπλε σκούρο , μαύρο και κόκκινο χρώμα στο δίκτυο λιανικής ΣΦΑΚΙΑΝΑΚΗΣ Α.Ε.Β.Ε. καθώς και στο δίκτυο συνεργατών πανελλαδικά.
Πληροφορίες στα τηλέφωνα: (210) 3499000 – 3499863

Πηγή:Μότοτρίτη


ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ?

amyroukai
24/04/2007, 20:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos-3-

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ?

Μας την πέσανε :confused: Το νέο μοντέλο ήρθε ίδια τιμή με την προσφορά του παλιού... Αν το είχα πάρει καινούριο, μάλλον θα άφριζα τώρα.

alex14
24/04/2007, 23:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Από τους ανταγωνιστές, το CBF έχει παρόμοια απόδοση κινητήρα αλλά παίρνει πιο πολύ "πείραγμα" αν αποφασίσεις κάποτε να το κάνεις.

Μην ορκιζεσαι κιολας. :evil:

Ξερεις απο που προερχεται ο κινητηρας που φορας ?
Ο πιο πολυ-πειραγμενος κινητηρας ever :smokin:

:beer:

:wave2:

amyroukai
25/04/2007, 00:04
Δεν ορκίζομαι, εξάλλου το bandit είχε πάντα τη φήμη του χούλιγκαν, αλλά μάλλον για το 600άρι μιλούσαν. Το 650 συγγενεύει με την παλιά σειρά αλλά δεν νομίζω να παίρνει εξαρτήματα παλιού superbike επάνω, όπως το μοτέρ του CBF. Δεν έχω δει και πουθενά εκκεντροφόρους πχ που υπάρχουν για CBF ή άλλα τέτοια tuning πραγματάκια, πέρα από εξάτμιση/φίλτρο/ρύθμιση αβανς. Αν κάνω λάθος διόρθωσέ με, δεν μπορώ να πω ότι με ενδιαφέρει άμεσα η βελτίωση (μια εξατμισούλα δε θα έλεγα όχι) αλλά δε βλάπτει να ξέρω το τι μπορώ να κάνω! Τϊθεται και το θέμα του αερόψυκτου και πόσο θα αντέχει υπό πίεση βελτιωμένο, ενώ το CBF λογικά δεν θα έχει τέτοια προβλήματα. Θα μου πεις βέβαια, κάτσε ψάρακα να μάθεις να το στρίβεις (και να το στύβεις) πρώτα και μετά μιλάς. Και δεν θα έχεις και άδικο...

edit: Τώρα θυμήθηκα ότι έχω δει και dynojet kit για τα καρμπυρατέρ Θα μου πεις, τι έμεινε να πειράξεις; ΟΚ, δεν έχει εκκεντροφόρους τότε... :D

alex14
25/04/2007, 00:31
Δεν το εχω ψαξει γιατι δεν με ενδιαφερει (για ην ωρα :evil: ) αλλα ο κινητηρας ειναι ιδιος με την παλια αεροελαιοψυκτη σειρα των gsxr

Παντως καποια στιγμη θα το σκεφτω για μια τουρμπινα :smokin: :D

:beer:

:wave2:

amyroukai
25/04/2007, 00:41
turbo σε αερόψυκτο;;; ξανασκέψου το...

Το 600 μοτέρ ήταν του GSXR, αλλά ΠΟΛΥ παλιού GSXR λέμε... :) Του CBF το μοτέρ είναι αρκετά πιο καινούριο. Τέλος πάντων, δεν έχει και νόημα η όλη ιστορία, με μιά Leovince και ένα DNA θα κερδίσει πιο πολύ στις μεσαίες που με ενδιαφέρει και αν θέλω παραπάνω... θα πάρω άλλη μηχανή! :)

symplektis
25/04/2007, 11:57
Εγω πικραθηκα λιγο με την τιμη τις καινουργιας! Οσο εδωσα και για την δικη μου. 7 ονομαστικοι ιπποι περισσοτεροι, ψεκασμος και υδροψυξη... Και ολα αυτα με τα ιδια χρηματα που εδωσα για την δικια μου! Τι να κανουμε, life is life..

Ας γυρισουμε λιγο στα προβληματα μου ομως! :) Χθες παρατηρησα το εξης περιεργο. Κατα το ζεσταμα, ειδα στο πατωμα να εμφανιζονται μικρες σταγονες. Ηταν στο υψος της αρχης του τελικου της εξατμισης, ισως και λιγο πιο πισω.. Καμια ιδεα επι του θεματος?? Να ανησυχησω παλι? Τα προβληματα μου δεν λενε να τελειωσουν!

amyroukai
25/04/2007, 12:24
Η εξάτμιση έχει κλίση προς τα εμπρός, που σημαίνει πως ότι υδρατμοί μένουν μέσα υγροποιούνται στο σωλήνα. Ίσως κατά το ζέσταμα που δεν έχουν πάρει τα μέταλλα της τις διαστολές που έχουν κανονικά, οι υγροποιούμενοι υδρατμοί να στάζουν. Ήταν νερό αυτό που έσταζε;;; Το έπιασες να δεις; Η να βάλεις κανένα πανάκι/καθαρό χαρτί αποκάτω μήπως καταλάβεις τι είναι αν δεν είναι νερό; Υπάρχει περίπτωση να μην έχουν βάλει σωστά τον στεγανωτικό σύνδεσμο ανάμεσα στο σωλήνα του τελικού και την 4άδα που κατεβαίνει από το μοτέρ...

Το φίλτρο με το κόκκινο πλαίσιο είναι της BMC τελικά, τα είχε στην έκθεση.

symplektis
25/04/2007, 16:22
Το βρηκα και εγω.. Εχει μια πολυ μικρη τρυπα στην βαση του trioval. Απο εκει σταζει. Αλλα δεν καταλαβαινω γιατι τοση υγροποιηση.. Ισως να ειναι λογω του προβληματος που εχω. Δεν μυριζει βενζινη αλλα και παλι ειναι λιγο παραλογη η ποσοτητα... Τι να πεις!

vasdekiss
25/04/2007, 16:33
Καλησπέρα. Να ρωτήσω και εγώ κάτι: Η κάρτα της εγγύησης σας έχει έρθει; Πέρασαν 2,5 μήνες και φτάνω ήδη το δεύτερο service... Αργεί τόσο πολύ; Τα λέμε...

amyroukai
25/04/2007, 18:10
@vasdekiss: Το βιβλιαράκι σερβις και χρήστη το έστειλαν με courier σε λίγες μέρες αφού την πήρα... Ένας φίλος που είχε πάρει GS500F καινούριο το είχε σε περίπου μήνα. Αν έχουν αργήσει τόσο πολύ, καλύτερα κάνε ένα τηλέφωνο.

@symplektis: Σκέψου ότι αν δεν είχε την τρύπα, όλα αυτά τα νερά θα λίμναζαν στο σωλήνα και θα τον σάπιζαν σιγά σιγά. Είναι λογικό να έχει υγροποιήσεις, δεν έχεις δει και αυτοκίνητα ακόμα που τρέχει νερά η εξάτμιση όταν κινούνται; Καταλυτικά κιόλας, που σημαίνει τέλεια καύση... Όπως το ίδιο θα συνέβαινε με τυχόν νερά που θα έτρεχαν μέσα στο πλύσιμο ή σε μια βροχή παρκαρισμένο έξω. Την τρύπα αυτή την είχαν και τα αυτοκίνητα με εξατμίσεις τύπου DTM τότε που ήταν μόδα, που είχαν κλίση παρόμοια με της μοτοσικλέτας μας.

symplektis
26/04/2007, 08:31
Δεν αντιλεγω για την χρησιμοτητα της εξαγωγης. Αυτο που με προβληματιζει ειναι η ποσοτητα! :(

amyroukai
27/04/2007, 08:13
Για πόσο νερό/υγρό μιλάς δηλαδή; Σε επίπεδα νεροπότηρου; Από τη στιγμή πάντως που το μοτέρ δουλεύει καλά και έστρωσε και η κατανάλωση, δε νομίζω πως υπάρχει ιδιαίτερος λόγος ανησυχίας... Ίσως να άλλαζες πρατήριο, μήπως σου πουλάει "νερουλίτα" βενζίνη; Είναι μια πιθανότητα!

symplektis
30/04/2007, 09:25
Φαντασου οτι στο ζεσταμα σταζει συνεχως και αν ακουμπισεις την τρυπα αυτη ειναι παντα υγρη. Η καταναλωση δεν εφτιαξε και η βενζινη δεν νομιζω οτι ειναι το προβλημα γιατι τον τελευταιο καιρο βαζω συνεχως απο διαφορετικα πρατηρια... Μαλλον το προβλημα συνεχιζεται απλα...

amyroukai
30/04/2007, 22:35
τι να πω ρε γμτ, εμένα η κατανάλωση δεν έχει αλλάξει καθόλου! Στην αρχή κατουρημένος με όσο λιγότερα γίνεται έκαιγε 6 περίπου, τώρα που "ξεψάρωσα" και πάω όποτε έχω ευκαιρία με 160-180 πάλι 6-6.2 καίει. Το αυτοκίνητο είναι η καταστροφή μου πλέον γιατί το πιέζω αλλά πάλι αργά κινείται :) και έχει φτάσει να καίει 10λ/100 και με καταθλίβει (θα σκουριάσει το καλοκαίρι μάλλον εκτός αν με κερδίσει λόγω κλιματισμού).
Όταν το πήγες για σέρβις, είδε καθόλου καυσαέρια; Από εκεί μπορεί να καταλάβει αν δίνει καλό μείγμα το καρμπυρατέρ. Αν το δικό σου δουλεύει μόνιμα στο πολύ πλούσιο, εξηγεί και την κατανάλωση και πιθανώς και την μεγάλη παρουσία υγροποιήσεων. Στη Χαλκίδα πάνε τα μηχανάκια που φτιάχνουν στο Power Bikes, θα δω ποιός είναι ο μάστορας, έχει και δυναμόμετρο να το ρυθμίσει εκεί πάνω για καλύτερη απόδοση. Κρίμα είναι να μη το χαίρεσαι όπως πρέπει...

Τελικά 12 Μαίου πάω 0-300 σχολείο Μέγαρα και από τη μία με έχει πιάσει ένα αγωνία κατιτίς που θα μπω σε πίστα, από την άλλη έχω κατουρηθεί από τη χαρά μου που θα μάθω να φρενάρω και να στρίβω σωστά! :D Χαλάλι τα 180 ευρουδάκια (+40 η στολή ενοίκιο)...

yiagt
01/05/2007, 08:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai Το αυτοκίνητο είναι η καταστροφή μου πλέον γιατί το πιέζω αλλά πάλι αργά κινείται :) και έχει φτάσει να καίει 10λ/100 και με καταθλίβει (θα σκουριάσει το καλοκαίρι μάλλον εκτός αν με κερδίσει λόγω κλιματισμού).
Με τον κλιματισμό θα καις κάνα 12λιτρο στα 100 :smokin:


Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Τελικά 12 Μαίου πάω 0-300 σχολείο Μέγαρα και από τη μία με έχει πιάσει ένα αγωνία κατιτίς που θα μπω σε πίστα, από την άλλη έχω κατουρηθεί από τη χαρά μου που θα μάθω να φρενάρω και να στρίβω σωστά! :D Χαλάλι τα 180 ευρουδάκια (+40 η στολή ενοίκιο)...

:beer:

amyroukai
01/05/2007, 10:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από yiagt
Με τον κλιματισμό θα καις κάνα 12λιτρο στα 100 :smokin:

:beer:

Μπα, μάλλον θα το πάρω απόφαση ότι με τα άλογα που κλέβει και το κλιματιστικό θα είμαι η χελώνα και θα το πιέζω λιγότερο... Και για όλα φταίει η μηχανή :):) δε φανταζόμουνα ότι θα προσπερνάω τόσο άνετα τόσο γρήγορα και τόσο οικονομικά! Βέβαια, όταν φτάσω 140+ είμαι ο κακομοίρης που τρώει ανηλεές ξύλο από όλες τις μεριές λόγω αέρα οπότε δε μοιάζω και τόσο cool μάλλον... Ενώ με το αυτοκίνητο είμαι υπεράνετος και στα 180... Τέλος πάντων. Άσε που ακόμα και με τους 25 βαθμούς χτες, γύρισα σπίτι μούσκεμα στον ιδρώτα, με ένα μακό και μιά μπλούζα κάτω από το μπουφάν (απαραίτητα όταν το έβγαζα, δυσάρεστα ζεστά κινούμενος με χαμηλές ταχύτητες όμως).

'Ασχετο: χτες το πρωί, επέστρεφα από μεσόγεια μέσω ΑΟ, στα διόδια του Μαρκόπουλου βγαίνουμε μαζί με ένα Vstrom, ο τυπάκος επάνω "φυσικά" ακράνωτος, καλοχτενισμένος, ζελεδιασμένος, με το γυαλάκι του και το ύφος το μπλαζέ (γαμώτο πρέπει να το μιμηθώ αυτό το ύφος κάποτε, έχει πλάκα) το πλακώνει, από πίσω και ο υποφαινόμενος ψάρακας, και βρισκόμαστε με 180 να ανεβαίνουμε προς Αθήνα. Σκυμμένος λόγω αέρα, το κράνος με μιά γενναία στρώση μυγάκια, μπαμπούρια κλπ (έπαθα να το καθαρίσω) και ο Vstromάκιας χαλλαρότατος όρθιος! Που σημαίνει είτε ότι έχει αλεξίσφαιρη φάτσα ή ότι δεν τον άγγιζε τίποτα. Σε επιδόσεις σύμφωνα με τον Ελληνικό τύπο το δικό μας είναι καλύτερο, αλλά γαμώτο, ζήλεψα την προστασία του Vstrom...

symplektis
02/05/2007, 23:47
Κυριοι θελω γνωμη ASAP! Λαιμοι yoshimura λενε η δεν λενε?

alex14
03/05/2007, 00:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από symplektis
Κυριοι θελω γνωμη ASAP! Λαιμοι yoshimura λενε η δεν λενε?

Σιγουρα θα λενε κατι. Αλλα αξιζουν τοσα λεφτα για ενα μηχανακι το οποιο εχει σχεδιασθει για καθημερινη μετακινηση και οχι για απολυτη ιποδυναμη ?

Στη θεση σου δεν θα τους εβαζα. Μια χαρα ειναι και οι μανισιοι ανοξειδωτοι λαιμοι.

Αληθεια, ποσο πανε περιπου ?

:wave2:

amyroukai
03/05/2007, 10:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από symplektis
Κυριοι θελω γνωμη ASAP! Λαιμοι yoshimura λενε η δεν λενε?

Σϊγουρα λένε, αλλιώς δεν θα τους είχε στην παραγωγή η Yoshi. Αλλά το ερώτημα είναι, αν σκόπευες να δώσεις αντί για 6000 που είχε (και έχει) το Bandit κοντά στις 8000 που θα σου πάει με τα εξτραδάκια, δεν έπαιρνες μια πιό γρήγορη μηχανή με πιο φρέσκο μοτεράκι που θα είχε και ακόμα καλύτερες προοπτικές για πείραγμα; Δεύτερον, το να απελευθερώσεις τόσο πολύ εισαγωγή και εξαγωγή και να μην ρυθμίσεις/βελτιώσεις τα καρμπυρατέρ είναι μάλλον λάθος "τακτική" για να έχεις μεγαλύτερες επιδόσεις. Να έχεις κατά νου ότι θα ανέβει και η κατανάλωση, αφού περισσότερος αέρας=περισσότερη βενζίνη=περισσότερα άλογα.
Αν η ερώτηση σου σημαίνει "αξίζουν τα λεφτά σε σχέση με το κέρδος σε απόδοση" τότε σίγουρα όχι... Σε ελάχιστες μοτοσικλέτες αξίζει η τοποθέτηση ολόσωμης εξάτμισης, κυρίως όταν η χρήση είναι καθαρά για δρόμο. Να έχτιζες ένα ειδικό μηχανάκι για να το σκίζεις πίστα θα έλεγα βάλτες, αλλά το Bandit έτσι και αλλιώς δεν είναι τέτοιο. Το κέρδος από τις εξατμίσεις της Yoshi είναι στις υψηλές στροφές και σύμφωνα με τη σελίδα της, μόνο αν βγάλεις τα φίλτρα και την κάνεις "αγωνιστική". Που και πάλι, το να σου κάνει το κεφάλι καζάνι κάθε μέρα προς και από τη δουλειά, έχει νόημα; Και για να μεταφέρω τη σοφία που μου έδωσε ένας παλιός αγωνιζόμενος, "μη φτιάχνεις κανένα μηχανάκι αν δεν μπορείς να το εκμεταλλευτείς 100% στη στοκ μορφή του". Δεν θα πας πιο γρήγορα...
Leovince (http://www.sitogroup.com/servlet/page?_pageid=114&_dad=sitop30&_schema=SITOP30&voce_menu_sx=76&voce_menu_dx=119759&voce_menu_sx=76&voce_menu_dx=89&codprd=7930&prgtmp=&sessione=)
Yoshimura (http://yoshimura-shop.netmove.co.jp/ap/dtcat?p=9/0/3&s=513/24/453&l=en&t=/c_cycl1_e/c_cycl1_e/c_cycl2_e/c_cycl3_e&d=4550#)

symplektis
03/05/2007, 13:54
Ακυρος ο συναγερμος κυριοι. Ο λογος που ρωτησα ετσι εσπευσμενα ειναι οτι τρακαρα χθες και πηρε και λιγο απο τον δεξι λαιμο. Οποτε μια και θα τον αλλαξω σκεφτηκα να πληρωνα κατι παραπανω και να εβαζα τα yoshimura.. Το θεμα ειναι οτι το project τελειωσε αδοξα δεδομενου οτι η yoshimura δεν βγαζει λαιμους για GSF ουτε καν ολοσωμη εξατμιση. Το τελικο το εχω οποτε θα μεινω εκει... Αυτα τα νεοτερα απο εμενα.. :smilea:

amyroukai
03/05/2007, 13:58
Έχω την εντύπωση ότι μπορείς να ισιώσεις τους λαιμούς αν δεν είναι εντελώς τσακισμένοι σε εξατμισά (περίεργος όρος, οκ).

edit:Στο justbandits έχει ολόσωμη (όχι Yoshi), αλλά αφού έχεις το τελικό ήδη, το να δώσεις ?600+μεταφορικά δεν είναι και το πιο λογικό. Έχει λαιμούς της Micron όμως, με 250 λίρες, κάπου ?325 που είναι μιά χαρά...

Εύχομαι να είναι και το τελευταίο σου ατύχημα... Εσύ είσαι ΟΚ; Αυτό είναι που μετράει!

symplektis
03/05/2007, 14:04
Ειναι πολυ μικρο το χτυπημα αλλα δεν θελω να τους ισιωσω.. Θα τους αλλαξω. Ξενερωσα να σου πω την πικρη μου αληθεια που δεν βγαζει λαιμους η yoshimura αλλα τι να κανεις.. Το θεμα ειναι οτι τα λεφτα θα τα δω μετα απο πολυ καιρο (μαλλον θα παει δικαστικα) αλλα τι να κανεις. Οσο για μενα, δωξα τον Θεο ειμαι μια χαρα. Ουτε καν επεσα. Απλα εσπασε το καπακι απο το καρτερ του λαδιου και εχω και αυτο το μικρο χτυπημα στον δεξι λαιμο.

Οσο για την κυρια η οποια ηταν σταματημενη, ηθελε να στριψει αριστερα και πηρε και εμενα μαζι στριβοντας ενω της κορναρα εκανε αρνητικη δηλωση (ακουσων ακουσων) γιατι λεει ημουν στο αντιθετο ρευμα και κινομουν με υπερβολικη ταχυτητα (που να μην ειχα ξεκινησει και απο φαναρι 2 στενα πιο πριν!) οποτε δεν εφτεγε που εστριψε και με χτυπησε..

amyroukai
03/05/2007, 14:34
Έχω κάνει παρόμοιο ατύχημα, πριν 5 χρόνια, νύχτα. Η μηχανή δε φαινόταν στον καθρέφτη γιατί ο προβολέας δε διακρινόταν μαζί με όλων των αυτοκινήτων στην κίνηση, φλας είχα βγάλει κανονικότατα... Αλλά δεν τον είδα ποτέ! Και να πει κανείς ότι δεν προσέχω... Τέλος πάντων, πλαστικά σπάσανε μόνο, όπως και το φτερό και το φλας το δικό μου. Το αναφέρω γιατί στην δική μου περίπτωση η ασφάλεια μου είχε πει να κάνω αρνητική δήλωση προκειμένου να ζητήσουν συνυπαιτιότητα. Το θέμα της ταχύτητας δεν αποδεικνύεται, αλλά αν ήσουν όντως στο αντίθετο ρεύμα και προσπερνούσες, δύσκολο το βλέπω να κερδίσεις όλη την αποζημίωση ακόμα και αν πας δικαστικά.

symplektis
03/05/2007, 14:38
Ευτυχως ο δρομος ηταν λεωφορος οποτε ειναι λιγο δυσκολο να αποδειξεις οτι η κινηση ηταν σε αντιθετο ρευμα. Ειχα αρκετο χωρο να κινηθω απο τα αριστερα μεν, εντος της λωριδας δε. Και οπως και να εχει μολις καταλαβα οτι παει να στριψει κορναρα και με αγνοησε οποτε δεν ειναι σαν και εσενα που απλα δεν ειδες λογω της νεκρης γωνιας. Εμενα με ακουσε κιολας αλλα συνεχισε.. Οποτε ακομα και για συνυπαιτιοτητα να πανε, που το βλεπω αν μη τι αλλο γελοιο για 60 ευρω που εκανε ο καθρεφτης της παλι θα το πιεσουμε. Οψομεθα.

alex14
04/05/2007, 08:00
Διαφορα after market για Bandit

http://www.oberon-performance.co.uk/acatalog/Suzuki_GSF650.html

http://www.vyxxn.co.uk/catalog/bike/GSF%20650%20BANDIT-Suzuki.html?osCsid=f41252e432b6986bf14f80d541b5bd64



:wave2:

amyroukai
04/05/2007, 09:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από symplektis
μολις καταλαβα οτι παει να στριψει κορναρα και με αγνοησε

Ελπίζω να βρεις άκρη γιατί μάλλον θα σε τραβήξουν μέχρι να βαρεθείς, ή αν πάρεις λεφτά θα είναι καιρό μετά.

Βρε θηρίο, αφού την είδες τη λαλάκω, αντί να φρενάρεις, απλά της κόρναρες; Η δεν είχες χώρο να σταματήσεις; Είναι γνωστό ότι είναι ζώα οι κυρίες... Δεν έχουν επαφή με το περιβάλλον! Δυστυχώς δηλαδή. Όχι οτι δε θα μπορούσαν, απλά δεν ενδιαφέρονται να οδηγήσουν, μόνο να μετακινηθούν.


Alex ωραίο το δεύτερο link! Μπράβο!

symplektis
04/05/2007, 12:18
Δυστυχως ειχε δημιουργησει ουρα που την περιμενε να στριψει και για αυτο δεν μπορεσα να σταματησω εγκαιρα. Που να φανταστω οτι θα με αγνοησει και θα στιψει? Τεσπα. Ας με τραβηξουν οσο θελουν. Στο συμβολαιο εχει νομικη προστασια οποτε δεν θα τραβηχτω εγω..

Επι της ευκαιριας θα ζητησω να δουν και τις βαλβιδες και τα καρμπυρατερ..

aman17-2
06/05/2007, 18:34
http://dailymotion.alice.it/tag/bandit/video/x1udrk_suzuki-bandit-650-et-1250-2007

amyroukai
10/05/2007, 10:12
http://www.imageshack.gr/images/2egwzzewzmmnrhx21mmm.jpg (http://www.imageshack.gr/viewer.php?file=2egwzzewzmmnrhx21mmm.jpg)

Από την προχτεσινή εκδρομούλα Ναύπλιο! 187χλμ στο πήγαινε, κάναμε και μιά παράκαμψη από Κόρινθο για να δούμε ένα γνωστό που θα έμπαινε στρατό, γέμισμα πριν επιστρέψουμε, 9,7 λίτρα. Στην επιστροφή έγραψε 160χλμ, αλλά δεν το γέμισα ακόμα... Για θυμίστε μου, γιατί δεν είχα αγοράσει μοτοσικλέτα νωρίτερα;

symplektis
10/05/2007, 10:16
Ετσι λεγε και αλλα για να παιζεις με τον πονο μου!! :bigcry: Εγω την πηρα προχθες απο το service. Τελικα το κουστουμι πηγε 850. Το μεγαλο προβλημα ειναι οτι τους ζητησα να ελεγξουν τις βαλβιδες και μου ειπαν οτι δεν εχει κανενα προβλημα (οχι οτι τις ανοιξαν, μονο ακουστικα). Παρ'ολα αυτα δεν μπορουσαν να εξηγησουν την καταναλωση. Οσοι την εχετε οταν οδηγειτε χωρις κρανος ακουτε καθαρα τις βαλβιδες? Η μονο εγω εχω αυτο το προβλημα? Ειδικα σε χαμηλες στροφες μου σπανε τα νευρα!

@amyroukai: Σε μπλε την εχεις? Μηπως κυκλοφορεις και Πειραια? :wave2:

aman17-2
10/05/2007, 10:32
από προστασία αέρα πως πάει?
σχετικά όρθια θέση οδήγησης? (εγώ υπολογίζω πορεία με 160 να έχω κ οταν με βιδώνει να βαράω μια 200ρα σκυφτός)

εσένα είναι το αερόψυκτό?
οπότε το υγρόψυκτο να περιμένω λίγο καλύτερη κατανάλωση....
άντε πότε θα έρθει το γμτ.....

amyroukai
10/05/2007, 10:34
Αν και έχω φίλους Πειραιά, δεν έχω κατέβει ακόμα... Μπλε είναι ναι. Είδα και μία ακόμα, δικάβαλη στο κέντρο προχτές το βράδι, έχω δει και μία ακόμα που κατέβαινε προς Σούνιο, παρέα με έναν ακόμα... Δεν είναι και συχνό φαινόμενο να βλέπεις "συναδέλφους"!

Παρατήρησα και αυτό που μου έλεγε ένας φίλος, ότι συνηθίζεται να χαιρετιούνται οι μοτοσικλετιστές όταν διασταυρώνονται σε αντίθετα ρεύματα... Δοκίμασα να το κάνω, αλλά μόνο ένας με megascooter που έφευγε από Ναύπλιο με χαιρέτησε.

Θορύβους ιδιαίτερους δεν έχω ακούσει... Πώς "πρέπει" να ακούγονται οι βαλβίδες; Θέλω να πω, δεν μου φαίνεται να κάνει κάποιον ήχο "ξένο" ή "αταίριαστο" σε σύγκριση με ότι έχω συνηθίσει από το αυτοκίνητο. Αυτό που είναι διακριτό είναι η εισαγωγή του αέρα όταν ανοίγω το γκάζι. Με κλειστό κράνος δεν ακούγεται ούτε αυτό πάντως... Με τις ωτοασπίδες στο ταξίδι για να μη μου κάνει καζάνι το κεφάλι ο αέρας, δεν ακουγόταν ούτε το μοτέρ κάτω από τις 8000, ούτε η εξάτμιση. Χωρίς κράνος, δεν έχω οδηγήσει ποτέ... ΟΚ την πήγα από την άκρη του πάρκινγκ στο Ναύπλιο μέχρι την άκρη στο μώλο, 30 μέτρα, αλλά αυτό δεν μετράει σαν "οδήγηση", υποθέτω.

edit:
@aman Είμαι 188 αν θυμάμαι καλά και η ζελατίνα καλύπτει με αξιοπρέπεια μέχρι τα 120 περίπου. Ταξίδι με 160 δεν θέλω να κάνω γιατί είναι κουραστικό... Για αυτό λέω ότι πρέπει να πάρω ψηλότερη ζελατίνα. Στα 200 τα φτάνεις άνετα σκυμμένος, απλά γιά πόση ώρα θα αντέξεις να πηγαίνεις έτσι είναι το ζήτημα και σε τι δρόμο.

symplektis
10/05/2007, 10:39
Στον Πειραια εχω πετυχει 2 συναδελφους με μπλε και εναν με μπλε 1200αρι υγροψυκτο (εκτος και αν τα παλαιοτερα εβγαιναν και αυτα με ασημι μηχανη) το οποιο εμφανισιακα το εχει πειραξει αρκετα!

Αν σε αυτα τα 30 - 100μ. αλλαξες ταχυτητα τοτε μας κανει.. Ναι κατι σαν ξενος ηχος, αταιριαστος με την μηχανη.. Στο τελος τον επομενο που θα πετυχω με bandit θα τον σταματησω μονο και μονο για να ακουσω την μηχανη και να δω τι παιζει!

amyroukai
10/05/2007, 11:09
http://www.suzuki-gb.co.uk/bikes/detail.php?ref=bandit1200sa&y=k6

Μαύρη μηχανή, ασημί καπάκι στο πλάι, ίσως για αυτό νόμιζες ότι είναι όλο ασημί; Εκτός και αν ήταν προηγούμενη γενιά. 1200 έχω δει και άλλο ένα, αλλά με το παλιό fairing που είχε δύο φώτα.


@aman Η χαμηλότερη κατανάλωση θα είναι λόγω ψεκασμού, όχι υδρόψυξης... Καλύτερη διαχείριση καυσίμου.

alex14
10/05/2007, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από symplektis
Ετσι λεγε και αλλα για να παιζεις με τον πονο μου!! :bigcry: Εγω την πηρα προχθες απο το service. Τελικα το κουστουμι πηγε 850. Το μεγαλο προβλημα ειναι οτι τους ζητησα να ελεγξουν τις βαλβιδες και μου ειπαν οτι δεν εχει κανενα προβλημα (οχι οτι τις ανοιξαν, μονο ακουστικα). Παρ'ολα αυτα δεν μπορουσαν να εξηγησουν την καταναλωση. Οσοι την εχετε οταν οδηγειτε χωρις κρανος ακουτε καθαρα τις βαλβιδες? Η μονο εγω εχω αυτο το προβλημα? Ειδικα σε χαμηλες στροφες μου σπανε τα νευρα!

@amyroukai: Σε μπλε την εχεις? Μηπως κυκλοφορεις και Πειραια? :wave2:

Σχετικα με τις βαλβιδες. Το κανει και η δικια μου μεχρι τις 3.500-4.000 στρ. αλλα οχι συνεχεια. Μετα απο αυτες τις στροφες δεν ακουγεται τιποτα.
Μην ανησυχεις, και τα παλαιοτερα μοντελα το εκαναν και απο οσο ξερω (απο φιλο μηχανικο με Bandit 600) δεν ειναι θεμα διακενων των βαλβιδων, γιατι οσες φορες το ανοιγε για ρυθμιση οι βαλβιδες ηταν οκ.



:beer:

aman17-2
10/05/2007, 11:34
εγώ είμαι 1,82....οπότε ίσως κ εγώ να χρειαστώ....
εδώ autostrada και με 240 και 300 να πηγαίνεις δεν τρέχει πρόβλημα (αρκεί να αντέχεις τον αέρα και να μην σε κόψει κανένας μαλάκας )ο δρόμος είναι παντού ποιότητα πίστας (γι αυτό κ τα τρελά διόδια)...
οπότε θα δοκιμάσω πρώτα κ μετά ίσως να αλλάξω κ εγώ ζελατίνα...


για την κατανάλωση ναι εννοούσα τον νέο κινητήρα με τα περίεργα ηλεκτρονικά που λέει πάνω το φυλλάδιο που έχω ....

symplektis
10/05/2007, 13:33
Α ρε συνονοματε!! Κερνα και εσυ πικρες... Ακριβως το ιδιο εχω και εγω. Απλα νομιζα οτι μετα τις 3500-4000 στροφες δεν τις ακουγα λογω της λειτουργιας του κινητηρα.. :( Και εμενα τι μου ειπε ο μηχανικος που μου εκανε το πρωτο service οτι δεν πρεπει να ακουγονται? Ηττα.. Δηλαδη αυτον τον ηχο θα τον ακουω παντα ε? Και εστω οτι τον συνηθιζω.. Τοτε η καταναλωση ειναι να ευχομαι να ειναι καθαρα θεμα των καρμπυρατερ??

amyroukai
10/05/2007, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από aman17-2

εδώ autostrada και με 240 και 300 να πηγαίνεις δεν τρέχει πρόβλημα (αρκεί να αντέχεις τον αέρα και να μην σε κόψει κανένας μαλάκας )

για την κατανάλωση ναι εννοούσα τον νέο κινητήρα με τα περίεργα ηλεκτρονικά που λέει πάνω το φυλλάδιο που έχω ....


Εϊναι αστείο που όλοι οι δίτροχοι θεωρούν πως ο μπροστινός τους δεν έχει άλλη δουλειά να κάνει από το να περιμένει τον τρελλό που πάει τέζα το εργαλείο, σε δρόμο που η μέση ταχύτητα κίνησης είναι το 1/3 από τη μέγιστη της κάθε μοτοσικλέτας... :) Δεν το λέω για σένα προσωπικά, είναι γενική παρατήρηση.

Περίεργα ηλεκτρονικά δεν έχει, απλά ψεκασμό, προφανώς εγκέφαλο και επίστρωση SCEM στους κυλίνδρους για μεγαλύτερη μακροζωία (που δεν ήταν ποτέ πρόβλημα) και λιγότερες τριβές...

alex14
10/05/2007, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από symplektis
Α ρε συνονοματε!! Κερνα και εσυ πικρες... Ακριβως το ιδιο εχω και εγω. Απλα νομιζα οτι μετα τις 3500-4000 στροφες δεν τις ακουγα λογω της λειτουργιας του κινητηρα.. :( Και εμενα τι μου ειπε ο μηχανικος που μου εκανε το πρωτο service οτι δεν πρεπει να ακουγονται? Ηττα.. Δηλαδη αυτον τον ηχο θα τον ακουω παντα ε? Και εστω οτι τον συνηθιζω.. Τοτε η καταναλωση ειναι να ευχομαι να ειναι καθαρα θεμα των καρμπυρατερ??

Συνονοματε, δεν με καταλαβες. Οταν λεω οτι μετα τις 3,5-4000 στρ δεν ακουγονται, εννοω οτι σταματαει το "χτυπημα" , οχι οτι δεν τις ακουω εγω. Τσεκαρισμενο.
Εκτος απο το Bandit, εχω και ενα gsxr750 μοντ.'90 το οποιο εχει βασικα το ιδιο κινητηρα με το Bandit. Ε, και αυτο κανει ακριβως το ιδιο "χτυπημα" στις ιδιες στροφες και δεν εχει παρουσιασει ποτε τιποτα. Γνωμη μου, σταματα να ασχολεισαι, δεν υπαρχει κανενα προβλημα.

Παντως το θεμα της καταναλωσης ειναι περιεργο. Τι διαολο, εχουνε βαλει χερι στα καρμπ σε μηχανη κουτα ? :confused:

alex14
10/05/2007, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
και επίστρωση SCEM στους κυλίνδρους για μεγαλύτερη μακροζωία (που δεν ήταν ποτέ πρόβλημα) και λιγότερες τριβές...

Απο αυτο εχουμε και εμεις "οι αεροελαιοψυκτοι" :wacko:

:beer:

aman17-2
10/05/2007, 16:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Εϊναι αστείο που όλοι οι δίτροχοι θεωρούν πως ο μπροστινός τους δεν έχει άλλη δουλειά να κάνει από το να περιμένει τον τρελλό που πάει τέζα το εργαλείο, σε δρόμο που η μέση ταχύτητα κίνησης είναι το 1/3 από τη μέγιστη της κάθε μοτοσικλέτας... :) Δεν το λέω για σένα προσωπικά, είναι γενική παρατήρηση.

Περίεργα ηλεκτρονικά δεν έχει, απλά ψεκασμό, προφανώς εγκέφαλο και επίστρωση SCEM στους κυλίνδρους για μεγαλύτερη μακροζωία (που δεν ήταν ποτέ πρόβλημα) και λιγότερες τριβές...

επειδή το Νάπολη - Ρώμη το έχω κάνει αρκετές φορές....
έχει ΠΑΝΤΟΥ 3 λωρίδες....
στην τέρμα δεξια ή δεν πάει κανένας ή τα φορτηγά ή όσοι προσπερνάνε αυτούς που είναι στην μέση

στην μεσαία πάνε ή με 80 ή φορτηγά ή όσοι μπηκαν στιγμιαία για τους προσπεράσει άλλος
στην τέρμα αριστερά πάνε ΟΛΟΙ δεν βλέπουν σχεδόν ποτέ καθρέφτη κ πάνε άλλοι με 120 κ άλλοι με 260 (βλέπε θηρία diesel)

οπότε μέσα σε αυτή τη ζούγκλα που αριστερά βρίσκω ότι νάναι κ του ανάβω φώτα κ κόρνες από χιλιόμετρο πίσω κ ακόμα παραπάνω τότε ναι είναι μαλάκας..που δεν κάνει άκρη

γιατι η ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΛΩΡΙΔΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΠΡΟΣΠΕΡΝΑΝΕ....ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ.........

aman17-2
10/05/2007, 16:36
Advanced, high-technology Suzuki Dual Throttle Valve (SDTV) fuel injection system effectively enhances smoothness of power delivery

Automatic Idle Speed Control (ISC) system helps maintain stable idle and improves cold starting.

Suzuki Pulsed-secondary AIR-injection (PAIR) system and other control systems allow the Bandit 650/S to meet tough Euro 3 emissions standards.

αφού λέει τι κάνουν καλά είναι....όσο πιο πολλά τόσο πιο καλά....αλλά ότι μου ακούγονται κινέζικα είναι γεγονός...
είναι σαν να λες σε κάποιον που απλά ξέρει να ανοίγει τον υπολογιστή ότι οι κάρτες γραφικών του είναι συμβατές με SLI κ έχει μνήμη ddr-400....

amyroukai
10/05/2007, 18:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από aman17-2
Advanced, high-technology Suzuki Dual Throttle Valve (SDTV) fuel injection system effectively enhances smoothness of power delivery

Automatic Idle Speed Control (ISC) system helps maintain stable idle and improves cold starting.

Suzuki Pulsed-secondary AIR-injection (PAIR) system and other control systems allow the Bandit 650/S to meet tough Euro 3 emissions standards.

είναι σαν να λες σε κάποιον που απλά ξέρει να ανοίγει τον υπολογιστή ότι οι κάρτες γραφικών του είναι συμβατές με SLI κ έχει μνήμη ddr-400....

Εμ ναι αλλά πρέπει και η μητρική να υποστηρίζει SLI και να έχει και δύο PCI-E ελεύθερα στη σωστή απόσταση, όπως και το κουτί αρκετό μήκος ψηλά για να χωρέσει τις κάρτες (και επίσης να μην βρίσκουν στον IDE δίαυλο ή στην +12V τροφοδοσία της μητρικής), το τροφοδοτικό αρκετά watt για να σηκώσει την κατανάλωση ενώ η μοτοσικλέτα απλά δουλεύει, με όλους τους αναβάτες σε όλους τους δρόμους!

Το SDTV είναι μαρκετινίστικο-talk για να μην πουν απλά "τοποθετήθηκε σύστημα ψεκασμού με διπλές πεταλούδες και το ρυθμίσαμε να μην 'βήχει' το μοτέρ στο άνοιγμα του γκαζιού". (ασθένεια που έχει το GSR600, πολλά triumph και αρκετά ακόμα ψεκαστά όλων των εταιριών). Είναι πιο ψαρωτικό έτσι, απλά για να εντυπωσιάζει όσους δεν πολυξέρουν όπως λες και θέλουν η μηχανή τους να έχει μπλιμπλίκια επάνω, να τα συζητάνε στην καφετέρια. Το ISC απλά κρατάει σταθερό ρελαντί, πράγμα που κάνουν όλα τα ψεκαστά μοτέρ από καταβολής ψεκασμού. Το PAIR εισάγει φρέσκο αέρα στην εξάτμιση, προκειμένου να οξειδώνονται (καίγονται σε πιο απλά λόγια) όλα τα υπόλοιπα από το μείγμα βενζίνης που πιθανόν να μην κάηκαν στο θάλαμο καύσης και να οξειδώνονται επίσης και άλλα "ρυπογόνα" κατεβάζοντας τα όρια εκπομπής μετρούμενων ρύπων και καλύπτοντας το Euro3. Κόλπο που κάνουν εδώ και αρκετά χρόνια τόσο στα ντίζελ, όσο και στα βενζινοκίνητα αυτοκίνητα. Όμορφη και απλή τεχνολογία, "χαζή" χρήση μπερδευτικών όρων για λόγους μάρκετινγκ.

Θα μου επιτρέψεις να επιμένω, ότι όπως και να'χει, η μόνιμη παραμονή στην αριστερή τέζα και ο "εκβιασμός" των άλλων "ή κάνεις δεξιά ή περνάω από πάνω σου" ανεξάρτητα με το τι όχημα έχει ο πίσω "γρήγορος" είναι εσφαλμένη και μάλλον αντικοινωνική. Το ότι μπορεί η μοτοσικλέτα εύκολα να πάει γρηγορότερα από ένα αυτοκίνητο, δεν είναι δικαιολογία. Ο οδηγός πρέπει να κρίνει που μπορεί να τελικιάσει χωρίς να τρομάξει κανέναν "μαλάκα" και να μην τον τρομάξει κανένας τέτοιος. Άσε που, πιστεύω ότι ο "μαλάκας" και να έχει την καλή διάθεση να κάνει δεξιά, όταν ο πίσω ερχόμενος κορνάρει σαν μανιακός και πετάει φώτα μόνο και μόνο για να μην φρενάρει, αυτό είναι φασισμός του γρήγορου και ίσως να καθυστερήσει να μπει δεξιά επίτηδες, έτσι για να τη σπάσει στον "βιαστικό". Το έχω δει δεκάδες φορές με το αυτοκίνητο, δεν αμφιβάλλω καθόλου ότι το εφαρμόζουν και με τις μοτοσικλέτες. Στο κάτω κάτω, σεβασμός και σε αυτόν που δεν μπορεί να προσπεράσει με μεγάλη ταχύτητα, έχει τα ίδια δικαιώματα στο δρόμο με όλους τους άλλους! Αν μένεις Ιταλία, ίσως να είναι διαφορετικά τα πράγματα. Εδώ με αυτή τη φιλοσοφία, θα κινδυνεύσεις.

Η τελική επίσημα είναι κάπου στα 220 πραγματικά, άρα πάλι "αργοί" είμαστε. Θα τη φτάσουμε νωρίτερα από ένα GTi ας πούμε, αλλά μετά θα μας περάσει... Και το χειρότερο είναι ότι εμείς θα παλεύουμε με τον αέρα πίσω από το fairing και ο άλλος θα κρατάει χαλλλαρά το τιμόνι με το ένα χέρι και το φραπόγαλο (ή το freddo) με το άλλο! Μετά από συμβίωση δύο μηνών, μπορώ να σου πω ότι αν ψάχνεις για μοτοσικλέτα για ταξίδια με τελικές, λάθος επιλογή έχεις κάνει. Δες κάτι με μεγαλύτερο fairing και πιο πολλά άλογα.

aman17-2
10/05/2007, 19:09
βασικά ταξίδι με μηχανή ακόμα δεν έχω κάνει ...
κ μιλάω για ταξίδια με το αμάξι....
η αριστερή είνια μόνο για να προσπερνάς.... για κανενα άλλο λόγο
όταν στον καθρέπτη βλέπεις άλλον δεν κάθεσαι για να τον κόψεις με όσα κ αν πηγαίνει..
γιατί κ εγώ πήγαινα με 245 αλλά για τις 2 ferrari που με πέρασαν ήμουν σαν σταματημένος..
δηλαδή έπρεπε να κάτσω κ να τους την σπάσω?
στην Γερμανία που δεν υπάρχει όριο δηλαδή πρέπει ο καθένας να βγαίνει αριστερά κ να λέει όχι ρε
θα πάς με 120 γιατί έτσι γουστάρω εγω......

με την μηχανή υπολογίζω πορεία 140-160 (είχα το v-strom) αλλά παρά την καλή προστασία από αέρα μετά από κάποια ταχύτητα ήταν βάρκα (γιατί δεν φτιάχτηκε γι αυτό που της ζητούσα) γι αυτό επέλεξα κάτι ενδιάμεσο...

τώρα στο Ελλάντα όλοι είμαστε πολύ εγωιστές για να δίνουμε προτεραιότητα οπότε...ότι κ να λέμε.....
ή ότι ο άλλος πάει ποιο γρήγορα από εμάς...
εγώ όταν μου ανάβει κάποιος τα φώτα ή τον δω στον καθρέπτη απλά κάνω δεξιά κ δεν παλεύω να πάω πιο γρήγορα ή να τον κόψω..(εκτός αν με έχει στα χιλιοστά ενώ βλέπει ότι δεν μπορώ να κάνω δεξιά)..είναι θέμα παιδείας (που δεν έχω στο να μην τρέχω βέβαια...αλλά προσπαθώ να τον κάνω χωρίς να ενοχλώ άλλους....) γι αυτό είναι 3 λωρίδες ....όποιος θέλει να πάει με 40 ας πάει στην δεξιά κ να μην ενοχλεί κανένα...όποιος θέλει 80-120 στην μεσαία κ όσοι προσπερνάναι ή κακώ μεν αλλά το κάνουν κ θέλουν να πάνε ποιό γρήγορα στην αριστερή ....
η αριστερή πρέπει να είναι πάντα μα πάντα άδεια (όπως στην Γερμανία αλλά εκεί αν κάνεις μαλακία δεν θα στην χαρίσει κανείς ....ενώ στο Ελλαδιστάν κ στην Νάπολη καθένας κάνει ότι μα ότι γουστάρει..... γιατι απλά έτσι έμαθε κ δεν του κόβει κανείς καμιά κλήση....τέλος πάντων αυτά είναι off topic κ αν είναι να ανοίξουμε άλλο τόπικ...αλλά τουλάχιστον ακόμα έχω την νοοτροπία κάποιου που οδηγάει αμάξι ...... φαντάζομαι με την μηχανή θα σπάζομαι παραπάνω γιατί απλά υπάρχω στο δρόμο κ ο άλλος με γράφει στα @@ του γιατί απλά την έχει δει γαμάω.......)

amyroukai
10/05/2007, 20:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από aman17-2


με την μηχανή υπολογίζω πορεία 140-160 (είχα το v-strom)


Kαμμία σχέση :) αυτά με το Bandit ξέχνα τα! Δεν καλύπτει, ή θα κουραστείς, ή θα σου σπάσουν τα νεύρα. Φίλε ζήτα το test ride, το fairing δεν έχει αλλάξει, έστω και το αερόψυκτο να έχουν, θα πάρεις ιδέα...

Και εγώ πίστευα ότι θα μου σπάνε τα νεύρα, αλλά είμαι πιο υπομονετικός με τη μηχανή, περιέργως. Αυτό που κατάλαβα, είναι ότι δεν μπορεί κανείς σχεδόν να προσπεράσει με το ρυθμό μου, οπότε απλά κόβω, τους περιμένω να τελειώσουν και 5 δευτερόλεπτα μετά, ξαναείμαι στην ταχύτητα που είχα... :)

vasdekiss
11/05/2007, 19:04
Καλησπέρα.

Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Kαμμία σχέση :) αυτά με το Bandit ξέχνα τα! Δεν καλύπτει, ή θα κουραστείς, ή θα σου σπάσουν τα νεύρα.


Διαφωνώ amyrokai. Έχω ταξιδέψει διπλός και φορτωμένος και δεν είχα κανένα τέτοιο πρόβλημα. Βέβαια εγώ είμαι 1,70.:winka:

aman17-2
11/05/2007, 20:27
την μηχανή την έχω παραγγείλει από την προηγούμενη Πέμπτη...
Δεύτερα ή Τρίτη θα την έχω κ 15 Ιουνίου είναι το πρώτο μεγάλο ταξίδι (600 ΚΜ περίπου την μέρα)
οπότε κ θα βγούν κ πολλά συμπεράσματα......

μέχρι τότε έχω φάει νύχια δάχτυλα κ ότι άλλο έχω βρει γιατί χωρίς μηχανή με αυτές τις ζέστες δεν αντέχεις.....

amyroukai
13/05/2007, 08:14
Αμαξάκι με κλιματισμό δε παίζει;;; Αν μιλάμε για άνεση, τίποτα καλύτερο από τη δροσιά του A/C, τον καφέ στην ποτηροθήκη και νερό μπισκοτάκια, μουσικούλα.... :) Γιατί και καλοκαίρι χωρίς καλοκαιρινά μπουφανάκι/γαντάκια/μποτάκια με τη μηχανή είναι ανυπόφορο... Δεν είμαι ήρωας με t-shirt βερμούδα και ζελέ. Αν είναι να πάω, δε θέλω να πάω από λαλακία!



Χτες λοιπόν... Στο 0-300 riding school, ξεκίνησα λίγο "στραβά". Όχι ότι περίμενα πως θα τα ξέρω όλα και ας έχω χιλιοδιαβάσει το twist of the wrist και το Sport Riding Techniques... Αλλά μου φάνηκα εντελώς κουλάδι. Δεν μπορούσα καν να πάω σταθερά στις στροφές, όλο ζιγκ-ζαγκ! Με αρκετές διορθώσεις από τον Κώστα Δάλλα (νά 'σαι καλά ψηλέ) και τα θεωρητικά, στο τέταρτο και πέμπτο session έξυνα κάτω μαρσπιέ, πάτησα το λάστιχο μέχρι τέρμα και έμπαινα στις στροφές με ταχύτητα που δεν πίστευα ότι μπορούσα... Βέβαια είχα ακόμα περιθώρια (πχ το γκάζι έπρεπε να το ανοίγω ακόμα νωρίτερα, τα κατεβάσματα πρέπει να τα δουλέψω πολύ, όπως και το φρενάρισμα, το εμπρός παίρνει και άλλο ζόρι μέχρι να μπει το ABS στην πίστα) αλλά για πρώτη μέρα, πρώτη επαφή, ήξερα ότι θα βοηθήσουν τα μαθήματα, ούτε καν φανταζόμουν πόσο όμως! Το κερασάκι στην τούρτα ήταν η τρίτη θέση στους μαθητές με τη μεγαλύτερη βελτίωση... :):)
Για να μη το παίζω και θεός της οδήγησης, έκανα και εγώ τις λαλακίες μου, έχασα τα σημάδια για τα φρένα δύο φορές στις φουρκέτες λόγω "ενθουσιασμού" στην ευθεία αλλά (μετά από συμβουλή) το έριξα στη στροφή και έστριψε (με τα κακάκια στο μποξεράκι την πρώτη φορά) έχασα και κάτι αλλαγές ταχυτήτων, έχασα και κάποιες φορές τις γραμμές μου... Αλλά πέρασα όμορφα και κυρίως κατάλαβα που και γιατί έκανα λάθος.
Μας είχαν κλείσει καθρέφτες και ταχύμετρα με χαρτοταινία, για να μην αποσπούν την προσοχή και στουκάρει κανείς γιατί χαζεύει το πόσα μάζεψε στην ευθεία, αλλά η τετάρτη χτύπησε κόκκινα και γέμισα και πέμπτη (όχι κόκκινα)... Πρέπει να δω πόσα είναι αυτά!
Και τώρα μόλις μαζέψω κανένα ευρουδάκι, πάω CSS χωρίς σκέψη. Και αρχίζω να προγραμματίζω και αγορά φόρμας και αργότερα μηχανής μόνο για πίστα...

Αν δεν τα έχετε κάνει, να πάτε... Όσα και να πιστεύετε ότι ξέρετε, όσο γρήγοροι και να είστε, ΑΥΤΗ τη βελτίωση στο δρόμο δεν θα την δείτε. (κυρίως όχι με τόση ασφάλεια και σιγουριά)


Και για να καλαμπουρίσουμε και λίγο, η κατανάλωση στην πίστα, με όλες τις ταχύτητες κόκκινα από το 3ο session και μετά (τότε επιτράπηκε η χρήση φρένου) ήταν τρελλή! Λαμπάκι άναψε φεύγοντας από την πίστα... Μόλις γεμίσω σήμερα θα σας πω και ακριβώς πόσα έφαγε, αλλά "με το μάτι" κάπου 15 λίτρα για 190 χιλιόμετρα. Μάλλον πάλι δεν έφτασα τον recordman symplektis... Ρε μήπως το πας κόφτη μόνιμα και μας δουλεύεις ότι δήθεν καίει πολύ;; ;)

Το πίσω λάστιχο
http://www.imageshack.gr/images/tjgdzzugy2xwfnj5koyq.jpg (http://www.imageshack.gr/viewer.php?file=tjgdzzugy2xwfnj5koyq.jpg)
Το εμπρός λάστιχο
http://www.imageshack.gr/images/ydjt3umzfmmmzmvgiyin.jpg (http://www.imageshack.gr/viewer.php?file=ydjt3umzfmmmzmvgiyin.jpg)
Οι εκπαιδευτές, ο Κώστας είναι τέρμα αριστερά ακουμπισμένος στον τοίχο
http://www.imageshack.gr/images/tyfjznghxhimgm5nno2q.jpg (http://www.imageshack.gr/viewer.php?file=tyfjznghxhimgm5nno2q.jpg)
Ο μαθητής, καταϊδρωμένος (ήταν και στενή η φόρμα), κουρασμένος, αλλά πολύ χαρούμενος...
http://www.imageshack.gr/images/gdlhziixnmjnjogrtmfo.jpg (http://www.imageshack.gr/viewer.php?file=gdlhziixnmjnjogrtmfo.jpg)

alex14
13/05/2007, 09:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai


Χτες λοιπόν... Στο 0-300 riding school,
.
.
.



:a10:

:a18:

:beer:

aman17-2
13/05/2007, 13:05
παίζει αμαξάκι με auto clima αλλά τρελή μα θεότρελη κίνηση....οπότε δεν ξεκινάω καν.....

για riding school γαμάτα είναι ρε γμτ αλλά πολύ μακριά τώρα πιά...

σκέφτομαι να πάω ducati riding experiense
http://www.ducati.com/racing/05/dre/course_03.jhtml

μόλις βγάλει το πρόγραμμα για τα επόμενα μαθήματα γιατί και ξέρω μόνο τα βασικά
αλλά κ θέλω να μου μάθει κάποιος με ασφάλεια κ να μην δοκιμάζω τα όριά μου μόνος μου
με πολλούς κινδύνους.....
άντε να δούμε......

αλλά από ότι λες και εσύ η διαφορά μετα θα είναι μεγάλη ...

amyroukai
13/05/2007, 13:15
Τα Μέγαρα είναι μακρυά;;; 50-60 χιλιόμετρα είναι! Το DRΕ που θα γίνει δηλαδή και είναι πιο κοντά; :D

Και αν είσαι Ιταλία και σου πέφτει κόντα το DRE, δεν πας σε κανένα track day μήπως και παίζουν και μαθήματα; Τόσες πίστες έχει και εκεί!

aman17-2
13/05/2007, 13:59
αν και το έχω γράψει στην τοποθεσία στο φόρουμ δεν εμφανίζεται
είμαι στην Νάπολη της Ιταλίας.......

Για να έρθω Μέγαρα γύρω στα 300 καράβι πάνε έλα (Πάτρα) + ξενοδοχεία + μάθημα και το όλο θέμα θα πάρει 3 μέρες ελάχιστο (μόνο 16-17 ώρες είναι το καράβι) :)

ενώ για Μungelo μόνο 5-6 ώρες δρόμος + διόδια + μαθήματα + 1 ξενοδοχείο και θα "εξερευνήσω" και μια περιοχή που δεν ξέρω....

για track days δεν ξέρω τι παίζει γιατί με μηχανές άρχισα να ασχολούμαι απο τον Περασμένο Νοέμβριο

ήθελα να πάω στο MotoGp αλλά δεν πρόλαβα ..του χρόνου πάλι...και η Μόνζα για φέτος καλά είναι....

KaTaNaS
13/05/2007, 18:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από aman17-2
αν και το έχω γράψει στην τοποθεσία στο φόρουμ δεν εμφανίζεται
είμαι στην Νάπολη της Ιταλίας.......

Για να έρθω Μέγαρα γύρω στα 300 καράβι πάνε έλα (Πάτρα) + ξενοδοχεία + μάθημα και το όλο θέμα θα πάρει 3 μέρες ελάχιστο (μόνο 16-17 ώρες είναι το καράβι) :)

ενώ για Μungelo μόνο 5-6 ώρες δρόμος + διόδια + μαθήματα + 1 ξενοδοχείο και θα "εξερευνήσω" και μια περιοχή που δεν ξέρω....

για track days δεν ξέρω τι παίζει γιατί με μηχανές άρχισα να ασχολούμαι απο τον Περασμένο Νοέμβριο

ήθελα να πάω στο MotoGp αλλά δεν πρόλαβα ..του χρόνου πάλι...και η Μόνζα για φέτος καλά είναι....

ualio stai a Napul e pensi di ritornare? L'italia 'e il paradiso del motociclismo! Resti la!

aman17-2
13/05/2007, 22:28
έξω από το χορό...... :)

χαλάλι ο παράδεισος της μοτοσυκλέτας
αν δεν έχεις που να βγεις για καφέ ή για ποτό....

αυτοί ξέρουν να τρώνε κ να ντύνονται αλλά από διασκέδαση...... :(
Γι αυτό κ πήρα την μηχανή να ξεσκάω κάπου.....

Ελλαδάρα κ πάλι Ελλαδάρα....

3 χρόνια εδώ είναι πάρα πολλά για να εκτιμήσεις ότι Πίσω θεωρούσες δεδομένο....

amyroukai
14/05/2007, 08:54
Αφού καλέσετε το 166.....SYMPLEKTIS ΜΗ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΡΕΙΣ ΧΑΠΑΚΙΑ


Τελικά με έφερε ο δρόμος στο βενζινάδικο χτες το βράδυ (αν υποψιαστώ ότι θα πρέπει να τη σπρώχνω από βλακεία καμιά μέρα...) με το μερικό χιλιομετρητή να έχει φτάσει τα 237χλμ... και το "λαμπάκι" θυμίζω αναμμένο από την ώρα που έφυγα από την πίστα... Πήρε 15?, 15,7 λίτρα! Η αλήθεια είναι ότι δεν το γέμισα να κοντεύει να βγει έξω η βενζίνη, αλλά άντε να έπαιρνε μισό λίτρο ακόμα; Να πούμε ένα να είμαστε πιο σίγουροι (που δε το πιστεύω γιατί την έβλεπα μισό πόντο από την τάπα);;;
Και τελικά βρες μάστορα εκτός δικτύου που να στην κοιτάξει φίλε συμπλέκτη, δεν είναι φυσιολογικό αυτό το πράγμα... Ρώτα στο forum αν είναι κανένας καλός που να ξέρει από καρμπυρατέρ...

aman17-2
14/05/2007, 22:43
http://www.motorcyclenews.com/MCN/bikereviews/searchresults/Bike-Reviews/Suzuki/Suzuki-GSF650-Bandit-2007-current/?&R=EPI-90892


Average fuel consumption 46mpg
και σύμφωνα με το παρακάτω site

http://www.statman.info/conversions/fuel_consumption.html

5.113369565217392 στα 100

ή 6.140900448019695 αν το mpg ήταν με αγγλικό mpg

amyroukai
15/05/2007, 09:00
To MCN είναι Βρεττανικό Site άρα ότι βλέπεις είναι όντως imperial units...

Τα 5.11 (που τα βρήκες τόσα μηδενικά;;; Και με ειδικό μετρητή χημικών να το γεμίζεις, τόση ακρίβεια δεν θα την έχεις μετρήσιμη) είναι εφικτά μόνο σε ταξίδι, αν δεν περάσεις τα 120 :ZZZ: και κινείσαι με σταθερό γκάζι...
Τα 6.14 είναι ελάχιστα λιγότερα από αυτά που βλέπω... Που σημαίνει πως ο ψεκασμός δεν έκανε και την διαφορά. Ίσως αν το "αδυνάτιζαν", γιατί με τα 230 κιλάκια της, η χοντρούλα θέλει πίεση για να πάει... Tο αγαπημένο μου F800 της BMW κατεβαίνει στα 5 στο ταξίδι (λένε στα περιοδικά). Θα μου πείτε, δικύλινδρο, αλλά γμτ είναι 20% λιγότερο καύσιμο από 13% περισσότερα κυβικά... (τη διαφορά της τιμής πάντως από το bandit δεν τη βγάζεις από εκεί :D )

mavroforemenos
16/05/2007, 10:34
Άντε ρε συ aman πες μας τι έγινε με το ολοκαίνουργιο bandit σου και μας έχει φάει η αγωνία! :lol:

amyroukai
16/05/2007, 12:21
Έχουν φέρει ένα καινούριο στη Suzuki εδώ στο Μαρούσι και σκέφτομαι να πάω να το ζητήσω test ride... :D

Αλλά ο aman μάλλον το πήρε και χάθηκε στα βουνά γύρω από τη Νάπολη! Στο PC θα κάθεται; Χαζός είναι με αυτόν τον καιρό;

mavroforemenos
16/05/2007, 17:25
Αυτό κατάλαβα κι εγώ ότι έχει χαθεί στα βουνά για να μην έχει κάνει post ακόμα. To έχω γλυκαθεί και ψάχνω ευκαιρία να ξεφορτοθώ το strom. Απλά περίμενα καμιά πληροφορία πρώτα για την απόδοση του και την αξιοπιστία του πριν κάνω κίνηση. Αλήθεια με την έκδοση με το ABS τι παίζει;

amyroukai
16/05/2007, 17:55
To ABS αν δεν έχει αλλάξει είναι εξαιρετικό. ΟΚ το πίσω μπαίνει κομματάκι εύκολα, αλλά από ότι κατάλαβα δεν υπάρχει μοτοσικλέτα που δεν έχει ευαίσθητο πισινό. Το εμπρός πάντως είναι ωραίο... Και με έχει σώσει 2-3 φορές. Μόνο μία φορά με τρόμαξε, σε γλιστερό πλακόστρωτο, που έπαθε αμόκ και δεν έλεγε να πιάσει το φρένο, αλλά μάλλον θα είχα σαπίσει στα πλακάκια αν δεν το είχα, γιατί μόλις και ακούμπησα τη μανέτα.

Καλά, το media strom γιατί έχεις φαγωθεί να το ξεφορτωθείς;;; Όλοι λένε τα καλύτερα!

aman17-2
16/05/2007, 20:12
μακάρι να ήταν όπως τα λέτε αλλά απλά ακόμα δεν την έχω πάρει......

το τελευταίο ραντεβού έχει δωθεί για Παρασκευή αλλιώς θα την ακυρώσω και θα πάω να την πάρω από αλλού......δεν παλεύεται άλλο....

απόψεις λογικά θα μπούν μετά το στρώσιμο αλλά θα πώ και στην αρχή (αλλά υπόψιν ότι είμαι καινούριος οδηγός μην περιμένετε λεπτομέριες.....)

και στην Ιταλία το μικρό το 650 έρχεται ΧΩΡΙΣ ABS ΓΜΤ......

nocarder
16/05/2007, 20:26
Ο aman17-2 όλο στην κλάψα είναι...μια χαρά τα περνάει στη Νάπολη και ας κλαίγεται...βαράτε με κι ας κλαίω!

Δε λέει που σε όσες βόλτες πήγαμε κάτω από 160 δεν έπεφτε πουθενά σε αυτές τις δρομάρες...ούτε που γέρνει το μηχανάκι άφοβα μέχρι που τερματίζει το λάστιχο αφού η άσφαλτος δε γλυστράει με τίποτα...ούτε που οι τιμές εδώ είναι 1 χιλιάρικο κάτω στις μηχανές...ούτε που πήρε κράνος SHOEI XR-1000 CAMPER με 300 ευρά και στην Ελλάδα έχει 450...και άλλα πολλά!!!:beer:

Το BANDIT θα το έχει την Παρασκευή γιατί περιμένει να βγάλει πινακίδες κλπ διαδικαστικά...αλλά μετά...πάλι σε 1 μέρα θα το στρώσει όπως το V-Strom!!!:D

mavroforemenos
16/05/2007, 20:27
Ευχαριστώ για την εις βάθος ανάλυση στο ABS αλλά εγώ εννοούσα αν έχει βγει η έκδοση με το ABS στο καινούργιο μοντέλο απλά :) Το v-strom είναι πάρα πολύ καλό μηχανάκι αλλά δεν είναι του στυλ μου, προτιμώ streetακια. To bandit καταρχήν φαίνεται πανέμορφο κι από ότι έχω δει πουλάει καλά στο εξωτερικό. Μιας και αρχίσαμε την συζήτηση θα θελα να ρωτήσω δυο πραγματάκια...Από αέρα στα 140-150 πως τα πάει; Με τα προβλήματα στα ηλεκτρικά που άκουσα τι παίζει; Που οφείλεται η χαμηλή τιμή του; Μια σύγκριση με το cbf600 θα ήταν καλοδεχούμενη διότι το έχω οδηγήσει και μπορώ να κατατοπιστώ. Δεν υπάρχουν και πολλές επιλογές σε αυτήν την κατηγορία δυστυχώς, το fazer είναι κουκλί και πανίσχυρο (και πανάκριβο επίσης το S2) σε ανοιχτό δρόμο αλλά στην Aθήνα λογικά θα υποφέρεις πολύ, το cbf600 έχει εξαιρετική συμπεριφορά και κινητήρα (μάλιστα το άνοιγμα που έχει μετά τις 5000 είναι τρέλα) αλλά δεν μου αρέσει καθόλου εμφανισιακά και τέλος το er είναι όμορφο και φιλικό αλλά με τίποτα δεν παίρνω κάτι με λιγότερο από 4 κυλίνδρους από δω και πέρα. Οπότε μένει το bandit. Θα με ενδιέφερε η αποψή σας σε όλα τα παραπάνω.

Cheers

Υ.Γ. Συγνώμη αν έθιξα κάποια μηχανάκια απλά λέω την άποψη που έχω σχηματίσει γύρω από την κατηγορία :wacko:

aman17-2
16/05/2007, 20:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από nocarder
Ο aman17-2 όλο στην κλάψα είναι...μια χαρά τα περνάει στη Νάπολη και ας κλαίγεται...βαράτε με κι ας κλαίω!

Δε λέει που σε όσες βόλτες πήγαμε κάτω από 160 δεν έπεφτε πουθενά σε αυτές τις δρομάρες...ούτε που γέρνει το μηχανάκι άφοβα μέχρι που τερματίζει το λάστιχο αφού η άσφαλτος δε γλυστράει με τίποτα...ούτε που οι τιμές εδώ είναι 1 χιλιάρικο κάτω στις μηχανές...ούτε που πήρε κράνος SHOEI XR-1000 CAMPER με 300 ευρά και στην Ελλάδα έχει 450...και άλλα πολλά!!!:beer:

Το BANDIT θα το έχει την Παρασκευή γιατί περιμένει να βγάλει πινακίδες κλπ διαδικαστικά...αλλά μετά...πάλι σε 1 μέρα θα το στρώσει όπως το V-Strom!!!:D


Αρχικά δημιουργήθηκε από aman17-2
έξω από το χορό...... :)

χαλάλι ο παράδεισος της μοτοσυκλέτας
αν δεν έχεις που να βγεις για καφέ ή για ποτό....

αυτοί ξέρουν να τρώνε κ να ντύνονται αλλά από διασκέδαση...... :(
Γι αυτό κ πήρα την μηχανή να ξεσκάω κάπου.....

Ελλαδάρα κ πάλι Ελλαδάρα....

3 χρόνια εδώ είναι πάρα πολλά για να εκτιμήσεις ότι Πίσω θεωρούσες δεδομένο....


με είδες να παραπονιέμαι για την μηχανή?????

αφού το λέω καθαρά... την πήρα για να περνάω καλά γιατί αλλιώς......!!!
και άντε να "δείς" και εσύ καμιά μέρα τα 160 :) γιατί όλο 120 το μπούκωσες....

άαααα και το κράνος 360 (και μην τα λές αυτά ίσως χρειαστεί να τα πουλήσουμε σε κάνα 6μηνο!!! :) )

frapes
16/05/2007, 20:40
Aφού σας έχει φάει η αγωνία, σας λέω ότι εγώ είμαι εδώ και δυο μέρες ένας ευτυχής κάτοχος ενός κόκκινου bandit 650s k7! Εντάξει, η συμβίωση είναι πολύ μικρή και εγώ είμαι μαθημένος σε αερόψυκτο, δικύλινδρο, διβάλβιδο εικοσιπενταετίας (!), αλλά αν σας ενδιαφέρει η άποψη μου, το μηχανάκι δείχνει εξαιρετικό, γλυκό, ομαλό, καλοστημένο, χωρίς προβλήματα με τον ψεκασμό του. Βέβαια, δεν έχω εικόνα του τι σημαίνει προβληματικός ψεκασμός για να συγκρίνω, αλλά το τράβηγμα του είναι καλό και άμεσο πάντα. Άλλωστε, είναι κινητήρας που σχεδιάστηκε εξ' ολοκλήρου για το καινούριο bandit, και δεν είναι μεταμοσχεύσεις από άλλα μοντέλα, οπότε νομίζω ότι ο ψεκασμός του θα είναι απ' τους καλύτερους που κυκλοφορούν. Από αξιοπιστία τώρα, τι περιμένετε να ακούσετε. Ο κινητήρας είναι ολοκαίνουριος, τα χρόνια θα δείξουν. Το μόνο στο οποίο μπορείς να βασιστείς είναι ότι δεν είναι πουσαρισμένος κινητήρας οπότε έχει με το μέρος του τις πιθανότητες για να αντέξει στο χρόνο. Επίσης, επειδή τα bandit έχουν μεγάλη ιστορία, τεράστια φήμη και τρελές πωλήσεις, μου φαίνεται δύσκολο η έμπειρη suzuki να έχει κάνει μαλακίες στη σχεδίαση του κινητήρα της και να καταστρέψει ολόκληρη τη σειρά της. Φανταστείτε τι σημασία δίνει στα bandit, που ενώ ήταν να μπουν στο χρονοντούλαπο της ιστορίας λόγω euro3, τελικά σχεδίασε νέο κινητήρα και τα κρατάει στη γκάμα της (προφανώς για άλλα τόσα χρόνια). Τέλος, άλλος σημαντικός λόγος για να το εμπιστευτείς είναι ότι είναι ... SUZUKI!!! (ε ρε κόλλημα που τό' χω!). Tο ότι εξακολουθούν να είναι made in japan σας το' πα;!! Με λίγα λόγια, εμπιστευθείτε το με τον ίδιο τρόπο που εμπιστεύεστε οποιοδήποτε σύγχρονο μηχανάκι (αυτό τώρα λέτε να είναι καλό ή σπόντα; :lol: ), τι άλλο να πω, άμα το γουστάρετε εμφανισιακά, μην κολλάτε, χτυπήστε το, προσφέρει ό,τι και ο ανταγωνισμός του με τουλάχιστον 1500 ευρά λιγότερα! Πάρτε και μια φωτό να γουστάρουμε (του 1250 είναι αλλά δεν πειράζει, ίδια είναι)

frapes
16/05/2007, 20:42
ε καλά, σιγά μην έμπαινε η φωτό! άλλη φορά!

aman17-2
16/05/2007, 20:43
τέτοια να λές να με πριζώνεις παραπάνω που αργεί να έρθει....
έχεις to S ή το γυμνό?
με τον αέρα μετά τα 140 πώς πάμε???? τέρμα σκυφτό?

:)

frapes
16/05/2007, 21:03
το s είπα και πριν και χωρίς abs. 140 συν δεν έχω πάει για να ξέρω, στρώσιμο βλέπεις! στα 140 δεν είχα κανα πρόβλημα πέρα από το θόρυβο πιο πολύ του αέρα...

aman17-2
16/05/2007, 21:45
χμμμ ναι σωστά τώρα που το ξαναδιάβασα είδα το s μετά το 650 ,,,γράψε λάθος.....

στο στρώσιμο με πόσα πάει :) ??? 800κμ είναι αυτά !!!!
αν είναι μόνο ο θόρυβος καλά είμαστε.....

amyroukai
16/05/2007, 23:36
Αχ να τα μας... Μόλις τελείωσαν τα προβλήματα του symplektis άρχισαν τα όργανα για εμένα! Γυρνάω σπίτι πριν λίγο, πάω να παρκάρω, με το που γυρίζω τέρμα δεξιά το τιμόνι, σβήνει. Λέω, μπα, θα άφησα το συμπλέκτη στην κίνηση του χεριού μου και δε το κατάλαβα. Βάζω μπροστά, ξαναγυρίζω το τιμόνι, σβήνει. Αλλά έσβησαν ΚΑΙ τα φώτα για μιά στιγμή και έκανε reset και ο πίνακας. Σαν να έκλεισα από το κλειδί... Για να μη σας πολυκουράζω, το πάρκαρα στο stand και την μ..... την κάνει συνέχεια, όταν περάσει μιά γωνία δεξιά το τιμόνι, προφανώς κάποιο καλώδιο τσακίζει ή τραβιέται και κλείνει το ρεύμα! Αισθάνομαι ΠΑΑΑΑΡΑ πολύ τυχερός που δε μου έτυχε στην κίνηση. Και θα τσακιζόμουνα και θα με πατάγανε κιόλας! Θα το ψάξω αύριο το πρωί... ΑΝ κοιμηθώ απόψε με τη στεναχώρια που με έπιασε. Σκέφτομαι πως στο καλό θα το πάω και στο σέρβις έτσι... Πόσα φυλαχτά να φορέσω μη σβήσει στο δρόμο;;;
:lol: και τα μελετάγατε τα ηλεκτρικά του...

frapes
17/05/2007, 00:10
Κάποιο καλώδιο θα ναι, μην ανησυχείς. Και μην φοβάσαι, στην κίνηση δεν κόβεις ποτέ το τιμόνι τέρμα, πάντως έχε σε ετοιμότητα το συμπλέκτη για να απομονώσεις αν χρειαστεί. Όσο για το test ride που έλεγες νωρίτερα δεν νομίζω να βρεις ακόμα. Περίμενε λίγες μέρες ακόμα και θα διαθέσουν κάποιο

@ aman 17-2. Το στρώσιμο είναι μια περίεργη ιστορία. Αν ακολουθήσεις το μανιουαλ, πας μέχρι 6000 και αυτό σημαίνει 115 άντε 120.

@ mavroforemenos. Ούτε το γυμνό, ούτε τα absάτα σκοπεύουν να φέρουν (άμεσα τουλάχιστον) από όσα μου είπαν. Θα δουν μάλλον πως θα κινηθεί στην ελληνική αγορά και μετά θα κρίνουν. Όσο για την τιμή του μην ανησυχείς. Είναι φτηνό γιατί πάντα τα bandit ήταν φτηνά! Μάλιστα στην ελλάδα ρίξαν ακόμα περισσότερο την τιμή προφανώς για να πουλήσει επειδή δεν είχε μεγάλη απήχηση στον κόσμο. Έχω την εντύπωση ότι το ελληνικό bandit έχει την χαμηλότερη επίσημη τιμή απ' όλη την ευρώπη, τη στιγμή που τα ελληνικά μηχανάκια γενικά τιμολογούνται το ίδιο ή συνήθως ακριβότερα από τα ευρωπαϊκά!

amyroukai
17/05/2007, 09:13
Στη δεξιά μεριά του λαιμού καταλήγει το καλώδιο από τον διακόπτη με το κλειδί. Πιθανολογώ λοιπόν να έχει χαλαρώσει το παξιμάδι... Θα δω αν μπορώ να το πιάσω χωρίς να βγάλω όργανα και fairing.



Στην Αγγλία έχει 7100 το S/ABS και 6700 το γυμνό





edit: Τελικά φταίει το καλώδιο που βγαίνει από τον κύλινδρο που περιέχει το διακόπτη με το κλειδί. Αν το κουνήσω, κόβει το ρεύμα. Δεν βρήκα όμως "ασφαλή" θέση για να μπορώ να πω ότι θα το μετακινήσω με άνεση το suzuki μέχρι το σέρβις... Το κέρατό μου. Θα πάρω τα κεντρικά να δω για ραντεβού με τον ηλεκτρολόγο...

Από τα κεντρικά: 30 του μηνός μπορούμε κύριε, τα ραντεβού είναι κλεισμένα πιο νωρίς. Και μέχρι τότενες τι κάνουμε ωρέ παληκάρια;
Θα πάρω και άλλα συνεργεία να δω... :)