PDA

View Full Version : GSF 600/650 s Bandit



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32

amyroukai
15/05/2009, 10:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από pektis
Mοντέλο '04. Ρύθμιση βαλβίδων,συγχρονισμός carbs,αλλαγή λαδιών,φίλτρο λαδιών,φίλτρο βενζίνας,αλλαγή μπουζί& τέλος αλλαγή φλάντζας κεφαλής(λόγω ανοίγματος για ρύθμ.βαλβίδων) 200Ευρώ (αντ/κά&εργασία):beer:
Αν σκεφτώ ότι σύμφωνα με τη λίστα των επίσημων ανταλλακτικών οι φλάντζες της κεφαλής περιμετρική και ροδέλες μαζί χρεώνονται κάπου 70?, τα λάδια περίπου 40, 4 μπουζί κανένα 20άρικο το λιγότερο, φίλτρο λαδιού 10, βενζίνης (δε θυμάμαι αλλά κανένα 20αρικάκι δεν θα είναι; ), εργασία μόνο 40? παίρνει αυτός; Περίεργο... Καλό βέβαια για την τσέπη! :) Τις φλάντζες κεφαλής λόγω υψηλής τιμής τις αλλάζω κάθε δεύτερο άνοιγμα.


Δημήτρη έχεις εν μέρει δίκιο, γράφουμε πάλι, αλλά σπάει σε 4-5 threads και δεν φαίνεται....

pektis
15/05/2009, 10:24
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
[B]Αν σκεφτώ ότι σύμφωνα με τη λίστα των επίσημων ανταλλακτικών οι φλάντζες της κεφαλής περιμετρική και ροδέλες μαζί χρεώνονται κάπου 70?, τα λάδια περίπου 40, 4 μπουζί κανένα 20άρικο το λιγότερο, φίλτρο λαδιού 10, βενζίνης (δε θυμάμαι αλλά κανένα 20αρικάκι δεν θα είναι; ), εργασία μόνο 40? παίρνει αυτός; Περίεργο... Καλό βέβαια για την τσέπη! :) Τις φλάντζες κεφαλής λόγω υψηλής τιμής τις αλλάζω κάθε δεύτερο άνοιγμα.


Oι ροδέλες φίλε είναι κάθε 24,000χλμ.& εννοείται πως βάζω μόνο γνήσια αντ/κά...Το ακριβώτερο service μαζί με τακάκια άντε να ήταν 250ευρώ...

amyroukai
15/05/2009, 10:38
Τα τακάκια δεν θα τα ξαναπάω σε συνεργείο... Είδα πως βγαίνει η δαγκάνα και πως βγαίνουν τα τακάκια από μέσα όσο μου άλλαζαν τα λάστιχα οπότε θα τα κάνω μόνος μου από εδώ και πέρα.



Παιδάκια τώρα που άνοιξε για τα καλά ο καιρός, τι θα λέγατε για καμιά ημερήσια εκδρομή/παραλία/καφέ/φαγητό όλα μαζί; Έχει καλούς κοντινούς προορισμούς. Το επόμενο ΣΚ είναι και η ετησια 2ήμερη που θα πάω, τι στα κομμάτια... Αλλά αυτήν την Κυριακή? Το μόνο αρνητικό είναι ότι έχει grand prix.

zvailakis
15/05/2009, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Τα τακάκια δεν θα τα ξαναπάω σε συνεργείο... Είδα πως βγαίνει η δαγκάνα και πως βγαίνουν τα τακάκια από μέσα όσο μου άλλαζαν τα λάστιχα οπότε θα τα κάνω μόνος μου από εδώ και πέρα.



Παιδάκια τώρα που άνοιξε για τα καλά ο καιρός, τι θα λέγατε για καμιά ημερήσια εκδρομή/παραλία/καφέ/φαγητό όλα μαζί; Έχει καλούς κοντινούς προορισμούς. Το επόμενο ΣΚ είναι και η ετησια 2ήμερη που θα πάω, τι στα κομμάτια... Αλλά αυτήν την Κυριακή? Το μόνο αρνητικό είναι ότι έχει grand prix.

Δεν είναι το επόμενο...αλλά το μεθεπόμενο!

amyroukai
15/05/2009, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από zvailakis
Δεν είναι το επόμενο...αλλά το μεθεπόμενο!
Ναι αυτό το θέμα με το χρόνο το έχω, ξεχνιέμαι.... :) Ε ακόμα καλύτερα, έχουμε 2 πιθανές Κυριακές μπροστά μας! :sun:

pektis
15/05/2009, 11:04
Παιδιά με βλέπω Νέα Μάκρη για καμιά βουτιά...(Τώρα παραλία Ζούμπερη ή Αγ.Ανδρέα,δεν ξέρω ακόμα)....

cgioris
17/05/2009, 20:44
Ρε παιδιά, το bandit έχει παρόμοιο μέγεθος με το tdm; Νομίζω ότι το tdm δεν είναι ούτε πολύ μικρό ώστε να φαίνεται τελείως street, ούτε πολύ μεγάλο σαν ον-οφ κουμούτσα. Γουστάρω όμως τρελά bandit. Επάνω στο bandit η θέση και η στάση του αναβάτη είναι παρόμοιες; Ευχαριστώ!!!

amyroukai
18/05/2009, 08:29
Δεν έχω οδηγήσει TDM, ο Portishead ως πρώην κάτοχος μπορεί να σου πει περισσότερα, αυτό που έχει πει έντονα είναι πως ο δεύτερος κάθεται πιο άνετα στο TDM. Για τον οδηγό, αν συγκρίνω με το τι βλέπω στο δρόμο είσαι λίγο πιο σκυφτά από το TDM. Αλλά δεν με κούρασε ποτέ, έχω κάνει και 650 χιλιόμετρα μέσα στη μέρα χωρίς να "λιώσω".
Το μέγεθος του bandit είναι μικρότερο του TDM. Σαφώς πιο χαμηλή μοτοσικλέτα, με παρόμοιο πλάτος. Δεν προβληματίζει στην κίνηση, το τιμόνι περνάει από τους καθρέφτες των αυτοκινήτων άνετα και το fairing δεν εξέχει τόσο που να σε τρομάζει. Οι καθρέφτες είναι δυστυχώς στο ίδιο ύψος με αυτούς των περισσότερων jeepοειδών αλλά το συνηθίζεις και προσέχεις λίγο παραπάνω. Σε γενικές γραμμές, μόλις συνηθίσεις τον όγκο και το αρκετό βάρος, εκτός από τα πολύ στενά, τρομοκρατείς παπιά, σκούτερ κλπ κλπ.... :)

pektis
18/05/2009, 09:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Δεν έχω οδηγήσει TDM, ο Portishead ως πρώην κάτοχος μπορεί να σου πει περισσότερα, αυτό που έχει πει έντονα είναι πως ο δεύτερος κάθεται πιο άνετα στο TDM. Για τον οδηγό, αν συγκρίνω με το τι βλέπω στο δρόμο είσαι λίγο πιο σκυφτά από το TDM. Αλλά δεν με κούρασε ποτέ, έχω κάνει και 650 χιλιόμετρα μέσα στη μέρα χωρίς να "λιώσω".
Το μέγεθος του bandit είναι μικρότερο του TDM. Σαφώς πιο χαμηλή μοτοσικλέτα, με παρόμοιο πλάτος. Δεν προβληματίζει στην κίνηση, το τιμόνι περνάει από τους καθρέφτες των αυτοκινήτων άνετα και το fairing δεν εξέχει τόσο που να σε τρομάζει. Οι καθρέφτες είναι δυστυχώς στο ίδιο ύψος με αυτούς των περισσότερων jeepοειδών αλλά το συνηθίζεις και προσέχεις λίγο παραπάνω. Σε γενικές γραμμές, μόλις συνηθίσεις τον όγκο και το αρκετό βάρος, εκτός από τα πολύ στενά, τρομοκρατείς παπιά, σκούτερ κλπ κλπ.... :)

Oι καθρέπτες μαζεύουν στην κίνηση φιλαράκι!

amyroukai
18/05/2009, 10:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από pektis
Oι καθρέπτες μαζεύουν στην κίνηση φιλαράκι!
Αν είχαν ελατήριο όπως στο αυτοκίνητο ή σε κάποιες άλλες μοτοσικλέτες που έχω δει, θα το έκανα για μερικά στριμωγμένα σημεία, αλλά αν δε βλέπω πίσω δεν μπορώ να οδηγήσω... Ανωμαλία μετά από τόσα χρόνια με το αυτοκίνητο.

pektis
18/05/2009, 11:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Αν είχαν ελατήριο όπως στο αυτοκίνητο ή σε κάποιες άλλες μοτοσικλέτες που έχω δει, θα το έκανα για μερικά στριμωγμένα σημεία, αλλά αν δε βλέπω πίσω δεν μπορώ να οδηγήσω... Ανωμαλία μετά από τόσα χρόνια με το αυτοκίνητο.

Eμένα έχει..Το Κ5 όχι??

gavcr
18/05/2009, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
gavcr το δικό μου 36000 πήγε ?240 (ΟΚ ήταν για ?270 αλλά έκανε έκπτωση ως μέρος προσφοράς στα πλαίσια συνεργασίας με το Motograndprix club) και έκανε τα ίδια ακριβώς (με μαμά φίλτρο, και οι βαλβίδες-καρμπιρατέρ είναι πιο παίδεμα στο δικό μου). Μάλλον είναι ακριβός ο μάστοράς σου.




που είναι ρε παλιόπαιδο τα "καλούδια" :confused:


Ποιες Βαλβίδες??

Εμένα δεν έκανε Βαλβίδες!!!!! ( Αμα έκανε θα έπρεπε να πάρω Σερβιςδάνειο) :evil: :evil:

στα 24.000 θέλει το κ8






Υγ τα καλούδια είναι ακόμα σπίτι :look:

amyroukai
18/05/2009, 20:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από gavcr
Υγ τα καλούδια είναι ακόμα σπίτι :look:
Καλά, όταν βρεις χρόνο... :) :D

dim40
18/05/2009, 21:15
σημερα παρελαβα τα καινουργια μου κρανη και ειμαι ετοιμος για βολτες!!!

αντε να οργανωσουμε καμια.

amyroukai
18/05/2009, 21:17
Καλοφόρετα και αγρατσούνιστα να είναι... Τα C2 πήρες τελικά; Χρωματάκι;

dim40
18/05/2009, 21:21
ανθρακι πηρα γιατι δε ειχε διαθεσιμο ασημι στο νουμερο μου. ναι το c2. μολις γυρισα απο τη δουλεια το δοκιμασα και λεω να βγω στη αττικη οδο για δοκιμη . ευκαιια να δω και τη τελικη της μηχανης. :smilea: :smilea: :lol: :lol: :lol:

amyroukai
18/05/2009, 21:23
Προσοχή στις κάμερες, δουλεύουν!!!!!

dim40
18/05/2009, 21:25
poy exei kameres?

amyroukai
18/05/2009, 21:26
Στην αττική οδό, έχουν βάλει και στα 2 ρεύματα, αλλά δε θυμάμαι ακριβώς τα σημεία. Τα έχει το forum αν το ψάξεις λίγο

dim40
18/05/2009, 21:39
δε βρηκα κατι . δε βαριεσε....

μιλουσα με ενα φιλο τωρα αι μου ειπε οτι σκοτωθηκε καποιος στη συγγρου πριν μια ωρα με μηχανη .
δε ξερω ονομα απλα οτι ηταν 55 χρονο και ετρεχε στα μεγαρα

τον χτυπησε αυτοκινητο και τον εγκατελειψε

herc_sam
20/05/2009, 12:29
Καλησπέρα σε όλους τους ληστές και καλώς σας βρήκα...!

Με ενδιαφέρει πολύ η αγορά ενός καινούριου ληστή, αλλά επειδή μ'αρέσει πολύ η έκδοση Κ9, είμαι διατεθιμένος να περιμένω την έλευσή της... Μήπως γνωρίζει κανείς αν και πότε υπολογίζεται να έρθει στην Ελλάδα; Έχω στείλει mail στον Σφακιανάκη, αλλά φυσικά απάντηση δεν πήρα. Σε όλα τα ξένα sites εμφανίζεται η έκδοση Κ9, και μόνο στο ελληνικό εξακολουθεί να λανσάρεται η Κ8. Μήπως δεν έχουν σκοπό να το φέρουν φέτος; Άραγε έχουν σκοπό να κρατήσουν την τιμή στα ίδια ύψη, ή θα την ανεβάσουν;

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων!

amyroukai
20/05/2009, 12:31
Ε λοιπόν κατάφερα και έμεινα από βενζίνη χτες το πρωί! :) Είχε ανάψει η αντλία, η μπάρα, το σύμπαν αλλά την ώρα που γύρισα σπίτι την Κυριακή δεν είχα κέφια να ψάχνω και τα τοπικά ήταν κλειστά. Οπότε... Ζμπρώξιμο :cry: ένα χιλιομετράκι, λίγο ανηφόρα, λίγο ισιάδι, ευτυχώς ο αέρας βοηθούσε πάρα πολύ και μετά σταμάτησα πίσω από το βενζινάδικο γιατί δεν υπήρχε περίπτωση να ανέβω τα τελευταία 100 μέτρα ανηφόρας και να μην διαλυθώ, μπετονάκι, 4 λίτρα μέσα στο ρεζερβουάρ, πήρε, ΟΚ. Χωρητικότητα τελικά έχει ΑΚΡΙΒΩΣ 20 λίτρα :rotflmao: Ο αναβάτης χρειάζεται επειγόντως γυμναστική πάντως. Μη σας τύχει...


Επίσης έχω να πω ότι έχω συνηθίσει το γκάζι του, τα λάστιχα το έχουν μεταμορφώσει και δεν γλιστράει και πλέον βαριέμαι. Χρειάζομαι ένα reality check, μια πιο γρήγορη μοτοσικλέτα ή μια καλή τρομάρα να έρθω στα ίσια μου.

amyroukai
20/05/2009, 12:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από herc_sam
Άραγε έχουν σκοπό να κρατήσουν την τιμή στα ίδια ύψη, ή θα την ανεβάσουν;
Δεν τους παίρνει, από τη στιγμή που και το Diversion πωλείται χαμηλά. Για ημερομηνία έλευσης, το ότι είναι στα site δεν σημαίνει ότι πωλείται κιόλας στο εξωτερικό. Το GSXR K9 το είχαν στο site πριν το δοκιμάσουν τα περιοδικά. Απλά υπομονή, μέσα στο καλοκαίρι θα έρθει, υποτίθεται Ιούνιο ξεκινάει. Γιατί δεν παίρνεις τηλέφωνο;

edit: Καλωσήρθες..... :beer:

herc_sam
20/05/2009, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Δεν τους παίρνει, από τη στιγμή που και το Diversion πωλείται χαμηλά. Για ημερομηνία έλευσης, το ότι είναι στα site δεν σημαίνει ότι πωλείται κιόλας στο εξωτερικό. Το GSXR K9 το είχαν στο site πριν το δοκιμάσουν τα περιοδικά. Απλά υπομονή, μέσα στο καλοκαίρι θα έρθει, υποτίθεται Ιούνιο ξεκινάει. Γιατί δεν παίρνεις τηλέφωνο;

Έχεις δίκιο, θα τηλ. και θα ενημερώσω. Μακάρι να έρθει μέσα στον Ιούνιο, κοντά είναι. Όσο για την τιμή, επίσης έχεις δίκιο. Αν το ανεβάσουν κανένα 1000ρικο, θα φτάσει την τιμή του Diversion, και εκεί θα πρέπει να κονταροχτυπηθεί. Αλλά ποτέ δεν ξέρεις...

amyroukai
20/05/2009, 13:01
Το μόνο "προσόν" που αναγνωρίζω στο Yamaha είναι τα αρκετά λιγότερα κιλά. Κατά τα άλλα... Θέμα οπτικής είναι περισσότερο αν και πλέον μοιάζουν πολύ μεταξύ τους.




Με κοροϊδεύει η Κατερίνα, αλλά το "παλαβό" project που θα ήθελα να φτιάξω κάποια στιγμή είναι σωληνωτό πλαίσιο με μοτέρ μάλλον από GSXR και τα πλαστικά του Bandit και να το προσπαθήσω να μην είναι πάνω από 160 κιλά γεμάτο. Δυστυχώς έτσι όπως πιάνει στο πλαίσιο αυτό το μοτέρ που φοράμε, δεν μπορείς να το κρεμάσεις από χωροδικτύωμα γμτ γμτ γμτ. Μου χαλάει τη συνταγή!
Εκτός αν ξεκινήσω να ελαφραίνω το δικό μου... Η εξάτμιση ήταν 7 κιλά μείον, οι ζάντες από SS πόσο λιγότερο ζυγίζουν; Ένα αλουμινένιο ψαλίδι από το 1250 ή από κανένα SS της Suzuki μπαίνει άραγε; Ένα μετάχειρο πιρουνάκι από 600άρι (ΟΚ αυτό το έψαξα, μπαίνει αλλά είναι 43mm οπότε θέλει καινούριες τιμονόπλακες, από το 1250 που ειναι 43άρες επίσης); Αλλά θα παίρνει το ABS; Τροφή για σκέψη... Χρόνο έχω μέχρι να μαζέψω τα λεφτά :lol:


Κατά τα άλλα, η επόμενη "μετατροπή" θα είναι White Power εμπρός πίσω.

alex14
21/05/2009, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Χρειάζομαι ένα reality check, μια πιο γρήγορη μοτοσικλέτα ή μια καλή τρομάρα να έρθω στα ίσια μου.

:rotflmao: :rotflmao:

Calm down Γιαννη :smilea:

:beer:

amyroukai
21/05/2009, 17:50
Άστα Alex τι να σου λέω :) Θα έρθετε ετήσια φέτος;

alex14
21/05/2009, 20:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Άστα Alex τι να σου λέω :) Θα έρθετε ετήσια φέτος;

Δυστυχως οχι Γιαννη. Υποχρεωσεις βλεπεις.

Θα τα πουμε ομως σε καμια αλλη βολτα.


:beer:

amyroukai
21/05/2009, 22:31
Κρίμα :( Ελπίζω όταν κανονίσουμε κάποια από τις επόμενες "ληστοβόλτες" να σας δούμε!

herc_sam
25/05/2009, 08:51
Καλημέρα σε όλους!
Το Σάββατο που μας πέρασε αποφάσισα να επισκεφτώ 1-2 αντιπροσωπείες προς αναζήτηση καινούριας μηχανής.
Με λύπη μου ενημερώθηκα από αντιπροσωπεία της Suzuki στη Θεσσαλονίκη, πως το νέο Bandit K9 (2009) το οποίο με ενδιέφερε πολύ, δεν πρόκειται να έρθει τουλάχιστν φέτος στη χώρας μας. Μου έδειξε μάλιστα έναν κατάλογο που μόλις είχε εκδοθεί και οποίος διαφήμιζε το περσινό μοντέλο. Όταν τον ρώτησα γιατί δεν έρχεται στην Ελλάδα, ενώ σε όλα τα Ευρωπαϊκά site υπάρχει, άρχισε να μου τα μασάει. Κάτι για το Yen έλεγε, πως δεν συμφέρει την αντιπροσωπεία και π@*$#ες μπλε. Στην ουσία δεν ήξερε να μου απαντήσει.
Μήπως γνωρίζει κανείς κάτι περισσότερο, ή μήπως μπορεί να υποθέσει κάτι πιστευτό;
Ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω...

kkostask
25/05/2009, 09:25
Έχουνε ακόμα πολλά αποθέματα απο το παλιό!!

spyrval
25/05/2009, 09:42
Εμένα πάντως που περιμένω το Κ8 μου είπαν ότι το μηχανάκι εκτελωνίζεται, οπότε (αν είναι αυτό αλήθεια) συνεχίζουν να φέρνουν το παλιό

amyroukai
25/05/2009, 10:27
Το είπα και θα το ξαναπώ: Το ότι βλέπετε στο site μιας εταιρίας μία μοτοσικλέτα δεν σημαίνει οτι πωλείται κιόλας! Στην Αγγλία, το GSXR1000 K9 υπήρχε πριν τα Χριστούγεννα και μόλις αυτές τις μέρες ξεκίνησε η πώληση. Το ίδιο συμβαίνει και με το ZX-6 ας πούμε της Kawa το οποίο είναι στο site και της Ελληνικής αντιπροσωπείας καιρό αλλά τώρα ξεκινάει διάθεση κλπ κλπ κλπ. Μοιραία, θα έρθει και το Κ9 Bandit. Το σημερινό φυσικά παράγεται ακόμα (ή τώρα τελείωσε/τελειώνει) και είναι πολύ λογικό τόσο η Suzuki όσο και ο αντιπρόσωπος να θέλει να "διώξει" όλες τις σημερινές πριν ξεκινήσει το καινούριο. Στην Αγγλία όπου υπάρχει μια άλλη φιλοσοφία πελατών και εισαγωγέων (όχι τέλεια, όμως πιο υγιής) θα ξεκινήσουν να πωλούνται και τα δύο μαζί, με προσφορές σε εξοπλισμό, επιτόκια, ασφάλεια κλπ στο παλιό μοντέλο. Το λέω με σιγουριά γιατί αυτό ακριβώς κάνουν με κάθε αλλαγή μοντέλου οποιασδήποτε κατηγορίας, φαίνεται και στη σελίδα της εταιρίας. Εδώ προφανώς θα περιμένουν να αδειάσουν οι αποθήκες από το Κ8 πριν φέρουν το Κ9 γιατί είναι μοντέλο οικονομικό, ενώ τα SS με το μεγαλύτερο κέρδος τα πουλάνε ταυτόχρονα.
Η Suzuki Ελλάδας έχει το χειρότερο site μοτοσικλέτας στην αγορά, χωρίς τιμές, με ελάχιστες φωτογραφίες, μόλις πρόσφατα προσέθεσε τον έξτρα εξοπλισμό και πάλι σε pdf χωρίς δυνατότητα αναζήτησης με μοντέλο και χρονολογία... Μιά ματιά στο Αγγλικό site δείχνει πως πρέπει να στήνεται μια σελίδα. Να ξέρει ο κάθε κάτοχος τι θα βρει, πόσο... Και μετά μου λες "στα μασάνε". Τα μασάνε γιατί κάνουν την ελάχιστη δυνατή δουλειά, για να είναι επαρκείς χωρίς να ενδιαφέρονται να γίνουν καλοί. Είναι η κλασσική Ελληνική π@π@ροκρυψίνοια, λες και αν κάποιος θέλει, δεν μπορεί να μάθει τιμές μοτοσικλετών, έξτρα και ανταλλακτικών... Η Yamaha, Honda, Kawasaki, BMW, είναι κορόιδα!


Αν δεν το βιάζεσαι, υπομονή. Αν το βιάζεσαι για να προλάβεις βόλτες όλο το καλοκαίρι.... Πάρε ένα μεταχειρισμένο υδρόψυκτο ή και αερόψυκτο που έχει σε καλές τιμές και πούλα το σε κανένα χρόνο με ελάχιστη "χασούρα" και πάρε το Κ9... :):)

zvailakis
26/05/2009, 10:05
Ρε σεις στην εκδρομή το ΣΚ δεν θα έρθει κανένας??????????????????

amyroukai
26/05/2009, 10:07
Ρε γμτ, όλο το λέω και όλο ξεχνιέμαι. Πάω να δηλώσω συμμετοχή... Και η Κατερίνα θα έρθει αν και τόσα χιλιόμετρα "διπλό" είναι κούραση. Ξενοδοχείο δεν έχω δει τπτ αν υπάρχει εκεί πάνω.

zvailakis
26/05/2009, 10:12
Έχει διάφορα και Καλαμπάκα και Καστράκι, αλλά εγώ μένω στο κάμπινγκ!

Άντε άντε και οι υπόλοιποι!!

amyroukai
26/05/2009, 10:36
Καλά εσύ έχεις τη λόξα με το camping, δεν είναι κακό αλλά δε βολεύομαι για τόση κούραση, θέλω ντους και ζεστό στρώμα... Έχει δίκλινα δωμάτια με 40-45 ευρώ στην Καλαμπάκα. Περιμένω τηλέφωνο από την Κάθριν να μου πει τι σκέφτεται κ εκείνη. Ημερήσια πάντως από Αθήνα Κυριακή, μάπα διαδρομή είναι. Θα έρθει και ένα άλλο Bandit που δεν έχει εμφανιστεί ποτέ από όσο θυμάμαι στο thread!

zvailakis
26/05/2009, 10:38
Ημερήσια δεν παίζει! Πολύ κούραση!

Διήμερο, να πιούμε και τις μπύρες το βραδάκι!

amyroukai
26/05/2009, 11:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από zvailakis
Ημερήσια δεν παίζει! Πολύ κούραση!
H ημερήσια αν δεις τη διαδρομή όπως την περιγράφει ο Npat είναι 380 χιλιόμετρα που να προλάβεις να κουραστείς με τόσο λίγο;

fonzareli
31/05/2009, 10:51
μπορείτε να μου εξηγήσετε κάτι για το βάρος;
Πόσα κιλά είναι κενή η S με ABS (Κ8);

Είμαι έτοιμος να την αγοράσω και τώρα φίλος μου λέει ότι το βάρος της θα με δυσκολέψει πολύ μέσα στην πόλη. Τόσο πολύ είναι; Δυσκολεύει ακόμα και στο να την βγάζω με όπισθεν από το γκαράζ μου;

Ομολογώ ότι δεν την έχω δοκιμάσει σε τέτοιες συνθήκες ούτε είναι δυνατόν να την βρω για να την δοκιμάσω τώρα.

Είμαι 1,73 80 κιλά...

vasdekiss
31/05/2009, 10:57
Το βάρος θα το συνηθίσεις μετά από μία ή δύο εβδομάδες, τουλάχιστον αυτό έγινε με εμένα.... Το Κ8 είναι και καμιά εικοσαριά κιλά βαρύτερο από το δικό μου άλλα εντάξει.... ρόδες έχει και τσουλάει... Δοκίμασέ το πρώτα... Καλές αγορές...:smilea:

edit: Ένα μηχανάκι μας φαίνεται βαρύ όταν δεν το ξέρουμε, κάτι που συμβαίνει όταν κάποιος το παίρνει μόνο για να το δοκιμάσει. Όταν αγοράζεις ένα μηχανάκι, το παίρνεις για να περάσεις αρκετό καιρό μαζί του, οπότε μαθαίνεις τα κάλα του και τα άσχημά του...

dim40
31/05/2009, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από fonzareli
μπορείτε να μου εξηγήσετε κάτι για το βάρος;
Πόσα κιλά είναι κενή η S με ABS (Κ8);


Είμαι 1,73 80 κιλά...

εγω μετα απο ενα διαστημα αποκλειστικης χρησης αυτης που ρωτας (κ8) ειπα να κυκλοφορησω λιγο με τη παλια μου (virago 250)

ηταν σα να ειχα στα χερια μου παπακι :lol: :lol: :lol:

ειμαι 1.81 :lol: 120 κιλα:blush: :blush: :confused:

fonzareli
31/05/2009, 11:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από dim40
εγω μετα απο ενα διαστημα αποκλειστικης χρησης αυτης που ρωτας (κ8) ειπα να κυκλοφορησω λιγο με τη παλια μου (virago 250)

ηταν σα να ειχα στα χερια μου παπακι :lol: :lol: :lol:

ειμαι 1.81 :lol: 120 κιλα:blush: :blush: :confused:

εννοείς ότι η bandit είναι τόσο βαριά που τελικά μετά οι άλλες φαίνονται πούπουλο;
Ακόμα και σε σένα που είσαι προφανώς "θηρίο";

Ληστης
31/05/2009, 17:36
Τα κιλα θα τα καταλαβεις μονο σε τοπικους ελιγμους οπου θελει προσοχη. Οταν κινησε δεν εχεις προβλημα.

Ichigo
31/05/2009, 21:21
Το Bandit του 2009 έχει έρθει παιδιά; Σε τι τιμή περίπου θα πωλείται στις αντιπροσωπείες; Έρχεται κατευθείαν από Japan ή κατασκευάζεται σε κάποιο άλλο εργοστάσιο της Suzuki;

amyroukai
31/05/2009, 22:59
Είναι βαρύ μηχανάκι. "Τέλος" :) Θα το συνηθίσεις όμως εύκολα. Αν το γκαράζ έχει ανηφορίτσα για να βγεις, δεν είναι εύκολο με την όπισθεν.
Για μέσα στην Αθήνα, μπορεί να μην είναι παπί, αλλά φίλε μετά από μερικές μέρες που θα το μάθεις, επειδή κόβει καλά το τιμόνι, κάνεις "παπάδες". Σίγουρα κινείσαι πιο γρήγορα από παπιοσκούτερ κλπ, εκτός ελαχίστων περιπτώσεων ανθρώπων με βλάβες στο μυαλό και πολύ στενών περασμάτων. Αν δεν έχεις σκοπό να βγεις και πιο έξω πάντως, δεν βλέπω το λόγο να πάρεις τέτοια μοτοσικλέτα...

Για τιμές, μάλλον στα ίδια επίπεδα με τα σημερινά θα είναι, αλλά κανείς δεν ξέρει μέχρι να βγει ο κατάλογος. Το ίδιο και για το εργοστάσιο... Δεν δοκιμάζεις να το χτυπήσεις στο google, yahoo Κλπ?

amyroukai
31/05/2009, 23:21
Επίσης έχω να πω, μπείτε στο thread της Ετήσιας συνάντησης να δείτε σε φωτογραφίες τι χάσατε... Πάτησα το πίσω λάστιχο περισσότερο από όσο είχα καταφέρει στα Μέγαρα που έξυνα μαρσπιέ! Αν είναι δυνατόν. 1000 και κάτι ψιλά χιλιόμετρα "κ@υλ@". Ορεινό στροφηλίκι κλειστό και ανοιχτό, Μπράλος, λίμνες, βουνό, Μετέωρα βράδι, διαδρομή δίπλα σε ποτάμι, διαδρομές με "ουρανό" από κλαδιά δέντρων, λίιιγη βροχή για ποικιλία, ΑΝΕΛΕΗΤΟ κυνηγητό, πονάνε τα χέρια μου αλλά αύριο το ξανάκανα... Μιλάμε για απίστευτη ομορφιά διαδρομής και δρόμου. Και απίστευτα χαμηλής κατανάλωσης, ειδικά αν πάρει κανείς υπ' όψη ρυθμό και δικάβαλο, έμεινε κοντά στα 6 λίτρα!


Ζαχαρία σε πλάκωσε το πάπλωμα; Φίλε με το ρυθμό του Α group δεν θα την πάλευες με τίποτα... Εδώ ζορίστηκα με το Β σε μερικά σημεία! Η παρέα έχει πολύ "χέρι". Οι πιο τουρίστες του Γ τελικά έκαναν και σχεδόν ίδιους χρόνους (έκαναν λιγότερες στάσεις για ξεκούραση/βενζίνη) και μάλλον χάρηκαν περισσότερο τα τοπία. Γνωρίσαμε και το Βασίλη από την Καλαμάτα με υδρόψυκτο 650 και αυτός. Μεγαλύτερος, αλλά φοβερό τυπάκι. Λοιπόν, να πάμε Πελοπόννησο την επόμενη φορά, καμιά βολτούλα Μάνη και πίσω! :)

fonzareli
01/06/2009, 00:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Είναι βαρύ μηχανάκι. "Τέλος" :) Θα το συνηθίσεις όμως εύκολα. Αν το γκαράζ έχει ανηφορίτσα για να βγεις, δεν είναι εύκολο με την όπισθεν.
Για μέσα στην Αθήνα, μπορεί να μην είναι παπί, αλλά φίλε μετά από μερικές μέρες που θα το μάθεις, επειδή κόβει καλά το τιμόνι, κάνεις "παπάδες". Σίγουρα κινείσαι πιο γρήγορα από παπιοσκούτερ κλπ, εκτός ελαχίστων περιπτώσεων ανθρώπων με βλάβες στο μυαλό και πολύ στενών περασμάτων. Αν δεν έχεις σκοπό να βγεις και πιο έξω πάντως, δεν βλέπω το λόγο να πάρεις τέτοια μοτοσικλέτα...


όσο για μένα, το θέλω για επαρχιακή πόλη, χαλαρές δικάβαλες βολτούλες, άντε και καμιά βόλτα σε επαρχιακούς δρόμους... Υπερβολικό το μηχανάκι για τέτοια χρήση;

(τα μονοκύλινδρα μου τη βαράνε που δεν έχουν ελαστικά μοτερ, τα δικύλινδρα δεν μου κάνουν διότι τα vstrom και transalp μου πέφτουν μεγάλα σε διαστάσεις και το er-6n δεν μου αρέσει καθόλου ως προς την ανάρτηση - κοπανάει).

dim40
01/06/2009, 00:15
μια χαρα ειναι. και οσο για το βαρος εν κινησει δε ειναι προβλημα. στα επιτοπου θελει προσοχη μεχρι να τη συνυθισεις

fonzareli
01/06/2009, 00:21
και μια ερώτηση μήπως κατάλαβα κάτι λάθος από το bandit:

πρόβλημα στον ψεκασμό υπάρχει καθόλου ή δουλεύει καλά;
Με ενδιαφέρει να μην μπερδεύει ή κομπιάζει χαμηλά.

πχ θέλω να δουλεύει σαν τα honda (hornet & cbf) σχεδόν "ηλεκτρικά".

Ετσι το είδα ότι είναι, αλλά μπορεί να κάνω και λάθος...

WebDevGr
01/06/2009, 00:22
Μια χαρά είναι!!! δουλεύει ρολόι σε όλο το φάσμα!!!

fonzareli
01/06/2009, 00:30
πολύ ωραία από κινητήρα. Για να μην την πατήσω με το βάρος (αλλά ούτε και να χάσω ένα μηχανάκι που μου κάνει σε όλα τα άλλα για ασήμαντο λόγο):

Οταν σταματάς πχ σε φανάρι και πατάς κάτω είναι δύσκολο να κρατήσεις τη μηχανή λόγω βάρους; Οταν στρίβεις με λίγα έχει την τάση να γείρει περισσότερο και να πέσει λόγω βάρους;

Το γκαραζ μου είναι επίπεδο. Εχει μόνο μια ράμπα 30 πόντους για να μπω στην πυλωτή. Θα έχω πρόβλημα να την βγάζω με όπισθεν από το γκαραζ; Δεν είμαι μποντυμπιλντερ!

WebDevGr
01/06/2009, 00:46
Στο φανάρι ούτε για αστείο.... εκτός του ότι είναι καλόζυγισμένη, δεν είναι και ιδιαίτερα ψηλή οπότε θα πατάς μια χαρά!!! Στις στροφές επίσης ούτε λόγος!!

Εφόσον το γκαράζ σου είναι επίπεδο... δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα!!! Αν είναι ανηφορική η ράμπα που λες μια χαρά θα τσουλάς προς τα έξω... αν είναι κατηφορική να την βάζεις με τον κώλο για να μπορείς να βγαίνεις άνετα. Δεν θέλει κόπο θέλει τρόπο :) αν δεις που την ανεβάζω εγώ κάθε μέρα θα πάθεις πλάκα!!!!!!

Γενικά θα πρέπει να προσέχεις να μην την παρκάρεις με τη μούρη σε κατηφόρα.... γιατί μετά δύσκολα θα μπορείς να την πας προς τα πίσω!!! αλλά όπως είπα θέλει τρόπο κι όχι κόπο :) :) τι να πουν και μερικοί με Varadero κλπ.... :) :)

zvailakis
04/06/2009, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Ζαχαρία σε πλάκωσε το πάπλωμα; Φίλε με το ρυθμό του Α group δεν θα την πάλευες με τίποτα... Εδώ ζορίστηκα με το Β σε μερικά σημεία! Η παρέα έχει πολύ "χέρι". Οι πιο τουρίστες του Γ τελικά έκαναν και σχεδόν ίδιους χρόνους (έκαναν λιγότερες στάσεις για ξεκούραση/βενζίνη) και μάλλον χάρηκαν περισσότερο τα τοπία. Γνωρίσαμε και το Βασίλη από την Καλαμάτα με υδρόψυκτο 650 και αυτός. Μεγαλύτερος, αλλά φοβερό τυπάκι. Λοιπόν, να πάμε Πελοπόννησο την επόμενη φορά, καμιά βολτούλα Μάνη και πίσω! :) [/B]

Δεν με πλάκωσε το πάπλωμα! Παρασκευή έφαγα διάφορα μύδια / κυδώνια κτλ, κάτι θα ήταν χαλασμένο και μετά απλά και μέχρι την Τρίτη ήμουν εξαφανισμένος από τον κόσμο. Τώρα ακόμα είμαι με ρυζάκι λαπά και ελαφριά γεύματα!

Γενικά χάλια βγήκε το ΣΚ εκείνο, και το 3ήμερο που έρχεται δεν θα ανέβω σε μηχανή καθόλου! Παραλία από αύριο το βράδυ και θα φύγω Τρίτη χαράματα!

Καλά περάσατε μπαγάσες

Ichigo
07/06/2009, 15:37
Ύστερα από τηλέφωνο στην αντιπροσωπία έμαθα ότι το bandit του 09 θα είναι διαθέσιμο από Σεπτέμβρη. Δηλαδή ευτυχισμένο το 2010 :confused: . Από τιμή δεν ήξεραν να μου πουν.

dim40
09/06/2009, 13:04
που ειναι το δοχειο που τσεκαρεις το νερο του ψυγειου;;

ειδα κατω απο τη σελα δεξια οπως καθετε ο συνοδηγος ενα σωληνα αλλα δε ξερω αν ειναι αυτος.

αν ειναι μεχρι που πρεπει να εχει νερο; μεχρι τη ταπα;

ασχετο... πολυ ζεστη απο το κινητηρα ρε παιδια. καιγονται τα ποδια κι ας φοραω τζην. ετσι ειναι ολα τα 4κιλυνδρα;;

amyroukai
09/06/2009, 13:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από dim40
που ειναι το δοχειο που τσεκαρεις το νερο του ψυγειου;;

ειδα κατω απο τη σελα δεξια οπως καθετε ο συνοδηγος ενα σωληνα αλλα δε ξερω αν ειναι αυτος.

αν ειναι μεχρι που πρεπει να εχει νερο; μεχρι τη ταπα;

ασχετο... πολυ ζεστη απο το κινητηρα ρε παιδια. καιγονται τα ποδια κι ας φοραω τζην. ετσι ειναι ολα τα 4κιλυνδρα;;
Νομίζω ότι εκεί είναι τα υγρά του πίσω φρένου. Λογικά του ψυγείου πρέπει να είναι μπροστά, δεξιά ή αριστερά από το ψυγείο, ΑΝ έχει δείκτη ελέγχου.

Η ζέστη ναι, δεν παλεύεται... Που να τις τι τραβάνε αυτοί με τα SS. Ή με το αερόψυκτο... Βραστά @@ σε κάθε διαδρομή στην πόλη!

PortisHead
09/06/2009, 13:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από dim40
που ειναι το δοχειο που τσεκαρεις το νερο του ψυγειου;;

ειδα κατω απο τη σελα δεξια οπως καθετε ο συνοδηγος ενα σωληνα αλλα δε ξερω αν ειναι αυτος.

αν ειναι μεχρι που πρεπει να εχει νερο; μεχρι τη ταπα;

ασχετο... πολυ ζεστη απο το κινητηρα ρε παιδια. καιγονται τα ποδια κι ας φοραω τζην. ετσι ειναι ολα τα 4κιλυνδρα;;

Εκει που κοιταξες ειναι.
Απλα ας το να δουλεψει λιγο πριν το τσεκαρεις....μην δεις χαμηλα τη σταθμη οταν ειναι κρυο και νομιζεις πως σου λειπει υγρο.

alex14
09/06/2009, 13:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από dim40

ασχετο... πολυ ζεστη απο το κινητηρα ρε παιδια. καιγονται τα ποδια κι ας φοραω τζην. ετσι ειναι ολα τα 4κιλυνδρα;;

Υπαρχουν και χειροτερα :wacko:

:wave2:

dim40
09/06/2009, 13:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Εκει που κοιταξες ειναι.
Απλα ας το να δουλεψει λιγο πριν το τσεκαρεις....μην δεις χαμηλα τη σταθμη οταν ειναι κρυο και νομιζεις πως σου λειπει υγρο.

μεχρι που πρεπει να ειναι γεματο;; μεχρι τη ταπα;;

WebDevGr
09/06/2009, 13:17
Έχει δυο γραμμές L και F... αν όπως κοιτάς η τάπα είναι δεξιά οι γραμμές είναι αριστερά

PortisHead
09/06/2009, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από dim40
μεχρι που πρεπει να ειναι γεματο;; μεχρι τη ταπα;;

Τουλαχιστον σε μενα (1250) εχει Min και Μax.
Οποτε....μεχρι το Max.

Δες και τις φωτο

Φωτο 1 (http://i85.photobucket.com/albums/k67/massive850/GSF/cool3.jpg)

Φωτο 2 (http://i85.photobucket.com/albums/k67/massive850/GSF/cool4.jpg)

dim40
09/06/2009, 18:46
το ειδα και ευχαριστω. ηθελε συμπληρωμα. ηταν ελαφρα κατω απο το μινιμουμ

dim40
09/06/2009, 18:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead

Δες και τις φωτο

[ [/B]


αυτες ειναι απο το μανουαλ;; το εχεις σε αρχειο ;

μπορεις (θελεις) να το δωσεις και σε μενα;

PortisHead
10/06/2009, 08:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από dim40
αυτες ειναι απο το μανουαλ;; το εχεις σε αρχειο ;

μπορεις (θελεις) να το δωσεις και σε μενα;

Ναι αμε...αλλα ειναι για το 1250 και επισης ειναι 12 αρχεια .pdf 35ΜΒ σύνολο.
Θα προσπαθησω να βρω για το 650 αν ειναι.
:wave2:

dim40
10/06/2009, 13:22
το μεγεθος δε εινα προβλημα. το μαιλ μου χωραει πολυ περισοτερα. gmail ειναι και το εχω στο προφιλ μου:wave2:

PortisHead
10/06/2009, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από dim40
το μεγεθος δε εινα προβλημα. το μαιλ μου χωραει πολυ περισοτερα. gmail ειναι και το εχω στο προφιλ μου:wave2:

Δυστυχως δεν βρηκα κατι για το 650.
Μονο για το 650 του 2005.
Κανε λιγο υπομονη κιαν δεν βρω θα σου στειλω του 1250

:wave2:

dim40
10/06/2009, 14:04
δε προκειτε να λυσω τη μηχανη μονος μου. αλλα για αποριες καθημερινης και απλης συντηρισης θα βοηθησει. απο οτι εχω δαβασει ειναι ακριβως τα ιδια μηχανακια.

MANOS225
10/06/2009, 14:18
καλησπερα σε ολους..η μηχανη μας το bandit ειναι το κ8 η ειναι κ7 ..και τι συμαινουν αυτα?
εγω θα παραλαβω την πεμπτη την δικηα μου..με το abs και ειναι s 650 αυτα ξερω για την μηχανη μου.

pektis
10/06/2009, 14:23
Καλησπέρα & σε σένα! Κ8 λέγεται το μοντέλο του 2008 & Κ9 το μοντέλο του 2009...:beer:

PortisHead
10/06/2009, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από dim40
gmail ειναι και το εχω στο προφιλ μου:wave2:

Εκει απλα μπορω να σου στειλω mail μεσα απο το moto.gr.
Δεν εχει πληρη διευθυνση.Στειλτη μου με p.m.
Επισης το gmail μπορει να εχει απλετο χωρο...αλλα τα mail που δεχεται εχουν οριο των 10MB καθε φορα ανα αποστολη.
Ευτυχως...κανενα απ οτα 12 pdf δεν ξεπερναει τα 10 :D

dim40
10/06/2009, 14:35
to mail moy ειναι d.vardoulis@gmail.com

MANOS225
10/06/2009, 14:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από MANOS225
καλησπερα σε ολους..η μηχανη μας το bandit ειναι το κ8 η ειναι κ7 ..και τι συμαινουν αυτα?
εγω θα παραλαβω την πεμπτη την δικηα μου..με το abs και ειναι s 650 αυτα ξερω για την μηχανη μου.

pektis ευχαριστω πολυ..το καταλαβα..

amyroukai
10/06/2009, 15:53
Σήμερα καταριέμαι τους Ιάπωνες μεταλλουργούς και τους μηχανολόγους. Και επίσης χαίρομαι που o gavcr το έχει ρίξει στις ρακές (αστειεύομαι κοπέλι) και δεν έχει στείλει τα ανταλλακτικά που του περίσσευαν... Λοιπόν, έσπασε το "παπαράκι" μεταλλικό στήριγμα του πλαστικού προστατευτικού της αλυσίδας, στο πίσω μέρος του ψαλιδιού κοντά στον τροχό. Μια που είναι ένα κολλημένο στο ψαλίδι, πρέπει να βρω τρόπο να κολλήσω το πάνω μισό με το κάτω. Άνοιξε δλδ ακριβώς εκεί που είναι η τρύπα της βίδας και κόπηκε στα δύο. Αν δεν κάνω λάθος, είναι σιδερένιο το ψαλίδι, άρα λογικά σιδερένιο και το "παπαράκι" και λογικά με νορμάλ ηλεκτροσυγκόλληση πρέπει να κολλάει, αλλά ρε γμτ, πάμε καλά; Άσε που μέχρι να φτάσω στον προορισμό μου και να δω ότι είχε σπάσει, το πλαστικό προστατευτικό είχε γίνει... Να μη πω πως. Αν δεν είναι σιδερένιο και είναι αλουμίνιο, να δω τι πατέντα με ειδικές κόλλες πρέπει να κάνω... Και πάλι καλά που δεν είχα βάλει προστατευτικό με "φτεράκι" μαζί... Θα είχε βρει τροχό και θα είχε γίνει ο πανικός ο ίδιος. Το τράβηξα φωτογραφία αλλά δεν ξαναβγαίνω στη ζέστη να πάρω τη μηχανή, θα την postάρω πιο μετά...


Επίσης ακούγονται διάφοροι καθόλου όμορφοι ήχοι από το μπροστινό στις λακκούβες και ανησυχώ μήπως έχει χτυπήσει το ρουλεμάν του λαιμού, τα Suzuki υποτίθεται ότι είναι λίγο ευαίσθητα στον τομέα...

alex14
10/06/2009, 16:11
Γιαννη, το ψαλιδι ειναι σιδερενιο, επομενως μπορεις να κολησεις αφοβα.

Εαν κοπηκε ακριβως στην τρυπα της βιδας, κοιτα μηπως το ξυρισεις μεχρι το σπασιμο και κανεις καινουργια τρυπα ακριβως απο κατω. Λογικα δεν θα βρισκει η αλυσιδα στο πλαστικο.

:wave2:

K5_N
13/06/2009, 18:21
ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ ΒΟΛΤΕΣ. :beer:

amyroukai
14/06/2009, 10:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από K5_N
ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ ΒΟΛΤΕΣ. :beer:
Καλώς τον, να' σαι καλά... :beer: Και εσύ το ίδιο!!!

giorgoskoz
17/06/2009, 20:13
Γεια χαρά λήστές.Παρακολουθώ το forum αλλά δεν συμμετέχω ενεργά.
Επειδή ζήλεψα μια κόρνα που έβαλε φίλος στην μηχανή του είπα να την τοποθετήσω και εγώ.
Η κόρνα τα σπάει πραγματικά και ό μάστορας που πήγα την έβαλε κάτω από το fering δεξιά, και έτσι δεν φαίνεται αλλά και δεν βρέχετε.
Η κόρνα ειναι της stebel και το μοντέλο nautilus http://www.stebel.it/stebel/index2009.htm
Τρέμετε τώρα ταξιτζήδες που χώνεστε συνέχεια.

PortisHead
18/06/2009, 08:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgoskoz
Γεια χαρά λήστές.Παρακολουθώ το forum αλλά δεν συμμετέχω ενεργά.
Επειδή ζήλεψα μια κόρνα που έβαλε φίλος στην μηχανή του είπα να την τοποθετήσω και εγώ.
Η κόρνα τα σπάει πραγματικά και ό μάστορας που πήγα την έβαλε κάτω από το fering δεξιά, και έτσι δεν φαίνεται αλλά και δεν βρέχετε.
Η κόρνα ειναι της stebel και το μοντέλο nautilus http://www.stebel.it/stebel/index2009.htm
Τρέμετε τώρα ταξιτζήδες που χώνεστε συνέχεια.

Πταισματα......
Κορνα και Bandit ειναι ΜΟΝΟ ΑΥΤΗ (http://www.bikepics.com/pictures/1164550/)

:lol: :lol: :lol:

MANOS225
18/06/2009, 11:37
καλα ειναι απιχτο.:eyepop:

fonzareli
18/06/2009, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από MANOS225
καλα ειναι απιχτο.:eyepop:

ναι...
θα αργήσει να πήξει...

:)

Πλάκα κάνω. Μην παρεξηγηθείς (προφανώς δεν "έπιασε" το "α" στο πληκτολόγιο)

MANOS225
18/06/2009, 11:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από fonzareli
ναι...
θα αργήσει να πήξει...

:)

Πλάκα κάνω. Μην παρεξηγηθείς (προφανώς δεν "έπιασε" το "α" στο πληκτολόγιο)

ναι ειναι...ολα καλα.. :beer:

giorgoskoz
18/06/2009, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Πταισματα......
Κορνα και Bandit ειναι ΜΟΝΟ ΑΥΤΗ (http://www.bikepics.com/pictures/1164550/)

:lol: :lol: :lol:

Και διακριτική πάνω από όλα. :rotflmao:

glider
06/07/2009, 09:31
ηρθε η ωρα για το σερβις στα 6000χλμ
μενω χαιδαρι
γνωρίζετε καποιο καλο συνεργείο στις γυρω περιοχές να κανει καλη δουλειά και να μην πιανει κ@λο;
αν αξιζει παω και λιγο πιο μακρια..
και ποσο θα μου παει περίπου;

cptm
06/07/2009, 09:40
Εγώ πηγαίνω στο Moto Spirit στη Μαυρομιχάλη και είμαι ευχαριστημένος. Άμα θέλεις για πιο κοντά σου, κάποιοι από εδώ πηγαίνουν στο Σφακιανάκη στο Περιστέρι και είναι οκ όπως έχουν πει. Το κόστος είναι παραπλήσιο απ΄ότι θυμάμαι.

zvailakis
06/07/2009, 09:41
+1000 για moto spirit!!

glider
06/07/2009, 09:58
στο περιπου ποσο ειναι το κοστος δλδ;

zvailakis
06/07/2009, 09:59
εμένα για το 1ο σέρβις μου πήρε νομίζω κάνα 80άρι

amyroukai
06/07/2009, 13:32
Πρώτο σέρβις λάδια και φίλτρο αλλάζουν ουσιαστικά, δεν έχει άλλη "σοβαρή" εργασία, τα άλλα είναι έλεγχοι γενικής φύσης. Λογικά, όπου και να το πας, τα ίδια θα κάνουν. Όταν είναι για βαλβίδες θέλει καλό ψάξιμο και άνθρωπο εμπιστοσύνης.

glider
06/07/2009, 13:37
εχουμε και λεμε:
στο περιστερι δεν το βρηκα στην κων/πολεως,ξερεις κανεις που περιπου ειναι;

πηγα σε επισημο αντιπροσωπο στον κορυδαλλο στη λαμπρακη -Σκουρτας και μου ειπε:
service 6000χλμ: 135ευρω
καρίνα : 270Ε
καγκελα: 115Ε δεν βγαζει λεει μανιταρια
baster:120E
ζελατινα:140 (αυτη με το φρυδακι,παει ολη μαζι,οχι μονο το προσθετο)
εξατμιση yoshimura: 600E

κ μονο δωρεαν τοποθέτηση
δεν ειναι λίγο ακριβα;;;

για το σερβις μου ειπε εκτος απο λαδια φιλτρα και ρυθμισμα και τον ρωταω αν χρειαζεται και στα 6χιλ χλμ ή στα 12χιλ χλμ και μου λεει αφου θα ανοιχτει ετσι και αλλιως να τα κοιταξουμε,εκτος και αν δεν θελω εγω...

zvailakis
06/07/2009, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από glider
εχουμε και λεμε:
στο περιστερι δεν το βρηκα στην κων/πολεως,ξερεις κανεις που περιπου ειναι;

πηγα σε επισημο αντιπροσωπο στον κορυδαλλο στη λαμπρακη -Σκουρτας και μου ειπε:
service 6000χλμ: 135ευρω

ΑΚΡΙΒΟ

καρίνα : 270Ε
καγκελα: 115Ε δεν βγαζει λεει μανιταρια
ΝΟΡΜΑΛ ΤΙΜΗ, ΜΑΝΙΤΑΡΙΑ ΒΓΑΖΕΙ ΑΛΛΑ OXI H SUZUKI

baster:120E
NORMAL

ζελατινα:140 (αυτη με το φρυδακι,παει ολη μαζι,οχι μονο το προσθετο)
?127 ΑΠΟ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΊΑ SUZUKI ΧΩΡΙΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ

εξατμιση yoshimura: 600E
ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ

κ μονο δωρεαν τοποθέτηση
δεν ειναι λίγο ακριβα;;;

PortisHead
06/07/2009, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από glider
εχουμε και λεμε:
στο περιστερι δεν το βρηκα στην κων/πολεως,ξερεις κανεις που περιπου ειναι;

πηγα σε επισημο αντιπροσωπο στον κορυδαλλο στη λαμπρακη -Σκουρτας και μου ειπε:
service 6000χλμ: 135ευρω
καρίνα : 270Ε
καγκελα: 115Ε δεν βγαζει λεει μανιταρια
baster:120E
ζελατινα:140 (αυτη με το φρυδακι,παει ολη μαζι,οχι μονο το προσθετο)
εξατμιση yoshimura: 600E

κ μονο δωρεαν τοποθέτηση
δεν ειναι λίγο ακριβα;;;

για το σερβις μου ειπε εκτος απο λαδια φιλτρα και ρυθμισμα και τον ρωταω αν χρειαζεται και στα 6χιλ χλμ ή στα 12χιλ χλμ και μου λεει αφου θα ανοιχτει ετσι και αλλιως να τα κοιταξουμε,εκτος και αν δεν θελω εγω...

Αν παμε βαση βιβλιου...στο service των 6000 χλμ θελει μονο αλλαγη λαδιων (ουτε καν φιλτρο) και ολα τα αλλα τσεκαρισμα και σφιξιματα σε καποιες βίδες.
Αν αυτο μαζι με τα εργαστικα αξίζει 135 ευρω...τι να πω ?
Αλλα αυτες ειναι πανω κατω οι τιμες στα επισημα.

Στο Περιστερι...οπως πας προς την πλατεια μπουρναζιου....απο Κηφισσο ....50-100 μετρα πριν μπεις στην πλατεια....στο αντιθετο ρευμα.....βγαζει ματι.
Πουλαει και BMW και ισως εχει αυτα ως μοστρα.Το συνεργειο ειναι στο στενακι ακριβως διπλα.

PortisHead
06/07/2009, 13:45
Οσο για τα διαφορα αξεσουαρ....κοιτα και λιγο στο internet....μην τα ακουμπατε στον καθε Σκουρτα.

amyroukai
06/07/2009, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από glider
εξατμιση yoshimura: 600E
Θα συμφωνήσω με τον Portishead, είναι λίιιιγο πιάσιμο σε μερικά. Εξάτμιση πάντως τα 600 είναι ΠΟΛΛΑ, με 150 λιγότερα περίπου, βάζεις Leovince αλλά και άλλες μάρκες. Την αλλαγή την κάνεις και μόνος σου σε ένα 15λεπτο. Όπως και τη ζελατίνα.

Για το σέρβις ΜΗΝ δώσεις τόσα, μην πας εκεί, τιμωρία στους "τσιμπημένους". Ο Σκούρτας είναι πρώην αγωνιζόμενος; Το όνομα κάτι μου λέει... Σάκης Σκούρτας;

glider
06/07/2009, 14:01
Στο Περιστερι...οπως πας προς την πλατεια μπουρναζιου....απο Κηφισσο ....50-100 μετρα πριν μπεις στην πλατεια....στο αντιθετο ρευμα.....βγαζει ματι.
[/B]

ευχαριστω πηγα απο θηβων και δεν εφτασα μεχρι εκει...
πηρα τηλ και εκει και μου ειπαν γυρω στα 115ε για το σερβις...τι να πω..

PortisHead
06/07/2009, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από glider
ευχαριστω πηγα απο θηβων και δεν εφτασα μεχρι εκει...
πηρα τηλ και εκει και μου ειπαν γυρω στα 115ε για το σερβις...τι να πω..

Ειναι η γαμοσφραγιδα που χρειαζεσαι....
Αλλιως....4 λιτρα λαδι = 40-50 ευρω και 50 η εργατωρα (με το ΦΠΑ)...ε καπου εκει βγαινει.

@amyroukai
Οσο για τον Σκουρτα...ναι ο παλιος αγωνιζομενος ειναι...αλλα εγω μια φορα που περασα απο κει να κοψω κινηση...με τις φατσες που ειδα στο συνεργειο....ουτε παπι δεν θα αφηνα για service εκει :lol:

glider
06/07/2009, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Θα συμφωνήσω με τον Portishead, είναι λίιιιγο πιάσιμο σε μερικά. Εξάτμιση πάντως τα 600 είναι ΠΟΛΛΑ, με 150 λιγότερα περίπου, βάζεις Leovince αλλά και άλλες μάρκες. Την αλλαγή την κάνεις και μόνος σου σε ένα 15λεπτο. Όπως και τη ζελατίνα.

Για το σέρβις ΜΗΝ δώσεις τόσα, μην πας εκεί, τιμωρία στους "τσιμπημένους". Ο Σκούρτας είναι πρώην αγωνιζόμενος; Το όνομα κάτι μου λέει... Σάκης Σκούρτας;

ναι ετσι ειναι η επωνυμια του μαγαζιου..

PortisHead
06/07/2009, 14:11
Παντως στα μερη σου, εναν που εμπιστευονται αρκετοι και ειναι και επισημος της Suzuki ειναι ο

KAΡΠΕΝΕΚΑΣ
ΑΛΦΑ ΜΟΤΟ

ΘΗΒΩΝ 105
210 - 5782644

glider
06/07/2009, 14:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Παντως στα μερη σου, εναν που εμπιστευονται αρκετοι και ειναι και επισημος της Suzuki ειναι ο

KAΡΠΕΝΕΚΑΣ
ΑΛΦΑ ΜΟΤΟ

ΘΗΒΩΝ 105
210 - 5782644

πηρα τηλ και εκλεισα για πεμπτη(και αυριο μου ειπε αλλα δε μπορουσα)
65 ευρω και αν θέλω φιλτρο 75Ε και σε μιαμιση ωρα ειναι ετοιμο!

σε ευχαριστω πολύ φίλε μου
τελικα θέλει ψαξιμο οτι κανεις...να ειστε καλα παιδια!

cptm
06/07/2009, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Θα συμφωνήσω με τον Portishead, είναι λίιιιγο πιάσιμο σε μερικά. Εξάτμιση πάντως τα 600 είναι ΠΟΛΛΑ, με 150 λιγότερα περίπου, βάζεις Leovince αλλά και άλλες μάρκες. Την αλλαγή την κάνεις και μόνος σου σε ένα 15λεπτο. Όπως και τη ζελατίνα.

Για leovince είμαι έτοιμος για παραγγελία από e-bay: leovince (http://cgi.ebay.it/TERMINALE-LEOVINCE-OVAL-TITAN-SUZUKI-GSF-650-BANDIT-07_W0QQitemZ360136395929QQcmdZViewItemQQptZRicambi_e_Accessori_Moto?hash=item53d9cd4c99&_trksid=p4634.c0.m14.l1262&_trkparms=|301%3A0|293%3A3|294%3A30)
με 265 ? στο σπίτι, αλλά τους έχω ρωτήσει κάτι και δεν έχουν απαντήσει ακόμα οπότε αναμονή.