PDA

View Full Version : GSF 600/650 s Bandit



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32

K5_N
01/12/2009, 21:37
αλλο να θελει καινουρια λαστιχακια και αλλο να δακρυζει γιατι ετσι ειναι ο συγκεκριμενος κινητηρας. εγω δεν ειπα ποτε οτι τα 300 και ευρω ηταν πολλα για σερβις.
2 ευρω εχει το καθε λαστιχακι σιγα το πραγμα. δηλαδη τωρα που θα χρειαστει τορνο για να φτιαξει καινουριες βολτες θα πληρωσω λιγοτερα?

amyroukai
01/12/2009, 23:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από K5_N
αλλο να θελει καινουρια λαστιχακια και αλλο να δακρυζει γιατι ετσι ειναι ο συγκεκριμενος κινητηρας. εγω δεν ειπα ποτε οτι τα 300 και ευρω ηταν πολλα για σερβις.
2 ευρω εχει το καθε λαστιχακι σιγα το πραγμα. δηλαδη τωρα που θα χρειαστει τορνο για να φτιαξει καινουριες βολτες θα πληρωσω λιγοτερα?
300 είναι πολλά για σέρβις, πάρα πολλά. Γιατί να πάει τόρνο το καπάκι; Το διέλυσε τόσο που δεν βιδώνουν πια οι βίδες; Και στο δικό μου καπάκι είχαν φθορά οι βόλτες από σφίξιμο αλλά δεν ήταν τόσο που να μην βιδώνουν. Τα λαστιχάκια μαζί με την φλάντζα της κεφαλής πάνε ένα 70άρι αν δεν κάνω λάθος.

K5_N
02/12/2009, 19:01
γιατι πολυ απλα εχει κλωτσισει μια βιδα και θελει καινουριες βολτες για να σφιξει το καπακι και να μην τρεχει λαδια. οσο για τα 300 και που πληρωνα οταν ο κυριος αυτος μου αλλαζε καπελοτα το κοστος ανεβαινει. ασε που πληρωσα τακακια πισω 80 ευρω για φεροντο και τελικα ηταν νιου φρεν:uplate:

pektis
02/12/2009, 19:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από K5_N
γιατι πολυ απλα εχει κλωτσισει μια βιδα και θελει καινουριες βολτες για να σφιξει το καπακι και να μην τρεχει λαδια. οσο για τα 300 και που πληρωνα οταν ο κυριος αυτος μου αλλαζε καπελοτα το κοστος ανεβαινει. ασε που πληρωσα τακακια πισω 80 ευρω για φεροντο και τελικα ηταν νιου φρεν:uplate:

Και να φανταστεις οτι τα γνησια τακακια που φοραει (tokiko) εχουν 50ευρω!!

CB...K
02/12/2009, 20:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από K5_N
θα χρειαστει τορνο για να φτιαξει καινουριες βολτες

Φίλε δεν ξέρω τι ακριβώς θα κάνει ο μάστοράς σου με τον τόρνο και πόσα θα σου πάρει, έχε πάντως υπ'όψη σου πως η δουλειά γίνεται και με αυτό:
http://www.helicoil.in/helicoil.htm

(κάποια συνεργεία το είχαν παλαιότερα, έχω ιδία πείρα! Αν ξεπεράστηκε, θα υπάρχει ακόμη καλύτερος τρόπος!)

K5_N
02/12/2009, 21:14
η βιδα ειναι 7 mm και κατι τετοιο δεν υπαρχει ετοιμο. υπαρχει σε 6 mm οποτε πρεπει να το φτιαξουμε. ευχαριστω παντως για την πληροφορια.

οσο για τα τακακια των 80 ευρω ουτε 10000 κμ δεν εβγαλαν και τα αλλαξα μονος μου σε 10 λεπτα.

K5_N
02/12/2009, 21:20
και μην φανταστειτε οτι κανω ασκοπη χρηση του φρενου γιατι τα μπροστινα που δουλευουν περισσοτερο εχουν 41000 κμ και ακομη κρατανε

amyroukai
03/12/2009, 00:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από K5_N
οταν ο κυριος αυτος μου αλλαζε καπελοτα
Δε με λες παλλλικάρι... Αερόψυκτο δεν είναι και το δικό σου; Τα καπελώτα ΠΟΥ τα βρήκε να στα αλλάξει σε αυτόν τον κινητήρα;;; Ντεν έχει τέτοια καρντιά μου στις βαλβίδες... Λοιπόν επειδή το τυπάκι σε ΓΔΥΝΕΙ, συνεχίζω με π.μ. ... ΑΡΚΕΤΑ σου πήρε. Καιρός να το πας κάπου αλλού...

K5_N
03/12/2009, 22:16
σ¨ευχαριστω γιαννη για το ενδιαφερον δυστυχως ειμαι μακρυα για αυτο που μου προτεινες. αν εμενα αθηνα η καπου σχετικα κοντα σιγουρα θα πηγαινα.
το θεμα ειναι οτι ολα οσα εγιναν στο μηχανακι μου εγιναν σε εξουσιοδοτιμενο συνεργειο:confused:
φυσικα και δεν περναω ουτε απ εξω πια.
18 ολοκληρα καπελοτα με χρεωσε ο μαγκας σε 3 διαφορετικα σερβις.
3 στα 6000κμ
6 στα 12000 κμ και
9 στα 24000 κμ :lol: :lol: :lol:
το θεμα ειναι που τα εβαζε!!!!!
τελος παντων.

amyroukai
04/12/2009, 02:39
Που μένεις εσύ; Πχ στην πάτρα ξέρει ο pektis καλό μάστορα... Όλο και κάτι θα βρούμε!

Ληστης
04/12/2009, 05:55
Για αυτο τα κανω μονος μου.Και καλυτερη δουλεια γινετε.

pektis
04/12/2009, 09:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από K5_N
σ¨ευχαριστω γιαννη για το ενδιαφερον δυστυχως ειμαι μακρυα για αυτο που μου προτεινες. αν εμενα αθηνα η καπου σχετικα κοντα σιγουρα θα πηγαινα.
το θεμα ειναι οτι ολα οσα εγιναν στο μηχανακι μου εγιναν σε εξουσιοδοτιμενο συνεργειο:confused:
φυσικα και δεν περναω ουτε απ εξω πια.
18 ολοκληρα καπελοτα με χρεωσε ο μαγκας σε 3 διαφορετικα σερβις.
3 στα 6000κμ
6 στα 12000 κμ και
9 στα 24000 κμ :lol: :lol: :lol:
το θεμα ειναι που τα εβαζε!!!!!
τελος παντων.

Υπαρχουν πολλοι απατεωνες εκει εξω(οχι πως η Αθηνα παει πισω!). Γενικα ειναι που θα πεσεις & τι γνωσεις εχεις για να δεις αν σε κλεβουν!

K5_N
04/12/2009, 21:27
ηρακλειο κρητης μενω τα τελευταια 7 χρονια

και γω οτι μπορω μονος θα τα κανω απο δω και περα

πιστευω οτι αν καποιος θελει να σε κλεψει θα εχει και το τροπο να το κανει

amyroukai
04/12/2009, 21:31
οι υπόλοιποι Ηρακλειώτες, ο gavcr κλπ που πάνε; Έχει και κρητικό κλιμάκιο το moto.gr στις βόλτες, τα παιδιά ίσως μπορούν να βοηθήσουν.

K5_N
04/12/2009, 21:37
μαλλον υποψιαζομαι που παει ο gavcr.
μου ειπαν ενα αλλο παλικαρι και μαλλον θα το παω εκει.

amyroukai
04/12/2009, 21:39
Πάντως σύντεκνε πραγματικά, αν τα έχεις σε τιμολόγιο κάνε καταγγελία στην εταιρία... Αυτό ΔΕΝ υπάρχει λέμε... Μη σου πω να στείλεις ένα εξώδικο να ζητήσεις λεφτά πίσω.

K5_N
04/12/2009, 21:44
δε βαριεσε. εγω μπορει να εχασα μερικα ευρω αυτος στη τελικη εχασε πολλα παραπανω.

WebDevGr
04/12/2009, 21:53
Τα εξουσιοδοτημένα στο Ηράκλειο γδύνουν!! Σε έναν γέιτονα που το πήγα πάλι με έγδυσε... μου προτείναν και ένα στον μασταμπά άλλα δεν το δοκίμασα καθόλου. Θα κοιτάξω να βρω τη κάρτα και θα σου το στείλω να το έχεις.

Θα δοκιμάσω έναν φίλο μου αυτές τις μέρες για ένα πρόβλημα που έχω στην τροφοδοσία.... το κακό είναι ότι δεν έχει συνεργείο γιατί πρόσφατα κατέβηκε στο Ηράκλειο. Αν πάνε όλα καλά και βρει και χώρο να δουλέψει θα σου πω.

christostr
04/12/2009, 22:05
Έχω ζήσει 2 χρόνια στο Ηράκλειο με μηχανή και οι μηχανικοί είναι όλοι (:a31: ) για τα πανηγύρια!!!

sapila racing
05/12/2009, 09:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από K5_N
γιατι πολυ απλα εχει κλωτσισει μια βιδα και θελει καινουριες βολτες για να σφιξει το καπακι και να μην τρεχει λαδια. οσο για τα 300 και που πληρωνα οταν ο κυριος αυτος μου αλλαζε καπελοτα το κοστος ανεβαινει. ασε που πληρωσα τακακια πισω 80 ευρω για φεροντο και τελικα ηταν νιου φρεν:uplate:

Αμαν ρε φίλε!!!

Οπως σου είπε κι ο amyroukai το μηχανάκι σου δεν εχει καπελώτα αλλά βίδα κόντρα παξιμάδι, εφ όσον είναι το αερόψυκτο!!!
Να κάνεις φασαρία και να το μεταφέρεις στην κεντρική αντιπροσωπεία το θέμα.
Επίσης για να σου κλωτσήσει σπείρωμα, εκανε χοντρή μαλακία ο μηχανικός.

Για να γίνει η επισκευη του σπειρώματος, δεν χρειάζεται φυσικά να πάει στον τόρνο, θα έπρεπε να βγεί η κεφαλή γι ανα γίνει αυτό! Απλά χρειάζεσαι εναν σωστό μηχανικό που να μπορεί να σου φτιάξει το σπείρωμα η με helicoil η με μούφα.
Τι να πω πια, ήμαρτον με τους σκιτζήδες... :mad:

christostr
05/12/2009, 11:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Αμαν ρε φίλε!!!

Οπως σου είπε κι ο amyroukai το μηχανάκι σου δεν εχει καπελώτα αλλά βίδα κόντρα παξιμάδι, εφ όσον είναι το αερόψυκτο!!!
Να κάνεις φασαρία και να το μεταφέρεις στην κεντρική αντιπροσωπεία το θέμα.
Επίσης για να σου κλωτσήσει σπείρωμα, εκανε χοντρή μαλακία ο μηχανικός.

Για να γίνει η επισκευη του σπειρώματος, δεν χρειάζεται φυσικά να πάει στον τόρνο, θα έπρεπε να βγεί η κεφαλή γι ανα γίνει αυτό! Απλά χρειάζεσαι εναν σωστό μηχανικό που να μπορεί να σου φτιάξει το σπείρωμα η με helicoil η με μούφα.
Τι να πω πια, ήμαρτον με τους σκιτζήδες... :mad:

:beer: :beer:

amyroukai
05/12/2009, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
θα έπρεπε να βγεί η κεφαλή γι ανα γίνει αυτό
To καπάκι βγαίνει μόνο, δεν είναι δύσκολο. Οι βίδες που λέει πιάνουν πάνω στο καπάκι και στην κεφαλή, αλλά το καπάκι είναι που χαλάει γιατί είναι μαλακό. Τι να σου πω, να το στείλεις με καράβι Αθήνα να στο φτιάξουμε; Αλλά πάλι, άντε να το βγάλεις μόνος σου... Ρε τι άτομα παίζουν εκεί κάτω; Μπουμπούνα του δυό στο μαγαζί με την πιστόλα μπας και καταλάβει :a015:

K5_N
09/12/2009, 18:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Αμαν ρε φίλε!!!

Οπως σου είπε κι ο amyroukai το μηχανάκι σου δεν εχει καπελώτα αλλά βίδα κόντρα παξιμάδι, εφ όσον είναι το αερόψυκτο!!!
Να κάνεις φασαρία και να το μεταφέρεις στην κεντρική αντιπροσωπεία το θέμα.
Επίσης για να σου κλωτσήσει σπείρωμα, εκανε χοντρή μαλακία ο μηχανικός.

Για να γίνει η επισκευη του σπειρώματος, δεν χρειάζεται φυσικά να πάει στον τόρνο, θα έπρεπε να βγεί η κεφαλή γι ανα γίνει αυτό! Απλά χρειάζεσαι εναν σωστό μηχανικό που να μπορεί να σου φτιάξει το σπείρωμα η με helicoil η με μούφα.
Τι να πω πια, ήμαρτον με τους σκιτζήδες... :mad:
μετα απο 2 μεγαλα σερβις το εμαθα και γω.
αν ηταν πιο εξυπνος ο τυπος και αν δεν ειχα βρει και γω το μοτο φορουμ ισως ακομη να μου τον επιανε το κ... γιατι απλα θα του ειχα εμπιστοσυνη. ευχαριστω παντως για τις απαντησεις ολων.:beer: :beer: :beer: :beer:

K5_N
09/12/2009, 18:43
λες γιαννη να τον μπαλοταρω? ετσι που παει θα το κανει μονος του. ας μην ειχε το εξουσιοδοτημενο και θα εβλεπε. :wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

amyroukai
10/12/2009, 00:28
Φίλε αν έχεις τα τιμολόγια καταγγελία στην εταιρία στην Αθήνα. Χωρίς πλάκα. Δεν νοείται εξουσιοδοτημένος και να κάνει απάτη, κυριολεκτικά. Ας έβρισκε άλλο τρόπο να τα πάρει. Αλλά να χρεώσει ανταλλακτικά που δεν υπάρχουν; Ε γιατί ρε γμτ;

K5_N
10/12/2009, 00:43
δεν εχω τιμολογια ουτε το βιβλιο των σερβις δεν του πηγαινα να βαλει σφραγιδα. οποτε και να ηθελα να κανω κατι δεν μπορω. οτι εγινε εγινε ευτυχως που το καταλαβα νωρις.

amyroukai
10/12/2009, 01:14
άλλο πάλι και τούτο εξουσιοδοτημένο και δεν ζητάει βιβλίο και δεν κόβει και τιμολόγια... Δεν έχω λόγια...







Πέρα από το γρόθο το συνεργειατζή, να πούμε και το σπαμάκι μας όπως κάνουμε συχνά στο παλιό καλό thread μας.... :)
Πήρα ολόσωμη Richa, κανονικά από Μοτοδυναμική 450 τιμή καταλόγου και μόλις 380 μετρητά. Την φόρεσα σήμερα Μέγαρα... Οι χρόνοι όχι καλοί, είχα να μπω 2,5 χρόνια αλλά πλάκα είχε... Η φόρμα πάντως με ενθουσίασε! Και το Banditάκι έγραψε... :) Με μαρσπιεδάκια και φρένο πάλι...

cosgili
10/12/2009, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
άλλο πάλι και τούτο εξουσιοδοτημένο και δεν ζητάει βιβλίο και δεν κόβει και τιμολόγια... Δεν έχω λόγια...







Πέρα από το γρόθο το συνεργειατζή, να πούμε και το σπαμάκι μας όπως κάνουμε συχνά στο παλιό καλό thread μας.... :)
Πήρα ολόσωμη Richa, κανονικά από Μοτοδυναμική 450 τιμή καταλόγου και μόλις 380 μετρητά. Την φόρεσα σήμερα Μέγαρα... Οι χρόνοι όχι καλοί, είχα να μπω 2,5 χρόνια αλλά πλάκα είχε... Η φόρμα πάντως με ενθουσίασε! Και το Banditάκι έγραψε... :) Με μαρσπιεδάκια και φρένο πάλι... Να δω ποτε θα μεινεις χωρις μαρσπιεδες και φρενο:lol: :lol: :lol:

amyroukai
10/12/2009, 14:43
Το θέμα είναι ότι με πιάνει κρισάρα, ξεχνιέμαι και κυνηγάω τα SS και τελικά κάποια στιγμή θα μείνω χωρίς μηχανή γιατί θα τη σπάσω... Από ότι φαίνεται, σειρά έχει το διπλό σταντ και το νοσοκομείο..... :rotflmao:

Spatkle
13/12/2009, 08:59
Φιλτατοι καλημερα! Πριν απο λιγες μερες εγινα κατοχος ενος μαυρου λησταρχου GSF650SA K8 και μπορω να πω οτι ειμαι απολυτα ικανοποιημενος με την επιλογη μου! Κουκλι ειναι..!! :D Θελω εαν ειναι ευκολο καποιος να μου δωσει τα φωτα του σε καποιες αποριες που εχω.. Βρηκα απο φιλαρακι μου μια akrapovic τελικο απο GSX-R 750, του 2006 αν θυμαμαι καλα, και αναρωτιεμαι κατα ποσο θα μπορω να την φορεσω εγω.. Γενικα απο το λιγο που εψαξα ειδα οτι μπορω να βαλω εξατμιση απο GSF-X καθως προκειται για την ιδια μηχανη.. Υπαρχουν και αλλα μοντελα που να εχουμε τα ιδια "προτυπα" (πως τα μιλαω τα ελληνικα ο κερατας! :lol: ) εξατμισης, εστω και τελικου μονο; Το Bandit 1200 πιθανον; ..Ευχαριστω προκαταβολικα!

amyroukai
13/12/2009, 09:29
Για τις εξατμίσεις έχουμε πει πολλά... Το ζήτημα που μας ενδιαφέρει είναι το εξής: Τα τελικά που φτιάχνουν για το Βandit είναι σωλήνα διάτρητη μέσα, μόνωση, κάλυμμα απ' έξω. Το οποίο σημαίνει πως και το φτηνότερο που υπάρχει να βάλεις και το ακριβότερο να βάλεις, ίδια πράγματα σε ότι αφορά την απόδοση του τελικού. Ο κινητήρας του Bandit είναι "απλός" οι χρήστες ως επί το πλείστον δεν ψάχνονται για την τέλεια απόδοση, οι εταιρίες θεωρούν πιο επικερδές το να επενδύσουν σε έρευνα και εξέλιξη τελικών που απευθύνονται σε αγωνιζόμενους, δηλαδή για SS. Το κάθε ένα μοτέρ SS όμως θέλει τη δική του γιατί δεν δουλεύει με τον ίδιο τρόπο και δεν αποδίδει τη δύναμη με τον ίδιο τρόπο. Αν το τελικό του 750 είναι καλής ποιότητας έχει διαφράγματα μέσα, τα οποία κατά κανόνα δεν θα ταιριάζουν με την κινητικότητα των καυσαερίων του Bandit και αντί να δώσει, πιθανόν να κάνει τα πράγματα χειρότερα. Αν κοιτώντας μέσα από τη σωλήνα της εξάτμισης δεν βλέπεις την άλλη μεριά, είναι με διαφράγματα. Αυτό είναι ρίσκο γιατί η σειρά ανάφλεξης, ο όγκος των καυσαερίων κλπ δεν είναι ίδιος και άρα οι ταχύτητες εξόδου των καυσαερίων πιθανότατα δεν θα ταιριάξουν με τους όγκους στο εσωτερικό του τελικού. Μπορεί δηλαδή να "μπουκώσει" το μοτέρ από καυσαέρια που αργούν να βγουν ή να στεγνώνει και να μην δουλεύει σωστά από καυσαέρια που βγαίνουν πολύ γρήγορα. Κατά τα άλλα ό,τι τελικό και να πάρεις, πας σε έναν εξατμισά μερακλή και σου φτιάχνει σωλήνα σύνδεσης με το λαιμό και το βάζεις.

Θα σου πρότεινα ως βέλτιστη λύση και οικονομική, ένα Ελληνικό τελικό με 150 ευρώ και να τελειώνεις. Ότι μάρκα και να πάρεις εξάτμιση για Bandit, ίδιο πράγμα είναι, απλά πληρώνεις αυτοκόλλητο.

Ληστης
13/12/2009, 09:36
Υπαρχει ενα σημειο που θελει προσοχη.Τον θορυβο.Καποιες ειναι θορυβοδες αλλες λιγοτερο θορυβοδες.

Spatkle
13/12/2009, 10:37
Thanx for the tips guys!! Η αληθεια ειναι οτι το θεμα εξατμισης με προβληματισε καθαρα και μονο για λογους αισθητικης μιας και το τελικο της μαμας suzuki δεν ειναι του γουστου μου.. Αλλωστε δεν περιμενα σε μια τετοια μηχανη να βαλω ενα τελικο και να μεταμορφωθει σε streetfighter, κατι που βασικα δεν ειναι και ο σκοπος μου! Τη λυση του εξατμισα την σκεφτηκα και γω απλα δεν ειμαι σιγουρος κατα ποσο θα μπορεσει να βγαλει το σχεδιο που θελω (κατι σαν την yoshimura R77).. Εαν υπαρχει καποια παρομοια εμπειρια σε τετοιο σχεδιο απο εξατμισα απο καποιον εδω, θα ημουν υποχρεος εαν το μοιραζοταν μαζι μου..

amyroukai
13/12/2009, 11:16
Είναι δύο καλοί στον Πειραιά αν δεν κάνω λάθος, η Racetech και η Raceguns...

Spatkle
13/12/2009, 12:49
Κανουν καταπληκτικη δουλεια απ'οσο ειδα στο site της Raceguns! Οτι ακριβως σκεφτομουν!! Εστειλα mail και περιμενω νεοτερα απο θεμα τιμων μιας και απο οπτικης πλευρας καλυφθηκα πληρως! Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια!

cosgili
13/12/2009, 19:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Spatkle
Κανουν καταπληκτικη δουλεια απ'οσο ειδα στο site της Raceguns! Οτι ακριβως σκεφτομουν!! Εστειλα mail και περιμενω νεοτερα απο θεμα τιμων μιας και απο οπτικης πλευρας καλυφθηκα πληρως! Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια! Το bandit που εχει στο σιτε με την εξατμιση με την carbon ταπα ειναι το δικο μου. Οντως το παλικαρι (Διονυσης) κανει πολυ καλη δουλεια και ειναι πολυ συνεργασιμος. Εγω οταν την ειχα βαλει ειχα πληρωσει 300 γιουροπουλα :wave2:

Spatkle
13/12/2009, 22:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από cosgili
Το bandit που εχει στο σιτε με την εξατμιση με την carbon ταπα ειναι το δικο μου. Οντως το παλικαρι (Διονυσης) κανει πολυ καλη δουλεια και ειναι πολυ συνεργασιμος. Εγω οταν την ειχα βαλει ειχα πληρωσει 300 γιουροπουλα :wave2:

Σαν να μου φαινεται οτι βρηκα τον καταλληλο ανθρωπο την καταλληλη στιγμη..!! :D Απο ηχο πως ειναι; Δεν θελω σε καμια περιπτωση να γινεται ενοχλητικο στα αυτια μου και στα αυτια των γυρω μου.. (Τουλαχιστον χαμηλα! :) )Οσο αφορα την ποιοτητα κατασκευης; ..Αν και για να ειμαι ειλικρινης φαινεται να ειναι πολυ προσεγμενη δουλεια, αλλα ποτε δεν ξερεις.. Θα ρωτουσα και για διαφορα στην ιπποδυναμη αλλα μαλλον θα ειναι αμελητεα...

cosgili
13/12/2009, 23:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Spatkle
Σαν να μου φαινεται οτι βρηκα τον καταλληλο ανθρωπο την καταλληλη στιγμη..!! :D Απο ηχο πως ειναι; Δεν θελω σε καμια περιπτωση να γινεται ενοχλητικο στα αυτια μου και στα αυτια των γυρω μου.. (Τουλαχιστον χαμηλα! :) )Οσο αφορα την ποιοτητα κατασκευης; ..Αν και για να ειμαι ειλικρινης φαινεται να ειναι πολυ προσεγμενη δουλεια, αλλα ποτε δεν ξερεις.. Θα ρωτουσα και για διαφορα στην ιπποδυναμη αλλα μαλλον θα ειναι αμελητεα... Ηχος εξαιρετικα πορωτικος οχι ενοχλητικος στα χαμηλα και με ωραια σκασιματακια!!! Η δουλεια ειναι ιδιαιτερα προσεγμενη μεχρι την τελευταια λεπτομερεια και θα το διαπιστωσεις ο ιδιος αν περασεις μια βολτα απο το μαγαζι να δεις το παλικαρι πως δουλευει. Οσο αφορα διαφορα στην ιπποδυναμη ειναι πρακτικα αμελητεα αλλα ακρως μετρησιμη σε προσωπικη απολαυση αν με νοεις...:wave2:

cosgili
13/12/2009, 23:08
Ριξε και μια ματια εδω γιατι και καποιοι αλλοι ενδιαφερονταν για το ιδιο πραγμα και ισως σας συμφερει να πατε παρεακι:beer:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=92316

Spatkle
14/12/2009, 06:52
Μια χαρα μου ακουγονται ολα!! Σ'ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια! Να'σαι καλα! Θα το κοιταξω και με τα αλλα παλικαρια μηπως κλεισουμε μαζεμενες εξατμισεις..

amyroukai
28/12/2009, 01:45
Έσπασα το προσωπικό μου ρεκόρ κατανάλωσης! :) Πηγαίνοντας σταθερά πάνω από 200, κατάφερα να κάψω 15 λίτρα σε 130 χιλιόμετρα! Επίσης να πω ότι τα diablo μετά από 15000χλμ είναι "τελειωμένα" και έφαγα κάτι γερά κουνήματα στις παρατεταμένες της ΕΟ (κακάκια μέχρι την μπότα) αλλά που να πάρει, δεν θα με περνάνε στις στροφές οι BMW diesel των Λαρισαίων... Death before dishonor. Στην ευθεία τον κατάπια αμάσητο... Αλλά εκδικήθηκα στις καμπές! :) Αν δεν παίξεις λίγο (με το χάρο μάλλον) ταξιδεύοντας, δεν έχει περνάει η ώρα.

Επίσης βλαστήμησα Παρασκευή βράδι με το μαλακό μπροστινό ελατήριο. Ενώ παρέχει την τέλεια άνεση, είναι σταθερό κλπ, στον πίσα σκοτάδι επαρχιακό, όταν φρέναρα "γονάτιζε", έριχνε τη δέσμη χαμηλά και "έχανα" τη στροφή. Τρενάκι του τρόμου. Ναι, θα μπορούσα να πηγαίνω λίγο πιο αργά. Δεν θα είχε πλάκα όμως...

Μετά από 3 μέρες στα χωριά γύρω από την Αγιά Λάρισας, (Μελίβοια, Μεταξοχώρι και άλλα) έχω να πω τα εξής: Ζεστοί και φιλότιμοι άνθρωποι στην πλειοψηφία, λίγοι βλαμμένοι που νομίζουν ότι έχουν μαγαζί στο Κολωνάκι, αλλά οι περισσότεροι απλοί άνθρωποι, χωρίς έπαρση, με την καλημέρα αβίαστη και το χαμόγελο στον ξένο, σπάνιο πράγμα πιά. Φαγητό φτηνό και καλό και τα τοπία μαγικά... Ακόμα και η αστυνομία ήταν ευγενική, παρ' όλο το χώσιμο που τους κάνανε λόγω της παράκαμψης των Τεμπών Χριστουγεννιάτικα. Θα ξαναπάω. Τόσα χρόνια περνάω δίπλα, ούτε φανταζόμουν ότι είναι έτσι. Παραλία 24 χιλιόμετρα! Μονοπάτια με άριστη σήμανση, προσεγμένα από τη Νομαρχία, αλλά με μπόλικο σκουπίδι, κυρίως μπουκάλια χλωρίνης και σακούλες λιπασμάτων. Το δέλτα του Πηνειού μας την χάλασε λίγο γιατί φούσκωσε το ποτάμι με τις βροχές και δεν το χαρήκαμε όπως έπρεπε, αλλά δεν πειράζει, να έχω και "επίσημο" λόγο να ξαναπάω. Μήπως να κανονίζαμε καμιά εκδρομούλα... Λέω τώρα.

olaeinai_dromos
29/12/2009, 15:29
Τhis is Larsaaaa!!!!
Νεφοπληκτοι,πυροπληκτοι,σεισμοπληκτοι και γενικως τρελλαμενοι Αθηναιοι!
Να μας ξαναρθετε ρε............παντα καλοδεχουμενοι!!
Καλες γιορτες!!!!


184213

pektis
30/12/2009, 09:49
Μήπως να κανονίζαμε καμιά εκδρομούλα... Λέω τώρα. [/B][/QUOTE]

Κανονησε τιποτα ρε φιλεε!!...Μουχλιασαμε!:lol: :wave2:

amyroukai
30/12/2009, 09:57
Μέσα στις γιορτές δεν νομίζω να ξεκουνηθεί κανείς. Μετά την πρωτοχρονιά, πριν τα φώτα, όσο παίζουν άδειες ακόμα... ;)

zvailakis
30/12/2009, 10:34
άδεια? τι είναι πάλι αυτό....???

amyroukai
30/12/2009, 13:26
LOL καλά... μίλησα με Νώντα και είπαμε μπας και πάμε καμιά κοντινή την Κυριακή γιατί οι προβλέψεις καιρού λένε για "καλοκαίρι"... Αναμείνατε στο ακουστικό σας.

pektis
30/12/2009, 16:35
Μετα τις γιορτες καλυτερα,(θα λειπουμε ολοι......)

EGRAS
30/12/2009, 17:27
άδεια? ΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΕΛΩ!!!!!!:D :D :D :eyepop: :eyepop:

amyroukai
30/12/2009, 23:36
ΛΟΛ καλά να φύγετε να πάτε αλλού και καλά να περάσετε :)

amyroukai
01/01/2010, 10:43
Καλή χρονιά ληστόπουλα, υγεία και σε εσάς και στους ληστές σας, καλές βόλτες να έχουμε, όρθιοι πάντα και ασφαλείς.

WebDevGr
01/01/2010, 11:47
Καλή χρονιά!!!! Καλά χιλιόμετρα!!!!

cosgili
01/01/2010, 12:54
Καλη χρονια σε ολους. Πανω απ'ολα υγεια σε σας και στις οικογενειες σας :beer:

K5_N
01/01/2010, 20:24
καλη χρονια να εχουμε ολοι:sun:

takos 66
01/01/2010, 23:26
καλη χρονια σε ολους,υγεια σε σας και τις οικογενειες σας:a23:

alex14
02/01/2010, 12:22
Καλη χρονια σε ολους και παντα ορθιοι

:beer: :beer:

EGRAS
02/01/2010, 12:52
ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ!!!!


:beer: :beer:

Μικe777
02/01/2010, 18:29
Καλη χρονια!!!
Με το καλο! κι απο εμενα

VegasKitty
03/01/2010, 23:15
Λήσταρχοι Χρονια Πολλα και Καλη Χρονια!!!! :D

Θα λεγα και λησταρχινες, αλλα εκτος απο μενα (που μαι και επιτιμο μελος δλδ :p )
αλλη γυναικα εδω δεν εχω δει... :look:

Αγορια να στε παντα καλα, ορθιοι, με ομορφα χλμ, και πανω απ ολα υγεια!!! :beer:

cptm
04/01/2010, 23:49
Καλή χρονιά και καλά χιλιόμετρα σε όλους και όλες.

:beer: :beer: :beer:

tzrypvs
06/01/2010, 01:00
καλή χρονιά χρόνια πολλά και καλά!

DrEvil
09/01/2010, 22:25
Καλη χρονια κ χρονια πολλα κ απο εμενα!
Επισης καθως ειναι το πρωτο μου μηνυμα στον δικτυακο τουτο τοπο, καλως σας βρηκα και πολλα καλα κ ορθια χιλιομετρα ευχομαι.
Εδω κ αρκετο καιρο αναζητουσα την διχτροχη συντροφο μου για τα επομενα χρονια.
Ειχα καταληξει (μετα απο αρκετο καιρο κ ψαξιμο) στο Bandit.
Μετα την αναγνωση 144 (!!!) σελιδων, εκτος του οτι ειμαι ακομα πιο "ζεστος" για την επιλογη μου, αρχισα να ψαχνομαι για το απο που κ πως θα την αγορασω.

Αποφασισα να την αγορασω τοις μετρητοις, μαζεψα τα χρηματα και βγηκα στο σεργιανι για να δω τι προσφερουν οι εμποροι.
Λοιπον... Πηγα σε 2 (πολυ γνωστους εμπορους μοτοσυκλετων) και μετα απο πααααρα πολυ προσπαθεια καταφερα να εξασφαλησω μονο συναγερμο (κ απο τους 2). -Υποθετω οτι ειναι τοσο "σπαρτιατικη" η προσφορα τους, λογω της μειωσης (;;; ).

Ερχονται και οι αποριες...:
α) Ποσα λιτρα τοπ κεΙς προτεινετε; (Ωστε να μην "κουναει" στα αρκετα)
β) Υπαρχει καποια προταση για σχαρα (βασικο κριτηριο, να ειναι γερη)
και γ) Μονο σε μαυρο κ ασημι το εχει στο σαϊτ της Suzuki και οι εμποροι ηταν στο "θα ρωτησουμε εαν υπαρχει κ σε μπλε". Παιζει να ειναι μονο σε αυτα τα 2 χρωματα? (Προσωπικα το μπλεδακι πολυ το γουσταρω)

Ελπιζοντας οτι δεν σας επρηξα.
Ευχαριστω.

amyroukai
09/01/2010, 22:52
Για τα χρώματα ναι παίζει. Το μπλέ στην Ελλάδα δεν πούλησε, αυτό το σκούρο του 1200/1250 και 650 υδρόψυκτου το ζήλευα πάντα.

Η σχάρα της Suzuki έχει ένα πλεονέκτημα γιατί τα μπράτσα βγαίνουν ψηλά και ο/η συνεπιβάτης μπορεί και τα χρησιμοποιεί σαν χειρολαβές για να κρατιέται. Της Givi/Kappa πάνε πιο κάτω από την ουρά και η σχάρα δυσκολεύει το να κρατιέται ο συνεπιβάτης από τη μαμά χειρολαβή. Από την άλλη, η Suzuki σχάρα πάει πολύ κοντά στη θέση του συνεπιβάτη και οριακά κλέβει λίγο χώρο από τη σέλα, αν είναι κάποιο μεγαλόσωμο άτομο πίσω θα σε στριμώχνει. Οπότε δες ποιόν/ποιάν θα ανεβάζεις και αποφάσισε.

Top Case οτιδήποτε και να πάρεις -σχεδόν- δεν έχει πρόβλημα. Η Givi Maxxia ενός φίλου είναι πολύ ελαστική από λεπτό πλαστικό και ΟΚ τα 52 λίτρα βολεύουν αλλά κουνιέται από μόνη της στις λακκούβες. Εγώ έχω την Kappa K49 (αν δεν κάνω λάθος, βαριέμαι να πάω έξω να δω τώρα) ακόμα και τίγκα (αρκετά πάνω από τα θεωρητικά 10 κιλά που γράφει) φορτωμένη με την μοτοσικλέτα τελικιασμένη, δεν καταλαβαίνω ενόχληση. Το βασικό είναι να χωράει 2 κράνη άνετα για να βολεύεσαι. Εγώ το καλοκαίρι βάζω μέσα κράνος, μπουφάν (με σκληρή πλάτη) και γάντια και είμαι μιά χαρά ;)

Αν είσαι ψηλός (δλδ 180+) δες και για την ζελατίνα της Suzuki με το φρυδάκι, στις εκτός πόλης διαδρομές είναι ανεκτίμητη.

Η τιμή του είναι τέτοια που δεν αφήνει περιθώρια κέρδους μάλλον, οπότε και τα δώρα είναι όπως είπες λίγα.

Συγχαρητήρια για την υπομονή σου... Αλλά και γιατί δεν άνοιξες όπως οι περισσότεροι ακόμα ένα thread που να ρωτάς ότι έχεις να ρωτήσεις! Όταν με το καλό βρεθούμε, κερνάω καφέ...

Αλλά γιατί δεν περιμένεις το μοντέλο του 2009 (που εδώ θα έρθει πλέον φέτος) να πάρεις το καινούριο fairing με τις θήκες και πιο λεπτή ουρά δηλαδή με πιο μοντέρνα εμφάνιση;

DrEvil
09/01/2010, 23:40
Ευχαριστω πολυ για τις προτασεις! ;)

Το καφεδακι το "δενω".

Για ζελατινα σκεφτομουν την MRA που εχει βαλει ο gigenis και της εδωσε καλες κριτικες. Και μαλλον την εχω αμεση αναγκη, καθως ειμαι 1.93.

Οσο για το γιατι δεν περιμενω για το Κ9....:
- διοτι μου ειπωθηκε πως θα "ερθει" τον Μαρτιο, και το μηχανακι το χρειαζομαι αμεσα (με το αυτοκινητο χανεται πολυ χρονος)
- οι αλλαγες απο το Κ8 δεν ειναι "σημαντικες"
- σε χρονο κοντα στο Πασχα, αναμενεται η αφιξη του 4ου μελους της οικογενιας (και αυτο καθιστα τον χρονο πολυτιμο. Εδω μονο με την μικρη και δεν μας φτανει). Αλλα το σημαντικοτερο ειναι οτι αμα τη γεννησι του μικρου, δεν υπαρχει περιπτωση να γινει πιο ευκολη υποθεση η αποκτηση μοτο. Οποτε το γοργον και χαριν εχει!

Ευχαριστω κ παλι!

amyroukai
09/01/2010, 23:48
H ΜRA και η "μαμά" Suzuki με το φρυδάκι είναι ένα και το αυτό... Όποια βρεις πιο φτηνά! :)

Άντε με το καλό... και το παιδί και το "μωρό" :)

Ότι άλλο θες, στη διάθεσή σου!

Μικe777
10/01/2010, 00:37
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Degree0


Οσο για το γιατι δεν περιμενω για το Κ9....:
- διοτι μου ειπωθηκε πως θα "ερθει" τον Μαρτιο, και το μηχανακι το χρειαζομαι αμεσα (με το αυτοκινητο χανεται πολυ χρονος)
- οι αλλαγες απο το Κ8 δεν ειναι "σημαντικες"
Κοίτα αν είσαι κοντα στην αντιπροσωπεία της suzuki στην Αχαρνων
Εγω το είδα το 09 εκει το εγραψα και σε αλλό thread

alex14
10/01/2010, 15:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai

Η σχάρα της Suzuki έχει ένα πλεονέκτημα γιατί τα μπράτσα βγαίνουν ψηλά και ο/η συνεπιβάτης μπορεί και τα χρησιμοποιεί σαν χειρολαβές για να κρατιέται. Της Givi/Kappa πάνε πιο κάτω από την ουρά και η σχάρα δυσκολεύει το να κρατιέται ο συνεπιβάτης από τη μαμά χειρολαβή. Από την άλλη, η Suzuki σχάρα πάει πολύ κοντά στη θέση του συνεπιβάτη και οριακά κλέβει λίγο χώρο από τη σέλα, αν είναι κάποιο μεγαλόσωμο άτομο πίσω θα σε στριμώχνει. Οπότε δες ποιόν/ποιάν θα ανεβάζεις και αποφάσισε.

Top Case οτιδήποτε και να πάρεις -σχεδόν- δεν έχει πρόβλημα. Η Givi Maxxia ενός φίλου είναι πολύ ελαστική από λεπτό πλαστικό και ΟΚ τα 52 λίτρα βολεύουν αλλά κουνιέται από μόνη της στις λακκούβες. Εγώ έχω την Kappa K49 (αν δεν κάνω λάθος, βαριέμαι να πάω έξω να δω τώρα) ακόμα και τίγκα (αρκετά πάνω από τα θεωρητικά 10 κιλά που γράφει) φορτωμένη με την μοτοσικλέτα τελικιασμένη, δεν καταλαβαίνω ενόχληση. Το βασικό είναι να χωράει 2 κράνη άνετα για να βολεύεσαι. Εγώ το καλοκαίρι βάζω μέσα κράνος, μπουφάν (με σκληρή πλάτη) και γάντια και είμαι μιά χαρά ;)

Αν είσαι ψηλός (δλδ 180+) δες και για την ζελατίνα της Suzuki με το φρυδάκι, στις εκτός πόλης διαδρομές είναι ανεκτίμητη.



+1 για ολα τα παραπανω.

Η σχαρα της suzuki σου δινει καλη χειρολαβη πραγμα που δεν προσφερουν οι Givi κτλ. Επισης ειναι και παρα πολυ γερη, και παλι καμια σχεση με givi.

Top case και εγω εχω την Kappa K49 εχω και ειναι πολυ καλη. Η maxxia παραειναι μεγαλη.



:wave2:

cosgili
10/01/2010, 17:19
+ οτι το σχημα της σχαρας της Suzuki ακολουθει τις γραμμες τις ουρας με εποτελεσμα το θεαμα χωρις βαλιτσα να ειναι σαφως καλυτερο αποτι με την givi.:)

DrEvil
11/01/2010, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Μικe 77
Κοίτα αν είσαι κοντα στην αντιπροσωπεία της suzuki στην Αχαρνων
Εγω το είδα το 09 εκει το εγραψα και σε αλλό thread

Πήρα τηλεφωνάκι και σκοπεύω να περάσω αύριο από εκεί, αλλά βρήκα ήδη άλλον έναν λόγο για τον οποίο δεν θα πάρω το Κ9.
Η τιμή..... : ?7400 .

Οπότε Κ8 κ ξερό ψωμί.

amyroukai
11/01/2010, 12:59
Πωπω αν πάει στα 7400 θα είναι μέγιστη βλακεία της αντιπροσωπείας, θα το χαντακώσουν πάλι... Και γιατί να μην πάρει ο κόσμος το 1250 όσο προλαβαίνει με 8000...

Μικe777
11/01/2010, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Degree0
Πήρα τηλεφωνάκι και σκοπεύω να περάσω αύριο από εκεί, αλλά βρήκα ήδη άλλον έναν λόγο για τον οποίο δεν θα πάρω το Κ9.
Η τιμή..... : ?7400 .

Οπότε Κ8 κ ξερό ψωμί.

κι εμενα τοσο μου ειπαν 1250 κ ξερό ψωμί.

K5_N
11/01/2010, 20:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Πωπω αν πάει στα 7400 θα είναι μέγιστη βλακεία της αντιπροσωπείας, θα το χαντακώσουν πάλι... Και γιατί να μην πάρει ο κόσμος το 1250 όσο προλαβαίνει με 8000...
γι'αυτο το κανουν ετσι για να φυγουν οσο γινετε πιο γρηγορα τα κ8 ηδη κουβαλανε 2 χρονια στη πλατη τους. ποσο θα τα εχουν ακομη? το κ9 μονο στις φωτογραφιες το ειδαμε. οταν λοιπον πουληθουν τα κ8 τοτε θα πεσουν και οι τιμες στο καινουριο που ειναι 2010 μοντελο δεν ειναι κ9

DrEvil
12/01/2010, 10:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από K5_N
θα πεσουν και οι τιμες στο καινουριο που ειναι 2010 μοντελο δεν ειναι κ9

Σε λίγο θα πάω να το δω, οπότε μόλις επιστρέψω περισσότερες πληροφοριες.

Στο τηλ. πάντως μου το έθεσαν όπως ο φίλος Κ5_Ν, δηλ. ότι είναι μοντέλο '10 και ότι οπτικά δεν έχει καμμία σχέση με το Κ8.

DrEvil
12/01/2010, 11:29
Λοιπόν, μόλις επέστρεψα από την αντιπροσωπια της Suzuki στη Κηφησίας, όπου δυστυχως δεν έχουν ακόμα το νέο μοντέλο (γμτ! ηθελα να το δω).
Η τιμή του καινούριου λοιπόν όπως είπαμε στα ?7400. (Και ο υπάλληλος της Suzuki υποθέτει ότι μόλις εξαντληθεί το στοκ των Κ8, η τιμή θ'αλλάξει)

Πάμε τώρα στο Κ8 που θέλω εγώ.
Το παλληκάρι εξυπηρετικότατο, το παζαρέψαμε (αρκετά θα έλεγα) και το μόνο κέρδος για εμένα είναι ότι δεν θα πληρώσω έξοδα πινακίδας και ένα 15% στα "καλούδια" που θέλω να του φορέσω:
- ζελατίνα (121?)
- Σχάρα (135?)
- Συναγερμός (285?)
και το μηχανάκι στα ?5995.

Καθώς δεν είχα το χρόνο να ψαχτώ για τα ίδια από αλλού, ενδιαφέρομαι πολύ να μου πείτε την άποψή σας (για το εαν οι τιμές για τα καλούδια είναι λογικές, κτλ-κλπ).

PortisHead
12/01/2010, 11:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Degree0

- ζελατίνα (121?)

- Συναγερμός (285?)


Ζελατινα και συναγερμος ειναι σκετη κλεψια.
After Market θα βρεις και καλυτερα και φθηνοτερα.

:wave2:

amyroukai
12/01/2010, 12:17
Ο συναγερμός της METΑ όντως είναι πιο φτηνός από ότι τον δίνει η αντιπροσωπεία, δεν συμφέρει να τον πάρεις από εκεί.

Η ζελατίνα, αν μιλάμε για αυτήν της MRA που δίνει η Suzuki, είναι πιό φτηνή από ότι την δίνει ο Παπασταύρου που είναι ο αντιπρόσωπος της MRA και περίπου ίδια τιμή με να την παραγγείλει από Γερμανία μαζί με μεταφορικά. Είναι 121 μείον το 15%? Και 121 καθαρά να είναι, καλή τιμή μου φαίνεται...

pektis
12/01/2010, 12:26
Με 220-240 ευρω βαζεις πολυ καλυτερο συναγερμο(spyball,cobra...):wave2:

amyroukai
12/01/2010, 12:27
Η Spyball δεν έκλεισε; Η ΜΕΤΑ είναι καλή εταιρία, η τιμή δεν είναι καλή.

dim40
12/01/2010, 13:55
αν η ζελατινα ειναι η mpa αλλα χωρις το φρυδακι αλλα η touring τη εβαλα εγω με κοστος 80 ευρω αλλα δε λεει πολλα. νομιζω οτι η givi που ειχα στα ιδια χρηματα προσεφερε καλυτερη καλυψη. ειμαι 1.80.

amyroukai
12/01/2010, 14:17
στην τιμή που λέει, αυτήν με το φρυδάκι εννοεί.

DrEvil
12/01/2010, 15:13
121? είναι τελική (περιλαμβάνεται η εκπτωση) για την ζελατίνα με το φρύδι.

Έχω την εντύπωση πως μέσα στον χαμό πληροφοριών που υπάρχει στις προηγούμενες σελίδες, κάποιος ανέφερε ότι η μαμά σχάρα έρχεται λίγο πιο μπροστά και υπάρχει περίπτωση να "σπρώξει" κ τον συνεπιβάτη πιο μπροστα.
Γνωρίζετε εάν ισχύει κάτι τέτοιο ή απλά έχω μπερδευτεί?

amyroukai
12/01/2010, 16:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Degree0
κάποιος ανέφερε ότι η μαμά σχάρα έρχεται λίγο πιο μπροστά και υπάρχει περίπτωση να "σπρώξει" κ τον συνεπιβάτη πιο μπροστα.
Δες το thread με τις φωτογραφίες των Bandit, υπάρχουν και οι δύο σχάρες, νομίζω θα καταλάβεις την διαφορά. Εγώ στο είπα, ναι, ισχύει.

Ληστης
12/01/2010, 17:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Degree0
121? είναι τελική (περιλαμβάνεται η εκπτωση) για την ζελατίνα με το φρύδι.

Έχω την εντύπωση πως μέσα στον χαμό πληροφοριών που υπάρχει στις προηγούμενες σελίδες, κάποιος ανέφερε ότι η μαμά σχάρα έρχεται λίγο πιο μπροστά και υπάρχει περίπτωση να "σπρώξει" κ τον συνεπιβάτη πιο μπροστα.
Γνωρίζετε εάν ισχύει κάτι τέτοιο ή απλά έχω μπερδευτεί?

Δεν ξερω για τις αλλες μαρκες αλλα η σχαρα της μαμας οντως ειναι αρκετα μπροστα.Εγω το ελυσα αυτο το προβλημα βιδονοντας μια εξτρα πλακα βασης πανω στην μαμα.Ετσι μπορω και την παω μπρος πισω οπου με βολευει.

zvailakis
13/01/2010, 09:43
Τα βασικά με την "μαμά" σχάρα από ότι έχω δει (έχω την givi που την έδωσε δώρο το μαγαζί) είναι:
-Εμφάνιση χωρίς βαλίτσα, πολύ καλύτερη από τις άλλες για εμένα
-τα μπράτσα της είναι ψηλά, οπότε και καλή χειρολαβή για συνεπιβάτη αλλά και δέσιμο πραγμάτων στην σέλα χωρίς να "παρεμβάλλονται" τα πλαστικά της μηχανής (η givi τα μπράτσα τα έχει χαμηλά και αν δέσουμε κάτι στην σέλα, ιμάντες ή και λάστιχα τρίβονται στα πλαστικά).
-είναι πιο χαμηλή

όσο αφορά την αντοχή νομίζω ότι όλες με μπράτσα έχουν αντοχή (μόνο η motech δεν πρέπει να έχει γιατί πιάνει μόνο με τις βίδες της χειρολαβής, χωρίς μπράτσα) και τις φορτώνεις όσο πάει εύκολα.

PortisHead
13/01/2010, 09:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από zvailakis
(μόνο η motech δεν πρέπει να έχει γιατί πιάνει μόνο με τις βίδες της χειρολαβής, χωρίς μπράτσα) και τις φορτώνεις όσο πάει εύκολα.

Υπαρχει σχαρα που δεν απαιτει μπρατσα ?
Για πες , για πες.
Υπαρχει καμια φωτο ?

alex14
13/01/2010, 10:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Υπαρχει σχαρα που δεν απαιτει μπρατσα ?
Για πες , για πες.
Υπαρχει καμια φωτο ?

Alu rack της SW-MOTECH

http://shop.sw-motech.com/lshop,showrub,126337442821333,en,1263374485-21433,products.1252674507.1256051975.1256052012,,,100,.htm

:wave2:

WebDevGr
13/01/2010, 10:11
Δες εδώ (http://shop.sw-motech.com/lshop,showrub,126337448521432,en,1263374494-21438,brands.suzuki.gsf650s,,,,.htm) για πολλά καλούδια.

Εδώ είναι (http://shop.sw-motech.com/lshop,showdetail,126337448521432,en,1263374508-21452,brands.suzuki.gsf650s,GPT.05.299.100/S,18,Tshowrub--brands.suzuki.gsf650s,.htm) η σχάρα

Edit: με πρόλαβε ο Alex :)

PortisHead
13/01/2010, 10:28
Μαλιστα.Thanks.
Και σε αυτη τη σχαρα να φανταστω βαζεις την βάση π.χ. της Givi/Kappa και μετα το topcase ?

pektis
13/01/2010, 10:53
Παντως απο τις πιο ωραιες εμφανισιακα...

DrEvil
13/01/2010, 13:13
Εμφανισιακά είναι πανωραιότατη!!!!
Από αντοχές?
Μήπως με τοπ κεϊς κ τους κραδασμούς υπάρξουν επιπτώσεις στο υποπλαίσιο??? (λόγω της πολύ "μαζεμένης" στήριξης)

el_bandido_loco
13/01/2010, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από zvailakis
Τα βασικά με την "μαμά" σχάρα από ότι έχω δει (έχω την givi που την έδωσε δώρο το μαγαζί) είναι:
-Εμφάνιση χωρίς βαλίτσα, πολύ καλύτερη από τις άλλες για εμένα
-τα μπράτσα της είναι ψηλά, οπότε και καλή χειρολαβή για συνεπιβάτη αλλά και δέσιμο πραγμάτων στην σέλα χωρίς να "παρεμβάλλονται" τα πλαστικά της μηχανής (η givi τα μπράτσα τα έχει χαμηλά και αν δέσουμε κάτι στην σέλα, ιμάντες ή και λάστιχα τρίβονται στα πλαστικά).
-είναι πιο χαμηλή

όσο αφορά την αντοχή νομίζω ότι όλες με μπράτσα έχουν αντοχή (μόνο η motech δεν πρέπει να έχει γιατί πιάνει μόνο με τις βίδες της χειρολαβής, χωρίς μπράτσα) και τις φορτώνεις όσο πάει εύκολα.

Πήρα το 650 το καλοκαιρι....Κ8 γκρι μεταλλικό.....απο εξουσιοδοτημένο....λοιπόν....συναγερμός ΜΕΤΑ 250....έβαλα και τριβάλλιτσο....κι επειδή την εψαξα αρκετά σας λέω....τριβάλλιτσο ΜΑΜΑ (δηλ. GIVI) 830 με τοποθέτηση και σχάρες κομπλέ......GIVI GIVI...650 με σχαρες κομπλέ και τοποθέτηση....ΚΑΡΡΑ ομοίως, τιμή 580....λοιπόν έβαλα τις μαμισιες διότι:
1. η ΚΑΡΡΑ έχει μικρότερες πλαινες 33 έναντι 35 των άλλων δύο+πολύ φτηνό φινίρισμα.
2. Η GIVI έχει 49 τη μεγάλη και 35 τις πλανιές, όμως με χαλούσε πολύ το γεγονός ότι η σχάρα της κεντρικής σηκώνόταν ψηλά, στηριζόταν σε δύο σημεία και κουνούσε στον αέρα....κοινώς αηδία στην εμφάνιση...ενδεχομένως πρόβλημα στο δρόμο....και με χαλούσε και η πατέντα για τα πίσω φλας (μετακινούνται για να μπουν οι πλαινες) που έβγαιναν αρκετα πίσω και χαμηλά λες κι έσερνα κανα τρειλερ...
Η SUZUKI δίνει 46 κεντρική και 35 πλαινές, ομως παρόλο που οι βαλλίτσες και οι σχάρες φτιάχνονται από την GIVI, ποιωτικώς και εμφανισιακώς δεν έχουν καμια σχέση...η κέντρική στρώνει ομαλά στην ουρά ενώ σχετικά όμορφα τοποθετούνται και τα πίσω φλας, ενώ επίσης οι κολλήσεις και το βάψιμο υπερτερούν αισθητά...μου κανε πάντως εντύπωση γιατί η GIVI (βρήκα στις συσκευασίες τα καρτελλάκια της) φτιάχνει, άλλα πράγματα για το BANDIT μέσω SUZUKI, και άλλα για την ίδια μοτοσικλέτα απ΄ ευθείας...και φυσικά εκεί που έφτασε το μηχανάκι, με κάγκελα συναγερμό πρίζες GPS, δε θα κολλούσα στα 150 ευρώ της διαφοράς...
Ζελατίνα δεν άλλαξα γιατί είμαι μόλις 1.62, οπότε.....βασιλιάς με τη μαμήσια:sun:

ΑΥΤΑ
Υ.Γ
Καλή χρονιά με υγεία σε όλους και όλες...!!!

zvailakis
13/01/2010, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Degree0
Εμφανισιακά είναι πανωραιότατη!!!!
Από αντοχές?
Μήπως με τοπ κεϊς κ τους κραδασμούς υπάρξουν επιπτώσεις στο υποπλαίσιο??? (λόγω της πολύ "μαζεμένης" στήριξης)

Κοίτα η motech για την σχάρα, δίνει max βάρος 5kg...οπότε δεν είναι για πολλά πολλά!

Topcase παίρνει σίγουρα.

Αυτό που έχει ενδιαφέρον με την motech είναι η πατέντα για τις πλαϊνές!

Βάσεις με βίδα μισής στροφής, που βγαίνουν και μπαίνουν πολύ εύκολα, ώστε να μην κυκλοφορείς με την σιδεριά πάνω στην μηχανή! η πατέντα βέβαια....?190 και δεν μπορεί να συνδυαστεί με σχάρα άλλης εταιρείας (οπότε ή βάζεις την motech σχάρα ή τίποτα)

amyroukai
13/01/2010, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Degree0
Από αντοχές?
Μήπως με τοπ κεϊς κ τους κραδασμούς υπάρξουν επιπτώσεις στο υποπλαίσιο???
Ότι βαλίτσα και να βάλεις, το βάρος της στο υποπλαίσιο πάει. Δεν υπάρχει θέμα, πιο πιθανό είναι να λυγίσει η ίδια η βάση αν την παραφορτώσεις ή να σπάσει καμιά βίδα, παρά να πάθει ζημιά το υποπλαίσιο.

Οι πιθανές ταλαντώσεις είναι το θέμα. Και σαν αισθητική το να έχεις τη βαλίτσα που χορεύει και προφανώς θα ενοχλεί στην οδήγηση. Δεν έχω δει κανέναν της παρέας να τη φοράει να ρωτήσω όμως.

intruder
13/01/2010, 14:34
EIPOUHKE KATI GIA PRIZA GPS?ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΕς?ΣΥΝΔΕΕΤΑ ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑ Η ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΕΤΟΙΜΟ ΦΙς?

alex14
13/01/2010, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από intruder
EIPOUHKE KATI GIA PRIZA GPS?ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΕς?ΣΥΝΔΕΕΤΑ ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑ Η ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΕΤΟΙΜΟ ΦΙς?

Μιας και ειμαι και εγω στο ψαξιμο,νομιζω κατι τετοιο λενε

http://www.makan.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=276&category_id=58&option=com_virtuemart&Itemid=1&lang=el

:wave2:

WebDevGr
13/01/2010, 15:27
Εγώ πήρα μια πρίζα σκάφους αδιάβροχη, την σύνδεσα κατευθείαν πάνω στην μπαταρία και την έχω κάτω από την σέλα. Έναν χρόνο που την έχω δεν παρουσιάστηκε πρόβλημα. Σίγουρα θα ήταν καλύτερα να βάλω και μια ασφάλεια ενδιάμεσα αλλά κι έτσι καλά είναι :)

PortisHead
13/01/2010, 15:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Μιας και ειμαι και εγω στο ψαξιμο,νομιζω κατι τετοιο λενε

http://www.makan.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=276&category_id=58&option=com_virtuemart&Itemid=1&lang=el

:wave2:


http://www.louis.de/index.php?topic=artnr_gr&artnr_gr=10032919

Κιαμα το παραγγειλεις απο τον Χρηστο Πισσαρη θα το παρεις στην τιμη που βλεπεις , χωρις μεταφορικα δλδ.

Ελεος....40 ευρω.

zvailakis
13/01/2010, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
http://www.louis.de/index.php?topic=artnr_gr&artnr_gr=10032919

Κιαμα το παραγγειλεις απο τον Χρηστο Πισσαρη θα το παρεις στην τιμη που βλεπεις , χωρις μεταφορικα δλδ.

Ελεος....40 ευρω.

Αυτήν έχω και εγώ, αλλά όπως την τοποθέτησα (σταθερά, καλά και..κάθετα, και σε ωραίο σημείο!) ανακάλυψα ότι αν συνδέσω πριζάκι .... δεν κλείνει η σέλα...κουλάδι και στον δρόμο κουλάδι και στις "πατέντες".



Οπότε την έχω χύμα κάτω από την σέλα. Άλλωστε gps έχω χρησιμοποιήσει 1 φορά. Κυρίως για φόρτιση κινητού το έχω!

alex14
13/01/2010, 15:57
Ρε παιδες , εχει βαλει κανενας αλλα φλασακια ? Καμια φοτο ?

:wave2:

WebDevGr
13/01/2010, 16:07
Εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=33921&perpage=15&pagenumber=44) θα δεις τα λευκά χωνευτά που φορούσα παλιά... και τις επόμενες μέρες θα ανεβάσω φώτο και με τα καινούργια σκούρα χωνευτά.

Επειδή τα χωνευτά δεν φαίνονται από μπροστά πολύ καλά έκανα πατέντα και έβαλα και τις ψείρες μπροστά να δουλεύουν σαν φλασάκια με πορτοκαλί λάμπες.

amyroukai
13/01/2010, 17:58
Πωπω πως αλλάζουν οι καιροί... Το Μάρτιο του 08 λοιπόν μου φαίνονταν πολλά τα 180 σε ταξίδι. Χμ. Και υποτίθεται ότι βάζουμε μυαλό μεγαλώνοντας ε; :confused:


Για τα φλασάκια, τα "χωνευτά" μου αρέσει να τα βλέπω... Από την άλλη, τα μαμά έχουν σώσει το fairing μου από χτύπημα σε τρεις περιπτώσεις. Οπότε δεν θα τα άλλαζα.


Επίσης: Μου ήρθε η βλαμμένη ιδέα... Είδα ένα αυτοκίνητο που φορούσε ένα μαύρο αυτοκόλλητο περίπου σαν carbon και σκεφτόμουν να βγάλω τα πλαστικά, να το πάω να το "φτιάξουν" μαύρο και να αφήσω μπλέ το πλαίσιο. Psychedelic!