PDA

View Full Version : GSF 600/650 s Bandit



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 [24] 25 26 27 28 29 30 31 32

DrEvil
27/01/2010, 12:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Μικe 77
Αυτα τα γράφω επειδή έχω φάει τα μούτρα μου άπειρες φορές!!
Τώρα όντας 30+ πλέον και αφου έχω κάπως κατασταλάξει κάπως αποφάσισα να πάρω το 650,
αν και μπορούσα να πάρω το 1250 π.χ
...
Δηλ τι να σου κάνει το banditaki?
Τουριστικο μηχανακι ειναι....
Θές γκάζι??
Ε! ΠΆΡΕ ρε μεγάλε ss Bάλε turbo_nitro_power
...
Απλά εγω με όσες τούμπες έφαγα εβγαλα το συμπέρασμα οτι δεν το χω!
+656
{Σε έχει "χαλάσει" η *αδυναμία* του 650, μα το μυαλό το έχεις μέσα στο κεφάλι. Είμαι σίγουρος πως άμα το ψυχραιμίσεις λιγουλάκι θα την βρείς την άκρη σου, χωρίς όμως ν'αναλώνεσαι σε βελτιώσεις που δεν κολλάνε σε μηχανάκι του χαρακτήρα "τα κάνω όλα", όπως το δικό μας.}
Επίσης πιστεύω ότι 3-4 μήνες είναι λίγοι για να σε απογοητεύσει κάτι.

Αλήθεια την εξάτμα την έβαλες αφότου το μιλήσαμε? (καλορίζικη κ καλά χλμ!)

amyroukai
27/01/2010, 14:33
Τρελλό θεματάκι έγινε το πείραγμα! :) Εγώ είμαι υπέρ των βελτιώσεων, αρκεί το κόστος τους να μην πλησιάζει τη διαφορά από το μεγαλύτερο μοτέρ. Οπότε αν πήρε κάποιος το 650άρι με 6400?, βάλει μια yoshi, acrapovic, οτιδήποτε άλλα 600?, βάλει ένα φίλτρο 60? και ένα dynojet 300? έχει δώσει παρά λίγο τα λεφτά του 1250 και ούτε καν το πλησιάζει σε επιδόσεις. Η αντίρρησή μου λοιπόν είναι αυτή... Εννοείται πως ο κάθε ένας το βλέπει αλλιώς το πράγμα και με την τσέπη του και την κ@*λα του κάνει ότι του αρέσει.



Αρχικά δημιουργήθηκε από Μικe 77
Απλά εγω με όσες τούμπες έφαγα εβγαλα το συμπέρασμα οτι δεν το χω!
Γιατί να μαλώσουμε βρε, κουβέντα κάνουμε! Δεν πας κανένα σχολείο, το απλό 0-300 riding; Θα καταλάβεις πολλά μετά. Ρόσσι δεν θα γίνεις, όπως δεν έγινε κανείς "κοινός θνητός" αλλά πιστεύω πως αν έχεις στοιχειώδη ευφυία και διάθεση να ακούσεις και να μάθεις, οι τούμπες θα πάρουν τέλος και θα χαίρεσαι περισσότερο τις βόλτες σου.


Rein ευχαριστούμε για το τεχνικό :)

taskon
27/01/2010, 15:06
Καλησπέρα σε όλους.

Απο την Παρασκευή αν όλα πάνε καλά θα είμαι κατοχος ενος bandit 650 μοντέλο 2009. με 12000 χλμ
Αφου σας ευχαριστήσω για τις πολύτιμες πληροφορίες που ήδη έχω βρει, θα ήθελα να κάνω 2 ερωτήσεις.
1. Το σέρβις των 12000 χλμ στο υδρόψυκτο έχει ρύθμιση βαλβίδων ή όχι?
2. Ο πωλητής της μηχανής μου δίνει και μια εξάτμηση από gsxr 750 k7, η οποία λέει μπαίνει κατευθείαν. Ειναι όντως ετσι και αν την βάλω ακυρώνεται η εγγύηση?

Ευχαριστώ

reinmeister
27/01/2010, 15:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai



Rein ευχαριστούμε για το τεχνικό :)

de nada...

τωρα τελευταια γλυκοκοιταζω αρκετα το 1250...

μπορει να κανω καμια κινηση...με 150 κατω,που θα του βγαλω σχετικα ευκολα, νομιζω θα ναι μια χαρα...:D

amyroukai
27/01/2010, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από taskon
1. Το σέρβις των 12000 χλμ στο υδρόψυκτο έχει ρύθμιση βαλβίδων ή όχι?
2. Ο πωλητής της μηχανής μου δίνει και μια εξάτμηση από gsxr 750 k7, η οποία λέει μπαίνει κατευθείαν. Ειναι όντως ετσι και αν την βάλω ακυρώνεται η εγγύηση?

Ευχαριστώ

1. Όχι, στις 24000 είναι.

2. Εμ... Μάλλον λέει την εξάτμιση από Κ5 που την είχε στο πλάι. Μπαίνει, με χειροποίητο σωλήνα σύνδεσης όπως την έκανε και ο Pektis. Το μόνο "κακό" είναι ότι λογικά έχει πιο μεγάλο όγκο από ότι χρειάζεται το Bandit. Δεν πειράζει, δεν χάνεις και δεν κερδίζεις τπτ φοβερό. Αν στην δίνει καλή τιμή, πάρε την. Αν την δίνει "τσιμπημένα" πάρε μία Ελληνική, έχει 2 εταιρίες στον Πειραιά, την Racetech και την Raceguns και κάνεις πραγματικά την ίδια δουλειά. ΟΚ άντε για να μην τρώγονται οι Σέρβοι/Σλοβένοι και οι Ιάπωνες και οι Ιταλοί κλπ, με πιθανόν κατώτερης ποιότητας υλικά... Και να μη σου κρατήσει 20 χρόνια, στα παπάκια σου...
Η εγγύηση δεν ακυρώνεται. Η εξάτμιση δεν έχει εγγύηση έτσι και αλλιώς. Και σαφώς και θα πάρεις τη μαμά εξάτμιση μαζί σου φεύγοντας οπότε ΑΝ λέμε γίνει τίποτα, γιατί μηχανή είναι και πάντα έχει πιθανότητες να χαλάσει, βάζεις τη μαμά και γλιτώνεις κάθε πιθανή βλακολογία.



Με το καλό! :beer: Οπότε το παίρνεις και έρχεσαι στο κοπή τη πίτα να τα πούμε και από κοντά! :)

cptm
27/01/2010, 15:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από taskon
Καλησπέρα σε όλους.

Απο την Παρασκευή αν όλα πάνε καλά θα είμαι κατοχος ενος bandit 650 μοντέλο 2009. με 12000 χλμ
Αφου σας ευχαριστήσω για τις πολύτιμες πληροφορίες που ήδη έχω βρει, θα ήθελα να κάνω 2 ερωτήσεις.
1. Το σέρβις των 12000 χλμ στο υδρόψυκτο έχει ρύθμιση βαλβίδων ή όχι?
2. Ο πωλητής της μηχανής μου δίνει και μια εξάτμηση από gsxr 750 k7, η οποία λέει μπαίνει κατευθείαν. Ειναι όντως ετσι και αν την βάλω ακυρώνεται η εγγύηση?

Ευχαριστώ

Καλώς ήρθες στην παρέα μας.
Η ρύθμιση βαλβίδων είναι στις 24,000 Κμ. Για την εξάτμιση δεν γνωρίζω.

Edit: Μας πρόλαβαν

glider
27/01/2010, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από taskon
Καλησπέρα σε όλους.

Απο την Παρασκευή αν όλα πάνε καλά θα είμαι κατοχος ενος bandit 650 μοντέλο 2009. με 12000 χλμ
Αφου σας ευχαριστήσω για τις πολύτιμες πληροφορίες που ήδη έχω βρει, θα ήθελα να κάνω 2 ερωτήσεις.
1. Το σέρβις των 12000 χλμ στο υδρόψυκτο έχει ρύθμιση βαλβίδων ή όχι?
2. Ο πωλητής της μηχανής μου δίνει και μια εξάτμηση από gsxr 750 k7, η οποία λέει μπαίνει κατευθείαν. Ειναι όντως ετσι και αν την βάλω ακυρώνεται η εγγύηση?

Ευχαριστώ

καλησπερα,καλως όρισες και με το καλό ο ληστής!

επειδή το έχω προσφατο το service των 12.000 σε k8 που ειναι το ίδιο,νομίζω οτι δεν θέλουν ρύθμισμα οι βαλβίδες (στα αεροελαιοψυκτα ηθελε), στα 24.000 θέλει ρύθμισμα.
Εμένα μου πηγε 170 ευρω σύνολο.

για την εξατμιση θα σε γελάσω...

πω πω πω η προθυμία είναι αυτη;;;!!βλέπεις που έρχεσαι ε?!:beer: :wave2:

taskon
27/01/2010, 15:57
ενταξει ρε παιδια τι έγινε τώρα? 10 λεπτά έλειψα και πλάκωσαν τόσες απαντήσεις. Ευχαριστώ πολύ πάντως:beer:
Την εξάτμιση μου την δίνει δωρεάν οπότε θα την πάρω!!:)

Μικe777
27/01/2010, 17:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
:a10: :wave2:

Deegre όντως μετα την έβαλα την εξάτμιση
Thanks!
Να διευκρινησω κατι? :Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος
απο το Bandit,αλλωστε ήξερα τι αγόραζα και εξατμιση μονο
για λόγους αισθητικής ήθελα να αλλάξω.Το φίλτρο δε
το άλλαξα γιατι νόμιζα οτι θα αναπνέει καλλύτερα!
Μονο αυτο ούτε αλογα ούτε τπτ αλλο.Μια χαρά ειναι η μηχανη!

Amyrouqai thanks για το tip!θα ήταν καλή εμπειρία!!

ΠοΜ
27/01/2010, 19:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από taskon
Απο την Παρασκευή αν όλα πάνε καλά θα είμαι κατοχος ενος bandit 650 μοντέλο 2009. με 12000 χλμ
μοντελο '08 με αδεια '09 (απ'οσο ξερω τα 9αρια ειναι αυτα που πουλαει τωρα ο Σφακ/κης στα 7450? με μαυρο κινητηρα/ψαλιδι, αλλο fairing, μουτροκωλι και οργανα ενω παρ/λα τα 8αρια ειναι στα 5995?)

απλα για να ξερεις τι παιρνεις ;)

με'γεια και καλες βολτες!!!

Vamael
28/01/2010, 15:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΠοΜ
μοντελο '08 με αδεια '09 (απ'οσο ξερω τα 9αρια ειναι αυτα που πουλαει τωρα ο Σφακ/κης στα 7450? με μαυρο κινητηρα/ψαλιδι, αλλο fairing, μουτροκωλι και οργανα ενω παρ/λα τα 8αρια ειναι στα 5995?)

απλα για να ξερεις τι παιρνεις ;)

με'γεια και καλες βολτες!!!

Και οι διαφορές 08 με 09 ποιες είναι ? Ξέρουμε ?

WebDevGr
28/01/2010, 15:56
το γράφει σε αυτά που παράθεσες.... άλλο χρώμα κινητήρα, αλλο fairing, άλλο φανάρι πίσω κλπ.

ΠοΜ
28/01/2010, 16:01
+ 2 πλαϊνα ντουλαπακια στο fairing δεξια-αριστερα + λιγο διαφορετικη η ταπα του "μπαζουκα" + μαυρα τα πλαϊνα του ψυγειου + μαυρα καλαμια + 2 inox διακοσμητικα στα πλαϊνα πλαστικα πισω απο το φιλτροκουτι ...

that's all folks... +1450?....:beer:

amyroukai
28/01/2010, 18:07
Δεν νομίζω να μείνει εκεί η τιμή, όταν ξεστοκάρει το Κ8 εντελώς θα το κατεβάσει. Και δεν είναι ακριβώς +1450 γιατί η κανονική τιμή ήταν 6400, οπότε είναι +1050. Δεν είναι λίγα δλδ, αλλά πιστεύω πως είναι προσωρινή η αύξηση για να προτιμήσουν οι αγοραστές το "παλιό".

ΠοΜ
28/01/2010, 18:09
η τιμη αυτη τη στιγμη σε μαγαζι suzuki και με τα δυο μοντελα διπλα-διπλα στη βιτρινα, ειναι
Κ8...?5995
Κ9...?7450

διαφορα +?1455

amyroukai
28/01/2010, 18:10
Ναι αλλά η τιμή σήμερα είναι "προσφορά" και όχι λιανική!

ΠοΜ
28/01/2010, 18:11
δηλαδη η "ταμπελα" μας νοιαζει? σημασια εχει οτι μπαινοντας στην suzuki στη συγγρου που τα εχει διπλα διπλα, διαλεγεις και παιρνεις

η διαφορα μεταξυ τους (και στην τσεπη του αγοραστη) ειναι ?1455

amyroukai
28/01/2010, 18:19
Σε νοιάζει η ταμπέλα γιατί η αύξηση της τιμής του μοντέλου φαίνεται από λιανική σε λιανική, όχι από λιανική σε "προσφέρω για να φύγει". Αν παραμείνει η τιμή του Κ9 σε αυτό το επίπεδο ακόμα και αν ξεστοκάρει το Κ8, μιλάμε για αύξηση λιανικής τιμής του μοντέλου 1050 ευρώ. Προσωρινά, λόγω της προσφοράς, είναι στα 1450. Πάντως αν η τιμή μείνει εκεί, πάλι το θάψανε... Αφ' ενός γιατί δεν δίνει κίνητρο ενάντια στα άλλα 600άρια όπως πριν, αφ' ετέρου θα είναι Ελληνική πρωτοτυπία γιατί στις άλλες αγορές δεν πήρε καθόλου αύξηση ή πήρε κανένα κατοστάρικο μάξιμουμ.

Εντύπωση επίσης μου κάνει ότι στην Αγγλία το Gladius είναι καμμιά 850αριά ευρώ πιο φτηνό από το Bandit και εδώ είναι ακριβότερο...

ΠοΜ
28/01/2010, 18:23
το θεμα ειναι αν αυτο το face lifting αξιζει τα εξτρα ?1455...
γι'αυτο γραφτηκε οτι γραφτηκε παραπανω

τα λοιπα κανουν λιγο ..."δημιουργικη" λογιστικη!

amyroukai
28/01/2010, 18:38
Δεν είναι δημιουργικό... :) Είναι απλή λογική. Σύγκριση λιανικών τιμών. Άκρη δεν θα βγάλουμε, η Κατερίνα με άκουγε επί.... δίωρο να "τσακώνομαι" για το ίδιο θέμα (αλλά για κράνη) με κοινή μας φίλη που επειδή βρήκε κράνος προσφορά από διάλυση/κατάσχεση αποθήκης, ξαφνικά έβγαλε όλους τους εμπόρους που πουλάνε λιανική σε όλη την Ευρώπη κλέφτες... Σημειωτέον ότι αυτό το κράνος έχει ενιαία Ευρωπαϊκή τιμή. Και τέλος πάντων, για να μην το κουράζουμε, μικρή σημασία έχει το πράγμα, σημασία έχει ότι ακρίβυνε πολύ το Bandit.

H αύξηση είναι παράλογη και είναι... "Ελληνική" αφού δεν έγινε πουθενά αλλού! Για αυτό λέω ότι πιθανόν να είναι προσωρινή, αλλιώς είναι μέγας κλέφτης ο συντάξας τον τιμοκατάλογο και προσπαθεί να εκμεταλλευτεί το ρεύμα πωλήσεων που δημιούργησε το Κ6-Κ7-Κ8 με τις χαμηλές τιμές τους. Επίσης είναι μέγας βλάκας διότι το Bandit πούλησε όσο πούλησε ΑΚΡΙΒΩΣ γιατί είναι φτηνό. Αν ήταν τόσο καιρό στα ίδια χρήματα με το CBF (όπως πάει τώρα με τον νέο κατάλογο) θα πούλαγε όσο και τα μέχρι το Κ5, δηλαδή ψίχουλα.

Ακριβώς με τον ίδιο τρόπο χαντάκωσαν το Gladius οι εξυπνάκηδες. Ενώ είναι εξαιρετική μοτοσικλέτα, πωλείται παράλογα ακριβά. Το GSR αντίθετα, είναι ευκαιρία!

Και τέλος, σαφώς και δεν αξίζει αύξηση 15% ένα facelift... (ή 24% εξαρτάται ποιά θεωρεί κανείς τιμή εκκίνησης και αύξηση). Εδώ στα μοντέλα υψηλού κέρδους, τα GSXR δηλαδή και δεν πήραν ούτε ένα ευρώ πάνω στην τιμή, το "φτηνό" και "μαζικό" πως δικαιολογείται; Για αυτό επιμένω ότι είναι "μούφα" απλά για να μην αγοράσει ο κόσμος ακόμα το... Κ9 που σε εμάς έγινε πονηρά Κ10. Μάλλον δεν τους επέτρεψαν να καθυστερήσουν άλλο την εισαγωγή...

ΠοΜ
28/01/2010, 18:46
και γω για λογικο με ειχα (αλλα με σενα εχω αρχισει κι αναρωτιεμαι...):lol:

απο την τσεπα ο εν δυναμει αγοραστης, +?1455 θα βγαλει ειτε "λιανικα" ειτε "προσφορικα"

amyroukai
28/01/2010, 18:48
ΛΟΛ ΟΚ, ΟΚ... :) :beer:

Εξάλλου στο Δαφνί κλέφτες θα γίνουν; Έχω κράτηση.... :rotflmao:

ΠοΜ
28/01/2010, 19:28
σα να λεμε ...διαρκειας? :lol: :beer:

CB...K
28/01/2010, 22:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister

τωρα τελευταια γλυκοκοιταζω αρκετα το 1250...

μπορει να κανω καμια κινηση...με 150 κατω,που θα του βγαλω σχετικα ευκολα, νομιζω θα ναι μια χαρα...:D

και εγώ το γλυκοκοιτάζω εδώ και μήνες, αλλά θα τόθελα όπως το λές... :beer:

έχεις έτοιμη πρόταση, ή θα το ψάξεις; (προσφέρομαι συνεταίρος στα έξοδα...)

Vamael
29/01/2010, 09:26
Φωτό πως ανεβάζουμε ?

ΠοΜ
29/01/2010, 09:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vamael
Φωτό πως ανεβάζουμε ? οταν εχεις πατησει απαντηση ή παραθεση, κατω αριστερα γραφει επισυναψη αρχειου, λιγο δεξιοτερα choose file, κλικαρεις εκει και ανεβαζεις φωτο (max 102.4 kb), roger!

Vamael
29/01/2010, 09:41
Ευχαριστώ !

Εδώ λοιπόν το Κ9. Νομίζω ότι το μαύρο μοτέρ το κάνει μεν πιο "αλήτικο" αλλά το ασημί του πάει καλύτερα.


187046

Vamael
29/01/2010, 09:44
Εδώ νομίζω φαίνονται καλύτερα οι διαφορές.


187047

amyroukai
29/01/2010, 09:48
Απάντησαν ήδη... :)



Το μαύρο μοτέρ κρύβει όγκο και για αυτό μου αρέσει περισσότερο. Λερώνει πιο πολύ όμως.

Το νέο fairing μου αρέσει αν και μοιάζει ένα ενδιάμεσο στο Κ8/Κ9 και στο Κ4 με τις καμπύλες. Η πιο λεπτή ουρά είναι πάντα ευπρόσδεκτη. Τα ντουλαπάκια και τα νέα όργανα επίσης. Ο μονός προβολέας με χαλάει λίγο... Θα φωτίζει το ίδιο καλά;

ΠοΜ
29/01/2010, 09:50
Ομορφο ειναι και το Κ9 αλλα το 1.5Κ παραπανω δε δικαιολογειται για ...αισθητικες παρεμβασεις (που στην τελικη, αρεσουν κατα περιπτωση). Αλλωστε, αν ερθει η ωρα να πουληθουν δυο bandits αγορασμενα το '10 (Κ8 & Κ9), σαφως ο πωλητης του Κ8 θα ειναι κερδισμενος εχοντας χασει σημαντικα λιγοτερα χρηματα... Ο αγοραστης θελει αδεια π.χ. του '10, ψεκαστο και ABSατο... τι που θα του λεει ο 9αρης πωλητης περι μαυρου κινητηρα και αλλων ...δαιμονιων, θα του απανταει "ε και? παει πιο γρηγορα?":)

amyroukai
29/01/2010, 09:57
Περίμενε να ξεστοκάρει το Κ8/Κ9 πριν μιλήσουμε για τιμές. Σήμερα, όντως είναι υπερβολή και το καλύτερο Bandit οικονομοτεχνικά είναι το 1250άρι, χωρίς συζήτηση.

Η εξάτμιση είναι πιο μικρή ή μου φαίνεται; Μοιάζει με τη "μαμά" τη δικιά μου σε όγκο.

alex14
29/01/2010, 10:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai

Η εξάτμιση είναι πιο μικρή ή μου φαίνεται; Μοιάζει με τη "μαμά" τη δικιά μου σε όγκο.

Αλλαξανε τον μπαζουκα με ολμο ?

:lol:

ΠοΜ
29/01/2010, 10:05
Σαν value for money, το 1250 σαφως υπερεχει...

απο κει και περα, εξαρταται γιατι το θες. Αν ειναι να κινεισαι καθημερινα μεσα στο κεντρο και να πηγαινεις 3 εκδρομες το χρονο, το 650 ειναι πιο σωστη αγορα.Αν παλι μενεις στη Βαρκιζα και δουλευεις στα Οινοφυτα π.χ. και δε βαζεις κωλο κατω τα ΠΣΚ, το 1250 ειναι μονοδρομος.

Φοροτεχνικα δεν ξερω τι θα γινει με τα πολλα κυβικα... προβλεπεται"ξυλο" και στις μηχανες!!!:sad:

amyroukai
29/01/2010, 10:09
Ορθολογικά δεν έχουν άδικο. Μιά μοτοσικλέτα 1000 κυβικά κοστίζει όσο ένα 1400άρι αυτοκίνητο, καίει όσο ένα δίλιτρο και το σέρβις και τα αναλώσιμά της είναι σε τιμές ακριβού σπορ αυτοκινήτου... Οπότε δεν είναι παράλογο να πει κανείς πως όποιος μπορεί και τη συντηρεί, έχει λεφτά και για φόρους. Το αν θα χαλάσει τη μόστρα του πιτσιρικά που πήρε δάνειο με 1400 δόσεις και κυκλοφορεί καφετέρια με το τέρας για να βγάζει γκόμενες, πολύ που με νοιάζει... Καλύτερα γιατί βαρέθηκα να τους βλέπω.

ΠοΜ
29/01/2010, 10:14
η λογικη που ακουγεται πισω απο τη φορολογια/τεκμηριο/εισφορα στα πολλα κυβικα ειναι οτι για να κανει καποιος τη δουλεια του και να αποφευγει το μποτιλιαρισμα των αυτοκινητων, αρκει μια μηχανη 400, 500, αντε 600 κυβικα... απο κει και πανω, ειναι "ειδος πολυτελειας" και ως τετοιο θα αντιμετωπιστει... ιδομεν:confused:

DrEvil
29/01/2010, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Η εξάτμιση είναι πιο μικρή ή μου φαίνεται; Μοιάζει με τη "μαμά" τη δικιά μου σε όγκο.

Έχω την αίσθηση πως η μόνη διαφοροποίηση στην εξάτμα, είναι η καινούρια (αισθητικά) τάπα της.
Κατά τα άλλα ακόμα σαν τορπιλοσωλήνας είναι... :(

Vamael
29/01/2010, 12:35
Είχα σχεδόν καταλήξει στο ότι οι πρώτες μου επιλογές θα ήταν το Vstrom ή το Bandit, ανάλογα πιο θα με βόλευε περισσότερο λόγο του ύψους μου.

Ομολογώ ότι αυτή η κίνηση με την αδικαιολόγητη διαφορά τιμής με βάζει σε σκέψεις...

amyroukai
29/01/2010, 12:39
Πάρε το μεγάλο! Ή περίμενε λίγο να δεις, α-π-ο-κ-λ-ε-ι-ε-τ-α-ι να μην πέσει πάλι στα 6400 το 650άρι...


Αν δεν είχα πιστάδικα σχέδια για φέτος, θα άλλαζα και το δικό μου...

Vamael
29/01/2010, 12:44
Σίγουρα είναι ευκαιρία το μεγάλο, αλλά για τη χρήση που το θέλω εγώ, νομίζω ότι θα πληρώνω τσάμπα τη διαφορά σε τέλη, ασφάλεια κτλ.

Εγώ θα κυκλοφορώ καθημερινά Καλλιθέα-Νέα Σμύρνη-Πειραιά, καμιά βόλτα μέσα στην πόλη το ΣΚ, και για πιο έξω μέχρι Ορχομενό-Λιβαδιά που είναι δίπλα στο χωριό μου και αυτό μόνος γιατί το ταίρι δεν ανεβαίνει για να βγει εθνική.

amyroukai
29/01/2010, 12:46
Ψιτ ομορφόπαιδα, θα κατέβει κανένας στην κοπή της πίτας; Έχουμε πει να βρεθούμε απ' έξω κατά τις 9:30...

glider
29/01/2010, 12:52
εγω θα κατεβω με ενα φιλο με....(ντρεπομαι να πω τι εχει...)χαχαχαχχα TDM

amyroukai
29/01/2010, 12:53
Α ναι, ο γνωστός.... :) Νταξ, δεν πειράζει, κερνάμε και τσάι... :beer:

Η Κάθριν πιθανόν να μην κατέβει γμτ. Πάρε το τριαντάφυλλο που λέγαμε! :)

Μικe777
29/01/2010, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Ψιτ ομορφόπαιδα, θα κατέβει κανένας στην κοπή της πίτας; Έχουμε πει να βρεθούμε απ' έξω κατά τις 9:30...
Για πές γιατι το σκεφτόμουνα σημερα,
που θα βρεθείτε έξω απο το Ammos?
Αλιμο δεν είναι αυτό?
Μονο μην αρχίσει να κατουράει πάλι σήμερα!!
Γιατι κατι αρχιζει να μαζευει παλι!

amyroukai
29/01/2010, 12:56
Η πρόβλεψη είναι για καλό καιρό μέχρι Κυριακή βράδι... Που σημαίνει... ΑΝ όντως είναι έτσι... ΒΟΛΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ δεν θα μείνω πάλι σπίτι, όοοοοοοοοοοοχι.



ναι έξω από το μαγαζί.

Μικe777
29/01/2010, 13:01
οκ!Man.
Μπορεί να έρθω κι εγώ θα με καταλάβετε ενα bandit έχω!!!
:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :wave2:

zvailakis
29/01/2010, 13:01
δεν βολεύει σήμερα το βράδυ καθόλου!

βόλτα δεν παίζει μιας και Κυριακή πάω για σκι, ελπίζω!

αλλά για το άλλο Σάββατο 6 Φεβ. αν και εφόσον έχει καλό καιρό μέσα!!!!!!!!!!!!!!

amyroukai
29/01/2010, 13:04
Το οποίον ΜΕ θυμίζει πως έλεγα να πάρω snowboard φέτος. Φορτώνεται και στο ληστή χαλαρά...

taskon
29/01/2010, 14:21
Με μεγάλη χαρα σας ανακοινωνω οτι απέκτησα και εγώ ένα ληστή σημερα. 650cc Κ8 με αδεια 06/2009 και 12.000 χλμ. Εχει ζελατινα mra όχι την ρυθμιζομενη και μου έδωσε και μία καινούργια εξάτμιση, τελικα μαλλον απο suzuki gsxr600K7. Αυτήν δεν ξέρω αν μπαίνει αλλα όπως και να έχει όταν σου δίνουν κάτι το παίρνεις.:)
Επειδή πρέπει να κάνω το σερβις των 12000χλμ έχει κανείς εντυπώσεις από το moto louis στην βουλιαγμένης στο ύψος της Γλυφάδας?

Καλώς σας βρήκα, καλές βόλτες σε όλους μας.

The Pegaso is dead long live the Bandit!!!

amyroukai
29/01/2010, 14:35
To "σέρβις" των 12000 είναι μιά αλλαγή λάδια και φίλτρο και καθάρισμα το φίλτρο αέρα. Ε πιστεύω όπου και να πας, ΤΙ να κάνουν λάθος...


Καλοτάξιδος και πάντα όρθιος!

ΠοΜ
29/01/2010, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vamael
Σίγουρα είναι ευκαιρία το μεγάλο, αλλά για τη χρήση που το θέλω εγώ, νομίζω ότι θα πληρώνω τσάμπα τη διαφορά σε τέλη, ασφάλεια κτλ.

Εγώ θα κυκλοφορώ καθημερινά Καλλιθέα-Νέα Σμύρνη-Πειραιά, καμιά βόλτα μέσα στην πόλη το ΣΚ, και για πιο έξω μέχρι Ορχομενό-Λιβαδιά που είναι δίπλα στο χωριό μου και αυτό μόνος γιατί το ταίρι δεν ανεβαίνει για να βγει εθνική. παρε το 650 και θα'σαι μια χαρα... ταξιδευεις με 170-180 χλμ/ωρα και πας και μαζι με χιλιαρια εκδρομουλα χωρις αντικειμενικο προβλημα

γλιτωνεις τελη, ασφαλιστρα, βενζινες και το επερχομενο φοροτσεκουρεμα!

το 1200αρι ειναι σιγουρα value for money αλλα να το παρεις αν πραγματικα το χρειαζεσαι:winka:

υ.γ. και γω το γουσταρω αλλα δεν το πηρα κατοπιν ωριμου σκεψεως (μεγαλωσαμε πια...). για να το κανω πιο λιανα, εδωσα το ΚΤΜ adventure 950 και πηρα το bandit 650 - δε μετανοιωσα καθολου!!!:a013:

nickald
29/01/2010, 17:12
Δεν εχει και μπουζι στις 12000 :confused: :confused:

amyroukai
29/01/2010, 17:46
Εμ... Άντε και να'χει, όλα αυτά τυπικά είναι... Καλά, τόσο καινούρια μοτοσικλέτα, δεν έχει το βιβλιαράκι μαζί να δεις τι και πως; Θεωρητικά τα αλλάζεις, πρακτικά αν δεν έχουν φθορές μπορείς και να τα αφήσεις. Νομίζω είχαν ανεβάσει κάποια παιδιά το manual του 650 υδρόψυκτου... ο Dim40 ήταν;

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ουσιαστικά, πέρα από τις βαλβίδες όπου θέλουν μάστορα που να μην βαριέται να δει και τις 16 και να έχει όρεξη να τις φέρει αν είναι εκτός ορίων, όλα τα άλλα είναι δουλειά που δεν απαιτεί εξειδικευμένο χέρι. Είναι απλά θέμα τιμής, γιατί αν έχεις δει στα threads το κάθε συνεργείο χρεώνει ότι του λείπει...

nickald
29/01/2010, 17:55
εχω δώσει λινκ για το workshop του μεγαλου σε αλλο νημα...

Λογικα τα service τους ειναι ομοια..

pektis
29/01/2010, 19:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από nickald
Δεν εχει και μπουζι στις 12000 :confused: :confused:

Exei!!

Ληστης
29/01/2010, 19:52
Παιδια μην λετε ανακριβιες. Το μονο που πληρωνετε παραπανω στο 1250 ειναι τα τελη.
Ολα τα αλλα ασφαλειες, σερβις, ειναι τα ιδια.

CB...K
29/01/2010, 19:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Ορθολογικά δεν έχουν άδικο. Μιά μοτοσικλέτα 1000 κυβικά κοστίζει όσο ένα 1400άρι αυτοκίνητο, καίει όσο ένα δίλιτρο και το σέρβις και τα αναλώσιμά της είναι σε τιμές ακριβού σπορ αυτοκινήτου... Οπότε δεν είναι παράλογο να πει κανείς πως όποιος μπορεί και τη συντηρεί, έχει λεφτά και για φόρους. Το αν θα χαλάσει τη μόστρα του πιτσιρικά που πήρε δάνειο με 1400 δόσεις και κυκλοφορεί καφετέρια με το τέρας για να βγάζει γκόμενες, πολύ που με νοιάζει... Καλύτερα γιατί βαρέθηκα να τους βλέπω. Η ιδιοκτησία και η χρήση της μοτοσυκλέτας (και του αυτοκινήτου) δεν πρέπει με κανένα τρόπο να είναι τεκμήριο για κανέναν! Ούτε για τον πιτσιρικά που χρεώνεται ή σκοτώνεται στη δουλειά για να την αποκτήσει!

Τεκμήριο ας είναι το σύνολο της περιουσίας-ιδιοκτησίας του καθενός, και όχι ένα μεμονωμένο και ίσως μοναδικό περιουσιακό στοιχείο ενός εργαζόμενου!! Ο οποίος μπορεί να την έχει περισσότερο για να την βλέπει ή για να της κάνει ελάχιστα χιλιόμετρα το χρόνο… που έτσι αραιώνει σχετικά και τα service, άσε που αν τα κάνει μόνος του ελαχιστοποιεί και αυτό το κόστος!!

Δεν είναι λογικό ούτε δίκαιο οι έχοντες offshore εταιρείες να έχουν τα πάντα αφορολόγητα (σχεδόν όπως οι βουλευτές), και το κράτος να περιμένει να εισπράξει φόρους από μικροϊδιοκτήτες κόκκων …ευτυχίας!!

Δεν είναι λογικό ούτε δίκαιο να πληρώνουμε (υποχρεωτικά!!!) υπέρογκα ποσά σε υπαλλήλους και στελέχη της κρατικής τηλεόρασης για μια εργασία που αξίζει πάρα πολύ λιγότερο, και από την άλλη να μας φορολογούν για τα στοιχειώδη!!!

Συγγνώμη παρασύρθηκα…

CB...K
29/01/2010, 20:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΠοΜ
η λογικη που ακουγεται πισω απο τη φορολογια/τεκμηριο/εισφορα στα πολλα κυβικα ειναι οτι για να κανει καποιος τη δουλεια του και να αποφευγει το μποτιλιαρισμα των αυτοκινητων, αρκει μια μηχανη 400, 500, αντε 600 κυβικα... απο κει και πανω, ειναι "ειδος πολυτελειας" και ως τετοιο θα αντιμετωπιστει... ιδομεν:confused:
δε φτάνει που δεν αυξάνουμε το μποτιλιάρισμα, τρώμε κρύα, βροχές, τούμπες κλπ,

κινούμε την αγορά επειδή για το χόμπυ τα χώνουμε χοντρά (όλοι σας πλην εμού):lol:

θα μας πούνε και με πόσα κυβικά πρέπει να το κάνουμε; :confused:

ΠοΜ
29/01/2010, 20:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ληστης
Παιδια μην λετε ανακριβιες. Το μονο που πληρωνετε παραπανω στο 1250 ειναι τα τελη.
Ολα τα αλλα ασφαλειες, σερβις, ειναι τα ιδια. η ασφαλεια δεν ειναι η ιδια, για τα σερβις δεν ξερω

CB...K
29/01/2010, 21:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΠοΜ
η ασφαλεια δεν ειναι η ιδια, για τα σερβις δεν ξερω
πριν ένα μήνα ήταν να το πάρω και ρώταγα συγκεκριμένα σε ασφαλιστικές.
όλες είχαν ίδιο ποσό για πάνω από 250 ή 500 κυβικά!

ΠοΜ
29/01/2010, 21:49
εγω για το 650 πληρωνω λιγοτερα απ'οτι για το 950.... wtf :confused:

nickald
29/01/2010, 23:48
Απο το gsr600 στο 1250s πανω κατω ιδια λεφτα ηταν η ασφαλεια...

Δεν ξερω αν μας φυτρωσει κανενα καινουριο φρουτο τωρα ο κυρ-υπουργουλης μας.

Ληστης
30/01/2010, 06:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΠοΜ
η ασφαλεια δεν ειναι η ιδια, για τα σερβις δεν ξερω

Θελεις να σου σκαναρω τις ασφαλειες του 650 και του 1250 που εχω στα χερια μου για να πειστεις;

ΠοΜ
30/01/2010, 09:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ληστης
Θελεις να σου σκαναρω τις ασφαλειες του 650 και του 1250 που εχω στα χερια μου για να πειστεις; δε με πειθει το τι πληρωνες εσυ.
εγω πληρωνα 145? το χρονο στο 950 και 89? στο 650...:smokin:

amyroukai
30/01/2010, 09:11
Φαντάσου, ακόμα και η ασφάλεια των ΚΤΜ είναι ακριβή, όχι μόνο το σέρβις και τα ανταλλακτικά...:rotflmao:

DrEvil
30/01/2010, 09:13
Πριν λίγες ημέρες όπου είχε έρθει η στιγμή ν'αγοράσω μηχανάκι, είχα σκεφτεί κ ψάξει κι εγώ για το 1250 (μετά έμπλέξα στον προβληματισμό μεταξύ καινούριου κ μεταχείρα, άλλο έργο αυτό) και ψάχτηκα με τα έξοδα του.

+2000? αρχική αγορά
+17-60? διαφορά ασφάλειας (ανάλογα την ασφαλιστική)
και τα τέλη κυκλοφορίας (που αλήθεια δεν γνωρίζω πόσο είναι στο μεγάλο, υποθέτω περίπου 115?)

όσον αφορά την διαφορά στο κόστος συντήρησης δεν έχω άποψη, ακολουθώ όμως τα λεγόμενα των υπολοίπων (περι ιδίου κόστους).

Τώρα απ'την άλλη συμφωνώ κ με τον ΠοΜ. Εγώ ΔΕΝ χρειάζομαι τα εκατον-κάτι κιλά ροπής του 1250. (Και μερικά άλλα που προσφέρει το μεγάλο έναντι του 650).

Απλά υπάρχουν μηχανάκια για όλα τα γούστα, βαλάντια και καταστάσεις.

DrEvil
30/01/2010, 09:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΠοΜ
δε με πειθει το τι πληρωνες εσυ.
εγω πληρωνα 145? το χρονο στο 950 και 89? στο 650...:smokin:

Σε ποια ασφαλιστική????

Προσωπικά πλερώνω αρκετά παραπάνω

amyroukai
30/01/2010, 09:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από CB...K
Η ιδιοκτησία και η χρήση της μοτοσυκλέτας (και του αυτοκινήτου) δεν πρέπει με κανένα τρόπο να είναι τεκμήριο για κανέναν!


Τεκμήριο ας είναι το σύνολο της περιουσίας-ιδιοκτησίας του καθενός...
Με αυτή τη λογική φίλε, όλοι οι έχοντες και κατέχοντες είναι ΠΑΜΦΤΩΧΟΙ γιατί στό όνομά τους ΔΕΝ έχουν κάτι και οι εταιρίες τους με λογιστικά τρικ και παραθυράκια, δεν πληρώνουν φόρους. Άρα, όλα πρέπει να είναι τεκμήριο. Ο γιατρός που κυκλοφορεί με αυτοκίνητο ?60,000 και δηλώνει άνεργος πρέπει να φορολογηθεί. Και ο πιτσιρικάς που δηλώνει ?400 το μήνα αλλά η δόση της μηχανής μόνο είναι μεγαλύτερη από το εισόδημά του, επίσης. Γνώμη μου...

Το αν γενικότερα είναι άχρηστοι οι κάθε απόχρωσης κυβερνούντες, αν τα έχουν κάνει πλακάκια με τον κάθε μικρο-μεγαλοκλέφτη και τρώνε όλοι μαζί είναι άσχετο. Επειδή είναι κάποιοι κλέφτες δεν δικαιολογεί ούτε καλύπτει όλους τους υπόλοιπους. Εμείς φταίμε, γιατί ενώ ΟΛΟΙ μας ξέρουμε τι είναι και ποιοί είναι, εκεί πάμε πάλι, στα ίδια.



89 ευρώ το χρόνο; Magic...

ΠοΜ
30/01/2010, 09:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Φαντάσου, ακόμα και η ασφάλεια των ΚΤΜ είναι ακριβή, όχι μόνο το σέρβις και τα ανταλλακτικά...:rotflmao: :nono: τα ανταλλακτικα των ΚΤΜ ειναι ΠΑΜΦΘΗΝΑ! π.χ. μαμα ζελατινα 50?, πλαϊνα πλαστικα 120? εκαστο, προστατευτικα πλαστικα πλαισιου 10? εκαστο, σερβις πολυ φθηνοτερο των ιαπωνικων... (το μονο ακριβο πανω στο adventure ειναι τα ντεποζιτα!)

αυτα περι ακριβων/ζημιαρικων ΚΤΜ (ειδικα για μοντελα μετα του '04-'05) ειναι μυθος :beer:

pektis
30/01/2010, 09:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΠοΜ
δε με πειθει το τι πληρωνες εσυ.
εγω πληρωνα 145? το χρονο στο 950 και 89? στο 650...:smokin:
Υπαρχουν τετοιες τιμες??:confused:

ΠοΜ
30/01/2010, 09:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Degree0
Σε ποια ασφαλιστική????

Προσωπικά πλερώνω αρκετά παραπάνω εχεις ...γραμμα:)

DrEvil
30/01/2010, 10:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΠοΜ
εχεις ...γραμμα:)
;) Θενκ γιου ε μιλ (που λεει και ο αγγλοσαξων)!!!

nickald
30/01/2010, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από pektis
Υπαρχουν τετοιες τιμες??:confused:


130 το χρονο για το μεγαλο πληρωνω

Spatkle
30/01/2010, 10:51
Ρε παιδια δεν κανετε εναν συντομο οδηγο για ασφαλειες μπας και "ανοιξετε" και σε μας λιγο τα ματια...;; Οχι για κανενα αλλο λογο, απλα επειδη τα τελευταια χρονια οι ασφαλιστικες κλεινουν η μια μετα την αλλη και υπαρχει κινδυνος να πεσουμε σε μουφα ασφαλιστικη οταν χρειαστει (αχρειαστη να'ναι!).. Εκτος αν ο οδηγος για ασφαλειες θεωρηθει διαφημιση, οποτε παω πασο.. Προσωπικα δινω 100? το 6μηνο και μου φαινονται υπερβολικα πολλα..!! :cry:

nickald
30/01/2010, 10:58
Δεν εχει οδηγο φιλος

Intersalonica ασφαλεια εχω και δηλωσα διευθυνση στο χωριο μου. Αλλα και στην Θεσ/κη να δηλωνα παλι το ασφαλιστρο θα ηταν 190ε το χρονο.

Spatkle
30/01/2010, 11:02
Χμμ... Δεν πρεπει να εχω πετυχει Intersalonica εδω (Κρητη).. Θα το τσεκαρω παντως.. Thanx! Ετυχε μηπως να την χρησιμοποιησεις ποτε; Ειναι σε ολα ενταξει;



Ακυρο το πρωτο σκελος... Εχει υποκαταστημα εδω.. Μολις το βρηκα. Το δευτερο σκελος ισχυει κανονικα..! :D

nickald
30/01/2010, 11:08
εγω οχι. Φιλος που του χρειαστηκε παντως τα πηρε τα λεφτα του.

Βεβαια δεν διαφερει απο τις υπολοιπες ασφαλιστικες που θα σε σταυρωσουν για να τα παρεις.

DrEvil
30/01/2010, 11:11
Μια γρήγορη έρευνα μέσω του ασφάλιστρα.γρ, δίνει τιμές από 155,07 έως 194,72 για μπόνους-μάλους 2, το εξάμηνο!

(Το καλό είναι ότι η Ιντερσαλόνικα, στο σαϊτ πάντα, έχει την πιο ακριβή τιμή!).

Ληστης
30/01/2010, 16:12
Εγω στην PROTON δινω 85 ευρω το εξαμηνο.
Με το χαμηλοτερο μπονους και εδρα ΑΘηνα. Η εδρα εχει μεγαλη σημασια γιατι στην επαρχια ειναι πολυ φθηνοτερα.
Για δηλωστε να δουμε τι γινετε, αλλα πρωτα σιγουρευτητε τι πληρωνετε 6 η 12 μηνο για να ημαστε σωστοι.

alex14
30/01/2010, 16:21
104 ευρω το 6μηνο στην Interamerican με οδικη βοηθεια.

:wave2:

Ichigo
30/01/2010, 20:42
Για το δικό μου 650 SA08 266 ? το εξάμηνο στην Interamerican με νομική προστασία,κάλυψη παλαιότητας ανταλλακτικών, κλοπή με ποσό 6400 ? , κάλυψη προσωπικού ατυχήματος εως 15000 ?, οδική βοήθεια, κάλυψη ζημιών από ανασφάλιστο όχημα, πυρκαϊά, φυσικά φαινόμενα, τρομοκρατικές ενέργειες, αστική ευθύνη. Και όχι άγχος για κανένα λόγο. :wave2:

taskon
31/01/2010, 08:44
επειδη ασχολούμαι με το θέμα ασφαλειών σαν ασφαλειομεσίτης βιομηχανικών κινδύνων και προς αποφυγη καθε παρεξηγησης, δεν ειμαι ασφαλιστης σε καμια εταιρεια και δεν ψαχνω για πελάτες.
@ingenius. το ποσό που ασφαλιζεις την μηχανη σου 6400 δεν προκειται να το παρεις ποτε καθως η αποζημιωση στην κλοπή φωτια η ολικη καταστροφη ειναι η εμπορικη αξια και οχι η αξια που το αγορασες. αρα κανε μειωση γιατι πληρων εις τσαμπα λεφτα.

@ληστης. Η προτον επειδη ειναι στο ομιλο commercial value, αντιμετωπιζει καποια προβληματα.

Γενικώς και στις ασφάλειες ισχύει το γνωστό ρητό, το φθηνο το κρέας το τρωει ο σκύλος. Οπότε προσέχετε τι αγοράζετε.Δεν είναι τυχαίο ότι όλς οι εταιρειες που προσεφεραν φθηνο ασφαλιστρι έκλεισαν και κλείνουν. Βλεπε Εγνατια, Αστρα Ασπις General union κτλ

Για οτι άλλο χρειάζεστε στην διάθεση σας

amyroukai
31/01/2010, 09:27
taskon το θέμα με τις φτηνές ασφάλειες το έχει όποιος πρέπει να αποζημιωθεί από αυτές. Με δεδομένο ότι -λογικά- δεν συμμετέχουν στο φιλικό, το "αγγούρι" το τρώει ο άλλος, οπότε η λογική των περισσότερων είναι "τι με νοιάζει, άσ' τον να τρέχει"...





Επίσης να τονίσω ότι το σύμπαν δίνει σαφή και συγκεκριμένα μηνύματα, αν προσέξουμε... Έχοντας μια πανβρώμικη μηχανή συνέχεια, κυρίως γιατί όσο και να μην θέλω, έχει πολλά λασπόνερα και γίνεται χάλια ακόμα και όταν δεν βρέχει (τα καλά του χωριού) είπα σήμερα βλέποντας τη λιακάδα να της κάνω μιά μπουγάδα. Με το που τελείωσα το σκούπισμα, ξεκίνησε να ψιχαλίζει... Δεν με θέλει καθαρό σας λέω!


Επίσης, σιγά μην ξεκουβαληθεί κανείς για καφεδάκι και μπριζόλα... :(

Ληστης
31/01/2010, 09:52
Δηλαδη πως πρεπει να αγοραζουμε ασφαλεια; Να παιρνουμε την πιο ακριβη;
Εγω ρωτησα τον ασφαλιστη τι υπαρχει; Α μαλιστα υπαρχει η PROTON. Υπαρχει καποιο προβλημα με αυτη; Οχι δεν υπαρχει.
Στην αγορα ολων των προιοντων υπαρχει φθηνοτερο και ακριβοτερο χωρις αυτο να σημαινει οτι το φθηνοτερο ειναι για πεταμα. Αν ειναι ετσι πεταξτε τα Bandit :p





Amyroukai καλα να παθεις με το πλυσιμο αφου μου την ειπες :rotflmao:

amyroukai
31/01/2010, 10:15
Νόμος του Μέρφυ είναι μωρέ, το έχω συνηθίσει... :lol:

Από την Interamerican που είναι όντως ακριβή είχα μείνει πολύ ικανοποιημένος γιατί (με το αυτοκίνητο τουλάχιστον) σε τρεις περιπτώσεις που με χτύπησαν από πίσω, τη μία ένα κ*λοπαίδι με TDM ανασφάλιστο, με πλήρωσαν αμέσως (φιλικό η μία, το νομικό τμήμα κινήθηκε προς την άλλη ασφαλιστική τη δεύτερη και τα πήρα, την τρίτη είχα κάλυψη για ανασφάλιστο) οπότε είπα χαλάλι τα λίγο περισσότερα... Για τη μοτοσικλέτα έβγαιναν πολλά, αν δεν κάνω λάθος 220 το 6μηνο με κλοπή. Άλλαξα εταιρία, που δεν έχει όμως φιλικό και ανασφάλιστο, είναι στα 145 το 6μηνο (για άσχετο λόγο, όχι τόσο για το οικονομικό). Η αλήθεια είναι ότι δεν κάθονται άσχημα τα 75 ευρώ λιγότερα, από την άλλη, με τόσα ανασφάλιστα στους Ελληνικούς δρόμους, μιά ανησυχία την έχω. Μία μικρή ζημιά είναι πολλά παραπάνω από την διαφορά σε ασφάλεια... Οπότε είμαι σε σκέψη να ξαναπάω εκεί του χρόνου, εκτός αν βρεθεί άλλη με τις ίδιες καλύψεις και χαμηλότερη τιμή.

CB...K
31/01/2010, 10:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από taskon
......
Γενικώς και στις ασφάλειες ισχύει το γνωστό ρητό, το φθηνο το κρέας το τρωει ο σκύλος. Οπότε προσέχετε τι αγοράζετε.Δεν είναι τυχαίο ότι όλς οι εταιρειες που προσεφεραν φθηνο ασφαλιστρι έκλεισαν και κλείνουν. Βλεπε Εγνατια, Αστρα Ασπις General union κτλ


Η Ασπίς (που είχα και την πάτησα...) υποτίθεται πως ήταν φτηνή; Νομίζω πως όχι!

amyroukai
31/01/2010, 10:37
Βασικά υπερισχύει το "κόρακας κοράκου μάτι δεν βγάζει" γιατί δεν είδα τις υγιείς ασφαλιστικές να πηγαίνουν πχ στο υπουργείο ανάπτυξης ή όποιον είναι υπεύθυνος και να ΑΠΑΙΤΟΥΝ ένα νόμο που να κλείσει τους "ασθενείς" που δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν στις τυπικές υποχρεώσεις απέναντι στους δικαιούχους και να μείνουν μόνο όσες πληρώνονται και πληρώνουν κανονικά. Όπως σε όλα τα άλλα στη χώρα μας, έτσι και εδώ...

taskon
31/01/2010, 10:39
δεν ειναι ακριβως ετσι. ολες οι ασφαλιστικές που εκλεισαν ήταν στο φιλικο διακανονισμο κι υπάρχει πολύς κόσμος που ακόμα περιμενει να αποζημιωθεί. Ασφαλως και δεν ειναι λογική να αγοράζεις το ακριβοτερο με το σκεπτικο οτι θα ειναι το αριστο. Από την άλλη ψαχνοντας να βρεις το φθηνότερο ασφάλιστρο εχεις αυξημένες πιθανότητες να πέσεις σε λούμπα. όλοι βρίζουμε τις ασφαλιστικές και ορθά αφου καθυστερουν να αποζημιωσουν μας κοροιδευουν κτλ. Εαν κάποιος μας έλεγε πλήρωσε 20% παραπάνω από το μέσο όρο της αγοράς και θα σε αποζημιώνω σε 5 ημέρες πόσοι θα το αγοράζαμε?
Εαν δείτε παντως οικονομικά στοιχεία στο 80% των ασφαλιστικών ο κλάδος αυτοκίνητων είναι ζημιογονος
Τέλος πάντων το θέμα των ασφαλειών είναι τεράστιο, με ευθύνες σε ασφαλσιτικές, ασφαλιστές πρακτορες αλλά και στους ίδιους τους καταναλωτές.

amyroukai
31/01/2010, 10:41
Για κάποιο ανεξήγητο λόγο, ζημιογόνες είναι μόνο στην Ελλάδα... Μήπως, λέω, φταίει κάτι άλλο;

taskon
31/01/2010, 10:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από CB...K
Η Ασπίς (που είχα και την πάτησα...) υποτίθεται πως ήταν φτηνή; Νομίζω πως όχι!

Ναι δεν ήταν από τις φθηνότερες έχεις δίκιο εκει υπήρχαν και αλλα θέματα που όμως ο ασφαλιστης σου έπρεπε να γνωρίζει. όταν χρειαζεσαι 3 μηνες για να αποζημιώσεις μια ζημια 1000 ευρω τότε υπαρχει σοβαρο πρόβλημα ρευστοτητας.

taskon
31/01/2010, 10:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Για κάποιο ανεξήγητο λόγο, ζημιογόνες είναι μόνο στην Ελλάδα... Μήπως, λέω, φταίει κάτι άλλο;

φατει οτι δεν υπάρχει ενα αξιοκρατικο (τι περιεργο) σύστημα τιμολόγησης. Παλιά υπήρχε το έρημο το bonus malus που του αλλάξαν τα φώτα. είχες 7 ατυχηματα σε 3 χόνια και ο πονηρος ασφαλιστης με την ανοχη της εταιρειας βεβαια κανονιζε να έχεις β/μ 2 και ασφαλιζοσουν και στην επαρχια για να κατεβει το ασφάλιστρο.
Στο εξωτερικο πλην του b/m εφαρμοζεται και συστημα προσωπικης τιμολογησης λαμαβανοντας υποψην ηλικια και οικογενειακή κατασταση οδηγου, ιποδυναμη οχηματος κ.α
Στατιστικά ένας 22χρονος οδηγος cbr600rrrrrrrrr εχει περισσοτερες πιθανοτητες να εμπλακει σε ατυχημα απο ένα 40χρονο οδηγο bandit με 2 παιδια που δεν εχει κανει ποτε ατύχημα. Παρ ολα αυτα το ασφάλιστρο στην ελλαδα ειναι ιδιο και για τους 2.

Νομίζω οτι πολύ χονδρκα αυτο και οι κακες εμπορικες πολιτικές των εταιρειων απαντάει στο ερωτημα σου γιατι μονο στην Ελλαδα.

kyko
31/01/2010, 10:55
μηπως να καθαρισει το thread απο τις τις τελευταιες σελιδες
κ να ανοιχτει κ καινουριο που να μπουν εκει οι απαντησεις αυτες?
οτι εχει γραφτει στις τελευταιες σελιδες δεν εχουν ουδεμια σχεση με gsf600/650s bandit

:winka: :beer:

amyroukai
31/01/2010, 10:55
Το θέμα βέβαια είναι πως αφού σε ότι αφορά την τιμολόγηση ισχύει και αναγράφεται στο συμβόλαιο το "Γιάννης κερνάει, Γιάννης πίνει" δεν υπάρχει τίποτα που να εμποδίζει τις ασφαλιστικές να κάνουν την τιμολόγηση όπως ακριβώς περιγράφεις. Το ότι τόσα χρόνια προτιμούν οι διευθύνοντες να κρατούν τον κλάδο ζημιογόνο, λέει πολλά. Μια που οι ασφαλιστικές είναι κομμάτι μεγαλύτερων ομίλων, μήπως -λέω ο πονηρός- χρησιμοποιούνται για να κρύβουν κέρδη από άλλα κομμάτια του ομίλου και να γλιτώνουν κάποιοι φόρους;

amyroukai
31/01/2010, 10:57
Το συγκεκριμένο φίλε kyko έχει τόσο πολύ "σκουπίδια" μέσα που δεν θα καθαρίσει ποτέ και να σου πω έχει πλάκα κιόλας, οπότε δεν με χαλάει.... Τρία χρόνια, περισσότερο σαν chat το χρησιμοποιούμε παρά σαν "καθαρό" Bandit thread :D Στα υπόλοιπα threads, το spam με ενοχλεί. Σε αυτό, είναι παράδοση! :)

Μικe777
31/01/2010, 11:06
αυτο το thread εχει πραγματικά τα πάντα!!
Να spamarw κι εγω κατι?
Ψήνεται κανεις για βολτα?
Δεν νομιζω να βρέξει!!
Καμία Χαλκιδα-Σούνιο-Ωροπο-Ν.Μακρη?
Κατι κοντινο τελοσπάντων?

amyroukai
31/01/2010, 11:08
Oh yes :) Για πε! Φοράω τα Gore καλού κακού και πάμε!

Χαλκίδα δεν παίζει, έχει μπλόκο. Σούνιο-Λαύριο και καμιά στάση για παϊδάκια ή κάτι τέτοιο είναι μιά χαρά όμως... :)

Μικe777
31/01/2010, 11:13
ωραια!Φύγαμε!
οτι να ναι δεν έχω πρόβλημα!!
Φτάνει να πάμε χαλαρά να το ευχαριστηθούμε.

ΠοΜ
31/01/2010, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
taskon το θέμα με τις φτηνές ασφάλειες το έχει όποιος πρέπει να αποζημιωθεί από αυτές. Με δεδομένο ότι -λογικά- δεν συμμετέχουν στο φιλικό, το "αγγούρι" το τρώει ο άλλος, οπότε η λογική των περισσότερων είναι "τι με νοιάζει, άσ' τον να τρέχει"...
το αγγουρι το εχει και αυτος που προκαλει το ατυχημα/ζημια γιατι αν η ασφαλιστικη του ειναι του ...ελεους, ο ατυχης παθων θα κινηθει νομικα (αγωγη) εναντιον αυτου που προκαλεσε τη ζημια...

amyroukai
31/01/2010, 13:02
Πάλι καλά δηλαδή που η δικαιοσύνη, σε αντίθεση με τις ασφαλιστικές, λειτουργεί γρήγορα και σωστά... :rotflmao:

ΠοΜ
31/01/2010, 13:12
εσυ δεν ησουν βολτα? :confused: :smilea:

Μικe777
31/01/2010, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΠοΜ
εσυ δεν ησουν βολτα? :confused: :smilea:
θα μας τρελάνει σήμερα ο καιρός!!!!!:confused: