PDA

View Full Version : GSF 600/650 s Bandit



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 [31] 32

amyroukai
26/09/2010, 12:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ληστης
Amυrουkai αν αλλαξεις και πλακες τιμονιου γιατι δεν βαζεις τα 43αρια του 1250; Δεν ξέρω αν πρέπει να αλλάξουν, έχω άλλες 8 μέρες μέχρι την δημοπρασία στο ebay και θα "αγγαρέψω" τον DrEvil για καφέ για να μετρήσω τις δικές του να δω αν είναι ίδιες με τις δικές μου. Το σκέφτηκα και για το 1250άρι αλλά δεν ξέρω αν θα παίρνει την ίδια ρόδα εμπρός. Αν δεν είναι έτσι, ανεβαίνει χωρίς λόγο το κοστολόγιο. Σκεφτόμουν επίσης και για μπροστινό USD από GSXR στα ίδια περίπου χρήματα αλλά θα πρέπει να καταργήσω το ABS, επίσης γιατί δεν ξέρω αν παίρνει τον ίδιο τροχό...

Ληστης
26/09/2010, 13:20
Αν θελεις να κατεβεις στα νοτια προαστια, μπορουμε να δουμε αν ταιριαζει καθως εχω και το 650 και 1250 διαθεσιμα προς συγκριση.
Εχω και τα σερβις μανιουαλ οποτε τα ψαχνουμε.

amyroukai
26/09/2010, 19:53
Το βασικό καλό είναι ότι έχουν τα ίδια φρένα, το υδρόψυκτο 650 και 1250. Το αν "χρειάζεται" η αυξημένη ακαμψία των 43mm καλαμιών, σε ένα πλαίσιο που είναι περισσότερο ελαστικό από το πλαίσιο του υδρόψυκτου, είναι το επόμενο ερώτημα. Οι περισσότεροι που έχω ρωτήσει λένε ότι μάλλον είναι υπερβολή. Θα συνεχίσω να κοιτάω στο ebay και θα δούμε.

DrEvil
27/09/2010, 20:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
..."αγγαρέψω" τον DrEvil ...
Να με "αγγαρέψεις" (και λέω να το κάνουμε άμεσα), μιας και θα είναι αμφίδρομο....:evil:

ilias integra R
28/09/2010, 15:21
Παιδια εφτασε ο καιρος να αλλα ξω λαστιχα και βρηκα αυτην την προσφορα............

https://www.e-wheels.gr/Product.php?PageId=&ProductId=634


τα εχει δοκιμασει κανενας?
να εμπιστευτω τα GPR?

amyroukai
28/09/2010, 21:49
Ωρέ τι 'ν' τούτο; Η μάνα του το ξέρει ότι υπάρχει; Πότε σχεδιάστηκε και πότε βγήκε στην αγορά; Για 30-40 ευρώ σε σχέση με τα καλά και δοκιμασμένα λάστιχα, δεν θα το έκανα Ηλία. Αν θέλεις να γλιτώσεις χρήματα, πράγμα ιδιαίτερα λογικό, δες και στο www.mandp.co.uk έχει καλές προσφορές, νομίζω ο Ληστής είχε ψωνίσει από εκεί λάστιχα και είναι πολύ ευχαριστημένος.

Αν δεν την ψάξεις από ίντερνετ και θέλεις Dunlop πάρε τα Sportsmax Roadsmart για τουριστική χρήση, ο Bikenest τα φοράει στο 1250 και πίνει νερό στο κράτημα και την αντοχή τους. Αν θέλεις "φτηνό" το απλό Pirelli Diablo και το Diablo Strada δεν παίζονται στα 240-250 ανάλογα το μαγαζί. Ο pektis ακόμα χτυπιέται που αλλαξοπίστησε σε Bridgestone...

ilias integra R
29/09/2010, 00:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Ωρέ τι 'ν' τούτο; Η μάνα του το ξέρει ότι υπάρχει; Πότε σχεδιάστηκε και πότε βγήκε στην αγορά; Για 30-40 ευρώ σε σχέση με τα καλά και δοκιμασμένα λάστιχα, δεν θα το έκανα Ηλία. Αν θέλεις να γλιτώσεις χρήματα, πράγμα ιδιαίτερα λογικό, δες και στο www.mandp.co.uk έχει καλές προσφορές, νομίζω ο Ληστής είχε ψωνίσει από εκεί λάστιχα και είναι πολύ ευχαριστημένος.

Αν δεν την ψάξεις από ίντερνετ και θέλεις Dunlop πάρε τα Sportsmax Roadsmart για τουριστική χρήση, ο Bikenest τα φοράει στο 1250 και πίνει νερό στο κράτημα και την αντοχή τους. Αν θέλεις "φτηνό" το απλό Pirelli Diablo και το Diablo Strada δεν παίζονται στα 240-250 ανάλογα το μαγαζί. Ο pektis ακόμα χτυπιέται που αλλαξοπίστησε σε Bridgestone...

Γιανναρε +650!!!

μαλλον θα ακολουθησω την συνταγη του pekti.....και τον ευχαριστω πολυ:wave2: :wave2: :wave2:



τελικα τα bandit και οι λατρεις αυτων ποτε θα παμε για καφε-μινι εκδρομη?

amyroukai
29/09/2010, 10:27
Αυτή την Κυριακή είναι η εκδρομή του φόρουμ, στην οποία δεν θα πάω, αφ' ενός λόγω έλλειψης εξοπλισμού, δεν έχω αγοράσει καινούριο χειμωνιάτικο μετά το ατύχημα (και μετά την περσινή εκδρομή στην ίδια περιοχή όπου βρήκαμε ήλιο-βροχή-χαλάζι-χιόνι με αυτή τη σειρά δεν θα πήγαινα με το διάτρητο) και αφ' ετέρου έβγαλα αμυγδαλές και... ακόμα δεν το νιώθω για να περάσω όλη τη μέρα οδηγώντας.

Αλλά από το επόμενο ΣΚ, νομίζω ότι μπορούμε να το συζητήσουμε... :beer:


Όταν λες τη συνταγή του pektis ελπίζω να μην εννοείς να αγοράσεις BT022 γιατί αυτά έβαλε όταν άλλαξε τα Diablo και από τη μέρα που τα πήρε, τα βρίζει :lol:

pektis
29/09/2010, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Αυτή την Κυριακή είναι η εκδρομή του φόρουμ, στην οποία δεν θα πάω, αφ' ενός λόγω έλλειψης εξοπλισμού, δεν έχω αγοράσει καινούριο χειμωνιάτικο μετά το ατύχημα (και μετά την περσινή εκδρομή στην ίδια περιοχή όπου βρήκαμε ήλιο-βροχή-χαλάζι-χιόνι με αυτή τη σειρά δεν θα πήγαινα με το διάτρητο) και αφ' ετέρου έβγαλα αμυγδαλές και... ακόμα δεν το νιώθω για να περάσω όλη τη μέρα οδηγώντας.

Αλλά από το επόμενο ΣΚ, νομίζω ότι μπορούμε να το συζητήσουμε... :beer:


Όταν λες τη συνταγή του pektis ελπίζω να μην εννοείς να αγοράσεις BT022 γιατί αυτά έβαλε όταν άλλαξε τα Diablo και από τη μέρα που τα πήρε, τα βρίζει :lol:

Tι λες ρε φιλε,ποιος εγω? τα καλυτερα λαστιχα:lol: :lol:
Ποτε ξανα bridgestone!

pektis
29/09/2010, 11:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από ilias integra R
Γιανναρε +650!!!

μαλλον θα ακολουθησω την συνταγη του pekti.....και τον ευχαριστω πολυ:wave2: :wave2: :wave2: (θα βρεις οπως ειπε ο Γιαννης γυρω στα 250)



τελικα τα bandit και οι λατρεις αυτων ποτε θα παμε για καφε-μινι εκδρομη?
Bαλε pirelli Ηλια,δεν θα το μετανιωσεις!:wave2:

DrEvil
29/09/2010, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από pektis
Bαλε pirelli Ηλια,δεν θα το μετανιωσεις!:wave2:
Βάλε Πιρέλλι, Ηλία.
Αλλά αν σε ενδιαφέρει και το κράτημα εκτός από την αντοχή, χωρίς να χρειάζεται να κάνεις 8.386 χλμ για να ζεσταθεί το λάστιχο, ΜΗΝ ΒΑΛΕΙΣ ΤΑ ΕΪΝΤΖΕΛ ΕςΤι.
(και σόρρυ που σας τα πρήζω, αλλά με αυτό το λαστιχο έχω ευχαριστηθέι παντηλίκια παντού! Αδιάφορο αν έχεις μόλις περάσει τον Αγιο με την ταυτότητα εύκαιρη (όχι στο στόμα, αλλά σε εμφανές σημείο, για κάθε περίπτωση), μετά από στάση 3,5 λεπτών γλυστρούν πάλι με δόξα και τιμή... και για αρκετά...

Αμυρουκαϊ, ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.:beer:

ilias integra R
29/09/2010, 13:46
Γιαννη και Γιωργο σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας!!!Τελικα θα βαλω τα PIRELLI DIABLO STRADA (αυτα δεν ειχες βαλει pekti?)εχω ακουσει τα καλυτερα και για την τιμη τους ειναι πολυ καλα λαστιχα........και με την ευκαιρια λεω να αλλαξω και τα αλυσιδογραναζα..........αντε να ξανακανω τον λησταρχο να ξανανοιωσει λιγο!!!!:lol:

pektis
29/09/2010, 16:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από ilias integra R
Γιαννη και Γιωργο σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας!!!Τελικα θα βαλω τα PIRELLI DIABLO STRADA (αυτα δεν ειχες βαλει pekti?)εχω ακουσει τα καλυτερα και για την τιμη τους ειναι πολυ καλα λαστιχα........και με την ευκαιρια λεω να αλλαξω και τα αλυσιδογραναζα..........αντε να ξανακανω τον λησταρχο να ξανανοιωσει λιγο!!!!:lol:

Ο Γιαννης εχει τα Strada, εγω ειχα βαλει τα diablo..
H διαφορα ειναι οτι τα diablo ειναι μονογομα και αν δεν κανω λαθος ζεστενονται πιο γρηγορα απο τα strada που ειναι πιο ''τουρισταδικα''.

pektis
29/09/2010, 20:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από ilias integra R
Γιαννη και Γιωργο σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας!!!Τελικα θα βαλω τα PIRELLI DIABLO STRADA (αυτα δεν ειχες βαλει pekti?)εχω ακουσει τα καλυτερα και για την τιμη τους ειναι πολυ καλα λαστιχα........και με την ευκαιρια λεω να αλλαξω και τα αλυσιδογραναζα..........αντε να ξανακανω τον λησταρχο να ξανανοιωσει λιγο!!!!:lol:

.......

pektis
29/09/2010, 20:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από pektis
.......


212067

ilias integra R
30/09/2010, 01:16
οτι και να πω ειναι λιγο pekti παρε μια :beer:

dimzan
30/09/2010, 15:29
Καλησπερα.

Εδω και λιγο καιρο ψαχνω να ανεβω κατηγορια απ το cb400 που το χω κανει παπακι.

Μου αρεσει το bandit 650 αλλα αν θα παιρνα καποιο αυτο θα ηταν το καινουριο με το injection και το κανονικο ψυγειο.

Προφανως μιλαμε για μεταχειρισμενο με κοστος μεχρι 3500 ευρω.

Ψαχνοντας λοιπον βλεπω ολα τα bandit στην εκδοση S με το fairing και γυμνα βλεπω μονο την προηγουμενη γενια με τα καρμπυρατερ.

Δεν εχει βγει το καινουριο σε γυμνο?? Η απλα δεν πουλησε στην ελλαδα?

amyroukai
30/09/2010, 18:23
Το υδρόψυκτο 650 στην Ελλάδα δεν ήρθε ως γυμνό επίσημα. Το να βρεις παραεισαγωγή μεταχειρισμένο... Τα νούμερα του τζόκερ ίσως τα βρεις πιο εύκολα :lol:

Καλή επιτυχία στην αναζήτηση πάντως, το ότι εγώ δεν έχει τύχει να δω, δεν σημαίνει ότι δεν έχει. Μην υποτιμάς το αερόψυκτο, το μοτέρ είναι απλά αλεξίσφαιρο, ΑΒS έχει, 25 κιλά λιγότερα είναι...

dimzan
01/10/2010, 00:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Το υδρόψυκτο 650 στην Ελλάδα δεν ήρθε ως γυμνό επίσημα. Το να βρεις παραεισαγωγή μεταχειρισμένο... Τα νούμερα του τζόκερ ίσως τα βρεις πιο εύκολα :lol:

Καλή επιτυχία στην αναζήτηση πάντως, το ότι εγώ δεν έχει τύχει να δω, δεν σημαίνει ότι δεν έχει. Μην υποτιμάς το αερόψυκτο, το μοτέρ είναι απλά αλεξίσφαιρο, ΑΒS έχει, 25 κιλά λιγότερα είναι...


το αεροψυκτο ομως ειναι καρμπυρατερ... ψαχνω να δω αρθρα για καταναλωση στο αεροψυκτο και δε βρισκω... αλεξισφαιρο ναι αλλα θερμοκρασια δε θα ανεβασει αν παιζει συνεχει 1η 2α στην κινηση? και δεν εχει και ενδειξη θερμοκρασιας!

αν η καταναλωση του παραμενει στα 6λτ εντος πολης δε με χαλαει καθολου!

amyroukai
01/10/2010, 02:27
Αν δεν το ζορίζεις, αλλάζοντας χαμηλά, πέφτει και στα 5 λίτρα. Αν του πιείς το αίμα, ανεβάζει και 9+

Η θερμοκρασία τι σε νοιάζει; Σημασία έχει να μη το σκίσεις κρύο. Από εκεί και πέρα, ακόμα και σε καύσωνα, δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα. Θεωρητικά, αν φτάσει να υπερθερμανθεί, ανάβει ένα λαμπάκι. Και ποτέ δεν έχω ακούσει κάποιον να λέει ότι το είδε. Σκέψου τα Suzuki της αστυνομίας που φοράνε το ίδιο μοτέρ (στα 750 κυβικά) πόσα χιλιόμετρα έχουν κάνει, όλα μέσα στην πόλη! Αν δεν σε ενοχλεί το θέμα "παλιά τεχνολογία" που χάνει πόντους στην καφετέρια, κατά τα άλλα... Το δικό μου είπα, ή θα το θάψω ή θα με θάψει. Μέχρι να διαλυθεί, θα το κυκλοφορώ. Όποιος αντέξει περισσότερο :)

dimzan
01/10/2010, 08:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Αν δεν το ζορίζεις, αλλάζοντας χαμηλά, πέφτει και στα 5 λίτρα. Αν του πιείς το αίμα, ανεβάζει και 9+

Η θερμοκρασία τι σε νοιάζει; Σημασία έχει να μη το σκίσεις κρύο. Από εκεί και πέρα, ακόμα και σε καύσωνα, δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα. Θεωρητικά, αν φτάσει να υπερθερμανθεί, ανάβει ένα λαμπάκι. Και ποτέ δεν έχω ακούσει κάποιον να λέει ότι το είδε. Σκέψου τα Suzuki της αστυνομίας που φοράνε το ίδιο μοτέρ (στα 750 κυβικά) πόσα χιλιόμετρα έχουν κάνει, όλα μέσα στην πόλη! Αν δεν σε ενοχλεί το θέμα "παλιά τεχνολογία" που χάνει πόντους στην καφετέρια, κατά τα άλλα... Το δικό μου είπα, ή θα το θάψω ή θα με θάψει. Μέχρι να διαλυθεί, θα το κυκλοφορώ. Όποιος αντέξει περισσότερο :)



Οπα μισο, μπορω αν το πηγαινω χαλαρα να καιω 5 λιτρα εντος πολης..??? ωραιο μου ακουγεται. Στο σκισιμο το ξερω οτι ολα καινε.

Η θερμοκρασια γιατι να μη με νοιαζει? Θα μου πεις αεροψυκτο οποτε δεν εχεις θεμα μην καψεις φλατζα απο θερμοκρασια αλλα δε μπορει, δε νομιζω να ειναι φυσιολογικο να λειτουργει στους 140. Επισης γιατι εχω την αισθηση οτι ειναι ελαιοψυκτο??


Το θεμα κααφετερια δε με απασχολει. Η μηχανη καλυπτει πρωτα τις δικες μου αναγκες. Θελω 4κυλ και στρογγυλοφαναρο. Και πανω απο ολα αξιοπιστο. Για μενα η μηχανη ειναι εργαλειο και οχι μεσο αναδειξης ανδρισμου. Ολα τα καινουρια γυμνα ειναι ασχημα. Κρυφοκοιταζω και το fazer βεβαια γτι ειναι injectio :D αλλα ειναι ασχημο μηχανακι. Το στρογγυλο hornet καιει τα κερατα του, το Ζ750 ειναι too much, ε δεν εμεινε και κανενα..

amyroukai
01/10/2010, 10:31
140 βαθμούς; Δεν νομίζω ότι "γίνεται" να ανεβάσει τόσο και να μην ανάψει κάποια λυχνία... Η δική μου εμπειρία σε καύσωνα στο κέντρο είναι ότι... δεν καταλαβαίνει :)

Ναι η αλήθεια είναι ότι η Suzuki σε αυτό το μοτέρ είχε το λάδι να τρέχει γύρω από τα χιτώνια, προσφέροντας μια παραπάνω ψύξη σε σχέση με τα "κλασσικά" αερόψυκτα μοτέρ στα οποία το λάδι κάνει μόνο λίπανση, οπότε θεωρητικά μπορείς να το πεις "αεροελαιόψυκτο". Αλλά μιά που σχεδόν όλα τα μεγάλα μοτέρ έχουν ψυγείο λαδιού, προσωπικά το θεωρώ "αερόψυκτο". Αλλιώς ακόμα και τα καινούρια μηχανάκια, θα έπρεπε να τα λέμε "υδροελαιόψυκτα" αφού έχουν δύο ψυγεία, για λάδι και νερό. Δεν λέω ότι έχω σώνει και καλά δίκιο χρησιμοποιώντας τη λέξη αερόψυκτο, αλλά τέλος πάντων παραξενιά δική μου...

Η κατανάλωση αυτή είναι εφικτή, αλλά με λίγο "ζεν" οδήγηση, δηλαδή όχι πάνω από 5500 στροφές. Καλά πάει και χαμηλά, απλά δεν προσφέρει ηχητική ευχαρίστηση και σπάνια το κάνω πια. (σε φάση απεργίας βενζινοπωλών ας πούμε...)

Η πιο "παρανοϊκή" λύση είναι να πάρεις το υδρόψυκτο S και να παραγγείλεις όργανα, προβολέα και βάση γυμνού από ebay. Αλλά μετά ανεβαίνεις πολύ σε κόστος.

DrEvil
01/10/2010, 13:26
Η 2η παράγραφος γιατί μου θυμίζει συζήτηση περί "αποσβεστήρα κραδασμών" ;;;;:cool:

:rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:

Στο θέμα μας τώρα. Χωρίς να έχω ιδία πείρα από το μη-υδρόψυκτο (αεροελαιόψυκτο- χιχιχι), σε βόλτες εντός και εκτός πόλης που έχω κάνει συνοδευόμενος από ένα τέτοιο -Κ6-, διαπίστωσα πως η κατανάλωση ήταν στα ίδια επίπεδα με το δικό μου -Κ8-.

Το μόνο "μελανό" σημείο που μπορώ να εντοπίσω στο παλαιότερο μοντέλο είναι ότι θέλει έλεγχο/ρύθμιση στις βαλβίδες κάθε 12.000χλμ, εν αντιθέσει με το Κ8 που θέλει κάθε 24.000χλμ.

Άσε που αυτά τα μοντέλα είχαν αρκετές παρουσίες στην Ν έκδοση, οπότε πιο εύκολο είναι να βρεις γυμνό.

dimzan
01/10/2010, 17:20
Το σκεφτηκα να παρω το S και να το μετατρεψω σε γυμνο μιας και απ οτι ειδα τα χαριζουν. Μοντελα του 08 ανετα με 3500-4000 καποια και με abs.

Δε βρισκω ομως στο ebay τα πραγματα που χρειαζονται. Φανταζομαι ειναι το μπροστινο φως με τις βασεις και τα πλαινα πλαστικα του τεποζιτου. Ποσο θα πανε αυτα?

Τελος νομιζω οτι ειναι τραγικο το κοστος ρυθμισης βαλβιδων. 50 ευρω να χει...?? εδω στο αμαξι δινω 25-30.

Επισης γυμνα δεν βρισκω πολλα. 3-4 εχω δει στο car.gr εκ των οποιων το ενα σιγουρα εχει φαει τουμπιτσα. Αν βρω γυμνο ελπιζω μεχρι 3000.

Τι παραπανω να προσεξω...? Ξερω οτι ειναι πολυ αξιοπιστα γενικα..

amyroukai
01/10/2010, 18:43
Λαδάκια που "δακρύζουν" από τις βίδες στο καπάκι που σημαίνουν άτσαλο μάστορα στα σέρβις... Κάτι άλλο ευαίσθητο δεν υπάρχει στο μοτέρ. Βάλε το μπροστά κρύο και δες αν παίρνει εύκολα (ακόμα και καταχείμωνο ξεκινάει με δύο μιζιές το πολύ) και αν βγάζει χρωματιστά καυσαέρια, το σταχτί είναι ΟΚ αν έχεις τραβήξει τσοκ, που σε αυτές τις θερμοκρασίες λογικά δεν χρειάζεται, αν είναι άλλο χρώμα ίσως καίει λάδια. Δεν έχει κάτι άλλο ευαίσθητο. Το δικό μου είναι 5ετίας με 60,000 χιλιόμετρα και δεν έχει βγάλει τίποτα. Του pektis 7ετίας με 85,000 χιλιόμετρα, επίσης.

pektis
03/10/2010, 19:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Λαδάκια που "δακρύζουν" από τις βίδες στο καπάκι που σημαίνουν άτσαλο μάστορα στα σέρβις... Κάτι άλλο ευαίσθητο δεν υπάρχει στο μοτέρ. Βάλε το μπροστά κρύο και δες αν παίρνει εύκολα (ακόμα και καταχείμωνο ξεκινάει με δύο μιζιές το πολύ) και αν βγάζει χρωματιστά καυσαέρια, το σταχτί είναι ΟΚ αν έχεις τραβήξει τσοκ, που σε αυτές τις θερμοκρασίες λογικά δεν χρειάζεται, αν είναι άλλο χρώμα ίσως καίει λάδια. Δεν έχει κάτι άλλο ευαίσθητο. Το δικό μου είναι 5ετίας με 60,000 χιλιόμετρα και δεν έχει βγάλει τίποτα. Του pektis 7ετίας με 85,000 χιλιόμετρα, επίσης.

Kala ta grafeis file amyroukai mono poy to diko mou einai 6etias!!!!:rotflmao:

dimzan
03/10/2010, 21:02
Ευχαριστω για τις πληροφοριες.


Απο εβδομαδα αρχιζω το ψαξιμο να δω και κανενα απο κοντα. Θελω να το οδηγησω κι ολας να δω αν με βολευει. Λογικα θα ειναι ιδιο στυλ με το cb400 που εχω τωρα.

Μενει να δωσω το cb και να εξετασω και τις υπολοιπες επιλογες διοτι περα απ το bandit σκεφτομαι και 2-3 ακομα μηχανακια.


Ειναι πολυ μικρη ομως η προσφορα σε μεταχειρισμενα bandit γυμνα. Δεν ξερω που αλλου να κοιταξω περα απο car.gr και xe.gr

amyroukai
03/10/2010, 21:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από pektis
Kala ta grafeis file amyroukai mono poy to diko mou einai 6etias!!!!:rotflmao: Μωρή κομπλεξικιά αντί να γυρνάς στο Μανχάταν χαζεύεις στο moto.gr? Πας καλά;

Μικe777
03/10/2010, 23:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Μωρή κομπλεξικιά αντί να γυρνάς στο Μανχάταν χαζεύεις στο moto.gr? Πας καλά; :beer: :beer:
:confused:

pektis
04/10/2010, 00:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Μωρή κομπλεξικιά αντί να γυρνάς στο Μανχάταν χαζεύεις στο moto.gr? Πας καλά;

Ela re 5-10 lepta mpainw...afou to exoun free..
Poli vari to programma!liwma girizw..tha ta poume re
:wave2:

amyroukai
04/10/2010, 09:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από pektis
Poli vari to programma! Είναι βαριά του τσολιά... :) Χούφτωνε!

amyroukai
04/10/2010, 23:36
Θέλει η ντάνα να κρυφτεί και η χαρά δεν την αφήνει...

Χτύπησα στο ebay τα εξής:
Κάτω τιμονόπλακα
Καλάμια/Μπότες Κ8
Άξονα Κ8
4έμβολες δαγκάνες από Κ8
Δισκόπλακες 310mm από Κ8
Εμπρός τροχό από Κ8
Εμπρός λασπωτήρα
Ένα μαρσπιέ... Κάποιος καριόλης μου έφαγε το δεύτερο.

Μπαίνουμε σε σειρά λέμε... :beer:

yes-u
06/10/2010, 01:09
καλό το ρελάνς! κοπάνα τα επάνω και φωτό για να δούμε το αποτέλεσμα..ρε γ@μώτο, ένα τιμόνι μου έμεινε, θα με προλάβεις?

amyroukai
06/10/2010, 10:19
Εμ... Μπα, δεν σε προλαβαίνω. Κόλλημα/βάψιμο πλαστικά, καπάκι αριστερό, προβολέα, βάση, καθρέφτες, τιμόνι και καβαλέτα... Μάλλον και τα σωληνάκια φρένων αφού είναι "διαλυμένο", ευκαιρία είναι... Σκέφτομαι και τη γκαζιέρα του R6, διάβασα σε αμερικάνικο φόρουμ ότι μπαίνει και κονταίνει πολύ τη διαδρομή... Moto psycho που λένε και οι Megadeth...:rotflmao:





Είδατε το νέο GSXR600/750? Είναι ιδέα μου ή ο προβολέας είναι σχεδόν ίδιος με το "παλιό" πλέον Bandit? :smokin:

johnpan
07/10/2010, 19:38
Καλησπέρα αδέρφια, ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται να μπει ABS σε bandit650 09 γιατί έχω βρει μια ευκαιρία αλλά με χαλάει που δεν έχει. Ευχαριστώ:beer:

amyroukai
07/10/2010, 20:04
Έχω δει και πουλάνε μονάδες ABS στο ebay. To θέμα είναι, αν το βάλεις, θέλεις νέες ζάντες πιθανώς γιατί τα κέντρα των ΑΒSάτων έχουν και το δαχτυλίδι του αισθητήρα στροφών, νέο κύκλωμα φρένων... Με τόσα λεφτά παραπάνω που θα δώσεις, βρίσκεις μοντέλο με ABS.

Επίσης, μοντέλο 2009 χωρίς ABS δεν υπάρχει. Είναι μοντέλο 2007, με πρώτη άδεια 2009...

peter86
07/10/2010, 21:38
Είδατε το νέο GSXR600/750? Είναι ιδέα μου ή ο προβολέας είναι σχεδόν ίδιος με το "παλιό" πλέον Bandit? :smokin: [/B][/QUOTE]
Όντως είναι σχεδόν ίδιο!!!!
Άσε δ που για μένα το bandit k8 eίναι πολύ πιο ωραίο απο το τελευταίο....

johnpan
08/10/2010, 15:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Έχω δει και πουλάνε μονάδες ABS στο ebay. To θέμα είναι, αν το βάλεις, θέλεις νέες ζάντες πιθανώς γιατί τα κέντρα των ΑΒSάτων έχουν και το δαχτυλίδι του αισθητήρα στροφών, νέο κύκλωμα φρένων... Με τόσα λεφτά παραπάνω που θα δώσεις, βρίσκεις μοντέλο με ABS.

Επίσης, μοντέλο 2009 χωρίς ABS δεν υπάρχει. Είναι μοντέλο 2007, με πρώτη άδεια 2009...

σε ευχαριστώ! Με μια γρήγορη ματιά μπορώ να ξεχωρίσω τα μοντέλα από χρονιά σε χρονιά? Αν όχι κοιτάω αριθμό πλαισίου, σωληνάκια φρένων κλπ?

johnpan
08/10/2010, 23:48
Αδέρφια, μια μικρή βοήθεια. Για αυτό το μηχανάκι πρόκειται: http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/951289/
Ο πωλητής επιμένει ότι είναι 2009 και ότι υπήρχε και με και χωρίς ABS... Τι κάνω?:confused:

Ichigo
09/10/2010, 07:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Αδέρφια, μια μικρή βοήθεια. Για αυτό το μηχανάκι πρόκειται: http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/951289/
Ο πωλητής επιμένει ότι είναι 2009 και ότι υπήρχε και με και χωρίς ABS... Τι κάνω?:confused:

Μοντέλο 09 και ασημί κινητήρας και χωρίς ABS; :rolleyes:
Ή 08 ή 07 είναι, αν ήταν 09 θα είχε κινητήρα μάυρο και άλλα fairing και φυσικά ABS. Το αν έχει ABS μπορείς να το τσεκάρεις από τον ανάλογο αισθητήρα :winka:

Μικe777
09/10/2010, 09:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Αδέρφια, μια μικρή βοήθεια. Για αυτό το μηχανάκι πρόκειται: http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/951289/
Ο πωλητής επιμένει ότι είναι 2009 και ότι υπήρχε και με και χωρίς ABS... Τι κάνω?:confused:

φιλε οντως το δικο μου ειναι 09 και οταν πηγα να το παρω
υπηρχε το ιδιο ακριβως χωρις abs μονο που ηταν 200 E φθηνοτερο!!!
ασχετα αν η αντιπροσωπια εδω ξεστοκαρε τα μοντελα του 08 σαν 09

το 09 οπως αναφερει κι ο ingenius ειναι αυτο με το μαυρο μοτερ το οποιο
ο Σφακ εισηγαγε το 10!

ολα τα bandit τα 650 ειναι 07-08-09 μοντελα με η χωρις abs......

amyroukai
09/10/2010, 09:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Τι κάνω?:confused: Να χαλαρώσεις... Δεν σε πιέζει κανείς να αγοράσεις αυτό το μηχανάκι. Ναι, ΟΚ, είναι "καινούριο". Από την άλλη, το ABS είναι καλό να το έχεις... Αν δεν έχεις λόγο να βιάζεσαι να πάρεις μηχανή, θα σου έλεγα καλύτερα να περιμένεις λίγο, μπορεί να βρεθεί κάτι. Είχε ένα "τούμπανο" στο forum στις αγγελίες μέχρι πριν λίγες μέρες, στα 4000, φορτωμένο με πολλά έξτρα, ακόμα και gps. Και ψάξε και αλλού... Θα μου πεις αν είσαι Πατρινός πως να τα ελέγξεις... Αυτό είναι ένα θεματάκι, όντως. Η βιασύνη πάντως δεν είναι καλός σύμβουλος. Έχει και αλλού πορτοκαλιές και σε καλύτερες τιμές, με ABS.

π.χ.
http://www.automoto.gr/used-bikes-SUZUKI,BANDIT-396393.html
http://www.automoto.gr/used-bikes-SUZUKI,BANDIT-1683794.html



Επίσης.... ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, το Κ9 είναι με ασημένιο μοτέρ. Δεν μπορούμε να λέμε ότι Κ9 είναι κάτι που δεν έγινε ποτέ εισαγωγή και πώληση ρε παιδιά...

Τα μοντέλα 2010 έτσι για την ιστορία, η Suzuki επίσημα από ότι βλέπω τα σημειώνει L0, όχι Κ10.

johnpan
10/10/2010, 11:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Είχε ένα "τούμπανο" στο forum στις αγγελίες μέχρι πριν λίγες μέρες, στα 4000, φορτωμένο με πολλά έξτρα, ακόμα και gps.

το έχασα για μισή ώρα! εννοείται θα το χτύπαγα... θα κοιτάξω και το automoto, ευχαριστώ:beer:

amyroukai
10/10/2010, 13:35
Καλό ψάξιμο :):beer:

amyroukai
14/10/2010, 23:42
Επιτέλους ο Αγγλάρας απάντησε! :)
Σύντομα λοιπόν όλα τα "σίδερα" θα είναι ΟΚ. Υβρίδιο κ5/κ7...

Μένει προβολέας, βάση, καθρέφτες, κόλλημα/βάψιμο πλαστικά. Προβολέα και βάση δεν έχω βρει ebay. Πίκρα... Είναι κανένα 400άρι :(

dimzan
21/10/2010, 20:15
Καλησπερα. Μια γρηγορη ερωτηση διοτι δεν βρηκα απαντηση.

Μεσα στα διαφορα bandit που κοιταω βρηκα κι ενα με abs.

Ο τυπος που το εχει μου ειπε οτι το abs πιανει μονο στην πισω ροδα. Ισχυει αυτο?? Εμενα μου φαινεται βλακεια... Αφου εχει και μπροστα εαισθητηρα. Οταν το εβαλε μπρος αναβε το αντιστοιχο λαμπακι και μου ειπε οτι το abs πιανει απο τα 10χλμ και πανω. Ισχυει αυτο?? Ετσι λειτουργουν στις μηχανες τα abs??

1 ερωτησεις ακομα:

Ποσο πιστευετα οτι ειναι μια σωστη τιμη για να αγορασω ενα bandit?? με και χωρις abs? Μιλαμε παντα για το ψεκαστο μοντελο

nickald
21/10/2010, 20:27
Μπροστα πισω δουλευει το abs

Το λαμπακι αναβει μεχρι η μηχανη να κινηθει (δε θυμαμαι αν ειναι μεχρι τα 10κμ/ω) και μετα σβηνει.


Οσο για τις τιμες εξαρταται απο το μηχανακι και την περιπτωση.

dimzan
21/10/2010, 21:01
Ολα τα μηχανακια που εχω δει εχουν μετρια λαστιχα, δεν εχουν πεσει εν κινησει και εχουν book service.

Σημερα ειδα αυτο http://www.xe.gr/pages/Details.aspx?catId=230&SC_GUID=fd987567-bef7-4dc8-bfa8-fd8a73489fa9&proId=9866764&cat=a&pageSize=10

και μου το αφηνε 3900 χωρις τις βαλιτσες. Λογικα παιρνει κι αλλο παζαρι.

Ριχτε καμια ιδεα και για κανενα ακομα γτι αυριο δινω το cb και θα τρελαθω μετα...



Βλεπω κι αυτο σε καλη τιμη αλλα σιγουρα εχει φαει τουμπα γιατι ειναι ξαναβαμμενο και δεν εχει αυτοκολλητα.. http://www.xe.gr/pages/Details.aspx?catId=230&SC_GUID=fd987567-bef7-4dc8-bfa8-fd8a73489fa9&proId=8717908&cat=a&CurrentPage=2&pageSize=10

johnpan
21/10/2010, 23:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzan
Ολα τα μηχανακια που εχω δει εχουν μετρια λαστιχα, δεν εχουν πεσει εν κινησει και εχουν book service.

Σημερα ειδα αυτο http://www.xe.gr/pages/Details.aspx?catId=230&SC_GUID=fd987567-bef7-4dc8-bfa8-fd8a73489fa9&proId=9866764&cat=a&pageSize=10

και μου το αφηνε 3900 χωρις τις βαλιτσες. Λογικα παιρνει κι αλλο παζαρι.



Ετσι κι αλλιώς χωρίς τις πλαϊνές και τα κάγκελά τους σου το δίνει. Μόνο μία μπαγκαζιέρα γράφει και κάγκελα κινητήρα. Τα άλλα σκοπεύει μάλλον να τα κρατήσει.

johnpan
21/10/2010, 23:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzan

Βλεπω κι αυτο σε καλη τιμη αλλα σιγουρα εχει φαει τουμπα γιατι ειναι ξαναβαμμενο και δεν εχει αυτοκολλητα.. http://www.xe.gr/pages/Details.aspx?catId=230&SC_GUID=fd987567-bef7-4dc8-bfa8-fd8a73489fa9&proId=8717908&cat=a&CurrentPage=2&pageSize=10

Πώς ξέρεις ότι έχει ξαναβαφτεί? Δε μπορεί να ξεκόλησαν τα αυτοκόλητα από πλύσιμο με πιεστικό? Για δώσε τα φώτα σου :beer:

dimzan
22/10/2010, 00:05
Χμ ... ναι... :D ειπα μλκια τελικα.

Ειναι ομως λιγο περιεργο γτι συνηθως οταν πεφτει μηχανακι με φερινκ αφηνει σημαδια στο φερινκ και στην εξατμιση. Οποτε επισκευαζουν καποιοι το φερινκ (γτι καινουριο δυσκολα βαζει κανεις ειδικα αν το ριξει μονος του) και αλλαζουν την εξατμιση με αφτερμαρκετ.

Μπορει και να ειμαι λαθος, δεν ξερω... Σπανια ομως καποιος ξεκολαει αυτοκολλητο χωρις σοβαρο λογο. Αν εινια να βαφτει στο ιδιο σημειο εινια ενας καλος λογος...

Προσωπικα δε με ενοχλει να εχει πεσει η μηχανη. Αρκει να μην εχει πεσει εν κινησει και να εχει συρθει, η ακομα χειροτερα να εχει τρακαρει. Ενα μηχανακι που ειδα (sv650) ειχε πεσει απο σταση και ο τυπος μου ειπε οτι δεν το φτιαχνω για να ξερει ο επομενος οτι δεν του λεω βλακεια. Και οντως φαινοταν οτι ειχε δικιο.

Μικe777
22/10/2010, 11:51
ενας λογος να βγαλεις τα αυτοκολητα ειναι για να ψαρωνει!
καθωτι δεν θα φαινεται αν ειναι το 650 η το 1250 λεμε τωρα..:D
οσο για την εξατμιση επιβαλεται σε αυτο το μηχανακι να αλλαχτει:winka:

dimzan
22/10/2010, 11:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Μικe 77
ενας λογος να βγαλεις τα αυτοκολητα ειναι για να ψαρωνει!
καθωτι δεν θα φαινεται αν ειναι το 650 η το 1250 λεμε τωρα..:D
οσο για την εξατμιση επιβαλεται σε αυτο το μηχανακι να αλλαχτει:winka:


Δηλαδη το εγκρινιεις αυτο για 3700?? Ειναι του 08 και εχει και abs αλλα μ φαινεται πολυ φτηνο και μ κανει εντυπωση. Εκτος κι αν εχει αναγκη τα λεφτα αυτος... Τι να πω.. θα παω να το κοιταξω :)

amyroukai
22/10/2010, 17:56
MIKEEEEEE θες να πεις ότι δεν φαίνεται από τα μπροστινά καλάμια το 1250, δεν φαίνεται από το αλουμινένιο ψαλίδι, από το τεράστιο κάλυμμα του συμπλέκτη, το αυτοκόλλητο κάνει τη διαφορά; Και τότε αν θέλεις, γιατί να μην προσθέσεις το 1250 αντί να βγάλεις όλο το πλαϊνό; Ήρεμα με τις θεωρίες συνωμοσίας... :beer:

Το ελαφρύ πεσιματάκι/γρατσούνισμα μου φαίνεται πιο πιθανό, γιατί τα δικά μου αυτοκόλλητα τα είχα ξεσκίσει με το πιεστικό και δεν έπαθαν ποτέ τίποτα.

Μικe777
23/10/2010, 11:31
δεν ξερω ρε φιλε!
εγω σαν καγκουρας μπορει και να τα εβγαζα!
το χω σκεφτει πλακα-πλακα:D

amyroukai
23/10/2010, 11:50
Μα... το 650 ΔΕΝ γράφει 650! Τι να βγάλεις;

dimzan
23/10/2010, 13:12
Παιδια μην σκατε και μην τσακωνεστε. Πηρα τηλεφωνο και το μηχανακι ετσι κι αλλιως εχει πουληθει. Οπως και να χει στα δικα μου ματια ηταν υποπτο.

Απλα θελω να ειμαι προετοιμασμενος για το τι θα ακουσω απο τον καθε πωλητη και δυστυχως ακουω πολλες π@π@ριες κατα καιρους.


Το πεσιμο απο σταση δε με ενοχλει. Το πεσιμο ομως εν κινησει εχει πολυ περισσοτερους κινδυνους διοτι τοτε δε μιλαμε απλα για σπασμενα πλαστικα.

amyroukai
23/10/2010, 13:26
Δεν είναι πάντα έτσι. Μιλούσα με έναν συμφορουμίτη που έπεσε με λίγα, σύρθηκε το μηχανάκι, έκανε λίγες περιφερειακές ζημιές αλλά όχι κάτι ουσιώδες. Και που έπεσε δηλαδή, δεν έγινε κάτι. Το "πέσιμο" είναι ένα καλό διαπραγματευτικό εργαλείο. Το δικό μου τράκαρε. Ε ΟΚ... Το φτιάχνω και θα κάνω ότι κυκλοφορία και χρήση έκανα και πριν. Δεν θέλω να το πουλήσω (η πρώτη συμβουλή όλων "φτιάχτο και δώστο"), αλλά δεν έχω καμία αμφιβολία για το ότι δεν θα έχει πρόβλημα ασφάλειας όταν κυκλοφορήσει, δεν παίζω με τη ζωή μου. Η αλήθεια είναι ότι στη συνείδηση όλων μας (εννοείται ΚΑΙ στη δική μου) κάθε σοβαρή επισκευή, αφαιρεί αξία. Το θέμα είναι ότι δεν ξέρεις αν η επισκευή έγινε σωστά... Για αυτό και σου λένε όλοι να αποφεύγεις τα πεσμένα.

Όσο προχωράει η "κρίση" λογικά όσοι πήραν μηχανάκι από μόδα ή όσοι το πήραν αλλά δεν το πολυχρειάζονται, θα πουλήσουν. Σίγουρα θα βρεις και καλό και σε σωστή τιμή... Υπομονή.

Με το Μιχάλη δεν τσακωνόμαστε... Παίζουμε. :beer:

dimzan
23/10/2010, 13:44
Μα αυτο λεω κι εγω. Το μηχανακι μπορει να φτιαχτει σωστα ομως αφου μπορω να βρω καποιο ατρακαριστο θα παρω το ατρακαριστο. Και η διαφορα στην τιμη τους θα ειναι 200-300 ευρω.

Επειδη μιλαμε για μηχανη 2-3 χρονων και με χρηση μεχρι 25.000 χλμ το πολυ ψαχνω οτι πιο καθαρο μπορω να βρω. Το καλο ειναι οτι η ζητηση για το μηχανακι ειανι μικρη και επειδη ειχε βγει σε προσφορα τοτε οι τιμες παραμενουν χαμηλες.

Ψαχνω ψαχνω ομως και λιγα βρισκω.. Υπολογιζω 3500 για 07 και 4000 για 08 με Abs ει δυνατον μαυρο. Παραπανω για κανενα λογο κι ας εχει οσα εξτρα θελει. Το μηχανακι αυτο μου αρεσει οπως βγηκε και οτι εξτρα βαλιτσα-πατακι-σκατακι εχει πανω θα βγει. Κολλημενος, ναι το ξερω.

Η αποψη σας ποια ειναι? Αξιζει το 500ικο παραπανω για το abs?? Προσωπικα δεν εχω ερθει ποτε στην δυσαρεστη θεση που μπλοκαρει το μπροστινο λογω φρενου πανικου με το cb. Μηπως ομως στο bandit που ειναι και πιο δυνατο και βαρυ το abs κανει δουλεια?? Επισης μο ειπαν οτι το abs πιανει και πισω οποτε βρενο-κωλια δεν παιζει. Σιγουρα δε με χαλαει αλλα μερικες φορες θελω τον πληρη ελεγχο ειδικα στο πισω για κανα πλασαρισμα πριν τη στροφη.

dimzan
23/10/2010, 18:51
Λοιπον ειδα σημερα ενα μηχανακι το οποιο γενικα ηταν σε πολυ καλη κατασταση αλλα ειχε 2-3 μικρα θεματακια.

Τα λαστιχα του εγραφαν 0107 οποτε υποψηαζομαι πως δεν ειχαν αλλαχτει ποτε. Ηταν ομως σχεδον αφαγωτα και συμφωνα με τα χλμ της μηχανης ειχαν κανει 15500χλμ αφου τα φορουσε απο καινουρια. Britzestone φοραγαν απ τη μανα τους τα bandit το 2007 ??
Παραθετω και την αντιστοιχη εικονα οπου φαινεται η ημερομηνια και η κατασταση τους.


Επισης η αλυσιδα ειχε σκουρια. Το μηχανακι βρισκεται σε γκαραζ. Πως στο καλο μπορει να γιενι η σκουρια? Απο την ακινησια μπορει να δημιουργηθει σκουρια? Απιθανο μου φαινεται...

Τελος οταν το σηκωσα στο κεντρικο σταντ εβαλα ελευθερο και γυρισα την πισω ροδα. Καθως τη γυρνουσα ακουγονταν σα να ξυνονται μεταλα. Απο το δισκοφρενο πισω να ακουμπαγαν τα τακακια?? Η μηχανη παντως που την εψαξα δεν ειχε κανει το παραμικρο δοντι στις δισκοπλακες...



Αν μπορειτε στειλτε μου και με κανα πμ καναν μηχανικο που να γνωριζει απο bandit διοτι εινια σχεδον σιγουρο πως θα καταληξω σε αυτο το μοντελο. Μενω αθηνα, νεο ηρακλειο οποτε κατι πιο κοντινο με βοηθαει


215954

dimzan
23/10/2010, 19:02
εδω και η αλυσιδα


215956

amyroukai
23/10/2010, 19:47
Να τα πιάσουμε από την αρχή; Το πίσω καλά κάνει και έχει ABS όπως και το εμπρός και πραγματικά οι οδηγοί που φρενάρουν ανά πάσα στιγμή και ώρα καλύτερα από το ABS δεν γεννήθηκαν ακόμα. Ένας πολύ καλός οδηγός, σε ελεγχόμενες συνθήκες, ίσως καταφέρει με την 2η ή την 3η προσπάθεια να φρενάρει καλύτερα. Αλλά το οτιδήποτε πεταχτεί εμπρός σου σε οποιονδήποτε δρόμο ΔΕΝ είναι τέτοιες συνθήκες, εγώ και εσύ ΔΕΝ είμαστε οι τέλειοι οδηγοί, οπότε ABS χωρίς δεύτερη σκέψη.

Πλασσάρισμα του πίσω στη στροφή με το φρένο; Κάτι τέτοια κάνει ο Ρόσι, ο Λορένθο... Εγώ και εσύ όχι. Αν εννοείς ένα χαζομπλοκάρισμα που μπορεί να κάνεις πίσω πριν τη στροφή επειδή φρενάρεις λάθος (όπως και εγώ το κάνω συχνά με το Ζ αυτό το λάθος) αυτό δεν είναι πλασάρισμα... Αυτό που λες είναι ειδική τεχνική Supermotard οδήγησης ή χωμάτινης ή πολύ προχωρημένης πίστας. Στο δρόμο δεν παίζει... Και αν πραγματικά ξέρεις και θέλεις, το πίσω μπλοκάρει εύκολα με κατέβασμα ταχύτητας και ελέγχεις με το συμπλέκτη το γλίστρημα. Το ABS στο επιτρέπει.

Για τα λάστιχα... Θα τα αλλάξεις, εννοείται.
Η αλυσίδα σκούριασε γιατί αυτός που το είχε προφανώς δεν την λάδωνε σωστά, μπορεί και να μην την λάδωνε ποτέ. Η σκουριά με υπομονή και καθαριστικό θα φύγει, αλλά είναι σίγουρο ότι σύντομα θα πρέπει να αλλάξεις αλυσιδογράναζα. Το πόσο σύντομα, εξαρτάται από το πόσο χάλια είναι η αλυσίδα σαν κατάσταση (πέρα από τη σκουριά) και από το πως οδηγείς εσύ.

Το ξύσιμο είναι πρώτα από όλα το δισκόφρενο που βρίσκει (φυσιολογικό, το είχε ξαναρωτήσει κάποιος) και από την ξερή αλυσίδα που "πιέζεται" για να περιστραφεί.

Το ότι δεν λάδωνε αλυσίδα και ότι δεν άλλαξε λάστιχα 3 χρόνια τώρα δεν δείχνει προσεκτικό ιδιοκτήτη. Βιβλίο σέρβις; Πως τον είδες σαν προσωπικότητα; Το ότι δεν έχει δόντι στους δίσκους σημαίνει ότι δεν το πήγαινε γρήγορα, καλό αυτό.

Για μηχανικό, μπορείς να πας στον Bikenest στη Νίκαια. Αν θέλεις πιο κοντά, ο Κούζουνας (ή Κουζουνάς δεν θυμάμαι που τονίζεται) στο Χαλάνδρι είναι πολύ καλός και εξουσιοδοτημένος. Το απολύτως πλησιέστερο πρέπει να είναι ένα μαγαζί σέρβις της Suzuki ανάμεσα στο σταθμό Κ. Πατησίων και Αγ. Ελευθερίου αν δεν κάνω λάθος, μπες στο site της Suzuki πρέπει να έχει λίστα. Αλλά κάποιο μέλος παλιότερα δεν είχε μείνει ευχαριστημένος από την εξυπηρέτηση εκεί, δεν θυμάμαι όμως λεπτομέρειες...

Επίσης, την επόμενη φορά που θα βρεθούμε Νέα Φιλαδέλφεια για μπύρες θα σου στείλω πμ αφού μένεις δίπλα...

dimzan
23/10/2010, 20:11
Κατ αρχας ευχαριστω για την αμεση και απολυτα κατατοπιστικη απαντηση.

Το πλασαρισμα δεν ξερω αν ειναι ευκολο η δυσκολο με το cb ομως μου βγαινει αυτη η χαζοκολια και μ αρεσει. Δεν μπλοκαρω ποτε εντελως τον πισω τροχο αλλα με κατεβασμα και φρενο ολισθαινει γλυκα. Πχ με κατεβασμα σε 2α και πατωντας πισω φρενο βλεπω οτι εχει 2000-3000 στροφες ο κινητηρας (αναλογως ποσο φρενο παταω) και το "γλυστραω" οσο θελω εγω. Παντα σε δρομο γυαλι , και μονο για τη χαρα. Με το abs σιγουρα τα φρεναρισματα πανικου ειναι πολυ πιο ποιοτικα και με λιγοτερο ρισκο ομως τα μηχανακια με abs ειναι πανω απο το badget μου των 3500-4000 ευρω. Πανω απο 4000 με τιποτα. Ας μην επεκταθουμε ομως σε τεχνικες οδηγησης εδω. Σιγουρα το abs βοηθαει. Το θεμα ειναι να βρω σωστο μηχανακι με abs στην τιμη που θελω.


Ο ιδιοκτητης και το προφιλ του ειναι το πρωτο πραγμα που κοιταω οταν πηγαινω για μεταχειρισμενο. Οι νεοι οδηγοι με ξενιζουν διοτι ειναι σιγουρα πιο καυλογκαζοι ενω ενας 40αρης ειναι πιο πιθανο να περασε τη φαση της γρηγορης μηχανης στα 20-30 του οποτε τωρα αναζητα κατι πιο ηρεμο και χαλαρο. Και οι εμπειριες ομυ το επαληθευουν διοτι οποτε εχω δει μηχανακι που το εχει νεαρος εχω απογοητευτει απο την σταση του και τα λεγομενα του.

Ηδη με εχει ξενισει αυτος ο ιδιοκτητης. http://www.xe.gr/pages/Details.aspx?catId=230&SC_GUID=f7221e53-3a2c-4fb7-b57e-a0656d715a38&proId=9939544&cat=a&pageSize=10 . Βρηκα πολυ δοντι στο πισω φρενο και ηταν ο μοναδικος που μου ειπε οτι καιει 1 λιτρο για καθε 12-13 χλμ . Δηλαδη 7,5-8,5 καταναλωση. Του λεω ειναι παρα πολυ και οτι ολοι μου μιλανε για λιγοτερο. Μου λεει δεν παιζει, τσεκαρισμενο. Αρα ο τυπος το χει σκισει το μηχανακι... Κριμα,γτι ηταν μαυρο και με abs και ειχε και πληρες service book.

Σε αυτο το μηχανακι ο ιδιοκτητης ηταν το αλλο ακρο. http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/870119/ 40αρης σχεδον πολυ ηρεμος ανθρωπος που μου ενεπνεε πολυ περισσοτερη εμπιστοσυνη και απο τα λεγομενα του μου φανηκε ειλικρινης. Ομως η αλυσιδα μου κανε πολυ κακη εντυπωση και επισης δεν ηταν και πολυ συζητησιμος στην τιμη.


Αυριο θα δω κι αυτο http://www.xe.gr/pages/Details.aspx?catId=230&SC_GUID=f7221e53-3a2c-4fb7-b57e-a0656d715a38&proId=9947202&cat=a&pageSize=10 . Ο τυπος λεει οτι εχει 7500 χλμ και αν οτνως εινια πραγματικα με φοβιζει η μεγαλη ακινησια. Λεει οτι εχει και παπακι αλλα θελω να το δω απο κοντα.

Οποιαδηποτε αποψη και προταση δεκτη

amyroukai
23/10/2010, 20:18
Θεωρητικά, το σκίσιμο το αντέχει η μοτοσικλέτα, αν την έχει συντηρήσει σωστά δεν έχει πρόβλημα. Η κατανάλωση δείχνει όντως ανήσυχο χέρι, αλλά όχι "θανατηφόρο" γιατί θα έκαιγε αρκετά παραπάνω... :)

Αλυσιδογράναζα πάνε μιά 170άρα και άλλα 240-250 λάστιχα, ανεβαίνεις... Αλλά είναι απλώς αναλώσιμα, δεν είναι "μηχανικά μέρη" και από ότι λες αυτός ο τύπος ήταν αρκετά ευγενικός με τη μοτοσικλέτα.

Σνιφ, τι μου κάνεις με το χρώμα... Τεσπα, δες το και αυτό. Δεν είναι κακό αν έχει παπί και δεν το πάει κάθε μέρα στην κίνηση... Άστρωτο θα το πάρεις!


edit: Χμ, πλασάρισμα εγώ εννοώ να το φρενάρεις με το πλάι, να το γείρεις εκεί που πρέπει χωρίς να αφήσεις το φρένο και να κόψεις το γλίστρημα και μετά να γκαζώσεις και να στρίψεις με ελεγχόμενη ολίσθηση με το γκάζι... Όπως κάνουν στα GP/SBK/WSS. Μάλλον δεν λέμε το ίδιο πράγμα.

Ληστης
23/10/2010, 21:18
Ποσο να το σκισεις πια μεσα στην πολη;
Ακομη τι ειναι καλυτερο; Να παρεις ενα που καποιος το παει μεν γρηγορα αλλα το συντηρει σωστα η ενα που παει πιο αργα αλλα δεν το συντηρει καθολου; Ιδου η απορια.

amyroukai
23/10/2010, 21:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ληστης
...ενα που παει πιο αργα αλλα δεν το συντηρει καθολου; Όπως σίγουρα έχεις δει, έχει κόσμο που ξεκινάει κάθε φανάρι στον ένα τροχό, άρα αν το έχεις βάλει στόχο και έχεις την όρεξη, μπορείς να καταστρέψεις τη μοτοσικλέτα εύκολα. 7.5-8.5 λίτρα/100 είναι μιά λογική κατανάλωση για bandit "ορεξάτο" σε κεντρικές αρτηρίες, τόσο έκαιγε το δικό μου κινούμενο με 160-180 καθημερινά για τη δουλειά μου. Και ο DrEvil κάπου εκεί καίει.

Σε 15000 χιλιόμετρα, αν έχει κάνει τις αλλαγές στα λάδια, το μοτέρ είναι καινούριο και η αλυσίδα αν την πλύνει με πετρέλαιο, την τρίψει καλά με σκληρή οδοντόβουρτσα και την ψεκάσει με καθαριστικό αλυσίδας, ίιιισως τον βγάλει 5-6000 ακόμα. Οπότε μικρό το κακό... Για αυτό ρώτησα για το βιβλίο σέρβις. 15000 χιλιόμετρα με τα "μαμά" λάδια, είναι καφρίλα. Ακόμα και έτσι να είναι, αφού δεν το πίεζε, τι να πάθει το "σκυλί"... Αλλά θα ζητούσα χαμηλότερη τιμή.

Ληστης
23/10/2010, 21:43
Δυσκολο να εχεις απαντηση σε αυτο το ερωτημα...
Παντως η αλυσιδα ειναι ηδη κατεστραμενη.Αν προσεξετε κανουν "γωνιες" τα κομματια μεταξυ τους που σημαινει οτι εχουν κολλησει μεταξυ τους απο την σκουρια.Και να την λαδωσεις παλι η φθορα της ειναι δεδομενη.

dimzan
23/10/2010, 22:44
Στο μπλε με τον ευγενικο 40αρη η αλυσιδα οντως εκανε γωνια το τσεκαρα και μονος μου. Και δυστυχως εκανε και μεγαλο παιξιμο οποτε ηθελε και σφιξιμο. Ο ανθρωπος ειχε service book και τα σερβις ειχαν γινει ολα κανονικα.

Δεν πιστευω να υπαρχει ανθρωπος που να αφηνει 15000χλμ τα λαδια μεσα. Θα ξυνουν τα μεταλα ρε παιδια..


Για το θεμα σκισιματος το λεπτο σημειο ειναι τι κανει το μηχανακι οταν ειναι κρυο. Και δυστυχως ολοι οι καυλογκαζοι δεν περιμενουν να ζεσταθει σωστα το μηχανακι για να το πατησουν. Ζεσταμα σωστο δε σημαινει μονο ζεστος κινητηρας αλλα και λαδια στη σωστη θερμοκρασια. Το bandit φοραει εξαιρετικα αξιοπιστο κινητηρα αλλα δε σημαινει οτι αντεχει καθε ειδους γ@μ..σι


ΥΓ. Οντως δεν εννοω τετοιο πλασαρισμα... Απλα λιγο "κωλια" και μαλιστα με λιγα χλμ :D

amyroukai
23/10/2010, 22:55
ΟΚ λοιπόν πες του 40άρη φίλε αυτό θέλει και αλυσίδα, πάει πακέτο με τα γρανάζια, κάνει 170. Και θέλει και λάστιχα, άλλα 250, σύνολο 420. Να κόψεις κάτι ακόμα από την τιμή...;
Επιμένω πάντως ότι με λίγη προδέρμ ίσως να μην χρειαστεί ακόμα. Οι κολλημένοι κρίκοι ίσως ξεκολλήσουν με καθάρισμα και λάδωμα. Ε και στην τελική και να μην ξεκολλήσουν... Τι είχες τι έχασες. Κάθε 20000 θέλει αλλαγή έτσι και αλλιώς.

Αυτό που λες, πραγματικά είναι παιχνίδι με κατέβασμα και "απότομο" άφημα συμπλέκτη... ;) Και είναι (νομίζω) περισσότερο ελεγχόμενο με το συμπλέκτη γιατί δεν σβήνει ο κινητήρας, όπως όταν μπλοκάρεις τη ρόδα με το φρένο...

valantis8
24/10/2010, 10:41
Φιλος εχω αλλαξει 3 suzuki, ο ληστης ειναι διαφορετικα ομορφο μοτο, κοιτα να μην ειναι τρακαρισμενο, να μην το συμαζευεις μετα, γιατι οπως λεει κι ο μηχανικος μου. ΔΕΝ ΣΠΑΕΙ Ο ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ.
Εδω θεσ/νικη εχει περιπτωσαρα, με 3500 χλμ 650cc abs το παιρνεις πιστευω γυρω στα 4500, παιρνει παζαρια ο τυπος. ηταν να το παρει κολητητος μου ,αλλα ο κολημενος πηρε το gsr γιατι ηθελε καγκουριες.
Αν θες πληροφοριες στειλε pm.
Kαλη αγορα.:beer: :beer: :beer:

dimzan
24/10/2010, 20:00
Κοιτα αν μπορουσα να ερθω θεσσ θα το κανα αλλα μαξ 4000.

Τεσπα ειδα αλλο ενα σημερα με 7600 χλμ και οντως φαινοντουσαν αληθινα. Απατητες δισκοπλακες χωρις το παραμικρο δοντι, λαστιχα τα μαμα του 2007 που φαινοντουσαν ασκιστα και δεν ειχε την παραμικρη γρατζουνια. Μου εκανε ομως κακη εντυπωση ενα πραγμα. Το λαδι απο το τζαμακι φαινοταν καταμαυρο.. Σε ολους τους ληστες που εχω δει μεχρι τωρα ηταν καταξανθο... Επισης φαινεται να ειναι πανω απο το κανονικο...?? τωρα το προσεξα στη φωτο...Τι σκ@τ@? Επισης ας μου πει καποιος τι ειναι αυτο το σωλινακι με την ταπα διπλα απ την εξατμιση.


216100

Ληστης
24/10/2010, 20:19
Πιθανον εξαρτατε απο τα λαδια που βαζει καποιος. Παντως και στον δικο μου ειναι σχετικα μαυρα παροτι τα αλλαζω καθε 3000.Οσο για την ενδειξη ειναι ¨ευαισθητη" στην κλιση του εδαφους.μπορει ευκολα να δειξει +-.

dimzan
24/10/2010, 20:32
Ηταν παρκαρισμενομε κεντρικο σταντ σε σχεδον επιπεδο δρομο. Τι να πω δεν ξερω... Με το καλο να δωσω το δικο μου αυριο και να παω το επομενο σε μηχανικο να το κοιταξει..


Για το σωληνακι μηπως ξερουμε τι ειναι?? ετσι απο περιεργεια. Επισης ψαχνω το service manual του 07+ μοντελου με το injection Και δεν το βρισκω. Οποιος το εχει ας μου το στειλει με πμ


ΥΓ σρυ που σας εχω πρηξει με τις πολλες ερωτησεις αλλα θελω να χω το κεφαλι μ ησυχο...

ΥΓ2 τωρα το ειδα και σε αλλες φωτο οτι πολλα bandit το εχουν αυτο το σωληνακι...

sm50
24/10/2010, 21:33
Για το σωληνακι μηπως ξερουμε τι ειναι?? ετσι απο περιεργεια. Επισης ψαχνω το service manual του 07+ μοντελου με το injection Και δεν το βρισκω. Οποιος το εχει ας μου το στειλει με πμ


ΥΓ σρυ που σας εχω πρηξει με τις πολλες ερωτησεις αλλα θελω να χω το κεφαλι μ ησυχο...

ΥΓ2 τωρα το ειδα και σε αλλες φωτο οτι πολλα bandit το εχουν αυτο το σωληνακι... [/B][/QUOTE]


Είναι η τάπα αποστράγγισης του φιλτροκουτιού απο νερά!

intruder
24/10/2010, 22:00
για τα λαδια δεν χρειαζεται να αγχωνεσαι ουτε για το χρωμα ουτε για τη σταθμη.το σωληνακι απο καμια υπερχυληση θα ειναι

amyroukai
24/10/2010, 23:00
Δύο σωληνάκια, το ένα είναι από το ρεζερβουάρ και στραγγίζει ότι βάλεις παραπανίσιο, το άλλο από το φιλτροκούτι...

Τα δικά μου λάδια ήταν όντως "ξανθά" για μερικές μέρες μετά την αλλαγή, μετά μαύριζαν.

valantis8
25/10/2010, 02:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzan
Κοιτα αν μπορουσα να ερθω θεσσ θα το κανα αλλα μαξ 4000.

Τεσπα ειδα αλλο ενα σημερα με 7600 χλμ και οντως φαινοντουσαν αληθινα. Απατητες δισκοπλακες χωρις το παραμικρο δοντι, λαστιχα τα μαμα του 2007 που φαινοντουσαν ασκιστα και δεν ειχε την παραμικρη γρατζουνια. Μου εκανε ομως κακη εντυπωση ενα πραγμα. Το λαδι απο το τζαμακι φαινοταν καταμαυρο.. Σε ολους τους ληστες που εχω δει μεχρι τωρα ηταν καταξανθο... Επισης φαινεται να ειναι πανω απο το κανονικο...?? τωρα το προσεξα στη φωτο...Τι σκ@τ@? Επισης ας μου πει καποιος τι ειναι αυτο το σωλινακι με την ταπα διπλα απ την εξατμιση.
εγω με το που πηρα την λησταρα μου, σαν ανθρωπος που σεβεται τον εαυτο του πηγα και αλλαξα λαδακια και φιλτρο, για να ξερω εγω τι εχει μεσα το μοτορι. Τα αλλαξα στις 9500,και θα τα ξαναλλαξω στις 12000 που εχει σερβις, κι απο κει και περα στα προβλεπομενα χλμ.Το λαδι οταν μαυριζει δεν σημαινει οτι σπαει κιολας.
Το σωληνακι ειναι υπερχυλισης απο βενζινη, στο 1250.
Οπως σου εγραψα και πιο πανω, ο ληστης ειναι αξιοπιστο μηχανακι.

amyroukai
26/10/2010, 10:14
Κατά την προσφιλή μου συνήθεια, θα σπαμάρω λίγο.

Πήρα προχτές την έκθεση της τροχαίας για το ατύχημα. Ο οδηγός του αυτοκινήτου λέει λίγο πολύ ότι είδε 100 μέτρα άδειο δρόμο πίσω του, έβγαλε φλας, άλλαξε λωρίδα 'χαλλλαρά', επιτάχυνε για να προσπεράσει και ξαφνικά ακούει ένα μπαμ από πίσω του, μετά από λίγο είδε μιά μηχανή να πέφτει στον δρόμο. Σταμάτησε για να βοηθήσει τον άτυχο μοτοσικλετιστή και τότε η μηχανή που σερνόταν ακόμα χτύπησε (ξανά) το αυτοκίνητό του και σφηνώθηκε από κάτω. Ανησύχησε για τον άτυχο άνθρωπο που δεν κουνιόταν, πήρε το 100, πήρε το ΕΚΑΒ. Πρέπει να έτρεχε η μηχανή πάντως...

Βλέπω λοιπόν για πρώτη φορά τις φωτογραφίες από το αυτοκίνητο. Ο προφυλακτήρας, άθικτος (η μηχανή πήγε από κάτω). Η πίσω πόρτα, ένα πολύ μικρό βαθούλωμα. Το τζάμι του station wagon στην πίσω πόρτα, άθικτο. Που σημαίνει ότι έπεσα επάνω του με μικρή διαφορά ταχύτητας τελικά... Άλλα 2-3 μέτρα φρένο αν είχα, μάλλον θα τη γλιτώναμε με μια πολύ μεγάλη τρομάρα.

Αλλά για ακόμα μιά φορά αναρωτιέμαι: Η ασφάλεια υπάρχει για να πληρώνει ΚΑΙ τα λάθη μας. Τι του κοστίζει του βλάκα να πει την αλήθεια; Σκεφτόμουν να τον τραβούσα βίντεο τότε, γιατί έτρεχε πάνω κάτω και ούρλιαζε "συγγνώμη, τι έκανα, αχ τι έκανα" αλλά δεν το κάνει δεκτό το δικαστήριο σαν αποδεικτικό στοιχείο. Η συνέχεια στην Ευελπίδων, όταν έρθει η ώρα...

amyroukai
26/10/2010, 10:18
Αυτή είναι η εικόνα της ΑΟ λίγο πριν γίνει το ατύχημα. 100 μέτρα άδειο δρόμο βλέπει κανείς; Δυστυχώς οι κάμερες δεν καλύπτουν εκείνο το σημείο και η ΑΟ δεν μας έδωσε σωστό χρόνο, με την έννοια ότι δεν φαίνονται τα δύο οχήματα όταν πέρασαν από την κάμερα, ξεκινάει το βίντεο λίγο μετά και απλά βλέπεις ένα πανικόβλητο φρενάρισμα και απότομους ελιγμούς δεξιά.


216514

yes-u
26/10/2010, 10:33
Ρε συ, με τόση κίνηση, πάλι καλά που δεν έγινε καμιά καραμπόλα και να έχουμε χειρότερα..
Το θέμα με τα δικαστήρια δεν πρόκειται να κλείσει για μια 5αετία τουλάχιστον. Γι'αυτό, ό,τι είναι να κάνεις υπολόγισε μόνο στα δικά σου χρήματα, είτε για αγορά είτε για επισκευή γιατί η αποζημίωση θα αργήσει (έχε εμπιστοσύνη στη δικαιοσύνη). Τι γίνεται με τις αποδείξεις αγοράς από έξω;

amyroukai
26/10/2010, 10:58
Θεωρητικά, ότι αγοράσεις για το μηχανάκι, εφ' όσον συνοδεύεται από την προβλεπόμενη απόδειξη υλικών, μπαίνει στην αγωγή σου για την αποζημίωση. Τι σημασία να έχει το από που ψώνισες;

Πάλι καλά που φρέναραν εγκαίρως και δεν έγινα αλοιφή, δεν λες...

ilias integra R
26/10/2010, 17:47
Φιλε Γιαννη ευχομαι καλα ξεμπερδεματα............και ελπιζω o ΛΗΣΤΗΣ να γινει ομορφοτερος και γρηγοροτερος!!!!:)

johnpan
26/10/2010, 18:19
ρε παιδιά, επειδή τα 4000 μου είναι πολλά για ληστή με abs, σκέφτομαι για κανένα αερόψυκτο.

Μπορείτε να μου κάνετε μια μικρή σύγκριση μεταξύ του αερόψυκτου κ του υδρόψυκτου? Το πρώτο έβγαινε μόνο 600? Φτηνότερα σέρβις να υποθέσω ή πολύ μικρές διαφορές? Από αξιοπιστία? Ευχαριστώ:beer:

dimzan
26/10/2010, 18:29
Εγω που ημουν αναμεσα στα 2 διαλεξα το υγροψυκτο.

Εχουν πολυ βασικες διαφορες που για μενα αξιζουν μονο αν το αεροψυκτο κανει κατω απο 3000ευρω και σε σωστη κατασταση


-Το υγροψκτο ειναι ψεκαστο (injection). Δεν εχει τσοκ και ολα ειναι αυτοματα. Με την αξιοπιστια της suzuki. Προφανως λοιπον εχει και μικροτερο κοστος χρησης αφου τα καρμπυρατερ απαιτουν καθαρισμους-συγχρονισμους και αλλα τετοια ωραια που εγω τουλαχιστο δεν εχω σκοπο να ξαναζησω. Φυσικα ο σωστος μαστορας και το σωστο μηχανακι δεν εχουν αναγκη αλλα καλυτερα το ψεκαστο.

Το υγροψυκτο εχει καλυτερο συστημα ψυξης. Οχι οτι το ελαιοψυκτο εχει θεματα, ουτε εχει αναφερθει ποτε αναμενο λαμπακι θερμοκρασιας σε ελαιοψυκτο αλλα ας εχουμε το καλυτερο.

Το υγροψυκτο ειανι 15 κιλα πιο βαρυ. Εχω οδηγησει και τις δυο γενιες. Ολα βαρια ειναι υγροψυκτα και μη, αρα αν αντεχεις το ενα αντεχεις και το αλλο.

Το υγροψυκτο εχει υδραυλικο συμπλεκτη ενω το αλλο εχει ντιζα.

Στα χρηματα που ειναι τα υδροψυκτα μαλλον συμφερουν διοτι τα ελαιοψυκτα μιας και ειανι παλαιοτερα εχουν μεν μικροτερη τιμη αλλα εχουν και μεγαλυτερη φθορα που δεν το αντισταθμιζει αυτο. 2-3 σωστα ελαιοψυκτα που βρηκα τα εδιναν 3500 ευρω και τοσο εχουν αρκετα αξιολογα υγροψυκτα αν τα ψαξεις με λιγοτερα χλμ.


Υπ οψην οτι ακομα δεν αγορασα, αλλα ειμαι πολυ κοντα στην αγορα ενος υγροψυκτου του 2007

johnpan
26/10/2010, 18:41
υδραυλικός συμπλέκτης, ψεκασμός, κλπ κλπ οπότε 100% είμαι σε υδρόψυκτο, ευχαριστώ φίλε:beer:

dimzan
26/10/2010, 19:00
Επισης το υγροψυκτο εχει 7 αλογα παραπανω...

78 το ελαιοψυκτο 85 το υγροψυκτο

Μικρης σημασιας βεβαια μιας και δε μιλαμε για μηχανη που κυνηγας τις επιδοσεις...

Εγω παντως αυτα τα 8 αλογα δεν τα καταλαβα. Ουτε ξερω που τα εχει παρει το μηχανακι. Ενα γυμνο καρμπυρατερ που οδηγησα παντως μου εδινε την αισθηση πολυ καλυτερης αποκρισης χαμηλα.

pektis
26/10/2010, 20:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzan
Επισης το υγροψυκτο εχει 7 αλογα παραπανω...

78 το ελαιοψυκτο 85 το υγροψυκτο

Μικρης σημασιας βεβαια μιας και δε μιλαμε για μηχανη που κυνηγας τις επιδοσεις...

Εγω παντως αυτα τα 8 αλογα δεν τα καταλαβα. Ουτε ξερω που τα εχει παρει το μηχανακι. Ενα γυμνο καρμπυρατερ που οδηγησα παντως μου εδινε την αισθηση πολυ καλυτερης αποκρισης χαμηλα.

Ναι οντως...το καρμπιρατερατο ειναι λιγο πιο αποτομο απο το injection...
Τα 7 αλογα διαφορα δεν φαινονται στο δρομο,εξαλου το αεροελαιοψυκτο ειναι και ελαφρυτερο
(20 κιλα περιπου...)
3500 για μοντελα του 04-05 ειναι πολλα ομως!

pektis
26/10/2010, 20:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Θεωρητικά, ότι αγοράσεις για το μηχανάκι, εφ' όσον συνοδεύεται από την προβλεπόμενη απόδειξη υλικών, μπαίνει στην αγωγή σου για την αποζημίωση. Τι σημασία να έχει το από που ψώνισες;

Πάλι καλά που φρέναραν εγκαίρως και δεν έγινα αλοιφή, δεν λες...

Φιλε Γιαννη μη το σκεφτεσαι....αγιο ειχες με τοση κινηση...
Καλα ξεμπερδεματα με το μ@λακα...

amyroukai
27/10/2010, 01:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από pektis
Ναι οντως...το καρμπιρατερατο ειναι λιγο πιο αποτομο απο το injection... Τζανάκο έπινες απόψε; Που το είδες αυτό γλυκό μου αγόρι; Από τότε που βγήκε ο ψεκασμός, όλοι παραπονιούνται ότι δεν έχει τη γλύκα του καρμπιρατέρ... Και μιά που οδήγησα το υδρόψυκτο, στο λέω ξεκάθαρα, έτσι είναι. Έχει και αυτό την "κλωτσιά" από τέρμα κλειστό γκάζι σε ανοιχτό. Μην φανταστείς κάτι τραγικό, στην πρώτη βόλτα το συνηθίζεις και αν δεν έχεις οδηγήσει το καρμπιρατέρ δεν θα το καταλάβεις μάλλον. Έχει πιο ελαφριά γκαζιέρα το υδροψυκτο πάντως, θέλει λιγότερη δύναμη για να γυρίσει και το μοτέρ μοιάζει πιο εύστροφο όταν του δώσεις ξερογκαζιά.

Johnpan έχω κάνει 60000 χιλιόμετρα και σκοπεύω να κάνω πολλά ακόμα με το αερο-ελαιο-ψυκτο. Το θέμα συμπλέκτη είναι αστείο γιατί δεν κατάλαβα καμμία διαφορά με τον συμπλέκτη του υδρόψυκτου, άρα δεν έχει κάποιο μειονέκτημα η ντίζα. Ο DrEvil λέει ότι ο υδραυλικός δεν θέλει ρύθμιση και πιάνει πάντα στο ίδιο σημείο. Πρακτικά, η διαφορά δεν υπάρχει... Συμπλέκτη ρυθμίζω μιά φορά το χρόνο, σε μισό λεπτό από τη μανέτα, χωρίς εργαλεία.

Επίσης το θέμα "καθάρισμα καρμπιρατέρ" είναι κωμικό! Βάζω πάντα τη φτηνότερη βενζίνη που βρίσκω, πείτε με τσίπη, τέλος πάντων δεν γουστάρω να πληρώνω κερατιάτικα. Έχω αλλάξει μία φορά το φίλτρο βενζίνης προληπτικά και καρμπιρατέρ δεν καθάρισα ποτέ και το χειμώνα πέρυσι έπαιρνε μπροστά με την πρώτη (και τέρμα το τσοκ). Και μένω και εδώ που μένω, μέσα στην υγρασία και το ψοφόκρυο. Αν χρειαστεί κάποτε, κοντεύει να κλείσει 5ετία στο δρόμο και 3,5 χρόνια στα χέρια μου, ε και τι έγινε. Τα injection δεν θέλουν και αυτά καθάρισμα; Και πόσο έχει να αλλάξεις ένα μπεκ, πόσο έχει να επισκευάσεις το καρμπιρατέρ... ;)

Το αερό-ελαιό-ψυκτο βγάζει πολύ λιγότερη ζέστη στα πόδια το καλοκαίρι... Και ας είναι "παλιάς τεχνολογίας" το σύστημα ψύξης. Λιγότερα μηχανικά μέρη, λιγότερες πιθανότητες για βλάβες, λιγότερη ανάγκη για συντήρηση...

Κατανάλωση ίδια. Αν πας πολύ ήρεμα, τότε το υδρόψυκτο μπορεί να κάψει αρκετά λιγότερο.

Η διαφορά στη δύναμη δεν είναι αισθητή. Πουθενά. Ποτέ. Αυτό που είναι αισθητό είναι πως το υδρόψυκτο είναι πιο κοντά γραναζωμένο, για να αντισταθμίσει τη διαφορά βάρους μάλλον.

Το μειονέκτημα του "παλιού" μοτέρ είναι ότι θέλει ρύθμιση βαλβίδων κάθε 12000 χιλιόμετρα, αντί για 24000 που θέλει το νέο. Από την άλλη, επειδή ρυθμίζεται πανεύκολα, είσαι σίγουρος (αν ο μάστορας κάνει αυτό που πρέπει) ότι δουλεύει πάντα σωστά. Με τα καπελώτα, όπως μου εξηγούσε κάποια στιγμή ο bikenest, απλά δεν ξέρεις, γιατί παίρνεις μόνο τις ανοχές της φθοράς του καπελώτου, όχι και του εκκεντροφόρου και του στελέχους της βαλβίδας κλπ. Αν κάνεις πολλά χιλιόμετρα, όπως εγώ, είναι πιο ακριβή η συντήρηση στο "παλιό". Βέβαια αν πιάνουν τα χέρια σου, μπορείς να μάθεις να την κάνεις εσύ. Ο Alex14 το κάνει με έναν φίλο του, πχ.

Μειονέκτημα του παλιού είναι και τα φρένα. Αλλά πρακτικά, μόνο σε ολοήμερο track day θα καταλάβεις έντονα την έλλειψη των 4έμβολων...

Επίσης το "παλιό" κάνει μηχανικούς θορύβους από τον κινητήρα, το καταλαβαίνεις ότι δουλεύει. Το καινούριο είναι πολύ αθόρυβο... Θέμα γούστου αυτό πάντα. Άλλες φορές μου έλειπε η βαβούρα, σε κάνει να αισθάνεσαι κάπως, άλλες φορές εκτίμησα την ησυχία.

Κατά τα άλλα, είναι ίδιο μηχανάκι. Αξιοπιστία το "παλιό" έχει αποδείξει ότι βγάζει πολλές εκατοντάδες χιλιάδες χιλιόμετρα. Το νέο δεν φαντάζομαι να είναι χειρότερο.

Εννοείται πως αν δεν το βρεις αισθητά πιο φτηνά, γιατί να πληρώσεις το "παλιό" όσο το "καινούριο". Έστω πες και για τους λόγους που σου λέει ο dimzan, απλά δεν έχεις λόγο να το πληρώσεις πιο ακριβά, αν και πουλιόταν στην ίδια τιμή πριν αλλάξει το μοντέλο. Μηχανή 5ετίας και 2ετίας ίδια χρήματα;

Και θα ξαναπώ, προτιμήστε το ABS, σώζει. Τη διαφορά θα την πληρώσεις πολλαπλάσια σε εξοπλισμό και πλαστικά αν φας μιά χαζή τούμπα από μπροστινό, πχ.

dimzan
27/10/2010, 01:16
Ετσι ακριβως.

Εγω προσωπικα εψαχνα το παλιο , το στρογγυλοφαναρο κι ολας.

Ομως στις τιμες που τα δινουν ειναι κοροιδια σε σχεση με το καινουριο.

Ασε που τελικα το φερινγκατο κοβει αισθητα και τον αερα... Δεν το περιμενα να μου αρεσει αλλα ανοιξα 80-100 για πλακα και νομιζα πως πηγαινα με 50 με το cb. Ειμαι και 174 βεβαια οποτε για καποιον ψηλοτερο αλλαζουν τα πραγματα

amyroukai
27/10/2010, 01:24
Μπα δεν αλλάζουν... Με το Ζ βολεύτηκα γιατί δεν έμεινα χωρίς μοτοσικλέτα, από την άλλη με έχει κουράσει αυτό το πράγμα με τον αέρα, "όχι άλλο κάρβουνο". Μα να το σκέφτεσαι ΑΝ θα πας πάνω από 160; :bawl:

WebDevGr
27/10/2010, 08:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Αλλά για ακόμα μιά φορά αναρωτιέμαι: Η ασφάλεια υπάρχει για να πληρώνει ΚΑΙ τα λάθη μας. Τι του κοστίζει του βλάκα να πει την αλήθεια; Σκεφτόμουν να τον τραβούσα βίντεο τότε, γιατί έτρεχε πάνω κάτω και ούρλιαζε "συγγνώμη, τι έκανα, αχ τι έκανα" αλλά δεν το κάνει δεκτό το δικαστήριο σαν αποδεικτικό στοιχείο. Η συνέχεια στην Ευελπίδων, όταν έρθει η ώρα...

Το ίδιο αναρωτιούνται και δεκάδες άλλοι μαζί με σένα!! Αυτή η "πουστιά" στο DNA του Έλληνα τρομερό πράγμα!!! Εγώ έχω δικαστήριο τον Φεβρουάριο και πολύ φοβάμαι ότι θα πάρω τα @@ μου :(

Έχω γραμμένη κλήση στο κινητό που ουσιαστικά παραδέχεται το φταίξιμο αλλά τι να το κάνεις!!! Προφανώς παίρνουν συγχωροχάρτι από τα δικαστήρια για να λειτουργούν τόσο πούστικα!!

Εύχομαι ή να τα φάμε σε μπύρες τα λεφτά της αποζημίωσης.... ή να τα φάνε στους γιατρούς!!!

pektis
27/10/2010, 11:19
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
[B]Τζανάκο έπινες απόψε; Που το είδες αυτό γλυκό μου αγόρι; Από τότε που βγήκε ο ψεκασμός, όλοι παραπονιούνται ότι δεν έχει τη γλύκα του καρμπιρατέρ... Και μιά που οδήγησα το υδρόψυκτο, στο λέω ξεκάθαρα, έτσι είναι. Έχει και αυτό την "κλωτσιά" από τέρμα κλειστό γκάζι σε ανοιχτό. Μην φανταστείς κάτι τραγικό, στην πρώτη βόλτα το συνηθίζεις και αν δεν έχεις οδηγήσει το καρμπιρατέρ δεν θα το καταλάβεις μάλλον. Έχει πιο ελαφριά γκαζιέρα το υδροψυκτο πάντως, θέλει λιγότερη δύναμη για να γυρίσει και το μοτέρ μοιάζει πιο εύστροφο όταν του δώσεις ξερογκαζιά.





Γλυκο αγορι δεν εχω οδηγησει το καινουργιο,απ'οτι ακουω τα γραφω!!
Αν ειναι ετσι,γραψε λαθος!:beer:

amyroukai
27/10/2010, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από pektis
Γλυκο αγορι δεν εχω οδηγησει το καινουργιο,απ'οτι ακουω τα γραφω!! Μην ακούς τίποτα! :) Τις μπύρες όμως θα τις πιούμε μια Φιλαδέλφεια... ;)


Gigenis καλά ξεμπερδέματα και σε εσένα.

K5_N
27/10/2010, 20:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Μπα δεν αλλάζουν... Με το Ζ βολεύτηκα γιατί δεν έμεινα χωρίς μοτοσικλέτα, από την άλλη με έχει κουράσει αυτό το πράγμα με τον αέρα, "όχι άλλο κάρβουνο". Μα να το σκέφτεσαι ΑΝ θα πας πάνω από 160; :bawl: ειχες καλομαθει με το ημικουστουμακι και δεν αντεχεις τον ανεμο ε?

K5_N
27/10/2010, 21:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από gigenis
Το ίδιο αναρωτιούνται και δεκάδες άλλοι μαζί με σένα!! Αυτή η "πουστιά" στο DNA του Έλληνα τρομερό πράγμα!!! Εγώ έχω δικαστήριο τον Φεβρουάριο και πολύ φοβάμαι ότι θα πάρω τα @@ μου :(

Έχω γραμμένη κλήση στο κινητό που ουσιαστικά παραδέχεται το φταίξιμο αλλά τι να το κάνεις!!! Προφανώς παίρνουν συγχωροχάρτι από τα δικαστήρια για να λειτουργούν τόσο πούστικα!!

Εύχομαι ή να τα φάμε σε μπύρες τα λεφτά της αποζημίωσης.... ή να τα φάνε στους γιατρούς!!! καλα ξεμπερδεματα γερασιμε

amyroukai
28/10/2010, 01:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από K5_N
ειχες καλομαθει με το ημικουστουμακι και δεν αντεχεις τον ανεμο ε? Ε ναι που να πάρει! Αλλιώς είναι να 200αρίζεις και να είσαι χαλαρός και άνετος με τη φράπα και το νεράκι, αλλιώς να αναρωτιέσαι πότε θα γίνεις αερόστατο. Έχω και κάποιον όγκο...

valantis8
28/10/2010, 11:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Ε ναι που να πάρει! Αλλιώς είναι να 200αρίζεις και να είσαι χαλαρός και άνετος με τη φράπα και το νεράκι, αλλιώς να αναρωτιέσαι πότε θα γίνεις αερόστατο. Έχω και κάποιον όγκο...
χαχαχαχαχαχαχα
ποσο σε καταλαβαινω, gsr γαρ.
Αλλα τωρα τον ληστη δεν το αλλαζω με τ ι π ο τ ε.
Οπως τα λες 200, φραπε γλυκο γαλα, νερακι, και παγακι.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

K5_N
28/10/2010, 13:44
προσεξτε μονο μην σας παρει ο υπνος και εχουμε αλλα:ZZZ: :ZZZ: :ZZZ:

amyroukai
28/10/2010, 18:06
ΧΑΧΑ spam μεν, αστείο δε: Έκανα κάποια βλακεία και κάπως άλλαξα το κοντέρ του Z σε μίλια και δεν ξέρω πως να το ξανακάνω χιλιόμετρα. Είναι πολύ ξενέρωτο να βλέπεις ότι πηγαίνεις με 120...

edit: To βρήκα... :winka: