PDA

View Full Version : GSF 600/650 s Bandit



Σελίδες : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32

amyroukai
30/09/2007, 00:49
Εμ... ΟΚ δεν έχω γυρίσει ΟΛΕΣ τισ εκθέσεις, αλλά πχ στο Μαρούσι κοντά στο σπίτι μου που έχει αντιπροσωπεία, υπήρχε και έχω δει και αλλού. Ε ακόμα και αν χρειαστεί να περιμένεις λίγο, καλύτερα με το ABS μωρέ... :) Αλλά αυτό που λέει η γατούλα ότι δηλαδή τελείωσαν τα υδρόψυκτα αλλά έχουν ακόμα αερόψυκτα περίεργο μου φαίνεται! Αφού υποτίθεται ότι ξεπούλησαν τα αερόψυκτα και μετά έκαναν εισαγωγή τα καινούρια.

amyroukai
30/09/2007, 17:56
Ρε γαμώτο, έδειξε η Honda το καινούριο CB600F, με μοτεράκι hornet... Και λίγο πιο αεροδυναμικό fairing, λίγο πιο ελαφρύ... Και αισθάνομαι λίγο περίεργα, γιατί ΟΚ, η κατηγορία είναι για μοτοσικλέτες "εργάτες" αλλά μήπως το παράκανε η Suzuki με την συντηρητική ανανέωση του GSF? Το CB με μια εξατμισούλα τύπου GP θα είναι μούρλια!


Με εχει φάει το θέμα "εξάτμιση" γιατί ζηλεύω όσους φοράνε τις χαριτωμένες μικρούλες... Εμ ΝΑΙ για εξατμίσεις λέω. Και ψάχνοντας, κάτι πιο συμμαζεμένο σε διαστάσεις από τη "μαμά" δεν είχα βρει. Απλά λίγο πιο κομψό. Και πέφτω πάνω στις remus... Δείτε το link εδώ. (http://www.remus.at/php/index.php?cmd=cmdFrontendProducts&iProductModel=71167) H Powercone δεν είναι μούρλια; Απλά είναι καθαρά αισθητική αλλαγή, δεν έχει όφελος σε δύναμη, αυτό με ξενέρωσε. Όπως και η Yoshi, δεν έχει ουσιαστικό όφελος... :( H mivv και η Leovince που δίνουν καλή ροπή στις μεσαίες, είναι απλά κυκλικές. Τι τραβάμε.... Λες και μου περισσεύει το πεντακοσάρικο, ΛΟΛ. Αλλά με καίει... Φίλτρο-βελόνες-εξάτμιση... :)

VegasKitty
01/10/2007, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Εμ... ΟΚ δεν έχω γυρίσει ΟΛΕΣ τισ εκθέσεις, αλλά πχ στο Μαρούσι κοντά στο σπίτι μου που έχει αντιπροσωπεία, υπήρχε και έχω δει και αλλού. Ε ακόμα και αν χρειαστεί να περιμένεις λίγο, καλύτερα με το ABS μωρέ... :) Αλλά αυτό που λέει η γατούλα ότι δηλαδή τελείωσαν τα υδρόψυκτα αλλά έχουν ακόμα αερόψυκτα περίεργο μου φαίνεται! Αφού υποτίθεται ότι ξεπούλησαν τα αερόψυκτα και μετά έκαναν εισαγωγή τα καινούρια.

Bρε δεν ειπα αυτο :look:

Ειπα οτι εχουν ακομα στοκ απο τα παλια :winka:

Εχω παει σε 3 αντιπροσοπιες: ο ενας δεν ειχε καθολου Ληστες :eek: και οι αλλοι 2 ειπαν οτι "συντομα" θα φερουν τον καινουριο :rolleyes:

Αλλα νταξ, δεν εχω γυρισει και ολες τις αντιπροσωπιες εδω στην Αθηνα... :smilea:

amyroukai
01/10/2007, 13:15
Το Bandit είναι αλήθεια ότι έχει αρκετές προκαταλήψεις να κερδίσει. Εδώ και πολλά χρόνια δεν έχει πιά τη φήμη του χούλιγκαν που είχε το '80, αρχές '90. Οπότε παρ' όλη την καλή τιμή του, δεν πουλάει τόσο όσο το "αντίπαλο" CBF και μάλλον πολλοί που θα τους αρκούσε το Bandit πηγαίνουν στο Vstrom που είναι πιο "μπάνικο". Και οι έμποροι μάλλον προτιμούν να φέρνουν πιο εμπορικά μοντέλα. Οι εκθέσεις του Σφακιανάκη πρέπει να το έχουν όλες. Βέβαια, ένας έμπορος θα δώσει και "προίκα" αλλά ο αντιπρόσωπος όχι. Αν πας σε έμπορο Suzuki και του πεις ότι θέλεις ένα, δε νομίζω να έχει λόγο να μη στο φέρει πραγματικά σύντομα, θα σου δώσει και τα δωράκια και θα είστε και οι δύο χαρούμενοι!

Το τεστ που του έκανε το Power Bikes ήταν όλο καλά λόγια. Το είχε και σε άλλα περιοδικά αλλά δεν τα πήρα. Ελπίζω να έγραφαν το ίδιο καλά πράγματα. Του αξίζει να πάει καλά στην αγορά!

Ανδρέας
11/10/2007, 19:14
Καλησπέρα παιδιά.
Tο Σάββατο βάζω xenon σε bandit 2007.
Eχει κάποιος να προτείνει κάτι καλό;

amyroukai
11/10/2007, 19:38
Στην έκθεση μοτοσικλέτας είχε 2-3 αντιπροσώπους, αλλά δεν ξέρω κανέναν που να έχει βάλει για να σου πω... Πάντως ενημέρωσέ μας για τα αποτελέσματα! ;)




Άλλαξα εμπρός ελαστικό... Είχε 10,000 περίπου το παλιό, ένα bridgestone BT011. Για πρώτη φορά λοιπόν, η μοτοσικλέτα φοράει ίδιο τύπο εμπρός και πίσω ελαστικό, michelin road 2. Σε σχέση με το bt011, έχει τεράστια διαφορά! Διαβάζουμε για "γρήγορες" και "αργές" κορώνες ελαστικών και λέω σιγά τώρα τι διαφορά θα έχει, αλλά τελικά... Το τιμόνι είναι σαφώς πιο βαρύ και ο μοτοσικλέτα αρνείται να στρίψει αν δε βάλεις αρκετή δύναμη. Από την άλλη, είναι σαφώς πιο σταθερή στα πολλά, έκανα και το πείραμα να αφήσω το τιμόνι μέσα στη στροφή με καμμιά 120 και δεν κουνήθηκε από την πορεία της. Πλάκα είχε! Μου κακοφάνηκε που είναι λιγότερο ευέλικτη, από την άλλη μου αρέσει που είναι πιο σταθερή. Και με τη ζυγοστάθμιση του ελαστικού, σταμάτησε και το τρέμουλο στο τιμόνι.

Ανδρέας
13/10/2007, 10:21
:
Καλημέρα παιδιά.
Την παρασκευή το απόγευμα και μετά απο 5 ώρες εργασίας [18.00-23.00] τοποθέτησα στο bandit
φώτα xenon απο jeep saab 9,7 [λάμπα +εγκεφαλάκι] με κάποια σχετικά δύσκολη μετατροπή χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι δεν μπαίνουν πάλι τα δικά του.
Αποτέλεσμα:
Koρυφαία αλαγή στον φωτισμό.
Πιστεύω δεν έχουν καμία σχέση με αυτά του εμπορίου χωρίς να εννοώ ότι του εμπορίου δεν
κάνουν και αυτά καλά την δουλειά τους.
Περισότερες εντυπώσεις θα σας πω τις επόμενες μέρες.:)

apav
13/10/2007, 10:40
Που τα βρήκες; :p Ως ανταλλακτικό αυτοκινήτου πρέπει να είναι πανάκριβο και δεν πρέπει να υπάρχουν και τόσα πολλά τρακαρισμένα για να τα βρίσκεις φτηνά. :wave2:

apav
13/10/2007, 15:52
:winka: Και πόσο στα χρέωσαν; :wave2:

Ανδρέας
13/10/2007, 17:04
Δέν μου τα χρεώσανε.:)

apav
13/10/2007, 17:14
Οπότε έχεις την καλύτερη βελτίωση! :D

Ανδρέας
13/10/2007, 17:20
Σωστοοοοοοοοός.:)

panavour
15/10/2007, 18:58
Παιδες καλησπερα.Το μηχανακι το συνηθιζω σιγα σιγα,και μου αρεσει ολο και πιο πολυ.
Μολις γυρισα απο τις καλοκαιρινες μου -:eyepop: :confused: :uplate: :eyepop: :confused: :uplate: :hypnotize - διακοπες και εκανα πολλα χιλιομετρα με τον ληστη.
Παρατηρησεις λοιπον:
1)Eπιδοσεις σε επιταχυνση και ρεπριζ οσο ενα καλο 1800cc αυτοκινητο.Βεβαια το βαρος που κουβαλουσε η μηχανη ηταν 150 κιλα μονιμα.
2)Φρενα με πολυ απαλο αρχικο δαγκωμα,χρειαζονται αρκετη δυναμη για να αποδωσουν καλα.
Εχουν και πλεονεκτημα βεβαια στον τυπικο ελληνικο δρομο-γυαλι.Αλλα βεβαια χρειαζονται προσοχη στις ψηλες ταχυτητες.Πρεπει να κρατας τις αποστασεις.
3)Αρκετα καλο κρατημα,αρκετα ευελικτη και σταθερη συναμα,στελνει για τσα'ι' αρκετα αυθαδικα V-STROM σε στροφιλικι και οχι μονο (για στρωμα 650 μιλαμε παντα)
4)Προστασια απο φερινγκ στον μεσο ορο -1.85 το υψος μου-μετα τα 160 αρχιζει και κουραζει.
5)οργανα τελεια-πληρη, και με τελεια αισθητικη και εργονομια,και χειριστηρια-τιμονι επισης.
Πολυ καλος φωτισμος το βραδυ επισης .εξαιρετικη δεσμη μεγαλης σκαλας-λιγο καλυτερη ενταση θα ηταν ευπροσδεκτη.
6)τελικη ταχυτητα με προαναφερθεν φερομενο βαρος -205 χλμ.ΟΛΑ τα 1800-2000cc σε περνανε
σε τελικη ,τα δε GTI σε γ@μ@νε ασιελωτο.Σε ατυπη κοντρα δε στις ανηφορες του Αρτεμισιου
με SAAB 1,9 turbo το τσα'ι' που εφαγα θα το θυμαμαι.
Αυτα οσον αφορα τις εντυπωσεις 2000 χλμ επαρχιακων διαδρομων στην πελλοποννησο.
ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΥ ΒΑΛΩ ΤΡΙΠΛΕΤΑ-ΒΑΛΙΤΣΕΣ.Οποιος εχει βαλει ασ με βοηθησει με τιμες-εντυπωσεις
και μοντελλα.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

amyroukai
16/10/2007, 09:22
Φίλε Panavour sorry που σε ξέχασα με το θέμα κουδούνισμα αλλά με τη δουλειά δε μου έμεινε μυαλό.

Συγχαρητήρια για τα χιλιόμετρα... :):) Ελπίζω να μη σε πρόλαβαν κρύα και βροχές!

Σε επιταχύνσεις εν κινήσει είναι σαφώς πιο γρήγορο από 1800cc αυτοκίνητο... :D Ακόμα και δικάβαλη. ΟΚ, όχι να ανοίξεις 6η από 2000 στροφές, αλλά τους "έχουμε". Φυσικά το turbo που λες εσύ δεν είναι ένα "κοινό" 1800άρι όμως ε; Όπως φυσικά έχουμε άνετα και το Vstrom 650 και το 1000άρι από ιδιαίτερα κοντά... Για το fairing τι να σου πω, εμένα με ενοχλεί από τα 120 και έχουμε σχεδόν το ίδιο ύψος. Για τα φώτα, βρες λάμπες +50% που είναι στα ίδια watt και δίνουν πιο πολύ φως, έβαλα Philips στο αυτοκίνητο και είναι κορυφή (και κόστος ?30 το ζευγάρι). Στο bandit ακόμα όχι γιατί δεν μου έλειψε ποτέ φως το βράδι...
Η τελική είναι χαμηλά όντως. Το δικό μου έχει δείξει 220 σε ευθείες με τη βαλίτσα πίσω. Από τα 210 και επάνω όμως δεν ανεβάζει τόσο χαρούμενα... Ενώ μέχρι τα 200 ανεβαίνει χαλαρά ακόμα και σε ανηφορικό δρόμο. Τα αυτοκίνητα δεν είναι μόνο ότι έχουν υψηλότερη τελική, είναι ότι μπορούν και την κρατάνε, ενώ ο οδηγός πίνει και το φραπέ του. Ενώ εμείς, σκυμμένοι και ταλαίπωροι να μας παίρνει ο αέρας. Είναι σοβαρό μειονέκτημα... Και να τον περάσεις, θα κουραστείς γρήγορα. Ο άλλος θα πηγαίνει έτσι όλη μέρα!

Τop case που έβαλα, ?245 το Κ49 της Kappa με τη βάση&μπράτσα του (αν θυμάμαι καλά). Αν σε ενδιαφέρει να σου πω και από που... ;) Το K49 που έχει τύχει να φάει καλή βροχή αυτές τις μέρες, δεν έβαλε νερά. Είναι σταθερό, έχει όριο 10 κιλά επίσημα (η Givi των 52λιτρων πχ, είναι από πιο λεπτό πλαστικό και έχει όριο 3 κιλά μόλις, κουνιέται κιόλας με τον αέρα και τις λακκούβες). Καλές εντυπώσεις... Και παίρνει δύο κράνη μέσα(ένα medium ένα small με αεραγωγούς). Το καλοκαίρι έβαζα κράνος, γάντια και το Zentex με την πλάτη φορεμένη... Σούπερ βολικό.
Πλαϊνές είναι έξοδο, υπολόγιζε 400+. Και έχουν άσχημο σκελετό στήριξης ρε γμτ. Αυτό με κόλλησε και σκέφτομαι σαμάρια αν είναι να το φορτώσω παραπάνω.


edit: Τελικά δε φτηναίνουν μόνο οι υπολογιστές. Είδα διαφήμιση Γκουντούφας, έλεγε για 140+45 η βάση τη βαλίτσα μου (δεν ξεκαθάριζε αν είναι ΚΑΙ τα μπράτσα στην τιμή) και 290 οι πλαϊνές της Kappa αλλά γμτ δε θυμάμαι πόσο ήταν οι βάσεις. Ήταν σε ένα τεύχος Μοτο (το πρηγούμενο με την desmodedici και το καπέλο) που ξεφύλλιζα χτες βράδι, αλλά με τη μπυρίτσα και την παρέα δε συγκράτησα πολλά.

vasdekiss
17/10/2007, 22:24
Καλησπέρα. Εγώ έβαλα πλαινές της Givi Ε41: 410euros μαζί με τα μπράτσα που όντως είναι λίγο άσχημα αλλά συνηθίζονται. Απίστευτα βολικές οι βαλίτσες αφού μπορείς να τις γεμίζεις από πάνω ή να βγάζεις πράγματα ακόμα και εν κινήσει αν υπάρχει συνοδηγός. Εννοείται ότι τις πήρα από το motocard ,εδώ κάνουν 390 μόνο οι βαλίτσες. Πίσω έχω μια kappa 46 και ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Τα λέμε...

auris
18/10/2007, 07:51
Καμία foto πάιζει να το δούμε βαλιτσομένο?????????

alex14
18/10/2007, 08:15
Καλη περιπτωση ειναι και η παρακατω

http://www.mo-tech.de/hersteller/suzuki_GSF650_Bandit_66.html?PHPSESSID=2330dc1172a9312ac31456a41196bd15

Εγω μαλλον αυτη θα βαλω. Ειδικα η βαση για top case ειναι πολυ ομορφη.

:wave2:

amyroukai
18/10/2007, 08:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Καλη περιπτωση ειναι και η παρακατω

http://www.mo-tech.de/hersteller/suzuki_GSF650_Bandit_66.html?PHPSESSID=2330dc1172a9312ac31456a41196bd15

Εγω μαλλον αυτη θα βαλω. Ειδικα η βαση για top case ειναι πολυ ομορφη.

:wave2:

Οι βάσεις των πλαϊνών βαλιτσών της SW δε διαφέρουν σε σχέση με τις Givi και Kappa σαν όψη, ενώ είναι μάλλον ακριβότερες. Η πίσω βάση είναι όντως όμορφη και πολύ διακριτική, αλλά αυτό που δε μου αρέσει είναι το "μέγιστο βάρος 7,5 κιλά ΜΑΖΙ με τη βαλίτσα"!!! Την έχει φορεμένη κανείς να πει αν αντέχει;
Ωραία καγκελάκια κινητήρα έχει η SW και ωραίο προστατευτικό της αλυσίδας, φτηνότερα από το μέσο όρο και τα δύο!

alex14
18/10/2007, 08:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai


Την έχει φορεμένη κανείς να πει αν αντέχει;



Νομιζω την εχει ο makis206 σε cbf600.

Ανδρέας
18/10/2007, 16:18
Κάγκελα για bandit 650 07 ξέρει κάποιος φίλος που θα βρώ;

:(

HateNord
18/10/2007, 17:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ανδρέας
Κάγκελα για bandit 650 07 ξέρει κάποιος φίλος που θα βρώ;

:(







Εδώ (http://www.louis.de/_20b8ba2178e19522cd700de40ea3698057/index.php?topic=artnr_gr&article_context=detail&grwgr=445&wgr=232&list_total=6&anzeige=0&artnr_gr=10023300)




Τα φέρνει και η ΗΛΙΟΦΙΛ Λεωφ.Αμαρουσίου 19 Λυκόβρυση αλλά δεν νομίζω σε αυτές τις τιμές.

Ανδρέας
18/10/2007, 18:56
Ευχαριστώ πολύ.

Ανδρέας
19/10/2007, 10:31
Πήγα σήμερα Μιχαλακοπούλου 200 και πήρα κάγκελα givi 98 euro για bandit gsf 650 07.
Δεν είναι και ότι καλύτερο αλλά παρέχουν μεγάλη προστασία στο μοτέρ.;)

vasdekiss
19/10/2007, 18:42
Κάπως έτσι είναι ετοιμοπόλεμο για camping. Από τον Πεντάλοφο Κοζάνης, πηγαίνοντας για Πάργα. Τα λέμε...:beer:


109365

amyroukai
20/10/2007, 10:58
Ερώτηση 1η, γιατί τα Givi δεν είναι ότι καλύτερο; Ίσα ίσα που αν κατάλαβα καλά, η καινούρια έκδοση πιάνει στις βάσεις του μοτέρ και όχι στη σωλήνα του πλαισίου, πράγμα σαφώς πιο ασφαλές σε πτώση. Τα Givi είναι και τα μόνα που δείχνουν να πιάνουν τα καπάκια του μοτέρ από χαμηλά... Στα έβαλαν ή θα τα βάλεις μόνος σου;

Ερώτηση 2η, οι πλαϊνές είναι οι K33 με το ανοιγόμενο καπάκι με το συνδυασμό;

edit: άκυρο, τις βρήκα :) Givi E41 - KEYLESS - MONOKEY®

Ανδρέας
20/10/2007, 12:08
Τίς έβαλα μόνος μου.
Πρώτα έβαλα τήν δεξιά [ οδηγώντας ] και μετά την αριστερή.
Εάν έβαζα πρώτα την αριστερή δεν θα μπορούσα μετά να αλλάξω την βίδα της βάσης του μοτέρ.


109446

Ανδρέας
20/10/2007, 12:11
+


109451

Ανδρέας
20/10/2007, 12:24
+


109456

amyroukai
20/10/2007, 12:46
με 'γειά και αχρείαστα να 'ναι!!! Τελικά πάλι στο πλαίσιο πιάνουν... Μετά από τόσους μήνες και ακόμα να αποφασίσω αν θέλω κάγκελα η μανιτάρια. Πάντως είναι όμορφα αυτά! :)

Ανδρέας
20/10/2007, 17:18
Αποψή μου βάλε κάγκελα γιατί το ένα άκρο πιάνει στήν βάση του μοτέρ.
Και οποσδήποτε είναι καλύτερα απο τα μανιτάρια που πιάνουν σε ένα μόνο σημείο .
:)

kkaragiannis
24/10/2007, 12:06
Καλησπέρα σε όλους,

το topic που έχετε ανοίξει είναι φανταστικό και υπάρχει πολύ πληροφορία για όποιον τον ενδιαφέρει η συγκεκριμένη μηχανή (αν και έχω άγνωστες λέξεις).

Αν και παραδοσιακά καβαλάω on-off τώρα που πλησιάζει ο καιρός να αλλάξω το kle, μου ήρθε στην τρέλα να πάρω street.

Το bandit μου αρέσει πάρα πολύ σε σχέση με τον ανταγωνισμό, οι απόλυτες επιδόσεις δεν μου λένε και πολλά πράγματα σε σχέση με τον ανταγωνισμό, και η τιμή του είναι χαμηλότερη σε σχέση με τον ανταγωνισμό (αλήθεια πόσο έχει καινούριο το υδρόψυκτο S?).

Είδα σε κάποιες φωτογραφίες εδω https://www.metisse.de/index.php?id=2580&L=1, ότι παίζει ποδιά για τον κινητήρα και λασπωτήρας για την πίσω ρόδα.
Η καρίνα που πωλείται είναι μόνο για μούρη ή προστατεύει τα παπούτσια από τον βρεχμένο δρόμο?
Αντιστοιχο ερώτημα έχω και για τον λασπωτήρα. Είναι για να μην λερώνεται ο συνεπιβατης ή η μηχανή?

Και κάτι τελευταίο και μάλλον δύσκολο. Αυτη την στιγμή το μόνο αρνητικό που μπορώ να βρω είναι η θέση της εξάτμισης. Φοβάμαι ρε παιδιά εκεί που είναι, για το πόδι της κοπέλας μου.
Υπαρχει κάποια λύση ή κάποια προστασία ή οτιδήποτε?

Band(age)it
24/10/2007, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από kkaragiannis
(αλήθεια πόσο έχει καινούριο το υδρόψυκτο S?).


6 χιλιαρικα


Αρχικά δημιουργήθηκε από kkaragiannis
Αυτη την στιγμή το μόνο αρνητικό που μπορώ να βρω είναι η θέση της εξάτμισης. Φοβάμαι ρε παιδιά εκεί που είναι, για το πόδι της κοπέλας μου.
Υπαρχει κάποια λύση ή κάποια προστασία ή οτιδήποτε?

Να κατεβαινει απο αριστερα :D
εχω καψει ηδη 2 :D

kkaragiannis
24/10/2007, 12:39
Νόμιζα ότι η τιμη 6000 ίσχυε για τις αερόψυκτες που είχαν μείνει σε stock. Μπράβο στην suzuki που δίνει σε αυτη την τιμή και το καινούριο μοντέλο(αν και νομίζω οτι αν πουλιόταν σαν τρελή θα κόστιζε παραπάνω, αλλά τες πα μας βολεύει). Να υποθέσω χωρίς ABS.

To πρόβλημα δεν είναι αν θα καταβαίνει από δεξιά. Αλλά και ένα απλό πέσιμο της μηχανής στο ξεπαρκάρισμα πχ μπορεί να αποδειχτεί σοβαρό με την εξάτμιση πάνω από το πόδι του συνεπιβάτη.

Δεν υπάρχει κάποια λύση ακόμα και extreme, ε?

amyroukai
24/10/2007, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από kkaragiannis
Καλησπέρα σε όλους,

το topic που έχετε ανοίξει είναι φανταστικό και υπάρχει πολύ πληροφορία για όποιον τον ενδιαφέρει η συγκεκριμένη μηχανή (αν και έχω άγνωστες λέξεις).

Είδα σε κάποιες φωτογραφίες εδω https://www.metisse.de/index.php?id=2580&L=1, ότι παίζει ποδιά για τον κινητήρα και λασπωτήρας για την πίσω ρόδα.

Η καρίνα που πωλείται είναι μόνο για μούρη ή προστατεύει τα παπούτσια από τον βρεχμένο δρόμο?
Αντιστοιχο ερώτημα έχω και για τον λασπωτήρα. Είναι για να μην λερώνεται ο συνεπιβατης ή η μηχανή?

Φοβάμαι ρε παιδιά εκεί που είναι, για το πόδι της κοπέλας μου.


Καλησπέρα και σε εσένα!

Ας ξεκινήσω από το τελευταίο που είναι και πιο σημαντικό, η δικιά μου άσχετη εντελώς από μοτοσικλέτα, δεν κάηκε τόσο καιρό. Το μόνο πρόβλημα είναι αν δεν προσέξει πως πατάει στο μαρσπιέ μήπως της κάψει κανένα πλαστικό τακούνι... Εννοείται ότι δεν ανεβαίνει/κατεβαίνει από τη μεριά της εξάτμισης, εκτός και αν είναι δίμετρη και φτάνει άνετα το πόδι κάτω και μακριά από την εξάτμιση. Η άλλη λύση είναι να αλλάξεις την εξάτμιση με aftermarket τιτανίου, μετά δε θα ξανακαεί τίποτα ποτέ.

Η καρίνα υποτίθεται ότι προσδίδει σταθερότητα σε υψηλές ταχύτητες και προστατεύει και λίγο το μοτέρ από το λάσπωμα αν κινηθείς σε βρώμικο/βροχερό δρόμο. Η metisse έχει και ολόκληρο κάτω fairing για το bandit, πανέμορφο για το παλιό 600άρι και απλά καλό για το 650, που προστατεύει και τη μοτοσικλέτα και τον αναβάτη από λάσπες/νερά και αέρα στο ταξίδι. Η απόλυτη προστασία βρίσκεται μόνο σε σκούτερ με καλή ποδιά, δυστυχώς η ευτυχώς.

Ο λασπωτήρας προστατεύει το πίσω αμορτισέρ από τα λερώματα, όπως επίσης μειώνει και το λέρωμα των πατζακιών αναβάτη/συνεπιβάτη γιατί δεν πετάει ο τροχός νερά στο undertray. Υπάρχει και επέκταση του εμπρός φτερού προς τα κάτω για να μη λερώνεται και το μοτέρ/λαιμοί εξάτμισης.

Για όποια άγνωστη λέξη, ρώτα μας!

Band(age)it
24/10/2007, 12:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από kkaragiannis
Νόμιζα ότι η τιμη 6000 ίσχυε για τις αερόψυκτες που είχαν μείνει σε stock. Μπράβο στην suzuki που δίνει σε αυτη την τιμή και το καινούριο μοντέλο(αν και νομίζω οτι αν πουλιόταν σαν τρελή θα κόστιζε παραπάνω, αλλά τες πα μας βολεύει). Να υποθέσω χωρίς ABS.

To πρόβλημα δεν είναι αν θα καταβαίνει από δεξιά. Αλλά και ένα απλό πέσιμο της μηχανής στο ξεπαρκάρισμα πχ μπορεί να αποδειχτεί σοβαρό με την εξάτμιση πάνω από το πόδι του συνεπιβάτη.

Δεν υπάρχει κάποια λύση ακόμα και extreme, ε?


6000 κανει οσο ακριβως και το αεροψυκτο..
χωρις abs ναι..

Η εξατμιση ειναι κατω απο το ποδι του συνεπιβατη , ουτε καν παραλληλα. Οταν λες απλο πεσιμο πως το εννοεις?

"Extreme" λυση ειναι να βαλεις μια ανθρωπινη εξατμιση και οχι τον εργοστασιακο θερμοσιφωνα..

amyroukai
24/10/2007, 13:02
Τώρα είδα την απάντησή σου. Αν πέσει η μοτοσικλέτα στο πόδι της κοπελιάς, το τελευταίο πράγμα που θα την πειράξει είναι το κάψιμο. Μάλλον το συντριπτικό σπάσιμο κνήμης που θα πάθει από τα 230 κιλά σίδερο, θα την πειράξει περισσότερο...

Ανθρώπινη εξάτμιση δεν υπάρχει. Όλες οι aftermarket είναι λίγο μικρότερες από τη μαμά, αλλά λίγο όμως. Σκεφτόμουνα την ακραία λύση της μαιμουδιάς, να πάρω το σωλήνα σύνδεσης της προτεινόμενης για το bandit aftermarket εξάτμισης και να βάλω μια τύπου ΜοtoGP που είναι μικρούτσικες, φτιαγμένη για κάποιο μοντέλο παρόμοιας ιπποδύναμης ή περίπου και να τη στερεώσω με κάποιο σφιγκτήρα στο μαρσπιέ του συνεπιβάτη, όπως είναι και τώρα. Αλλά δεν είμαι σίγουρος για το αν τα εσωτερικά διαφράγματα ταιριάξουν με τις ταχύτητες και το ρυθμό ροής καυσαερίων του bandit ή όχι. Να πιστέψω ότι όντως ασχολούνται τόσο πολύ με ταπεινές μοτοσικλέτες; Ή απλά φτιάχνουν μία generic και την πουλάνε και ασχολούνται πραγματικά μόνο με τα SS600 και SS1000 που είναι και τα πολλά λεφτά; Πάντως, με καμμία δεν κερδίζει αισθητά σε δύναμη, κρίνοντας από τα διαγράμματα στο ίντερνετ. 2-3 άλογα και λίγη ροπή στις μεσαίες. Θα μου πεις, ότι κερδίσεις καλό είναι... Η μόνη εργοστασιακή "μικρή" είναι η remus powercone, αλλά δε ξέρω τιμές Ελλάδας. Και επίσημα, από το site της remus, δεν δίνει ούτε μιά τρίχα από άλογο παραπάνω.


είδες, δεν προσέχω τι γράφω. Για το υδρόψυκτο bandit ΕΧΕΙ μικρές, τύπου MotoGP.
Δες αυτό το λινκ (http://www.mivv.it/moto_usa/prodotti_apri.asp?cl=1&cs=685)
Πάλι δεν ξέρω τιμές.

kkaragiannis
24/10/2007, 13:47
Φίλε Band(age)it καταρχήν σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και να σου πω αν και καθυστερημενα λίγο, καλοτάξιδη μιας και είδα ότι την πήρες πρόσφατα


Αρχικά δημιουργήθηκε από Band(age)it
... Οταν λες απλο πεσιμο πως το εννοεις?...

Πχ μου γέρνει λίγο η μηχάνή προς τα δεξιά και η κοπέλα από ένστικτο βάζει πόδι κάτω στην άσφαλτο. Σε αυτή την πέρίπτωση η γάμπα της δεν θα έρθει σε επαφή με εξάτμιση?


Αρχικά δημιουργήθηκε από Band(age)it
"Extreme" λυση ειναι να βαλεις μια ανθρωπινη εξατμιση και οχι τον εργοστασιακο θερμοσιφωνα..

δηλαδή μπορώ να βρω τελικό το οποίο δεν θα εκλύει τόση θερμότητα θες να πεις? Σε τι βαθμό πιστεύεις ότι μπορεί να βελτιωθεί η κατάσταση? Η λύση θα είναι και οικονομικά extreme πχ θα πρέπει να είναι από ανθρακονύματα ή καμία σχέση?
Σόρρυ αν ζητώ μασημενη τροφή αλλά δεν είμαι ενημερωμένος σχετικά με τα after market αξεσουαρ μηχανών.

VegasKitty
24/10/2007, 14:00
Ποσο χαιρομαι που σιγα σιγα ερχοντε και αλλη προς τη λυση του Ληστη :D

Αν και βεβαια, το λιγοι και καλοι ειναι παλι καλο!!! :lol:

Του '07 υγροψυκτο με ΑΒΣ δεν το εχουν φερει ακομα στην Ελλαδα γιατι προσπαθουν να ξεστοκαρουν τις παλιες, αλλα οντως 6000 εχει η '07 χωρις :wacko:

Να δουμε ποτε θα αποφασησουν να την φερουν με ΑΒΣ μπας και παρουμε μηχανη συντομα :rolleyes:

Οσο για την εξατμιση, εχουν και μια μαματη αφτερ μαρκετ της Yoshi, αλλα απο θεμα μεγεθους, ειναι ελαχιστες οι διαφορες :smilea:

Και η ποδια κανει τον Ληστη ακομα ποιο ωραιο, αλλα ειναι για το προηγουμενο μοντελο :sad:

Band(age)it
24/10/2007, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από kkaragiannis
Πχ μου γέρνει λίγο η μηχάνή προς τα δεξιά και η κοπέλα από ένστικτο βάζει πόδι κάτω στην άσφαλτο. Σε αυτή την πέρίπτωση η γάμπα της δεν θα έρθει σε επαφή με εξάτμιση?


Κοιταξε...εγω ως πολυ κατω του μετριου αναβατης δεν εχω βρεθει στη δυσαρεστη θεση να προσπαθω να μαζευω τη μηχανη..
Η Suzuki εχει προνοησει για κοντυτερους αναβατες και η σελα του Bandit χαμηλωνει αλλα 2 εκατοστα απλα αφαιρωντας κατι παπαρακι@...
Θελω να πω με ολα αυτα πως γενικα θα εχεις πολυ καλυτερο πατημα στο δρομο απο οτι με το KLE οποτε δεν προκειται να διατρεξεις τετοιο κινδυνο..


Αρχικά δημιουργήθηκε από kkaragiannis
δηλαδή μπορώ να βρω τελικό το οποίο δεν θα εκλύει τόση θερμότητα θες να πεις?

Μπορεις να βαλεις τελικο τιτανιου το οποιο κρυωνει γρηγοροτερα απ'οτι το εργοστασιακο..αλλα ειναι καπως ακριβο..
Π.χ. για ενα τελικο Yoshimura η τιμη ξεπερναει αρκετα τα 500 ευρα...


Υ.Γ. Στη δικη μου περιπτωση η συνεπιβατηδα καηκε οταν ανεβαινε στη μηχανη μιση ωρα αφου ειχα παρκαρει...ο ορος θερμοσιφωνας δεν χρησιμοποιειται καταχρηστικα
:D

amyroukai
24/10/2007, 14:51
Περίπου ?350 έχει το Leovince τιτανίου... Σημαντικά λιγότερα ;)

Τέτοια ένστικτα για να ενεργοποιηθούν σε ένα μέσο επιβάτη (ούτε ατρόμητο ούτε ιωνικό, ουπς πλάκα κάνω, φοβιτσιάρη εννοώ), πάει να πει ότι η μοτοσικλέτα έχει γείρει τόσο που αν συνυπολογίσεις και τα κιλά των αναβατών, ούτε ο Πύρρος Δήμας δεν την κρατάει. Και αν πέσει από δεξιά, γέρνοντας, η εξάτμιση βρίσκεται μακριά από εκεί που θα πατήσει το πόδι. Εξήγησέ της πάντως πως όταν κάθεται στη σέλα, να είναι ακίνητη. Κατεβάζοντας το πόδι, ρίχνει και το βάρος της κάτω, οπότε ποιός κακόμοιρος θα τραβάει (μάταια) Suzuki και κοπέλα; Εσύ... Άμα σου σπάσει τη μοτοσικλέτα από βλακεία, άσε την να καεί!!!
Σε κάθε περίπτωση, τα τελικά από αλουμίνιο ή ανοξείδωτο σίδερο, έχουν τέτοιους κινδύνους. Τα ανθρακονήματα είναι μεν πιο κρύα, αλλά δεν αντέχουν τόσο πολύ στο χρόνο και αν κοπανηθεί έστω και λιγάκι κάπου, υπάρχει κίνδυνος να σπάσει και να ξεφτίσει. Και στη θέση που είναι η εξάτμισή μας, δε θα το πρότεινα.

kkaragiannis
24/10/2007, 15:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
.... Εξήγησέ της πάντως πως όταν κάθεται στη σέλα, να είναι ακίνητη. ....

Είναι η καλύτερη συνεπιβάτρια που είχα ποτέ. Με το KLE ούτε που την αισθάνομαι τις περισσότερες φορές γιατί είναι και πούπουλο, πόσο μάλλον με μία πιο σταθερή μηχανή όπως το bandit.

Ο φόβος που έχω εκφράσει παραπάνω είναι δικός μου. Τες πα θα δουμε.

Το KLE έχει κάτι σαν μια κεραμική λάμα, η οποία βιδώνεται πάνω στην εξάτμηση, η οποία και δεν πυρώνει, αλλά και αποτρέπει την επαφή του ποδιού με την εξάτμηση. Καταλάβατε για τι πράγμα μιλάω?

Υπάρχει άραγε τίποτε τέτοιο after market? Δεν με ενδιαφέρει (πολύ) αν θα δείχνει άσχημο.

amyroukai
24/10/2007, 15:37
Η δικιά μου είχε ανέβει επάνω με σαγιονάρα για αποστάσεις 2-3 χιλιομέτρων και δεν έπαθε τίποτα... Κοίτα αν είναι να γίνει το κακό, θα γίνει. Η εξάτμιση του KLE περνάει δίπλα από το τρυφερό πόδι και πάει πλάι και λίγο κάτω από τη σέλα, για αυτό έχει το έξτρα προστατευτικό. Στο Bandit, είναι κάτω από τη σόλα του παπουτσιού. Δεν είναι το ίδιο επικίνδυνο...

VegasKitty
09/11/2007, 15:22
Τι κανετε παιζακια??? :D

Δε ξερω για σας, αλλα εχω να σας πω ενα θαυμασιο νεο.......























Οχι δεν πηρα ακομα τη μηχανη............... :sad:


















Αλλα... :look:





























ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΗΡΘΕ ΜΕ ABS!!!!!!


:a2: :a5: :a8: :a25: :a30:






Αρα λιαν συντομος, ξερετε και την επομενη κινηση.... :a01:

amyroukai
09/11/2007, 18:04
Μιάου!

Άντε με το καλό. Πόσο έχει με ABS? Πάρε την επιτέλους και μετά να κοιτάξουμε να μαζευτούμε για καφέ... :) Να γνωριστούμε επιτέλους!

Band(age)it
09/11/2007, 18:42
Με Abs ε?Ωραια:smilea:
Η επομενη κινηση θα ειναι να βγει στο ακριβες χρωμα του βυθου για να μη δημιουργει οπτικη μολυνση :bigcry: :bigcry:

Ληστης
10/11/2007, 07:01
Εχει παρει το ματι σας πουθενα καλυμμα για την πισω ροδα; (για το υδροψυκτο).

amyroukai
10/11/2007, 09:24
Πίσω κάλυμμα τροχού και αλυσίδας φέρνει ο Μπαξεβάνης, Ξύκης και το Μοτομάρκετ της Puig, είναι στα 130 ευρώ περίπου μαύρο, λογικά βάφεται αν το θέλεις στο χρώμα της μηχανής. Έχει και carbon look με 25 ευρώ περισσότερα... :)

pzozef
10/11/2007, 16:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από VegasKitty
Δε ξερω για σας, αλλα εχω να σας πω ενα θαυμασιο νεο.......
Oχι δεν πηρα ακομα τη μηχανη............... :sad:
Αλλα... :look:
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΗΡΘΕ ΜΕ ABS!!!!!!
Αρα λιαν συντομος, ξερετε και την επομενη κινηση.... :a01:

Τωρα που ηρθε και με ABS παω κ εγω απο τον αντιπροσωπο στην Σύρο να την δω και απο κοντα(Αν και ειχα δει κ την ρουα στην εκθεση που τα εσπαγε). Το κακο απο οτι ειπαν στον πατερα μου οτι θα κυκλοφορησει η '08 αυτη με το ABS δηλαδη σε 2 χρωματα μονο. Μαυρο και γκρι.

Αν καταλαβα καλα την δινουν 6.400. Εμαθε κανεις αλλος τιμη?

VegasKitty
10/11/2007, 17:38
Eμενα απο τιμη μου ειπαν 6,350 :look:

Αρα καλα σου ειπαν και σενα :winka:



Και οντως με abs απο οτι μου ειπε και μενα ο τυπας θα ερχετε σε μαυρο και ασημι... :D

pzozef
14/11/2007, 15:14
Το εργαλειο εφτασε...χρωματος γκρι. Περιμενω πινακιδες και μετα βρουμ βρουμ!

VegasKitty
14/11/2007, 16:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από pzozef
Το εργαλειο εφτασε...χρωματος γκρι. Περιμενω πινακιδες και μετα βρουμ βρουμ!


ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΔΔΟΟΟΟΟΟΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Να τον χαιρεσε, καλα χλμ να κανετε και απιστευτες διαδρομες :winka:

Λεπον, βαλε φωτο τωρα λεμε!!!! :o

Αλλιος δεν εχει αλλες ευχες!!! :p


:rotflmao: :rotflmao:

amyroukai
14/11/2007, 18:33
Όμορφη είναι και γρίζα. Την έχει και εδώ στο Μαρούσι ο αντιπρόσωπος...

Αλλά μετά έπεσε το μάτι στο B-King που ήταν επίσης στη βιτρίνα και όπως καταλαβαίνετε, οτιδήποτε άλλο είχε γύρω "εξαφανίστηκε". Τι μωρό είναι αυτό!!!! Το θέλω για βόλτα ΧΤΕΣ.





ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΗ, ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΑ!!!!!!!!! (οκ και πλαγιασμένη στο στροφηλίκι, πεσμένη μην γίνει ποτέ! )
:beer: :beer: και μην οδηγήσεις μετά από αυτές!

Άντε με το καλό να πάρει και η γατούλα να βρεθούμε "ούλοι" να γνωριστούμε...

vasdekiss
14/11/2007, 18:36
Καλοτάξιδος και πάντα όρθιος. Καλές βόλτες... Τα λέμε...

apav
14/11/2007, 19:57
Καλοτάξιδος ζωζέ! :beer:

Ανδρέας
14/11/2007, 23:33
Καλή επιλογή .
Καλές βόλτες . :beer:

pzozef
21/11/2007, 17:16
Πολυ καλο το νεο μου εργαλειο. Λέω ΣΚ να παω κ μια βολτα απο Τήνο να γραψω κανενα χιλιομετρο παραπανω γιατι εδω στο νησακι μας...γυρω γυρω θα ζαλιστω στο τελος κ θα πεσω κατω :-) Πολυ απειλιτικο τελικα το Bandit...αυριο μεθαυριο θα βγαλω και καμμια φωτο να ανεβασω.Σας χαιρετω για να παω αν της ριξω καμμια βολτουλα με την παγωνια :eek:

amyroukai
22/11/2007, 11:37
σε απείλησε ο ληστής; :lol: πως; πες πες πες!


:beer: καλή βόλτα!



γμτ το κρύο είναι ένα θέμα... και ο άχρηστος ακόμα δεν έχω πάρει χειμωνιάτικα γάντια (οκ το Μάρτιο την πήρα οπότε δε χρειάστηκαν κιόλας) και μάλλον θα πρέπει να κάνω κίνηση κ για παντελονάκι χειμωνιάτικη κορντούρα, ειδικά αν θέλω να την πάω καμμιά κρύα βόλτα...

WebDevGr
23/11/2007, 04:11
Μόλις σήμερα την παρέλαβα. Κατάμαυρη!! Δεν πρόλαβα να της κάνω πολλές βόλτες γιατί ήμουν κομμάτια αλλά λέει πολλά η μηχανή!!!

Μου δώσανε σε ένα σωρό γλώσσες το βιβλιαράκι αλλά όχι στα Ελληνικά, ελπίζω να το ξέχασαν απλώς γιατί αν δεν υπάρχει καθόλου είναι για σφαλιάρες!!!

Ξέρει κανείς αν απενεργοποιείται το ABS;

Έχει βάλει κανείς τριπλέτα; Αν ναι για πείτε μάρκα και τιμή.

apav
23/11/2007, 10:21
Καλορίζικος! :beer: Πόσο στοίχισε με το ABS; :wave2:

pzozef
23/11/2007, 10:27
6.350 η τιμη της με ABS.
Το ABS δεν πηρε το ματι μου στο manual οπως εριξα μια ματια να απενεργοποιειται.

Οσο για τον φιλο παραπανω..εμενα με ενημερωσε ο εδω αντιπροσωπος οτι σε καμμια 10αρια μερες απο την εκδοση αποδειξης αγορας θα μου ερθει το manual στα ελληνικα και το βιβλιο της μηχανης για τα service και ..και. Αρκει να εχει δωσει την διευθυνση σου ο εκει αντιπροσωπος στον Σφακιανακη για να σου ερθει ταχυδρομικως.

Off topic: Εγω ήδη λογω της παγωνιας ψαχνομαι για jacket. Προς το παρων ειδα καποια Bering αλλα περιμενω να ανεβω Αθηνα για να δω τα Colori και τα Dainese.

amyroukai
23/11/2007, 11:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από pzozef
λογω της παγωνιας ψαχνομαι για jacket

Δηλαδή το θέμα είναι να μη κρυώνεις ή αν γίνει το κακό που δε στο εύχεται κανείς, να μπορέσεις να σηκωθείς ένα κομμάτι και να μην είσαι καμμένος/τριμμένος/σπασμένος; Παιδιά έλεος... Ασφάλεια πάνω από όλα! Δες και τα spidi πάντως, είναι εξίσου καλά με τα Dainese. Αν είναι να ανέβεις, στείλε ένα pm να σου πω να πάς για Dainese και σε έναν που τα φέρνει από Ιταλία, αρκετά φτηνότερα από την MC motor.

Το ABS απενεργοποιείται αν βγάλετε την ασφάλειά του. Το ερώτημα είναι ΓΙΑΤΙ να το απενεργοποιήσετε; Θα μπείτε χωματόδρομο; Δεν υπάρχει περίπτωση να φρενάρετε καλύτερα με το ABS απενεργοποιημένο, "τέλος". Μη ξαναλέμε τα ίδια... Δέχομαι τα πιστεύω του καθ' ενός αλλά οι αριθμοί λένε την αλήθεια: Με ABS φρενάρει καλύτερα από ελάχιστα καλύτερα μέχρι κάποια μέτρα λιγότερα η μοτοσικλέτα. Και Rossi, ή έστω Μπούστας δεν είναι κανείς από εμάς.

Το Ελληνικό Manual σύντομα με ταχυδρομείο στο σπίτι σας, μαζί με ένα σημείωμα με όλους τους αντιπρόσωπους και σέρβις στην Ελλάδα.

WebDevGr
23/11/2007, 12:03
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Δεν σκοπεύω να το απενεργοποιήσω. Εκτός όλων αυτών δεν έδωσα 400? επιπλέον για να το έχω κλειστό. Απλά από περιέργεια ρώτησα :)

Οπότε λογικά μαζί με την εγγύηση που θα έρθει ταχυδρομικά θα έρθει και το manual στα Ελληνικά. Πάντως είναι χαζομάρα που το κάνουν έτσι.

Μια ακόμη ερώτηση. Πώς ρυθμίζουμε τιμόνι και σέλα; Το βιβλιαράκι δεν γράφει τίποτα.

amyroukai
23/11/2007, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από gigenis
Μια ακόμη ερώτηση. Πώς ρυθμίζουμε τιμόνι και σέλα; Το βιβλιαράκι δεν γράφει τίποτα.

Τιμόνι μόνος σου ξέχνα το, στο πρώτο σέρβις αν χρειάζεσαι κάτι πες τους το. Η σέλα αν δεις στο εμπρός μέρος (εκεί που πιάνει κοντά στο ρεζερβουάρ) έχει κάτι "σφουγγαράκια" με βίδα, που ειναι κοντά από τη μία μεριά και μακριά από την άλλη. Αν θέλεις να την ψηλώσεις, το ξεβιδώνεις, το αλλάζεις πλευρά και το ξαναβιδώνεις. Απλό πράγμα... Σου πέφτει πολύ χαμηλή;

WebDevGr
23/11/2007, 12:22
Με τη σέλα δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα αν κι ακόμη δεν την έχω συνηθίσει γενικά τη μηχανή. Το τιμόνι το νιώθω λίγο χαμηλό... μπορεί να είναι κι ιδέα μου :)

amyroukai
23/11/2007, 12:58
Εξαρτάται από το τι οδηγούσες πριν. Αν οδηγήσεις Vstrom πχ, το Bandit φαίνεται πιο χαμηλό. Αν οδηγήσεις κάποιο sport tourer ή sport, το Bandit φαίνεται όρθιο... :)

pzozef
24/11/2007, 11:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Δηλαδή το θέμα είναι να μη κρυώνεις ή αν γίνει το κακό που δε στο εύχεται κανείς, να μπορέσεις να σηκωθείς ένα κομμάτι και να μην είσαι καμμένος/τριμμένος/σπασμένος;

Βασικα εδω στο νησι δεν παιζει τετοιο σκηνικο γιατι δεν υπαρχουν οι δρομοι για να τρεξεις.Εκτος του οτι ειμαι κ πολυ συντηριτικος και προσεκτικος οσον αφορα ταχυτητα και βλακιουλες στον δρομο. Επομενως αρχικα το θελω για να μην τρωω το κρυο που με την υγρασια γινεται διπλασιο και δευτερον για μελλοντικα ταξιδια εκτος Σύρου.

amyroukai
24/11/2007, 12:49
Φίλε pzozef επειδή έχω έρθει στο νησί, Πάσχα και καλοκαίρι (και μάλλον θα ξανακατέβω και σε σχετικά σύντομο χρόνο στην πολεοδομία σας), εσύ μπορεί να μη τρέχεις αλλά οι δρόμοι είναι και δύσκολοι σαν χάραξη και τρέχουν όλοι οι άλλοι. Ειδικά ΚΤΕΛ και ταρίφες, πάνε λες και είναι μόνοι τους. Χωράει ο απέναντι, δε χωράει στα παπάκια τους. Πανοπλία μπορείς να βάλεις; Βάλε την... Μη το παίζεις επειδή ΕΣΥ δεν τρέχεις. Είναι και οι δρόμοι του κέντρου σαπουνέ και ακόμα και με τα πόδια γλιστράς σε κάποιες κατηφόρες... Ξαναλέω, εύχομαι να με βρίζεις κάποτε και να λες κοίτα το βλάκα τι με έψησε και αγόρασα και δε χρειάστηκε ποτέ! ΛΟΛ μπορεί εγώ απλά να είμαι υπερβολικός, δε ξέρω. Πάντως αν δε φύγεις εκτός Σύρου, δύσκολα θα μαζέψεις χιλιόμετρα εκεί. Όλα κοντά είναι!

WebDevGr
24/11/2007, 13:12
Αχ Σύρος... τι μου θύμησες τώρα!!! Με YBR 125 της Yamaha ανέβαινα στο βουνό για να πάω στο πλακόστρωτο και δικάβαλο μάλιστα!!! Άντεξε όμως το σκυλί και το έκανα και δεύτερη φορά :)

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου. Αυτά τα μέρη τις περισσότερες φορές είναι πιο επικίνδυνα γιατί όλοι πάνε ξένοιαστοι και νομίζουν ότι είναι μόνοι τους.

pzozef
25/11/2007, 22:27
Και με background 2 νησια στο βαθος....φωτο απο αγκαθωπες!


113076

Xristos67
25/11/2007, 22:29
OMORFI H SYROS....

ORAIA KAI H MOTO TOY FILOY....:beer: :beer: :beer:

pzozef
10/12/2007, 21:02
Στα πρώτα 500 χιλιόμετρα η κατανάλωση της μηχανουλας γράφει... 6,9L/100 Km. Να σημειώσω οτι πολλά απο αυτά τα χιλιόμετρα έχουν γίνει στην "πόλη" με ότι συνεπάγεται αυτό για τον δείκτη κατανάλωσης.


113966

pzozef
12/12/2007, 17:44
Α και ξεχασα να πω...στροφες μεχρι 4.500 οταν ο κατασκευαστης προτινει 6.000 maximum

amyroukai
12/12/2007, 22:15
Prozef φυσικά δική σου η μοτοσικλέτα και δικό σου το στρώσιμο, το παρακάνεις όμως. Η μοτοσικλέτα πρέπει να δουλεύει σε όλο το φάσμα στροφών που λέει ο κατασκευαστής, χωρίς μεγάλο φορτίο, χωρίς τέρμα γκάζι και φυσικά αφού φτάσει σε κανονική θερμοκρασία. Όταν δεν ακολουθείς τις οδηγίες, καθυστερείς το στρώσιμο. Δηλαδή θα έχεις φτάσει τα "κανονικά" χιλιόμετρα, αλλά δεν θα έχει γίνει η σωστή δουλειά! Καταλαβαίνω ότι στο νησί δεν έχετε και δρόμο να την ανοίξεις λίγο, αλλά μην το παρακάνεις τόσο. Δεν της κάνεις καλό. Χμ, από την άλλη, ούτε και κακό, απλά την "αργείς".

pzozef
13/12/2007, 14:23
Ναι εχεις δικιο...μιλησα κ με αλλα φιλαρακια κ λεω να τις ανεβασω καμμια 1000 στροφες. Εχει μερικες ευθειες που με περνει να ανοιξω βατα λιγο παραπανω το γκαζι. Ειμαι σιγουρος οτι ο δρομος θα τελειωσει γρηγορα. Χαχα

amyroukai
14/12/2007, 09:44
Δε ξέρω πως δουλεύει το μοτέρ του υδρόψυκτου, αλλά μόλις μπορέσεις να ανέβεις πάνω από τις 7000... Εκεί είναι το πάρτι! Άντε καλή συνέχεια!




Χτες το χιονόνερο με έπιασε στο δρόμο. Με εξαίρεση τα χέρια μου που κρύωναν γιατί ακόμα δεν έχω βρει τα χειμωνιάτικα γάντια που θέλω στο νούμερο μου (και φοράω τα διάτρητα καλοκαιρινά), το μόνο άσχημο ήταν το εξής: Η ζελατίνα απ'έξω είχε το spray από νεράκια των αυτοκινήτων (ο δρόμος δεν έχει πια λάσπες με τόσες βροχές, ευτυχώς) και από μέσα με τόσο κρύο θόλωνε ΚΑΙ το pinlock. Το όλο σκηνικό είχε το χαβαλέ του ως εμπειρία, αλλά γενικά απέδειξε ότι η μοτοσικλέτα όντως από μια θερμοκρασία και κάτω, πρακτικά δεν είναι αξιοποιήσιμη. Ίσως πρωινές ώρες που δεν θα είχε τόση διάχυση από τα φώτα στη θολή ζελατίνα, να ήταν καλύτερα, δε ξέρω. Σήμερα είναι στεγνά.... :)

WebDevGr
27/12/2007, 21:41
Χρόνια πολλά στους εορτάζοντες.... και μη

Θα ήθελα να ρωτήσω στους κατόχους του ληστή... ακούτε κανένα παράξενο θόρυβο από μπροστά όταν πέφτετε σε λακκούβες ακόμη και μικρές;

Εγώ ακούω ένα σπαστικό μεταλλικό θόρυβο. Στη suzuki ένας τεχνικός (που έχει κι αυτός bandit) μου είπε ότι είναι φυσιολογικό. Ένας γνωστός μου που έχει yamaha συνεργείο μου είπε ότι μάλλον είναι από τα φρένα. Βρίσκουν τα τακάκια πάνω στις πλάκες και πως όλο και περισσότερες καινούργιες μηχανές το παρουσιάζουν.

Αλλά μου φαίνεται λίγο περίεργο όλο αυτό. Κανένας άλλος έχει παρατηρήσει κάτι τέτοιο;

Υ.Γ. Μόλις την πλύνω θα ανεβάσω φώτο.
Υ.Γ.2 Έχει βάλει κανείς πλαϊνές βαλίτσες να μας δείξει καμιά φώτο να δούμε; Ετοιμάζομαι τις επόμενες μέρες να βάλω και θα ήθελα να ξέρω πως δείχνει η μηχανή.

amyroukai
27/12/2007, 22:31
Δεν το κάνει πάντα, αλλά κάποιες φορές όντως ακούγεται. Η άλλη πιθανότητα είναι να φταίει και το ρουλεμάν του λαιμού, η Suzuki έχει κάνει βλακώδεις οικονομίες στο θέμα, δες και το thread του Vstrom να δεις τι τραβάνε και αυτοί με θορύβους. Υποτίθεται ότι αλλάζοντας το ρουλεμάν με άλλο, με κωνικά κύλιστρα και όχι σφαιρίδια, εξαλείφεται το φαινόμενο. Πάντως κίνδυνο ασφάλειας δεν αποτελεί και αν δε σε τρελλαίνει η λεπτομέρεια, αγνόησέ το. Έχω διαβάσει ότι και στα GSXR το κάνει...
Αυτό με τα τακάκια πάντως εμένα με έχει ανησυχήσει κάποιες φορές. Δε ξέρω αν έχετε προσπαθήσει να φρενάρετε σε ανώμαλο δρόμο, ο λεβιές του φρένου "σκληραίνει" πολύ όσο δουλεύει η ανάρτηση και θέλει γερό τράβηγμα για να πιάσει αρχικά.




ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ "ΛΗΣΤΕΣ".... και μη.

pzozef
28/12/2007, 09:15
Προσωπικα δεν έχει πεσει στην αντιλειψη μου καποιος τετοιος μεταλλικος θορυβος. Προς το παρων ολα βαινουν καλως αν εξαιρεσουμε ενα μικρο πλαστικο θορυβο που ακουω οταν κατεβαινω πλακοστρωτη κατηφορα κοντα στο μπροστινο φτερο. Με το πρωτο service θα ενημερωσω συνεργειο να ριξουν μια ματια μηπως ειναι του φτερου το προβλημα και μονο,ευχομαι.

WebDevGr
31/12/2007, 10:31
Λοιπόν τις έβαλα τελικά τις πλαϊνές βαλίτσες. Είναι 33άρες της Kappa καθώς οι 40αρές μου φαίνονταν αρκετά ογκώδης. Ακολουθούν φωτογραφίες.... με και χωρίς βαλίτσες.

Καλή χρονιά σε όλους και όλες!!!!! (ελπίζω το νέο έτος να βρω επιτέλους γυναίκα που να αγαπάει τις μηχανές :):) )

WebDevGr
31/12/2007, 10:33
...


115821

WebDevGr
31/12/2007, 10:41
.......


115816

WebDevGr
31/12/2007, 10:42
το μόνο κακό είναι ότι αλλάζει η θέση των φλας και φαίνεται το καλώδιο όπου επειδή ήταν λίγο κοντό το πέρασα από το φανάρι.


115819

WebDevGr
31/12/2007, 10:43
....


115818

amyroukai
31/12/2007, 11:03
Με 'γειά και καλές βόλτες διπλός :)
Και μιλώντας για διπλές, μία φωτογραφία την έχεις βάλει δύο φορές. Την πρώτη που ανέβασες, που ήταν η μοτό από πίσω με τις βαλίτσες στο κεντρικό stand γιατί την έβγαλες;

Γυναίκες που να αγαπούν τη μοτοσικλέτα πολλές, αλλά τώρα το χειμώνα δύσκολα θα θέλουν μοτοταξιδάκι, εκτός και αν πέσεις σε πωρωμένη. Είναι και το bandit που δεν έχει "πρεστίζ" ρε γμτ... :)



Και η ζελατίνααααα. :( Το κρύο ρεύμα αέρα που σκάει ακριβώς στο λαιμό και κάτω από το κράνος είναι...
Ο Μπαξεβάνης παιδιά πάντως από το καλοκαίρι που έχω πει για την Puig, ακόμα ψάχνουν... Τελικά με βλέπω για Παπασταύρου και MRA παρ΄όλο που και αυτός δεν έχει αυτήν που θέλω (touring) έχει τη "μαμά" και την double bubble. Αν θυμάμαι καλά, αυτές οι δύο είναι περίπου στα ?100 και αυτή με την αεροτομή που φοράνε και στα Vstrom έχει ?156. Πολλά λεφτά δεν είναι ρε γμτ; Θέλω να το δω και από κοντά, αν μπορεί κάποιος εύκολα να ξεβιδώσει την "αεροτομή" και να την πάρει, δεν αξίζει με τίποτα, γιατί ουσιαστικά είναι βιδωμένη πάνω σε μιά "στάνταρ" ζελατίνα. Τουλάχιστον ο Παπασταύρου έχει και τις 3 σε στοκ, βλέπεις και διαλέγεις.

WebDevGr
31/12/2007, 11:16
Έχεις δίκιο... δεν το πρόσεξα. Διορθώθηκε το λάθος.

Ζελατίνα ψηλή ψάχνω κι εχώ... όποιος έχει βάλει ας στείλει καμιά πληροφορία και γιατί όχι και φώτο.

alex14
31/12/2007, 11:35
Δεν εχω ψηλη ζελατινα, αλλα βρηκα αυτο ...

http://www.banditmania.co.uk/products.htm


115824

amyroukai
31/12/2007, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από gigenis
Διορθώθηκε το λάθος.


Δε διορθώθηκε ;) Είναι κρίμα γιατί ήταν τέλεια η φωτό, έδειχνε και το σχήμα της βαλίτσας και το σκελετό και το πως "αγκαλιάζει" το πίσω μέρος.


Ζελατίνα έχει βάλει από Givi αν θυμάμαι καλά, ένα μέλος από Ιταλία, αλλά πρέπει να scrollάρεις πολλές σελίδες πίσω για να δεις και τις φωτογραφίες του. Είχε πάει Πορτογαλία, με πολύ καλές εντυπώσεις από το ταξίδι (και γενικά και σε ότι αφορά τη ζελατίνα). Οι givi αν θυμάμαι καλά πάνε περίπου ?120.
Μπήκα στο Γερμανικό site της MRA και η ρυθμιζόμενη έχει ?119, :lol: κάποιος τσεπώνει ?45 "καπέλο" άδικα μου φαίνεται... :nono:

Όπως έχουν πει και άλλοι, έχει και εδώ http://www.justbandits.com/shop/ ζελατίνες και πολλά ακόμα, αλλά και στις δύο περιπτώσεις, με εκνευρίζει που δε λέει ποιός τις φτιάχνει... Πρέπει να ψάξεις και να μαντέψεις από το σχήμα. Το "τέλειο" πάντως είναι το αυτοκόλλητο που έχει για να προστατεύει την τιμονόπλακα από γρατσουνιές. Η δικιά μου ήταν χάλια, χαραγμένη από μπρελόκ και κλειδιά.



ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ, ΥΓΕΙΑ, ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΙ!

WebDevGr
31/12/2007, 15:04
:confused: :confused: :confused: με μπέρδεψες... μόνο αυτές τις 4 φώτο έχω.

amyroukai
31/12/2007, 15:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από gigenis
:confused: :confused: :confused: με μπέρδεψες... μόνο αυτές τις 4 φώτο έχω.

Ναι βρε αλλά η μία έχει ανέβει 2 φορές. ;) η dsc00125.jpg
Άρα έχεις ανεβάσει 3 :beer: Δες σελ. 32 κάτω κάτω και σελ. 33.

WebDevGr
31/12/2007, 16:05
:) :) Μάλλον πρέπει να κάνεις refresh στον explorer σου. Πράγματι την είχα ανεβάσει 2 φορές αλλά μετά τη διόρθωσα :)

Anritsu
04/01/2008, 16:44
Κυριοί το είδα σήμερα απο κοντα το Μπαντιτ στην αντιπροσωπεία στην Κηφισιάς και ομολογώ πως είναι ακόμα πιο καλό απο κοντά . Στα 6400 με ABS δεν νομίζω πως παίζεται . Ομολογουμένως ψήνομαι άσχημα . Στους δρόμους όμως δεν το βλέπω ιδιαιτέρα , γιατί έτσι άραγε ??

:smokin:

WebDevGr
04/01/2008, 17:21
Προφανώς οι περισσότεροι (όπως κι εγώ παλιότερα) θεωρούν καλύτερα και ίσως πιο μουράτα τα Honda Yamaha Kawasaki αλλά είπαμε όλα εξαρτώνται από το τι θέλεις να κάνεις με τη μηχανή σου.
Εγώ πάντως είμαι πολύ ευχαριστημένος με τη μηχανή. Τη θεωρώ τίμια επιλογή και σκληρό εργάτη. Τώρα να θέλεις κάτι περισσότερο όπως extreme εμφάνιση ή τρελό γκάζι ίσως να μη σου κάνει.


Επι της ευκαιρίας... έχει βρει κανείς μικρά φλασάκια για τον ληστή. Μετά την τοποθέτηση των πλαϊνών βαλιτσών και την αλλαγή της θέσης των φλας μου έχει κάτσει λίγο στο λαιμό η όλη εικόνα. Ψάχνω λοιπόν μικρά και καλαίσθητα φλασάκια που να μπαίνουν στην κανονική θέση, να μην βρίσκουν πάνω στις σχάρες και να μη χαλάνε την εικόνα της φυσικά. :):) Πολλά ζητάω έ;

amyroukai
04/01/2008, 21:16
Χμ... Αν συγκρίνουμε το Bandit με το CBF600 του '08, το Honda είναι συνολικά καλύτερη μοτοσικλέτα. Πιο δυνατό μοτέρ, πιο σύγχρονο-άκαμπτο πλαίσιο, πιο ελαφρύ, πιο μοντέρνα εμφάνιση... Και καλύτερη μεταπώληση. Αυτό το λέω τελευταίο, γιατί σε τελική ανάλυση δεν αγοράζουμε τη μοτοσικλέτα του επόμενου, την αγοράζουμε για εμάς, οπότε δεν είναι το πιο σημαντικό. Τα άλλα είναι μη αμφισβητήσιμα δεδομένα, αλλά το αν αξίζουν ?2000 παραπάνω που θα κοστίζει το Honda, (όσο το Bandit 1200SA περίπου!) είναι κάτι που ο κάθε ένας το κρίνει μόνος του.
Το αερόψυκτο είναι πρακτικά άθραυστο... Δες τα αστυνομικά. Πόσα χρόνια και πόσες χιλιάδες χιλιόμετρα... Το υδρόψυκτο δεν έχει λόγο να μην είναι. Είναι μοτοσικλέτα πασπαρτού και πας παντού, από ξύσιμο μαρσπιέ στα Μέγαρα, μέχρι ταξιδάκια μόνος ή και διπλός άνετα και ξεκούραστα. Και πολύ καλά φώτα το βράδι. Στην Αθήνα χωράει μιά χαρά, η σέλα είναι χαμηλή και πατάς κάτω για να το μανουβράρεις. Σε γενικές γραμμές δεν είναι άριστο σε τίποτα, αλλά δεν υστερεί πουθενά σε σημαντικό βαθμό. Και η τιμή του... Δε το συζητάμε! Δεν έχει πουλήσει ως τώρα, γιατί ήταν αρκετά ακριβό μέχρι πρόσφατα και γιατί όντως πάσχει από "πρεστίζ". Ελπίζω η φετινή τεχνολογική ανάσα να του δώσει και περισσότερες πωλήσεις.

Για τα φλασάκια, σχεδόν σε όλα τα μαγαζιά με ανταλλακτικά θα βρεις μικρότερα, πλαστικά, αλουμινένια, ότι χρώμα και σχέδιο τραβάει η όρεξή σου. Αν δεν κάνω λάθος, είναι τα ίδια για όλες τις μοτοσικλέτες... Ίσως να θέλει και λίγο πατέντα με κανένα πλαστικό λαμάκι για να κάτσουν στις παλιές θέσεις. Πάντως στην παλιά θέση δεν ξέρω αν και κατά πόσο θα φαίνονται με τις βαλίτσες τοποθετημένες. Η Givi και η Kappa το έχουν σαν προειδοποίηση στη σελίδα τους, ότι για να βάλεις τις πλαϊνές βαλίτσες, απαιτείται η "μετακόμιση" των φλας.

Xristos67
04/01/2008, 21:24
ENAS FILOS EXEI AGORASEI GIA TO BANDIT 650s 2006 ENA TELIKO OVAL HIGH CARBON THS LEOVINCE.
TO TOPO8ETHSE ALLA YPARXEI TO EXIS PROVLIMA......
EPREPE NA AFERESEI TO DEXIO PISO FLAS ENTELOS....
TORA TI KANEI ?
ALLAZEI PISO FLAS ?
BASEI KAPOIA BASH STIRIXIS KAI TOPO8ETEI DIAFORETIKA TA MAMA FLAS ?
ALLAZEI TA FLAS ME ALLA (ISOS MIKROTERA) TA OPOIA MPENOUN XORIS METATROPES / TRIPIMA PLASTIKON KTL ?

OPOIOS EXEI ANALOGH EMPEIRIA AS BOH8HSEI....

WebDevGr
04/01/2008, 21:35
ή βάζει μικρότερα όπως θέλω να κάνω εγώ ή παίρνει μια βάση πινακίδας με ενσωματωμενα φλασακια.

Πάντως τα φλασακια που κυκλοφορουν δεν ταιριαζουν ακριβως στη θέση και θελουν πατεντα.

amyroukai
04/01/2008, 21:38
Επειδή ο εισαγωγέας της Leovince είναι συγγενής, μη τρομοκρατούμε τον κόσμο... ;) Αν ο φίλος σου έχει πρόβλημα με το φλασάκι, είναι επειδή η High Mount βγαίνει όπως του Hornet ψηλά δίπλα στη σέλα και δεν αφήνει χώρο... Όπως φαίνεται στην φωτό. Και για να λέμε και του στραβού το δίκιο, αν είχε δει τη φωτό από πριν ή έστω σε κατάλογο, θα το έβλεπε.
http://www.sitogroup.com/pls/pazsito/pk$ges_upload.download?nome_file=F3441/FD-7794_1.jpg
http://www.sitogroup.com/pls/pazsito/pk$ges_upload.download?nome_file=F23056/FC-7549_2.jpg
http://www.sitogroup.com/pls/pazsito/pk$ges_upload.download?nome_file=F19376/FC-7549_3.gif


Και στη φωτογραφία το φλασάκι το έχουν βγάλει... Οπότε η λύση είναι μία... Να βρει από κάπου, πχ www.justbandits.com κάτι σαν αυτό:
Πίσω φως με ενσωματωμένα φλας (http://www.justbandits.com/shop/product.asp?numRecordPosition=13&P_ID=454&strPageHistory=&strKeywords=&SearchFor=&PT_ID=81)
Επίσης αυτό εδώ (http://www.justbandits.com/shop/product.asp?numRecordPosition=19&P_ID=287&strPageHistory=&strKeywords=&SearchFor=&PT_ID=81)

Έχει και φλασάκια ψείρες για τον φίλο Γηγενή (http://www.justbandits.com/shop/product.asp?numRecordPosition=15&P_ID=184&strPageHistory=&strKeywords=&SearchFor=&PT_ID=81)
Και αυτές οι ψείρες LED (http://www.justbandits.com/shop/product.asp?numRecordPosition=24&P_ID=331&strPageHistory=&strKeywords=&SearchFor=&PT_ID=81)

Αυτό που θέλω από το φίλο σου είναι να μας πει αν του αρέσει η εξάτμιση, γιατί είμαι στο παρά 1 να τη βάλω, αλλά την κανονική χαμηλά, γιατί θέλω να μη φοβάται ότι θα καεί ο συνεπιβάτης και θέλω να φορτώνω και σαμάρια... Και θέλω εντυπώσεις! Αν αξίζει η αλλαγή, όχι μόνο για αισθητικούς λόγους.

edit: Στο σέρβις που του τη βάλανε, δεν είχαν κάποια λύση να προτείνουν;

Edit#2: Και αυτό φαίνεται καλό... (http://www.justbandits.com/shop/product.asp?numRecordPosition=3&P_ID=471&strPageHistory=&strKeywords=&SearchFor=&PT_ID=81) Στη Γερμανία αν δεν απατώμαι, υπάρχει έγκριση TUV για τα φλας στη θέση των βαριδιών του τιμονιού, και προβλέπεται να αντικαθιστούν και το εμπρός και το πίσω φλασάκι, γιατί φαίνονται και από πίσω από τη μοτοσικλέτα.

Xristos67
04/01/2008, 21:57
EIMASTE EDO MAZI OPOTE...

SXETIKA ME THN FOTO ...THN EIXE DEI ALLA DEN EIXE PROSEXEI THN LEPTOMERIA TOU FLAS...

H EXATMISH EINAI KALH, DEN TI8ETE 8EMA 8ERMOKRASIAS GIA SYNEPIBATH KTL...
EINAI HOMOLOGATED KAI DEN EXEI AFERESEI AKOMH THN TAPA...
O HXOS THS EINAI PSILOMPASOS IDANIKOS ALLA SE NORMAL XAMILA EPIPEDA (ME KRANOS DEN AKOUGETE)
YPARXEI MEGALH DIAFORA SE SXESI ME TO BAROS TOU STD TELIKOU (ANAMENOMENH)
H MOTO EXEI ZOHREPSEI ARKETA ,TO MONO POU XREIASTHKE HTAN MIA MIKRH RU8MISH STA BIDAKIA TOU AERA KAI STO RELANTI.
PSILA DOULEVEI KALA KAI EPEIDH THN ODIGISA STHN E8NIKH EIDA EYKOLA 225KM TELIKHS (KONTER) ME GRAMIKO TRAVIGMA APO XAMILA XORIS TRYPES KTL.
H MOTO EINAI ENTELOS STANDARD ME 2500KM (MONO TO TELIKO EXEI ALAX8EI).

GIA MENA PROTIMISE THN STD MOUNT GIA NA MHN EXEIS TO IDIO PROVLIMA ME TO FLAS..
TO MIKRO FLAS 8ELEI TRIPIMA GIA NA MPEI (DEN 8ELOUME NA XALASOUME TA PLASTIKA)
TO FANARI AKOUGETE KALO ALLA ZOUME STO EXOTERIKO KAI DEN 8ELOUME PROVLIMA ME ASTINOMIA OPOTE EXEIS IPOPSI SOU ALLH LYSH ?

Xristos67
04/01/2008, 22:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από gigenis
ή βάζει μικρότερα όπως θέλω να κάνω εγώ ή παίρνει μια βάση πινακίδας με ενσωματωμενα φλασακια.

Πάντως τα φλασακια που κυκλοφορουν δεν ταιριαζουν ακριβως στη θέση και θελουν πατεντα.

EPEIDH DEN 8ELOUME PATENTA
KAI SKEFTIKAME THN LYSH ME THN PINAKIDA....
EXEIS YPOPSIN SOU POU MPOROUME NA TO BROUME AYTO...?

amyroukai
04/01/2008, 22:04
Το πιό απλό είναι να βάλετε ένα έλασμα/λαμαρινάκι και να βιδώσετε εκεί τα φλας και από τη μία μεριά και από την άλλη, κρύβοντάς το πίσω από την πινακίδα, δένοντάς το με τις βίδες της στην κάτω μεριά, οπότε τα φλας έρχονται πιο κάτω από την εξάτμιση. Πατέντα μεν, εύκολη όμως.
Η άλλη λύση είναι τα φλασάκια στα αντίβαρα, αν το επιτρέπουν εκεί που μένετε.

Εγώ έχει δει μέχρι 220 κοντερίσια, με τη βαλίτσα όμως. Χωρίς, έχω βαρεθεί να βγω μόνο και μόνο για να τελικιάσω... Οπότε δεν ξέρω! Έχω κάνει 18000 όμως πλέον. Το δικό σας μοτέρ θα ανοίξει και άλλο.


edit: Βάση με φλάς έχει εδώ (http://www.justbandits.com/shop/product.asp?numRecordPosition=17&P_ID=362&strPageHistory=&strKeywords=&SearchFor=&PT_ID=81) αλλά δεν την έχει φορεμένη στη μοτοσικλέτα, ίσως να μη χωράει το φλασάκι και σε αυτήν την περίπτωση. Αλλά μπορείτε να βιδώσετε τη βάση πιο χαμηλά και να πιάσετε την πινακίδα από τη μέση.

Xristos67
04/01/2008, 22:10
BASIKA LEME NA AFISOUME TA EMPROS OPOS EXOUN KAI NA ALLAXOUME TA PISO.



TA FLAS (PISO) DEN EINAI ME BIDA - PAXIMADI ...DIAFORETIKA 8A HTAN POLI APLO NA FTIAXOUME ENA LAMAKI..
AN TA EXEIS PARATHRHSEI EINAI LIGO IDIETERA STON TROPO POU PIANOUN STO PLASTIKO...

EUXARISTO GIA THN BOHUEIA :)
H MOTO EKANE TA PROTA 1500KM THS (XALARA OMOS APO EKPAIDEYTH SE SXOLEIO THS SUZUKI) STHN PISTA TOU HUNGARORING STHN OUGARIA KAI TA YPOLOIPA TAPA....
KAI EINAI APSOGI...