PDA

View Full Version : GSF 600/650 s Bandit



Σελίδες : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32

amyroukai
04/01/2008, 22:14
Τα μπροστινά έχω λύσει μόνο όταν είχα βγάλει το fairing. Αν είναι ίδια με τα πίσω, φτιάχνοντας ένα λαμάκι σε σχήμα Π με δύο τρύπες είναι έτοιμο το κόλπο...

Αλλιώς δες το edit αμέσως πιό πάνω για τη βάση της πινακίδας. Οι βάσεις τέτοιου τύπου είναι ίδιες για όλες τις μοτό, οπότε θεωρητικά θα βρείτε σε αρκετά μαγαζιά.

Xristos67
04/01/2008, 22:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Τα μπροστινά έχω λύσει μόνο όταν είχα βγάλει το fairing. Αν είναι ίδια με τα πίσω, φτιάχνοντας ένα λαμάκι σε σχήμα Π με δύο τρύπες είναι έτοιμο το κόλπο...

Αλλιώς δες το edit αμέσως πιό πάνω για τη βάση της πινακίδας. Οι βάσεις τέτοιου τύπου είναι ίδιες για όλες τις μοτό, οπότε θεωρητικά θα βρείτε σε αρκετά μαγαζιά.

EINAI DIAFORETIKA.
TO PLASTIKO EXEI MEGALH TRIPA...
APO THN MIA EXEIS TO FLAS ME MIA BIDA M6 ENSOMATOMENH KAI APO THN ALLH MERIA TOU PLASTIKOU ENA MEGALO METALIKO SAN OVAL SXHMA PLAKAKI TO OPOIO AGGALIAZEI TO PLASTIKO KAI ENONEI ME TO FLAS ME PAGIMADI ( DEN MPORO NA TO PERIGRAPSO KALYTERA )

MALLON H KALYTERH LISH EINAI AUTHJ THS PINAKIDAS...
EUXARISTO GIA THN AMESH BOH8EIA...

amyroukai
04/01/2008, 22:21
Τίποτα παιδιά, καλές βόλτες και όταν το φτιάξετε, αν έχετε όρεξη ανεβάστε και μια φωτό να το δούμε το εργαλείο! :beer:

Xristos67
04/01/2008, 22:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Τίποτα παιδιά, καλές βόλτες και όταν το φτιάξετε, αν έχετε όρεξη ανεβάστε και μια φωτό να το δούμε το εργαλείο! :beer:

mporeis an 8es na deis foto apo tin moto me to teliko leovince epano tis edo(album me foto)...

www.facebook.com/album.php?aid=9715&id=619154940

amyroukai
04/01/2008, 22:58
This content is currently unavailable

The page you requested can not be displayed right now. It may be temporarily unavailable, the link you clicked on may have expired, or you may not have permission to view this page.

Δε φαίνεται το album...

Xristos67
04/01/2008, 23:01
se kaname add.
nomizo oti tora mporeis na kaneis accept kai na deis ta album. E ??

Anritsu
05/01/2008, 19:19
Για το κόστος του πρώτου μεγάλου σέρβις στα 24000 χλμ ξέρουμε κόστος ? Σε μια αντιπροσωπία που ρώτησα δεν ήξεραν ..... για το καινούριο το υδρόψυκτο ρώταω .

:p

amyroukai
11/01/2008, 21:17
Δε νομίζω να έχουμε άλλον με υδρόψυκτο και τόσα χιλιόμετρα! :) Μπράβο σου... Το service book το έχεις να δεις τι εργασίες περιλαμβάνει; Από εκεί μπορείς να υπολογίσεις πόσο θα πάει. Έχω του αερόψυκτου, αλλά δε νομίζω να έχει καμμιά σχέση. Λογικά, αν δεν περιλαμβάνει ρύθμιση βαλβίδες, υπολόγιζε 100-150?.

Τελικά υπάρχει Θεός... Τηλεφώνησαν από το Μπαξεβάνη για τη ζελατίνα... Είναι αυτή στη φωτό, αλλα είπα για διάφανο ή smoke χρώμα, όχι μαύρο. Υποτίθεται ότι θα είναι εδώ σύντομα...

Να ρωτήσω και όσους έχουν βάλει πιο ψηλή ζελατίνα: μου είπε ένας φίλος ότι υπάρχει πιθανότητα σε υψηλές ταχύτητες να λυγίζει από τον αέρα και ουσιαστικά να "χάνεις" το πλεονέκτημα του μεγαλύτερου ύψους εκεί που το χρειάζεσαι περισσότερο. Έχετε παρατηρήσει κάτι τέτοιο; Το ότι κάτι θα κόψει από τελική το περιμένω. Συγκρίνοντας το πως ανεβάζει με τον αναβάτη σκυμμένο και "όρθιο", κάνει μεγάλη διαφορά η αεροδυναμική. Περιμένω όμως να κόψει τον αέρα στο στήθος και κάτω από το κράνος σε "νορμάλ" χιλιόμετρα, που είναι πιο σημαντικό στην καθημερινότητα.


116669

Anritsu
11/01/2008, 22:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Δε νομίζω να έχουμε άλλον με υδρόψυκτο και τόσα χιλιόμετρα! :) Μπράβο σου... Το service book το έχεις να δεις τι εργασίες περιλαμβάνει; Από εκεί μπορείς να υπολογίσεις πόσο θα πάει. Έχω του αερόψυκτου, αλλά δε νομίζω να έχει καμμιά σχέση. Λογικά, αν δεν περιλαμβάνει ρύθμιση βαλβίδες, υπολόγιζε 100-150?.

Τελικά υπάρχει Θεός... Τηλεφώνησαν από το Μπαξεβάνη για τη ζελατίνα... Είναι αυτή στη φωτό, αλλα είπα για διάφανο ή smoke χρώμα, όχι μαύρο. Υποτίθεται ότι θα είναι εδώ σύντομα...

Να ρωτήσω και όσους έχουν βάλει πιο ψηλή ζελατίνα: μου είπε ένας φίλος ότι υπάρχει πιθανότητα σε υψηλές ταχύτητες να λυγίζει από τον αέρα και ουσιαστικά να "χάνεις" το πλεονέκτημα του μεγαλύτερου ύψους εκεί που το χρειάζεσαι περισσότερο. Έχετε παρατηρήσει κάτι τέτοιο; Το ότι κάτι θα κόψει από τελική το περιμένω. Συγκρίνοντας το πως ανεβάζει με τον αναβάτη σκυμμένο και "όρθιο", κάνει μεγάλη διαφορά η αεροδυναμική. Περιμένω όμως να κόψει τον αέρα στο στήθος και κάτω από το κράνος σε "νορμάλ" χιλιόμετρα, που είναι πιο σημαντικό στην καθημερινότητα.


Περασα απο την αντιπροσωπία στην Συγγρού σήμερα και μου είπαν για το πρώτο μεγάλο σερβις βαλβίδες και τυχόν καπελώτα 120 εργατικά περίπου . Δεν ξέρω αν είναι πολύ η λίγο , θα με απασχολήσει, αν είναι , 24.000 χλμ μετά την αγορά .
Δεν μας λές και ποσό πάει η ζελατίνα ??? Να έχουμε μια ιδέα βρε αδελφέ ....

:wave2:

WebDevGr
11/01/2008, 22:47
Εγώ σήμερα έβαλα τη ζελατίνα της kappa. Δεν έχω ακόμη φωτο σύντομα θα βάλω :)
Είναι περίπου δέκα πόντους πιο ψηλή και μαύρη. Τώρα όλος ο αέρας έρχεται ακριβώς στο κράνος. Βέβαια στις μεγάλες ταχύτητες με αρκετό σκύψιμο κάτι γίνεται. Ίσως τελικά έπρεπε να βάλω τη ζελατίνα τη puig το λεγόμενο φρύδι αλλά και τα 156? ήταν αρκετά λεφτά. Της Kappa τη πήρα 80? και δυστυχώς έχει γύρω γύρω λάστιχο το οποίο δεν βγαίνει γιατί είναι κολλημένο. Μου φαίνεται πως όταν καλοκαιριάσει θα την αλλάξω πάλι :)

gavcr
12/01/2008, 01:25
Γεια σας παιδια , είμαι και εγώ ένας ευτυχής κάτοχος ενός Bandit GFS650s ABS k7


:wave2:

gousgoun_69
12/01/2008, 01:28
Καλως ήρθες φίλε :beer: :beer:


Να το χαίρεσαι το μοτόρι σου :wave2:

amyroukai
12/01/2008, 21:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
...μεγάλο σερβις βαλβίδες και τυχόν καπελώτα 120 εργατικά περίπου...
Δεν μας λές και ποσό πάει η ζελατίνα ??? Να έχουμε μια ιδέα βρε αδελφέ ....


Το αερόψυκτο που θέλει ρύθμιση κάθε 12,000χλμ βαλβίδες, πάει όλο μαζί ?250 περίπου (λάδια, φίλτρο, φίλτρο αέρα, μπουζί και εργατικά για τη ρύθμιση).

Η ζελατίνα, την τελευταία φορά που μιλήσαμε, είχε πει για ?84, που ήταν κανονική "ευρωπαϊκή" τιμή. Τώρα αν μετά τόσο καιρό έχει τσιμπήσει λίγο, δε το ξέρω, γιατί από τη χαρά μου δεν ρώτησα καν!


Φίλε gigenis η puig δεν έχει "φρύδι", αυτή που λες εσύ είναι MRA (www.mra.de) που τη φοράνε και τα Vstrom. Και όποιος τη θέλει σοβαρά, η ευρωπαϊκή τιμή είναι μόλις ?119. Άντε να χρεώσουν και κανένα ?10 μεταφορικά; Γλιτώνετε ένα 30άρι σε σχέση με Ελλαδιστάν. Μπείτε στο site της MRA και παραγγείλετε με email.

gigenis τι ύψος έχεις και δε σε καλύπτει 10 πόντους πιο ψηλή ζελατίνα; Εγώ είμαι 1,87... Τέλος πάντων, ας ξεφορτωθώ τον αέρα στο στήθος και μετά βλέπουμε τι άλλο θα σκεφτώ...

Την Puig την ήθελα ακριβώς γιατί ΔΕΝ έχει κανένα "λαστιχάκι" ή άλλο κόλπο στο τελείωμα της. Αν και κάποιος φίλος από Ιταλία που είχε βάλει της Givi με το "λαστιχάκι" και πήγε Πορτογαλία είπε ότι το συνηθίζεις εύκολα και μετά δε σε ενοχλεί.




Καλοτάξιδο και όρθιο gavcr :beer:

gavcr
12/01/2008, 22:36
Εδώ ( Ηράκλειο Κρήτης) την προηγούμενη εβδομαδα πήγαμε με ένα φίλο ( Vstorm 650 ) για σερβις 12.000 .. λάδια, φίλτρο, φίλτρο αέρα, μπουζί και εργατικά 200? , το ρώτησα και για το δικό μου πόσο θα πάει περίπου και μου είπε το ίδιο !!!!!!!!

gavcr
12/01/2008, 22:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai





Καλοτάξιδο και όρθιο gavcr :beer:





Ευχαριστώ πολύ !!!!:beer:

WebDevGr
12/01/2008, 23:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai Φίλε gigenis η puig δεν έχει "φρύδι", αυτή που λες εσύ είναι MRA (www.mra.de)

gigenis τι ύψος έχεις και δε σε καλύπτει 10 πόντους πιο ψηλή ζελατίνα; Εγώ είμαι 1,87...

Ναι έχεις δίκιο εγώ έκανα λάθος MRA είναι.

1,80 είμαι, δεν λέω σίγουρα είναι πολύ καλύτερη από τη ζελατίνα της μαμάς αλλά τώρα αντί να με χτυπά στο στήθος ο αέρας, χτυπά ακριβώς πάνω στο κράνος, με συνέπεια ακόμη και με 80 χλμ να ακούγεται απίστευτος θόρυβος. ίσως να φταίει και το κράνος μου (Nolan 102). Βέβαια στα πολλά χιλιόμετρα αν σκύψεις λίγο πας άνετα πιστεύω ταξίδι.

Πάντως όποιος φίλος από Αθήνα την θέλει του τη δίνω με 50? πάω να παραγγείλω τη ζελατίνα της MRA.

Anritsu
13/01/2008, 00:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από gavcr
Εδώ ( Ηράκλειο Κρήτης) την προηγούμενη εβδομαδα πήγαμε με ένα φίλο ( Vstorm 650 ) για σερβις 12.000 .. λάδια, φίλτρο, φίλτρο αέρα, μπουζί και εργατικά 200? , το ρώτησα και για το δικό μου πόσο θα πάει περίπου και μου είπε το ίδιο !!!!!!!!

Φίλε ρώτησα για το κόστος της ρύθμισης των βαλβίδων ΜΟΝΟ .Τωρα αν υπολογίσεις λάδια φιλτρά κλπ ε το 200 σίγουρα θα το τσιμπήσει . Τωρα 200 εβρά για λάδια , 3 λίτρα πες 45 Ε, φλιτρο κάνα 8αρι αν δεν κάνω λάθος , μπουζι και φίλτρο ......σαν πολλά μου φαίνονται αλλά και πάλι δεν μπορώ να ξέρω σίγουρα

:wave2:

amyroukai
13/01/2008, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
Φίλε ρώτησα για το κόστος της ρύθμισης των βαλβίδων ΜΟΝΟ

Το βασικό πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει τιμολόγιο συγκεκριμένο, όπως έχω δει σε άλλη εταιρία. Πίνακας που να λέει ακριβώς "τόσα χιλιόμετρα, τόσα λεφτά" δεν υπάρχει, οπότε ο κάθε ένας χρεώνει ότι του καπνίσει. Και συνήθως δεν κάνουν και δουλειά, απλά χρεώνουν. Δείτε στο thread των Vtsrom τι γράφουν για τα σέρβις...

aman17-2
19/01/2008, 00:18
παιδιά έχω να μπω αρκετό καιρό κ έχω χάσει μερικά επεισόδια
βλέπω μιλάτε για ζελατίνες

εγώ έχω την givi
το λαστιχάκι μετά από 1 βδομάδα ούτε καν καταλάβαινα ότι υπήρχε

η μηχανή σε 8 μήνες έχει 14.000 κμ
κ έχει κάνει κ Νάπολη Ιταλία - Έβρο

η ζελατίνα αυτή προσφέρει αρκετά καλή κάλυψη από αέρα
μέχρι 140-160 από εκεί κ μετά βαράει πολύ αέρας πλάγια στα χέρια κ στους ώμους οπότε
πέφτει σκύψιμο

είναι όμως άσχημη να την έχεις συνέχεια
γι αυτό σε κοντινά ταξίδια (μέχρι 500κμ πάνε έλα) δεν την βάζω

στα ταξίδια μου κρατάω σταθερά 180+ οπότε με έχει βολέψει η στάση τέτοια
ώστε τα μάτια να είναι ακριβώς πάνω από το τελείωμα της ζελατίνας
απόλυτη ησυχία κ άριστη ορατότητα (γιατί η ζελατίνα είναι φιμέ κ το βράδυ ίσως ζορίσει)
γενικά το μηχανάκι είναι για τρελά ταξίδια
(έχω πάνω κ 3βάλιτσο givi)

απλά είναι πολύ ήρεμο κ για τις ταχύτητες που θέλω μάλλον δεν έκανα σωστή επιλογή (γιατί είναι αρκετά ήρεμο αθόρυβο κ πολιτισμένο)

γι αυτό κ μάλλον θα πάω σε ss (οχι τόσο για ταξίδια αλλά για το ξέσπασμα του γκαζιού)

πάντως μέγιστη μέχρι στιγμής 236
κ στο ταξίδι με 3βάλιτσο φουλ γεμάτο έστριβε πιο σταθερά από ότι άδεια
κ κρατούσε άνετα για αρκετή ώρα 200-220
αλλά ρούφηξε :)
γενικά πιστεύω 180 βγάζεις ατελείωτα κμ ταξίδι

amyroukai
19/01/2008, 20:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από aman17-2
παιδιά έχω να μπω αρκετό καιρό κ έχω χάσει μερικά επεισόδια...

...στα ταξίδια μου κρατάω σταθερά 180+...



απλά είναι πολύ ήρεμο κ για τις ταχύτητες που θέλω μάλλον δεν έκανα σωστή επιλογή (γιατί είναι αρκετά ήρεμο αθόρυβο κ πολιτισμένο)

γι αυτό κ μάλλον θα πάω σε ss (οχι τόσο για ταξίδια αλλά για το ξέσπασμα του γκαζιού)



Παλιόπαιδο να μπαίνεις πιό συχνά! :beer:

Στην Ελλάδα 180+ συνεχώς είναι ο πιο γρήγορος δρόμος για την κηδεία μας... Όχι τόσο λόγω δρόμων, λόγω παιδείας οδηγών.

Το θέμα είναι ότι αυτές ακριβώς είναι οι απαιτήσεις του ταξιδίου, ηρεμία, πολιτισμός, για να ταξιδεύεις ξεκούραστα.

Εγώ ελπίζω σύντομα να αξιωθώ να συμπληρώσω με SS το γκαράζ, όχι να αλλάξω το Bandit. Δεν υπάρχει περίπτωση SS μοτοσικλέτα να καλύπτει αυτή τη γκάμα χρήσεων. Όπως λες και εσύ, για μια ημερήσια βόλτα είναι τα SS... Άντε να πας με όποιο "RRR" το ταξίδι που έκανες καλοκαίρι! Φυσικοθεραπεία για να ισιώσεις τον υπόλοιπο χρόνο...

aman17-2
19/01/2008, 22:02
όλοι αυτό λένε
ότι τα ss δεν είναι για μακρινές βόλτες
αλλά εκτός του ότι ταξίδι με μηχανή θα είναι βαριά 2 φορές το χρόνο και αν
δεν θα θυσιάσω την αίσθηση αυτή για 2 φορές τον χρόνο
εκτός κ αν το μετανιώσω...θα δούμε

πάντως μέχρι Έβρο πήγαμε 2 μηχανές
η δεύτερη ήταν ένα R1 κ μια χαρά κατέβηκε από την μηχανή (άσε που ήταν σαν να πάμε ρελαντί
για αυτόν :) )

απλά εγώ είχα κ 2*41+46 λίτρα πίσω μου :)

amyroukai
28/01/2008, 17:00
Έφτασε η ώρα... της ζελατίνας! Μετά από αναμονή 6 μηνών, ήρθε η Puig που έλεγα... Τώρα αν φταίει ο εισαγωγέας ή το εργοστάσιο, δε θα το μάθω ποτέ. Γεγονός είναι πάντως ότι η παραγγελία μου δε χάθηκε και είχαν κρατήσει κανονικά τα στοιχεία μου. Τιμή, ?89.

Στο θέμα μας όμως. Η ζελατίνα λοιπόν είναι σε light smoke, είναι λίγο πιο ψηλή από την εργοστασιακή, με το μάτι δηλαδή κάπου 5 εκατοστά και έχει ένα ελαφρό "χείλος" στο τελείωμα για να στέλνει τον αέρα πιο ψηλά. Τοποθετείται εύκολα και ταιριάζει ακριβώς (δεν το θεωρώ αυτονόητο πάντα). Έχει ένα διαφανές κορδονάκι για να μπει στο τελείωμά της, αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να το βάλω. Εξάλλου είναι καλά κομμένη, χωρίς γρέζια και γρατσουνιές.
Το πρακτικό τώρα... Ο αέρας δεν κόβεται τόσο όσο περίμενα. Έχει αλλάξει όμως εντελώς η ποιότητα της ροής. Ενώ πριν από τα 120χαω περίπου ο αέρας γινόταν ενοχλητικός, με έντονο "χτύπημα" στο στήθος και στη συνέχεια ακολουθούσε το σώμα και ερχόταν από κάτω από το κράνος, κάνοντας φασαρία και σηκώνοντάς το, τώρα έχει στρώσει η ροή στο ύψος του κεφαλιού. Θα μου πείτε, είναι καλό δηλαδή αυτό; ΟΚ δεν είναι το τέλειο, αλλά είναι καλύτερο από πριν. Το κράνος κάνει σαφώς λιγότερο θόρυβο και άλλης προέλευσης (ακούγονται τα κενά ανάμεσα ζελατίνας/λάστιχου στο περίγραμμα της τρύπας αλλά αυτό είναι θέμα ρύθμισης και λίπανσης), το κράνος δε σηκώνεται, ο λαιμός μου δεν παγώνει και πλέον οι υψηλές ταχύτητες (μέχρι τα 180 που βρήκα άδειο δρόμο και πάτησα) δεν αποτελούν ζόρι γιατί δε τραβάει πίσω το κορμί ο αέρας, οπότε μπορώ να είμαι όρθιος. Υποθέτω ότι έναν αναβάτη στο 175-180 ύψος θα τον καλύψει εντελώς.
Ένα πρόβλημα υπάρχει μόνο: Ότι λόγω της γεωμετρίας της ζελατίνας, που δεν έχει μεγαλύτερη κλίση από την "μαμά" αλλά μεγαλύτερο μήκος, όταν σκύψω, η ζελατίνα είναι κοντά στο κράνος, ο αέρας έρχεται με μεγαλύτερη ταχύτητα από πριν επάνω στο κράνος και δεν είναι καθόλου βολικό αυτό. Ενώ πριν, σκύβοντας πίσω από τη ζελατίνα ήταν και μακριά και υπήρχε ένας "καθαρός" από αέρα χώρος πίσω της. Αλλά μιά που σπάνια -ως ποτέ- πάω τόσο σκυμμένος, όπως λέει και ένας φίλος μου, πολύ το ψειρίζω το θέμα.

Συνολικά λοιπόν ευχαριστημένος. Αν και στο πνεύμα της παράνοιας που με δέρνει, θα ήθελα να δοκιμάσω και την ρυθμιζόμενη. Η οποία όμως ακόμα και ψηλά, είναι στο ίδιο μήκος με αυτήν που πήρα, άρα μάλλον δε θα καλύπτει καλύτερα. :rotflmao:
Την προστασία του Vstrom δε θα την πιάσουμε ποτέ όμως... Αν κάποιος ενδιαφέρεται για τη μέγιστη προστασία, οι Givi/Kappa είναι τελικά οι καλύτερες και ψηλότερες λύσεις (ίσως όμως άσχημες, λόγω του μαύρου "κορδονιού" στο τελείωμα).
Φωτογραφίες αύριο παιδιά, με το φως ημέρας γιατί σήμερα ξεχάστηκα.

amyroukai
29/01/2008, 19:47
Και να το ζελατινάκι... OK η φωτογραφία είναι βραδινή τελικά γιατί ξεχάστηκα, αλλά... για τη ώρα δίνει μια ιδέα.


118801

WebDevGr
03/02/2008, 21:20
Δύο φωτογραφίες με την ζελατίνα της Kappa δεν είναι ιδιαίτερα καλές αλλά δίνουν μια ιδέα.


119295

WebDevGr
03/02/2008, 21:24
και μια από πλάγια... Έβγαλα φωτογραφίες και με τη ζελατίνα της MRA αλλά βγήκαν πολύ χάλια. Σύντομα θα βγάλω κι άλλες. Η ζελατίνα της MRA εκτός από πολύ καλή εμφάνιση και κατασκευή κάνουν και καλύτερη (έτσι πιστεύω) δουλειά από αυτή της Kappa.


119297

VegasKitty
05/02/2008, 13:45
Ληστες που εισαστε βρε???? :look:

Ξερω, ξερω και γω εχω καιρο να φανω, αλλα μιας και δεν εχω το Ληστη μ ακομα :bigcry: απλα σας παρακολουθω :smilea:

Για πειτε, θα σας δουμε τη Παρασευη στη πιτα???? :D




υ.γ. παντος με τοσα που γραφετε, οταν ερθει η ωρα να παρω το Ληστη θα ξερω ηδη για τα περισσοτερα τσαλιμια που μπορει να με κανει :winka:

amyroukai
05/02/2008, 17:57
Εδώ είμαστε γατούλα ;) Έπλενα το ληστή γιατί τόσες μέρες κυκλοφορεί και οπλοφορεί και έγινε όλος λάσπη και τον λυπόμουνα... Πάντως έβγαλα καινούριες φωτό με τη ζελατίνα (επιτέλους) και θα τις ανεβάσω λίγο αργότερα.

Πίτα; Παρασκευή; ΛΟΛ δε κοιτάω άλλα threads και έχω χάσει επεισόδια... Θα δω που, ώρα κλπ και αν βολεύει θα έρθω, γιατί όχι; Να γνωριστούμε όλη η "συμμορία". :beer:

Μη φοβάσαι, δε θα σε κάνει τίποτα... είναι από καλή οικογένεια! Αυτό σκέφτομαι συχνά, πως κατά τύχη τον διάλεξα, λόγω καλής τιμής και συμπαθητικής εμφάνισης και πόσο πολυτάλαντος προέκυψε.



edit:
Την Παρασκευή 8.02 λοιπόν κατά τις 10 σας περιμένουμε στο Barras Club στο Μικρολίμανο το οποίο και 200 άτομα που θάμαστε χωράει, και πάρκινγ διαθέτει, και βιτρίνα να τσεκάρουμε τα εργαλεία μας.


Ε να πάμε....!!!!!

symplektis
12/02/2008, 10:23
Καλημέρα!! Χρόνια και ζαμάνια.. Είχα πολύ καιρό να περάσω απο εδώ! Λίγο το μεταπτυχιακό, λίγο η δουλειά με κάνανε να κόψω τις καλές μου συνήθειες! Αλλά τώρα τα πράγματα βελτιώνονται. :D

Λοιπόν.. Ένα έχω να σας πώ.. Μακάρι κανείς να μην χρειαστεί ανταλλακτικά για τον ληστή του! Το τι τράβηξα ψάχνοντας ενα fairing για τον δικό μου δεν λέγεται!! Ούτε ειδική κατασκευή να ήταν.

Απο κει και πέρα.. Θέλω γνώμες. Αισίως σε 3-4 ντεπόζιτα φτάνω τα 6.000Km. Και παράλληλα αν θυμάμαι καλά και το πρώτο μεγάλο service. Και η μεγάλη ερώτηση είναι.. Που να την πάω?? Εγώ την είχα πάρει απο Χαλκίδα και άνετα θα την πήγαινα εκεί για service αλλά με τον καιρό που έχει και μόνο που το σκέφτομαι παγώνω!! Καμιά άλλη ιδέα / πρόταση για κάποιο δοκιμασμένο service? :confused:

(Alex μονο μην μου πεις καν'το μονος σου... Αυτά τα κάνουν μόνο όσοι ξέρουν και μπορούν.. Και το οτι εσύ είσαι ένας απο αυτούς δεν σημαίνει πως αυτό είναι ο κανόνας!! :p :p)

amyroukai
12/02/2008, 14:10
Λάδια, φίλτρα και μπουζί άντε να αλλάξεις μόνος σου. Τα υπόλοιπα θέλουνε το γερμανό τους και το PC με το φισάκι στον εγκέφαλο για τους υδρόψυκτους. Άσε που γιατί να χάσεις την εγγύηση;

Ο Κούζουνας στο Χαλάνδρι μου έχει κάνει καλή δουλειά. Πρώην αγωνιζόμενος (αν δεν απατώμαι συνεργάζεται με το Μπούστα, εκτός και αν είναι τόσο πολύ τυχαία συνωνυμία) έχει ένα συνεργείο μικρό, αλλά είναι ΟΚ. Και εξουσιοδοτημένος, να μη χάσεις την εγγύηση. Απλά από Πειραιά σου πέφτει μακριά. Βασικά το σέρβις των 6000 είναι λάδια φίλτρα, όπου και να το πας, ίδια δουλειά είναι. Για βαλβίδες όμως, αν θέλει...

BlackMess
17/02/2008, 15:24
Γεια σας λήσταρχοι!!
Κυριακή 17/02/08, χιονίζει στην Αθήνα και λέω και γω να δω επιτέλους άσπρη μέρα... να αποκτήσω το δικό μου Bandit.
Έχω όμως κάποιες (πολλές) απορίες και θέλω να με βοηθήσετε... Οι υποψηφιότητες είναι δυο:

α)Μεταχειρισμένο ενάμιση έτους, 20000 χλμ, σε καλή κατάσταση, από γνωστό μου. Είναι η έκδοση Υοshimura της περσινής προσφοράς με ABS (μπορώ μετρητοίς)
β)To καινούριο με ΑΒS (θα βάλω δόσεις)

Απορίες:
1) Τι λέει ο καινούριος κινητήρας? Όσοι το πήραν είναι ευχαριστημένοι? Πιθανά προβλήματα?
2) Συγκριση με τον παλιό κινητήρα? Πλεονεκτήματα-μειονεκτήματα? (κατανάλωση, χρήση σε πόλη, χρήση σε εθνική, σέρβις, αξιοπιστία....)
3) Και το πιο σημαντικό: Ποια είναι μια λογική τιμή για το μεταχειρισμένο που περιέγραψα παραπάνω? Φαντάζομαι θα παίζει ρόλο και το ότι πλέον βγήκε ο καινούριος κινητήρας (στα 6400?!!!) και ίσως είναι πιο δύσκολο πλέον να πουληθούν τα "παλιά" μοντέλα

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

ΥΓ: Όσες περισσότερες γνώμες, τόσο καλύτερα

Band(age)it
17/02/2008, 19:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από fun_1905
Γεια σας λήσταρχοι!!
Κυριακή 17/02/08, χιονίζει στην Αθήνα και λέω και γω να δω επιτέλους άσπρη μέρα... να αποκτήσω το δικό μου Bandit.
Έχω όμως κάποιες (πολλές) απορίες και θέλω να με βοηθήσετε... Οι υποψηφιότητες είναι δυο:

α)Μεταχειρισμένο ενάμιση έτους, 20000 χλμ, σε καλή κατάσταση, από γνωστό μου. Είναι η έκδοση Υοshimura της περσινής προσφοράς με ABS (μπορώ μετρητοίς)
β)To καινούριο με ΑΒS (θα βάλω δόσεις)

Απορίες:
1) Τι λέει ο καινούριος κινητήρας? Όσοι το πήραν είναι ευχαριστημένοι? Πιθανά προβλήματα?
2) Συγκριση με τον παλιό κινητήρα? Πλεονεκτήματα-μειονεκτήματα? (κατανάλωση, χρήση σε πόλη, χρήση σε εθνική, σέρβις, αξιοπιστία....)
3) Και το πιο σημαντικό: Ποια είναι μια λογική τιμή για το μεταχειρισμένο που περιέγραψα παραπάνω? Φαντάζομαι θα παίζει ρόλο και το ότι πλέον βγήκε ο καινούριος κινητήρας (στα 6400?!!!) και ίσως είναι πιο δύσκολο πλέον να πουληθούν τα "παλιά" μοντέλα

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

ΥΓ: Όσες περισσότερες γνώμες, τόσο καλύτερα


1) Το μονο προβλημα που μου χει παρουσιασει ως τωρα ειναι βλαβη της "βαλβιδας" του συμπλεκτη και ισως να φταιω και γω..
2)Σε σχεση με τον παλιο κινητηρα και παντα σε απολυτα νουμερα ο καινουριος ειναι κατα λιγο δυνατοτερος..αλλα και βαρυτερο το μηχανακι οποτε..
Οσον αφορα την καταναλωση εχω διαβασει για 7-8 λιτρα μεικτο κυκλο απο αλλους εδω αλλα καθε φορα κρατιεμαι για να μην απαντησω με δικα μου νουμερα... (11-12 λιτρα και κανα δυο σφηνακια...)
Τα σερβις του δεν περιλαμβανουν καποια ιδιαιτερη εργασια , γινονται απο τον οποιονδηποτε και οι τιμες τους κυμαινονται στο μεσο ορο .
3)Φανταζομαι πως μια λογικη τιμη θα ηταν 4.000 ευρα αν σκεφτεις πως το καινουριο το βρισκεις πλεον με 5.000 και σχεδον αστρωτο.

Οποιο και να διαλεξεις απο αυτα τα δυο θα αντιμετωπισεις τεραστιο προβλημα μεταπωλησης..
Ενδεικτικα σου αναφερω πως οταν μου περασε απ το μυαλο η σκεψη να αλλαξω το δικο μου (μοντ. 2007) σε μεγαλες μαντρες δε δεχτηκαν καν να το δουν..μου απαντησαν ξερα "Δε με ενδιαφερει αυτο το μοντελο".
Προσωπικα θα επαιρνα το καρμπυρατερατο (λιγοτερα ηλεκτρονικα , ομαλοτερη αποκριση στο γκαζι , ευκολοτερο πειραγμα , συν του οτι φοραει ηδη αρκετα πανεμορφα εξτρα ! )

Ελπιζω να βοηθησα


:beer:

BlackMess
17/02/2008, 20:26
Eυχαριστώ καταρχην για τις πληροφορίες... και άλλες γνώμες φυσικά καλοδεχούμενες!
Και κάτι αλλο που σκέφτηκα αλλα βέβαια δεν ξερω αν παίζει ρόλο...
Θα είναι η πρώτη μου μηχανή-μέχρι τώρα την έβγαζα με παπια και σκουτερ...αντε και στα κέφια κανενός φίλου τη μηχανή. Μήπως υπάρχει καμιά διαφορά στα 2 μοντέλα? Πχ να είναι κάποιο πιο ευκολοδήγητο ή κάτι άλλο?

Band(age)it
17/02/2008, 21:20
Και τα δυο ειναι φιλικες μηχανες ομως το "παλιο" ειναι αρκετα ελαφρυτερο !!
Εν κινησει το βαρος του καινουριου δε φαινεται αλλα σε επιτοπιες μανουβρες και γενικα μεσα στην πολη αναλογα με το υψος σου μπορει να σε ταλαιπωρησει .

Edit : Το καινουριο εχει υδραυλικο συμπλεκτη ο οποιος μπορει να ρυθμιστει και να εχει πολυ μαλακη αισθηση (καθαρα χρησιμο για την κινηση εντος Αθηνας )

Απο αναρτησεις , φρενα κλπ εγω διαφορα δεν καταλαβα μεταξυ των δυο..

amyroukai
18/02/2008, 09:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από fun_1905

Θα είναι η πρώτη μου μηχανή-μέχρι τώρα την έβγαζα με παπια και σκουτερ...α

Εγώ μεταπήδησα στο Bandit από το... ποδήλατο που και αυτό είχα να το καβαλήσω χρόνια. Μη το φοβάσαι...
Διαφορές ανάμεσα στα δύο μοντέλα πρακτικά δε θα καταλάβεις. Η μεγαλύτερη αλλαγή εκτός από τον κινητήρα είναι το αρκετά ενισχυμένο πλαίσιο, που δεν φαίνεται στην καθημερινή χρήση. Ο συμπλέκτης δεν είναι βαρύς και στο αερόψυκτο, οπότε το μόνο θέμα είναι το βάρος της μοτοσικλέτας. Από πλευράς οικονομικής το θέμα είναι η λίγο μικρότερη κατανάλωση του καινούριου και τα πιο φτηνά (γιατί δεν θέλει τόση φροντίδα το καινούριο μοτέρ) σέρβις.

amyroukai
18/02/2008, 11:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Band(age)it
1) Το μονο προβλημα που μου χει παρουσιασει ως τωρα ειναι βλαβη της "βαλβιδας" του συμπλεκτη και ισως να φταιω και γω..

3)Φανταζομαι πως μια λογικη τιμη θα ηταν 4.000 ευρα αν σκεφτεις πως το καινουριο το βρισκεις πλεον με 5.000 και σχεδον αστρωτο.

...τεραστιο προβλημα μεταπωλησης...

Προσωπικα θα επαιρνα το καρμπυρατερατο (λιγοτερα ηλεκτρονικα , ομαλοτερη αποκριση στο γκαζι , ευκολοτερο πειραγμα , συν του οτι φοραει ηδη αρκετα πανεμορφα εξτρα ! )


Για το πρώτο, κάποια χαζά νεότητας όλα βγάζουν... Στην εγγύηση στο έφτιαξαν;

Κατανάλωση ανάλογα το χέρι... :D Μάλλον είσαι πολύ βαρυκόκαλος! Τέτοια νούμερα δεν είδα ούτε στα Μέγαρα!

Η αλήθεια είναι ότι το Bandit είναι άγνωστο μοντέλο σχετικά, λόγω της βλακώδους εταιρικής πολιτικής που το έδινε ακριβά μέχρι το 2006. Το 2007 πούλησε όσο και το Er-6 (n και f μαζί) που θεωρείται "εμπορικό" μοντέλο. Άρα το σκηνικό αλλάζει. Το πρόβλημα που το έχουμε ξαναπεί είναι ότι το bandit είναι εξαιρετικός "εργάτης" χωρίς γκλαμουριά. Τα κάνει όλα, αλλά δεν έχει "μούρη" στην καφετέρια. Αν αυτό σε νοιάζει, πάρε κάτι άλλο. Για τη χρήση σαν μοτοσικλέτα, από κέντρο Αθήνας μέχρι ταξίδι όπου θέλεις, μονός, διπλός, δύσκολα θα βρεις κάτι καλύτερο σε τέτοιο κόστος. Ίσως το fazer600 με το καρμπιρατέρ, αλλά με πολλά πολλά χιλιόμετρα...

Εγώ θα έλεγα ας δει μήπως βρει κανένα από τα ψεκαστά που λες ότι υπάρχουν με 5000, αφού το λειτουργικό του κόστος είναι χαμηλότερο.

Όσο για πείραγμα που λες, τα μόνα περιφερειακά που διατίθενται, είναι εξάτμιση/φίλτρο/βελόνες αλλά τις τελευταίες δε τις βρίσκεις εύκολα ακόμα και έξω και εξατμίσεις έχει ομορφότερες για το υδρόψυκτο... Έχει τις τύπου motoGP και ΖΗΛΕΥΩ που δε μπαίνουν στο δικό μου.

panavour
18/02/2008, 15:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Εγώ θα έλεγα ας δει μήπως βρει κανένα από τα ψεκαστά που λες ότι υπάρχουν με 5000, αφού το λειτουργικό του κόστος είναι χαμηλότερο.
[/B]

Aσε να το δουμε στην πραξη το λειτουργικο κοστος των νεων σε σχεση με τα αεροελαιοψυκτα,γιατι εχουν δει πολλα τα ματακια μου με ολα τα καινουργια (γενικως) ψεκαστα και υδροψυκτα.ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ δεν ειναι μονο το κοστος συντηρησης, αλλα και το ενδεχομενο μιας πτωσης η και μιας βλαβης (και τοτε βλεπουμε ψηγεια,μπεκ κλπ ποσο κανουν)
ΤΟ ΝΕΟ εχει καπελλοτα η κοντρα παξιμαδι?

Band(age)it
18/02/2008, 15:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Για το πρώτο, κάποια χαζά νεότητας όλα βγάζουν... Στην εγγύηση στο έφτιαξαν;

Κατανάλωση ανάλογα το χέρι... :D Μάλλον είσαι πολύ βαρυκόκαλος! Τέτοια νούμερα δεν είδα ούτε στα Μέγαρα!

Η αλήθεια είναι ότι το Bandit είναι άγνωστο μοντέλο σχετικά, λόγω της βλακώδους εταιρικής πολιτικής που το έδινε ακριβά μέχρι το 2006. Το 2007 πούλησε όσο και το Er-6 (n και f μαζί) που θεωρείται "εμπορικό" μοντέλο. Άρα το σκηνικό αλλάζει. Το πρόβλημα που το έχουμε ξαναπεί είναι ότι το bandit είναι εξαιρετικός "εργάτης" χωρίς γκλαμουριά. Τα κάνει όλα, αλλά δεν έχει "μούρη" στην καφετέρια. Αν αυτό σε νοιάζει, πάρε κάτι άλλο. Για τη χρήση σαν μοτοσικλέτα, από κέντρο Αθήνας μέχρι ταξίδι όπου θέλεις, μονός, διπλός, δύσκολα θα βρεις κάτι καλύτερο σε τέτοιο κόστος. Ίσως το fazer600 με το καρμπιρατέρ, αλλά με πολλά πολλά χιλιόμετρα...

Εγώ θα έλεγα ας δει μήπως βρει κανένα από τα ψεκαστά που λες ότι υπάρχουν με 5000, αφού το λειτουργικό του κόστος είναι χαμηλότερο.

Όσο για πείραγμα που λες, τα μόνα περιφερειακά που διατίθενται, είναι εξάτμιση/φίλτρο/βελόνες αλλά τις τελευταίες δε τις βρίσκεις εύκολα ακόμα και έξω και εξατμίσεις έχει ομορφότερες για το υδρόψυκτο... Έχει τις τύπου motoGP και ΖΗΛΕΥΩ που δε μπαίνουν στο δικό μου.


Το προβλημα που μου παρουσιασε κατα πασα πιθανοτητα προκληθηκε απο επεμβαση ηλιθιου αφου πηγα και αλλαξα μεταξυ αλλων τιμονι :blush:
Η καταναλωση δε λεει να μου πεσει οσο κι αν προσπαθω...θα ζυγισω το χερι μου και θα ποσταρω φωτο και τεχνικα χαρακτηριστικα :rotflmao:
Πριν απο περιπου ενα μηνα εδινα και γω το δικο μου σε κατασταση βιτρινας και βρηκα να δινονται αλλα 2 με λιγοτερα χλμ με 5000 ευρα .
Οσον αφορα το πειραγμα υπαρχουν πολλα online μαγαζια που ειδικευονται στο συγκεκριμενο μηχανακι και εχουν ετοιμοπαραδοτα πλαστικα οπως μασκες,φαιρινγκ,undertail,hugger πισω τροχου σε τιμες χαμηλοτερες απο του νεου .
Τα τελικα motoGP νομιζω θα εδειχναν παραταιρα στο δικο μας...περι ορεξεως ομως :beer:

aman17-2
18/02/2008, 16:18
http://www.mivv.it/en/prodotti_apri.asp?cl=1&cs=685

mivv suono
όλα τα λ7

η κατανάλωση παραμένει κοντά στο 6-7
η μόνη φορά που πήγε 10 ήταν τριβάλιτσο 150κμ με 200-230 ακατέβατα....

amyroukai
18/02/2008, 20:18
panavour το ψυγείο και τα μπεκ για να σπάσει από πτώση είναι χλωμό... Τα πλαστικά fairing και ουρά είναι ίδια με το δικό μας, άρα ότι ισχύει για το ένα σε κόστος σπασίματος, ισχύει για το άλλο. Τα όργανα διαφέρουν, αλλά αν φτάσει να σπάσουν, μάλλον η μοτοσικλέτα θα είναι για πέταμα.

Για τις βαλβίδες δεν ξέρω γιατί δεν έχω δει το service manual του νέου, αλλά σίγουρα έχει πιο αραιά διαστήματα από το αερόψυκτο. Τα υδρόψυκτα Suzuki αν δεν κάνω λάθος λένε έλεγχο κάθε 18000 σε άλλα μοντέλα. Έχει κανείς το manual πρόχειρο;

Band(age)it την προσθήκη πλαστικών εξαρτημάτων δεν θεωρώ "πείραγμα"... Μόνο τα μηχανικά μέρη.

:beer:

Anritsu
18/02/2008, 20:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
panavour το ψυγείο και τα μπεκ για να σπάσει από πτώση είναι χλωμό... Τα πλαστικά fairing και ουρά είναι ίδια με το δικό μας, άρα ότι ισχύει για το ένα σε κόστος σπασίματος, ισχύει για το άλλο. Τα όργανα διαφέρουν, αλλά αν φτάσει να σπάσουν, μάλλον η μοτοσικλέτα θα είναι για πέταμα.

Για τις βαλβίδες δεν ξέρω γιατί δεν έχω δει το service manual του νέου, αλλά σίγουρα έχει πιο αραιά διαστήματα από το αερόψυκτο. Τα υδρόψυκτα Suzuki αν δεν κάνω λάθος λένε έλεγχο κάθε 18000 σε άλλα μοντέλα. Έχει κανείς το manual πρόχειρο;

Band(age)it την προσθήκη πλαστικών εξαρτημάτων δεν θεωρώ "πείραγμα"... Μόνο τα μηχανικά μέρη.

:beer:


Επειδή από καιρό το ψάχνω για το καινούριο το υδρόψυκτο μπορώ να σου πω ,με σχετική σιγουριά μάλιστα, οτί οι βαλβίδες είναι με καπελώτα και από σερβίς λάδια κάθε 6000 χλμ και βαλβίδες ελέγχο κάθε 24.000 :wave2:

amyroukai
19/02/2008, 08:31
Οπότε, αν κρίνω από το δικό μου, που θέλει μικρό σέρβις (λάδια-φίλτρο λαδιών) κάθε 6000 και μεγάλο (λάδια-φίλτρο λαδιών-φίλτρο αέρα-μπουζί-ρύθμιση) κάθε 12000, όταν εγώ θα έχω πληρώσει στα 24000 χιλιόμετρα 80+250+80+250=660?, ο υδρόψυκτος θα έχει πληρώσει 80+80+80+250=490?. Δεν είναι και μικρή διαφορά... Βάλε και τη λιγότερη βενζίνη μέσα και αυξάνεται. Αν δε συνυπολογίσεις και το χαμένο χρόνο (οι βαλβίδες θέλουν να μείνει μέσα όλη μέρα η μοτοσικλέτα) και την μικρότερη ανάγκη για μάστορα ψαγμένο, εκεί πια... Και εδώ που τα λέμε, στο υδρόψυκτο δε θα ρυθμίσει τις βαλβίδες, απλά θα ψάξει αν τα καπελώτα είναι φθαρμένα, πολύ πιο απλή δουλειά.

Anritsu
19/02/2008, 17:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Οπότε, αν κρίνω από το δικό μου, που θέλει μικρό σέρβις (λάδια-φίλτρο λαδιών) κάθε 6000 και μεγάλο (λάδια-φίλτρο λαδιών-φίλτρο αέρα-μπουζί-ρύθμιση) κάθε 12000, όταν εγώ θα έχω πληρώσει στα 24000 χιλιόμετρα 80+250+80+250=660?, ο υδρόψυκτος θα έχει πληρώσει 80+80+80+250=490?. Δεν είναι και μικρή διαφορά... Βάλε και τη λιγότερη βενζίνη μέσα και αυξάνεται. Αν δε συνυπολογίσεις και το χαμένο χρόνο (οι βαλβίδες θέλουν να μείνει μέσα όλη μέρα η μοτοσικλέτα) και την μικρότερη ανάγκη για μάστορα ψαγμένο, εκεί πια... Και εδώ που τα λέμε, στο υδρόψυκτο δε θα ρυθμίσει τις βαλβίδες, απλά θα ψάξει αν τα καπελώτα είναι φθαρμένα, πολύ πιο απλή δουλειά.

Αν και δεν είμαι σίγουρος νομίζω πως ναι μεν τα καπελώτα να τα αλλάξεις δεν είναι πολύ μανούρα ωστόσο πρέπει να βγούνε οι εκκεντροφόροι σε αντίθεση με τις βαλβίδες που είναι με κόντρα παξιμάδι .Οπως και να έχει στις 24000 χλμ θα τα αλλάξεις όλα τα καπελώτα ακόμα και καλά να είναι , προληπτικά έστω , γιατί μέχρι να ξανακοιτάξεις σε άλλες 24 000 χλμ πολλά μπορούν να συμβούν . Και επίσης είναι θέμα πως, και πόσο χρεώνει ο εκάστοτε μάστορας ....

:wave2:

vasdekiss
19/02/2008, 18:42
Καλησπέρα. Γιατί έχω την εντύπωση ότι και στο αεροελαιόψυκτο οι βαλβίδες ρυθμίζονται στις 24000Km; Τα λέμε...

amyroukai
19/02/2008, 19:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από vasdekiss
Καλησπέρα. Γιατί έχω την εντύπωση ότι και στο αεροελαιόψυκτο οι βαλβίδες ρυθμίζονται στις 24000Km; Τα λέμε...

Λάθος εντύπωση... Έχω το service manual. ;)

amyroukai
19/02/2008, 19:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
Αν και δεν είμαι σίγουρος νομίζω πως ναι μεν τα καπελώτα να τα αλλάξεις δεν είναι πολύ μανούρα ωστόσο πρέπει να βγούνε οι εκκεντροφόροι σε αντίθεση με τις βαλβίδες που είναι με κόντρα παξιμάδι .Οπως και να έχει στις 24000 χλμ θα τα αλλάξεις όλα τα καπελώτα ακόμα και καλά να είναι , προληπτικά έστω , γιατί μέχρι να ξανακοιτάξεις σε άλλες 24 000 χλμ πολλά μπορούν να συμβούν . Και επίσης είναι θέμα πως, και πόσο χρεώνει ο εκάστοτε μάστορας ....

:wave2:

άντε και τα άλλαξες... έχουν πόσο; 2-3 ευρώ το ένα; Πάλι πιο φτηνά βγαίνει και με πιο αξιόπιστη λειτουργία. Από φίλο πάντως με άλλο Suzuki, με διαβεβαίωσε ότι αν δεν κάνεις αηδίες με τα λάδια, δε θα χαλάσουν "ποτέ".

BlackMess
20/02/2008, 16:27
Ευχαριστω (για άλλη μια φορά) όλους για τις ενδιαφέρουσες πληροφορίες. Ελπίζω να γίνω σύντομα και γω "ισοτιμο" μέλος και ίσως τα πούμε και από κοντά σε καμια συνάντηση.

Τελικά αποφάσισα ότι αν ο γνωστός μου ζητήσει για το παλιό μοντέλο μεταχειρισμένο ( 1,5 έτους με 20000χλμ, έκδοση Υοshimura) κοντά στα 4000 γιούρα - το πολύ 4.200, θα το πάρω.
Αλλιώς θα δώσω σαν προκαταβολή το παραπάνω ποσό για να πάρω το καινούριο αλλά θα αναγκαστώ να βάλω και γ*μωδόσεις!!!

Πως σας φαίνεται το σκεπτικό? Το ποσό που περιμένω για το μεταχειρισμένο μηχανάκι λογικό δεν είναι?

Ελπιζω να τα συμφωνήσουμε με το γνωστό μου και από βδομάδα να ρωτάω για καλές διαδρομές-εκδρομές!! :cool:

Band(age)it
20/02/2008, 16:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από fun_1905
Ευχαριστω (για άλλη μια φορά) όλους για τις ενδιαφέρουσες πληροφορίες. Ελπίζω να γίνω σύντομα και γω "ισοτιμο" μέλος και ίσως τα πούμε και από κοντά σε καμια συνάντηση.

Τελικά αποφάσισα ότι αν ο γνωστός μου ζητήσει για το παλιό μοντέλο μεταχειρισμένο ( 1,5 έτους με 20000χλμ, έκδοση Υοshimura) κοντά στα 4000 γιούρα - το πολύ 4.200, θα το πάρω.
Αλλιώς θα δώσω σαν προκαταβολή το παραπάνω ποσό για να πάρω το καινούριο αλλά θα αναγκαστώ να βάλω και γ*μωδόσεις!!!

Πως σας φαίνεται το σκεπτικό? Το ποσό που περιμένω για το μεταχειρισμένο μηχανάκι λογικό δεν είναι?

Ελπιζω να τα συμφωνήσουμε με το γνωστό μου και από βδομάδα να ρωτάω για καλές διαδρομές-εκδρομές!! :cool: :a18:

giorgoskoz
20/02/2008, 17:45
Γεια χαρά και από μένα. Είμαι νέο μέλος στο μοτο και προσφατα κάτοχος ενός bandit 650 SA. Τους χαιρετισμούς μου σε όλη την παρέα του μοτο!

amyroukai
21/02/2008, 07:51
fun_1905 το ποσό που λες είναι μέσα σε λογικά πλαίσια. Το δικό μου το είχα πάρει επίσης μεταχειρισμένο, πρώην αντιπροσωπείας, με 6000χλμ και στα 4500, χωρίς εξάτμιση όμως. Είχαν και με εξάτμιση τότε στα ίδια λεφτά ένα, αλλά χωρίς ABS και φυσικά δε το προτίμησα. Άντε με το καλό να έχουμε και παρέα στις βόλτες!

giorgoskoz καλωσήλθες! Αερόψυκτος; Υδρόψυκτος;
Καλά χιλιόμετρα και πάντα όρθιος! :beer:

giorgoskoz
21/02/2008, 14:27
Υδρόψυκτος φίλε amyroukai. Το bandit το έχω περίπου 2 μήνες.Χρόνια κυκλοφορούσα αερόψυκτος (Honda dominator 650) και είπα να περάσω από την on-off στην street κατηγορία.

Band(age)it
21/02/2008, 16:36
Κατι ασχετο...οταν πατατε το ποδοφρενο αναβει το στοπ πισω ?
Μου αναβει πλεον μονο απο μπροστα..μηπως εχω αρχισει να τα χανω? :dizzy:

amyroukai
21/02/2008, 18:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Band(age)it
Κατι ασχετο...οταν πατατε το ποδοφρενο αναβει το στοπ πισω ?
Μου αναβει πλεον μονο απο μπροστα..μηπως εχω αρχισει να τα χανω? :dizzy:
Το πιο πιθανό είναι να έχει κάτι ο διακόπτης του πίσω φρένου, κοίταξέ το σε κάποιο συνεργείο. Και μη φρενάρεις μόνο με το πίσω, δεν είναι παπί ο ληστής :D

Πάντως σαν γενική παρατήρηση, το ότι δεν ανάβεις από πίσω, καλό είναι... :rotflmao: :beer:

sapila racing
21/02/2008, 18:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Οπότε, αν κρίνω από το δικό μου, που θέλει μικρό σέρβις (λάδια-φίλτρο λαδιών) κάθε 6000 και μεγάλο (λάδια-φίλτρο λαδιών-φίλτρο αέρα-μπουζί-ρύθμιση) κάθε 12000, όταν εγώ θα έχω πληρώσει στα 24000 χιλιόμετρα 80+250+80+250=660�, ο υδρόψυκτος θα έχει πληρώσει 80+80+80+250=490�. Δεν είναι και μικρή διαφορά... Βάλε και τη λιγότερη βενζίνη μέσα και αυξάνεται. Αν δε συνυπολογίσεις και το χαμένο χρόνο (οι βαλβίδες θέλουν να μείνει μέσα όλη μέρα η μοτοσικλέτα) και την μικρότερη ανάγκη για μάστορα ψαγμένο, εκεί πια... Και εδώ που τα λέμε, στο υδρόψυκτο δε θα ρυθμίσει τις βαλβίδες, απλά θα ψάξει αν τα καπελώτα είναι φθαρμένα, πολύ πιο απλή δουλειά.

Μια διόρθωση για να μην μπερδευεστε και σας δουλευουν και οι μηχανικοί που πάτε.
Τα καπελώτα ΔΕΝ φθείρονται ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.
Οι εδρες των βαλβίδων φθείρονται και αλλάζει το διάκενο.
Τα καπελότα δεν αλλάζονται προληπτικά, αλλάζονται μόνο αν το διάκενο βρίσκεται εκτος οριων και μπαινει άλλο καπελότο, άλλου πάχους που φέρνει το διάκενο στο επιθυμητό όριο.
Γίνονται και ανταλλαγές καπελότων στα συνεργεία.
Δηλαδή σου αλλάζει το δικό σου και βάζει ενα απο το στοκ του. Αυτό σημαίνει πως δεν θα σε χρεώσει καπελότα σαν ανταλλακτικά και σε συμφέρει.
Και δεν κανουν 2-3 ευρω.


:wave2:

Band(age)it
21/02/2008, 18:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Το πιο πιθανό είναι να έχει κάτι ο διακόπτης του πίσω φρένου, κοίταξέ το σε κάποιο συνεργείο. Και μη φρενάρεις μόνο με το πίσω, δεν είναι παπί ο ληστής :D

Πάντως σαν γενική παρατήρηση, το ότι δεν ανάβεις από πίσω, καλό είναι... :rotflmao: :beer:

Τι εννοεις δεν ειναι παπι? Με εξαπατησαν??? :eyepop:


Δεν αναβει ειπα ρε οχι δεν αναβω !! Κακοβουλε και εμπαθη...εγω μια χαρα αναβω
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

amyroukai
21/02/2008, 19:00
@ sapila racing: στο αερόψυκτο, επειδή έχω διαβάσει το μεγαλύτερο μέρος του manual, λέει λύσιμο κεφαλής, αφαίρεση καπακιού της αναφλέξης, τοποθέτηση των εκκεντροφόρων σε συγκεκριμένη θέση και έλεγχο συγκεκριμένων βαλβίδων σε συγκεκριμένα διάκενα, τα οποία ρυθμίζονται με παξιμάδι. Θα μου πεις, αφού "χάνεται" η ρύθμιση, προφανώς κάτι αλλάζει και φθείρεται, το οποίο όμως δεν είναι ένα μόνο. Θεωρητικά, σύμφωνα με το βιβλίο, φθείρεται η έδρα της βαλβίδας στην κεφαλή, η βαλβίδα η ίδια, τόσο στο σημείο που εφάπτεται στην κεφαλή (valve seat) όσο και το πάχος και ύψος του "σώματος" (VALVE STEM), ενδέχεται να παρουσιάζει και αποκλίσεις από την κατακόρυφη κίνηση, ενδέχεται να φθαρεί και ως προς το πάχος (VALVE FACE). Αυτά θεωρητικά είναι πράγματα που ελέγχονται (λέμε τώρα) κάθε 12000χλμ... Πιο πιθανό πάντως είναι να μην σφραγίζει σωστά λόγω επικαθήσεων στις έδρες, παρά από φθορά εκεί.
Μια που δεν είμαι μηχανικός αυτοκινήτων/μοτοσικλετών αλλά πολιτικός, ξέρω από σχέδιο και μπορεί να μην ξέρω όσα ένας μηχανολόγος, αλλά καταλαβαίνω το τι κάνει κάθε πράγμα, έστω και στο περίπου, διαβάζοντας και βλέποντας τα σχέδια του μοτέρ. Οπότε το να μου πετάξει κάτι ΠΟΛΥ κουλό ο μάστορας το αποκλείω... Ή για να το πω σωστά, είναι δύσκολο το να με δουλέψει έτσι. Γιατί θα τον βάλω με το μικρόμετρο να μου το αποδείξει κιόλας ;) Όπως λέει η βίβλος "Service Manual".
Για το υδρόψυκτο, το πιθανότερο είναι να ακολουθούσα την παλιά καλή συνταγή. Μακριά από την κεφαλή του, για να μην σας σπάσω τη δικιά σας... Εκτός και αν αρχίσει και δε δουλεύει καλά... :D

Band(age)it (ΟΚ αν είσαι κοπέλα το παίρνω πίσω) αλλά ξαναδιάβασε το τι έγραψα... Ανάβεις ΑΠΟ ΠΙΣΩ...? Σίγουρα? Και ανάβεις και μιά χαρά;;; :lol: ΟΚ, δε λέω, ο κάθε ένας με τα γούστα του...

Band(age)it
21/02/2008, 19:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Band(age)it (ΟΚ αν είσαι κοπέλα το παίρνω πίσω) αλλά ξαναδιάβασε το τι έγραψα... Ανάβεις ΑΠΟ ΠΙΣΩ...? Σίγουρα? Και ανάβεις και μιά χαρά;;; :lol: ΟΚ, δε λέω, ο κάθε ένας με τα γούστα του...

Ενα αστειακι καναμε και θα μας βγει και τ'ονομα...:rolleyes:
:bawl: :bawl: :bawl:

amyroukai
21/02/2008, 19:08
ΛΟΛ όχι και έτσι... Μας φτάνει το δούλεμα των υπολοίπων. Και για να απαντήσω και στο προηγούμενο ερώτημά σου, σύμφωνα με... όλους τους μοτοσικλετιστές σχεδόν (ιταλόφιλους, αυστρογερμανούς, εγγλέζους, χονταίους, καβασαίους, γιαμαχαίους), όλους τους κατόχους Bandit μας εξαπάτησαν και μας το πούλησαν για μοτοσικλέτα :rotflmao:

Band(age)it
21/02/2008, 19:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
ΛΟΛ όχι και έτσι... Μας φτάνει το δούλεμα των υπολοίπων. Και για να απαντήσω και στο προηγούμενο ερώτημά σου, σύμφωνα με... όλους τους μοτοσικλετιστές σχεδόν (ιταλόφιλους, αυστρογερμανούς, εγγλέζους, χονταίους, καβασαίους, γιαμαχαίους), όλους τους κατόχους Bandit μας εξαπάτησαν και μας το πούλησαν για μοτοσικλέτα :rotflmao:

Αν σου ελεγαν οτι ειναι μπανιερα δε θα το αγοραζες ομως :D

amyroukai
21/02/2008, 19:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Band(age)it
Αν σου ελεγαν οτι ειναι μπανιερα δε θα το αγοραζες ομως :D

Αααα φίλε μου, εγώ είμαι καθαρός άνθρωπος και θα το έπαιρνα να πλένομαι κάθε μέρα... :lol:
Μπορεί και δύο και τρεις φορές... και μπορεί και με παρέα!

Band(age)it
21/02/2008, 19:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Αααα φίλε μου, εγώ είμαι καθαρός άνθρωπος και θα το έπαιρνα να πλένομαι κάθε μέρα... :lol:
Μπορεί και δύο και τρεις φορές... και μπορεί και με παρέα!

Δε σου απανταω γιατι θα βγουμε off-topic :lol: :lol:
Εμενα παντως μου ειπαν οτι κανει για μεσα στην πολη σαν παπι..αληθεια !
Αν εχεις διαβασει απο προηγουμενα ποστ ιντα καιει...κανει σαν 4 παπια (συγχρονως) :smokin:

amyroukai
21/02/2008, 19:29
ε δε σου είπαν ότι ΚΑΙΕΙ σαν παπί... Το ότι κάνει για το κέντρο είναι αλήθεια.


Έχω την εντύπωση, ότι το Bandit του φίλου μας είναι αυτό εδώ... (κάντε κλικ ΕΔΩ ντε) (http://www.topspeed.com/motorcycles/motorcycle-news/-heavy-drinker-suzuki-bandit-ar52775.html)

panavour
23/02/2008, 09:12
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
[B]ε δε σου είπαν ότι ΚΑΙΕΙ σαν παπί... Το ότι κάνει για το κέντρο είναι αλήθεια.


Eγω παντως για το κεντρο της Αθηνας εχω αυτο


121388

panavour
23/02/2008, 09:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από panavour
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
[B]ε δε σου είπαν ότι ΚΑΙΕΙ σαν παπί... Το ότι κάνει για το κέντρο είναι αλήθεια.


Eγω παντως για το κεντρο της Αθηνας εχω αυτο

Και θελω να προσθεσω οτι τα μεγαλα μηχανακια οπως και το ΒANDIT δεν ενδεικνυνται για το κεντρο λογω βαρους και κοψιματος τιμονιου αλλα και λογω φθορας,σταματα-ξεκινα κλπ.
Εγω τον ληστη τον βγαζω βολτα το σαβατοκυριακο και παντα εκτος πολεως.Γι αυτο συνιστω αν καποιος δεν θελει να φθειρει το μηχανακι του να παρει ενα μετ/νο παπι η σκουτερ για την πολη.Μακροπροθεσμα θα του κοστισει λιγοτερο,παρα να ταλαιπωρει τον ληστη και την τσεπη του για χρηση πολης.:wave2:

amyroukai
23/02/2008, 10:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από panavour
Μακροπροθεσμα θα του κοστισει λιγοτερο,παρα να ταλαιπωρει τον ληστη και την τσεπη του για χρηση πολης.

Φίλε Panavour σε σκεφτόμουνα γιατί με το βάλε βγάλε του fairing για να μπει η ζελατίνα, κάτι μάλλον δεν κούμπωσα καλά και ζουζουνίζει εκεί στις 4500 και πεθαίνω στα γέλια κάθε φορά.

Η σκέψη σου για το παπί/σκούτερ είναι σωστή.... Σχεδόν. Θα σου πω που διαφωνώ. Η αγορά ενός παπιού είναι περίπου στα 1800 ευρώ αν πάρεις κάτι "καλό" από τις μεγάλες εταιρίες. Τα σκούτερ έχουν τόσο ακριβά ανταλλακτικά και σέρβις που είναι αστείο το πως έχουν τόσο φανατικό κοινό. Τέλος πάντων, στο θέμα μας. Παπί 125άρι, 1800. Ασφάλεια, από 100 εως 200 ευρώ ανάλογα την εταιρία, ας πούμε 150. Τέλη είναι μικρά, κανένα 20άρικο; Άρα μιλάμε για ένα κόστος 2000 ευρώ παραπάνω από την κανονική μας μοτοσικλέτα (περίπου). Πόσα χρόνια θα φας για να καλύψεις τη διαφορά λόγω φθορών σε τακάκια, συμπλέκτη, βενζίνη; Μάλλον πολλά... Να μου πεις ότι αν πέσεις με το ένα ή με το άλλο, που είναι αυξημένος ο κίνδυνος μέσα στην Αθήνα, το παπί είναι φθηνότερο, εκεί το καταλαβαίνω. Αλλά για κάποιον που δεν κινείται ΜΟΝΟ κέντρο, το παπί είναι άχρηστο. Ή αν έχεις να διανύσεις ανοιχτό δρόμο μέχρι τη δουλειά σου. Σκέψου τώρα πχ να ξεκινήσω από το Μαρούσι και να πάω Ρέντη που έχω μια δουλειά με παπί. Εθνική με παπί; Και Ομόνοια να πάω στην πολεοδομία, 20 λεπτά κάνω. ΟΚ με το παπί θα κάνω 18. Ε και; Το σκεφτόμουνα πολύ σοβαρά κάποια στιγμή αλλά τα έβαλα κάτω οικονομικά και μου πέρασε. Αν βέβαια έμενα στο κέντρο και δούλευα μόνο στο κέντρο, δε θα το σκεφτόμουν έτσι.
Τώρα λέω να πάρω μια βέσπα, απλά επειδή μου αρέσει το σχήμα, να μου φύγει το άχτι. Είναι σαπάκια όμως οι πιο πολλές γμτ.

dimdil
23/02/2008, 16:02
ακουω και γω συχνα για το αυξημενο του βαρος:sick: μεγαλο μειονεκτημα ειδικα για αρχαριο:blush: ομως σημερα το πρωι που το ειδα απο κοντα(διπλα) μου φανηκε αρκετα μαζεμενο:sun: δεν <<δειχνει>> τα κιλα του:p
τωρα στις μανουβρες??:eyepop: :eyepop:

amyroukai
23/02/2008, 17:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimdil
δεν <<δειχνει>> τα κιλα του:p
τωρα στις μανουβρες??:eyepop: :eyepop:
Μέσα στον πρώτο μήνα, το ξάπλωσα παρκάροντας δύο φορές από τη δεξιά μεριά και μία από την αριστερή. Συνηθίζεται το βάρος του και μαθαίνεις να το ισορροπείς τελικά, δεν είναι θέμα. Απλά υπάρχουν πιο χαμηλόβαρα μηχανάκια και σαν κιλά και σαν κέντρο βάρους που στους επιτόπιους ελιγμούς είναι σαφώς πιο εύχρηστα. Πάντως τη μοτοσικλέτα δεν την αγοράζεις για να την παρκάρεις, οπότε... Απλά να έχεις το νου σου. Και μακριά από παρκάρισμα σε έντονες ανηφόρες/κατηφόρες. Σημειώνω ότι δεν είχα άλλη μοτοσικλέτα ποτέ, σε κάποιον έμπειρο, έστω και από παπί, μπορεί να φανεί πολύ πιο απλό.

aman17-2
23/02/2008, 21:09
κ εγώ την έχω ρίξει κ από τις 2 μεριές
από δεξιά μέχρι να μάθω να βάζω το 2ο σταντ σε πλακόστρωτο
κ από αριστερά όταν σε ανηφόρα για να αποφύγω αυτοκίνητο βρέθηκα κάθετα στο δρόμο
το αριστερό πόδι πάτησε πιο χαμηλά από το δεξί
μια μικρή κλήση έφτανε (2κάβαλος) ώστε να μην σηκώνεται με τπτ...
το καλό είναι ότι τα φλας δεν σπάσανε αλλά απλά μπήκαν μέσα (οπότε απλά βίδωμα)
οι καθρέπτες δεν σπάσανε απλά μαζέψανε...
οπότε αλλάζεις τις μανέτες κ έτοιμος
κ γρατσουνιά στα κάγκελα

στον δρόμο τα κιλά δεν τα καταλαβαίνω....

Band(age)it
24/02/2008, 01:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
ε δε σου είπαν ότι ΚΑΙΕΙ σαν παπί... Το ότι κάνει για το κέντρο είναι αλήθεια.


Έχω την εντύπωση, ότι το Bandit του φίλου μας είναι αυτό εδώ... (κάντε κλικ ΕΔΩ ντε) (http://www.topspeed.com/motorcycles/motorcycle-news/-heavy-drinker-suzuki-bandit-ar52775.html)



ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο αλλα σε Amstel !!!!!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

the who
24/02/2008, 09:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai

Τώρα λέω να πάρω μια βέσπα, απλά επειδή μου αρέσει το σχήμα, να μου φύγει το άχτι. Είναι σαπάκια όμως οι πιο πολλές γμτ. [/B]

Μην το σκεφτεσαι.Και σαπακι αν ειναι κανεις μια αμμοβολη,καλο βαψιμο,πισαρισμα στην ποδια κι εχεις μηχανακι πολης για καμμια 15ρια χρονια.

symplektis
26/02/2008, 14:10
Καλησπέρα και απο εμένα,

Εγώ τελικά έκλεισα ραντεβού για Πέμπτη απόγευμα για το service των 6.000 στον Κορυδαλλό. Αυτό που παρατήρησα χθες και μου ανέβασε λίγο την πίεση είναι πως απο την τελευταία μου επίσκεψη στα κεντρικά προφανώς προσθέσαν λάδι και είδα πως εχει υπερβεί την πάνω γραμμή... Τώρα δεν μπαίνω στην διαδικασία να βγάλω δεδομένου οτι την Πέμπη την πάω για service αλλά σίγουρα στα κεντρικά δεν ξαναπάω για κανένα λόγο.

Νεότερα και απόψεις για το θέμα service την Παρασκευή..

pektis
26/02/2008, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από panavour
Και θελω να προσθεσω οτι τα μεγαλα μηχανακια οπως και το ΒANDIT δεν ενδεικνυνται για το κεντρο λογω βαρους και κοψιματος τιμονιου αλλα και λογω φθορας,σταματα-ξεκινα κλπ.
Εγω τον ληστη τον βγαζω βολτα το σαβατοκυριακο και παντα εκτος πολεως.Γι αυτο συνιστω αν καποιος δεν θελει να φθειρει το μηχανακι του να παρει ενα μετ/νο παπι η σκουτερ για την πολη.Μακροπροθεσμα θα του κοστισει λιγοτερο,παρα να ταλαιπωρει τον ληστη και την τσεπη του για χρηση πολης.:wave2:

Exoume to idio bandit.eixes ena provlima me tous kradasmous an thimamai kala...to eixa & egw stis 5.000rpm.diorthonetai& malista eukola!

amyroukai
26/02/2008, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από pektis
Exoume to idio bandit.eixes ena provlima me tous kradasmous an thimamai kala...to eixa & egw stis 5.000rpm.diorthonetai& malista eukola!

Και για να μας πεις πως διορθώνεται, περιμένεις τι ακριβώς κακό παιδί;;;

ε;;

Ε;;;


ΜΙΛΑ!!!!

:beer:

pektis
26/02/2008, 16:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Και για να μας πεις πως διορθώνεται, περιμένεις τι ακριβώς κακό παιδί;;;

ε;;

Ε;;;


ΜΙΛΑ!!!!

:beer:
perimena na do an tha apantouse kanenas!!! Linontas mprosta tin maska tin mauri(toulaxiston sto diko mou montelo)exis tin zelatina. Stis akres pou exei i zelatina kolas mia eidiki tainia lepti me kati san afrolex!sinithos tis vriskis se fanopoio mou eixe pei o mastoras!! vidonis xana & den yparxoun kradasmoi.......& mena stin arxi mou fanike apistefto!kamia sxesi me prin to bandit!!!!!

panavour
26/02/2008, 19:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Φίλε Panavour σε σκεφτόμουνα γιατί με το βάλε βγάλε του fairing για να μπει η ζελατίνα, κάτι μάλλον δεν κούμπωσα καλά και ζουζουνίζει εκεί στις 4500 και πεθαίνω στα γέλια κάθε φορά.

Η σκέψη σου για το παπί/σκούτερ είναι σωστή.... Σχεδόν. Θα σου πω που διαφωνώ. Η αγορά ενός παπιού είναι περίπου στα 1800 ευρώ αν πάρεις κάτι "καλό" από τις μεγάλες εταιρίες. Τα σκούτερ έχουν τόσο ακριβά ανταλλακτικά και σέρβις που είναι αστείο το πως έχουν τόσο φανατικό κοινό. Τέλος πάντων, στο θέμα μας. Παπί 125άρι, 1800. Ασφάλεια, από 100 εως 200 ευρώ ανάλογα την εταιρία, ας πούμε 150. Τέλη είναι μικρά, κανένα 20άρικο; Άρα μιλάμε για ένα κόστος 2000 ευρώ παραπάνω από την κανονική μας μοτοσικλέτα (περίπου). Πόσα χρόνια θα φας για να καλύψεις τη διαφορά λόγω φθορών σε τακάκια, συμπλέκτη, βενζίνη; Μάλλον πολλά... Να μου πεις ότι αν πέσεις με το ένα ή με το άλλο, που είναι αυξημένος ο κίνδυνος μέσα στην Αθήνα, το παπί είναι φθηνότερο, εκεί το καταλαβαίνω. Αλλά για κάποιον που δεν κινείται ΜΟΝΟ κέντρο, το παπί είναι άχρηστο. Ή αν έχεις να διανύσεις ανοιχτό δρόμο μέχρι τη δουλειά σου. Σκέψου τώρα πχ να ξεκινήσω από το Μαρούσι και να πάω Ρέντη που έχω μια δουλειά με παπί. Εθνική με παπί; Και Ομόνοια να πάω στην πολεοδομία, 20 λεπτά κάνω. ΟΚ με το παπί θα κάνω 18. Ε και; Το σκεφτόμουνα πολύ σοβαρά κάποια στιγμή αλλά τα έβαλα κάτω οικονομικά και μου πέρασε. Αν βέβαια έμενα στο κέντρο και δούλευα μόνο στο κέντρο, δε θα το σκεφτόμουν έτσι.
Τώρα λέω να πάρω μια βέσπα, απλά επειδή μου αρέσει το σχήμα, να μου φύγει το άχτι. Είναι σαπάκια όμως οι πιο πολλές γμτ.




Eγω δεν ειπα για καινουργιο παπι η σκουτερ.Τοτε δεν συμφερει.Αν παρεις ομως μετεχειρισμενο με κανα 500σαρι οπως εγω,τοτε καρασυμφερει.Και πιο οικονομικο απο τον ληστη ειναι,και πιο ευελικτο στην πολη και το κυριοτερο δεν σε νοιαζει αν το χτυπησεις , αν το γραντζουνισεις,πως θα το παρκαρεις,και αν- δε- ειναι διχρονο οπως το δικο μου δεν θελει ουτε σερβις ουτε τιποτα.
Ασε δε το βαρος.πουπουλο.Ενω ο ληστης ταχει τα κιλακια του.Ασε και την φθορα μεσα στην πολη σταματα ξεκινα κλπ.ΒΕΣΠΑ Η ΣΚΟΥΤΕΡ ΜΕ ΜΙΚΡΗ ΡΟΔΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ στους ελληνικους δρομους με τις απειρες λακουβες κρατηρες. :wave2:

pektis
27/02/2008, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Και για να μας πεις πως διορθώνεται, περιμένεις τι ακριβώς κακό παιδί;;;

ε;;

Ε;;;


ΜΙΛΑ!!!!

:beer:


Τι έκανες τελικά??Είδες διαφορά με το θόρυβο στην ζελατίνα??......

amyroukai
28/02/2008, 14:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από pektis
Τι έκανες τελικά??Είδες διαφορά με το θόρυβο στην ζελατίνα??......

Στο δικό μου δεν πρέπει να είναι από τη ζελατίνα, δοκίμασα να την κρατήσω εν κινήσει, στις συγκεκριμένες στροφές και δεν έκανε καμμία διαφορά στον θόρυβο. Θεωρητικά, σταματώντας την ταλάντωση (αν υπάρχει) σταματάει και ο ήχος. Αυτή την ταινία που λες, σκεφτόμουνα να τη βάλω στις συναρμογές όλων των πλαστικών, ή κάποια ελαστική φλάντζα τέλος πάντων που να κάνει παρόμοια δουλειά. Αλλά δεν πρόλαβα μέσα στην εβδομάδα να τα λύσω όλα και να τα ξαναδέσω... Θα το δοκιμάσω το ΣΚ αν είμαι χαλαρά.

pektis
29/02/2008, 16:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Στο δικό μου δεν πρέπει να είναι από τη ζελατίνα, δοκίμασα να την κρατήσω εν κινήσει, στις συγκεκριμένες στροφές και δεν έκανε καμμία διαφορά στον θόρυβο. Θεωρητικά, σταματώντας την ταλάντωση (αν υπάρχει) σταματάει και ο ήχος. Αυτή την ταινία που λες, σκεφτόμουνα να τη βάλω στις συναρμογές όλων των πλαστικών, ή κάποια ελαστική φλάντζα τέλος πάντων που να κάνει παρόμοια δουλειά. Αλλά δεν πρόλαβα μέσα στην εβδομάδα να τα λύσω όλα και να τα ξαναδέσω... Θα το δοκιμάσω το ΣΚ αν είμαι χαλαρά.

Πάντως τωρα στο δικό μου δεν ακούγεται τίποτα....Χαίρεσαι να το οδηγείς!!!!!!Δοκίμασε την ταινία...:) :)

pektis
03/03/2008, 09:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Στο δικό μου δεν πρέπει να είναι από τη ζελατίνα, δοκίμασα να την κρατήσω εν κινήσει, στις συγκεκριμένες στροφές και δεν έκανε καμμία διαφορά στον θόρυβο. Θεωρητικά, σταματώντας την ταλάντωση (αν υπάρχει) σταματάει και ο ήχος. Αυτή την ταινία που λες, σκεφτόμουνα να τη βάλω στις συναρμογές όλων των πλαστικών, ή κάποια ελαστική φλάντζα τέλος πάντων που να κάνει παρόμοια δουλειά. Αλλά δεν πρόλαβα μέσα στην εβδομάδα να τα λύσω όλα και να τα ξαναδέσω... Θα το δοκιμάσω το ΣΚ αν είμαι χαλαρά.

Amyroukai να σε ρωτήσω....Πήγα μια βόλτα χθες με το bandit & άφησα το τιμόνι σε μια ευθεία..Αυτό που παρατήρησα είναι ότι άρχισε να τρέμει!Λες να θέλει ζυγοστάθμιση??Πρώτη φορά κάνει κάτι τέτοιο...:(

amyroukai
03/03/2008, 11:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από pektis
Amyroukai να σε ρωτήσω....Πήγα μια βόλτα χθες με το bandit & άφησα το τιμόνι σε μια ευθεία..Αυτό που παρατήρησα είναι ότι άρχισε να τρέμει!Λες να θέλει ζυγοστάθμιση??Πρώτη φορά κάνει κάτι τέτοιο...:(

Το κάνει και σε εμένα, όχι πάντα όμως. Σε μία φάση που το έκανε ΠΟΛΥ έντονα, ψάχνοντας πόντο πόντο τη μοτοσικλέτα βρήκα ότι είχε φύγει (ή κάποιος είχε κλέψει) μιά βίδα από τη βάση της βαλίτσας και η αστάθεια εκεί, μεταδιδόταν σε όλη τη μοτοσικλέτα. Άλλοι παράγοντες που έχω παρατηρήσει ότι εντείνουν το φαινόμενο είναι ο πλάγιος αέρας και η κακή άσφαλτος (λογικό). Δοκίμασε αυτό που μου είπε ένας φίλος, να μην γέρνεις στον εμπρός τροχό όταν αφήνεις το τιμόνι. Στο δικό μου, η ταλάντωση μειώνεται πολύ αν κάτσω "καμαρωτός" πάνω στη σέλα. Πρόβλημα ζυγοστάθμισης πάντως το δικό μου δεν έχει, είναι τσεκαρισμένο. Αν την ίδια ταλάντωση την ένιωθα ΚΑΙ κρατώντας το τιμόνι, τότε θα ανησυχούσα.

Το ΣΚ το πέρασα με πρησμένες αμυγδαλές και δεκατάκια, τα νεύρα μου. Έχασα και τον καλό καιρό και τη διάθεση να λύσω και να δέσω. Ήθελα όμως να σε ρωτήσω, εσύ την φλάντζα/ταινία αυτή, τελικά από που την πήρες και πόσο; Σε ρωτάω γιατί όπως ίσως καταλαβαίνεις, τα μαστόρια κάνουν το βλάκα σε τέτοια θέματα, για να μας παιδεύουν και να μας τα τρώνε... :D

pektis
03/03/2008, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Το κάνει και σε εμένα, όχι πάντα όμως. Σε μία φάση που το έκανε ΠΟΛΥ έντονα, ψάχνοντας πόντο πόντο τη μοτοσικλέτα βρήκα ότι είχε φύγει (ή κάποιος είχε κλέψει) μιά βίδα από τη βάση της βαλίτσας και η αστάθεια εκεί, μεταδιδόταν σε όλη τη μοτοσικλέτα. Άλλοι παράγοντες που έχω παρατηρήσει ότι εντείνουν το φαινόμενο είναι ο πλάγιος αέρας και η κακή άσφαλτος (λογικό). Δοκίμασε αυτό που μου είπε ένας φίλος, να μην γέρνεις στον εμπρός τροχό όταν αφήνεις το τιμόνι. Στο δικό μου, η ταλάντωση μειώνεται πολύ αν κάτσω "καμαρωτός" πάνω στη σέλα. Πρόβλημα ζυγοστάθμισης πάντως το δικό μου δεν έχει, είναι τσεκαρισμένο. Αν την ίδια ταλάντωση την ένιωθα ΚΑΙ κρατώντας το τιμόνι, τότε θα ανησυχούσα.

Το ΣΚ το πέρασα με πρησμένες αμυγδαλές και δεκατάκια, τα νεύρα μου. Έχασα και τον καλό καιρό και τη διάθεση να λύσω και να δέσω. Ήθελα όμως να σε ρωτήσω, εσύ την φλάντζα/ταινία αυτή, τελικά από που την πήρες και πόσο; Σε ρωτάω γιατί όπως ίσως καταλαβαίνεις, τα μαστόρια κάνουν το βλάκα σε τέτοια θέματα, για να μας παιδεύουν και να μας τα τρώνε... :D

Περαστικά..Eχεις δίκιο για τα μαστόρια!...Το είχα φτιάξει στην Πάτρα φίλε...Μάλιστα θυμάμαι μου είχε πάρει μόνο 5,00ευρώ & ασχολήθηκε κανα 20λεπτο...(Στην Αθήνα είμαι λόγω δουλειάς-Από Πάτρα είμαι &εκεί το πάω για service).Οι αντιπροσωπείες γενικά στα πέρνουν χοντρα!!!:rolleyes:

WebDevGr
03/03/2008, 23:14
Ζαλετίνα MRA.....


122690

WebDevGr
03/03/2008, 23:15
Σύντομα και φώτο από το πίσω φανάρι με ενσωματωμένα φλάς.....


122691

pektis
04/03/2008, 08:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από pektis
Περαστικά..Eχεις δίκιο για τα μαστόρια!...Το είχα φτιάξει στην Πάτρα φίλε...Μάλιστα θυμάμαι μου είχε πάρει μόνο 5,00ευρώ & ασχολήθηκε κανα 20λεπτο...(Στην Αθήνα είμαι λόγω δουλειάς-Από Πάτρα είμαι &εκεί το πάω για service).Οι αντιπροσωπείες γενικά στα πέρνουν χοντρα!!!:rolleyes:

Ρώτησα για το τιμόνι & μου είπαν ότι θέλει ζυγοστ.& μπροστινό λάστιχο...Εχουν δίκιο γιατί είχα ξεχάσει ότι έχουν κάνει πάνω από 20,000χλμ. τα λάστιχα........:smilea:

Ληστης
04/03/2008, 16:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από gigenis
Ζαλετίνα MRA.....

Για δωσε περισσοτερες πληροφοριες για την ζελατινα, οπως αποτελεσμα, τιμη, απο που την πηρες...

giorgoskoz
04/03/2008, 17:02
Όπως και αν πωλείται μόνο ¨φρύδι¨που μπορούμε να το προσαρμόσουμε πάνω στην υπάρχουσα ή πρεπει να αγοραστεί όλόκληρη.
Στην σελίδα www.mra.de δεν βρήκα κάτι σχετικό. :(

amyroukai
04/03/2008, 18:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ληστης
Για δωσε περισσοτερες πληροφοριες για την ζελατινα, οπως αποτελεσμα, τιμη, απο που την πηρες...

Papastavrou shops, Τα καταστήματά μας


Καλλιρόης
Λ.Καλλιρρόης 30, Αθήνα
Τηλ. 210 92.49.350 / Τηλ.-Fax 210 92.49.351

Κορυδαλλός
Λ.Γρ.Λαμπράκη 108, Κορυδαλλός
Τηλ.-Fax 210 56.24.440

Για την τιμή είχα ρωτήσει (διαβάστε και λίγο το thread βρε) είναι ?158 χωρίς τοποθέτηση. Αλλά αν το παραγγείλετε από τη σελίδα της MRA είναι ?119, δε ξέρω πόσο είναι τα μεταφορικά όμως...

amyroukai
05/03/2008, 09:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από pektis
Ρώτησα για το τιμόνι & μου είπαν ότι θέλει ζυγοστ.& μπροστινό λάστιχο...Εχουν δίκιο γιατί είχα ξεχάσει ότι έχουν κάνει πάνω από 20,000χλμ. τα λάστιχα........:smilea:

Ναι ΟΚ τα δικά σου λάστιχα είναι παλιά, αλλά τα δικά μου είναι καινούρια... ;) Δεν είναι μόνο τα λάστιχα. Αυτά όντως θα έπρεπε να τα αλλάξεις έτσι και αλλιώς... :D Τέλος πάντων, θα το δεις κ μετά.



Ο Simplektis που είχε πει ότι θα πάει για σέρβις και θα μας πει εντυπώσεις, τι απέγινε; Ελπίζω να μην τον στεναχώρησαν και έπαθε κανένα εγκεφαλικό με αυτά που είδε κ άκουσε!

johndaf
05/03/2008, 10:58
Παιδια καλημερα σας.Σας διαβαζω εδω και αρκετο καιρο για τον ληστη σας αποκομιζοντας αποψεις για την συγκεκριμενη μηχανη μιας και σκεφτομαι να την αγορασω.Τελικα απο την εμπειρια σας ποση ειναι η καταναλωση ταξιδευοντας εθνικη με 120 η 130 γιατι εκει θα την χρησιμοποιω καθημερινα για να παω και να ερθω απο την δουλεια μου που ειναι γυρω στα 200Km συνολο,εχει κανενας σας πολλα χιλ με το υδροψυκτο ειναι αξιοπιστο; Επεισης για το θεμα που γραφεται για το τρεμουλο του τιμονιου αν εχεται βαλει βαλιτσα πισω να τσεκαρεται την πιεση του μπροστινου ελαστικου συνηθως θελει λιγο παραπανω απο το κανονικο και μετα ισως και μεγαλυτερα αντιβαρα,εμενα στην αλλη μηχανη μου ειχε μεσα το βαλιτσακι αλλα αντιβαρα τιμονιου μαγαλητερα και ενα ταμπελακι για αυξιση της πιεσης κατα 2με3 psi.ΚΑΛΕΣ ΒΟΛΤΕΣ

pektis
05/03/2008, 11:37
Και εγώ νέο μέλος είμαι johndaf...To δικό μου είναι του 2004 με το fering..Αν του κάνεις τα service κάθε 12.000χλμ. να ΄σαι σίγουρος ότι δεν θα έχεις πρόβλημα!Εχω περάσει τα 40.000χλμ.!!!Τώρα όσο για το τρέμουλο που έχει το δικό μου είναι από το λάστιχο μου είπαν..:rolleyes:

aman17-2
05/03/2008, 12:18
έχω 15.000κμ κ δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα
κ ούτε θα έχει.....
για κατανάλωση να σου πω σε κοντινές διαδρομές με όλες τις ταχύτητες δεν είδα πάνω από 6 κ κάτω από 5
στα ταξίδια είμαι στα 160 κυρίως στα 180 κ σε μερικές περιπτώσεις για λίγο 220-230 κ είμαι στα 6,5 με 7 λίτρα
οπότε δεν έχεις να φοβηθείς τπτ....
το τιμόνι πάντα ήταν μια χαρά είτε με 1 βαλίτσα είτε με 3
(βέβαια δεν το άφηνα....)
αλλά στον δρόμο δεν ένιωθα καμία δόνηση
το αντίθετο ειδικά στις στροφές το ένιωθα να έίναι πιο στιβαρό
κ το πίσω μέρος να μην φέρνει βόλτες όπως όταν πάω σκέτος
γενικά το ένιωσα να πατάει πιο καλά στο δρόμο με τις βαλίτσες(κουφό ε!!!)

pektis
05/03/2008, 14:02
Καμιά γνώμη ρε παιδιά για λάστιχα??Τι να βάλω?Bridgestone bt021 ή Michelin road???:sick:

Ληστης
05/03/2008, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Papastavrou shops, Τα καταστήματά μας


Καλλιρόης
Λ.Καλλιρρόης 30, Αθήνα
Τηλ. 210 92.49.350 / Τηλ.-Fax 210 92.49.351

Κορυδαλλός
Λ.Γρ.Λαμπράκη 108, Κορυδαλλός
Τηλ.-Fax 210 56.24.440

Για την τιμή είχα ρωτήσει (διαβάστε και λίγο το thread βρε) είναι ?158 χωρίς τοποθέτηση. Αλλά αν το παραγγείλετε από τη σελίδα της MRA είναι ?119, δε ξέρω πόσο είναι τα μεταφορικά όμως...

Ok, αλλα το σπουδαιοτερο που ειναι η αποδοση δεν αναφερετε.

pektis
05/03/2008, 15:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από aman17-2
έχω 15.000κμ κ δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα
κ ούτε θα έχει.....
για κατανάλωση να σου πω σε κοντινές διαδρομές με όλες τις ταχύτητες δεν είδα πάνω από 6 κ κάτω από 5
στα ταξίδια είμαι στα 160 κυρίως στα 180 κ σε μερικές περιπτώσεις για λίγο 220-230 κ είμαι στα 6,5 με 7 λίτρα
οπότε δεν έχεις να φοβηθείς τπτ....
το τιμόνι πάντα ήταν μια χαρά είτε με 1 βαλίτσα είτε με 3
(βέβαια δεν το άφηνα....)
αλλά στον δρόμο δεν ένιωθα καμία δόνηση
το αντίθετο ειδικά στις στροφές το ένιωθα να έίναι πιο στιβαρό
κ το πίσω μέρος να μην φέρνει βόλτες όπως όταν πάω σκέτος
γενικά το ένιωσα να πατάει πιο καλά στο δρόμο με τις βαλίτσες(κουφό ε!!!)

Aφού δεν άφησες το τιμόνι δεν μπορείς να ξέρεις αν τρέμει! Τέλος πάντων...Η μηχανή δεν έχει λάστιχα,όταν βάλω θα σου πω εντυπώσεις!!.....

johndaf
05/03/2008, 15:19
Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις σας!!Τωρα το μονο που μου μενει ειναι να το οδηγησω για να δω αν με βολευει για μεγαλες αποστασεις και λογω υψους γαρ μια και ειμαι γυρω στο 1,86.!!

giorgoskoz
05/03/2008, 15:31
Στο internet βρήκα τους εξής 3 τύπους ζελατίνας. Μήπως γνωρίζει κανείς ποια να είναι ή καλύτερη από προστασία;
http://www.twistedthrottle.com/imagecatalogue/imageview/8402/?RefererURL=/trade/productview/3713/415/

http://www.twistedthrottle.com/imagecatalogue/imageview/8405/?RefererURL=/trade/productview/1779/415/

http://www.twistedthrottle.com/imagecatalogue/imageview/8404/?RefererURL=/trade/productview/1781/361/

giorgoskoz
05/03/2008, 15:35
και αυτήν

http://www.twistedthrottle.com/imagecatalogue/imageview/8403/?RefererURL=/trade/productview/1782/363/

amyroukai
06/03/2008, 08:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από pektis
Καμιά γνώμη ρε παιδιά για λάστιχα??Τι να βάλω?Bridgestone bt021 ή Michelin road???:sick:
Στο δικό μου φόρεσα τα michelin road 2 όπως θα έπρεπε να έχετε διαβάσει :P το πίσω έχει κάνει κάπου 7000 χιλιόμετρα, το εμπρός περίπου 3000 (ναι, δεν τα άλλαξα μαζί) και το μόνο που με έχει χαλάσει σε σχέση με τα παλιά (που ήταν SS λάστιχα) είναι ότι έχουν αργή κορώνα και δεν πέφτει γρήγορα στις στροφές. Από την άλλη βέβαια, είναι τόσο σταθερό στο ταξίδι (έχω δοκιμάσει να το γείρω και να αφήσω το τιμόνι σε κατηφορική με καμμιά 120 και δεν κατάλαβε τπτ) που λέω χαλάλι. Η τεχνολογία διπλής γόμας κάνει καλό επίσης σε θέματα φθοράς. Τα BT021 είναι της ίδιας τεχνολογίας με διπλή γόμα, αλλά δεν ξέρω πως συμπεριφέρονται. Διάβασα για τα Dunlop Roadsmart με διπλή γόμα που λένε ότι είναι καλά, θα το έχω στα υπ'όψη για μετά... Πάντως αν είναι να το σκίζεις το μηχανάκι σε στροφές, δες τα pilot power 2 ή τα BT014.



Αρχικά δημιουργήθηκε από Ληστης
Ok, αλλα το σπουδαιοτερο που ειναι η αποδοση δεν αναφερετε.
Όντως θα μπορούσε να μας πει κάτι παραπάνω αυτός που την έβαλε... ΛΟΛ εγώ δεν την έχω αυτήν, αλλά για τη δικιά μου έχω πει!




Αρχικά δημιουργήθηκε από johndaf
Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις σας!!Τωρα το μονο που μου μενει ειναι να το οδηγησω για να δω αν με βολευει για μεγαλες αποστασεις και λογω υψους γαρ μια και ειμαι γυρω στο 1,86.!!
Έχουμε το ίδιο ύψος περίπου. Η θέση είναι πιό σκυφτή από Vstrom, αλλά αρκετά όρθια για να μη ζορίζεις γόνατα και χέρια αλλά αν δεν αλλάξεις ζελατίνα με πιο ψηλή, τα ταξίδια είναι κούραση.

pektis
06/03/2008, 09:23
Ευχαριστώ amyrouke..

symplektis
06/03/2008, 16:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Ο Simplektis που είχε πει ότι θα πάει για σέρβις και θα μας πει εντυπώσεις, τι απέγινε; Ελπίζω να μην τον στεναχώρησαν και έπαθε κανένα εγκεφαλικό με αυτά που είδε κ άκουσε!

Εδώ και εγώ.. Λοιπόν όντως το service το έκανα.. Το παιδί που ασχολήθηκε μου φάνηκε σχολαστικός και έτσι με ικανοποίησε και το επόμενο θα γίνει εκεί. Λύνοντας το ντεπόζιτο αποκαλύφθηκε πως ενας σωλήνας δεν είχε συνδεθεί σε κάποιο φίλτρο (Δεν μου έρχεται τώρα η τεχνική ορολογία), προφανώς οι τεχνικοί στα κεντρικά αφου την κράτησαν ενα μήνα και την τελευταία φορά βαριόντουσαν κιόλας να ασχοληθούν στο 'δέσιμο'.

Τελική τιμή ήταν 150€. Δεν ξέρω αν είναι πολλά ή λίγα αλλά εγώ έμεινα ικανοποιημένος.

Αυτά τα νεότερα..

WebDevGr
06/03/2008, 23:09
Καλησπέρα!!
Σορρυ που άργησα να απαντήσω. Τη ζελατίνα τη παρήγγειλα από το σίτε www.louis.de (http://www.louis.de/_4032562bdbb5caeb4cb48eef5a30ede240/index.php?topic=artnr_gr&article_context=detail&artnr_gr=10006960&anzeige=0) η τιμή της μαζί με τα μεταφορικά είναι 134.90?

Σε σχέση με τη μανίσια ζελατίνα καμία σχέση... πολύ καλύτερη. Σε σχέση με τη ψηλή ζελατίνα της kappa που έχει 80?... προσωπικά ένιωσα διαφορά κυρίως στον θόρυβο του αέρα στο κράνος και γενικά είδα λίγο καλύτερη απόδοση αλλά πιστεύω ότι είναι και πιο όμορφη. Η απόδοση βέβαια εξαρτάται και από το ύψος του οδηγού. Σε μένα που είμαι 1.80 πολύ αέρα νιώθω από τη μέση του κράνους και πάνω. Σε ταξίδι δεν την έχω δοκιμάσει ακόμη αλλά σε μια βόλτα που βγήκα στην Αττική οδό τα 210 τα έπιασα χωρίς να τρώω έντονες σφαλιάρες από τον αέρα και χωρίς να χρειάζεται να σκύψω πάνω στο ντεπόζιτο.

Μόνο το φρύδι απ' όσο ξέρω δεν πωλείται γιατί αν την δεις από κοντά θα προσέξεις ότι οι σύνδεσμοι που ενώνουν τη ζελατίνα με το φρύδι έχουν μια κλήση, δηλαδή βιδώνουν λοξά. Άσε που το χρώμα δεν έχει καμία σχέση με τη μανίσια ζελατίνα.


Ακολουθούν οι φώτο από το πίσω φανάρι. Είναι με LED, λευκό και με ενσωματωμένα φλάς. Αυτός ήταν και ο λόγος που το αγόρασα γιατί όταν έβαλα τις πλαϊνές βαλίτσες έπρεπε να βγάλω τα πίσω φλάς και να τα βάλω με ειδική βάση που συνόδευε τις βάσεις για τις βαλίτσες πάνω στο φως της πινακίδας και το αποτέλεσμα δεν μου άρεσε. Το καινούργιο φανάρι είναι πιστεύω ποιο όμορφο με μόνο μείον ότι λόγο LED τα φλας αναβοσβήνουν πολύ γρήγορα. Το παράξενο είναι ότι όταν ανάβω τα alarm δουλεύουν αργά όπως τα κανονικά φλας. Δεν είχα χρόνο να το ψάξω αλλά ίσως με μια αλλαγή της φλασιέρας να διορθώνεται.

Υ.Γ. Οι φώτο (όπως και οι προηγούμενες) είναι από κινητό και ίσως να μη φαίνονται και τόσο καλά.


123198