PDA

View Full Version : GSF 600/650 s Bandit



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32

WebDevGr
06/03/2008, 23:13
Και μια με αναμμένο το φλάς.....

Το φανάρι το αγόρασα από το www.justbandits.com (http://www.justbandits.com/shop/product.asp?numRecordPosition=12&P_ID=454&strPageHistory=cat&strKeywords=&SearchFor=&PT_ID=81) η φώτο που έχει στο σίτε δεν έχει καμία σχέση, μάλλον είναι από παλιότερο μοντέλο. Η τιμή του μαζί με τα μεταφορικά είναι 92?


123199

Band(age)it
07/03/2008, 00:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από gigenis
Και μια με αναμμένο το φλάς.....

Το φανάρι το αγόρασα από το www.justbandits.com (http://www.justbandits.com/shop/product.asp?numRecordPosition=12&P_ID=454&strPageHistory=cat&strKeywords=&SearchFor=&PT_ID=81) η φώτο που έχει στο σίτε δεν έχει καμία σχέση, μάλλον είναι από παλιότερο μοντέλο. Η τιμή του μαζί με τα μεταφορικά είναι 92?


Ωραιο ! Τις τρυπες στις οποιες πατουσαν τα προηγουμενα φλασακια τι τις εκανες?
Τις πεταξα λεει.. :rotflmao:

WebDevGr
07/03/2008, 00:55
Αν εννοείς τις θέσεις που είχαν από τη μάνα τους, δηλαδή πάνω στο πλαστικό φτερό, τις άφησες έτσι κενές. Άλλωστε είναι πίσω από τα τις βάσεις των πλαϊνών βαλιτσών και δεν φαίνονται και πολύ :):)

Band(age)it
07/03/2008, 01:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από gigenis
Αν εννοείς τις θέσεις που είχαν από τη μάνα τους, δηλαδή πάνω στο πλαστικό φτερό, τις άφησες έτσι κενές. Άλλωστε είναι πίσω από τα τις βάσεις των πλαϊνών βαλιτσών και δεν φαίνονται και πολύ :):)


Ναι αλλα ντεν εκο βαλιτσες καρντια μου...να το στοκαρω? :confused:

WebDevGr
07/03/2008, 01:06
Σωστά έχεις δίκιο... δεν το σκέφτηκα :)

Μόνο μια μπακάλικη λύση μου έρχεται στο μυαλό.... να πάρεις τους προσαρμογείς που μετατρέπουν τις μεγάλες τρύπες τις Suzuki σε universal.... τώρα πως θα τους στερεώσεις εκεί και πως θα φαίνονται δεν έχω ιδέα. Πάντως με 5? το ζευγάρι τους βρίσκεις στο Μότομάρκετ

Band(age)it
07/03/2008, 01:09
Αναμεσα στα αλλα γλυκοκοιταω και το full fairing για το σουτζουκι μας..λεω να το επιχειρησω..

WebDevGr
07/03/2008, 01:16
Δεν λέω όμορφο!! αλλά μετά θυμίζει πολύ SS το μηχάνημα.

Άσε που μια ενδεχόμενη πτώση ακόμη και εν στάση μπορεί να πονέσει πολύ στη τσέπη :)

Band(age)it
07/03/2008, 01:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από gigenis
Δεν λέω όμορφο!! αλλά μετά θυμίζει πολύ SS το μηχάνημα.

Άσε που μια ενδεχόμενη πτώση ακόμη και εν στάση μπορεί να πονέσει πολύ στη τσέπη :)


Περι εμφανισης κολοκυθοπιτα...

Περι πτωσης νομιζω σε συμφερει να τη φαει το φαιρινγκ παρα τα καπακια του κινητηρα ;) δεν ειναι τοσο ακριβο !

pektis
07/03/2008, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Band(age)it
Περι εμφανισης κολοκυθοπιτα...

Περι πτωσης νομιζω σε συμφερει να τη φαει το φαιρινγκ παρα τα καπακια του κινητηρα ;) δεν ειναι τοσο ακριβο !

και γιατί δεν βάζεις κάγκελα???

symplektis
07/03/2008, 14:24
Επειδή ψήνομαι και εγώ για το lower fairing για ποιο μιλάμε? Είχα δει ένα το οποίο μου άρεσε πάρα πολύ και λέω να το χτυπήσω. Εντός Ελλάδας δεν νομίζω όμως οτι υπάρχει. Καμιά extra πληροφορία?

Band(age)it
08/03/2008, 02:43
1.Δεν βαζω καγκελα γιατι δε μ'αρεσουν :D


2.Το φαιρινγκ στο οποιο αναφερομαι ειναι το
http://www.fanbazar.com/product_info.php/cPath/28_233_241/products_id/12214?osCsid=78c3a5a6db60b6e06d6a1ece864ce131


:wave2:

Σαφως και δεν ειναι η δουλεια του φαιρινγκ να προστατευει τη μηχανη απο πτωσεις..

GIANNIS2004
08/03/2008, 11:59
Γειά σας και από μένα.Είμαι 43 ετών και κάτοχος ενός cb500 εδώ και τέσσερα χρόνια το οποίο χρησιμοποιώ καθημερινά κάνω 45χλμ περίπου γιατί μένω εκτός πόλης.Το cb έχει 55.000χλμ και δεν έχει παρουσιάσει το παραμικρό πρόβλημα.Εχω πάει σε συνεργείο μία φορά για βαλβίδες,αλλαγή αλυσίδας,τα υπόλοιπα τα κανω μόνος.Σκέφτομαι να το αλλάξω με το bandit 650 sa και θα ήθελα την γνώμη σας με προβληματίζει το βάρος του και δυστυχώς δεν υπάρχει test drive στην Θεσ/νίκη .Η εμφάνιση του μου αρέσει αρκετά και απο ότι φαίνεται άρχισε να πουλάει αρκετά .Πολύ χρήσιμο το forum με έχει βοηθήσει αρκετά.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

panavour
08/03/2008, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIANNIS2004
Γειά σας και από μένα.Είμαι 43 ετών και κάτοχος ενός cb500 εδώ και τέσσερα χρόνια το οποίο χρησιμοποιώ καθημερινά κάνω 45χλμ περίπου γιατί μένω εκτός πόλης.Το cb έχει 55.000χλμ και δεν έχει παρουσιάσει το παραμικρό πρόβλημα.Εχω πάει σε συνεργείο μία φορά για βαλβίδες,αλλαγή αλυσίδας,τα υπόλοιπα τα κανω μόνος.Σκέφτομαι να το αλλάξω με το bandit 650 sa και θα ήθελα την γνώμη σας με προβληματίζει το βάρος του και δυστυχώς δεν υπάρχει test drive στην Θεσ/νίκη .Η εμφάνιση του μου αρέσει αρκετά και απο ότι φαίνεται άρχισε να πουλάει αρκετά .Πολύ χρήσιμο το forum με έχει βοηθήσει αρκετά.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Φιλε γιαννη
Επειδη και εγω προερχομαι απο cb 500 πριν παρω το bandit θα σου πω τις εντυπωσεις μου απο αυτην την μεταβαση.

Πλεονεκτηματα bandit 600 εν σχεσει με cb 500

1) δυναμη αρκετα μεγαλυτερη που γινεται αισθητοτερη οσο τα χιλιομετρα ανεβαινουν
2)τελικη 220 εν αντιθεσει με τα 180 του cb
3)Μεγαλυτερη σταθεροτητα σε ολες τις ταχυτητες
4)Καλυτερα φωτα.
5)καλυτερα φρενα.
6)καλυτερη ανεση στο ταξιδι
7)μεγαλυτερη μεση ταχυτητα ταξιδιου.
8)καλυτερη προστασια απο τον αερα στο ταξιδι.
9)καλυτερη θεση οδηγησης για μεγαλυτερες αποστασεις.
10)καλυτερη θεση και ανεση συνεπιβατη
11)πουλας περισσοτερη μουρη απ οτι με το cb500

Πλεονεκτηματα cb500 εναντι bandit 600

1)βαρος
2)οδηγηση στην πολη(το cb ειναι ποδηλατο μπροστα στο bandit)
3)μικροτερη καταναλωση καυσιμου. 25% σε ολες τις συνθηκες.
4) σαφως λιγοτερη και φθηνοτερη συντηρηση.(βασει manual και χαρακτηριστικων)
5)πιο πρακτικο σε καθημερινη βαση
6)απαραμιλλη αξιοπιστια(με βαση ξενα περιοδικα και οwners club,γενικη επισκευη κινητηρα στα 200.000-250.000 χλμ) η μεγαλυτερη απο καθε αλλη honda.
7)σαφως λιγοτερα εξοδα σε περιπτωση πτωσης λογω ελλειψης φερινγκ στο cb

AYTA TA ΟΛΙΓΑ.Αν θυμηθω και αλλα θα επανελθω.

Οι διαπιστωσεις και τα σχολια αφορουν το μοντελο bandit600s χωρις ΑΒS
και το cb500χωρις φερινγκ.



:wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

aman17-2
08/03/2008, 13:32
στα + του bandit κ7 τελική 236 (πολλές φορές σε ευθεία)
κ αξιοπιστία χωρίς να ξέρω πολλά αλλά όσο το έψαχνα όλοι λέγανε ένα πράγμα
δεν σπαει δεν χαλάει
οπότε φαντάζομαι θα είναι στα ίδια...αλλά ξαναλέω ακόμα από εμπειρία είμαι μόνο στα 15.000 κ τπτ απολύτως

amyroukai
08/03/2008, 18:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από symplektis
Τελική τιμή ήταν 150?. Δεν ξέρω αν είναι πολλά ή λίγα αλλά εγώ έμεινα ικανοποιημένος.

ενας σωλήνας δεν είχε συνδεθεί σε κάποιο φίλτρο (Δεν μου έρχεται τώρα η τεχνική ορολογία)
Για το μικρό σέρβις είναι αρκετούτσικα, αλλά το σημαντικό είναι ότι σου άρεσε η δουλειά. Το μόνο σωληνάκι που μπορεί να ξεχάστηκε είναι ή το pulse air που εμπλουτίζει τα καυσαέρια με αέρα για να είναι καθαρότερα ή καμμιά εξαέρωση λαδιών κλπ. Όχι σημαντικό πάντως... Σημαντικό είναι ότι το ξέχασαν!!!


Αρχικά δημιουργήθηκε από gigenis
Το παράξενο είναι ότι όταν ανάβω τα alarm δουλεύουν αργά όπως τα κανονικά φλας. Δεν είχα χρόνο να το ψάξω αλλά ίσως με μια αλλαγή της φλασιέρας να διορθώνεται.
Αυτό συμβαίνει γιατί το σύστημα είναι βασισμένο πάνω στην ηλεκτρική αντίσταση του κυκλώματος. Τα LED έχουν χαμηλότερη αντίσταση σε σχέση με τις κοινές λάμπες, οπότε το κύκλωμα έχει μια χαμηλότερη παράμετρο που αλλάζει την ταχύτητα απόκρισής του. Υπάρχουν ειδικά ανταπτοράκια με μιά αντίσταση μόνο, που αναπληρώνουν ότι "χάθηκε" από την αλλαγή σε LED και επαναφέρουν τη σωστή ταχύτητα ανάμματος.


Το κάτω fairing που έλεγε ο Band(age)it είναι πιό όμορφο από το metisse και TCP που έδινε η Suzuki στην Αγγλία. Και πιο φτηνό... Απλά το θέμα του "τι θα γίνει αν πέσει" με φρενάρει. Έχει μανιτάρια, αλλά... :S Καλά ρε, σοβαρά το λες ότι τα καπάκια τα πλαϊνά είναι πάνω από 500 που έχει το κάτω fairing? Πλάκα ΜΕ κάνεις;;; Στο justbandits πάντως κάτι "heavy duty" που λέει, σε μαύρο ματ, είναι ?240... Πιο φτηνό μου ακούγεται το κάγκελο + βάψιμο τα μαμίσια.

(Και τώρα λίγο Spam)
Παιδιά ζελατίνα ξεζελατίνα, με το Arai με βλέπω για διαζύγιο γιατί μου έχει κάνει τα νεύρα κουρέλια με τη φασαρία του. Βρήκα Schuberth S1 προσφορά στα 320 και με βλέπω για εκεί. Ή από Γερμανία με γραφικά, ή ένα μαύρο ματ (ΠΑΛΙ; έλεος...) που βρήκα Αθήνα. Εσείς τι κράνη φοράτε και τι εντυπώσεις σας έχουν αφήσει;

Band(age)it
09/03/2008, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Το κάτω fairing που έλεγε ο Band(age)it είναι πιό όμορφο από το metisse και TCP που έδινε η Suzuki στην Αγγλία. Και πιο φτηνό... Απλά το θέμα του "τι θα γίνει αν πέσει" με φρενάρει. Έχει μανιτάρια, αλλά... :S Καλά ρε, σοβαρά το λες ότι τα καπάκια τα πλαϊνά είναι πάνω από 500 που έχει το κάτω fairing? Πλάκα ΜΕ κάνεις;;; Στο justbandits πάντως κάτι "heavy duty" που λέει, σε μαύρο ματ, είναι ?240... Πιο φτηνό μου ακούγεται το κάγκελο + βάψιμο τα μαμίσια.


Οταν αναφερομαι στα καπακια του κινητηρα εννοω τα πλαινα μερη του μοτερ ενω εσυ τα προστατευτικα που βιδωνουν πανω του ! Δε σε κανω πλακα γιατι δε με χεις κερασει ουτε μια μπουγατσα...


Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai

(Και τώρα λίγο Spam)
Παιδιά ζελατίνα ξεζελατίνα, με το Arai με βλέπω για διαζύγιο γιατί μου έχει κάνει τα νεύρα κουρέλια με τη φασαρία του. Βρήκα Schuberth S1 προσφορά στα 320 και με βλέπω για εκεί. Ή από Γερμανία με γραφικά, ή ένα μαύρο ματ (ΠΑΛΙ; έλεος...) που βρήκα Αθήνα. Εσείς τι κράνη φοράτε και τι εντυπώσεις σας έχουν αφήσει;

Arai Condor :a19:
Μακραν οτι πιο ησυχο εχω φορεσει ως τωρα..

amyroukai
09/03/2008, 18:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Band(age)it
Οταν αναφερομαι στα καπακια του κινητηρα εννοω τα πλαινα μερη του μοτερ ενω εσυ τα προστατευτικα που βιδωνουν πανω του!
Το justbandits έχει προστατευτικά και για τις ψύκτρες του μπλόκ που λες εσύ. Απλά αν φτάσει να χτυπήσει εκεί, μάλλον πάει για πέταμα η μισή μοτοσικλέτα. Και με φορεμένα κάγκελα, αυτό το σημείο θα είναι πάντα μακριά από το δρόμο.



Αρχικά δημιουργήθηκε από Band(age)it
Arai Condor :a19:
Μακραν οτι πιο ησυχο εχω φορεσει ως τωρα..
Έχω το Chaser, αλλά... Ακριβώς οι αντίθετες εντυπώσεις.

Anritsu
10/03/2008, 18:39
Και που λέτε κύριοι , είδα χτες ένα πολύ ωραίο bandit 650 στα Εξαρχειά έξω από το ΠΩΛΕΙΤΑΙ . Δυστυχώς , αυτή η τεραστία εξάτμιση παραμένει άσχημη .Και αναρωτιέμαι , περιεχέι και τον καταλύτη κει μέσα ? Γιατί αν είναι στο 4-1 , εντάξει το αλλάζεις το τελικό , αν όχι τα aftermarket τελικά βγαίνουνε με καταλύτη ??? Δεν νομίζω . Αν πάλι βγάλεις την μαμά εξάτμιση με τον καταλύτη και βάλεις άλλη χωρίς καταλύτη, τι συνεπεία θα έχει αυτό για το μηχανάκι ? Κάπου είχα διαβάσει πως τέτοια κίνηση επιβαρύνει φοβερά το περιβάλλον από άποψη ρύπων . Και επειδή το περιβάλλον λίγο πολύ το έχουμε ξεσκίσει , ας επικεντρωθούμε στις συνέπειες μιας τέτοιας αλλαγής στην μηχανή , αν υπάρχουν . Θα μπορούσε να πάει και στα τεχνικά αλλά με ενδιαφέρει ειδικότερα το θέμα για τούτο το υποψήφιο προς αγορά δίτροχο .

Θανξ

amyroukai
10/03/2008, 20:38
Γενικά, υπάρχουν τελικά aftermarket με και χωρίς καταλύτη, η επιλογή είναι δική σου. Η Remus για παράδειγμα, έχει όλους τους τύπους εξάτμισης και με τις δύο μορφές. Πιθανώς και άλλες εταιρίες. Αλλά πέραν της αισθητικής, δεν υπάρχει άλλη βελτίωση αλλάζοντας τον ένα καταλύτη στο τελικό με άλλον και το ζητούμενο συνήθως είναι τα άλογα ή τα κιλά ροπής, για αυτό αλλάζονται τα τελικά με πιο ελεύθερα. Το αν έχει νόημα, γιατί ο κουλός που οδηγεί πάει απλά για καφέ με σκισμένη πρώτη για να ακούγεται το μοτόρι να δουλεύει, είναι άλλη συζήτηση.

Οι περιβαλλοντολογικές ανησυχίες σε ότι αφορά τη μοτοσικλέτα είναι κομματάκι υπερβολικές. Κατ'αρχήν οι "μεγάλου κυβισμού" στη χώρα μας είναι μειοψηφία επί συνόλου πωλήσεων, δεύτερον έχουν μάλλον πιο αυστηρά όρια εκπομπών από τα αυτοκίνητα, τρίτον έχουν σημαντικά χαμηλότερη κατανάλωση ανά χιλιόμετρο διαδρομής (όχι οι SS σκισμένες, αυτές καίνε περισσότερο από αυτοκίνητο). Άρα και να βγάλεις τον καταλύτη, δεν διαλύεις τον πλανήτη. Σε πολλές περιπτώσεις οι καταλύτες είναι στους λαιμούς της εξάτμισης και όχι στο τελικό, το οποίο είναι ογκωδέστατο για λόγους ηχητικών εκπομπών. Το τι ισχύει στο υδρόψυκτο δε το ξέρω στα σίγουρα, πάντως μην κουράζεσαι τόσο πολύ για το οικολογικό θέμα, η συμμετοχή σου σε κάθε περίπτωση είναι ελάχιστη. Μάλλον λιγότερη από δίχρονο πενηντάρι παπιοσκούτερ, ας πούμε.
Γενικά, δεν ξέρω τι έχεις στο μυαλό σου, αλλά ο,τι και αν οδηγείς, ρυπαίνεις, άρα "καταστρέφεις" τον πλανήτη. Με τα καυσαέριά σου, με τα λάδια σου, τα παλιά σου λάστιχα, με τους ρύπους που παρήχθησαν για να κατασκευαστεί αυτό που αγόρασες κλπ. Άρα για πιό οικολογική ζωή, περιορίζεις στο ελάχιστο τις μετακινήσεις χωρίς συγκεκριμένο λόγο, οδηγείς οικονομικά, αν μπορείς να κάνεις την ίδια διαδρομή με ΜΜΜ αφήνεις τη μοτοσικλέτα σπίτι. Αλλά όλο αυτό το πράγμα κάπου αντίκειται και στην ευχαρίστηση που μας αφήνει η οδήγηση. Θα μου πεις, ευχαρίστηση ή περιβάλλον; Εμ... Ναι. Η λογική λέει περιβάλλον, αλλά ήδη χαίρομαι που καίω πολύ λιγότερο καύσιμο και ευχαριστιέμαι πολύ περισσότερο την κάθε διαδρομή. Δεν θέλω να περιοριστώ παραπάνω. Άσε που είναι υποκριτικό να συζητάμε για την άψογα συντηρημένη μοτοσικλέτα μας, όταν πχ το 90% των ΜΜΜ, ταξί, επαγγελματικών κάθε είδους, πλοία, εργοστάσια είναι ανεξέλεγκτο και ρυπαίνουν κάθε μέρα όσο η μοτοσικλέτα μου σε όλη της τη ζωή.

Anritsu
10/03/2008, 21:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Γενικά, υπάρχουν τελικά aftermarket με και χωρίς καταλύτη, η επιλογή είναι δική σου. Η Remus ............ και ρυπαίνουν κάθε μέρα όσο η μοτοσικλέτα μου σε όλη της τη ζωή.

Γενικότερα συμφωνώ , απλά δεν ξέρω κατά πόσο ενδεικνύεται η καύση αμόλυβδης βενζίνης σε ΜΗ καταλυτικό μηχανάκι . Επίσης για την κατανάλωση που λες απο τα 500 κ.εκ και μετά σε σχέση με το κλασσικό 1400αρι αυτοκίνητο νομίζω πως είναι πάνω κάτω το ίδιο . Περίπου 6.5 Lt/100km δίνει πχ Suzuki το Swift VVTi όσο περίπου καίει και το bandit 650 . Τώρα πως γίνεται μια μότο 200 περίπου κιλών και 650 cc να έχει την ιδία κατανάλωση με ένα αυτοκίνητο περίπου 1000 κιλών και 1300 cc θα σε γελάσω . Είναι μια από τις απορίες που έχω από τοτε που άρχισα να ασχολούμαι πιο σοβαρά με τα δίτροχα .Επίσης δεν ξέρω αν στο θέμα των εκπομπών ρύπων οι μετρήσεις είναι πάνω κάτω ίδιες Προφανώς θα έχει να κάνει με τις στροφές που γυρίζει κάθε κινητήρας και την κατασκευή του γενικότερα , αν κάποιος έχει μια εμπεριστατωμένη απάντηση ας κάνει τον κόπο να γράψει δύο λόγια

amyroukai
10/03/2008, 22:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
Γενικότερα συμφωνώ , απλά δεν ξέρω κατά πόσο ενδεικνύεται η καύση αμόλυβδης βενζίνης σε ΜΗ καταλυτικό μηχανάκι . Επίσης για την κατανάλωση που λες απο τα 500 κ.εκ και μετά σε σχέση με το κλασσικό 1400αρι αυτοκίνητο νομίζω πως είναι πάνω κάτω το ίδιο . Περίπου 6.5 Lt/100km δίνει πχ Suzuki το Swift VVTi όσο περίπου καίει και το bandit 650 . Τώρα πως γίνεται μια μότο 200 περίπου κιλών και 650 cc να έχει την ιδία κατανάλωση με ένα αυτοκίνητο περίπου 1000 κιλών και 1300 cc θα σε γελάσω . Είναι μια από τις απορίες που έχω από τοτε που άρχισα να ασχολούμαι πιο σοβαρά με τα δίτροχα .Επίσης δεν ξέρω αν στο θέμα των εκπομπών ρύπων οι μετρήσεις είναι πάνω κάτω ίδιες Προφανώς θα έχει να κάνει με τις στροφές που γυρίζει κάθε κινητήρας και την κατασκευή του γενικότερα , αν κάποιος έχει μια εμπεριστατωμένη απάντηση ας κάνει τον κόπο να γράψει δύο λόγια


Από τη στιγμή που ο κινητήρας φτιάχνεται για να λειτουργεί με αμόλυβδη, δεν τίθεται θέμα μη χρήσης τέτοιου καυσίμου. Για τις εκπομπές ρύπων, πάλι δεν ξέρω τελικά τι ισχύει γιατί έχουν ακουστεί τόσα πολλα για το πόσο κρατάει ο καταλύτης και το τι γίνεται χωρίς τον καταλύτη ανάλογα με το τι συμφέροντα εξυπηρετεί ο κάθε επιστήμων που δε ξέρω ποιόν να πιστέψω. (πχ το 15ετίας citroen ZX 1400 που είχαμε στην οικογένεια, ΑΚΟΜΑ παίρνει κανονικά κάρτα καυσαερίων, μετά απο 240,000 χιλιόμετρα με τον ίδιο καταλύτη, χωρίς λάδωμα σε υπάλληλο).

Άν κάψεις μέσα στην Αθήνα 6,5λ/100χλμ με το Swift, έλα να με βρεις, σε κερνάω το ρεζερβουάρ για να το δώ να συμβαίνει. Σοβαρά τώρα πιστεύεις ότι η ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΗ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΗ κατανάλωση σε δυναμόμετρο, χωρίς αεροδυναμικές κ άλλες αντιστάσεις, με απόλυτα σταθερή ταχύτητα, με το "τέλειο" γκάζι μπορεί να ισχύει στην πραγματικότητα; Μα ποτέ των ποτών. Η μέση κατανάλωση πόλης σύμφωνα με τις εργοστασιακές μετρήσεις, είναι κοντά στην πραγματική στο ταξίδι. Αν είναι ποτέ δυνατόν, να πιστέψω ότι μένοντας μία ώρα μποτιλιαρισμένος για να κάνεις 10 χιλιόμετρα, θα καις τόσο λίγο. Ή τουλάχιστον, στα δικά μου αυτοκίνητα, αυτό δε συνέβη ποτέ.

Η διαφορά στην κατανάλωση είναι απόλυτα εξηγήσιμη και κατανοητή, αν δεις την ειδική απόδοση ανα 1000κ.εκ. κινητήρα. Το Bandit είναι 650κ.εκ και αποδίδει 85 άλογα, το Swift ίδια άλογα από διπλάσιου μεγέθους κινητήρα. Το Swift kαταφέρνει και είναι οικονομικό γιατί έχοντας τη διπλάσια ροπή, μπορεί να κινείται με χαμηλές στροφές και γιατί έχει πιο "σωστή" διαχείριση καυσίμου σε σχέση με τη μοτοσικλέτα, στην οποία κάποια πράγματα δεν είναι εύκολα εφαρμόσιμα (πχ το να κλείνει εντελώς η παροχή καυσίμου με το κλείσιμο του γκαζιού όπως στα αυτοκίνητα). Αυτό όμως προϋποθέτει ότι το οδηγεί άνθρωπος που ξέρει πως να εκμεταλλευτεί τον κινητήρα και να εφαρμόσει κάποια "κόλπα" για να κάνει οικονομία.
Αλλά για να είσαι πιο σωστός, δες το Bandit σε σύγκριση με ένα αυτοκίνητο κοντινής αναλογίας ίππων/βάρους. Ας πούμε... Μιά BMW Μ3. Το bandit 650 έχει 85 ίππους για 300 κιλά με αναβάτη, η BMW Μ3 έχει 400 ίππους για 1700 κιλά (αναλογία 3.53 για το suzuki, 4.25 για τη BMW). Πόσο καίει η BMW; Κάπου 18 λίτρα "στο χαλαρό ταξίδι" και 30+ πιεσμένη. Θα μου πεις, η M3 είναι πιο γρήγορη από τα 150χλμ και πάνω. Σωστά, αλλά πόσο συχνά περνάς τα 150 κάθε μέρα; Άντε να τη συγκρίνουμε με ένα "ταπεινό" GSXR750, πάλι θα πίνει τσαγάκι σε όλες τις μετρήσεις μέχρι τα 230, πάλι με λιγότερο καύσιμο.
Αν θέλεις να συγκρίνεις το Swift γιατί μιλήσαμε για καθημερινά αυτοκίνητα, που είναι 1150 κιλά με οδηγό και έχει 85 άλογα, σύγκρινέ το με ένα 250άρι σκούτερ που είναι περίπου 330 κιλά με αναβάτη και 20 άλογα (αναλογία 13,5 για το Suzuki, 16,5 για το σκούτερ). Ποιό καίει λιγότερο;;; Κάπου 4 λίτρα σε πραγματικές συνθήκες το σκούτερ και μετακίνηση "αστραπή" στην πόλη, κάπου 9 με 10 λίτρα το Suzuki και πήξιμο κάθε είδους.
Για τα ίδια κυβικά κινητήρα, στην ίδια μετακίνηση με την ίδια ταχύτητα, η μοτοσικλέτα θα κάψει λιγότερο γιατί λόγω μικρού βάρους, μικρής επιφάνειας, χαμηλών τριβών κύλισης και λιγότερης ανάγκης για πίεση στον κινητήρα, έχει μικρότερες απαιτήσεις. Για τα ίδια κυβικά, σε οχήματα κινούμενα "οριακά" η μοτοσικλέτα σαφώς και θα κάψει πολύ περισσότερο, αλλά επιτυγχάνοντας τεράστια διαφορά στην ταχύτητα μετακίνησης. Τέλος, για οχήματα με ίδια αναλογία ίππων/βάρους, η μοτοσικλέτα για τους λόγους που είπα ήδη, καίει θεαματικά λιγότερο καύσιμο, έχοντας ίδιες και καλύτερες επιδόσεις.
Η τεχνολογία των κινητήρων αυτοκινήτων είναι πιο μπροστά σε θέματα διαχείρισης καυσίμου, κυρίως λόγω κόστους (μεγαλύτερο περιθώριο κέρδους, μεγαλύτερη παραγωγή, μεγαλύτερη ζωή προϊόντος) και λόγω... 4 τροχών που επιτρέπουν "πονηριές" με το καύσιμο που δεν εφαρμόζονται στη μοτοσικλέτα.

Συμπερασματικά, οι μοτοσικλέτες καίνε λιγότερο από τα αντίστοιχα αυτοκίνητα, σε κάθε δρόμο.

Αλλά το αυτοκίνητο έχει τη χάρη του, μεταφέρει πιο πολύ κόσμο και πράγματα αν θέλεις, σε διασκεδάζει εξίσου σε μια όμορφη διαδρομή και δε το απαρνιέμαι. Απλά δεν το χρησιμοποιώ πλέον αν δεν είναι ανάγκη, είναι ασύμφορο.

symplektis
11/03/2008, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Για το μικρό σέρβις είναι αρκετούτσικα, αλλά το σημαντικό είναι ότι σου άρεσε η δουλειά. Το μόνο σωληνάκι που μπορεί να ξεχάστηκε είναι ή το pulse air που εμπλουτίζει τα καυσαέρια με αέρα για να είναι καθαρότερα ή καμμιά εξαέρωση λαδιών κλπ. Όχι σημαντικό πάντως... Σημαντικό είναι ότι το ξέχασαν!!!



Για άλλη μια φορά σωστός. Αυτό που είχαν ξεχάσει ήταν η εξαέρωση των λαδιών με αποτέλεσμα επειδη είχαν βάλει και παραπάνω λάδι να μυρίζει πολύ έντονα.



Το κάτω fairing που έλεγε ο Band(age)it είναι πιό όμορφο από το metisse και TCP που έδινε η Suzuki στην Αγγλία. Και πιο φτηνό... Απλά το θέμα του "τι θα γίνει αν πέσει" με φρενάρει. Έχει μανιτάρια, αλλά... :S Καλά ρε, σοβαρά το λες ότι τα καπάκια τα πλαϊνά είναι πάνω από 500 που έχει το κάτω fairing? Πλάκα ΜΕ κάνεις;;; Στο justbandits πάντως κάτι "heavy duty" που λέει, σε μαύρο ματ, είναι ?240... Πιο φτηνό μου ακούγεται το κάγκελο + βάψιμο τα μαμίσια.


Για το fairing αυτό της TCP νομίζω έρχεται στα ίδια χρήματα. Το πρόβλημα είναι πως δεν ταιριάζει ούτε με μανιτάρια ούτε με κάγκελα.. Και αυτός είναι ο μόνος λόγος που το σκέφτομαι ακόμα..

pektis
12/03/2008, 12:05
Καλημέρα σε όλους!!Τελικά από λάστιχα μου πρότειναν τα pirelli diablo. Τα δοκίμασα μια βόλτα το 3ήμερο & μπορώ να πω πως κρατάνε τέλεια...Σταμάτησε & το τρέμουλο στο τιμόνι!!:)

Anritsu
12/03/2008, 18:33
Τον τελευταίο καιρό πηγαινώ σε διαφορές αντιπροσωπίες και το παιζώ υποψηφίος , αλλά πολύ άσχετος, αγοραστής. Χτες πήγα σε μια στην Πειραίως να παζαρέψω την τιμή για περιπτώση μετροιτής η κανλα δωρακί . Δυστυχώς μου το ξεκοψανέ στα ισιά , λεγοντάς μου μαλιστα πως στην τιμή 6350 με ΑΒΣ τους αφηνεί κερδός το μηχανάκι 90 εβρά . ΟΥΤΕ ΛΟΥΚΕΤΟ μου έίπε ο εμποράς δεν μπορεί να μου κάνει δώρο .
Επίσης λέει για το συγκεκριμένο μοντέλο δεν τον παίρνει λέει ούτε ατοκές δωσεις να κάνει . Επειδή ειναι η τριτή αντιπροσωπία που επισκευτηκά φοβαμαι πως δεν θα αλλάξει κάτι αν παώ και σε άλλες . Αν και βλεπώ να επενδύω στο τέλος του χρονού ή μάλλον στις αρχές του επομένου και μεχρί τοτέ πολλά μπορεί να αλλάξουν , ξερει καποίος να μου πεί αν υπαρχει αντιπροσώπος που για πληρωμή μετροιτής κατεβαινεί η κανει καποιο δωρό της προκοπής ? Απο την άλλη πλευρα ο ΒΥΝΙΟΣ που βλεπώ σε περιοδικά ειναι πολύ "γενναιοδώρος " σε δώρα και παρόχες . Για το συγγεκριμένο μηχανακί ωστωσο ισχυούν τα παραπάνω η λόγω τιμής προσφοράς δεν χαριζεί τιπότα ? Και το σημαντικοτέρο , τα σουζουκι εκει ειναι αντιπροσωπειας η τα εισαγεί ο ιδιός με δική του εγγυησή ???Επειδή πολλά έχω ακουσει για τον εν λόγω εμπορά , κατα κανονά άσχημα , αν καποιος εχει προσωπική εμπειρια και μαλιστα ασχημή ας στείλει ενα ΠΜ να με κατατοπισεί . Το ξερώ πως θεωρητικά επειδη το μοντέλο το φερνει επίσημα ο Σφακιανάκης ωφειλεί να αναγνωρισει την εγγύηση ακομα και αν δεν το έχει φέρει ο ίδιος , ωστωσο δεν θα ηθέλα σε καμια περιπτώση να μπλέξω στη διαδικασία να του το υπενθυμισώ .
Ευχαριστώ εκ των προτερών και συγνώμη για το ζαλίσμα αλλα μια αγορά απαιτεί προσεκτική μελετή απο πολλές πλευρές .

giorgoskoz
12/03/2008, 20:35
Δυστυχώς αυτήν είναι η αλήθεια.Στην Θεσσαλονίκη δεν το έφερνε κανείς (ούτε και οι αντιπρόσωποι της εταιρίας που έχουν και άλλες αντιπροσωπίες).Ο μοναδικός που το είχε (όπου και το αγόρασα) έχει μόνο suzuki.Βασικά πιστεύω ότι θέλει λίγο ακόμη ψάξιμο για αγορά μετρητοίς μιας και εγώ έδωσα και ανταλλαγή μία άλλη μηχανή που είχα, πήρα κατί δώρα (ψιλά βέβαια όπως λουκέτο δίσκου και κουλούρα) και μου μείωσε την τιμή στην σχάρα και στον συναγερμό που έβαλα.Μεγάλα δώρα μην περιμένεις.Πάντος στην Αθήνα επειδή υπάρχει μεγαλύτερος ανταγωνισμός, ψάξτο λίγο ακόμη.
Δεν σε ευνοεί και η εποχή γιατί τώρα αγοράζουν όλοι (λόγω άνοιξης).Εγώ το αγόρασα Νοέμβριο που ήταν μια πιο νεκρή περίοδος.
Το κέρδος που βγάζουν δεν είναι 90 ευρώ.Δεν μπορεί να βγάζουν μόνο 1,5%. Ένας μου είχε πει ότι βγάζει μόνο 200 ευρώ για αύτό και δεν το φέρνει.

giorgoskoz
12/03/2008, 20:56
Παρήγειλα μια ψηλότερη ζελατίνα.Θα την παραλαβω στο τέλος της εβδομάδας.Είναι εύκολο να την περάσω μόνος μου?Η πρέπει καλύτερα να το πάω σε κάποιον μάστορα να το κάνει? Το ρωτάω γιατι δεν γράφει κάτι το manual και δεν ξέρω τι πρεπει να ξεβιδώσω και τι να προσέξω.Φυσικά δεν ξέρω αν θα έχει οδηγίες η ζελατίνα που θα πάρω και τελικά θα είναι κάτι απλό.

aman17-2
13/03/2008, 00:10
εύκολο είναι αρκεί να το δεις μια φορά να το κάνει κάποιος
έχει 4 βίδες κάτω από τα όργανα στο μαύρο μέρος του πλαστικού
τις βγάζεις κ τραβάς τα όργανα έξω (ανάμεσα στις 2 καμπύλες πάνω στα όργανα εκεί
έχει ενα γαντζάκι που μαγκώνουν...πρόσεξε μην το σπάσεις)
μετά έχει 4 βίδες (2 αριστερά κ 2 δεξιά) που κρατάνε την ζελατίνα
τις βγάζεις βγάζεις την μαμά βάζεις την άλλη κ ανάποδα βίδωμα
δεν μπορς να στα πω με λεπτομεριες γαιτι δεν παιζει χρόνος τ΄΄ωρα....
σαβ/κο (αν δεν με προλάβει κάποιος άλλος)

giorgoskoz
13/03/2008, 06:31
Ok σας ευχαριστώ.θα περιμένω περισσοτερες λεπτομέρειες.Αφου θα ξεβιδωθούν τα όργανα ευκαιρία ειναι να ρυθμίσω και τα φώτα.

amyroukai
13/03/2008, 10:10
@giorgoskoz: Για να βγάλεις τη ζελατίνα, ξεκινάς από τα δύο αλενάκια που είναι κάτω από τα όργανα. Στη συνέχεια, βγάζεις τα αλενάκια από τα πλαϊνά και αυτά που είναι κοντά στους καθρέφτες. Τραβάς με προσοχή τα όργανα. Πιάνουν με κάτι κλιπ από πάνω μεριά, που θέλουν λίγο ζόρι, αλλά να σπάσουν δεν το βλέπω εύκολο. Από πίσω από τα όργανα, έχει ένα φισάκι μακρόστενο που δίνει ρεύμα στα όργανα και τις ενδείξεις. Αυτό δεν βγαίνει με απλό τράβηγμα, έχει μιά μικρή "ασφάλεια" για να μη ξεκουμπώνει μόνο του με τους κραδασμούς. Πρέπει να ψηλαφίσεις που είναι η ασφάλεια, να την πατήσεις και μετά να τραβήξεις για να βγει. Στη συνέχεια, ξεβιδώνεις άλλα δύο αλενάκια που κρύβονται από τα όργανα και πιάνουν τη βάση της ζελατίνας, κοντά στον προβολέα. (ΠΡΙΝ βγάλεις τις βίδες, σου προτείνω να έχεις μια χαρτοταινία μαζί και να κολλάς την κάθε βίδα εκεί από όπου την έβγαλες... εγώ την πρώτη φορά παιδεύτηκα να βρω που πάνε οι μακριές βίδες και που οι κοντές). Όταν βγάλεις όλες τις βίδες (2 όργανα, 4 πλαστικό μαύρο, 2 βάση ζελατίνας) είσαι έτοιμος. Τραβάς ελαφρά το μαύρο πλαστικό και βγαίνει, η ζελατίνα θα "πέσει" από το βάρος της. Τοποθετείς την καινούρια και βιδώνεις πάλι πρώτα την βάση της, μετά το μαύρο πλαστικό, τέλος τα όργανα... Αν μένεις Αθήνα και υπάρχει όρεξη μήπως κανονίσουμε "ληστεία" σε καφετέρια με ολίγη από μαστόρεμα. ΑΚΟΥΤΕ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΣΥΜΜΟΡΙΤΕΣ? :beer:

@Anritsu Σε Suzuki δώρα κάνει ο Γκουντούφας (απ΄ότι βλέπω σε περιοδικά, δεν έχω ρωτήσει). Πάντως τα δώρα είναι σπάνια καλής ποιότητας, όταν πρόκειται για κράνη κλπ. Τώρα αν σου δώσουν κανένα λουκετάκι, tankbag, συναγερμό, ίσως κανένα αδιάβροχο, αυτά τα βλέπω χρήσιμα... Πάντως επιμένω, ότι υπάρχει προκατάληψη εναντίον του Bandit, με μερική ευθύνη και στη Suzuki, γιατί το άφησε να θεωρείται δεινόσαυρος τόσα χρόνια. Και ξαναλέω ότι πούλησε όσο το ER-6 μέσα στο 2007...
Για αυτόν που είπες, έχω ακούσει κ εγώ πολλά, αλλά δεν ξέρω τι από όλα είναι αλήθεια. Μπορεί κάποιοι να έχουν δίκιο, μπορεί να είναι απλά ζήλεια.
Η τιμή του Bandit ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΦΟΡΑ, είναι απλά χαμηλή, γιατί η μοτοσικλέτα σε γενικές γραμμές δεν έχει κάτι ακριβό επάνω της. "Προσφορά" λόγω έντονου ανταγωνισμού είναι το απλό GSR. Χωρίς πλάκα, αν δε πεθαίνεις για fairing, δε ρίχνεις μια ματιά; GSR στα 6000 είναι χάρισμα! Είναι το ίδιο άνετο με το Bandit σαν σέλα/θέση, παίρνει ζελατίνα (όχι της Suzuki είναι πανάσχημη) και το μοτεράκι είναι διαμάντι. Θα γλιτώσεις και 30 κιλά...

creperistas
13/03/2008, 10:55
Γειά χαρά σε όλους! Ψήνομαι εδώ και καιρό να πάρω το Bandit με ABS και έχω κάνει εξόρμηση σε πολλά καταστήματα. Εδώ στην επαρχία (Ιωάννινα) δεν το φέρνει κανένας. Πρόσφατα που κατέβηκα στην Αθήνα πήγα πρώτα στο Σφακιανάκη στη Συγγρού και μου είπε 6350 ? με πινακίδες. Πήγα και σε άλλα καυαστήματα αλλά τα ίδια πάλι. Τηλεφώνησα και σε 3 καταστήματα του Βύνιου και στο πρώτο μου είπαν ότι ισχύουν όλα τα δώρα κανονικά αλλά μάλλον έκανε λάθος γιατί στα άλλα 2 που ρώτησα μου είπαν ότι δεν ισχύουν γιατί το μοντέλο είναι σε προσφορά από την αντιπροσωπία. Δεδομένου ότι 2 φίλοι μου έχουν αγοράσει μηχανή από τον Βύνιο και έχοουν μείνει ευχαριστημένοι και με τα δώρα αλλά και επειδή η μηχανή είναι αντιπροσωπίας, ρωτάω εάν ξέρει κάποιος τί ακριβώς ισχύει με το συγκεκριμένο μοντέλο. :wave2:

Anritsu
13/03/2008, 21:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai

@Anritsu Σε Suzuki δώρα κάνει ο Γκουντούφας (απ΄ότι βλέπω σε περιοδικά, δεν έχω ρωτήσει). Πάντως τα δώρα είναι σπάνια καλής ποιότητας, όταν πρόκειται για κράνη κλπ. Τώρα αν σου δώσουν κανένα λουκετάκι, tankbag, συναγερμό, ίσως κανένα αδιάβροχο, αυτά τα βλέπω χρήσιμα... Πάντως επιμένω, ότι υπάρχει προκατάληψη εναντίον του Bandit, με μερική ευθύνη και στη Suzuki, γιατί το άφησε να θεωρείται δεινόσαυρος τόσα χρόνια. Και ξαναλέω ότι πούλησε όσο το ER-6 μέσα στο 2007...
Για αυτόν που είπες, έχω ακούσει κ εγώ πολλά, αλλά δεν ξέρω τι από όλα είναι αλήθεια. Μπορεί κάποιοι να έχουν δίκιο, μπορεί να είναι απλά ζήλεια.
Η τιμή του Bandit ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΦΟΡΑ, είναι απλά χαμηλή, γιατί η μοτοσικλέτα σε γενικές γραμμές δεν έχει κάτι ακριβό επάνω της. "Προσφορά" λόγω έντονου ανταγωνισμού είναι το απλό GSR. Χωρίς πλάκα, αν δε πεθαίνεις για fairing, δε ρίχνεις μια ματιά; GSR στα 6000 είναι χάρισμα! Είναι το ίδιο άνετο με το Bandit σαν σέλα/θέση, παίρνει ζελατίνα (όχι της Suzuki είναι πανάσχημη) και το μοτεράκι είναι διαμάντι. Θα γλιτώσεις και 30 κιλά...

Καλό και άγιο το GSR , ένα φεγγάρι το σκεφτόμουνα , όμως το άφησα στην άκρη α) λόγω σχετικά αυξημένης κατανάλωσης β) λόγω σχετικά μειωμένων δυνατοτήτων για ταξίδια η μεγάλες βόλτες . Αν και δεν τα έχω βολτάρει ακόμα , ειμαι 1.90 95 κιλά , νομίζω πως με 2 ατομά θα είναι σαφώς πιο άνετο το ΒΑΝΔΙΤ . Ισως το GSR στην κίνηση να είναι πιο ευέλικτο όντας πιο μαζεμένο και ελαφρύ , αλλά δυστυχώς δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα , μπορούμε ? Τωρα για την τιμή που λες ίσως και να διαφωνήσω . Στην ίδια κατηγορία ας πούμε , τι παραπάνω δίνει δηλαδή το FAZER με τα 78 αλόγα ABS στα 7400 ? Χοντρικά καμιά , ίσως μονό μια πιθανά καλύτερη μεταπώληση . Το S2 μου αρέσει καλύτερα αλλά ξεφεύγει στην τιμή κάπου κοντά στα 9000 . Σε σχέση με το CBF όμως στα 7400 ??? ΧΜΜΜΜ εδώ αν θεωρήσω ότι για τιμή μετρητής ίσως κατέβω κοντά στα 7000 και με τίποτα δωράκια θεωρητικά υπάρχει μια πραγματική διαφορά κάπου στα 600 εβρα η οποία δεν είναι και τραγική δεδομένου ότι το CBF του 2008 και μ' αρέσει , και ειναι βελτιωμένο τόσο από από άποψη πλαισίου όσο και από άποψη κινητήρα .Νόμιζα πως το 2008 CBF θα ξεπερνάει κατά πολύ τα 8000 . Κοιτα ρε πάνω που είχα κατασταλάξει κάπου γύρισα στο πουθενά ...

:sick:

amyroukai
14/03/2008, 09:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
Κοιτα ρε πάνω που είχα κατασταλάξει κάπου γύρισα στο πουθενά ...

:sick:
Αχ να ένας άνθρωπος που με νιώθει! Δε ξέρεις πόσες φορές είπα παρόμοιες φράσεις, πόσες φορές έφαγα καζούρα του τύπου "άντε ΠΟΤΕ θα πάρεις μηχανή και ποιά" και τέτοια. Αν δεν το έχεις ψώρα ένα συγκεκριμένο μοντέλο είναι δύσκολη η απόφαση. Το fazer δεν λέει με τίποτα γιατί είναι άδειο χαμηλά και με τον τρόπο που αποδίδει, προορίζεται για ταξιδάκια "τάπα" στην εθνική, ή για φαναρομάχους. Το CBF είναι όντως ο μόνος ουσιαστικός αντίπαλος. Ίσως να περιμένεις να το δεις ζωντανό στην έκθεση (αν το έχουν) και κανένα συγκριτικό; Πάντως 2000 ευρώ παραπάνω δεν τα αξίζει. Ήμουν και εγώ στη σκέψη να το έπαιρνα πέρυσι (Χτες έκλεισα ένα χρόνο με το ληστή) αλλά δεν μπορούσα να βρώ κάτι καλό σε 2ο χέρι και σε λεφτά που να τα φτάνω...

Φίλε Anritsu το συμπέρασμα είναι ένα. Όσο το σκέφτεσαι, τόσο θα σε τρώει και δε θα παίρνεις απόφαση. Γιατί ΟΛΕΣ κάτι έχουν να πουν, όλες είναι όμορφες, όλες σε καλούν να τις πας βόλτα. Οπότε, μια που δεν μπορείς να τις έχεις όλες, πάρε μία που να σου κάνει όσο μπορείς περισσότερο κλικ. Με τη μοτοσικλέτα χωρίζεις πιό εύκολα αν έχετε ασυμφωνία χαρακτήρων (συνήθως). Ακόμα με πιάνω να σκέφτομαι, βρε μήπως ήταν καλύτερα να έπαιρνα το... Αλλά δε σκάω. Το Bandit είναι όσο γρήγορο πρέπει για να με τρομάξει ενίοτε, είναι όσο άνετο πρέπει για να με πάει παντού, είναι πολυεργαλείο και το έχω χαρεί. Και αρκετά φτηνό για να μη το έχω άγχος... (και άμα αποφασίσω αν θέλω SS, on-off, SM ή enduro για δεύτερη καλά θα είναι)

Anritsu
14/03/2008, 16:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Το CBF είναι όντως ο μόνος ουσιαστικός αντίπαλος. Ίσως να περιμένεις να το δεις ζωντανό στην έκθεση (αν το έχουν) και κανένα συγκριτικό; Πάντως 2000 ευρώ παραπάνω δεν τα αξίζει. Ήμουν και εγώ στη σκέψη να το έπαιρνα πέρυσι (Χτες έκλεισα ένα χρόνο με το ληστή) αλλά δεν μπορούσα να βρώ κάτι καλό σε 2ο χέρι και σε λεφτά που να τα φτάνω...



Μα 7400 το δίνει αυτή την στιγμή ο Σαρακάκης , τουλαχίστον συμφωνα με το site του .Αν το πάρω μαλίστα απο κανα μότο Βυνιο με φουλ αξεσουαρ σε αυτήν την τιμή ή και κατι λιγοτερο αν το καταφέρω σε τιμή μετροιτής , η διαφορά θα ειναι πραγματικά λιγοτερα απο 1000 εβρά καθως το Μπαντιτ μπορει να πώλειται 6350 αλλά δεν εχει ουτέ λουκετό δώρο . Αν πεις να βαλεις κανα καγκέλακι , συναγερμό η μπαγκαζίερα τα πλησιαζεί τα 7000. Το μόνο αρνητικό πουμπορώ να βρω στο CBF σε σχέση με το Bandit είναι οτι σιγουρά απο αποψή κλόπης ειναι πολύ πιο επιφόβο . Βεβαία επειδή ακομά το BROSακι με τα 105.000 κμ στην πλάτη του εχεί ψυχή δεν βλέπω να επενδύω πριν το 2009 , ισώς να αξιζει δε να περιμένω μήπως και δώ καμία αλλαγη στο CBF 2009 . Λέμε τώρα ...

amyroukai
14/03/2008, 16:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
ισώς να αξιζει δε να περιμένω μήπως και δώ καμία αλλαγη στο CBF 2009 . Λέμε τώρα ...
CBF του 2009 δεν υπάρχει... Το CBF ανανεώθηκε φέτος και έρχεται σύντομα. Φυσικά και θα βγαίνει και το 2009, αλλά άντε να προσθέσουν κανένα χρώμα, δε θα αλλάξει τπτ άλλο. Αυτό που λες εσύ με τα 7400, μήπως είναι το μοντέλο που μόλις σταμάτησε να παράγεται;;;
Το μοντέλο 2008, λέει "αναμένεται". (http://www.honda.gr/honda/motorcycles_new/inner2.cfm?menu_id=2&moto_id=6&model_id=142)
Και το ανησυχητικό είναι, ότι έχουν αλλάξει μοτέρ και πλαίσιο με πιο μοντέρνα, έχουν αδυνατίσει τα πλαστικά, αλλά πήρε και 15 κιλά; Εκτός αν η Honda ξεκίνησε να τα μετράει με υγρά και καύσιμα, επιτέλους...

Anritsu
14/03/2008, 18:08
ΔΥΣΤΥΧΩΣ εχεις απολύτο δίκιο . Μακάρι και το καινουριο να παιξεί εκεί κοντά αν και επιμένω πως θα τα πατήσει τα 8 Κ . Οπώς και να εχεί εχώ καταλάξει στο Μπαντιτ , σαν μια αξιοπίστη οικονομική και διασκεδαστική επιλογή . Αυτο το μπουρι να μην είχε μόνο και θα ήταν άψογο ...

:wave2:

amyroukai
14/03/2008, 20:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
Αυτο το μπουρι να μην είχε μόνο και θα ήταν άψογο ...
Mivv motogp style. "Τέλος".
Και όμορφη και μικρή... (http://www.mivv.it/risorse/7/200/685/S030L6Sa.jpg)

Ληστης
15/03/2008, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Mivv motogp style. "Τέλος".
Και όμορφη και μικρή... (http://www.mivv.it/risorse/7/200/685/S030L6Sa.jpg)

Γνωριζουμε τιμη;

amyroukai
15/03/2008, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ληστης
Γνωριζουμε τιμη;
Δε το έψαξα γιατί δεν μπαίνει στο δικό μου. Τα στοιχεία του εισαγωγέα ειναι:
KOSTPART
DIMITRAKOPOULOU STR., 29
11742 ATHENS
GREECE
Tel 0030/210-9241400
Fax 0030/ 210-9213038
email: kostpart@otenet.gr

giorgoskoz
15/03/2008, 15:01
Φίλοι, amyroukai και aman 17-2 σας ευχαριστώ για τις οδηγίες σας για την αλλαγή ζελατίνας. Ασχολήθηκα χθες το μεσημέρι και πέρασα μια ψηλότερη της kappa.Πραγματικά η διαφόρα είναι μέρα με την νύχτα.Πήγα χθες Κοζανή (από Θεσ/κη) και γύρισα σήμερα.Πολυ άνετα και με υψηλές ταχύτητες χωρίς να χρειάζεται σκύψημο. Ευχαριστώ και πάλι.

Anritsu
15/03/2008, 15:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgoskoz
Φίλοι, amyroukai και aman 17-2 σας ευχαριστώ για τις οδηγίες σας για την αλλαγή ζελατίνας. Ασχολήθηκα χθες το μεσημέρι και πέρασα μια ψηλότερη της kappa.Πραγματικά η διαφόρα είναι μέρα με την νύχτα.Πήγα χθες Κοζανή (από Θεσ/κη) και γύρισα σήμερα.Πολυ άνετα και με υψηλές ταχύτητες χωρίς να χρειάζεται σκύψημο. Ευχαριστώ και πάλι.

Τι ύψος έχεις ρε ΤΖΟΡΤΖ ??? Για βάλε απάνω κανένα στο 1.90 να διακτινιστει και μαθέ αν τον φυσάει

.:wave2:

Band(age)it
15/03/2008, 16:01
Εγω τη ζελατινα της Kappa την κραταω με το χερι για να μενει ακινητη..
Ενω την εχω βιδωσει σωστα μετα τα 200 τρεμοπαιζει δημιουργωντας στροβιλισμους μπροστα στο κρανος.. :look:



Edit : Ξερω ξερω...παρε gsxr..

Ληστης
15/03/2008, 16:14
Ξεχασα να πω οτι τα TDM τα εχουμε :a2: Και ειχα και την βαλιτσα πανω...

giorgoskoz
15/03/2008, 20:05
Σιγουρα για κάποιον με ύψος 1,90 χρειάζεται 2 ζελατίνες κολλημένες για να μην τον χτυπάει ο αέρας.Εγώ είμαι 1,77 και βολεύομαι.Τώρα λέγοντας υψηλές ταχύτητες εννοούσα 160 - 180 (μάλλον έπρεπε να πω κανονικες ταχυτητες για εσας ε? :smilea: ).Για πάνω από 200 βλέπω να φεύγει και το βαλιτσάκι που έχω και να το ψάχνω.
Για αυτήν την περίπτωση πιστεύω ότι η καλύτερη ζελατινα είναι της powerbronze.

http://www.powerbronze.co.uk/displaystock.asp?SSN_LNG=ENG&SSN_CUR=EURO&OBJ_ID=31358

aman17-2
15/03/2008, 20:39
με λίγο σκύψιμο όλα είναι μια χαρά
έκανα ταξίδι με 180-200 όλη την ώρα..
η απόλυτη ησυχία αρκεί τα μάτια να είναι λίγο πιο πάνω από το πάνω μέρος της ζελατίνας
(1,82)
είχα πάνω 3βάλιτσο κ με το βάρος πίσω το ένιωθα πιο καλά στις στροφές κ έστριβα καλύτερα !!!??? #$@#$@#

236 τελική
οι βαλίτσες πιάστηκαν κ με ιμάντες πάνω στην βάση απλά για 10000% σιγουριά ότι δεν θα ανοίξουν
η givi λέει μέχρι 120 (το ίδιο κ για την ζελατίνα αν έχει αέρα)
οπότε δεν θέλω να δοκιμάσω τα όρια των βαλιτσών
η ζελατίνα δεν είχε πρόβλημα
έπαιζε λίγο το πάνω μέρος αλλά λίγο κ νομίζω φυσιολογικό με τόσο ζόρι που τράβαγε στα 200+

amyroukai
15/03/2008, 21:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από aman17-2
με λίγο σκύψιμο όλα είναι μια χαρά
έκανα ταξίδι με 180-200 όλη την ώρα..

236 τελική
Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι είμαι εξωγήινος... ΛΟΛ για το ταξίδι 180-200 με λίγο σκύψιμο ακόμα και η μαμά ζελατίνα είναι καλά, το δοκίμασα φέτος από Μαλιακό ως Τέμπη. Αλλά με την ψηλή, δεν θέλει σκύψιμο. Για να μη λέμε και μακακίες, οι δρόμοι μας και η κυκλοφοριακή μας αγωγή ΔΕΝ είναι για ταξίδια με τόσα. Και δεν εννοώ ότι σώνει και καλά ο οδηγός της μοτοσικλέτας είναι κουλός, αλλά ότι είναι πολλά περισσότερα από όσα έχει συνηθίσει ο μέσος Έλληνας και δεν υπάρχει περίπτωση να σε προσέξει όταν πηγαίνεις με τόσα, που σημαίνει απλά ότι ψάχνεσαι να φας το κεφάλι σου. Το προσωπικό μου όριο για να μην νιώθω στην τσίτα, είναι στα 150 το πολύ. Μετά, ο Αγ. Πέτρος ανοίγει τεφτέρια, το ΚΑΤ ετοιμάζεται για πελάτη κλπ.

Οι ψηλές ζελατίνες όντως έχουν μιά παραμόρφωση από την πίεση του αέρα, λογικό δεν είναι; Όποιος θέλει τελικές, βάζει χαμηλή ζελατίνα και σκύβει. Η ψηλή είναι για άνετο ταξίδι σε "λογικά" χιλιόμετρα. Η MRA Vario touring μάλλον είναι ο καλύτερος συμβιβασμός... Θα την ψωνίσω αν έχω μετρητά για "κάψιμο" να δω.

Τελική, σε ελάχιστες περιπτώσεις μακακίας που την έχω κυνηγήσει, πάνω από 221 δεν έχει γράψει το όργανο, με τη βαλίτσα πίσω. Και είχα μείνει με το γκάζι κολλημένο τέρμα αρκετή ώρα, ξαπλωτός, δεν ανέβαζε άλλο. Τι να σου πω, αν με ξανακαβαλήσει ο διάολος θα το ξαναπροσπαθήσω το θέμα... 236...? Εντυπωσιακό!

Και LOL τα Vstrom τα έχουμε άαανετα, τα TDM λιγότερο άνετα, τα F800 μας έχουν, τα ER-6 μας πάνε μαζί ανάλογα τη σχέση στο κιβώτιο. (μάλλον έχουμε και τις R1200GS αλλά δεν παίρνω όρκο, έχω ανοίξει και μαζί με Varkadero και δεν έφυγε).

aman17-2
15/03/2008, 22:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
[B]Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι είμαι εξωγήινος... ΛΟΛ για το ταξίδι 180-200

αλλά ότι είναι πολλά περισσότερα από όσα έχει συνηθίσει ο μέσος Έλληνας και δεν υπάρχει περίπτωση να σε προσέξει όταν πηγαίνεις με τόσα, που σημαίνει απλά ότι ψάχνεσαι να φας το κεφάλι σου. Το προσωπικό μου όριο για να μην νιώθω στην τσίτα, είναι στα 150 το πολύ. Μετά, ο Αγ. Πέτρος ανοίγει τεφτέρια, το ΚΑΤ ετοιμάζεται για πελάτη κλπ.

Τελική, σε ελάχιστες περιπτώσεις μακακίας που την έχω κυνηγήσει, πάνω από 221 δεν έχει γράψει το όργανο, με τη βαλίτσα πίσω. Και είχα μείνει με το γκάζι κολλημένο τέρμα αρκετή ώρα, ξαπλωτός, δεν ανέβαζε άλλο. Τι να σου πω, αν με ξανακαβαλήσει ο διάολος θα το ξαναπροσπαθήσω το θέμα... 236...? Εντυπωσιακό!

[

για το 1ο δεν οδηγώ στην Ελλάδα....
Autostrada ....

για τελική παρεξήγηση 236 τελική χύμα (νομίζω 230 έχω δει κ με την 1 βαλίτσα αλλά δεν ορκίζομαι κιόλας)
σήμερα πάντως 2κάβαλο 220 έπιασε σχετικά εύκολα κ άνοιγε κ άλλο αλλά πλάκωσε κίνηση μετά

με 3βάλιτσο πάνω από 220 είδα μόνο σε κατηφόρες
(μιλάμε πάντα για κοντέρ...δεν το μετράω gps
στο ταξίδι το είχα μετρήση αλλά δεν θυμάμαι πόσα έκλεβε ....κάπου στα 10κμ πρέπει να ήταν)


(επειδή παίζω σε αυτές τις ταχύτητες γι αυτό θα το δώσω κ θα πάω se SS)

WebDevGr
15/03/2008, 23:14
Η MRA Vario touring μάλλον είναι ο καλύτερος συμβιβασμός... Θα την ψωνίσω αν έχω μετρητά για "κάψιμο" να δω.

Η MRA από το λίγο που την έχω δοκιμάσει σε μεγάλες ταχύτητες (μια φόρα στην Αττική οδό με 200-210) δεν παρατήρησα να πιέζεται ή να ταλαντεύεται. Την Παρασκευή που θα ανέβω Θεσσαλονίκη θα έχω πιο ολοκληρωμένη άποψη για την συμπεριφορά της σε ταξίδι.

Band(age)it
15/03/2008, 23:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από gigenis
Η MRA από το λίγο που την έχω δοκιμάσει σε μεγάλες ταχύτητες (μια φόρα στην Αττική οδό με 200-210) δεν παρατήρησα να πιέζεται ή να ταλαντεύεται. Την Παρασκευή που θα ανέβω Θεσσαλονίκη θα έχω πιο ολοκληρωμένη άποψη για την συμπεριφορά της σε ταξίδι.


Αφου δε νιωθει τιποτα στα 210 τι αλλο θες απο μια ζελατινα? Να σου μιλαει στο ταξιδι ? Να κατεβαινει αργα το βραδυ για τσιγαρα? :lol: :lol:

amyroukai
15/03/2008, 23:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Band(age)it
Αφου δε νιωθει τιποτα στα 210 τι αλλο θες απο μια ζελατινα? Να σου μιλαει στο ταξιδι ? Να κατεβαινει αργα το βραδυ για τσιγαρα? :lol: :lol:
Μόνο σε ταξίδι κάποιων ωρών καταλαβαίνεις στ'αλήθεια αν σε καλύπτει καλά η ζελατίνα, από το πόσο σε κούρασε ή όχι φτάνοντας. Το να την πλακώσεις για 1 λεπτό 210 δε λέει τίποτα, γιατί από τη χαρά σου και μόνο, μπορεί να μη βγάλεις το σωστό συμπέρασμα, δεν εστιάζεις στην άνεση, χαζεύεις άλλα πράγματα.

Ένα καφεδάκι πάντως αν μου έφτιαχνε, δε θα με χάλαγε. Έχω κακομάθει με τις ποτηροθήκες στο αυτοκίνητο! :beer:

Anritsu
16/03/2008, 22:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgoskoz

Για αυτήν την περίπτωση πιστεύω ότι η καλύτερη ζελατινα είναι της powerbronze.

http://www.powerbronze.co.uk/displaystock.asp?SSN_LNG=ENG&SSN_CUR=EURO&OBJ_ID=31358

64 ? μόνο ???

Μηπώς είναι πολύ φτηνή για να είναι αληθινή ?

pektis
17/03/2008, 15:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από aman17-2
για το 1ο δεν οδηγώ στην Ελλάδα....
Autostrada ....

για τελική παρεξήγηση 236 τελική χύμα (νομίζω 230 έχω δει κ με την 1 βαλίτσα αλλά δεν ορκίζομαι κιόλας)
σήμερα πάντως 2κάβαλο 220 έπιασε σχετικά εύκολα κ άνοιγε κ άλλο αλλά πλάκωσε κίνηση μετά

με 3βάλιτσο πάνω από 220 είδα μόνο σε κατηφόρες
(μιλάμε πάντα για κοντέρ...δεν το μετράω gps
στο ταξίδι το είχα μετρήση αλλά δεν θυμάμαι πόσα έκλεβε ....κάπου στα 10κμ πρέπει να ήταν)


(επειδή παίζω σε αυτές τις ταχύτητες γι αυτό θα το δώσω κ θα πάω se SS)

To diko mou pantos K4 paei 235!:)

WebDevGr
17/03/2008, 15:49
Μετά την αλλαγή του πίσω φαναριού με ενσωματωμένα LED φλας μου φαίνονταν λίγο ξεκάρφωτα τα μπροστινά φλας μόνα τους.... κι έτσι όταν είδα στο Motomarket κάτι μικρά LED φλας για φαίρινγκ μου καρφώθηκε η ιδέα να τα αλλάξω. Βέβαια δεν κάθονταν σωστά με την δική τους τη βίδα (έμπαιναν πολύ μέσα) και ούτε ταίριαζαν τα καλώδια τους για να συνδεθούν... αλλά με αρκετή δόση Ελληνικής πατέντας σχεδόν τα κατάφερα :):) και να το αποτέλεσμα.


124192

WebDevGr
17/03/2008, 15:52
Και από μια άλλη οπτική γωνία..... Από εδώ φαίνεται ότι δεν έχουν κάτσει και πάρα πολύ καλά αλλά το Σαββατοκύριακο που θα έχω χρόνο θα το διορθώσω :) (ελπίζω) Βασικά πρέπει να τα βγάλω λίγο ακόμη έξω....


124193

amyroukai
18/03/2008, 08:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από gigenis
Και από μια άλλη οπτική γωνία..... Από εδώ φαίνεται ότι δεν έχουν κάτσει και πάρα πολύ καλά αλλά το Σαββατοκύριακο που θα έχω χρόνο θα το διορθώσω :) (ελπίζω) Βασικά πρέπει να τα βγάλω λίγο ακόμη έξω....
Γηγενή έχω την εντύπωση ότι υπάρχουν βάσεις που κλείνουν την τρύπα στο fairing για τέτοιες ακριβώς περιπτώσεις, ρώτησες στο μοτομάρκετ αν φέρνουν τέτοια; Νομίζω είχα δει και στον τυπωμένο κατάλογο του 2007, αλλά και στο justbandits.

Ωραίο είναι το αποτέλεσμα!!!

WebDevGr
18/03/2008, 09:40
Αυτές τις βάσεις έβαλα κι εγώ.... με τη διαφορά ότι έβαλα τρεις :)

Με μια βάση το φλασάκι έμπαινε μέσα στο φαίρινγκ και δεν φαίνονταν καλά, οπότε αναγκάστηκα να βάλω τρεις για να το βγάλω πιο έξω. Όταν βγήκε πιο έξω δεν έφτανε ο λαιμός από τα φλας για να βιδώσει οπότε έκανα πατέντα. Βίδωσα τις δυο βάσεις πανω στο φαιρινγκ με άλλη βιδα, έκοψα το λαιμό από το φλασακι και το κόλλησα πάνω στην τρίτη βάση και όλο μαζί ξανά κόλλημα πάνω στις δυο βάσεις που ήταν ήδη βιδωμένες, αφού πρώτα είχα ανοίξει καινούργια τρύπα στις βάσεις για να περάσει το καλώδιο :):)

Τώρα πρέπει απλά να το βγάλω από τη μία πλευρά λίγο ακόμη έξω για να ευθηγραμιστεί με το φαίρινγκ και να είναι και πιο όμορφο αλλά και πιο ορατό...

Έχει κανείς να προτίνει κανέναν καλό ηλεκτρολόγο για να λύσω και το θέμα του γρήγορου αναβοσμησίματος των φλας; Η αλλαγή της φλασιέρας είναι ανέφικτη καθώς μέσα στη φλασιέρα υπάρχει και ο ελέγχος του πλαϊνού σταντ. Η μόνη λύση είναι οι αντιστάσεις πάνω στα καλώδια των φλας αλλά δεν ξέρω ποιες πρέπει να βάλω και τι μέγεθος πρέπει να έχουν.

Κάθε πρόταση δεκτή :)

amyroukai
18/03/2008, 10:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από gigenis
Η μόνη λύση είναι οι αντιστάσεις πάνω στα καλώδια των φλας αλλά δεν ξέρω ποιες πρέπει να βάλω και τι μέγεθος πρέπει να έχουν.

Κάθε πρόταση δεκτή :)

Θα σου πρότεινα να παραγγείλεις αυτό. (http://www.justbandits.com/shop/product.asp?numRecordPosition=9&P_ID=363&strPageHistory=&strKeywords=&SearchFor=&PT_ID=81)
Ή αυτό (http://www.justbandits.com/shop/product.asp?numRecordPosition=13&P_ID=495&strPageHistory=&strKeywords=&SearchFor=&PT_ID=81)

WebDevGr
18/03/2008, 11:14
Τα έχω δει κι εγω αυτά. Το δευτερο λινκ είναι απλές αντιστάσεις και πιθανόν να βρω και εδώ κάτι αντιστοιχο. Το πρωτο λινκ φαίνεται ενδιαφέρον καθώς λέει ότι μπαίνει πάνω στην υπάρχουσα φλασιέρα.... μόνο που από την εικόνα δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορεί να γίνει αυτό καθώς η φλασιέρα δεν έχει καλώδια παρά μόνο βύσματα και κουμπωνει δίπλα στην ασφαλειοθήκη. Όπως είπα και πριν η φλασιέρα έχει και τον έλεγχο του πλαινού σταντ και δεν θα ήθελα να κάνω καμιά βλακεία :)

KOSTAS-ER6
19/03/2008, 10:39
ενημερωτικα για τα φλας στο στοπ επειδη εβαλα στο er μου το ιδιο ακριβως ειχε στη συσκευασια 2 λευκες αντιστασεις πρεπει να ηταν κ τις συνδεσα στο αρνητικο νομιζω απο μια στο καθε φλας!
την αγορα την ειχα κανει απο EBAY αν θελεις ψαξε απο κει μηπως σου τα δωσει σκετα δε νομιζω να ειναι ακριβα η αλλιως σε ενα καλο ηλεκτρολογο θα βρεις ακρη!
παντως αν θελεις την σελιδα απο κει που το πηρα εγω μπορω να σου τη δωσω.

και κατι αλλο... προκειται να δωσω το er κ να παρω το bandit που το πηρε ενας φιλος προχθες κ κολλησα!απο κοντα ειναι πολυ καλυτερο.το προβλημα μου ειναι οτι το θελω στο κοκκινο κ μου λενε οτι μονο ασημι κ μαυρο εχει!Υπαρχει καμια περιπτωση να το βρω σε κοκκινο?

amyroukai
19/03/2008, 10:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από KOSTAS-ER6
σε ενα καλο ηλεκτρολογο θα βρεις ακρη!


μου λενε οτι μονο ασημι κ μαυρο εχει!Υπαρχει καμια περιπτωση να το βρω σε κοκκινο?

Για το πρώτο θα συμφωνήσω και εγώ, ότι αν πας σε έναν ηλεκτρολόγο και του πεις τι θέλεις να κάνεις, θα σου δώσει λύση φτηνά και εύκολα κολλώντας μιά αντίσταση στο led. Πάρε και τα παλιά φλας μαζί σου, είναι εύκολο με ένα πολύμετρο να δει τι αντίσταση έχει το παλιό, τι έχει το καινούριο και να συμπληρώσει.


Για τα χρώματα, το site της Suzuki Αγγλίας, που είναι εξαιρετικό και πάντα ενημερωμένο, δείχνει μόνο μαύρο και ασημί για το 2008, που σημαίνει ότι και το υπέροχο σκούρο μπλε σταμάτησε... Δεν έχεις άλλη επιλογή λοιπόν πέρα από αυτά τα δύο για την ώρα. Κόκκινο είχε κάποια χρονιά αερόψυκτο, νομίζω με το καινούριο σχήμα ήταν του 2005, αλλά δε ξέρω αν εισήχθησαν στην Ελλάδα.

KOSTAS-ER6
19/03/2008, 12:02
ο καταλογος της suzuki για το 2007 το ειχε σε 4 χρωματα μαυρο,μπλε ανοιχτο,μπλε σκουρο κ κοκκινο στο νεο μοντελο-υδροψυκτο!
Τι ακριβως φεραν δεν ξερω απλα λεω μηπως εχει κανενα καταστημα στοκ απο περσυ!
Δεν ξερω αλλα κολησα στο κοκκινο μολις το ειδα κ αυτα που εχει τωρα δεν μου γεμιζουν το ματι,με μιση καρδια θα το παρω κ αν του χρονου το φερει θα τρωγομαι για αλλαγη παλι!

Σε γενικες γραμμες τι λεει το συγκεκριμενο μηχανακι?Ειμαι 1,87 κ 90κιλα με σηκωνει η πεφτω πολυς?
Απο εξατμηση παιζει τιποτα πιο σουλουπωμενο γιατι η μαμισια του ειναι καπως μεγαλη!

pektis
19/03/2008, 12:09
To bandit του 08 το υδρόψυκτο απ' ότι ξέρω έχει 85 hp. Δεν νομίζω να έχεις κάποιο πρόβλημα.. :rolleyes:

pektis
19/03/2008, 12:11
Από εξάτμιση έχω άκούσει για μια νέα της remus...Πρέπει να κοστίζει όμως!!

KOSTAS-ER6
19/03/2008, 12:27
οσον αφορα τις διαστασεις μου για την καλυψη αερα κ γενικα στην οδηγηση εννοω οχι για επιδωσεις!
θα πρεπει να δω πρωτα τι παιζει κ βλεπουμε μονο για τελικο λεω οχι απο λαιμους!

amyroukai
19/03/2008, 12:29
Αν τα μικρά παιδάκια κοιτάξουν το thread θα δουν τελικά, ζελατίνες, βαλίτσες, bagster, σχόλια... Μη τα ξαναγράφουμε τα ίδια ακριβώς.

pektis
19/03/2008, 12:35
Eντάξει, μετά τα 150χλμ. πρέπει να σκύβεις!!:)

pektis
19/03/2008, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Στο δικό μου δεν πρέπει να είναι από τη ζελατίνα, δοκίμασα να την κρατήσω εν κινήσει, στις συγκεκριμένες στροφές και δεν έκανε καμμία διαφορά στον θόρυβο. Θεωρητικά, σταματώντας την ταλάντωση (αν υπάρχει) σταματάει και ο ήχος. Αυτή την ταινία που λες, σκεφτόμουνα να τη βάλω στις συναρμογές όλων των πλαστικών, ή κάποια ελαστική φλάντζα τέλος πάντων που να κάνει παρόμοια δουλειά. Αλλά δεν πρόλαβα μέσα στην εβδομάδα να τα λύσω όλα και να τα ξαναδέσω... Θα το δοκιμάσω το ΣΚ αν είμαι χαλαρά.

Amyrouke πριν μερικές μέρες παρατήρησα ένα μεταλλικό θόρυβο στις 4,000rpm με 4,500rpm.!
Μπόρεσα να πάω στον τεχνικό που λέγαμε(PATRA).Τελικά ήταν τεντοτήρας καδένας...Με καθησύχασε λέγοντάς μου ότι για τα χλμ. που έχω είναι μια φυσιολογική φθορά!Εσύ πόσα χλμ. έχεις για να δούμε τελικά αν έχεις το ίδιο πρόβλημα??

amyroukai
19/03/2008, 14:07
Κοντεύω 20,000 αλλά δεν είναι από τον κινητήρα ο θόρυβος. ΟΚ το μοτέρ έχει πολλούς θορύβους λόγω αερόψυξης και γενικά παλιάς τεχνολογίας και μεγάλων ανοχών, ειδικά οταν είναι κρύο, αλλά αυτό που ακούγεται στο δικό μου είναι συντονισμός των πλαστικών του fairing. Τεντωτήρας "φαγωμένος" τόσο νωρίς, δεν παίζει. Εξάλλου πριν λίγο καιρό έκανα το σέρβις των 18000, θα το άκουγε και ο μηχανικός μου. Μήπως λέω, ο μάστορας σου βρήκε τρόπο να βγάλει κανένα ταληράκι παραπάνω; Εκτός και αν έχεις πολλά περισσότερα χιλιόμετρα, τι να πω.

alex14
19/03/2008, 16:15
@ amyroukai

Μεχρι τωρα στα service που εχεις κανει, πως βρεθηκαν οι βαλβιδες ?
(και στα ποσα χιλιομετρα ?)

Για τον τεντωτηρα συμφωνω και εγω. Δεν νομιζω να παιζει προβλημα τοσο νωρις.

:wave2:

amyroukai
19/03/2008, 17:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
@ amyroukai

Μεχρι τωρα στα service που εχεις κανει, πως βρεθηκαν οι βαλβιδες ?
Έναν έλεγχο και ρύθμιση λέει το βιβλίο κάθε 12000χλμ, έχει γίνει στις 12000 (το καλοκαίρι ήταν), η μοτοσικλέτα όπως έχω ξαναπει πριν κ μετά ήταν η μέρα με τη νύχτα και από ήχο που έγινε αγνώριστος και από απόδοση ψηλά. Που σημαίνει πως ήταν χάλια...
Στο επόμενο σέρβις (24000χλμ) θα έχει έλεγχο πάλι. Αυτή τη φορά όμως δεν τη νιώθω πεσμένη και ο ήχος της είναι ρυθμικός, όχι "μπερδεμένος" όπως ήταν στην αρχή. Που σημαίνει οτι παρ΄όλο που την πιέζω περισσότερο από όσο τα πρώτα χιλιόμετρα που έκανα μαζί της, δεν έχει "χαλάσει" η ρύθμιση.

johndaf
19/03/2008, 17:41
Παιδια καλησπερα.Απο εχθες ειμαι και εγω ενας κατοχος του ΛΗΣΤΗ με abs.Εχω τρελαθει απο ρην χαρα μου.Σημερα του εκανα τα πρωτα του 200 χιλ!!:rotflmao: :rotflmao:

amyroukai
19/03/2008, 17:48
johndaf καλωσήρθες!!! Καλές βόλτες και πάντα όρθιος. :beer:

χρωματάκι; ανέβασε καμμιά φωτό αν θέλεις.

WebDevGr
19/03/2008, 18:42
Καλορίζικο!!! και καλοτάξιδο!!!! :):) Για να λες ABS ή μαύρο ή ασημί θα είναι :)

johndaf
19/03/2008, 19:53
Παιδια ευχαριστω για τις ευχες σας.Χρωμα γκρι ανθρακι!!

Ληστης
19/03/2008, 20:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από KOSTAS-ER6
ο καταλογος της suzuki για το 2007 το ειχε σε 4 χρωματα μαυρο,μπλε ανοιχτο,μπλε σκουρο κ κοκκινο στο νεο μοντελο-υδροψυκτο!
Τι ακριβως φεραν δεν ξερω απλα λεω μηπως εχει κανενα καταστημα στοκ απο περσυ!
Δεν ξερω αλλα κολησα στο κοκκινο μολις το ειδα κ αυτα που εχει τωρα δεν μου γεμιζουν το ματι,με μιση καρδια θα το παρω κ αν του χρονου το φερει θα τρωγομαι για αλλαγη παλι!

Σε γενικες γραμμες τι λεει το συγκεκριμενο μηχανακι?Ειμαι 1,87 κ 90κιλα με σηκωνει η πεφτω πολυς?
Απο εξατμηση παιζει τιποτα πιο σουλουπωμενο γιατι η μαμισια του ειναι καπως μεγαλη!

Το εχει ο αδελφος μου σε κοκκινο! Με μια καλη προσφορα το πηρες :rotflmao:
Κοιτα να δεις που θα γινουν συλεκτικα τα κοκκινα και τα σκουρα μπλε χωρις ABS.

KOSTAS-ER6
20/03/2008, 07:49
μιλαμε για το υδροψυκτο παντα,ετσι?
εχει ερθει το κοκκινο αλλα χωρις abs?
τι χλμ εχει του αδερφου σου κ ποσο περιπου το ζηταει?αν μπορεις να το στειλεις κ καμια φωτο θα ηταν ακομη καλυτερα!

amyroukai
20/03/2008, 08:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από KOSTAS-ER6
μιλαμε για το υδροψυκτο παντα,ετσι?

Επειδή σε βλέπω ότι ανησυχείς, με το αερόψυκτο έχω ανοίξει με 2 ER-6N. Αν σε καλύπτει από γκάζια το ER, δε θα έχεις πρόβλημα και με το Bandit. Είναι ίσως το ίδιο, ίσως λίγο γρηγορότερο.
Για να μάθεις αν κάπου έχει στοκ, πάρε τηλέφωνο τα κεντρικά του Σφακιανάκη, πες τι θέλεις και πες τους να κοιτάξουν εκείνοι στους εμπόρους τους. Ή πέρνα από μια έκθεση της αντιπροσωπείας.

pektis
20/03/2008, 09:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Κοντεύω 20,000 αλλά δεν είναι από τον κινητήρα ο θόρυβος. ΟΚ το μοτέρ έχει πολλούς θορύβους λόγω αερόψυξης και γενικά παλιάς τεχνολογίας και μεγάλων ανοχών, ειδικά οταν είναι κρύο, αλλά αυτό που ακούγεται στο δικό μου είναι συντονισμός των πλαστικών του fairing. Τεντωτήρας "φαγωμένος" τόσο νωρίς, δεν παίζει. Εξάλλου πριν λίγο καιρό έκανα το σέρβις των 18000, θα το άκουγε και ο μηχανικός μου. Μήπως λέω, ο μάστορας σου βρήκε τρόπο να βγάλει κανένα ταληράκι παραπάνω; Εκτός και αν έχεις πολλά περισσότερα χιλιόμετρα, τι να πω.

Μάλλον το 2ρο!!Ο μάστορας είναι από τους πιο εντάξει που έχω γνωρίσει &πάνω απ΄όλα σωστός στη δουλειά του,πράγμα σπάνιο στις μέρες μας!Εχω πολλά χλμ., το ΄χω λιώσει στα χλμ.!!44.000!!!:)

KOSTAS-ER6
20/03/2008, 11:22
απο επιδωσεις με το er ειμαι απλα ευχαριστημενος οχι πως αν ειχα περισσοτερα θα με χαλαγε....
αν το bandit ειναι στα ιδια επιπεδα κ λιγο πιο πανω θα ειμαι οκ ετσι κι αλλιως δεν θα το παρω για 10 χρονια!

Ληστης
20/03/2008, 18:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από KOSTAS-ER6
μιλαμε για το υδροψυκτο παντα,ετσι?
εχει ερθει το κοκκινο αλλα χωρις abs?
τι χλμ εχει του αδερφου σου κ ποσο περιπου το ζηταει?αν μπορεις να το στειλεις κ καμια φωτο θα ηταν ακομη καλυτερα!

Δεν το πουλαει φιλε μου.Συγνωμη αν εδωσα αυτην την εντυπωση, λιγο χιουμορ εκανα αλλα δεν περασε με τον γραπτο λογο.

Ληστης
24/03/2008, 13:24
Σκεφτομαι να βαλω εξατμιση και ειμαι μεταξυ Mivv suono και yoshimura. Τι προτινετε;

KOSTAS-ER6
24/03/2008, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ληστης
Δεν το πουλαει φιλε μου.Συγνωμη αν εδωσα αυτην την εντυπωση, λιγο χιουμορ εκανα αλλα δεν περασε με τον γραπτο λογο.

o.k. κανενα προβλημα ετσι κι αλλιως καινουργιο θα παρω!
απλα ηθελα να δω ποσο πεφτει η τιμη στο μτχ.
οσο για την εξατμηση , δεν εχω δει τις αλλες αλλα προτιμο τη yosi με τα 1000!

amyroukai
24/03/2008, 14:21
Αν ρωτάς από θέμα απόδοσης, όλες στα ίδια είναι πάνω κάτω όταν φοράνε τις νόμιμες τάπες για το θόρυβο. Και όταν δε τις φοράνε, τραγική διαφορά μεταξύ τους δεν υπάρχει, οπότε απλά διάλεξε τι σου πάει στο μάτι και στην τσέπη λίγο παραπάνω... Καλοφόρετες! :beer:

Απλά να έχεις στα υπ'όψη ότι σε γενικές γραμμές, η εξάτμιση από μόνη της δεν κάνει μεγάλες διαφορές, θέλει και φίλτρο και πρόγραμμα για να αποδόσει τα μέγιστα.

VegasKitty
24/03/2008, 16:33
Πες με τωρα οτι στο καινουριο Ληστη, δε του παει η Yoshi... :smilea:


Γκ@υλα ειναι :smokin:




βεβαια στη φωτο δειχνει το γυμνο, αλλα καταλαβαινετε τη εννοω!! :winka:


124931

Ληστης
24/03/2008, 19:03
Η yoshimura ειναι λιγο πιο ωραια αλλα και η MIVV ειναι πιο μαζεμενη και πιο φθηνη. Απο ηχο που εχει στο site της MIVV μου αρεσει παρα πολυ. Την γιαπωνεζα δεν την εχω ακουσει.

http://i85.photobucket.com/albums/k78/c-max_photos/S030L7a.jpg
http://i85.photobucket.com/albums/k78/c-max_photos/S030L7b.jpg

salivaras
25/03/2008, 08:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Κοντεύω 20,000 αλλά δεν είναι από τον κινητήρα ο θόρυβος. ΟΚ το μοτέρ έχει πολλούς θορύβους λόγω αερόψυξης και γενικά παλιάς τεχνολογίας και μεγάλων ανοχών, ειδικά οταν είναι κρύο, αλλά αυτό που ακούγεται στο δικό μου είναι συντονισμός των πλαστικών του fairing. Τεντωτήρας "φαγωμένος" τόσο νωρίς, δεν παίζει. Εξάλλου πριν λίγο καιρό έκανα το σέρβις των 18000, θα το άκουγε και ο μηχανικός μου. Μήπως λέω, ο μάστορας σου βρήκε τρόπο να βγάλει κανένα ταληράκι παραπάνω; Εκτός και αν έχεις πολλά περισσότερα χιλιόμετρα, τι να πω.

ιδιο προβλημα ειχα και στο δικο μου και τελικα ο θορυβος προερχοταν απο τους προβολεις οι οποιοι ειχαν λασκαρει τα βιδακια τους και σε καποιες στροφες ετριζαν:beer:


125014

runner_800
25/03/2008, 14:09
Γεια σας παιδια πολυ ενδιαφεροντα τα οσα λετε, καθως ενδιαφερομαι να αγορασω το bandit.
Αυτο που με προβληματιζει λιγο ειναι οι προσφορες που κανουν τα μαγαζια στα δωρα τους. Εχωντας κανει μια μικρη ερευνα αγορας στην Θεσσαλονικη μεχρι στηιγμης την καλυτερη προσφορα τιμης μου την εκανε αυτος που εχει ιδιο ονομα με τον τραγουδιστη τον Τ....
Ηθελα μια γνωμη αν συμφερει να αγορασεις τελικα μηχανη απο Αθηνα καθως απο περιοδικα και site βλεπω οτι τα δωρα που δινουν ειναι εως ενα βαθμο επωνυμα και απαραιτητα.

Band(age)it
26/03/2008, 23:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από runner_800
Γεια σας παιδια πολυ ενδιαφεροντα τα οσα λετε, καθως ενδιαφερομαι να αγορασω το bandit.
Αυτο που με προβληματιζει λιγο ειναι οι προσφορες που κανουν τα μαγαζια στα δωρα τους. Εχωντας κανει μια μικρη ερευνα αγορας στην Θεσσαλονικη μεχρι στηιγμης την καλυτερη προσφορα τιμης μου την εκανε αυτος που εχει ιδιο ονομα με τον τραγουδιστη τον Τ....
Ηθελα μια γνωμη αν συμφερει να αγορασεις τελικα μηχανη απο Αθηνα καθως απο περιοδικα και site βλεπω οτι τα δωρα που δινουν ειναι εως ενα βαθμο επωνυμα και απαραιτητα.


Γενικα στο Bandit δε δινουν πολλα πραγματα γιατι το κερδος τους ειναι μικρο :sad:
Γνωμη μου ειναι πως αν ψαχτεις θα βρεις φτηνοτερα και καλυτερα αξεσουαρ απο αυτα της "προσφορας" . :wave2:

Ληστης
28/03/2008, 19:15
Γνωριζει κανεις αν το POWER COMMANDER III USB πρεπει να ειναι συγκεκριμενο για καθε μοντελο;Δεν μιλαω για την χαρτογραφηση που απο οτι εχω καταλαβει την αλλαζεις αλλα σαν hardware.

runner_800
29/03/2008, 16:08
Το πιο τρελο που ακουσα απο πωλητη σε αντιπροσωπο της susuki στην Θεσσαλονικη οταν του ειπα οτι ενδιαφερομαι για το bandit ,ηταν πως το συγκεκριμενο μοντελο επιβαρυνεται με επιπλεον εξωδα συναρμολογησης 200 ευρω. δηλαδη 6350 +200 και για δωρα ουτε που να το σκεφτεσαι.
Μιλαμε ο ανταγωνισμος στην αγορα μοτοσυκλετας στη Θεσσαλονικη σκιζει.
Διαβαζω στην σελιδα του μοτο Βινιος για τα δωρα που δινει, ισχυ κατι τετοιο οπως τα δειχνουν, γιατι αν οντως ισχυει νομιζω οτι αξιζει να αγορασει καποιος μηχανη απο το συγεκριμενο καταστημα. Τι γνωμη εχεται:

giorgoskoz
29/03/2008, 16:28
Και εγώ τα ίδια τραβούσα όταν έψαχνα να αγοράσω το bandit.Και εγώ σκέφτηκα κάποιους στην Αθήνα.Τι γίνεται όμως στην περίπτωση που θα δημιουργήθεί κάποιο πρόβλημα και θα είσαι 600km μακριά από αυτον που το αγόρασες?
Πράγματι και εγώ άκουσα πολλά κουλά από τους βόρειους αντιπροσώπους μας.Το δέλεαρ όμως αγοράς μετρητοίς είναι πολύ σημαντίκό.Βασικά αν και το είπα και άλλη φορά σε μία πιο νεκρή περίοδος (Οκτωβριος - Ιανουάριος) μπορείς να κάνεις τα καλύτερα παζάρια.Τώρα άρχισαν να ανεβαίνουν οι πωλήσεις τους και είναι πιο δύσκολα για τον πελάτη.

pzozef
29/03/2008, 22:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgoskoz

Και εγώ σκέφτηκα κάποιους στην Αθήνα.Τι γίνεται όμως στην περίπτωση που θα δημιουργήθεί κάποιο πρόβλημα και θα είσαι 600km μακριά από αυτον που το αγόρασες?

Αυτο δεν εχει να κανει...αν πας σε γενικο αντιπροσωπο που σου καλυπτει κ την εγγυηση ολα καλα. Λογικο ειναι...

Ληστης
31/03/2008, 20:25
Τελικα παραγγειλα την Mivv suono.Κυκλοφορει μια φημη οτι δινει 15 αλογα :p

aman17-2
31/03/2008, 21:02
το video
http://www.mivv.it/risorse/7/200/685/Suzuki%20Bandit%20650%2007%20Suono%20Omologato.wmv

δυναμομέτρηση

http://www.mivv.it/risorse/7/200/685/S030L7_max_power_dynochart.pdf
http://www.mivv.it/risorse/7/200/685/S030L7_max_torque_dynochart.pdf

και εγώ αυτήν θα έβαζα (αν δεν το έδινα :) )

panavour
01/04/2008, 17:58
A γουσταρει κανεις το αεροελαιοψυκτο το 600 υπαρχει ενα τελευταιο καινουργιο που το εχει ο γκουντουφας στην μιχαλακοπουλου στην αθηνα και το δινει προσφορα 5500 ευρω.Χρωμα ασημι σαν το δικο μου


126109

panavour
01/04/2008, 17:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από panavour
A γουσταρει κανεις το αεροελαιοψυκτο το 600 υπαρχει ενα τελευταιο καινουργιο που το εχει ο γκουντουφας στην μιχαλακοπουλου στην αθηνα και το δινει προσφορα 5500 ευρω.Χρωμα ασημι σαν το δικο μου


126110

pektis
02/04/2008, 09:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από panavour


Ωραίο το έχεις panavour! Ίδιο με το δικό μου, μόνο που αντί για μανιτάρια έχω κάγκελα. Βάλε & αυτοκόλλητο λευκό στις ζάντες, θα δείξει...:wacko:

VegasKitty
02/04/2008, 15:10
Ερωτηξης:

Ειναι καποιος απο δω που δουλευει Σολωνος μερια... Εκει κοντα στο Κολωνακι... Και εχει μαυρο λησταρχο με μπικινακι και αβσ :D

Γιατι το δα μπροστα μ παρκαρισμενο και εκατσα και το χαζευα... :blush:


:rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao:



ε τι να κανω μεχρι να παρω το δικο μ, χαζευω τα δικα σας... :smilea:

symplektis
03/04/2008, 16:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από aman17-2
το video
http://www.mivv.it/risorse/7/200/685/Suzuki%20Bandit%20650%2007%20Suono%20Omologato.wmv

δυναμομέτρηση

http://www.mivv.it/risorse/7/200/685/S030L7_max_power_dynochart.pdf
http://www.mivv.it/risorse/7/200/685/S030L7_max_torque_dynochart.pdf

και εγώ αυτήν θα έβαζα (αν δεν το έδινα :) )

Μηπως έχει κανείς αντίστοιχα στοιχεία για την yoshi trioval που δίνουν σαν extra στην αντιπροσωπια?

alex14
03/04/2008, 17:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από symplektis
Μηπως έχει κανείς αντίστοιχα στοιχεία για την yoshi trioval που δίνουν σαν extra στην αντιπροσωπια?

Μονο αυτο εχω, αλλα δεν λεει και πολλα

http://yoshimura-shop.netmove.co.jp/ap/dtcat?p=9/0/3&s=513/24/453&l=en&t=/c_cycl1_e/c_cycl1_e/c_cycl2_e/c_cycl3_e&d=4550#

:wave2:

S.R.team
04/04/2008, 23:19
Γεια σε όλους. Απέκτησα πριν μία βδομάδα το νέο bandit 650 και φαίνεται ότι θα το 'φχαριστηθώ αυτό το μηχανάκι. Διαβάζω διάφορα σχόλια και βλέπω ότι υπάρχει ενθουσιασμός.
Όμως δεν έχω παρει ακόμη το manual. Ξέρει κανείς να πει πώς ρυθμίζονται τα φώτα.;