PDA

View Full Version : GSF 600/650 s Bandit



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32

WebDevGr
04/04/2008, 23:49
Καλορίζικο!!!
Και καλοτάξιδο!!!

Κάτω από τα όργανα υπάρχει μια τρύπα όπου μπαίνει ένα άλεν.

Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά απ' ότι ξέρω από εκεί ρυθμίζεται.


126454

S.R.team
05/04/2008, 00:07
Ευχαριστώ!
Θα το ψάξω.

giorgoskoz
05/04/2008, 11:49
Φίλε S.R.team
Κάτω από τα όργανα η τρύπα που υπάρχει ρυθμίζει τα φώτα αριστερα - δεξιά. Για πάνω - κάτω πρέπει να ξεβιδώσεις τα όργανα και υπάρχει και εκεί μια υποδοχή που μπαίνει εκεί το ίδιο άλεν.Πως ξεβιδώνεις τα όργανα είναι απλό.Ανέτρεξε λίγο πιο πίσω και θα δεις τις συμβουλές που μου έδωσαν όταν ρώτησα πως αλλάζει η ζελατίνα.
Το manual θα στο στειλουν ταχυδρομικός.
Καλοτάξιδο και πάντα όρθιος.

Ληστης
05/04/2008, 14:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgoskoz
Φίλε S.R.team
Κάτω από τα όργανα η τρύπα που υπάρχει ρυθμίζει τα φώτα αριστερα - δεξιά. Για πάνω - κάτω πρέπει να ξεβιδώσεις τα όργανα και υπάρχει και εκεί μια υποδοχή που μπαίνει εκεί το ίδιο άλεν.Πως ξεβιδώνεις τα όργανα είναι απλό.Ανέτρεξε λίγο πιο πίσω και θα δεις τις συμβουλές που μου έδωσαν όταν ρώτησα πως αλλάζει η ζελατίνα.
Το manual θα στο στειλουν ταχυδρομικός.
Καλοτάξιδο και πάντα όρθιος.

ΔΕΝ χρειαζετε να ξεβιδωσεις τα οργανα.Αν σκυψεις εχεις προσβαση ευκολα απο την κατω μερια, ψαξε λιγο και θα βρεις την βιδα για την ρυθμιση.

WILDCAT_mmm
08/04/2008, 03:08
Παιδιά γεία σας θα ήθελα να με βοηθήσετε σκέφτομαι να αγοράσω καινούρια μηχανή οι επιλογές μου είναι 2 επιλογή 1η HONDA CBF 600 ABS επιλογή 2η SUZUKI 650S ABS εγώ αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής, να εμπιστευτώ την suzuki? είναι πολύ καλά τα λεφτά που την πουλάνε αλλα πάνω απ'όλα με ενδιαφέρει να είναι αξιόπιστο μηχανάκι και να το χαίρομαι.. άμα είναι να μου βγάζει προβλήματα να πληρώσω αλλα 2000 και να πάω στην honda εσείς τι λέτε να κάνω που την έχετε κι όλας? ευχαριστώ...

kalant
08/04/2008, 06:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από WILDCAT_mmm
Παιδιά γεία σας θα ήθελα να με βοηθήσετε σκέφτομαι να αγοράσω καινούρια μηχανή οι επιλογές μου είναι 2 επιλογή 1η HONDA CBF 600 ABS επιλογή 2η SUZUKI 650S ABS εγώ αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής, να εμπιστευτώ την suzuki? είναι πολύ καλά τα λεφτά που την πουλάνε αλλα πάνω απ'όλα με ενδιαφέρει να είναι αξιόπιστο μηχανάκι και να το χαίρομαι.. άμα είναι να μου βγάζει προβλήματα να πληρώσω αλλα 2000 και να πάω στην honda εσείς τι λέτε να κάνω που την έχετε κι όλας? ευχαριστώ...

τωρα ρε συ τι περιμενεις να σου πουν εδω?

:rolleyes:

pektis
08/04/2008, 09:47
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Κοντεύω 20,000 αλλά δεν είναι από τον κινητήρα ο θόρυβος. ΟΚ το μοτέρ έχει πολλούς θορύβους λόγω αερόψυξης και γενικά παλιάς τεχνολογίας και μεγάλων ανοχών, ειδικά οταν είναι κρύο, αλλά αυτό που ακούγεται στο δικό μου είναι συντονισμός των πλαστικών του fairing. Τεντωτήρας "φαγωμένος" τόσο νωρίς, δεν παίζει. Εξάλλου πριν λίγο καιρό έκανα το σέρβις των 18000, θα το άκουγε και ο μηχανικός μου. Μήπως λέω, ο μάστορας σου βρήκε τρόπο να βγάλει κανένα ταληράκι παραπάνω; Εκτός και αν έχεις πολλά περισσότερα χιλιόμετρα, τι να πω. [/QUOTE

Tελικά δεν ήταν τεντοτήρας καδένας...Είχε ραήσει το προστατευτικό κάγκελο της μηχανής και ακουγόταν αυτός ο θόρυβος!!!Αυτά δεν γίνονται! :lol:

WebDevGr
08/04/2008, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από WILDCAT_mmm
Παιδιά γεία σας θα ήθελα να με βοηθήσετε σκέφτομαι να αγοράσω καινούρια μηχανή οι επιλογές μου είναι 2 επιλογή 1η HONDA CBF 600 ABS επιλογή 2η SUZUKI 650S ABS εγώ αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής, να εμπιστευτώ την suzuki? είναι πολύ καλά τα λεφτά που την πουλάνε αλλα πάνω απ'όλα με ενδιαφέρει να είναι αξιόπιστο μηχανάκι και να το χαίρομαι.. άμα είναι να μου βγάζει προβλήματα να πληρώσω αλλα 2000 και να πάω στην honda εσείς τι λέτε να κάνω που την έχετε κι όλας? ευχαριστώ...

5 μήνες 6000 χλμ και κανένα απολύτως πρόβλημα!!!

Ταξίδι Αθήνα - Θεσσαλονίκη - Αθήνα άψογα και ξεκούραστα.

Οι υπόλοιποι που την έχουν περισσότερο καιρό πιθανόν να έχουν ανακαλύψει κάτι που εγώ να μην το έχω πάρει ακόμη χαμπάρι :):)

Να την πάρεις και να την χαρείς :):)

pektis
08/04/2008, 11:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από WILDCAT_mmm
Παιδιά γεία σας θα ήθελα να με βοηθήσετε σκέφτομαι να αγοράσω καινούρια μηχανή οι επιλογές μου είναι 2 επιλογή 1η HONDA CBF 600 ABS επιλογή 2η SUZUKI 650S ABS εγώ αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής, να εμπιστευτώ την suzuki? είναι πολύ καλά τα λεφτά που την πουλάνε αλλα πάνω απ'όλα με ενδιαφέρει να είναι αξιόπιστο μηχανάκι και να το χαίρομαι.. άμα είναι να μου βγάζει προβλήματα να πληρώσω αλλα 2000 και να πάω στην honda εσείς τι λέτε να κάνω που την έχετε κι όλας? ευχαριστώ...

Eχω το μοντέλο του '04 με πάνω από 40,000χλμ. χωρίς κανένα πρόβλημα...:wacko:

Ληστης
08/04/2008, 15:57
Ουτε το δικο μου ουτε του αδερφου μου εχει παρουσιασει προβλημα.Εγω με 4500 και ο brother με 7000 χλμ.Εχουμε το υδροψυκτο 2007 μοντελο.
Παντως και τα 2000 χιλιαρικα διαφορας δεν ειναι αμελητεα ποσοτητα, και τουλαχιστον στα δικα μου ματια δεν μπορω να τα δικαιολογησω.Και στα βασικα που βλεπω υπερτερει το συζυκι,
οπως κινητηρας,τιμη. Και το ερωτημα μου, που υπερτερει το CBF για να δικαιολογησει τα 2000 χιλιαρικα;

S.R.team
08/04/2008, 23:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgoskoz
Φίλε S.R.team
Κάτω από τα όργανα η τρύπα που υπάρχει ρυθμίζει τα φώτα αριστερα - δεξιά. Για πάνω - κάτω πρέπει να ξεβιδώσεις τα όργανα και υπάρχει και εκεί μια υποδοχή που μπαίνει εκεί το ίδιο άλεν.Πως ξεβιδώνεις τα όργανα είναι απλό.Ανέτρεξε λίγο πιο πίσω και θα δεις τις συμβουλές που μου έδωσαν όταν ρώτησα πως αλλάζει η ζελατίνα.
Το manual θα στο στειλουν ταχυδρομικός.
Καλοτάξιδο και πάντα όρθιος.

το λοιπόν: τα φώτα ρυθμίζονται από μία βίδα που φαίνεται όπως κοιτάς προς τα όργανα ας πούμε, στα αριστερά, κοιτάς κάτω και μέσα προς τα καλάμια και βλέπεις μια βίδα που δεν υπάρχει στη δεξιά αντίστοιχη μεριά. ρυθμίζεται με αλενάκι

S.R.team
09/04/2008, 00:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από WILDCAT_mmm
Παιδιά γεία σας θα ήθελα να με βοηθήσετε σκέφτομαι να αγοράσω καινούρια μηχανή οι επιλογές μου είναι 2 επιλογή 1η HONDA CBF 600 ABS επιλογή 2η SUZUKI 650S ABS εγώ αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής, να εμπιστευτώ την suzuki? είναι πολύ καλά τα λεφτά που την πουλάνε αλλα πάνω απ'όλα με ενδιαφέρει να είναι αξιόπιστο μηχανάκι και να το χαίρομαι.. άμα είναι να μου βγάζει προβλήματα να πληρώσω αλλα 2000 και να πάω στην honda εσείς τι λέτε να κάνω που την έχετε κι όλας? ευχαριστώ...

Φίλε/η WILDCAT_mmm
Πρώτα πρώτα θα σου πρότεινα να κάνεις βόλτα και τα δύο μηχανάκια, αν δεν το έχεις κάνει ήδη και να δεις ποιο από τα δύο σου πάει πιο πολύ: από οδηγική συμπεριφορά, ποιο ταιριάζει με τον τρόπο που οδηγείς, από τον τρόπο που κάθεσαι, από φρένα, από αέρα, από στιλ κλπ
Το Bandit θεωρείται ότι είναι από τα μηχανάκια που "δε σπάει δε χαλάει", τουλάχιστον αν υπολογίσεις ότι βγαίνει πάρα πολλά χρόνια -αεροελαιόψυκτο μεν και με καρμπιρατερ, ίδια φιλοσοφία και προοπτική δε. Προσωπικά δεν έχω ακούσει προβλήματα, όπως βεβαιώνουν και οι υπόλοιποι της παρέας εδώ. Ωστόσο και το CBF είναι αξιόπιστο μηχανάκι και δεν παύει να είναι HONDA.
Όμως οι διαφορές τους δεν είναι μόνο στην τιμή. Θεωρώ ότι το Bandit είναι αυτό που λέμε best value for money. Χάνει πωσδήποτε στη μεταπώληση.
Όμως πρέπει -επαναλαμβάνομαι αλλά είναι σημαντικό - να κάνεις test drive, για να έχεις γνώμη. Ένα μηχανάκι δεν το παίρνεις με τη λογική σου αλλά με το γούστο σου. (Αλλιώς όλος ο κόσμος θα έπαιρνε το ίδιο μηχανάκι). Καλή απόφαση!

WILDCAT_mmm
09/04/2008, 19:43
Σας ευχαριστώ όλους παιδιά για τις απαντήσεις σας το suzuki τελικά θα πάρω είναι πιό όμορφο πιο τρελόγκαζο και πάνω απ'όλα πιο φθηνό! :cool: μόλις το παραλάβω θα σας ανεβάσω και φωτογραφίες σε ασημί θα το πάρω με ABS φυσικά... :D

salivaras
10/04/2008, 08:48
θέλω να ρωτήσω όσους είναι κάτοχοι gsf600s 2000-2005 το εξής:
γύρω στις 2500-3500χλ στροφές ,ειδικά με δεύτερο άτομο , ακούγετε ένας περίεργος θόρυβος, κάτι σαν γάβγισμα, από το μοτέρ (νομίζω) ο οποίος γίνετε ποιο έντονος όσο μεγαλύτερη σχέση έχω στο σασμάν (πχ 5-6).Από τις 3500χλ/ στ και πάνω ο θόρυβος σταματά.
Μήπως ξέρει κάποιος να μου πει τι είναι?:beer:

byron
10/04/2008, 16:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από salivaras
θέλω να ρωτήσω όσους είναι κάτοχοι gsf600s 2000-2005 το εξής:
γύρω στις 2500-3500χλ στροφές ,ειδικά με δεύτερο άτομο , ακούγετε ένας περίεργος θόρυβος, κάτι σαν γάβγισμα, από το μοτέρ (νομίζω) ο οποίος γίνετε ποιο έντονος όσο μεγαλύτερη σχέση έχω στο σασμάν (πχ 5-6).Από τις 3500χλ/ στ και πάνω ο θόρυβος σταματά.
Μήπως ξέρει κάποιος να μου πει τι είναι?:beer:


Μήπως είναι ηλεκτρικό το πρόβλημα; Το έχει δει ηλεκτρολόγος;;

salivaras
10/04/2008, 18:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Μήπως είναι ηλεκτρικό το πρόβλημα; Το έχει δει ηλεκτρολόγος;;

Μήπως πρέπει να το δεί και γυναικολόγος?

Τελικά ήθελε λασκάρισμα η αλυσίδα:beer:

amyroukai
11/04/2008, 21:46
Ε, ρε τι γλέντια χάνω που ξέχασα να μπω μερικές μέρες... ΛΟΛ.

Λοιπόν παιδιά αν δεν έπαιζε θέμα χρημάτων, το νέο CBF600 με το πλαίσιο και το μοτεράκι του Hornet θα με διαόλιζε πολύ άσχημα... Εϊναι και αδυνατισμένα τα πλαστικά... Από κιλά, θέση, φρένα και αναρτήσεις κλπ, μάλλον θα είναι πάνω κάτω τα ίδια (αν και στην έκθεση το CBF μου φάνηκε οριακά πιό άνετο).:evil: Ξαναλέω, αν ΔΕΝ παίζει θέμα χρημάτων... (Γιατί και το Hornet/ABS και το CBF600ABS μάλλον τιμολογούνται "τσιμπητά" και πέφτουν πολύ κοντά στο GSXR600K7 που μπορεί να μην έχει την ίδια χρηστικότητα, αλλά είναι άλλη κ@uλ@ εργαλείο...)


Η δικιά μου αλυσίδα θέλει σφίξιμο και δεν έχω πάρει κλειδιά, ο άχρηστος, ΛΟΛ. Ίσως αύριο...

Ληστης
12/04/2008, 08:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Ε, ρε τι γλέντια χάνω που ξέχασα να μπω μερικές μέρες... ΛΟΛ.

Λοιπόν παιδιά αν δεν έπαιζε θέμα χρημάτων, το νέο CBF600 με το πλαίσιο και το μοτεράκι του Hornet θα με διαόλιζε πολύ άσχημα... Εϊναι και αδυνατισμένα τα πλαστικά... Από κιλά, θέση, φρένα και αναρτήσεις κλπ, μάλλον θα είναι πάνω κάτω τα ίδια (αν και στην έκθεση το CBF μου φάνηκε οριακά πιό άνετο).:evil: Ξαναλέω, αν ΔΕΝ παίζει θέμα χρημάτων... (Γιατί και το Hornet/ABS και το CBF600ABS μάλλον τιμολογούνται "τσιμπητά" και πέφτουν πολύ κοντά στο GSXR600K7 που μπορεί να μην έχει την ίδια χρηστικότητα, αλλά είναι άλλη κ@uλ@ εργαλείο...)


Η δικιά μου αλυσίδα θέλει σφίξιμο και δεν έχω πάρει κλειδιά, ο άχρηστος, ΛΟΛ. Ίσως αύριο...

Δεν μπορω να καταλαβω τι σας αρεσει και ολο αναφερετε "με το μοτερακι του Hornet" λες και ειναι κατι εξωπραγματικο! Εχει ιδια σχεδιαση με του Hornet αλλα σε αποδοση ειναι πολυ υποδεεστερο, ακομη και απο του Bandit που ειναι το καλυτερο μοτερ στην κατηγορια του.(μεταξυ CBF600 , Fazer 600- 07 oxi S2,) και ειναι το ΦΤΗΝΟΤΕΡΟ ολων.

amyroukai
12/04/2008, 19:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ληστης
"με το μοτερακι του Hornet" λες και ειναι κατι εξωπραγματικο!
Πρώτον κούλαρε, συζητάμε για μοτοσικλέτες, όχι φανατισμοί. Δεύτερον, το θέμα χρημάτων το τόνισα επανειλλημένα. Τρίτον το μοτέρ του Hornet ΕΙΝΑΙ κάτι το εξωπραγματικό, είναι το "τέλειο" μοτέρ του CBR600RR με άλλες κεφαλές και ψεκασμό. Το υδρόψυκτο μοτέρ του Bandit είναι μιά "αναγκαστική" ανανέωση λόγω Euro3 προδιαγραφών ρύπων, σχεδιασμένο εξ' αρχής με στόχο την οικονομία. Δε σημαίνει ότι είναι κακό το Suzuki, ίσα ίσα όπως λες είναι δυνατό και χωρίς αμφοβολία αξιόπιστο. Αλλά με χαλάει που δεν έβαλαν ας πούμε το μοτέρ του GSR που προέρχεται από το GSXR, λίγο πιο αδυνατισμένο. Και με χαλάει που εν έτει 2008, βγάζουν street μοτοσικλέτα με ατσάλινο double cradle πλαίσιο. Αφού το GSR το πουλάνε μόλις 600? παραπάνω ενώ φοράει πολύ ακριβότερα περιφερειακά, η ίδια οικονομία θα μπορούσε να υπάρχει από τα χαμηλότερης δυναμικότητας φρένα/αναρτήσεις/κινητήρα και να βγουν τα μηχανικά μέρη του GSR με μισό fairing ίδιο με του Bandit (αντί για το έκτρωμα με πολύ πλαστικό που έβγαλαν)... Και το "νέο" Bandit θα μπορούσε να προσφέρει ότι και σήμερα, αλλά με 30 κιλά λιγότερα και καλύτερη βάση. Μετά βέβαια θα υπήρχε ένα θεματάκι με το μεγάλο μοτέρ... Αλλά σιγά μην δεν έβρισκαν λύση! Η Honda ας πούμε, πήρε το μοτέρ του CBR1000RR, έβαλε άλλες κεφαλές και ψεκασμό και να το CBF1000 στο ίδιο (σχεδόν) πλαίσιο με το (παλιό πλέον) 600... Δε θέλει κόπο, θέλει τρόπο. (το απέδειξε και η BMW με το νέο F800/F650). Το μοτέρ του GSXR1000 είναι κορυφαίο, ελαφρύ και μικροκαμωμένο, πόσο δύσκολο θα ήταν να το κάνουν 100 άλογα και να "σκοτώνει" από ροπή; Στην τελική, αυτό δεν είχαν κάνει παλιότερα με το μοτέρ του GSXR1100 όταν έφτιαξαν το πρώτο Bandit; Έχω κάθε δίκιο να γκρινιάζω φίλε ληστή. Γιατί η ίδια η Suzuki μου δείχνει ότι ΜΠΟΡΕΙ να φτιάξει κάτι πολύ καλύτερο και το ίδιο φτηνό αλλά ΔΕ ΘΕΛΕΙ.

Και φυσικά έχω κάθε λόγο να θαυμάζω την εξυπνάδα των μηχανικών της Honda που κάνουν οικονομία κλίμακας χρησιμοποιώντας όσο γίνεται περισσότερα κοινά ανταλλακτικά και μεταφέρουν και... γκλαμουριά αν θέλεις στο κάτω κομμάτι της γκάμας. Κάνοντας σήμερα αυτό που έκανε η Suzuki πριν τόσα χρόνια χτίζοντας το μύθο του Bandit κάποτε, αλλά που ξέχασε να ξανακάνει από τότε.

Χωρίς τίποτα από τα παραπάνω να σημαίνει ότι το Bandit είναι κακή μοτοσικλέτα. Είναι καλή και ανταγωνιστική αλλά το selling point είναι, όπως λες, το φτηνότερο. Όχι ας πούμε, το ομορφότερο. Όχι το πιο προηγμένο. Όχι το πιο στριφτερό, το πιο άνετο, το πιο γρήγορο, το πιο ταξιδιάρικο (άσχετα αν τα κάνει όλα το ίδιο καλά με τους άλλους). Ο κόσμος το προσέχει για την τιμή του. Με χαλάει που όλο το "είναι" της μοτοσικλέτας μου, περιστρέφεται γύρω από την τιμή της.

Ληστης
12/04/2008, 21:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Πρώτον κούλαρε, συζητάμε για μοτοσικλέτες, όχι φανατισμοί. Δεύτερον, το θέμα χρημάτων το τόνισα επανειλλημένα. Τρίτον το μοτέρ του Hornet ΕΙΝΑΙ κάτι το εξωπραγματικό, είναι το "τέλειο" μοτέρ του CBR600RR με άλλες κεφαλές και ψεκασμό. Το υδρόψυκτο μοτέρ του Bandit είναι μιά "αναγκαστική" ανανέωση λόγω Euro3 προδιαγραφών ρύπων, σχεδιασμένο εξ' αρχής με στόχο την οικονομία.


Όχι το πιο προηγμένο. Όχι το πιο στριφτερό, το πιο άνετο, το πιο γρήγορο, το πιο ταξιδιάρικο (άσχετα αν τα κάνει όλα το ίδιο καλά με τους άλλους). Ο κόσμος το προσέχει για την τιμή του. Με χαλάει που όλο το "είναι" της μοτοσικλέτας μου, περιστρέφεται γύρω από την τιμή της.

Μαλλον παρεξηγησες αυτα που ειπα.Και κουλ ειμαι και ουτε φανατισμενος ειμαι, και θα το καταλαβαινες αν μιλουσαμε προσωπικα, ο γραπτος λογος ειναι δυσκολος.

Τωρα σε αυτα που εγραψες ξεχωρισα καποια, και θα ηθελα να μου πεις που υπερτερει το μοτερ του CBF σε σχεση με του Bandit οχι στην θεωρια αλλα στην πραξη, γιατι ψαχνω να βρω τα υπερ και δεν τα βρισκω. Το "αναγκαστικη" ανανεωση γιατι το κανει αυτοματος υποδεεστερο του Hornet;

Και αυτο που γραφεις στην τελευταια παραγραφο για μενα τα λεει ολα "άσχετα αν τα κάνει όλα το ίδιο καλά με τους άλλους" .Δηλαδη τι αλλο θελεις απο την μηχανη σου;να την πληρωσεις πιο ακριβα απλα για να λες οτι εχεις ονομα;


Μην με παρεξηγησεις, συζητηση κανουμε.

Ληστης
12/04/2008, 22:00
Δες και αυτο το συγκριτικο.Μπορει να ειναι το GSX αλλα ουσιαστικα ειναι το Βandit

http://www.brightcove.tv/title.jsp?title=1415670179&channel=711881422

amyroukai
13/04/2008, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ληστης
ο γραπτος λογος ειναι δυσκολος.
Καλά έχεις δίκιο, ΛΟΛ τόσο καιρό λέω να πάμε για κανένα καφεδάκι η συμμορία αλλά φευ...


Αρχικά δημιουργήθηκε από Ληστης
Το "αναγκαστικη" ανανεωση γιατι το κανει αυτοματος υποδεεστερο του Hornet;
Εμ... Ναι και όχι. Είναι υποδεέστερο μηχανολογικά γιατί χρησιμοποιεί πιο "φτηνά" κομμάτια και δεν έχει σχεδίαση που να του επιτρέπει πολλά, είναι μιά λογική από μεριάς Suzuki, φτιάξτε ένα "σκυλί" όπως το παλιό και μην ασχοληθούμε άλλο. Η οικονομία φαίνεται βασικά από τον όγκο του. Το μοτέρ είναι μεγαλύτερο από το αερόψυκτο, ειδικά το 1250 εξέχει πολύ από τη μοτοσικλέτα. Δίνει οπτικό εφφέ και "σεβασμό" αλλά... Εγώ θα ήθελα κάτι πιο minimal και ελαφρύ. Γούστα είναι αυτά. Το CBR600RR φτιάχτηκε με στόχο την απόλυτη απόδοση, που σημαίνει ότι το μοτέρ του CBF/Hornet κληρονομεί λίγο όγκο, λίγο βάρος, ευστροφία, καλό ζύγισμα χωρίς κραδασμούς και αξιοπιστία επίσης. Και κατά τα φαινόμενα, καλύτερες καύσεις που σημαίνει πιο μικρό καταλύτη/τελικό χωρίς την ανάγκη του pair (και άλλο κέρδος σε βάρος).


Αρχικά δημιουργήθηκε από Ληστης
Δηλαδη τι αλλο θελεις απο την μηχανη σου;να την πληρωσεις πιο ακριβα απλα για να λες οτι εχεις ονομα;
Νομίζω ότι σου εξήγησα το σκεπτικό μου, σε σχέση με το GSR. To Bandit θα μπορούσε να είναι ένα GSR με πιο φτηνό ψαλίδι, με τα ίδια πλαστικά με σήμερα και με πιο φτηνά φρένα και αναρτήσεις όπως σήμερα και στην ίδια τιμή με σήμερα. Ο καταναλωτής θα κέρδιζε από το καλύτερο μοτέρ, το πιο καλό πλαίσιο και το marketing θα ήταν πιό εύκολο. H Suzuki θα κέρδιζε από την ανάγκη λιγότερου στοκ ανταλλακτικών και τη χρήση κοινών γραμμών παραγωγής, επίσης θα γλίτωνε τα λεφτά της εξέλιξης των σημερινών μοτέρ και θα απόσβενε τα υπάρχοντα πολύ πιο γρήγορα.


Αρχικά δημιουργήθηκε από Ληστης
Μην με παρεξηγησεις, συζητηση κανουμε.
:beer:

Για το συγκριτικό, δεν είπα ποτέ ότι το Bandit δεν είναι καλό... ;)
Του λείπει "μούρη" όμως.

Anritsu
13/04/2008, 12:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai


Νομίζω ότι σου εξήγησα το σκεπτικό μου, σε σχέση με το GSR. To Bandit θα μπορούσε να είναι ένα GSR με πιο φτηνό ψαλίδι, με τα ίδια πλαστικά με σήμερα και με πιο φτηνά φρένα και αναρτήσεις όπως σήμερα και στην ίδια τιμή με σήμερα. Ο καταναλωτής θα κέρδιζε από το καλύτερο μοτέρ, το πιο καλό πλαίσιο και το marketing θα ήταν πιό εύκολο. H Suzuki θα κέρδιζε από την ανάγκη λιγότερου στοκ ανταλλακτικών και τη χρήση κοινών γραμμών παραγωγής, επίσης θα γλίτωνε τα λεφτά της εξέλιξης των σημερινών μοτέρ και θα απόσβενε τα υπάρχοντα πολύ πιο γρήγορα.


[/B]


Ωραία τα λες αλλά εγώ έχω κάνα δυό ενστάσεις . Πρώτον , ενώ φωνάζουμε οτί το bandit δεινοσαυρίζει οπτικά , προτείνεις να μπει ένα παλιότερο , έστω και gsxr μοτέρ , που είναι για μένα μεγάλο πισωγύρισμα . Επίσης το GSR , καλό , άγιο , γρήγορο , μουρατό κλπ έχει όμως ένα μειονέκτημα για μένα . Ψάξε δες την κατανάλωση του και θα με καταλάβεις . Για καποιον 1 και 1,5 λιτρο παραπάνω στα 100 κμ μπορεί να είναι αστεία διαφορά για κάποιους άλλους όμως σίγουρα μετράει ειδικά αν δεν καιγονται για ιπποδύναμη και επιδόσεις . Δεν νομίζω πως ειναι μλακες στην HONDA που δίνουνε και αυτοί το cbf με ούτε 80 άλογα και μοτέρ απο cbr αν δεν κάνω λάθος . Προφανώς κάτι ξέρουνε
Σαν υποψήφιος αγοραστής που κοιτάζει όλα τα μοντέλα χωρίς παρωπίδες , θα έλεγα ότι το Bandit , χάνει παρά πολύ στο πλαίσιο , στο βάρος και στην εξάτμιση .Αυτό οπτικά τουλάχιστον καθώς δεν το έχω οδηγήσει ακόμα . Απο την άλλη είναι άδικο να το συγκρίνουμε με το Hornet ΑΒΣ μια και είναι 2 χιλιάρικα απάνω και χωρίς φέρινγκ . Θα μου άρεσε να δω και το GSX 650 F που είναι λίγο πιο σπορ χωρίς να απομακρύνεται απο τον χαρακτήρα του bandit , πράγμα που μάλλον δεν πρόκειται να γίνει στο Ελλάδα

:wave2:

Ληστης
13/04/2008, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Καλά έχεις δίκιο, ΛΟΛ τόσο καιρό λέω να πάμε για κανένα καφεδάκι η συμμορία αλλά φευ...


το 1250 εξέχει πολύ από τη μοτοσικλέτα. Δίνει οπτικό εφφέ και "σεβασμό" αλλά...


και με πιο φτηνά φρένα και αναρτήσεις όπως σήμερα

:beer:

Για το συγκριτικό, δεν είπα ποτέ ότι το Bandit δεν είναι καλό... ;)
Του λείπει "μούρη" όμως.

Κατσε να βαλω και την εξατμιση και το συζηταμε για τον καφε (να πουλησω λιγο μουρη παραπανω και εγω :rotflmao: )

Ξερεις ποσους εχω κοροιδεψει οτι ειναι 1250 κυβικα; Οπως και να το κανουμε το μεγεθος μετραει!!! (ασε τους cbfακιδες να λενε οτι μετραει η τεχνη :lol: )

Τα φρενα ειναι τα ιδια στο bandit Κ7 με του GSR .Ενταξει το πλαισιο υστερει οντως.

Και θελεις για την μουρη να δωσεις 2000+ παραπανω; (αντε παλι με τα λεφτα :lol: )

Ληστης
13/04/2008, 13:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
μένα μεγάλο πισωγύρισμα . Επίσης το GSR , καλό , άγιο , γρήγορο , μουρατό κλπ έχει όμως ένα μειονέκτημα για μένα .

, θα έλεγα ότι το Bandit , χάνει παρά πολύ στο πλαίσιο , στο βάρος και στην εξάτμιση .


άρεσε να δω και το GSX 650 F που είναι λίγο πιο σπορ χωρίς να απομακρύνεται απο τον χαρακτήρα του bandit , πράγμα που μάλλον δεν πρόκειται να γίνει στο Ελλάδα

:wave2:

Το gsr δεν ειναι και τοσο γρηγοροτερο απο bandit.Αν διαβασετε διαφορες δοκιμες εχουν παραπλησιες επιδοσεις με το gsr να καρδιζει λιγο πανω απο τα 150 μεχρι τα 200 κατι.Στην τελικη ειναι τα ιδια λογο καλυτερης αεροδυναμικης του bandit.Σε ρεπριζ το bandit ειναι πολυ καλυτερο.

Με τα λεφτα που γλυτωνεις μπορεις καλιστα να βαλεις οτι εξατμιση θελεις και παλι να σου μεινουν για βαλιτσα, σχαρες,σωληνακια υψηλης, bagster και και και....

Και μενα μου αρεσει το GSX.

amyroukai
13/04/2008, 17:16
Τα μοντέλα με ABS δεν έχουν υψηλής από τη "μαμά";
Ένα τελικούλι το θέλω και εγώ...

Τέλος πάντων, πολλές φορές γκρινάζω απλά για να γκρινιάξω επειδή τα θέλω όλα... :D

Θα το λύσω το πρόβλημα με ένα 600άρι SS να μου φύγει το άχτι και του βάρους και του γκαζιού.




Σκέφτομαι μεταξύ σοβαρού και αστείου να φτιάξω κάποτε ένα πλαίσιο με σωλήνες, να βάλω το μοτέρ και τα περιφερειακά που μου αρέσουν και να φτιάξω το δικό μου "special" μοντέλο όπως το έχω φανταστεί. Ιδέες έχω, λογικά θα πάρω και ένα στατικό έτσι και αλλιώς... Που θα μου πάει... Η τρέλλα περισσεύει.

Anritsu
16/04/2008, 17:37
Ρε παιδιά αυτό εδώ τι είναι ??? 600 αερόψυκτο ή 650 υδρόψυκτο ?? Εμένα για 600αρί μου φαίνεται πάντως .

http://www.youtube.com/watch?v=4op4FeT4Wk8#_TVx2sPaN24

:smilea:

WebDevGr
16/04/2008, 17:46
Το 600αρι πρέπει να είναι.... και πρέπει να έχει βάλει κάλυμμα στο ψυγείο λαδιού.
Επίσης πρόσεξα πως δεν έχει υδραυλικό συμπλέκτη.... που αν δεν κάνω λάθος όλα τα υδρόψυκτα έχουν.

Anritsu
16/04/2008, 17:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από gigenis
Το 600αρι πρέπει να είναι.... και πρέπει να έχει βάλει κάλυμμα στο ψυγείο λαδιού.
Επίσης πρόσεξα πως δεν έχει υδραυλικό συμπλέκτη.... που αν δεν κάνω λάθος όλα τα υδρόψυκτα έχουν.


Γιατί το μοτέρ δεν φαίνεται πως είναι παλαιάς κοπής ???

:D

vasdekiss
16/04/2008, 17:52
Καλησπέρα. Έιναι το 650 αλλά το Κ6, το αεροελαιόψυκτο. Τα λέμε...

Anritsu
16/04/2008, 17:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από vasdekiss
Καλησπέρα. Έιναι το 650 αλλά το Κ6, το αεροελαιόψυκτο. Τα λέμε...

:beer:

amyroukai
16/04/2008, 22:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
Ρε παιδιά αυτό εδώ τι είναι ??? 600 αερόψυκτο ή 650 υδρόψυκτο ?? Εμένα για 600αρί μου φαίνεται πάντως .

http://www.youtube.com/watch?v=4op4FeT4Wk8#_TVx2sPaN24


Θα σας μαλώσω!!! Το πρόσφατο 600 είχε ασημένιο μοτέρ, άλλη σέλα και διπλούς προβολείς (σαν το σημερινό fazer κάπως)! Το 650 αεροελαιόψυκτο είναι αυτό στο βίντεο και το 650 υδρόψυκτο έχει ασημένιο μοτέρ χωρίς ψυκτρες φυσικά και όπως είπε και ο gigenis ξεχωρίζει και από το συμπλέκτη, υδραυλικός με ρυθμιζόμενη μανέτα. Άσε που το μοτέρ του είναι αρκετά μεγαλύτερο (ίσως να ξεγελάει και το χρώμα) και έχει και άλλα ψυγεία μπροστά... :)

symplektis
17/04/2008, 13:40
Καλησπέρα και απο εμένα. Χθες παρατήρησα κάτι ανησυχητικό. Φρενάροντας με σχετικά μεγάλη ταχύτητα (70 - 80km/h) και χρησιμοποιόντας το πίσω φρένο η μικρή πετάει κώλο.. Μήπως ξέρουμε στα πόσα χιλιόμετρα θέλουν αλλαγή τα λάστιχα? (αναφέρομαι στα εργοστασιακά).

pektis
17/04/2008, 13:45
Aν δεν κάνω λάθος, από τις 15,000χλμ. & μετά θεωρούνται επικύνδινα...:rolleyes:

symplektis
17/04/2008, 13:46
Περίεργα πράγματα... Εγώ δεν μετράω καλά καλά 7.000.... Θα το ξαναδοκιμάσω σήμερα και βλέποντας και κάνοντας.. Καμιά εισήγηση για τους αντικαταστάτες τους?

pektis
17/04/2008, 13:48
Μην νομίζεις ότι έχουμε & τους καλύτερους δρόμους!!

pektis
17/04/2008, 13:52
Εχω δοκιμάσει τα michelin & τώρα έχω τα Pirelli...Ta michelin μου φαινόντουσαν πιο μαλακά.Τεσπα, δεν έχω & πολλά χλμ. με τα pirelli...:sick:

vasdekiss
17/04/2008, 15:02
Δεν είναι μόνο θέμα χιλιομέτρων. Αν φοράς τα λάστιχα για πολύ καιρό και δεν το κινείς το μηχανάκι έχει το ίδιο αποτέλεσμα. Στο δικό μου θα μπουν τα BT021 της brigdestone. Τα λέμε...

pc997
17/04/2008, 16:51
Ειμαι πολυ κοντα στην αγορα Bandit 650, απο ποιον εμπορα θα μου προτινατε να το παρω,μιλαω για περιοχη Αττικης.

amyroukai
17/04/2008, 18:07
Η μικρή είναι... ξέκωλη και με το ABS και με πιο καινούρια λάστιχα. Φταίει ο δρόμος που γλιστράει λόγω αφρικανικής σκόνης και ζέστης και υγρασίας, φταίει το βαρύ το ποδαράκι, φταίει και το μπροστινό που βουτάει αρκετά και ελαφρώνει το πίσω... Είναι ιδιαίτερα ψαρωτικό για τους γύρω, κόβει κάθε όρεξη στους παπάκηδες που ακολουθούν να κάνουν χωσίματα και πανικοβάλει και τους οδηγούς των αυτοκινήτων που κάνουν χώρο να περάσει η θεά αμέσως. Με φρένο και κατέβασμα, χορεύει lambada ακόμα και στα Μέγαρα.

Σε πιο σοβαρό τόνο, δε το θεωρώ "πρόβλημα" αυτό... Με τους δρόμους που έχουμε, τι περιμένεις; Αν τα λάστιχα είναι τα πρώτης τοποθέτησης, που δεν είναι τα καλύτερα αλλά ούτε και το μαύρο χάλι είναι, κράτα τα μέχρι τις 10-11.000 και μετά άλλαξέ τα. Τα michelin pilot road 2 που έβαλα είναι εξαιρετικά, αλλά διαβάζω ότι ο "βασιλιάς" της κατηγορίας είναι τα ολόφρεσκα Dunlop Roadsmart που θα είναι οι αντικαταστάτες των δικών μου όταν έρθει η ώρα.




@pc997 στην τιμή δε θα δεις διαφορά από έμπορο σε έμπορο, αυτό λέγανε και άλλα παιδιά πριν λίγο καιρό. Πάρε το από όπου σου κάνουν τα καλύτερα δώρα και τις καλύτερες δόσεις! Εξάλλου, σημασία δεν έχει από που θα το αγοράσεις, αλλά που και ποιός θα το συντηρεί...

WILDCAT_mmm
18/04/2008, 01:11
Παιδιά ξέρει κανείς αν είναι made in japan το μηχανάκι η ιταλικό? ευχαριστώ..

vasdekiss
18/04/2008, 08:36
Καλημέρα. Τα μόνα μηχανάκια που είναι Ιαπωνικά είναι τα Suzuki και τα Kawasaki. Όλα τα άλλα κατασκευάζονται αλλού. Αυτό, τουλάχιστον ίσχυε μέχρι πέρισυ που το έψαχνα και εγώ, δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι από τότε. Τα λέμε...

pc997
18/04/2008, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από WILDCAT_mmm
Παιδιά ξέρει κανείς αν είναι made in japan το μηχανάκι η ιταλικό? ευχαριστώ..

ειναι made in japan.....

GIANNIS2004
20/04/2008, 08:16
Είχα αποφασίσει να το παραγείλω αλλά πήγα είδα το cbf το ψεκαστό και όταν έκατσα επάνω το βρήκα πιό ελαφρύ,μαζεμένο και καλυτερα ζυγισμένο δεν έχω οδηγήσει κανένα από τα δύο .Εχω οδηγήσει το bandit 600s ,και έχω το cb500 το οποίο χρησιμοποιώ καθημερινά.Βέβαια το cbf έχει μεγάλη διαφορά στην τιμή που δεν δικαιολογείται,αλλά αυτό συμβαίνει μόνο στην Ελλάδα σε όλη την υπόλοιπη Ευρώπη είναι φθηνότερο απο την Ελλάδα μάλλον ειναι πολιτική της εδώ αντιπροσωπείας ,και μια ερώτηση προς τους κατόχους οι αποστάτες στήν σέλλα όταν αγοράζεις το bandit είναι στα 770mm η στα 790mm;

pc997
20/04/2008, 08:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από pc997
Ειμαι πολυ κοντα στην αγορα Bandit 650, απο ποιον εμπορα θα μου προτινατε να το παρω,μιλαω για περιοχη Αττικης.

Τελικα το αγορασα απο τον ΣΦΑΚΙΑΝΑΚΗ,απο το καταστημα του Πειραια,μαυρο χρωμα θα το παρω την Τεταρτη...

giorgoskoz
20/04/2008, 08:40
Καλοτάξιδο και πάντα όρθιος. Άντε να έρθει γρήγορα η Τετάρτη. :wave2:

Ληστης
20/04/2008, 08:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIANNIS2004
Είχα αποφασίσει να το παραγείλω αλλά πήγα είδα το cbf το ψεκαστό και όταν έκατσα επάνω το βρήκα πιό ελαφρύ,μαζεμένο και καλυτερα ζυγισμένο δεν έχω οδηγήσει κανένα από τα δύο .Εχω οδηγήσει το bandit 600s ,και έχω το cb500 το οποίο χρησιμοποιώ καθημερινά.Βέβαια το cbf έχει μεγάλη διαφορά στην τιμή που δεν δικαιολογείται,αλλά αυτό συμβαίνει μόνο στην Ελλάδα σε όλη την υπόλοιπη Ευρώπη είναι φθηνότερο απο την Ελλάδα μάλλον ειναι πολιτική της εδώ αντιπροσωπείας ,και μια ερώτηση προς τους κατόχους οι αποστάτες στήν σέλλα όταν αγοράζεις το bandit είναι στα 770mm η στα 790mm;

Στα 770mm.

Ληστης
20/04/2008, 08:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από pc997
Τελικα το αγορασα απο τον ΣΦΑΚΙΑΝΑΚΗ,απο το καταστημα του Πειραια,μαυρο χρωμα θα το παρω την Τεταρτη...

Καλοριζικη!

pc997
20/04/2008, 09:11
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Ληστης
Καλοριζικη! [/QU

Ευχαριστω!!

johndaf
20/04/2008, 10:46
ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΗ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΣ!!!!

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΛΗΣΤΕΣ.ΒΡΗΚΑ ΤΟ WORKSHOP ΤΟΥ 650 Κ7/Κ8 ΣΕ ΜΟΡΦΗ PDF ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΙΣΠΑΝΙΚΑ,ΚΑΤΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ,ΕΙΔΩΜΕΝ.ΠΑΝΤΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ WORKSHOP MANUAL ΣΕ ΒΙΒΛΙΟ ΓΝΗΣΙΟ ΤΗΣ SUZUKI ΚΑΙ ΣΤΟ EBAY ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΕΝΑ ΑΛΛΟ SITE ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΑΚΡΙΒΟ!!

Ληστης
20/04/2008, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από johndaf
ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΗ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΣ!!!!

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΛΗΣΤΕΣ.ΒΡΗΚΑ ΤΟ WORKSHOP ΤΟΥ 650 Κ7/Κ8 ΣΕ ΜΟΡΦΗ PDF ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΙΣΠΑΝΙΚΑ,ΚΑΤΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ,ΕΙΔΩΜΕΝ.ΠΑΝΤΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ WORKSHOP MANUAL ΣΕ ΒΙΒΛΙΟ ΓΝΗΣΙΟ ΤΗΣ SUZUKI ΚΑΙ ΣΤΟ EBAY ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΕΝΑ ΑΛΛΟ SITE ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΑΚΡΙΒΟ!!

Για δωσε περισσοτερα στοιχεια!

Ληστης
20/04/2008, 12:03
Σημερα ειδα στο κοντερ 230 στην αττικη οδο. Παντως απο τον αερα τρως πολυ ξυλο!

johndaf
20/04/2008, 18:26
ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ:
http://www.repairmanual.com/motorcycles/2008/62/0/19983
ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ.
ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ EBAY:
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/SUZUKI-GSF650S-GSX650F-GSX-650-GSF-OEM-Service-Manual_W0QQcmdZViewItemQQ_trksidZp1638Q2em118Q2el1247QQcategoryZ38663QQihZ014QQitemZ330225088713QQrd Z1QQsspagenameZWD1V
ΑΛΛΑ ΖΗΤΑΕΙ 35$ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΣΤΕΙΛΕΙ ΕΛΛΑΔΑ.
ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΑΠΟ ΕΔΩ:
http://www.robinsonsfoundry.co.uk/shop/index.php/product/servicemanuals/suzukimanual/index.html
ΣΕ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ABS ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΑ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ ΕΞΟΔΑ.ΜΙΛΑΜΕ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟ Κ7 ΚΑΙ ΤΟ Κ8.
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ ΛΙΓΑΚΙ.ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΝΑ ΔΟΣΕΙΣ 80 ΜΕ 90 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΤΟ MANUAL ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΤΙ ΘΑ ΒΡΟΥΜΕ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ!!

amyroukai
21/04/2008, 08:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από pc997
Τελικα το αγορασα απο τον ΣΦΑΚΙΑΝΑΚΗ,απο το καταστημα του Πειραια,μαυρο χρωμα θα το παρω την Τεταρτη...
Καλοτάξιδος και άπεφτος (τύφλα να έχει η λαίδη A)!!! :beer:

pc997
21/04/2008, 18:19
Ευχαριστω ολους τους συναδελφους...

Σημερα κοιταζα για βαλιτσες ,πλαινες και μεσαια,οι kappa(600 ευρω) με τις Givi(800ευρω) εχουν περιπου 200 ευρω διαφορα,τι λετε αξιζουν τα παραπανω οι Givi, η να κρατησω τα 200 για κατι αλλο,
στον Σφακιανακη θα βαλω μονο συναγερμο και μεγαλυτερη ζελατινα,νομιζω ολα τα αλλα ειναι εξω πιο φτηνα ακομα και με το 15% εκπτωση που κανει.


(το υδροψυκτο πλαινες παιρνει μονο τις 33 lt μου ειπανε,ειναι τσεκαρισμενο???)

WebDevGr
21/04/2008, 23:36
Όχι δεν παίρνει μόνο τις 33.... απ' όσο θυμάμαι κάποιο μέλος εδώ έχει βάλει μεγαλύτερες. Αν ψάξεις λίγο το θέμα εδώ θα βρεις μάλλον και φώτο.

Αν δεν θέλεις να κουβαλάς πολλά πράγματα πιστεύω ότι οι 33 είναι καλύτερη λύση καθώς είναι αρκετά συμμαζεμένες. Και όταν δεν τις φοράς τα κάγκελα μόνα τους δεν δείχνουν άσχημα λόγο της κλίσης που έχουν προς τα μέσα.

Τώρα για τον αν αξίζουν την διαφορά οι Givi.... αν και ποτέ δεν είχα Givi νομίζω πως δεν την αξίζουν. Στο ίδιο εργοστάσιο φτιάχνονται αν δεν κάνω λάθος. Δεν νομίζω να δεις καμιά τρελή διαφορά στη κατασκευή και τα υλικά. Εγώ πάντως με τις 33 Kappa είμαι ευχαριστημένος εδώ και 6 μήνες και τις χρησιμοποιώ σχεδόν καθημερινά. Και ταξίδι που πήγα Θεσσαλονίκη δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Καλοτάξιδη η μαύρη καλλονή :):)

pektis
22/04/2008, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ληστης
Σημερα ειδα στο κοντερ 230 στην αττικη οδο. Παντως απο τον αερα τρως πολυ ξυλο!
Πιο έχεις?Το 600 ή το 650?

Ληστης
22/04/2008, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από pektis
Πιο έχεις?Το 600 ή το 650?

Το 650 Κ7

amyroukai
22/04/2008, 15:55
Εγώ θα δηλώσω την απογοήτευσή μου που δεν έχω δει πάνω από 220 στο κοντέρ μου και μετά θα κάνω την ερώτηση: Με τόσο αέρα που είχε, στα 230 περίμενες ότι θα είναι ήρεμα...? :D Αφού γινόταν χαλασμός και χωρίς να τρέχεις! Και σε νηνεμία πάντως να το πλακώσεις για τελικές, θέλει σκύψιμο ως το ρεζερβουάρ για να είσαι ΟΚ από αέρα.

WebDevGr
22/04/2008, 16:02
Κι εδώ μονός στην Αττική οδό 230 και τριβαλιτσος στην Εθνική Αθηνών - Θεσσαλονίκης 220.
Γενικά στο ταξίδι ήμουν ανάμεσα στα 160 με 210 αλλά σχεδόν ξαπλωμένος πάνω στο bagster για να μη πάθω κανένα αυχενικό από τις σφαλιάρες :):)

Ληστης
22/04/2008, 16:43
Τα επιασε αρκετα ευκολα στο κομματι της αττικης οδου μεταξυ της εισοδου απο την Βαρης κορωπιου και προς το αεροδρομιο.

KOSTAS-ER6
22/04/2008, 16:44
πολυ καλα παει!μια χαρα εισαι!

amyroukai
22/04/2008, 16:45
Είναι ελαφριά κατηφοριά, αλλά ρε μάγκα, εκεί έχει και τα μπλόκα, χαρά στο κουράγιο σου! Εγώ στην ΑΟ δε το ανοίγω τόσο...

Ληστης
22/04/2008, 19:58
Ουτε που ηξερα οτι εχει μπλοκα εκει!! Πιθανον ομως κυριακη πρωι κοιμουνται ακομη :lol:
Τωρα δεν μου φανηκε για κατηφορα αλλα ισιωμα. Λιγο κατηφορο εχει εκει που ενωνετε η εισοδο απο την βαρης με την ΑΟ και απο 2 γινονται 4 λουριδες και μετα φαινετε να ισιωνει,ειδικα μετα την αριστερη στροφη που εχει την εξοδο για ΙΚΕΑ φαινετε να ανηφοριζει.
Τεσπα θα βαλω και την εξατμιση και θα παω θηβα.Εκει σιγουρα ειναι επιπεδο.

amyroukai
22/04/2008, 20:15
προς Λαμία είναι λίγο κατηφόρα, προς Αθήνα λίγο ανηφόρα (στο Σείριο)... Γενικά απολύτως επίπεδο δε ξέρω αν είναι κάπου...

Ληστης
22/04/2008, 20:19
Επιπεδος δρομος ειναι στην ευθεια της Θηβας. εκει που στριβουμε για λειβαδεια και μετα παρνασσο.

vasdekiss
23/04/2008, 08:05
Καλημέρα. Το Κ6 είναι αυτό (http://www.youtube.com/watch?v=Y71daP4Skyo&feature=related). Δείτε και τα υπόλοιπα... Δεν ξέρω τι μετατροπές έχει κάνει ο τύπος στη Βραζιλία. Τα λέμε...

pektis
23/04/2008, 09:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ληστης
Το 650 Κ7
Eχω το Κ4.Αν το κρατήσεις μερικά δευτερόλεπτα το γκάζι πάει & παραπάνω!;)

Ληστης
24/04/2008, 15:50
Σημερα παρελαβα την εξατμιση και φυσικα την εβαλα πανω αμεσως :lol:
Πρωτη εντυπωση η μεγαλη διαφορα μεγεθους μετα βαρος και τελικα ηχος.

Θαυμαστε την!

http://i85.photobucket.com/albums/k78/c-max_photos/IMG_0487.jpg
http://i85.photobucket.com/albums/k78/c-max_photos/IMG_0488.jpg
http://i85.photobucket.com/albums/k78/c-max_photos/IMG_0489.jpg

Τωρα υπομονη μεχρι την αλλη παρασκευη οπου παμε για ρυθμιση μιγματος και δυναμομετριση, να δουμε κερδιζουμε τιποτα σε δυναμη η μονο σε εμφανιση.

Anritsu
24/04/2008, 16:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ληστης
Σημερα παρελαβα την εξατμιση και φυσικα την εβαλα πανω αμεσως :lol:
Πρωτη εντυπωση η μεγαλη διαφορα μεγεθους μετα βαρος και τελικα ηχος.

Θαυμαστε την!

http://i85.photobucket.com/albums/k78/c-max_photos/IMG_0487.jpg
http://i85.photobucket.com/albums/k78/c-max_photos/IMG_0488.jpg
http://i85.photobucket.com/albums/k78/c-max_photos/IMG_0489.jpg

Τωρα υπομονη μεχρι την αλλη παρασκευη οπου παμε για ρυθμιση μιγματος και δυναμομετριση, να δουμε κερδιζουμε τιποτα σε δυναμη η μονο σε εμφανιση.

Πόσο πήγε το μαλλί ρε αρχοντά ? Ειναι plug and play η το πήγες σε κάνα μάστορα για ρύθμιση ψεκασμού και κάνα aftermarket φιλτρό αέρα μήπως ?

καλές βόλτες :wave2:

amyroukai
24/04/2008, 17:05
με 'γεια, καλοφόρετη... :):)

johndaf
24/04/2008, 19:19
ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΗ ΦΙΛΕ!!!
ΚΑΛΕΣ ΒΟΛΤΕΣ!

Ληστης
24/04/2008, 19:52
Εχει 450 ευρα.
Δεν χρειαζετε καμια μετατροπη, εχει οτι χρειαζετε για να βιδωθει.
Απο βδομαδα εχω κλεισει ραντεβου για ρυθμισει μιγματος στην suzuki. θα γινει πανω στο δυναμομετρο μαζι με ενα φιλτρο K&N.
Τωρα οσο την κοιταω νομιζω οτι κατι λειπει πανω απο την μηχανη,πραγματικα ειναι πολυ μαζεμενη σε μεγεθος, και κανει περισσοτερο θορυβο απο αυτο που περιμενα.Ασε που κανει και κατι ψιλοσκασιματακια οταν κλεινω το γκαζι.

amyroukai
28/04/2008, 09:06
Ως ευτυχής κάτοχος μιάς (Αφόρετης ακόμα) Leovince τιτανίου, έχοντας δει το πως μπαίνει η εξάτμιση από το service manual της μοτοσικλέτας (bandit k5) στο σημείο που ενώνει η σωλήνα που έρχεται από τους λαιμούς με αυτήν του τελικού, θέλει χημική φλάντζα permatex 1372. (Είναι αυτή εδώ (http://www.permatex.com/products/Automotive/automotive_gasketing/gasket_sealants/auto_Permatex_1372_High_Temperature_Form-A-Gasket_Sealant.htm) ) για να σφραγίσει σωστά τα καυσαέρια. Εννοείται πως κάνει και όποια άλλη χημική φλάντζα για εξατμίσεις, λογικά. Η λογική λέει ότι το ίδιο γίνεται και στο υδρόψυκτο αλλά δεν έχω το manual. Ανεβάζω και ένα screen capture να το δείτε. Στις οδηγίες της Leovince πάντως δεν αναφέρει τίποτα τέτοιο, αλλά χαζοί είναι από τη "μαμά" και ξύπνιοι οι Ιταλοί;;;
Σκεφτόμουνα να τη βάλω σήμερα να μου φύγει ο καημός... :D καταλαβαίνετε ότι με "καίει"... Και αύριο να πάω να ψωνίζω το υλικό και να τη βάλω σωστά. Θα δούμε...



ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ (ελπίζω να περάσατε δηλαδή, χωρίς προβλήματα, ατυχήματα στο δρόμο, -οι λαδιές από το αρνί και το κοκορέτσι δε μετράνε ως ατυχήματα- και καλές καύσεις των καταναλωθέντων ποσοτήτων φαγητού επίσης, να μη χαλάμε την αναλογία ίππων/βάρους του εργαλείου).


128726

pc997
29/04/2008, 17:42
Θελω να βαλω βαλιτσες στο BANDIT και δεν μπορω να αποφασισω,γι'αυτο θα ηθελα την γνωμη οσων απο εσας εχουν βαλει ,ειδικα για πλαινες ,η επιλογη ειναι μεταξυ 33 lt Η 40 lt ,πως ειναι το μηχανακι με τις μεγαλες ,ειναι πολυ μπαουλο η να παω στις μικροτερες που ειναι και πιο ομορφες οπτικα.....

WebDevGr
29/04/2008, 18:24
Δεν ξέρω πως είναι με μεγάλες (40L) δεν έχω δει από κοντά αλλά λογικά θα είναι αρκετά ογκώδες. Έχω τις 33L και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Τις χρησιμοποιώ αρκετά συχνά και στη δουλεία οπότε και κινούμαι μέσα στην πόλη. Ελάχιστες φορές με έχουν προβληματίσει για τον όγκο τους. Βέβαια έχουν και ένα μείον. Πέρα από τον μικρό χώρο που έχουν δεν είναι και ομοιόμορφα κατανεμημένος . Κάτω είναι πιο φαρδιές και πάνω πιο στενές γιατί ουσιαστικά αγκαλιάζουν το φτερό. Αν δεν θέλεις να κουβαλάς πάρα πολλά πράγματα τότε οι 33 θα σε βολέψουν αρκετά. Εξάλλου τα κάγκελα τους είναι πιο συμπαθητικά χωρίς τις βαλίτσες. Μπορείς να δεις φώτο από τις βαλίτσες και τις σχάρες που έχω στις σελίδες 32 και 33

Ληστης
01/05/2008, 09:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Ως ευτυχής κάτοχος μιάς (Αφόρετης ακόμα) Leovince τιτανίου, έχοντας δει το πως μπαίνει η εξάτμιση από το service manual της μοτοσικλέτας (bandit k5) στο σημείο που ενώνει η σωλήνα που έρχεται από τους λαιμούς με αυτήν του τελικού, θέλει χημική φλάντζα permatex 1372. (Είναι αυτή εδώ (http://www.permatex.com/products/Automotive/automotive_gasketing/gasket_sealants/auto_Permatex_1372_High_Temperature_Form-A-Gasket_Sealant.htm) ) για να σφραγίσει σωστά τα καυσαέρια. Εννοείται πως κάνει και όποια άλλη χημική φλάντζα για εξατμίσεις, λογικά. Η λογική λέει ότι το ίδιο γίνεται και στο υδρόψυκτο αλλά δεν έχω το manual. Ανεβάζω και ένα screen capture να το δείτε. Στις οδηγίες της Leovince πάντως δεν αναφέρει τίποτα τέτοιο, αλλά χαζοί είναι από τη "μαμά" και ξύπνιοι οι Ιταλοί;;;
Σκεφτόμουνα να τη βάλω σήμερα να μου φύγει ο καημός... :D καταλαβαίνετε ότι με "καίει"... Και αύριο να πάω να ψωνίζω το υλικό και να τη βάλω σωστά. Θα δούμε...



ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ (ελπίζω να περάσατε δηλαδή, χωρίς προβλήματα, ατυχήματα στο δρόμο, -οι λαδιές από το αρνί και το κοκορέτσι δε μετράνε ως ατυχήματα- και καλές καύσεις των καταναλωθέντων ποσοτήτων φαγητού επίσης, να μη χαλάμε την αναλογία ίππων/βάρους του εργαλείου).

Καλοριζικη!! Στην MIVV παντως δεν δινει φλατζα και ο σωληνας ειναι ισα ισα για να μπει στο λαιμο.Αναφερει μαλιστα στις οδηγιες τοποθετησης οτι μικρη διαροη καυσαεριων ειναι φυσιολογικη.Αυριο που θα την βαλω στην suzuki θα μου πουνε αν χρειαζετε η οχι.

amyroukai
01/05/2008, 09:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ληστης
Καλοριζικη!! Στην MIVV παντως δεν δινει φλατζα και ο σωληνας ειναι ισα ισα για να μπει στο λαιμο.Αναφερει μαλιστα στις οδηγιες τοποθετησης οτι μικρη διαροη καυσαεριων ειναι φυσιολογικη.Αυριο που θα την βαλω στην suzuki θα μου πουνε αν χρειαζετε η οχι.
Αυτό ακριβώς λένε και από τη Leovince, ότι στο στρώσιμο της εξάτμισης (ναι, θέλει και αυτή...) ίσως να παρατηρηθούν μικρές διαρροές καυσαερίων που όμως θα "κλείσουν" μόνες τους, το πως άγνωστο. Ε λοιπόν, πάω στο γκαράζ. Τώρα. Φωτογραφίες σε καμμιά ωρίτσα.


Με παίδεψε το βάλσιμο. Η παλιά βγήκε πανεύκολα. Η καινούρια... :confused: Έβαλα πρώτα τη σωλήνα όπως φαίνεται στις φωτό και μετά το τελικό. Το πρόβλημα ήταν ότι η σωλήνα της, την οδηγεί αρκετά χαμηλά και ήθελε σχετικό ζόρι για να πιάσει το στήριγμα στο μαρσπιέ... Επίσης, η παλιά εξάτμιση ήταν στερεωμένη με βίδα που έπιανε σε λαστιχένια βάση για να μη μεταφέρει κραδασμούς μάλλον, αλλά η καινούρια έχει μεταλλική βάση. Ελπίζω να μη μου κάνει μασαζ στα ευαίσθητα σημεία! :D ΟΚ, αυτό ίσως δεν είναι και πολύ κακό... :rotflmao: Ασχετο με την εξάτμιση, όταν σήκωσα τη σέλα, είδα ότι κάπου ξεσφίχτηκαν και έπεσαν οι βίδες που στηρίζουν τα 2 από τα 4 "μαξιλαράκια" που στηρίζουν τη σέλα στο πλαίσιο... Και τα στερέωσα με ταινία μέχρι να πάρω άλλες.

Η παλιά "μαμίσια". (http://www.imageshack.gr/view.php?file=aj13fcl1muhsm0i8wnue.jpg)
Χωρίς καθόλου εξάτμιση. Ρε δεν είναι κακό... Να πάρω μία από hornet '08 και να τη βάλω εκεί κάτω; (http://www.imageshack.gr/view.php?file=04fiwwzqbsgsbfohzxvd.jpg)
Ο παλιός και ο νέος. Σχεδόν ίδιο μήκος, ίδιο ύψος αλλά η καινούρια αρκετά πιο λεπτή. (http://www.imageshack.gr/view.php?file=9vdt6cachecgc0uo85ml.jpg)
Η σωλήνα σύνδεσης με το στοπ του διπλού σταντ. (http://www.imageshack.gr/view.php?file=kptqcd9ikrdrasb8v3ix.jpg)
Η τοποθέτηση ολοκληρώθηκε. (http://www.imageshack.gr/view.php?file=h4jk89kqpo0eiol0slxq.jpg)

Ο ήχος είναι "κακός"... :D Που να ανεβάσω το βιντεάκι από το κινητο όμως...

Και μετά την οδήγηση, να σας πω και εντυπώσεις. Xώνω ξερογκαζιές χωρίς λόγο, έτσι απλά για να την ακούω, φτιάχνομαι. Tο γκάζι έχει καλύτερη απόκριση και δείχνει πιο γλυκό στο άνοιγμα/κλείσιμο. Ανεβάζει λίγο πιο άνετα και έχει αλλάξει και ο ήχος του μοτέρ, ή ίσως ο συνδυασμός κινητήρα/εξάτμισης που ακούγεται. Είναι πιο μπάσος, πιο δυνατός ήχος στα χαμηλά αλλά για κάποιο λόγο μου φαίνεται λιγότερο "θορυβώδες" ψηλά. Πάντως πλέον η μοτοσικλέτα κάνει εντύπωση, πήγα λαική χτες (μη γελάτε!) και ενώ τόσο καιρό πρέπει να φτάσεις κολλητά στους πεζούς για να κάνουν άκρη, τώρα με το που πλησίαζα, σταματούσαν, έκαναν στο πλάι να περάσει το "θεριό". :lol: Το άλλο που παρατήρησα είναι πως ακόμα και μετά από αρκετή ώρα οδήγηση, η εξάτμιση δε ζεσταίνεται τόσο πολύ, μπορείς να την αγγίξεις χωρίς να καείς. Με την παλιά... Δε το σηζητάμε. Έχω μια περιέργεια να δω τι γίνεται με την κατανάλωση.

Δείξε και τη MIVV συνάδελφε!!! Περιμένουμε όλοι!

creperistas
04/05/2008, 17:26
Γειά χαρά σε όλους! Αυτές τις μέρες σκέφτομαι να παραγγείλω το Bandit 650 ABS 2008 σε μαύρο χρώμα από το Βυνιό στην Αχαρνών 347. Έχετε υπόψη σας τίποτα για το συγκεκριμένο κατάστημα; Μου δίνει δώρο σχάρα, βαλίτσα και συναγερμό στα 6395 ?. Επίσης μου είπε ότι η πινακίδα μαζί με τα τέλη στοιχίζει 130 ?. Ισχύει; Τί άλλο πρέπει να προσέξω; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθηειά σας! :wave2:

pc997
04/05/2008, 17:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από creperistas
Γειά χαρά σε όλους! Αυτές τις μέρες σκέφτομαι να παραγγείλω το Bandit 650 ABS 2008 σε μαύρο χρώμα από το Βυνιό στην Αχαρνών 347. Έχετε υπόψη σας τίποτα για το συγκεκριμένο κατάστημα; Μου δίνει δώρο σχάρα, βαλίτσα και συναγερμό στα 6395 ?. Επίσης μου είπε ότι η πινακίδα μαζί με τα τέλη στοιχίζει 130 ?. Ισχύει; Τί άλλο πρέπει να προσέξω; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθηειά σας! :wave2:

το επιτοκιο αν το παρεις με δοσεις!!!

pc997
04/05/2008, 17:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από pc997
το επιτοκιο αν το παρεις με δοσεις!!!

η πινακιδα και τα τελη κανουν 60 ευρω....

Ληστης
04/05/2008, 20:12
Τα τελη και η πινακιδα εχουν 60 ευρω.Η σχαρα η μαμισια απο την σουζουκι εχει καπου 130 ευρω αλλα ειναι πολυ καλυτερη απο της after market που κυκλοφορουν.Και στον συναγερμο να προσεξεις μην σου βαλει καποιον του κιλου και εχεις προβληματα μετα.
Αν το παρεις με δοσεις να ξερεις οτι η σουζουκι εχει απαιχτο επιτοκιο ενω ο βινιος υψηλοτερο,αρα στο τελος θα πληρωσεις περισσοτερα.

Ληστης
04/05/2008, 20:19
Λοιπον, εχω τα αποτελεσματα της δυναμομετρησης τα οποια τα περιμενα καλυτερα στον τομεα της ροπης.Στον δρομο φαινετε αρκετα καλυτερο στις χαμηλες στροφες 3-5000 ,τωρα πιο ψηλα δεν καταλαβα πολλα.
Θα σας πω αποτελεσμα οταν το συνγκρινω με του αδερφου μου διπλα διπλα για να δω αν κερδισα κατι ουσιαστικο ( τα ειχαμε συγκρινει οταν ητανε μαμισια και τα δυο για να εχουμε σημειο αναφορας.)
Τα διαγραμματα ροπης και ιπποδυναμης.Παντως ειναι φοβερα γραμμικα τουλαχιστον.

http://i85.photobucket.com/albums/k78/c-max_photos/dynojet.jpg

http://i85.photobucket.com/albums/k78/c-max_photos/dynojet2.jpg

kkostask
05/05/2008, 19:55
Παιδιά καλησπέρα.
Είμαι κάτοχος ενός pegaso ήθελα να αναβαθμιστώ σε κάτι πιο γρήγορο και πιο ''ασφαλες'' με την έννοια καλύτερων φρένων, κρατημάτων, ABS. Ήμουνα αποφασισμένος για το v-strom μέχρι που οδήγησα το Bandit. Να πω την αλήθεια δεν είχα αυτή τη κατηγορία και πολύ σε υπόληψη, όντας έχοντας οδηγήσει λίγο και το cbf 1000. Όταν πήρα το ληστή βόλτα σχεδόν με το ζόρι από ένα φίλο, κυριολεκτικά έμεινα με ανοικτό το στόμα. Δε ξέρω αν μου ταίριαξε στο σωματότυπο τόσο καλά αλλά με βόλεψε τόσο πολύ και ένοιωσα τόσο άνετα πάνω του που θέλω να το πάρω.
Κάνω πάρα πολλά χιλιόμετρα το μήνα στη πόλη. . Όταν λέω πόλη δε κινούμε τόσο στο κέντρο της Αθήνας αλλά περιφερειακά. Δηλαδή μπορεί να κάνω διαδρομή Μαρούσι- Γλυφάδα-Γέρακα κ.τ.λ.
Έχω δύο επιφυλάξεις μόνο. Πρώτον τη μεταπώληση, αν κάποια στιγμή το βαρεθώ η απλά μου τη δώσει να το αλλάξω και δεύτερον …………..αυτή η εξάτμιση ρε γαμώτο!!!!!!!!!!

WebDevGr
05/05/2008, 21:56
Από μια μηχανή που καινούργια πωλείται 6500? και που ο κόσμος δεν την έχει (κακώς) και σε πολύ υπόληψη γιατί δεν είναι μουράτη ή βρωμόγκαζο..... μη περιμένεις και καμιά τρελή μεταπώληση..... όπως την σκοτώνει η suzuki για να την πλασάρει και να ανεβάσει τις πωλήσεις κάπως έτσι θα πρέπει κι εσύ αν αποφασίσεις να την δώσεις να ρίξεις τις απαιτήσεις σου.

Όσο για την εξάτμιση είναι όντως τεράστια αλλά θα την συνηθίσεις πιστεύω.... εγώ πλέον δεν τις δίνω και πολύ σημασία.... αλλά αν θέλεις να την αλλάξεις έχει αν κοιτάξεις λίγο πιο πάνω πολύ καλές προτάσεις.

Εγώ προσωπικά δεν τα πάω και πολύ καλά με τον θόρυβο οπότε και δεν θα την άλλαζα παρά μόνο αν έβρισκα μια μικρή φτηνή αλλά και αθόρυβη εξάτμιση... πολλά τα λεφτά όμως....

pektis
07/05/2008, 15:29
Καλυσπέρα σε όλους...Μήπως θυμάται κάποιος να πει πόση είναι η σωστή πίεση των ελαστικών για το bandit600 k4??:rolleyes:

amyroukai
07/05/2008, 18:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από pektis
Καλυσπέρα σε όλους...Μήπως θυμάται κάποιος να πει πόση είναι η σωστή πίεση των ελαστικών για το bandit600 k4??:rolleyes:
Aν δεν κάνω λάθος, τα γράφει στο ψαλίδι αυτά... Ή στο προστατευτικό της αλυσίδας... χμ... Θα κοιτάξω αν έχω το manual σε pdf αργότερα. Στο Κ5 πάντως είναι 36-36 εμπρός-πίσω ανεξάρτητα φορτίου.

giorgoskoz
07/05/2008, 18:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Aν δεν κάνω λάθος, τα γράφει στο ψαλίδι αυτά... Ή στο προστατευτικό της αλυσίδας... χμ...
Ναι, το γράφει στο προστατευτικό της αλυσίδας.
Πάντος για το Κ7 Κ8 η πίεση είναι 36 - 36 εμπρός - πίσω (μόνο οδηγός) και 36 - 42 εμπρός - πίσω (με συνοδηγό)

kkostask
07/05/2008, 20:42
Το θέμα της μεταπώλησης μπορεις να το αντιμετωπίσεις αγοράζοντάς το μεταχειρισμένο σε πολύ καλή κατάσταση με λίγα χιλιόμετρα. Έτσι θα πληρώσει ο πρώτος ιδιοκτήτης το κόστος. Τώρα βέβαια αν θέλεις να το κρατήσεις πολλά χρόνια και να λιώσει στα χέρια σου αυτά είναι ψιλά γράμματα. Πάρε παράδειγμα το πήγασο το δικό μου. Με έχει εξυπηρετήσει τόσο πολύ και τον ευχαριστήθηκα που τον χαρίζω κιόλας που λει ο λόγος.

WILDCAT_mmm
07/05/2008, 23:03
Παιδιά σήμερα τον πήρα τον ληστή μου κι εγώ... :D :D :D ένα εχω να πω το εργαλείο απλά είναι καλύτερο απο ολα της κατηγορίας του. τραβάει απο παντού με 6η σχέση στο κιβώτιο νιώθεις οτι έχεις 3η ανοίγεις το γκάζι και απλά φευγει σαν άνεμος... το ερωτεύτηκα πραγματικά! εχω το γκρί περλε θα ανεβάσω και φωτο καποια στιγμή... :wave2: τώρα πάω να την στρωσω :)

WebDevGr
07/05/2008, 23:39
Καλορίζικος ο ληστής!!!!

Καλά χλμ!!!

:beer:

pektis
08/05/2008, 11:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Aν δεν κάνω λάθος, τα γράφει στο ψαλίδι αυτά... Ή στο προστατευτικό της αλυσίδας... χμ... Θα κοιτάξω αν έχω το manual σε pdf αργότερα. Στο Κ5 πάντως είναι 36-36 εμπρός-πίσω ανεξάρτητα φορτίου.
Ρώτησα αντ/πεία & μου είπαν για το Κ4 36 πίσω-33 μπροστά.Ρωτάω γιατί πρόσφατα άλλαξα λάστιχα & μου είπαν ότι χαλάει πιο γρήγορα η γόμα του ελαστικού με λάθος πίεση!Thanks πάντως!

johndaf
08/05/2008, 14:56
ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΗ!!!!
ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ ΒΟΛΤΕΣ!!:beer:

pektis
08/05/2008, 15:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από WILDCAT_mmm
Παιδιά σήμερα τον πήρα τον ληστή μου κι εγώ... :D :D :D ένα εχω να πω το εργαλείο απλά είναι καλύτερο απο ολα της κατηγορίας του. τραβάει απο παντού με 6η σχέση στο κιβώτιο νιώθεις οτι έχεις 3η ανοίγεις το γκάζι και απλά φευγει σαν άνεμος... το ερωτεύτηκα πραγματικά! εχω το γκρί περλε θα ανεβάσω και φωτο καποια στιγμή... :wave2: τώρα πάω να την στρωσω :)

ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟ!!:beer: :wave2:

amyroukai
09/05/2008, 09:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από WILDCAT_mmm
Παιδιά σήμερα τον πήρα τον ληστή μου κι εγώ... :D :D :D
Καλοτάξιδη φίλε, αγρατσούνιστη να 'ναι και άπεφτη. Καλό στρώσιμο!!!!



Αρχικά δημιουργήθηκε από pektis
μου είπαν ότι χαλάει πιο γρήγορα η γόμα του ελαστικού με λάθος πίεση!
Χμ, αν είναι ΠΟΛΥ χαμηλή, τότε χαλάει ο σκελετός του ελαστικού γιατί προχωράς και κάμπτεται περισσότερο από όσο πρέπει. Με την πολύ υψηλή, δεν έχεις τη σωστή πρόσφυση γιατί δεν κάμπτεται αρκετά και δεν πατάει αρκετό κομμάτι ελαστικού στο δρόμο. Για την πίεση, έχω το manual του 600 Κ0 και λέει 33psi εμπρός και 36psi πίσω, ανεξάρτητα φορτίου. Άρα σωστά σου είπαν.

pektis
09/05/2008, 09:56
Ευχαριστώ amyrouke:)

xtx660
11/05/2008, 21:13
Καλησπερα ενας φιλος μου ενδιαφερεται να το αγορασει και μου ειπε αν εχει παρουσιασει προβληματα, επισης με ρωτησε για την αυτονομια και συγκεκριμενα με ταχυτητα 180 χιλ σταθερα στην εθνικη ποσα χιλιομετρα βγαζει ενα ντεποζιτο με αμολυβδη 95 οκτανιων. Ευχαριστω

WebDevGr
11/05/2008, 22:36
Εμένα προσωπικά δεν μου έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα εδώ και 6 μήνες.

Όσον αφορά την αυτονομία...... δεν ξέρω για τους άλλους αλλά εμένα με ταχύτητα 180-200 μου έβγαλε 200-210 χιλιόμετρα.

Καίει αρκετά όταν την τρέχεις.... λογικό άλλωστε :)

pektis
12/05/2008, 13:15
Γιατί δεν δοκιμάζετε των 100 οκτανίων??Είναι λίγο πιο ακριβή αλλά δουλεύει καλύτερα η μηχανη!:)

vasdekiss
12/05/2008, 14:21
Καλησπέρα. Φίλε pektis επέστρεψα το Σάββατο από μία βόλτα στην Ευρώπη με το bandit. Η βενζίνη εκέι έφτανε μέχρι τα 95 οκτάνια, δεν υπήρχαν παρά μόνο λίγες αντλίες: 92 οκτάνια, 95 οκτάνια και diesel. Η βενζίνη των 95 οκτανίων που την πληρώσαμε από 1,3 euro στην Ελβετία μέχρι και 1,6 στην Ιταλία, με μία ταχύτητα της τάξης των 130km/h έδινε αυτονομία 20km το λίτρο. Δεν νομίζω να υπάρχει βενζίνη 100 οκτανίων γιατί πρώτον τα 100 οκτάνια είναι το ιδανικό και χρησιμοποιείται μόνο για τον προσδιορισμό της ποιότητας της βενζίνης και δεύτερον θεωρώ ότι αν υπήρχε, Ιταλοί, Γερμανοί, Ελβετοί, Ολλανδοί, Δανοί θα την είχαν στα βενζινάδικά τους. Δεν ξέρω τι παίζει με την Ελλάδα αλλά δεν νομίζω να έχουμε κάτι που η πλειοψηφία της υπόλοιπης Ευρώπης δεν έχει... λέω εγώ τώρα...






υ.γ : όταν καταφέρω να καταλάβω τι ακριβώς μου συνέβη τις τελευταίες 15 μέρες θα ετοιμάσω ένα ταξιδιωτικό... Τα λέμε...:beer: