PDA

View Full Version : GSF 600/650 s Bandit



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32

giorgiosmc
15/01/2007, 12:29
Φίλοι και φίλες που είναι κάτοχοι Bandit 600 - 650 μπορούν να στείλουν φωτογραφίες, σχόλια και χρήσιμες πληροφορίες για το δημοφιλές μοντέλλο της Suzuki.....
:rotflmao: :lol:

kostisthegreek
15/01/2007, 20:30
Περίμενε λίγο να κυκλοφορήσει το φρέσκο, το υδρόψυκτο του 2007!

symplektis
24/01/2007, 09:48
Εχεις καποια πληροφορηση, φωτο η link για αυτο? Η απλα υποθετεις οτι θα βγει? Ρωταω γιατι το προηγουμενο το βγαλανε σε προσφορα η οποια ειναι δελεαστικη, ψαχνω για μηχανη και δεν ξερω τι να κανω..

alex14
24/01/2007, 09:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από symplektis
Εχεις καποια πληροφορηση, φωτο η link για αυτο? Η απλα υποθετεις οτι θα βγει? Ρωταω γιατι το προηγουμενο το βγαλανε σε προσφορα η οποια ειναι δελεαστικη, ψαχνω για μηχανη και δεν ξερω τι να κανω..

Εχει βγει το καινουργιο και αναμενεται να ερθει. Η διαφορα ειναι ΜΟΝΟ στον κινητηρα, τιποτα αλλο. Ο καινουργιος ειναι υδροψυκτος και εαν θυμαμαι καλα εχει και την ιδια ιπποδυναμη με τον παλιο. Εγω παντως με την αγορα του Bandit πριν 6 μηνες ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

το καινουργιο


75611

ronin1
24/01/2007, 15:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Εχει βγει το καινουργιο και αναμενεται να ερθει. Η διαφορα ειναι ΜΟΝΟ στον κινητηρα, τιποτα αλλο. Ο καινουργιος ειναι υδροψυκτος και εαν θυμαμαι καλα εχει και την ιδια ιπποδυναμη με τον παλιο. Εγω παντως με την αγορα του Bandit πριν 6 μηνες ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

το καινουργιο

υδρόψυκτος κ με ψεκασμό λόγω ευρωπαικών προδιαγραφών...

πολύ αξιόποστο μηχανάκι....πραγματικό σκυλί...και ας είχε αεροελαιόψυξη κ καρμπς...

symplektis
24/01/2007, 18:48
Ερωτησουλα γνωσεως. Ψηνομαι για το '06. Εχει πεσει η τιμη του και εχει και μια προσφορα με 800€ σου δινουν και καποια καλουδια extra.. Η βασικη μου ερωτηση ειναι αν ξερει κανεις αν η καρινα δημιουργει προβλημα λογω υψους για ανοδους σε πεζοδρομια (για την πολη το θελω) και μια δευτερη ειναι αν υπαρχει καμια προταση για tank cover..

alex14
25/01/2007, 06:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από symplektis
Ερωτησουλα γνωσεως. Ψηνομαι για το '06. Εχει πεσει η τιμη του και εχει και μια προσφορα με 800€ σου δινουν και καποια καλουδια extra.. Η βασικη μου ερωτηση ειναι αν ξερει κανεις αν η καρινα δημιουργει προβλημα λογω υψους για ανοδους σε πεζοδρομια (για την πολη το θελω) και μια δευτερη ειναι αν υπαρχει καμια προταση για tank cover..

Κοιτα την φωτογραφια του δικου μου σχετικα με την καρινα. Μην περιμενεις να ανεβοκατεβαινεις πεζοδρομια με ευκολια οπως και καθε μηχανη της κατηγοριας νομιζω. Με λιγη προσοχη δεν βρισκει (μιλαμε για τα νορμαλ / χαμηλα πεζοδρομια).
Tank cover λογικα θα εχει η Bagster.
Παντως εαν το θελεις για ΜΟΝΟ μεσα στην πολη, ειναι λαθος αγορα. Οχι οτι εχει προβλημα, ισα ισα που τραβαει απο παρα πολυ χαμηλα και ο κινητηρας ειναι παρα πολυ ελαστικος, αλλα νομιζω οτι αυτη η κατηγορια δεν ειναι και οτι καλυτερο για την περιπτωση σου.

:wave2:


75872

symplektis
25/01/2007, 10:16
Οτι η επιλογη γενικα απο την κατηγορια street ειναι λαθος για κυρια χρηση μεσα στην πολη ειναι λαθος το ξερω και εγω.. Αλλα τι να κανω? Εδω και πολυ καιρο ηθελα μια και δεν με βλεπω να το αποφευγω. Μια και απ'οτι βλεπω την εχεις μηπως ξερεις ποσο παει η trioval yoshimura που δινουν απο την suzuki και ποσο η καρινα ξεχωριστα?

zephyr1
25/01/2007, 10:45
Alx14 :a012: για το μηχανακι σου.:a18:

alex14
25/01/2007, 10:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από symplektis
Οτι η επιλογη γενικα απο την κατηγορια street ειναι λαθος για κυρια χρηση μεσα στην πολη ειναι λαθος το ξερω και εγω.. Αλλα τι να κανω? Εδω και πολυ καιρο ηθελα μια και δεν με βλεπω να το αποφευγω. Μια και απ'οτι βλεπω την εχεις μηπως ξερεις ποσο παει η trioval yoshimura που δινουν απο την suzuki και ποσο η καρινα ξεχωριστα?

Θα σε γελασω γιατι παει καιρος. Νομιζω περιπου 500-600 Ε η Yoshi και κανα 150αρι η καρινα.

:wave2:

alex14
25/01/2007, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Alx14 :a012: για το μηχανακι σου.:a18:

Thanks zephyr

:beer: :beer:

:wave2:

symplektis
25/01/2007, 11:03
Αν ειναι 500 η yoshimura και 150 η καρινα τοτε δεν λεει να τα παρω μαζι με προστατευτικο αλυσιδας 800 δεδομενου οτι 1ον μπορω να τα βαλω πιο μετα και 2ον να βαλω οτι θελω.. Η λες οτι αξιζει? :confused:

alex14
25/01/2007, 11:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από symplektis
Αν ειναι 500 η yoshimura και 150 η καρινα τοτε δεν λεει να τα παρω μαζι με προστατευτικο αλυσιδας 800 δεδομενου οτι 1ον μπορω να τα βαλω πιο μετα και 2ον να βαλω οτι θελω.. Η λες οτι αξιζει? :confused:

Σου ειπα δεν θυμαμαι καλα. Γιατι δεν παιρνεις κανα τηλ να μαθεις ?

p.s. το προστατευτικο αλυσιδας αν και πολυ ωραιο ειναι αχρηστο γιατι ειναι πολυ κοντο και γεμιζει λαδια η μηχανη απο την αλυσιδα.

symplektis
25/01/2007, 11:21
Θα επαιρνα απλα δεν ξερω που... :( Μην ξεχνας οτι απο μεγαλες μηχανες δεν εχω ιδεα, ποσο μαλλον απο after sales parts.. Sorry για την επιμονη. Ακομα μια αλλη απορια που λογικα μπορεις να μου λυσεις. Τα οργανα τι χρωμα εχουν? Ρωταω γιατι δεν εχω βρει φωτο με αναμμενα τα φωτα.

alex14
25/01/2007, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από symplektis
Θα επαιρνα απλα δεν ξερω που... :( Μην ξεχνας οτι απο μεγαλες μηχανες δεν εχω ιδεα, ποσο μαλλον απο after sales parts.. Sorry για την επιμονη. Ακομα μια αλλη απορια που λογικα μπορεις να μου λυσεις. Τα οργανα τι χρωμα εχουν? Ρωταω γιατι δεν εχω βρει φωτο με αναμμενα τα φωτα.


75895

symplektis
25/01/2007, 15:15
Ωπ... Μολις με εκανες να ζηλεψω και ακομα δεν το εχω παρει.. Εχεις βαλει μετρητη θερμοκρασιας η μου φανηκε?? :)

KaTaNaS
25/01/2007, 15:53
na ρωτησω με τη σειρά μου αν έχουν τοποθετήσει κεφαλή μεταβλητού χρονισμού στις βαλβίδες (v-tech) ;


ευχαριστώ 'Αλεξ! :wave2:

alex14
26/01/2007, 00:39
Απο το net ειναι η φωτο.

Σταυρο, οχι , η κεφαλη ειναι η κλασικη των αεροελαιοψυκτων gsxr (βαλβιδες με κοντρα παξιμαδι). Η μονη διαφορα στον κινητηρα σε σχεση με τα προηγουμενα gsxr/bandit ειναι στην επιστρωση των κυλινδρων με την νεα τεχνικη που χρησιμοποιει η suzuki. Επισης εχουν αλλαξει θεση στην κατω βαση του κινητηρα και η μηχανη εχει πραγματικα μηδενικους κραδασμους.

:wave2:

vasdekiss
27/01/2007, 17:00
Καλησπέρα. Μπορώ να ρωτήσω και εγώ μια και η τιμή με έβαλε σε σκέψεις. Έρχεται κατευθείαν με λευκά φλασακια και κεντρικό σταντ γιατί ρώτησα σε δύο μαγαζιά και μου είπαν διαφορετικά πράγματα και το κυριότερο: από κατανάλωση και κόστος service-συντήρησης τι λέει;
Ευχαριστώ, τα λέμε...:)


υ.γ.: από φώτα, προστασία από αέρα στο ταξίδι πως είναι; Γενικότερα μπορείς να πεις κάτι παραπάνω από το ''είμαι πολύ ευχαριστημένος''. Ευχαριστώ, ελπίζω να μην ζητάω πολλά.

johnpan
27/01/2007, 17:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Απο το net ειναι η φωτο.

Σταυρο, οχι , η κεφαλη ειναι η κλασικη των αεροελαιοψυκτων gsxr (βαλβιδες με κοντρα παξιμαδι). Η μονη διαφορα στον κινητηρα σε σχεση με τα προηγουμενα gsxr/bandit ειναι στην επιστρωση των κυλινδρων με την νεα τεχνικη που χρησιμοποιει η suzuki. Επισης εχουν αλλαξει θεση στην κατω βαση του κινητηρα και η μηχανη εχει πραγματικα μηδενικους κραδασμους.

:wave2:

συγγνώμη αλλά εγώ διάβασα ότι οι βαλβίδες είναι με καπελοτα πλέον, όχι βιδωτές...:confused:

vasdekiss
27/01/2007, 20:49
Και κάτι ακόμα που μου φάνηκε παράξενο: σε ένα μαγαζί (Θεσσαλονίκη) που πήγα να ρωτήσω σήμερα μου είπε ο πωλητής ότι πρέπει να πληρώσω και 200euros παραπάνω από τα 5995 euros που λέει η προσφορά για το bandit/abs για μεταφορικά και συναρμολόγηση και άλλα 68 euro για τέλη και μεταβίβαση. Μάλιστα όταν ξύνισα μου είπε πως και από Αθήνα να το πάρω τα 200euros πρέπει να τα δώσω. Παίζει κάτι τέτοιο ρε παιδιά; Δηλαδη σύνολο 6200+68 euros όπως λέει και το χαρτί της προσφοράς που μου έδωσαν. Μέσα στην τιμή δεν περιλαμβάνονται όλα εκτός από τέλη-μεταβίβαση;:confused:

KaTaNaS
27/01/2007, 22:48
έχουμε φάει πολλοί κόλλημα βλέπω ε; :lol:


εγώ θελω να ρωτησω με απόσυρση πόσο θα κόψει στην τιμή!



αυτο που με χαλαει ειναι το 160αρι πίσω... το έχω βαρεθεί... θέλω 180 τουλάχιστον!

alex14
28/01/2007, 00:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από vasdekiss
Καλησπέρα. Μπορώ να ρωτήσω και εγώ μια και η τιμή με έβαλε σε σκέψεις. Έρχεται κατευθείαν με λευκά φλασακια και κεντρικό σταντ γιατί ρώτησα σε δύο μαγαζιά και μου είπαν διαφορετικά πράγματα και το κυριότερο: από κατανάλωση και κόστος service-συντήρησης τι λέει;
Ευχαριστώ, τα λέμε...:)


υ.γ.: από φώτα, προστασία από αέρα στο ταξίδι πως είναι; Γενικότερα μπορείς να πεις κάτι παραπάνω από το ''είμαι πολύ ευχαριστημένος''. Ευχαριστώ, ελπίζω να μην ζητάω πολλά.

Το δικο μου ηταν με λευκα φλας και κεντρικο σταντ.
Καταναλωση - Μπορω να πω παρα πολυ καλη. Με την χρηση που του κανω εγω, 70% εθνικη/αττικη, 30% πολη, το παει 5,2-5,4 lt/100 χλμ.
Κοστος service - Δεν γνωριζω, γιατι τα κανω μονος μου. Λογικα πρεπει να ειναι σχετικα φθηνα (για τετρακυλινδρο) γιατι π.χ. δεν εχει ψυγειο νερου να θελει βγαλσιμο και οι βαλβιδες ειναι με κοντρα παξιμαδι, επομενως δεν χρειαζονται βγαλσιμο οι εκκεντροφοροι.
Τα φωτα ειναι πολυ καλα. Η προστασια απο αερα ικανοποιητικη, θα μπορουσε να ηταν και καλυτερη με μια αλλη ζελατινα.
Το μοτερ σιγουρα δεν φημιζεται για την απολυτη ιπποδυναμη αλλα η γραμμικοτητα/ελαστικοτητα του ειναι καταπληκτικη.Καμια σχεση με τα προηγουμενα μοντελα Bandit. Bullet proof engine κατα τα λεγομενα ξενων περιδικων, forums κτλ.

:wave2:

alex14
28/01/2007, 00:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
συγγνώμη αλλά εγώ διάβασα ότι οι βαλβίδες είναι με καπελοτα πλέον, όχι βιδωτές...:confused:

Εγω μιλαω για το μοντελο που υπαρχει τωρα (της προσφορας).

Μηπως λες για το καινουργιο το υδροψυκτο ?

:wave2:

KaTaNaS
28/01/2007, 01:19
aaxxxxxxx ti me kanete! :rolleyes:

symplektis
30/01/2007, 00:03
Τελικα μου φαινεται πως μεσα στην βδομαδα θα την κλεισω.. Ειναι πολυ νωρις να αρχισω να ψαχνω για αξεσουαρ?? Καμια ιδεα η προταση?

symplektis
04/02/2007, 12:42
Alex μια και ειχαμε συζητησει και πιο παλια το θεμα του χρωματος των οργανων ριξε μια ματια στην παρακατω φωτο.. Λες να το βγαζουν σε τετοιο χρωμα?


76798

symplektis
04/02/2007, 12:48
double post.. Αν δεν κανει κοπο σε καποιο mod ας το διαγραψει. Thanx.

alex14
04/02/2007, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από symplektis
Alex μια και ειχαμε συζητησει και πιο παλια το θεμα του χρωματος των οργανων ριξε μια ματια στην παρακατω φωτο.. Λες να το βγαζουν σε τετοιο χρωμα?

Ναι, αυτο ειναι το χρωμα του φωτισμου. Αυτη η photo που εβαλα εγω δεν ειναι σωστη.

αρχιζω και ξεχναω φαινεται. Πουτ@ν@ ξενητια :(

:wave2:

vasdekiss
04/02/2007, 17:50
Καλησπέρα. Αύριο λοιπόν, κύριοι, βγαίνει η πινακίδα μου και η ασφάλεια μου και από το απόγευμα αρχίζει η διαδικασία στρωσίματος του μαύρου GSF 650SA/ABS Bandit μου. :smilea: Από ότι είδα ο καιρός μάλλον θα μου κάνει το χατήρι για αυτή την εβδομάδα.:sun: Τα λέμε...


@symplektis: Εγώ έβαλα βαλιτσούλα και καγκελάκια...

symplektis
04/02/2007, 18:00
Nice... Απο βδομαδα θα εχω και εγω το δικο μου.. Μαυρο και εγω.. Εγω προτιμησα μανιταρια γιατι ψηνομαι στην πορεια να συμπληρωσω το fairing.. :D Καλοταξιδη και παντα ορθιος λοιπον και απο βδομαδα θα εχω και εγω νεοτερα..

vasdekiss
04/02/2007, 18:07
Ευχαριστώ φίλε symplektis, απλά αν όντως το έχεις αποφασίσει ίσως να πρέπει να βιαστείς λίγο μια και από ότι μου είπαν μαύρο φερινγκάτο με abs δεν υπάρχει πλέον (αν κατάλαβα καλά πήρα το τελευταίο από την αντιπροσωπία). Ίσως σε κάποιο μαγαζί να υπάρχει ακόμα... Μπορεί βέβαια να είναι και μούφα. Τα λέμε...

symplektis
04/02/2007, 18:09
Μην ανησυχεις.. Το εχω κλεισει απο την προηγουμενη βδομαδα. Απλα θα το παραλαβω απο βδομαδα γιατι ηθελα και τα extra (συναγερμο, μανιταρια, yoshimura κλπ...) :D ;)

Thanx ομως!

koufaloni
04/02/2007, 19:13
Vasdeki πόσο το πήρες τελικά? 6280 η 5900?

Α και αυτή η τιμή είναι μετροιτοις η κάνουνε και δόσεις?:)

vasdekiss
04/02/2007, 19:25
@koufaloni: Άλλος μου είπε 200 euro μεταφορικά,άλλος 30 και τελικά την πήρα από εκεί που δεν μου ζήτησαν μεταφορικά: 5995 χωρίς δώρα (κανένας δεν έδινε). Μετρητά ή με δόσεις δεν τους κάνει πλέον αίσθηση τους εμπόρους αφού τα λεφτά τους τα παίρνουν μετρητά από την τράπεζα. Το πόσο θα πληρώσεις για έξοδα και τόκους εξαρτάται από το τι διακανονισμό θέλεις να κάνεις. Τα λέμε...

alex14
05/02/2007, 01:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από vasdekiss
Καλησπέρα. Αύριο λοιπόν, κύριοι, βγαίνει η πινακίδα μου και η ασφάλεια μου και από το απόγευμα αρχίζει η διαδικασία στρωσίματος του μαύρου GSF 650SA/ABS Bandit μου. :smilea: Από ότι είδα ο καιρός μάλλον θα μου κάνει το χατήρι για αυτή την εβδομάδα.:sun: Τα λέμε...


@symplektis: Εγώ έβαλα βαλιτσούλα και καγκελάκια...

Καλοριζικο και παντα ορθιος. :beer:

:wave2:

symplektis
26/02/2007, 16:57
Μια και εχω και εγω το μωρο μου εδω και μια βδομαδα ωρα για μια πρακτικη ερωτηση. Βασικα παρατηρησα κατι ανησυχητικο. Σημερα εφτασα τα πρωτα 170 χιλιομετρα και μου ζητησε βενζινη. Μολις την πηρα την γεμισα. Γιατι με φοβιζει αυτο?? :sick: Ξερει κανεις την ονομαστικη ή και πρακτικη καταναλωση? Αυτο που μου κανει περισσοτερη εντυπωση ειναι οτι σε αυτα τα χιλιομετρα δεν πηγα πανω απο 4000 στροφες λογω στρωσιματος.. :eyepop:

vasdekiss
26/02/2007, 19:54
Καλησπέρα. Καλορίζικη και καλοτάξιδη φίλε, καλά χιλιόμετρα. Βασικά μου φαίνεται λίγο παράξενο αυτό μια και με την δικιά μου με 10 euro βγάζω κάτι παραπάνω από 200km. Την πρώτη φορά που αναβοσβήνει η ένδειξη (μια μπάρα και αντλία) έχει μέσα περίπου άλλα 5 λίτρα, ενώ την δεύτερη φορά (καμία μπάρα, μόνο αντλία) έχεις μέσα άλλα 2 λίτρα περίπου. Με πόσο το γέμισες;

alex14
27/02/2007, 00:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από symplektis
Μια και εχω και εγω το μωρο μου εδω και μια βδομαδα ωρα για μια πρακτικη ερωτηση. Βασικα παρατηρησα κατι ανησυχητικο. Σημερα εφτασα τα πρωτα 170 χιλιομετρα και μου ζητησε βενζινη. Μολις την πηρα την γεμισα. Γιατι με φοβιζει αυτο?? :sick: Ξερει κανεις την ονομαστικη ή και πρακτικη καταναλωση? Αυτο που μου κανει περισσοτερη εντυπωση ειναι οτι σε αυτα τα χιλιομετρα δεν πηγα πανω απο 4000 στροφες λογω στρωσιματος.. :eyepop:

Ενας λογος ειναι οτι δεν την γεμισες καλα. Το ρεζερβουαρ του Bandit θελει υπομονη για να γεμισει τερμα.
Οταν εστρωνα το δικο μου η καταναλωση ηταν περιπου 5 lt/100 Km. Αρα με ενα ρεζερβουαρ πρεπει να βγαλει κοντα στα 270-300 χλμ.
Μη σε στεναχωρει αυτο το θεμα. Θα δεις οτι το μηχανακι ειναι ιδιαιτερα οικονομικο.


:wave2:

symplektis
27/02/2007, 01:05
Ωπα.. Πρωτη βλακεια δικια μου ειναι οτι δεν ηξερα οτι μετα απο την μπαρα που αναβοσβηνει εχει και επομενο σταδιο χωρις μπαρα.. Ομως τα δεδομενα δεν κολλανε. Την πρωτη φορα του εβαλα vpower 20 ευρω. Δεδομενου οτι ειχε κοντα στο 1 ευρω το λιτρο το γεμισα γιατι αν θυμαμαι καλα εχει 20λιτρο ρεζερβουαρ. Τωρα αυτη την φορα πηρε 15 ευρω κατι που συμφωνει με το γεγονος οτι οταν αναβοσβηνει εχει 5 λιτρα μεσα. το θεμα ειναι ομως οτι με 15 λιτρα εκανα 160 χιλιομετρα.. Κατι αλλο που με ανησυχει ειναι πως οταν ειναι κρυα το ρελαντι ειναι σταθεροτατο στις 1500 στοφες ενω μετα απο κινηση μεσα στην πολη το ρελαντι ανεβαινει στις 2000 και μερικες φορες και 2200! Αποψεις?

Αλλες 2 ερωτησουλες ασχετες με τα προηγουμενα. Υπαρχει extra λασπωτηρας? Γιατι μεχρι στιγμης εχω κανει χαλια ενα μπουφαν δικο μου και αλλο ενα του κολλητου μου και αυτο απο νερα στον δρομο. Ακομη bagster ξερετε αν υπαρχει πουθενα διαθεσιμο? Οπου και αν εχω ρωτησει μου εχουν πει 20 μερες για παραδοση!

Sorry αν οι αποριες μου φαινονται παιδικες αλλα μην ξεχνατε οτι ειναι η πρωτη μου μεγαλη..

alex14
27/02/2007, 02:14
1. Το ρελαντι δεν ειναι νορμαλ ουτε στις 1500 οταν ειναι κρυο (δεν εχει αυτοματο τσοκ). 1100-1200 ειναι οκ στην κανονικη θερμοκρασια λειτουργιας.. Το δικο μου παντως εχει σταθεροτατο ρελαντι. Επισης νομιζω τζαμπα της βαζεις V-power, δεν την χρειαζεται τετοια βενζινη.

2. Για την καταναλωση δεν ξερω, ειναι πολυ περιεργο. Ποσα χλμ εχει η μηχανη? Την μανισια εξατμιση φοραει ? 9,4 lt/100 km ειναι εξωπραγματικη καταναλωση. Η δικια μου οσο και να την σκισω δεν ξεπερνα τα 6,5-7.

3. Για Bagster και λασπωτηρα δεν γνωριζω. Αμα μαθεις ενημερωσε και εδω.

:wave2:

symplektis
27/02/2007, 11:41
Συνονοματε με ολα αυτα και τωρα με αυτα που μου ειπες για το ρελαντι ψιλοφοβαμαι μην εχω κανενα προβλημα με τα καρμπυρατερ.. :sad: Η μηχανη αισιως εφτασε χθες στα 180χλμ. Αν και πηρα την yoshimura συμφωνησαμε να την στρωσω με την μαμα εξατμιση και να την βαλω στο πρωτο service. V-power ειχα συνηθησει να βαζω στο αυτοκινητο και ειπα να συνεχισω. Το φανταστηκα και εγω οτι δεν χρειαζεται.. Να την πηγαινα να την δει κανενας μηχανικος? Μηπως θελουν ρυθμισμα τα καρμπυρατερ?

Οσο για το bagster το μονο που εμαθα ειναι η ημερομηνια διαθεσιμοτητας απο τον αντιπροσωπο στα καμινια..

alex14
27/02/2007, 11:54
Τι να σου πω ρε συνονοματε. 180 χλμ ειναι παρα πολυ λιγα.

Βενζινη βαζεις παντα απο το ιδιο πρατηριο ? Υπαρχει λογος που το αναφερω.

Με την Yoshimura και ενα φιλτρακι παντως θα πεσει λιγο η καταναλωση.

:wave2:

symplektis
27/02/2007, 12:11
Αστα.. Βενζινη 2η φορα βαζω και ναι απο το ιδιο πρατηριο. Δεν νομιζω ειναι νοθευμενη αν αυτο ειναι που σκεφτεσαι..

alex14
27/02/2007, 12:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από symplektis
Αστα.. Βενζινη 2η φορα βαζω και ναι απο το ιδιο πρατηριο. Δεν νομιζω ειναι νοθευμενη αν αυτο ειναι που σκεφτεσαι..

:evil:

Βαλε απο αλλου και τα ξαναλεμε.

:evil:

:wave2:

symplektis
27/02/2007, 13:07
Γιατι? Τι περναει απο το μυαλο σου?

alex14
27/02/2007, 13:17
"Ιπταμενη βενζινη" :rotflmao:

Ειχε ξανασυζητηθει παλαιοτερα. Ειχαν παρουσιαστει καποια κρουσματα "εξαφανισης" του καυσιμου απο το ρεζερβουαρ :D εξαιτιας νοθειας με καποιο πτητικο υγρο.

Δοκιμασε να αλλαξεις πρατηριο, ποτε δεν ξερεις. Εαν δεν ειναι αυτο τοτε ψαχτο με συνεργειο να δεις τι φταιει.

:wave2:

amyroukai
06/03/2007, 09:49
Πήρα την απόφαση και το πήρα τελικά, σε μπλέ, μεταχειρισμένο, με ABS, έχει ψιλογρατσουνιές αλλά όχι κάτι τρομερό, λάστιχα σε καλή κατάσταση και service book σωστό, εξάλλου 6500χμ είχε.


Για συναγερμό καμμιά ιδέα; Ο meta που βάζει ο Σφακιανάκης είναι πολύ καλών προδιαγραφών, αλλά τα ?300 πονάνε! Τον έχει βρει κανείς σε άλλο μαγαζί φτηνότερα;

Καγκελάκια είδα givi με ?109 αν θυμάμαι καλά, ελπίζω να είναι εύκολη η τοποθέτηση να την κάνω μόνος μου γιατί ο Σφακ ζητάει ?200 για τα ίδια.

Και τέλος, τα bagster δε μου αρέσουν, είχα δει σε κάποιες μοτό αυτοκόλλητα (μάλλον) που έπιαναν το ρεζερβουάρ εκεί που ακουμπάει το... ευαίσθητο σημείο και το κομμάτι που φωλιάζουν τα γόνατα, για να μην παγώνουν τώρα το χειμώνα, ξέρει κανείς που και πόσο;

alex14
06/03/2007, 09:55
Καλοριζικο και παντα ορθιος

Τι μοντελο ειναι και ποσα πληρωσες εαν επιτρεπεται ?

:wave2:

amyroukai
06/03/2007, 10:08
Από τα πρώτα που ήρθαν με ABS, μέσα του '05, ?4500. Είναι το S. Η αλήθεια είναι ότι το μαύρο μου αρέσει περισσότερο, αλλά σε αυτήν την τιμή... Και δεν ήθελα χωρίς abs, από τότε που το έζησα στο αυτοκίνητο, απορώ με αυτούς που επιμένουν ότι "δεν είναι καλό". Κοιτούσα και τα CBF600, αλλά είναι αρκετά ακριβότερα, οπότε αποκλείστηκαν. Και οπτικά το bandit κάτι μου κάνει ;)

Και τώρα κοιτάω τα αξεσουάρ (και του αναβάτη εννοείται) :D Έχω καταλήξει στο Shoei XR1000 μετά από αρκετές δοκιμές και κοιτάω ακόμα τα μπουφάν/παντελόνια/μποτάκια. Αρκετά πεσίματα είχε η παρέα πρόσφατα, το ένα με κακή κατάληξη, οπότε καλύτερα ξοδεμένος αλλά προστατευμένος, παρά ξαπλωμένος...

symplektis
08/03/2007, 19:18
Καλοριζικο και παντα ορθιος και απο μενα!

Εμενα παλι το προβλημα παραμενει. Αυτη την φορα με μερικα χιλιομετρα με τον δεικτη της βενζινης να αναβοσβηνει η τελευταια μπαρα και με βενζινη απο αλλο πρατηριο μου εβγαλε 200χμ. Συν τοις αλλοις μου φαινεται οτι η κατασταση εχει χειροτερεψει λιγο. Το ρελαντι παιζει πολυ και κυμενεται μετα απο χρηση 30' στα 2000 - 2500. Οποτε δε ειναι στα 2500 η 1η μπαινει με δυσκολια και αποτομα (το μονο λογικο). Σημερα κατα το ζεσταμα ελεγξα τους λαιμους. Ζεσταινονται και οι 4 κανονικα. Απο την αλλη στις 2200 - 2500 οι βαλβιδες μου ακουγονται καπως περιεργα και τελος ακομα και στο ζεσταμα που και που παρατηρω ενα ρεταρισμα. Μ'αυτα και μ'αυτα μου φαινεται χωρις να εχω ιδιαιτερες γνωσεις προβλημα καρμπυρατερ. Για αυτο θα ηθελα μερικες πληροφοριες απο κατοχους. Πχ. ταχυτητα με 6η στις 4000 και στροφες στο ρελαντι μετα απο χρηση 30' - 45' μεσα σε πολη. Τωρα λογικα θα μου πειτε τι μας πρηζεις και δεν την πας σε ενα συνεργειο να την δουν αλλα λιγο η ελλειψη χρονου και λιγο το οτι την πηρα απο Χαλκιδα και προτιμω το 1ο σερβις να το κανω εκει με κανουν να το τρεναρω.

Αυτα προς το παρον. Sorry για το μεγαλο post.

amyroukai
08/03/2007, 19:26
Αύριο παραλαμβάνω το "μωρό" και θα ξέρω... :D Έτσι και αλλιώς, οι πρώτες βόλτες προσεκτικές θα είναι.... Θα δείξει.

Για την ώρα πονοκεφαλιάζω με το θέμα "τι μπουφαν να πάρω" γιατί ότι έχω δει σε cordura, αδιάβροχο με πλήρεις ενισχύσεις ώμους/πλάτη/αγκώνες είναι μια 400άρα. Δε θα τα τσιγγουνευτώ, δεν είμαι σε ηλικία να μαζεύω σπασμένα κοκαλάκια και τριμμένα δέρματα στο δρόμο. Bering, Clover, Spidi και αν βρω και ένα Dainese που μου άρεσε σε στοκάδικο, αλλιώς ξεφεύγουν πολύ αυτά. Καμιά πρόταση σε μάρκα, αν έχει δοκιμάσει κανείς κάποια; Θεωρητικά, όλες αυτές είναι από τις καλές.

alex14
09/03/2007, 01:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από symplektis
Καλοριζικο και παντα ορθιος και απο μενα!

Εμενα παλι το προβλημα παραμενει. Αυτη την φορα με μερικα χιλιομετρα με τον δεικτη της βενζινης να αναβοσβηνει η τελευταια μπαρα και με βενζινη απο αλλο πρατηριο μου εβγαλε 200χμ. Συν τοις αλλοις μου φαινεται οτι η κατασταση εχει χειροτερεψει λιγο. Το ρελαντι παιζει πολυ και κυμενεται μετα απο χρηση 30' στα 2000 - 2500. Οποτε δε ειναι στα 2500 η 1η μπαινει με δυσκολια και αποτομα (το μονο λογικο). Σημερα κατα το ζεσταμα ελεγξα τους λαιμους. Ζεσταινονται και οι 4 κανονικα. Απο την αλλη στις 2200 - 2500 οι βαλβιδες μου ακουγονται καπως περιεργα και τελος ακομα και στο ζεσταμα που και που παρατηρω ενα ρεταρισμα. Μ'αυτα και μ'αυτα μου φαινεται χωρις να εχω ιδιαιτερες γνωσεις προβλημα καρμπυρατερ. Για αυτο θα ηθελα μερικες πληροφοριες απο κατοχους. Πχ. ταχυτητα με 6η στις 4000 και στροφες στο ρελαντι μετα απο χρηση 30' - 45' μεσα σε πολη. Τωρα λογικα θα μου πειτε τι μας πρηζεις και δεν την πας σε ενα συνεργειο να την δουν αλλα λιγο η ελλειψη χρονου και λιγο το οτι την πηρα απο Χαλκιδα και προτιμω το 1ο σερβις να το κανω εκει με κανουν να το τρεναρω.

Αυτα προς το παρον. Sorry για το μεγαλο post.

Πραγματικα, ακουγονται πολυ παραξενα ολα αυτα. Το δικο μου παντως (εχει περιπου 5000 χλμ τωρα) και δεν εχει παρουσιασει τιποτα απο αυτα που αναφερεις.
Αυτο που θυμαμαι (χωρις να ειμαι σιγουρος γιατι λειπω απο Ελλαδα 6 μηνες) ειναι οτι τα 100 χλμ τα εχει στις 5100 στροφες με 6η. Το ρελαντι ειναι παντα σταθερο 1100-1200 στρ. Στη θεση σου παντως δεν θα περιμενα να κανω 1000 χλμ για να το παω για service εχοντας τετοια προβληματα.

:wave2:

vasdekiss
09/03/2007, 21:16
Καλησπέρα.

@amyroukai: Καλορίζικο και καλοτάξιδο φιλαράκι, καλά χιλιόμετρα και πάντα όρθιος.

@symplektis: φίλε μου μετά από 1600 km δεν είχα κανένα πρόβλημα από αυτά που αναφέρεις. Με γεμάτο ρεζερβουάρ και μέχρι 6000στροφές έβγαλα 285 χιλιόμετρα και ο δείκτης ανασβησε για πρώτη φορά. Αργότερα που πήγα μέχρι και 9000στροφές για αρκετή ώρα πάλι με γεμάτο ρεζερβουάρ έβγαλε 220+ km με τον δείκτη να αναβοσβήνει για πρώτη φορά. Στις 6000 στροφές με έκτη το κοντέρ γράφει 115-117 χιλιόμετρα. (Γιατί πηγαίνεις μέχρι 4000στροφές; Το manual γράφει μέχρι 6000στροφές για τα πρώτα 800km και μέχρι 9000 μέχρι τα 1600km). Το ρελαντί είναι σταθερό στις 1200στροφές περίπου όση ώρα και όπως και να δουλεύει. Μήπως έχεις πειράξει το ρελαντί; Μήπως δεν κλείνεις καλά το choke; Μάλλον θα πρέπει να το πας να το δούνε αν δεν έχεις πειράξει τίποτα εσύ. Τα λέμε...

amyroukai
10/03/2007, 22:26
Το παρέλαβα σήμερα, το έκανα μια βόλτα καλή μέχρι που άρχισε η ψιχάλα και μετά μπήκε στο γκαράζ. Μου άρεσε πάαααααρα πολύ...

Παρατήρηση #1, λείπει το μαύρο πλαστικό στη βάση της ζελατίνας (και δε το είχα προσέξει πριν το πάρω, θα πάρω στο μαγαζί τη Δευτέρα να ρωτήσω το τι και πως) και έχει μια τρύπα εκεί που ήταν, ίσως για αυτό να μου φάνηκε ότι η προστασία από τον αέρα δεν είναι και τόοοοσο καλή στον κορμό/κεφάλι, ίσως βέβαια έφταιγε και το ότι σήμερα φύσαγε πολύ έτσι και αλλιώς.

Παρατήρηση #2, μυρίζει περίεργα το καυσαέριο του, σαν παλιό αυτοκίνητο με το τσοκ τραβηγμένο... Έτσι "πρέπει" να μυρίζουν τα καρμπυρατεράτα; Η να το πάω να το δουν; Και όχι, δεν έχω ξεχάσει το τσοκ τραβηγμένο... :D

Παρατήρηση #3, όταν πέσουν οι στροφές κάτω από 2000 ή εκεί περίπου (σερνόμενος μέσα στην κίνηση με πρώτη) δε φαίνεται και πολύ χαρούμενο, σαν να μπερδεύεται κάπως. Ρελαντί κρατάει σταθερό πάντως, εκεί λίγο πάνω από 1000.

Οι καθρέφτες ρε γμτ δείχνουν πολύ αγκώνα και λίγο πίσω, μου λείπει ο κεντρικός του αυτοκινήτου. Θα μου πείτε, όλες οι μοτό το ίδιο κάνουν, πάνω κάτω, αλλά συνέχεια έχω την έγνοια ότι κάποιος μου'ρχεται και δεν τον βλέπω! Θα το συνηθίσω και αυτό, που θα πάει. Θα προσπαθήσω να τους ρυθμίσω και όσο πιο έξω γίνεται. Πίσω πλάγια καλά βλέπεις πάντως και δεν κουνιούνται με τον αέρα.

Πήρα Arai τελικά, πολύ καλή εφαρμογή στο κεφάλι, ωραία δουλεύει και το Pinlock, αλλά σπάει @@ το σφύριγμα του αέρα... Ωτοασπίδες/mp3 απαραίτητα για ταξίδι!

Κατανάλωση, μόλις φτιάξει ο καιρός (για την ώρα, καλοριφεράκι και άραγμα στην πολυθρόνα του "κουτιού"). Α ναι, σκέφτομαι να βάλω "γωνιακές" βαλβίδες ελαστικών γιατί αυτές οι ίσιες οι μαμά μου σπάσανε τα νεύρα μέχρι να βάλω αέρα! Ο χουντίνι πρέπει να γίνεις! Θα μου πείτε πάλι, συνήθεια είναι... Όπως πρέπει να συνηθίσω να μετράω τις ταχύτητες για να μην προσπαθώ να ξεκινήσω με 2α (και γίνομαι ρόμπα γιατί φυσικά σβήνει)...


Ευχαριστώ για τις ευχές, σε όλους εύχομαι το ίδιο, όρθιοι και χαμογελαστοί πίσω από τη ζελατίνα!

amyroukai
23/03/2007, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από symplektis

Εμενα παλι το προβλημα παραμενει. Αυτη την φορα με μερικα χιλιομετρα με τον δεικτη της βενζινης να αναβοσβηνει η τελευταια μπαρα και με βενζινη απο αλλο πρατηριο μου εβγαλε 200χμ. Συν τοις αλλοις μου φαινεται οτι η κατασταση εχει χειροτερεψει λιγο. Το ρελαντι παιζει πολυ και κυμενεται μετα απο χρηση 30' στα 2000 - 2500. Οποτε δε ειναι στα 2500 η 1η μπαινει με δυσκολια και αποτομα (το μονο λογικο). Σημερα κατα το ζεσταμα ελεγξα τους λαιμους. Ζεσταινονται και οι 4 κανονικα. Απο την αλλη στις 2200 - 2500 οι βαλβιδες μου ακουγονται καπως περιεργα και τελος ακομα και στο ζεσταμα που και που παρατηρω ενα ρεταρισμα. Μ'αυτα και μ'αυτα μου φαινεται χωρις να εχω ιδιαιτερες γνωσεις προβλημα καρμπυρατερ. Για αυτο θα ηθελα μερικες πληροφοριες απο κατοχους. Πχ. ταχυτητα με 6η στις 4000 και στροφες στο ρελαντι μετα απο χρηση 30' - 45' μεσα σε πολη. Τωρα λογικα θα μου πειτε τι μας πρηζεις και δεν την πας σε ενα συνεργειο να την δουν αλλα λιγο η ελλειψη χρονου και λιγο το οτι την πηρα απο Χαλκιδα και προτιμω το 1ο σερβις να το κανω εκει με κανουν να το τρεναρω.

Αυτα προς το παρον. Sorry για το μεγαλο post.

Δες το βιβλιαράκι πως ρυθμίζεται και το ρελαντί και ο συμπλέκτης, γιατί στο δικό μου το συμπλέκτη τουλάχιστον τον άλλαξα αρκετά σε σχέση με το πως ήταν όταν τον πήρα (σαν σημείο εμπλοκής εννοώ), το ρελαντί είναι σταθερό στις 1100 όταν ζεσταθεί, κάτω από 1000 όταν είναι κρύο. Η ρύθμιση γίνεται και στα δύο πανεύκολα με τα εργαλεία της μοτοσικλέτας. Πρέπει να δω αν μπορώ να ρυθμίσω και τη διαδρομή της γκαζιέρας να την κάνω πιο "κοντή" από κλειστό σε τέρμα ανοιχτό γκάζι.
Κατανάλωση, πρώτο γέμισμα στα 230 χιλιόμετρα αναβόσβηνε το λαμπάκι ότι άδειασε και σιχτίριζα, αλλά πήρε μόνο 11,5 λίτρα, που σημαίνει ότι ο δείκτης δεν είναι και τόσο αξιόπιστος, θεωρητικά είχε άλλα 100 χιλιόμετρα μέχρι τη ρεζέρβα... Από μυρωδιά και όψη πως είναι τα καυσαέριά σου; Αν δουλεύει τόσο πλούσιο πρέπει να μυρίζει σαν να είναι το τσοκ μόνιμα τραβηγμένο και να βγαίνουν προς το μαύρο χρώμα.

symplektis
23/03/2007, 12:30
Λοιπον εγω εχω τα χαλια μου τα μαυρα... Εκτος του οτι το προβλημα συνεχιζε αρχισαν και αλλα.. Για να γινω πιο σαφης: Πριν απο 4 μερες δεν εσβηνε το λαμπακι του ABS το πρωι οπως ερχομουν δουλεια. Δεν προλαβα να το δω και ημουν και αγουροξυπνημενος οποτε την αφησα. Το απογευμα παω να φυγω απο την δουλεια και ζοριστηκε πολυ η μιζα μεχρι να παρει.. Τοτε αρχισα να ανησυχω παραπανω. Στα 300 μετρα σβηνει το ταμπλω και νεκρωνεται το στοφομετρο. Σταματαω, την σβηνω και μετα δεν μπορουσε να παρει με τιποτα. Με τα πολλα της εδωσα απο αυτοκινητο και πηρε. Παραλληλα εβγαλα και τον συναγερμο απο την μπαταρια μηπως δημιουργουσε εκεινος το προβλημα. Μετα απο 10' αλλα κουλα. Εσβησε εν κινησει. Σημερα την πηγα σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο στον Πειραια. Το παλικαρι που το εχει μου ειπε οτι θα την ελεγξει. Μου φανηκε γνωστης του αντικειμενου και σχολαστικος στην δουλεια του οποτε ηρεμησα λιγο. Αναμενω νεοτερα. Το κακο ειναι οτι το Σαββατοκυριακο επρεπε να φυγω για δουλεια εκτος Αττικης και τωρα ψαχνω να βρω αυτοκινητο.

Τωρα για τα καυσαερια ακομα και με λογικη θερμοκρασια περιβαλλοντος ασπρα και πυκνα.. Δεν ξερω τι αλλο θα μου προκυψει. Το μονο σιγουρο ειναι οτι αρχησαμε πολυ ασχημα!

amyroukai
23/03/2007, 12:44
Τα λευκά καυσαέρια τα βλέπω μόνο με κρύο μοτέρ, το καρμπυρατέρ σου μάλλον θέλει ρύθμιση.
Για τα υπόλοιπα.... Περαστικά εύχομαι. (και ανέξοδη λύση). Όταν έχεις απάντηση για το τι έφταιγε, σε παρακαλώ πες την και εδώ.

symplektis
23/03/2007, 12:50
Κοιτα οτι εχω προβλημα τροφοδοσιας ειμαι σχεδον σιγουρος. Εγω τα λευκα καυσαερια τα βλεπω κατα το ζεσταμα και κυριως αφου ζεσταθει η μηχανη. Τωρα για τα ηλεκτρικα ελπιζω να ειναι κανενας ανορθωτης που την κανει την δουλεια και οχι τιποτα χειροτερο. Θα δειξει. Οτι μαθω θα ενημερωσω..

vasdekiss
24/03/2007, 12:20
Καλημέρα.
@symplektis: Φίλε μου καλά ξεμπερδέματα, ελπίζω να είναι ότι πιο μικρό και φυσικά να τα καλύψει όλα η εγγύηση. Κράτα μας ενήμερο.
Τα λέμε...

symplektis
27/03/2007, 14:23
Εγω παω απο το κακο στο χειροτερο.. Τα νεοτερα ειναι τα ακολουθα:

Αφου του εδωσα απο μπαταρια αυτοκινητου, εβγαλα τον συναγερμο. Μετρησα με πολυμετρο και ειδα οτι η μπαταρια φορτιζει. Παρ'ολα αυτα σημερα το πρωι αρχισε παλι τα δικα του. Την παρατησα σπιτι για να μην αργησω αλλη μια μερα στην δουλεια. Σιγουρα καπου εχει διαρροη. Δεν εξηγειται αλλιως.
Οσο για το ψηλο ρελαντι το οποιο επαιζε σαν τρελο μεταξυ 2000-2500 στοφων κατεβαζοντας το ρελαντι συμμορφωθηκε λιγο και τωρα μενει σταθερο στις 1200 αντε να παιξει λιγο μεχρι τις 1300. Παρ'ολα αυτα οσο ειναι στο ρελαντι ακουω ενα μεταλικο ηχο. Σαν κατι να παιζει. Ελπιζω να μην ειναι καμια καδενα εκκεντροφορου γιατι ολα τα περιμενω πια. καποιος απο τους υπαρχοντες ιδιοκτητες μπορει να μου επιβεβαιωσει / διαψευσει τον ηχο αυτο? Παντως για τα ηλεκτρικα προβληματα που λεγανε πριν την παρω δυστυχως στην περιπτωση μου βγηκαν πραγματικα. Και εχω κανει μονο 570χμ.
Για θεμα service πηγα στον εξουσιοδοτημενο του Κορυδαλλου ο οποιος κανει ανακαινιση και δεν μπορουσε να με βοηθησει. Του Πειραια την μετρησε με πολυμετρο και μου ειπε οτι καλυτερα να την παω στα κεντρικα. Στα κεντρικα δεν δεχονται να μου κλεισουν ραντεβου γιατι δεν ειναι προκαθορισμενο το προβλημα και πρεπει να τους την παω και να την αφησω μεχρι νεοτερας...
Και μη χειροτερα..

amyroukai
27/03/2007, 15:13
Περαστικά...

Θα σου πρότεινα να περάσεις από το συνεργείο στο Περιστέρι, κοντά στην πλατεία Μπουρναζίου, εκεί φτιάχνουν και τις αγωνιστικες της εταιρίας, πηγαίνει ένας φίλος το GS500F του και είναι πολύ ευχαριστημένος. Για να είναι εκεί το αγωνιστικό τμήμα, λογικά θα έχει και καλούς μηχανικούς. Και η δικιά μου εκεί έκανε τα σέρβις της (πριν την πάρω). Δε ξέρω αν θα σου κλείσουν ραντεβού, αλλά αφού μένεις κοντά Κορυδαλλό (αν κατάλαβα λάθος συγγνώμη) δεν είναι μακριά το συνεργείο.

symplektis
27/03/2007, 15:18
Καλα καταλαβες. Μενω Πειραια αλλα το ραντεβου που τελικα εχω ειναι κατ'ευθειαν για τα κεντρικα. Τωρα το τι θα γινει θα σας πω στην συνεχεια. Για το ρελαντι pls ας μου απαντησει καποιος για να ξερω τι να τους πω μολις παω. Απ'οτι εχω καταλαβει παντως οσο ειναι στην εγγυηση ολοι αποφευγουν να ασχοληθουν. Εχω δε το προαισθημα οτι οταν ληξει για το παραμικρο θα θελει αλλαγη η μιση μηχανη.. Τωρα αυτα ειναι απλες υποθεσεις, ελπιζω να μην βγω αληθινος στις προβλεψεις μου.

amyroukai
27/03/2007, 15:35
Όσους ρώτησα και σε fora που είδα έξω, λένε ότι το μοτέρ αν σεβαστείς τη συντήρηση του σε ότι αφορά λάδια και ρύθμιση είναι αθάνατο. Χαζοπροβλήματα με ηλεκτρικά συνέβαιναν πιο παλιά με τα 400άρια και τα 600άρια, υποτίθεται ότι το 650 και το 1200 δεν είχαν τέτοια gremlins. Μάλλον σου έκατσε τυχαία η στραβή.

Το ρελαντί μπορεί και να μην είναι σταθερό λόγω κακών ηλεκτρικών τελικά, όπως και η ατελής καύση ενδέχεται να οφείλεται εκεί, αφού τα μπουζί δεν θα παίρνουν "σωστό" ρεύμα. Πάντως μπορείς αν δεις το βιβλιαράκι να το ρυθμίσεις μόνος σου (αν και θα το δουν στο σέρβις που θα πας). Η δικιά μου 900 κρύα, 1100-1200 ζεστή.

Το service στο Περιστέρι είναι της εταιρίας Σφακανάκης, δεν είναι ανεξάρτητο εξουσιοδοτημένο.

Έχω και το service manual κατεβασμένο απο internet στα Αγγλικά όμως, αν θέλεις το ανεβάζω σε rapidshare για να το πάρεις (ή όποιος άλλος το θέλει εδώ μέσα) θα δεις ότι σαν μηχανικά μέρη είναι ιδιαίτερα απλή κατασκευή, άρα λογικά έχει και απλές επισκευές.

symplektis
27/03/2007, 15:40
Μακαρι ο ηχος που ακουω να ειναι πυρρακια απο το ηλεκτρικο προβλημα.
Δεν ξερω τι να πω. 570χμ και δεν την εχω χαρει με αυτα και με αυτα... Ασε το αγχος αν καθε πρωι θα φτασω δουλεια η θα εχω προβληματα.. Εχουν παιξει τα νευρα μου. Αυτη την βδομαδα ειχα φοβερη ευκαιρια (λογω του μεταπτυχιακου που μεταφερθηκε Αθηνα) να κανω καθημερινα 30χμ και τωρα με το προβλημα στα ηλεκτρικα την εχασα και αυτην.

amyroukai
27/03/2007, 19:57
Βρε αθεόφοβε, με 570 χιλιόμετρα τι να χαρείς;;; :D Περίμενε τα 1000 για να βάλεις τα λαδάκια που πρέπει και μετά δώστου! (ΟΚ, αφού το φτιάξουν πρώτα...)

To link για το Service Manual στα Αγγλικά (το έχω και Ιταλικά αν βολεύει κάποιον, το κατέβασα κατά λάθος) είναι το πιο κάτω αρχείο rar, φυσικά χωρίς passwords και λοιπές αηδίες. Μέγεθος 21ΜΒ που θα στεναχωρήσει όσους δεν έχουν adsl αλλά αξίζει... Ακόμα και αν δεν θέλετε να βάλετε χέρι εσείς, θα ξέρετε τι πείραξε ο τεχνικός και δεν θα μπορεί να σας λέει αρλούμπες. Έχει σχεδιαγράμματα για τα πάντα!

Service Manual GSF650 K5 Bandit στα Αγγλικά (http://rs61gc.rapidshare.com/files/23059946/Suzuki_GSF_650-650_S_K5__05_-_Service_Manual.rar)

vasdekiss
27/03/2007, 21:09
Καλησπέρα.
@amyroukai: Ευχαριστούμε φιλαράκι, πολύ χρήσιμο.

@symplektis: Έχω την εντύπωση ότι τα συγκεκριμένα μοτέρ όσο ''γερνάνε'' τόσους περισσότερους μεταλλικούς θορύβους κάνουνε. Άλλοι το γουστάρουν και άλλοι σπάζονται. Όταν είναι κρύο ακούω και εγώ ένα τακ-τακ (2500km έχω κάνει) αλλά νομίζω ότι είναι φυσιολογικό. Μας βάζεις σε περίεργες σκέψεις όμως... Και να σκεφτείς ότι τα παραγγείλαμε με λίγες μέρες διαφορά... Με το καλό να ξεμπερδέψεις...


τα λέμε...

amyroukai
27/03/2007, 21:12
Μόλις ήρθε από το σπίτι ένα φιλαράκι παλιός μηχανόβιος και νυν καλός οικογενειάρχης (δε το λέω ειρωνικά) και είδε τα τακάκια μου και μου είπε ότι είναι τελειωμένα :):) Δεν το έκανα εγώ και δεν το κατάλαβα καν :D άσχετος γαρ. Καμμιά πρόταση από μαγαζιά; Για το brake shop στην Καλλιρόης μου έχουν πει καλά λόγια, αλλά πάλι... Ξέρω και εγώ; Ή λέτε μέχρι το Νοέμβρη που είναι στην εγγύηση να πάω Σφακιανάκη να τα αλλάξω; Κόστος ξέρει κανείς;

KaTaNaS
28/03/2007, 01:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Για το brake shop στην Καλλιρόης μου έχουν πει καλά λόγια


πολυ καλος να πας... σιγα μην περιμενεις τον νοεμβρη... θες να σκοτωθεις;



το ζευγαρι μπροστα να σου παει απο 50 μεχρι 80... μια χαρα ειναι...

amyroukai
28/03/2007, 01:37
:D με παρεξήγησες δεν εννοούσα να περιμένω το Νοέμβρη να αλλάξω τα τακάκια, εννοούσα να περιμένω το Νοέμβρη για να πάω να κάνω τέτοια δουλειά εκτός δικτύου, μη μου πουν τίποτα για εγγύηση κλπ. Αν και τα τακάκια δεν τα καλύπτει τίποτα, αναλώσιμα είναι, δεν είναι εργασία σέρβις...

Θέλει και μπροστά και πίσω, με το πίσω δεν έχω φρενάρει ποτέ, απορώ ποιός παλαβός το έλιωσε! Καλώς η κακώς, έχω μάθει μόνο το μπροστινό... :S Πρέπει να συνηθίσω και το πίσω για σταθερότητα όπως λένε κάποιοι, άλλοι λένε ότι είναι περιττό... Βγάλε άκρη.

KaTaNaS
28/03/2007, 01:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
με το πίσω δεν έχω φρενάρει ποτέ, απορώ ποιός παλαβός το έλιωσε! Καλώς η κακώς, έχω μάθει μόνο το μπροστινό... :S Πρέπει να συνηθίσω και το πίσω για σταθερότητα όπως λένε κάποιοι, άλλοι λένε ότι είναι περιττό... Βγάλε άκρη.


ειμαι ενας απο εκεινους που δε το χρησιμοποιουσε ποτε...


μεσα απο την ενασχοληση μου με την εκτος δρομου οδηγηση έκανα το πίσω φρένο ευαγγέλιο...


πάρα πολύ σημαντικό τελικά...


ένα κλίκ πιο πρόν πο το μποστινό στις ευθείες...


και σταθερό πίσω φρενάκι καθώς ανοίγεις το γκαζι στρίβοντας...


σε μεταμορφωνουν οδηγικά...


δοκιμασε το ... θα το μαθεις πολυ συντομα...


πίσω βολέυουν τα τακακια που σφυριζουν... βοηθανε να καταλαβεις την ένταση του πίσω φρενου μεχρι να συνηθισεις την αισθηση!

amyroukai
28/03/2007, 09:30
Ο Keith Code δεν γράφει τίποτα τέτοιο για το πίσω φρένο, το βιβλίο το "ξεσκονίζω" τρίτη φορά προσπαθώντας να συνηθίσω κάποια πράγματα που με τρομάζουν ή μάλλον πιο σωστά με "ανησυχούν" και τα κάνω λάθος, δεν θυμάμαι να είδα τίποτα για πίσω φρένο σε φάση επιτάχυνσης! Εκτός αν το κάνεις για "traction control" να περιορίζεις το σπινάρισμα. Για την ώρα, δεν έχω την τόλμη να το ανοίξω τόσο γερά ώστε να σπινάρει και τις δύο φορές που έγινε άθελά μου λόγω σαπουνοασφάλτου ήμουνα αρκετά χαλαρός πάνω στη μηχανή και την άφησα να διορθώσει μόνη της.
Πάντως αν κρίνω από τους "παγκόσμιους" το πίσω μπορεί να βοηθήσει στην καλύτερη είσοδο στη στροφή.... Αλλά μάλλον πρέπει να πάρω κανένα 125 χωμάτινο για να το δοκιμάσω, γιατί δε ρισκάρω τα 220 κιλά του Bandit να σκάσουν φαρδιά πλατιά στο ποδαράκι μου αν το παρακάνω. Βέβαια, με το ABS δε νομίζω να την αφήνει να κάνει γυρίσματα κλπ. Αλλά γμτ μου φαίνεται τόσο "αφύσικο" το φρενάρισμα έτσι...


τα τακάκια δεν έχουν φτάσει σε σημείο να σφυρίζουν, αλλά τα εμπρός κοντεύουν στο δείκτη φθοράς και το πίσω έμβολο είναι πολύ έξω, που σημαίνει ότι και το πίσω τακάκι είναι στα όριά του.

KaTaNaS
28/03/2007, 12:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
τα τακάκια δεν έχουν φτάσει σε σημείο να σφυρίζουν


τα τακακια σφυριζουν ενεκα ιδιαιτερης συνθεσης του υλικου...ουχί ένεκα φθοράς!



Τολμάς και αμφισβητείς τον KATANAS code? ποιός είναι αυτός ο Keith; τον ξερεις κι απο χθες;


ενω εμενα θα με βρεις στους δρόμους της Αθήνας, στο λελεαρ, στα μεγαρα
στην οροσειρα βαρυμπομπης, στα μπουγατσοπωλεια "οι μερακληδες"


:lol: :rotflmao: :rotflmao:

amyroukai
28/03/2007, 12:48
ΟΚ για της μοτό δε ξέρω, του αυτοκινήτου έχουν ένα σιδεράκι που σφυρίζει επί τούτου για να ξέρεις πότε τέλειωσαν (τα δικά μου τουλάχιστον). Τόσο σκληρή πάστα που να σφυρίζει όταν φρενάρεις δεν έχω βάλει ποτέ, θα προτιμούσα να μην οδηγώ από το να οδηγώ σφυρίχτρα.

Ο Keith Code είναι ο συγγραφέας του Twist of the Wrist 1 και 2, του Soft science of Road Racing Motorcycles και ιδρυτής του California Superbikes School. Όχι ότι αμφιβάλλω για αυτό που λες εσύ (και θα το δοκιμάσω σιγά σιγά ξεψαρώνοντας), απλά ο άνθρωπος δεν είναι τυχαίος... Προπονητής αρκετών οδηγών, μεταξύ άλλων και του Wayne Rainey.

Και η ρομπιά, πήρα τηλέφωνο στο Brake Shop να μάθω πόσα θα μου κοστίσει η αλλαγή και ο τύπος ευγενικά μου λέει "εξαρτάται από μάρκα, τύπο κλπ" και όχι ότι δεν ισχύει το ίδιο με τα αυτοκίνητα, αλλά τελικά έχει πολλές παραμέτρους να σταθμίσω για την επιλογή (τρόπο οδήγησης βασικά) και ένιωσα λιγάκι λακαμάς. Δεν είναι σαν την αντιπροσωπεία "αυτό βάζουμε, τόσο κάνει". Χμ... Άντε πάλι στο μηδέν :) Θα πάω από εκεί να το δούμε το ζήτημα. Τακάκια για ψάρακες έχετε;;; Σε πρώτη φάση μια μαλακή πάστα να πιάνει από κρύα γιατί πιεσμένο το Bandit δε θα πάει ακόμα. Με το ABS δε ξέρω τι παίζει, αν και πως θα συνεργάζονται οι παράμετροι που είναι περασμένοι στον εγκέφαλο με τα νέα δεδομένα ελαστικών και τακακίων. Στο αυτοκίνητο η αλλαγή προς το καλύτερο του άρεσε και έγινε λιγότερο παρεμβατικό πάντως.

KaTaNaS
28/03/2007, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
ΟΚ για της μοτό δε ξέρω, του αυτοκινήτου έχουν ένα σιδεράκι που σφυρίζει επί τούτου για να ξέρεις πότε τέλειωσαν (τα δικά μου τουλάχιστον). Τόσο σκληρή πάστα που να σφυρίζει όταν φρενάρεις δεν έχω βάλει ποτέ, θα προτιμούσα να μην οδηγώ από το να οδηγώ σφυρίχτρα.

Ο Keith Code είναι ο συγγραφέας του Twist of the Wrist 1 και 2, του Soft science of Road Racing Motorcycles και ιδρυτής του California Superbikes School. Όχι ότι αμφιβάλλω για αυτό που λες εσύ (και θα το δοκιμάσω σιγά σιγά ξεψαρώνοντας), απλά ο άνθρωπος δεν είναι τυχαίος... Προπονητής αρκετών οδηγών, μεταξύ άλλων και του Wayne Rainey.

Και η ρομπιά, πήρα τηλέφωνο στο Brake Shop να μάθω πόσα θα μου κοστίσει η αλλαγή και ο τύπος ευγενικά μου λέει "εξαρτάται από μάρκα, τύπο κλπ" και όχι ότι δεν ισχύει το ίδιο με τα αυτοκίνητα, αλλά τελικά έχει πολλές παραμέτρους να σταθμίσω για την επιλογή (τρόπο οδήγησης βασικά) και ένιωσα λιγάκι λακαμάς. Δεν είναι σαν την αντιπροσωπεία "αυτό βάζουμε, τόσο κάνει". Χμ... Άντε πάλι στο μηδέν :) Θα πάω από εκεί να το δούμε το ζήτημα. Τακάκια για ψάρακες έχετε;;; Σε πρώτη φάση μια μαλακή πάστα να πιάνει από κρύα γιατί πιεσμένο το Bandit δε θα πάει ακόμα. Με το ABS δε ξέρω τι παίζει, αν και πως θα συνεργάζονται οι παράμετροι που είναι περασμένοι στον εγκέφαλο με τα νέα δεδομένα ελαστικών και τακακίων. Στο αυτοκίνητο η αλλαγή προς το καλύτερο του άρεσε και έγινε λιγότερο παρεμβατικό πάντως.


για τον κηθ πλακα εκανα βρε... ξερω ποιός είναι!


πολυ καλα σου ειπε ο μπρεϊκ σοπ...


πηγαινε να συζητησετε... να σε ψυχολογιση... χρηση εντος πολης; εκτος; μικτη;

γκαζιαρης;
χρησιμοποιείς τα φρενα εντατικα;

κανεις κατεβασματα;

ειναι γνωστης το παιδί και παρεξηγημένος στο χώρο σαν "περίεργος"


σου είπα... απο 50 μεχρι 80 θα σου πανε μαζι με την τοποθετηση!


εχει και με παραπανω αλλα δε νομιζω να τα χρειαζεσαι! :wave2:

symplektis
29/03/2007, 15:04
Το ηλεκτρικο προβλημα μολις με ενημερωσαν πως οφειλεται σε δυσλειτουργια της μπαταριας η οποια δεν κραταγε φορτιο. Το κορυφαιο ειναι οτι για να παρω σημερα την μηχανη θα την πληρωσω εγω την μπαταρια. Αλλιως απο βδομαδα! Το θεμα ειναι να πιστεψω οτι ειναι θεμα της μπαταριας? Η θα μου το κανει ξανα? Κανενας με ηλεκτρολογικες γνωσεις??

aquatic
29/03/2007, 15:14
γιατί να πληρώσεις τη μπαταρία ενώ είναι σε εγγύηση το μηχανάκι?

μήπως ψάχνουν για ..κορόιδα?

να τη πάρεις με το έτσι θέλω και να τους τα ψάλεις κι ένα χεράκι για το quality control τους!

symplektis
29/03/2007, 15:27
Για να σου πω την πικρη μου αληθεια και εγω κουφαθηκα! Δεν λεει πουθενα οτι η μπαταρια εκπιπτει της εγγυησης! Αλλα προκειμενου να μην την εχω το ΣΚ για να συνεννοηθουν με τον αντιπροσωπο αστα να πανε!!

aquatic
29/03/2007, 18:30
να στειλεις την αποδειξη στο Σφακιανακη να στη καλυψει! ακου εκει...

κι αν σου πουνε μαλακιες, να παρεις το ΙΝΚΑ

αρκετα με τους ερασιτεχνες πια!

amyroukai
29/03/2007, 21:13
Αν δώσει λεφτά, χλωμότατο να τα πάρει πίσω.
Η μπαταρία καλύπτεται από την εγγύηση; Είναι αναλώσιμο, όπως πχ τα τακάκια και δεν καλύπτεται. Ίσως λόγω του ότι είναι κανούριο το bandit να κάνουν καμμιά εξαίρεση, αλλά... Το γράφει στη σελίδα 8 του βιβλίου του σέρβις που έχουμε, παράγραφος 5 "Η παρούσα εγγύηση καλής λειτουργίας δεν καλύπτει τη φυσιολογική φθορά αναλώσιμων όπως... μπαταρία... και εργασίες που αφορούν ρύθμιση και συντήρηση" ΟΚ τα αναλώσιμα το καταλαβαίνω, αλλά δεν καλύπτουμε υπό την εγγύηση τις εργασίες συντήρησης, ΑΥΤΟ τι σημαίνει;;; Ότι η δουλειά των επίσημων επισκευαστών καλή η κακή, τυχόν λάθος τους βαρύνει εμάς; Και ποιός καθορίζει τη "φυσιολογική φθορά" μου ακούγεται σαν παπάτζα για να καλύπτεται κάθε πιθανή διεκδίκηση εκ μέρους του πελάτη. Φαντάζομαι κάποιον με υφάκι να λέει "και που ξέρουμε ότι δεν την ξεχάσατε με τα φώτα αναμμένα όλη νύχτα κλπ".

Αν πέθανε η μπαταρία σου τόσο νωρίς, ΟΚ παίζει να ήταν προβληματική από την αρχή, αλλά σκέψου όμως και την πιθανότητα να φταίει το κύκλωμα φόρτισης. Ο τεχνικός εκεί που πήγες το έλεγξε και είπε ότι είναι εντάξει;


edit: Μιά ιδέα, προκειμένου να μπορέσεις να ζητήσεις αντικατάσταση της μπαταρίας στα πλαίσια της εγγύησης και μιά που είναι τόσο καινούρια η μηχανή, δε ζητάς γραπτώς το ότι "δεν μπορεί να κρατήσει φορτίο" και άρα είναι ελλατωματική και δεν οφείλεται σε "φυσιολογική φθορά" ή "κακή χρήση" ή κάτι τέτοιο;
-Επίσης, αστείο, η εγγύηση δεν καλύπτει τυχόν ζημιές από τοποθέτηση εξαρτημάτων υψηλών επιδόσεων, όπως πχ τα τελικά Yoshimura και τα φίλτρα BMC... Ή κάνω λάθος;;; Εκτός αν δεν είναι υψηλής επίδοσης εξαρτήματα :D Οπότε να μην τα βάλουμε, ούτε μετά το 24μηνο....

symplektis
30/03/2007, 12:55
Λοιπον κυριοι τα νεοτερα ειναι τα ακολουθα!

Τελικα η φορτιση γινοταν κανονικα απο μερια της μηχανης. Η μπαταρια δεν κρατουσε φορτιο. Αυτο οφειλοταν εν μερει στον συναγερμο ο οποιος επινε μπαταρια σαν τρελος (παραπανω απο τα επιτρεπτα ορια) και ισως σε κακη αρχικη φορτιση της μπαταριας. Ο συναγερμος εννοειται οτι παει για αλλαγη ετσι οπως ειναι!
Οπως και να εχει την μηχανη την πηρα χθες. Πληρωσα κανονικα 80€ γιατι αλλιως θα επρεπε να μιλησει καποιος απο εκει με τον αντιπροσωπο που την πηρα ο οποιος ηταν πολυ απασχολημενος και λογικα θα την επαιρνα απο Δευτερα. Κανονικα ψηνομουν να στειλω ενα mail στην suzuki Ιαπωνιας και ΙΝΚΑ με αυτα τα χαλια αλλα επειδη οι μαστορες που ασχοληθηκαν την προσεξαν (κατεβηκα και εγω μαζι τους στο συνεργειο) δεν βαριεσαι.. Ας ειναι το χειροτερο που θα μου τυχει. Ακομα ελεγξαν τους αερες στα καρμπυρατερ και τωρα το ρελαντι ειναι σταθεροτατο. Το μονο που με απασχολει πια και θα ηθελα μια επιβεβαιωση απο εναν κατοχο bandit ειναι αν στο ρελαντι ακουγεται ενας περιοδικος οξυς μεταλικος ηχος (κατι σαν "τσικ"). Απο το συνεργειο μου ειπαν οτι ειναι φυσιολογικο αλλα με αυτα που εχω τραβηξει θα ηθελα μια επιβεβαιωση και απο καποιον κατοχο.

Αυτα τα νεοτερα..

amyroukai
30/03/2007, 19:33
Δεν έχω προσέξει αυτό που λες, αλλά θα την ακούσω λίγο πιο προσεκτικά να σου πω. Να είναι απλά διαστολές μετάλλων το αποκλείεις; Σε ποιό συνεργείο πήγες τελικά; Στην Κων/λεως στην Αθήνα;


Η πλάκα είναι οτι ο META συναγερμός που βάζει η Suzuki, υποτίθεται ότι είναι ΕΙΔΙΚΑ μελετημένος για να τραβάει ελάχιστο ρεύμα και υποτίθεται επίσης ότι έχει και ειδική λειτουργία που αντιλαμβάνεται την ακινησία της μηχανής και πέφτει για "ύπνο" αν κατάλαβα καλά, για να μη στραγγίζει τη μπαταρία. Βγάλε άκρη... Και έλεγα να τον βάλω, αλλά με αυτά που είπες, αλλάζω γνώμη!

Εύχομαι να είναι και το τελευταίο πρόβλημα που σου βγάζει! Καλές βόλτες το ΣΚ!


Δες και την κατανάλωση σου πάλι, η δική μου καίει 6 ως 6.3λ/100χμ. Και ο δείκτης αναβοσβήνει όταν μείνουν 5 λίτρα περίπου στο ρεζερβουάρ.

symplektis
31/03/2007, 19:51
Δεν νομιζω οτι ειναι συστολες - διαστολες μεταλλων. Ειναι περιοδικος ηχος. Οσο για τον συναγερμο βαλτον με την ησυχια σου γιατι εμενα μου εβαλαν εναν micro 781 ο οποιος παει για σουτ. Εν τω μεταξυ μια ασχετη ερωτησουλα. Τα αυτοκολλητα με τις προειδοποιησεις που εχει κολλημενα απο το εργοστασιο πως ξεκολλανε? Προσπαθησα αλλα φοβαμαι μην αφησουν υπολοιπα.. Καμια ιδεα?

amyroukai
02/04/2007, 16:47
Σε περιοδικό είχα διαβάσει ότι μπορείς να ξεκολλάς κόλλες αυτοκόλλητων με ξύδι. Αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ο ίδιος. Πιάσε το από μια επιφάνεια που δεν είναι βαμμένη πρώτα να δεις αν όντως ξεκολλάει, δεν ξέρω μήπως θαμπώσει το χρώμα. Εμένα δε με ενοχλούν πάντως, αν εξαιρέσεις το γεγονός ότι είναι στα Ιταλικά που δεν τα καταλαβαίνω και πολύ... :confused:

symplektis
02/04/2007, 17:14
Με ξυδι?? Λες? Οχι μονο ειναι στα ιταλικα αλλα ειναι 2 παναθεματα και χτυπανε ασχημα με μαυρο φοντο!!

yiagt
02/04/2007, 19:11
symplekti μόλις διάβασα τι ταλαιπωρία τράβηξες τόσο καιρό με το καινούριο σου bandit.
Δυστηχώς στάθηκες άτυχος και έπεσες σε ελλατωματικό κομμάτι.
Ίσως η μηχανή να παρασκευάστηκε δευτέρα πρωί ή παρασκευή απόγευμα και να μην υπήρχε ο απαιτούμενος ζήλος από τους μηχανικούς...
Όπως και να΄χει εύχομαι να τελειώσει αυτός ο βραχνάς και να μπορέσεις να χαρείς τη μηχανή χωρίς άλλες έγνοιες, ειδικά τώρα που τελειώνεις με το στρώσιμο.

Η κατανάλωση βελτιώθηκε?Το καρμπυρατερ το τσέκαρε κανένας μηχανικός?

alex14
03/04/2007, 16:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από symplektis

Το μονο που με απασχολει πια και θα ηθελα μια επιβεβαιωση απο εναν κατοχο bandit ειναι αν στο ρελαντι ακουγεται ενας περιοδικος οξυς μεταλικος ηχος (κατι σαν "τσικ"). Απο το συνεργειο μου ειπαν οτι ειναι φυσιολογικο αλλα με αυτα που εχω τραβηξει θα ηθελα μια επιβεβαιωση και απο καποιον κατοχο.

Αυτα τα νεοτερα..

Μην ανησυχεις για το θορυβο. Το κανει και το δικο μου καθως και ενα Bandit 600 '97 ενος φιλου το οποιο εχει πανω απο 70.000 χλμ και εκανε αυτον το θορυβο απο καινουργιο.

:beer:

amyroukai
03/04/2007, 21:46
Τώρα αισθάνομαι κουφός ή πως κάτι μου λείπει... :D Δεν το έχω προσέξει ρε γμτ!!! Λέτε να αρχίσω τη γκρίνια, "το δικό μου δεν κάνει τσικ" πλάκα θα έχει.


Τελικά τακάκι πίσω ΕBC ?44.5 με την τοποθέτηση. Στα ίδια λεφτά με το Nissin που φοράει από μαμά, αλλά καλύτερη πάστα (σύμφωνα με το Σάκη, εγώ είμαι άσχετος). Είχε και φτηνότερα, αλλά στο αυτοκίνητο το φτηνό τακάκι το δοκίμασα και πέταξα και τους δίσκους... Δεν παίζω με τη μηχανή! Ο Σάκης-Brake Shop όντως δείχνει πολύ καταρτισμένος στο αντικείμενό του, μου έδωσε και μερικές καλοδεχούμενες συμβουλές για το στρώσιμο του τακακίου και τη χρήση του φρένου γενικώς. Τώρα μένει και να συνηθίσω να το χρησιμοποιώ γιατί ο προηγούμενος ιδιοκτήτης/χρήστης του είχε γ... τη μάνα ενώ εγώ δεν το αγγίζω... Μου φαίνεται περίεργη η θέση του ποδωστηρίου (πω-πω τι είπα πάλι) και κάπως "δύσκολη" η μετακίνηση του ποδιού εμπρός για να το φτάσω. Το τρακ του πρωτάρη μάλλον! Μια που προέβλεψαν κακό καιρό και λογικά δεν θα τη βγάλω βόλτα αυτές τις μέρες, θα πάρω το service manual στο χέρι και το ρυθμίσω σε ύψος και με βολέψει περισσότερο. Τουλάχιστον με το ABS (μεγάλη η χάρη του με έχει σώσει σε φρένα πανικού λόγω ηλιθίων) δεν κινδυνεύω να μπλοκάρει και να ξαπλώσω...
Και εκτίμησα και την φοβερή ατάκα "αν επιμένεις να αλλάξεις τα εμπρός τακάκια που σου είπαν οι φίλοι σου, δε μου δίνεις τα λεφτά στο χέρι καλύτερα; Έχουν αρκετή ζωή ακόμα". Δεν το λένε σε πολλά μαγαζιά αυτό.

Πήρα και spray αλυσίδας, σύντομα κλείνει τα 1000χλμ στα χέρια μου και θα το ψεκάσω. (πάλι ακολουθώντας οδηγίες του Σάκη να'ναι καλά το παιδί).

symplektis
03/04/2007, 23:49
@alex: Mε καθησυχασες τωρα γιατι ειχα αρχισει να αγχωνομαι και για αυτο..
@yiagt: Κατι μου λεει οτι για την προετοιμασια της μηχανης πεφτεις μεσα. Αυτο που μου εκανε τρομερη εντυπωση αλλα το καταλαβα μετα ειναι οτι την μηχανη την πηρα με 7χλμ. "Αυτα χρειαζονταν για να μπει ο συναγερμος" ηταν η αιτιολογια που ειχα ακουσει τοτε. Το θεμα ειναι οτι εχω την εντυπωση οτι με αυτα τα 7χλμ. φορτιστηκε η μπαταρια η οποια τυπικα εχει ειδικο μηχανημα που κανει την φορτηση. Οσο για την καταναλωση τα ιδια χαλια. Το γεμισα στα 560 και σημερα στα 705 πηρε 17lt. Στα καρμπυρατερ ρυθμισαν τον αερα οποτε πιο ασφαλη συμπερασματα θα βγαλω απο αυτο το ντεποζιτο. Παρ'ολα αυτα αν και μεχρι στιγμης παει καλα για καποιο λογο με χαμηλομενο το ρελαντι ωστε οταν ζεσταθει να μενει στις 1.100 - 1.200 στροφες παρατηρω οτι παιρνει λιγο δυσκολα. Και οχι μονο οταν ειναι κρυα αλλα και μετα απο χρηση αρκετης ωρας με μικρη διακοπη (5-10'). Αν οσο παταω μιζα δωσω και μια ιδεα απο γκαζι παιρνει αμεσως αλλιως παιδευεται.

@amyroukai: Κατι που ξεχασα να σου πω. Μολις τελειωσω το στρωσιμο θα βαλω και εγω το τελικο της yoshimura. Σε περιπτωση που παθει κατι και δεν με καλυψει η εγγυηση θα γινει 3ος παγκοσμιος. Μην ξεχνας οτι με την προσφορα εδιναν πακετο την μηχανη ΜΕ το τελικο! Οποτε αυτο τους ελειπε να πουν οτι δεν το καλυπτουν!! :beer:

amyroukai
04/04/2007, 12:23
Με το καρμπιρατέρ είναι ζόρικα τα πράγματα στη "ζεστή" εκκίνηση, το θυμάμαι και από το αυτοκίνητο αλλά και η δικιά μου θέλει "γερή" μιζιά/γκάζι για να πάρει. Δεν είναι πρόβλημα της συγκεκριμένης μοτό... Αν ακούσεις τι τραβάνε αυτοί με τα καρμπιρατεράτα Ducati... :D Την είπα την κακία μου πάλι.


Ζόρισα το ένα εμπρός φλασάκι και "πατήθηκε" μέσα από το fairing, από βλακεία μου στο παρκάρισμα κοντά στον τοίχο του γκαράζ. Ελπίζω να το ξανακουμπώσω και να μην έχει σπάσει η βάση του. Θα το δω το απόγευμα που θα είμαι χαλαρός...


Μανιτάρια/κάγκελα έχει βάλει κανείς να μας ενημερώσει σχετικά;;;

vasdekiss
04/04/2007, 20:17
Καλησπέρα.
@amyroukai: κάγκελα έχω βάλει εγώ, της givi 110euro αν θυμάμαι καλά. Κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα.

@symplektis: δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το μηχανάκι σου να γράφει 7km όταν το πήρες. Μπορεί και να μην έχει μεγάλη σημασία αλλά εμένα κάτι τέτοια μου την σπάνε. Ήμουν μπροστά όταν βάζανε την μπαταρία και τοποθετούσαν τα κάγκελα και το έβαλα εγώ μπροστά για πρώτη φορά. Δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος να κάνει βόλτα το μηχανάκι μου για να φορτίσει την μπαταρία χωρίς πρώτα να το έχω καβαλήσει εγώ. Σίγουρα κάποιος θα το έκανε βόλτα για το δοκιμάσει αλλά το κοντέρ μου έγραφε μηδέν παντού. Όσο για την κατανάλωση παίζει και ένα ρόλο το πως το πας αλλά πάλι πόσο τέρμα να το πηγαίνεις στο στρώσιμο; Τα λέμε...

symplektis
05/04/2007, 00:19
A) Δεν νομιζω να εκανε κανεις βολτα την μηχανη σου για να την δοκιμασει
Β) Λογικα τα 7χμ ηταν για να γινει μια πολυ προχειρη φορτιση της μπαταριας
Γ) Οσο για την καταναλωση μεχρι στιγμης πηγαινα αυστηρα μεχρι 4000 στοφες οποτε πιο κατω δεν νομιζω οτι παει... :sad:

amyroukai
05/04/2007, 00:28
Περίμενε να δεις τη νέα κατανάλωση με τη ρύθμιση και την πιο σωστή καύση. Αν και δε μας βοηθάει ο καιρός.

symplektis
05/04/2007, 00:47
Συμφωνω πως πιο σωστα συμπερασματα θα βγαλω με αυτο το ντεποζιτο..Ελπιζω να δω καλα νουμερα, τα οποια λογικα θα γινουν λιγο καλυτερα με το φιλτρο και την yoshimura σωστα? Οσο για τον καιρο τι να πω.. Τοσο καιρο δεν εβρεχε και βρεχει τωρα. :bigcry:

amyroukai
05/04/2007, 00:57
Αμφιβάλλω αν θα είναι καλύτερη η κατανάλωση. Αυτό που πετυχαίνεις με την εξάτμιση και το φίλτρο είναι να οδηγείς περισσότερο μίγμα αέρα και βενζίνης στον θάλαμο καύσης σε κάθε κύκλο, επειδή διευκολύνεις την εισαγωγή αέρα και αυξάνεις την ταχύτητα εξόδου των καυσαερίων. Έτσι αυξάνεις την απόδοση του κινητήρα. Άρα δεν θα κατέβει η κατανάλωση από τη μετατροπή, θεωρητικά στον ίδιο ρυθμό περιστροφής θα καίει περισσότερο. Πιθανόν να πρέπει να ξαναρυθμίσουν και τα καρμπιρατέρ, ο ψεκασμός σίγουρα θέλει πείραγμα μετά από τέτοιες αλλαγές. Αλλά αν είναι πιο δυνατή, θα θέλει λιγότερη πίεση για να πας το ίδιο γρήγορα, οπότε υποθέτω ότι θα εξαρτηθεί και από εσένα σαν οδηγό.
Το καλύτερο πάντως κατά γενική ομολογία, αν ξέρεις αξιόπιστο μάστορα με δυναμόμετρο, να στη μετρήσει πριν κάνεις τις αλλαγές και μετά να στη ρυθμίσει αφού βάλεις τα καλούδια επάνω στο δυναμόμετρο. Θα έχεις άμεση εικόνα του πόσο βελτιώθηκε και θα έχεις τη μέγιστη απόδοση.

symplektis
16/04/2007, 10:23
Περι καταναλωσης ο λογος. Χθες πηγα για ταισμα απο την τελευταια φορα που το συζητουσαμε. Απο τα 706 εφτασε στα 925χμ και πηρε 18.5lt... Με προχειρους υπολογισμους μου βγαινει καταναλωση καπου στα 8.5lt / 100km. Γνωμες?

alex14
16/04/2007, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από symplektis
Περι καταναλωσης ο λογος. Χθες πηγα για ταισμα απο την τελευταια φορα που το συζητουσαμε. Απο τα 706 εφτασε στα 925χμ και πηρε 18.5lt... Με προχειρους υπολογισμους μου βγαινει καταναλωση καπου στα 8.5lt / 100km. Γνωμες?

Η μηχανη εχει προβλημα. Δεν ειναι δυνατον να καψει τοσο.
Εκτος και εαν εχει να κανει με το τροπο οδηγησης σου.

:wave2:

symplektis
16/04/2007, 14:46
Μα βρε συνονοματε με 4.000 στροφες (αντε 5.000 την τελευταια εβδομαδα) τι να καψει?? Δεν ξερω τι να πω.. Και αντε να το αποδειξεις.. Πριν απο την πρωτη χρηση ποσο την αφηνετε να ζεσταθει? Μηπως το παρακανω εκει και χανω χιλιομετρα? Εγω την αφηνω κανενα 5'.. Τι να πω..

alex14
16/04/2007, 15:24
Πολλα νομιζω ειναι τα 5 λεπτα αλλα δεν πρεπει να ειναι αυτο. Τα γεμισματα γινονται σωστα ? Μηπως στο προτελευταιο γεμισμα δεν γεμισε μεχρι πανω και στο τελευταιο μεχρι να μην παει αλλο ?
Τι να πω. Στο στρωσιμο γυρω απο τα 5,5 lt/100 πρεπει να παιζει η καταναλωση.

:wave2:

vasdekiss
16/04/2007, 16:51
Καλησπέρα. Φίλε μου symplektis κάτι παίζει με το μηχανάκι σου. Προχθές γέμισα για πρώτη φορά το τεπόζιτο μέχρι να μην παίρνει άλλο, έχω κάνει 205km (τα 160km έγιναν σε ταξίδι με 8500 στροφές) και ακόμα ο μετρητής είναι στις 2 μπάρες. Στο επόμενο γέμισμα θα σου πω ακριβώς πόσο πήρε γιατί θα το ξαναγεμίσω μέχρι να ''σκάσει''. Από ότι έχω δει μέχρι τώρα για να κάψει 7-7,5lt/100km πρέπει να το δουλεύεις αρκετά ψηλά ενώ 8,5Lt/100km φαντάζομαι θα χρειάζεται αεροδρόμιο και ''διακοσάρες''. Στο ζέσταμα νομίζω ότι είσαι λίγο υπερβολικός (2λεπτά μάλλον είναι αρκετά), αλλά δεν φαντάζομαι να σου ανεβάζει τόσο πολύ την κατανάλωση... Θα σου πω μόλις ξαναγεμίσω. Γνώμη μου είναι ότι το ταλαιπωρείς πηγαίνοντας το μόνιμως με 4000 στροφές, αρχισε να το ανοίγεις σιγά σιγά. Τα λέμε...