PDA

View Full Version : fazer fz6



kostasfazer
17/07/2004, 03:02
Δέρμα η cordura?

Χαιρετώ όλο το forum. Εδώ και λίγο καιρό έχω βρεθεί σε ένα δίλημμα, έχω αποφασίσει να αγοράσω ένα καλό μπουφάν και δεν ξέρω τι να επιλέξω δέρμα η cordura. Δεδομένου ότι η μηχανή μου είναι ένα fazer και θέλω να κάνω και κατά την διάρκεια του χειμώνα συχνά ταξίδια Αθήνα-Θεσσαλονίκη. Μετά από πολύωρες συζητήσεις με ‘’γνώστες /μαγαζάτορες’’ του χώρου έχω καταλάβει τα εξής.

Το δέρμα είναι ποιο ανθεκτικό σε περίπτωση πτώσης (μακριά από μας),και σε υψηλές ταχύτητες δεν κάνει θόρυβο επειδή εφαρμόζει καλύτερα στο σώμα, επίσης καθαρίζει ποιο εύκολα.

Η cordura είναι πλήρως αδιάβροχη αερίζεται καλύτερα από το δέρμα είναι ποιο ελαφριά και δεν σε κουράζει σε πολύωρο ταξίδι. Επίσης λένε ότι είναι και ποιο ζεστή.

Δεν ξέρω έχω μπερδευτεί θα ήθελα κάποια ποιο εμπεριστατωμένη άποψη για αυτό το θέμα. Για μένα το σημαντικότερο είναι η ασφάλεια και η αντοχή στο ψύχος.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
:wave2: :dizzy:

crs-k
17/07/2004, 10:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasfazer
Δέρμα η cordura?

Χαιρετώ όλο το forum. Εδώ και λίγο καιρό έχω βρεθεί σε ένα δίλημμα, έχω αποφασίσει να αγοράσω ένα καλό μπουφάν και δεν ξέρω τι να επιλέξω δέρμα η cordura. Δεδομένου ότι η μηχανή μου είναι ένα fazer και θέλω να κάνω και κατά την διάρκεια του χειμώνα συχνά ταξίδια Αθήνα-Θεσσαλονίκη. Μετά από πολύωρες συζητήσεις με ‘’γνώστες /μαγαζάτορες’’ του χώρου έχω καταλάβει τα εξής.

Το δέρμα είναι ποιο ανθεκτικό σε περίπτωση πτώσης (μακριά από μας),και σε υψηλές ταχύτητες δεν κάνει θόρυβο επειδή εφαρμόζει καλύτερα στο σώμα, επίσης καθαρίζει ποιο εύκολα.

Η cordura είναι πλήρως αδιάβροχη αερίζεται καλύτερα από το δέρμα είναι ποιο ελαφριά και δεν σε κουράζει σε πολύωρο ταξίδι. Επίσης λένε ότι είναι και ποιο ζεστή.

Δεν ξέρω έχω μπερδευτεί θα ήθελα κάποια ποιο εμπεριστατωμένη άποψη για αυτό το θέμα. Για μένα το σημαντικότερο είναι η ασφάλεια και η αντοχή στο ψύχος.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
:wave2: :dizzy:


Κατ' αρχην, καλως ηρθες στην παρεα :wave2:

Πολυ καλα σου τα ειπαν ολοι. Ειναι ετσι οπως τα περιγραφεις τα πραγματα.
Επιπλεον τα καινουργια μπουφαν - παντελονια, απο κορντουρα ειναι (ή να προσεξεις να ειναι) επεξεργασμενα με τεφλον, που κανει το εξωτερικο ακομα πιο αδιαβροχο. Δηλαδη γλυστραει πιο πολυ το νερο επανω τους.

Σε μεγαλες ταχυτητες, μπορει να μην εχουν την αψογη εφαρμογη των δερματινων, αλλα εχουν πολυ περισσοτερα προταιρηματα, κατα την αποψη μου.
Εγω που ταξιδευω με 160 - 180, σφιγγω λιγο παραπανω, τα σημεια ρυθμισης του μπουφαν και ειμαι μια χαρα! :cool:
Οσο για βροχη ...
Εφτασα σπιτι μετα απο 6ωρο ταξιδι σε "κατακλυσμο", εντελως στεγνος απο μεσα!
Καπου στη μεση της διαδρομης μονο, σταματησα και εβαλα την εσωτερικη επενδυση του μπουφαν (που την ειχα βγαλμενη), γιατι ειχα αρχισει να ψιλοκρυωνω! :smokin:

Θάνος
17/07/2004, 13:03
Το δέρμα είναι σαφώς πιο ξεκούραστο στο ταξίδι γιατί εφαρμόζει 100% πάνω σου. Σου δίνει απείρως καλύτερη αίσθηση στην οδήγηση. Είναι καλύτερο σε περίπτωση πτώσης. Είναι και πιο όμορφο!

Δεν είναι αδιάβροχο και δεν είναι τόσο ζεστό χωρίς όμως να κρυώνεις κιόλας. Υπάρχουν και δερμάτινα με υποτυπώδη επένδυση που μαζί με ένα ισοθερμικό δεν κρυώνεις. Για τη βροχή υπάρχουν αδιάβροχα που σε ταξίδι θα σου τρώνε χώρο στις αποσκευές.

Η cordura είναι πιο ζεστή, έχει καλή επένδυση που μπαινοβγαίνει και αυτό βολεύει ενώ είναι και 100% αδιάβροχη. Όλα αυτά όμως εφόσον δεν λυπηθείς να πάρεις καλή cordura γιατί ό,τι πληρώνεις παίρνεις και αν δεν ρίξεις λίγο χρήμα θα σου βγει μούφα. Καθαρίζει πιο εύκολα από το δερμάτινο (ποιος σου είπε ότι το δερμάτινο καθαρίζει ευκολότερα; ). Η cordura μπαίνει κάτω από το ντους και πλένεται. Το δερμάτινο δεν έχει αυτή την πολυτέλεια. Μόνο ό,τι μπορείς να καθαρίσεις με το vetex.

Δεν έχει την προστασία του δερμάτινου κι ας λένε ό,τι θέλουν. Αν ήταν έτσι θα τις φορούσαν και οι αγωνιζόμενοι...

Είναι πιο κουραστική στο ταξίδι γιατί όσο κι αν σφίγγουν τα διάφορα λουριά που έχει, την εφαρμογή του δερμάτινου δεν την πετυχαίνεις με τίποτα. Το βάρος που λες είναι ασήμαντη παράμετρος. Το βάρος που θα καταλάβεις προέρχεται μόνο από την αντίσταση με τον αέρα...

Το fazer με το μικρό του fairing αφήνει πολύ αέρα στο σώμα και σε ταξίδι θα νομίζεις ότι φοράς αλεξίπτωτο. Σου μιλάω εκ πείρας γιατί πήγα Αθήνα-Χαλκιδική και με το φόβο βροχής φόρεσα την cordura. Βλαστήμησα την ώρα και τη στιγμή. Πρέπει να σου πω ότι τα προστατευτικά κόκκαλα στους ώμους πήγαιναν σε όλο το ταξίδι πέρα δώθε μεταδίδοντας το κούνημα στα χέρια μου και στο τιμόνι.

Η cordura είναι για μοτοσυκλέτες τουρισμού με μεγάλο fairing που σε προστατεύουν εντελώς από τον αέρα. Οτιδήποτε λιγότερο σε παραπέμπει σε δερμάτινο.

Εσύ με το fazer είσαι για δερμάτινο.

Θάνος
17/07/2004, 13:23
..

idi
17/07/2004, 15:18
οπως ακριβως τα ειπε ο Θανος! εγω εχω δερματινο και το φοραω και οταν εχει ζεστη (το κορντουρα ...δυσκολα).

για το πολυ κρυο ομως και τη βροχη θα παρω και ενα gore-tex cordura, γιατι το χειμωνα που περασε (πολυ κρυος ρε παιδακι μου!) μεχρι κραμπες απο το κρυο επαθα στα χερια και στο σβερκο!

αν θες πραγματικα ζεστο μπουφαν παρε καλο cordura, αλλα στο 95% των περιπτωσεων και τα καλα δερματινα ειναι μια χαρα

καλωςηρθες:wave2:

tamis
17/07/2004, 16:37
loipon kai egw to fazer exw kai exw cordura kai sigkekrimena to Spidi - R type series. exw dokimasei kai dermatino stin mixani to opoio efarmoze nai men poly kala alla to dagkwsa I diadromi itan Xalkidiki - Serres 150 km peripou! epeidi egw kanw taxidia brexei xionisei egw to kabalaw kai paw kai tha sou pw ena DEN kruwnw katholou!!! 3 wres stin broxi kai dynati broxi kai den perase tipota! kati pou me to dermatino tha katariosouna to magazatora pou sto poulise!:lol: koita tha sou pw kai kati allo... mono mpoufan den boithaei.... tha parei to mpoufan tha exeis to kranos kai mesa apo auto mia kaltsa gia na min kruwneis sto laimo sagoni ktl...
aaaa kai na sou pw ena teleutaio xreiazese ena panteloni kai mpota gia to xeimwna dioti an krywnoun ta podia to kryo anebainei pros ta panw kai krywneis pantou meta... egw tin exw patisei giauto!!! methayrio paw gia mpotes akousa oti tetoia epoxi einai kales oi times!:rotflmao:

nimbus
17/07/2004, 19:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasfazer
Δέρμα η cordura?

Χαιρετώ όλο το forum. Εδώ και λίγο καιρό έχω βρεθεί σε ένα δίλημμα, έχω αποφασίσει να αγοράσω ένα καλό μπουφάν και δεν ξέρω τι να επιλέξω δέρμα η cordura. Δεδομένου ότι η μηχανή μου είναι ένα fazer και θέλω να κάνω και κατά την διάρκεια του χειμώνα συχνά ταξίδια Αθήνα-Θεσσαλονίκη. Μετά από πολύωρες συζητήσεις με ‘’γνώστες /μαγαζάτορες’’ του χώρου έχω καταλάβει τα εξής.

Το δέρμα είναι ποιο ανθεκτικό σε περίπτωση πτώσης (μακριά από μας),και σε υψηλές ταχύτητες δεν κάνει θόρυβο επειδή εφαρμόζει καλύτερα στο σώμα, επίσης καθαρίζει ποιο εύκολα.

Η cordura είναι πλήρως αδιάβροχη αερίζεται καλύτερα από το δέρμα είναι ποιο ελαφριά και δεν σε κουράζει σε πολύωρο ταξίδι. Επίσης λένε ότι είναι και ποιο ζεστή.


ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΕ ΒΟΛΕΥΕΙ. Η ΚΟΡΝΤΟΥΡΑ ΓΙΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΖΕΣΤΗ. ΕΝΩ ΤΟ ΧΕΙΜΩΝΑ, ΕΙΝΑΙ ΙΔΑΝΙΚΗ ΜΕ ΤΟ ΚΡΥΟ. ΘΑ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ, ΟΥΤΩΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΕ ΒΟΛΕΥΕΙ ΚΑΙ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ.

Δεν ξέρω έχω μπερδευτεί θα ήθελα κάποια ποιο εμπεριστατωμένη άποψη για αυτό το θέμα. Για μένα το σημαντικότερο είναι η ασφάλεια και η αντοχή στο ψύχος.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
:wave2: :dizzy:

kostasfazer
23/07/2004, 23:44
Ευχαριστώ για τις πολύ χρήσιμες συμβουλές. Θα κάνω μια έρευνα αγοράς τώρα που είναι και οι τιμές καλύτερες και θα δω.
:wave2: :wave2: :wave2: