PDA

View Full Version : Γιατί γουστάρω Κλασσικές



Ora_Nihil
17/07/2004, 22:10
1. Γιατί έχουν προσωπικότητα και τη δείχνουν.

2. Γιατί το να φεύγει και λίγο λαδάκι στα πόδια σου που και που, δεν είναι κακό.

3. Γιατί το να μυρίζεις λαδίλα που και που, επίσης δεν είναι κακό.

4. Γιατί κάθε ταξίδι μαζί τους είναι και μια μικρή οδύσσεια.

5. Γιατί με τις ιδιοτροπίες τους σε κερδίζουν.

6. Γιατί κάθε φορά που τις καβαλάς σε ταξιδεύουν σε άλλες εποχές.

7. Γιατί γουστάρω να βλέπω αμπερόμετρο στα όργανα. (Ποιά όργανα; )

8. Γιατί οι παππούδες όταν τις βλέπουν ή τις καβαλούν νιώθουν σαν εικοσάριδες.

9. Γιατί τους ξυπνάνε αναμνήσεις. (Και μερικές φορές τους παίρνουν τα ζουμιά)

10. Γιατί οι κραδασμοί του δρόμου, περνάνε στη ράχη και όχι στις αναρτήσεις. (Ποιές αναρτήσεις; )

11. Γιατί προσφέρουν άλλου είδους συγκινήσεις.

12. Γιατί είναι Μοτοσυκλέτες με Μ κεφαλαίο.

milaber
17/07/2004, 23:29
Επιτέλους!
Συνάδελφος στον έρωτα των κλασσικών!
Μαζί σου ρε Nihil!

Κάποτε είχα (μάλλον ακόμα έχω) την ιδέα να αγοράσω κανένα ψωρο- BMW του '80, να το χώσω στο γκαράζ και να το ανακατασκευάσω πλήρως.
Και μόνο η ιδέα της απόκτησης μιας μηχανής με ηλικία μεγαλύτερη της δικιάς μου με ενθουσιάζει!


:wave2: :wave2: :wave2:

Ora_Nihil
17/07/2004, 23:41
Γειά σου Μιλάμπερ συνάδελφε!

Και που να βρείς μοτοσικλέτα στην ηλικία του πατέρα σου! Εκεί να δεις γοητεία!

:wave2: :wave2: :wave2:

milaber
17/07/2004, 23:51
Ρε φίλε έχω πετύχει ως τώρα δυο μηχανάκια στην Σαλόνικα και τα λάτρεψα (εννοείται πως έπιασα κουβεντούλα με τους ιδιοκτήτες!).

Το ένα ήταν BMW (δεν θυμάμαι ακριβώς μοντέλο) του '78 μαύρο.
Το άλλο Honda GL500 (εδώ δεν θυμάμαι χρονιά) βαμένο λαδί σε μιλιταιρ λουκ.
Και τα δύο άριστα φίλε!

Και τα δίνουν και ξεφτίλα ρε (γιατί άραγε; ).

Θα την κάνω την τρέλλα ρε!

υσ: ποιά γουστάρεις περισσότερο;

Ora_Nihil
18/07/2004, 00:38
Εγώ γουστάρω τη Triumph Bonneville του 66 και τη Norton commando του 70 και τη BSA M20 του μπάρμπα μου. Του την άφησαν οι σύμμαχοι έξω από το μαγαζί του!!!! όταν έφυγαν.


ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ Η BSA!!!!!!

Ora_Nihil
18/07/2004, 00:39
Όσο για την απόκτηση μίας, το έχεις σκεφτεί να επικοινωνήσεις με τίποτα λέσχες κλασσικής μοτοσικλέτας; Έτσι για να πάρεις μερικές πληροφορίες.

Και στο ΜΟΤΟ το περιοδικό έχουν αγγελίες για κλασσικές αν ενδιαφέρεσαι.

Ora_Nihil
18/07/2004, 04:09
Πλάκα πλάκα ρε Θοδωρή θα έπαιρνες Royal Enfield;

Κατασκευάζονται στην Ινδία απο το 1955 ύστερα από συμβόλαιο που υπεγράφει με την Royal Enfield της Αγγλίας. H Αγγλία τους έδωσε τεχνογνωσία και τα specs. Τότε οι μοτοσικλέτες κατέφταναν απο Αγγλία σε κιβώτια και συναρμολογούνταν. Όταν έκλεισε η εταιρία της Αγγλίας τη δεκαετία του '70, η Ενφιλντ Ινδίας συνέχισε να τις παράγει, χωρίς να έχει αλλάξει τη σχεδίαση της μηχανής και τον κινητήρα. Οι μηχανές της είναι αυτές του '50, δεν έχουν αλλάξει καθόλου! (Αν εξαιρέσεις τα ηλεκτρικά που έγιναν 12V και τα φρένα που επίσης έγιναν λίγο πιο δυνατά)

Εμένα μου αρέσει το Clubman 500 που τώρα συναρμολογείται στην Αγγλία από την Watsonian-Squire, με το χέρι! H Watsonian έχει τους ίδιους μηχανικούς που δούλευαν στην Enfield Αγγλίας το '60 και το '70.

Είναι η μόνη cafe racer που παράγεται όπως στις αρχές της δεκαετίας του '60 (Κινητήρας, φρένα, αναρτήσεις, feeling!)

Πάντως εγώ θα την έπαιρνα. Μπορεί να την φέρει η Enfield Ελλάδας (μάλλον κατόπιν παραγγελίας) και είναι και φτηνή!

Ora_Nihil
18/07/2004, 04:09
Clubman 500


3260

Ora_Nihil
18/07/2004, 04:11
.


3258

Ora_Nihil
18/07/2004, 04:17
.


3261

Ora_Nihil
18/07/2004, 04:32
.


3262

Ora_Nihil
18/07/2004, 04:39
BSA.

Δε σου 'ρχεται να δακρύσεις φίλε;


3263

Ora_Nihil
18/07/2004, 04:40
ΑΑΑΑΑχχχχχχχχχ


3264

Ora_Nihil
18/07/2004, 04:40
BSA.


3265

Ora_Nihil
18/07/2004, 06:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nihil
2. Γιατί το να φεύγει και λίγο λαδάκι στα πόδια σου που και που, δεν είναι κακό.

Πρόσεξε τις τρύπες στα κάρτερ και το λαδάκι στα παξιμάδια

Η φωτό είναι από Royal Enfield.


3266

Ora_Nihil
18/07/2004, 06:31
Θοδωρή πάτα ΕΔΩ (http://www.ace-cafe-london.com/php/f2_4.php?part=1)

Είναι φωτογραφίες από το ιστορικό Ace cafe London.

Η Μέκκα της κλασσικής (και όχι μόνο) μοτοσικλέτας!

gmakris
18/07/2004, 14:02
Σε περιπτωση που σας ενδιαφερει εχω μια Yamaha XS 400 '78 (χωρις πινακιδες) την οποια δεν εχω κινησει απο το '92 - Τη χαριζω σε οποιον θελει να ερθει να την παρει - Χρειαζεται μικρο-επισκευες (δυναμο/φρενα) και δεν ξερω ενα μπορει να γβαλει αδεια εφοσον εχω καταθεσει και την αδεια.

Συμφωνω μαζι σας αλλα με κουρασαν οι "κλασσικες" απο τοτε καταλαβα οτι ειναι κυριως για "βιτρινα" και οχι για βολτες (εκει εμπιστευομαι αλλα οχηματα...)

milaber
18/07/2004, 15:20
Ρε φίλε το πιστέυεις πως το σκεφτόμουν σοβαρά για μια Enfield;
Το μόνο που με κολλούσε ήταν το ζήτημα της γελοίας (όπως έχω ακούσει) αξιοπιστίας. Λένε πως πρέπει να κουβαλάς και ένα σετ πιστόνια μαζί σου με τέτοια μηχανή!
Γι' αυτό και σκεφτόμουν κάτι σε παλλιό γιαπωνέζικο.

Αυτά που με τρελλαίνουν είναι τα Norton (είδες την νέα Commando; κάτι αμερικάνοι πήραν τα δικαιώματα της φίρμας και το ξανακυκλοφόρησαν το μηχανάκι! ψάξε στο net για το site τους!) και φυσικά τα Ducati του '70 (είδες τη νέα σειρά Sportclassic της Ducati; τρελλά μωρά μιλάμε φίλε!).

Ora_Nihil
18/07/2004, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από milaber
Ρε φίλε το πιστέυεις πως το σκεφτόμουν σοβαρά για μια Enfield;
Το μόνο που με κολλούσε ήταν το ζήτημα της γελοίας (όπως έχω ακούσει) αξιοπιστίας. Λένε πως πρέπει να κουβαλάς και ένα σετ πιστόνια μαζί σου με τέτοια μηχανή!
Γι' αυτό και σκεφτόμουν κάτι σε παλλιό γιαπωνέζικο.

Σίγουρα δεν είναι αξιόπιστα. Αλλά εκεί δεν έγγυται η γοητεία των κλασσικών; Η μη αξιοπιστία.

Όσον αφορά τα γιαπωνέζικα πιό σκέφτεσαι;
Εγώ θα πήγαινα για το CB 750 του '69 αν είμουν του κλασσικού γιαπωνέζικου. Προτιμώ πάντως τα ευρωπαικά κλασσικά.

milaber
18/07/2004, 15:50
Για ρίξε μια ματιά σε τούτα τα λινκς:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=1466

(δεν μπορώ εδώ και πόση ώρα να βρω ένα ακόμα πανέμορφο παλλιό postάκι!)

milaber
18/07/2004, 15:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nihil
Εγώ θα πήγαινα για το CB 750 του '69 αν είμουν του κλασσικού γιαπωνέζικου.

Ρε φίλε μες στο μυαλό μου είσαι...

Ora_Nihil
19/07/2004, 02:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από milaber
Ρε φίλε μες στο μυαλό μου είσαι...

Εμ έτσι είναι. Τα μεγάλα πνεύματα συναντιούνται:lol: :lol: :lol:

Πλάκα πλάκα Ελλάδα δεν έχω βρεί κανένα. Μήπως σκέφτεσαι να στραφείς εξωτερικό μεριά;

Ora_Nihil
19/07/2004, 03:12
Μωρέ καλές οι Duca αλλά στην Ελλάδα δεν πιστεύω να υπάρχει καμμιά για πούλημα. Οκ ΒΜW της Βέρμαχτ και τίποτα εγγλέζικες των συμμάχων που τις παράτησαν παίζουν. Τις δεκαετίες 50-70 (Αρχές 70) ποιός αγόραζε μηχανή ή μάλλον ποιός είχε λεφτά να πάρει καινούργια μηχανή; Ελάχιστοι, μετρημένοι στα δάχτυλα ενός μονόχειρα, διότι και δεν υπήρχαν φράγκα και η μηχανή ήταν κάτι το εξωγήινο, κάτι το εκκεντρικό. Οι λεφτάδες πέρνανε καμπριολέ (Ενα σπορ αμαξάκιιιιι, που έλεγε και ο Βουτσάς στο "Τεντιμπόι αγάπη μου") και ο λαουτζίκος έπαιρνε κάτι NSU δίχρονα αυτοκίνητα.

Οι μαστόροι οδηγούσαν Zundapp, Kreidler και οι "Εκτελούνται Μεταφοραί" BMW που τις είχαν μετατρέψει σε φουρκόνια (Τη θυμάσαι τη ταινία που έπαιζε ο Σταυρίδης, που έκανε τον δωσά και γύρναγε από γειτονία σε γειτονία με το φουρκόνι του, να πουλάει είδη προικώς; Τότε αυτοί είχαν τις μοτοσικλέτες).

Γι' αυτό πιστεύω πως στην Ελλάδα δεν υπάρχουνε κλασσικές Duca. Και αν υπάρχουν θα τις έχουν φέρει από εξωτερικό τίποτα κλασσικόβιοι και θα τις καβαλάνε οι ίδιοι.

milaber
19/07/2004, 18:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nihil
Πλάκα πλάκα Ελλάδα δεν έχω βρεί κανένα. Μήπως σκέφτεσαι να στραφείς εξωτερικό μεριά;

Μπα ρε φίλε, σε καμία περίπτωση.
Την έχω την τρέλλα, αλλά όχι και τόσο ώστε να ψάξω και έξω.
Αν βρω κάτι καλλό εγχώριο...

Το όνειρο αυτό θέλει να μαζέψω και κανα φράγκο και να προετοιμαστώ για πολύ δουλειά!

Αλλά μετά θα είμαι και ενετλώς Joe Bar τύπος!

cbanthropos
20/07/2004, 10:29
Εχω παθος με τις παλιες μοτο.
Εχω μια Norton WD16 (500cc) του δευτερου παγκοσμιου πολεμου. Μου τη χαρισε ο πατερας μου. Την εχω σε αριστη κατασταση αλλα αυτο το καιρο ειδα οτι το ντεποζιτο ειχε πιασει πολυ βρωμα (απο παλιες βενζινες και σκουριτσες) και το εβγαλα για καθαρισμα. Οταν τη μονταρω ξανα, θα στειλω φωτο.

Υπαρχει κανενα μαγαζι που μπορω να παω το ντεποζιτο να μου το καθαρισουν αποτελεσματικα? Ισως να το πλαστικοποιισω κιολας?

Ora_Nihil
20/07/2004, 21:04
Δυστυχώς Σιμπάνθρωπε δεν ξέρω κανέναν.

milaber
26/07/2004, 16:38
Κλασσικόφιλοι ακούτε (από το moto αυτού του μήνα):

"Πωλείται Norton 750 Commando μοντ. '73. Τιμή 3.000 ευρά. Αγλαϊα, τηλ. 6974-060689."

Αν τα είχα (και μαζί και λίγα ακόμα για να φτιαχτεί να οδηγιέται) θα ορμούσα!

:eyepop: :eyepop: :eyepop:

Ora_Nihil
27/07/2004, 20:41
Γειά σου Θοδωρή.

Κάτι λέγαμε για κλασσικές Ducati.

Ιδού!


3497