PDA

View Full Version : Προς κατόχους Hayabusa ή όποιος ξέρει................



arxaios
16/01/2007, 13:18
Προς κατόχους Hayabusa ή όποιος ξέρει................
Τι σημαίνει το να έχει κόφτη στο κοντέρ ;;;;;;;;;;
Αλλάζει, καταργήται ή παρακάμπτεται ο συγκεκριμμένος κόφτης ;;;;;;;;;;;;;;;;
Αν ναι με τι τρόπο και τι κόστος ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

mtsop
16/01/2007, 20:36
Έχω την εντύπωση ότι με αυτό θα κάνεις την δουλειά σου

http://cgi.ebay.co.uk/Suzuki-GSXR-Ignition-Retard-Eliminator-TRE_W0QQitemZ130069385909QQihZ003QQcategoryZ10534QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

reinmeister
17/01/2007, 16:17
ο κοφτης του μπουσα ειναι στον ψεκασμο...μολις φτασει η εκτη 10.200 μειωνει το duty cycle των injectors και δεν μπορει να ανεβασει παραπανω στροφες...

μια παρενθεση εδω για να καταλαβεις τι γινεται...το busa περαν των δυο βασικων χαρτων που εχει εναν για light load κι εναν για heavy load (ανοιγματα γκαζιου,εχει αλλους εξι,εναν για καθε ταχυτητα...εντολη για να τους αλλαξει παιρνει απο το gps(gear position sensor) αναλογα δηλαδη με το τι σχεση εχεις στο κιβωτιο...οι χαρτες των τριων πρωτων εχουν λιγο μειωμενο αβανς,τεταρτη και πεμπτη ελευθερες και εκτη κοβει καυσιμο...

δυο τροποι υπαρχουν για την καταργηση του...

ο ενας ειναι αυτος που σου εδειξε ο mtsop...παρεμβαλεται ουσιαστικα μια αντισταση μεταξυ της πλεξουδας και του gps(gear position sensor) και τον καταργει...ετσι ο εγκεφαλος ουσιαστικα "νομιζει" οτι εχεις πεμπτη στο κιβωτιο με αποτελεσμα να μην σου κοβει καυσιμο και να ανεβαζει κανονικα εως 10.800 που ειναι και ο κανονικος κοφτης και διαβαζει 5-Ν-5-5-5-5-5...
αυτος ο τροπος εμενα με βρισκει αντιθετο διοτι ο χαρτης της πεμπτης ειναι σχεδιασμενος να δουλευει υπο συγκεκριμενο φορτιο πραγμα που σημαινει οτι στις χαμηλες σχεσεις θα σου πνιξει το μηχανακι...
μπορει και οχι βεβαια...θεμα τυχης ειναι...το σιγουρο ειναι οτι η λειτουργια δεν θα ειναι η βελτιστη...

ο αλλος τροπος ,που εγω προτιμω,ειναι απ ευ8ειας μεσω του gps...δηλαδη...βγαζεις δεξι καπακι,καμπανα και πισω ακριβως βρισκεις το gps...το βγαζεις αφαιρεις το στεγανοποιητικο υλικο που βρισκεται στο πισω μερος του και φτανεις στο κυκλωμα...

εκει θα δεις εξι αντιστασεις τοποθετημενες πανω στην πλακετα...καθε μια αντιστοιχει σε καθε ταχυτητα...αφαιρεις την αντισταση της εκτης και βαζεις μια 6.8kohm που ειναι η τιμη που εχει η αντισταση της πεμπτης...ετσι πλεον ο εγκεφαλος διαβαζει 1-Ν-2-3-4-5-5...
οποτε και ξεφορτωνεσαι τον κοφτη και δεν επηρρεαζεις την γενικοτερη λειτουργια στο φασμα των στροφων....αν τυχον μπεις στη διαδικασια να το κανεις μου λες και σου δειχνω φωτογραφια του gps ετσι ωστε να ξερεις ποια αντισταση θα αλλαξεις....

οι περισσοτεροι που δεν ειναι μυστηριοι σαν εμενα χρησιμοποιουν τον πρωτο τροπο,,,διαλεξε και παρε...

byron
17/01/2007, 16:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
ο κοφτης του μπουσα ειναι στον ψεκασμο...μολις φτασει η εκτη 10.200 μειωνει το duty cycle των injectors και δεν μπορει να ανεβασει παραπανω στροφες...,,,διαλεξε και παρε...

Super ανάλυση Αντώνη !! :winka: Χρόνια πολλά !!

reinmeister
17/01/2007, 17:12
thanks byron... :D να σαι καλα φιλε...συντομα κερασμα....:beer:

arxaios
17/01/2007, 18:22
Παίζουν καταπληκτικές τιμές για μοντέλα 2006 αμεταχείριστα παραεισαγωγής και σκέφτομαι σοβαρά να χτυπήσω ένα .......... αλλά δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω και πόσο θα στοιχίσει για να γίνει "κανονικό" και όχι γερμανικό με κόφτη ...............
Τι γίνεται με τα κοντέρ μετά ...............

ΜΕ ΑΠΛΑ ΛΟΓΙΑ .......... γράψετε όσοι το έχετε κάνει, το πως το παραεισαγωγής γίνεται ελληνικό σε δυνατότητες ..........

Thanx :wave2: :wave2: :wave2:

arxaios
17/01/2007, 18:23
Αντώνη ευχαριστώ και μια και το έφερε η κουβέντα Χρόνια πολλά !!!!!:beer: :beer:

reinmeister
18/01/2007, 00:49
τιποτα φιλε...μην σε προβληματιζει ο κοφτης των 300...ολα εχουν παγκοσμιως... και δεν εχει καμια σχεση με το αν ειναι ανοιχτα η κλειστα... αλλες ειναι οι διαφορες και πιστεψε με δεν αξιζει καν τον κοπο να ασχοληθεις...και το δικο μου γερμανικο ειναι οπως και πολλα αλλα φιλων...ολα ανοιχτα ηταν...εαν αποφασισεις να παρεις πες μου και θα σε στειλω εγω σε δικο μου ανθρωπο να αγορασεις...εχουν παρει πανω απο 20 γνωστοι μου μηχανες απο κει...ολα ανοιχτα μοντελα φυσικα...

arxaios
18/01/2007, 10:36
Αν μπορείς σε παρακαλώ γράψε μου ποιές είναι οι διαφορές .............
Μικρές και μεγάλες

reinmeister
18/01/2007, 13:25
μπορει να χιλιες δυο αναλογα την χωρα για την οποια προοριζεται...ουτε για πλακα μην περιμενεις να κατσω να τα γραψω ολα αυτα...:nono:

byron
18/01/2007, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
μπορει να χιλιες δυο αναλογα την χωρα για την οποια προοριζεται...ουτε για πλακα μην περιμενεις να κατσω να τα γραψω ολα αυτα...:nono:

Γράψε ρε καμμιά χοντρή διαφορά μη φάει κανένα πακέτο ο άνθρωπος.... (engine related only) :mad:

reinmeister
18/01/2007, 15:09
ειναι πολυ απλα τα πραγματα ρε συ byron...αριθμος πλαισιου και φαινεται αμεσως...

arxaios
18/01/2007, 15:32
Πρόσεξε να δεις .......... παίζει για μοντέλο 2006 ΑΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΤΟ με απόσυρση ................
Μου είπε ότι είναι από Γερμανία εισαγωγή χωρις διαφορά στην ιπποδύναμη αλλά με κόφτη στο κοντέρ (αν κατάλαβα καλά μου είπε όμως για 249 χλμ/ω και όχι 299).............
Τι μπορεί άλλο να παίζει ;;;;;;;;;;

reinmeister
18/01/2007, 15:56
αν οντως καταλαβες καλα , τοτε σου ειπε μπουρδες...ο μονος κοφτης χιλιομετρων που υφισταται σε μοτοσυκλεττα παραγωγης ειναι στα 300...τελος...αν οπως λεει ειναι ανοιχτο δεν θα εχει φανταζομαι προβλημα να το τσεκαρεις σε ενα δυναμομετρο...

byron
18/01/2007, 16:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
..αν οπως λεει ειναι ανοιχτο δεν θα εχει φανταζομαι προβλημα να το τσεκαρεις σε ενα δυναμομετρο...

Αν κατάλαβα καλά μιλάει για καινούργιο Busa ο arxaios :D

arxaios
18/01/2007, 16:24
Μιλάω όντως για ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ - ΑΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΤΟ απλά 2006 μοντέλο ..............
Παίζουν 10500 εώς 11300 Ε με απόσυρση ανάλογα το μαγαζί......

reinmeister
18/01/2007, 16:28
σε αυτη την περιπτωση ζητας υπευθυνη δηλωση στην οποια να αναγραφεται οτι εαν η μοτοσυκλεττα ειναι περιορισμενης ιππυδυναμης να υποχρεουται να την παρει πισω καταβαλλοντας σου ολο το χρηματικο ποσο που εδωσες...αν δεν συμφωνησει με αυτο τοτε κατι δεν παει καλα...

project.breeze
18/01/2007, 18:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
Μιλάω όντως για ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ - ΑΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΤΟ απλά 2006 μοντέλο ..............
Παίζουν 10500 εώς 11300 Ε με απόσυρση ανάλογα το μαγαζί......


Γι'αυτό εδώ μιλάς να υποθέσω ε;

busa (http://www.imported-bikes.com/webapps/bike_details.jsp?bikeId=271)

arxaios
18/01/2007, 19:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από runneras125
Γι'αυτό εδώ μιλάς να υποθέσω ε;

busa (http://www.imported-bikes.com/webapps/bike_details.jsp?bikeId=271)

NAI ......

tuonos1
02/05/2007, 14:42
Πηρες τελικα Busa '06? Γιατι ενδιαφερομαι και εγω.

arxaios
02/05/2007, 15:21
Mε "χωρίζει" ένας καναπές και 2 πολυθρόνες και μετά υπολογίζω να την πάρω. Δυστυχώς δεν βρίσκω πλέον '06 παρά μόνο αντιπροσωπείας που όμως είναι 13000 ή 12200 με απόσυρση. Προβληματίζομε λοιπόν για '07 παραεισαγωγής 12300 ή 11300 με απόσυρση. Η αντιπροσωπεία χρεώνει επείσης μεταβίβαση & πινακίδα + περίπου 500 ενώ η παραεισαγωγής είναι μέσα στην τιμή.

tuonos1
02/05/2007, 16:17
Η τιμη αυτη (12300/11300) ειναι απο το λινκ που φαινεται παραπανω? Την αποσυρση την κανονιζει το μαγαζι η πρεπει να τρεξεις αυτοπροσωπως?

Παντως 11300 για καινουργια Busa δεν ακουγεται ασχημα. Ειδικα το μπλε μονοχρωμο του 2007 ειναι πολυ ομορφο και ξεχωριζει απο οτι εχει βγαλει στο παρελθον.

arxaios
02/05/2007, 17:40
Το θέμα είναι ότι τα 2007 ΔΕΝ θα τα εισάγει καθόλου η αντιπροσωπεία και αυτό σημαίνει ότι για οτιδήποτε είναι διαφορετικό από ανταλλακτικά θα βασίζεσαι αποκλειστικά και μόνο στον παραεισαγωγέα .............

Για απόσυρση πρέπει να έχεις χαρτί ότι έχεις αποσύρει μηχανή στο όνομά σου. Τα υπόλοιπα τα κάνει ο έμπορος (δηλαδή εκτελωνισμό με αυτό το χαρτί)......

tuonos1
02/05/2007, 19:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
Το θέμα είναι ότι τα 2007 ΔΕΝ θα τα εισάγει καθόλου η αντιπροσωπεία και αυτό σημαίνει ότι για οτιδήποτε είναι διαφορετικό από ανταλλακτικά θα βασίζεσαι αποκλειστικά και μόνο στον παραεισαγωγέα .............

Για απόσυρση πρέπει να έχεις χαρτί ότι έχεις αποσύρει μηχανή στο όνομά σου. Τα υπόλοιπα τα κάνει ο έμπορος (δηλαδή εκτελωνισμό με αυτό το χαρτί)......

Τι κουφο ειναι αυτο. Εισαι σιγουρος οτι δεν θα τα εισαγει? Ποιος σου το ειπε? Η τιμη που λες ειναι απο το παραπανω link?

T.R.E
02/05/2007, 21:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από tuonos1
Τι κουφο ειναι αυτο. Εισαι σιγουρος οτι δεν θα τα εισαγει? Ποιος σου το ειπε? Η τιμη που λες ειναι απο το παραπανω link?

Δεν ειναι καθολου κουφο...Ο Σφακιανακης δεν θα εισαγει τα Busa '07...To αγορασε φιλος προσφατα που εψαχνε για Busa,και αυτος το πηρε απο ανεξαρτητο εισαγωγεα...

arxaios
02/05/2007, 21:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από tuonos1
Τι κουφο ειναι αυτο. Εισαι σιγουρος οτι δεν θα τα εισαγει? Ποιος σου το ειπε? Η τιμη που λες ειναι απο το παραπανω link?

Μου το είπε με e-mail ο υπεύθυνος από του Σφακιανάκη.
Η τιμή είναι από το link αυτό αλλά η ίδια τιμή παίζει και αλλού.

tuonos1
03/05/2007, 09:33
Μηπως αυτο σημαινει οτι για το 2008 περιμενουν καινουργιο, γι αυτο δεν εισαγουν το 07?

Απο που το πηρε ο φιλος σου. Χρωμα? Ειναι ευχαριστημενος απο το μαγαζι? Εγγυηση?

T.R.E
03/05/2007, 10:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από tuonos1
Μηπως αυτο σημαινει οτι για το 2008 περιμενουν καινουργιο, γι αυτο δεν εισαγουν το 07?

Απο που το πηρε ο φιλος σου. Χρωμα? Ειναι ευχαριστημενος απο το μαγαζι? Εγγυηση?

Aν αναφερεσαι σε εμενα,το πηρε μαυρο με μαυρο πλαισιο...Απο τον Ιmported Bikes...για εγγυηση και τιμη δεν μπορω να σου πω πολλα,γιατι δεν ξερω..Εκανε ανταλλαγη με Κ6 1000 + καποια διαφορα...Επειδη τον ξερω και ειναι ψαγμενο ατομο,δεν παιζει να πηρε μηχανη χωρις εγγυηση...σιγουρο αυτο...:nono: :nono:

tuonos1
03/05/2007, 10:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από T.R.E
Aν αναφερεσαι σε εμενα,το πηρε μαυρο με μαυρο πλαισιο...Απο τον Ιmported Bikes...για εγγυηση και τιμη δεν μπορω να σου πω πολλα,γιατι δεν ξερω..Εκανε ανταλλαγη με Κ6 1000 + καποια διαφορα...Επειδη τον ξερω και ειναι ψαγμενο ατομο,δεν παιζει να πηρε μηχανη χωρις εγγυηση...σιγουρο αυτο...:nono: :nono:

OK T.R.E ευχαριστω.