PDA

View Full Version : Καλοκαίρι.....



powerphot
18/07/2004, 22:34
.....είναι, διακοπές ήρθαν για πολλούς, αλλά και για τους λίγους όλο και κάποια εκδρομούλα θα κάτσει.
Γι αυτό λοιπόν ετοιμαστείτε, κάντε σέρβις γυαλίστε τα κράνη, προβάρετε τα μπουφάν, τις μπότες και τα παντελόνια κι αρχίστε να μαζεύετε πράγματα,(να δω που θα τα βάλετε…).
:D


Τα απαραίτητα για την μηχανή
1ο) ένα σετ κλειδιών για την μηχανή που θα φυλάξουμε σε ασφαλές μέρος, για την περίπτωση…. …ρε παιδιά……που είναι τα κλειδιά μου; τα είχα πάρει μαζί όταν μπήκα στο δάσος για κατούρημα;…..κι άλλα τέτοια…..
2ο) στοιχειώδη και βασικά χρήσιμα ανταλλακτικά όπως:
α)Ασφάλειες, μπουζί, λάμπες, ντίζες, μανέτες, καλώδιο, σύρμα, μονωτική ταινία,
λίγες βίδες με παξιμάδι, ροδέλες.
β) Εργαλεία, συμπληρώστε το σετ με τα μαμίσια εργαλεία αν νομίζετε ότι λείπει κάτι.
γ) Σετ επισκευής για λάστιχα tubeless η μια σαμπρέλα.
δ) Ένα πολυεργαλείο τύπου σουγιά, φακό, φαρμακείο.
Αν υποθέσουμε ότι δεν είμαστε πολύ απαιτητικοί, όλα τα παραπάνω είναι υπέρ αρκετά για την μηχανή.(χρήσιμη οδηγία,….κάντε μια λίστα με αυτά που θα πάρετε μαζί).
Ένας χρήσιμος τρόπος για να πάρουμε μαζί μας κάποια extra πράγματα που ίσως χρειαστούμε είναι:
Αν έχετε φαντασία προσπαθήστε να φέρετε στο μυαλό την εικόνα του εαυτού σας την δεύτερη μέρα του ταξιδιού στο μέρος που έχετε επιλέξει και φανταστείτε πόσο ωραία περνάτε ότι δεν σας λείπει τίποτα και πόσο άτυχοι ήταν αυτοί που δεν ήρθαν μαζί σας. Όσο πιο ζωηρή φαντασία έχετε τόσο λιγότερες φορές στις διακοπές θα βρεθείτε να λετε…γ@μ.. ξέχασα να πάρω το…. (αν δεν μπορείτε να το κάνετε αυτό δεν φταιτε εσείς η φαντασία σας τα φταιει…).

Φορτώστε!
Πριν αρχίσουμε το φόρτωμα ρίχνουμε και μια ματιά στο βιβλίο της μηχανής, μήπως και μας ξέφυγε τίποτα απ’ τον κλασικό έλεγχο για ταξίδι.(όπως….φούσκωσα τα λάστιχα; κοίταξα τα υγρά γενικώς; ανάβουν όλες οι λάμπες;…έβαλα αποσμητικό….;)
Δεν πρέπει να ξεχάσουμε την βασική παράμετρο των αναρτήσεων. Ως γνωστόν παίζουν πρωτεύοντα ρόλο στην οδήγηση ειδικά όταν έχουμε μεγάλο φορτίο. Για να αποφύγουμε το λάθος αν δεν είμαστε ειδικοί καλό θα είναι να συμβουλευτούμε το συνεργείο μας για την ρύθμισή τους. Όσοι ξέρετε να τα ρυθμίζετε μόνοι μπράβο σας και ρίχτε καμιά συμβουλή πάνω στο θέμα ανάρτηση.
Το φορτίο προσπαθούμε να το τοποθετήσουμε πάντα κοντύτερα στο κέντρο βάρους της μηχανής, το οποίο συνήθως βρίσκεται στο πίσω μέρος του κινητήρα και λίγο πάνω από το κάρτερ. Ένα πολύ καλό σημείο φόρτωσης για βαριά αντικείμενα είναι επάνω στο ρεζερβουάρ με την χρήσιμη λύση του tank-bag. Εδώ θα βάλουμε τα πιο βαριά πράγματά μας. (Για τηλεοράσεις video κπλ να προτιμήσουμε τον …«Μεταφοραί ο Μητσάρας») και να μην τα πάρουμε μαζί.
Μετά την τοποθέτηση του tank-bag κάνουμε ένα test drive να σιγουρευτούμε ότι δεν μας εμποδίζει στην οδήγηση και έχουμε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του μπροστινού συστήματος της μηχανής, τιμόνι, φώτα, κόρνα, φλας κλπ. (δεν θέλουμε να πηγαίνει μόνο ευθεία ε; να στρίβει κιόλας).
Μετά σειρά έχουν οι πλαϊνές βαλίτσες-σαμάρια (αν θέλουμε) με τα μετρίου βάρους αντικείμενα.(δεν κάνουμε μετακόμιση, ταξιδάκι πάμε).
Τα πιο ελαφριά, ρούχα παπούτσια και…διάφορα άλλα πανιά τα βάζουμε πίσω στην βαλίτσα της σχάρας. Ξέροντας ότι οι προδιαγραφές για το βάρος σε εκείνο το σημείο είναι γύρω στα 9-10 κιλά, βάζουμε τα πράγματα μας μοιράζοντας το βάρος ομοιόμορφα μέσα στην βαλίτσα, για να μην σταματάμε το ταξίδι κάθε τόσο. (και ψάχνουμε να βρούμε που βάλαμε την «κουδουνίστρα» αφού το μωρό το αφήσαμε σπίτι).
Επίσης τα αντικείμενα που ίσως χρειαστούμε κατά την διάρκεια της διαδρομής φροντίζουμε να τα έχουμε σε μέρος με εύκολη πρόσβαση για να αποφύγουμε την εικόνα,…….πουλάω τα είδη προικός μου στην άκρη του δρόμου….
Αν υποθέσουμε ότι έχουμε τελειώσει με το φόρτωμα τότε κάνουμε ένα τελευταίο test drive με συνεπιβάτη, και χωρίς, για να έχουμε μια πλήρη εικόνα της κατάστασης.
Μην ξεχάσετε να ρυθμίσετε και τα φώτα. Μια φορτωμένη μηχανή σημαδεύει με τα φώτα στο υπερπέραν. Βρείτε ένα τοίχο και ρυθμίστε την δέσμη. Αν δεν ξέρετε πάρτε το manual και εξασκηθείτε μέρες πριν.
Γενικά πρέπει να έχουμε υπ’ όψη μας ότι μια φορτωμένη μηχανή είναι μια «άλλη» μηχανή, δεν είναι η δικιά μας που ξέρουμε, που έχουμε συνηθίσει μέσα στην πόλη και το μποτιλιάρισμα, ανάμεσα στα αυτοκίνητα, στους γιαλογλυστερούς «δρόμους.gr» Δεν σταματάει εύκολα, δεν γέρνει το ίδιο, δεν «ξύνει» το ίδιο όταν είναι φορτωμένη. Επίσης, δεν είναι καθόλου καλή ιδέα να μάθουμε τις τελικές ταχύτητες και επιδόσεις της μηχανής μας κατά την διάρκεια του ταξιδιού με τα μπαγκάζια, είναι προτιμότερο άμα έχουμε αργήσει να πάρουμε το επόμενο πλοίο παρά να χάσουμε για πάντα το «τρένο».
Και βέβαια, όλοι τα ξέρουμε αυτά αλλά δεν χάνουμε τίποτα να τα ξαναφέρνουμε στο μυαλό κάθε τόσο. Μπορεί να ξέχασα κάποια λεπτομέρεια αλλά είναι ευπρόσδεκτη από όποιον θέλει να την συμπληρώσει………

Καλά μας ταξίδια λοιπόν και…ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΙ….όπως λεει κι ένας φίλος μας εδώ στο forum….

Νίκος
:wave2: :D

crs-k
19/07/2004, 09:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
.....είναι, διακοπές ήρθαν για πολλούς, αλλά και για τους λίγους όλο και κάποια εκδρομούλα θα κάτσει.
.........


Καλα τα λες, αλλα εσυ θα τη φορτωσεις τη μηχανη ??? :lol: :rotflmao: :lol:

THEOD
19/07/2004, 12:05
Καλά είναι να υπάρχουν όλα τα παραπάνω.

Έχω όμως μια απορία. Αν κουβαλάς μαζί εργαλεία, ντίζες, λάμπες, ανταλλακτικά, σετ επισκευής τροχών, φαρμακεία και όλα τα σχετικά, ο αναβάτης ΠΟΥ θα κάθεται ???
Να μην υπολογίσω και τα προσωπικά είδη όπως ρουχα κλπ...

Εγώ ΔΕΝ κουβαλάω τίποτα από αυτά. Τα μόνα που παίρνω μαζί είναι τα εργαλεία της μηχανής συμπληρωμένα με 2-3 allen και μια πένσα.
Από εκεί και πέρα κάνεις μια οδική βοήθεια και τελείωσες.

Εννοείται ότι πριν ξεκινήσω κάνω και έναν προσεκτικό έλεγχο στα βασικά αναλώσιμα όπως λάδια, φιλτρα, υγρά, μπαταρία κλπ

Θάνος
19/07/2004, 13:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Καλά είναι να υπάρχουν όλα τα παραπάνω.

Έχω όμως μια απορία. Αν κουβαλάς μαζί εργαλεία, ντίζες, λάμπες, ανταλλακτικά, σετ επισκευής τροχών, φαρμακεία και όλα τα σχετικά, ο αναβάτης ΠΟΥ θα κάθεται ???
Να μην υπολογίσω και τα προσωπικά είδη όπως ρουχα κλπ...

Εγώ ΔΕΝ κουβαλάω τίποτα από αυτά. Τα μόνα που παίρνω μαζί είναι τα εργαλεία της μηχανής συμπληρωμένα με 2-3 allen και μια πένσα.
Από εκεί και πέρα κάνεις μια οδική βοήθεια και τελείωσες.

Εννοείται ότι πριν ξεκινήσω κάνω και έναν προσεκτικό έλεγχο στα βασικά αναλώσιμα όπως λάδια, φιλτρα, υγρά, μπαταρία κλπ

Συμφωνώ κι εγώ... το θεωρώ υπερβολή επειδή οδηγάμε μηχανή να γινόμαστε κινητό συνεργείο. Εντάξει για τις ασφάλειες αλλά εκτός του ότι έχει spare στην ασφαλειοθήκη, βρίσκεις και στα βενζινάδικα. Για τα υπόλοιπα, μία οδική βοήθεια θα σε καλύψει σε όλα τα σημεία της Ελλάδας ευκολότερα, γρηγορότερα και ασφαλέστερα από τις μαστοριές μας.

Άσε που αν τα πάρεις όλα αυτά έχεις αχρηστεύσει πολύτιμο χώρο από τα προσωπικά σου αντικείμενα. Ήδη προσπαθώ να κάνω μία λίστα με τα λιγότερα και πιο απαραίτητα πράγματα για τις διακοπές.

Νομίζω ότι μία προληπτική επίσκεψη στο συνεργείο και οδική βοήθεια είναι ό,τι χρειάζεται.

GST
19/07/2004, 13:16
εγω παλι λεω οτι το πρωτο που πρεπει να τσεκαρεισ ειναι ποσα πραγματα εχει στο μυαλο τησ να παρει η γυναικα σου :lol: :lol: :lol:

γιατι αν παρει αυτα που θελει μαλλον πασ για τρικυκλο:wave2: