PDA

View Full Version : ΑΓΩΡΑ Cb400



babishondakias
16/01/2007, 23:15
ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.
ΛΟΙΠΟΝ. ΤΟΝ ΙΟΥΝΙΟ ΚΛΕΙΝΩ ΤΑ 18 ΚΑΙ ΛΕΩ ΚΑΙ ΓΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΜΗΧΑΝΑΚΙ Η ΜΑΛΛΟΝ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ.
ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΡΕΛΑ ΤΟ CB 400 ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΗΚΣΕΙ ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΠΡΟΣ ΤΑ ΚΕΙ ΟΔΕΥΩ.
ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΓΩ ΕΧΩ ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ.
ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΑΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΓΙΑ ΠΡΩΤΟ.
ΠΟΛΛΟΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΓΙΑ ΠΡΩΤΟ ΚΑΙ Ν ΑΡΧΙΣΩ ΝΑ ΣΚΕΦΤΩΜΑΙ ΚΑΝΑ ΠΑΠΙ Ι ΤΟ ΠΟΛΙ ΠΟΛΙ ΚΑΜΙΑ CBF250 I CBR125 ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΩΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΛΑ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΓΙΑ ΠΡΩΤΟ.
ΑΠ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΣΤΟ ΔΙΠΛΩΜΑ ΘΑ ΜΕ ΚΑΛΙΠΤΕΙ Ι ΟΧΙ? ΠΟΣΑ ΑΛΟΓΑ ΕΧΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ? ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΛΙΓΑ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΔΕ ΘΑ ΧΩ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.
ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ 1.90 ΚΑΙ 90 ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΓΙΑ CB250 KAI CBR125 KTL ΓΕΛΑΩ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΙΔΕΑ ΜΕ ΕΜΕΝΑ ΠΑΝΩ ΤΟΥΣ.:rotflmao: ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΛΙΓΟ ΑΣΤΕΙΟ ΡΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ.
ΟΤΑΝ ΨΑΞΩ ΓΙΑ ΑΓΩΡΑ ΤΟ CB400 ΘΑ ΒΡΩ ΕΥΚΟΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΤΣΙ?
ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΞΕΚΙΝΙΣΑΝΕ ΝΑ ΒΓΑΙΝΟYΝ ΤΑ CB400? (ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΠΙΟ ΠΑΛΙΟ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ?)


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΔΙΑΒΑΣΑΝ ΚΑΙ ΜΕ ΣΥΓΧΩΡΕΙΤΑΙ ΑΝ ΕΓΙΝΑ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟΣ.

:wave2: :wave2:

SF
17/01/2007, 09:29
Το CB400 SF ξεκίνησε να παράγεται το 1992, ενώ το αδερφάκι CB-1 το 1989.

Τόσο το CB400 όσο και το CBF250 είναι μια χαρά μηχανάκια για αρχή. Απλά το 400 είναι πολύ ακριβότερο στη χρήση (ως γρηγορότερο, βαρύτερο και κυρίως τετρακύλινδρο). Το CBR125 είναι όντως πολύ μικρό για τα μέτρα σου.

Από το 1999 και μετά, τα CB400 είναι με μοτέρ VTEC, και γνώμη μου είναι να *μην* πάρεις τέτοιο, γιατί μιλάμε για παραπάνω λεφτά και δυσκολότερο σέρβις χωρίς ουσιαστικό αντίκρυσμα. Παλιότερα CB θα βρεις αρκετά εύκολα, και σχετικα φτηνά (~2000). Το δικό μου είναι του 1993 και είναι αστέρι.

Ως τον Ιούνιο βέβαια έχεις αρκετό χρόνο να σκεφτείς για την αγΟρά σου :)

:wave2:

odt
17/01/2007, 10:16
Σαν πρώτη μηχανή είναι ότι πρέπει. Από γκάζια είναι απλά ΟΚ χωρίς να σημαίνει ότι σέρνεται. Για νέο οδηγό και άπειρο πιστεύω πως είναι από τις καλύτερες επιλογές, αφού δεν ενδιαφέρεσαι για on-off καταστάσεις....Πράγμα που μας φέρνει στο θέμα του ύψους...θα σου φανεί λίγο...στριμόκωλο (εγώ είμαι 1,83) αλλά δεν θα έχεις πρόβλημα γενικότερα.

Όπως είπε και ο SF μπορείς μα βρεις cb400 σε αρκετά καλή τιμή και σε ψιλοαποδεκτή κατάσταση.

Μακριά από vtec (τα πουλάνε πανάκριβα και οι τιμή του σέρβις κυμαίνεται κοντά σε αυτή των διαστημόπλοιων)

Μόνο μειονέκτημα για το 400 είναι η υψηλή τιμή των ανταλλακτικών λόγω παραεισαγωγής...τα οποία όμως θα τα χρειαστείς μόνο άμα πέσεις (μακριά από μας) μιας και το μηχανάκι κατά τ'άλλα δεν σπάει δε χαλάει...(κανά ανορθωτή μια φορά στα 3000 χρόνια κι αυτό είναι όλο) με το καλό να το πάρεις και καλές βόλτες! :wave2:

freethan
17/01/2007, 10:58
Συμφωνώ με τα παραπάνω που γράφουν τα παιδιά,
όντας πρώτη μηχανή για μένα , αποδείχτηκε σχολείο. Τέρας αξιοπιστίας, και οδικής συμπεριφοράς με πήγε 12.000km σε ένα χρόνο, απο σπίτι δουλειά, μέχρι εκδρομές και βόλτες , αξιοπρεπέστατα και οικονομικά. Και όποτε γούσταρα το άνοιγα σε ανοιχτούς δρόμους χωρίς να παραπονιέται :)
Το μόνο ίσως μελανό, είναι ότι αν ο μη γένοιτο έχεις κάποια πτώση ενδέχεται να θέλει αρκετό ψάξιμο για να βρεις οικονομικά ανταλλακτικά. Για αυτό και σου προτείνω σαν πρώτο μέτρο οικονομίας να προτιμήσεις μοντέλα με κάγκελα γύρω απο τον κινητήρα. Σώζουν αρκετά απο πτώσεις (φτου φτου φτου). :beer:

hornetakias
17/01/2007, 23:48
Αν δεν ησουν 18 και δεν ηταν το πρωτο σου μηχανακι θα σε πειθαμε να παρεις hornet οπως καναμε με αλλους:D :D
Οποτε την γλιτωνεις και πας για το CB400 που σ'αρεσει αλλα να το ψαξεις πολυ και προσεκτικα το θεμα πριν το αγορασεις :wave2:

babishondakias
19/01/2007, 18:19
ΕΠΙΣΙΣ ΕΙΔΑ ΚΑΙ ΤΟ SUZUKI BANDIT 400 ΚΑΙ ΜΟΥ ΦΑΝΙΚΕ ΟΤΙ ΜΕ ΤΟ CB 400 ΜΟΙΑΖΟΥΝ ΠΟΛΙ.
ΑΜΑ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΕΡΕΤΕΡΟ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ BANDIT ΑΣ ΡΙΞΕΙ ΤΑ ΦΩΤΑ ΤΟΥ. ΑΝ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΕΡΑΣΑΝΕ ΚΑΙ ΤΑ 2 ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ.
ΤΗ ΙΠΟΔΥΝΑΜΗ ΕΧΕΙ ΤΟ ΒΑΝDΙΤ. ΓΙΑ ΤΟ CB 400 ΑΚΟΥΣΑ 51 ΑΛΟΓΑ. ΑΠΟ ΤΕΛΙΚΗ ΤΑ 180 ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΤΑ ΠΙΑΝΟΥΝΕ ΓΙΑ ΚΑΝΑ ΤΑΞΙΔΑΚΙ?
ΕΨΑΞΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΝΑ 2 ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΕΤΣΙ ΝΑ ΔΩ ΚΑΘΩΣ ΔΕ ΒΙΑΖΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΩΡΑ ΚΑΙ ΒΡΗΚΑ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΣΕ ΠΟΛΙ ΚΑΛΕΣ ΤΙΜΕΣ.
CB 400 1997= 2100
CB 400 93= 1800
BANDIT 400 95= 2200 ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΠ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΕΙΔΑ.
ΓΕΝΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΒΡΩ ΕΥΚΟΛΑ ΤΕΤΟΙΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΚΑΘΩΣ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΜΠΟΛΙΚΑ Η ΑΓΩΡΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΩΝ.
:beer: :beer:

gdevelek
19/01/2007, 21:41
το cb400 και το bandit είναι μέρα με νύχτα σε αξιοπιστία

το χόντα πιάνει 180+ κοντερίσια αν έχεις υπομονή, από τα 160 και μετά ανεβάζει πολύ δύσκολα (το έχω)

για 1.90 θα σου πέφτει μικρό

freethan
22/01/2007, 15:14
Καλησπέρα και πάλι,
ακριβώς στην ίδια θέση με σένα είμουν το 2005 φίλε. Μεταξύ Bandit 400(V) και Super Four. Τελικά πήρα Super Four Version R , και το καταευχαριστήθηκα. Δεν μετάνιωσα ούτε στιγμή. Τα προτερήματα του, πιστεύω τα είδες και πιο πάνω που τα περιγράφω.

Το Bandit έχει πιο σπορτίφ στήσιμο, και συμπεριφορά, αλλά αν λάβεις υπόψη το κακό ιστορικό αξιοπιστίας (ειδικά το V) σε σχέση με Super Four (ακόμα και του απλού "Project Big-one") τότε η λύση είναι μονόδρομος. Επίσης αν την ψάχνεις, και έχεις όρεξη στήνεις γμάτο μηχανάκι Super Four.

Απο 400άρια αν την ψάξεις μπορείς να βρεις και Kawasaki ZRX400, ZZR400, και Suzuki (μου διαφεύγει το μοντέλο). Αλλά μου είναι άγνωστη γη, δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη.

Όταν θα πας να κοιτάξεις μοντέλα στον μηχανικό σου να προσέξεις τα εξής :

- Όργανα : (αν πάρεις Version R, Version S, ή VTEC έχουν μετρητή βενζίνης). Να μην είναι χτυπημένα (τουλάχιστον όχι τραγικά), σπασμένα κλπ.
- Version R, Version S και μετά έχουν ένα κουτάκι πάνω στα καρμπυρατέρ, στην δεξιά πλευρά, είναι το "TPS". Έχουν διαφορετική πλαϊνή όψη στις "γρίλλιες" , και καπάκια κινητήρα με το "HONDA" ανάγλυφο. Αυτό σε περίπτωση που πάνε να σου πουλήσουν παλιότερο μοντέλο για νεότερο. Επίσης κάτω απο την σέλα έχει ένα αυτοκόλητο που λέει π.χ. CB400FIIIs(το s μέσα σε κύκλο) για το Version R. Περισσότερα εδώ : http://www.honda.co.jp/factbook/motor/CB400/19961100/003.html
- Το version R έχει πλαστικό bikini fairing και τετράγωνο φανάρι. Τα άλλα έχουν στρογγυλό
- Το version S έχει λίγο πιο αεροδυναμική ουρά απο τα άλλα. Το VTEC ακόμα πιο αιχμηρή
- Να ρωτήσεις για τον ανορθωτή και την μπαταρία αν έχουν αλλαχθεί. Συνήθως έχουν αλλαχθεί γιατί τα προηγούμενα έχουν παραδώσει πνεύμα (σύνηθες).
- Να δεις την εξάτμιση απο κάτω για τυχόν σκουριές και κατά μήκος του λαιμού.
- Να τσεκάρεις κατάσταση αμορτισέρ (έχουν 5 σκάλες, αν είναι ρυθμισμένα στην τελευταία σκάλα, θα θέλουν επιδιόρθωση)
- Για να δεις τα 180+, θα πρέπει πέρα απο κάλυψη απο τον άερα και υπομονή (α, και λαιμό muscle mass) να έχει και η μηχανή αντι-κόφτη, συνήθως ένα μαύρο κουτάκι που παρεμβάλεται μεταξύ των οργάνων της πλεξούδας και του κινητήρα.

Αν ήταν να διαλέξεις πια, ανάμεσα σε μοντέλα Super Four θα σου έλεγα απο Version R και μετά. Επίσης πιστεύω γνωρίζεις ότι όταν λένε μοντέλο '01 τις περισσότερες φορές εννοούν την ημ/νία έκδοσης της πρώτης άδειας.

Αυτά προς το παρόν, αν χρειαστείς κάτι άλλο, εδώ είμαστε :beer: , καλή αγορά :) :smokin:

babishondakias
22/01/2007, 18:33
Σ ευαχιστω φιλε για τις διευκρινισεις σου. πιστευω θα μου φανουν πολι χρησιμες στο ψαξιμο. :beer:
για την αδεια που λες ναι το γνωριζω οτι ενοειτε η ημερομινια της πρωτης και οτι αμα ειναι απο εξωτερικο στην αδεια αναφερεται η πρωτη στην ελλαδα.Αν τα λεω καλα?
Τα μοντελα που μου ειπες (version r, version s, Souper Four) τη χρονολογιας ειναι??Ποτε αρχισανε να παραγωνται?


Για το ψαξιμο οπου να ναι αρχιζω.Για καλιτερα θα ψαξω να βρω απο ιδιοτη( να ξερω σε τη χερια ητανε.)
Θα το παιρνα το μηχανακι τωρα (με το ζορι κρατιεμαι!!! εχω σιχαθη τα κολο λεωφορεια!!!) αλλα λογω γονιων και συγγενεις μαλλον θα περιμενω....
οποτε εχω χρονο για ψαξιμο.
:wave2: :wave2: :beer:

freethan
22/01/2007, 20:21
:beer:
Καλά τα λες, είναι ή πρώτη άδεια που εκδόθηκε στην Ελλάδα.

(Ας με διορθώσουν όσοι γνωρίζουν καλύτερα, και εγώ απο το site της Honda, και προσωπική εμπειρία γράφω)

Όλα τα CB-400 από το 92' και μετά είναι "Super Four"

σε παραπέμπω και εδω : http://www.tsrjp.com/products/machines/index.php?inp_head=CB%20Series&btGo=btGo

92-94 βγήκε το λεγόμενο "Project Big-1"
94-95 βγήκε ανανεωμένο ως New Super Four (Project Big-1)
95-96 βγήκε το version R
96-99 βγήκε το version S σε 2 εκδόσεις, μία με Brembo φρένα, μία χωρίς
99-02 βγήκε το Hyper VTEC spec 1
02-03 βγήκε το Hyper VTEC spec 2
και απο το 03 - σήμερα βγαίνει το Ηyper VTEC spec 3

Τα vtec θα τα βρεις πιο δύσκολα και σε πολύ τσιμπημένες τιμές (3000+ euro). Είναι μοντέλα ας πούμε , "πιο εξωτικά" με μεταβλητό χρονισμό (VTEC) απο τα άλλα . Δεν ξέρω για την συντήρηση τους τι ζητάνε.

Αυτά προς το παρόν, αν έχεις όρεξη για μεταφράσεις απο γιαπωνέζικα σε αγγλικά μπορείς να πας εδώ http://ja.wikipedia.org/wiki/%E3%83%9B%E3%83%B3%E3%83%80%E3%83%BBCB400%E3%82%B9%E3%83%BC%E3%83%91%E3%83%BC%E3%83%95%E3%82%A9%E3%8 2%A2
και εδώ : http://www.honda.co.jp/factbook/motor/index.html

:wave2: :beer:

Fireball400
25/01/2007, 21:40
Γειά!Αγόρασα και εγω ενα CB400 σαν πρώτη μηχανή και αποδείχθηκε τρελό σκυλί,πολύ φιλική(δεν κάνει τίποτα τρελά και απότομα),και συντηρείται με λίγα χρήματα.Τώρα,μετά από ενα,ενάμισυ χρόνο θα σου φαίνεται μικρούλα,αλλά είναι τόσο βολική για μέσα στην πόλη και για κοντινά ταξιδάκια που δεν θα γουστάρεις να την δώσεις...ρώτα και εμάς τους ερωτευμένους...νομίζω είναι η καλύτερη αγορά!

babishondakias
25/01/2007, 22:35
Γεια σου συντεκνε!!!
Εγω θελω αυτο το μηχανακι βασικα για να μαθω να οδηγαω πραγματικη μοτοσυκλετα καθως το cb400 πιστευω ειναι πιο κοντα σε αισθηση και σε αλλα πολλα σε μια μηχανη παρα ενα παπι π.χ.

Γι αυτο το λογο δε θελω παπι και ας μη με πιανει και το διπλωμα :hypnotize
Δεν πιστευω οτι θα το βαρεθω ευκολα καθως θα ναι το πρωτο μου'εργαλειο'. (δε ξανα ειχα δικο μου μηχανακι)
Και μετα απο κανα 2 χρονακια (πρωτα ο θεος) θα παμε σε κατι πιο μεγαλο.

* προς το παρων δε βλεπω να μου λεει κανεις για το bandit. (καποιος κατοχος ισως....)
καθως δεν εχω καταληξει απολυτα.
Φιλικα :wave2: :wave2:
:beer:

Alchimistis
26/01/2007, 19:00
Kάτσε αφου εισαι 18 τον δίπλωμα δεν καλύπτει το 400!!!
Θα οδηγείς χωρίς δίπλωμα!!!!???????
Αν ναι τοτε μην το κάνεις...αν γίνει καμια στραβή θα μπλέξεις άσχημα

babishondakias
26/01/2007, 20:51
Φιλε το ξερω οτι δεν με πιανει το διπλωμα. :hypnotize

Αλλα ελα λιγο στη θεση μου.

Εχω κολισει με το συγκεκριμενο μηχανακη και ισως απο ερωτα δε βλεπω μπροστα μου.:D
Αλλα απ την αλλη τη αλλο να παρω?:confused: :confused:
Παπια ουτε να το σκεφτομαι. Σκουτερ μου γυριζουν τ αντερα, ον -οφ δε με πολη αρεσουν.
(βασικα θελω συμπλεκτη)
Θα μου πεις κατι σε cbf η cbr η ξερω γω τιποτε αλλο τετοιο, και γω παλι ομως θα πω cb και παλι cb.

*να συμπληρωσω οτι ειμαι και ολιγον θυριακι :p και οτι με κανα cbr δε θα παει βημα.


:wave2: :wave2:
:beer:

naked
26/01/2007, 21:08
κατα την ταπεινη μου αποψη δεν ειναι και τοσο ευκολο ενα βουμ βουμ 51 εως 53 αλογα για εναν πρωταρη.


<<Εγω θελω αυτο το μηχανακι βασικα για να μαθω να οδηγαω πραγματικη μοτοσυκλετα καθως το cb400 πιστευω ειναι πιο κοντα σε αισθηση και σε αλλα πολλα σε μια μηχανη παρα ενα παπι π.χ.>>

το cb400 δεν ειναι πιο κοντα σε αισθηση και σε αλλα πολλα σε μια μηχανη παρα ενα παπι - αλλα ειναι μια πραγματικη μοτοσυκλετα 400cc

δεν σημαινει το οτι εισαι ψηλος θα πρεπει σωνει και καλα να παρεις γυμνο street αναλογου μεγεθους, χωρις να σεβεσαι τα κυβικα και το διπλωμα-υπαρχουν και μικρα on off.

μπορει να ακουγομαι(διαβαζομαι) λιγο αυστηρος αλλα τα ιδια θα ελεγα στον μικρο μου αδερφο αν με ακουγε και αν ειχα:wave2:

Fireball400
27/01/2007, 19:14
Όχι ρε γαμωτο...δεν ήξερα οτι δεν σε καλύπτει το δίπλωμα,μάλλον έχω μείνει λίγο πίσω...αλλά αφού είναι έτσι πάρε κάτι που να σε καλύπτει.Μην βρεις κανά μπελά και δεν φταις κιόλας.Όσα παραπάνω αλόγάκια σε καλύπτει το δίπλωμα,τόσα να πάρεις και καλές βόλτες να'χεις!Και ο καιρός περνάει πολύ γρήγορα,μην τρελαίνεσαι:wave2:

babishondakias
27/01/2007, 21:50
Η πικρη αληθεια ειναι οτι δε με καλυπτει. Ας μη λεμε μ@λ@κιες.
Και ερχομαι και λεω τωρα εγω.
Πως να κοιταξω ρε παιδια αλλο μηχανακι αφου απ την στιγμη που ειδα το cb δακι
δε μπορω να το βγαλω απ το μυαλο μου.
Θα πειτε τωρα τη μ@λ@κιες λεει το σκατο που δε του φτανει ενα 250 και μου θελει και 400 αλλα τη να κανω?
:confused: :confused:

Σιγουρα καποιοι εχετε βρεθει στη θεση μου.
να εχετε κολισει με ενα μηχανακι.
:wave2: :wave2:
ας πιουμε και καμια μπηριτσα να ξεχασουμε τον καιμο μας :beer: :beer: :beer:

naked
28/01/2007, 00:54
ευτυχως που δεν ειδες το R1 τι θα καναμε τοτε?:beer: :beer: :beer:

nikforos
28/01/2007, 21:26
:beer:

εάν όπως λές δεν εχεις ξανακαβαλήσει μηχανή μην πάρεις το cb.

είναι και εμένα ένα από τα αγαπημένα μου μηχανάκια, είναι όμορφο αξιόπιστο και πολά άλλα.


αλλά εάν είσαι πρωτάρης έχε υπ όψη σου οτι με ένα μηχανάκι σχετικά "βαρύ"
(σε σχέση με τα 250αρια) και με όχι λιγα άλογα θα πρέπει να έσαι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟΣ. ΓΙΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΠΟΚΤΉΣΕΙΣ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΤΩΝ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΩΝ ΚΑΙ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ.

στο λέω απο ιδια πείρα. κάποια στιγμή θα βρεθείς να πηγαίνεις με 120-140 χλμ μέσα στην πόλη χωρίς να ξέρεις ακόμα πόσα μετρσ χρειάζονται για να σταματήσεις.
( το γκάζι είναι πιό εύκολο απο το φρένο ως γνωστόν).

πρέπει πρώτα να αποκτήσεις την αίσθηση της ταχύτητας και της συμπεριφοράς των μοτο, χωρίς να μπορέις να πιάσεις πολλά χλμ ετσι ωστε αν κάνεις μλκ να τη γλυτώσεις.

καλύτερα να πάρεις ένα 250 street ή ακόμα καλύτερα on-off 250 (DR , BAJA kai σχετικά
ωστε να μάθεις λίγο και μετά πάρε ένα μεγαλύτερο.

gdevelek
28/01/2007, 22:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikforos
:beer:

εάν όπως λές δεν εχεις ξανακαβαλήσει μηχανή μην πάρεις το cb.


τα παραλές λίγο

πρώτο μου μηχανάκι ήταν (και παραμένει) το cb400sf

(πριν αυτό, μόνο ποδήλατο είχα καβαλήσει)

το σεβάστηκα, ήξερα καλά πόσο αρχάριος ήμουν, και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα

εξάλλου σ' αυτό έμαθα με το δάσκαλο! (μεγάλο πλεονέκτημα)

naked
28/01/2007, 23:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
τα παραλές λίγο

πρώτο μου μηχανάκι ήταν (και παραμένει) το cb400sf

(πριν αυτό, μόνο ποδήλατο είχα καβαλήσει)

το σεβάστηκα, ήξερα καλά πόσο αρχάριος ήμουν, και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα

εξάλλου σ' αυτό έμαθα με το δάσκαλο! (μεγάλο πλεονέκτημα)

ποσο χρονων εισουν τοτε?

βασικη παραμετρος:a024:

XR_125L
04/02/2007, 23:26
κ εγω ειμαι στιν ιδια κατασταση με εσενα αδελφε!:beer:

mob rules
16/02/2007, 16:00
αν εισαι 18 μπορεις να βγαλεις μονο για 125,ετσι δεν ειναι?
καλο θα ηταν να ξεκινουσες με ενα 125 υπαρχουν αρκετα αν ψαξεις.
ειναι πολλα τα 50+ αλογα για να ειναι το πρωτο σου μηχανημα,αν εισαι γκαζακιας οπως και να'χει
μπορεις να βρεις καποιο δυχρονο 125(αν σε ενδιαφερει)
με το cb δεν θα εχεις τοσο μεγαλο προβλημα με τα γκαζια του,οσο με το βαρος του κ με το τημονι.προτιμησε ενα πιο ελαφρυ μηχανημα για αρχη, και οσο για το cb θα ερθει η ωρα που θα το παρεις.

howlingkast
16/02/2007, 21:43
to pragma exei ws e3hs..mia pou eisai 18 ena kai mono diplwma mporeis na vglaeis gia moto..auto se kalyptei gia mhxanh mexri 33aloga h 25 kW h 0,16kW/kg..Toutestin an e3airesoume ta papia kai ta scooter apo mhxanes mporeis na pareis ena opoiodhpote pseudoenduro (vlepe ttr,dr,klx,tracker,dt125,dt200 ktl,ktl) panta mexri 250cc ,mhxanakia eukolodhghta arketa ropata kai arketa volika gia to megethos sou me megalytero atou tous tis fthines toumpes kai th fthinh synthrhsh...apo kei kai pera mporeis na pareis ena street typou cbf250,cbr125 h ena on-off typou varadero125 mhxanakia pou den tha synistousa giati enw einai eukolodhghta kai e3isou fthna se synthrhsh ston paragonta kostos ptwshs einai arketa akrivotera logw diaforwn plastikwn alla ysteroun kai ston paragonta epidoseis logw au3hmenou varous kai eleipsh ipodynamhs kinhthra...a!nomizw oti to diplwma se kalyptei akoma kai gia xt400 mhxanaki pou den tha agoraza proswpika...auta.....

apo kei kai pera peri ore3ews kolokythopita!kales voltes!

p.s.tha sou synistousa na pareis kapoio apo ta proanaferthenta mia pou xwris diplwma kamia asfaleia den se kalyptei se periptwsh atyxhmatos(koufia h wra).ki afou exeis apokthsei dieth empeiria sta pio 'eukola' mhxanakia me mia eukolh diadikasia kai plhrwnontas mono ena paravolo anavathmizeis to diplwma sou se aperioristou kyvismou xwris na epane3etasteis!

Alchimistis
17/02/2007, 00:46
Φίλε μου πάρε ενα μεχαχειρισμένο σε καλή κατάσταση ή ενα καινουργιο αν θές που όμως να σε ΚΑΛΫΠΤΕΙ ΤΟ ΔΙΠΛΩΜΑ ειναι μεγάλη παραμετρος.
Δεν θα σε καλύπτει η ασφάλεια και θα τρέχεις χωρίς λόγο!
Ετσι και εγω ήμουν στην θέση σου πριν 3 χρόνια!Δεν ηθελα παπί ,ούτε σκούτερ .κατέληξα λοιπόν στο cbf επειδή μου αρέσουν πολύ οι στρογγυλο φάναρες μηχανές! Θα το κρατήσεις άνετα για 2 χρόνια και μετά είτε πέρνεις το 400αρι είτε οποιο άλλο θες!(Μετα απο 2 χρόνια το A1 γινεται απεριορίστων κυβικών)
Απλά κάνε υπομονη όπως πολλα παιδια απο εδω μέσα...γιατι θα εχεις αργότερα προβλήματα

Φιλικά
Μανώλης:beer:

babishondakias
17/02/2007, 15:21
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ !!!!!!!

Καταρχην παιδια ειτε enduro ειτε διχρονο τα έχω απόκλεισει.

Το μηχανάκη που θα πάρω θα το έχω για βάσικο μέσο μετακίνησης ( δηλάδη παντού και πάντα θα είμαι με το μηχανάκη).

Βασικοί λόγοι που θέλω 400αρι είναι οι εξής :

Θα κάνω καθημερίνα αρκέτα χιλιόμετρα (τα πέρισσοτερα εκτός πόλης)

Απ τους βασικότερους λόγους είναι το ότι θα πηγαίνω σύχνα ταξίδια εώς και 250 χλμ. (πράγμα λίγο δύσκολο με το 125αρι ή το 250αρι.)

Αλλος λόγος είναι ότι θα το κράτισω 3-4 xronia. (βασίκος λόγως νόμιζω).

Θα ηταν όλα κάλα αν δεν ήτανε αυτό το ρημάδι το κολοδίπλομα
που δε καλίπτει 50 άλογα.

Λοιπόν

δε λέω ότι είναι λίγα 50 άλογα και ότι τα κούμαντάρω για πλάκα και ότι θα είμαι οδηγάρας ............ σε κάμια πέριπτωση.

Αλλα απ την αλλη το σκεφτόμαι καλά και λέω.
Αν θα φοράω πάντα κράνος και καλο εξοπλίσμο και έχω τα πάντα στο μηχανάκη ( φλας, καθρεπτες κτλ) δε πίστεύω να με γράψει.

2 χρόνια είναι αύτα, με μέγαλη πρόσοχη και χώρις μάλακιες ένοείτε........ θα πέρασουνε.

:wave2: :wave2:

Alchimistis
17/02/2007, 17:58
Πληροφοριακά σου λέω οτι με το Cbf 250 εχω γύρίσει την Πελλοπόνησο
Μην τα υποτιμάς τόσο...εγω πιστεύω οτι θα σε υπέρ καλύψουν τα 250cc!!!

mob rules
18/02/2007, 01:48
Σωστος ο φιλος,και εγω με NSR125(διχρονο)εχω γυρισει ολη την πελλοπονησο.εχουν παραπανω αντοχες τα 125-250 απο'σο νωμιζεις,αλλα σε βλεπω πορομενο με το 400αρι οποτε... :a9:

naked
18/02/2007, 02:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από babishondakias
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ !!!!!!!

Καταρχην παιδια ειτε enduro ειτε διχρονο τα έχω απόκλεισει.

Το μηχανάκη που θα πάρω θα το έχω για βάσικο μέσο μετακίνησης ( δηλάδη παντού και πάντα θα είμαι με το μηχανάκη).

Βασικοί λόγοι που θέλω 400αρι είναι οι εξής :

Θα κάνω καθημερίνα αρκέτα χιλιόμετρα (τα πέρισσοτερα εκτός πόλης)

Απ τους βασικότερους λόγους είναι το ότι θα πηγαίνω σύχνα ταξίδια εώς και 250 χλμ. (πράγμα λίγο δύσκολο με το 125αρι ή το 250αρι.)

Αλλος λόγος είναι ότι θα το κράτισω 3-4 xronia. (βασίκος λόγως νόμιζω).

Θα ηταν όλα κάλα αν δεν ήτανε αυτό το ρημάδι το κολοδίπλομα
που δε καλίπτει 50 άλογα.

Λοιπόν

δε λέω ότι είναι λίγα 50 άλογα και ότι τα κούμαντάρω για πλάκα και ότι θα είμαι οδηγάρας ............ σε κάμια πέριπτωση.

Αλλα απ την αλλη το σκεφτόμαι καλά και λέω.
Αν θα φοράω πάντα κράνος και καλο εξοπλίσμο και έχω τα πάντα στο μηχανάκη ( φλας, καθρεπτες κτλ) δε πίστεύω να με γράψει.

2 χρόνια είναι αύτα, με μέγαλη πρόσοχη και χώρις μάλακιες ένοείτε........ θα πέρασουνε.

:wave2: :wave2:

:a24:και αν σπασει ο διαολος το ποδαρι του ,λεμε τωρα και εμπλακεις σε δυστυχημα με θανατο (ολα ειναι στη ζωη ειδικα με 2 ροδες) τοτε εκτος απο τις τυψεις λογω μαλακιας:a31: και συμβαντος -δε σου φτανουν 2 χρονια αγριο σεξ με τον Ορεστη τον σουγια :a021:
αφου :nono: ουτε διπλωμα θα παιζει ουτε ασφαλεια πραγματικη

Alchimistis
20/02/2007, 22:50
Όντως μαλακια να τρέχεις ρε παλικάρι στα καλά καθούμενα!
Και οπως εχουμε ξαναπει δεν ειναι το μέσον αλλα ο ανθρωπος!
αμα εχεις ορεξη και καβλα με πάπι ο αλλος εκανε Χανια-Ξανθη!

sxizomatis
21/04/2007, 09:41
φιλε καλησπερα,
πρωτα απο ολα ΞΕΧΝΑΣ το cb 400 εφοσον δεν σε καλυπτει το διπλωμα γιατι θα σε κηνηγαει η γκαντεμια.παραδειγμα προσωπικο:26/7/2005 και ωρα 14:00 παω να παραλλαβω το cb μου(ιδιο με της φωτο σου)και βγαινω για την πρωτη υπερηφανη και κ@υλα βολτα.περι της 16:30 κινουμαι στο περιστερι σε δρομο διπλης κατευθυνσης και παω σαν την κοτα και με ματια 1014 γνωριζοντας οτι δεν με καλυπτε το διπλωμα.αποτελεσμα της τεραστιας προσοχης μου ηταν ενα αυτοκινητο απο το αντιθετο ρευμα να ντεραπαρει απο υπερβολικη ταχητητα και να βρεθει επανω μου.ευτηχως και για καλη μου τυχη 16:50 ημουν ηδη στο νοσοκομειο και μεχρι τις 04:00 τα ξημερωματα .το αποτελεσμα?ευτηχως δεν ειχα σπασιματα αλλα...157 ραμματα στο αριστερο χερι,4 στη μυτη,5 στα χειλια και φρυκτους πονους!!!ΔΕΝ εφταιγα αλλα κατεληξα στο νοσοκομειο και στα δικαστηρια καθως δεν ειχα διπλωμα.Τωρα θα μου πεις ετυχε αλλα να που συμβαινουν!! γι αυτο φιλε μου ασ το και δες κατι αλλο.εγω για παραδειγμα αρχησα με ενα παπι Yamaha Crypton,μετα απο 1 χρονο ακριβως απεκτησα την πρωτη μου μηχανη,ενα Kawasaki KLE 250.ελιωσα στην κιριολεξια με αυτο το μηχανακι!!!μετα απο 2 χρονια απεκτησα ενα Kawasaki ZZR 600.επισης ελιωσα με αυτη τη μηχανη αλλα εμαθα και να στριβω.μετα απο 1 χρονο και κατι ψιλα απεκτησα και το CBδακι μου(το οποιο το εχω ακομα και τωρα) που συνοδευτηκε ομως με την αναλογη εμπειρια.υστερα απο 1 χρονο απεκτησα ισως ενα απο τα κορυφαια streetfighter ενα Kawasaki Z1000 το οποιο δυστυχως δεν προλαβα να το χαρω.δυο εβδομαδες μετα μου το κλεψανε και τωρα κινουμε με το CBδακι μου που εχει δεχθει πολλες αλλαγες απο τοτε.Αυτα προς το παρων. τα λεμε και ελπιζω να σε προβληματισουν καπως τα παραπανω.