PDA

View Full Version : προσοχη στους δρόμους λεμε!!!



gkats
17/01/2007, 10:29
Δευτέρα 8/1/07 και ώρα 22:30
Κινούμαι επι της λεωφ. Κηφισού στο ρεύμα προς Πειραιά.
Λίγα μέτρα πριν τη διασταύρωση για Πειραιά ή Γλυφάδα(ΣΕΦ)
και ενώ πηγαίνω με 120χλμ ξαφνικά ακούω ένα μπαμ
και ο μπροστινός τροχός σηκώνεται στον αέρα (σούζα).
Στη συνέχεια με το που προσγειώνεται στο έδαφος συνειδητοποιώ ότι
το μπροστά λάστιχο είναι σκασμένο και για να μην τα πολυλογώ
κατάφερα να σταματήσω τη μηχανή χωρίς δυσ'αρεστες επαφές
με την άσφαλτο μετά από αρκετά μέτρα τρελής πορείας.
Με τα πολλά φτάνω τσουλώντας στο ΣΕΦ όπου βλέπω
μια τρύπα στο λάστιχο (καινούριο είχα διανύσει 1500χλμ)
σαν να είχε μπει σούβλα και το κορυφαίο η ζάντα από μεσα στο
κέντρο της να έχει και αυτή τρυπα μήκους 5 εκατοστών.
Αυτό που προκάλεσε αυτή τη ζημιά πρέπει να ήταν βίδα που
εξείχε από τα σίδερα της γέφυρας που περνάνε το δρόμο.
Ξέχασα να αναφέρω ότι ήμουν στη μεσαία λωρίδα.
Τέλος να αναφερθώ στην αγαπητή Ε.Α. τους οποίους
σταμάτησα για να τους πω να ελέγξουν το δρόμο και δεν πήγαν
ποτε.Ήμουν εκεί μια ώρα περιμένοντας την οδική και δεν τους
απασχόλησε καν το θέμα.
Αποτέλεσμα
Καινουρια ζάντα μπροστά και λάστιχο 700 εύρώ
και αυτή η τιμη μόνο για τα ανταλλακτικά καθώς ο μηχανικός μου
είναι συγγενής.
Προσοχή στους δρόμους και πάντα όρθιοι

panagiotispapa
17/01/2007, 11:19
Τι λές ρε φίλε??? Τί γκαντεμιά έχει πέσει??? Πριν μια βδομάδα έπαθα παρόμοιο σκηνικό στην Εθνική με κατεύθυνση προς Λαμία, λίγο πριν από τον κόμβο της Αττικής Οδούς..... Ήμουν στην αριστερή λωρίδα με ταχύτητα 100-110 και μου έσκασε το πίσω λάστιχο:a53: Μετά από τρελό 'driftarisma' του πίσω τροχού κατάφερα να πάω τέρμα δεξιά (στην "ΛΕΑ") χωρίς να με πατήσουν τα από πίσω αμάξια.... και στην "ΛΕΑ" με περίμεναν παπιά/σκουτεράκια που πήγαιναν με 100 ..... Γλίτωσα και αυτή την μετωπική και μετά περίμενα την οδική......

Συμβουλή: Μην δοκιμάσετε να πάτε "με το ζόρι" και "σιγά σιγά" το μηχανάκι με πρώτη ταχύτητα έστω και για λίγα μέτρα αν έχει ξεζαντάρει εντελώς το πίσω λάστιχο... το προσπάθησα και έλιωσα τους δίσκους συμπλέκτη.... (καλά στην δική μου περίπτωση ήταν ήδη πολύ φθαρμένοι - έπρεπε να τους είχα αλλάξει πριν 40.000 χλμ αλλά ο μάστορας :a31: )

Υ.Γ. Εχτές, μπαίνοντας στην Εθνική (στον κόμβο του ΣΕΦ) μου έσκασε το σωληνάκι υποπίεσης........ (δεν με πάει καθόλου το 2007....:bigcry: )

toyota
17/01/2007, 11:22
Έπρεπε να φωνάξεις τη τροχαία και να έκανες μια μήνυση κατά παντώς υπευθύνου.Θα σου κάλυπταν και τα έξοδα επισκευής.

Cpt. Haddock
17/01/2007, 11:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από toyota
Έπρεπε να φωνάξεις τη τροχαία και να έκανες μια μήνυση κατά παντώς υπευθύνου.Θα σου κάλυπταν και τα έξοδα επισκευής.

+1000

αλλα κοιμόμαστε στην Ελλάδα και μόνο να γκρινιάζουμε ξέρουμε

:sick:

gkats
17/01/2007, 11:28
εκεινη την ωρα με την απολυτη ηρεμια:evil:
που ειχα μονο ορεξη για αλλα τρεξιματα δεν ειχα
Αφου μιλησα στο περιπολικο και με εγραψε κανονικα!!!
Ευτυχως ειμαι ορθιος και χαλαλι τα χρηματα

Cpt. Haddock
17/01/2007, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από gkats
Ευτυχως ειμαι ορθιος και χαλαλι τα χρηματα

και χαλάλι ο επόμενος που θα περάσει απο εκεί (και μπορεί να μην είναι τόσο τυχερός) αφου δεν ενημέρωσε κανένας για τη ζημιά στο οδόστρωμα

Γκρινιάζουμε συνεχως για τα στραβά του κράτους αλλά όταν είναι η ώρα να κάνουμε κάτι


Αρχικά δημιουργήθηκε από gkats
μονο ορεξη για αλλα τρεξιματα δεν ειχα




:rolleyes: :mad: :sad: :sick:

bored
17/01/2007, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από gkats
Αφου μιλησα στο περιπολικο και με εγραψε κανονικα!!!

σε έγραψε!!?? γιατί;;; :look:

PortisHead
17/01/2007, 11:45
Στο σημείο που λες...και στις 2 κατευθύνσεις...εχεις παρατηρήσει το άλλο ???
Οι ενώσεις της γέφυρας ΠΑΝΩ στις στροφές ειναι απο ένα καλογυαλισμένο μέταλο πλάτους οσο ειναι ο δρομος και φαρδους περιπου 30 cm.
Ετσι και το πατήσεις υπο κλίση φευγει στιγμιαία ο τροχός....απλά συνήθως σώζεται επειδη αμέσως μετά ξαναπατάς ασφαλτο.

Καλά εκεινες τις ενώσεις με την επικάλυψη καουτσουκ...δεν τις ξέρουν ????

:mad: :mad: :mad:

gloum
17/01/2007, 11:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από gkats
εκεινη την ωρα με την απολυτη ηρεμια:evil:
που ειχα μονο ορεξη για αλλα τρεξιματα δεν ειχα
Αφου μιλησα στο περιπολικο και με εγραψε κανονικα!!!
Ευτυχως ειμαι ορθιος και χαλαλι τα χρηματα

Τι πάει να πει σε έγραψε?Τους είπες ελάτε και είπαν "Όχι δεν ερχόμαστε?"...πολύ περίεργο μου φαίνεται αυτό που λες

GIXXERAKIAS
17/01/2007, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Στο σημείο που λες...και στις 2 κατευθύνσεις...εχεις παρατηρήσει το άλλο ???
Οι ενώσεις της γέφυρας ΠΑΝΩ στις στροφές ειναι απο ένα καλογυαλισμένο μέταλο πλάτους οσο ειναι ο δρομος και φαρδους περιπου 30 cm.
Ετσι και το πατήσεις υπο κλίση φευγει στιγμιαία ο τροχός....απλά συνήθως σώζεται επειδη αμέσως μετά ξαναπατάς ασφαλτο.

Καλά εκεινες τις ενώσεις με την επικάλυψη καουτσουκ...δεν τις ξέρουν ????

:mad: :mad: :mad: +1000Περναω καθε μερα απο εκει και παντα προσεχω γιατι εχω χασει μπροστινο με το σκουτερ και χ@στηκα πανω μου!!Ευτυχως με εσωσαν τα γΛηγορα παγκοσμια αντανακλαστικα μου!!



ΚΑΙ ΜΠΟΛΙΚΗ ΚΩΛ@ΦΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΣΤΙΓΜΗΣ!!!! :a22: :a22: :a22:

gloum
17/01/2007, 12:17
Ένα επίσης τραγικό σημείο είναι στην γέφυρα του Ασπροπύργου στην Εθνική.Έχει δύο μέταλλα ένα στην ανηφόρα και ένα στην κατηφόρα της γέφυρας που έτσι και πας πάνω απο 80 έχεις απογειωθεί...

kaps
17/01/2007, 12:21
Αυτά τα βλέπουμε καθημερινά αλλά κανένας μας προληπτικά δεν κινήθηκε , όχι μόνος του διότι θα τον αγνοήσουν αλλά συλλογικά , με μηνυτήρια αναφορά στη Τροχαία ώστε αυτή να παραπέμψει το θέμα στον Εισαγγελέα και αυτός με τη σειρά του να εγκαλέσει τους όποιους υπεύθυνους να λογοδοτήσουν . Θα μου πέιτα που ζω; Το γνωρίζω πως δεν υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να αλλάξει κάτι αλλά και να αδρανούμε είναι σαν να προδίδουμε τον εαυτό μας τις ζωές μας τις ζωές των παιδιών μας . Είναι σαν να συμμετέχεις σε ομαδική αυτοκτονία και να λές εεε δεν βαριέσαι !. :nono:

gkats
17/01/2007, 12:21
λργοντας με εγραψε εννοω οτι τους ειπα τι μου συνεβη
και για μια ωρα που περιμενα την οδικη στο σεφ δεν πηγαν καν να δουνε μηπως
υπαρχει τιποτα στο δρομο.
σε αυτα τα σιδερα πρεπει να εξειχε κατι μαλλον βιδα

PortisHead
17/01/2007, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από gloum
Ένα επίσης τραγικό σημείο είναι στην γέφυρα του Ασπροπύργου στην Εθνική.Έχει δύο μέταλλα ένα στην ανηφόρα και ένα στην κατηφόρα της γέφυρας που έτσι και πας πάνω απο 80 έχεις απογειωθεί...

:lol: :lol: :lol:

Ναι ,ναι...εκει που λες...κοντεψε μια φορα να μου φύγει η γυναίκα μου και να προσγειωθει μέσα σε ενα cabrio που ακολουθούσε....
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

gloum
17/01/2007, 12:31
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
:lol: :lol: :lol:

Ναι ,ναι...εκει που λες...κοντεψε μια φορα να μου φύγει η γυναίκα μου και να προσγειωθει μέσα σε ενα cabrio που ακολουθούσε....
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: [/QUOTΕ]

Μα γιαυτό και ο τύπος είχε cabrio.Το είχε προβλέψει.Αλλιώς και θα χτυπούσε η γυναίκα σου και θα πάθαινε ζημια η οροφή του αμαξιού.Ενώ τώρα κυρία:)

ernti
17/01/2007, 22:25
Ναι ,ναι...εκει που λες...κοντεψε μια φορα να μου φύγει η γυναίκα μου και να προσγειωθει μέσα σε ενα cabrio που ακολουθούσε....
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: [/B][/QUOTE]



Ξαναδοκιμασε κι εσυ βρε...
Περιμενες να σου πετυχει με τη πρωτη?
:rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao:

chris1980
18/01/2007, 00:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από gloum
Ένα επίσης τραγικό σημείο είναι στην γέφυρα του Ασπροπύργου στην Εθνική.Έχει δύο μέταλλα ένα στην ανηφόρα και ένα στην κατηφόρα της γέφυρας που έτσι και πας πάνω απο 80 έχεις απογειωθεί...

ετσι ειναι φιλε μου,ειμαι απο ασπροπυργο και ξερω...ειδικα στο ρευμα προς αθηνα αν περασεις τους αρμους της γεφυρας μς πανω απο 80 ο πισω τροχος απογειωνεται σε υψος 40 ποντους περιπου...
επισης μιας και το εφερε η κουβεντα στο υψος της χαλυβουργικης αναμεσα στις μπαριερες εχουν στιμωξει μπαζα εδω και 2 χρονια απο τοτε που ειχε πλημμυρισει ο δρομος και εχαν σπασει το διαζωμα για να φυγουν τα νερα...ειχα παει στην τροχαια ελευσινας για τους επισημανω ποσο επικκινδυνο ειναι σε περιπτωση που καποιος πεσει στο διαζωμα σε εκεινο το σημειο και πηρα την σηνηθισμενη απαντηση οτι ειναι ευθηνη του υπεχωδε και εχουν ειδοποιηση κτλ...τωρα που το θυμηθηκα θα παω και αυριο να τους το ξαναπω.

ASTRAKITCAR
18/01/2007, 09:46
Θελετε να κανουμε μια μαζικη μηνυση για την γεφυρα του ασπροπυργου?

αν δεν κανουμε μαζικες μηνυσεις δεν κανουμε τιποτα.

λοιπον πρωτος εγω.εχουμε κανα δικηγορο εδω?