PDA

View Full Version : ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΕΓΓΥΗΣΗ



WebArts
17/01/2007, 10:53
Καλήμερα σε όλους
έχω αγοράσει το V-storm 650 με ABS πριν κανένα μήνα και σε μια συζήτηση που είχα με έναν άλλο κάτοχο του είπα ότι μου έβαλαν από εκεί που το αγόρασα τον συναγερμό ΜΕΤΑ.
Μου λέει ότι έχω χάσει την εγγύηση στα ηλεκτρικά αν δεν είναι της Suzuki ο συναγερμός!!

Είναι όντως έτσι ?
:eek: :eek: :eek:

killbill
17/01/2007, 11:13
Ναί έτσι είναι εφόσον βάζεις συναγερμό άλλον εκτός αυτόν που συστίνει η μάρκα μηχανής χάνεις την εγγύηση στα ηλεκτρικά.

Βέβαια αν συμβεί κάτι αν θέλει ο μαγαζάτορας σε καλύπτει ο ίδιος!!!

Και εγώ που έιχα βάλει συναγερμό spyball σε εξουσιοδοτημένο Honda είχα χάσει την εγγύηση στα ηλεκτρικά (και ας είναι ο ίδιος συναγερμός που βάζει η Honda λέει Honda αλλά είναι της spyball)

Ρώτα αν αυτός που αγόρασες το μηχανάκι σε καλύπτει σε περίπτωση βλάβης και είσαι OK

sniper
17/01/2007, 11:22
Μόνο τα V-strom παιρνουν συναγερμό ή χάνουν εγγύηση αν βάλουν;

Καπτεν; What say you?

paranoid
17/01/2007, 14:51
Ο συναγερμός Meta είναι ο γνήσιος συναγερμός για V-strom (δεν ξέρω αν είναι για όλα τα SUZUKI), δλδ έχει κωδικό αναταλλακτικού στην SUZUKI, οπότε δεν χάνεται η εγγύση, εφόσον βέβαια το πήρες απο εξουσιοδότημένο αντιπρόσωπο το μηχανάκι και σου έκανε και την εγκατάσταση.
Πάντως με οποιαδήποτε άλλη μάρκα συναγερμού χάνεις την εγγύηση...

Ελπιζω να βοήθησα..!!:smilea:

costas81
18/01/2007, 16:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από paranoid
Ο συναγερμός Meta είναι ο γνήσιος συναγερμός για V-strom (δεν ξέρω αν είναι για όλα τα SUZUKI), δλδ έχει κωδικό αναταλλακτικού στην SUZUKI, οπότε δεν χάνεται η εγγύση, εφόσον βέβαια το πήρες απο εξουσιοδότημένο αντιπρόσωπο το μηχανάκι και σου έκανε και την εγκατάσταση.
Πάντως με οποιαδήποτε άλλη μάρκα συναγερμού χάνεις την εγγύηση...

Ελπιζω να βοήθησα..!!:smilea:


κι ομως κάνεις λάθος!
:nono: :nono:

ο micro ειναι ο γνησιος για το v-strom με την τηλε-ειδοποίηση! Με τον meta χάνεις την εγγύηση στα ηλεκτρικά από την suzuki! Βέβαια μπορείς να πας και να διεκδικήσεις εγγύηση από τον αντιπρόσωπο αν την εγκατάσταση του συναγερμού στην έκανε εκείνος κατά την αγορά!

paranoid
18/01/2007, 19:51
Φίλε Costas, τον συγκεκριμένο συναγερμό Meta, τον έχω στην δική μου μηχανή και επειδή μου το έδειξε μόνο και μόνο για αυτό τον λόγο ο αντιπρόσωπος ήταν σε κουτάκι με το σήμα της SUZUKI...
Επίσης ο αντιπρόσωπος που το πήρα έιναι ο Σκούρτας που θεωρείτε απο τους καλύτερους αντιπροσώπους της SUZUKI.
Είναι και μοτοσυκλετιστής το παλικάρι σαν και εμάς και θεωρώ απίθανο να μου είπε ψέματα....


:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

costas81
19/01/2007, 09:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από paranoid
Φίλε Costas, τον συγκεκριμένο συναγερμό Meta, τον έχω στην δική μου μηχανή και επειδή μου το έδειξε μόνο και μόνο για αυτό τον λόγο ο αντιπρόσωπος ήταν σε κουτάκι με το σήμα της SUZUKI...
Επίσης ο αντιπρόσωπος που το πήρα έιναι ο Σκούρτας που θεωρείτε απο τους καλύτερους αντιπροσώπους της SUZUKI.
Είναι και μοτοσυκλετιστής το παλικάρι σαν και εμάς και θεωρώ απίθανο να μου είπε ψέματα....


:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

υπαρχουν συναγερμοι που εχουν πανω το σηματακι της suzuki honda bmw. Δεν παει να πει οτι ειναι οι συναγερμοι που εγκρινει ο κατασκευαστης και για τους οποιους σου δινει και εγγυηση για τα ηλεκτρικα μερη της μηχανης σου.

Αν πας στο σφακιανακη που ειναι και επισημος εισαγωγεας θα σου πει οτι εγγυηση στα ηλεκτρικα μερη της μηχανης παιζει μονο με συνεγερμο micro.

:wave2:

paranoid
19/01/2007, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
υπαρχουν συναγερμοι που εχουν πανω το σηματακι της suzuki honda bmw. Δεν παει να πει οτι ειναι οι συναγερμοι που εγκρινει ο κατασκευαστης και για τους οποιους σου δινει και εγγυηση για τα ηλεκτρικα μερη της μηχανης σου.

Αν πας στο σφακιανακη που ειναι και επισημος εισαγωγεας θα σου πει οτι εγγυηση στα ηλεκτρικα μερη της μηχανης παιζει μονο με συνεγερμο micro.

:wave2:


Φίλε costas, αυτα που λέω είναι πάντα τεκμηριωμένα και δεν μιλάω στον αέρα.
Έχω λοιπόν μιλήσει με Σφακιανάκη και μου είπαν ότι κατα καιρούς αλλάζουν συνεργασίες (ίσως ο Micro να ίσχυε πιο παλία) και ότι με συναγεμρό Meta καλύπτεται ο χρήστης πλήρως απο την εγγύηση...

Επίσης μου φαίνεται κουλό να δίνει ο κατασκευαστής έγκριση ώστε να βάζει ο κάθε κατασκευαστής συναγερμών πάνω στο κουτί το λογότυπό του και να μην δίνει εγγύηση για τον συγκεκριμένο συναγερμό...


That's all falks...

:cool: :cool:

Innersense
19/01/2007, 11:54
Φίλε paranoid και εγώ έχω την εντύπωση ότι 1,5 χρόνο πριν που αγόρασα το μηχανάκι ο Meta ΔΕΝ ήταν ο συναγερμός της αντιπροσωπείας, αλλά κατά ένα περίεργο τρόπο ήταν ο συναγερμός που έδιναν τα περισσότερα καταστήματα μαζί με το υπόλοιπο πακέτο δώρων. Αν θυμάμαι καλά μάλιστα επειδή είχα ρωτήσει και στην αντιπροσωπεία η τιμή του συναγερμού που έβαζαν ήταν 350€+ ενώ ο Meta κοστίζει 200-250€ αν δεν κάνω λάθος, αν κάνω ευχαρίστως διορθώστε με.

Συμφωνώ με τον Κώστα λοιπόν, από εκεί και πέρα αν ΕΧΕΙΣ μιλήσει με Σφακιανάκη και σου έχουν πει επίσημα ότι έχουν αλλάξει συνεργάτη και οι Meta καλύπτονται από την εγγύηση ως επίσημοι συναγερμοί της Suzuki, τότε ΟΚ.

Μην σου φαίνεται τίποτα κουλό, πολλά πράγματα είναι θέμα marketing και απλά πάνε να μας φάνε τα λεφτά...

costas81
19/01/2007, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Innersense
Φίλε paranoid και εγώ έχω την εντύπωση ότι 1,5 χρόνο πριν που αγόρασα το μηχανάκι ο Meta ΔΕΝ ήταν ο συναγερμός της αντιπροσωπείας, αλλά κατά ένα περίεργο τρόπο ήταν ο συναγερμός που έδιναν τα περισσότερα καταστήματα μαζί με το υπόλοιπο πακέτο δώρων. Αν θυμάμαι καλά μάλιστα επειδή είχα ρωτήσει και στην αντιπροσωπεία η τιμή του συναγερμού που έβαζαν ήταν 350€+ ενώ ο Meta κοστίζει 200-250€ αν δεν κάνω λάθος, αν κάνω ευχαρίστως διορθώστε με.

Συμφωνώ με τον Κώστα λοιπόν, από εκεί και πέρα αν ΕΧΕΙΣ μιλήσει με Σφακιανάκη και σου έχουν πει επίσημα ότι έχουν αλλάξει συνεργάτη και οι Meta καλύπτονται από την εγγύηση ως επίσημοι συναγερμοί της Suzuki, τότε ΟΚ.

Μην σου φαίνεται τίποτα κουλό, πολλά πράγματα είναι θέμα marketing και απλά πάνε να μας φάνε τα λεφτά...

Συμφωνω μαζι σου Βασιλη!

costas81
19/01/2007, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από paranoid
Φίλε costas, αυτα που λέω είναι πάντα τεκμηριωμένα και δεν μιλάω στον αέρα.
Έχω λοιπόν μιλήσει με Σφακιανάκη και μου είπαν ότι κατα καιρούς αλλάζουν συνεργασίες (ίσως ο Micro να ίσχυε πιο παλία) και ότι με συναγεμρό Meta καλύπτεται ο χρήστης πλήρως απο την εγγύηση...

Επίσης μου φαίνεται κουλό να δίνει ο κατασκευαστής έγκριση ώστε να βάζει ο κάθε κατασκευαστής συναγερμών πάνω στο κουτί το λογότυπό του και να μην δίνει εγγύηση για τον συγκεκριμένο συναγερμό...


That's all falks...

:cool: :cool:

Ακου φιλε μου το θεμα εγγυησης στην Ελλάδα ειναι θεμα Σφακιανάκη και όχι θέμα suzuki!Με την ιδια λογικη και ολες οι μηχανες θα επρεπε να ειχαν εγγυηση απο την επισημη αντιπροσωπεια!Ο Σφακιανακης ομως δεν καλυπτει οσες εχουν ερθει παρα εισαγωγης! Το ιδιο ισχυει και με τους συναγερμους! Αμα βαλεις αυτον που φερνει ο Σακιανακης και που μεχρι προσφατα που ειχα ρωτησει ηταν ο micro με την τηλεειδοποιηση, σου δινει εγγυηση στα ηλεκτρικα μερη της μηχανης αν βαλεις οποιοδηποτε αλλο δεν παιζει εγγυηση (δεν γνωριζω αν πλεον ειναι ο meta αλλα για να λες οτι ρωτησες εγω ειμαι μαζι σου). Επισης η εγκατασταση του συναγερμου θα πρεπει να εχει γινει σε εξουσιοδοτημενο καταστημα της suzuki!

paranoid
19/01/2007, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Innersense
Φίλε paranoid και εγώ έχω την εντύπωση ότι 1,5 χρόνο πριν που αγόρασα το μηχανάκι ο Meta ΔΕΝ ήταν ο συναγερμός της αντιπροσωπείας, αλλά κατά ένα περίεργο τρόπο ήταν ο συναγερμός που έδιναν τα περισσότερα καταστήματα μαζί με το υπόλοιπο πακέτο δώρων. Αν θυμάμαι καλά μάλιστα επειδή είχα ρωτήσει και στην αντιπροσωπεία η τιμή του συναγερμού που έβαζαν ήταν 350€+ ενώ ο Meta κοστίζει 200-250€ αν δεν κάνω λάθος, αν κάνω ευχαρίστως διορθώστε με.

Συμφωνώ με τον Κώστα λοιπόν, από εκεί και πέρα αν ΕΧΕΙΣ μιλήσει με Σφακιανάκη και σου έχουν πει επίσημα ότι έχουν αλλάξει συνεργάτη και οι Meta καλύπτονται από την εγγύηση ως επίσημοι συναγερμοί της Suzuki, τότε ΟΚ.

Μην σου φαίνεται τίποτα κουλό, πολλά πράγματα είναι θέμα marketing και απλά πάνε να μας φάνε τα λεφτά...


Φίλε Innersense, μπορεί πρίν 1,5 χρόνο να μην ήτανε.Δέν ξέρω. Την μηχανή την έχω 2 εβδομάδες τώρα, αλλά επειδή πρίν πάρω ο,τιδηποτε το ψάνω πολύ δυστυχώς....!(Δεν λέγεται και εμένα τί εχουν δεί τα μάτια μου και πόσες ώρες έχω ξοδέψει ψάχνωντας σε internet, καταστήματα, σε συζητήσεις κλπ) είναι σίγουρο ότι ισχύει για τον meta....

210-3499000 (Σφακιανάκης), ένα τηλέφωνο θα σας πείσει και εσάς..

Αλλά για να επανέλθουμε και στο θέμα, γιατί ο φίλος Webarts θα περιμένει να καταλήξουμε κάπου:lol: πιστέυω ότι αφού πήρε την μηχανή πριν 1 μήνα τον καλύπτει και αυτόν (η πιό σίγουρη λύση βέβαια είναι phone: 210-3499000)....
Αλλά νομίζω ότι και εσένα ίσως σε καλύπτει, αφού συνεργάζονται τώρα με τους meta τί σημασία έχει πότε τον αγόρασες? υπόθεση κάνω...

Πάντω έχεις δίκιο ο meta χωρίς την τηλεειδοποίηση έχει 250€. Με την τηλεειδοποίηση κάνει κάπου στα 400€...

:wave2: :wave2: :wave2:

DrIoannis
19/01/2007, 15:27
Βρε παιδιά δεν έχετε καταλάβει ότι δεν υπάρχει επίσημος συναγερμός και ότι απλά ότι βολεύει τον κάθε αντιπρόσωπο λέει?Τη μία έχει τα συμφέροντα εδώ,την άλλη εκεί...

costas81
19/01/2007, 15:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrIoannis
Βρε παιδιά δεν έχετε καταλάβει ότι δεν υπάρχει επίσημος συναγερμός και ότι απλά ότι βολεύει τον κάθε αντιπρόσωπο λέει?Τη μία έχει τα συμφέροντα εδώ,την άλλη εκεί...

αντε.....?



:lol: :lol:

makaronachis
22/01/2007, 15:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από WebArts
Καλήμερα σε όλους
έχω αγοράσει το V-storm 650 με ABS πριν κανένα μήνα και σε μια συζήτηση που είχα με έναν άλλο κάτοχο του είπα ότι μου έβαλαν από εκεί που το αγόρασα τον συναγερμό ΜΕΤΑ.
Μου λέει ότι έχω χάσει την εγγύηση στα ηλεκτρικά αν δεν είναι της Suzuki ο συναγερμός!!

Είναι όντως έτσι ?
:eek: :eek: :eek:
Αν γίνει η στραβή και δεν θέλουν να σε καλύψουν θα βρουν οτιδήποτε μα ακία να σου πουν.Αναρωτιέμαι πάντως η meta τι θα είχε να πει για το γεγονός.Δηλαδή εμμέσως πλην σαφώς μας λένε οτί βγάζει σκάρτα προιόντα;

costas81
23/01/2007, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από makaronachis
Αν γίνει η στραβή και δεν θέλουν να σε καλύψουν θα βρουν οτιδήποτε μα ακία να σου πουν.Αναρωτιέμαι πάντως η meta τι θα είχε να πει για το γεγονός.Δηλαδή εμμέσως πλην σαφώς μας λένε οτί βγάζει σκάρτα προιόντα;


όχι απαραίτητα!
παίζουν άλλα συμφέροντα από πίσω!


έλα εδώ meta. Πόσα $$$$$ μου δίνεις για να σε κάνω επίσημο συναγερμό για τα μηχανάκια μου??

Δεν μου δίνεις??

Άρα και γω για να μην βάζει ο κόσμος άλλους συναγερμούς από αυτούς που εγώ η μαμα suzuki έχω κλείσει deal, τους ενημερώνω ότι αν γίνει εγκατάσταση από άλλη εταιρία αυτομάτως χάνετε η εγγύηση στα ηλεκτρικά. Επίσης η μαμά suzuki για να ειναι κατοχυρωμένη μετά από κάθε deal τσεκάρει και τον συγκεκριμένο συναγερμό ότι όντως δεν προκαλεί προβλήματα στα ηλεκτρικά της μέρη και ότι δεν θα μπει στην διαδικασία να αντικαταστήσει εξοπλισμό ο οποίος θα χρεωθεί σαν εγγύηση.