PDA

View Full Version : Βοήθεια για κατηγορίες διπλωμάτων...



PortisHead
17/01/2007, 11:33
Θελω την βοήθεια σας και τα φώτα σας.
Επειδη εχώ εβγαλα πολύ παλιά διπλωμα και δεν ξέρω τώρα τι παίζει...μπορει καποιος να μου εξηγήσει απλά τι παίζει ?
Φιλαράκι (ετων 33) θέλει να βγάλει δίπλωμα μηχανής.
Κατι εχω ακούσει οτι υπάρχουν πλέον 2 κατηγορίες...μια μεχρι 125cc οπου και πρέπει να παραμεινεις 2 χρονια σε αυτήν πριν πας στην επόμενη και κάτι τέτοια.

Αυτός ενδιαφερεται για την αγορά ενος scooter 125cc.
Μπορεί ομως λόγω ηλικίας να βγάλει κατευθείαν το διπλωμα της 2ης κατηγορίας ? να μην πληρώνει 2 φορές ? ή δεν γίνεται ?

Και πόσο περίπου κοστίζει αυτό ?

Για βοηθείστε......

Thanx

gloum
17/01/2007, 12:00
Εφόσον είναι 33 βγάζει κατευθείαν για μεγάλη μηχανή.Αυτό που πρέπει να παραμείνεις 2 χρόνια ισχύει αν είσαι 18.Από τιμές δεν ξέρω αλλά λογικά μαζί με (υποχρεωτικά) μαθήματα πρέπει να βγαίνει κοντά στα 300 ευρά:wave2:

V-PLAYER
17/01/2007, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Θελω την βοήθεια σας και τα φώτα σας.
Επειδη εχώ εβγαλα πολύ παλιά διπλωμα και δεν ξέρω τώρα τι παίζει...μπορει καποιος να μου εξηγήσει απλά τι παίζει ?
Φιλαράκι (ετων 33) θέλει να βγάλει δίπλωμα μηχανής.
Κατι εχω ακούσει οτι υπάρχουν πλέον 2 κατηγορίες...μια μεχρι 125cc οπου και πρέπει να παραμεινεις 2 χρονια σε αυτήν πριν πας στην επόμενη και κάτι τέτοια.

Αυτός ενδιαφερεται για την αγορά ενος scooter 125cc.
Μπορεί ομως λόγω ηλικίας να βγάλει κατευθείαν το διπλωμα της 2ης κατηγορίας ? να μην πληρώνει 2 φορές ? ή δεν γίνεται ?

Και πόσο περίπου κοστίζει αυτό ?

Για βοηθείστε......

Thanx

Φιλε καλημερα
Ο φιλαρακος σου μπορει να παρει το μικρο διπλωμα χωρις περιορισμο ηλικιας,και μετα απο 2 χρονια ανανεωνεται αυτοματα σε μεγαλο.Εννοειται με την αντιστοιχη αιτηση και τν πληρωμη ενος παραβολου περιπου 30€.
Για το κοστος του διπλωματος ειναι περιπου στα 300€.

PortisHead
17/01/2007, 14:03
Ευχαριστώ παιδάκια !!!

:beer: :wave2:

Λεωνίδας
17/01/2007, 14:08
Πώς το βγάλατε ρε παιδιά το 300? ...?
Αν υποθέσουμε ότι έχει δίπλωμα αυτοκινήτου θέλει 10 θεωρητικά -> τουλάχιστον 100? και 10 πρακτικά -> τουλάχιστον 150?
Παράσταση εξεταστών 160?
Παράβολα περίπου 80?

Γύρω στα 500?
ή έκανα κάπου λάθος :confused:

Cpt. Haddock
17/01/2007, 14:15
Πάντως Λεώ, εγώ 300 έδωσα

:wave2: :wave2:

o_gavros
17/01/2007, 19:38
δεν ξέρω που πήγατενα δώσετε εξετάσεις,αλλά μολις το καλοκαίρι κι εγώ κι ο αδερφός μου δώσαμε απο 200? έκαστος για να βγάλουμε το Α.
δεν ξέρω αν είχε σημασία ότι είχαμε το Α1,αλλά απλά αναφέρω την τιμή.

όσο για το φίλο που ρωτάει,απο τη στιγμή που ο ενδιαφερόμενος είναι 33χρονών,μπορεί να βγάλει κατευθείαν το "μεγάλο" δίπλωμα Α.γιατί να τραβιέται να βγάλει το "μικρό" Α1 και μετά ξαναμανά διαδικασίες για την αναβάθμιση του?

paramedic
17/01/2007, 22:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από KORFU
Φιλε καλημερα
Ο φιλαρακος σου μπορει να παρει το μικρο διπλωμα χωρις περιορισμο ηλικιας,και μετα απο 2 χρονια ανανεωνεται αυτοματα σε μεγαλο.Εννοειται με την αντιστοιχη αιτηση και τν πληρωμη ενος παραβολου περιπου 30€.
Για το κοστος του διπλωματος ειναι περιπου στα 300€.

Πριν 2 εβδομάδες που αναβάθμισα το διπλωμά μου απο μικρό σε απεριόριστα κυβικά δεν πλήρωσα τίποτα απολύτως. Στο νετ έγραφε οτι πληρώνω παράβολο αλλά όταν πήγα εκει μου είπαν οτι δεν 0πληρώνω κάτι. Σε μία ωρα έφυγα με το καινούργιο δίπλωμα μου.

anf125
17/01/2007, 22:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από paramedic
Πριν 2 εβδομάδες που αναβάθμισα το διπλωμά μου απο μικρό σε απεριόριστα κυβικά δεν πλήρωσα τίποτα απολύτως. Στο νετ έγραφε οτι πληρώνω παράβολο αλλά όταν πήγα εκει μου είπαν οτι δεν 0πληρώνω κάτι. Σε μία ωρα έφυγα με το καινούργιο δίπλωμα μου.

Ούτε εγώ πλήρωσα τίποτα για την επέκταση διπλώματος το καλοκαίρι.

Λεωνίδας
17/01/2007, 23:03
Αναβάθμιση γίνεται χωρίς εξετάσεις από Α1 σε Α αν το έχεις βγάλει πρόσφατα (το όριο είναι το 199κάτι αν δεν κάνω λάθος). Για παλιότερα Α1 δίνεις πρακτικά μόνο. Αν δεν έχεις Α1 δίνεις και θεωρητικά μοτοσυκλέτας. Αν δεν έχεις ούτε αυτοκινήτου δίνεις και τη "γενική" θεωρία (ΚΟΚ). Ανάλογα προσαρμόζονται τα παράβολα, τα υποχρεωτικά μαθήματα κλπ. Οπότε να μας πει ο PortisHead τι έχει ο φίλος του για να βγει ένα συμπέρασμα.

Υ.Γ. Καπετάνιε εσύ είχες Α1 ;

V-PLAYER
18/01/2007, 09:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από anf125
Ούτε εγώ πλήρωσα τίποτα για την επέκταση διπλώματος το καλοκαίρι.

Ακομη καλυτερα λοιπον αποαυτο που εγραψα
Καλοριζικο παιδες :beer: :beer: