PDA

View Full Version : Ανοίγει ο δρόμος για την κατασκευή πίστας στην Πάτρα



Σελίδες : [1] 2

byron
17/01/2007, 20:13
Ανοίγει ο δρόμος για την κατασκευή του αυτοκινητοδρομίου Πάτρας

Η ΝΑΥΤΕΜΠΟΡΙΚΗ ON LINE
Τετάρτη, 17 Ιανουαρίου 2007 19:31

Υπεγράφη, χθες, απο τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας, Κάρολο Παπούλια, το διάταγμα που καθορίζει τις τεχνικές προδιαγραφές δημιουργίας και λειτουργίας αυτοκινητοδρομίων στην Ελλάδα.

Κατόπιν αυτού, η εταιρεία «Αυτοκινητοδρόμιο Πάτρας Α.Ε.» θα πρέπει να λάβει, αφού ζητήσει, από την αρμόδια διεύθυνση του Ελληνικού Οργανισμού Τουρισμού την «έγκριση σκοπιμότητας και βιωσιμότητας» για την κατασκευή του γνωστού αυτοκινητοδρομίου στην Αχαϊκή πρωτεύουσα, συνολικού προϋπολογισμού 33 εκατ.ευρώ.

Οπως τονίζεται σε ανακοίνωση της «Αυτοκινητοδρόμιο Πάτρας Α.Ε.», η ανάδοχος κατασκευαστική εταιρεία «Ιόνιος Α.Ε.», για να αρχίσει την υλοποίηση του έργου το οποίο αναμένεται να ολοκληρωθεί σε 20 μήνες, είναι απαραίτητη, η έκδοση κοινών υπουργικών αποφάσεων των υπουργών Οικονομίας και Οικονομικών και Τουριστικής Ανάπτυξης για τις ενισχυόμενες δαπάνες των αυτοκινητοδρομίων απο τον αναπτυξιακό νόμο, καθώς και η λήψη απο το ΕΛΚΕ της έγκρισης επιδότησης, που για την Πάτρα, ανέρχεται στο 60% του ύψους της επένδυσης.

:rolleyes: :rolleyes:
Για να δούμε... 20 μήνες λέει.

johnpan
17/01/2007, 20:30
Τα 'παμε, δε θα γίνει στην Πάτρα.... όλες οι προσπάθειες θα ναυαγήσουν
Οι κάτοικοι αντιδρούν και ζητάνε πάρα πολλά πράγματα από τον επενδυτή για να συμφωνήσουν, όπως δωρεάν εισιτήρια κλπ κλπ... Τα κονδύλια δε θα βρεθούν ποτέ. Η Χαλανδρίτσα είναι σα να βγήκε μόλις από την Τουρκοκρατία. Μην ελπίζετε να πάνε όλα καλά. Εν τω μεταξύ έχουν ήδη υπογράψει οι επενδυτές και ο κατασκευαστής για την πίστα στην Κρήτη εκεί θα γίνει (σχεδόν) σίγουρα. Οπότε πόσες πίστες θα έχουμε στην Ελλάδα? Μακάρι να γίνει στην Χαλανδρίτσα γιατί είναι 25 λεπτά από το σπίτι μου -θα σας φιλοξενώ όλους εννοείται, έχω και ελαιώνα για σκηνές- αλλά δεν ελπίζω πλέον. Το έχω βγάλει τελείως από τα όνειρά μου!:wave2: Χαλανδριτσιώτες, τις γκλίτσες παραμάσχαλα και στα γελάδια σας που μου θέλετε και πίστα :wave2: :wave2:

zolotas
18/01/2007, 22:54
αντε παλιοκανγκουρια τυχερακηδες .......πιστα F1 θα σας κανουν και θα γουσταρετε (και γω)........πιστευω πως θα γινει Πατρα λογω καραβιων απο Ιταλια ......

gcrook
18/01/2007, 23:20
Πριν απο καιρο ξεθαψα κατι παναρχαια τευχη 4-τροχων απο την αποθηκη.
Τα ιδια πραγματα ακριβως εγραφαν.
Πως σκατα μια χωρα που δεν εχει καλα-καλα δρομους,αλλα ουτε και ιστορια στο μηχανοκινητο (μην μου πειτε για Ραλλυ Ακροπολις) , απαιτει πιστα F1;
Aυτα τα πραγματα γινονται σταδιακα.
Αυτοκινητοδρομιο λοιπον....
Η μιση Ελλαδα ειναι στην Αθηνα.
Υποδομες και χωρος υπαρχει που θα καταστησουν οικονομικα βιωσιμη και κερδοφορα μια τετοια επενδυση.
Μυαλο δεν υπαρχει.

zolotas
18/01/2007, 23:24
δλδ μεγαλη μαλακια και απορια .......ειναι δυνατον να μην υπαρχει μια πιστα κοντα στην αθηνα και οι ενδιαφερομενοι να λιγουρευονται τις Σερρες ??? .......ιδιωτης δεν την εχει στις Σερρες??

θα βγαλει τρελλα λεφτα αν γινει νοτια μια καλη πιστα .........

gcrook
18/01/2007, 23:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
δλδ μεγαλη μαλακια και απορια .......ειναι δυνατον να μην υπαρχει μια πιστα κοντα στην αθηνα και οι ενδιαφερομενοι να λιγουρευονται τις Σερρες ??? .......ιδιωτης δεν την εχει στις Σερρες??

θα βγαλει τρελλα λεφτα αν γινει νοτια μια καλη πιστα .........

Ειπαμε...οι χαμουτζηδες εχουν σκατα για μυαλο.....:sad:

zolotas
18/01/2007, 23:41
ρε τους απιθανους .....εφτιαξαν ενα σωρο γηπεδα που ειναι παρατημενα τωρα (με δικους μας φορους).......και δεν κανουν μια πιστα γαματη.........γαμω τα συμφεροντα που παιζονται δλδ......

να παμε να δουμε εστω ενα motogp ......πανε και τρεχουνε σε κρατη με αδειες κερκιδες οι ομαδες.......εδω κολαση θα γινοταν ,σφαγη για ενα εισητηριο

vassilis88
19/01/2007, 00:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
να παμε να δουμε εστω ενα motogp ......πανε και τρεχουνε σε κρατη με αδειες κερκιδες οι ομαδες.......εδω κολαση θα γινοταν ,σφαγη για ενα εισητηριο

για φορμουλα μπορει ,αλλα στις μηχανες δν νομιζω να ειμαστε τοσοι πολλοι που ενδιαφερομαστε..

αλλα να γινει πιστα ικανη να φερνει τετοια πρωταθληματα κ μετα δν εχει σημασια που θα ειναι!

H.A.Balafoutre
19/01/2007, 02:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Πριν απο καιρο ξεθαψα κατι παναρχαια τευχη 4-τροχων απο την αποθηκη.
Τα ιδια πραγματα ακριβως εγραφαν.
Πως σκατα μια χωρα που δεν εχει καλα-καλα δρομους,αλλα ουτε και ιστορια στο μηχανοκινητο (μην μου πειτε για Ραλλυ Ακροπολις) , απαιτει πιστα F1;
Aυτα τα πραγματα γινονται σταδιακα.
Αυτοκινητοδρομιο λοιπον....
Η μιση Ελλαδα ειναι στην Αθηνα.
Υποδομες και χωρος υπαρχει που θα καταστησουν οικονομικα βιωσιμη και κερδοφορα μια τετοια επενδυση.
Μυαλο δεν υπαρχει.



Πολύ σωστά λόγια.


Κρίμα που δεν έχουμε εκμεταλλευτεί το Παγκοσμίος Ιστορικό Rally Acropolis όπως πρέπει.


Αλλά το πιο βιώσημα σωστό μέρος είναι η ΚΡΗΤΗ. Για σκεφτείτε το ρεαλιστικά, από το να τρέχουν χειμωνιάτικα στην Αραβία, καλύτερα στην Κρήτη. Για την Ελλάδα βέβαια ίσως να είναι ασύμφορο κια πρακτικά άβολο...., αλλά είναι μια ευκαιρία να κατεβαίνουμε Κρήτη εκτός διακοπών διότι αξίζει....

Anyway, η Πάρτα δεν είναι εντελώς άκυρο μέρος, απλώς η πολιτικοκοινωνονική αντίληψη και δυνατότητα ενδοχομένος να δημιουργήσει προβλήματα.

Σε κάθε περίπτωση, η πίστα στα Σέρρας, ήταν μια σκέψη επαρχιακών πολιτικοοικονιμικοκοινωνικών παραγόντων πολύ μπροστά από την εποχή της. Και μόνον αυτό είναι κάτι το εξαιρετικό.

Αλλά προσωπικά κρατάω και μια πισινή.......ποτέ δεν ξέρεις......

byron
19/01/2007, 10:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
Πολύ σωστά λόγια.


Αλλά το πιο βιώσημα σωστό μέρος είναι η ΚΡΗΤΗ. Για σκεφτείτε το ρεαλιστικά, από το να τρέχουν χειμωνιάτικα στην Αραβία, καλύτερα στην Κρήτη. Για την Ελλάδα βέβαια ίσως να είναι ασύμφορο κια πρακτικά άβολο...., αλλά είναι μια ευκαιρία να κατεβαίνουμε Κρήτη εκτός διακοπών διότι αξίζει....

Anyway, η Πάρτα δεν είναι εντελώς άκυρο μέρος, απλώς η πολιτικοκοινωνονική αντίληψη και δυνατότητα ενδοχομένος να δημιουργήσει προβλήματα.


+1 στα λογια του gcrook. Προσωπικά μου φαίνεται παράλογο να φτιαχτεί μια πίστα οπουδήποτε αλλού εκτός από κάποια περιοχή σχετικά κοντά στην Αθήνα. Πόσοι Αθηναίοι, που θελουν να κάνουν 1 trackday μπορούν να προγραμματίσουν ένα ταξιδάκι στην Κρήτη, εκτός από 1-2 φορές τον χρόνο;

Είναι τρελλό να φτιαχτεί μια πίστα τόσο μακριά από εκει που βρίσκεται το 70% των μοτοσυκλεττών.

Τώρα αν η Κρήτη εξυπηρετεί τις ομάδες (του Παγκοσμίου προφανώς εννοείς) μου είναι αδιάφορο. Για τον μέσο αναβάτη η συμμετοχή του σημαίνει ένα 5ωρο ταξίδι με το καράβι (σε ? δεν ξέρω το κόστος, αλλά το καλοκαίρι Σίφνος 2 άτομα+scooter=185?), να οδηγήσει 60-70 χλμ + ξενοδοχείο αν δεν το κάνει αυθημερόν.

Σύγκρινε το κόστος που (300? ; ) με το κόστος του νά πάει κάποιος Άγγλος στην Jerez για 4 ημέρες με ξενοδοχείο και μεταφορά μοτοσυκλέττας (http://www.biketrackdays.co.uk/dates/dates.html)

Τέσπα, ας φτιαχτεί κάπου μόνο και μόνο για να δούμε τον Rossi & σια. (Αν και πιστεύω ότι μάλλον θα έχουν βγεί σε σύνταξη μέχρι τότε)

Loudovikos
19/01/2007, 11:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Για τον μέσο αναβάτη η συμμετοχή του σημαίνει ένα 5ωρο ταξίδι με το καράβι (σε ? δεν ξέρω το κόστος, αλλά το καλοκαίρι Σίφνος 2 άτομα+scooter=185?), να οδηγήσει 60-70 χλμ + ξενοδοχείο αν δεν το κάνει αυθημερόν.


Πολυ πιο οικονομικο και ξεκούραστο απο το να πάει κάποιος Σ/K στις Σερρες!! :wacko:

MikeG
19/01/2007, 11:04
!!ΚΡΗΤΗ!! Ήδη έχει συσταθεί η εταιρία και έχουν μπει τα κεφάλαια..Μαθαίνω εκ των έσω πολύ καλά νέα..

:beer: :beer:

byron
19/01/2007, 11:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
!!ΚΡΗΤΗ!! Ήδη έχει συσταθεί η εταιρία και έχουν μπει τα κεφάλαια..Μαθαίνω εκ των έσω πολύ καλά νέα..

:beer: :beer:

Γαμάουα !!!!! Η μια πίστα θα είναι 800 χλμ απ΄την Αθήνα και η άλλη 250 ναυτικά μίλια. Δλδ μόνο εγώ το βλέπω παράλογο ; :confused:

MikeG
19/01/2007, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Γαμάουα !!!!! Η μια πίστα θα είναι 800 χλμ απ΄την Αθήνα και η άλλη 250 ναυτικά μίλια. Δλδ μόνο εγώ το βλέπω παράλογο ; :confused:

Φίλε μου το έχουμε ξανασυζητήσει αυτό,αν ψάξεις σε παλιότερα post που έχω ανοίξει και εγώ ο ίδιος.& συγνώμη γιατί πέρνεις την Αθήνα ως κέντρο.Δηλάδη η πίστα στο Dubai ή αλλού είναι πάντα κοντά στη πρωτεύουσα.Στη Κρήτη πας πάρα πάρα πολύ εύκολα.Σε 6 ώρες.Φορτώνεις τη μηχανούλα σου και όλα οκ.Επίσης διαθέτει όλα όσα χρειάζονται για τη φιλοξενία θεατών αλλά και ομάδων σε σχέση με άλλες περιοχές.Επίσης είναι προορισμός εκατομμυρίων τουριστών κάθε χρόνο.
Τέλος πάντων ας γίνει, & ας γίνει οπουδήποτε..Εγώ λέω αυτά που ξέρω μιας και συγγενής μου είναι ήδη μέσα σε μια εταιρία από αυτές που συμμετέχουν στη κοινοπροξία για κατασκευή της πίστας.

:wave2:

kalesin
19/01/2007, 11:38
Μισο λεπτακι γιατι προσπαθω να καταλαβω κατι αλλα δεν μου βγαινει.

Ας πουμε οτι υπαρχει μια ομαδα η οποια θελει να κατεβει για δοκιμες/αγωνα οτιδηποτε στην πιστα της Ελλαδας. Δεν μιλαμε μονο για μεγαλες ομαδες, μιλαμε εστω για μκρες ομαδες.

Οι περ/ρες [αν οχι ολες] οι ομαδες εχουν βαση στην Ευρωπη. Ο κυριως αξονας μεταφορας ειναι απο Ιταλια. [ κ δεν νομιζω οτι υπαρχουν πολλες που θα ερθουν οδικως απο πανω...]. Που θα κατεβουν; Πατρα ή Πειραια.

Κ εδω ερχομαι κ αναρωτιεμαι. Ειναι πιο συμφερουσα η μεταβαση στην Κρητη η στην Πατρα;



Για να μην πεταχτουν μερικοι, δεν κρινω τις παρεχομενες υποδομες των 2 "υποψηφιων" πολεων. Κ οι 2 εχουν υποδομες για να δεχτουν πολυ κοσμο, εχουν αξιολογοτατα νοσοκομεια κτλ κτλ... Ουτε με απασχολει ιδιαιτερα το μερος. Ετσι κ αλλιως μενω στην Κυπρο [τα βηματα τα οποια γινονται για δημιουργια πιστας εδω, θα τα πουμε σε καποια αλλη στιγμη], οποτε το ταξιδι θα ειναι μεγαλο ετσι κ αλλιως για να ερχομαι.

Οσο κ θεωρω την Κρητη ενα απο τα πιο ομορφα μερη της Ελλαδας, πιστευω οτι απο τις 2 λυσεις, η πιο συμφερουσα ειναι της πατρας.

Οσο για Ορχομενο κτλ, το θεμα δεν εινα μονο να βρουμε μια απλα να φτιαξουμε μια πιστα, ειναι κ οι υποδομες που πρεπει να υπαρχουν γυρω απο αυτη που ειναι εξισου, αν οχι πιο βασικες

:wave2:

DUKASII
19/01/2007, 11:43
να αποφασίσουν λιγο γρηγορα ομως να μας το ανακοινωσουν ...να παμε και εμεις να αγορασουμε μια γωνιτσα εκει κοντα στην εισοδο να πουλαμε τον καφε και κουλουρι (ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΣΟΥΒΛΑΚΙ ΜΕ GREEK ROUND) στους ξένους (και στους ελληνες) με κερδος κοντα στο 2000% ...

να πληρωνει ο πελάτης και καμια 40 ε διόδια μεχρι τη πιστα...και αλλα τοσα βενζινες...καμια 50 μινιμουν το πασπορτ για να μπεις στη πιστα...





:uplate:


ΠΙΟ ΦΤΗΝΑ ΘΑ ΣΟΥ ΡΧΕΤΕ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΜΕΡΟΣ ΣΕ ΑΓΩΝΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ..:lol: :rotflmao:

road spirit
19/01/2007, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
.......ιδιωτης δεν την εχει στις Σερρες??

:nono:

Εκτός από το Δήμο Σερρών, ο οποίος κατέχει το 76.5% του μετοχικού κεφαλαίου της "Αυτοκινητοδρόμιο Σερρών Α.Ε." , συμμετέχοντες φορείς είναι επίσης:

Εμπορικό και Βιομηχανικό Επιμελητήριο Σερρών με 7.5%
Λέσχη Αυτοκινήτου και Μοτοσικλέτας Σερρών με 15%
Μοτοσικλετιστικός Ομιλος Σερρών με 0,66%
Ε.Λ.Π.Α. η οποία είναι κάτοχος του 0.33%

road spirit
19/01/2007, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
[BΠροσωπικά μου φαίνεται παράλογο να φτιαχτεί μια πίστα οπουδήποτε αλλού εκτός από κάποια περιοχή σχετικά κοντά στην Αθήνα. Πόσοι Αθηναίοι, που θελουν να κάνουν 1 trackday μπορούν να προγραμματίσουν ένα ταξιδάκι στην Κρήτη, εκτός από 1-2 φορές τον χρόνο;

Είναι τρελλό να φτιαχτεί μια πίστα τόσο μακριά από εκει που βρίσκεται το 70% των μοτοσυκλεττών. [/B]

Όταν ξεκινάς να φτιάξεις μια πίστα Φ1, και το τονίζω το Φ1 που σημαινει ότι βάζεις στόχο και κάθε μέσο για να πάρεις αγώνα από το καλεντάρι, το τελευταίο πράγμα που σε απασχολεί είναι το πόσα trackday θα κάνεις και πόσοι θα έρχονται σε αυτα.

H οικονομοτεχνική μελέτη που εκπονείται για να αξιολογηθεί η βιωσιμότητα και η όποια κερδοφορία μιας πίστας Φ1, λαμβάνει ως έσοδα εκείνα που προκύπτουν από δραστηριότητες διεθνούς εμβέλειας (αγώνας Φ1, αγώνας motogp, επίσημες παρουσιάσεις μοντέλων, δοκιμές διεθνών αγωνιστικών ομάδων) ΚΑΙ τα τηλεοπτικά δικαιώματα και τα έσοδα merchandizing που συνδέονται με τα παραπάνω.

Τα trackdays αποτελούν αμελητέα ποσότητα στους παραπάνω υπολογισμούς. Καλώς ή κακώς, έτσι είναι... Καταλάβετε το αυτό. Η πίστα Φ1 δεν γίνεται για να περνάμε καλά εμείς, αλλά για να φέρνει έσοδα και προβολή.

byron
19/01/2007, 12:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
& συγνώμη γιατί πέρνεις την Αθήνα ως κέντρο.Δηλάδη η πίστα στο Dubai ή αλλού είναι πάντα κοντά στη πρωτεύουσα.:wave2:

Η γνώμη μου βασίζεται σε λογικά κριτήρια και όχι τοπικιστικά. Και στην Ηπειρο να έμενα την ίδια γνώμη θα είχα. Η πλειοψηφία των μοτοσυκλεττών (άρα και χρηστών της πίστας) είναι στην Αθήνα. Τι να κάνουμε; Έτσι είναι. Το Dubai έχει δεν έχει 100 μοτοσυκλέττες φαντάζομαι. Η τουρκία και κίνα (που έφτιαξαν πίστα για άλλους λόγους και όχι για τους μοτοσυκλεττιστές τους) τις έφτιαξαν κοντά στα μεγάλα αστικά κέντρα.


Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
.Στη Κρήτη πας πάρα πάρα πολύ εύκολα.Σε 6 ώρες.Φορτώνεις τη μηχανούλα σου και όλα οκ.Επίσης διαθέτει όλα όσα χρειάζονται για τη φιλοξενία θεατών αλλά και ομάδων σε σχέση με άλλες περιοχές.Επίσης είναι προορισμός εκατομμυρίων τουριστών κάθε χρόνο.
:wave2:

Σίγουρα πάς πιο ξεκούραστα απο τις Σέρρες. Το κόστος και ο χρόνος όμως είναι πάνω κάτω τα ίδια. Λάθος;
Και η Ρόδος έχει εκατομμύρια τουρίστες. Θα σου φαινόταν λογικό να γίνει πίστα εκεί; Για τους τουρίστες τι να πω; Δλδ πιστεύεις ότι οι μοτοσυκλεττιστές που κατεβαίνουν Κρήτη για διακοπές, θα πάνε να ξύσουν βαλίτσες στο Τυμπάκι; Εώς πολύ χλωμό το βλέπω....


Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Φίλε μου το έχουμε ξανασυζητήσει αυτό,αν ψάξεις σε παλιότερα post που έχω ανοίξει και εγώ ο ίδιος.

Συγχώρα με που ασχολούμαστε ξανά με τα ίδια. Το Thread το ξεκίνησα εξαιτίας μιας νέας είδησης και δεν το συνέχισα μετα την απάντηση του johnpan. Αλλά πήγε μόνο του.....

Ποιός το συνέχισε ρε ;;;;;;:mad:

MikeG
19/01/2007, 12:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Η γνώμη μου βασίζεται σε λογικά κριτήρια και όχι τοπικιστικά. Και στην Ηπειρο να έμενα την ίδια γνώμη θα είχα. Η πλειοψηφία των μοτοσυκλεττών (άρα και χρηστών της πίστας) είναι στην Αθήνα. Τι να κάνουμε; Έτσι είναι. Το Dubai έχει δεν έχει 100 μοτοσυκλέττες φαντάζομαι. Η τουρκία και κίνα (που έφτιαξαν πίστα για άλλους λόγους και όχι για τους μοτοσυκλεττιστές τους) τις έφτιαξαν κοντά στα μεγάλα αστικά κέντρα.



Σίγουρα πάς πιο ξεκούραστα απο τις Σέρρες. Το κόστος και ο χρόνος όμως είναι πάνω κάτω τα ίδια. Λάθος;
Και η Ρόδος έχει εκατομμύρια τουρίστες. Θα σου φαινόταν λογικό να γίνει πίστα εκεί; Για τους τουρίστες τι να πω; Δλδ πιστεύεις ότι οι μοτοσυκλεττιστές που κατεβαίνουν Κρήτη για διακοπές, θα πάνε να ξύσουν βαλίτσες στο Τυμπάκι; Εώς πολύ χλωμό το βλέπω....



Συγχώρα με που ασχολούμαστε ξανά με τα ίδια. Το Thread το ξεκίνησα εξαιτίας μιας νέας είδησης και δεν το συνέχισα μετα την απάντηση του johnpan. Αλλά πήγε μόνο του.....

Ποιός το συνέχισε ρε ;;;;;;:mad:


Δεν έχω κανένα σκοπό ούτε χρόνο να μπω σε αντιπαράθεση μαζί σου.Δε σε αντιλαμβάνομαι & ως προς τι το υφάκι?Αυτά αλλού! :yuck: :mad:

:a3: :a3:

byron
19/01/2007, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από 7-cubed
Όταν ξεκινάς να φτιάξεις μια πίστα Φ1, και το τονίζω το Φ1 που σημαινει ότι βάζεις στόχο και κάθε μέσο για να πάρεις αγώνα από το καλεντάρι, το τελευταίο πράγμα που σε απασχολεί είναι το πόσα trackday θα κάνεις και πόσοι θα έρχονται σε αυτα.


Ακριβώς όπως τα λές θα ΄ναι. Με πειράζει όμως που ξαναβλέπω το αιώνιο και διαχρονικό κόμπλεξ της ψωροκώσταινας, που ξεκινάει απ΄το Ω χωρίς να εχει μάθει ακόμα να διαβάζει. Όπως και με πειράζει που ενω΄θα μπορούσαν όσα ανέφερεις να συνδιαστούν και με την δική μας ασφάλεια-ευχαρίστηση, δεν λαμβάνονται κάν υπ΄οψη.

zephyr1
19/01/2007, 12:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από 7-cubed

Ε.Λ.Π.Α. η οποία είναι κάτοχος του 0.33%

Γι αυτο το λογο ακριβως ειναι τοσο καλη η πιστα των Σερρων.

Δεν νομιζω οτι με αυτο το ποσοστο θα αφησει η ελπα οποιονδηπωτε να φτιαξει πιστα σε μεγαλα αστικα κεντρα κοντα στην Αθηνα.

Οποτε δεν γινεται.

Αν το ποσοστο αυτο ειναι οσο θελουν αυτοι ,τοτε ελπιζουμε.

Τα μεγαλα στομαχια θελουν μεγαλα κουταλια.

Frezas
19/01/2007, 12:52
Πολυ καλα τα λεει ο 7-cubed , ετσι ακριβως ειναι!!

Ελαχιστα εως καθολου τους ενδιαφερει αν θα θελουμε να μπουμε εμεις
ετσι για να γουσταρουμε!!

Ασε που θα πεσει τρελο γιελιο αν γινει η πιστα και ανακοινωθουν
και οι τιμες για τα track days.

Αν πληρωνουμε τωρα για τα Μεγαρα (που ο θεος να τη κανει πιστα...)
50-60 ευρω..... ποσα θα μας χρεωσουν για μια πιστα
αλα Mugelo.... (300 Ευρω περιπου στοιχιζει ενα track day εκει ?) :rolleyes:

Ασε που θα ειναι ασυμφορο να ρισκαρει καποιος να την νοικιασει και
να μην εχει τις συμμετοχες που θα απαιτουν τα εξοδα του....

Αφηνω τους υπολογισμους σε εσας......:hypnotize

Τεσπα... ας γινει μηπως και δουμε κανα μηχανοκινητο αγωνα παγκοσμιας
εμβελειας....... και εχει ο θεος.....

:wave2:

H.A.Balafoutre
19/01/2007, 15:02
Ρεαλιστικά ρε παιδιά, εδώ στην Ελλάδα, τι μεγέθους πίστα πιστεύετε πως χρειαζόμαστε ή τέλος πάντων θα ήταν η καλύτερη λύση?

Για να το δούμε και λίγο διαφορετικά.

byron
19/01/2007, 15:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
Ρεαλιστικά ρε παιδιά, εδώ στην Ελλάδα, τι μεγέθους πίστα πιστεύετε πως χρειαζόμαστε ή τέλος πάντων θα ήταν η καλύτερη λύση?

Για να το δούμε και λίγο διαφορετικά.

Μια πίστα στο μέγεθος των Σερρών, θα ήταν ότι πρέπει. Είχα κάνει ποστ παλαιότερα ένα αρθρο του 0-300 σχετικά με το νομοσχέδιο που ορίζει τις προδιαγραφές που πρέπει να έχουν τα αυτοκινητοδρόμια (τρομάρα μας) στην Ελλάδα. Φυσικά οι Σέρρες και Μέγαρα ήταν εκτός συζήτησης , αλλα εντύπωση μου είχε κάνει ότι με το νομσχέδιο έβγαιναν εκτός προδιαγραφών 3-4 πίστες του παγκοσμίου (!).

alximistis
19/01/2007, 15:20
Μπράβο καλά τα λέτε.
Sorry που θα σας τη χαλάσω αλλά μην περιμένετε σπουδαία πράγματα για τα επόμενα... τρία χρόνια και ίσως λέω και λίγα.
Αρκεί να σας πω ότι η καθυστέρηση τόσο καιρό κάθε άλλο παρά τυχαία ήταν!!!!!!!
Α και που 'στε.
Αν λέω αν δείτε ξαφνικά πίστα στην περιοχή της Αττικής μην ξαφνιαστείτε!!!!!!!!!!!!!!!!!

vassilis88
19/01/2007, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Μπράβο καλά τα λέτε.
Sorry που θα σας τη χαλάσω αλλά μην περιμένετε σπουδαία πράγματα για τα επόμενα... τρία χρόνια και ίσως λέω και λίγα.
Αρκεί να σας πω ότι η καθυστέρηση τόσο καιρό κάθε άλλο παρά τυχαία ήταν!!!!!!!
Α και που 'στε.
Αν λέω αν δείτε ξαφνικά πίστα στην περιοχή της Αττικής μην ξαφνιαστείτε!!!!!!!!!!!!!!!!!

ρε αλχημιστη σταματα με τις προβλεψεις!!
το κακο ειναι πως πεφτεις μεσα!:lol:

λοιπον πες τωρα οτι ο ροσσι θα το παρει το 2007!!:mad:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

alximistis
19/01/2007, 15:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από vassilis88
ρε αλχημιστη σταματα με τις προβλεψεις!!
το κακο ειναι πως πεφτεις μεσα!:lol:

λοιπον πες τωρα οτι ο ροσσι θα το παρει το 2007!!:mad:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Αντί πρόβλεψης... ορίστε!
Για να μην λέτε συντρόφια.

Την απαισιοδοξία του για το αν θα δούμε αγώνες Φόρμουλα 1 στην Πάτρα, εξέφρασε, μιλώντας στον ΣΚΑΪ Πάτρας στους 89,4 ο πρώην διευθύνοντας σύμβουλος της εταιρείας Αυτοκινητοδρόμιο Πάτρας Α.Ε. Μάρκος Καπετανάκης, παρά την υπογραφή του προεδρικού διατάγματος τη περασμένη Τρίτη για κατασκευή Αυτοκινητοδρομίων στην Ελλάδα.

Ο κύριος Καπετανάκης, υποστήριξε ότι οι καθυστερήσεις ήταν σκόπιμες, προκειμένου να κερδίσει χρόνο η περιοχή των Σπάτων στην Αθήνα. Μάλιστα τόνισε ότι η υπογραφή του προεδρικού διατάγματος καθυστέρησε για αρκετούς μήνες, προκειμένου να εγκριθεί ο Αναπτυξιακός Νόμος, που εντάσσει και περιοχές της Αττικής στο σχέδιο χρηματοδοτήσεων.

Όσον αφορά στο θέμα των αγώνων Φόρμουλα 1, ανέφερε πως θα είναι ασύμφορο για την Πάτρα να φιλοξενήσει τους συγκεκριμένους αγώνες, ενώ θεωρεί ότι σιγά – σιγά, χάνονται τα συγκριτικά πλεονεκτήματα που είχε η περιοχή της Χαλανδρίτσας, έναντι των άλλων περιοχών της χώρας που επιθυμούν να κατασκευάσουν αυτοκινητοδρόμιο, καθώς δεν έχει γίνει τίποτα σε επίπεδο υποδομών.

«Χρειάζονται 40.000 θέσεις πάρκινγκ, και δεκάδες χιλιάδες κλίνες στα ξενοδοχεία, που δεν υπάρχουν τώρα. Ακόμα και η υπογραφή για τη μετατροπή του πολιτικού αεροδρομίου του Αράξου σε διεθνές, έχει καθυστερήσει σημαντικά. Παράλληλα, η Πάτρα θα πρέπει, εάν θέλει Φόρμουλα 1, να πληρώνει 22 εκατομμύρια δολάρια τον χρόνο σε παράβολο, στην Ομοσπονδία, λεφτά που δεν καλύπτονται από τα εισιτήρια και τις άλλες δραστηριότητες. Την Φόρμουλα 1, ξεχάστε την», είπε χαρακτηριστικά.

MikeG
19/01/2007, 15:42
Ας δώσω & εγώ μια χθεσινή πηγή : F1 (http://www.2810.gr/index.php?gt=S&id=37387)

:wave2:


edit : & άλλη μια : F1 (http://www.tolmi.gr/) (το πρώτο θέμα :D )

Respect
19/01/2007, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Χαλανδριτσιώτες, τις γκλίτσες παραμάσχαλα και στα γελάδια σας που μου θέλετε και πίστα :wave2: :wave2: :lol: :lol: :lol: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: μπεεε.. (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=32029&perpage=15&pagenumber=4/)

lampros_fazer
28/01/2007, 17:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Τα 'παμε, δε θα γίνει στην Πάτρα.... όλες οι προσπάθειες θα ναυαγήσουν
Οι κάτοικοι αντιδρούν και ζητάνε πάρα πολλά πράγματα από τον επενδυτή για να συμφωνήσουν,
Και συ που 'τα'πες' ποιός είσαι,ο Έκλεστοουν..;;

Εγώ δεν περπατάω στα σύννεφα αλλά πιστεύω οτι αργά ή γρήγορα η πίστα θα γίνει..

ΚΑι ποιοι κάτοικοι αντιδρούν..;; :look: Της Χαλανδρίτσας..;; Απο τα λεφτά που θα βγάλουν από το πουθενά αν γίνει η πίστα τι θέλουν;θέλουν και παραπάνω..;; Το 'ποιός του γαμεί αυτούς' σου είναι άγνωστη φράση..;;


edit. (γενικό σχόλιο) Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει σώνει και καλά να συνδεουμε την κατασκευή της πίστας με τη Φόρμουλα 1..!!

lampros_fazer
28/01/2007, 17:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
!!ΚΡΗΤΗ!!Ήδη έχει συσταθεί η εταιρία και έχουν μπει τα κεφάλαια..
Όπως έχει γίνει στην Πάτρα εδώ και χρόοοονια..

(και εμείς μαθαίναμε πάντα καλά λόγια 'εκ των των έσω'..)

H.A.Balafoutre
29/01/2007, 21:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Μια πίστα στο μέγεθος των Σερρών, θα ήταν ότι πρέπει. Είχα κάνει ποστ παλαιότερα ένα αρθρο του 0-300 σχετικά με το νομοσχέδιο που ορίζει τις προδιαγραφές που πρέπει να έχουν τα αυτοκινητοδρόμια (τρομάρα μας) στην Ελλάδα. Φυσικά οι Σέρρες και Μέγαρα ήταν εκτός συζήτησης , αλλα εντύπωση μου είχε κάνει ότι με το νομσχέδιο έβγαιναν εκτός προδιαγραφών 3-4 πίστες του παγκοσμίου (!).

Το θυμάμαι εκείνο το θέμα που είχες ανοίξει, όπως επίσης είχα διαβάσει και αλλού για τις προδιαγραφές που ακυρώνουν παγκόσμιες πίστες......τσ τσ τσ εμείς οι έλληνες ξέμε καλύτερα.....

Κατά τα άλλα θα συμφωνήσω με το σκεπτικό σου.

Είναι πολύ δύσκολο πάντως να συντηρήσουμε πίστα τέτοιων προδιαγραφών. Πρόσφατα με την ανασκόπηση του 2006 έπεσε το μάτι μου σε ένα θέμα ενός τρελαμένου που έκανε ένα απίστευτο ταξιδάκι στο Misano & Mugello. 320ευρά για το Mugello και ευρώ και λεπτό στο Misano. Εδώ πιστεύετε θα είναι φθηνότερα?

Πιστεύω πως πλέον το καλύτερο για την Ελλάδα θα ήταν να κατασκευαστεί μια πίστα(ες?) βιώσιμη, με μοναδική χάραξη ώστε να θέλουν να έρθουν οι άλλοι σε μας κι όχι το ανάποδο, οπότε θα πρέπει να τους συμφέρει και οικονομικά.

Να είναι απαιτητική για λάστιχα και αναρτήσεις και πλαίσια, ψιλομακρυά από τα περίεργα μάτια (να κάνουν δοκιμές εξέλιξης στα κρυφά εννοώ) και να μην μας βγαίνει κι εμάς τους ερασιτέχνες ο κούκος αηδόνι, αλλά κυρίως για τους αγωνιζόμενους (μην τους ξεχνάμε κι αυτούς) και τις ομοσπονδίες τους που αυτοί κρατάνε τον μηχανοκίνητο αθητισμό, με μεγάλες θυσίες κάποιες φορές, ενεργό στην Ελλάδα.

Κι αν δεν καταλαβαίνετε τι θέλω να πω, ψάξτε λίγο να δείτε τι συμβαίνει με τα STUDIO παραγωγής ταινιών και του Hollywood παρακαλώ. Θα καταλάβαιτε τότε τι πάει να πει παγκόσμιος ανταγωνισμός σε τέτοιου είδους ειδικά προϊόντα και υπηρεσίες.

johnpan
29/01/2007, 21:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Και συ που 'τα'πες' ποιός είσαι,ο Έκλεστοουν..;;

Εγώ δεν περπατάω στα σύννεφα αλλά πιστεύω οτι αργά ή γρήγορα η πίστα θα γίνει..

edit. (γενικό σχόλιο) Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει σώνει και καλά να συνδεουμε την κατασκευή της πίστας με τη Φόρμουλα 1..!!

Δεν τα είπα εγώ ρε Λάμπρο, και άσε το ειρωνικό υφάκι στην άκρη γιατί μπορώ κι εγώ να το δοκιμάσω. Τα είπε ο Μάρκος Καπετανάκης, πρόεδρος της επιτροπής Αυτοκιν/μίου Χαλανδρίτσας: "ΠΙΣΤΑ Φ1 ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ ΞΕ-ΧΑ-ΣΤΕ ΤΟ" ... Να κάνω και κακά?

Οσο για πίστα εκτός προδιαγραφών Φ1, έχουν που το λένε από 1980, είχαν κάνει και τη χάραξη, -που υπάρχει ακόμα αν δεις στο google earth και από μήνα σε μήνα θα ρίχνανε άσφαλτο....

Θα σου έβαζα στοίχημα για το αν θα γίνει, αλλά δεν το κάνω 1. από ιδεολογία εναντίον των στοιχημάτων και 2. γιατί όπως ξαναείπα δε σταματάω βαθιά -πολύ βαθιά όμως - μέσα μου να ελπίζω

Φιλικά,
JohnPan

Υ.Γ. Δεν έχουμε τίποτα να χωρισουμε :beer:

lampros_fazer
30/01/2007, 02:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Δεν τα είπα εγώ ρε Λάμπρο, και άσε το ειρωνικό υφάκι στην άκρη γιατί μπορώ κι εγώ να το δοκιμάσω. Τα είπε ο Μάρκος Καπετανάκης, πρόεδρος της επιτροπής Αυτοκιν/μίου Χαλανδρίτσας: "ΠΙΣΤΑ Φ1 ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ ΞΕ-ΧΑ-ΣΤΕ ΤΟ" ... Να κάνω και κακά?
Ο Καπετανάκης..Τι να πω και γι'αυτόν..Όσο ήταν διευθύνων σύμβουλος μας κάθε τόσο διαβεβαιώνε ότι όλα πάνε καλά και πάντα περίμεναν ένα γαμημένο προεδρικό διάταγμα (που συντάχτηκε,είχε λάθος διατύπωση και ξαναγύρισε πίσω..:rolleyes: )..Κάθε τρείς και λίγο έβγαινε και έλεγε οτι θα παραιτηθεί..και τώρα που παραιτήθηκε λέει να ξεχάσουμε την πίστα..

(μήπως ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ μπαίνει ο προσωπικός εγωισμός πάνω απ'το συμφέρον της πόλης..(; ) :rolleyes: )

johnpan
30/01/2007, 12:40
και ποιος πήρε τη θέση του? ξέρεις τίποτα εξελίξεις?

Δεν είμαι ενήμερος, αλλά για καλό μου φαίνεται η παραίτηση! Θα έρθει κάποιος μου λογικά θα έχει περισσότερη όρεξη... :confused:

Respect
30/01/2007, 19:39
Τυχαία σήμερα μου άνοιξε τη κουβέντα ένας συνάδελφος σχετικά με το θέμα 'πίστα' και μου είπε πως είδε το Φούρα (δήμαρχος) στη tv (σε Αθηναϊκό κανάλι) να λέει πως βρέθηκε κάποιος, ο οποίος τα "έσκασε" ή θα΄ τα "σκάσει" για τη κατασκευή της πίστας.
Αληθεύει κάτι τέτοιο;

lampros_fazer
30/01/2007, 19:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Τυχαία σήμερα μου άνοιξε τη κουβέντα ένας συνάδελφος σχετικά με το θέμα 'πίστα' και μου είπε πως είδε το Φούρα (δήμαρχος) στη tv (σε Αθηναϊκό κανάλι) να λέει πως βρέθηκε κάποιος, ο οποίος τα "έσκασε" ή θα΄ τα "σκάσει" για τη κατασκευή της πίστας.
Αληθεύει κάτι τέτοιο;
Ήταν προχτές νομίζω στο πρωινό της ΝΕΤ..Τώρα όταν λες βρέθηκε κάποιος να τα σκάσει τι εννοείς..;;Έχει υπογραφεί συμφωνια με κατασκευαστική,αλλά είναι ακόμα 2-3 πράγματα που πρέπει να γίνουν..


@ johnpan

Δεν μπορώ με τίποτα να θυμηθώ ποιός είναι (και τι είναι) :a018: Μου φαίνεται οτι είναι κάποιος από το Επιμελτήριο..

Respect
30/01/2007, 20:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Ήταν προχτές νομίζω στο πρωινό της ΝΕΤ..Τώρα όταν λες βρέθηκε κάποιος να τα σκάσει τι εννοείς..;;Έχει υπογραφεί συμφωνια με κατασκευαστική,αλλά είναι ακόμα 2-3 πράγματα που πρέπει να γίνουν..


@ johnpan

Δεν μπορώ με τίποτα να θυμηθώ ποιός είναι (και τι είναι) :a018: Μου φαίνεται οτι είναι κάποιος από το Επιμελτήριο.. Ό,τι βρέθηκε και θα βάλει ή έβαλε τα χρήματα για τη κατασκευή της, κάποιος ιδιώτης. (Σύμφωνα με το συνάδελφο..διότι προσωπικά δε το έχω παρακολουθήσει το θέμα)

maniak.
01/02/2007, 18:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
+1 στα λογια του gcrook. Προσωπικά μου φαίνεται παράλογο να φτιαχτεί μια πίστα οπουδήποτε αλλού εκτός από κάποια περιοχή σχετικά κοντά στην Αθήνα. Πόσοι Αθηναίοι, που θελουν να κάνουν 1 trackday μπορούν να προγραμματίσουν ένα ταξιδάκι στην Κρήτη, εκτός από 1-2 φορές τον χρόνο;

Είναι τρελλό να φτιαχτεί μια πίστα τόσο μακριά από εκει που βρίσκεται το 70% των μοτοσυκλεττών.

Τώρα αν η Κρήτη εξυπηρετεί τις ομάδες (του Παγκοσμίου προφανώς εννοείς) μου είναι αδιάφορο. Για τον μέσο αναβάτη η συμμετοχή του σημαίνει ένα 5ωρο ταξίδι με το καράβι (σε ? δεν ξέρω το κόστος, αλλά το καλοκαίρι Σίφνος 2 άτομα+scooter=185?), να οδηγήσει 60-70 χλμ + ξενοδοχείο αν δεν το κάνει αυθημερόν.

Σύγκρινε το κόστος που (300? ; ) με το κόστος του νά πάει κάποιος Άγγλος στην Jerez για 4 ημέρες με ξενοδοχείο και μεταφορά μοτοσυκλέττας (http://www.biketrackdays.co.uk/dates/dates.html)

Τέσπα, ας φτιαχτεί κάπου μόνο και μόνο για να δούμε τον Rossi & σια. (Αν και πιστεύω ότι μάλλον θα έχουν βγεί σε σύνταξη μέχρι τότε)



:look: :look: :a16: ΜΠΡΑΒΟ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΤΑ ΓΡΑΦΕΙΣ ΦΙΛΕ:look: :look: :look:

ΚΑΝΕ ΜΙΑ ΑΙΤΗΣΗ ΝΑ ΣΟΥ ΦΤΙΑΞΟΥΝ ΜΙΑ ΠΙΣΤΑ ΔΙΠΛΑ ΑΠΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ
ΠΡΟΒΛΗΜΑ. Η ΝΑ ΓΚΡΕΜΙΣΟΥΝ ΜΟΝΑΣΤΙΡΑΚΙ , ΟΜΟΝΕΙΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΡΕΤΕΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ
ΚΟΥΡΑΖΕΤΕ ΤΟ 70%. :a24:

ΕΧΕΤΕ ΜΑΖΕΥΤΗ 5.000.000 ΑΤΟΜΑ ΣΕ ΜΙΑ ΠΕΡΙΟΧΗ ΚΑΙ ΖΗΤΑΤΕ ΤΗΝ ΜΑΝΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΟΝ
ΠΑΤΕΡΑ ΣΑΣ.

ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ Η ΑΘΗΝΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΛΟΓΙΚΗ ΠΡΕΠΕΙ ΜΑΛΛΟΝ ΝΑ
ΜΑΖΕΥΤΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΠ@@@%^^&^ΛΟ ΠΟΥ ΤΟ ΛΕΤΕ ΠΟΛΗ.

:a31:

zephyr1
01/02/2007, 18:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από maniak.
:look: :look: :a16: ΜΠΡΑΒΟ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΤΑ ΓΡΑΦΕΙΣ ΦΙΛΕ:look: :look: :look:

ΚΑΝΕ ΜΙΑ ΑΙΤΗΣΗ ΝΑ ΣΟΥ ΦΤΙΑΞΟΥΝ ΜΙΑ ΠΙΣΤΑ ΔΙΠΛΑ ΑΠΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ
ΠΡΟΒΛΗΜΑ. Η ΝΑ ΓΚΡΕΜΙΣΟΥΝ ΜΟΝΑΣΤΙΡΑΚΙ , ΟΜΟΝΕΙΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΡΕΤΕΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ
ΚΟΥΡΑΖΕΤΕ ΤΟ 70%. :a24:

ΕΧΕΤΕ ΜΑΖΕΥΤΗ 5.000.000 ΑΤΟΜΑ ΣΕ ΜΙΑ ΠΕΡΙΟΧΗ ΚΑΙ ΖΗΤΑΤΕ ΤΗΝ ΜΑΝΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΟΝ
ΠΑΤΕΡΑ ΣΑΣ.

ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ Η ΑΘΗΝΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΛΟΓΙΚΗ ΠΡΕΠΕΙ ΜΑΛΛΟΝ ΝΑ
ΜΑΖΕΥΤΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΠ@@@%^^&^ΛΟ ΠΟΥ ΤΟ ΛΕΤΕ ΠΟΛΗ.

:a31:

Καλα εσυ απο το απο πανω,αυτο καταλαβες?:confused: :look:

Εχουμε την πιστα των Σερρων 600 χιλιομετρα μακρια,μια πιστα στην Κρητη μας λειπει και ειμαστε οκ.:dizzy:

byron
01/02/2007, 18:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από maniak.
:a31:


Όντως πολύ :a31: έπεσε εδώ μέσα......

(φαντάσου ότι σε όλα τα ποστ μου υπερασπίζομαι την κατασκευή της πίστας στην πόλη σου.):alien:

nktR
01/02/2007, 19:30
καλησπέρα και καλό μήνα.
Ακόμα δεν πάρθηκε απόφαση για το πού και στήσατε κοκορομαχία....?
Πιστεύω ότι για να γίνει πίστα f1 πρέπει να υπάρχουν 3 προυποθέσεις:

Αεροδρόμιο >>>>
Λιμάνι >>>> = ΠΑΤΡΑ
Ξενοδοχεία >>>>

και εγώ θα ήθελα το Ελληνικό που με βολεύει τρελά γιατί μένω στον Άλιμο και βλέπω την πίστα από το μπαλκόνι :eek:

αλλά ας γίνει και στην Πάτρα ή στον Ορχομενό (χλωμό) ή ακόμα και στην αγαπημένη Κρήτη
τουλάχιστον ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΠΟΥ ΓΑΜΩ ΤΗ ΖΟΥΛΤΑΝΑ ΜΟΥ γιατί μας τα έχουν κάνει ΤΟΥΜΠΑΝΑ
και ΦΩΣ δεν βλέπουμε. ΑΣ ΓΙΝΕΙ ΚΑΠΟΥ ΛΟΙΠΟΝ τουλάχιστον να γλυτώσω και γλυτώσουμε
την προετοιμασία των Σερρών που μου παίρνει σχεδόν 1 εβδομάδα για ΜΟΝΟ 2 φορές το χρόνο.
ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ ...!!!!!!!
φτιαξτε τη γιατί από τα 22 μου μέχρι τα 36 μου,τώρα, ακούω μαλακίες και σε λίγα χρόνια το μοναδικό που βλέπω να κάνουμε καλά να παίζουμε κάνα τάβλι με τις καλές ζαριές που θα φέρνουμε (λόγω πάρκινσον...!!!!):rotflmao:

ΞΕΚΙΝΗΣΤΕ ΤΗ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΗΝ ΠΟΥΤΑΝΑ....ΝΑ ΜΠΑΙΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΒΓΑΙΝΟΥΜΕ....καλό ε ?:lol:


76588

maniak.
01/02/2007, 19:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Καλα εσυ απο το απο πανω,αυτο καταλαβες?:confused: :look:

Εχουμε την πιστα των Σερρων 600 χιλιομετρα μακρια,μια πιστα στην Κρητη μας λειπει και ειμαστε οκ.:dizzy:


TO ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΣΟ ΜΑΚΡΙΑ Η ΠΟΣΟ ΚΟΝΤΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΠΙΣΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ? ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΚΑΛΙΣΤΑ ΝΑ ΠΕΙΣ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΤΗΣ ΠΙΣΤΑΣ ΤΩΝ ΜΕΓΑΡΩΝ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΑΣΦΑΛΗ TRACKDAY ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟΤΕ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.

gcrook
01/02/2007, 19:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από maniak.
TO ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΣΟ ΜΑΚΡΙΑ Η ΠΟΣΟ ΚΟΝΤΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΠΙΣΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ? ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΚΑΛΙΣΤΑ ΝΑ ΠΕΙΣ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΤΗΣ ΠΙΣΤΑΣ ΤΩΝ ΜΕΓΑΡΩΝ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΑΣΦΑΛΗ TRACKDAY ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟΤΕ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.

Εγω προσωπικα καταλαβαινω τον διακαη ποθο σου να θελεις η ιδιαιτερη πατριδα σου να τονωθει οικονομικα, καθως και την αναγκη σου να πεις στην υπολοιπη Ελλαδα, "ειμαι και εγω εδω και μπορω".

Αλλα το θεμα ειναι πολυπλευρο.
Τιθεται σοβαρο θεμα υποδομης καθως και σχετικου κυρους, και καλως η κακως η Αθηνα ειναι η πρωτευουσα.

Εγω αν ημουν επιχειρηματιας θα γουσταρα να φτιαξω πιστα στην Φωκιδα.
Νομιζεις οτι απο επιχειρηματικη αποψη θα εκανα καλα που πηρα τετοια αποφαση;

Βεβαια τωρα μιλαμε για ουτοπικες καταστασεις.
Εχω αρχισει να πιστευω οτι ουσιαστικα εργα δεν θα δουν ουτε τα εγγονια μου, και δεν φταιει το κρατος για αυτο.
Μηπως θα ηταν καλυτερα να κοιταμε ολοι μας το κοινο καλο και να αφηνουμε τις προσωπικες μας βλεψεις στην ακρη;

maniak.
01/02/2007, 19:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Όντως πολύ :a31: έπεσε εδώ μέσα......

(φαντάσου ότι σε όλα τα ποστ μου υπερασπίζομαι την κατασκευή της πίστας στην πόλη σου.):alien:


ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΓΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΓΩ
ΤΗΝ ΚΑΥΛΑ ΜΟΥ .ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΑΓΩΝΑ ΤΗΣ ΠΡΟΚΟΠΗΣ .
Η ΛΟΓΙΚΗ ΤΥΠΟΥ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ 50% ΤΟΥ ΠΛΗΘΥΣΜΟΥ ΕΔΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ :nono:
ΤΩΡΑ ΑΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΗΝ ΠΙΣΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΤΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΕ ΧΑΛΑΝΕ ΚΑΙ ΤΑ ΜΕΓΑΡΑ , ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΤΟ ΓΑΛΑΞΙΔΙ.:lol:

zephyr1
01/02/2007, 19:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από maniak.
TO ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΣΟ ΜΑΚΡΙΑ Η ΠΟΣΟ ΚΟΝΤΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΠΙΣΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ? ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΚΑΛΙΣΤΑ ΝΑ ΠΕΙΣ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΤΗΣ ΠΙΣΤΑΣ ΤΩΝ ΜΕΓΑΡΩΝ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΑΣΦΑΛΗ TRACKDAY ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟΤΕ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.


Για ριξε μια ματια σ'αυτο (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=29291&highlight=%F0%E9%F3%F4%E1+%EC%E5%E3%E1%F1%F9%ED) να δεις οτι το εχω προτεινει.

Φανταζεσαι να περιμενουμε τοσα χρονια για να φτιαχτει μια πιστα σαν των μεγαρων?

ΑΝ ειναι να φτιαχτει τετοια πιστα ας μην φτιαχτει ποτε.

Εχεις μπει μεγαρα?:look:

maniak.
01/02/2007, 20:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Για ριξε μια ματια σ'αυτο (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=29291&highlight=%F0%E9%F3%F4%E1+%EC%E5%E3%E1%F1%F9%ED) να δεις οτι το εχω προτεινει.

Φανταζεσαι να περιμενουμε τοσα χρονια για να φτιαχτει μια πιστα σαν των μεγαρων?

ΑΝ ειναι να φτιαχτει τετοια πιστα ας μην φτιαχτει ποτε.

Εχεις μπει μεγαρα?:look:


ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΙΣΤΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΠΡΙΞΗ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΜΕΓΑΡΑ Η ΚΑΙ ΤΗΣ ΣΕΡΡΕΣ . ΘΕΛΟΥΜΕ ΜΙΑ ΠΙΣΤΑ ΠΟΥ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΗ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΟΡΗ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΑΓΩΝΕΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΜΗΧΑΝΟΚΙΝΙΤΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ
F1, MOTOGP ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΑΝΗΞΗ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΑΣ :a03:

gcrook
01/02/2007, 20:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από maniak.
ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΓΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΓΩ
ΤΗΝ ΚΑΥΛΑ ΜΟΥ .ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΑΓΩΝΑ ΤΗΣ ΠΡΟΚΟΠΗΣ .


Tι ακριβως εννοεις να δουμε αγωνα της προκοπης;
Το θεμα δεν ειναι να δουμε "κανεναν αγωνα της προκοπης"...
Το θεμα ειναι να μαθουμε να στηριζουμε την ασφαλη οδηγηση, και τους αγωνες πασης φυσης σαν πολιτες, (ναι καλα ποτε παμε μπουζουκια ,ωπα μανα μου,ωχ Παναγια μου) ,και τοτε θα ερθουν ολα απο μονα τους.
Και τα θεαματα, και τα μαθηματα απο κρατικους και ιδιωτικους φορεις, και οι διαφοροι αγωνες, και οι εκδηλωσεις, και τα τρακντει, με μηχανες, αυτοκινητα, νταλικες, μεχρι και με μπανιερες με ζαντες.

Να αποκτησουμε λιγη συνεση γαμωτο, κοιταχτε τα χαλια μας στο θεμα της οδηγησης σαν Λαος

Αλλα μεχρι τοτε σαν Ελληνικη κοινωνια εχουμε πολυ δρομο μπροστα μας.
Και δεν βλεπω ειλικρινα να προοδευουμε σε τροπο σκεψης.


Και φαγωνομαστε σα μαλακες αν θα γινει πιστα στα Ανω Σουρμενα για Φ1, η για να βλεπουμε το Μπουστα να γραφει....
Καλα τα λεω, με αυτη την νοοτροπια ουτε τα δισεγγονα μου.......




Υ.Γ Κατι σχετικο αν και εκ πρωτης οψεως φαινεται ασχετο με το θεμα.Βλεπω ξενα οργανωμενα τρακντει, με προβολη σε καναλια, και εν παση περιπτωσει διοργανωσεις καραμπινατες.

Και βλεπεις εκει να συμμετεχουν γυναικες, αντρες, νεοι και γεροο με οτι μηχανακι εχουν σε κατι πισταρες παρκα ολοκληρα, που δεν ξερεις που ξεκινανε και που τελειωνουν.

Και εδω στο Ελλαδα στην πιο αθλια πιστα βλεπεις τα πιο τουμπανα μηχανακια.
Και αν πας με κανενα μικρο λενε ολοι "τι ηρθε να κανει εδω το τετρακοσαρακι" κτλ.
Μηπως τελικα αυτο ειναι ενδεικτικο της νοοτροπιας "Απο το Α κατευθειαν στο Ω;" , που προανεφερα σε παλιοτερο ποστ;

Τι να πω;:sad:

byron
01/02/2007, 20:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Τι να πω;:sad:

Τίποτε άλλο να μην πεις.
Τα emoticon που βαράνε μ@λ@κία μπαίνουν εύκολα στα ποστάκια, επομένως κάτσε μην σου κοτσάρουν κανένα με τις περισπούδαστες αναλύσεις που γράφεις....

gcrook
01/02/2007, 20:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
περισπούδαστες αναλύσεις

Ποιες περισπουδαστες ρε Βυρωνα;
Μαλακιες εγραψα επιτηδες μπας και γλιτωσω κανα middle finger απο κανεναν.

:wave2:

maniak.
01/02/2007, 20:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Tι ακριβως εννοεις να δουμε αγωνα της προκοπης;
Το θεμα δεν ειναι να δουμε "κανεναν αγωνα της προκοπης"...
Το θεμα ειναι να μαθουμε να στηριζουμε την ασφαλη οδηγηση, και τους αγωνες πασης φυσης σαν πολιτες, (ναι καλα ποτε παμε μπουζουκια ,ωπα μανα μου,ωχ Παναγια μου) ,και τοτε θα ερθουν ολα απο μονα τους.
Και τα θεαματα, και τα μαθηματα απο κρατικους και ιδιωτικους φορεις, και οι διαφοροι αγωνες, και οι εκδηλωσεις, και τα τρακντει, με μηχανες, αυτοκινητα, νταλικες, μεχρι και με μπανιερες με ζαντες.

Να αποκτησουμε λιγη συνεση γαμωτο, κοιταχτε τα χαλια μας στο θεμα της οδηγησης σαν Λαος

Αλλα μεχρι τοτε σαν Ελληνικη κοινωνια εχουμε πολυ δρομο μπροστα μας.
Και δεν βλεπω ειλικρινα να προοδευουμε σε τροπο σκεψης.


Και φαγωνομαστε σα μαλακες αν θα γινει πιστα στα Ανω Σουρμενα για Φ1, η για να βλεπουμε το Μπουστα να γραφει....
Καλα τα λεω, με αυτη την νοοτροπια ουτε τα δισεγγονα μου.......




Υ.Γ Κατι σχετικο αν και εκ πρωτης οψεως φαινεται ασχετο με το θεμα.Βλεπω ξενα οργανωμενα τρακντει, με προβολη σε καναλια, και εν παση περιπτωσει διοργανωσεις καραμπινατες.

Και βλεπεις εκει να συμμετεχουν γυναικες, αντρες, νεοι και γεροο με οτι μηχανακι εχουν σε κατι πισταρες παρκα ολοκληρα, που δεν ξερεις που ξεκινανε και που τελειωνουν.

Και εδω στο Ελλαδα στην πιο αθλια πιστα βλεπεις τα πιο τουμπανα μηχανακια.
Και αν πας με κανενα μικρο λενε ολοι "τι ηρθε να κανει εδω το τετρακοσαρακι" κτλ.
Μηπως τελικα αυτο ειναι ενδεικτικο της νοοτροπιας "Απο το Α κατευθειαν στο Ω;" , που προανεφερα σε παλιοτερο ποστ;

Τι να πω;:sad:



ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΗ ΟΔΗΓΗΣΗ ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΚΑΙ ΝΟΟΤΡΟΠΟΙΑ
ΣΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΔΕΝ ΘΑ ΒΟΗΘΗΣΗ ΚΑΜΜΙΑ ΠΙΣΤΑ ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΕΤΣΙ ΕΧΟΥΜΕ ΜΑΘΕΙ, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΚΟΜΑ.


Υ.Γ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΠΗΓΕΝΟΥΜΕ ΤΟΥΡΚΙΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΘΕΩΡΟΥΜΕ ΦΤΩΧΟΥΣ ΚΑΙ ΥΠΟΑΝΑΠΤΗΚΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΕΔΩ :a31:

maniak.
01/02/2007, 20:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Τίποτε άλλο να μην πεις.
Τα emoticon που βαράνε μ@λ@κία μπαίνουν εύκολα στα ποστάκια, επομένως κάτσε μην σου κοτσάρουν κανένα με τις περισπούδαστες αναλύσεις που γράφεις....


ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΡΑ ΤΗΣ ΜΑΛΑΚΙΑΣ ΣΗΜΕΡΑ .
SORRY ΑΛΛΑ ΜΑΣ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΠΡΙΞΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΙΣΤΑ ΑΦΟΥ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ Ο ΥΠΟΨΥΦΙΟΣ ΔΗΜΑΡΧΟΣ
ΤΗΝ ΕΒΑΛΕ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΕΙ . ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΒΓΑΛΑΜΕ ΚΙΟΛΑΣ :lol:

nktR
01/02/2007, 21:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από maniak.
ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΗ ΟΔΗΓΗΣΗ ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΚΑΙ ΝΟΟΤΡΟΠΟΙΑ
ΣΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΔΕΝ ΘΑ ΒΟΗΘΗΣΗ ΚΑΜΜΙΑ ΠΙΣΤΑ ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΕΤΣΙ ΕΧΟΥΜΕ ΜΑΘΕΙ, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΚΟΜΑ.


Υ.Γ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΠΗΓΕΝΟΥΜΕ ΤΟΥΡΚΙΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΘΕΩΡΟΥΜΕ ΦΤΩΧΟΥΣ ΚΑΙ ΥΠΟΑΝΑΠΤΗΚΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΕΔΩ :a31:

και όμως, ακόμα και να μην υπάρχει παιδεία στους οδηγούς με την χρήση πίστας την μαθαίνουν πάρα πολύ καλά. Επιπλέον με τη χρήση της πίστας ψήνεσαι, πήζει το μυαλό σου και φεύγοντας
έχεις "ξοδέψει" τόση αδρεναλίνη που σε καλύπτει μέχρι το επόμενο TRACKDAY και μετά, πίστεψέ με, δεν έχεις όρεξη για την παραμικρή μαλακία στο δρόμο.:sick:
:wave2:

*και κόψτε τα εικονίδια του στυλ "γυμνάζω τους πύχεις μου με άσμα την πιο καλή μοναξιά"
:beer: :sun:
τσίου

gcrook
02/02/2007, 01:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από maniak.
ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΗ ΟΔΗΓΗΣΗ ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΚΑΙ ΝΟΟΤΡΟΠΟΙΑ
ΣΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΔΕΝ ΘΑ ΒΟΗΘΗΣΗ ΚΑΜΜΙΑ ΠΙΣΤΑ ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΕΤΣΙ ΕΧΟΥΜΕ ΜΑΘΕΙ, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΚΟΜΑ.


Υ.Γ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΠΗΓΕΝΟΥΜΕ ΤΟΥΡΚΙΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΘΕΩΡΟΥΜΕ ΦΤΩΧΟΥΣ ΚΑΙ ΥΠΟΑΝΑΠΤΗΚΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΕΔΩ :a31:

Αν περιμενεις απο τα παιδια σου επαναπαυομενος στην μιζερια την τωρινη, γιατι περι νοοτροπιας μιζερου προκειται, το εχεις χασει το παιχνιδι και εσυ, αλλα κυριως και αυτα.

Οι "υποαναπτυκτοι" εχουν φερθει πολυ πιο πολιτισμενα και σαφως πιο εξυπνα σε αυτο το θεμα απο εμας.

lampros_fazer
02/02/2007, 02:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Οι "υποαναπτυκτοι" εχουν φερθει πολυ πιο πολιτισμενα και σαφως πιο εξυπνα σε αυτο το θεμα απο εμας.
Στο θέμα το χρημάτων θα εννοείς προφανώς..

Γιατί δεν νομίζω οτι έφτιαξαν την πίστα επειδή νοιάστηκαν για την οδική παιδεία των πολιτών..

H.A.Balafoutre
02/02/2007, 02:24
Εγώ ΕΝΑ θα σας πω.

ΜΗΝ ΔΟΣΕΤΕ cent ΣΤΟΥΣ ΥΠΑΝΑΠΤΥΚΤΟΥΣ.

Ούτε καν ρωμαντικά μην το δείτε.

Κι αφήστε τους να τραγουδούνε αμανέδες.

Ούτε από κομπλεξισμό το λέω ούτε από μίσος.

Μας κοροϊδεύουν και από εμάς εξαρτώντε.

Το Misano Adriatico και το Mugello είναι πιο κοντά.

gcrook
02/02/2007, 02:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Στο θέμα το χρημάτων θα εννοείς προφανώς..

Γιατί δεν νομίζω οτι έφτιαξαν την πίστα επειδή νοιάστηκαν για την οδική παιδεία των πολιτών..

Δεν με ενδιαφερουν οι λογοι αρκει που το εκαναν, αρκει που εγινε.
Γιατι εσυ περιμενεις οτι αν γινει πιστα εδω θα γινει απο αγνη προθεση;;

nktR
06/02/2007, 00:13
Νέες προοπτικές κατασκευής

Αναμένεται πια η απόφαση του προέδρου της διεθνούς ομοσπονδίας μηχανοκίνητου αθλητισμού, Μπέρνυ Εκλστον (F1) ώστε να ξεκινήσουν οι διαδικασίες για την κατασκευή των πιστών που έχουν αναφερθεί πρόσφατα σε αρκετές περιοχές της Ελλάδας, με το Ελληνικό να μπαίνει ξανά στο «παιχνίδι».

Φυσικά υπάρχουν και οι αντιδράσεις από τον Γιώργο Σουφλιά, ο οποίος δεν εγκρίνει την απόφαση παρόλο που περιλαμβάνει διατάξεις της αρμοδιότητας του ΥΠΕΧΩΔΕ.
Συνεργάτες του υπουργού πάντως δήλωσαν πως η διαφωνία του έχει να κάνει μόνο με τη περίπτωση του Ελληνικού και όχι όσον αφορά άλλες τοποθεσίες στη χώρα μας. Το αρχικό σχέδιο του Αυγούστου που εγκρίθηκε από το Ε’ τμήμα του ΣτΕ, έλεγε πως οι εγκαταστάσεις πρέπει να απέχουν τουλάχιστον 2 χιλιόμετρα από τους οικισμούς για προστασία από την ηχορύπανση. Η συγκεκριμένη διάταξη δεν υπολογίστηκε σε εκείνη τη περίπτωση αφού η απόσταση θα διατηρούταν μόνο όσον αφορά παραδοσιακούς οικισμούς, βιότοπους κλπ.

Σε κάποιες περιπτώσεις μειώνεται η απόσταση στα 1.500 μέτρα όταν έχει να κάνει με αρχαιολογικούς χώρους. Το Ελληνικό λοιπόν, αν αφεθεί από τα «χέρια» του Γ. Σουφλιά, θα είναι υποψήφιο και αυτό στα σχέδια πίστα αγωνιστικών προδιαγραφών.

Αυξάνονται λοιπόν οι υποψήφιες περιοχές οι οποίες «θέλουν πίστα». Έχοντας ήδη μπει στον ανταγωνισμό οι:

• ΠΑΤΡΑ
Στις Στενές Χαλανδρίτσας με έκταση 1.200 στρεμμάτων και υπολογίζεται πίστα μήκους 5.234 μέτρων, μαζί με πάρκο αναψυχής, ξενοδοχειακή μονάδα και εμπορικό κέντρο. Ενδιαφέρον για το έργο έχουν δείξει οι: «Ακτωρ» του Γ. Μπόμπολα, η «Ιντρακόμ» του Σ. Κόκκαλη, η «Μηχανική» του Πρ. Εμφιετζόγλου και ο «Μοχλός» της οικογένειας Στέγκου.

• ΟΡΧΟΜΕΝΟΣ
Στην αποξηραμένη λίμνη Κωπαϊδα, με 1.366 στρέμματα.

• ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Κοντά στις Γούβες, έκταση 3.000 στρεμμάτων την οποία την έχει επισκεφθεί και η σύμβουλος του κυρίου Έκλστον, Μόνικα Σβαρτζ και δήλωσε πως ο χώρος βρίσκεται εντός προδιαγραφών της ομοσπονδίας.:beer:

Στην τελική ευθεία εισέρχεται η κατασκευή της πρώτης πίστας Formula 1 στην Ελλάδα. Ειδικότερα, υπεγράφη από τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας το Προεδρικό Διάταγμα που καθορίζει τις τεχνικές προδιαγραφές δημιουργίας και λειτουργίας των Αυτοκινητοδρομίων στην Ελλάδα.


Σύμφωνα με τη σχετική νομοθεσία, ως αυτοκινητοδρόμια χαρακτηρίζονται ειδικές εγκαταστάσεις, που προορίζονται για τη διεξαγωγή αγώνων αυτοκινήτου και αποτελούνται από πίστα αγώνων αυτοκινήτου, κτιριακές εγκαταστάσεις που υποστηρίζουν και διευκολύνουν τους αγώνες αυτοκινήτου και συμπληρωματικές υποδομές.

Eνδιαφέρον για τη δημιουργία αυτοκινητοδρομίων έχει επιδειχθεί, όπως είναι γνωστό, από την Πάτρα, τον Oρχομενό Bοιωτίας και την Kρήτη. Όπως γράφει την Πέμπτη η εφημερίδα Ημερησία, ειδικότερα για την περιοχή της Πάτρας, η εταιρεία «Aυτοκινητοδρόμιο Πάτρας AE» προτίθεται πλέον, με τη θέσπιση του σχετικού νομοθετικού πλαισίου, να ζητήσει και να λάβει από την αρμόδια διεύθυνση του EOT την έγκριση σκοπιμότητας για τη δημιουργία αυτοκινητοδρομίου στις Pέντες Xαλανδρίτσας Πάτρας.

Aνάδοχος εταιρεία για την κατασκευή του έργου είναι η κατασκευαστική εταιρεία «Iόνιος AE». O προϋπολογισμός κατασκευής του Aυτοκινητοδρομίου εκτιμάται σε άνω των 30 εκατ. ευρώ

bored
06/02/2007, 00:18
για αποφάσεις ακούμε χρόοοονια τώρα.

άσφαλτο δε βλέπουμε.

SPORAKIAS
06/02/2007, 00:22
του κοκκαλη ειναι η INTRAKAT....

H.A.Balafoutre
06/02/2007, 03:08
Όποιος είναι σε θέση να την κατασκευάσει-δημιουργήσει-συντηρήσει είναι άξιος και να την εκμεταλλευτεί.

+ στην Πάτρα, φαίνεται καλή η μελέτη.

- στην Κωπαϊδα, Laguna Seca έχει το παγκόσμιο και μάλλον στην Ελλάδα οι μελέτες για πλημμήρες δεν είναι και η ειδηκότης μας....

+ στην Κρήτη και καλή μελέτη και έγκριση από στέλεχος εταιρείας παγκοσμίου.

Για το ελληνικό,........απλώς να πω πως το 1999 όταν ήμουν φαντάρος στο ΚΕΒΟΠ και τάξιμαν με οδηγούσε σε νυχτερινό κέντρο μου είχε πει πως το αεροδρόμιο έχει κοπεί σε φιλέτα των 2 στρ. έκαστο προς 200.000.000 παλιές καλές δραχμές το τεμάχιο. Τώρα φυσικά η τιμή μπορεί να έχει αυξηθεί λόγω και του ευρώ......καλώς ή κακώς δεν πιστεύω να είναι η καλύτερη λύση για την Αθήνα, ρεαλιστικά μιλώντας διότι πιο μεγάλη ανάγκη υπάρχει σε πράσινο παρά σε άσφαλτο.

zman
06/02/2007, 09:57
Στην Κρητη παιδια, εκει ειναι ολο το χρημα...
Οταν ειδα ποιοι ειναι μεσα στο μετοχολογιο ζαλιστηκα. Ποια 30, θα χωσουν κανα 300αρι εκατομμυρια συνολικα και τα εχουν ηδη στην τσεπη να τους καινε το σωβρακο. Πιο κοντα απο την Αθηνα για τους ευρωπαιους που σκανε με charter τζαμπα δεκα λεπτα απο τα pits και σιγα το προβλημα να βγαλουν μερικα δρομολογια με τα καραβακια των 225 μετρων απο Ανκονα κατευθειαν Ηρακλειο (ναι, κι αυτοι μετοχοι ειναι) οταν χρειαζεται, εδω διαθετουν πλοια για κρουαζιερες της αρχιεπισκοπης στο off-season (δεν πιστευω κανενας να νομιζει οτι θα γινεται αγωνας Formula 1 το καλοκαιρι). Μας βλεπω καταστρωμα τα Σαββατοκυριακα κατα δεκαδες με καμια προσφορα για συμμετεχοντες σε trackdays τυπου μηχανες δωρεαν κλπ. και τη τα παιδια στο waterpark και το ενυδρειο ολη μερα για να μη γκρινιαζουν και πεφτει παντοφλα. Σκεφτειτε το συνολικα το θεμα, καλυτερα Κρητη με χιλια...

fazerakis
06/02/2007, 15:19
Ωραία όλα αυτά
Καλή η Πάτρα, δεν είναι και πολύ μακριά από το κέντρο το ίδιο και ο Ορχωμενός μόνο που θα μας φάει η υγρασία.

Κρήτη!!!!! Μα καλά είμαστε σοβαροί?? Να φτιάξουμε και μία στην Κέρκυρα.

Καλά το Ελληνικό, όνειρο απατηλό και όχι και ότι καλύτερο εδώ που τα λέμε.

ΤΑ ΣΠΑΤΑ ΤΑ ΣΚΕΦΤΗΚΕ ΚΑΝΕΙΣ!?!?!?!

Υπάρχει πολύς χώρος γύρω από το Αεροδρόμιο, πρόβλημα θορύβου δεν υπάρχει (έχει αρκετό ήδη), είναι αγροτική περιοχή, μέσα μαζικής μετάφοράς-μετρό-προαστιακός-λεωφορεία πολλά, υποστήριξη αερομεταφορών για τις ομάδες του παγκοσμίου και εύκολη πρόσβαση χωρίς κίνηση για τα αυτοκίνητα/μηχανές.
Τα πλεονεκτήματα του χώρου αυτού είναι πολλά αλλά κανείς ποτέ δεν το έχει αναφέρει!! Ποιος ξέρει τί συμφέροντα παίζονται και εκεί και το φυλάνε.

maniak.
06/02/2007, 18:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από zman
Στην Κρητη παιδια, εκει ειναι ολο το χρημα...
Οταν ειδα ποιοι ειναι μεσα στο μετοχολογιο ζαλιστηκα. Ποια 30, θα χωσουν κανα 300αρι εκατομμυρια συνολικα και τα εχουν ηδη στην τσεπη να τους καινε το σωβρακο. Πιο κοντα απο την Αθηνα για τους ευρωπαιους που σκανε με charter τζαμπα δεκα λεπτα απο τα pits και σιγα το προβλημα να βγαλουν μερικα δρομολογια με τα καραβακια των 225 μετρων απο Ανκονα κατευθειαν Ηρακλειο (ναι, κι αυτοι μετοχοι ειναι) οταν χρειαζεται, εδω διαθετουν πλοια για κρουαζιερες της αρχιεπισκοπης στο off-season (δεν πιστευω κανενας να νομιζει οτι θα γινεται αγωνας Formula 1 το καλοκαιρι). Μας βλεπω καταστρωμα τα Σαββατοκυριακα κατα δεκαδες με καμια προσφορα για συμμετεχοντες σε trackdays τυπου μηχανες δωρεαν κλπ. και τη τα παιδια στο waterpark και το ενυδρειο ολη μερα για να μη γκρινιαζουν και πεφτει παντοφλα. Σκεφτειτε το συνολικα το θεμα, καλυτερα Κρητη με χιλια...



ΝΑΙ ΝΑΙ :a46: ΚΟΙΤΑ ΜΗΝ ΦΥΓΗΣ ΝΩΡΙΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙΑ:beer: :beer:

:lol: :lol: :lol: :lol:


ΥΣ. "gcrook" μην εισαι τοσο αυστηρος με τον εαυτο σου, και αλλη γραφουν "μαλακιες"
αλλα δεν το λενε . Εισαι ειλικρινης παντος , ευγε :lol:

gcrook
06/02/2007, 18:15
Ναι νασαι καλα που μου υπενθυμισες ποση αυτογνωσια εχω:a9:

karamoto
20/02/2007, 12:11
Μένω μόνιμα στο Ηράκλειο Κρήτης, δίπλα δηλαδή στην πίστα που θέλουν να κάνουν και άρα έχω λόγω να θέλω μία πίστα εδώ κάτω.

Όμως άμα κοιτάξουμε να κάνουμε κάτι που θα ωφελήσει και τουριστικά αλλά το σημαντικότερο και τον μηχανοκίνητο αθλητισμό στην Ελλάδα τότε η πίστα πρέπει να γίνει κοντά στην Αθήνα. Αλλιώς θα είναι άλλο ένα έργο βιτρίνας, όπως τα περισσότερα των Ολυμπιακών, το οποίο θα μπαίνει μέσα με τα μπούνια.

Είμαστε σαν χώρα τόσο πίσω στον μηχανοκίνητο αθλητισμό που μόνο κάτι προσβάσιμο στον μισό πληθισμό της Ελλάδας και στην βάση των περισσότερων εταιριών και περιοδικών του χώρου μπορεί να γίνει κερδοφόρο αλλά και να προσφέρει στην προώθηση του μηχανοκίνητου αθλητισμού στην Ελλάδα.

Αν γίνει στην Κρήτη, και αν κάνουμε κολοτούμπες όλες τις χάρες και μας δώσουν αγώνα F1 και motoGP (για όσο καιρό τους βολεύει) η πίστα θα χρησιμοποιείται 2 φορές τον χρόνο. Τον άλλο καιρό πόσοι έλληνες οδηγοί θα έχουν πρόσβαση και με τι κόστος? Εδώ μπορεί να βολεύει τους διοργανωτές άλλα όχι τον Έλληνα χομπίστα ή αγωνιζόμενο.

Από την άλλη στην Πάτρα για παράδειγμα θα βολεύει και για πρόσβαση από όλη την Αθήνα (και την μισή Ελλάδα) αλλά και από το εξωτερικό. Και μακάρι μια τέτοια πίστα μαζί με μερικές διεθνείς διοργανώσεις να προωθήσει αρκετά τον μηχανοκίνητο αθλητισμό ώστε να ξυπνήσει ο κόσμος να γεμίσει τις υπάρχουσες πίστες και να φτιαχτούν και άλλες μεγέθους Μεγάρων, Σερρών σε όλη την Ελλάδα για να αποκτήσουμε καλύτερους οδηγούς και δρόμους παντού.

Και φυσικά άσχετα με το τι νομίζω, άσχετα από το σωστό και το λάθος, η πίστα στο Ελλαδιστάν τελικά θα γίνει με κριτήρια οικονομικών και ψηφοθηρικών συμφερόντων και όλα τα άλλα ούτε που θα περάσουν από το μυαλό των αρμοδίων. :(

karamoto
20/02/2007, 12:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Στο θέμα το χρημάτων θα εννοείς προφανώς..

Γιατί δεν νομίζω οτι έφτιαξαν την πίστα επειδή νοιάστηκαν για την οδική παιδεία των πολιτών..

Παρεπιπτόντως αυτοί είχαν πολύ περισσότερα να κερδίσουν με την πίστα τους, αφου προσπαθούν να αποδείξουν ότι η χώρα τους είναι μοντέρνα κτλ. Η πίστα τους όμως είναι μονίμως άδεια και ακόμα και στα motoGP δεν γεμίζει και ας πηγαίνουν τόσοι Έλληνες εκεί. Οι Τούρκοι είναι άλλη περίπτωση από εμάς και πολύ καλά κάνανε ότι κάνανε.

H.A.Balafoutre
20/02/2007, 14:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από karamoto
Μένω μόνιμα στο Ηράκλειο Κρήτης, δίπλα δηλαδή στην πίστα που θέλουν να κάνουν και άρα έχω λόγω να θέλω μία πίστα εδώ κάτω.

Όμως άμα κοιτάξουμε να κάνουμε κάτι που θα ωφελήσει και τουριστικά αλλά το σημαντικότερο και τον μηχανοκίνητο αθλητισμό στην Ελλάδα τότε η πίστα πρέπει να γίνει κοντά στην Αθήνα. Αλλιώς θα είναι άλλο ένα έργο βιτρίνας, όπως τα περισσότερα των Ολυμπιακών, το οποίο θα μπαίνει μέσα με τα μπούνια.

Είμαστε σαν χώρα τόσο πίσω στον μηχανοκίνητο αθλητισμό που μόνο κάτι προσβάσιμο στον μισό πληθισμό της Ελλάδας και στην βάση των περισσότερων εταιριών και περιοδικών του χώρου μπορεί να γίνει κερδοφόρο αλλά και να προσφέρει στην προώθηση του μηχανοκίνητου αθλητισμού στην Ελλάδα.

Αν γίνει στην Κρήτη, και αν κάνουμε κολοτούμπες όλες τις χάρες και μας δώσουν αγώνα F1 και motoGP (για όσο καιρό τους βολεύει) η πίστα θα χρησιμοποιείται 2 φορές τον χρόνο. Τον άλλο καιρό πόσοι έλληνες οδηγοί θα έχουν πρόσβαση και με τι κόστος? Εδώ μπορεί να βολεύει τους διοργανωτές άλλα όχι τον Έλληνα χομπίστα ή αγωνιζόμενο.

Από την άλλη στην Πάτρα για παράδειγμα θα βολεύει και για πρόσβαση από όλη την Αθήνα (και την μισή Ελλάδα) αλλά και από το εξωτερικό. Και μακάρι μια τέτοια πίστα μαζί με μερικές διεθνείς διοργανώσεις να προωθήσει αρκετά τον μηχανοκίνητο αθλητισμό ώστε να ξυπνήσει ο κόσμος να γεμίσει τις υπάρχουσες πίστες και να φτιαχτούν και άλλες μεγέθους Μεγάρων, Σερρών σε όλη την Ελλάδα για να αποκτήσουμε καλύτερους οδηγούς και δρόμους παντού.

Και φυσικά άσχετα με το τι νομίζω, άσχετα από το σωστό και το λάθος, η πίστα στο Ελλαδιστάν τελικά θα γίνει με κριτήρια οικονομικών και ψηφοθηρικών συμφερόντων και όλα τα άλλα ούτε που θα περάσουν από το μυαλό των αρμοδίων. :(

karamoto, μήπως τελικά αν γίνει κοντά στα 5 μύρια θα πάει για φούντο.....?

Λέω μήπως?

Μήπως γιατί τα 5 μύρια δεν γουστάρουν πίστα?

Μήπως διότι αμα γούσταραν θα έστρωναν και μια ασφαλτίτσα τόση δα στα Μέγαρα? Παρόλα αυτά το μίσθωμα αυξήθηκε.

Μήπως διότι τα 5 μύρια είναι ένα παραμύθι για να χορταίνουν τα λαμόγια? ΜΗΠΩΣ?

Αλλιώς θα τρέχανε όλοι να την φτιάξουν...έτσι δεν είναι....τότε γιατί η πρώτη πίστα στην Ελλάδα έγινε στα Σέρρας......?

Που είναι και 600χλμ μακριά από τα 5 μύρια και πάει μια χαρά.

Μήπως διότι στα Σέρρας υπάρχουν έλληνες που σκέφτοντε την Ελλάδα κι όχι μόνον την τσέπη τους?

Μήπως το μεράκι περισεύει στην επαρχία και η κομπίνα στην Αθήνα....?

ΜΗΠΩΣ?

Ας αφήσουμε τους Κρητικούς να δούμε τι έχουν στο μυαλό τους (αν τελικά γίνει εκεί), διότι αυτοί ξέρουν τι πάει να πει αυτάρκης, αυτόνομη επένδυση.

Γενικά, εγώ έχω τις επιφυλάξεις μου σε μια τέτοιου είδους επένδυση στη χώρα μας. Και γενικά παγκοσμίως δεν είναι και τόσο ρόδινα τα πράγματα. Και κάτι άλλο. Μην χαλάτε τα ευρώ σας για τα τουρκιά. Μια φανφάρα ήταν, είναι και θα παραμείνει. Πέρα από το ταξίδι, δεν θα τους κάνουμε μάγκες εμείς.

karamoto
20/02/2007, 15:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
karamoto, μήπως τελικά αν γίνει κοντά στα 5 μύρια θα πάει για φούντο.....?

Λέω μήπως?

Μήπως γιατί τα 5 μύρια δεν γουστάρουν πίστα?

Μήπως διότι αμα γούσταραν θα έστρωναν και μια ασφαλτίτσα τόση δα στα Μέγαρα? Παρόλα αυτά το μίσθωμα αυξήθηκε.

Μήπως διότι τα 5 μύρια είναι ένα παραμύθι για να χορταίνουν τα λαμόγια? ΜΗΠΩΣ?

Αλλιώς θα τρέχανε όλοι να την φτιάξουν...έτσι δεν είναι....τότε γιατί η πρώτη πίστα στην Ελλάδα έγινε στα Σέρρας......?

Που είναι και 600χλμ μακριά από τα 5 μύρια και πάει μια χαρά.

Μήπως διότι στα Σέρρας υπάρχουν έλληνες που σκέφτοντε την Ελλάδα κι όχι μόνον την τσέπη τους?

Μήπως το μεράκι περισεύει στην επαρχία και η κομπίνα στην Αθήνα....?

ΜΗΠΩΣ?

Ας αφήσουμε τους Κρητικούς να δούμε τι έχουν στο μυαλό τους, διότι αυτοί ξέρουν τι πάει να πει αυτάρκης, αυτόνομη επένδυση.

Γενικά, εγώ έχω τις επιφυλάξεις μου σε μια τέτοιου είδους στη χώρα μας. Και γενικά παγκοσμίως δεν είναι και τόσο ρόδινα τα πράγματα.

Δυστυχώς στα στραβά δεν υπάρχει πρωταθλητής. Είμαστε παντού για φούντο. Μόνο το στυλ της λαμογιάς αλλάζει. Άλλου με σακάκι και αλλού με μουστάκι.

Όμως πως θα καταφέρει η Κρήτη με συνολικά περίπου 600.000 κόσμο να συντηρήσει την πίστα?

Ο τόπος στον οποίο θα γίνει η πίστα σίγουρα θα κερδίσει. Άλλα το θέμα δεν είναι μόνο οι αγώνες και να κονομήσει 10 χρόνια το χωριό μας. Το έργο αυτό θα μείνει για δεκαετίες. Αγώνες θα γίνουν όπου και αν γίνει η πίστα. Μαζική χρήση της πίστας για χόμπυ, σπορ και εκπαίδευση όμως?

H.A.Balafoutre
20/02/2007, 15:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από karamoto
Δυστυχώς στα στραβά δεν υπάρχει πρωταθλητής. Είμαστε παντού για φούντο. Μόνο το στυλ της λαμογιάς αλλάζει. Άλλου με σακάκι και αλλού με μουστάκι.

Όμως πως θα καταφέρει η Κρήτη με συνολικά περίπου 600.000 κόσμο να συντηρήσει την πίστα?

Ο τόπος στον οποίο θα γίνει η πίστα σίγουρα θα κερδίσει. Άλλα το θέμα δεν είναι μόνο οι αγώνες και να κονομήσει 10 χρόνια το χωριό μας. Το έργο αυτό θα μείνει για δεκαετίες. Αγώνες θα γίνουν όπου και αν γίνει η πίστα. Μαζική χρήση της πίστας για χόμπυ, σπορ και εκπαίδευση όμως?


Παλίκαρε....πρόπερσι έγινε αγώνας παγκοσμίου στα Μέγαρα με supermoto, οι οδηγοί τα πήραν στο κρανίο.

Φέτος έγινε σε μια άκρη στο λιμάνι του Πειραιά, με λιγότερο κόσμο.

Κατά τα άλλα βλέπω πως ο αριθμός των κατοίκων συντροφεύει γενεές γενεών στα όνειρά τους.....

Ακόμη και στο Supercross χειρότερα είναι κάθε χρονιά. Για να μην πω στο Ακρόπολις αλλά είναι και το σπόρ που δεν τραβάει. Και οι τιμές τραβάνε την ανηφόρα και οι εκθέσεις με το στανιό γίνονται...παρά τα 5 μύρια.

Τι είναι η πίστα, το τοπικό γήπεδο μπάσκετ της γειτονιάς?

Μιλάμε για αυτόνομη επενδυση που προφανώς κανένας επιχειρηματίας από τα 5 μύρια δεν μπήκε στον κόπο να την τολμήσει και να κερδίσει.

Γενικά αν είμασταν πιο μετριοπαθείς και στη Λάρισα να γινόταν μια μικρότερη θα έπρεπε να μην φανούμε αχάριστοι.

nktR
28/08/2008, 11:41
ΠΙΣΤΑ ΧΑΛΑΝΔΡΙΤΣΑ, ΠΑΤΡΑ


Δημοσιεύτηκε στις 03/03/2008 στις 16:28 | Επεξεργάστηκε στις 13:40


Ξεκινούν τα έργα
Σε ένα μήνα και κάτι αναμένεται να μπουν οι μπουλντόζες στη Χαλανδρίτσα για την κατασκευή πίστας
Πολύ σύντομα αναμένεται να ξεκινήσουν τα έργα για κατασκευή πίστας προδιαγραφών Formula 1 στην Ελλάδα. Σύμφωνα με δημοσίευμα της εφημερίδας ‘Εθνος της Κυριακής’, σχεδόν όλα είναι έτοιμα για μπουν οι μπουλντόζες στην περιοχή της Χαλανδρίτσας. Η Χαλανδρίτσα είναι μια περιοχή λίγα χιλιόμετρα έξω από την Πάτρα και εκεί, σε έκταση 1.200 στρεμμάτων, θα γίνει η κατασκευή. Για το σκοπό αυτόν έχει συσταθεί εδώ και πολύ καιρό η εταιρεία Αυτοκινητοδρόμιο Πατρών ΑΕ και το έργο έχει δοθεί στην Ιόνιο ΑΤΕ. Ο φάκελος του έργου έχει υπογραφεί και αυτό που απομένει είναι η υπογραφή της τελικής άδειας και η ένταξή του στο νέο αναπτυξιακό νόμο. Οι διαδικασίες αυτές εκτιμάται ότι θα ολοκληρωθούν μέχρι το τέλος Μαρτίου και τότε θα μπορέσουν να ξεκινήσουν τα έργα, για μια κατασκευή η οποία ενδέχεται να κοστίσει έως και 50 εκατ. Ευρώ. Τα έργα αναμένεται να ολοκληρωθούν στο τέλος του 2009.

Προδιαγραφές

Η πίστα που θα κατασκευαστεί θα έχει μήκος 4.863 μέτρα και θα καλύπτει τις προδιαγραφές για όλους τους διεθνείς αγώνες αυτοκινήτου και μοτοσικλέτας, συμπεριλαμβανομένων των Formula 1 και MotoGP. Θα δημιουργηθεί πίστα αγώνων καρτ με προδιαγραφές παγκοσμίου πρωταθλήματος, ανοιχτό θέατρο 7.000 θέσεων, κτίρια στήριξης 17.000 τ.μ., εκθεσιακοί χώροι, εμπορικό κέντρο, πάρκο αναψυχής, μουσείο αυτοκινήτων, σχολή ασφαλούς οδήγησης και κέντρο εκπαίδευσης νέων οδηγών. Θα υπάρχει η δυνατότητα φιλοξενίας πολιτιστικών και αθλητικών εκδηλώσεων, συναυλιών, καθώς και εκδηλώσεων μοντελισμού και αεραθλητισμού.

Ο τεχνικός διευθυντής της Monza, Giorgio Bartoli, έχει δεχτεί να αναλάβει τεχνικός διευθυντής της νέας πίστας και έχει υποσχεθεί ότι θα φέρει έναν αγώνα MotoGP. Επίσης, είναι σε διαπραγμάτευση η διοργάνωση αγώνων για το DTM και το WTCC ενώ ενδιαφέρον έχουν εκδηλώσει και οι Αμερικανοί. Την οργάνωση των αγώνων θα αναλάβει η Ελληνικό Αυτοκινητοδρόμιο ΑΕ, η οποία έχει υποσχεθεί εγγυημένα κέρδη για τα 5 πρώτα χρόνια λειτουργίας, υποστηρίζοντας ότι μπορεί να φιλοξενήσει τουλάχιστον 4 διεθνείς αγώνες κάθε χρόνο.

Σε αυτό το σημείο πρέπει να επισημάνουμε ότι δεν υπάρχει καμία δέσμευση από την πλευρά της FOM και του Bernie Ecclestone ότι θα φιλοξενηθεί Grand Prix στην Ελλάδα. Είναι γνωστό ότι ο Ecclestone θα προτιμούσε μια τοποθεσία πιο κοντά στην Αθήνα, ει δυνατόν μέσα στο Λεκανοπέδιο ή τουλάχιστον σε ακτίνα 80 χιλιομέτρων. Ωστόσο, οι άνθρωπο της Πάτρας υποστηρίζουν ότι η πόλη τους καλύπτει όλες τις ανάγκες, καθώς διαθέτει αεροδρόμιο, λιμάνι και υπαρκτή ξενοδοχειακή υποδομή.

Το MSFREE είναι σαφώς υπέρ της δημιουργίας πίστας διεθνών προδιαγραφών στην Ελλάδα, όχι μόνο για τους αγώνες που θα φιλοξενηθούν εκεί αλλά κυρίως για τις υπηρεσίες που θα μπορεί να προσφέρει στον τομέα της οδικής ασφάλειας. Θα παρακολουθούμε από κοντά το θέμα και θα σας ενημερώνουμε για κάθε νεότερο.

και η απόδειξη της χάραξης :sun:

ρε λες μπας ....:a54:


139813

nktR
28/08/2008, 11:44
ότι είχαν σχεδιάσει


139814

sniper
28/08/2008, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από nktR
ότι είχαν σχεδιάσει


Πατρα fun park..... :D

byron
28/08/2008, 11:46
Eχει ξεκινήσει τίποτα απ΄τον Μάρτη που λέει το δελτίο τύπου;

nktR
28/08/2008, 11:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Πατρα fun park..... :D

για να μαζευόμαστε σιγά-σιγά για καμμιά αγορά σπιτιού

6 άτομα χρειάζονται :beer:

nktR
28/08/2008, 11:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Eχει ξεκινήσει τίποτα απ΄τον Μάρτη που λέει το δελτίο τύπου;

Βύρωνα έγινε η χάραξη που βλέπεις,
και δεν το περίμενα νόμιζα ότι θα έμεναν
μόνο στις ανακοινώσεις και στα χαρτιά :sun:

MikeG
28/08/2008, 11:57
Σε κάποιο thread νομίζω έχει ξαναμπεί αυτή η photo εδώ & αρκετό καιρό, πριν το καλοκαίρι. Έλεγαν ότι αυτή η χάραξη υπάρχει πάρα πολύ καιρό & είναι πίστα motocross..
Μήπως λοιπόν δεν έχει γίνει τίποτα μέχρι σήμερα?

:wave2:

nktR
28/08/2008, 12:02
πίστα μότοκρος βάσει σχεδίου F1 με στροφές των 180 και 220χλμ. και μήκους 5 χιλιομέτρων????
Δεν παίζει.
Άσε που οι μοτοκροσάδες θα ήταν οι πρώτοι που θα το γνώριζαν.
Από ότι βλέπω, αφού έγινε η χάραξη, μάλλον σε καλό δρόμο είμαστε :beer:

byron
28/08/2008, 12:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Οσο για πίστα εκτός προδιαγραφών Φ1, έχουν που το λένε από 1980, είχαν κάνει και τη χάραξη, -που υπάρχει ακόμα αν δεις στο google earth και από μήνα σε μήνα θα ρίχνανε άσφαλτο....



Ρε σεις μήπως λέτε για αυτή τη χάραξη? To post του johnpan είναι απ΄τον Γενάρη του 2007....:rolleyes:

MikeG
28/08/2008, 12:05
O zoropatra είχε πει ότι είναι πίστα motocross αν δε κάνω λάθος. :wave2:

tools
28/08/2008, 13:53
αυτη η ''πιστα'' υπαρχει ετσι χαραγμενη ΠΑΡΑ πολλα χρονια,ισως 10-12,ισως κ περισσοτερα,τοσο την θυμαμαι εγω.
μερικες απο τις μπλε πινακιδες ''αυτοκινητοδρομιο πατρων'' που ειναι διασπαρτες στην περιοχη εχουν σκουριασει ηδη(για να καταλαβετε για ποσα χρονια μιλαμε).
αυτο που εννοουσε ο ζοροπατρα ειναι οτι πια παλια(ακομα φανταζομαι)υπηρχαν τρυπες στην περιφραξη κ εμπαιναν μεσα μχ κ εντουρο κ ''ξεδιναν''...

zephyr1
28/08/2008, 13:57
Ωραια ,δλδ το εργο προχωραει κανονικα οπως ολα τα εργα στην Ελλαδα.:rolleyes: :lol:

Θα προλαβω να παρω trackbike πριν φτιαχτει ?? :rotflmao:

laryfz1
28/08/2008, 15:53
διαβαζα και διαβαζα αρχιζα να φτιάχνομαι αλλα τωρα καταλαβα.πιο γρηγορα θα παρω σύνταξη :smokin:

Ταξιδευτής
28/08/2008, 18:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από tools
αυτη η ''πιστα'' υπαρχει ετσι χαραγμενη ΠΑΡΑ πολλα χρονια,ισως 10-12,ισως κ περισσοτερα,τοσο την θυμαμαι εγω.
μερικες απο τις μπλε πινακιδες ''αυτοκινητοδρομιο πατρων'' που ειναι διασπαρτες στην περιοχη εχουν σκουριασει ηδη(για να καταλαβετε για ποσα χρονια μιλαμε).


:mad: :mad: :mad: :sad: :sad: :sad:
Δυστυχως ετσι ειναι... Η χαραξη ειναι πιο παλια και απο την Ακροπολη... :mad:
Κωλομπανανια....:mad:

JIMK7
29/08/2008, 01:35
Ηθελα να ξερα ρε παιδια ολα αυτα που λετε οι περισσοτεροι δηλαδη τα πιστευετε η λετε οτι σας ερθει στο ξερο σας το κεφαλι και γιατι μιλαω μα αυτο το υφος θα σας πω αμεσως
ξερετε ποσο κοστιζει για να μπειτε σε μια πιστα ΜΟΤΟ GP για ενα 20λεπτο ΟΤΑΝ ΜΑΘΕΤΕ ΕΛΑΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΚΑΙ ΜΕΝΑ :lol: να σας δω ρε μαγκες μετα ποσοι απο σας θα μπαινετε για drack day :lol: σε πιστα παγκοσμιου επιπεδου και οχι οπως των Σερρων ετσι .
Για αυτο λοιπον ας να γινει μια γαμημενη πιστα F1 στην Ελλαδα και οπου νανε :confused:

supergeorge
29/08/2008, 03:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από JIMK7

ξερετε ποσο κοστιζει για να μπειτε σε μια πιστα ΜΟΤΟ GP για ενα 20λεπτο ΟΤΑΝ ΜΑΘΕΤΕ ΕΛΑΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΚΑΙ ΜΕΝΑ :lol: να σας δω ρε μαγκες μετα ποσοι απο σας θα μπαινετε για drack day :lol: σε πιστα παγκοσμιου επιπεδου και οχι οπως των Σερρων ετσι .

[/B]

120 ευρώ μισή μέρα και 240 ευρώ ολόκληρη μέρα στο Mugello :wave2:

Κόστος μετάβασης : 150 ευρώ εισητήρια πλοίου πήγαινε-έλα(ΜΟΤΟ + αναβάτης κατάστρωμα)

400 χλμ βενζίνες πήγαινε-έλα στην Πατρών

450 χλμ βενζίνες πήγαινε-έλα στην Ιταλία

διαμονή από 40 ευρώ εώς όσο γουστάρεις :beer:

Είναι ανοιχτά το 3ο Σαβ/κο του Σεπτέμβρη και σκέφτομαι να πάω :sun:

Μίλησε κανείς??? Τα 120 ευρώ της μισής μέρας στο ΠΑΡΑΔΕΙΣΕΝΙΟ-ΜΑΓΙΚΟ-ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ-ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ Mugello σε πόσα 20λεπτα χωραφιού Μεγάρων :yuck: αντιστοιχούν??? :wave2:

Καλημέρα σας :sun:

p@nos
29/08/2008, 03:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από supergeorge
\

Μίλησε κανείς??? Τα 120 ευρώ της μισής μέρας στο ΠΑΡΑΔΕΙΣΕΝΙΟ-ΜΑΓΙΚΟ-ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ-ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ Mugello σε πόσα 20λεπτα χωραφιού Μεγάρων :yuck: αντιστοιχούν??? :wave2:

Καλημέρα σας :sun:



Ναι αλλα στο Chalandritsa racing experience επειδη ειμαστε στο Τζατζικισταν θα σου ζητησουν 200? το 20λεπτο και αμα σου αρεσουν,αλλιως θα σου πουν πηγαινε στο μαγευτικο,παραδεισενιο Mugello σου.
:lol: :lol: :lol:

GIXXERAKIAS
29/08/2008, 09:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
Ναι αλλα στο Chalandritsa racing experience επειδη ειμαστε στο Τζατζικισταν θα σου ζητησουν 200? το 20λεπτο και αμα σου αρεσουν,αλλιως θα σου πουν πηγαινε στο μαγευτικο,παραδεισενιο Mugello σου.
:lol: :lol: :lol:

Aμα αυτο αντιο f1,moto gp κτλ γιατι μονο απο εμας θα βγαζουν λεφτα για αξιοποιηση της πιστας και οχι με μια φορα το χρονο που γινεται ενας αγωνας απο οποιοδηποτε τετρακινητο η δικυκλο σπορ.

Κατι τετοιο θα εγινε και στην τουρκια και την ποεταξαν εξω και τους εμεινε αμανατι η πιστα.:wave2:

Ταξιδευτής
29/08/2008, 10:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από supergeorge
120 ευρώ μισή μέρα και 240 ευρώ ολόκληρη μέρα στο Mugello :wave2:

Κόστος μετάβασης : 150 ευρώ εισητήρια πλοίου πήγαινε-έλα(ΜΟΤΟ + αναβάτης κατάστρωμα)

400 χλμ βενζίνες πήγαινε-έλα στην Πατρών

450 χλμ βενζίνες πήγαινε-έλα στην Ιταλία

διαμονή από 40 ευρώ εώς όσο γουστάρεις :beer:

Είναι ανοιχτά το 3ο Σαβ/κο του Σεπτέμβρη και σκέφτομαι να πάω :sun:

Μίλησε κανείς??? Τα 120 ευρώ της μισής μέρας στο ΠΑΡΑΔΕΙΣΕΝΙΟ-ΜΑΓΙΚΟ-ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ-ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ Mugello σε πόσα 20λεπτα χωραφιού Μεγάρων :yuck: αντιστοιχούν??? :wave2:

Καλημέρα σας :sun:

+999 :wave2:

Πηγα να γραψω και γω για τον Jim παραπανω αλλα με προλαβες αδερφε! :beer:
Αχ και να ειχα καλυτερα οικονομικα, να ερχομουν παρεααααααα!



Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Κατι τετοιο θα εγινε και στην τουρκια και την ποεταξαν εξω και τους εμεινε αμανατι η πιστα.:wave2:

Kαι τους χαλασε να εχουν μια πιστα παγκοσμιου επιπεδου στα ποδια τους;;; :rolleyes:
Ακομα και αν την τσιμπησε ο Μπερνι για καμια 20αρα χρονια, και παλι... Η πιστα ΕΙΝΑΙ εκει!

ΥΓ. Περασα την προηγουμενη Κυριακη απο τα Μεγαρα... Αν ΔΕΝ θελετε να βαλετε τα κλαμματα μην πατε.... Ηταν που ηταν μπ@ρδελο, τωρα ειναι... :sad: δραμα...:sad:

Η πινακιδα επι της Εθνικης Οδου που ελεγε Αυτοκινητοδρομιο εχει ξηλωθει, η εισοδος της "πιστας" κλειστη με λουκετα... Τα κτιρια το ιδιο.... Σκουπιδια στα pits, και οσο για την πιστα, δεν φαινεται πλεον απο το λελουδικο που εχει φυτρωσει... Τα μονα κομματια που εβλεπα λιγο ηταν τιγκα στο χωμα και το σκουπιδαριο..... :sad:

Και θελουμε και πιστα..... :sad:

byron
29/08/2008, 10:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από supergeorge
120 ευρώ μισή μέρα και 240 ευρώ ολόκληρη μέρα στο Mugello :wave2:



+990

Κάπου είχα βάλει παλαιότερα το link για ταξιδάκια που οργάνωναν γραφεία στην Αγγλία για μετάβαση στην πίστα της Catalunya ή Jerez.
Υπήρχε η δυνατότητα είτε να νοικιάσεις εκεί ή να σου φέρουν το μηχανάκι σου ή να πανε οδικώς όσοι ήθελαν βρίσκοντας τα αναλώσιμα στην πίστα.

Το κόστος ήταν ξεφτίλα.

Κάποιες πληροφορίες για το κόστος είχε δώσει και ο Xristos67 (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=51650) που τρέχει στο πρωτάθλημα 600 της Τσεχίας

JIMK7
29/08/2008, 11:59
Λοιπον οι τιμες που εχετε βαλει δεν ισχυουν εχω ενα περιοδικο για καθε πιστα στη γειτονικη μας χωρα ΙΤΑΛΙΑ και οταν μου μεινει καιρος θα τα σκαναρω και θα τα βαλω για να δειτε και εσεις οτι τα λεφτα ειναι πολλα ΑΡΗ :lol: ιδιως στο Mugello :D

DrIoannis
29/08/2008, 12:14
Εγώ πάλι κάτι για 45 ευρόπουλα το 20λεπτο είδα.Βέβαια μεταφορικά διαμονή και τα ΠΟΛΛΑ 20λεπτα ανεβάζουν το κόστος αρκετά:eyepop: .

Ταξιδευτής
29/08/2008, 12:18
Περα απο τα εξοδα μετακινησης κλπ: Στα Μεγαρα το 20λεπτο ειναι 15 ευρω... Προτιμας 3 20λεπτα στα Μεγαρα η ενα στο Mugello; :sick:

DrIoannis
29/08/2008, 12:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Περα απο τα εξοδα μετακινησης κλπ: Στα Μεγαρα το 20λεπτο ειναι 15 ευρω... Προτιμας 3 20λεπτα στα Μεγαρα η ενα στο Mugello; :sick:

Να υποθέσω ότι η ερώτηση είναι ρητορική.Αν θα πας όμως στο MUGELLO δεν θα περιοριστείς στα 3-4 20λεπτα.Θα θέλεις να γυρνάς ΟΛΗ ΜΕΡΑ!!!!!!!

sniper
29/08/2008, 12:29
Κι αφού θα πάω στο Mugello, στο brno, Valencia, Donington κλπ θα πάω και μια βόλτα μέχρι Laguna Seca....

O Ροσσι πιο μάγκας είναι δλδ από εμάς;

Ρε πάτε καλά; Η πίστα είναι για διασκέδαση και ξεκαύλωμα. Αν δεν είναι σε "κοντινή" απόσταση απο το σπίτι μας τότε η μετάβαση εκεί είναι διακοπές ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑΣ.

byron
29/08/2008, 12:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrIoannis
Να υποθέσω ότι η ερώτηση είναι ρητορική.Αν θα πας όμως στο MUGELLO δεν θα περιοριστείς στα 3-4 20λεπτα.Θα θέλεις να γυρνάς ΟΛΗ ΜΕΡΑ!!!!!!!

Αυτό δεν παίζει....:D

Καταρχήν τα λάστιχα φεύγουν σε χρόνο 0 ,και κατά 2ον οι οδηγοί που γυρνάνε εκεί μέσα είναι καρατιμόνια. Μόλις φάς 2-3 γύρους στο κεφάλι αντε να βρεις ηθικό να συνεχίσεις :rotflmao:

GIXXERAKIAS
29/08/2008, 12:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Κι αφού θα πάω στο Mugello, στο brno, Valencia, Donington κλπ θα πάω και μια βόλτα μέχρι Laguna Seca....

O Ροσσι πιο μάγκας είναι δλδ από εμάς;

Ρε πάτε καλά; Η πίστα είναι για διασκέδαση και ξεκαύλωμα. Αν δεν είναι σε "κοντινή" απόσταση απο το σπίτι μας τότε η μετάβαση εκεί είναι διακοπές ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑΣ.

Θα συμφωνησω γιατι πολυ απλα για να παμε μεχρι εκει σκεφθειτε ποσα ακομα θα χρειστει να χαλασουμε.:winka: :wave2:

supergeorge
29/08/2008, 14:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrIoannis
Εγώ πάλι κάτι για 45 ευρόπουλα το 20λεπτο είδα.Βέβαια μεταφορικά διαμονή και τα ΠΟΛΛΑ 20λεπτα ανεβάζουν το κόστος αρκετά:eyepop: .

Το Mugello είναι πήγαινε - έλα 850 χλμ περίπου + 150 ευρώ πλοίου

Οι Σέρρες είναι 1150 χλμ

Κόστος διαμονής - διατροφής είναι το ίδιο και στις 2 περιπτώσεις

:wave2:



Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Κι αφού θα πάω στο Mugello, στο brno, Valencia, Donington κλπ θα πάω και μια βόλτα μέχρι Laguna Seca....

O Ροσσι πιο μάγκας είναι δλδ από εμάς;

Ρε πάτε καλά; Η πίστα είναι για διασκέδαση και ξεκαύλωμα. Αν δεν είναι σε "κοντινή" απόσταση απο το σπίτι μας τότε η μετάβαση εκεί είναι διακοπές ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑΣ.

Ότι γράφω παραπάνω. Προφανώς με το σκεπτικό σου και οι Σέρρες πολυτέλεια είναι (εν μέρη δε διαφωνώ...) :winka:




Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Αυτό δεν παίζει....:D

Καταρχήν τα λάστιχα φεύγουν σε χρόνο 0 ,και κατά 2ον οι οδηγοί που γυρνάνε εκεί μέσα είναι καρατιμόνια. Μόλις φάς 2-3 γύρους στο κεφάλι αντε να βρεις ηθικό να συνεχίσεις :rotflmao:

Ο τάπητας του Mugello ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με τον τάπητα των Σερρών τρώει ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΤΕΡΟ λάστιχο και θέλει ότι ποιο μαλακό σε γόμες (λόγια των Ελλήνων αγωνιζόμενων που έτρεξαν στο Mugello πριν ένα μήνα περίπου, μετά από συζητήσεις που είχαν με τους τεχνικούς της Dunlop και της Pirelli μιας και πήγαν με "δεδομένα" Σερρών και βρέθηκαν με εντελώς ακατάλληλα λάστιχα και settings αναρτήσεων :bigcry: )


Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Θα συμφωνησω γιατι πολυ απλα για να παμε μεχρι εκει σκεφθειτε ποσα ακομα θα χρειστει να χαλασουμε.:winka: :wave2:

Πάω Ιταλία τα τρία τελευταία χρόνια. Σε γενικές γραμμές όσα λεφτά μου φεύγουν σε 10 μέρες εκεί τόσα θα μου φύγουν σε 5 μέρες σε Ελληνικό νησί :wave2: Και βρες μου εσύ νησί που έχει 150 ευρώ πήγαινε - έλα μηχανή και αναβάτη (εκτός της Σαλαμίνας και της Αίγινας :D ) Το σενάριο νησί το βάζω λόγο της θάλασσας που είναι κοινώς παρονομαστής και στις 2 περιπτώσεις :sun:

Xristos67
22/11/2008, 17:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από JIMK7

[B]Ηθελα να ξερα ρε παιδια ολα αυτα που λετε οι περισσοτεροι δηλαδη τα πιστευετε η λετε οτι σας ερθει στο ξερο σας το κεφαλι και γιατι μιλαω μα αυτο το υφος θα σας πω αμεσως
ξερετε ποσο κοστιζει για να μπειτε σε μια πιστα ΜΟΤΟ GP για ενα 20λεπτο ΟΤΑΝ ΜΑΘΕΤΕ ΕΛΑΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΚΑΙ ΜΕΝΑ :lol: να σας δω ρε μαγκες μετα ποσοι απο σας θα μπαινετε για drack day :lol: σε πιστα παγκοσμιου επιπεδου και οχι οπως των Σερρων ετσι .
Για αυτο λοιπον ας να γινει μια γαμημενη πιστα F1 στην Ελλαδα και οπου νανε :confused:
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n

Κάπου είχα βάλει παλαιότερα το link για ταξιδάκια που οργάνωναν γραφεία στην Αγγλία για μετάβαση στην πίστα της Catalunya ή Jerez.
Υπήρχε η δυνατότητα είτε να νοικιάσεις εκεί ή να σου φέρουν το μηχανάκι σου ή να πανε οδικώς όσοι ήθελαν βρίσκοντας τα αναλώσιμα στην πίστα.

Το κόστος ήταν ξεφτίλα.

Κάποιες πληροφορίες για το κόστος είχε δώσει και ο Xristos67 που τρέχει στο πρωτάθλημα 600 της Τσεχίας
]


Logo tou oti zo monima stin Tsexia kai asxoloume epaggelmatika me tin enoikiasi motosikleton "track bike" stis pistes tis kentrikis europis.
Episis simmetexo kai se kapoious agones kai track days ston eleu8ero xrono mou kai 8a mporousa na sas doso polles plirofories gia tis parakato pistes:

www.automotodrombrno.cz
www.hungaroring.hu
www.pannonia-ring.com
www.autodrom-most.cz

Opos kostos diamonis, kostos simmetoxis se track day i agona, Elastika, stisimo motosikletas kai alla...

Filika

__________________

:wave2: :wave2:


Gia paradeigma to kostos simmetoxis se track day stin pista tou GP Brno kostizei apo 150-180 euro gia olokliri imera kai analoga ton diorganoti/club pou to organonei....