PDA

View Full Version : Τί είπε το άτομο...



project.breeze
17/01/2007, 20:34
Μιλούσαμε στο Irc στο κανάλι #moto για ένα kawasaki samurai 750 δίχρονο (είχα την εντύπωση ότι ήταν suzuki αλλά τέλος πάντων).Βασικά το συγκεκριμένο μηχανάκι δεν ξέρω αν βγήκε ποτέ στην παραγωγή γιατί ποτέ δεν το έχω δει.Πετάγεται λοιπόν ένα παλλικάρι και λέει τα εξής τραγικά πράγματα...

Υ.Γ Το nickname μου στο mirc είναι GixXxeR



[19:55] <Souza_me_220kmh> re de les otan anigan oi balbides ti ekane
[19:55] <GixXxeR> xronologia?
[19:55] <GixXxeR> ti eipes twra re?
[19:55] <Souza_me_220kmh> de ksero file tora me bazis diskola 80 kati prepi na einai
[19:55] <GixXxeR> balbides sto dixrono?
[19:55] <GixXxeR> min to peis paraeksw
[19:55] <Souza_me_220kmh> ma ola ta dixrona exune
[19:55] <Souza_me_220kmh> BALBIDES ROPIS..
[19:56] <Souza_me_220kmh> eleos
[19:56] <GixXxeR> :O
[19:56] <GixXxeR> 5 xronia spoudazw mixanologos
[19:56] <GixXxeR> prwti fora to akouw
[19:56] <Souza_me_220kmh> den eimai asxetos ksero
[19:57] <Souza_me_220kmh> den exis akusi dld balbida ropis?



Ρε παιδιά επειδή η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας,πείτε μου υπάρχει τέτοιο πράγμα;Δεν το έχω δει πουθενά γραμμένο.Δεν νομίζω πάντως να εννοούσε τις βαλβίδες reed

bored
17/01/2007, 20:41
υπάρχουν δίχρονοι με βαλβίδες, αλλά μάλλον για άλλο πράμα θα μίλαγε αυτός.

από τον τρόπο που έγραφε, ποντάρω στο ότι έκανε πλάκα.

GIXXERAKIAS
17/01/2007, 20:44
Μαλλον αυτο ακριβως εννοουσε λεγοντας βαλβιδες ροπης!Αν και ποτε δεν καταλαβα την λειτουργια τους,μηπως ειναι ευκολο μιας και το εθιξες το θεμα τι ακριβως κανουν οι reed βαλβιδες στα διχρονα?Ειχε ενα 250 ΝΣΡ ενα φιλαρακι και το επαιρνα βολτα,οταν ανοιγα το διακοπτη της ακουγα να ανοιγουν αλλα δεν ηξερα τι εκαναν και δεν το ρωτησα ποτε!Μαλλον επειδη δεν με ενοιαζε,βολτα ηθελα να παω:p :p

dirtbird
17/01/2007, 20:56
Δεν σοβαρολογείτε έτσι? :confused: :confused:

ernti
17/01/2007, 21:01
Μαλλον αυτο που ακουγες,δεν ηταν βεβαια τα ριντ, αλλα το power valve.Αυτο που η YAMAHA αποκαλει YPVS.Oσο για το KAWA το συγκεκριμενο 750 ηταν της δεκαετιας του 70.Τρικυλινδρο,διχρονο,με πολλα αλογα,και αναρτησεις και πλαισιο-φρενα ανυπαρκτα.Τοτε,επειδη ειχε παρει πολυ κοσμο στο λαιμο του,λεγανε μια μαλακια οτι ειχε επιτρεψει την εισαγωγη του ο παπαδοπουλος για να ξεπαστρεψει τη νεολαια.Οι αγγλοι το λεγανε Widow maker.Aν δε κανω λαθος, το 750,ΚΑΙ ΤΟ 500 λεγοταν MACH. SAMURAI λεγοταν μονο το 350,αλλα ειχε επικρατησει να λενε SAMURAI και το μεγαλο.Εχω δει να το οδηγαει ο Αλεκος Τζανετακος σε ταινιες της εποχης με Κωνστανταρα και σια..

project.breeze
17/01/2007, 21:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από bored
υπάρχουν δίχρονοι με βαλβίδες, αλλά μάλλον για άλλο πράμα θα μίλαγε αυτός.

από τον τρόπο που έγραφε, ποντάρω στο ότι έκανε πλάκα.


O τύπος ήταν κάγκουρας και μιλούσε για σούζες με CR,λαμπάδες,καντήλια,παντιλίκια μπροστά σε μπάτσους κτλ,δεν νομίζω να μιλούσε για τους πειραματικούς δίχρονους κινητήρες με βαλβίδες που είναι πρόσφατο "φρούτο"...

GIXXERAKIAS
17/01/2007, 21:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από ernti
Μαλλον αυτο που ακουγες,δεν ηταν βεβαια τα ριντ, αλλα το power valve.Αυτο που η YAMAHA αποκαλει YPVS.Oσο για το KAWA το συγκεκριμενο 750 ηταν της δεκαετιας του 70.Τρικυλινδρο,διχρονο,με πολλα αλογα,και αναρτησεις και πλαισιο-φρενα ανυπαρκτα.Τοτε,επειδη ειχε παρει πολυ κοσμο στο λαιμο του,λεγανε μια μαλακια οτι ειχε επιτρεψει την εισαγωγη του ο παπαδοπουλος για να ξεπαστρεψει τη νεολαια.Οι αγγλοι το λεγανε Widow maker.Aν δε κανω λαθος, το 750,ΚΑΙ ΤΟ 500 λεγοταν MACH. SAMURAI λεγοταν μονο το 350,αλλα ειχε επικρατησει να λενε SAMURAI και το μεγαλο.Εχω δει να το οδηγαει ο Αλεκος Τζανετακος σε ταινιες της εποχης με Κωνστανταρα και σια.. :confused: :confused: :confused:

Εβγαζε nsr 250 η γιαμαχα??:rotflmao: :rotflmao:

hidefnick
17/01/2007, 21:10
Ψάχνω αλλά δεν την βρίσκω....... (http://www.kawasakitriplesworldwide.com/triples/workshop/Jpg/Thumbnails.html) (Την βαλβίδα ρε άσχετοι)

Τρομερό site για Samurai (http://www.kawasakitriplesworldwide.com/#begin) by the way:beer: :beer:

project.breeze
17/01/2007, 21:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από ernti
Μαλλον αυτο που ακουγες,δεν ηταν βεβαια τα ριντ, αλλα το power valve.Αυτο που η YAMAHA αποκαλει YPVS.Oσο για το KAWA το συγκεκριμενο 750 ηταν της δεκαετιας του 70.Τρικυλινδρο,διχρονο,με πολλα αλογα,και αναρτησεις και πλαισιο-φρενα ανυπαρκτα.Τοτε,επειδη ειχε παρει πολυ κοσμο στο λαιμο του,λεγανε μια μαλακια οτι ειχε επιτρεψει την εισαγωγη του ο παπαδοπουλος για να ξεπαστρεψει τη νεολαια.Οι αγγλοι το λεγανε Widow maker.Aν δε κανω λαθος, το 750,ΚΑΙ ΤΟ 500 λεγοταν MACH. SAMURAI λεγοταν μονο το 350,αλλα ειχε επικρατησει να λενε SAMURAI και το μεγαλο.Εχω δει να το οδηγαει ο Αλεκος Τζανετακος σε ταινιες της εποχης με Κωνστανταρα και σια..



Ήξερα για τις power valves.Συγκεκριμένα χρησιμοποιείται από την Yamaha και λέγεται YPVS όπως σωστά είπες (DT125/250,YZ125/250,RD350 Κτλ) από την Suzuki και λέγεται AETC και Super AETC (RGV250),από την Honda και λέγεται V-TACS,χρησιμοποιήθηκε σε μικρού κυβισμού μηχανάκια και τέλος από την Kawasaki και λέγεται KIPS και χρησιμοποιείται σε όλα τα δίχρονα σχεδόν μηχανάκια της ανεξαρτήτως κυβισμού...Ο τύπος είπε βαλβίδα ροπής και με μπέρδεψε (αν εννοούσε όντως αυτό).Άλλο ροπή και άλλο δύναμη...
:wave2:

ernti
17/01/2007, 21:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
:confused: :confused: :confused:

Εβγαζε nsr 250 η γιαμαχα??:rotflmao: :rotflmao:

Οχι ρε πονηριδη..Απλως δε ξερω πως λεγανε το αντιστοιχο συστημα της χοντα.

ernti
17/01/2007, 21:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από runneras125
Ήξερα για τις power valves.Συγκεκριμένα χρησιμοποιείται από την Yamaha και λέγεται YPVS όπως σωστά είπες (DT125/250,YZ125/250,RD350 Κτλ) από την Suzuki και λέγεται AETC και Super AETC (RGV250),από την Honda και λέγεται V-TACS,χρησιμοποιήθηκε σε μικρού κυβισμού μηχανάκια και τέλος από την Kawasaki και λέγεται KIPS και χρησιμοποιείται σε όλα τα δίχρονα σχεδόν μηχανάκια της ανεξαρτήτως κυβισμού...Ο τύπος είπε βαλβίδα ροπής και με μπέρδεψε (αν εννοούσε όντως αυτό).Άλλο ροπή και άλλο δύναμη...
:wave2:

Την ειπε ετσι γιατι αυτο το συστημα το εβαζαν για να κατανεμουν τη ροπη σε ενα ευρυτερο φασμα στροφων.Για να μη τρως γαμω τις κλωτσιες απο 7,000-9,000 και πριν και μετα να σερνεται.

dirtbird
17/01/2007, 21:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από ernti
Οχι ρε πονηριδη..Απλως δε ξερω πως λεγανε το αντιστοιχο συστημα της χοντα.

ATAC, HPP :smokin: :smokin:

bored
17/01/2007, 21:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από ernti
Την ειπε ετσι γιατι αυτο το συστημα το εβαζαν για να κατανεμουν τη ροπη σε ενα ευρυτερο φασμα στροφων.Για να μη τρως γαμω τις κλωτσιες απο 7,000-9,000 και πριν και μετα να σερνεται.

no fun... :sad:

el_hymador
17/01/2007, 21:32
ωαραιο nick ειχε παντως ο τυπος...εγω συνηθως μπαινω με το

<<4_se_kamia_gamietai_h_astynomia>>

warlord
17/01/2007, 21:43
μπαινετε mirc? σε τι καναλια?με τι σερβερ?με τι νικ
Εχω καιρο να μπω γιατι τελευταια ολοι μονο με αυτος που ξεραν μιλουσαν και δεν ειχε πλακα
για πειτε.....

project.breeze
17/01/2007, 22:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από warlord
μπαινετε mirc? σε τι καναλια?με τι σερβερ?με τι νικ
Εχω καιρο να μπω γιατι τελευταια ολοι μονο με αυτος που ξεραν μιλουσαν και δεν ειχε πλακα
για πειτε.....


/s nana.irc.gr
/j moto



:wave2:

bored
17/01/2007, 22:11
nana.irc.gr
nini.irc.gr ... aetos.irc.gr (?) afros.irc.gr (?)

project.breeze
17/01/2007, 22:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από bored
nana.irc.gr
nini.irc.gr ... aetos.irc.gr (?) afros.irc.gr (?)



Same shit,different names...:rolleyes:

bored
17/01/2007, 23:09
same shit, different servers. από μερικούς isp παίζει να μη μπορείς να μπεις από νανά και να μπορείς να μπεις από νινί. καλύτερα να τα έχεις και να μη σου χρειαστούν, παρά να σου είναι περιττά και να μην σου λείπουν

:dizzy:

project.breeze
17/01/2007, 23:20
Σωστός!Ξέχασες όμως srv.irc.gr :beer:

Λεωνίδας
18/01/2007, 08:54
Servers (www.irc.gr/which.shtml)
Οι srv.irc.gr gr.irc.gr EU.irc.gr US.irc.gr είναι "γεωγραφικοί" και σε στέλνουν ανάλογα από ποιο name server έρχεται το request (όποιος δεν κατάλαβε ... δεν εξηγώ παραπάνω :lol: )

bored
18/01/2007, 10:43
εχμ... νομίζω θες να πεις ότι ο name server σου κάνει resolve το "eu.irc.gr" σε ip ανάλογα με την ip του υπολογιστή που έρχεται το request.:confused:

Λεωνίδας
18/01/2007, 11:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από bored
εχμ... νομίζω θες να πεις ότι ο name server σου κάνει resolve το "eu.irc.gr" σε ip ανάλογα με την ip του υπολογιστή που έρχεται το request.:confused: περίπου...
οι name servers του irc.gr απαντάνε ανάλογα με την προέλευση του request
δηλαδή εσύ ρωτάς το name server (του ISP σου συνήθως) και αυτός τους name servers του irc.gr :wave2:

bored
18/01/2007, 11:49
μάλλον έτσι δουλεύει. οκ.