PDA

View Full Version : 4χρονο Εντούρο για "νέο" αναβάτη



clear
18/01/2007, 10:57
Λοιπόν παίδες θα ήθελα τα φώτα σας.

Επειδή μετά από πολύ καιρό εργένικης ζωής παντρεύτηκα ταξιδάκια τέλος, (...) λόγω άρνησης του συνεπιβάτη να ακολουθήσει (no comments).

Αποφάσισα λοιπόν να αφήσω τα μεγάλα "δικάβαλα" on - off ( lc4 adv και τώρα lc8 adv) και να το ρίξω τώρα στα γεράματα σε μοναχικό εντουράκι τα Σαββατοκύριακα. Καθότι παντελώς άσχετος, ρώτησα γνώμες "ειδικών" οι οποίοι κατέληξαν ότι στην περίπτωση μου (185cm/102kg) θα ταίριαζε ένα drz 400s. Επειδή όμως τυγχάνει και λάτρης των ευρωπαικών μοντέλων θα ήθελα την γνώμη σας:
Κατέληξα ότι θα μου άρεσε κάτι σε 4χρονο, 40hp μοντέλο 2004, να βγάζει πινακίδα(πολιτισμένο) και να χρησιμοποιείται που και που και μέσα στην Αθήνα για γρήγορα ψώνια (να έχει και καλαθάκι) και τέλος (το πιο δύσκολο) να στοιχίζει 4.000 ευρώ.
Λύστε το γρίφο σας παρακαλώ.

Stergios69
18/01/2007, 11:03
DRZ :wave2:

DUKASII
18/01/2007, 11:24
ενα μηχανάκι με το μοτερ του DRZ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΤΗΣ WP.

αξιοπιστο οσο το drz..με καλύτερες αναρτησεις.


απο ανταλακτικά δεν έχω ιδέα τι παίζει.

maintenance
18/01/2007, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
ενα μηχανάκι με το μοτερ του DRZ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΤΗΣ WP.

αξιοπιστο οσο το drz..με καλύτερες αναρτησεις.


απο ανταλακτικά δεν έχω ιδέα τι παίζει.



Πρώτο μοτοσακό!!!
φεύγει πολύ πάνω στην τιμή όμως, που απαιτεί, ο "αγοραστής"

απο ανταλλακτικά, καλύπτει η eliofil!


:)

akamarinos
18/01/2007, 11:59
η ccm δεν εχει κλεισει?

OldMan
18/01/2007, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από clear
κάτι σε 4χρονο, 40hp μοντέλο 2004, και να στοιχίζει 4.000 ευρώ.

Την Ευρώπη μπορείς να την αποκλείσεις από το πλάνο σου !!! :smokin:

DUKASII
18/01/2007, 12:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Την Ευρώπη μπορείς να την αποκλείσεις από το πλάνο σου !!! :smokin:

μαγκια???:p

clear
19/01/2007, 07:49
Η μαγκιά μάλλον είναι των ευρωπαίων κατασκευαστών που έχουν υπερτιμολογήσει τα μηχανάκια μας και εμείς τα αγοράζουμε.

Η ccm δεν έχει κλείσει (ακόμα) και η αρχική τιμή τους είναι περίπου ίδια με του DRZ. Αν βρώ μεταχειρισμένο θα είναι σούπερ

Thanx DUKAS II

DUKASII
19/01/2007, 08:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από clear
Η μαγκιά μάλλον είναι των ευρωπαίων κατασκευαστών που έχουν υπερτιμολογήσει τα μηχανάκια μας και εμείς τα αγοράζουμε.

Η ccm δεν έχει κλείσει (ακόμα) και η αρχική τιμή τους είναι περίπου ίδια με του DRZ. Αν βρώ μεταχειρισμένο θα είναι σούπερ

Thanx DUKAS II ΚΑΛΑ ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΛΕΣ..ΑΝΤΕ ΠΑΡΕ ΤΟ XR TO 250 ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΦΟΡΑ 6.200 Ο ΓΚΟΥΝΤΟΥΦΑΣ!!!!ΓΙΑ ΝΑ ΓΛΙΤΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΥΠΕΡΤΙΜΟΛΟΓΙΣΗ ΤΩΝ ΕΥΡΩΑΠΑΙΩΝ.!!!!

clear
19/01/2007, 09:43
το 6200 ευρώ είναι προσφορά;;;




θα πάρω (αν βρώ) CCM 404 (6900 new)



Θα είμαι και ευρωπαίος

DUKASII
19/01/2007, 09:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από clear
το 6200 ευρώ είναι προσφορά;;;




θα πάρω (αν βρώ) CCM 404 (6900 new)



Θα είμαι και ευρωπαίος NAI!!!!
EXEI λΕΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ 7350..!!!!!!!!

clear
19/01/2007, 10:04
Ωραία "προσφορά"


Θα κάνω τον Κινέζο (γιαπωνέζο)

KaTaNaS
19/01/2007, 10:13
ta ccm δεν έχουν τόσο καλό στήσιμο! σα μηχανάκια... αλλά μιλάω για εξειδικευμένη χρήση...


αλλιώς ψάξε για DRZ-E



ή ΚΤΜ exc 450

ή βρές ένα σκυλί XR400


ή πήγαινε σε ενα WRF 450 πολυ δυνατο ομως...




ή 425 ακόμα πιο δυνατό και "κακό"

STOYBI
19/01/2007, 21:35
Ρε παιδια αμα ειναι να παρει ccm γιατι να μην παρει το drz κατευθειαν ???

Ευρωπαικο... ΚΑΙ για διαφορα ψωνια και κοντινες δουλιτσες στην Αθηνα δεν παιζει !!!

Πρεπει να εμπεδωσετε καποτε οτι αυτα τα μηχανακια ειναι ... Γκαραζ-- τρειλερ -- βουνο -- τρειλερ--- γκαραζ !!!!

Αλλιως κρατα τα μεγαλα δικαβαλα... Και ποιο φθηνα θα σου ερθει, και απο μηχανακι δεν θα ξεμενεις !!!

:wave2:

fantacid
19/01/2007, 21:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
ή βρές ένα σκυλί XR400


δε μπορω να καταλαβω τι ενοεις!!!!!!
:look: :alien: :dizzy:

STOYBI
19/01/2007, 22:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
δε μπορω να καταλαβω τι ενοεις!!!!!!
:look: :alien: :dizzy:


Μην δινεις σημασια...

Ετσι φωναζει τον σκυλο του !!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

clear
20/01/2007, 08:37
Ρε παιδια αμα ειναι να παρει ccm γιατι να μην παρει το drz κατευθειαν ???

Ευρωπαικο... ΚΑΙ για διαφορα ψωνια και κοντινες δουλιτσες στην Αθηνα δεν παιζει !!!

Πρεπει να εμπεδωσετε καποτε οτι αυτα τα μηχανακια ειναι ... Γκαραζ-- τρειλερ -- βουνο -- τρειλερ--- γκαραζ !!!!




Τα ψώνια στην Αθήνα είμαστε εμείς (εγώ μάλλον) που προσπαθώ με ένα μηχανάκι να κάνω όλες τις δουλειές και θέλω να είμαι και της Ε.Ε

Πάντως υπάρχει σε όλες τις εταιρίες και έκδοση πιο ''πολιτισμένη'' από το καθαρό εντούρο που κυκλοφορεί μόνο σε trailer.

Τα υπόλοιπα "σκυλιά" είτε είναι XR ή WR ή EXC είναι πολύ καλύτερα μηχανάκια απο αυτό που συζητάω τώρα, αλλά και πολύ πιο ακριβά και στους επόμενουσ μήνες (αισιόδοξα) δεν θα καταφέρω να εκμεταλλευτώ τισ δυνατότητές τους. Ουσιαστικά κάτσε να ξεκινήσουμε και βλέπουμε.

STOYBI
20/01/2007, 10:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από clear
Τα ψώνια στην Αθήνα είμαστε εμείς (εγώ μάλλον) που προσπαθώ με ένα μηχανάκι να κάνω όλες τις δουλειές και θέλω να είμαι και της Ε.Ε

Πάντως υπάρχει σε όλες τις εταιρίες και έκδοση πιο ''πολιτισμένη'' από το καθαρό εντούρο που κυκλοφορεί μόνο σε trailer.

Τα υπόλοιπα "σκυλιά" είτε είναι XR ή WR ή EXC είναι πολύ καλύτερα μηχανάκια απο αυτό που συζητάω τώρα, αλλά και πολύ πιο ακριβά και στους επόμενουσ μήνες (αισιόδοξα) δεν θα καταφέρω να εκμεταλλευτώ τισ δυνατότητές τους. Ουσιαστικά κάτσε να ξεκινήσουμε και βλέπουμε.

Ευρωπαικο και ενδιαμεση λυση δεν υπαρχει ( αφου απεριψες το lc4 !! )


:wave2:

KaTaNaS
20/01/2007, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Ευρωπαικο και ενδιαμεση λυση δεν υπαρχει ( αφου απεριψες το lc4 !! )


:wave2:


+1

clear
20/01/2007, 17:26
Τελικά κατέληξα σε CCM 404DS (και λόγω συμφέρουσας ανταλλάγης). μοντέλο 2005, 9500χλμ άλλους 6 μήνες εγγύηση. 5000 ευρώ + 3500 ευρώ μετρητά. Το οδήγησα (ως motard) και δεν μου φάνηκε και άσχημο

Δεν είναι ΚΤΜ, Husky, Husaberg, Gas Gas κλπ. αλλά για αρχή πιστεύω πως είναι καλό
Έχει χάλια πλαστικά/σχεδίαση (Βρεταννικά), πολύ καλή ανάρτηση (WP) και μηχανή που αντέχει την κακομεταχείριση (πρωτάρης γαρ). Δεν λυπάσε μην σου πέσει (ευκαιρία να αλλάξεις τα πλαστικά). Από στήσιμο δεν καταλαβαίνω αν είναι καλό ή κακό, αλλά αν κανείς γνωρίζει κάτι συγκεκριμένο που να πέρνει βελτίωση, ας μιλήσει τώρα...

θα το πάρω την Τετάρτη που θα ολοκληρωθεί η μεταβίβαση και η μεταμόρφωση σε Dual Sport

Είδομεν...

dirtbird
20/01/2007, 17:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από clear
Τελικά κατέληξα σε CCM 404DS (και λόγω συμφέρουσας ανταλλάγης). μοντέλο 2005, 9500χλμ άλλους 6 μήνες εγγύηση. 4500 ευρώ + 4000 ευρώ μετρητά.

Είδομεν...

Συγγνώμη ρε συ clear αν γίνομαι αδιάκριτος, αλλά ... σου κόστισε 8500? μεταχειρισμένο? :confused: :confused:

S16
20/01/2007, 18:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Συγγνώμη ρε συ clear αν γίνομαι αδιάκριτος, αλλά ... σου κόστισε 8500? μεταχειρισμένο? :confused: :confused:


Δινει το δικο του και παιρνει το CCM και 4000 € μετρητα.:smilea:

Παντως απο θεμα μεταπωλησης θα εχεις προβλημα.:wave2:

clear
20/01/2007, 18:47
Σωστός ο s16 στον άλλο στοίχησε το ΚΤΜ 8500 ευρώ συνολικά

Για την μεταπώληση, δίκιο έχεις, αλλά...πάντα λέμε ότι αυτό θα το κρατήσω, ώσπου να βγάλει τα λεφτά του.

Άμα χρειαστεί θα το δώσω για test ride σε κάποιο μοδεράτορα και μαζί με το κατάλληλο τίμημα θα εκθειάζει το μηχανάκι μέχρι να βρεθεί αγοραστής

STOYBI
20/01/2007, 18:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από clear
Σωστός ο s16 στον άλλο στοίχησε το ΚΤΜ 8500 ευρώ συνολικά

Για την μεταπώληση, δίκιο έχεις, αλλά...πάντα λέμε ότι αυτό θα το κρατήσω, ώσπου να βγάλει τα λεφτά του.

Άμα χρειαστεί θα το δώσω για test ride σε κάποιο μοδεράτορα και μαζί με το κατάλληλο τίμημα θα εκθειάζει το μηχανάκι μέχρι να βρεθεί αγοραστής

Bαλε φωτο ! Μια ς και το ccm πουλιοταν και μοταντ και υπαρχει περιπτωση να φοραει αναρτησεις μοταντ ( μικροτερες δια δρομες αναρτησεων - μπροστινο μοταντ - κλπ )
:wave2:

dirtbird
20/01/2007, 19:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από clear
Σωστός ο s16 στον άλλο στοίχησε το ΚΤΜ 8500 ευρώ συνολικά

Για την μεταπώληση, δίκιο έχεις, αλλά...πάντα λέμε ότι αυτό θα το κρατήσω, ώσπου να βγάλει τα λεφτά του.

Άμα χρειαστεί θα το δώσω για test ride σε κάποιο μοδεράτορα και μαζί με το κατάλληλο τίμημα θα εκθειάζει το μηχανάκι μέχρι να βρεθεί αγοραστής

Οκ, τώρα είδα το πρώτο post.:ninja:

KaTaNaS
20/01/2007, 19:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Bαλε φωτο ! Μια ς και το ccm πουλιοταν και μοταντ και υπαρχει περιπτωση να φοραει αναρτησεις μοταντ ( μικροτερες δια δρομες αναρτησεων - μπροστινο μοταντ - κλπ )
:wave2:


+1

STOYBI
20/01/2007, 19:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
+1

Ολο +1 βαζεις ... :sick: Αμαν πια.. Τσιπι ε τσιπι ... :mad:

Βαλε κατι παραπανω... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

KaTaNaS
20/01/2007, 19:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
.. Τσιπι ε τσιπι ...

-1



:a01:

clear
21/01/2007, 20:54
Και τα δύο μοντέλα έχουν μπροστινή ανάρτηση WP 48 USD.

Οι διαδρομή δεν είναι ρυθμιζόμενη;
Έχει να κάνει με το εσωτερικό ελατήριο;

Τι άλλες διαφορές μπορεί να έχει το μπροστινό; εκτός από τους αποστάτες της δαγκάνας (και τη ζάντα φυσικά)

Αύριο θα πάω κάτι χαρτιά για τις μεταβιβάσεις και θα πάρω και φωτογραφία τη μηχανή..
Θα ποστάρω το απόγευμα για να γίνει η τηλεδιάγνωση. (πάντως έχει και δυο ccm εντούρο και θα κάνω συγκρίσεις)

KaTaNaS
22/01/2007, 00:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από clear
Και τα δύο μοντέλα έχουν μπροστινή ανάρτηση WP 48 USD.

Οι διαδρομή δεν είναι ρυθμιζόμενη;
Έχει να κάνει με το εσωτερικό ελατήριο;

Τι άλλες διαφορές μπορεί να έχει το μπροστινό; εκτός από τους αποστάτες της δαγκάνας (και τη ζάντα φυσικά)




φιλαράκι θα σε πώ για την ΚΤΜ που ξέρω στα σίγουρα...


ειναι τρια μοτορια που εχουν τον ιδιο κινητηρα και πλαίσιο και υποπλαίσιο


τα lc4 enduro , prestige (SM) , adventure 640



αν το λοιπόν ψάξεις στα παρτ λιστς θα δείς πώς και τα τρία φοράνε διαφορετικά μπροστινά και δοαφορετικά πισω αμορτισέρ...


ακόμη και το lc4 enduro με το adventure 640 φοράνε διαφορετικά (προφανώς λόγω διαφοράς βάρους και διαφορετικής χρήσης)


ψαξε τα part list των μοτο που σε ενδιαφερουν στο ιντερνετ και σύγκρινε κωδικούς...



εξωτερικα μπορεί να είναι ίδια...





η διαδρομή έχει να κάνει με τα ελατήρια... και με την μπουκάλα γενικότερα... οι ρυθμισεις της οποιας ειναι η απόσβεση και η προφόρτιση...



διαφορά όπως προείπες θα έχεις στο μπροστινό δίσκο...

μαλλον θα ειναι 320 ενω στα εντουρο είανι 300αρι το πολύ!


και η δαγκάνα στα χωματινα ειναι 2πίστονη ενω στα ΣΜ 4πίστονη!

OldMan
22/01/2007, 09:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από clear
αν κανείς γνωρίζει κάτι συγκεκριμένο που να πέρνει βελτίωση, ας μιλήσει τώρα...

Πέταξε αμέσως (αν δεν το έχει κάνει ήδη ο προηγούμενος ιδιοκτήτης) τον λασπωτήρα που προστατεύει αμορτισέρ και ψαλίδι από τις λάσπες, γιατί είναι "πιασμένος" σε δύο σημεία, οπότε με κάθε βύθιση του αμορτισέρ λυγίζει σε "ξυνεται" πάνω στον τροχό (θα σου χαλάσει το λάστιχο...) !!

Εναλλακτικά, μπορείς να τον ξεβιδώσεις από την κάτω πλευρά και να τον αφήσεις να γλυστράει στην διχάλα του ψαλιδιού, αλλά χρειάζεται προέκταση και "πατεντούλα" !! :wave2: