PDA

View Full Version : Κυκλοφοριακή Αγωγή - Οδική Παιδεία : Ανοιχτή Συζήτηση - Ιδέες - Πληροφορίες



Σελίδες : [1] 2 3

Nostra
18/01/2007, 15:49
Με αφορμή κάποιες σκέψεις... (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=32709), αναζητήσεις, στραβά και ανάποδα και το τί τραβάμε κάθε μέρα στους δρόμους των πόλεων και των εθνικών οδών...

Συμπτυγμένο περιεχόμενο και ενέργειες εδώ.... (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=34356)


Ξεκινάμε μια προσπάθεια να ευαισθητοποιηθούμε πρώτα από όλους εμείς οι ίδιοι και μετά να επηρεάσουμε και μέρος των χρηστών του οδικού δικτύου... όλους δηλαδή...

Πρέπει επιτέλους κάποια στιγμή να σταματήσουμε να κρυβόμαστε στην ατομικότητά μας και στο ότι καταφέρνουμε (σχεδόν) όλοι να είμαστε αρτιμελής μέσα στον κυριολεκτικώς πόλεμο του κυκλοφοριακού τόσο στις πόλεις όσο και στην επαρχία.

Ετσι μαζευτήκαμε αρχικά κάποιοι μέσα από αυτό το φόρουμ και είπαμε να θέσουμε ως στόχο και σκοπό το εξής απλό:

Πώς μπορούμε να καλυτερεύσουμε την Κυκλοφοριακή Αγωγή και την Οδική Παιδεία στη χώρα μας.

Τα κέρδη προφανώς θα μπορεί να είναι πολλά από μια τέτοια κίνηση και δε χρειάζεται να εξηγούμε τα αυτονόητα. Ο καθένας μπορεί να συμμετάσχει, όσο μπορεί, όπως μπορεί και με όποιο μέσο μπορεί ώστε να οργανώσουμε κάποιες κινήσεις, ενέργειες, προσπάθειες ώστε να ανακινήσουμε το θέμα της ασφάλειας και της πληροφόρησης για τη σωστή χρήση των οχημάτων και των δρόμων.

Τα θέματα είναι πολλά, τα παραδείγματα άπειρα.

Οδηγοί δικύκλων (και οι του φόρουμ και οι λοιποί)
Οδηγοί λοιπών τροχοφόρων
Πεζοί
Πληροφόρηση
Εξοπλισμός αναβατών
Παθητική Ασφάλεια
Κυκλοφοριακή αγωγή παιδιών
Νομική κάλυψη και ασφαλιστικά μέτρα και αποζημιώσεις ασφαλειών
Κατάσταση οδικού δικτύου και σήμανσης
Πίστες, σχολεία οδήγησης
Συνεργεία και επαγγελματίες του χώρου
Λέσχες μοτό, υπάρχουσες δομές και οργανισμοί
Αρμόδιοι κρατικοί και Τ.Α. οργανισμοί, υπευθυνότητες και δικαιώματα

Καθημερινά όλοι μας αντιμετωπίζουμε τουλάχιστον ένα πρόβλημα που άπτεται στην κακή ή στην μη λειτουργία ή σεβασμό σε κάτι από τα παραπάνω.

Τί κάνουμε γι' αυτό? τί θα μπορούσαμε να κάνουμε? Τί προτείνουμε? Πως το οργανώνουμε?

Η πρωτοβουλία αυτή δεν είναι πρόσκαιρη και δεν είναι ατομική.
Επίσης δεν είναι επίσημη πρωτοβουλία της ιδιοκτησίας των fora: www.moto.gr/forums/
To φόρουμ που είμαστε απλά θα είναι το μέσο της μεταξύ μας επικοινωνίας και της ανταλλαγής των απόψεών μας και της οργάνωσης των ενεργειών μας.

Σε αυτό το thread μπήκε ο σπόρος της απασχόλησης με τα κοινά (προβλήματα ή λύσεις) (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=32709). Στο παρόν Thread θα το συνεχίσουμε ευελπιστώντας ότι δε θα πεθάνει η προσπάθεια μετά από μερικούς μήνες.

Ποιοι είμαστε? Εσύ κι εγώ.
Ο φίλος που έπαθε τροχαίο. Ο θείος μου που οδηγά μόνο αμάξι και δεν έχει αποκτήσει οδική παιδεία εδώ και 30 χρόνια οδήγησης. Ο ξάδερφός σου που πήρε ένα παπί και κάνει σούζες ακράνωτος μέσα στην κίνηση. Η αδερφή σου που περνάει με το καροτσάκι του παιδιού της κάθετα την Αλεξάνδρας εκτός διάβασης. Ο επαγγελματίας οδηγός που πάει με 150 το τριαξονικό στην εθνική. Τα εκκλησάκια στις εθνικές και τα λουλούδια κρεμασμένα στα φανάρια της παραλιακής. Οι 1.500 τόνοι γύψου και λαμών που καταναλώνονται κάθε χρόνο στο ΚΑΤ, στο ΠΕ.ΠΑ.Γ.Ν.Η. και στο Παπαγεωργίου. Τα 4.000 φέρετρα των θυμάτων τροχαίων κάθε χρόνο στη χώρα μας. Τα βαφτιστήρια μου. Τα ανίψια σου. Τα παιδιά μας.

Αν δε κάνουμε κάτι, αν δεν δοκιμάσουμε τουλάχιστον, θα αφήσουμε την ίδια κατάσταση στα παιδιά μας. Δε ξέρω για σένα αλλά εγώ το παιδί μου δε θέλω να το χάσω στον δρόμο (είτε έφταιγε το ίδιο είτε κάποιος άλλος) επειδή δε προσπάθησα ποτέ να κάνω κάτι για την οδική παιδεία και την κυκλοφοριακή αγωγή σε αυτή τη χώρα που κατά τα άλλα ο ήλιος λάμπει και τα νοσοκομεία δε φτάνουν.

Σε μια πρώτη συνάντηση σκεφτήκαμε ότι δεν επιθυμούμε την επιθετική πολιτική ενημέρωσης (κλείσιμο δρόμων, πορείες κλπ.) ούτε τους τραμπουκισμούς. Θέλουμε να ενημερώσουμε τον κόσμο για τις υποχρεώσεις και τα δικαιώματά του ως χρήστης των δρόμων και θέλουμε να το κάνουμε σωστά, οργανωμένα, μεθοδικά και Πανελλαδικά.

Σε πρώτη φάση είπαμε να επικοινωνήσουμε με κάποιες από τις λέσχες μοτοσυκλετισμού ώστε να δούμε αν από τις υπάρχουσες δομές υπάρχει η θέληση και το υλικό να ξεκινήσουμε την προσπάθειά μας.
π.χ.
Η ΜΟΤΟΕ μισθώνει με επιδοτήσεις δικηγόρο που άνευ κόστους μπορεί κάποιος να επικοινωνήσει και να τον χρησιμοποιήσει σε περίπτωση τροχαίου.
Υπάρχει οργανισμός προστασίας καταναλωτών μοτοσυκλετιστικού υλικού.
Υπάρχει νομοθεσία ΚΑΙ μηχανισμός για τις κακοτεχνίες στους δρόμους.
Υπάρχουν μοχλοί και μηχανισμοί που δεν τους ξέρουμε αλλά θα τους μάθουμε και θα τους χρησιμοποιούμε ως εκεί που δε παίρνει.

Επίσης υπάρχουν ήδη κάποιες ιδέες για τις, επί του πρακτέου, κινήσεις που μπορούμε να κάνουμε ως υπεύθυνοι πολίτες για την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση του κόσμου.
π.χ.
Διανομή φυλλαδίων και συγκέντρωση σε διασταυρώσεις για να καθοδηγήσουμε πεζούς στις διαβάσεις και τους οδηγούς στην τήρηση της σήμανσης.
Μηνύσεις για κακοτεχνίες, για τραυματισμούς συναδέλφων.
Πίεση στα ΜΜΕ, ενημέρωση και ενεργοποίηση όλου του μοτοσυκλετιστικού κόσμου.

Σε αυτό το Τhread περιμένουμε τις ιδέες σας, τις προτάσεις, τα προβλήματα, τη συμμετοχή σας και τις πηγές πληροφόρησης που μπορεί ο καθένας να βρει ώστε να οργανώνουμε σιγά-σιγά τις κινήσεις μας με τη συμμετοχή όλων.

Ολα αυτά θα συγκεντρώνονται σε αυτό το thread (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=34356) όπου και θα συγκεντρώνω όλες τι πληροφορίες και θα οργανώνω τη θεματολογία.

Παρακαλώ μη με αναγκάσετε να ασχολούμαι με το spam. Είμαστε σοβαροί και η οδήγηση η δική μου και των άλλων επηρεάζει το αν θα ζω αύριο. Τι ίδιο ισχύει και με εσάς.

Nostra
23/01/2007, 13:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
Κάνουμε λοιπον συναντήσεις με σκοπο τις εκδρομές-βόλτες, την πλάκα, τον χαβαλέ και πολύ καλά κάνουμε.

Ομως μηπως θα μπορούσαμε να κανουμε και κατι παραπάνω???????
πως θα ηταν δυνατο να οργανωθούμε (μια και ειμαστε το πολυπληθεστερο μοτοσυκλετιστικο site) προκειμενου να βελτιωσουμε την οδηγικη συμπεριφορα στην χωρα μας?
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Βασικα καλο θα ηταν οσοι πραγματικα θελουν να προσφερουν καποιο εργο για τους μοτοσυκλετιστες και τα οδικα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε,να το δηλωσουν μεσα απ'αυτο το thread.

Σαν μονάδες δεν κανουμε σχεδον τιποτα σαν συνολο ομως...............πολλα.
:wave2:
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Ουτοπικό? όποιος το πιστεύει ας μην συμμετάσχει...
Ρεαλιστικό και άμεσο? σας παρακαλώ ελάτε μαζί μας και κάντε κάτι απλό...
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzab
Νομίζω όμως ότι αξίζει να προσπαθήσουμε. Ακόμα κι αν διορθωθεί μόλις ένας οδηγός (οποιουδήποτε μέσου), είναι πιθανό ένας απο τους υπόλοιπους οδηγούς να γλιτώσει ένα μελλοντικό ατύχημα.
Αρχικά δημιουργήθηκε από the_passenger
Για μένα ο σκοπός είναι ιερός!........ :wave2:
Αρχικά δημιουργήθηκε από iriniaa
Πρώτα όμως να κάνουμε συγκεκριμένες ...ΣΚΕΨΕΙΣ.....!!!!!

και μετά ας τις περάσουμε στην ....ΠΡΑΞΗ....!!!! :wave2:
Αρχικά δημιουργήθηκε από maniak.
... στην ουσία δεν έχουμε να χάσουμε και τίποτα με το να μαζευτούμε και να πουν κάποιοι της άποψής τους για κάποια θέματα που ίσως μας αφορούν η που θα μας αγγίξουν. :a10: :smilea:
Αρχικά δημιουργήθηκε από XR 600
Επισης δε ζηταμε και δε μπορουμε να αλλαξουμε τη νοοτροπια ολων των ελληνων,εστω και εναν,πεντε η δεκα η εκατο να ενημερωσουμε,να ευαισθητοποιησουμε κτλ,κατι ειναι.Κι αυτοι δουλευοντας με 5-10 ατομα ο καθενας,αυξανει πολυ το νουμερο.
Ωραια ιδεα,καλη προσπαθεια:a46: ,καλη δυναμη σε ολους μας,γιατι χρειαζεται.

alximistis
23/01/2007, 14:14
Πρώτη ερώτηση για να ξεκινάμε καικαμιά κουβέντα.
Είπαμε να επισκεφθούμε κάποιες λέσχες να δούμε τι και αν μπορεί να γίνει από εκεί.
Και όπως ορθά ενημερωθήκαμε λόγω κοπής της πίτας δεν θα γίνει αυτή η επίσκεψη τώρα.
Όμως, να λέγαμε πότε θα γίνει;;;;;;
Να βάζαμε δηλαδή ένα πρόγραμμα για συγκεκριμενοποίηση (αμάν! πως το είπα αυτό) της ημέρας που θα επισκεφθούμε τις λέσχες;

kalesin
23/01/2007, 15:52
μπερδευτηκα λιγακι με τα 2-3 διαφορετικα thread οποτε ελπιζω να ποσταρω στο σωστο...

Λοιπον:

Επειδη ως γνωστον ειμαι μακρυα απο τα κεντρα αποφασεων, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να μην ακολουθηθουν καποιες κοινες κατευθυντηριες γραμμες, εριξα καποια τηλεφωνα, κ αυτο που μεχρι στιγμης εχει βγει ειναι το εξης..

Μιλησα με κατι φιλους οι οποιοι ειναι στην επιτροπη για την κατασκευη πιστας στην Κυπρο, οι οποιοι ειναι κ σε συλόγους αυτοκινητιστων, οδηγων αγωνων κτλ, οι οποιοι ειναι προθυμοι απο την μερια τους να βοηθησουν στην οργανωση καποιων εκδηλωσεων κυκλοφοριακης αγωγης κτλ. Επίσης απο τις επαφες που εχουν μπορει αυτο να προωθηθει κ μεσω της αστυνομιας η του υπουργειου δημοσιας ταξης. ΠΡοσπαθω επισης να βρω κ καποιες ακρες στην μοτοσυκλετιστικη κοινοτητα του νησιου.

Η ερωτηση μου εχει ως εξης: το προχωραω προς αυτη την κατευθυνση; θα κανουμε κατι τετοιο γενικα; Το λεω γιατι ο Νοστρας μιλησε για μαθηματα κυκλοφοριακης αγωγης.
Σε περιπτωση που γινει λοιπον κατι τετοιο, ποιοι ειναι αυτοι που θα κανουν αυτα τα μαθηματα;

Αυτες οι σκεψεις για αρχη... :wave2:

edit.. μολις μιλησα κ με κατι φιλους που οργανωνουν dragster κ λοιπες δραστηριοτητες του σατανα, κ θα ερθουμε σε επαφη κ με αγωνιζομενους μοτοσυκλετιστες αλλα κ τις παρατρεχαμενες μοτο-παρεες. ακομα δεν εχω οριστικοποιησει τιποτα, περιμενω να οργανωθουμε ολοι μαζι για να γινει ομορφα κ ωραια

Nostra
23/01/2007, 16:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
μπερδευτηκα λιγακι με τα 2-3 διαφορετικα thread οποτε ελπιζω να ποσταρω στο σωστο...

στα άλλα δύο δε μπορείς να γράψεις έτσι κι αλλιώς για λόγους τάξης... :D :D :D


Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
Επειδη ως γνωστον ειμαι μακρυα απο τα κεντρα αποφασεων, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να μην ακολουθηθουν καποιες κοινες κατευθυντηριες γραμμες, εριξα καποια τηλεφωνα, κ αυτο που μεχρι στιγμης εχει βγει ειναι το εξης..

Μιλησα με κατι φιλους οι οποιοι ειναι στην επιτροπη για την κατασκευη πιστας στην Κυπρο, οι οποιοι ειναι κ σε συλόγους αυτοκινητιστων, οδηγων αγωνων κτλ, οι οποιοι ειναι προθυμοι απο την μερια τους να βοηθησουν στην οργανωση καποιων εκδηλωσεων κυκλοφοριακης αγωγης κτλ. Επίσης απο τις επαφες που εχουν μπορει αυτο να προωθηθει κ μεσω της αστυνομιας η του υπουργειου δημοσιας ταξης. ΠΡοσπαθω επισης να βρω κ καποιες ακρες στην μοτοσυκλετιστικη κοινοτητα του νησιου.


όλο αυτό είναι μια πάρα πολύ καλή πρόταση προς διερεύνηση...

σημασία έχει να μη κάνουμε κάτι βιαστικό για να οργανωθεί όμορφα και αποδοτικά τόσο για τους συμμετέχοντες όσο για αυτούς που θα πληροφορηθούν τις πρωτοβουλίες μας


Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
Η ερωτηση μου εχει ως εξης: το προχωραω προς αυτη την κατευθυνση; θα κανουμε κατι τετοιο γενικα; Το λεω γιατι ο Νοστρας μιλησε για μαθηματα κυκλοφοριακης αγωγης.
Σε περιπτωση που γινει λοιπον κατι τετοιο, ποιοι ειναι αυτοι που θα κανουν αυτα τα μαθηματα;

λέμε ιδέες

σιγά-σιγά βάζουμε στόχους, για αρχή τους πιο εφικτούς και ανέξοδους

πληροφορούμαστε και πληροφορούμε τους άλλους

και συνεχίζουμε...

εγώ μίλησα για πολλά πράγματα

φαντάσου ότι ο καθένας μας μπορεί να έχει πολλές ιδέες. τις συζητάμε και βλέπουμε...

η ιδέα σου θα έχει (φαντάζομαι) εφαρμογή (αρχικά) στη μοτοσυκλετιστική κοινότητα της Κύπρου μόνο, έτσι?



Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
Αυτες οι σκεψεις για αρχη... :wave2:

πολύ καλές σκέψεις...

:beer: :beer: :beer:


ΥΓ: η ετεροχρονισμένη επικοινωνία του ίντερνετ κάνει τις κινήσεις λίγο πιο αργές αλλά σιγά-σιγά θα ρονταριστούμε...


:wave2: :wave2: :wave2:

kalesin
23/01/2007, 16:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra

η ιδέα σου θα έχει (φαντάζομαι) εφαρμογή (αρχικά) στη μοτοσυκλετιστική κοινότητα της Κύπρου μόνο, έτσι?


Οχι μονο στους μοτοσυκλετιστες, αλλα γενικα σε οδηγους. Δυστυχως, στην αρχη τουλαχιστον, θα εχει τοπικο χαρακτηρα, ομως αν αποτελεσει κομματι μιας ευρυτερης κινησης, τοσο καλυτερα αποτελεσματα θα εχει.

Αν δεν κανω λαθος πρις απο μερικους μηνες, ειχε κατεβει στην Κυπρο για καποια "μαθηματα" ο Χουντρας [αλλα μπορει να κανω κ λαθος στο ονομα]. Δεν ειχε γινει ιδιαιτερη διαφημιση, ομως παρουσιαστηκε η εκδηλωση απο τα Μεσα Μαζικης Εξημερωσης, ενω ειχε κ την "χορηγια" της αστυνομιας.

Προσωπικη αποψη, οτι κ να γινει θα πρεπει να εχει την υψηλη εποπτεια της αστυνομιας[;], του υπουργειου[;], γενικα καποιου επισημου φορεα. Παντα θελουν να δειχνουν εργο, ειδικα αν δεν το οργανωνουν [κ πληρωνουν φυσικα] οι ιδιοι, οποτε θα συμφωνησουν σε οτι ζητηθει
Επισης θα πρεπει να εχει την υποστηριξη περιοδικων ετσι ωστε να χρησιμοποιηθει τοσο η εμπειρια αυτων που γραφουν αλλα κ ο διαφημιστικος τους χωρος.

αυτα για αρχη

:wave2:

airamhag
23/01/2007, 16:20
ευτυχως που εχουμε κ το ιντερνετ ( ισως ειναι κ ενας τροποσ πληροφορησης/ευαισθητοποιησησ/κοινοποιησηης γνωστων μας σχετικα με τις κινησεις μας.:look: )

θα μπορουσαμε να ορισουμε ( ισως αργοτερα ) μια κοινη ωρα που μπορουμε να μπαινουμε στο θρεντ αυτο κ να συζηταμε..



κυκλοφοριακη αγωγη παιδιων

οσον αφορα το θεμα αυτο .. υπαρχει ενα καναλι στην τηλεοραση ( δεν θυμαμαι ποιο αλλα μπορω να το βρω) που εχει μια παιδικη εκπομπη σχετικα με τον κοκ...

σε συνεργασια με αυτην την εκπομπη , που ειναι ισως πιο αναγνωρισιμη στα παιδια , μπορουσαμε να εχουμε μια βοηθεια στιςκινησεις μας..

ακομα καποιες σχολες οδηγων ισως μπορουν να βοηθησουν.Ο δασκαλος μου ηταν προεδρος της ομοσπονδιας των δασκαλων για πολλα χρονια κ εχει κανει μεχρι καπεργια πεινας για το λαδωμα...δεν ξερω πως θα μπορουσε να βοηθησει...


αυτα ειναι τα πρωτα που μουερχονται στο μυαλο...ελπιζω να μην ξεφευγω απο το θεμα...

blueblack
24/01/2007, 17:24
ΠΑΙΔΙΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ........

Πώς θά όργανωθούμε πρώτα......
Μέ τή μορφή συλλόγου...???
Καταστατικό.....???
Σκοπός....????
Μέλη...???
Έμείς άπό μακρυά πώς θά ένεργοποιηθούμε...???
Έχω πολλές άπορίες...
Ή Θεσσαλονίκη έχει πολύ κόσμο,δέν πρέπει νά τήν άφήσουμε άπ'έξω...
τήν Κρήτη ,τά νησιά....
Πώς θά οργανωθούμε πρώτα...??
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΚΟΜΜΑΤΙΚΑ ΚΑΠΕΛΛΩΜΑΤΑ.....
Πολύ έπιφυλακτικοί μέ τίς μοτοσυκλεττιστικές λέσχες διαφόρων.....
άποχρώσεων....!!!!!!!!!!

:wave2:

Nostra
24/01/2007, 17:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από iriniaa
ΠΑΙΔΙΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ........

Πώς θά όργανωθούμε πρώτα......
Μέ τή μορφή συλλόγου...???
Καταστατικό.....???
Σκοπός....????
Μέλη...???
Έμείς άπό μακρυά πώς θά ένεργοποιηθούμε...???
Έχω πολλές άπορίες...
Ή Θεσσαλονίκη έχει πολύ κόσμο,δέν πρέπει νά τήν άφήσουμε άπ'έξω...
τήν Κρήτη ,τά νησιά....
Πώς θά οργανωθούμε πρώτα...??
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΚΟΜΜΑΤΙΚΑ ΚΑΠΕΛΛΩΜΑΤΑ.....
Πολύ έπιφυλακτικοί μέ τίς μοτοσυκλεττιστικές λέσχες διαφόρων.....
άποχρώσεων....!!!!!!!!!!

:wave2:


είπαμε να μη φτιάξουμε ακόμα μία λέσχη/σύλλογο με ό,τι αυτό συνεπάγεται ...

(το "ακόμα" έχει ποσοτικό χαρακτήρα όχι χρονικό...)

το θέμα είναι να κάνουμε κάποια αποτελεσματικά πράγματ ακαι όχι να βγάζουμε προέδρους, ταμίες κλπ.


πως θα οργανωθούμε?

πες μας εσύ... γνώμες, ιδέες... κάθε πόλη και μια ομάδα ανθρώπων που θέλουν/με κάτι καλύτερο για δρόμους, οδηγούς, συμπεριφορές, εκπαίδευση...


δεν αφήνουμε τίποτα απ'έξω... σε όλες σχεδόν τις πόλεις υπάρχουν άνθρωποι που παρακολουθούν το moto.gr (υπενθυμίζω ότι δεν παίρνουμε αυτή τη πρωτοβουλία ως moto.gr αλλά ως υπεύθυνοι και ευαισθητοποιημένοι πολίτες) ...

λοιπόν?

zephyr1
24/01/2007, 17:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από iriniaa
ΠΑΙΔΙΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ........

Πώς θά όργανωθούμε πρώτα......
Μέ τή μορφή συλλόγου...???
Καταστατικό.....???
Σκοπός....????
Μέλη...???
Έμείς άπό μακρυά πώς θά ένεργοποιηθούμε...???
Έχω πολλές άπορίες...
Ή Θεσσαλονίκη έχει πολύ κόσμο,δέν πρέπει νά τήν άφήσουμε άπ'έξω...
τήν Κρήτη ,τά νησιά....
Πώς θά οργανωθούμε πρώτα...??
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΚΟΜΜΑΤΙΚΑ ΚΑΠΕΛΛΩΜΑΤΑ.....
Πολύ έπιφυλακτικοί μέ τίς μοτοσυκλεττιστικές λέσχες διαφόρων.....
άποχρώσεων....!!!!!!!!!!

:wave2:

Η μορφη συλλογου ηταν μια απ'της πρωτες μας σκεψης,αλλα λογω οτι χρειαζονται καποιες διαδικασιες(καταστατικου,προεδροι,δημαρχοι κτλ.)σκεφτηκαμε οτι μια καλυτερη λυση ειναι να απευθυνθουμε στα ηδη υπαρχον σωματεια για να δουμε πως θα αντιδρασουν σε μια συνυδητοποιημενη ομαδικη κινηση.

Για αυτο θα θελαμε να οργανωσουμε καποιο προγραμμα για τι ακριβως προτεινουμε ωστε να τους το παρουσιασουμε να δουμε αντιδρασεις και μετα πρατουμε αναλογα.

Οσο για Θεσσαλονικη και γενικως της περιοχες εξω απο αθηνα οι κινησεις που θα γινονται εδω αντοιστιχα θα πραγματοποιουνται και οπουδηποτε.Ρε εκει πανω εχετε πολυ δυνατες λεσχες,αυτοι ηταν η ψυχη στην παννεληνια που εγινε στην Αθηνα.

:wave2:

airamhag
24/01/2007, 17:46
οποτε η πρωτη μας κινηση ειναι

1. να συγκεντρωσουμε ποιες λεσχες θα ερθουμε σε επαφη ( σε ολη την ελλαδα ) κ ποιος θα κανει την πρωτη επαφη.
2να συνταχθει το κειμενο για την επισκεψη/επαφη αυτη.

κανω λαθος ?

blueblack
24/01/2007, 18:04
ΝΑ ΠΑΩ ΕΓΩ ΣΤΗ ΛΕΣΧΗ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ......


Άλλά σάν τί..........σάν Λάζαρος..????
Ή ό όποιοσδήποτε Λάζαρος πώς θά σταθεί..??
Πώς θά προτείνει..??
Μέ ποιό δικαίωμα..??
Μέ ποιά δικαιοδοσία..??
Σάν τί..??
Σάν ποιός φορέας..???
Όλα αύτά άκούγονται πολύ δύσκολα...
Δέ μέ νοιάζουν οί πρόεδροι....ΑΛΛΑ.....πείτε μου έσείς άλλο τρόπο νά είσακουστούμε
καί νά μάς πάρουν σοβαρά...!!!!!!!!!!
Έστω ένα καταστατικό τού ΚΩΛΟΥ....πρέπει νά ύπάρχει......
Πώς άλλιώς ...???
Πείτε μου πώς καί συμφωνώ στό λεπτό....
Προσωπικά διαφωνώ μέ τίς λέσχες....!!!!!!!!!
δέν είναι τής στιγμής νά τό άναλύσω....
Πιστεύω πώς ίσως μόνο άποδέκτες μπορεί νά έχει...ΑΠΛΑ....καί τίς λέσχες...
Όμως ότι συμφωνήσουν οί πολλοί είμαι...........
ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ........
Ποιό προσιτό βλέπω άλλους φορείς......παράδειγμα οί δήμοι...!!!!!!!!
Όλα αύτά είναι ίδέες καί μόνο ίδέες πού κάποια στιγμή όμως πρέπει νά ύλοποιηθούν
κάποιες άπό αύτές,κάπως νά ξεκινήσει......!!!!!!!!

:wave2:

Lupo
24/01/2007, 18:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
...........


Στα προηγούμενα thread, δεν απάντησα καν, λόγω της απόστασης μου από τα κέντρα των αποφάσεων.
Η ίδια δικαιολογία(αλλά και γεγονός) που χρησιμοποίησε ο kalesin.

Οντας μακρυά, έμεινα μόνο στο να παρακολουθώ το πως θα δράσετε.

Αφου όμως μπορούμε να δράσουμε και εδώ, έχοντας ήδη ξεκινήσει ο kalesin, και εγώ μόλις το είδα, πρέπει να δράσουμε. Επομένως στον επόμενο καφέ θα έχουμε και ένα πιο σημαντικό θέμα να συζητήσουμε.

Συμμετέχω.
:wave2:
:beer: :beer:

airamhag
24/01/2007, 18:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από iriniaa
ΝΑ ΠΑΩ ΕΓΩ ΣΤΗ ΛΕΣΧΗ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ......


Άλλά σάν τί..........σάν Λάζαρος..????
Ή ό όποιοσδήποτε Λάζαρος πώς θά σταθεί..??
Πώς θά προτείνει..??
Μέ ποιό δικαίωμα..??
Μέ ποιά δικαιοδοσία..??
Σάν τί..??
Σάν ποιός φορέας..???
Όλα αύτά άκούγονται πολύ δύσκολα...
Δέ μέ νοιάζουν οί πρόεδροι....ΑΛΛΑ.....πείτε μου έσείς άλλο τρόπο νά είσακουστούμε
καί νά μάς πάρουν σοβαρά...!!!!!!!!!!
Έστω ένα καταστατικό τού ΚΩΛΟΥ....πρέπει νά ύπάρχει......
Πώς άλλιώς ...???
Πείτε μου πώς καί συμφωνώ στό λεπτό....
Προσωπικά διαφωνώ μέ τίς λέσχες....!!!!!!!!!
δέν είναι τής στιγμής νά τό άναλύσω....
Πιστεύω πώς ίσως μόνο άποδέκτες μπορεί νά έχει...ΑΠΛΑ....καί τίς λέσχες...
Όμως ότι συμφωνήσουν οί πολλοί είμαι...........
ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ........
Ποιό προσιτό βλέπω άλλους φορείς......παράδειγμα οί δήμοι...!!!!!!!!
Όλα αύτά είναι ίδέες καί μόνο ίδέες πού κάποια στιγμή όμως πρέπει νά ύλοποιηθούν
κάποιες άπό αύτές,κάπως νά ξεκινήσει......!!!!!!!!

:wave2:


δεν ειμαστε μονοι μας...ειμαστε μια ομαδα..αυτοι που ειμαστε...
μια προταση θα κανουμε...εαν γουσταρουν να κ το εχουν μεσα τους να δραστηριοποιηθουν οκ..

διαφορετικα ...

εμεις αυτο που θελουμε να κανουμε θα το κανουμε...

θα υπαρχει προφανως ενα κεμενο βασει του οποιου θα προσεγγισουμε τις λεσχες-φανταζομαι-.

ολα ειναι δυνατα αρκει να το πιστεψουμε.

Maira
25/01/2007, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag
οποτε η πρωτη μας κινηση ειναι

1. να συγκεντρωσουμε ποιες λεσχες θα ερθουμε σε επαφη ( σε ολη την ελλαδα ) κ ποιος θα κανει την πρωτη επαφη.
2να συνταχθει το κειμενο για την επισκεψη/επαφη αυτη.

κανω λαθος ?

Αν θυμάμαι καλά είχαμε πει για αυτή την Παρασκευή, επισκεψή σε μια από της λέσχες.¨Λόγω Πίττας του ΜΟΤΟ όμως αυτό δεν είναι δυνατό! Προτείνω να μεταφερθεί όπως είχε ειπωθεί για την επόμενη Παρασκευή 2/02/07 περίπου στις 10:00μμ. Νομίζω πως το να πάμε πολλά άτομα λύνει πολλά προβλήματα:
1. Δεν έχουμε κόντρες για το ποιος είναι καλύτερος και πιο κατάλληλος
2. Δεν πάμε σαν άτομο αλλά σαν σύνολο
3. Η λέσχη θα μας αντιμετωπίσει πολύ πιο σοβαρά αν πάμε πολλοί μαζί

Αυτό που μένει είναι να βρούμε για ποιό πράγμα ακριβώς θα τους μιλήσουμε. Ποιό θα είναι δλδ το θέμα συζήτησης μόλις φτάσουμε εκεί! Νομίζω πως αν συμφωνήσουμε με την ημερομινία (η οποία από την στιγμή που θα είναι δεκτή από την πλειοψηφία θα κλείσει και δεν θα άλλάξει (2η πίτα????)) μπρούμε να πούμε στον Tropea να μας κανονίσει να είναι εκεί και κάποιοι υπεύθυνοι της λέσχης.

alximistis
25/01/2007, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
Αν θυμάμαι καλά είχαμε πει για αυτή την Παρασκευή, επισκεψή σε μια από της λέσχες.¨Λόγω Πίττας του ΜΟΤΟ όμως αυτό δεν είναι δυνατό! Προτείνω να μεταφερθεί όπως είχε ειπωθεί για την επόμενη Παρασκευή 2/02/07 περίπου στις 10:00μμ. Νομίζω πως το να πάμε πολλά άτομα λύνει πολλά προβλήματα:
1. Δεν έχουμε κόντρες για το ποιος είναι καλύτερος και πιο κατάλληλος
2. Δεν πάμε σαν άτομο αλλά σαν σύνολο
3. Η λέσχη θα μας αντιμετωπίσει πολύ πιο σοβαρά αν πάμε πολλοί μαζί
edit by Nostra: μάθε ρε στέλιο επιτέλους να κάνεις quote...

+10!!!!!!
Κάτι παρόμοιο έθεσα κι εγώ στην αρχή αλλά σε μορφή ερώτησης.
Αφού λοιπόν η επόμενη κίνησή μας είναι να επισκεφθούμε λέσχες να βρούμε το πότε;
Κι εννοείται ότι δεν πάμε για κόντρα ούτε για καυγά.
Την επόμενη Παρασκευή πάντως μου ακούγεται πολύ καλά.
Ή στην τελική για να μην πάμε μπούγιο ας οριστούν 5-6 άτομα να πάνε.

Maira
25/01/2007, 13:02
Νομίζω ότι μπούγιο θα είναι καλύτερα! Απλά θα έχουμε συνενοηθεί από ρπιν ποιός θα κάνει την συνομιλία γιατί αν είναι να μιλάμε και όλοι μαζί τότε φέξε μου!

Νομίζω ότι πρέπει μέχρι την Παρασκευή 2/2 να έχουμε βρει τι θα τους πούμε!!!!:wave2:

LIBYKOS
25/01/2007, 13:21
Οι λέσχες ( τα μέλη τους ) πρέπει να είναι οι πρώτοι που θα παρακολουθήσουν τα σεμινάρια αυτά και όχι να τα διοργανώνουν.
Μπορούν βέβαια να ζητηθούν γνώμες από λέσχες οι οποίες έχουν συμμετάσχει σε τέτοιου είδους εκδηλώσεις.
Υπάρχουν πολλοί φορείς που μπορούμε να απευθυνθούμε ώστε να διοργανωθεί ένα τέτοιο σεμινάριο υπό την αιγίδα τους : το ίδιο το Υπουργείο ( αν και νομίζω ότι θα φάμε πόρτα. Η μόνη ελπίδα είναι ο Σταθάκης ), οι δήμοι, οι επίσημες αντιπροσωπείες και ο ειδικός τύπος.
Συμφωνώ απόλυτα ότι πρέπει να ξέρουμε ΑΚΡΙΒΩΣ το τι θα έχουμε να προτείνουμε

alximistis
25/01/2007, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
Νομίζω ότι μπούγιο θα είναι καλύτερα! Απλά θα έχουμε συνενοηθεί από ρπιν ποιός θα κάνει την συνομιλία γιατί αν είναι να μιλάμε και όλοι μαζί τότε φέξε μου!

Νομίζω ότι πρέπει μέχρι την Παρασκευή 2/2 να έχουμε βρει τι θα τους πούμε!!!!:wave2:

Εσύ το έχεις δέσει κόμπο ότι πάμε Παρασκευή;
Κάτσε να... οργανωθούμε να συμφωνήσουμε όλοι πρώτα.

airamhag
25/01/2007, 13:51
εστω οτι ειναι την παρασκευη .

σε ποιες λεσχες θα παμε ?
οσο για το τι θα τους πουμε...πρεπει να ριξουμε ολοι τις ιδεες μας..

να μαζευτει το υλικο κ να γινει ενα κειμενο

ας ξεκινησουμε να οριζουμε σαν θεματα -παραγραφους που πιστευουμε οτι πρεπει να τους πουμε.

Tropeas
25/01/2007, 15:22
Να κάνω τα τηλέφωνα να είναι την Παρασκευή το ΓΣ και κόσμος στην ΛΕΜΟΤ?
μάλλον για 21.00 το βλέπω...
σόρυ αλλά υπάρχει λιγοστό της ώρας, ελπίζω το βράδυ να μπορέσω να γράψω και άλλα που θα ήθελα... :wave2:

kalesin
26/01/2007, 09:24
Να ρωτησω τωρα εγω κατι, ο κακος ο ανθρωπος...


Την Παρασκευη [το βραδυ, παναγιτσα μου] θα γινει μια πρωτη συναντηση με τη ΛΕΜΟΤ, σωστα;

Τι θα τους πουμε; [πρωτος πληθυντικος συμμετοχης]

Οτι θελουμε να κανουμε κατι για να εαισθητοποιησουμε τον κοσμο;
"Μπραβο" θα μας πουν, "κ εμεις μαζι σας..."

Αν ομως πρεπει να περασουμε στο δια ταυτα;

αυτο πο θελω να πω, υπαρχει καποια συγκεκριμενη κατεθυνση; υπαρχουν καποια πραγματα που θα προτεινουμε, να προτεινουν αυτοι κατι αλλο, να ξεκινησει μια διαδικασια; Κ αν υπαρχει, ποιο ειναι αυτο;

Η θα ειναι μια προσεγγιση διερευνησης των προθεσεων τους. Σε αυτη την περιπτωση, δεν νομιζω να υπαρχει καποιος ου να πει οτι δεν ειναι μαζι μας..

Ρωταω γιατι δεν εχω παρακολουθησει τις οποιες κουβεντες εχουν γινει. Οποτε συνεχιζω τον συλλογισμο μου, με την αγνοια των πεπραχθεντων..

α. Τι ακριβως θελουμε να κανουμε;
β. Σε ποιους απευθυνομαστε;
γ. Με ποιο τροπο;
δ. Κοστος; [χρημα, χρονος, υποδομες κτλ]

Να τα δουμε λιγακι;
α. Να αλλαξουμε τον κοσμο, δεν νομιζω να ειναι εφικτο. Ισως το να τονισουμε την παρουσια μας στον δρομο, το να τονισουμε την διαφορα της αντιμετωπισης του δρομου, το να επιστησουμε την προσοχη στο τι συμβαινει γυρω μας, να ειναι μια καλη αρχη.
β. Εδω ειναι το ωραιο.. σε ποιους; στους καθημερινους οδηγους; πως θα τους προσεγγισουμε; στους καυλογκαζους; εδω μας θελω... μηπως στα παιδια; Δεν μου ακουγεται κακο. Αλλωστε ειναι απο τις λιγες πληθυσμιακες ομαδες οι οποιες ειναι "μαντρωμενες" σε καποιους χωρους [σχολεια] κ ταυτοχρονα ειναι ανοιχτοι δεκτες συναισθηματων κ προτασεων.
γ. Πρεπει οπωσδηποτε να υπαρξει γυρω απο την προσπαθεια αυτη οχι μονο ο μανδυας των «επισημων» μοτοσυκλετιστικων οργανωσεων, αλλα κ της πολιτειας. Δεν θελω να στεναχωρηθειτε, αλλα αν βγει προς τα εξω οτι «το φορουμ του moto.gr κανει αυτα κ αυτα» η απαντηση θα ειναι σιγουρα «στα τετοια μας».
Γι’ αυτο πρεπει να εχουμε μαζι μας ομοσπονδιες, οργανωσεις κτλ αλλα το κυριοτερο, την πολιτεια. Ειμαι σιγουρος οτι ουτε τα υπουργεια συγκοινωνιων, δημοσιας ταξης [αλλα κ το παιδειας στην περιπτωση που παμε στα σχολεια] δεν θα εχει αντιρηση να συμπαρασταθει στην οποια προσπαθεια. Ειχα πει κ παλιοτερα οτι θελουν να δειχνουν εργο, ακομα κ αν δεν το εχουν οργανωσει οι ιδιοι. Απο εκει κ περα, τα περιοδικα ειδικου τυπου σιγουρα μπορουν κ πρπει να βοηθησουν. Τοσο με την εμπειρια τους, οσο κ αναλαμβανοντας τον ρολο του χορηγου επικοινωνιας. Το ιδιο κα καποια καναλια ισως. Μετα ειναι κ οι ανθρωποι που κινουνται στο χωρο αυτο κ ειναι πιο αναγνωρισιμοι κ περναει λιγο παραπανω ο λογος τους απο τον δικο μου ισως. Σταθακης, Ιαβερης, Καββαθας κτλ. Φανταζομαι οτι δεν θα εχουν αντιρηση να συμπαρασταθουν ολοι, αρκει να υπαρχει μια οργανωμενη προταση για να συνταχθουν. Καποιο χρονοδιαγραμμα ισως;
Καλος ο ενθουσιασμος, ομως χρειαζεται πολυ κ σκληρη δουλεια για να τσουλησει.
Δ. Κοστος; Παμε στα ακομα ομορφοτερα. Τι θα χρειαστουμε για να κανουμε αυτη την δουλεια; Κ φυσικα δεν μιλαω οτι πρεπει αυτοι που θα τρεξουν να εχουν καποιο μισθο, αλλα υπαρχει ενα κοστος απο πισω. Ακομα κ το κοστος των ωρων που θα χρησιμοποιηθουν, ειναι κατι που πρεπει να λαβουμε σοβαρα υπ’ οψη. Απο την αλλη, εχει κανεις την εντυπωση οτι θα υπαρξει ετοιμασια καποιων μηνων, για να γινει μια ημεριδα κ εξω απο την πορτα; Ειναι κατι που πρεπει να εχει συνεχεια, που αν πανε τα πραγματα καλα [οκ πολυ καλα] θα μπορουσε να γινει «θεσμος»
Ολα αυτα απαιτουν καποια πραγματα. Εχει γινει καποιος υπολογισμος ποια ειναι αυτα τα πραγματα;

Για να το πω με λιγο πιο τεχνικο τροπο, εχει γινει S.W.O.T αναλυση; Εχουν κατανεμηθει ρολοι αναλογα με το που ειναι ο καθενας πιο ικανος; Η παμε ολοι μαζι «βουρ στον πατσα» οπως ειπε ο στελιος; [χωρις την παραμικρη, την ελαχιστη υποψια επιθεσης εναντιον του]


Το σταματαω εδω γιατι οπως ειπα κ στην αρχη, δεν εχω παρακολουθησει την η τις κουβεντες οποτε ισως αυτα που λεω να εχουν δρομολογηθει.

Ελα να οργανωνομαστε


:wave2:

airamhag
26/01/2007, 12:28
νομιζω πως μια τετοια συζητηση μονο απο κοντα μπορει να γινει ..


εαν μπορειτε κ θελετε , εγω προτιθεμαι να κερασω καφε σπιτι μου αυτο το σκ με σκοπο να

συζητησουμε απο κοντα...( μενω στον Ν.κοσμο πισω απο Τζωρτζοπουλο)


προτεινω

1.Καταρχην στα επομενα ποστ να σημειωσουμε τι ακριβως θελουμε να τους πουμε..

συγκεκριμενα τι θεωρει καλυτερο ο καθενας.ασχετα με τι εχει γραψει ο προηγουμενος.ολα αυτα θα συγκεντρωθουν κ θα τα αναλυσουμε στην συναντηση μας.



2.Ετσι θα μαζευτει ενα κειμενο κ να δουμε ποιοι μπορουμε να παμεκ ποιοσ θα ειναι αυτοσ που θα μιλησει .αν μπορουμε οι περισοτεροι την παρασκευη 2-2 οκ διαφορετικα καποια αλλη μερα.

ακομα ..

συμφωνω με τον καλεσιν που ειπε πως ισως θα επρεπε να κατανεμηθουν καποιοι ρολοι ,

3.ο καθενας να πει μεχρι που κ σε τι μπορει να βοηθησει ( θα πρεπει να ξερει κ να το αναφερει στην συναντηση )αυτοι οι ρολοι μπορουθν να αλλαζουν αναλογα με τον καθε στοχο που θα εχουμε .


ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΧΑΘΕΙ Η ΑΙΣΘΗΣΗ ΤΗΣ ΠΑΡΕΑΣ.δεν θελουμε προεδρους για να δουλεψουμε...


Ακομα..

εαν συμφωνειτε κατι αναλογο να γινει κ στις υπολοιπες πολεις.

να γινει μια συναντηση κ να μιλησουν για τα αναλογα θεματα.

Στο τελος , θα πρεπει πιστευω να συγκεντρωθουν τα 4-5 κειμενα ( ενα απο καθε ομαδα-πολη)
κ να καταληξουμε σε ενα κειμενο κοινο για ολη την ελλαδα.αυτη την δουλεια , για να μην γινει μπαχαλο , θα την αναλαβουν τα ατομα που θα μιλησουν στις συναντησεις με τις λεσχες.


















αυτα κ ελπιζω να βγαλατε νοημα ετσι οπως τα εγραψα.

Maira
26/01/2007, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
Να ρωτησω τωρα εγω κατι, ο κακος ο ανθρωπος...


Την Παρασκευη [το βραδυ, παναγιτσα μου] θα γινει μια πρωτη συναντηση με τη ΛΕΜΟΤ, σωστα;

Τι θα τους πουμε; [πρωτος πληθυντικος συμμετοχης]

Οτι θελουμε να κανουμε κατι για να εαισθητοποιησουμε τον κοσμο;
"Μπραβο" θα μας πουν, "κ εμεις μαζι σας..."

Αν ομως πρεπει να περασουμε στο δια ταυτα;

αυτο πο θελω να πω, υπαρχει καποια συγκεκριμενη κατεθυνση; υπαρχουν καποια πραγματα που θα προτεινουμε, να προτεινουν αυτοι κατι αλλο, να ξεκινησει μια διαδικασια; Κ αν υπαρχει, ποιο ειναι αυτο;

..............


Το σταματαω εδω γιατι οπως ειπα κ στην αρχη, δεν εχω παρακολουθησει την η τις κουβεντες οποτε ισως αυτα που λεω να εχουν δρομολογηθει.

Ελα να οργανωνομαστε


:wave2:

Όχι δεν σκοπεύουμε να αλλάξουμε τον κόσμο αν και θα ήθελα να γίνει λίγο καλύτερος!!!! Το τι θα πούμε στη λέσχη, γι' αυτό έχει ανοιχτει αυτό εδώ το thread. Λέμε προτάσεις, βλέπουμε ποια είναι η καλύτερη και περνάμε στη δράση. Έχουμε μια βδομάδα για να δούμε τι θα ειπωθεί στην συνάντηση. Νομίζω πως είμαστε μεγάλα παιδιά και μπορούμε να κάνουμε μια ώριμη συζήτηση! Η όλη κίνηση που ξεκίνησε, το μόνο που δε θέλει είναι απαισιοδοξία!!!!

Δεν θα μιλάμε όλοι! Απλά θα πάμε όλοι! Και μη βιάζεσαι για το επόμενο βήμα. Ας κάνουμε πρώτα το πρώτο! Άς πάμε στη λέσχη να δούμε τι βοήθεια μπορούμε να έχουμε! Και εν τω μεταξύ είναι αρκετός ο χρόνος για να δούμε πώς διατυπώσουμε τις σκέψεις μας! Γιατί πρώτα θα τους πούμε πώς την σκεφτόμαστε την όλη φάση και μετά ποιο θα είνει η πρώτη μας κίνηση στον έξω κόσμο!Στο thread αυτό πρέπει να γίνονται προτάσεις! Οι ερωτήσεις του τύπου τι κάνουμε εδω μέσα νομίζω ότι απαντώνται από τον τίτλο!

Όλα αυτά δεν είναι πρωσοπικά! Αλλά αφορμή ήταν το post σου! Ας πάρουμε λοιπόν μια απόφαση για το τι θα συζητήσουμε την Παρασκευή!

Προτείνω να μιλήσουμε για την πρώτη ιδέα που είχε ο trooper, για τις διαβάσεις των πεζών, εκτός από όλο το πλάνο που θα τους αναφέρουμε!

Α για 21:00 δεν νομίζω ότι μπορώ. Εκείνη την ώρα τελειώνω την προπόνηση. Αν είναι μου λέτε διεύθυνση και σας βρήσκω εκεί!

sniper
26/01/2007, 13:05
ΜΑΕΘΡΑΤ γαρ... να πω ότι αν πάτε έτσι χωρίς να εχετε κάτι συγκεκριμένο να προτείνετε.....

Τζάμπα κόπος.... Και οι Λέσχες ως γνωστόν αν δεν κερδίζουν κάτι δεν ασχολούνται....

Ίσως χτυπάτε λάθος πόρτες....

(... είπε κι αποσύρθηκε στο βάθος κουρασμένος από το βάρος των ....)

alximistis
26/01/2007, 13:19
Έχουμε μια ιδέα πάνω-κάτω τι θα ειπωθεί!
Ωστόσο φαντάζομαι πριν πάμε εκείνη την Παρασκευή θα υπάρξει και μία συνάντηση τουλάχιστον όσων πάμε -πάνε δεν έχει σημασία αυτό για να συγκεκριμενοποιηθούν ορισμένα πράγματα.
Ας περιμένουμε λιγάκι να οριστικοποιηθεί το ραντεβού κι εδώ είμαστε.
Και το εάν και κατά πόσο χτυπάμε λάθος πόρτες ναι μπορεί. Πολύ πιθανό!
Αλλά τι σημασία έχει τώρα; Το ζήτημα αυτήν την στιγμή είναι να ξεκινήσει η κίνηση. Μετά... βλέπουμε.

fantacid
27/01/2007, 00:10
πολύ ωραία η σκέψη σας!
το θέμα είναι να συγκεκριμενοποιήσουμε κάπως αυτή τη σκέψη.


Εφόσον ο σκοπός είναι να κάνουμε λιιιιγο πιο ασφαλή το κόσμο μας κυρίως γύρο από τη μηχανή, ο πρώτος ο στόχος μας είναι να "ξυπνήσουμε" τον άμεσα ενδιαφερόμενο δλδ τον μοτοσικλετιστή.

από τον καιρό που πρώτο-μπήκα στο μοτο.γρ πιστεύω ότι έχω βελτιωθεί αρκετά σαν οδηγός εξαιτίας κάποιων ΠΑΡΑ πολύ χρήσιμων θρεντς από το section του "Οδήγηση -Tips & Tricks (http://www.moto.gr/forums/forumdisplay.php?s=&forumid=7)".

η πρόταση μου λοιπόν, είναι να δημιουργήσουμε ένα φυλλάδιο (8σελλιδο,16σελλιδο, δεν έχει σημασία) με περιεχόμενο ανάλογου ενδιαφέροντος όπου θα στοχεύει καθαρά κ μόνον συνάδελφους μοτοσικλετιστές

κάτι σαν αυτο (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=30784) νομίζω θα ήταν αρκετά χρήσιμο στον μέσο οδηγό μοτοσικλέτας.

η διανομή θα είναι σε καταστήματα μηχανων/εξοπλισμου/αξεσουαρ/συνεργιων κ γενικότερα σε ότι έχει ΑΜΕΣΗ σχέση με τον αναβατή δίκυκλου.


Τα βήματα προς την ολοκλήρωση είναι 3 βασικά μέρη
Η σύνταξη.
Η έκδοση
Η διανομή.

Η σύνταξη δε θα είναι δύσκολη με "εργαλείο" ένα φόρουμ με 16.000 μέλη!

Για την έκδοση θα χρειαστούν κάποια χρήματα.
Αφού έχει μαζευτεί το υλικό που θέλουμε θα πρέπει κάποιος να επιμεληθεί την τελική εμφάνιση του ......τόσα μέλη ελπίζω κάποιος να έχει μια σχετική εμπειρία στο θέμα.
Μετά πάμε σε ένα μεγάλο τυπογραφείο κ ρωτάμε το κόστος του εγχειρήματος.
Όλοι οι εθελοντές καταθέτουμε σε λογαριασμό το μερίδιο που τους αντιστοιχεί.

Τα φυλλάδια στέλνονται στους εθελοντές κ κάνουν τη τελική διανομή στα μοτοστεκια!
Όπως καταλαβαίνετε είναι το σημείο που υπερτερούμε γιατί τα μέλη μας είναι διασκορπισμένα σε ΟΛΗ την Ελλάδα, πράμα που σημαίνει ότι η ιδέα μας μπορεί να πάει πολυυυυυυ μακριά!


Τι λέτε?

Ας είναι το πρώτο βήμα!!

blueblack
27/01/2007, 04:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
πολύ ωραία η σκέψη σας!
το θέμα είναι να συγκεκριμενοποιήσουμε κάπως αυτή τη σκέψη.


Εφόσον ο σκοπός είναι να κάνουμε λιιιιγο πιο ασφαλή το κόσμο μας κυρίως γύρο από τη μηχανή, ο πρώτος ο στόχος μας είναι να "ξυπνήσουμε" τον άμεσα ενδιαφερόμενο δλδ τον μοτοσικλετιστή.

από τον καιρό που πρώτο-μπήκα στο μοτο.γρ πιστεύω ότι έχω βελτιωθεί αρκετά σαν οδηγός εξαιτίας κάποιων ΠΑΡΑ πολύ χρήσιμων θρεντς από το section του "Οδήγηση -Tips & Tricks (http://www.moto.gr/forums/forumdisplay.php?s=&forumid=7)".

η πρόταση μου λοιπόν, είναι να δημιουργήσουμε ένα φυλλάδιο (8σελλιδο,16σελλιδο, δεν έχει σημασία) με περιεχόμενο ανάλογου ενδιαφέροντος όπου θα στοχεύει καθαρά κ μόνον συνάδελφους μοτοσικλετιστές

κάτι σαν αυτο (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=30784) νομίζω θα ήταν αρκετά χρήσιμο στον μέσο οδηγό μοτοσικλέτας.

η διανομή θα είναι σε καταστήματα μηχανων/εξοπλισμου/αξεσουαρ/συνεργιων κ γενικότερα σε ότι έχει ΑΜΕΣΗ σχέση με τον αναβατή δίκυκλου.


Τα βήματα προς την ολοκλήρωση είναι 3 βασικά μέρη
Η σύνταξη.
Η έκδοση
Η διανομή.

Η σύνταξη δε θα είναι δύσκολη με "εργαλείο" ένα φόρουμ με 16.000 μέλη!

Για την έκδοση θα χρειαστούν κάποια χρήματα.
Αφού έχει μαζευτεί το υλικό που θέλουμε θα πρέπει κάποιος να επιμεληθεί την τελική εμφάνιση του ......τόσα μέλη ελπίζω κάποιος να έχει μια σχετική εμπειρία στο θέμα.
Μετά πάμε σε ένα μεγάλο τυπογραφείο κ ρωτάμε το κόστος του εγχειρήματος.
Όλοι οι εθελοντές καταθέτουμε σε λογαριασμό το μερίδιο που τους αντιστοιχεί.

Τα φυλλάδια στέλνονται στους εθελοντές κ κάνουν τη τελική διανομή στα μοτοστεκια!
Όπως καταλαβαίνετε είναι το σημείο που υπερτερούμε γιατί τα μέλη μας είναι διασκορπισμένα σε ΟΛΗ την Ελλάδα, πράμα που σημαίνει ότι η ιδέα μας μπορεί να πάει πολυυυυυυ μακριά!


Τι λέτε?

Ας είναι το πρώτο βήμα!!


ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΙΔΕΑ...........

Ό πρωτεργάτης τού έγχειρήματος....ΤΙ ΛΕΕΙ.....????

Άλλά έπιμένω σάν τί θά πάμε νά τό μοιράσουμε...???

Σάν ή παρέα τού μοτό...????


ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟ........αύτή είναι ή θέση μου....
Καί καταστατικό άκαπέλλωτο....
Τό ποιός θά είναι ό πρόεδρος καί ποιός ό γραμματέας είναι τό τελευταίο....
Άλλά γιά νά κινηθείς είναι άπαραίτητο...
Άλλιώς πιστεύω ότι θά λέμε χαζομαρούλες άπό τό net.....

Αύτή ή προσπάθεια πρέπει νά ξεκινήσει σωστά, μέ βάσεις....!!!!

:wave2:

gcrook
27/01/2007, 18:25
Υπαρχει και το εξης φορουμ:
http://www.ecfpo.gr/forum.htm

Μολις τωρα ειδα ποστ του κελευτη και θυμηθηκα την υπαρξη του.
Μαλιστα πολλοι εχουν μεταφερει καποιες αποριες προτασεις εκει.
Ισως καπως πιο συστηματικα θα μπορουσαμε να ερθουμε σε επαφη μαζι τους
με αφορμη αυτο το θρεντ/προταση.

TROOPER
27/01/2007, 21:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
πολύ ωραία η σκέψη σας!
το θέμα είναι να συγκεκριμενοποιήσουμε κάπως αυτή τη σκέψη.


Εφόσον ο σκοπός είναι να κάνουμε λιιιιγο πιο ασφαλή το κόσμο μας κυρίως γύρο από τη μηχανή, ο πρώτος ο στόχος μας είναι να "ξυπνήσουμε" τον άμεσα ενδιαφερόμενο δλδ τον μοτοσικλετιστή.

από τον καιρό που πρώτο-μπήκα στο μοτο.γρ πιστεύω ότι έχω βελτιωθεί αρκετά σαν οδηγός εξαιτίας κάποιων ΠΑΡΑ πολύ χρήσιμων θρεντς από το section του "Οδήγηση -Tips & Tricks (http://www.moto.gr/forums/forumdisplay.php?s=&forumid=7)".

η πρόταση μου λοιπόν, είναι να δημιουργήσουμε ένα φυλλάδιο (8σελλιδο,16σελλιδο, δεν έχει σημασία) με περιεχόμενο ανάλογου ενδιαφέροντος όπου θα στοχεύει καθαρά κ μόνον συνάδελφους μοτοσικλετιστές

κάτι σαν αυτο (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=30784) νομίζω θα ήταν αρκετά χρήσιμο στον μέσο οδηγό μοτοσικλέτας.

η διανομή θα είναι σε καταστήματα μηχανων/εξοπλισμου/αξεσουαρ/συνεργιων κ γενικότερα σε ότι έχει ΑΜΕΣΗ σχέση με τον αναβατή δίκυκλου.


Τα βήματα προς την ολοκλήρωση είναι 3 βασικά μέρη
Η σύνταξη.
Η έκδοση
Η διανομή.

Η σύνταξη δε θα είναι δύσκολη με "εργαλείο" ένα φόρουμ με 16.000 μέλη!

Για την έκδοση θα χρειαστούν κάποια χρήματα.
Αφού έχει μαζευτεί το υλικό που θέλουμε θα πρέπει κάποιος να επιμεληθεί την τελική εμφάνιση του ......τόσα μέλη ελπίζω κάποιος να έχει μια σχετική εμπειρία στο θέμα.
Μετά πάμε σε ένα μεγάλο τυπογραφείο κ ρωτάμε το κόστος του εγχειρήματος.
Όλοι οι εθελοντές καταθέτουμε σε λογαριασμό το μερίδιο που τους αντιστοιχεί.

Τα φυλλάδια στέλνονται στους εθελοντές κ κάνουν τη τελική διανομή στα μοτοστεκια!
Όπως καταλαβαίνετε είναι το σημείο που υπερτερούμε γιατί τα μέλη μας είναι διασκορπισμένα σε ΟΛΗ την Ελλάδα, πράμα που σημαίνει ότι η ιδέα μας μπορεί να πάει πολυυυυυυ μακριά!


Τι λέτε?

Ας είναι το πρώτο βήμα!!

+1

θα μας παρει λιγο καιρο αλλα οκ...δεν βιαζομαστε αλλωστε.

οσο για το καταστατικο που λεει ο ιρινιαα...ρε συ λαζαρε να σου πω κατι...εγω πιστευω οτι δυναμη εχουνε οι πολλοι.αν ειμαστε πολλοι λοιπον σε αυτη τη κινηση....κατα διαολου θα πανε και καταστατικα και προεδροι και τα παντα.την κινηση στις λεσχες την κανουμε για 2 λογους.1 για να βολιδοσκοποισουμε τις προθεσεις τους και 2 για να ενημερωθουμε εμεις οι ιδιοι.ο λαμπρος ειναι πιο καταλληλος να απαντησει στο συγκεκριμενο.αυτα για την ωρα.


πιστευω οτι εφοσον ειναι παρασκευη να παμε στη λεσχη, θα ητανε καλο να βρεθουμε και αλλη μια φορα αυτη την εβδομαδα προκειμενου να <<συνταξουμε>> εναν λογο σε αυτους που θα μας ακουσουνε την παρασκευη.

warlord
31/01/2007, 00:47
Εκανα πολυ ωρα να τα διαβασω ολα με προσοχη και εφαγα και ωρα διαβαζοντας τα λινκ,αλλα αξιζε
λοιπον εγω λεω τα εξεις(τα πιο πολα τα εχουν πει αλλοι πιο πανω απλα τα γραφω για να κανω μια ολοκληρωμενη προταση):
1)Να ψαχτουμε για να εκδοσουμε κατι με δικα μας εξοδα η με κανεναν χορηγο-ους για την ασφαλη οδηγηση
2)..για να γινει αυτο πρεπει ομως να κανουμε κατι σε καταστατικο για να φαινετε στους αλλους(γιατι εμεις ξερουμε θελω να πιστευω ολοι οτι κανουμε και συμετεχουμε υπευθηνα)οτι κανουμε κατι οργανομενο,υπαρχει περιπτωση ναφτιαξουμε καταστατικο χωρις προεδρους και τετοια αλλα με συντονιστες κατα πολη?και μαλιστα να μην εκλεγετε καποιος συντονιστης απο ψηφους αλλα απο τις παρουσιες στις συναντησεις(αν ξερει κανενας ας απαντησει παρακαλω)
3)Προτεινω να βρουμε μια ακρη για να συναντηθουμε καπου οσο το δυνατον περισοτεροι απο διαφορες περιοχες της Ελλαδος για να μιλησουμε και απο κοντα(οριστε μια κυριακη που να βολευει τους πιο πολλους)γιατι με το νετ τα πραγματα ειναι λιγο μπερδεμενα τουλαχιστον ακομα

νομιζω οτι τα παραπανω βηματα πρεπει να γινουν με την σειρα 3,2,1,

επισεις νομιζω οτι εμεις απο θεσσαλονικη καλο θα ηταν να βρθουμε καποια στηγμη για να πιουμε ενα καφεδακι να τα πουμε και εμεις απο κοντα,αμα θελετε στειλτε μου πμ να κανονισουμε κατι για το σαββατοκυριακο

Nostra
31/01/2007, 13:39
η ύπαρξη του site www.copacampagnia.gr με έβαλε σε σκέψεις και έστειλα στον διαχειριστή του το εξής e-mail :


Κύριοι, κυρίες και λοιποί....
Μπήκα στο site σας και σε κάποια φωτό μιας συνάντησής σας είδα πως κάποιοι γνωρίζετε το forum moto.gr και μάλιστα συναντιέστε και στο Δέλεαρ...

Σε αυτό το φόρουμ συμμετέχω με το username Nostra

Μαζί με κάποια άλλα μέλη έχουμε ξεκινήσει να συζητάμε κάποια πράγματα που φαίνεται πως ενδιαφέρουν κι εσάς...

Πίνακας ενεργειών
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=34356

Αρχίσαμε και ασχολούμαστε
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=32709

Ανοιχτή συζήτηση
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=34144

Στα παραπάνω Links μπορείτε να δείτε τις συζητήσεις που έχουν γίνει...

Θα θέλαμε να γνωριστούμε, να ανταλλάξουμε απόψεις και σε περίπτωση ταύτισης (που υποψιάζομαι πως υπάρχει) γιατί όχι και να ενώσουμε τις ιδέες μας και τις δυνάμεις μας...

Μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μου είτε στο κινητό μου XXXXX είτε αν όντως έχουμε κοινoύς γνωστούς στο moto.gr με ΠΜ στο username μου...
Μια πρώτη επαφή θα μπορούσε να γίνει αυτή την Τετάρτη στο Δέλεαρ....

Φιλικά




η απάντηση που πήρα είναι η εξής:



Αγαπητέ φίλε Τάσο,
Με το παρόν θα θέλαμε να σε ενημερώσουμε ότι παραλάβαμε την ηλεκτρονική επιστολή που μας απέστειλες την 30/01/07.

Ειλικρινά, σε ευχαριστούμε για το ενδιαφέρον το οποίο επέδειξες να πλοηγηθείς στην πρόσφατα δημιουργημένη ιστοσελίδα μας, όπως και για την επιθυμία σου να κανονίσουμε μια συνάντηση προκειμένου να γνωριστούμε από κοντά.

Δυστυχώς, η πλειοψηφία της ομάδας μας δεν μπορεί να συμμετάσχει στη συνάντηση που προτείνεις για σήμερα Τετάρτη 31/01/07. Μπορούμε να αντιπροτείνουμε να συναντηθούμε αύριο Πέμπτη 01/02/07, κατά τις 20.00 στο Δέλεαρ. Σε περίπτωση όμως που η προαναφερόμενη (αντί) προτεινόμενη ημερομηνία συνάντησης δεν βολεύει, τότε μπορούμε να κανονίσουμε μια συνάντηση την επόμενη εβδομάδα.

Όποιο και να είναι το αποτέλεσμα περί του καθορισμού μιας ημερομηνίας συνάντησης, δηλώνουμε ότι αυτή θα πραγματοποιηθεί καθώς διακρίνουμε ότι υπάρχει η σχετική διάθεση.

Σε ευχαριστούμε εκ των προτέρων

Παλασσόπουλος Ιωάννης
Copa Campagnia
Διαδυκτιακό προσωνύμιο: Λυγκέας
Μέλος του PitStop.gr


οπότε .... να το κανονίσουμε για αύριο Πέμπτη? :confused: :confused:

Nostra
31/01/2007, 15:18
μετά από διαθεσιμότητα ημών... αποστάλθηκε το εξής :

Λοιπόν... είμαστε οκ για αύριο αλλά κάποιοι από εμάς θα μπορούν γύρω στις 21:00’
Οπότε λέμε από τις 8:00’-8:30’ και μετά...
Εγώ προσωπικά θα είμαι εκεί στις 20:30’ πάντως...
Λοιπόν...
Ες αύριον?

και απαντήθηκε αυτό...

Ενταξει Τασο θα τα πουμε αυριο απο κοντα
Γιαννης
Οπότε ραντεβού αύριο (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=656199#post656199) με τα παιδιά από το www.copacampagnia.gr, όσοι μπορείτε και επιθυμείτε ελάτε να τους γνωρίσουμε και να μας γνωρίσουν... :wave2: :wave2: :wave2:

zireous
31/01/2007, 15:56
Εγώ επειδή κάποιος ρώτησε, έχω τοποθετηθεί για το θέμα, περίληψις:


1 Μαζεύουμε υλικό γύρω από την ασφαλή οδήγηση (πχ έχει πολύ πράμα στο ανάλογο φόρουμ "Οδήγηση -Tips & Tricks", καί σε γειτονικά σάιτ).

2 Βάζουμε στο παιχνίδι επιστήμονες συγκοινωνιολόγους, και ρωτάμε τη γνώμη τους, αλλά θέλουμε και τη συμβολή τους, και τις "άκρες" τους (εννοώ να έχουν ενεργή συμμετοχή με το αντικείμενο και κύρος, ο ξάδερφός μου ο Μήτσος που σπούδασε μεν συγκοινωνιολόγος αλλά δουλεύει τώρα σε χαρμπουγκεράδικο -φανταστικό πρόσωπο-, δε πιάνεται).

3 Αρχίζουμε να "πιέζουμε" καταστάσεις, πολιτικά πρόσωπα, μέσα, ότι κουνιέται τελοσπάντων ώστε τα δεδομένα που οι πραγματικοί ειδικοί εξετάσουν και δουν τη πρακτική εφαρμογή τους να αρχίσουν να μπαίνουν πρώτα στα σχολεία (έχει ξαναγίνει πιλοτικά, νομίζω για οδήγηση αυτοκινήτου), και μετά παντού -παιδαγωγοί επίσης θα πρέπει να ανακατευτούν για να γίνει αυτή η γνώση όχι μόνο προσιτή αλλά και επιθυμητή από τους μπόμπιρες αλλιώς γαργάλα τα.

4 Συνεχίζουμε το ίδιο βιολί, μέχρι να ξυπνήσουν αρκετοί. :a022:



Καταστατικά, λέσχες κλπ δεν τα βλέπω με καλό μάτι, χρειάζεται εθελοντισμός και κούρδισμα των υπαρχόντων θεσμών πρώτα για να δούμε αυτοί τί θέλουν να κάνουν από αυτά που προτείνουμε (πχ επιστολές -και γνωστοποιήσεις αυτών στα μέσα- στο υπουργείο μεταφορών & επικοινωνιών (http://www.yme.gr/)), και από ένα σημείο και μετά ίσως ένα μή κερδοσκοπικό ίδρυμα (που θέλει φυσικά φράγκα, καταστατικό, και κανένας δεν εγγυάται ότι θα αντέξει για πολύ).

Ένα καλό παράδειγμα εκπαίδευσης αναβατών είναι το MSF, θέλει όμως ειδικούς εκπαιδευτές για το πρακτικό μέρος (πριν πεταχτεί κανένας πάλι, όχι δεν τα παίρνω από 'κει, όχι μόνο φράγκο για τη μετάφραση του 1ου level του δε ζήτησα, αλλά είναι και πολύ πιθανό κάποια στιγμή να μου τη πούνε και να εξαφανιστεί το κείμενο από το site μου).
Θα έπρεπε να μπεί στα σχολεία, μαζί με ανάλογο level για αυτοκίνητα αλλά και πεζούς -μη γελάς.

Γι' αυτούς που δεν ξέρουν γιατί μιλάω όσο αφορά το MSF πατείστε εδώ (http://z-moto.freehostia.com/gr_moto_brc.html).

Cpt. Haddock
01/02/2007, 10:00
Ως τώρα απείχα απο όλη τη συζήτηση γιατί είμαι μάλλον απαισιόδοξος ως προς την έκβαση της προσπάθειας.

Να τονίσω οτι τιμα όλους τους μετέχοντες αυτό που προσπαθούν να κάνουν. Αν μΕ επιτρέπεται θα πω μια-δυο κουβέντες και θα (ξανα)αποσυρθώ στη σπηλιά μου.

Κατ' αρχήν (όπως προείπε και ο μαεθρατ) θεωρώ το όλο εγχειρημα της μετάβασης στις λέσχες καταδικασμένο εκ των προτέρων... θα σας πουνε το πολύ μερικα μπράβο και δε θα γίνει τίποτε.

Η μόνη για μένα διέξοδος με πιθανα αποτελέσματα είναι η μετατροπή του "μπούγιου" σε κάτι πιο "πιασάρικο".
Δε θα ήθελα να πω λέσχη/σωματείο κλπ, αλλα κατι σαν αυτό που στο χωριό μου λέγεται think tank. Να είναι όμως επίσημο με βούλα, ένας "όμιλος προβληματισμού" ας πούμε (για να είμαστε και στα λημέρια του nostra :lol: ). Δε νομίζω οτι έχει νόημα μια τέτοια προσπάθεια αν δεν υπάρχει απο πίσω μια "επισημοποίηση".


Οι μετέπειτα δράσεις ενός τέτοιου ομίλου θα είναι να πλησιάσει προσωπικότητες όπως οι Καβαθας, Ιαβέρης, Σταθάκης, Χούντρας και άλλους που δε γνωρίζω ίσως και να τονίσει την προσπάθεια και να ζητήσει την υποστήριξη τόσο σε ηθικό όσο - κυρίως- σε υλικό/πρακτικό επίπεδο, ακόμα και σε επίπεδο επαφών και δημοσίων σχέσεων. Να ζητήσει χώρο στα περιοδικά, χρόνο στον "Εν Λευκώ" κλπ.

Εξυπακούεται οτι παράλληλα θα έχει συσταθεί ένα task force που θα αναλάβει να συντάξει τα κείμενα της παρέμβασης, δε θα γράφετε όλοι μαζί γιατί απλα δε θα τελειώσετε ποτέ.

Ο όμιλος κάποια στιγμή θα πρέπει να βγει προς τα έξω στα ΜΜΕ με συνεντεύξεις και παρουσίες στις πρωινές εκπομπές (πριν τις Μενεγάκιδες εννοείται).

εν κατακλείδι: αφήστε τις λέσχες ήσυχες και κάντε ότι θέτε μόνοι σας, "if you want a job done, do it yourself"

Αλλιώς το εγχείρημα θα θυμίζει τη σκηνή απο το "Life of Bryan" των Monty Pythons όπου για ώρα συζητάνε όλοι λέγοντας οτι πρέπει να αφήσουν τα λόγια και να περάσουν στις πραξεις (και όλοι συμφωνουν αλλα κανένας δεν κανει κάτι).

Καλή επιτυχια, όποιο τρόπο και να ακολουθήσετε

:wave2: :beer: :wave2:

KaterinaX
01/02/2007, 10:43
εν κατακλείδι: αφήστε τις λέσχες ήσυχες και κάντε ότι θέτε μόνοι σας, "if you want a job done, do it yourself"


ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΑ ΠΡΟΛΕΓΟΜΕΝΑ.. ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΕΙΡΑ ΑΝΑΛΟΓΗ, ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΣΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ.. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΜΕ!

warlord
01/02/2007, 23:17
Συμφωνω απολυτα με αυτα που γραφει ο Καπτεν και θα ηθελα να τον ρωτησω την μονη απορια που εχω και εγω και πολλοι αλλοι εδω μεσα
Πως μπορουμε να συντονισουμε τις προσπαθειες μας ολοι μαζι ακομα και αυτοι που δεν ειναι απο Αθηνα για να κανουμε κατι ενιαιο?
Αν εχει και κανεις αλλος καμια ιδεα σε σχεση με το παραπανω ας απαντησει απλα ρωταω τον καπτεν γιατι απο ολους που ακουσα στο θεμα δρασης ειναι η αποψη που πλησιαζει πιο πολυ σε αυτο που σκευτομαι εγω


Τι εγινε με την συναντιση?

fantacid
02/02/2007, 00:43
γιατι μια ιδεα ανθρωπων θα πρεπει να γινει ντε κ καλα μαγαζι???

γιατι εαν γινει "επισημο" με καταστατικο κ μπλα μπλα μπλα (χωρις να ειμαι κ πολυ σιγουρος) χρειαζονται αδειες λειτουργιας, στεγαση, εφοιρες κ χιλιες δυο παραριτσες.......οι οποιες εκτος απο διαθεση (που για την ωρα μονο αυτο υπαρχει!) χρειαζονται κ χρηματα.......

ποιος θα ανοιξει λοιπον αυτο το μαγαζι?

ειναι διατεθειμενος κανεις να τα "ακουμπησει" για το κοινο καλο???

ας πατησουμε λιγο κατω, κατεβαστε καμια ιδεα της προκοτπης μπας κ γινει μια αρχη κ αν δουμε οτι υπαρχει κινηση κ ορεξη (γιατι στα λογια ολοι ειμαστε τσακαλια) κ βλεπουμε.....καλα καλα δε αρχισαμε στη τιβι θελουμε να βγουμε!

"Ναι Ναι απο το μοτο.γρ ειμαστε κ θελουμε να σας ευχαριστησουμε που μας βγαλατε στο γυαλι κ επι τις ευκαιριας να στειλω τα φιλια μου στη σουλα :a07:... Α! κ μη ξεχνατε ε, ΟΛΟΙ ΚΡΑΝΟΣ....εχουμε κ κατι ωραια μπλουζακια αμα θελετε....!!!"



τεσπα.....καποιος καλος ανθρωπας εαν θελει εας ενημερωσει το κοινο για τη σημερινη συναντηση!
εχω μεγαλη περιεργια να δω τι ειπανε (εκτος απο το σεβαστες ποσοτητες αλκοολ που πολυ πιθανων καταναλωθηκαν!)

Cpt. Haddock
02/02/2007, 09:26
μη με βάζετε να απαντάω ρε, αφού δε θα μεθέξω... :rolleyes:



Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
γιατι μια ιδεα ανθρωπων θα πρεπει να γινει ντε κ καλα μαγαζι???

Γιατί μόνο έτσι - κατα τη γνώμη μου - θα προχωρήσει απο ιδέα σε πράξη

Τι τύχη έχει ρε φαινόμενο η παρέμβαση μιας τυχαίας ομάδας ανθρώπων χωρίς μια "ταμπέλα" ?







είπε ο :a024: και αποσύρθηκε στη σπηλια του για να βγάλει το χειμώνα :a027:

Cpt. Haddock
02/02/2007, 10:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από warlord
Συμφωνω απολυτα με αυτα που γραφει ο Καπτεν και θα ηθελα να τον ρωτησω την μονη απορια που εχω και εγω και πολλοι αλλοι εδω μεσα
Πως μπορουμε να συντονισουμε τις προσπαθειες μας ολοι μαζι ακομα και αυτοι που δεν ειναι απο Αθηνα για να κανουμε κατι ενιαιο?
Αν εχει και κανεις αλλος καμια ιδεα σε σχεση με το παραπανω ας απαντησει απλα ρωταω τον καπτεν γιατι απο ολους που ακουσα στο θεμα δρασης ειναι η αποψη που πλησιαζει πιο πολυ σε αυτο που σκευτομαι εγω

Αφου με ρωτάτε θα απαντήσω... :D


όχι οτι με χαλάει δηλαδήΣ :rolleyes:

Συνεχίζοντας λίγο τον προβληματισμό-πρόταση που εξέθεσα σε προηγούμενο ποστ μου, φρονώ οτι (και εδώ είναι που έρχεται η οργάνωση του ομίλου ή όπως θέτε πέστε το) μαζεύεστε μεν πολλοί ενθουσιώδεις συμμετέχοντες ή "εν δυναμει" συμμετέχοντες αλλα αν δεν οργανωθείτε κάπως (στα πρότυπα του γνωστού ανεκδότου :lol: ) αποτέλεσμα δε θα δείτε.

Το να προσπαθείτε καθε φορά να βρείτε μια μέρα (και ένα μέρος) που να βολεύει ΟΛΟΥΣ όσους θέλουν να πουν/κανουν κάτι είναι απλά ουτοπικο.

Ποτε θα λείπει ο ένας, πότε ο άλλος, πότε θα συζητάτε περι ανέμων και υδάτων... και φυσικά θα ισχύει το αξίωμα : αριθμός ανθρώπων = αριθμός γνωμών

(όπως είχε πει κι ο Dirty Harry, "opinions are like assholes, everybody 's got one")


Όπως προείπα, καθορίστε μια κεντρική και ολιγομελή ομάδα η οποία θα αναλάβει την επεξεργασία των ιδεών, των κειμένων, των δράσεων.

Οι υπόλοιποι θα στέλνετε τις προτάσεις σας ηλεκτρονικα (ανταλλάξτε email) σε αυτή την κεντρική ομάδα, με cc (κοινοποίηση) αν θέλετε τους υπόλοιπους.

Κάποιες προτάσεις που θα είναι πιο άξιες λόγου μπορούν να μπουν προς συζητηση στο φόρουμ για να πούμε κι εμείς απο εδώ το μακρύ μας και το κοντό μας...

Καλή ακούγεται η ισότητα στην ομάδα αλλα κάποιοι θα πρέπει να είναι πιο ίσοι απο τους άλλους (primus inter pares...)

:smokin: :wave2:

kalesin
02/02/2007, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Εννοείται... :smokin:



Αφου είναι εκ προοιμίου σωστή :a24:

:rotflmao:


που 'σαι... χτυποκεφαλε [:a24:], αυτο θεωρητικα εχει γινει.

Εχουν μαζευτει καποια ατομα, αυτα που μπορουν να μαζευονται πιο ευκολα κ ισως εχουν κ τα "κονε", κ οι υπολοιποι πεταμε τα δικα μας μπας κ καποιο πιαστει στο διχτυ.

Απο εκει κ περα, αυτο που με απασχολει εμενα, δεν ειναι το ποιος θα βγει προς τα εξω, αλλα το τι θελουμε να κανουμε.

Αν βρεθει αυτο, θα βρεθει κ ο τροπος να γινει.


Θελουμε να προστατευσουμε εμας τους ιδιους; Θελουμε να εκπαιδευσουμε καποιους αλλους; ποιους;
τους οδηγους αυτοκινητων που δεν εχουν μαθει τα βασικα για αυτους που βρισκονται μαζι τους στους δρομους;
τους νεους οδηγους μοτοσυκλετας που πρεπει να μαθουν να φορανε κρανος;

τι θελουμε να κανουμε; γιατι φοβαμαι οτι αρχισαμε να μιλαμε για τον τροπο που πρεπει να γινει κατι [κ μαζι κ εγω] κ οχι για το τι θελουμε να κανουμε.




εισαι σιγουρος οτι δεν θελεις να εισαι μεσα;

για ξανασκεψου το

:wave2:

Cpt. Haddock
02/02/2007, 12:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
που 'σαι... χτυποκεφαλε [:a24:], αυτο θεωρητικα εχει γινει.

δεν το ήξερα και χαίρομαι... :smilea:

Αλλα το πρακτικό είναι πιο ουσιαστικο του θεωρητικου


Απο εκει κ περα, αυτο που με απασχολει εμενα, δεν ειναι το ποιος θα βγει προς τα εξω, αλλα το τι θελουμε να κανουμε.
Αν βρεθει αυτο, θα βρεθει κ ο τροπος να γινει.

Νομίζω οτι ο τρόπος πρέπει να προηγηθεί




εισαι σιγουρος οτι δεν θελεις να εισαι μεσα; :wave2:

Απολύτως σίγουρος :wave2: :wave2: :beer:

zireous
02/02/2007, 16:33
Στο ίδιο φόρουμ υπάρχουνε δύο σχετικά threads... το ένα είναι αυτό και το άλλο λέγεται:
Κυκλοφοριακή Αγωγή - Οδική Παιδεία : Πίνακας Κινήσεων/Πληροφοριών/Συμμετοχών

Σε τούτο δω που λέγεται "Κυκλοφοριακή Αγωγή - Οδική Παιδεία : Ανοιχτή Συζήτηση - Ιδέες - Πληροφορίες", υποτίθεται ότι ποστάρουμε πράγματα σχετικά με το θέμα... άμα αρχίσω να σπαμάρω χεστήκατε που κλάνατε...


Εγώ δε ξαναγράφω αυτά που θεωρώ σημαντικά, τα είπα παραπάνω και είμουν αρκετά σαφής, το άν μπορεί να έχει αποτέλεσμα μια συνεχής απόπειρα ενημέρωσης δεν το ξέρεις μέχρι να γίνει πράξη και να αρχίσει να δίνει καρπούς. Το να γίνει μια πρόταση ακόμα και μέσα από ένα απρόσωπο φόρουμ δε σημαίνει ότι δεν έχει ουσία -το κύρος θα το δώσουν οι ειδικοί όμως, και μαζί με τους συγκοινωνιολόγους είναι καί συνήθεις ύποπτοι όπως ο Ιαβέρης, ο Σταθάκης και άλλοι.


Όσο για το αν είναι πολλές οι απόψεις, και θα γίνει μπάχαλο, και χρειαζόμαστε λέει ομάδα συγκρότησης και εξέτασης δεδομένων:
:a49:

Χλωμό το βλέπω να ενδιαφερθούν αρκετοί ώστε να χρειαστεί ξεσκαρτάρισμα, emails κλπ...



:beer:

fantacid
02/02/2007, 20:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ως τώρα απείχα απο όλη τη συζήτηση γιατί είμαι μάλλον απαισιόδοξος ως προς την έκβαση της προσπάθειας.

...........................................

Καλή επιτυχια, όποιο τρόπο και να ακολουθήσετε

:wave2: :beer: :wave2:

φιλτατε κ.καπετανιε

εάν κ ιστέ σίγουρος ότι δεν έχει μέλλον αυτή η προσπάθεια κ ουσιαστικά απέχετε, παρόλα αυτά έχετε πολλές ιδέες που θα μπορούσαμε να κάνουμε!!

κ εύλογα σχηματίζεται η απορία:

μας δείχνετε το δρόμο αποτυχίας?
προσπαθείτε να μας βάλετε στο σωστό δρόμο?
ή απλά περνάτε την ώρα σας ποστάροντας (κοινώς σπαμ)?

ανοίγετε καθημερινά τόσα θρεντ προβληματισμού δείχνοντας σκεπτόμενο άτομο κ ανήσυχο πνεύμα,
να μια ευκαιρία να βγείτε από την επανάσταση της πολυθρόνας (αγαπητό σπορ των ελλήνων) κ να δραστηριοποιηθείτε!


:wave2:

Tropeas
04/02/2007, 16:53
Είχαμε συνενοηθεί και θα είναι κόσμος απο ΛΕΜΟΤ αύριο Δευτέρα 20.00 και μετά στην έδρα της στην Λαγουμτζή για να ρωτήσουμε, μιλήσουμε, κάνουμε τις πρώτες επαφές και ενημερωθούμε και ενημερώσουμε και εμείς τι θέλουμε να κάνουμε!

Ελπίζω η αρχική παρέα που είμασταν (και όλοι οι άλλοι έξτρα ευπρόσδεκτοι) που θα πηγαίναμε έτσι και αλλιώς Δέλεαρ να είμαστε αύριο εκεί...:beer: :wave2:

Nostra
05/02/2007, 14:28
συνάντηση σήμερα στα γραφεία της ΛΕΜΟΤ, λαγουμιτζή 44 στον Νέο Κόσμο στις 20:00'


θα πάμε καταρχήν για να γνωριστούμε και για να συζητήσουμε για το πρόγραμμα ενεργειών που έχουν αυτοί, για τις δικές μας προθέσεις περί οργάνωσης και εκτέλεσης κάποιων ιδεών μας έτσι γενικά και το κατά πόσο μπορούν ή είναι διατεθειμένοι να βοηθήσουν...



Ραντεβού στις 19:45' στο σημείο του χαρτη που είναι επί της Λαγουμιτζή πάνω από τη υπόγεια γέφυρα και ακριβώς έξω από τα γραφεία της audiovisual...

παρακαλώ πείτε ποιοι θα έρθετε για να ξέρουμε πόσους και ποιους να περιμένουμε... δε θα περιμένουμε πάνω από 5' λεπτά μετά τις 19:45' .... :wave2:


76904

Tropeas
05/02/2007, 17:19
Εγω θα είμαι μαζί... Τάσο,
έτσι και αλλιώς έχω δικηγορικό θέμα παράλληλα να κουβεντιάσω με τον Γαζούλη...

Tropeas
05/02/2007, 17:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από VegasKitty
Tropea δε ξερουμε τι ειχατε πει, γιατι ακομα δεν μας εχετε πει τι ειπατε και τι εγινε τη προηγουμενη βδομαδα στη συναντηση....

Ακομα περιμενουμε.... :look:

Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Να κάνω τα τηλέφωνα να είναι την Παρασκευή το ΓΣ και κόσμος στην ΛΕΜΟΤ?
μάλλον για 21.00 το βλέπω...
σόρυ αλλά υπάρχει λιγοστό της ώρας, ελπίζω το βράδυ να μπορέσω να γράψω και άλλα που θα ήθελα... :wave2:
Στο προηγούμενο Δέλεαρ την προηγούμενη Δευτέρα το είχα δηλώσει ότι τελικά δεν θα γίνει Παρασκευή αλλά Δευτέρα η Συνάντηση σε όλους όσους ήταν εκεί που συμμετείχαν στην αρχική μας συνάντηση...
Επίσης είπαμε να το προωθήσουμε και λεκτικά μεταξύ μας...
δυστυχώς πλέον το αντικείμενο της δουλειάς μου με κάνει να είμαι πολλές ώρες στο δρόμο μακρυά απο ιντερνετ και δεν είχα την ευχέρια να το κάνω νωρίτερα,
μάλιστα δεν μπόρεσα να έρθω και το Σάββατο αλλά φαντάζομαι ότι εκεί τα παιδιά που το γνωρίζαν θα ενημερώσαν...

Tropeas
05/02/2007, 17:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από warlord
εμας παντως που δεν ημαστε στο Δελεαρ Λογο αποστασεως Δεν μας ενημερωσε κανεις...... Εχετε δίκιο παιδιά...
η βόλτα στην ΛΕΜΟΤ είναι "αναγνωριστική και μόνο....
μπορούμε να πάμε όποτε θέλουμε ξανά κάθε Δευτέρα Τετάρτη και Παρασκευή μετά τις 8 που ανοίγει,
και έχουμε ανοιχτή επικοινωνία για να ξανακανονίσουμε συνάντηση και με άλλες λέσχες να δούμε λίγο τον κορμό κίνησής μας πρώτα... και να δούμε που καλυπτόμαστε απο αυτές τις λέσχες και που μπορούμε να τις καλύψουμε εμείς με προσθήκες...
;)

EVI
05/02/2007, 18:06
εχω μια μικρη εμπειρια απο λεσχη....αυτοι ρε φαγωνοντε μεταξυ τους (οι λεσχες) ποια θα επικρατισει ποια θα ειναι αρχηγος και τετοια που πατε?να κανετε τι?σορυ αλλα θα γινει τριμπουρδελο μην το πρωσπαθησετε καν το εχω ζησει το σκηνικο

πρωσπαθουσαν να κανουν κατι για τις μπαριερες μεταξυ τους οι λεσχες και το μονο που καταφεραν ηταν να πλακωθουν μεταξυ τους.

τες πα ποτε δεν εβλαψε κανεναν μια προσπαθεια αλλα (το εχουν ηδη σκεφτει καποιοι θα πατε σαν εκπρωσοποι του μοτο.γρ?δλδ ολων εμας ?-οι μισοι δεν ξερουν καν την υπαρξη του ποστ αυτουνου)



καλη τυχη παντως

σας καμαρωνω να το ξερετε

αλλα.........

Nostra
06/02/2007, 00:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
το εχουν ηδη σκεφτει καποιοι θα πατε σαν εκπρωσοποι του μοτο.γρ?δλδ ολων εμας ?-οι μισοι δεν ξερουν καν την υπαρξη του ποστ αυτουνου


εύη.... διάβασε λίγο πιο προσεκτικά... (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=34144)

μη λέμε και ξαναλέμε τα ίδια...

:wave2: :wave2: :wave2:

VegasKitty
06/02/2007, 15:45
Καποια ενημερωση θα παιξει απο χτες το βραδυ??? :look:

Nostra
06/02/2007, 15:54
Ενέργεια : Επίσκεψη/γνωριμία με τη λέσχη ΛΕΜΟΤ και τη ΜΟΤΕΚ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=649920#post649920)

Ημερομηνία :2007-02-05

Συμμετέχοντες : Alximistis, Catmaster, Nostra, Tropeas

Σκοπός : Να δούμε αν μπορούν να παρέχουν βοήθεια σε κάποιες ενέργειές μας και να τους γνωρίσουμε τις προθέσεις μας


Εξέλιξη : Μετά από πρωτοβουλία του Tropea, κανονίστηκε ραντεβού στις 05/02/2007 στα γραφεία της ΛΕΜΟΤ (www.lemot.gr) με μέλη του Δ.Σ. τους για να τους γνωστοποιήσουμε την παρουσία μας και να γνωρίσουμε τις προθέσεις/ενέργειές τους για το μέλλον της οδικής παιδείας στη χώρα.

Πρόσωπα : Μιλήσαμε με τους κ.κ.
Γαζούλη Θεόδωρο, Δικηγόρος, μέλος επί πολλά έτη της ΛΕΜΟΤ, ΜΟΤΟΕ, fema που έχει ασχοληθεί με πολλά νομικά θέματα γύρω από το χώρο της μοτοσυκλέτας.
Βούλγαρη Γεώργιο, πρόεδρος της ΜΟΤΕΚ (www.motek.gr) και
Ριζοπούλου Κατερίνα, γραμματέα της ΜΟΤΕΚ, ενεργά μέλη και οι δύο στη ΛΕΜΟΤ.
Επίσης συζητήσαμε και με παρευρισκόμενα μέλη της ΛΕΜΟΤ για, σχετικά με τη μοτό και τις λέσχες, διάφορα θέματα.
Στοιχεία επικοινωνίας: Λαγουμιτζή 44, Νέος Κόσμος, Αθήνα, τηλ. 210 9212588

Σχόλια :
Η συζήτηση κυμάνθηκε σε φιλικά επίπεδα όπου αρχικά έγινε μια σύντομη αναφορά για τις κινήσεις της ΛΕΜΟΤ τα τελευταία χρόνια και ειδικότερα για τις επαφές που είχαν (ιδιαίτερα ο Θ. Γαζούλης) με την πολιτική ηγεσία γύρω από θέματα που αφορούν το μοτοσυκλετιστή και την οδική παιδεία.

Το απαύγασμα της συνάντησης (κατ' εμέ φυσικά) μπορεί ίσως να συνοψιστεί στα παρακάτω: Τα όποια (προσωπικά) προβλήματα μπορεί να έχουν κάποιες λέσχες μεταξύ τους υπερπηδούνται από την κοινή θέληση εκατέρωθεν για σωστές και καλά οργανωμένες ενέργειες
Οι λέσχες σβήνουν από μη ανανέωση των ενεργών μελών (συμμετοχικών μελών, ουχί οικονομικών). Ηλικιακή γήρανση και, εν πολλοίς, αδυναμία παρακολούθησης του διαδικτύου.
Ο χώρος της ΛΕΜΟΤ και τα μέλη της ανά πάσα στιγμή είναι ανοιχτοί σε ιδέες, προτάσεις, συναντήσεις και συμμετοχή στον τρόπο υλοποίησης.
Οι περισσότερες πρωτοβουλίες (είτε ατομικές είτε "λεσχικές") πάσχουν από το marketing της ενέργειας. Ελλιπής επικοινωνία και ενημέρωση του κοινού της μοτοσυκλέτας.
Επιζητούν τη ισότιμη συμμετοχή και προσφορά νέων ανθρώπων.
Διαθέτουν σχετικό πρωτότυπο πληροφοριακό υλικό που χρήζει κοινοποίησης.
Αναμονή συγκεκριμένων προτάσεών μας και διερεύνηση τρόπων υλοποίησής τους.
Προβληματισμός γύρω από τη στάση της πολιτείας και του κρατικού - ΟΤΑ μηχανισμού (παρακώλυση, αδιαφάνεια, ευθυνοφοβία, άγνοια)
Ανάγκη για άτομα με διάθεση για προσφορά (π.χ. βοήθεια για υποστήριξη/ανάπτυξη των ιστοσελίδων lemot.gr, motek.gr και (προσωπικό μου σχόλιο motoe.gr)

Το κλίμα φάνηκε θετικό και δόθηκε έμφαση στην ανάγκη για νέους ανθρώπους με διάθεση για ενεργή συμμετοχή (όχι στη λέσχη αυτή καθ' αυτή) στα προβλήματα που αφορούν τον μοτοσυκλετιστή, την πληροφόρησή του αλλά και γενικά την οδική παιδεία.


Αποτέλεσμα : Προσπάθεια για περαιτέρω επικοινωνία και εκατέρωθεν ενημέρωση στο μέλλον, εξαρτάται από την συνέχεια των δικών μας κινήσεων.





:wave2: :wave2: :wave2:

VegasKitty
06/02/2007, 16:00
Thank You!!!! :D

Ετσι οπως μου ακουγετε, φαινετε οτι ηταν γενικα θετικο το κλιμα και ηταν ανοιχτη σε μια κοινη κινηση απο ολους μας.

Τωρα δλδ, το επομενο ειναι να βρεθουμε να τα πουμε κατ'ιδιαν και να δουμε ποιο συγκερημενα καποια πραγματα και τι πρωτεραιοτητες πρεπει να βαλουμε. :D

:wave2: :wave2:

Tropeas
06/02/2007, 21:42
Θεωρώ ότι επόμενή μας κίνηση είναι :
α. να κατασταλάξουμε σε μια πρώτη κίνηση
β. να οριοθετήσουμε το κοινό της κίνησης αυτής
γ. να βγάλουμε τον άμεσο στόχο της κίνησης αυτής
δ. να δούμε την διαδικασία υλοποίησης
ε. να κάνουμε κινήσεις προς τα μέσα...
στ. παράλληλα να έχουμε κοινοποιήσει και στις λέσχες ή στους κατα τόπους συμμετέχοντες μοτοσυκλετιστές ώστε να γίνει Πανελλαδικά (έστω απο μικρές ομάδων ατόμων)

Παράλληλα θα έπρεπε να εκμεταλευτούμε επικοινωνιακά την κοπή της πίτας και του Ε-75 ΦΙΛΟΙ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ Α.Σ. (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=661160#post661160) να κάνουμε και σε αυτήν την λέσχη και σε άλλες την γνωριμία...

Οι κατα τόπους ομάδες ανάλογα να επικοινωνήσουν και να ενημερώσουν τις τοπικές τους λέσχες και να βολιδοσκοπήσουν και αυτοί την διάθεση και την ετοιμότητα τους...:beer: :wave2:

ioannis21
07/02/2007, 15:42
Οπως σας υποσχέθηκα τη Δευτέρα, επισκέφθηκα το φορουμ, σας εντόπισα και με μεγάλο ενδιαφέρον διάβασα πολλές από τις συζητήσεις. Το αποτέλεσμα ήταν να γραφτώ και εγώ για να μπορούμε να έχουμε μια πιο άμεση επικοινωνία.

Πιστεύω, βάσει αυτών που διάβασα, ότι μπορεί να γίνει κάτι καλό με τη συμβολή σας (μας) και να βοηθήσουμε όλοι μαζί τον χώρο της μοτοσυκλέτας που τόσο πολύ αγαπάμε και μας εκφράζει.

Υ.Γ. Αυτός που κυνηγούσε τα πιτσιρίκια...:cry:

Nostra
07/02/2007, 15:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από ioannis21
Οπως σας υποσχέθηκα τη Δευτέρα, επισκέφθηκα το φορουμ, σας εντόπισα και με μεγάλο ενδιαφέρον διάβασα πολλές από τις συζητήσεις. Το αποτέλεσμα ήταν να γραφτώ και εγώ για να μπορούμε να έχουμε μια πιο άμεση επικοινωνία.

Πιστεύω, βάσει αυτών που διάβασα, ότι μπορεί να γίνει κάτι καλό με τη συμβολή σας (μας) και να βοηθήσουμε όλοι μαζί τον χώρο της μοτοσυκλέτας που τόσο πολύ αγαπάμε και μας εκφράζει.

Υ.Γ. Αυτός που κυνηγούσε τα πιτσιρίκια...:cry:


Καλώς ήρθες... :beer: :beer:


:wave2: :wave2:

VegasKitty
07/02/2007, 15:55
Γεια σου ioannis21 (που ετρεχες πισω απο τα πιτσιρικια :lol: )

Καλως ηλθες στη παρεα!!!


:beer: :beer:

zephyr1
07/02/2007, 16:04
Μ' ΑΡΕΣΕΤΕ.:ninja:

alximistis
07/02/2007, 16:15
Θα έλεγα ότι είναι η ώρα να κάνουμε έναν πιο άμεσο σχεδιασμό!
Να σχεδιάσουμε μία πρώτη κίνηση και μόνο. Όχι πολλά πράγματα. Μία για να δούμε πως βγαίνει και τι λάθη κάνουμε. Να μάθουμε από αυτην στην ουσία.
Συμφωνώ λοιπόν με το φίλο Λάμπρο σε αυτά που θέτει μέχρι το Δ όμως και ΜΟΝΟ.
Νομίζω ότι κινήσεις προς τα μέσα αυτήν την στιγμή είναι άστοχες πρόωρες και καταδικασμένες.

Και έχω ολίγον τι άλλη αντίληψη για την συνάντηση μας στη ΛΕΜΟΤ αλλά θα ήθελα να το πω κάπου κατ ιδίαν.
Αυτά

Tropeas
07/02/2007, 22:09
Μήπως επόμενη συνάντηση?
μήπως όποιοι έχουν ιδέες για κινήσεις να τις πουνε?
μήπως θέλουμε κάτι συγκεκριμένο?
μήπως είναι κάτι που ΣΙΓΟΥΡΑ δεν θέλουμε?

warlord
07/02/2007, 22:52
βασικα και εγω συμφωνω με τον alximistis,ενα ενα.
Αν και θα ηθελα μια πιο καλη επεξηγηση και επιδη δεν μπορουμε κατ'ιδιαν.....πμ


με το παρακατω τι ενοας γιατι δεν το καταλαβα?

ε. να κάνουμε κινήσεις προς τα μέσα...

ποια ειναι τα μεσα?

lampros_fazer
08/02/2007, 03:19
Δεν ξέρω αν ήδη έχει μπει,ρίξτε μια ματιά στο παρακάτω λνικ..

http://www.copacampagnia.gr

Nostra
08/02/2007, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Δεν ξέρω αν ήδη έχει μπει,ρίξτε μια ματιά στο παρακάτω λνικ..

http://www.copacampagnia.gr


οι οποίοι μας καλούν σε νέα συνάντηση....



.... καλημέρα,

Με το παρόν μέιλ θα ήθελα να σε ενημερώσω πώς αύριο (Παρασκευή 9/2) θα μαζευτούμε για να συζητήσουμε για τη CC-και γενικότερα για την προσπάθεια αναβάθμισης της μοτ/κής παιδείας.

Σημείο συνάντησης: το γνωστο πια, "Δελεαρ"
Προτεινόμενη ώρα : λίγο μετα τις 20.30

Αν μπορείτε και το επιθυμείτε, ελάτε.
Θα χαρούμε να σας έχουμε στην παρέα μας.

copacampagnia.gr


:wave2: :wave2: :wave2:

alximistis
08/02/2007, 13:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από warlord
βασικα και εγω συμφωνω με τον alximistis,ενα ενα.
Αν και θα ηθελα μια πιο καλη επεξηγηση και επιδη δεν μπορουμε κατ'ιδιαν.....πμ


με το παρακατω τι ενοας γιατι δεν το καταλαβα?

ε. να κάνουμε κινήσεις προς τα μέσα...

ποια ειναι τα μεσα?


Ο φίλος τροπέας από αυτόν τη δανείστηκα τη φράση φαντάζομαι ότι εννοεί τα ΜΜΕ!
Εγώ τουλάχιστον αυτό κατάλαβα και αυτό εννοώ.

TROOPER
08/02/2007, 18:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
οι οποίοι μας καλούν σε νέα συνάντηση....




:wave2: :wave2: :wave2:

εγω ειμαι μεσα τασο!!!!!!!!!!!!

zephyr1
08/02/2007, 18:28
ΚΑι εγω.

Διαβασα και copacampagnia.gr

Θα τα πουμε.

Tropeas
08/02/2007, 18:57
Μέσα και εγώ!
Παρασκευή λοιπόν ξανά συνάντηση με την ομάδα Copa Compania met;a tiw 20.30 στο Δελεαρ...:D :wave2: :beer:

ioannis21
09/02/2007, 12:27
Επειδή διαβάζοντας τη συζ'ητηση, διαπίστωσα την ευαισθητοποίηση αρκετών μοτοσυκλετιστών εκτός Αθήνας, θα ήθελα να στείλω ανοικτή πρόσκληση στη συγκεκριμένη συζήτηση του φορουμ, ότι όποιος επιθυμεί από τη Β. Ελλάδα, και πιο συγκεκριμένα "γύρω" από την Καβάλα, μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μου για να γνωριστούμε και να συζητήσουμε από κοντά περί των συγκεκριμένων θεμάτων.

Αναμένω...:a10:

TROOPER
10/02/2007, 14:02
εχτες 9-2-07

μετα απο συγκεντρωση με τα παιδια της κοπα καμπανια στην οποια παραβρεθηκαν οι catmaster,zephyr1, airamhag και εγω αποφασιστηκαν τα παρακατω:

1)δημιουργια πανο με σκοπο να αναρτηθει συντομα σε κεντρικο σημειο της αθηνας και ταυτοχρονα μοιρασμα φυλαδιων. ανελαβα προσωπικα να ψαξω να δω που,πως και ποσο μπορουμε να κατασκευασουμε το πανο.

2)τα παιδια της κοπα καμπανια ανελαβαν την επιμελεια των φυλλαδιων και τη διαμορφωση τους.

σε 2 βδομαδες ξεκιναμε δραση !!!!!!!!!!!!!!!!

την ερχμενη πεμπτη 15-2 εχουμε αλλη μια συγκεντωση προκειμενου να δουμε τι καταφεραμε με πανο-φυλλαδια στις 8-8.30 στο δελεαρ.

fantacid
10/02/2007, 16:37
το ποανο μου φαινετε καπως ....δεν ειμαι σιγουρος εαν ειναι καη ή κακη ιδεα!

για τα φυλλαδια εχουμε κατι συγκεκριμενο ή γενικα .....φυλλαδια?

TROOPER
10/02/2007, 18:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
το ποανο μου φαινετε καπως ....δεν ειμαι σιγουρος εαν ειναι καη ή κακη ιδεα!

για τα φυλλαδια εχουμε κατι συγκεκριμενο ή γενικα .....φυλλαδια?

για τα φυλαδια...http://www.copacampagnia.gr/9.%20CC%20Actions.html

Tropeas
10/02/2007, 18:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
εχτες 9-2-07

μετα απο συγκεντρωση με τα παιδια της κοπα καμπανια στην οποια παραβρεθηκαν οι catmaster,zephyr1, airamhag και εγω αποφασιστηκαν τα παρακατω:

1)δημιουργια πανο με σκοπο να αναρτηθει συντομα σε κεντρικο σημειο της αθηνας και ταυτοχρονα μοιρασμα φυλαδιων. ανελαβα προσωπικα να ψαξω να δω που,πως και ποσο μπορουμε να κατασκευασουμε το πανο.

2)τα παιδια της κοπα καμπανια ανελαβαν την επιμελεια των φυλλαδιων και τη διαμορφωση τους.

σε 2 βδομαδες ξεκιναμε δραση !!!!!!!!!!!!!!!!

την ερχμενη πεμπτη 15-2 εχουμε αλλη μια συγκεντωση προκειμενου να δουμε τι καταφεραμε με πανο-φυλλαδια στις 8-8.30 στο δελεαρ.
Για το 1ο μπορώ να ρωτήσω φίλο που γνωρίζω ότι είναι το επάγγελμά του και έχει τυχει και έχει ξαναενδιαφερθεί με φιλανθρωπία...
Ο Πάνος zephyr τον ξέρει, είναι απο AWMN και πολύ καλό παιδί...

κατα τα αλλα πιστεύω να τα πούμε και απο κοντά την Δευτέρα αργά μετά τις 22.00 λογικά στο Δέλεαρ μιας και έχω μπλέξει ΕΝΤΕΛΩΣ με υποχρεώσεις και δουλειές όχι μόνο επαγγελματικές...:sad:

TROOPER
10/02/2007, 18:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Για το 1ο μπορώ να ρωτήσω φίλο που γνωρίζω ότι είναι το επάγγελμά του και έχει τυχει και έχει ξαναενδιαφερθεί με φιλανθρωπία...
Ο Πάνος zephyr τον ξέρει, είναι απο AWMN και πολύ καλό παιδί...

κατα τα αλλα πιστεύω να τα πούμε και απο κοντά την Δευτέρα αργά μετά τις 22.00 λογικά στο Δέλεαρ μιας και έχω μπλέξει ΕΝΤΕΛΩΣ με υποχρεώσεις και δουλειές όχι μόνο επαγγελματικές...:sad:

λαμπρο ρωτα!!!!!!!!

θα με βοηθησεις πολυ!!!!!!!!!

θα τα πουμε τη δευτερα!!!:wave2:

fantacid
10/02/2007, 18:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
για τα φυλαδια...http://www.copacampagnia.gr/9.%20CC%20Actions.html


ρε μονο αυτο εχουμε να πουμε δλδ στους συναδελφους μοτοσυκλετιστες??

φορα κρανος?

ε γμσετα!

προτιμοτερο κ σαφως χρησημοτερο θα ειναι ενα φυλλαδιο που θα εχει 2-3 συμβουλες ασφαλης οδηγησεις κ 2-3 βασικα πραματα που πρεπει να γνωριζει καθε αναβατης, που απο τη μια θα το διαβασει ευχαριστα κ απο την αλλη θα βελτιωση (εστω κ λιγο) την οδηγικη του συμπεριφορα!!

στη τελικη σε ενα τετοιο φυλλαδιο θα μπορουσαμε να φιερωσουμε μια πραγραφο,μια σελιδα που να επισημενει την χρησιμοτητα του κρανους.

σορρυ κιόλας αλλα εγω δε προκειτε να μοιρασω πουθενα φυλλαδια που λεει "φορα κρανος γιατι ειναι της μοδας"!!!!!!!!!

Tropeas
10/02/2007, 18:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
λαμπρο ρωτα!!!!!!!!

θα με βοηθησεις πολυ!!!!!!!!!

θα τα πουμε τη δευτερα!!!:wave2:
Βοήθησέ με λίγο το τι θέλουμε...
για να ξέρω τι να ρωτήσω...

TROOPER
10/02/2007, 19:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Βοήθησέ με λίγο το τι θέλουμε...
για να ξέρω τι να ρωτήσω...

θελουμε να φτιαξουμε πανο 2 επι 8 που να γραφει το σαιτ της κοπα καμπανα.

μιλα και με κρουκη που η ιδεα ειναι δικη του!

airamhag
12/02/2007, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
προτιμοτερο κ σαφως χρησημοτερο θα ειναι ενα φυλλαδιο που θα εχει 2-3 συμβουλες ασφαλης οδηγησεις κ 2-3 βασικα πραματα που πρεπει να γνωριζει καθε αναβατης, που απο τη μια θα το διαβασει ευχαριστα κ απο την αλλη θα βελτιωση (εστω κ λιγο) την οδηγικη του συμπεριφορα!!



δεν ειναι κακο !
αυτα τα 2-3 πραγματα/συβουλες περιμενουμε!!!
για πες λοιπον , τι προτεινεις ?

Nostra
12/02/2007, 13:29
almalibera έγραψε στις 12-02-2007 13:17 :

Πρακτικά Συναντήσεως CC
09/02/2007

Παρόντες στην συνάντηση
Από μεριά Copa Campagnia: Γιάννης (Λυγκέας), Άρτεμις, Μιχάλης (BikersOnly), Θάνος (Thanos 13), Θωμάς (TomCBR).

Από μεριά Moto.gr: Γιώργος (Trooper), Άκης (Catmaster), Παναγιώτης (zephyr1)

Λοιπά μέλη: Χρήστος (CHRISTDM900), ...(Portishead), …, Θεόφιλος (Theo), Μαρία (Biker).


Στην συνάντηση συζητήθηκαν και αποφασίσθηκαν οι εξής ενέργειες.

1. Αναδιαμόρφωση Φυλλαδίου.
Ο Γιάννης θα δώσει το φυλλάδιο «Μιλώντας Περί Κράνους» στον Θωμά για «ανακατασκευή» ανάλυσης χρωμάτων (ώστε να έρχεται οικονομικότερο στην εκτύπωση). Έπειτα, θα το ανεβάσει εκ νέου στην ιστοσελίδα της CC.
Επιπλέον, αποφασίστηκε η φωτογραφία της τελευταίας σελίδας να αντικατασταθεί με *καινούργια με τα ενεργά μέλη της CC.
(* θα ορισθεί σχετική συνάντηση).
Επίσης, συμφωνήθηκε στο οπισθόφυλλο, στο πλαίσιο του «Copa Campagnia Group», να προστεθεί η διεύθυνση του Safety Forum στο www.pitstop.gr.

2.Φιλανθρωπική Κίνηση.
Συμφωνήθηκε να γίνει αγορά τροφίμων υπέρ των απόρων, τα οποία θα δοθούν στην ενορία των Κ.Πατησίων (Ι.Ν. Αγ.Ανδρέα).
Πιο συγκεκριμένα:
Στις 24/02 (Σάββατο)θα πραγματοποιηθεί η αγορά από το πολυκατάστημα «Makro». Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να βοηθήσουν είτε συμβάλλοντας οικονομικά, είτε ψωνίζοντας από το τοπικό τους μάρκετ (περισσότερες λεπτομέρειες στην επόμενη τακτική συνάντηση).
Επιπρόσθετα, έγινε πρόταση-για μελλοντική φιλανθρωπική κίνηση-προσεγγίσεως Νταού Πεντέλης για συγκέντρωση και παράδοση ρούχων. Περισσότερες λεπτομέρειες θα κανονιστούν ύστερα από σχετική επαφή με τον Θεόφιλο.

3.Επαφή με ΛΕΜΟΤ.
Μέλη του Moto.gr επισκέφτηκαν την εν λόγω Λέσχη κάνοντας μια διερευνητική επαφή.

3. Δράση.
Προτάθηκαν και συμφωνήθηκαν 2 ειδών ενέργειες με κοινό παρονομαστή:
α) Μοίρασμα φυλλαδίων «Μιλώντας Περί Κράνους» σε καφετέριες πολυσύχναστων μοτοσικλετιστών με συνδυασμό αντίστοιχης σχετικής κουβέντας.
β) Δημιουργία πανό με την ηλεκτρονική δ/νση της CC και μοίρασμα του φυλλαδίου.
Σχετικές προ-ενέργειες: Ο Γιώργος θα ψάξει το θέμα του πανό.

Μη έχοντας να προστεθεί κάτι άλλο, η σύσκεψη έληξε στις 23.00.

Μέχρι νεοτέρας ειδοποίησης, η επόμενη τακτική συνάντηση ορίσθηκε την ερχόμενη Πέμπτη 15.02.07, στον ίδιο χώρο, την ίδια ώρα.

ΜΦΧ

Άρτεμις

:wave2:

zephyr1
12/02/2007, 13:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
ρε μονο αυτο εχουμε να πουμε δλδ στους συναδελφους μοτοσυκλετιστες??

φορα κρανος?

ε γμσετα!

προτιμοτερο κ σαφως χρησημοτερο θα ειναι ενα φυλλαδιο που θα εχει 2-3 συμβουλες ασφαλης οδηγησεις κ 2-3 βασικα πραματα που πρεπει να γνωριζει καθε αναβατης, που απο τη μια θα το διαβασει ευχαριστα κ απο την αλλη θα βελτιωση (εστω κ λιγο) την οδηγικη του συμπεριφορα!!

στη τελικη σε ενα τετοιο φυλλαδιο θα μπορουσαμε να φιερωσουμε μια πραγραφο,μια σελιδα που να επισημενει την χρησιμοτητα του κρανους.

σορρυ κιόλας αλλα εγω δε προκειτε να μοιρασω πουθενα φυλλαδια που λεει "φορα κρανος γιατι ειναι της μοδας"!!!!!!!!!

Ωραια και καλα τα λες αλλα ολα αυτα οδηγουν στο δεν κανω τιποτα.
Ουσιαστικα αυτο που χρειαζομαστε ειναι μια κινηση μια οποιαδηπωτε γ@μημενη κινηση,την τελεια ιδεα θα την βρουμε με τον καιρο.
Ημουν και εγω στο ραντεβου με τα παιδια και ειδα θεληση,ορεξη και κινηση.
Δεν τρελαινομαι και γω με την ιδεα του κρανους αλλα ειναι μια πραξη πολυ σωστη και ενας να την ακουσει ειναι αρκετο.
Ειδα τουλαχιστον 10 ατομα να θελουν να κανουν κατι,σιγα-σιγα με της ιδεες του καθενος και συσπειρωση ατομων μπορουμε να πετυχουμε περισσοτερα, ηδη αυτην την φορα ακουστηκαν και καποιες ιδεες της οποιες τα παιδια ηταν προθυμα να της πραγματοποιησουνε.

Δεν γινεται να τα αλλαξουμε ολα με μια ιδεα,θελει δουλεια ,κοπο και επιμονη.

Φιλικα.

zireous
12/02/2007, 21:43
Έχω ξαναπει τί πρέπει να δει ο Έλληνας στο χαζοκούτι για να αποφασίσει να βάλει κράνος...

Άν δεν έχετε ιδέες για το τί άλλο θα μπορούσε να γίνει στην Ελλάδα, πάρτε από τη fema:


ACHIEVEMENTS FEMA:

FEMA established a full-time riders'rights office at the centre of the EC legislating process in Brussels;

FEMA is well-known by Members of the European Parliament who praise the motorcycle lobby for its effectiveness and professionalism;

FEMA helped secure modification to a complicated and expensive 3-stage motorcycle driving licence proposal in 1990;

In 1992 FEMA secured exemptions from EC type approval for one-off producers and for new parts for existing machines,and preserved the freedom to modify one's own machine after point of sale;

FEMA lead the opposition that defeated the plans to impose a blanket ban on new motorcycles over 100bhp limit in 1994;

FEMA has compiled a list of lawyers from different European countries who give free first advice to travelling motorcyclists who need legal help;

FEMA has united 22 national motorcyclists' organisations from 18 European countries, giving to the opportunity to motorcycling citizens to promote and defend their interests, by supporting the work FEMA carries out "in the corridors";

In 1995 FEMA secured support from the European Commission to research motorcycle training and produce a European Code of Best Practise;

FEMA has won its case on various chapters of the "multi-directive": the right to be able to carry out servicing without unnecessary costs, exemption from marking of parts of larger machines, for the application of reasonable noise limits thereby protecting production of air-cooled machines, for the right of riders to choose the brand of replacement tyres;

FEMA has protected and promoted a free consumer-orientated market in many other areas.

sorry, δεν παίζει χρόνος για μετάφραση. :mad:

Δείτε στο στίκι και τα άλλα, λένε.

fantacid
12/02/2007, 22:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag
δεν ειναι κακο !
αυτα τα 2-3 πραγματα/συβουλες περιμενουμε!!!
για πες λοιπον , τι προτεινεις ?





Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Ωραια και καλα τα λες αλλα ολα αυτα οδηγουν στο δεν κανω τιποτα.
Ουσιαστικα αυτο που χρειαζομαστε ειναι μια κινηση μια οποιαδηπωτε γ@μημενη κινηση,την τελεια ιδεα θα την βρουμε με τον καιρο.
Ημουν και εγω στο ραντεβου με τα παιδια και ειδα θεληση,ορεξη και κινηση.
Δεν τρελαινομαι και γω με την ιδεα του κρανους αλλα ειναι μια πραξη πολυ σωστη και ενας να την ακουσει ειναι αρκετο.
Ειδα τουλαχιστον 10 ατομα να θελουν να κανουν κατι,σιγα-σιγα με της ιδεες του καθενος και συσπειρωση ατομων μπορουμε να πετυχουμε περισσοτερα, ηδη αυτην την φορα ακουστηκαν και καποιες ιδεες της οποιες τα παιδια ηταν προθυμα να της πραγματοποιησουνε.

Δεν γινεται να τα αλλαξουμε ολα με μια ιδεα,θελει δουλεια ,κοπο και επιμονη.

Φιλικα.



Μαλλον δεν δαβασατε το θρεντ απο την αρχη, απο την 2η σελιδα εχω κανει ηδη αρκετα συγκεκριμενη προταση, κανα 2 συμφωνησαν οι υπολοιποι 1002 απλα το προσπερασαν!

fantacid
12/02/2007, 22:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra

almalibera έγραψε στις 12-02-2007 13:17 :

Πρακτικά Συναντήσεως CC
09/02/2007

Παρόντες στην συνάντηση
Από μεριά Copa Campagnia: Γιάννης (Λυγκέας), Άρτεμις, Μιχάλης (BikersOnly), Θάνος (Thanos 13), Θωμάς (TomCBR).

Από μεριά Moto.gr: Γιώργος (Trooper), Άκης (Catmaster), Παναγιώτης (zephyr1)

Λοιπά μέλη: Χρήστος (CHRISTDM900), ...(Portishead), …, Θεόφιλος (Theo), Μαρία (Biker).


Στην συνάντηση συζητήθηκαν και αποφασίσθηκαν οι εξής ενέργειες.

1. Αναδιαμόρφωση Φυλλαδίου.
Ο Γιάννης θα δώσει το φυλλάδιο «Μιλώντας Περί Κράνους» στον Θωμά για «ανακατασκευή» ανάλυσης χρωμάτων (ώστε να έρχεται οικονομικότερο στην εκτύπωση). Έπειτα, θα το ανεβάσει εκ νέου στην ιστοσελίδα της CC.
Επιπλέον, αποφασίστηκε η φωτογραφία της τελευταίας σελίδας να αντικατασταθεί με *καινούργια με τα ενεργά μέλη της CC.
(* θα ορισθεί σχετική συνάντηση).
Επίσης, συμφωνήθηκε στο οπισθόφυλλο, στο πλαίσιο του «Copa Campagnia Group», να προστεθεί η διεύθυνση του Safety Forum στο www.pitstop.gr.

2.Φιλανθρωπική Κίνηση.
Συμφωνήθηκε να γίνει αγορά τροφίμων υπέρ των απόρων, τα οποία θα δοθούν στην ενορία των Κ.Πατησίων (Ι.Ν. Αγ.Ανδρέα).
Πιο συγκεκριμένα:
Στις 24/02 (Σάββατο)θα πραγματοποιηθεί η αγορά από το πολυκατάστημα «Makro». Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να βοηθήσουν είτε συμβάλλοντας οικονομικά, είτε ψωνίζοντας από το τοπικό τους μάρκετ (περισσότερες λεπτομέρειες στην επόμενη τακτική συνάντηση).
Επιπρόσθετα, έγινε πρόταση-για μελλοντική φιλανθρωπική κίνηση-προσεγγίσεως Νταού Πεντέλης για συγκέντρωση και παράδοση ρούχων. Περισσότερες λεπτομέρειες θα κανονιστούν ύστερα από σχετική επαφή με τον Θεόφιλο.

3.Επαφή με ΛΕΜΟΤ.
Μέλη του Moto.gr επισκέφτηκαν την εν λόγω Λέσχη κάνοντας μια διερευνητική επαφή.

3. Δράση.
Προτάθηκαν και συμφωνήθηκαν 2 ειδών ενέργειες με κοινό παρονομαστή:
α) Μοίρασμα φυλλαδίων «Μιλώντας Περί Κράνους» σε καφετέριες πολυσύχναστων μοτοσικλετιστών με συνδυασμό αντίστοιχης σχετικής κουβέντας.
β) Δημιουργία πανό με την ηλεκτρονική δ/νση της CC και μοίρασμα του φυλλαδίου.
Σχετικές προ-ενέργειες: Ο Γιώργος θα ψάξει το θέμα του πανό.

Μη έχοντας να προστεθεί κάτι άλλο, η σύσκεψη έληξε στις 23.00.

Μέχρι νεοτέρας ειδοποίησης, η επόμενη τακτική συνάντηση ορίσθηκε την ερχόμενη Πέμπτη 15.02.07, στον ίδιο χώρο, την ίδια ώρα.

ΜΦΧ

Άρτεμις


:wave2:


[1.] να ρηξουμε το κοστος κ να ανανεωσουμε τη φωτο με νεα μελη!!! :eyepop:
βασικα θεματα κ 2!!!

[2.] πολυ καλη κινηση αλλα δε νομιζω να εχει θεση σε θεμα "Κυκλοφοριακή Αγωγή - Οδική Παιδεία"

[3.] δεν καθολου κακο

[4.] πρωσοπικα δε με ενθουσιαζει η σκεψη αλλα σιγουρα δεν μετραει αρνητικα!


παιδια σορυ για την αρνητικοτητα μου
αλλα δε το κανω με κακη διαθεση ωστε να σας απογοητευσω αλλα θα ηθελα να κανουμε κατι ουσιατικο κ δυνατο!

σας ευχομαι μονο τα καλητερα κ ελπιζω οτι κ αν αποφασισετε να λειτουργησει θετικα για ολους τους φιλους μοτοσυκλετιστες
κ αν καταφερετε να αποτρεψετε εστω κ μισο ατυχημα ειναι η μεγαλυτερη ΕΠΙΤΥΧΕΙΑ!!!

:wave2: :beer: :wave2:

almalibera
13/02/2007, 08:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
ρε μονο αυτο εχουμε να πουμε δλδ στους συναδελφους μοτοσυκλετιστες??

φορα κρανος?

ε γμσετα!

προτιμοτερο κ σαφως χρησημοτερο θα ειναι ενα φυλλαδιο που θα εχει 2-3 συμβουλες ασφαλης οδηγησεις κ 2-3 βασικα πραματα που πρεπει να γνωριζει καθε αναβατης, που απο τη μια θα το διαβασει ευχαριστα κ απο την αλλη θα βελτιωση (εστω κ λιγο) την οδηγικη του συμπεριφορα!!

στη τελικη σε ενα τετοιο φυλλαδιο θα μπορουσαμε να φιερωσουμε μια πραγραφο,μια σελιδα που να επισημενει την χρησιμοτητα του κρανους.

σορρυ κιόλας αλλα εγω δε προκειτε να μοιρασω πουθενα φυλλαδια που λεει "φορα κρανος γιατι ειναι της μοδας"!!!!!!!!!

Φίλε και συνάδελφε μοτοσικλετιστή fantacid,

Επέτρεψέ μου σε παρακαλώ να κάνω μερικές επισημάνσεις στο μήνυμά σου, το οποίο καθ’οτι αποτελεί προσωπική σου άποψη είναι καθόλα σεβαστη.

Κατανοώντας ότι δεν παρευρέθηκες στην εν λόγω συνάντηση για να ακούσεις την όλη συζήτηση επί των θεμάτων, κι απλά διαβάζεις τα τεκταινόμενα, πιθανότατα να σου δημιουργούνται κάποιες απορίες, ίσως και διαφωνίες.

Πιο συγκεκριμένα, το φυλλάδιο το οποίο «θίγεται», αποσκοπεί και μιλάει ΜΟΝΟ για το κράνος. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι όλα τ’αλλα θέματα θεωρουνται «καλυμμένα» και δεν τους αξίζει αναφορά. Το αντίθετο μάλιστα, στην ιστοσελίδα μας,καθώς και στις μελλοντικές κινήσεις μας, περιέχονται κι άλλα αρθρα με κοινό παρονομαστή την α σ φ ά λ ε ι α του μοτοσικλετιστή.
Μόνο που επειδή η ιντερνετική βιβλιοθήκη μας –γιατί αποσκοπούμε και σε αυτό- βρίσκεται σε βρεφικό στάδιο, ζητούμε την κατανόησή σας για το μικρό πλήθος των θεμάτων της και γιατί όχι την βοήθειά σας. (Αλλώστε τα «μας» και «σας» εμένα προσωπικά ποτέ δεν μου άρεσαν. Ολοι «μας» είμαστε.).

Επιπρόσθετα, το φυλλάδιο αυτό, είχε δημιουργηθεί από τα μέλη της copacampagnia (εφεξής cc), όταν είχε γίνει κουβέντα για να λάβουμε δράση στον προβληματισμό «Γιατί δεν φοράνε όλοι κρανη?» ή «Τί πρέπει να προσέχει κανείς όταν άγοράζει ένα κράνος?».
Τα δεδομένα που αναφέρονται, κρίναμε τότε παμψηφεί οτί δύνανται να καλύψουν ένα βασικό μέρος ως προς την επιλογή και την σοβαρότητα της χρήσης του κράνους.

Τέλος, η παράγραφος που αναφέρεται η πρόταση «Κράνος φορώ διότι είναι μόδα» προέρχεται από αυθόρμητες σκέψεις συνάδελφων μοτοσικλετιστών αποτελώντας η κάθε μία ξεχωριστή σκέψη. Αν θα ήθελες να προσθέσεις κι εσύ την δική σου κουκίδα, παρακαλώ...


Παρα ταύτα, εάν τυχόν συμφωνείς ή διαφωνείς με τις ιδέες σκοπούς μας και –πιθανόν- έχεις κάτι να αντιπροτείνεις, θα χαρούμε σε μία προσωπική συνάντηση στις τακτικές συζητήσεις μας.

ΜΦΧ

Άρτεμις




Y.Γ.: Ως προς την κριτική στις αριθμίσεις "1 & 2" στα Πρακτικά της CC, γνώριζε απλά οτι είναι σχόλια/αποφάσεις εσωτερικής κατανάλωσης κ οτι στάλθηκαν προς τα εδω ε ν η μ ε ρ ω τ ι κ α , [μεσω πμ βέβαια].

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Λυπάμαι για την συνέχεια του σπαμαρίσματος, παρακαλώ τους moderators-admin, αν το επιθυμούν, να μετακινήσουν το μνμ μου.

Nostra
13/02/2007, 11:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από almalibera
Ως προς την κριτική στις αριθμίσεις "1 & 2" στα Πρακτικά της CC, γνώριζε απλά οτι είναι σχόλια/αποφάσεις εσωτερικής κατανάλωσης κ οτι στάλθηκαν προς τα εδω ε ν η μ ε ρ ω τ ι κ α , [μεσω πμ βέβαια].


και τα οποία σημεία μπήκαν σε δημόσια ανάγνωση για να συμμετέχει και όποιος άλλος θέλει σε αυτές τις ενέργειες αλλά και για να ενεργοποιηθούν και άλλοι να πουν την πρότασή τους ....


:wave2: :wave2: :wave2:

kalesin
13/02/2007, 12:07
το οτι εχω σημειωσει απουσιες απο την κουβεντα δεν σημαινει οτι δεν παρακολουθω αυτα που κουβεντιαζονται κ γινονται..

προσωπικη μου αποψη, να προχωρησουμε σε φυλλαδια η κατι αντιστοιχο. θα μας δωσει την δυνατοτητα να τρεξουμε κατι μικρο, σχετικα ευκολο πανω στο οποιο μπορουμε απο την μια να μαθουμε απο τα οποια λαθη μας, αλλα κ να ξεκινησουμε να δηλωνουμε τις προθεσεις μας. Ισως μεσα απο αυτο να υπαρξουν κ καποιοι αλλοι που θα ηθελαν ισως να συνδραμουν.

Απ εκει κ περα, το θεμα ειναι για μενα σε ποιους θα απευθυνουμε τα φυλλαδια. Στους πιτσιρικαδες που παιρνουν ενα παπι κ οποιον παρει ο χαρος; σε ολους τους μοτοσυκλετιστες; στους οδηγους αυτοκινητων;

Οπως καταλαβαινουμε, αναλογα σε ποιους απευθυνομαστε, θα πρεπει να ειναι κ διαφορετικο το φυλλαδιο. Εκτος κ αν φτιαχτει ενα για ολους [αυξανουμε ομως ετσι τους χρονους μας]

Με το πανο δεν ειμαι συμφωνος. Δεν μου κολλαει το πανο ουτε αισθητικα, ουτε σαν οπτικη που θελουμε να δωσουμε.

Απο εκει κ περα, υπαρχουν κ μερικα πρακτικα θεματα, κοστος φυλλαδιων, μοιρασμα [ποιος, ποτε, που, πως κτλ]


Προσωπικα θα θεωρουσα τελειο το timing να μοιραστουν φυλλαδια στην εξοδο του Πασχα.

Θα ηθελα επισης να υπαρξουν κ βηματα προς τα μεσα. Φανταζομαι οτι καποιοι εδω μεσα, εχουν καποια προσβαση σε μεσα μαζικης εξημερωσης, να μην πω για περιοδικα ειδικου τυπου.

Θα μπορουσε το φυλλαδιο να εχει χορηγο καποιο περιοδικο; καποια εταιρεια; Αυτο θα μπορουσε να καλυψει τα κοστη ενω θα ελυνε κ το προβλημα διαθεσης αφου θα μπορουσε να μπει ενθετο σε περιοδικα. [για οσους προχωρησουν αυτη την ιδεα πιο κατω, τα ειδικα ενθετα εχουν ειδικες τιμες κ δεν επιβαρυνονται απο αγγελιοσημα. Ασε που εχω την εντυπωση οτι λογω εθελοντικης εργασιας με σκοπο την ενημερωση, ισως το κοστος να ειναι μηδαμινο]

Οσον αφορα το περιεχομενο των φυλλαδιων, πιστευω οτι τοσο σε αυτο το φορουμ, οσο κ σε αυτο της CC υπαρχουν απειρα θεματα που ενδιαφερουν κ μπορουν να ξυπνησουν τους παντες.




Ακολουθωντας το παραδειγμα της Αρτεμις, τα "μας" "σας" κτλ τα παραλειπω κ θεωρω αυτονοητη την υπαρξη κοινης προσπαθειας

:wave2:

warlord
13/02/2007, 22:45
Τα παρακολουθω ολα αυτα μμε θαυμασμο απο την μια γιατι επιτελους κατι κινητε,δεν ειμαι σιγουρος με ποσο συμφωνω με ολα αλλα δεν εχει σημασια,απλα δεν μπορω να καταλαβω πολλα πραγματα,το κυριοτερο εξ'αυτων η εμονη σας στο κρανος,μην βαρατε:D δεν ενοω οτι δεν ειναι σοβαρο,απλα εγω ειμαι της αποψης (που απο οτι καταλαβα καπου εκει το παει και ο fantacid) οτι το θεμα ειναι να πουμε στους μοτοσυκλετιστες κυριως πραγματα που δεν ξερουν για να περνουν τα μετρα τους και να γλυτωσουν κανα ατυχημα και πραγματα που δεν πρεπει να κανουν και τα κανουν ολοι γιατι τα θεωρουν αυτονοητα οπως λογου χαρη το να μην σταματανε πανω στις διαβασεις γιατι πραγματικα εμποδιζουν τους πεζους.
Παραπανω εχουν ειπωθει αρκετα αλλα ολα εχουν περασει στο ντουκου.
Αμα βγαλετε φυλαδια τελικα φυλαδια (δεν θα σταθω στον τροπο που θα το κανετε γιατι αυτο ειναι μια αλλη μεγαλη συζητιση)θα μας στειλετε και εμας ωστε να μοιρασουμε σε μαγαζια με ειδη μοτοσυκλετα κτλ?
Μην με βαλετε χερι για τα 'μας' και τα 'σας' γιατι απο οτι φαινετε εσεις στην Αθηνα ειστε ειδη μια ομαδα που δραστηριοποιειται ενω εμεις οι γυρω δεν ειμαστε μερος της γιατι ακομη εμεις μονο στα λογια ειμαστε.
Η παραπανω προταση δεν ειναι σαρκασμος αλλα κυριολεκτει και ειναι μια μορφη αυτοκριτικης

zireous
14/02/2007, 17:59
Κατ' αρχήν μια φιλική παρατήρηση για τους φίλους στη cc. Στο φυλλάδιο "FLYER (GEN-01-A).pdf" πάνω δεξιά αναφέρεται πολύ σωστά σαν συμβουλή στους αυτοκινητιστές να κοιτάνε σε τρία στάδια στις διασταυρώσεις, αλλά μάλλον έχει μεταφραστεί από το αγγλικό πρότυπο (δεξιά, αριστερά, δεξιά). Επειδή στην Ελλάδα καλώς ή κακώς οδηγάμε ανάποδα καλό θα ήταν να διορθωθεί σε αριστερά, δεξιά, αριστερά -ώστε το τελευταίο πράγμα που κοιτάμε πριν βγούμε από διασταύρωση να είναι η λωρίδα ακριβώς μπροστά μας (που είναι και συνήθης λόγος ατυχήματος στη πόλη, που μου έχει κάτσει και μένα)...

Για το πανό, έχω αντιρρήσεις γιατί πολύ απλά δείχνει προς ένα σημείο που δεν έχει πολύ "ψωμί", θα προτιμούσα να έχει μια ηλεκτρονική διεύθυνση που να περιέχει αναφορές καί στο συγκεκριμένο σάιτ, καί σε άλλα, καθώς και σε όλα τα σχετικά φόρα, για να υπάρξει συμμετοχή αλλά και ενημέρωση από όσους περισσότερους γίνεται. Για τις φωτογραφίες των "ενεργών" μελών θα μου επιτρέψετε να μην δίνω δεκάρα, απλά γιατί για χάρη μόνο προσωπικής προβολής κάποιων δεν γίνεται σοβαρή συζήτηση για την οδική ασφάλεια. Ρωτείστε και στις καλές σχολές αναβατών τί σκέφτονται για το θέμα.



Mία μικρή παρατήρηση-πρόταση για τα κράνη (θυμίζω ότι ο υπουργός μεταφορών έκανε πρόσφατα δηλώσεις για τη μή φορολογία στα κράνη).

Μήπως θα ήταν καλό να αρχίσουμε να στέλνουμε email, ή FAX ή να επικοινωνήσουμε τέλος πάντων με αντιπροσωπείες-εισαγωγείς αλλά και απλά έμπορους κρανών (αλλά καί του υπόλοιπου αναγκαίου εξοπλισμού για μοτοσυκλετιστές) στην Ελλάδα, μήπως αυτοί με τη σειρά τους εκτιμήσουν και το όφελος για τους νεότερους μοτοσυκλετιστές, αλλά και τις αυξημένες πωλήσεις σε ένα χώρο που θα μπορούσε να πηγαίνει και καλύτερα (και το λέω εγώ, που έχω ξαναπεί ότι δεν αγοράζω τίποτα από Ελλάδα γιατί απλά οι τιμές είναι ελεεινά προσβλητικές για τη φτωχή μου νοημοσύνη, και τα λεφτά μου μόνο εύκολα δεν τα βγάζω). Θυμίζω για αυτούς που δεν το γνωρίζουν ότι στην Αγγλία δέν πληρώνεις φπα (VAT) για αγορά κράνους πια.

Άν πιέσουν και οι έμποροι-εισαγωγείς κλπ με τη σειρά τους τα ταμεία καί τους συλλόγους τους να κάνουν σχετικές προτάσεις στο υπουργείο, μπορεί να συμβεί και μια καλή πρωτιά στην Ελλάδα επιτέλους (είναι ουτοπικό να αγοράζουμε εδώ γάντια, μπότες, δερμάτινα, και κράνη φτηνότερα από πχ τη Γαλλία, αλλά δεν είναι ανέφικτο).




Και κάτι ακόμα, το συνεταιρικό πόστ Διηθήσεις σε άλλο τμήμα του φόρουμ ίσως θα ήταν καλή πρόταση για φυλλάδια (και επειδή ειπώθηκαν μόνο αυτά, προσθέτω, δελτία τύπου σε ΜΜΕ, ποστ σε άλλα φόρα του χώρου αλλά και σε φόρα σχετικά με αυτοκίνητα, σχολές οδήγησης κλπ). Για να μήν πεταχτεί κανείς και πει για προσωπική προβολή επειδή είναι και το nick μου μέσα στο συγκεκριμένο, δεν έχω πρόβλημα να μην αναφέρεται (καλό όμως είναι να αναφέρονται τα υπόλοιπα).

:wave2:

zireous
15/02/2007, 20:58
Μπορεί να βοηθάει λίγο, όλα τα λινκς που αναφέρονται στο άλλο σχετικό thread (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=34356), και λινκς από κάμποσα fora μπήκαν και στο σάιτ μου.

zephyr1
17/02/2007, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
Προς τους γονείς των μελλοντικών μοτοσικλετιστών.

Γονείς και μοτοσικλέτα

Τα παιδιά βρήκαν την μηχανή και οι γονείς έχασαν τον ύπνο τους.
Πόσοι από εμάς τους γονείς δεν ακούσαμε από τα παιδιά μας ότι θέλουν να πάρουν μηχανή η μηχανάκι και αισθάνθηκαν το αίμα τους να παγώνει και την γη να φεύγει κάτω από τα πόδια τους. Και όρχησαν οι τσακωμοί και οι βαριές κουβέντες <<μηχανάκι θα πάρεις πάνω από το πτώμα μου>>.
Είναι όμως τόσο φοβερά τα πράγματα?
Θα έλεγα και ναι και όχι.
Και ας τα πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.
Σας λέει το παιδί σας ότι θα πάρει μηχανάκι και αρχίζετε να τσακώνεστε και να φωνάζετε. Πιστεύεται ότι αυτός ο τρόπος είναι ο σωστός?

Τι θα εμποδίσει να πάρει το μηχανάκι του φίλου του και χωρείς δίπλωμα, γνώσεις, και σωστό εξοπλισμό, να κινηθεί παράνομα με ένα μηχανάκι που στο κάτω κάτω δεν ξέρει το αν είναι σωστό η είναι ρημάδι. Το αποτέλεσμα είναι ότι κάποια στιγμή θα τον πιάσουν και θα τον τρέχουν στα δικαστήρια η θα τσακιστή και θα είναι τα πράγματα χειρότερα.
Και όσο και να φωνάζετε εσείς , από αντίδραση προς τον τρόπο που συμπεριφέρεστε, η γιατί οι φίλοι του είπαν <<που θα σε δουν οι γέροι σου εδώ πέρα>> η γιατί είναι <<μαγκιά>>.
Το αποτέλεσμα είναι το ίδιο το παιδί σας θα είναι παράνομο και επικίνδυνο για την σωματική του ασφάλεια, αλλά και για τους άλλους.
Τι έκανα εγώ……
Κάποια στιγμή σαν γονιός και εγώ (έχω 3 γιους 25, 23, 19, χρόνων) ήξερα μια που είμαι μοτοσικλετιστής από το 1975 ότι <<το μήλο θα πέσει κάτω από την μηλιά>>.
Και ήρθε η ημέρα το 1998 που ο μεγάλος μου γιος έκλεισε τα 16 του μου είπε ότι <<μπαμπά θέλω να πάρω μηχανάκι , έχουν άλλοι οι φίλοι μου και θέλω να πάρω και εγώ να πηγαίνω καμιά βόλτα και να πηγαίνω και στην σχολή γρήγορα>>.
Δεν αισθάνθηκα ούτε το αίμα μου να παγώνει αλλά ούτε την γη να χάνετε από τα πόδια μου. ήταν φυσικό επακόλουθο ακόμα και αν εγώ δεν είχα μηχανή, η μοτοσικλέτα είναι δίπλα μας, την βλέπουμε κάθε στιγμή και μην μου πείτε ότι όσο και να την φοβάστε και σε οποία ηλικία και να είστε ότι δεν θαυμάσατε μια μοτοσικλέτα που σταμάτησε κάποια στιγμή δίπλα σας στο φανάρι…
Πήρα λοιπών τον γιο μου από το χέρι και τον πήγα σε κάποια μαγαζιά να διαλέξει αυτήν που του άρεσε και την κλείσαμε.
Την ημέρα που την έφερα στο σπίτι την πάρκαρα κάτω από την πολυκατοικία και ζήτησα από την γυναίκα μου και τους γιους μου να κατέβουν,
Μαζεύτηκαν γύρω από το μηχανάκι και το θαύμαζαν. Τότε τους είπα αυτό που πιστεύω ότι θα τους έμενε να το θυμούνται για πάντα.
Το βλέπετε το μηχανάκι? Σας αρέσει? Λοιπών θα σας μάθω να οδηγείτε το μηχανάκι, και θα πάτε ένας ένας μόλις γίνετε στην επιτρεπόμενη ηλικία να βγάλετε δίπλωμα.
ΑΛΛΑ….
Προσέξτε καλά αν πέσει στην αντίληψη μου ότι δεν φοράτε το κράνος σας, η κάνετε κόντρες, η τρέχετε και κάνετε καγκουριες, τότε ΔΕΝ θα το πουλήσω το μηχανάκι. Αλλά θα σας κατεβάσω εδώ όπως είμαστε τώρα και θα του βάλω φωτιά να το κάψω μπροστά σας, με αυτόν τον τρόπο θα βλέπετε τα όνειρα σας για μηχανάκι να καίγονται και θα ξέρετε ότι ΕΣΕΙΣ τα κάψατε με την ανευθυνότητα σας.
Όλο αυτό το έκανα με το σκεπτικό ότι θα οδηγήσει που θα οδηγήσει μηχανάκι, ας οδηγήσει το δικό του που θα ξέρει ότι είναι σωστά συντηρημένο, να είναι νόμιμος για να μην έχει τον φόβο να τον κυνηγήσει η τροχαία , αλλά και τον φόβο (που φυλαει τα έρημα που λέει η παροιμία) ότι αν κάνει κάποια λαδιά θα με βρει απέναντι του και όχι υποστηριχτή του. Και μάλιστα όταν για αυτές της ιδέες μου έδωσα μάχη μαζί με την υποστήριξη της Κατερίνας προς όλους τους συγγενείς και φίλους που εναντιώνονταν μαζί μας.
Με αυτό το σκεπτικό προχωρήσαμε σαν οικογένεια και με τον δεύτερο γιο και με τον τρίτο.
Το 2002 αποφάσισα να δηλώσω συμμέτοχη σε μαθήματα ασφαλούς οδήγησης μοτοσικλέτας για να βελτιώσω της ικανότητες μου αλλά και να αποκτήσω γνώσεις που θα μετέδιδα στα παιδιά μου.
Ήταν απίστευτη εμπειρία που με έκαναν να νιώσω ότι είμαι άσχετος τέλειος, και ας οδηγούσα 27 χρόνια μοτοσικλέτα.
Γυρίζοντας μάζεψα τα παιδιά μου και αρκετούς φίλους και τους έδειχνα το τι έμαθα. Ήταν σαν να άνοιξε ένα παράθυρο και κοίταξα σε έναν νέο κόσμο πολύ πιο όμορφο και ασφαλή.
Μια μέρα ο μεγάλος μου γιος εκεί που έβλεπα τηλεόραση μου έρχεται με ένα περιοδικό και μου δείχνει μια μότο απίστευτης ομορφιάς και υψηλών επιδόσεων.
Μπαμπά αυτό θέλω να πάρω βρήκα και να πουλήσω το σκούτερ.
Μπράβο σου αγόρι μου πολύ ωραίο μηχανάκι του είπα. Αν σου αρέσει να το πάρεις. Δουλεύεις και τα χρήματα σου είσαι ελεύθερος να τα επενδύσεις σε ότι σε ευχαριστεί.
Το δείξαμε και στην Κατερίνα και της άρεσε. Και εμείς θα σου κάνουμε ένα δωράκι του είπε.
Αλώστε αν του άρεσε του ιδίου εμάς δεν μας έπεφτε και λόγος. Και να του λέγαμε ότι δεν θέλαμε ήταν 23 χρονών παιδί. Την άλλη μέρα μάλιστα το πρωί έδωσε προκαταβολή και έκλεισε το μηχανάκι, και εγώ έριξα το τηλεφώνημα για το δωράκι του Γιάννη.
Του κλείσαμε μαθήματα σουπερ μπαικ ασφαλούς οδήγησης στο ίδιο σχολείο που έκανα και εγώ. Το ίδιο έκανα τώρα και με τον δεύτερο που αγόρασε και αυτός μεγάλη μηχανή.
Προεκλογικά στον δήμο που κατοικώ άκουγα που ζητούσαν χώρους για παραδοσιακούς χορούς σε κάθε γειτονιά για πιάνο για ότι μπορείτε να φανταστείτε.
Δεν είμαι κατά σε όλα αυτά. Αλλά πιστεύω ότι και το παιδί που παίζει τένις η ποδόσφαιρο η μαθαίνει πιάνο μπορεί είναι και οδηγός μοτοσικλέτας. Στον δήμο μας όπως είπα σε υποψήφιους δημοτικούς συμβούλους και δημάρχους, υπάρχουν χιλιάδες παιδιά που οδηγούν δίκυκλο. Γιατί να μην γίνει ένας χώρος που να συγκεντρώνονται μια δημοτική λέσχη μοτοσικλέτας που θα μαζεύονται τα παιδιά μας αλλά και εμείς οι μεγαλύτεροι να βρισκόμαστε. Υπάρχουν πολλές λέσχες αλλά οι περισσότερες είναι μόνο για να πηγαίνουν εκδρομές 1-2 μόνο κάνουν κάποιες εκδηλώσεις.
Θα μπορούσαμε μέσα από αυτήν την δημοτική λέσχη να τραβήξουμε τα παιδιά μας από κάποιες άλλες κακές παρέες να τους μάθουμε ότι μηχανάκι δεν είναι κόντρες και σούζες στα φανάρια. Ότι το μηχανάκι δεν είναι σκοτωστρα, αλλά ο κακός οδηγός ευθύνεται για ότι συμβαίνει. ότι σαν λέσχη μπορούμε να μαζευτούμε να νοικιάσουμε μια πίστα να μπουν όσοι θελήσουν να τρέξουν μέσα με ασφάλεια και οι πιο έμπειροι αλλά και αγωνιζόμενοι να τους δείξουν με ασφάλεια πάνω από όλα την σωστή και ασφαλή οδήγηση. Να γίνονται σεμινάρια ασφαλούς οδήγησης στην πόλη, σεμινάρια για λάστιχα , για τα λάδια, για οδήγηση στην βροχή και τόσα άλλα πράγματα που όσες φόρες έχει ζητηθεί από αρμόδια άτομα έχουν προθυμοποιηθεί και έχουν έρθει να μας κάνουν. Μέσα από αυτά τα σεμινάρια να ωφεληθούν και οι γονείς που δεν οδηγούν μοτοσικλέτα και να δουν πιο φιλικά την μοτοσικλέτα.
Να απαιτήσουμε από τον δήμο για θέματα όπως χώρους παρκιν για μοτοσικλέτες, από τους δημότες μας να μας σέβονται, αλλά και να μάθουμε να ανταποδίδουμε τον σεβασμό μην παρκάροντας πχ στα πεζοδρόμια αλλά στους χώρους που θα μας φτιάξει ο δήμος κλπ.
Και οι γονείς θα ξέρουν ότι τα παιδιά τους πάνε σε κάποιους χώρους που θα ακούσουν 5-10 σωστές κουβέντες, και θα μπορέσουν και αυτοί να βρεθούν μαζί τους σε κάποιο σεμινάριο η ότι άλλο υπάρξει κοινού ενδιαφέροντος.
Σε αυτό το θέμα εγώ πιέζω και περιμένω…
Περιμένω και πιέζω…..
Απλά για την ώρα είμαι μόνος, τώρα αρχίζουν και άλλοι δημότες γονείς που τους αρέσει η ιδέα και βρισκόμαστε για να πιέσουμε περισσότεροι…
Άλλωστε αν το καταφέρουμε θα είναι καλό για τα παιδιά μας.
Και μην μου πείτε ότι δεν θα έρχονται τα παιδιά μας μαζί μας.
Εγώ με τα παιδιά μου έχουμε πάει με της μοτοσικλέτες μας πάρα πολλά ταξίδια στην Ελλάδα και στο εξωτερικό. Γονείς και παιδιά η μοτοσικλέτα μπορεί να τους δέσει με ακόμα πιο ισχυρούς δεσμούς.

LIBYKOS
17/02/2007, 13:46
Νομίζω ότι δεν υπάρχουν λόγια.

Απλά......:a18: :a23: :a23: :a23:

TROOPER
17/02/2007, 16:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από VegasKitty
Χαιρετε!!! :wave2:

Καποια ενημερωση για την χτεσινη συγκεντρωση παιζει... :look:


Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Τα σέβη μου κι από μένα.
Sorry για χτες αλλά έχει πέσει πολύ πήξιμο πολύ τρέξιμο και δεν μπορούσα.
Να ενημερωθούμε με κάποιο τρόπο; Θα μας πείτε τι έγινε;

δεν χρειαζεται καμια ενημερωση απο τη στιγμη που δεν υπαρχει κανενα ενδιαφερον.οποιος ενδιαφερεται το δειχνει εμπρακτα.ξεκινωντας εδω μεσα να μιλαω για κυκλοφοριακη αγωγη και οδικη παιδεια, καποιοι δηλωσαν ενδιαφερον να βοηθησουν και να συνεισφερουν με διαφορους τροπους.στη πορεια ολοι τηρουνε μια σταση αναμονης και σε πολλες περιπτωσεις επικρινουν η κατακρινουν κινησεις χωρις να εμφανιζονται πουθενα!

αν σας ενδιαφερει να ενημερωθητε μπορειτε απλα να το δειξετε!!!

αν σας πω οτι τη δευτερα θα φερω 5 φιλες μου στο δελεαρ, ξαφνικα δε θα εχει χωρο να παρκαρουμε απο εξω.αν σας πω για μια εκδρομη καλη θα μαζευτουμε καμια 20αρια μηχανακια.προκειμενου ομως να αφησετε τις οποιες ασχολειες σας και να ερθετε σε μια συναντηση για
να μιλησουμε για κατι σοβαροτερο απο τη μαρια την ασχημη, τη παρουσια των ελληνικων ομαδων στην ευρωπη η δε ξερω και εγω τι αλλο προτιματε τον καναπε σας, το πληκτρολογιο σας η το οποιασδηποτε μορφης χειρογλυκανο (κοινως μαλακια) και μετα περιμενετε
να σας πω εδω τι ειπαμε και να αρχιστε τα οχι αυτο δε μου αρεσει η το αλλο ειναι λαθος!!!

δεν αναφαιρομαι σε εσενα στελιο προσωπικα που αν μη τι αλλο εχεις δειξει εμπρακτα το ενδιαφερον σου αλλα για ολα τα αλλα μελη που δεν υπαρχουν πουθενα παρα μονο οταν ανοιγω τον υπολογιστη μου (εξαιρουνται ολα τα παιδια εκτος αθηνων!!!)!!!



:smokin:

warlord
17/02/2007, 17:27
Ε τοτε δωσε για εμας μπαρμπα:D ,ελα πες μας τι εγινε τελικα....

TROOPER
17/02/2007, 19:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από warlord
Ε τοτε δωσε για εμας μπαρμπα:D ,ελα πες μας τι εγινε τελικα....

αποφασισαμε να αλλαχτει το φυλλαδιο που εχουνε ετοιμασει τα παιδια της cc (θα το δειτε ολοι στην τελικη του μορφη), με σκοπο τη διανομη του σε καφευερειες και μερη που συχναζουν νεοι.
επισης μιλησαμε για την δημιουργια φλαιερ το οποιο επισης θα δειτε οταν ετοιμαστει και ενδεχομενως να βγει αυτο το φλαιερ και σε αυτοκολλητο.
επισης θα φροντισουμε να μαθουμε εαν ειναι δυνατη η οποιαδηποτε εκδηλωση (κοσμια) σε δημοσιο χωρο η εαν θα εχουμε προβλημα.

προταση:
τι θα λεγατε τα παιδια εκτος αθηνων να αρχισετε σιγα-σιγα να δημιουργητε ομαδες???

:wave2:

warlord
18/02/2007, 13:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER

προταση:
τι θα λεγατε τα παιδια εκτος αθηνων να αρχισετε σιγα-σιγα να δημιουργητε ομαδες???

:wave2:

ε οσοι ειμαστε απο βορεια ας κανουμε ενα καλο να Βρεθουμε μια για να πιουμε ενα καφεδακι και να πουμε 2 πραγματακια,οποιος ειναι μεσα ας το πει να οργανωθουμε μεσω πμ :wave2: :wave2:

soundstorm
20/02/2007, 00:32
Στην Μυτιληνη υπαρχουν ατομα που εχουν ορεξη να κανουν κατι.Απο εκει και περα δεν μπορω να πω στην Εδιλ να βοηθησουν.Εντουραδες ειναι οι ανθρωποι και βολτες στα βουνα κανουν μια φορα το μηνα΅.Εχει ακομα μια λεσχη αλλα δεν ασχολουμαι.Προσωπικα σε ενα μηνα θα ανεβω Θεσσαλονικη οποτε ισως κανω κατι μαζι με τους βορειους!

TROOPER
20/02/2007, 15:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από soundstorm
Στην Μυτιληνη υπαρχουν ατομα που εχουν ορεξη να κανουν κατι.Απο εκει και περα δεν μπορω να πω στην Εδιλ να βοηθησουν.Εντουραδες ειναι οι ανθρωποι και βολτες στα βουνα κανουν μια φορα το μηνα΅.Εχει ακομα μια λεσχη αλλα δεν ασχολουμαι.Προσωπικα σε ενα μηνα θα ανεβω Θεσσαλονικη οποτε ισως κανω κατι μαζι με τους βορειους!

:a013:

TROOPER
20/02/2007, 15:13
για οσους δηλωνουν ενδιαφερον να πω οτι αυτη την πεμπτη 22/2 στο δελεαρ θα πραγματοποιηθει συναντηση (οχι για να πιουμε μπυρες και να περασουμε την ωρα μας) κατα τις 8.30-9.00
οσοι μπορειτε και θελετε....εγω τουλαχιστον εκει θα ειμαι!

:wave2:

afrotwin
20/02/2007, 15:21
na 8imaste mono oloi oti se aftin tin kinisi den iste moto.gr
mias ke to moto den ine lesxi club i otidipote organomeno
iste i kapioi pou mazeveste ston idio xoro pou sinantiete to moto
ke kanete oti goustarete

pou simeni otan apofan8ite san moto.gr 8a exete provlimata...

afta mexri neoteras
kala na pernate:wave2:

TROOPER
20/02/2007, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
na 8imaste mono oloi oti se aftin tin kinisi den iste moto.gr
mias ke to moto den ine lesxi club i otidipote organomeno
iste i kapioi pou mazeveste ston idio xoro pou sinantiete to moto
ke kanete oti goustarete

pou simeni otan apofan8ite san moto.gr 8a exete provlimata...

afta mexri neoteras
kala na pernate:wave2:

λεωνιδα αυτο το εχουμε ξεκαθαρισει απο την πρωτη στιγμη!!!!
και για την ακριβια ουτε εγω αλλα ουτε και κανενας αλλος εχει προθεση να βαλει στην ολη υποθεση το moto.gr!!!!
:wave2: