PDA

View Full Version : Μια ερωτηση!



SPORAKIAS
18/01/2007, 16:11
στις γιορτες μου εκανα δωρο μια καμερα mini -dv..

οχι τπτ το σπουδαιο...απλως για να καλυψω τις καλλιτεχνικες ανησυχιες οταν θα πηγαινω καμια κυριακατικη βολτιτσα ή σε κανα trackday...:cool:

σκεφτηκα οτι θα χρειαστει και καποιο προγραμματακι στον υπολογιστη..σωστο ή λαθος.

αν...ναι σωστο..τοτε ψαχνοντας στο διαδικτυο βρηκα διαφορα downloads αλλα κανενα δεν αναφεροταν στη συγκεκριμενη καμερα...

απ'οτι καταλαβα ειναι προγραμματα για το τι θες να κανεις με αυτα που εγραψες στη καμερα στον υπολογιστη και οχι προγραμματα για την συγκεκριμενη καμερα...σωστο ή λαθος...

μια βοηθεια....!!!:D

siraxanz
18/01/2007, 16:35
Σωστός σε όλα
99% τα προγραματα είναι γιά επεξεργασία video.
Δεν νομίζω να χρειάζεσαι κάποιο ειδικό προγραμα για να συνδέσεις την καμερα στο π/σ
Μάλλον το hardwear σου πρέπει να είναι κατάλληλο DVI κλπ η Firewire συνδεση.
Καλές λήψεις!!
:)

Giorgos19
18/01/2007, 19:03
Λογικα,μεσα στην θηκη της καμερας,πρεπει να υπαρχουν και καποια Cd.
Ενα απο αυτα θα περιεχει και καποιο προγραμμα που θα σου δωσει την δυνατοτητα να περασεις τα βιντεο σου στον υπολογιστη.Με την δικια μου ετσι ηταν.
Νομιζω,οτι μπορεις να το κανεις και με το Nero αλλα δεν ειμαι σιγουρος!
Ελα να δουμε κανενα βιντεακι απο το τουμπανο να ξυνει σε καμια μπιστα!:D

:wave2:

SPORAKIAS
18/01/2007, 19:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Giorgos19
Λογικα,μεσα στην θηκη της καμερας,πρεπει να υπαρχουν και καποια Cd.
Ενα απο αυτα θα περιεχει και καποιο προγραμμα που θα σου δωσει την δυνατοτητα να περασεις τα βιντεο σου στον υπολογιστη.Με την δικια μου ετσι ηταν.
Νομιζω,οτι μπορεις να το κανεις και με το Nero αλλα δεν ειμαι σιγουρος!
Ελα να δουμε κανενα βιντεακι απο το τουμπανο να ξυνει σε καμια μπιστα!:D

:wave2:

κανενα cd δεν ειχε μεσα...:( ...δεν ειμαι και τοσο ασχετος....:rolleyes: ..

οτι ειμαι ασχετος στα πιο ειδικα ειμαι ...η αληθεια να λεγεται...ηθελε και καρτα firewire που δεν ειχα...πως να δουλεψει το κακομοιρο...και ετσι εγινε προ ολιγου η αγορα ...στα 20€...

θα μπει και θα δοκιμαστει ...

τωρα μια αλλη ερωτηση...

πιο προγραμματακι ....ωστε να το κανω download....προτεινετε αμα θελω να κανω τζιβιτζουλιες στο ''εργο''..???

ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας...:wave2:

X_NR750
18/01/2007, 19:20
Adobe Premiere

τα xp εχουν το movie maker για απλα πραγματα και για να κατεβασεις το video στο pc:wave2:

naked
18/01/2007, 19:46
εγω θα σου προτεινα το nero 7 κανει τα περισσοτερα και εχει πολυ ομορφα 3d menou;)

SPORAKIAS
18/01/2007, 20:01
το nero7 το εχω...

θα κανω τα πρωτα βηματα μου πανω σε αυτο...

σας ευχαριστω ολους...:beer: :wave2:

zolotas
18/01/2007, 20:04
εχω το pinnacle studio.........ευκολο και αρκετα καλο :wave2:

kalant
18/01/2007, 20:11
εγω δουλευω με το pinnacle studio, για να κανω capture ομως, να περασω δηλαδη το βιντεο απο την καμερα στο η/υ...

για να το επεξεργαστω ομως δουλευω με το premiere(κανει και capture αλλα το pinnacle ειναι πιο απλο...)

δεν ξερω πια καμερα εχεις παρει αλλα πρωτον επρεπε να εχει και cd μαζι για να περασεις τους drivers στον υπολογιστη σου, αμα ειναι ετσι κατεβασε απο το internet...

και δευτερον πρεπει για να μεταφερθει το βιντεο στον υπολογιστη σου απο την καμερα, να ενεργοποιησεις το usb stream (αν εχεις usb) στα settings της καμερας σου...

:beer:

SPORAKIAS
18/01/2007, 20:19
η καμερα (mini-dv) εχει βυσμα firewire 4-πινο...

και η καρτα που αγορασα εχει βυσμα firewire 6-πινο(εχω καλωδιο απο 4 σε 6)...

το usb που λες εσυ δεν πρεπει να εχει σχεση...ετσι..??

πρεπει να εχω τους drivers τις συγκεκριμενης καμερας ή τους drivers (τους εχει ηδη μεσα) της καρτας( firewire ) που αγορασα σημερα..?

hidefnick
18/01/2007, 20:20
Μέσα στα XP έχει το Movie Maker το οποίο κάνει πολλά πράγματα. Μέχρι που ελέγχει και την κάμερα μέσω DV. Απλώς πρόσεξε τις αρχικές ρυθμίσεις για να grabaris σε σωστή ανάλυση και ποιότητα. Το Nero είναι επίσης πολύ καλό, αλλά αρκετα πιό δύσκολο από το Movie Maker.:wave2:

Δεν χρειάζονται drivers στiς DV Τις συνδέεις και μέσα από τα παραπάνω προγράμματα παίζουν κανονικότατα.

Βύσμα παίρνεις adaptor ή καλώδιο με 4 από τη μία και 6 από την άλλη.

project.breeze
18/01/2007, 20:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από SPORAKIAS
στις γιορτες μου εκανα δωρο μια καμερα mini -dv..

οχι τπτ το σπουδαιο...απλως για να καλυψω τις καλλιτεχνικες ανησυχιες οταν θα πηγαινω καμια κυριακατικη βολτιτσα ή σε κανα trackday...:cool:

σκεφτηκα οτι θα χρειαστει και καποιο προγραμματακι στον υπολογιστη..σωστο ή λαθος.

αν...ναι σωστο..τοτε ψαχνοντας στο διαδικτυο βρηκα διαφορα downloads αλλα κανενα δεν αναφεροταν στη συγκεκριμενη καμερα...

απ'οτι καταλαβα ειναι προγραμματα για το τι θες να κανεις με αυτα που εγραψες στη καμερα στον υπολογιστη και οχι προγραμματα για την συγκεκριμενη καμερα...σωστο ή λαθος...

μια βοηθεια....!!!:D


Πες μου αν θέλεις το μοντέλο να δω τι μπορώ να κάνω...

kalant
18/01/2007, 20:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από SPORAKIAS
η καμερα (mini-dv) εχει βυσμα firewire 4-πινο...

και η καρτα που αγορασα εχει βυσμα firewire 6-πινο(εχω καλωδιο απο 4 σε 6)...

το usb που λες εσυ δεν πρεπει να εχει σχεση...ετσι..??

πρεπει να εχω τους drivers τις συγκεκριμενης καμερας ή τους drivers (τους εχει ηδη μεσα) της καρτας( firewire ) που αγορασα σημερα..?

αν εχεις firewire εννοειται πως δεν σου χρειαζεται το usb stream (γι'αυτο εβαλα και παρενθεση στην προηγουμενη απαντηση) αλλα παλι κατι παρομοιο αν δεν κανω λαθος πρεπει να ενεργοποιησεις...

firewire να σου πω την αληθεια δεν εχω και δεν ξερω ακριβως πως γινεται, αλλα δεν πρεπει να ειναι και τιποτα δυσκολο...

αλλο οι drivers της συσκευης (καμερας) και αλλο οι drivers της καρτας firewire...

αν θες πες ποιο μοντελο (καμερα) ειναι να βρουμε και διαβασε και τις οδηγιες της firewire καρτας μηπως εχει καποιο αλλο συστημα...

hidefnick
18/01/2007, 20:46
Ξεκολλάτε λέμε. Δεν θέλει drivers. Την κολλάς επάνω και παίζει. Ολοι οι χειρισμοί της κάμερας γίνοντε μέσω software.

To DV είναι και πρωτόκολλο επικοινωνίας εκτός από format.