PDA

View Full Version : Yamaha Fz6 Fazer Vs Honda Civic Type R



kostasfazer
20/07/2004, 03:19
YAMAHA FZ6 FAZER VS HONDA CIVIC TYPE R


Είναι Κυριακή πρωί και έχω ξεκινήσει για μια μικρή βολτουλα μέχρι τα Μέγαρα να δω ένα φίλο. Κινούμαι σε πολύ χαμηλούς ρυθμούς να απολαύσω την διαδρομή. Πάνω στην λεωφόρο καβάλας και ενώ είμαι σταματημένος σε ένα φανάρι ακούω δίπλα μου ένα μοτέρ να στροφαρει πολύ ψηλά και με εκκωφαντικό θόρυβο λόγω εισαγωγής και ελευθερας (εξάτμισης). Γυρνώντας να δω και περιμένοντας κανένα 600αρι η 1000αρι να ανεβάζει τόσες στροφές βλέπω ένα Honda civic type r 2000 (αυτό με τα 200 άλογα ατμόσφαιρα) με δυο πιτσιρικάδες περίπου στα 18. Ανάβει πράσινο και το Honda ξεκινάει τσίτα αφήνοντας και το μισό λάστιχο κάτω. Εγώ κυριλέ συνεχίζω ως το επόμενο φανάρι και αργά αργά φτάνω δίπλα του, τότε βγάζει το κεφάλι του το παράθυρο και μου λέει

-πόσα άλογα είναι ρε φίλε το μοτέρ σου?
- περίπου 100 λέει ο κατασκευαστής του απαντάω ‘’μην έχοντας καμία όρεξη για τέτοια κουβέντα πρωί πρωί’’
-Εγώ είμαι 230 τροχό με πρόγραμμα, φίλτρο, εξάτμιση, έξω καταλύτες ‘’και κάτι άλλες μαλακίες που δεν θυμάμαι’’ και μου το βελτιώνει ο @#$@@#$ που είναι στις κόντρες (ίσως ήθελε να πει dragster) γι αυτό πάει έτσι.
-μπράβο ρε φίλε του λέω(και κλίνω την ζελατίνα μου για να αποφύγω περαιτέρω κουβέντα)

Πράσινο ο τύπος ξανά κομμάτια τα λάστιχα να βγάζουν καπνό και στην αλλαγή για τρίτη. Εγώ χαλαρά την βολτουλα μου, στο επόμενο φανάρι ‘’ένα η δυο πριν το Δαφνί δεν θυμάμαι ακριβώς’’ ξανά δίπλα δίπλα. Ανοίγει πάλι το παράθυρο και μου λέει

-Εσύ δεν το πατάς η δεν πάνε αυτά γιατί προχτές στη Βουλιαγμένης πήρα ένα με δυο μεγάλες εξατμίσεις και ακόμα με ψάχνει(και μηχανολογικές γνώσεις το παλικάρι). Αυτό πάει καθόλου γιατί μου είπες μόνο 100 άλογα.

-τι να σου πω ρε μεγάλε έτσι λένε ότι πάει.

Αυτό ήταν, λες και του είπα να τα στήσουμε, κλίνει το παράθυρο, αρχίζει τις ξερογκαζιες και με κοιτάει επίμονα.

Τότε σκάει αυτό το κόκκινο διαβολάκι δίπλα στον ώμο μου και μου λέει, δειξε του αδαούς τι σημαίνουν 100 άλογα σε μοτο μπας και μάθει να σέβεται τις επιδόσεις που θα δει μόνο αν καταφέρει και τον κάνει 600 άλογα τον κουβά του.:evil:
Πριν προλάβω καλά καλά να καταλάβω τι γίνεται σκάει και το αγγελάκι από τον άλλο ώμο να επαναφέρει την τάξη και την λογική, αλά έκπληκτος ακούω να μου ψιθυρίζει στο αυτί ρίχτου τα αλά μην ανοίξεις από πρώτες να χαρεί για λίγο.:D

Τότε παίρνω και εγώ τα πάνω μου και γυρνάω και τον κοιτάω μέσα από την ψαρωτηκη ημηφημε ζελατίνα του uvex.
Κουμπωμένη πρώτη στροφές σχεδόν 3500 και περιμένω το πράσινο, το Hondaκι να κάνει σκασίματα σε κάθε αφημα του γκαζιού

Πράσινο..

Το Honda πετάγεται μπροστά λες και του σκάσανε κλοτσιά και εγώ μένω μ@λ@κ@ς τι έγινε εδώ?:uplate: αφήνω το συμπλεχτη σχετικά απαλά και ανοίγοντας το γκάζι, με το που περνάει το στροφόμετρο τις 7000 το μοτέρ αρχίζει να ουρλιάζει, 10000 και αλλαγή σε δευτέρα, το Honda 10 μέτρα περίπου ποιο μπροστά το γκάζι τσίτα ,το λάστιχο προσπαθεί να γαντζώσει στην άσφαλτο, τα τρία διαπασών σε πλήρη αρμονία και το exup να έχει μεταμορφώσει το όμορφο γουργουρητό του τετρακύλινδρου σε ξυρό και επιθετικό , το στροφόμετρο περνάει τις 10000 και τότε περνάω δίπλα από το άμοιρο Hondaκι με πολλά χιλιόμετρα συν αφήνοντας τον τύπο να θαυμάζει τα διπλά τελικά μου απορώντας γιατί τον ήπιε (τον καφέ) με τόσο μεγάλη διαφορά.:bawl: :bawl:
Αφήνουμε και οι δυο το γκάζι ρολαροντας μέχρι το επόμενο φανάρι που είναι ακριβός μπροστά από το Δαφνί. τότε σηκώνω αργά αργά την ζελατίνα και του λέω

-Όταν θα μάθεις τι σημαίνει αναλογία κιλού/ ίππο και μετωπική επιφάνεια θα καταλάβεις τι σημαίνουν 100 άλογα σε μηχανή.(τσσσ τι ειπα παλι ο π@υ$τη$):eyepop:

Και συνέχισα το ταξίδι μου για τα Μέγαρα απολαμβάνοντας τον όμορφο ήλιο


Ελπίζω η μικρή ιστοριούλα μου να σας άρεσε είναι 100% αληθινή (εξάλλου δεν είναι και κανένα κατόρθωμα) απλά προσπάθησα να την κάνω πιο περιγραφική και εντυπωσιακή.

Δεν θεωρώ ότι κόντρες σε δημόσιους δρόμους είναι κάτι που δεν πρέπει να γίνεται και το θεωρώ τη μέγιστη ανωριμότητα :nono: ελπίζω να μην κριθώ αυστηρά γι αυτό

….O αναμάρτητος πρώτος το λίθο βαλέτω…..

ΥΓ:Το fazer μπορεί να πάει πολύ καλύτερα στα χέρια ενός γνώστη μιας και εγώ έχω πολλά χιλιόμετρα να κάνω και πολλά πράγματα ακόμα να μάθω.

:wave2: :wave2: :wave2:

Οι μεγαλύτερες απολαύσεις της ζωής οφείλονται σε μια και μόνο κίνηση την παλινδρομική

THEOD
20/07/2004, 08:22
Αν το FZ6 κρατήσει όλες τις ταχύτητες στην περιοχή 9-13000 στροφών πολύ δύσκολα θα βρεθεί αυτοκίνητο (αλλά εδώ που τα λέμε και λίγες μοτοσυκλέτες - των soupersport εξαιρουμένων) που να μπορει να κρατηθεί μπροστά του. Στο λέω εκ πείρας.

Το μόνο πρόβλημα είναι η καλή εκκίνηση μιας και η Ελληνική άσφαλτο δεν επιτρέπει το άμεσο τσαρούχωμα της πρώτης ταχύτητας. Από εκεί και πάνω με αλλαγές γύρω στις 12-13000 στροφές απλά το μηχανάκι δεν πιάνεται

MIKE_16V
20/07/2004, 08:54
Δεν ηξερε δεν ρωταγε???

Αν και δεν υπαρχει λογος να συγκρινουμε ανομια πραγματα.......

Αυτο το "ρημαδι" το type-r ετυχε να το οδηγησω και εμεινα μα$%κας...το "καρο" ειναι αλλου!!!

hornet
20/07/2004, 17:18
Ανεξαρτητου αποτελεσματος η ιστορια ειναι καλα εξιστορημενη.

Χαχαχα αυτο το διαβολακι που λες :evil: ειναι πανταχου παρων σε ολους μας ανεξαρτητου ηλικιας αλλα και εμπειριας....ιδιως αν πεσεις σε τιποτα πιτσιρικαδες που ειναι και ασχετοι απλα θελει προσοχη γιατι ειναι και λιγο επικινδυνοι.

Ωραια το γραψες παντως εσκασα στα γελια!

kostasfazer
21/07/2004, 22:41
Έτσι κι αλλιώς δεν τίθεται θέμα σύγκρισης μεταξύ μηχανής και αυτοκίνητου μιας και η τεχνολογία και τα υλικά κατασκευής μιας μηχανής supersport (ανθρακονήματα, Kevlar, μαγνήσιο, τιτάνιο) χρησιμοποιούνται μόνο σε αυτοκίνητα όπως η Ferrari, Lamborghini κτλ :wave2:

periklisk
24/07/2004, 14:52
Πολύ ωραία η περιγραφή!!!! χεχε καλά του έκανες του πιτσιρικά! Άσε που νομίζουν ότι με τα κουτιά περνάνε τα πάντα.....

Να ξέρεις πάντως πως μπορείς να ξεφτυλίσεις και πολύ δυνατότερο αυτοκίνητο..... Προσεκτικά όμως.....

tamis
25/07/2004, 02:57
loiponnnn etsi gia na min kokoreuetai mono o kostasfazer erxete kai o allos Tamisfazer na kokoreutei :lol: :lol: :lol: prin kana 2 mino kontra me BMW m3 ethniko dromo apo carefour salonikis pros xalkidiki.... H kouta opws tin eipes einai kouta.... to... :evil: emfanizete opws eipes kai su me to pou blepeis nearo me filo na thelei na stin pei edw kai kana 3 km apo paraliaki thesalonikis.... Eimai kai egw paidia pou lete paraliaki salonikis apolaumano tin bolta mou kai xenxniemai o m@l@kas kai den blepw to kokkino fanari me apotelesma o apo pisw mazi me emena na plakwthoume sta frena erxete dipla mou katevazei to parathiro kai me brizei pou stamataw apotoma les kai o malak@s den mporei na krataei apostasei i na paei se mia alli apo tis 5 lwrides... telospanton gkazonei marsarei ligo akomi kai tha kratouse ta pistonia tou sto xeri o tupos mou feugei fwtobolida sto prwto fanari... koloi mpandes skoupes stamataei sto epomeno kokkino egw kirile dipla tou marsarww..... marsareiiii..... kai oxi to diabolaki itan ekei ston omo mou poly prin ton ftasw.... aggelaki den eida ta eida omws prwta kokkina meta prasina kai meta den eblepa mprosta mou... o tupos me exase kanonika an kai.... prospathise:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: egw feugw pros xalkidiki kai autos mesa apo tin kinisi san na trexei se rally pigainontas zw paithenw me ftanei sta carefour egw me kana 60 km mesa kai 5i taxitita milame gia XALARH bolta kai xalarwmatos apo ta proigoumena stin paraliaki... ekei san diamageias o tupos me to mple gialismeno M3 erxete dipla mou ligo prin bgoume stin ethniki.... marsarei kai pali kai feugei.... blepw dipla mou itan ena :evil: diabolaki na mou kanei noima na marsarw 5i -> 4i->3i->2era.... kai meta mono sta kokkina o tupos eixe idi probadisma arketo.... kolisa pisw tou meta apo liga 100ades metra tou anapsa tous proboleis na paei stin akri den pigaine.... twra tha mou peite kontra kai eugenies epsaxna? e ton efaga apo ta dexia.... to mono pragma pou prolaba na dw itan na steinei ena terastio tileskopio gia na mporesei na me diakrinei mesa apo tin skoni pou etrwge..... kai nai tha simfwnisw oti liga polu liga autokinita exoun tin dinami na perasoun ena 600ari.... axxxxx latreuw na rixnw p$olies stis koutes kai eidika an einai ftiagmenes kai exoun gkomenes gia sinodigous.!!!!!!!!!! HAHAHAHAAHHAHA:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

morpheus
25/07/2004, 08:51
Επειδή όμως εμείς είμαστε υπεράνω... (χε χε χε) θα πρέπει να καταγράψουμε μερικούς κανόνες fair play...!!!

1. Δεν θα πρέπει να ξεφτιλίζουμε κουτιά με γυναίκες συνοδηγούς γιατί ενδέχεται να χαλάσουμε την μάτσο εικόνα του οδηγού και να μην φάει κοκό εκείνη τη βραδιά :( .Είναι κρίμα το παλικάρι.. Εξαιρείται η περίπτωση που η γκόμενα είναι πιο όμορφη από τη δική μας ;)

2. Δεν θα πρέπει να τα στήνουμε με saxoralla γιατί δεν έχουν στον ήλιο μοίρα... άσε που μπορεί να πέσουν στη δίνη των τελικών μας και να φύγουν από το δρόμο...

3. Δεν τους "αφήνουμε" να περάσουν και μετά ροπιάζουμε και εξαφανιζόμαστε. Δεν θα πρέπει να τους δημιουργούμε ψεύτικες ελπίδες, άσε που μπορεί στην προσπάθεια να κάνουν καμιά μαμακία και να φάνε το κεφάλι τους. Η διαδικασία πρέπει να είναι σύντομη, απλή και να μην αφήνει περιθώρια για επαναλήψεις...

4. Είμαστε σοβαροί, δεν γελάμε και δεν κοροϊδεύουμε μέσα από το κράνος. Είμαστε πιλότοι και όχι κοντράκηδες.

5. Αν αντιληφθούμε ότι το έτερο ήμισυ στο κουτί μας "παρατηρεί" περισσότερο από το κανονικό και αναμενόμενο, αποσυρόμαστε διακριτικά. Είμαστε κύριοι, χαμογελάκια με τη συνοδηγό στο φανάρι ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ!!! Εξαιρείται η περίπτωση που αναφέρεται στο (1).

Άντε καλημέρα!!!

Alexel
25/07/2004, 09:06
Χαίρετε παλικάρια! Πρώτο μου post εδώ!

Ώστε τόσο ζόρικο το FAZER; Αυτό που μου αρέσει είναι το σχέδιό του! Πολύ μουράκλα (αυτό με το fairing) :cool: .
Το ότι μπορείς να "πατήσεις" boostαρισμένο Type R και Μ3 είναι πολύ σημαντικό ειδικά για μια μοτοσικλέτα που δεν είναι κατεξοχήν Superbike. Θα ήθελα να το "χτυπήσω" αλλά... για πρώτη μηχανή μετά από... ποδήλατο ( :alien: ) είναι καλά; Αρκετά φιλική;

tamis
25/07/2004, 14:13
poio filiko den ginete mono simeio anaforas gia thema sinitheias einai to oti exei to fairing kai den blepeis tin roda en poreia i otan pas na xwtheis pouthena opws kai sto.... podilato sou :p i se kathe mixani pou den exei fairing... kata ta alla nai einai zoriko mixanaki kala pali an kai den to perimena prepei na to omologisw...! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

gmakris
25/07/2004, 21:24
Αλλη μια Υamaha που κερναει Honda!!!!! - την αλλη φορα να αναψεις τα alarm (νομιζω οτι εχει το νεο FZ6) :rotflmao:

Kαλως ηρθες Alexel
Το μηχανακι δεν ειναι καλο για ξεκινημα - πρεπει να ξεκινησεις απο κατι ελαφρυ-λιγοτερα αλογα-ποιο απλο - για παραδειγμα ενα enduro 250. Τα street και ιδιως τα sport ειναι ποιο απαιτητικα και δυσκολα στην οδηγηση και συνεπως ποιο επικινδυνα.

Εαν διαβασεις ιστοριες στο forum θα διαπιστωσεις οτι συναδελφοι ειχαν ατυχημα προσφατα (μαζι και γειτονας μου που απο τα 100 αλογα του ZX 636 πηγε στα 160 του CBR1000) με την αλλαγη moto σε λιγες μολις ημερες κυριως επειδη δεν προλαβαν να μαθουν καλα το μηχανακι και σε στιγμη πανικου δεν προλαβαν να αντιδρασουν παρα το γεγονος οτι ειχαν μεγαλυτερη εμπειρια απο εσενα!

Kατα την αποψη μου ειναι θεμα εμπειριας και οχι τυχης (ή ατυχιας) Καλυτερα λοιπον να αποκτησεις την εμπειρια με κατι που μπορεις να το μαθεις με ευκολοτερα για να μην καταληξεις να μας στελνεις και εσυ post με την πτωση που ειχες.....

kostasfazer
25/07/2004, 22:35
Απώτερος σκοπός της ιστοριουλας αυτής δεν είναι να δείξει ότι το fazer περνάει ότι έχει ρόδες και κινείται, απλά είναι μια απόδειξη ότι η ιπποδύναμη, η ροπή, ο κυβισμός κτλ παίζουν σημαντικό ρόλο μόνο αν συνδυαστούν με ένα ελαφρύ πλαίσιο είτε αυτό είναι αυτοκινήτου είτε μηχανής. Επίσης η ευχαρίστηση που νιώθεις όταν γελοιοποιείς κάποιον ημιμαθή που παπαγαλίζει τις λιγοστές λέξεις που έχει αποστηθίσει από περιοδικά βελτιώσεων και μηχανικούς της γειτονιάς του.
:cool:

Alexel καλώς ήρθες, δεν θα σου πρότεινα σε καμία περίπτωση σαν πρώτο μηχανάκι ένα street, supersport και γενικά ότι έχει τέτοιες επιδόσεις. Αν θες την γνώμη μου πάρε κάτι μικρού κυβισμού 250 το πολύ και ελαφρύ όπως πολύ σωστά είπε και ο φίλος gmakris.
Μια μηχανή 600 κυβικά 100 άλογα σε άπειρα χέρια είναι φονικό όπλο.
:nono: :nono: :nono:

periklisk
26/07/2004, 00:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από gmakris

Εαν διαβασεις ιστοριες στο forum θα διαπιστωσεις οτι συναδελφοι ειχαν ατυχημα προσφατα (μαζι και γειτονας μου που απο τα 100 αλογα του ZX 636 πηγε στα 160 του CBR1000) με την αλλαγη moto σε λιγες μολις ημερες κυριως επειδη δεν προλαβαν να μαθουν καλα το μηχανακι και σε στιγμη πανικου δεν προλαβαν να αντιδρασουν παρα το γεγονος οτι ειχαν μεγαλυτερη εμπειρια απο εσενα!


poies htan autes oi istories???

gmakris
26/07/2004, 07:53
Οι πτωσεις συναδελφων (εντος και εκτος forum) ειναι για ολους δυσαρεστη συζητηση Περικλη.
Αναφορα σε αυτες γινεται με σκοπο να μαθαινουν οι υπολοιποι (οπως μαθαμε και εμεις) ποσο ευκολα μπορει να συμβει στον καθενα μας - ωστε να φυλαγομαστε οσο αυτο ειναι εφικτο.

Αυτο που πρεπει να κρατησει ο Alexel ειναι οτι ακομη και ο εμπειρος αναβατης με την αλλαγη της moto με καποια αλλη (ποιο απαιτητικη) δεν ειναι σε θεση να γνωριζει την απολυτη συμπεριφορα στο γκαζι, αποτομο φρεναρισμα, στριψιμο απο την πρωτη που οδηγησει το νεο μηχανακι διοτι απλα δεν γινεται.

Αυτο σημαινει οτι χρειαζεται χρονος και επειδη τα street δεν συγχωρουν τετοια λαθη καλυτερα πτωση με το enduraki παρα με το πανακριβο street....

Alexel
26/07/2004, 08:59
Ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις. :)
Πιστεύω πως πράγματι η εμπειρία παίζει ρόλο και μάλιστα πολύ σημαντικό.
Το θέμα είναι το εξής. Δεν έχω την $€ άνεση να αλλάζω μηχανήματα. Άμα πάρω κάτι θα μείνω με αυτό για πάνω από πέντε χρόνια. Μια καλή αρχή θα συμφωνούσα πως θα μπορούσα να είναι ακόμη και ένα CBR 125 που δεν είναι παπί και κάνει γύρω στα 2800€, δηλαδή μια προκαταβολή για το FAZER. Με 13 άλογα όμως πάμε στον αντίποδα. Δεν υπάρχει ασφάλεια λόγο έλλειψης γκαζιού.
Μια οικονομική σχετικά λύση είναι ένα παλιό Town Mate ( :p :lol: ) που έχουμε καταχωνιασμένο κάπου και που με λίγα λεφτά θα μπορούσε να "σιαχτεί". Όμως ούτε λόγος για ασφάλεια εδώ...
Το θέμα είναι πως έχω το κεφάλι μου μέσα στο κρανίο και όχι έξω από αυτό. Εννοώ πως δεν είμαι ο μ@λ@κ@ς που μόλις βρει γκάζι το εξαντλεί όλο μέχρι να τον σταματήσει κάποιο εμπόδιο. Άλλωστε μια γρήγορη μηχανή μπορεί να πάει αργά. Μια αργή όμως; Στα χέρια κάποιου που θα προσέχει ούτως ή άλλως πολύ (είτε ως έμπειρος είτε ως άπειρος όπως εγώ) και που δεν παίρνει μηχάνημα για κόντρες, σούζες και άλλα stunts πόσο επικύνδυνο μπορεί να είναι;
gmakris, τι στιγμή πανικού ήταν αυτή του γείτονά σου; Μήπως πήγαινε να δοκιμάσει τα όρια της μοτοσικλέτας βασισμένος στην μεγάλη εμπειρία που έχει; Το 95% των περιπτώσεων πτώσης (κατά δική μου εκτίμηση) οφείλεται σε μ@λ@κια που έκανε ο οδηγός. Λίγο πήγε να το ζορίσει, λίγο πήγε να το τρέξει εκεί που δεν έπρεπε (σε στροφή πχ) και να σου! :eek: :hypnotize
Ο φόβος αποδεικνύεται ο καλύτερος σύμβουλος σε τέτοιες περιπτώσεις. Φοβάμαι να πάω γρήγορα σε μια στροφή γιατί γνωρίζω πως δεν ξέρω να το κάνω σωστά. Δεν τρέχω σε βροχή γιατί ξέρω πως γλυστράει. Δεν τρέχω γενικώς γιατί ξέρω ότι δεν μπορώ να το κάνω με ασφάλεια. Πάω σαν κότα κάνοντας μικρά βήματα κάθε φορά ( :p κοτόπουλο --> κότα --> κόκορας --> ... :p ). Δεν είμαι τρελός. Σίγουρα είναι πιο δύσκολο από το να μαθαίνω από κάτι μικρότερο. Είναι όμως ακατόρθωτο (χωρίς να χρειαστεί να πάθω για να μάθω);
Τέλος πάντων έχω κάμποσο καιρό για να το σκεφτώ.

Και ξανά σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!
:beer:

gmakris
26/07/2004, 09:35
H πτωση του φιλου (CBR 1000) οφειλοταν σε αυτοκινητο που παραβιασε STOP. Το αυτοκινητο πεταχτηκε με "πολλα" απο τυφλο σημειο και ο συναδελφος δεν προλαβε να φρεναρει (φρεναρε αλλα δεν ηταν αρκετο). Επειδη τον ξερω ως αναβατη πιστευω οτι δεν μπορουσε να κανει πολλα για να το αποφυγει - το μηχανακι το ειχε μολις παρει (ουτε πινακιδα δεν φοραγε....)

Ο φοβος δεν ειναι παντα ο καλυτερος οδηγος - για παραδειγμα εαν στριψεις με πολλα και δεις οτι δεν σε παιρνει ή οτι σε τραβαει στην εξωτερικη πρεπει να πλαγιασεις περισσοτερο κατι που δεν το κανεις οταν φοβασαι.
Οταν φρεναρεις αποτομα μια φορα και πεσεις απο μπλοκαρισμενο μπροστινο φυλαγεσαι την επομενη φορα με αποτελεσμα να εισαι επιφυλακτικος στο επομενο φρεναρισμα. Οταν φυλαγεσαι υπερβολικα ομως δεν φρεναρεις το ιδιο αποτελεσματικα....

Μεγαλυτερη moto=δυσκολοτερη και ποιο απαιτητικη με καλυτερη ενεργητικη ασφαλεια φυσικα, αλλα για να την εκμεταλευτεις θα χρειαστεις χρονο και μεχρι τοτε θα πρεπει να αντιμετωπισεις πολλα.....

Καλη τυχη στην επιλογη σου...

periklisk
26/07/2004, 09:42
Ωχ.... αυτός την πάτησε χειρότερα από μένα.....

Στη δική μου περίπτωση καλύτερα που ήμουν με τη μεγαλύτερη μοτοσυκλέτα από μια απόψη για τον απλούστατο λόγο πως αν ήμουν με το 400 σε εκείνο το σημείο θα πήγαινα με πολύ περισσότερα χλμ.....

Alexel
26/07/2004, 10:49
gmakris, το φιλαράκι σου ήταν άτυχο. Άμα δεν σε υπολογίζει ο οδηγός ενός "κουβά" τότε τι να πεις, όποιο μηχανάκι και να έχεις (ας είναι και ποδήλατο), όση εμπειρία και να έχεις, πάλι σε μερικές περιπτώσεις δεν τη γλιτώνεις. :nono: Γιατί έχω την εντύπωση πως τα περισσότερα ατυχήματα με μηχανές ειδικά, γίνονται εντός πόλης; Υπάρχουν και πολλά αυτοκίνητα, γι' αυτό. Αν και για να είμαι ειλικρινής όσες φορές έχω γίνει μάρτυρας σε ατύχημα με δίκυκλο, ο δικυκλιστής έφταιγε. Και όλα ήταν μικρά μηχανάκια, παπιά σκούτερ και τέτοια. Σε κάθε περίπτωση συμπεριφέρθηκαν σα να μην ισχύει ο Κ.Ο.Κ. γι' αυτούς. Και γω με αυτοκίνητο έχω χτυπήσει town mate αφού ο βλαμμένος διέσχιζε (αν είναι δυνατόν) κάθετα τον δρόμο (Εγνατία οδός περιοχή Αριστοτέλους στην Θεσσαλονίκη για όσους ξέρουν) ανάμεσα από αυτοκίνητα για να ανεβεί σε πεζοδρόμιο. Ευτυχώς μόνο υλικές ζημιές (ούτε καν έπεσε) και αυτό χάρην στη δικιά μου ετοιμότητα και αντίδραση...

Όσον αφορά τον φόβο... Δεν είπα πως είναι πανάκειος, αλλά σε περιπτώσεις απειρίας κατά κανόνα καλό θα κάνει από το να μην φοβάσαι τίποτα και πας και καρφωθείς πουθενά από την πρώτη μέρα.
Για το παράδειγμα που είπες "αν στρίψεις με πολλά...", καλά αν είσαι άσχετος και στρίψεις με πολλά θα είσαι για σούτια, τα θέλει ο κ@λος σου! Είναι σωστό γενικότερα αυτό που είπες όμως.
Για το φρενάρισμα, αν σου πω πως και με το ποδήλατο έχω πέσει έτσι; Ξέρω τι σημαίνει να χάνει το δίκυκλο την μπροστά του ρόδα, έχεις εγγυημένη πτώση, εκτός αν είσαι κανένας stuntman. Στο κάτω κάτω για να μην χρειαστεί να φρενάρεις απότομα η λύση είναι μία: Δεν τρέχεις. Εξάλλου μέσα στην πόλη γιατί να το κάνεις; Έξω μπορείς να αντιληφθείς πότε γίνεται (ευθεία χωρίς κίνηση) και πότε δεν γίνεται (πυκνή κίνηση και στροφές).


Μεγαλυτερη moto=δυσκολοτερη και ποιο απαιτητικη με καλυτερη ενεργητικη ασφαλεια φυσικα, αλλα για να την εκμεταλευτεις θα χρειαστεις χρονο και μεχρι τοτε θα πρεπει να αντιμετωπισεις πολλα.....

Σε αυτό έχεις απόλυτο δίκιο. Και εδώ έρχεται η σύνεση και η λογική να καπελώσουν τυχών συναισθήματα.

Ευχαριστώ για την ευχή σου! :)

cbanthropos
26/07/2004, 10:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alexel
Μια καλή αρχή θα συμφωνούσα πως θα μπορούσα να είναι ακόμη και ένα CBR 125 που δεν είναι παπί και κάνει γύρω στα 2800
:beer:

Σκεψου ομως οτι αγοραζεις κατι καινουργιο, σιγουρο, ομορφο. Για πρωτο μηχανακι εγω το βρισκω καλο. Και θα σου μεινει να το εχεις οταν παρεις κατι μεγαλυτερο. Και παπι δεν ειναι (οχι οτι τα παπια εχουν κατι, αλλα αφου δε τα θες παω πασο). Αμα πας σε κατι 250cc ακομα πιο καλα (απο αποψη δυνατοτήτων) αλλα εκει μαλλον (καταλαβαινω) θα πας σε μεταχειρησμένο , αρα θα πρέπει να είσαι και τυχερός να κανεις καλή αγορα.

PALADIN
26/07/2004, 17:09
poli orea ola auta....ego re paidia ta akousa ola..otan ksekinisa omorfa kai orea 1i 2a 3i vouliagmeni...kai dipla mou ena punto na xtipaei skastra kai na oriete..kai na exei xamilosei to kefali tou o odigos tou les kai tha mazepsei 2 kms telikis pio poli....girisa aporimenos kai ton koitaga...me vlepei kai katevazei taxitita..xoris na exei ousiastika kataferei kati....telos panton..anoiksa ligaki...isa miso mixanaki mprosta...sto fanari mou leei..aaa exeis 1000.... tha se piaso se repriz omos...an eixa ligi eutheia tha imastan sta idia...ekeini ti stigmi eniosa to "me afises malaka" ...tespa asimenio punto..fime tzamia mpouka kai poli istoria....pelatis..opoios thelei kai ton vrei as to kerasei ena tsagaki...


den asxolithika kan mazi tou............ton afisa na perasei .....eidate ti kalo pou kano sti koinonia mas?

VAL-MPARIERINO
27/07/2004, 16:35
Ομορφες συνοδηγούς, θα σας πω το εξής. Προχθες στα διόδια σχηματαρίου με πλησίασε πιτσιρικάς με AUDI TT TURBO και μου λέει: Τα πάμε μία ρε φιλαράκι;; Και του λέω αιντε κομάτια να γίνει και ξεκινήσαμε. Πρέπει να ομολογήσω ότι το κουτί πήγαινε πολύ καλά αλλά φυσικά τον ήπιε. Το θέμα όλο όμως είναι στην κοπελίτσα συνοδηγό, που μόλις είχα κόψει και ο πιτσιρίκος με έφτασε, γύρισε και του έκανε ένα ωραιότατο κολοδάχτυλο:eyepop: και ο πιτσιρίκος έμεινε μαλάκας:rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao:
όλα τα λεφτά σας λέω όλα τα λεφτά:wave2: :wave2:

sniper
27/07/2004, 16:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από VAL-MPARIERINO
Ομορφες συνοδηγούς, θα σας πω το εξής. Προχθες στα διόδια σχηματαρίου με πλησίασε πιτσιρικάς με AUDI TT TURBO και μου λέει: Τα πάμε μία ρε φιλαράκι;; Και του λέω αιντε κομάτια να γίνει και ξεκινήσαμε. Πρέπει να ομολογήσω ότι το κουτί πήγαινε πολύ καλά αλλά φυσικά τον ήπιε. Το θέμα όλο όμως είναι στην κοπελίτσα συνοδηγό, που μόλις είχα κόψει και ο πιτσιρίκος με έφτασε, γύρισε και του έκανε ένα ωραιότατο κολοδάχτυλο:eyepop: και ο πιτσιρίκος έμεινε μαλάκας:rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao:
όλα τα λεφτά σας λέω όλα τα λεφτά:wave2: :wave2:

Σα δεν ντρέπεσαι να να τα βάζεις με παιδάκια.... :rotflmao: :rotflmao: :lol:

:wave2:

Alexel
28/07/2004, 16:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από VAL-MPARIERINO
Ομορφες συνοδηγούς, θα σας πω το εξής. Προχθες στα διόδια σχηματαρίου με πλησίασε πιτσιρικάς με AUDI TT TURBO και μου λέει: Τα πάμε μία ρε φιλαράκι;; Και του λέω αιντε κομάτια να γίνει και ξεκινήσαμε. Πρέπει να ομολογήσω ότι το κουτί πήγαινε πολύ καλά αλλά φυσικά τον ήπιε. Το θέμα όλο όμως είναι στην κοπελίτσα συνοδηγό, που μόλις είχα κόψει και ο πιτσιρίκος με έφτασε, γύρισε και του έκανε ένα ωραιότατο κολοδάχτυλο:eyepop: και ο πιτσιρίκος έμεινε μαλάκας:rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao:
όλα τα λεφτά σας λέω όλα τα λεφτά:wave2: :wave2:

Καλά του ξηγήθηκες του τύπου :smokin: :cool:
Άντε γιατί μερικοί νομίζουν πως με τον κουβά τους που τον πήραν 13-14 εκατομμύρια είναι κυρίαρχοι του δρόμου.
Πρέπει ο άλλος να έχει καμια :eyepop: Ferrari :eyepop: για να παίζει στα ίσια με μηχανές. Αν η μηχανή είναι βέβαια καμιά ZX12-R, R1, GSX-R 1300 και άλλες γνωστές superbikes τότε το τετράτροχο πρέπει να προέρχεται από τον χώρο της Formula 1 για να τις αντιμετωπίσει :rotflmao:

ΠΑΤΗΣΤΕ ΤΟΥΣ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!

AFTER
13/08/2004, 00:27
εδω ρε παιδια εχω μοιρασει λιπτον εγω με το θεοταπεινο bandit μου σε ενα σωρο αμαξια,δεν θα ριξει το fazer?

r1akias
13/08/2004, 01:27
Γεια σας παιδια. Ειμαι νεο μελος του forum (μαλιστα ειναι η πρωτη φορα που γραφω). Ευελπιστω σε ενα μηνα να γινω ευτυχης ιδιοκτητης R1 '01.

Ειχα διαφορα γρηγορα αυτοκινητα, εχω κυκλοφορησει με γρηγορα αυτοκινητα, αλλα οσον αφορα την συγκριση αυτοκινητου με μοτοσικλετας εχω της εξης αποψη. Εαν καποιος που εχει γρηγορο αυτοκινητο (προσοχη, αυτοκινητο, οχι οχημα...), νομιζει οτι ειναι γρηγορος σε σχεση με μηχανη, δεν εχει καμμια επαφη με την πραγματικοτητα. Τα παιδια με το type r τα εχω πετυχει στην καβαλας. Ειναι θαμωνες εκει. Για να βαλει καποιος με φτιαγμενο ΤΤ, κοντρα μηχανη, πρεπει να ειναι υπερ-βλακς. Εχει και την κοπελα μαζι, αρα ειναι και μ@λ@*beep*. Τι να του πεις.

Βεβαια, μια φορα με ειχε τσατισει ενας μηχανοβιος, στο σχιστο, με GSX-R 1000 02'. Κατι rallye εβαζαν κοντρες και τους περνουσε αναμεσα με σουζα. Μπραβο ρε μεγαλε, περασες τα rallye, μπραβο. 175 αλογα μηχανακι και βαζει κοντρα με τα rallye....:rolleyes:

idi
13/08/2004, 16:34
γεια σου φιλε, και καλοσηρθες

το R1 το πρωτο σου μηχανακι?

Dirty_Gas
14/08/2004, 12:14
Χαίρεστε...

Θα ήθελα να καταθέσω και εγώ την εμπειρία μου με ένα fazer...
Εγώ έχω KAwasaki Z 750.

Ήθελα να δοκιμάσω τις δυνατότητες του δικού μου σε σχέση με το άλλο... Φυσικά δε πρέπει να παραβλέπουμε και τις δυνατότητες και του κάθε οδηγού...

Λοιπόν: Φανάρι στη Καβάλας προς την έξοδο... Κόκκινο... Σταματάει ένα fazer δίπλα μου και άρχισε να με κόβει.. Ωπ, έδώ είμαστε λέω. Γιααααα να δούμε τι θα δούμε...Ανάβει πράσινο, ξεκινάω με μισή 1η, αλλαγή 2α, και βλέπω ότι ο φίλος έπιασε το νόημα. Στο επόμενο κόκκινο τώρα, είναι έτοιμος , μισοσκυμμένος και να μαρσάρει συνεχώς...Χαλαρός εγώ.

Ανάβει που λέτε πράσινο, 1η, 2α, τον παίρνω μισή μηχανή και αρχίζω να κόβω γιατί το φανάρι ήταν πολυ κοντά και ΚΟΚΚΙΝΟ. Ο fazer όμως έβαλε και 3η και όταν είδε το φανάρι ήταν αργά!!!(Ευτυχώς γι΄αυτόν όχι πολύ).
Σταμάτησε λοιπόν μέσα στη διασταύρωση, και ευτυχώς είχε τη ψυχραιμία να ξεκινήσει πάλι και να περάσει για να μη πέρναγε από πάνω του το κουτί που παρά τις φιλότιμες προσπάθειες να σταματήσει δε θα τα κατάφερνε εγκαίρως...

Γι αυτό λοιπόν το συμπέρασμά μου είναι...

Κάντε μαλακίες αλλά μόνο όταν είστε 100% σίγουροι ότι οι συμβαλλόμενοι θα "επιβιώσουν"...
Αυτά και καλές "κόντρες"...

kostasfazer
14/08/2004, 20:55
Φίλε Dirty_Gas ενδιαφέρουσα η εμπειρία σου αλά άσχετη με τη συγκεκριμένη συζήτηση μιας και οι εμπειρίες που περιγράφουν όλοι, αναφέρονται σε ‘’κόντρες’’ μεταξύ αυτοκινήτου-μηχανής τώρα εσύ γιατί συγκρίνεις το z750 με το fazer δεν μπορώ να καταλάβω :sick:

Ελπίζω η επόμενη εμπειρία σου να είναι η κόντρα με κανένα Subaru sti κανένα evo η ακόμα καλύτερα με κανένα πορσικο και όχι με το cbf 600 και το v strom που εκ των πραγμάτων είναι ποιο αδύναμα και διαφορετικής κατηγορίας μηχανάκια....

:uplate:

Κάντε μαλακίες αλλά μόνο όταν είστε 100% σίγουροι ότι οι συμβαλλόμενοι θα "επιβιώσουν"...

Σε αυτό συμφωνώ απόλυτα.

Gandalf dr685sm
15/08/2004, 09:58
παιδιά προσοχή μόνο σε ενα -δύο φτιαγμένα αυτοκίνητα που είναι πασίγνωστα και έχουν διασύρει αρκετά ss600...
Ένα εξ αυτών που θυμάμαι είναι το blue Escort της Βούτας με slick λάστιχα πίσω.....το γ@#@$@#ο.... φεύγει λες και έχει nitro-μπουκάλες..μέσα....

Απο εκεί και πέρα , η μηχανή δεν συγκρίνεται ρε παιδιά με καθημερινά οχήματα 4 τροχών οτι και να έχουν πάνω.... Η αναλογία κιλών ανά ίππο είναι αυτή που δίνει την διαφορά σε τέτοιες καταστάσεις..... Και φυσικά και η ικανότητα του αναβάτη να αλλάζει ταχύτητες την κατάλληλη στιγμή και στο κατάλληλο φάσμα στροφών του κινητήρα.....
Ακόμα και με porsche,ferrari,etc... αν πέσει λίγο κίνηση , ειδικά σε τίποτα διόδια κοντά , τότε το όχημα 300+ χιλιάδων euro θα κάθεται να κοιτάει την μηχανή που θα απομακρύνεται α΄κόμα περισσότερο....
Είναι εντελώς άμυαλοι όσοι πιστεύουν οτι μπορούν να τα βάλουν με ss600 και να μην φάνε σκόνη , έχοντας τετράτροχο στα χέρια τους...Εκτός και αν είναι κάποιο cart ή κάποιο άλλο εξωτικό όχημα....

Gandalf

DrιfterS
16/08/2004, 00:51
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
[B]παιδιά προσοχή μόνο σε ενα -δύο φτιαγμένα αυτοκίνητα που είναι πασίγνωστα και έχουν διασύρει αρκετά ss600...
Ένα εξ αυτών που θυμάμαι είναι το blue Escort της Βούτας με slick λάστιχα πίσω.....το γ@#@$@#ο.... φεύγει λες και έχει nitro-μπουκάλες..μέσα....


Εαν ενοοεις ενα μοντελο 2-πορτο με κατι φουσκωμενα φτερα χρονολογιας 80's εχω μαθει οτι ειναι 800 κιλα και εχει 600 ιππους.....(ή το αναποδο?)
Μαλιστα ψαχνεται για κοντρες με μηχανες αποκλειστικα!

Τι να το κανεις ομως αφου μονο γα τετοια ειναι - πηγαινε βολτα με ενα τετοιο και θα το μετανοιωσεις....

Gandalf dr685sm
16/08/2004, 11:09
ναι ακριβώς αυτό είναι......η αναλογία ανά κιλό και ίππο είναι αυτή που είπες....κοντά στα 800 κιλά και 550+ ίππους....

Gandalf

alex14
16/08/2004, 11:46
Γενικα, οι συχρονες μηχανες ειναι πολυ πιο γρηγορες απο το 99,99% των αυτοκινητων.
Υπαρχουν βεβαια και οι εξαιρεσεις.
Εχω δει με τα ματια μου mazda RX7 να ριχνει σε ΧΧ στην Τριπολη.
Βεβαια μιλαμε για special κατασκευη με κινητηρα τρικυλινδρο Wankel με κοντα 1000 Ηp.
Εαν ομως του βαλεις διπλα ενα motogp δεν θα ξερει απο που του ηρθε.
Αφηστε τους να τα φτιαχνουν οσο θελουν, να προκαλουν και γενικα αφηστε τους στην μιζερια τους.

:rotflmao:


3747

tamis
16/08/2004, 23:36
katarxas exw na dilwsw pws den ftaiw egw an o koutatzis einai m@l@k@s...:p epeita apo to parapanw sinexizw to stori mou...
tin deutera tin proigoumeni girnousa apo thaso opou imoun diakopes me tin kopela mou me to fazer 600 04'... ola wraia kai kala kali i thasos kales strofes wraia asfaltos kai apeira strofilikia kalo wraiao xruso to aisthima alla se pnigei to 80-100 :ZZZ: sinexeia thes kati poio grigoro na to anoixeis na to xeboukoseis ligo re paidiaki mou!!! epistrofi apo keramoti pros kabala 45 km foul depozito balitsa skini tankbag sleeping bag kai i kopela mou... prospernaw me kana 160 mia seira apo koutes pou eixan kolisei metaxi tous... anamesa tous kai enas me ena punto mauro xrises zantes mpouka ktl kai dio xanthia pipinia mesa kamia 20-24 xronwn kouklares.... o ithikos kwdikas pou exoume idi anaferei mou leei fige min dineis alli simaseia... feugw kai egw sovaros sovaros... meta apo kana 3-4 km blepw sto bathos pisw mou apo tous katheftes na anaboun oi proboleis apo to punto les kai eixe kanena F-16 kai tha me eftane grigora apo tin toso megali apostasi... lew stin kopela mou kratisou tha ton skwnisoume (den antexw tetoies mpourdes apo tupades pou nomizoun oti einai mesa se kamia Enzo ferrari kai poulane mouri me ta fwta tous... tespanton me pernaei me kana 50 km diafora egw eimouna sta 140 km to poli katevazw 3i kai arxizw kai to liwnw ton ftanw kai ton skizw kanonika eblepe tin wraies mou exatmiseis na tou xeretane "ade geia m@l@ka" :wave2:
o tupos emfanon tsatismenos apo pisw egw ekei 180-190 gia wra eftane gia tin apostasi pou ithela... ftanoume se ena xwrio me fanari stamataw stin mesi tou dromou kai otan anabei to prasino o anebazw grigora mexri ta nomima 50km :lol: epi kana km o tupos na min mporei na prosperasei eixe kinisi kai egw nomimotatos kornes kako fwta siniala kai egw tou deixnw ta spitia trigirw... o tupos iremei (swstos) kai akolouthei katergika... otan anoigei to xwrio pleon arxizw kai auxanw elafros taxitita wste na einai tosi wste to punto tou na min mporei na epitaxinei poio grigora kai na prosperasei... ekei pou paei na figei dinw parapanw gkazi (egw dexia sto dromo) o tupos na exei faei ta ta malia tou (an eixe hahaha) ftanoume kabala kai ton afinw na figei feugei kai mou kleinei autos meta to dromo... etsi eisai re kratisou stin kopela mou 2era simplektia kai sikwma souzitsa en prosperasei!!!:lol: o tupos eblepe to lastixo mou sto upsos tou kefaliou tou na feugei grigora!!!! feugw gkazotos kai afinw meta apo kana 4 km kai paw xalara poly xalara o tupos 1 wra na me ftasei me tin kouta tou me prospernaei kai lew as figei den tha skotothw gia ton malak@ twra! prin apo kabala fanarei meta apo kati strofes me kokino fanari fortiga ktl IX kai autos 6-7os apo pisw kolimenos koitaw me xleuasmo kai pigainontas me 5 km tou kanw noima ade geiaaaa :wave2: o tupos kai i ekfrasei tou tha me sinodeuei mia zwi :look: :hypnotize :uplate: :bigcry: paw kanonika kai o tupos antikanoniki prosperasei kai stis epomenes strofes me kana 160 na pernei kai tis dio lwrides gia na min figei apo ton dromo i kopela mou na fwnazei apo tin endoepoikinwnia (15$ opoios endiaferete apsogi) faton faton me tsitonei kai tou feugw se mia eutheia mpainontas gia kavala me kamia 190+ km kanontas na :eyepop: na xaskei kai pali!!!! sto epomeno fanari se apostasi pou me eblepe kathara mesa stin kabala kai stamatimenos deixnw me ta duo mou daxtila tin mixani mou kai kanw auto me ton antixeira kai kala i dikia mou axizei einai to N1!!!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: stamataei dipla mou akrivos katevazei to tzamei koitaw tin mouri tou (55 xronwn me ligosta malia fafoutis kai genika o tupos den mou sikwnete kai giauto entipwsiazw me to oxima mou....) kai leei: filaraki min paizeis tin zwi sou korona grammata min trexeis kai gkomenes sastismenes na me koitane emena kai tin kopela mou... kai apantaw koita file den xerw pou to brikes kaloutsika paei i kouta sou alla eisai polu argos.... kai oso gia to treximo tou lew kai sinexizw... esu 60 xronwn pappous kathese kai kaneis kontres me emena to pitsirika? den xereis esu kalitera? an me afines na figw ti etrexes? an sou arese sinexizw balta me kamia kouta saura pou den pernei ta podia tis... anabei to prasino kai prwtou prolabei na pei tipota kleinw to tsami ap to kranos kai feugw stin mia roda kanontas auton kai tis gkomenes skoni romba na koitane mal@kes kai na skeftontai ti pouli itan auto pou molis efagan!!!! fagame kai ipiame gelontas me to tupo me to ftiagmeno punto kai to ufaki tou egw kai kanenas allos.... hehehe sucker

tzanismille
17/08/2004, 14:21
πριν κανενα 2 μηνο στην "εθνικη" Αγρινιου-αμφιλοχιας.Πηγαινα για Γιαννενα πρωι πρωι λογω δουλειας.Σβελτα αλλα χαλαρα γιατι ειχε υγρασια ο δρομος.Μπαινω σε στροφη(νομιζω πριν το Λεχιο)με κοντα στα 170.με το που βγαινω στην ευθεια με περναει BMW M3 04(ΑΥΤΗ ΜΕ ΤΑ 400 ΑΛΟΓΑ)σαν να ημουν σταματημενος.Ας ανοιξουμε λεω να δουμε τι θα γινει.Τον περασα βεβαια με 267 στο κοντερ αλλα αν ηταν αλλο μηχανακι(πχ fazer)τι θα γινόταν?????Δεν προσβαλω κανεναν αλλα καποια αυτοκινητα στα πολλα χλμ θελουν σεβασμο.Δε λεω φοβο αλλα λιγο σεβασμο!

ΥΓ:1)ο τυπος ηταν καμια 50 με γραβατα!
2)Ηταν ευγενεστατος και τελικα μετα απο 10 χλμ περιπου χεραιτηθηκαμε κιολας
3)Το μηχανακι ειναι ZX636.
4)O αεροδυναμικος συντελεστης των κουτιων ειναι καλυτερος αρα στα πολλα χλμ....
5)ΒΜW M3 με 793 αλογα εριξε ψ@λια μπροστα μου σε zx7r με πρωτες τσουλιτες στα 30χλμ.Το ΒΜW ειναι γνωστου καντινιερη στο σταυρο αγιας παρασκευης.Βεβαια κοστισε για να γινει ετσι 50εκ αλλα δεν ειναι dragster εχει aircon και ο τυπος παει με τη γυναικα του βολτες με αυτο.

tamis
17/08/2004, 14:33
gia na sou lusw tin aporia an itan fazer ti tha ginotan... to fazer stin periptwsi pou den eixe 700+ aloga i M3 tha tin pernouse aneta an pas stin arxi stin 1i selida tis sizitisis perigrafw pws eskisa mia M3 me to tapino mou fazer 600 04' autaaaa!!! ade kai kales boltesssss:beer:

tzanismille
17/08/2004, 14:46
δεν αμφιβαλω για εκκινησεις,2ερες η 3τες!!!!!!!!Στα πολλα στα 230 που ανοιξα εγω δεν τον περασα για πλακα.Μαζεψα απο τα 190 265 περιπου για να τον περασω.Αν σου κατσει τετοια φαση με αμαξι 400 αλογων τελικης 250 χλμ(πραγματικα και με ηλεκτονικο κοφτη εκει ε?)τοτε θα μου πεις.Το εχω οδηγεισει το fazer και ξερω πως παει.

tzanismille
17/08/2004, 14:48
Και καλα το fazer.Πιο αργες μηχανες?????????
ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΟΔΗΓΑΜΕ

idi
17/08/2004, 15:06
μια μερα με το Fazer στην αθηνων-κορινθου μου βγηκε η παναγια να περασω ενα renault 19 (νομιζω) 16v κατι... (ριμαδι...)

ταπα εγω, 245 τελικη και ειχε κολησει το γαμιδι πισω μου σαν να ηταν δεμενο με ιμαντα... για κανα 5 λεπτο... μεχρι που βαρεθηκε να προσπαθει και γλυτωσα γιατι δεν ηπηρχε περιπτωση να κανω δεξια.....:D :D :D :D

tzanismille
17/08/2004, 15:33
Αυτο εννοω ρε παιδια!!!Πολλα μπουρδελοκουτια οπως αυτο που πετυχα εγω ανοιγουν γαματα απο τα 220!!Αν και η μηχανη ειναι κοντα στην τελικη της τοτε τα πραγματα ειναι δυσκολα.Αν η κωλομπεμπα ειχε ενα προγραμμα και βγαλμενο τον κοφτη χλμ θα ανοιγε μεχρι τα 280 και θα με εκοβε στα 2.Τωρα αν εχεις τελικη 308 ή 312 ή300 του γ@μας τα πρεκια!!!!!
Καλες βολτες και οπου τους βρειτε και μπορειτε πατηστε τους.Αν οχι περιμενετε το επομενο φαναρι.Ποσα αμαξια εχουν 0-400 κατω απο 12 και βγαζουν πινακιδα???αν πετυχουμε κανενα τετοιο ας φωναξουμε το μεγαλο αδερφο!!!!!!!!!!!!!!!
Στ αυτια ωρε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


3755

tsoukas77
17/08/2004, 20:35
Το ζητουμενο και αυτο που εχει αξια,ειναι να κοντραρεις καποιον στις στροφες,και οχι στις ευθειες με 260 και 280.Εκει,μετρα απλως η τελικη ταχυτητα.Δεν λεει τιποτα αυτο για την οδηγικη ικανοτητα.Η οδηγικη ευχαριστηση δεν βρισκεται εκει,κατα την γνωμη μου...

milaber
17/08/2004, 21:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
εδω ρε παιδια εχω μοιρασει λιπτον εγω με το θεοταπεινο bandit μου σε ενα σωρο αμαξια,δεν θα ριξει το fazer?

Εδώ εγώ με το Innova ρίχνω σε πάρα πολλά αμάξια από φανάρι σε φανάρι ρε (στις εκκινήσεις και μέχρι τα 60 δεν με έχει πάρει κανένας!).
H αναλογία του κιλών ανά ίππο, παρ' ότι είναι παπί, είναι καλύτερη από πάρα πολλά αμάξια.

Τι συζητάμε τώρα!

tamis
17/08/2004, 23:47
re paidia kanw lathos i me apatane ta matakia mou? re si tzanismille 636 den eipes oti exeis? :confused: ti foto einai auti pou epikolises? :look: to 636 einai gia tin poli kai to xx einai gia tis boltes sou i pws se kobw? :lol: 340km sevasmos se esena an ta patises kai stous kataskeuastes twn elastikwn sou! :lol:

tzanismille
18/08/2004, 21:35
αυτο ειναι το μεγαλο αδερφακι.zx12.Σιγα μην εχω και ενα ελικοπτερο για τα σαβ/κα!!!Ηρεμα ρε παιδια.Οσο για το γρηγορο στις στροφες μαγκια του.Εμεις πηραμε μηχανακι για τελικες και διαλεξα 636!Τι λεμε τωρα ρε παιδια?Καλες βολτες να εχουμε γιατι πολυ το τραβηξαμε!ΟΤΑΝ ΛΕΜΕ ΚΟΝΤΡΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ.0-400μ ΑΠΟ ΣΤΑΣΗ!ΟΙ ΚΟΝΤΡΕΣ ΣΤΙΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΛΕΓΟΝΤΑΙ ΑΓΩΝΕΣ YOU KNOW?????????????????????????????


ΥΓ:ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΗ ΦΩΤΟ?


3774

tony29
19/08/2004, 01:54
Παιδιά, το πισωκίνητο μπλέ Escort της Βούτας ανήκει σε έναν τύπο, τον ''Καταραμένο'', ο οποίος το κατεβάζει και σε αγώνες Dragster.

Μιλάμε για πολύ εξιδικευμένη κατασκευή.Εχεί ρίξει πολλά λεφτά και έχει γράψει ''ιστορία'' στις κόντρες, αν και αυτός έχει πιεί τα τσαγάκια του!!!:lol:

Παρεπιπτόντος, πρέπει να έχει και ένα Sierra 4χ4, ανάλογων προσόντων.

Gandalf dr685sm
19/08/2004, 13:55
Το συγκεκριμένο sierra έχει δυο φορές κάψει μοτέρ.....η μια εξ αυτών προήρθε απο μια κόντρα με ενα GSXR1100.... να σημειώσω εδώ οτι φήμες έλεγαν πως κατέβαζε και οχι απλά έβγαζε, περίπου 550ίππους στον δρόμο.....

Gandalf

idi
19/08/2004, 14:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από tony29
Παιδιά, το πισωκίνητο μπλέ Escort της Βούτας ανήκει σε έναν τύπο, τον ''Καταραμένο'', ο οποίος το κατεβάζει και σε αγώνες Dragster.Μιλάμε για πολύ εξιδικευμένη κατασκευή.Εχεί ρίξει πολλά λεφτά και έχει γράψει ''ιστορία'' στις κόντρες, αν και αυτός έχει πιεί τα τσαγάκια του!!!:lol:
Παρεπιπτόντος, πρέπει να έχει και ένα Sierra 4χ4, ανάλογων προσόντων.

o "βλαχος" εχει το μπλε escort MK2... και οχι ο καταραμενος... αυτος ειχε ενα sierra RS500 ασπρο και sierra cosworth ασπρο παλι 4Χ4

βουτα kid speaking...

periklisk
19/08/2004, 14:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
o "βλαχος" εχει το μπλε escort MK2... και οχι ο καταραμενος... αυτος ειχε ενα sierra RS500 ασπρο και sierra cosworth ασπρο παλι 4Χ4

βουτα kid speaking...

ναι αυτός ο παπάρας.... μια φορά πήγε να με περάσει από πάνω ο μπετόβλακας.... ήμουν με το 400 και έκανα βολτίτσα χαλαρά...

tony29
19/08/2004, 18:39
o "βλαχος" εχει το μπλε escort MK2... και οχι ο καταραμενος... αυτος ειχε ενα sierra RS500 ασπρο και sierra cosworth ασπρο παλι 4Χ4

Ναι σωστά.Πάει καιρός που έπαψα να ασχολούμαι.

Πάντως, "Καταραμένος", "Βλάχος" ένα και το αυτό, κομπλεξικό πρόσωπο ειναι στα μάτια μου.
Ο πρώτος έχει φάει την περιουσία του πατέρα του στις μαλακίες και φαντάζομαι και ο δεύτερος, κατι ανάλογο θα έχει κάνει.:confused:

milaber
20/08/2004, 01:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
o "βλαχος" εχει το μπλε escort MK2... και οχι ο καταραμενος... αυτος ειχε ενα sierra RS500 ασπρο και sierra cosworth ασπρο παλι 4Χ4

βουτα kid speaking...

Ρε ονόματα είναι αυτά;

Πιο γελοίοι δεν μπορύν να γίνουν οι τύποι!

Μου θυμίζει κάτι από Μπάμπης ο σουγιάς, ο πεταλούδας ο Νίκος, ο Γίάννος ο μουτζαχεντίν και λοιπά.

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

idi
20/08/2004, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από milaber
Ρε ονόματα είναι αυτά;

Πιο γελοίοι δεν μπορύν να γίνουν οι τύποι!

Μου θυμίζει κάτι από Μπάμπης ο σουγιάς, ο πεταλούδας ο Νίκος, ο Γίάννος ο μουτζαχεντίν και λοιπά.

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

ονομα και πραμα λεμε....:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

milaber
20/08/2004, 13:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
ονομα και πραμα λεμε....:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Είμαι σίγουρος ότι οι ίδιοι τα κυκλοφοράνε αυτά!

:lol: :lol: :lol:

r1akias
21/08/2004, 07:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
γεια σου φιλε, και καλοσηρθες

το R1 το πρωτο σου μηχανακι?
Καλως σας βρηκα παιδια.
Ναι, το R1 θα ειναι το πρωτο μηχανακι που θα ειναι δικο μου.

Θα ειναι το μωρο μου:p :p :p . Και φυσικα, δεν με νοιαζουν κοντρες με αυτοκινητα. R1 θα εχω, με αυτοκινητα θα ασχολουμαι?

wild_cat/anima
21/08/2004, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από r1akias
Καλως σας βρηκα παιδια.
Ναι, το R1 θα ειναι το πρωτο μηχανακι που θα ειναι δικο μου.

Θα ειναι το μωρο μου:p :p :p . Και φυσικα, δεν με νοιαζουν κοντρες με αυτοκινητα. R1 θα εχω, με αυτοκινητα θα ασχολουμαι?


na prosexis poli!!!!!


filos pou to 1 mix tou itan r6(oute papi den ixe prin)ke ekane magkitses sta limanakia....tin efagew mprosta sto ribas prospathntas na kani anastrofi!opote ke eskase ena toutou pano tou me polla xm.....apo eksoplismo vevea ......kranos mono ki auto xoris louraki!!!!


:nono:



itan tixeros vevea!!!!poli tixeros!


kommenos tenontas sto aristero....opote ke den prokite na ksanaridisi!!





tespa kales voltes na xis me to neo ke panemorfo moro sou!

George-3-
04/09/2004, 01:01
Παιδες αλλη φαση το αυτοκινητο και αλλη το μηχανακι καμια σχεση αλλα σου προσφερει το ενα και αλλα το αλλο....
Ειμαι τυχερος που μου αρεσουν και τα δυο.......;)
Μερικα αυτοκινητα ειναι πραγματικα πιο γρηγορα απο εστω και ελαφρα φτιαγμενες μηχανες....ομως ποσα λεφτα εχουν πεσει για να γινει ετσι..!!!
Π.Χ.Τα δυο κορυφαια μοντελο McLaren F1 vs Hayabusa σημειωσατε 1 παρακαλω ομως αν υπαρχουν αρωστακια που τουρμπιζουν και νιτραρουν Busa (βλ.:Αγγελης) με αποτελεσμα 421αλογατων χωρις νιτρο...σε ενα σκαρι 200 κιλων ή ποσο ειναι του Busa τελος παντων....
Ηθικο διδαγμα:
Μην τα συγκρινετε ειναι διαφορετικα......