PDA

View Full Version : ΒΡΗΚΑ ΛΙΡΑ!!!!!!!!



tassosrr
19/01/2007, 08:40
stamatisa se ena pratirio xthes to apogeuma kai opos piga na katebo apo to autokinito blepo xamo ena nomisma se ena sakoulaki!einai xriso,exei pano tin queen elisabet kai imerominia 1966!pou mporo na matho ti aksia exei auto to prama!oxi omos na mou to paroun giat5i leo na to kratiso gia gouri!!!!

Λεωνίδας
19/01/2007, 08:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από tassosrr
stamatisa se ena pratirio xthes to apogeuma kai opos piga na katebo apo to autokinito blepo xamo ena nomisma se ena sakoulaki!einai xriso,exei pano tin queen elisabet kai imerominia 1966!pou mporo na matho ti aksia exei auto to prama!oxi omos na mou to paroun giat5i leo na to kratiso gia gouri!!!! ωραίοοοοος :D :D :D
δες εδώ (http://www.ase.gr/content/gr/MarketData/Exchange/) στο τέλος της σελίδας... λέει 110-120? περίπου :wave2:

kalesin
19/01/2007, 08:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από tassosrr
stamatisa se ena pratirio xthes to apogeuma kai opos piga na katebo apo to autokinito blepo xamo ena nomisma se ena sakoulaki!einai xriso,exei pano tin queen elisabet kai imerominia 1966!pou mporo na matho ti aksia exei auto to prama!oxi omos na mou to paroun giat5i leo na to kratiso gia gouri!!!!


αντε ρε αδερφε, εσυ το βρηκες κ εχω παει να σκασω απο τη στεναχωρια μου απο χθες το απογευμα..


να ΄σαι καλα


:wave2:





















:look:

maintenance
19/01/2007, 09:19
Mπάααα...κάποιος αρραβώνας έλαβε τέλος.....

:D

ktm640lc4
19/01/2007, 09:31
Μηπως βγηκες σε τιποτα χωραφια με κανα ανιχνευτη μεταλλων??????????

Και δεν μας το λες???

:lol: :lol:

tassosrr
19/01/2007, 09:38
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
Μηπως βγηκες σε τιποτα χωραφια με κανα ανιχνευτη μεταλλων??????????

Και δεν μας το λες???

:lol: :lol: [/QUOTE

me eides e??????min peis koubenta kai ola misa misa!!:rotflmao:

tassosrr
19/01/2007, 09:39
alithia ama pao se mia trapeza tha mou poun tin aksia tis i ha me koitan perierga????
:confused: :confused: :confused:

tifoefs
19/01/2007, 09:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από tassosrr
stamatisa se ena pratirio xthes to apogeuma kai opos piga na katebo apo to autokinito blepo xamo ena nomisma se ena sakoulaki!einai xriso,exei pano tin queen elisabet kai imerominia 1966!pou mporo na matho ti aksia exei auto to prama!oxi omos na mou to paroun giat5i leo na to kratiso gia gouri!!!!


Βαλτο στη πιτα του μοτο.γρ να το κερδισω φετος !!


Εδωωωωωωωωωω το φλουριιιιι λεω !!


:a25: :a25: :a25:

ktm640lc4
19/01/2007, 09:45
[/B][/QUOTE

me eides e??????min peis koubenta kai ola misa misa!!:rotflmao: [/B][/QUOTE]


Πολυ ωραια. Μεσα.

Βασικα ισως σου πουν που την βρηκες και αντε εσυ να πεις οτι την βρηκα στο δρομο.

Το πολυ πολυ να στην παρουν, σιγα τα οα.

adam_tsouk
19/01/2007, 09:49
ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΙΑΙ!!!!!



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Λεωνίδας
19/01/2007, 09:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από tassosrr
alithia ama pao se mia trapeza tha mou poun tin aksia tis i ha me koitan perierga????
:confused: :confused: :confused: Γιατί, αυτό που σου έδωσα δε σου κάνει;
Θα σου πουν πάντως, όπως θα σου πουν και για κάθε ξένο νόμισμα τιμές αγοράς και πώλησης :wave2:

ktm640lc4
19/01/2007, 10:08
Θα σου ελεγα να πας στο βενζιναδικο να την δωσεις, μηπως και ξαναπαει αυτος και την ζητηση.

Αλλα επειδη η αξια της ειναι μεγαλη (βλεπε καθαρος χρυσος) μπορει να παει ο καθενας και να λεει οτι ειναι δικια του.

Οποτε πανε τραπεζα και βλεπεις. Τι τσιγαρα καπνιζεις μονο πες μας........:lol:





Περα απο την πλακα. Δεν νομιζω να σου πουν τιποτα. Τιμες αγορας και πωλησης οπως λεει και ο λεωνιδας.

kalesin
19/01/2007, 10:15
δεν θα του πουνε απολυτως τιποτα, δηλαδη αν παω εγω κ πω οτι μου εδωσε η γιαγια μου μια λιρα, θα μου κανουν ανακριση;

σιγα...



το θεμα ειναι οτι δεν υπαρχει λογος να ταλαιπωρηθεις στις τραπεζες, αφου δεν εχεις σκοπο να την πουλησεις, το λινκ που εδωσε ο Λεω, εχει τις τιμες που θα του πουν στην τραπεζα





σιγα μην την παει στο πρατηριο, αν ειναι να την φυλαξω εγω κ οποιος την εχασε να μου την ζητησει. Δηλαδη αν ειχε βρει ενα 100ρικο στο δρομο θα το αφηνε στο πρατηριο να το δωσουν σε αυτον που το εχασε;
Τα απωλεσθεντα πανε στην αστυνομια, στην περιπτωση που θελετε να κανετε το καλο

:beer:

bored
19/01/2007, 10:39
γυάλισέ τη καλά καλά... αν την δουν βρώμικη ούτε να την κοιτάξουν δε θα θέλουν. αν την δουν να γυαλίζει, θα "σου κάνουν τη χάρη"

χλωρίνη κ βουρ

εγώ θα την κράταγα

naked
19/01/2007, 11:03
επεσες στην περιπτωση.επειδη κανω συλλογη νομισματων (μονο κερματα)και εχω αρκετες ,ξερω λιγα πραγματα παραπανω απο το μεσο ορο του forum.
η αξια της ειναι περιπου στα 100 ευροπουλα αναλογα με την κατασταση της λιρας(γραντζουνιες-χτυπηματα,κ.α.).
η κατοχη της χρυσης λιρας ειναι παρανομη χωρις να ειναι δηλωμενη γιατι αποτελει αντικειμενο μεταβολης της εθνικης οικονομιας(αλλα σιγα μωρε τωρα).
εγω θα σου ελεγα να την κρατησεις και να γινει η αρχης μιας συλλογης που καποια στιγμη μπορει να σου αποφερει καποιο σεβαστο κερδος(αφου ο χρυσος δεν χανει ποτε):wave2:

kaps
19/01/2007, 12:27
Συμφωνώ με τον Naked.Εγώ που έχω την λόξα του συλλέγειν παλαιά νομίσματα έχω λίρα του 1867. Η δική σου πάντως είναι από αυτές που έχουν ακόμα και στα παγκάρια(χρυσού) στην οδό Αθηνάς . Είναι χρυσή και θα σου έλεγα να τη φυλάξεις και να την κάνεις δώρο στο εγγόνι σου :smilea: Αν βέβαια είσαι παντρεμένος και έχεις παιδιά .

ktm640lc4
19/01/2007, 12:27
Συμφωνω με τον naked. Ετσι ειναι.

Να συμπληρωσω οτι οσο πιο παλιας κοπης ειναι τοσο πιο ακριβη ειναι.

Βασικα το θεμα ειναι οτι ειναι χρυσος.

Xrider
19/01/2007, 12:35
Στην αλλαζουν σε οποια τραπεζα και αν πας.
Για τιμη κοιτα σε μια εφημεριδα στα χρηματιστιριακα και θα δεις τιμη.Εχει παλαιας κοπης και νεας.
Τα παραπανω ειναι μαυραγοριτικες ιστοριες.
Δεν υπαρχουν δηλωμενες λιρες..αυτες ειναι τραπεζικες ιστοριες οταν σου πουλανε/νοικιαζουν ραβδο χρυσου.

idi
19/01/2007, 12:40
μαλακια δεν εχει καμια αξια

πουλα τη στην "Idi Bank" για 10 ευρα γιατι χανει αξια καθε λεπτο

τηλ με πμ :smokin:

naked
19/01/2007, 13:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Στην αλλαζουν σε οποια τραπεζα και αν πας.
Για τιμη κοιτα σε μια εφημεριδα στα χρηματιστιριακα και θα δεις τιμη.Εχει παλαιας κοπης και νεας.
Τα παραπανω ειναι μαυραγοριτικες ιστοριες.
Δεν υπαρχουν δηλωμενες λιρες..αυτες ειναι τραπεζικες ιστοριες οταν σου πουλανε/νοικιαζουν ραβδο χρυσου.

απο οτι γνωριζω δεν μπορεις να πας σε οποια τραπεζα με 100 λιρες και να σου δωσουν το αντιτιμο σε ευρω ετσι απλα -σε στελνουν στην κεντρικη τραπεζα της ελλαδος και εχει γραφειοκρατεια αμα τελικα τελικα γινει το deal.εμενα που συγκενικο προσωπο προσπαθησε να βρει και να αγορασει 5λιρο(χρυσο παντα) πηγε στην τραπεζα και τελικα μετα απο υποδηξη της τραπεζας την αγορασε απο χρηματιστη.ταπεινη μου γνωμη παντα:wave2:

Xrider
19/01/2007, 13:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από naked
απο οτι γνωριζω δεν μπορεις να πας σε οποια τραπεζα με 100 λιρες και να σου δωσουν το αντιτιμο σε ευρω ετσι απλα -σε στελνουν στην κεντρικη τραπεζα της ελλαδος και εχει γραφειοκρατεια αμα τελικα τελικα γινει το deal.εμενα που συγκενικο προσωπο προσπαθησε να βρει και να αγορασει 5λιρο(χρυσο παντα) πηγε στην τραπεζα και τελικα μετα απο υποδηξη της τραπεζας την αγορασε απο χρηματιστη.ταπεινη μου γνωμη παντα:wave2:
Οτι εχει να κανει με χρυσο η Εθνικη Τραπεζα ειναι αυτη που δινει τιμες και θετει κανονες.
Το συγγενικο σου ατομο απλα δεν πηγε στον μαυραγοριτη να αγορασει που καμμια φορα πουλαει ποιο φτηνα απο την Τραπεζα και δεν ειναι και σιγουρο οτι δεν ειναι καλπικη.
Η τραπεζα βγαζει απο την διαφορα που πουλαει και αγοραζει..ο μαυραγοριτης με την σταθερη ανοδο του χρυσου.
Οπως το συναλλαγμα η λιρα εχει τιμη αγορας (απο την τραπεζα) και τιμη πωλησης (απο την τραπεζα παλι.)

tifoefs
19/01/2007, 14:10
Ναχες βρει κανα πηλινο γιαουρτοδοχειο τιγκα στη λιρα κατι θα γινοτανε !

Τωρα δωστο στη βασιλοπιττα για να το παρω εγω !

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

perastikos
19/01/2007, 14:24
Έχω αγοράσει σχετικά πρόσφατα δύο χρυσές λίρες για γάμο (για το 'στρώσιμο' του κρεβατιού)...

Η λίρα που έχεις είναι η 'κλασική' λίρα ΑΓΓΛΙΑΣ που αγοράζεις στην Τράπεζα Ελλάδος... Η τιμή της είναι γύρω στα 100-120Ε παίζει ανάλογα με την μέρα, που κλειδώνει η τιμή του χρυσού...

Αν θες να αγοράσεις και άλλες απλά πας στην Τράπεζα Ελλάδος με την ταυτότητά σου και συμπληρώνεις το ίδιο έντυπο που υπάρχει για αγορά συναλλάγματος (λίρα Αγγλίας είπαμε, συνάλλαγμα είναι και αυτό)...

Τώρα για παλαιότερης κοπής λίρες είναι απλά off topic :lol:

bored
19/01/2007, 18:43
εχμ :look:

έχω και γω μια λίρα (σοβαρά μιλάω)... έχει πάνω ένα μαλάκα με μούσι, και από την άλλη τον άι γιώργη...:wacko: έχει και "1907" κάτω από τον άι γιώργη

...

κανένα σάιτ ρε παιδιά :confused:

edit: βρήκα :beer:

ernti
19/01/2007, 21:13
Δωστη σε κανα γνωστο σου χρυσοχοο να στη δεσει σε ενα δακτυλιδι για το μικρο δακτυλο,μετα βγαλε μια αδεια ταξι και εισαι τσιφτης:D

bored
19/01/2007, 21:25
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ωραίος :lol: :lol: :lol: καλό μ'αρεσε!!!


αχαχαχαχαχ!!!


χμ, γύρω στα 120gbp λέει κάνει...

TROOPER
19/01/2007, 21:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από ernti
Δωστη σε κανα γνωστο σου χρυσοχοο να στη δεσει σε ενα δακτυλιδι για το μικρο δακτυλο,μετα βγαλε μια αδεια ταξι και εισαι τσιφτης:D

ξεχασες το νυχακι στο μικρο δαχτυλο!!!!!!!!!!!!!!!!!!:evil:

Λεωνίδας
19/01/2007, 21:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ξεχασες το νυχακι στο μικρο δαχτυλο!!!!!!!!!!!!!!!!!!:evil: χρυσό είναι :confused: :confused: :confused:

lampros_fazer
20/01/2007, 01:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από ernti
Δωστη σε κανα γνωστο σου χρυσοχοο να στη δεσει σε ενα δακτυλιδι για το μικρο δακτυλο,μετα βγαλε μια αδεια ταξι και εισαι τσιφτης:D
:rotflmao: :bigcry: :bigcry: :rotflmao:

Και καρώ πουκάμισο με ανοιχτά τα πάνω κουμπιά να βγαίνει η τρίχα..Αν δεν έχεις δασύτριχο στήθος κάτι θα βρούμε..

:rotflmao:

project.breeze
20/01/2007, 03:02
Έχω βυζαντινό νόμισμα του 1300 κάτι,δεν θυμάμαι ακριβώς.Το βρήκε ένας ξάδερφος μου σε χωράφι και μου το έδωσε,δεν είναι μεγάλης αξίας όμως γιατί διάβασα κάπου πως έχουνε βρεθεί πολλά τέτοια ίδια στην περιοχή.Το έχω βέβαια φυλαγμένο σε ενα κουτάκι που στο καπάκι του υπάρχει ενεργός άνθρακας για να απορροφάει την υγρασία,μην καταστραφεί περισσότερο,κρίμα είναι...

naked
20/01/2007, 12:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από runneras125
Έχω βυζαντινό νόμισμα του 1300 κάτι,δεν θυμάμαι ακριβώς.Το βρήκε ένας ξάδερφος μου σε χωράφι και μου το έδωσε,δεν είναι μεγάλης αξίας όμως γιατί διάβασα κάπου πως έχουνε βρεθεί πολλά τέτοια ίδια στην περιοχή.Το έχω βέβαια φυλαγμένο σε ενα κουτάκι που στο καπάκι του υπάρχει ενεργός άνθρακας για να απορροφάει την υγρασία,μην καταστραφεί περισσότερο,κρίμα είναι...

για ποσταρε καμια φωτο

island
20/01/2007, 12:15
oeo


74960

XR 600
20/01/2007, 12:21
την εξαργυρωνεις μονο στη τραπεζα ελλαδος, υπογειο(της αθηνας), περιπου 110 εβρα, χωρις κανενα προβλημα:wave2: :wave2:
για ηγουμενιτσα ντε κσερει λεφτομεριες:wave2: :beer:

fasma
20/01/2007, 17:47
Παιδια και εγω εχω ενα μικρο αγαλματακι,0,50 εκατοστα, το βρηκε
ενας θειος μου δεν το ηθελε και μου το χαρισε.
Τι λετε θα κανουμε κανα νταλαβερι ?


:ninja: :ninja:

warlord
20/01/2007, 23:18
Ε παιδια σταματιστε γιατι μας βλεπω πρωτη ειδηση στο Σταρ
''Αρχαιοκαπηλοι μηχανοβιοι ανταλασουν αρχαια αντικιμενα σε δημοσιο φορουμ''
:lol: :bigcry: :lol: :rotflmao:

naked
20/01/2007, 23:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από warlord
Ε παιδια σταματιστε γιατι μας βλεπω πρωτη ειδηση στο Σταρ
''Αρχαιοκαπηλοι μηχανοβιοι ανταλασουν αρχαια αντικιμενα σε δημοσιο φορουμ''
:lol: :bigcry: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :a2: :beer:

tassosrr
22/01/2007, 08:10
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bawl: :bawl: :bawl:

george88
22/01/2007, 19:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από warlord
Ε παιδια σταματιστε γιατι μας βλεπω πρωτη ειδηση στο Σταρ
''Αρχαιοκαπηλοι μηχανοβιοι ανταλασουν αρχαια αντικιμενα σε δημοσιο φορουμ''
:lol: :bigcry: :lol: :rotflmao:


AXAXAXAX
:lol: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao:

ARKAN
22/01/2007, 22:32
Οπως ειπαν και παραπανω η μονη τραπεζα που αλλαζει λιρες ειναι η Ελλαδος. Η αξια ειναι περιπου 110€ αλλα αν θες την αποψη μου μην την άλλαξεις γιατι μετα απο χ χρονια θα αποκτησει πολυ μεγαλυτερη αξια!!
Τζοκερ εγραψες εκεινη τη μερα??
:wave2: