PDA

View Full Version : Συναγερμός για το Βike



BILLY FILTH
19/01/2007, 10:10
Έχει μήπως κανείς βάλει αυτόν το συναγεμό http://www.warmup.gr/cats/item.php?ItemID=168
και γενικά αν γνωρίζει κανείς κάποιον αξιόπιστο με τηλεειδοποίηση. Υπάρχει η πιθανότητα να βάλω συναγερμό της ΜΕΤΑ που εγκρίνει η HONDA και να βάλω επιπλέον άλλη τηλεειδοποίηση;

ΣΗΜ: έχω διαβάσει όλα τα topics αλλά δε βρήκα απαντήσεις σε αυτά.

Ευχαριστώ προκαταβολικά :beer:

powerphot
19/01/2007, 10:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από BILLY FILTH
Έχει μήπως κανείς βάλει αυτόν το συναγεμό http://www.warmup.gr/cats/item.php?ItemID=168
και γενικά αν γνωρίζει κανείς κάποιον αξιόπιστο με τηλεειδοποίηση. Υπάρχει η πιθανότητα να βάλω συναγερμό της ΜΕΤΑ που εγκρίνει η HONDA και να βάλω επιπλέον άλλη τηλεειδοποίηση;

ΣΗΜ: έχω διαβάσει όλα τα topics αλλά δε βρήκα απαντήσεις σε αυτά.

Ευχαριστώ προκαταβολικά :beer:

Μη βάλεις συναγερμό με ενσωματομένη τηλεειδοποίηση.
Πάρε χώρια!:winka: :wave2:

BILLY FILTH
19/01/2007, 10:25
θα βάλω της ΜΕΤΑ τον M357 V2 http://www.metasystem.gr/products_moto_m357v2.asp.
Τι προτείνεις για τηλεειδοποίηση γιατί από ότι έχω καταλάβει και από άλλα παρομοια topics είσαι γνώστης.

powerphot
19/01/2007, 10:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από BILLY FILTH
θα βάλω της ΜΕΤΑ τον M357 V2 http://www.metasystem.gr/products_moto_m357v2.asp.
Τι προτείνεις για τηλεειδοποίηση γιατί από ότι έχω καταλάβει και από άλλα παρομοια topics είσαι γνώστης.

Δεν έχω να σου τίποτα παραπάνω άλλο απο ΑΥΤΟ ΕΔΩ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=10793&%20highlight=%F4%E7%EB%E5%E5%E9%E4%EF%F0%EF%DF%E7%F3%%3Cbr%20/%3EE7) , και για να μη τα ξαναγραφω και για να μη κάνω και τον έξυπνο!:winka: :wave2:

BILLY FILTH
19/01/2007, 10:53
μιλάω για συγκεκριμένο μοντέλο και μάρκα (αν γνωρίζεις) με ένα μπίπερ που ενεργοποιείται με τον συναγερμό και το σήμα που δίνει ο πομπός του σε ένα δέκτη (μπρελόκ) που έχεις πάνω σου;

powerphot
19/01/2007, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από BILLY FILTH
μιλάω για συγκεκριμένο μοντέλο και μάρκα (αν γνωρίζεις) με ένα μπίπερ που ενεργοποιείται με τον συναγερμό και το σήμα που δίνει ο πομπός του σε ένα δέκτη (μπρελόκ) που έχεις πάνω σου;


Οκ κατάλαβα τι εννοείς. Με αυτόν τον ίδιο τρόπο δουλεύουν όλα.
Το ότι είναι μπρελόκ το μπίπερ δεν αλλάζει τίποτα. Όλα δέχονται σήμα την στιγμή που βαράει αλάρμ.
Αυτό είναι χωριστά η...πάει πακέτο?

Δεν ξέρω όμως να σου πω για άλλες μάρκες άλλη απ' αυτή που έχω.

BILLY FILTH
19/01/2007, 12:05
έχεις ΠΜ:)

powerphot
19/01/2007, 20:39
Η συνέχεια επι της ΟΘΟΝΗΣ! (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?postid=645788#post645788) :wave2:

BILLY FILTH
20/01/2007, 11:48
τελικά θα βάλω ένα συναγερμό της HONDA που στην ουσία όμως είναι ο M357VT2 της ΜΕΤΑ.
Ο μηχανικός στην αντιπροσωπεία μου είπε ότι είναι με εγγύηση εφ΄όρου ζωής. Όταν τον ρώτησα για επιπλέον τηλεειδοποίηση μου είπε ότι ο συγκεκριμένος δεν έχει φίσα για τηλεειδοποίηση και θα ρωτήσει τον ηλεκτρολόγο με τον οποίο συνεργάζεται για το αν γίνεται να βάλουμε κάποια της αγοράς. Του είπα και εγώ τις χρησιμότατες πληροφορίες του Powerphot και μου είπε να τον πάρω τηλέφωνο τη Δευτέρα να μου πει τι μπορεί να γίνει. Εγώ του είπα ότι μπορεί να συνδεθεί απλά με το καλώδιο παροχής στο φλας αλλά επειδή δεν πολυασχολείται μου είπε ότι θα τον ρωτήσει και αν όλα οκ θα το βάλουμε.

powerphot
20/01/2007, 19:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από BILLY FILTH
τελικά θα βάλω ένα συναγερμό της HONDA που στην ουσία όμως είναι ο M357VT2 της ΜΕΤΑ.
Ο μηχανικός στην αντιπροσωπεία μου είπε ότι είναι με εγγύηση εφ΄όρου ζωής. Όταν τον ρώτησα για επιπλέον τηλεειδοποίηση μου είπε ότι ο συγκεκριμένος δεν έχει φίσα για τηλεειδοποίηση και θα ρωτήσει τον ηλεκτρολόγο με τον οποίο συνεργάζεται για το αν γίνεται να βάλουμε κάποια της αγοράς. Του είπα και εγώ τις χρησιμότατες πληροφορίες του Powerphot και μου είπε να τον πάρω τηλέφωνο τη Δευτέρα να μου πει τι μπορεί να γίνει. Εγώ του είπα ότι μπορεί να συνδεθεί απλά με το καλώδιο παροχής στο φλας αλλά επειδή δεν πολυασχολείται μου είπε ότι θα τον ρωτήσει και αν όλα οκ θα το βάλουμε.

Τελικά νομίζω ότι πρέπει το το δω σοβαρά το θέμα αλλαγής επαγγελματικού προσανατολισμού μου!
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

warm up
22/01/2007, 01:42
:nono:
O META m-357 V2 ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΗΣ ΗΟΝΔΑ

η HONDA δίνει τον Μ-357 V2:1 o οποίος είναι διαφορετικών χαρκτηριστικών και λειτουργειών.

η έξοδος που διαθέτει για τα φλας δεν επαρκεί για την ενεργωποίηση της τηλεειδοποίησης (είναι ορική ...μόλις η μπαταρία σου χάσει ελάχιστα την δυναμή της έστω και κατά 0,02 Volt) η τηλεειδοποίηση θα παίξει τη σιωπή των αμνών!!!! κοινώς δεν θα δουλέψει.

ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΤΩΡΑ ΘΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ.:nono:

Ψαχτω λιγο ακόμα ΜΗΝ ΒΙΑΖΕΣΕ.:nono:

Εγώ προτιμώ τις ενσωματωμένες τηλειεδοποίήσεις .....¨από σχετικό τρεντ/...

Οι τηλεειδοποιήσεις είναι ότι πιο χρήσιμο στο χώρο των αντικλεπτικών – συναγερμών. Ο λόγος είναι ότι σε ‘’κρατάνε’’ σε επαφή με την μηχανή και μπορείς να ενημερώνεσαι άμεσα με αποτέλεσμα να επεμβαίνεις και άμεσα. Όλοι ξέρουμε πόσο σημαντικά είναι ακόμα και τα λίγα δευτερόλεπτα καθυστέρησης στην ενημέρωση μας. Δυστυχώς με τις σειρήνες δεν ακούγονται πάντα …. άσε που και όσοι την ακούνε δεν δίνουν και πολλή σημασία.

ΟΙ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΙ ΧΤΥΠΑΝΕ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ ΤΟΥΣ.

Τηλεειδοποιήσεις υπάρχουν αρκετές στην Ελληνική αγορά, άλλες αυτόνομες και άλλες ενσωματωμένες με τον συναγερμό.

Ο φίλος powerphot έκανε σωστή περιγραφή των κατηγοριών αυτών.
Η δική μου προτίμηση είναι λίγο διαφορετική.
Προτιμώ τις ενσωματωμένες τηλεειδοποιήσεις από τις αυτοδύναμες για τους εξής λόγους.

Οι αυτόνομες – ανεξάρτητες τηλεειδοποιήσεις είναι συνήθως παλιάς και συμβατικής τεχνολογίας με περιορισμένη απόδοση στην εμβέλεια τους.
Αποτελούνται από πομπό κεραία και δέκτη που απαιτούν και αυτά τον χώρο τους στην μοτοσυκλέτα μόνο που οί διαθέσιμοι χώροι των σύγχρονων μοτοσυκλετών δεν είναι πλέον αρκετοί.
Καταναλώνουν τρπλάσια ποσότητα ρεύματος με αποτέλεσμα να τρώνε μπαταρίες για πλάκα.
Αν σκεφτούμε ότι πρέπει να θυμόμαστε (που δεν θυμόμαστε) να κλείνουμε το δέκτη κάθε φορά που ανεβαίνουμε στην μηχανή και να τον ανοίγουμε όταν κατεβαίνουμε (που και παλι δεν το θυμόμαστε) καταλαβαίνετε ότι ή θα ξεχνάμε τον δέκτη αναμμένο και θα τρώει μπαταρίες ή θα τον ξεχνάμε κλειστό και θα μας τρώνε την μηχανή και εμείς θα έχουμε μεσάνυχτα μετά βαθειάς ομίχλης.

Οι ενσωματωμένες τηλεειδοποιήσεις με τους συναγερμούς είναι συνήθως νέας τεχνολογίας με μικρές καταναλώσεις και δεκαπλάσιας εμβέλειας.
Είναι ενσωματωμένες στο remote control του συναγερμου το οποίο διαθέτει και οθόνη για λεπτομερή αναφορά της αιτίας του συναγερμού ( κραδασμός-εκίνηση κινητήρα-πτώση τάσης κλπ.)
Τώρα για τον φόβο του αν χαλάσει η τηλεειδοποίηση ή ο συναγερμός και θα πρέπει να αποχωριστείτε και τα δύο δεν λέω…αυτό ισχύει …αλλά ξέρω παρα πολύ καλά ότι τουλάχιστον μια εταιρία στην Ελλάδα δεν σε αφήνει ακάλυπτο ούτε για μία μέρα, απλά στα πλαίσια της εγγύησης της σου τον αντικαθιστά άμεσα και χωρίς πολλές διαδικασίες.

Δεν αναφέρω το όνομα της εταιρίας για να μην κάνω διαφήμιση.



Τα παραπάνω μπορώ να σας τα εγγυηθώ αφού τα έχω ζήσει μέσα από την δουλειά μου εδώ και 17 χρόνια.

Save the Earth
Is the Only Planet
With Motorcycles.
:wave2: