PDA

View Full Version : ΚΤΕΟ για μηχανάκια



Xrider
19/01/2007, 20:27
Υποχρεωτικός έλεγχος κάθε δύο χρόνια για τα δίκυκλα

Από ΚΤΕΟ θα περνούν σύντομα και τα δίκυκλα, υποχρεωτικά, όπως όλα τα υπόλοιπα οχήματα. Η υποχρέωση αυτή αναμένεται να ισχύσει από το ερχόμενο φθινόπωρο.

http://ta-nea.dolnet.gr/print_article.php?e=A&f=18743&m=N13&aa=1

Otan prin ligo kairo to eipa kapoios eipe: edo ine Ellada...
Tora ti einai? ;)



Πώς θα γίνονται οι έλεγχοι
Ειδικότερα, τα ΚΤΕΟ θα ασχολούνται με:

1. Τον έλεγχο των στοιχείων του δικύκλου (αριθμό κυκλοφορίας, πλαισίου, κινητήρα)

2. Τον έλεγχο οδικής ασφάλειας, ο οποίος θα γίνεται σε 10 σημεία (συστήματα διεύθυνσης, ανάρτησης, φρένων, ελαστικά, φώτα κ.λπ.)

3. Τον έλεγχο της στάθμης του θορύβου

4. Τον έλεγχο των καυσαερίων

3. Τον έλεγχο της στάθμης του θορύβου ------>e,re gelio pou exei na pesei :lol: pane ta papakia!!Telos kai ta termignionia :rolleyes:

warlord
19/01/2007, 20:34
Για να δουμε ποσο θα θελουν γιατι εμενα αυτο το 15 ευρο λιγο μου ακουγετε με τα λαμογια που εχουμε..........

SPORAKIAS
19/01/2007, 20:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider




3. Τον έλεγχο της στάθμης του θορύβου ------>e,re gelio pou exei na pesei :lol: pane ta papakia!!Telos kai ta termignionia :rolleyes:

:( :sad:

stefanos
19/01/2007, 20:45
:p :p
Αν "ακούσετε" κανα παπί λιγότερο μετά την εφαρμογή του μέτρου ξαναποστάρετε.

perastikos
19/01/2007, 22:16
Μου άρεσε πολύ το σχόλιο που έκαναν στη ΝΕΤ.

"Αυτό κυρίως αφορά τους κατόχους δικύκλων μέχρι 250 κυβικά το πολύ. Τα άτομα που έχουν μεγαλύτερες μηχανές κυριολεκτικά της λατρεύουν και τις έχουν σε κατάσταση που ίσως είναι και καλύτερη από καινούργια!" :D

:wave2:

McGyver
19/01/2007, 22:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Τον έλεγχο της στάθμης του θορύβου

Τέρμα οι πωλήσεις των "μαμά" εξατμίσεων μετά την αλλαγή...

schumacher_
19/01/2007, 22:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από perastikos
Μου άρεσε πολύ το σχόλιο που έκαναν στη ΝΕΤ.

"Αυτό κυρίως αφορά τους κατόχους δικύκλων μέχρι 250 κυβικά το πολύ. Τα άτομα που έχουν μεγαλύτερες μηχανές κυριολεκτικά της λατρεύουν και τις έχουν σε κατάσταση που ίσως είναι και καλύτερη από καινούργια!" :D

:wave2:

Καλά, αυτό το άκουσα κι εγώ και έμεινα...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

fantacid
19/01/2007, 22:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Τέρμα οι πωλήσεις των "μαμά" εξατμίσεων μετά την αλλαγή...


LOL!!!

:lol: :lol: :lol:

soundstorm
20/01/2007, 00:21
Αχ Ελλαδαρα μου γλυκια....

vaspiou
20/01/2007, 00:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από perastikos
Μου άρεσε πολύ το σχόλιο που έκαναν στη ΝΕΤ.

"Αυτό κυρίως αφορά τους κατόχους δικύκλων μέχρι 250 κυβικά το πολύ. Τα άτομα που έχουν μεγαλύτερες μηχανές κυριολεκτικά της λατρεύουν και τις έχουν σε κατάσταση που ίσως είναι και καλύτερη από καινούργια!" :D

:wave2:


ναι και εγω το ακουσα αυτο απο εναν μουσατο στην ΝΕΤ.
εεετσι λεω. Ελα λιγο σοβασμο στα κυβικα....
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

freezer
20/01/2007, 17:00
Ευκαιρία να τα αρπάξουν πάλι τα λαμόγια,άκου Κτεο στα μηχανάκια...δε κοιτάνε τα τρελλά ppm που ρίχνουν οι βιομηχανίες!!!
Παιδιά έχω και ένα Zippo αναπτήρα, πότε περνάει ΚΤΕΟ να δούμε αν ρυπαίνει!
Άντε και στους ΓΑΪΔΑΡΟΥΣ στα χωριά ζυγοστάθμιση στα πέταλα!!!!....ΔΕ ΝΤΡΕΠΟΜΑΣΤΕ ΛΕΩ ΕΓΩ:mad:

freezer
20/01/2007, 17:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από perastikos
Μου άρεσε πολύ το σχόλιο που έκαναν στη ΝΕΤ.

"Αυτό κυρίως αφορά τους κατόχους δικύκλων μέχρι 250 κυβικά το πολύ. Τα άτομα που έχουν μεγαλύτερες μηχανές κυριολεκτικά της λατρεύουν και τις έχουν σε κατάσταση που ίσως είναι και καλύτερη από καινούργια!" :D

:wave2:


ΚΑΛΟΜΕΛΕΤΑ ΚΑΙ ΕΡΧΕΤΑΙ!
Κάτσε να μετριαστούν οι εντυπώσεις με τα μικρά και θα δεις τι σημαίνει ο ορισμός ''ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΤΟΥ ΜΕΤΡΟΥ''
(ΩΩΠ τι έχουμε εδώ;after market εξατμισούλα στο 1000άρι; ) :nono:

gdevelek
20/01/2007, 19:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από perastikos
Μου άρεσε πολύ το σχόλιο που έκαναν στη ΝΕΤ.

"Αυτό κυρίως αφορά τους κατόχους δικύκλων μέχρι 250 κυβικά το πολύ. Τα άτομα που έχουν μεγαλύτερες μηχανές κυριολεκτικά της λατρεύουν και τις έχουν σε κατάσταση που ίσως είναι και καλύτερη από καινούργια!" :D

:wave2:

...με εξαίρεση κάτι ξηλωμένους καταλύτες που καρκινιάζουν και κάτι after εξατμίσεις που μπουμπουνίζουν

freezer
20/01/2007, 19:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
...με εξαίρεση κάτι ξηλωμένους καταλύτες που καρκινιάζουν και κάτι after εξατμίσεις που μπουμπουνίζουν


Φίλε gdevelek αυτοί θα τα βγάλουν να περάσουν ΚΤΕΟ και θα τα ξαναβάλουν (θα μπορούσαν να κάνουν ελέγχους στο δρόμο για αυτή τη περίπτωση!)
Το ''κόλπο'' είναι στα ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΠΑΡΑΒΟΛΑ που θα κοπούν.......

gdevelek
20/01/2007, 20:17
έχεις δίκιο, αλλα αυτός ο μπελάς όλο και κάποιους θα αποθαρρύνει από τις μετατροπές αυτές

πολλά παράβολα θα κοπούν, αλλά και πολλά παρτάλια θα συμμαζευτούν, θέλω να πιστεύω

freezer
20/01/2007, 20:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
έχεις δίκιο, αλλα αυτός ο μπελάς όλο και κάποιους θα αποθαρρύνει από τις μετατροπές αυτές

πολλά παράβολα θα κοπούν, αλλά και πολλά παρτάλια θα συμμαζευτούν, θέλω να πιστεύω

Καβαλάω μηχανάκι εδώ και 20 χρόνια -με δίπλωμα εννοείται-οπότε ο κ**** μου ξέρει τι θα πει μηχανάκι....
Και όσους έχουμε χάσει από παρτάλια μηχανάκια δε τους χάσαμε.....

Εδώ βρε φίλε τώρα άκουγα ειδήσεις και καταργείται ο φόρος μεγάλης ακίνητης περιουσίας και ισομοιράζεται αυτό το ποσό που θα χαθεί από τους ΚΑΤΕΧΟΝΤΕΣ ,σε όλους τους ιδιοκτήτες εστω και αν έχεις 1 τετραγωνικό μέτρο.(Γιατί το έσοδο είναι έσοδο και δε πρόκειται να χαθεί)
Και τι μου τσαμπουνάνε εμένα τα ακούω βερεσέ.

Ή δε πάει το φακελλάκι σύννεφο στα παρτάλια αυτοκίνητα;

Ή δε φτιάξανε τα ιδιωτικά ΚΤΕΟ αφενός για να κονομήσουν μερικοί ,αφετέρου να αποδεσμευθούν τα δημόσια ΚΤΕΟ και να κάνουν πιο συχνούς ελέγχους; στα 2 χρόνια πήγε στα αυτοκίνητα από 3 που ίσχυε!

ΗΜΟΥΝΑ ΝΙΟΣ ΚΑΙ ΓΕΡΑΣΑ ΑΔΕΡΦΕ!:wave2:

X_NR750
20/01/2007, 20:46
ετσι ακριβως

στην Ελλαδα θα καταντησει αλλος ενας τροπος να σου τα παιρνουν χωρις ουσιαστικα να γινεται κανενας σοβαρος ελεγχος, οτι συμβαινει με τα αυτοκινητα σημερα δηλαδη

απο την αλλη βεβαια θα εξαφανισθουν κατι "χαροι" που κυκλοφορουν ανεξελεκτα

kostisthegreek
20/01/2007, 20:53
Για τα ΚΤΕΟ λεφτά...για τα διπλώματα λεφτά...ασφάλεια...σήμα...κλπ κλπ...ε ρε παρανομία που θα πέσει...ή μήπως καλύτερα τζαμπατζής σε λεωφορείο?