PDA

View Full Version : Γνωμες για Gsx1400?



tio
20/01/2007, 16:46
Ενδιαφερομαι για το συγκεκριμενο μοντελο, δεδομενου οτι ειναι μια κλασικ μοτοσυκλετα που θυμιζει πολυ δεκαετια του 80..

Εχετε καμια γνωμη..την εχει καποιος..καποιος γνωστος?

ευχαριστω εκ των προτερων για το χρονο σας

tifoefs
20/01/2007, 18:22
Kοιτα εδω

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=10052&highlight=1400

:)

tio
20/01/2007, 19:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Kοιτα εδω

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=10052&highlight=1400

:)

για πες λοιπον...πως σου φανηκε? :)

tifoefs
22/01/2007, 23:16
Καλο οπως εγραψα αλλα δε κανει για ταξιδια επειδη ειναι γυμνο.
Μεσα στη πολη και σε επαρχιακους τελειο και μουρατο επειδη εχει αυτη τη κλασσικη κοψια.

:)

gian_nykt
23/01/2007, 07:31
για να μαθένετε εσεις οι απο πάνω που γενικά δεν προτιμάτε τα γυμνά....
το GSX εχει εκτός απο το μειονέκτημα του αέρα μετα απο κάποια km/h, της σχετικής αίσθησης βάρους και το οτι δεν παει 300 και δεν βγάζει 400 άλογα, τα εξείς πλεονεκτήματα σε σχέση με τα άλλα της κατηγορίας του...

ειναι 6τάχυτο
εχει λαστίχα πίσω
εχει 2πλο stand (sic)
εχει τον ψεκασμό της Suzuki με τις διπλές πεταλούδες
ειναι το μονο που εχει full ρυθμιζόμενες αναρτήσεις
εχει στιβαρή πιρούνα μπροστά
εχει φρανάκλες
στρίβει καλά (για μεγάλο naked, οταν το πρωτοπήρα το περίμενα βάρκα αλλά καμια σχέση...)

και φυσικά όπως και τα υπόλοιπα....κύρος, άνεση, ΡΟΠΗ!!!!, χώρους, ευχρηστία (σαν κατηγορία).

SF
23/01/2007, 08:27
Το μηχανάκι όταν το οδήγησα μου άφησε πολύ μέτρια εντύπωση. Το θέμα είναι τι θέλεις να το κάνεις. Εμφανισιακά είναι ωραίο και μπούγιο, αλλά από οδηγικής άποψης πάντως είναι μέτριο. Στην ευθεία είναι αρχοντικό, αλλά αν θες να το 'χαρείς' θα απογοητεύσει. Kαι μην ξεχνάμε ότι η εξωφρενική ροπή του θέλει και την ανάλογη βενζίνη και λάστιχο! Αν θες όντως μοτοσυκλέτα, μάλλον κοίτα τα CB1300 και XJR1300. Gια το "στρίβει καλά" του συναδέλφου παραπάνω έχω σοβαρές αμφιβολίες!

DUKASII
23/01/2007, 08:34
μιλάτε για γυμνά δεκαετίας ετσι???:confused:

υπαρχουν γυμνα πλέον που κανουν οτι κάνουν αυτα τα βαρίδια πολυ καλύτερα.

gian_nykt
23/01/2007, 09:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Gια το "στρίβει καλά" του συναδέλφου παραπάνω έχω σοβαρές αμφιβολίες!

Για μενα πάντως με την βοήθεια των πλήρως ρυθμιζόμενων αναρτήσεων και για το βάρος και τον όγκο του, νομίζω οτι στρίβει καλά για την κατηγορία...και μην ξεχνάς οτι ειναι και αρκετά ογκόδες και με βαρύτερη αίσθηση ιδίως σε σχέση με το CB!!

DimST
23/01/2007, 10:13
gian_nykt.... 350km δεν έχει το μηχανάκι που πουλάς? Δεν ξέρω για 'σένα αλλά εγώ δύσκολα βγάζω ασφαλή συμπεράσματα έχοντας κάνει μόλις 350 χιλιόμετρα, , ειδικά μάλιστα όταν αυτά είναι και τα μοναδικά της μοτοσυκλέτας. Ακόμη πιο δύσκολα συμβουλεύω... ;) :beer:

Στο δια ταύτα, όποιο απο τα τέρατα και να διαλέξεις άσχημα δε θα πράξεις, λίγο πολύ με την ίδια φιλοσοφία έχουν κατασκευαστεί οπότε θεωρώ πως το πρώτο πράγμα που τίθεται για αυτή την κατηγορία μοτοσυκλετών είναι το θέμα αρέσκειας και λιγότερο οδηγησημότητας.

Προσωπικά έχω μεγάλη αδυναμία σε αυτής της κατηγορίας τις μοτοσυκλέτες και θα ήμουν ευτυχής αν θα μπορούσα να τις έχω... όλες :D :D

Τέλος να προσθέσω στην λίστα και το εξίσου εκπληκτικό, ίσως περισσότερο σπόρ απ'όλα, ZRX1100 και το νεότερο ZRX1200 που στην έκδοση R είναι το λιγότερο πειρασμός.



Όποιο απ'αυτά και να διαλέξεις δε θα χάσεις, αρκεί να ξέρεις πολύ καλά τι θές.

:beer: :beer: :wave2:

gian_nykt
23/01/2007, 10:23
επι του συγκεκριμένου εχω άποψη μιας και το ξαναείχα παλιότερα ΠΑΛΙ!!! :eek: :D

δυστυχώς ή ευτυχώς εχω αριθμώ περί τα 17-18 μηχανάκια μεχρι τωρα οπότε εχω άποψη για κάποια μοντέλα!

tio
23/01/2007, 20:32
απο αισθητικης αποψης, που μετραει πολυ για να κοιταω τετοιες μηχανες, το suzuki μου φαινεται το ομορφοτερο..βεβαια γουστα ειναι αυτα.

επισης ειναι το μονο κλασικ γυμνο που πουλιεται σε τετοια τιμη, 8800-9200 και με δωρα. Το θεμα ειναι οτι μολις εμαθα οτι σταματαει η εισαγωγη του στην Ευρωπη καθοτι δεν πληροι τις προδιαγραφες euro3 :(

τελικα με βλεπω με κανενα CBF1000...

tifoefs
24/01/2007, 22:14
Aν δε το θες για μεγαλα ταξιδια θα σε ελεγα να το παρεις το κοριτσι. Αξιζει.

Βεβαια να πας Αθηνα Θεσσαλονικη θα πονεσεις κομματι αλλα γουστα ειναι αυτα ειπε ο πιθηκας και εφαγε το σαπουνι.

:beer: :beer: :beer: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


ΑΑ ! Και ποιος μαμει τις ευρωπαϊκες προδιαγραφες !! Ετσι κι' αλλοιως συνταγμα δεν εχει !

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: