PDA

View Full Version : φευγω για ζαγορι



jkkaa
20/07/2004, 21:52
φευγω πρωτη αυγουστου για ζαγορι.ακουω προτασεις για must μερη που πρεπει να παω ,γρηγοροι......


3307

crs-k
21/07/2004, 09:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από jkkaa
φευγω πρωτη αυγουστου για ζαγορι.ακουω προτασεις για must μερη που πρεπει να παω ,γρηγοροι......


Κατ' αρχην, καλως ηρθες! :wave2:

Εν συνεχεια θα ηθελα καποιες διευκρινισεις.
Τι ακριβως σε ενδιαφερει?
Ασφαλτινες διαδρομες?
Μικτες? (Μαλλον απ' οτι βλεπω απο την μηχανη σου)
Περπατας καθολου?
Υπαρχουν φανταστικα μονοπατια, αλλα χρειαζονται και καποια φυσικη κατασταση ή αγαπη για το βουνο.

Πες τι ακριβως σ' αρεσει και θα σου πω λεπτομερειες ... :cool:

jkkaa
25/07/2004, 21:14
με ενδιαφερουν τα παντα,πχ. χωρια μονες,γεφυρια και προπαντος καποια μερη που εχει παει καποιος αλλα δεν εχει γραφτει τιποτα γιατι απο ταξιδιωτικα εχω διαβασει τσουβαλια ως συνηθως πριν επισκευτω ενα μερος.τωρα δεν θελω ποδαρατο γιατι ειμαι μονο ενα ζευγαρι[εννοω δεν εχουμε παρεα]και δεν εχω καμια ορεξη για περιπετειες.ευχαστω.......................:rotflmao:

crs-k
27/07/2004, 09:50
Χρονια πολλα φιλε!
Να εχεις πολλα και καλα χιλιομετρα!

Χτες ΔΕΝ προλαβα να κοιταξω τις σημειωσεις μου ...
Υποσχομαι να το κανω σημερα το απογευμα. :cool:

crs-k
27/07/2004, 18:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από jkkaa
με ενδιαφερουν τα παντα,πχ. χωρια μονες,γεφυρια και προπαντος καποια μερη που εχει παει καποιος αλλα δεν εχει γραφτει τιποτα γιατι απο ταξιδιωτικα εχω διαβασει τσουβαλια ως συνηθως πριν επισκευτω ενα μερος.τωρα δεν θελω ποδαρατο γιατι ειμαι μονο ενα ζευγαρι[εννοω δεν εχουμε παρεα]και δεν εχω καμια ορεξη για περιπετειες.ευχαστω ..............:rotflmao:


Αν εχεις ενημερωθει απο τουριστικους οδηγους, ειναι πιθανον να σου εχουν υποδειξει καλιτερα μερη απο αυτα που θα ελεγα εγω. Η δικη μου εμπειρια ειναι κυριως απο το εσωτερικο (μη προσπελασιμο) μερος των βουνων.

Παντως σου προτεινω απο Γιαννενα να πας κατ΄ευθειαν Κονιτσα. Μετα το Καλπακι η διαδρομη ειναι ωραια.
Πριν μπεις στην Κονιτσα υπαρχει μια διασταυρωση για την μονη Στομιου.
Στα 800 μετρα σταματαει η ασφαλτος σε μια πηγη. Απο εκει ενας χωματοδρομος ακολουθει παραλληλα τον Αωο, μεχρι το μοναστηρι. Ειναι πανεμορφη διαδρομη μεσα στο φαραγγι.
Η Κονιτσα ειναι επισης μια πανεμορφη κομωπολη.
Θα σου προτεινα να κανεις το γυρω της Τυμφης (το βουνο), ωστε να περασεις απο ολα τα Ζαγοροχωρια.

Γυρος.
Απο την Κονιτσα φευγεις Ανατολικα για Ελευθερο και Παλιοσελι. Εξω απο το παλιοσελι υπαρχει χωματοδρομος που φευγει Νοτια για Βρυσοχωρι. Ειναι και το μονο χωμα που χρειαζεται να κανεις για να συμπληρωσεις το γυρο.
Το Βρυσοχωρι για μενα ειναι το ΟΜΟΡΦΟΤΕΡΟ (απο αποψης φυσης) απο τα Ζαγοροχωρια. Μετα με κατευθυνση Νοτια προχωρας για Ηλιοχωρι, Σκαμνελι, Τσεπελοβο. Εξω απο το Τσεπελοβο υπαρχει ενας χωματοδρομος, καμμια 600 μετρα και μετα μονοπατι αλλο τοσο που οδηγει σε δυο γεφυρια, του Χάτσιου και το Πλιογεφυρο.
Πριν απο το Καπεσοβο φευγει ασφαλτος στα δεξια σου για Βραδετο. Αξιζει μια επισκεψη.
Ξανα γυριζεις για Καπεσοβο, Κουκουλι, Κηποι.
Σε διασταυρωση καμμια 500αρια μετρα πριν το χωριο, θα δεις στα αριστερα σου, το γεφυρι του Πλακιδα πανω στο Μπαγιώτικο ρεμα.
Πριν μπεις στο χωριο, υπαρχει το γεφυρι του Κοντοδημου, πανω στον Βικακη (παραποταμος του Βοϊδοματη, συνεχεια του Σκαμνελιωτικου ρεματος).
Ξανα γυριζεις λιγο πισω πισω και πας στο Μονοδενδρι.
Πανω στο δρομο θαδεις το καταπληκτικο γεφυρι του Κόκορου.
Ξανα λιγο πισω για τον Ελαφοτοπο. Απο εδω εγω προτεινω τον χωματοδρομο που παει για την Αριστη. Εναλλακτικα μπορεις να κανεις εναν γυρο για να πας στο χωριο απο την ασφαλτο.
Απο την Αριστη μπορεις να πας και να γυρισεις στο χωριο Βικος και ξανα απο την Αριστη να φυγεις για το Παπιγγο και το Μικρο Παπιγγο πιο πανω του.
Ξανα κατω (Αριστη) και απο 'κει στον κεντρικο Ιωαννινων - Κονιτσας.

Ελπιζω να βοηθησα ...

Καλα να περασεις! :wave2:

jkkaa
27/07/2004, 18:32
σε ευχαριστω πολυ και για τις ευχες και για τις διαδρομες,να σε καλα :beer:


3496

gmakris
27/07/2004, 20:35
Παω σχεδον καθε χρονο (το αγαπημενο) μου - Υπαρχει site στο internet με αναλυτικους oδηγους

(θα τα βρεις google - ζαγορια - γεφυρια κλπ). Σου συστηνω αφου δεν ειναι μακρια Tζουμερκα - (απαιχτες διαδρομες, γεφυρια, καταρακτες).

Βεβαια η καλυτερη εποχη ειναι η Ανοιξη διοτι δυστυχως ακομη και το φαραγγι του Βικου ειναι στεγνο ενω και πολλα γεφυρια δεν εχουν ιχνος νερου - Μust το φαραγγι του Βικου πηγαινε πισω απο τη μονη της Αγ.Παρασκευης (εαν αντεχεις) ολη τη διαδρομη στην ακρη του γκρεμου για να δεις ολο το τοπιο.....


Εαν δεν προλαβαινεις υπαρχουν πολλοι τουριστικοι οδηγοι οταν φτασεις με πολλες ιδεες.....

africanos31
29/07/2004, 09:02
χρησιμες οι πληροφοριες και για μενα....
Απο 15 οκτωβρη θαμαι Κονιτσα για 1 4μηνο με την μηχανη οποτε θα γυρισω λιγο τα μερη καθε παρασ/κο

jkkaa
09/08/2004, 18:15
μολις γυρισα και μα τον θεο θελω να ξαναφυγω.εμενα στο σκαμνελι ,στην <<Πινδο>>κοινοτικο ξενοδοχειο,με απιστευτους ανθρωπους.1700 χλμ σε 7 μερες,τουτεστιν 500 χλμ στο ζαγορι μονο.το ευχαριστιθηκα.οουυααοουυ!!!!!και γαμω τα μερη:eek:

crs-k
09/08/2004, 18:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από jkkaa
μολις γυρισα και μα τον θεο θελω να ξαναφυγω.εμενα στο σκαμνελι ,στην <<Πινδο>>κοινοτικο ξενοδοχειο,με απιστευτους ανθρωπους.1700 χλμ σε 7 μερες,τουτεστιν 500 χλμ στο ζαγορι μονο.το ευχαριστιθηκα.οουυααοουυ!!!!!και γαμω τα μερη:eek:

Οντως ειναι υπεροχα μερη!

Εχω παει δυο φορες και ευχαριστως θα πηγαινα 22! :smokin: