PDA

View Full Version : Sos Βοηθεια!!!!!!!!



djcool
21/01/2007, 18:49
Παιδια ακουστε προβλημα και δωστε ιδεες.... Ολοι εχουν σηκωσει τα χερια ψηλα.....

Πριν λιγο καιρο παω να βαλω μπροστα την μηχανη και τσαφ... τιποτα. Λεω και εγω κρυο εχει εμεινα απο μπαταρια.... Την βαζω την φορτιζω και φευγω βραδυ για μια βολτουλα απο το σπιτι μου στην κυψελη στο πατρικο μου στα βριλησσια μεσω βεβαια περιφεριακου αττικης οδου για γκαζια και γονατα στην ασφαλτο...χαχαχα.

Φτανω σπιτι βαζω την μηχανη στο garage και αναιβαινω σπιτι. Εκει ο πατερας (ΓΚΑΖΙΑΡΗΣ) μου ζηταει τα κλειδια να την κανει μια βολτα.... ΜΠΑ!!!! Εχει μεινει απο μπαταρια για αλλη μια φορα. Υπεθεσα οτι εχω προβλημα με τον ανορθωτη... Την σπρωχνω παω σπιτι μου και την αφηνω ωστε την αλλη μερα να παει στο συνεργειο.... Παω το πρωι να την βαλω μπροστα και ως δια μαγειας ολα μια χαρα. (Σημειωνω για αργοτερα δεν εχει καψει ποτε λαμπα 3 χρονια τωρα και ουτε ασφαλεια).

Το μονο προβλημα που κανεις δεν το εχει λυσει μεχρι τωρα ειναι οτι οταν ζεσταθει αλλα οχι παντα καπου στις 3000 rpm πας να ανοιξεις το γκαζι και η μηχανη κανει σαν να μενει απο βενζινη... αν δε, επιμενεις με το γκαζι ξαφνικα σε κλωτσαει δυνατα και συνεχιζει. Την ιδια στιγμη αν αφησεις το γκαζι βλεπεις οτι αντι να κραταει ρελαντι στις 1200 κραταει (χαροπαλευει) στις 500 με 700.

Τελικα την πηγα στον ηλεκτρολογο αλλα δεν βρηκε κατι στα πηνια η στον ανορθωτη ολα ειναι σουπερ!!!!!!!!
Ειτε με φωτα αναμενα ειτε χωρις απο τις 1500 και μετα σταθερα 14,31Volts

Απο τοτε οποτε γουσταρει μενει απο μπαταρια (3 μερες χωρις χρηση) αλλες παλι δεν καταλαβαινει μια (15 μερες χωρις χρηση)

Καμια ιδεα τι σκατα μπορει να εχει?????????????

Τι αλλο να τσεκαρω???????????????

XR 600
21/01/2007, 18:55
μηπως τσεκ ενωσεων καλωδιων,σφηξιματα πολων κλπ????:wave2:, μηπως στα τεχνικα??:o

teobreva
21/01/2007, 19:31
εμενα μου ειχς κανει το ιδιο που λες και ηταν το σωμα πανω στον πολο της μπαταριας λασκα το εσφυξα και απο τοτε οκ!κανε μια δοκιμη που ξερεις καμια φορα...!;) ;) :)

hornet
23/01/2007, 16:50
κοιτας την μεγαλη ασφαλειοθηκη διπλα στη μπαταρια ειναι οκ καλως εαν οχι ανοιγεις πλαινο αριστερο φερινκ και κοιτας εαν οι πλεξουδα πληγωνεται καπου...το δευτερο ειδικα να το δεις ουτως η αλλως
εχουν αναφερθει αρκετες περιπτωσεις οπου οι πλεξουδα ακουμπαει με το καιρο σε καποιο σημειο τριβεται και πληγωνεται και κανει σωμα με διαφορα συμπτωματα

παρομοιο συμπτωμα εχει και ο ruyjin αλλα δεν εχει ακομα αξιωθει ο τεμπελοσκυλος να το δει εχει ριξει σπρωξιμο τρελλο και εχει ακριβως την συμπεριφορα που λες με το ρελαντι

hornet
24/01/2007, 12:08
δες επισης και αυτο το λινκ....

ποστ με προβληματα ηλεκτρολογικα σε αμερικη (http://www.vfrdiscussion.com/forum/index.php?showtopic=18560)


επειδη καταλαβαινω την ανησυχια σου θα αφησω για μερικες μερες και το αλλο ποστ που εχεις βαλει στα τεχνικα (στις γενικες το βαλες αλλα το πηγα στα τεχνικα!)
Μετα θα τα βαλω και τα δυο εδω

djcool
24/01/2007, 18:56
Φιλε μου σε υπερ ευχαριστω.

Ειδα την ασφαλιοθηκη και ηταν οκ. Τσεκαρα κατω απο το τεποζιτο και αριστερα την φυσα των γειωσεων και βρηκα μερικες μαυριλες σε μια επαφη πραγμα το οποιο σημαινει οτι ειχα σπινθιρισμο. Ηταν στα χοντρα καλωδια των γειωσεων.

Στην συνεχεια ανοιξα την φυσα των γειωσεων κατω απο το αριστερο φερινγκ. Εκει παλι ειδα τα ιδια συμπτωματα. Καθαρισα τις επαφες και για να ειμαι σιγουρος απογυμνωσα τα καλωδια εξωτερικα της φυσας και εκανα μια γεφυρα με ενα αλλο καλωδιο. Η αληθεια ειναι οτι δεν προσεξα για το αν κανει καπου σωμα η πλεξουδα στο σασι αλλα το θεωρω απιθανο διοτι τοτε θα επρεπε να καιει ασφαλειες.

Μαλλον τωρα δουλευει καλα αλλα θα δειξει σε λιγο καιρο

hornet
25/01/2007, 09:47
η φισα των γειωσεων ειναι κλασικοτατο προβλημα και η λυση που εφωσες ειναι η σωστη καθως οπως θα διαβασες ετσι κανουν ολοι..μακαρι να τελειωσουν τα προβληματα σου εκει!