PDA

View Full Version : Τρελο προβλημα με Vfr800



djcool
21/01/2007, 18:51
Sos Βοηθεια!!!!!!!!
Παιδια ακουστε προβλημα και δωστε ιδεες.... Ολοι εχουν σηκωσει τα χερια ψηλα.....

Πριν λιγο καιρο παω να βαλω μπροστα την μηχανη και τσαφ... τιποτα. Λεω και εγω κρυο εχει εμεινα απο μπαταρια.... Την βαζω την φορτιζω και φευγω βραδυ για μια βολτουλα απο το σπιτι μου στην κυψελη στο πατρικο μου στα βριλησσια μεσω βεβαια περιφεριακου αττικης οδου για γκαζια και γονατα στην ασφαλτο...χαχαχα.

Φτανω σπιτι βαζω την μηχανη στο garage και αναιβαινω σπιτι. Εκει ο πατερας (ΓΚΑΖΙΑΡΗΣ) μου ζηταει τα κλειδια να την κανει μια βολτα.... ΜΠΑ!!!! Εχει μεινει απο μπαταρια για αλλη μια φορα. Υπεθεσα οτι εχω προβλημα με τον ανορθωτη... Την σπρωχνω παω σπιτι μου και την αφηνω ωστε την αλλη μερα να παει στο συνεργειο.... Παω το πρωι να την βαλω μπροστα και ως δια μαγειας ολα μια χαρα. (Σημειωνω για αργοτερα δεν εχει καψει ποτε λαμπα 3 χρονια τωρα και ουτε ασφαλεια).

Το μονο προβλημα που κανεις δεν το εχει λυσει μεχρι τωρα ειναι οτι οταν ζεσταθει αλλα οχι παντα καπου στις 3000 rpm πας να ανοιξεις το γκαζι και η μηχανη κανει σαν να μενει απο βενζινη... αν δε, επιμενεις με το γκαζι ξαφνικα σε κλωτσαει δυνατα και συνεχιζει. Την ιδια στιγμη αν αφησεις το γκαζι βλεπεις οτι αντι να κραταει ρελαντι στις 1200 κραταει (χαροπαλευει) στις 500 με 700.

Τελικα την πηγα στον ηλεκτρολογο αλλα δεν βρηκε κατι στα πηνια η στον ανορθωτη ολα ειναι σουπερ!!!!!!!!
Ειτε με φωτα αναμενα ειτε χωρις απο τις 1500 και μετα σταθερα 14,31Volts

Απο τοτε οποτε γουσταρει μενει απο μπαταρια (3 μερες χωρις χρηση) αλλες παλι δεν καταλαβαινει μια (15 μερες χωρις χρηση)

Καμια ιδεα τι σκατα μπορει να εχει?????????????

Τι αλλο να τσεκαρω???????????????

X_NR750
21/01/2007, 18:56
Ελα ρε συναδελφε πως τα καταφερες να σου βγαλει βλαβη η Βεφα?

Για δες εδω (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=32207)

project.breeze
21/01/2007, 19:36
Τα μηχανάκια που κουβαλάνε πολυ τεχνολογία τα παθαίνουν αυτά,μην ανησυχεις,είναι φυσιολογική αντίδραση...:evil: :evil:

zolotas
21/01/2007, 19:53
ποσα κμ εχει το μηχανακι??

djcool
21/01/2007, 19:53
23000km

johnpan
21/01/2007, 19:58
τσεκαρες τις επαφές των καλωδίων προς μίζα / μπαταρία / ρελέ ? Μήπως ο διακόπτης της μίζας εχει ελλάτωμα?

djcool
21/01/2007, 20:10
αντε και εχει προβλημα. πως καταναλωνει την μπαταρια με κλειστο διακοπτη και το run στο off?

lampros_fazer
21/01/2007, 21:58
Επειδή κατά μερικούς το VFR είναι (το μοναδικό ίσως) μηχανάκι που δεν πρόκειται να βγάλει ποτέ έστω και ασήμαντη βλάβη,να πας στη Honda gia 100% money back..

Στο θέμα τώρα,απ'αυτά που περιγράφεις και μένα το μυαλό μου πήγε κατευθείαν στον ανορθωτή,αλλά αφού το τσέκαρε ηλεκτρολόγος..

gregorgeous89
22/01/2007, 00:01
Μπααα κάποιο λάθος θα κάνεις.Δεν μπορεί.Θα σου φάνηκε ότι έχει προβλημα...

traveller79
22/01/2007, 00:29
ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΜΠΑΤΑΡΙΑ.
ΑΝ ΣΤΑ ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΕΙΣ ΑΛΛΑΞΕΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ.
ΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗ ΓΕΜΙΣΕΙΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ 3 ΧΡΟΝΩΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑ ΝΑ ΓΕΜΙΖΕΙΣ ΕΝA ΤΡΥΠΙΟ ΚΟΥΒΑ ΜΕ ΝΕΡΟ.
ΕΧΩ ΤΟ VARADERO ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ HONDA.ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ VFR.

FZR600R
22/01/2007, 00:46
Υγρασια στην ηλεκτρονικη - για δες το...

project.breeze
22/01/2007, 01:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR600R
Υγρασια στην ηλεκτρονικη - για δες το...


Πόσο καιρό να μένει η υγρασία στην ηλεκτρονική πια...

KeLeYTiS
22/01/2007, 02:39
Αποκλειεται Ηonda Και να πιανει υγρασια ...

No way !

blueblack
22/01/2007, 06:09
ΓΙΑ ΔΕΣ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΑΛΛΟ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟ..........

Γιατί τό πρόβλημα σου ,όπως τά περιγράφεις είναι......ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΟ...!!!!!
Τώρα πηνία είναι,άνορθωτής είναι,διαρροή είναι,μπαταρία είναι....??????
Πρόβλημα στήν καλωδίωση είναι..???

Ένας καλός ήλεκτρολόγος θά στό βρεί....!!!!!

Τά ίδια είχα μέ blackbird καί τό κάναμε φύλλο καί φτερό....!!!!!!!!
Άλλάξαμε τόν άνορθωτή ό όποίος είχε καθαρίσει τή μπαταρία,πού έδειχνε
ότι φορτώνει καί είναι οκ. ,ξαναλλάξαμε άνορθωτή άλλά είχε καθαρίσει καί
τήν περιέληξη καί στό τέλος ξανά άλλαγή όλα καί ΧΕΣΕ ΜΕΣΑ...
ΚΟΥΡΑΓΙΟ.....!!!!!!!!


:wave2:

Tropeas
22/01/2007, 07:14
Και άλλο Χόντα με ανορθωτή?
μπες μες το κομμάτι του φόρουμ για τα VFR και ψάξε για κοινά ή παρόμοια προβλήματα... ;)

g.papalexis
22/01/2007, 14:15
Eμένα παλιότερα μου έκανε τα ίδια ένα GPX και αφού άλλαξα κάμποσους ηλεκτρονικούς τελικά έφταιγε η ηλεκτρονική.
έσβηνε και δεν έπαιρνε μπρος,έπεφτε η δύναμη της κόρνας,κ.λ.π.
Καλύτερα όμως να πας στην Honda

siokatas
22/01/2007, 15:04
:wave2:




φιλε μου το ιδιο μου εκανε το αμαξι ,αλλαξε δυο μπαταριες,πηγα αντιπροσωπεια αλλα τιποτα και στο τελος το βρηκε ενας σπορος ηλεκτρολογος και ητανε το σωμα που εκανε η μπαταρια,για δες το ιδιο μου μοιαζει....

b_bong12
22/01/2007, 19:01
και εμενα ηλεκτρονικη μου μυριζει.
Τετοια κοψιματα στις 5κ μου εκανε και εμενα οταν το πηρα.

Τωρα για το ξελιγωμα της μπαταριας δεν ξερω.

Giorgos19
24/01/2007, 11:05
Nα πω και γω τωρα την μαμακια μου?Γιατι ειχα μια παρομοια εμπειρια με ενα KLE400..
Ακριβως τα ιδια συμπτωματα.
Ποιο ηταν το προβλημα?
Το σταντ οταν ανεβαινε δεν εκανε καπου καλη επαφη και δεν εδινε την εντολη οτι ηταν ανεβασμενο.
Ετσι λοιπον,μερικες φορες δεν επαιρνε καθολου μπροστα,ενω οταν επαιρνε,εκανε ακριβως το ιδιο με την βεφα σου!
Το πηγα στον μαστορα και ηταν 10 λεπτα υποθεση.Το βρηκε με την μια ο φουστης!
Ξερω οτι δεν μπορει να συγκριθει τεχνολογικα ενα KLE του 97 με ενα VFR αλλα κοιταξε μηπως ειναι κατι τοσο απλο.:D

Συγνωμη για την προχειροτητα τον γραφομενων μου αλλα δεν σκαμπαζω γρι απο τεχνικα....

Ελπιζω να βοηθησα

:wave2:

symvoulos
24/01/2007, 11:55
ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ ΨΑΞΕ ΤΗΝ ΑΙΤΙΑ ΕΚΕΙ...:wave2:

hornet
24/01/2007, 12:06
Αν και σου εχω απαντησει και μεσα στο vfr φορουμ σου βαζω ενα λινκ

Επλιζω να ξερεις αγγλικα

Διαβασε το πολυ καλα και ολο και πιστευω οτι θα βρεις την αιτια

Ποστ για ηλεκτρολογικα προβληματα vfr (http://www.vfrdiscussion.com/forum/index.php?showtopic=18560)

nikforos
24/01/2007, 23:04
μπορεί να φαίνεται αστείο αλλά τσέκαρε τις επαφές των πόλων στην μπαταρια. μήπως έχει κάποιος κλωτσήσει και δεν πατάει καλά ή σφίγγει αρχικά και με τις πρώτες λακούβες χαλαρώνει. το έπαθα πρόσφατα και ούτε που πήγαινε το μυαλό μου και μόλις αλλαξα παξιμάδια όλα ΟΚ

kyriakosVFR
13/02/2007, 13:38
Σε ενα Transalp που ειχα ειχα παρομοια προβληματα, μου αναβε η λαμπα απο

Immobiliser και ενω γυρνουσε η μιζα δεν επαιρνε μπροστα.

Αλλαξα μπαταρια και ολα καλα .

Δοκιμασε να απενεργοποιεις το κοκκινο λαμπακι απο το καντραν καθε φορα πριν το σβησεις:smilea: