PDA

View Full Version : Βοηθηστε τον Νεο...



kalant
21/01/2007, 19:29
Οσοι ειναι στρατευμενοι, εχουν τελειωσει προσφατα ή απλα γνωριζουν ας απαντησουν...

μου εχει ερθει το χαρτι για ΥΕΑ (πεζικο) και σκεφτομαι να δηλωσω, αυτα που δεν ξερω ειναι το ποσους μηνες περισσοτερη θητεια κανουν και ποσα λεφτα παιρνουν?

μου ειπε καποιος γνωστος οτι ειναι 5 ή 6 μηνες παραπανω και οτι παιρνουν περιπου 550? - 600? ισχυει κατι τετοιο?

επισης ακουσα οτι για να παει καποιος ΥΕΑ ειναι δυσκολο και θελει κ@λ@φαρδια (κοινως βυσμα) ισχυει?

:beer:

SPORAKIAS
21/01/2007, 19:32
και εγω νομιζω ειναι 5 μηνες...

περνεις περιπου 600€ αλλα θα τρως το 1/3 σε ενοικιο ...εκτος να εισαι σπιτι σου ή εκτος αν μενεις μεσα στο στρατοπεδο που δεν το νομιζω...

βυσμα δεν νομιζω οτι θες....

βεβαια δεν ειμαι προσφατος...

:wave2:

McGyver
21/01/2007, 19:40
Βλ. από κάτω, τα λέει καλύτερα :rotflmao: ...

SUPERMARIO
21/01/2007, 19:47
φιλε μου ειναι 6 μηνες παραπανω δηλαδη θα κανεις 18 μηνακια.τα λεφτα δεν ειναι πολυ καλα.475 ευρω + τα λεφτα που θα παρεις στην παραμεθωριο οταν πας (που θα πας:D ) και αν κανεις την σουμα ειναι κοντα στα 560 νομιζω αντε 600 ευρω.
αν εχεις γνωστο που μπορει να σε βοηθησει να δηλωσεις για κυπρο (ΕΛ.ΔΥ.Κ).τα λεφτα ειναι αρκετα περιπου 1000 ευρω στην κυπρο + 475 ευρω καθε μηνα στην ελλαδα.οταν γυρισεις δηλαδη στο λογαριασμο σου θα βρεις 5.200 ευρω.αυτο συμβαινει γιατι πληρωνουν και στην ελλαδα και στην κυπρο.εχεις και γυρω στα 700 ευρω οδοιπορικα ντουκου απο τον στρατο σαν πρωτα εξοδα, πριν φυγεις για κυπρο (και καλα με αυτα τα λεφτα να μπορεις να βρεις σπιτι κ.τ.λ) και περιπου αλλα τοσα οταν επιστρεψεις απο την κυπρο.δηλαδη με εναν γρηγορο υπολογισμο πανω-κατω θα παρεις για 11 μηνες (οι αλλοι ειναι 4 μηνες εκπεδευση + 1 ειδικοτητα) γυρω στα...17.000 ευρω.

Υ.Γ1εχει τρεξιμο στην κυπρο αλλα αξιζει να μαζεψεις κανενα φραγκο.

Υ.Γ.2αν μεινεις ελλαδα θα χρειαστει να σου στελνουν και απο το σπιτι:sick:

Υ.Γ.3 ειχα παει σαν δοκιμος στην κυπρο και ξερω


:wave2:

kalant
21/01/2007, 19:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από SUPERMARIO
φιλε μου ειναι 6 μηνες παραπανω δηλαδη θα κανεις 18 μηνακια.τα λεφτα δεν ειναι πολυ καλα.475 ευρω + τα λεφτα που θα παρεις στην παραμεθωριο οταν πας (που θα πας:D ) και αν κανεις την σουμα ειναι κοντα στα 560 νομιζω αντε 600 ευρω.
αν εχεις γνωστο που μπορει να σε βοηθησει να δηλωσεις για κυπρο (ΕΛ.ΔΥ.Κ).τα λεφτα ειναι αρκετα περιπου 1000 ευρω στην κυπρο + 475 ευρω καθε μηνα στην ελλαδα.οταν γυρισεις δηλαδη στο λογαριασμο σου θα βρεις 5.200 ευρω.αυτο συμβαινει γιατι πληρωνουν και στην ελλαδα και στην κυπρο.εχεις και γυρω στα 700 ευρω οδοιπορικα ντουκου απο τον στρατο σαν πρωτα εξοδα, πριν φυγεις για κυπρο (και καλα με αυτα τα λεφτα να μπορεις να βρεις σπιτι κ.τ.λ) και περιπου αλλα τοσα οταν επιστρεψεις απο την κυπρο.δηλαδη με εναν γρηγορο υπολογισμο πανω-κατω θα παρεις για 11 μηνες (οι αλλοι ειναι 4 μηνες εκπεδευση + 1 ειδικοτητα) γυρω στα...17.000 ευρω.

Υ.Γ1εχει τρεξιμο στην κυπρο αλλα αξιζει να μαζεψεις κανενα φραγκο.

Υ.Γ.2αν μεινεις ελλαδα θα χρειαστει να σου στελνουν και απο το σπιτι:sick:

Υ.Γ.3 ειχα παει σαν δοκιμος στην κυπρο και ξερω


:wave2:

ευχαριστω πολυ...

καλα τοσα λιγα λεφτα ρε γ@μ@το...

τουλαχιστον αν βρω φθηνο ενοικιο κατι γινεται, μονο αν παω στην κυπρο λεει αλλα δεν το βλεπω γιατι πρωτον δεν εχω γνωστο και δευτερον και να ειχα γνωστο θα το σκεφτομουνα πολυ...

McGyver ποιες ειναι οι προυποθεσεις που ανεφερες?


:beer:

McGyver
21/01/2007, 19:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant
McGyver ποιες ειναι οι προυποθεσεις που ανεφερες?

Να είσαι Ι1 και να περάσεις κάποια ψυχοτεχνικά tests και αθλήματα...

Π@π@ριές μη νομίζεις τίποτε σπουδαίο...

freezer
21/01/2007, 19:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από SPORAKIAS
και εγω νομιζω ειναι 5 μηνες...

περνεις περιπου 600€ αλλα θα τρως το 1/3 σε ενοικιο ...εκτος να εισαι σπιτι σου ή εκτος αν μενεις μεσα στο στρατοπεδο που δεν το νομιζω...

βυσμα δεν νομιζω οτι θες....

βεβαια δεν ειμαι προσφατος...

:wave2:

Χώρια το φαϊ :a51:

kalant
21/01/2007, 20:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Να είσαι Ι1 και να περάσεις κάποια ψυχοτεχνικά tests και αθλήματα...

Π@π@ριές μη νομίζεις τίποτε σπουδαίο...

τι? αθληματα? καλα αστο, το ξεχναω το ΥΕΑ... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

δεν μπορω να παρω τα ποδια μου λεμεεεεεε...

Ι1 ειναι να μην εχεις κανενα προβλημα υγειας αν δεν κανω λαθος, ετσι δεν ειναι?

:beer:

X_NR750
21/01/2007, 20:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant
τι? αθληματα? καλα αστο, το ξεχναω το ΥΕΑ... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

δεν μπορω να παρω τα ποδια μου λεμεεεεεε...

Ι1 ειναι να μην εχεις κανενα προβλημα υγειας αν δεν κανω λαθος, ετσι δεν ειναι?

:beer:

Οχι ρε τα αθληματα που λενε ειναι της πλακας μονο αν εισαι με πατεριτσες μπορει να κοπεις:rotflmao: :rotflmao:

kalant
21/01/2007, 20:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από X_NR750
μονο αν εισαι με πατεριτσες μπορει να κοπεις

ε κοντευω οπου ναναι...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

AFROPANTELOS
21/01/2007, 21:13
Καταρχην με το καλο και μην νομιζεις οτι ο στρατος ειναι τοσο δυσκολος . η πραγματικη ζουγκλα ειναι μετα εξω.

Οσο για ΔΕΑ εαν για δικους σου λογους δεν σε πειραζουν οι 6 μηνες παραπανω να το προτιμήσεις.

Πλεον οι ΔΕΑ στις μοναδες ειναι λιγοι και δεν τραβανε τα παλουκια που τραβουσαν παλια.

Αν γνωριζεις χρηση υπολογιστη θα σε βαλουν σε καποι γραφειο αναλογα και με τι εχεις σπουδασει.

Σημερα δεν θελουν και πολοι να πανε λογω του επι πλεον εξαμηνου, παντως ενα νεο κριτηριο που δεν υπηρχε παλια ειναι και τα σωματομετρικα στοιχεια δηλαδη η σχεση υψους βαρους.

Με το καλο να πας και καλη θητεια.:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

X_NR750
21/01/2007, 21:18
Μην μασας νεος

ποτε μπαινεις μεσα?

Υγ Η νυχτα ειναι παγερη η νυχτα ειναι κρυα και αντι για το μ....κι σου χαιδευω το G3

X_NR750
21/01/2007, 21:45
Οι ιστοριες που ακους τις περισσοτερες φορες ειναι παρατραβηγμενες

ο στρατος ειναι θεμα τυχης

μπορει να σου κατσει κανα γραφειο και να περνας ζαχαρι

μπορει να φας και πικρα

ανθρωπους δεν τρωνε σιγουρα

φιλους καλους θα κανεις,πολυ κοσμο θα γνωρισεις

και πιστεψε με στο τελος θα θυμασαι μονο τα καλα

Υγ Απολυομαι ψαρουκλες τα μαλλια μου κανω μπουκλες

X_NR750
21/01/2007, 21:48
Ρε παιδες πειτε κανα τετοιο στιχακι του στρατου να γελασει το παληκαρι και εμεις να θυμηθουμε τα παλια

Περπατω στο δασος και βλεπω φιδια

λες να απολυομαι

@@ιδια:rotflmao:

kalant
21/01/2007, 21:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από X_NR750

Περπατω στο δασος και βλεπω φιδια

λες να απολυομαι

@@ιδια:rotflmao:

:lol:

X_NR750
21/01/2007, 21:52
Περπατω στο δασος και ακουω φωνες

10 και σημερα ειναι πολλες?

X_NR750
21/01/2007, 21:53
Οπως βλεπεις παιζει πολυ δασος:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

X_NR750
21/01/2007, 21:55
Θυμαμαι και το αλλο που λεγαμε τοτε

ρωτουσες τον νεο την σειρα του και σου ελεγε πχ 280

και ελεγες τι ειναι αυτο νεος τελικη απο ZZR?

el_hymador
21/01/2007, 21:56
Δεν ξερω τι παιζει τωρα , αλλα εμας μας παρακαλαγαν να υπηρετησουμε σαν ΥΕΑ....πολυ λιγοι ειχαν δηλωσει να πανε.Θυμαμε λογο του μικρου ποσοστου ειχαν περασει ολη την σειρα μου απο τα διαφορα τεστ που λες (παπαριες τεστ , μην φανταστεις τιποτα σπουδαιο...π.χ.να καλυψεις μια αποσταση με ελαφρυ τρεξιμο κτλ..) και μας πιπιλιζαν το μυαλο για να παμε...

Εν πασει περιπτωση , σιγουρα γλυτωνεις απο αγγαρειες , καλιοπες , αποψιλωσεις ...

Οι μηνες ομως ειναι πολλοι παραπανω , εχε υπ οψιν σου οτι θα σε καλουν συνεχεια (ως επιστρατο για εκπαιδευση) και τα φραγκα ειναι αμφιβολο αν θα μπορεσεις να τα αποταμιευσεις τελικα...

οτι νομιζεις...

X_NR750
21/01/2007, 21:59
Ναι αλλα σχολας 3 ωρα και δεν μενεις μεσα να πηζεις και να ακους φανταροκουβεντες

εκτος απο 2-3 υπηρεσιες που κανεις τον μηνα

αυτα βεβαια το 96

δεν ξερω τι εχει αλλαξει

kalant
21/01/2007, 22:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Δεν ξερω τι παιζει τωρα , αλλα εμας μας παρακαλαγαν να υπηρετησουμε σαν ΥΕΑ....πολυ λιγοι ειχαν δηλωσει να πανε.Θυμαμε λογο του μικρου ποσοστου ειχαν περασει ολη την σειρα μου απο τα διαφορα τεστ που λες (παπαριες τεστ , μην φανταστεις τιποτα σπουδαιο...π.χ.να καλυψεις μια αποσταση με ελαφρυ τρεξιμο κτλ..) και μας πιπιλιζαν το μυαλο για να παμε...

Εν πασει περιπτωση , σιγουρα γλυτωνεις απο αγγαρειες , καλιοπες , αποψιλωσεις ...

Οι μηνες ομως ειναι πολλοι παραπανω , εχε υπ οψιν σου οτι θα σε καλουν συνεχεια (ως επιστρατο για εκπαιδευση) και τα φραγκα ειναι αμφιβολο αν θα μπορεσεις να τα αποταμιευσεις τελικα...

οτι νομιζεις...

φιλε αυτο σκεφτομαι κι εγω...

ειναι που ειναι λιγα τα λεφτα, αμα ειναι να κανω περισσοτερους μηνες και να μη μου μεινει και κατι στη τσεπη ε τοτε να το χ@@ω...

αν ηταν λιγοτεροι οι επιπλεον μηνες ή τα λεφτα περισσοτερα θα πηγαινα σιγουρα...

τωρα μονο για να γλιτωνω αγγαρειες κλπ αξιζει? φανταζομαι κι αυτα δεν ειναι κατι τραγικο πια...

θα δουμε...

:smokin:

paramedic
21/01/2007, 22:16
ΔΕΑ σημαίνει πολλές ευθύνες και χρεώνεσαι και το μισό στρατόπεδο(ενοοω σε υλικό=χρήμα φυσικά)και άν πάς και σε κανένα φυλάκιο αρχιφύλακας και κάτσεις κανένα μήνα(μην ακούσω οτι κάθονται μόνο 2 εβδομάδες γιατι δεν παιζει κατι τέτοιο)θα κλαίς που έγινες ΔΕΑ.'Α και μέχρι να γίνεις αλφάς σε γαμάνε οι παλιοί ΥΕΑ στην εκπαίδευση.Η καλύτερη ειδικότητα στον στρατό έιναι οπλίτης δηλαδή απλός φαντάρος.
Και μη τυχόν πεις οτι ξέρεις να κάνεις τίποτα σε φάγανε. Πήγαινε κάνε το 12μηνο σου φιλε μου ήρεμα και ωραία,φάε τι πίκρες σου και τις χαρές σου και μετά θα θυμάσαι τον στρατό σαν μια εμπειρία η οποία απλά πέρασε. Θα θυμάσαι τα καλά και θα αφηγείσαι τα περιστατικά που συνέβησαν(τα πιο πολλά κωμικοτραγικά φυσικά χεχε)και θα γελάς. Καλή θητεία και καλή ξεκούραση στον στρατό φίλε μου. Πάρε την τελευταία αναβολή απο την ζωή και γύρνα μετά για τα καλά τα παλούκια....χεχε

X_NR750
21/01/2007, 22:22
Ο δοκιμος εχει τα + και - του

θυμαμαι παντως εναν δοκιμο σειρα μου 245 που μας εβλεπε το @@ρι να απολυομαστε και ειχε σκασει που θα εμενε μεσα αλλους 5 μηνες

και οπως σωστα λενε οι φανταροι

ΣΤΡΑΤΗΓΕ κατσε προσοχη στον υψηλοτερο δυνατο βαθμο

ΠΟΛΙΤΗΣ ΡΕ:rotflmao:

X_NR750
21/01/2007, 22:26
Παιζει βεβαια να σε κανουν και υπαξιωματικο Δεκανεα η Λοχια (τυχαια συμβαινει αν εχω καταλαβει σωστα αρκει να εχεις πτυχιο ανωτερης η Ανωτατης σχολης,ΤΕΙ η ΑΕΙ)

οποτε γλιτωνεις σκοπιες και αγγαρειες, οταν υπαρχει διαθεσιμος φανταρος βεβαια, αλλιως κανεις τα απαντα κανονικα

εγω ημουν Δεκανεας

συνηθως τις ευθυνες τις φορτωνοταν οι Λοχες

και εμεις ημασταν αραχτοι και ωραιοι

anf125
21/01/2007, 22:38
Δεν αξίζει τον κόπο και το χρόνο πιστεύω. Καλύτερα υπηρέτησε τη μικρότερη υποχρεωτική θητεία και βρες νωρίτερα μια πολιτική δουλειά. Ούτε μια μέρα (παραπάνω) στο στρατό.

ΥΓ: ΔΕΑΠΖ = Δες ένα @ρχίδι που ζορίζεται :D

warlord
21/01/2007, 22:50
Φιλε εγω ειμαι ο μονος απο την παρεα μου που δεν πηγα δοκιμος,αυτο γιατι εξαρτατε απο το τι θες
Αν θες να εισαι κατι αναμεσα σε φοιτητης και ο μ@λακας του στρατοπεδου που ομως δεν κανει αγγαρειες πανε δοκιμος,αμα θες να φας λιγο αγγαρεια(απο τοτε που μπηκαν οι ΕΠΟΠ εχω ακουσει οτι σε καποιες μοναδες οι φανταροι ουτε μαγειρια κανουν)αλλα να περασεις ακραιου χαβαλε σκηνικα και σε 12 μηνες να εισαι κυριος εξω τοτε...
Οτι και να κανεις μην ακους κανεναν τι σου λεει,ο καθενας τον στρατο τον βιωνει με τον δικο του μοναδικο τροπο.
Αμα εισαι καλοπερασιακιας θα την βρεις την ακρη και θα περασεις καλα

project.breeze
22/01/2007, 00:31
Φίλε μου εγώ ξέρεις τι λέω;Να πας 12μηνο και τους επιπλέον μήνες που θα καθόσουν να πιάσεις μια δουλιτσα.Τα λεφτά που θα παίρνεις μέσα θα τα παίρνεις και έξω,σιγά τα αυγά...:wave2:

johnnyestia
22/01/2007, 07:44
Οι παραπάνω μήνες είναι 5 και όχι 6.

Αν πάς δόκιμος καλό θα είναι να έχεις μια άκρη να πάς σε σωστό μέρος μετάθεση, γιατί αλλιώς χτυπάς το κεφάλι σου. Επίσης άν έχεις καλή σειρά στην σχολή (είσαι στο 10%) τότε παίρνεις μετάθεση όπου δηλώνεις.

Από χρήματα είναι 505 ευρώ + τα εκτός έδρας που παίρνεις στην παραμεθώριο 105? + διάφορα έξτρα, υπολόγισε μέσο όρο 650 τον μήνα.

Καλά είναι, εγώ που πήγα δεν το μετάνιωσα και ούτε καν μέτραγα στο τέλος τις μέρες για να απολυθώ. Ξέρω όμως και άλλους που βλαστημίσανε την ώρα και την στιγμή που πήγανε δόκιμοι. Κάθε επιλογή έχει τα υπέρ της και τα κατά.

villy
22/01/2007, 08:12
Το σημαντικότερο όλων είναι να ξεκαθαρίσεις εσύ σε τί κατάσταση βρίσκεσαι και τί πραγματικά θες!

Δηλαδή αν έχεις έτοιμη δουλειά που σε περιμένει όταν βγεις, αν δεν θες να κάνεις αγγαρείες και σκοπιές, αν δεν σε ενδιαφέρει και δεν σε αγχώνουν οι 5 περισσότεροι μήνες που θα υπηρετήσεις, Τότε γίνε Δόκιμος.

Αν θες η περίοδος του στρατού να τελειώνει όσο το δυνατόν γρηγορότερα κι ας κουραστείς λίγο παραπάνω, αν δεν έχεις έτοιμη δουλειά και θέλεις να βγείς στην αγορά εργασίας όσο το δυνατόν γρηγορότερα για να έχεις περισσότερες ευκαιρίες και να χτυπήσεις μία δουλειά που θα μπορούσε να ήταν πολύ καλή ευκαιρία, τότε μείνε απλός φαντάρος!

Τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση στους 3 μήνες βρήκα δουλειά ενώ στους 9 χτύπησα πολύ καλύτερη πράγμα που δεν θα μπορούσα να κάνω αν γινόμουν δόκιμος.

Θα μου πείς είναι και θέμα τύχης. Ναι αλλά θα σου πω πως εξαρτάται και από το πόσο το κυνηγάς, και τί θυσίες προτίθεσαι να κάνεις για να το πετύχεις!

Για μένα ο στρατός ήταν χαμένος χρόνος από την ζωή μου και ήθελα να τελειώνει όσο το δυνατόν γρηγορότερα. Η ζωή είναι έξω, και όσο νωρίτερα το καταλάβεις τόσο περισσότερα θα πετύχεις!


Ελπίζω να μην σε κούρασα...

:beer: :beer: :beer: :beer:

gian_nykt
22/01/2007, 08:35
Εν ολίγης...
ΘΕΤΙΚΑ
-εχεις ωράριο σαν να δουλεύεις
-δεν εχεις αγγαριες κλπ κλπ
-αν εισαι μιας κάποιας ηλικίας ειναι καλο (πιο ανεκτό)
-μενεις εξω
-εχεις κάποιο κύρος
-"ίσως" να περνας καλα
-είσαι απο πάνω κι εχεις κάποιους απο κάτω (όλους εως Ανθυπασπιστές)
-μυράζεις το αγγουράκι
-πληρώνεσε (αν πας σε νησί την βγάζεις με τον μισθό)

ΑΡΝΗΤΙΚΑ
-τρως το αγγούρι 2 μηνες ΥΕΑ ως Α (ιδίως αν εχεις Β Κύπριους)
-σε στίβουν στην μονάδα όσο κάτσεις
-"ίσως" να σε πρίζουν
-εχεις ευθύνες
-εισαι υπόλογος για τους απο κάτω στους αποπάνω
-τρώς συνήθως αγγουράκι
-εχεις 5 μηνες θητεία + (εγω εκανα 23!)
-εχεις να ζήσεις (ενοίκιο-βενζίνες-φαη-καφέδες κλπ κλπ)
-κάνεις 1 υπηρεσία σε ημέρα αργίας τον μήνα

Αυτά μου ερχονται στο μυαλό όπως και πολλά άλλα απο την δική μου θητεία.....αλλα γενικά θα έλεγα ειναι μια εμπειρία (καλη ή κακή) ΚΑΙ όπως γενικά ισχύει στο Στρατό.......ειναι το που θα πέσεις.......απο κει και πέρα....άγνωστο!
Οσο για την επιλογή σου ως ΥΕΑ περνας απο ψυχολογικό τεστ (γραπτό ψιλοαστείο) και αθλήματα (μην φανταστεις τπτ τρελλό) και απο μίνι συνέντευξη απο τον Δκτη της εκάστοτε Σχολής Αξιοματικών για τιπικούς λόγους.
Εγω πχ ειχα ΥΕΑ χαρτί, δεν εκανα κατι για να πάω, έγραψα όπως νόμιζα, εκανα τα αθλήματα τυπικά, πέρασα συνένετευξη και στην ερώτηση ..αν θέλω να παω ΥΕΑ.. απάντησα ΟΧΙ γιατι δεν ηθελα τον παραπάνω χρόνο, η απάντησή του Δκτη ήταν οτι θα με πρότεινε παρ'όλα αυτά, ενω ειχα φιλο-σειρά που ηθελε να παει και δεν τον πήραν.....οπότε...μην το ψάχνεις.
Αν βέβαια θέλεις να πάς για τον Α ή Β λόγο (σου εχουν πει για κάποιο καλό πόστο) καλό ειναι να το ψάξεις για καλό και για κακο.

Respect
22/01/2007, 08:38
Ο στρατός.. "είναι ένα μπαλάκι που ο ένας προσπαθεί να το βάλει στο κώλο του άλλου!".. συμβαίνουν τα καλύτερα και τα χειρότερα αλλά στο τέλος πέφτει πολύ γέλιο! Εν πάσει περιπτώση η πιό μαλακισμένη επιχείρηση! :a31:
Για πείτε και καμιά σειρά να ψαρώσουμε ο ένας τον άλλον.. :lol: :lol:




1,2,3... 213!!!

kalesin
22/01/2007, 08:49
Θα σου [ω το ιδιο που εχω πει κ σε ολους τους φιλους μου που εχουν παει μετα απο μενα

"Στην περιπτωση ερωτησης αν πεταει ο γαιδαρος, μωρε πεταει κ κανει κ looping"

αν το θυμασαι αυτο, ολα θα ειναι υποφερτα. Ετσι κ αλλιως εχει ηρεμησει αρκετα η κατασταση στον στρατο πια, θα περασει πριν το καταλαβεις.

Μην ξεχασεις να εκμεταλευτεις καθε σου κλιση [πχ αν μπορεις να βαψεις ενα τοιχο τοτε εκμεταλευσου το, εγω περασα ζαχαρη καποιους μηνες σαν μπογιατζης-στοκατζης]

Δεν το συζηταμε αν εισαι μουσικος....


Θα συμφωνησω με ενα φιλο που ειπε πιο πανω οτι πρεπει να αποφασισεις αν εχεις την πολυτελεια να μεινεις αλλους 5 μηνες μεσα. Αυτο θα το δεις εσυ κ οι δουλειες σου.

Οσο για την Κυπρο.. δεν εχω πετυχει κανεναν που δεν περναει καλα, η εστω σχετικα καλα... ασε που θα εχεις κ παρεα αν κατεβεις :D


Βεβαια δεν ξερω κατα ποσο εχουν αλλαξει τα πραγματα απο τοτε που ημουνα εγω φανταρος


216..

dodos_1
22/01/2007, 08:52
οι ΔΕΑ ειναι εφευρεση του στρατου για να ξεκουραζονται οι μονιμοι...ο νοων νοειτω;)

nickmonstro
22/01/2007, 22:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Ο στρατός.. "είναι ένα μπαλάκι που ο ένας προσπαθεί να το βάλει στο κώλο του άλλου!".. συμβαίνουν τα καλύτερα και τα χειρότερα αλλά στο τέλος πέφτει πολύ γέλιο! Εν πάσει περιπτώση η πιό μαλακισμένη επιχείρηση! :a31:
Η πιο ωραια περιγραφη που εχω ακουσει για τον στρατο!!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Και ενα στιχακι απο το παλιο σειριαλ ''Της Ελλαδος Τα Παιδια''

Απολυομαι Ψαρουκλες,Τα μαλλια μου κανω Μπουκλες!:lol:

H.A.Balafoutre
23/01/2007, 10:14
Κοίτα αν δεν πας ΥΕΑ, θα μετρήσεις πάρα πολλές ώρες σκοπιάς.

johnnyestia
23/01/2007, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
Κοίτα αν δεν πας ΥΕΑ, θα μετρήσεις πάρα πολλές ώρες σκοπιάς.

Καλά, αυτό δεν είναι απόλυτο βέβαια.

zzr2005
23/01/2007, 17:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από paramedic
ΔΕΑ σημαίνει πολλές ευθύνες και χρεώνεσαι και το μισό στρατόπεδο(ενοοω σε υλικό=χρήμα φυσικά)και άν πάς και σε κανένα φυλάκιο αρχιφύλακας και κάτσεις κανένα μήνα(μην ακούσω οτι κάθονται μόνο 2 εβδομάδες γιατι δεν παιζει κατι τέτοιο)θα κλαίς που έγινες ΔΕΑ.'Α και μέχρι να γίνεις αλφάς σε γαμάνε οι παλιοί ΥΕΑ στην εκπαίδευση.Η καλύτερη ειδικότητα στον στρατό έιναι οπλίτης δηλαδή απλός φαντάρος.


+1
ένας μήνας που λες είναι λίγο....
αν σου έρθει δεύτερη μετάθεση πάλι μεθόριο πχ. Κιλκίς, Φλώρινα, Γιάννενα κτλ....θα πας σε στρατόπεδα που κατά κύριο λόγο επανδρώνουν φυλάκια...
πιθανότατα θα πας αρχιφύλακας σε κάποιο φυλάκιο και δεν μιλάμε για 1 μήνα αλλά για την υπόλοιπη θητεια σου....μπορεί δηλαδή να κάνει και 8 μήνες σε φυλάκιο....

και θα έχεις τα 18χρονα να σε πρίζουν και θα έχεις και την ευθύνη τους .....
και εκεί σκοπιές + περίπολα γίνονται με την γεμιστήρα γεμάτη κανονικά....σκέψου να έχεις την ευθυνη 10 ανώριμων που φέρουν όπλο γεμάτο.....
κατά τη διάρκεια της θητείας μου είχαμε δύο περιπτώσεις που παραλίγο να σκοτωθεί στρατιώτης απο βλακείες....

άποψή μου ....αν δεν έχεις βίσμα μακριά απο ΥΕΑ

X_NR750
23/01/2007, 18:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
Κοίτα αν δεν πας ΥΕΑ, θα μετρήσεις πάρα πολλές ώρες σκοπιάς.

Θα λιωσει στο σκοπετο (για να μαθαινει και ορολογια) :rotflmao:

Υγ δεν ειναι σιγουρο μπορει να γινει Υπαξ

johnnyestia
23/01/2007, 20:47
Τώρα είδα πως είσαι και πεζικό. Αν έχεις και ΑΣΜ αθηναϊκό τότε την δεύτερη μετάθεση σε προκαλύψεις στα σύνορα όπως λέει και ο zzr2005 την έχεις ψιλοσίγουρη αν δεν βάλεις βυσματάκι για να την αποφύγεις. Ετσι γινόταν μέχρι την άνοιξη που ήμουν εγώ μεσα. Και εκεί θα σε πηγαίνει μονίμως αρχιφύλακα σε φυλάκια και πίστεψέ με δεν λέει καθόλου από ένα σημείο και έπειτα.

freezer
23/01/2007, 21:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Ο στρατός.. "είναι ένα μπαλάκι που ο ένας προσπαθεί να το βάλει στο κώλο του άλλου!".. συμβαίνουν τα καλύτερα και τα χειρότερα αλλά στο τέλος πέφτει πολύ γέλιο! Εν πάσει περιπτώση η πιό μαλακισμένη επιχείρηση! :a31:
Για πείτε και καμιά σειρά να ψαρώσουμε ο ένας τον άλλον.. :lol: :lol:




1,2,3... 213!!!



Νάναι καλά και η 213 που μας έστειλε σπίτι...:wave2:

warlord
23/01/2007, 21:13
268[SIZE=4]268

kalant
23/01/2007, 21:24
δηλαδη το συμπερασμα ειναι οτι παιζει ρολο ακομα και ΥΕΑ που θα πεσεις...

μπορει να περασεις καλα ή ασχημα...

παντως βυσμα δεν εχω για καλες θεσεις κλπ... :(

θα δουμε...

σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις...

:beer: